En Sık Yapılan Tatil Hataları

En sık yapılan hatalar

En Sık Yapılan Tatil Hataları

Tatillerimizi planlarken hepimizin tek isteği o tatili en iyi şekilde değerlendirmek. Sonuçta, tilki misali dönüp dolaşıp gene kürkçü dükkanına geri döneceğiz. Bu yüzden hepimiz tatillerimizi sorunsuz geçirmek isteriz. En iyi yerde kalalım, en iyi yerde yiyip-içelim , eğlenelim… Tabi ki eğer bir sponsorunuz yoksa (her anlamda) karşınıza bütçe durumu çıkıyor. Acaba gideceğimiz yer pahalı mı?, Yoksa o dönem mi pahalı? Aaaa uçak bileti ucuzmuş, hadi gidelim… gibi pek çok yapılan yanlış tatilimizin aslında yeteri kadar iyi geçmemesine neden olabiliyor. Gelin şimdi en sık yaptığımız hataları biraz konuşalım ve bir sonraki tatilimizde bunları yapmamaya çalışalım

Источник: //keyfiguzergah.com/2017/10/10/en-sik-yapilan-hatalar/

En Sık Yapılan Tatil Hataları

En Sık Yapılan Tatil Hataları

Kim demiş seyahatler, tatiller sorunsuzca geçer gider diye. İyi planlanmamış her tatil, kötü anılarınızın çoğalma olasılığını da beraberinde getiriyor. Size çok basitmiş gibi gelen birçok detay, aslında seyahatinizin tümünü etkileyebiliyor. Tatilinizi olumsuzluklardan uzak geçirmek için bu ayrıntılara dikkat etmenizde fayda var. İşte en sık yapılan tatil hataları…

Trafiği düşünmeden yola çıkmak!

İple çektiğimiz resmi tatil günleri ve bayram tatilleri için hemen hemen hepimiz aynı gün yola koyuluyoruz. Aynı anda birçok insanın şehirden kaçışı ve geri dönüşü trafiğin içinde kaybolup tatilimizden hiçbir keyif alamamamıza neden oluyor.

Böyle durumlarda çoğu kişinin yola çıkacağı tarih ve saatleri düşünüp daha önce ya da sonrasında yola çıkmak çok daha faydalı. Alternatif ulaşım seçeneklerini kullanmak, herkesin uyuduğu saatleri tercih etmek de sizi trafikten alıkoyabilir. Standart tur paketleri ile yapacağınız seyahatlerde ulaşım ile ilgili tercih yapamayacağınız için bu konuda sıkıntı çekmeniz normal.

Ancak bir kişisel seyahat tasarımına sahipseniz kim bilir trafiksiz bi tatile çıkmak çokda zor değildir.

Otelinizin her yere uzak olması!

Seyahatlerinizde konaklayacağınız otellerin, pansiyonların özellikle lokasyon özellikleri çok mühim. Havaalanına uzaklığının dışında, asıl gezmek istediğiniz noktalara çok uzakta konaklamak tatilinizi tatil olmaktan çıkarabilir.

Her sabah şehrin merkezinden gezilecek ana noktalara transfer halinde olmak hem vakit kaybı hem de sıkıcı bir seyir. Seyahatinizin ana noktalarını belirleyip, buna göre bir konaklama lokasyonu belirlemek size her türlü avantaj sağlar.

Kişisel seyahat tasarımın adımlarından biri olan otel seçimi, bir tatili zehir ya da vezir edebilecek kadar önemlidir.

Güvenlik sorunu…

Her kent güvenli olmayabilir. Ancak bu o kenti gezip göremeyeceğiniz anlamına da gelmesin. Gezeceğiniz şehir ya da kasabalarda hırsızlık oranından bi haber şekilde gezmek, tatil anılarınızı kötü hatırlamanıza neden olabilir. Örneğin Barcelona’da kapkaç vakalarının sık yaşandığını bilmek, öncesinde tedbir almanıza ve bu olasılığı göz ardı etmeden seyahat etmenize sebep olur.

Hava durumuna baktınız mı? 

Tatiliniz için her zaman tüm olasılıkları düşünmekte fayda var. Deniz-kum-güneş tatiline dahi gidiyor olsanız, bavulunuza ince bir hırka yahut yağmurluk sıkıştırabilirsiniz.

Düşünsenize bi anda başlayan ve hiç durmayan bir yağmurla üşütüp, hasta olduğunuzu… Hatta otel odasından dışarı çıkamadığınızı… Bahar ayında çıkılan gezilerde hem soğuk, hem sıcak hem de yağmurlu hava şartlarına göre hazırlık yapılmalı.

