Enflamatuvar Bağırsak Hastalığı

içerik

Enflamatuvar Bağırsak Hastalığı

Enflamatuvar Bağırsak Hastalığı

Enflamatuvar bağırsak hastalığı nedeni henüz bulunamamış bağışıklık sisteminin garipliği nedeni ile ortaya çıkan Crohn hastalığı ve ülseratif koliti içeren bir klinik tablodur.

Tek başına bir hastalık değil iki hastalığı içeren bir klinik tablodur. Genel olarak 20’li yaşlarda ortaya çıkar ve ölüme sebep olmaz. Yahudi ırkında diğer ırklara göre 5 kat fazla görüldüğü saptanmıştır.

Kadınlarda erkeklerden daha sık rastlanır.

Ülseratif kolit

Ülseratif kolit kalın bağırsağın iç yüzeyini oluşturan sümük dokuyu tutan, kanın uzaklaşmasında yetersizlik, ödem ve küçük çaplı ülserlere neden olan kronik iltihabi bir hastalıktır.

En sık 20 – 60 yaşlarında görülür. Hastalık en çok kolon ve rektum bölgesinde görülmektedir. Ülseratif kolit ilk olarak makatta başlar ve sonradan kalın bağırsağa yayılır.

Hastalığın üç ayrı tipi ve iki ayrı dönemi vardır.

Ülseratif kolitin tipleri

 • Ağır seyreden ülseratif kolit: Ülseratif kolitin en kötü çeşididir. Ağır seyreden ülseratif kolit de kişiler genellikle çok zayıf ve iştahsızdırlar. Ayrıca sürekli ishallerdir.
 • Orta şiddette seyreden ülseratif kolit: Hastalığın orta derecede hissedildiği ülseratif kolit tipidir. Orta şiddette seyreden ülseratif kolitte genellikle belirtiler karın ağrısı ve halsizlikle sınırlıdır.
 • Hafif seyreden ülseratif kolit: Hastalığın en hafif görülen tipidir. Nerdeyse hiçbir belirti vermez. Bu yüzden hafif seyreden ülseratif kolitin tanısı genellikle geç koyulmaktadır.

Ülseratif kolitin dönemleri

 • Alevlenme dönemi: Alevlenme döneminde görülmeyen belirtiler tekrardan ortaya çıkar ve sıkıntılı bir dönem başlar. Bu dönemde kişi iltihabın büyüklüğüne göre sürekli ateşlenmeye başlar ve terleme, halsizlik ve kilo alamama problemleriyle uğraşır.
 • Sakin dönem: Ülseratif kolitin bu döneminde eğer ince bağırsaklar yorulmazsa ve ilaçlar düzenli kullanılırsa kişiler hiçbir belirtiyle karşı karşıya kalmazlar ve hayatlarına normal devam edebilirler.

Ülseratif kolitin belirtileri

 • İyileşmeyen ishal: Ülseratif kolitin en çok görülen belirtisidir. Hastalarda bir türlü iyileşmek bilmeyen bazen kanlı ama sürekli sümüksü yapışkan bir ishal hali vardır. İshal yüzünden rektum çıkışı zarar görmüştür ve büyük abdest sırasında yanma hissedilmektedir.
 • Sürekli tuvalete gitme ihtiyacı hissetme: Kalın bağırsakta dışkı olmasa bile kişiler sürekli tuvalete çıkarlar. Bunun sebebi kalın bağırsaklardaki iltihabın dışkılama dengesini bozması ve kalın bağırsaktaki ülserlerdir.
 • Kilo kaybı: Ülseratif kolitin en belirgin belirtilerinden biridir. Sebebi hastaların ishal yüzünden iştahlarının olmamasıdır. Çünkü çok yediklerinde ishalleri artmakta ve özellikle baharatlı besinler tükettiklerinde büyük abdest sırasında yanma hissi yaşarlar ve çok kötü acı çekerler.
 • Karın ağrısı: En sık orta şiddette görülen ülseratif kolitte görülen bir belirtidir. Kramp halindedir ve özellikle sabahları daha sık görülmektedir.
 • Sık ateşlenme: Genel olarak sadece ateşlenme döneminde görülen bir belirtidir. İltihapların arttığına dair haber vermektedir ve tedavi edilmelidir. Çünkü ateş kalın bağırsaklardaki zararı daha fazla arttırır.
 • Diğer belirtiler: Ağızda yaralar, iştahsızlık, solukluk, göz ağrısı ve elektrolit dengesi bozukluğudur.

