Endoskopiyle Sindirim Sisteminin Fotoğrafı Çekiliyor

Endoskopi Nedir? Nasıl Yapılır?

Endoskopiyle Sindirim Sisteminin Fotoğrafı Çekiliyor

Endoskopi sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Sağlık alanında kullanılan bir terimdir. Uygulanma şekli bakımından çoğu kişinin teredütle karşıladığı bir teşhis yöntemi olduğunu söylemekte yarar var. Doğrusu şahsi olarak bende aynı teredütleri taşıyorum bu nedenle burada konuyla ilgili kesin bilgileri araştırıp sitemizin siz değerli ziyaretçileriyle paylaşmayı uygun buldum. Buyrun

Источник: http://www.renklinot.com/saglik/endoskopi-nedir-nasil-yapilir.html

Endoskopi

Endoskopiyle Sindirim Sisteminin Fotoğrafı Çekiliyor

Endoskopi uzun, esnek bir tüpün, ucundaki küçük bir kamera ile üst sindirim sisteminizi görsel olarak incelemek için kullanılan bir yöntemdir. Sindirim sistemi hastalıkları konusunda uzmanlaşmış bir doktor (gastroenterolog), yemek borusunu, mideyi ve ince bağırsak başlangıcını (duodenum) etkileyen durumları teşhis etmek ve bazen de tedavi etmek için endoskopi kullanır. 

Doktorlar genellikle endoskopiyi özofagogastroduodenoskopi (EGD) ya da üst endoskopi olarak adlandırır. Endoskopi, doktorunuzun muayenehanesinde, bir ayakta tedavi cerrahi merkezinde veya bir hastanede yapılabilir.

Neden Yapılır?

Endoskopi, yemek borusu, mide ve ince bağırsak başlangıcını (duodenum) kapsayan üst sindirim sistemini etkileyen durumları teşhis etmek ve bazen de tedavi etmek için kullanılır.

Doktorunuz aşağıdaki amaçlarla bir endoskopi işlemi önerebilir:

 • Sindirim belirti ve bulgularının nedenlerini araştırmak için. Endoskopi, doktorunuzun; mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, yutma güçlüğü ve gastrointestinal kanama gibi bulgu ve belirtilerin nedenini belirlemesine yardımcı olabilir.
 • Sindirim hastalıkları ve sorunlarını teşhis etmek için. Doktorunuz anemi, kanama, iltihap, ishal veya sindirim sistemi kanserleri gibi hastalıklar ve durumları test etmek amacıyla doku örnekleri (biyopsi) toplamak için endoskopi kullanabilir.
 • Bazı sindirim sistemi problemlerini tedavi etmek için. Endoskopi sırasında kullanılan özel aletler, doktorunuzun, yemek borusunun darlığından kaynaklanan yemek borusu ya da mide kanaması veya yutma güçlüğü gibi bazı sindirim sistemi sorunlarını tedavi etmesini ya da polipleri çıkarmasını sağlar. Endoskopi, üst sindirim sisteminde takılıp kalmış olan yabancı nesneleri çıkarmak için de kullanılabilir.

Endoskopi bazen ultrason gibi diğer işlemler ile birlikte uygulanır. Yemek borusu veya mide duvarının görüntülerini oluşturmak için endoskopa bir ultrason probu bağlanabilir. Endoskopik ultrasonografi doktorunuzun pankreas gibi zor ulaşılan organların görüntülerini almasına yardımcı olabilir.

Riskler

Endoskopi güvenli bir işlemdir. Ancak az da olsa aşağıdaki komplikasyonların gelişme riski vardır:

 • Kanama. Eğer işlemde sindirim sistemi problemlerinin testi ya da tedavisi için doku parçası alınırsa (biyopsi), endoskopiden sonra kanama komplikasyonları riskiniz artar. Nadir durumlarda bu kanama kan naklini gerektirebilir.
 • Enfeksiyon. Endoskopi işleminden kaynaklanan enfeksiyon, antibiyotik kullanımı gerektirebilir.
 • Gastrointestinal sistemde yırtılma. Yemek borunuzda ya da üst sindirim sisteminizin başka bir bölümünde oluşabilecek yırtılma, hastane yatışı ve bazen de yırtığın onarılması için ameliyat gerektirebilir.

Endoskopiye hazırlık için doktorunuzun verdiği perhiz ya da bazı ilaçların kesilmesi gibi talimatları dikkatlice uygulayarak, komplikasyon riskini azaltabilirsiniz.

Komplikasyona İşaret Edebilecek Bulgu ve Belirtiler

Endoskopiden sonra izlenecek belirti ve bulgular şunlardır:

 • Ateş
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Siyah veya çok koyu renkli dışkı
 • Yutma güçlüğü
 • Şiddetli veya inatçı karın ağrısı
 • Kusma

Bu bulgu veya belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, hemen doktorunuzu arayın veya bir acil servise gidin. 

Nasıl Hazırlanacaksınız?