Gideceğiniz bir köy, bağlı olduğu şehre göre farklı bir iklime sahip olabilir. Deneyimli seyahat tasarımcılarıyla size özel bir seyahat tasarımında bu ipuçlarını yakalamak mümkün.

Bu gezi size göre mi?

Eğer seyahatinize bir konsept katmaya karar verdiyseniz bunu bir kez daha düşünün. Örneğin bisiklet ile gezecekseniz bisiklete binmeyi çok sevdiğinize ve bu işin belli miktar dayanaklılık ve güç gerektireceğini bilmelisiniz.

Ya da bir sanat turuna katılmak ne kadar size göre? Sanat müzelerini gezerken aklınız şehrin yemek kültüründeyse belki de sizin gezi konseptiniz yemek üzerine kurulu olmalı.

İlginizi çekmeyen konseptlere kapılmak yerine, kendinizi tanımayı deneyin.

Sağlığınızı tehye atmayın!

Seyahatinizde tercih ettiğiniz yerin iklim koşulları kadar bulaşıcı hastalık riskini de mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Eğer tropik bir adaya ya da Güney Afrika’da safariye gidiyorsanız öncelikle o ülkeyi tanıyın ve hastalıklarına karşı aşılanın.

Mevcut rahatsızlıklarınızın gerektireceği medikal tedbirleri de almayı ihmal etmeyin. Doğa ile baş başa bir buluşma planlamış olabilirsiniz. Oldukça sessiz ve sakin, güneş şemsiyesi dahi bulamayacağınız bakir bir plaj tercihi çok çekici geliyor olabilir.

Tüm gün fark etmeden güneş yanığı olma riskinizi düşündüyseniz neden olmasın… Kişiye özel seyahat uzmanları size gideceğiniz noktaların tüm avantajlarını ve dezavantajlarını hatırlatır.

Seyahatte plan her şeydir!

Seyahate planlamadan çıkmak hiçbir şey yapmadan geri dönmenize neden olabilir.

Vaktiniz, bütçeniz ve öncelik sıralamalarınızı doğru konumlayarak oluşturulmuş bir kişisel seyahat programı ile böyle bir riski ortadan kaldırabilir ve seyahatinizden yüzde yüzlük bir verim alabilirisiniz.

Hangi restoran nerede, o restoranın yakınındaki müze ve ardından gideceğiniz bir diğer sanat galerisi nereye ne kadar yakın. Tüm bunları planlamadığınız takdirde hem vaktinizi hem de enerjinizi boşa harcamış olursunuz.

Kapalı müze önünde kala kalmak!

Seyahat döneminizde gideceğiniz şehirde belki de bir resmi bir tatil var ve her yer kapalı.

Sessizlikten hoşlanıyorsanız belki güzel ama şehrin ruhunu ne kadar yakalayabilirsiniz? Peki ya gitmek istediğiniz müzelerin hangi saat aralığında açık ve ne zaman kapalı olduğunu biliyor musunuz? Eğer bunları bilmeden yapacağınız bir geziye çıkıyorsanız muhtemelen bir müze ya da tarihi bir kale kapısında üzüleceksiniz.

Aç kalabilirsiniz!

Seyahate gittiğiniz şehrin yemekleri de çok önemli bir detay.

Eğer bir vejetaryenseniz, şehirde vejetaryen restoranları aramak yerine uzman seyahat tasarımcılarının sizin için önerdiği restoranları avucunuzda hissetmek çok daha keyifli değil mi? Ya da çok baharatlı yemeklerden hoşlanmıyorsanız Hindistan’da ne yiyeceğinizi düşünmenizde fayda var. Yemek kültürüne uzak olduğunuz şehirleri gezmekten vazgeçmek yerine sizin için alternatif üreten bir seyahat tasarımını seçebilirsiniz.

Kaynak: Jabiroo

Источник: //www.uzakrota.com/en-sik-yapilan-tatil-hatalari/

İngilizcede En Sık Yapılan Gramer Hataları | Kaplan Blog

En Sık Yapılan Tatil Hataları

Geçtiğimiz yıllar boyunca size birçok İngilizce dil bilgisi konusu anlattık ve hala da anlatmaya devam ediyoruz. Şimdiyse İngilizcede en çok yapılan gramer hatalarını listelemenin sırası geldi.