Ülseratif kolitin tedavisi

Tedavi hastalığın boyutuna göre planlanmaktadır.  Hastalığa vücudun kendisi yol açtığı için kesin bir tedavisi yoktur. Tedavi de kişi ikincil bir bağırsak hastalığından korunur ve belirtiler ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Crohn hastalığı

Crohn hastalığı ağızdan rektuma kadar rastlansısal bir bölümde oluşabilen inflamatuar bir bağırsak rahatsızlığıdır. Ülseratif kolitin aksine crohn hastalığında iltihaplanan bölüm sadece sümük doku değildir. Hastalık oluşan bölümün tüm katmanlarında iltihap vardır. Genellikle gençlik yaşlarında görülmekte ve görüldüğü bağırsak bölgesinde ölü doku oluşumuna neden olmaktadır.

Crohn hastalığının nedeni

Crohn hastalığının nedeni hala tam olarak belirlenememiştir fakat virüslerin ve bakterilerin hastalığı tetiklediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca aşırı stres ve immün sistem bozukluğu da crohn hastalığına neden olabilmektedir.

Crohn hastalığının tanısı

Crohn hastalığının kesin tanısı biyopsi ve kolonoskopi testleri ile konulmaktadır.

Crohn hastalığının belirtileri

 • İshal: Crohn hastalığının en fazla görülen belirtisidir. Çoğu zaman kanlıdır.
 • Karında şişkinlik: Genellikle iltihaplı bölgede ödem birikmesi veya yenilen besinlerin sindirilememesi sonucu görülmektedir.
 • Büyük abdest sırasında ağrı: Özellikle anüse yakın iltihaplarda çok belirgin hissedilen bir belirtidir. Hastalar büyük abdest sırasında çektiği ağrı yüzünden katı besin tüketmek istemezler bu yüzden de kilo kaybı yaşarlar.

Crohn hastalığının tedavisi

İlaç tedavisi ve cerrahi tedavi olarak ikiye ayrılmaktadır. İlaç tedavisinin uygulanma amacı sakin dönemin uzamasını sağlamaktır. Cerrahi tedavi ise hastalığın kesin çözümüdür.

Источник: //www.saglikk.com/enflamatuvar-bagirsak-hastaligi/

Enflamatuvar Bağırsak Hastalığı (IBD)

Enflamatuvar Bağırsak Hastalığı
Enflamatuvar Bağırsak Hastalığı: Tipleri, Nedenleri ve Risk Faktörleri Genel Bakış

Tipleri Enflamatuar bağırsak hastalığının ana türleri nelerdir?

Birçok hastalık a bu IBD şemsiye terimine dahil edilmiştir. En yaygın iki hastalık ülseratif kolit ve Crohn hastalığıdır. Crohn hastalığı sindirim sisteminin herhangi bir yerinde iltihaba neden olabilir. Bununla birlikte, çoğunlukla ince bağırsağın kuyruk ucunu etkiler. Ülseratif kolit, kalın bağırsağın iltihabını içerir.

Neden İnflamatuar bağırsak hastalığına neden olan nedir?

IBD'nin kesin nedeni bilinmiyor. Bununla birlikte, genetik ve bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar İBH ile ilişkilendirilmiştir.

Genetik

Hastalığı olan bir kardeşiniz veya ebeveyniniz varsa IBD gelişme olasılığınız daha yüksek olabilir. İşte bu nedenle bilim insanları IBD'nin genetik bir bileşenine sahip olabileceğine inanıyorlar.

IBD'de bağışıklık sistemi de rol oynayabilir. Normalde, bağışıklık sistemi vücudu patojenlerden (hastalıklara ve enfeksiyonlara neden olan organizmalardan) korur. Sindirim sisteminin bakteriyel veya viral bir enfeksiyonu bir bağışıklık tepkisini tetikleyebilir. Vücut işgalcilere karşı savaşmaya çalışırken, sindirim sistemi iltihaplanır. Enfeksiyon geçtiğinde, iltihap gider. Bu sağlıklı bir yanıt.