Doktorunuz size endoskopiye hazırlanmanız için özel talimatlar verecektir. Bazı durumlarda doktorunuz aşağıdakileri isteyebilir: 

 • Endoskopi öncesi perhiz yapın. Endoskopiden altı ya da sekiz saat önce yiyip içmeyi kesmeniz istenebilir. Bu, işlem için midenizin boş olmasını sağlamak açısından gereklidir.
 • Bazı ilaçları bırakın. Endoskopiden önceki günlerde, bazı kan inceltici ilaçları bırakmanız istenebilir. Endoskopi sırasında bazı işlemler gerçekleştirilecekse, kan incelticiler kanama riskinizi artırabilir. Diyabet, kalp hastalığı veya yüksek kan basıncı gibi kronik hastalıklarınız varsa, doktorunuz size ilaçlarınız ile ilgili özel talimatlar verecektir.

Endoskopi sırasında

Endoskopi işlemi sırasında sizden, muayene masasına sırtüstü ya da yan vaziyette yatmanız istenir.

Merhabalar hocam. Ben 27 yaşındayım ve 4 ay önce kabızlık, karın ağrıları, karında şişkinlik, gaz sıkışması, göğüs ağrıları nedenleriyle doktora başvu… devamı

Vücudunuza, işlem esnasında sağlık ekibinizin solunumunuzu, kan basıncınızı ve kalp hızınızı izlemesini sağlayacak olan takip cihazları bağlanacaktır. Kolunuzdaki bir damar yoluyla yatıştırıcı bir ilaç alabilirsiniz. Bu ilaç endoskopi sırasında gevşemenizi sağlar.

Doktorunuz, sindirim yolunuzu görmek için kullanılacak olan uzun ve esnek tüpün (endoskop) sokulmasına hazırlanırken, gırtlağınızı uyuşturmak için ağzınıza bir anestetik sprey uygulayabilir.

Ağzınızı açık tutmak için plastik bir ağız koruyucu takmanız istenebilir. Daha sonra endoskop ağzınızdan sokulur. Skop gırtlağınızdan geçerken doktorunuz yutkunmanızı isteyebilir.

Boğazınızda biraz basınç hissedebilirsiniz ancak ağrı hissetmezsiniz.

Endoskop gırtlağınızdan geçerken konuşamazsınız, ancak ses çıkarabilirsiniz. Endoskop solunuma engel olmaz.

Doktorunuz daha sonra endoskopiyi yemek borunuzdan geçirerek midenize ulaştırır. Endoskopun ucundaki küçük bir kamera, muayene odasındaki bir ekrana görüntüleri iletir. Doktorunuz üst sindirim sisteminizde anormallik olup olmadığını araştırmak için bu monitörü izler. Eğer  sindirim sisteminizde anormallik bulunursa, doktorunuz daha sonra incelemek için görüntüleri kaydedebilir. 

Endoskopun üst sindirim sisteminizden geçmesini sağlamak için, yemek borunuza hafif bir hava basıncı verilebilir. Bu basınç sindirim sisteminizi şişirir, böylece endoskop serbestçe hareket edebilir ve sindirim sisteminizin kıvrımları daha kolay incelenir. Ama hava, basınç veya dolgunluk hissi de yaratabilir. 

Eğer doku örneği toplanması veya polip çıkarılması gerekiyorsa, doktorunuz özel cerrahi araçları endoskopun içinden geçirecektir. Doktorunuz, kullandığı araçları yönlendirebilmek için ekranı izler.

Muayeneniz tamamlandığında, endoskop yemek borunuzdan yavaşça geri çekilir ve ağzınızdan dışarı çıkarılır. Endoskopi genellikle durumunuza bağlı olarak, 5 ila 20 dakika sürer. 

Endoskopinin ardından

Endoskopinin ardından, rahatça oturmanız ya da uzanmanız için bir iyileşme odasına götürülürsünüz. Durumunuza bağlı olarak, burada bir saat kadar kalabilirsiniz. Bu süre, yatıştırıcının etkisi geçmeye başlarken sağlık ekibinizin sizi izlemesini sağlar. 

Eve gittikten sonra, aşağıdaki gibi hafif rahatsızlık verici belirti ve bulgular gelişebilir:

 • Şişkinlik ve gaz
 • Kramp
 • Boğaz ağrısı

Bu belirti ve bulgular zamanla iyileşecektir. Oldukça rahatsız iseniz veya endişe duyarsanız doktorunuzu arayın. 

Endoskopiden sonra günün geri kalanını dinlenerek geçirin. Zihniniz açık olabilir ancak yatıştırıcı aldıktan sonra karar verme yetiniz bozulur ve tepki süreniz gecikmelidir.

Sonuçlar

Endoskopi sonuçlarını alma zamanınız, durumunuza bağlı olacaktır. Örneğin, doktorunuz endoskopiyi ülser aramak için gerçekleştirmişse, bulguları işlemin hemen ardından öğrenebilirsiniz.

Eğer doktorunuz  endoskopiyi doku örneği (biyopsi) toplamak için gerçekleştirdiyse, laboratuar testlerinin sonuçlarının çıkması birkaç gün sürebilir.