İngilizceyi yeni öğrenen herkes, hatta bazen ana dili İngilizce olanlar bile bu hatalara düşebiliyor. Doğru kullanımları öğrenmenizde ve bu hatalara düşmemeye dikkat etmenizde fayda var.

Yazımız sayesinde hem bu hatalardan nasıl uzak durabileceğinizi keşfedin hem de birkaç alıştırma yardımıyla öğrendiklerinizi test etme imkanı yakalayın.

“SInce” VE “For”

 • Bir zaman aralığının başlangıcından şimdiye kadar uzanan zamanı belirtmek için “since” kullanın. “since” kelimesinin Türkçe anlamını “-den beri” karşılamaktadır.

 • Belli bir olayın geçtiği zaman diliminden bahsetmek için “for” kelimesini kullanın. Şu kadar süredir diyebilmek için “for” kullanmanız gerekir. Türkçe çevirisi “-dir, -dır” şeklindedir.

Örnek :

 • “He's been in a grumpy mood since he woke up.” ⇨ Uyandığından beri huysuz.
 • “He has been living in Turin for three months.” ⇨ Torino’da üç aydır yaşıyor.

“Whether” YA DA “If”

Whether” ve “if” kelimelerinin her ikisi de bir koşuldan bahsetmek için kullanılır. Ama farklı amaçlarla kullanılırlar.

Koşullu bir cümle kurarken “if” kullanmak gerekir (İfadenin gerçekleşmesi için belirli koşulların yerine getirilmesi gerekir):

Örnek :”If I find his address, I’ll send him a letter.” ⇨ Eğer onun adresini bulursam, ona bir mektup göndereceğim.

Sadece iki seçenek olduğu belirtmek istendiğinde “whether” kullanmak gerekir:

Örnek :”Charlie didn’t know whether Alice was going to the beach or the mountains for the weekend.” ⇨ Charlie Alice’nin haftasonu için plaja mı yoksa dağlara mı gideceğini bilmiyordu.

“They’re”, “There” VE “TheIr”

They're = Açılımı “they are…” olan bu kelime grubunun sıklıkla kesme işareti ile ayrılarak a harfinin atılmış versiyonunu görürsünüz.
Örnek : They’re going to New York this year.” ⇨ Onlar bu yıl New York’a gidiyorlar.

Their = “Onların” anlamına gelir ve sahiplik, aitlik belirten bir sıfattır.
Örnek : “That is their cat.” ⇨ Bu onların kedisidir.

There = “are” ve “is” yardımcı fiiliyle kullanılır. Bazen de yer yön bildiren zarf olarak kullanılır.
Örnek : “The box is over there.” ⇨ Kutu orada.

Ya da zamir olarak da kullanılabilir:
Örnek: “There is a chocolate cake in the fridge.” ⇨ Buzdolabında çikolatalı kek var.

Hatalarınızın üzerinden geçerek doğrusunu öğrenmeye gayret edin.

“Affect” VE “Effect”

“Affect” ve “effect” kelimelerinin her ikisi de bir hareketin doğurduğu sonuçları belirtmek için kullanılır.

 • “Effect” cümle içinde isim olarak kullanılır.
 • “Affect” cümle içinde fiil olarak kullanılır.

Örnek :

 • “Studying has a big effect on your exam grades.” ⇨ Ders çalışmak sınav notların üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.
 • “The film affected him deeply.” ⇨ Film onu derinden etkiledi.

Size özel seçtiğimiz içerik: İNGİLİZCE KOMPOZİSYON NASIL YAZILIR?

“It’s” VE “Its”

 • “It's” “It is” demek için kullanılan kısaltmadır.
 • “Its” sahiplik belirtir.

Örnek :

 • It's a small rabbit.” ⇨ Bu küçük bir tavşandır.
 • “The rabbit was eating its food.” ⇨ Tavşan yemeğini yiyordu.

Öğrendiklerinizi hemen test etmek için aşağıdaki mini quizimizi çözün. Tüm soruları yanıtlamak 5 dakikanızı bile almayacaktır:

FAYDALI LİNKLER:

İngilizce dil seviyenizi hızlıca ilerletmek istiyorsanız, size yoğun İngilizce kurslarımızı öneriyoruz. İngilizce dil bilgisinin akıl çelici kuralları sizin için artık bir teh teşkil etmeyecek!

Yazar: dilan.chazallet (1 Post) Yazar: dilan.chazallet (1 Post)

Источник: //www.kaplaninternational.com/tr/blog/ingilizcede-en-sik-yapilan-gramer-hatalari

Поделиться:
Нет комментариев

  Leave a Reply

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.