Bununla birlikte, IBD hastalarında, enfeksiyon olmadığında bile sindirim sistemi enflamasyonu olabilir. Bağışıklık sistemi vücudun kendi hücrelerine saldırır. Bu bir otoimmün yanıt olarak bilinir.

IBD, enfeksiyon iyileştikten sonra iltihaplanmaması durumunda da ortaya çıkabilir. Enflamasyon aylar hatta yıllarca sürebilir.

Risk faktörleri Enflamatuar bağırsak hastalığının gelişimi için risk faktörleri nelerdir?

Amerika'nın Crohn's & Colitis Vakfı (CCFA), Birleşik Devletler'de 1.6 milyon kişinin İBH'ye sahip olduğunu tahmin etmektedir. Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gelişimi için en büyük risk faktörleri şunlardır:

Sigara

Sigara, Crohn hastalığının gelişmesinde ana risk faktörlerinden biridir. Sigara içmek ayrıca Crohn hastalığının ağrısı ve diğer semptomlarını da şiddetlendirir ve komplikasyon riskini arttırır. Bununla birlikte, ülseratif kolit öncelikli olarak sigara içmeyenler ve eski içicileri etkiler.

Etnik köken

IBD tüm popülasyonlarda bulunur. Bununla birlikte, Kafkasyalılar ve Aşkenaz Yahudileri gibi bazı etnik gruplar daha yüksek bir risk altındadır.

Yaş

IBD her yaşta olabilir, ancak çoğu durumda 35 yaşından önce başlar.

Aile geçmişi

EBD olan bir ebeveyn, kardeş veya çocuğu olan insanlar kendileri geliştirmek için daha yüksek risk.

Coğrafi bölge

Kentsel alanlarda ve sanayileşmiş ülkelerde yaşayan insanlar, İBH alma riski yüksektir. Beyaz yakalı işlerde olanlar da hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Bu, kısmen yaşam tarzı tercihleri ​​ve diyetle açıklanabilir. Endüstrileşmiş ülkelerde yaşayan insanlar daha fazla yağ ve işlenmiş yemek yeme eğilimindedirler.

IBD, çoğu zaman soğuk olduğu kuzey iklimlerde yaşayan insanlar arasında daha yaygındır.

Cinsiyet

Genel olarak IBD her iki cinsiyeti eşit derecede etkiler. Ülseratif kolit erkeklerde daha sık görülürken Crohn hastalığı kadınlarda daha sıktır.

Semptomlar İnflamatuar bağırsak hastalığının belirtileri nelerdir?

IBD semptomları inflamasyonun şiddetine ve konumuna bağlı olarak değişir, ancak şunları içerebilir:

ishal, bağırsağın etkilenen kısımları suyun emilimini engellerse

kanama ülserleri, ki bu kanama neden olabilir (hematokhezia)

 • Bağırsak tıkanıklığına bağlı mide ağrısı, kramp ve şişkinlik
 • Çocuklarda büyümenin veya büyümenin gecikmesine neden olabilen kilo kaybı ve anemi
 • Crohn hastalığı olan insanlar, ağrı kesici alabilir ağzına. Genital bölgede veya anüs çevresinde bazen ülserler ve çatlaklar görülebilir.
 • IBD, sindirim sistemi dışındaki sorunlarla da bağlantılı olabilir:

göz iltihabı

cilt bozuklukları

 • artrit
 • Komplikasyonlar İnflamatuar bağırsak hastalığının olası komplikasyonları nelerdir?
 • IBD'nin muhtemel komplikasyonları arasında şunlar sayılabilir:

kolon kanseri

fistüllerin oluşturduğu

 • malnütrisyon veya bağırsak duvarından geçen ülserler,
 • bağırsağın çeşitli bölümleri arasında delik oluştururlar rüptür veya delinme
 • bağırsak tıkanıklığı
 • Nadir durumlarda IBD şiddetli bir şok sizi şok haline getirebilir. Bu hayati teh oluşturabilir. Şok genellikle kanlı ishanın uzun, ani bir döneminde kan kaybından kaynaklanır.
 • Teşhis İnflamatuar bağırsak hastalığı nasıl teşhis edilir?

IBD'yi teşhis etmek için doktorunuz önce size ailenin tıbbi geçmişi ve bağırsak hareketleriniz hakkında sorular soracaktır. Daha sonra bir fizik muayene bir veya daha fazla tanı testi ile takip edilebilir.