Endoskopi sonuçlarınızın ne zaman çıkacağını doktorunuza sorun.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/endoskopi

Crohn Hastalığında Endoskopi – Sindirim bozuklukları – 2019

Endoskopiyle Sindirim Sisteminin Fotoğrafı Çekiliyor

 • Crohn hastalığının kesin tanısına olanak tanıyan basit bir laboratuar testi yoktur. Bir kişinin inflamatuar bağırsak hastalığı (Crohn hastalığı veya ülseratif kolit) düşündüren semptomları varsa, birinci basamak sağlık uzmanı veya gastroenterolog muhtemelen endoskopi (“kapsam”) önermektedir.
 • Endoskopi, sonunda hafif ve küçük bir kameraya sahip ince bir tüpün sindirim sisteminize eklendiği bir testtir. Fotoğraf makinesi görüntüleri bir video monitörüne geri gönderir, burada büyütülür, böylece doktor sindirim sisteminin tam olarak neye benzediğini görebilir.
 • Endoskop, ülser, kanama ve diğer Crohn hastalığı belirtilerini gösterir ve sindirim sistemi içindeki hastalığın yerini ve derecesini gösterir.
 • Endoskopi ile doktor, bir kişinin Crohn hastalığı veya ülseratif kolit (veya başka bir durum) denilen benzer bir durum olup olmadığını söyleyebilir.
 • Crohn hastalığı gibi ülseratif kolit sadece kalın bağırsağın (kolon) bir bölümünü etkiler, Crohn hastalığı ise ince bağırsağı etkileme olasılığı daha yüksektir ve sıklıkla sindirim yolunun farklı kısımlarına normal doku ile (“atlama lezyonları”) saldırır..
 • Crohn hastalığı belirtileri, etkilenen sindirim sisteminin bir kısmına bağlıdır; ancak şunları içerebilir:
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Hazımsızlık
  • Rektal kanama
  • İshal
  • Yedikten sonra şişkinlik
  • Kilo kaybı
  • yorgunluk
  • Bağırsak hareketleri ile ağrı
 • Endoskopi, doktorun yalnızca sindirim sisteminin iç kısmını görmesini değil, aynı zamanda mikroskop altında daha fazla inceleme için dokudan küçük numuneler (biyopsi) almasını sağlar. Bu, teşhisi doğrulamaya ve Crohn hastalığının derecesini göstermeye yardımcı olabilir.

Endoskopi genellikle ağrılı olmamakla birlikte, rahatsız edici olabilir ve birçok insan endişeli hisseder.

Bir hasta bir EGD, ERCP veya kolonoskopi geçiriyorsa, muhtemelen bir ağrı kesici ve prosedür için rahatlamak için bir yatıştırıcı verilecektir.

Hastalar, testten sonra birilerinin onları almasını ve eve götürmesini ayarlamalıdır. Sigmoidoskopi sınırlı bir testtir ve genellikle sedasyon gerektirmez.

Crohn hastalığı tanısında endoskopi için başka isimler nelerdir?

Doktorlar sindirim sisteminin hangi kısmına baktıklarına bağlı olarak endoskopi için farklı isimlere sahiptir.

 • Özofagogastroduodenoskopi (EGD): Üst endoskopi olarak da adlandırılan bu test özofagusun (ağız ve mide arasındaki tüp), midenin ve duodenumun (ince bağırsağın üst kısmı) astarını inceler.
 • Kolonoskopi: Bu test kolonun veya kalın bağırsağın kaplanmasını ve bazen ileumun alt kısmını (ince bağırsağın en alt kısmı) inceler.
 • Sigmoidoskopi: Bu test rektumu içeren kolonun en düşük üçte birlik kısmını inceler. Testin adı, kolonun bu kısmında sigmoid denen bir virajdan türemiştir.
 • Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP): Bu test, karaciğer, safra kesesi ve pankreastan ince bağırsağa açılan kanalları incelemek için endoskopiyi X-ışınları ile birleştirir. Crohn hastalığı olan bazı kişilerde, bu kanallar iltihaplı ve yakın hale gelir.
 • Endoskopik ultrason: Bu test, endoskopiyi ultrasonla birleştirerek, ses dalgalarını kullanan ve vücudun derinliklerinde organ görüntülerini yaratan bir teknolojidir. (Bu, annenin rahmindeki bir fetusa bakmak için kullanılan aynı güvenli teknolojidir.) Bu teknik, ABD'de, inflamatuar barsak hastalığının ortak bir komplikasyonu olan fistülleri değerlendirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Balon endoskopi veya enteroskopi, doktorun tüm ince bağırsağı görselleştirmesini ve doku biyopsilerini almasını sağlayan endoskopik bir prosedürdür.
 • Kapsül endoskopi (kablosuz endoskopi), küçük bir video kapsülün hasta tarafından yutulduğu endoskopik bir prosedürdür. Video kapsülü yemek borusu, mide ve ince bağırsağın iç kısmını çeker. Kapsül endoskopisinin dezavantajları şunlardır: 1) Kapsülün hızlı geçişinden dolayı kaçırılan alanlar, 2) pil yetmezliği, 3) doku biyopsileri alınamaması, 4) kapsülün striktür veya tümöre takılıp takılması, ve 5) Kamera, sağlık profesyonelinin gözden geçirmesi için çok zaman alan binlerce fotoğraf çekiyor.
 • Baryum X-ışınları: Bunlar bir baryum yutması (üst GI serisi) veya bir baryum lavmanı (düşük GI serisi) içerebilir.