Taburedeki örnek ve kan testi

Bu testler enfeksiyonları ve diğer hastalıkları araştırmak için kullanılabilir. Kan testleri bazen Crohn hastalığı ve ülseratif koliti ayırt etmek için de kullanılabilir. Bununla birlikte, tek başına kan testleri IBD'yi teşhis etmek için kullanılamaz.

Baryumlu lavman

Baryumlu lavman, kolon ve ince bağırsağın röntgen muayenehanesidir. Geçmişte bu tür bir test sıklıkla kullanılıyordu, ancak şimdi diğer testler bunun yerine geçti.

Esnek sigmoidoskopi ve kolonoskopi

Bu prosedürler kalın bağırsağa bakmak için ince, esnek bir sonda bir kamera kullanıyor.Kamera anüs içerisinden sokulur. Doktorunuzun ülserler, fistüller ve diğer hasarları aramasına izin verir. Kolonoskopi, kalın bağırsağın tüm uzunluğunu inceleyebilir. Sigmoidoskopi, kalın bağırsağın sadece son 20 inç – sigmoid kolon inceliyor.

Bu işlemler sırasında bazen bağırsak duvarının küçük bir örneği alınacaktır. Buna biyopsi denir. Bu biyopsiyi mikroskop altında incelemek IBD'yi teşhis etmek için kullanılabilir.

Kapsül endoskopi

Bu test, ince bağırsağın incelenmesi için ince bağırsak incelenir. Test için, bir kamera içeren küçük bir kapsülü yutuyorsunuz. İnce bağırsağınızdan geçerken resim alır. Kamerayı taburede geçirdiğinizde, resimler bir bilgisayarda görülebilir.

Bu test sadece diğer testlerin Crohn hastalığı belirtilerinin nedenini bulamadığında kullanılır.

Düz film veya X-ray

Bağırsak rüptürünün şüphelenildiği acil durumlarda düz abdominal röntgen filmi kullanılır.

Bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MR)

BT taramaları temel olarak bilgisayarlı X-ışınlarıdır. Standart bir röntgen filminden daha ayrıntılı bir görüntü oluştururlar. Bu onları ince bağırsağın incelenmesi için kullanışlı kılar. IBD'nin komplikasyonlarını da tespit edebilirler.

MRI'lar vücudun görüntülerini oluşturmak için manyetik alan kullanır. Onlar röntgen ışınlarından daha güvenlidirler. MRI'lar özellikle yumuşak dokuları incelemek ve fistülleri saptamak için yararlıdır.

Hem MRI hem de BT taramaları, bağırsağın ne kadarının IBD'den etkilendiğini belirlemek için kullanılabilir.

Tedavi Enflamatuar bağırsak hastalığı nasıl tedavi edilir?

IBD için farklı tedaviler vardır.

Anti-inflamatuvar ilaçlar IBD tedavisinde ilk adımdır. Bu ilaçlar sindirim sisteminin iltihaplanmasını azaltır. Bununla birlikte, birçok yan etkisi vardır. IBD için kullanılan anti-enflamatuar ilaçlar sülfasalazin ve bunun yan ürünleri ile kortikosteroidleri içerir.

İmmün baskılayıcılar (veya immüno-modülatörler) bağışıklık sisteminin bağırsağa saldırmasını ve iltihaplanmasını önler. Bu grup, TNF'yi bloke eden ilaçları içerir. TNF, bağışıklık sisteminin inflamasyona neden olan bir kimyasal maddesidir.

Kandaki aşırı TNF normal olarak bloke olur, ancak IBD'li insanlarda daha yüksek TNF seviyeleri daha fazla iltihaba neden olabilir. Bağışıklık baskılayıcıları, döküntüler ve enfeksiyonlar da dahil olmak üzere birçok yan etkiye sahip olabilir.

Antibiyotikler, IBD semptomlarını tetikleyebilecek veya kötüleştirebilecek bakterileri öldürmek için kullanılır.

İshal belirtileri tedavisinde ishal önleyici ilaçlar ve müshil maddeler de kullanılabilir.

IBD olduğunuzda yaşam tarzı seçimleri önemlidir. Bol miktarda sıvı içmek, dışkıda kaybolanların telafi edilmesine yardımcı olur. Süt ürünlerinden kaçınmak ve stresli durumlar da semptomları iyileştirir. Sigarayı bırakmak ve sigarayı bırakmak sağlığınızı daha da geliştirebilir.

Vitamin ve mineral takviyeleri, beslenme yetersizliklerine yardımcı olabilir. Örneğin, demir takviyeleri anemi tedavisinde kullanılabilir.

Bazen IBD olan insanlar için cerrahi gerekli olabilir. Bazı IBH ameliyatları:

Daraltılmış bir bağırsak

'ı kapatmak veya fistüllerin çıkarılmasını genişletmek için

 • darlık oluşumu
 • Bağırsaklardan etkilenen kısımların çıkarılması, Crohn hastalığı olan kişiler için
 • tüm kolondan ve rektumdan arındırma ağır ülseratif kolit vakaları
 • IBD'si olanların kolonoskopi gelişimi için daha yüksek bir risk taşıdığı için, kolon kanseri izlemek için rutin kolonoskopi kullanılır.

Önleme Enflamatuar bağırsak hastalığını nasıl önleyebilir?

IBD'nin kalıtsal nedenleri önlenemez. Ancak

düzenli olarak egzersiz yaparak

 • sigara içmeyi bırakma
 • IBD'nin rahatsızlığa neden olabileceği ancak idare edebileceğiniz bazı yollar vardır: IBD gelişme riskinizi azaltabilir veya nüksetmeyi önleyebilirsiniz. Hastalık ve hala sağlıklı, aktif bir yaşam tarzı yaşıyor. Crohn's & Colitis Vakfı'nı ziyaret ederek Crohn hastalığı ve ülseratif kolit de dahil IBD ile ilgili daha fazla bilgi ve kaynaklar.

Источник: //tr.oldmedic.com/inflammatory-bowel-disease-48134

İnflamatuar Bağırsak Sendromu Nedir, Neden Olur? – Kapsamlı Rehber – APPVICE

Enflamatuvar Bağırsak Hastalığı

İnflamatuar bağırsak sendromu, sindirim sisteminin uzun süre iltihaplanmasına neden olan bir bağırsak bozuklukları grubunu temsil eder. Sindirim sistemi ağız, yemek borusu, mide, ince bağırsak ve kalın bağırsaktan oluşur. Sindirim sistemi; yiyecekleri parçalamak, besinlerden faydalı kısımları çıkarmak ve zararlı atık ürünleri uzaklaştırmaktan sorumludur.

Sindirim sistemi boyunca herhangi bir yerdeki iltihaplanma bu normal süreci bozar. İnflamatuar bağırsak sendromu hastalığı çok acı verici olabildiği gibi hayati tehye de neden olabilir.  İnflamatuar barsak hastalıklarının nedenlerini, çeşitlerini,komplikasyonlarını ve daha fazlasını bu yazıda bulabilirsiniz.

İnflamatuar Bağırsak Sendromu Tipleri Nelerdir?

İnflamatuar barsak hastalıkları içerisinde en yaygın iki hastalık ülseratif kolit ve Crohn hastalığıdır. Crohn hastalığı, sindirim sisteminin herhangi bir yerinde iltihaplanmaya neden olabilir. Bununla birlikte, çoğunlukla ince bağırsağın kuyruk ucunu etkiler.

Ülseratif kolit, kalın bağırsakta iltihaplanmaya neden olur.

İnflamatuar Bağırsak Sendromu Neden Olur? 

Bu barsak hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, genetik ve bağışıklık sistemi ile ilgili sorunların neden olduğu düşünülmektedir.

Genetik

İnflamatuar barsak hastalığı olan bir kardeşiniz veya ebeveyniniz varsa, sizde de bu hastalığın gelişme ihtimali yüksektir. Bilim adamlarının IBH’nin genetik bir bileşeni olabileceğine inanmasının nedeni budur.

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi de inflamatuar barsak sendromunda ciddi bir rol oynayabilir.

Normal olarak, bağışıklık sistemi vücudu patojenlerden (hastalıklara ve enfeksiyonlara neden olan organizmalar) korur.  Sindirim sisteminin bakteriyel veya viral bir enfeksiyon kapması bağışıklık sisteminin tepki vermesine neden olabilir.