Doktorunuzun seçmesi gereken bu testlerden hangisinde hastanın sahip olduğu belirtilere bağlıdır. Genel olarak, hastanın semptomları sindirim sisteminin hangi kısmının dahil olduğunu gösterir.

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR

GÖRÜNÜM

Crohn Hastalığı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavileri

Endoskopi prosedürüne nasıl hazırlanırım?

Endoskopik testlerin sonuçları, ancak hasta, doktorun testten önce hazırlanacak talimatlarını yerine getirmesi durumunda yararlıdır. Preparatlar, sindirim yolundan mümkün olduğunca fazla dışkı ve yiyecek kalıntısı temizlemeyi içerir, çünkü bu malzeme hastalık belirtilerini gizleyebilir. “Bağırsak hazırlık” rejimi, farklı testler arasında biraz farklılık gösterir.

 • EGD: Genellikle tek hazırlık, testten önceki gece ve test tamamlanana kadar gece yarısından sonra yiyecek veya içecek almaz.
 • ERCP: ERCP'ye hazırlık, EGD ile aynıdır.
 • Kolonoskopi: Tüm kolonun mümkün olduğunca temiz olması gerekir. Hastalar, doktorları tarafından verilen talimatları tam olarak takip etmelidir. Hastalardan, testten önce bir veya iki gün boyunca katı yiyeceklerden kaçınmaları istenebilir. Hastalar, testten önceki gece yarısından sonra hiçbir şey yememelerini veya içmemelerini istemişlerdir. Bağırsak temizlemek için çeşitli seçenekler mevcuttur. Bunlardan birkaçı, katetilen glikol çözeltisini (GoLYTELY, NuLYTELY, CoLyte) ve Fleet Phospho-Soda sıvısını içerir. Doktorunuzun bağırsak hazırlığı için önerileri olacaktır.
 • Sigmoidoskopi: Hastalar, bir önceki gece ve testin sabahı, alt kolondaki tüm dışkıyı temizlemek için lavman solüsyonlarını kullanırlar.

Endoskopi sırasında ne olur?

Test sırasında hasta ayarlanabilir bir sedyeye uzanacaktır. Pozisyon, gerçekleştirilmekte olan test ve testi yapan doktorun tekniklerine bağlı olacaktır. Hasta sakinleşirse, kan basıncınız ve kan oksijeniniz izlenecektir.

Endoskopi ne kadar sürer?

Prosedür, gerçekleştirilen teste bağlı olarak yaklaşık 10 ila yaklaşık 30 dakika arasında bir zaman alacaktır. Hastaya sedasyon yapılmışsa, bir kurtarma odasına götürülecek ve bırakacak kadar uyanık olana kadar hemşireler tarafından izlenecektir.

Endoskopi komplikasyonları nelerdir?

Endoskopi çok güvenli bir işlemdir. Bununla birlikte, tüm prosedürler gibi, bazı riskler taşır. Komplikasyonlar çok nadirdir, ancak ciddi olabilirler. Enstrüman bağırsak duvarında küçük bir deliğe neden olabilir. Buna perforasyon denir. Bunun riski 1000'de 1'den azdır. Diğer riskler kanama ve enfeksiyondur.

Testten önce, hastalardan bilgilendirilmiş bir rıza okuması ve imzalaması istenecektir. Hastalar, testin neden gerekli olduğunu ve risklerin ne olduğunu anladığından emin olmalıdırlar. Herhangi bir sorunuz varsa doktora danışın.

Источник: https://tr.thehealthylifestyleexpo.com/endoscopy-crohns-disease-96296

Endoskopi nedir? Neden ve nasıl yapılır? Riskleri nelerdir?

Endoskopiyle Sindirim Sisteminin Fotoğrafı Çekiliyor

Endoskopi sırasında şüpheli dokudan örnek alınması ya da polip tedavisi gibi küçük cerrahi uygulamaların yapılması da mümkündür. İnceleme için genellikle vücuda ağız ve anüs gibi doğal bir açıklıktan girilir. Fakat bazen laparoskopi işleminde olduğu gibi vücuda küçük bir kesi yapılarak da girilebilir.

Laparoskopi nedir, neden yapılır? Ameliyatı ne kadar sürer?

Endoskopi sırasında kullanılan farklı özelliklere sahip cihazlar vardır. Cihazının uzunluğu ve esnekliği, incelenen vücut bölümüne göre farklılık gösterir.

Örneğin, eklemlerin incelemesinde kullanılan bir endoskopi cihazı genellikle daha kısadır ve hareketsiz bir yapıya sahiptir.

Kalın bağırsakları görüntülemek için kullanılan endoskopi cihazı ise uzun, esnek ve hareketli bir yapıya sahiptir.

Endoskopi, ucunda kamera ve ışık olan cihaz ile yapılır

Endoskopi ve kolonoskopi aynı şey mi?

Kolonoskopi tıbbi olarak kolon adı verilen kalın bağırsakların görüntülenmesi için kullanılan bir yöntemidir. Kalın bağırsakların makattan girilerek incelenmesi prensibine dayanır.