Vücut işgalcilere karşı savaşmaya çalışırken, sindirim sistemi iltihaplanır. Enfeksiyon gittiğinde, iltihap gider. Bu mantıklı bir düşünce.

Bununla birlikte, inflamatuar barsak hastalığı olan insanlarda, sindirim sistemi iltihabı, enfeksiyon olmasa bile olabilir. O zaman bağışıklık sistemi bunun yerine vücudun kendi hücrelerine saldırır. Bu da otomatik bağışıklık tepkisi (otoimmün) olarak bilinir.

İnflamatuar barsak hastalığı, iltihaplar tedavi edildikten sonra yeni bir iltihaplanma olmadığında da oluşabilir. Enflamasyon aylarca hatta yıllarca devam edebilir.

İnflamatuar Bağırsak Sendromu Risk Faktörleri Nelerdir?

Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gelişimi için en büyük risk faktörleri şunlardır:

Sigara İçmek

Sigara içmek, Crohn hastalığının gelişiminde ana risk faktörlerinden biridir. Ayrıca, sigara içmek Crohn hastalığının ağrı ve diğer semptomlarını şiddetlendirir ve komplikasyon riskini arttırır. Bununla birlikte, ülseratif kolit öncelikle sigara içmeyenleri ve eskiden sigara içmiş ve sigarayı bırakmış kişileri etkiler.

Etnik Köken

İnflamatuar barsak hastalığı her millette görülür. Bununla birlikte, Kafkasyalılar ve Aşkenazi Yahudileri gibi bazı etnik grupların daha yüksek riskleri vardır.

Yaş

İnflamatuar barsak sendromu herhangi bir yaşta görülebilir, ancak hastalık çoğunlukla 35 yaşından önce başlar.

Aile Öyküsü 

Bir ebeveyni, kardeşi veya İnflamatuar barsak sendromlu çocuğu olanların da bu hastalığa yakalanma ihtimalleri yüksektir.

Coğrafi Bölge

Kentsel bölgelerde ve sanayileşmiş ülkelerde yaşayan insanların İnflamatuar barsak sendromu na sahip olma riskleri daha yüksektir. Beyaz yakalıların da hastalığı geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bu kısmen yaşam tarzı seçimleri ve diyetle açıklanabilir.

Sanayileşmiş ülkelerde yaşayan insanlar daha fazla yağ ve işlenmiş yiyecek yeme eğilimindedir. İnflamatuar barsak sendromu, kuzey iklimlerde ve genellikle soğuk yerlerde yaşayan insanlar arasında daha yaygındır.

Cinsiyet

Genel olarak, İnflamatuar barsak sendromu her iki cinsiyeti de eşit şekilde etkiler. Ülseratif kolit erkekler arasında daha sık görülürken, Crohn hastalığı kadınlar arasında daha yaygındır.

İnflamatuar Bağırsak Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur? 

İnflamatuar barsak hastalığının olası sonuçları şunlardır;

 • Kilo kaybıyla birlikte yetersiz beslenme
 • Kolon kanseri
 • Fistüller veya bağırsak duvarından geçen ülserler, sindirim sisteminin farklı bölümleri arasında bir delik oluşturabilir
 • Bağırsak yırtılması veya delinmesi
 • Bağırsak tıkanması (düğümlenmesi)
 • Nadir durumlarda, ciddi bir İnflamatuar barsak hastalığı patlaması sizi şoka sokabilir. Bu durumda hayati teh ortaya çıkabilir.  Şok genellikle uzun, ani bir kanlı ishalle ciddi kan kaybına neden olur.

İnflamatuar Bağırsak Sendromu Belirtileri ve Teşhisi  Nasıl Teşhis Edilir?

İnflamatuar barsak hastalığını teşhis etmek için doktorunuz önce ailenizin tıbbi geçmişi ve bağırsak hareketleriniz hakkında sorular soracaktır. Fiziksel bir muayeneyi daha sonra bir veya daha fazla tanı testi takip edebilir. Dışkı örneği ve kan testi,  enfeksiyonları ve diğer hastalıkları araştırmak için kullanılabilir.

Kan testleri bazen Crohn hastalığı ile ülseratif kolit arasındaki farkı ayırt etmek için de kullanılabilir. Bununla birlikte, tek başına kan testleri İnflamatuar bağırsak hastalığının teşhisinde  kullanılamaz.