Endoskopi terimi ise daha genel bir ifadedir ve kolonoskopiyi de kapsar. Sindirim sisteminin üst bölümü olan yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağının ağızdan girilerek görüntülenmesi işlemine de endoskopi ya da üst gastrointestinal endoskopisi denir.

Sadece midenin incelenmesi için kullanılan yönteme ise gastroskopi adı verilir.

Kolonoskopi nedir? Nasıl yapılır, ne işe yarar? Kolonoskopinin riskleri

 • Mide ülseri, gastrit gibi çeşitli hastalıkların teşhisi veya takibi için
 • Kanser şüphesi varsa
 • Bağırsak poliplerinin tedavisi gibi küçük cerrahi prosedürleri gerçekleştirilmesi için de endoskopiden faydalanılır.

Ülser nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Endoskopi hangi durumlarda yapılır?

Üst endoskopinin yapıldığı durumlar

 • Kronik karın ağrısı
 • Nedeni bulunamayan kilo kaybı, iştahsızlık, kansızlık (anemi), bulantı, kusma ya da yutma güçlüğü
 • Tekrarlayan mide ekşimesi şikâyeti
 • Ağızdan kan gelmesi
 • Tedaviye rağmen geçmeyen üst karında şişkinlik ya da ağrı
 • Geçmeyen reflü
 • Ailesel adenozis polipozis sendromu öyküsü
 • Radyolojik olarak görüntülenen lezyonların ne olduğunun incelenmesi
 • Siroz hastalarında yemek borusunda gelişen varislerin tedavisinde
 • Kostik madde içenlerde hasar tespiti için
 • Kalp ile ilgili durumlardan kaynaklanmayan göğüs ağrısı
 • Dışkıda kan
 • Kanamayı yapan mide ülseri onarımı
 • Küçük tümörlerin çıkarılması
 • Balonla yemek borusu darlığı tedavisi
 • Polip ya da diğer büyümelerin çıkarılması
 • Çölyak hastalığı şüphesi

Gastrit nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Kolonoskopinin gerekli olduğu durumlar

Endoskopi türleri

Endoskopi insan vücudunda birçok sistemi araştırmak için kullanılan bir yöntemdir. Bu sistemler şunlardır:

 • Gastrointestinal sistem: Özefagus, mide ve duodenum (özofagogastroduodenoskopi), ince bağırsak (enteroskopi), kalın bağırsak / kolon (kolonoskopi, sigmoidoskopi), safra kanalı, rektum (kolonoskopi) ve anüs (anoskopi).
 • Solunum yolu: Burun (rinoskopi), alt solunum yolu (bronkoskopi).
 • Kulak: Otoskopi
 • İdrar yolu: Sistoskopi
 • Kadın üreme sistemi (jinoskopi): Serviks (kolposkopi), uterus (histeroskopi), fallop tüpleri (falloposkopi).
 • Küçük bir insizyonla (kesiyle): Abdominal veya pelvik kavite (laparoskopi), eklemin iç kısmı (artroskopi), göğüs organları (torakoskopi ve mediastinoskopi).

Kolonoskopi nedir? Nasıl yapılır, ne işe yarar? Kolonoskopinin riskleri

 • Kapsül endoskopisi: Sıklıkla nedeni bilinmeyen sindirim sistemi kanamalarını araştırmak için kullanılan bu yöntem, mide ve sindirim sistemine ait diğer kısımların iç görüntülerini kablosuz olarak aktarabilen bir kapsülün yutulması ile yapılır. Kapsül yutulabilen büyük bir haptır ve tuvalete gittiğinizde vücudunuzdan doğal yollarla atılır.
 • Sanal endoskopi: Bu yöntemde bilgisayarlı tomografi ile vücuttan ince kesitler şeklinde görüntü alınır ve bir bilgisayar yardımıyla bu kesitler birleştirilerek incelenen organa ait ayrıntılı bir görünüm elde edilir.
 • Magnifiye kromoendoskopi: Magnifiye kromoendoskopi, endoskopi sırasında sindirim sistemi mukozasının değişik bir boyama tekniği kullanarak ve büyüterek incelendiği yöntemdir. Boya, anormal bir şey varsa daha iyi görülmesine yardımcı olur.
 • Endoskopik ultrasonografi: Bu yöntemde endoskopi ile birlikte bir ultrason kullanır. Endoskopik ultrasonografi normal endoskopi sırasında genellikle görünmeyen organları ve diğer yapıları görmeyi olanaklı hale getirir. Örneğin normalde görülemeyen bağırsak duvarı ultrasonla incelenebilir.

Endoskopi sırasında boğaz uyuşturucu spreyle uyuşturulduğu için hastalar genellikle herhangi bir ağrı hissetmez. Bazı hastalar boğaz ağrısına benzer şekilde hafif bir rahatsızlık hissedebilir. Bazı hastalarda da ilaç enjeksiyonu ile sedasyon adı verilen kısa süreli uyutma işlemi yapılır.

Endoskopi teknik bir sorun ya da hasta uyum problemi yaşanmadığı sürece 20 – 25 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanır.

Endoskopiden önce yapılması gerekenler

 • Üst endoskopide; üst sindirim sisteminin iyi değerlendirilebilmesi için, görüntülenen alan yiyecek içermemelidir. İşlemden en az 6 saat önce mümkünse yeme ve içme tamamen kesilir. Hastanın mutlaka bir şeyler içmesi gerekiyorsa sadece saf su içmesine izin verilir. 2 saat öncesinde ise ağızdan alım tamamen durdurulur.
 • Muayene gününde sigaradan da kaçınılmalıdır, çünkü sigara kusmaya neden olabilir ve komplikasyon gelişme riskini artırır.
 • Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların kanama riskine karşı işlemden en az 2 hafta önce doktor kontrolünde bırakılması gerekebilir.
 • Kolonoskopide ise işlemden önceki gece bağırsakların temizlenmesi için müshil veya lavman kullanmanız gerekir.

Lavman nedir, nasıl yapılır? Kabızlığa etkisi ve riskleri

Endoskopi nasıl yapılır?

Endoskopi sırasında organların daha iyi görülebilmesi ve endoskopi cihazının rahat hareket edebilmesi için hava verilerek mide ve onikiparmak bağırsağı şişirilir. Daha sonra ucunda ışık kaynağı ve kamera bulunan hortum şeklindeki kıvrılıp bükülebilen endoskop cihazı ağız ve boğazdan sindirim yollarına itilir.

Endoskopi için ağız gibi bir açıklıktan girilerek inceleme yapılır

Böylece yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağının ilk kısmına ait görüntüler bir ekrana aktarılarak incelenir. İhtiyaç duyulursa endoskopi içerisinden geçirilen ve biyopsi forsepsi adı verilen özel bir tel yardımıyla doku örneği alınır. Daha sonra hortum nazikçe geri çekilerek hastanın ağzından çıkarılır ve işleme son verilir.

Crohn Hastalığı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Endoskopinin sonuçları nasıl değerlendirilir?

Bazı üst endoskopi sonuçları hemen öğrenilebilir. Örneğin işlem ülser nedeniyle yapılmışsa doktorunuz görülen sonuçları sizinle hemen paylaşacaktır. Endoskopi sırasında doku veya sıvı örneği alınmışsa incelenmek üzere laboratuvara gönderilir.

Laboratuvarda alınmış olan bu doku, hücre veya sıvı örnekleri bir patoloji uzmanı tarafından incelenerek tanı konulur. Biyopsi sonuçlarının belli olması birkaç gün veya daha uzun sürebilir.

Patolog, size bildirilmek üzere doktorunuza sonuç raporu gönderir.

Endoskopinin riskleri ve komplikasyonları

Endoskopik incelemeler genellikle güvenlidir ve komplikasyonlar nadirdir. Fakat her girişimsel işlemde olduğu gibi endoskopi esnasında da bazı riskler ve komplikasyonlar söz konusudur.

Endoskopi cihazının itilmesi sırasında dişlere veya farenksin arkasına zarar verilebilir. Ek olarak, gırtlakta yaralanma olursa geçici ses kısıklığı ortaya çıkabilir.

 İncelemenin bir parçası olarak küçük girişimlerin yapıldığı kolonoskopide riskler biraz daha yüksektir. Yapılan tüm işlemlerin yaklaşık %1’inde komplikasyonlar görülebilir.

İşlem sırasında olası kalp ve solunum risklerine karşı nabız, kan basıncı ve oksijen satürasyon izlenir. Endoskopi sırasında doku örneği alındıysa işlemden sonra dışkıda kan görülebilir. Fakat bu işlemden yaklaşık 24 saat sonra kaybolur. Endoskopi sırasında ya da sonrasında gelişebilen komplikasyonlardan bazıları:

 • Kan basıncında düşme
 • Kalp ritim bozukluğu
 • Solunum sıkıntısı
 • Akciğer enfeksiyonu ve Bağırsak enfeksiyonu
 • Doktorun doku numuneleri aldığı veya polip çıkardığı bölgeden kanama
 • Sindirim kanalında kanama ya da delinme
 • Kanamaya bağlı siyah veya çok koyu renkli dışkı
 • Ağızdan kan gelmesi
 • Ateş ve Göğüs ağrısı

Ülseratif Kolit nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Komplikasyon görülmesi durumunda hasta yoğun bakım ünitesinde tedavi edilir. Taburcu olduktan sonra bunlardan bir ya da daha fazlasının görülmesi durumunda ise derhal acil servise başvurmak hayati önem taşır.

 • Muayeneden sonra, boğaz bölgesinde uyuşukluk hissi ve ses kısıklığı oluşabilir. Bu şikâyetler genellikle tedavi gerektirmez ve kendiliğinden kaybolur.
 • Endoskopi sırasında doku örneği alınmışsa 24 saate kadar dışkıda kan görülebilir.
 • Sindirim kanalına verilen gaz nedeniyle şişkinlik ve rahatsızlık hissi de olağan şikâyetler arasında bulunur.

Bunların dışında ateş, bulantı, kusma, göğüs ağrısı, koyu renkli dışkı, karın ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı gibi beklenmeyen yan etkilere bağlı şikâyetler görülebilir ve bunların tedavi edilmesi gerekir.

İşlem yapılırken boğaz uyuşturulduğu için sonrasında yaklaşık 2 saat boyunca herhangi birşey yiyip içmekten kaçınılmalıdır. Çünkü besinler solunum yollarına kaçabilir.

Endoskopi işlemi sonrası, işlem sırasında mide gazla şişirildiği için ve bir miktar kalabileceğinden, gaz yapan yiyeceklerden uzak durulması önerilir. Laktoz içeren süt ve süt ürünleri gaz şikâyetini artırır.

Bu nedenle endoskopiden sonraki günlerde badem sütü, laktozsuz süt gibi alternatif içecekler tercih edilebilir.

Mide kanseri (gastrik kanser) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Endoskopi sonrası sindirim problemi yaşamamak için belli bir diyet uygulanır:

 • İlk 4-5 saat boyunca midede ekşime ve yanmaya neden olabileceği için ağır yiyeceklerden kaçının.
 • Beslenmeye önce az miktarda sıvı yiyecek ve içeceklerle başlayın. Yediğiniz miktarı yavaşça arttırın.
 • Sonrasında da yiyecekleri mümkünse 1-2 gün boyunca püre halinde tüketin.
 • Bu süreçte ayrıca et ve tavuk suyundan yapılan çorbalar ya da domates çorbası tüketebilirsiniz. Çünkü katı gıdalar endoskopi nedeniyle hassaslaşan sindirim kanalına rahatsızlık verebilir.
 • Çok soğuk ya da sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçının.
 • Kola, gazoz, maden suyu gibi gazlı ve çay, kahve gibi içeceklerden uzak durun.
 • Hazır meyve suları da uygun değildir. Bunun yerine taze sıkılmış meyve suyu için.
 • Sindirimi zor çok yağlı beslenmeden ve şekerli gıdalardan kaçının.

Endoskopi yaptıracaklara öneriler

 • Endoskopi için ne kadar zaman ayırmanız gerektiğine ve işlemden sonra aynı gün tekrar çalışıp çalışamayacağınıza dair doktorunuzla görüşün.
 • Ayrıca endoskopinin neden ve nasıl yapıldığı, alternatif yöntemler, işlem sırasında ve sonrasında gelişebilecek yan etkiler ve sonrasında nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda ayrıntılı bilgi alın.
 • İşlem için sedasyon yaptırdıysanız, yalnız olarak eve gitmemelisiniz. Ayrıca herhangi bir yan etki veya komplikasyon gelişrse hastanede gözlem altında tutulmanız gerekir.
 • Endoskopi sonrası doktorunuzun beslenme önerilerine mutlaka uyun.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/endoskopi-nedir-neden-ve-nasil-yapilir-riski-nedir/

Kapsül Endoskopi

Endoskopiyle Sindirim Sisteminin Fotoğrafı Çekiliyor

Kapsül endoskopi tüm ince bağırsağı ve bazı durumlarda kalın bağırsağı, hastaya bir sıkıntı vermeksizin görüntülememizi sağlayan bir yöntemdir.

İnce ve kalın bağırsak taraması için iki ayrı kapsül çeşidi vardır. İnce bağırsak kapsülü 26 mm, kolon kapsülü yaklaşık 3 cm uzunluğunda, 11 mm çapında büyükçe bir vitamin hapı boyutlarındadır. Kapsülün içinde bir ışık kaynağı, 3 adet lens, bir kamera (kolon kapsülünde çift kamera), pil ve çekilen görüntüleri aktaran bir verici vardır.

Kapsül saniyede 2 fotoğraf çekerek, bunları kayıt cihazına aktarır. Yaklaşık 8-10 saat süren kayıt süresi sonunda bu yapışkan alıcılar ve kayıt cihazı çıkartılır ve cihazdaki görüntüler özel bir bilgisayar programı yardımıyla bir film haline dönüştürülerek, bilgisayar monitöründe doktor tarafından incelenir. Bu inceleme 2 saat civarında sürer.

Tek kullanımlık kapsül dışkı yoluyla makattan atılır.

Yemek borusu, mide, oniki parmak bağırsağı, kalın bağırsak ve ince bağırsağın son kısmı endoskopik olarak incelenebilirken, yaklaşık beş metre uzunluğu olan ince bağırsakların direk görüntülenmesi yakın zamana kadar mümkün olmuyordu.

Halk arasında kireçli su diye tabir edilen baryum içilerek çekilen pasaj grafileri, enteroklizis ve bilgisayarlı tomografi ince bağırsakların görüntülenmesinde bir miktar yardımcı oluyordu.

Sonradan push enteroskopi veya yakın yıllarda kullanılmaya başlanan balon endoskoplar ile ince bağırsakların direk olarak görüntülenip bu bölgeyi ilgilendiren hastalıkların tanı ve tedavisi mümkün olmaya başladı.

Bununla birlikte, bu endoskopik yöntemler hem hasta hem de uygulayıcı doktor tarafından meşakkatli, uzun süren ve sedasyon, yani damardan yapılan bazı ilaçlarla uyku hali gerektiren yöntemlerdir.

Kalın bağırsak taraması için kullanılan standard kolonoskopi ise sedasyonsuz (uyutulmadan) yapıldığı zaman ağrılı olabilmekte ve işlem sırasında nadir de olsa bazı komplikasyonlar oluşabilmektedir.

Sedasyon ise yarattığı uyku hali nedeniyle hastanın günlük aktivitelerine engel olmakta ve bir süreliğine hastaneye bağlamaktadır.

Kapsül endoskopisi ise hastaya rahatsızlık vermeyen, ağrısız bir görüntüleme yöntemi olup hastanın günlük aktivitelerini kısıtlamamakta ve hastanın hastane dışında gününe normal olarak devam edebilmesine olanak sağlamaktadır.

Kapsül Endoskopiye Nasıl Hazırlık Yapılır?

Kapsülü yutmadan bir önceki öğlen yemeği sonrası hasta, sadece çay kahve, tanesiz, posasız içecek ve meyve suları içmeye başlar.

(örneğin elma suyu gibi) Kırmızı ve mor renkte meyve suları tercih edilmez. Görüntü kalitesini artırmak için ishal yapıcı bir ilaçtan bir miktar içerek bağırsağın temizliğinin yapılması gereklidir.

Kapsül yutulmadan önce 12 saatlik bir açlık işlem kalitesini artırır.

Kapsül Endoskopi Nasıl Yapılır?

Ertesi sabah hastanede kapsül bir bardak su ile yutulur. Takiben hasta beline kemer gibi takılan kayıt cihazı ile beraber günlük işlerine devam edebilir, yalnız ağır fiziksel aktiviteler ve öne eğilmekten kaçınılmalıdır.

Kapsül içildikten 2 saat sonra az miktarlarda sıvı alınabilir, 4 saat sonra da hafif bir gıda alımı olabilir. Hasta alması gereken ilaçları kapsülü yutmadan 2 saat önce veya 2 saat sonra alabilir. Kapsül yutulduktan 8-10 saat sonra kayıt sona erer.

Alıcılar ve kayıt cihazı hastanede çıkarılarak hasta gönderilir.

Kapsül Endoskopi Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • İnce bağırsak hastalığından şüphe edilen durumlarda
 • Nedeni bilinmeyen demir eksikliği anemisi ve bağırsaklarda olan gizli kanama şüphesinde
 • İnce bağırsakların polip ve tümörleri ile bazı durumlarda çölyak hastalarında
 • Kronik ishal veya malabsorpsiyon (emilim bozukluğu) olan hastalarda
 • İlaçlara bağlı olan ince bağırsak zedelenmelerinde
 • Kalın bağırsak taraması için kolonoskopi yapılması, sedasyon verilmesi uygun olmayan veya kolonoskopi yaptırmak istemeyen hastalarda tanı koymak için önemli bir yöntemdir.

Vurgulanması gereken önemli bir konu, halk arasında bu işlemin rutin endoskopi veya kolonoskopi yerine yapıldığı gibi bir yanlış algılama vardır. Bu işlem rutin endoskopi veya kolonoskopinin yerine değil, onlara ek olarak tanı amaçlı uygulanan bir yöntemdir. Biyopsi alma imkanı şu an için olmaması nedeniyle gereğinde diğer endoskopik yöntemlere başvurulabilir.

Kapsül Endoskopi Kimlere Uygulanmaz?

Bilinen veya şüpheli sindirim kanalı tıkanıklığı veya yutma problemi olan hastalara uygulanmamalıdır. Kalp pili olan hastalarda uygulanabilir ancak kalp ritmi monitörize edilmelidir.

Kapsül Endoskopinin Yan Etileri Var Mıdır?

Uygulanan hastaların %1’inden azında kapsül bağırsakta takılı kalabilir. Bu durumda endoskopik veya cerrahi yolla çıkartılması gerekebilir.

Kapsül Endoskopinin Avantajları Nelerdir?

 • Sedasyon gerektirmez, ağrısızdır.
 • Hasta hastanede kalmak zorunda değildir.
 • İnce barsakların direk görüntülemesini sağlar, kanama, tümör veya polip gibi durumlarda doğru tanının en kolay ve hasta için zahmetsiz ve komplikasyona yol açmadan konulmasını sağlayarak gereksiz endoskopik veya cerrahi girişimden kaçınılmasını sağlamış olur.
 • Sadece tanı amaçlı ince barsak endoskopisi (Pushenteroskop veya çift balon enteroskop) teknik olarak zor ve ciddi bazı komplikasyonlara yol açabilecek bir yöntemdir. Önemli komplikasyonlar arasında barsak delinmesi ve pankreatit sayılabilir.
 • Literatürde ince ve kalın bağırsağın çeşitli hastalıklarında MR/BT görüntülemeden daha üstün olduğu gösterilmiştir.
 • Kolonoskopi ağrılı ve hastaya rahatsızlık veren bir işlemdir. Bilindiği üzere kalp ve akciğer problemi, hipertansiyonu olan hastaların işlem sırasında kullanılan anestetik maddelerle uyutulması sakıncalı olabilmektedir. Kapsül kolonoskopi ise hastaya hiçbir rahatsızlık vermez, sedasyon gerektirmez; yan etkisi yoktur.

Источник: https://www.kolonrektum.com/kapsul-endoskopi/sindirim-sistemi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.