Baryum lavmanı

Baryum lavmanı, kalın ve ince bağırsakların X-ışını muayenesidir (bir nevi röntgen). Geçmişte, bu tür testler sıklıkla kullanılmıştır, ancak şimdi diğer testler büyük ölçüde bunun yerini almıştır.

Esnek sigmoidoskopi ve kolonoskopi

Bu işlemlerde, bağırsaklara bakmak için ince, esnek bir sondanın ucundaki bir kamerayı kullanılır. Kamera anüs içinden yerleştirilir. Doktorunuzun rektum ve kolonda ülser, fistül ve diğer hasarlar olup olmasığını anlamasını sağlar. Kolonoskopi, kalın bağırsağın tüm uzunluğunu inceleyebilir. Bir sigmoidoskopi, yalnızca kalın bağırsağın son 50,8 cm lik – sigmoid kolonunu inceler.

Bu işlemler sırasında, bazen bağırsak duvarından küçük bir örnek alınır. Buna biyopsi denir. Alınan bu parçanın mikroskop altında incelenmesi inflamatuar bağırsak hastalığının teşhisi için kullanılabilir.

Kapsül endoskopi

Bu işlem,incelemesi kalın bağırsaktan daha zor olan ince bağırsağı inceler. Test için, içerisinde kamera olan küçük bir kapsülü yutarsınız. Bu kapsül, ince bağırsaklarınızdan geçerken fotoğraf çeker. Kamera dışkıdan çıktıktan sonra resimler bilgisayarda görülebilir. Bu test yalnızca, diğer testler Crohn’un hastalığı semptomlarının nedenini bulamadığında kullanılır.

Düz film veya röntgen

Bağırsak yırtılmasından şüphelenilen acil durumlarda düz karın röntgeni çekilir.

Bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI)

Bilgisayarlı tomografi taramaları temel olarak bilgisayarlı X ışınlarıdır. Standart bir röntgenden daha ayrıntılı bir görüntü oluşturur. Bu, ince bağırsağın incelenmesi için daha net sonuçlar sağlar. BT işlemi ile inflamatuar barsak hastalığı komplikasyonları da tespit edilebilir.

MR’lar vücudun görüntülerini oluşturmak için manyetik alanlar kullanır. X ışınlarından daha güvenlidir. MR,  özellikle yumuşak dokuların incelenmesine ve fistüllerin saptanmasına yardımcı olur. Bağırsakların ne kadarının inflamatuar barsak sendromları tarafından etkilendiğini belirlemek için hem MR hem de BT taramaları kullanılabilir.

İnflamatuar Bağırsak Sendromu Tedavisi 

Birçok İnflamatuar bağırsak sendromu tedavisi mevcuttur.

İlaçlar ile tedavi

Anti-inflamatuar ilaçlar inflamatuar bağırsak hastalığı tedavisinde ilk adımdır. Bu ilaçlar sindirim sistemi iltihabını azaltır. Ancak, birçok yan etkisi vardır. IBH için kullanılan anti-enflamatuar ilaçlar arasında, sülfasalazin ve yan ürünleri ile kortikosteroidler bulunur.

İmmün supresanlar (veya immünomodülatörler), immün sistemin bağırsaklara saldırmasını ve iltihaba neden olmasını önler.

Bu ilaçlar TNF’yi yi bloke eder. TNF, bağışıklık sistemi tarafından iltihaplanmaya neden olan bir kimyasaldır. Kandaki TNF fazlalığı normal olarak bloke edilir, ancak IBD’li kişilerde yüksek TNF seviyeleri daha fazla iltihaplanmaya neden olabilir.

Başka bir ilaç, tofacitinib (Xeljanz), iltihabı azaltmak için benzersiz bir şekilde etki eden daha yeni bir seçenektir. Bağışıklık baskılayıcılar, döküntü ve enfeksiyonlar dahil birçok yan etkiye neden olabilir.

Antibiyotikler inflamatuar barsak hastalığı  semptomlarını tetikleyebilecek veya arttırabilecek bakterileri öldürmek için kullanılır. İnflamatuar bağırsak hastalığı semptomlarını tedavi etmek için antidiarreal ilaçlar ve müshiller de kullanılabilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri

İnflamatuar bağırsak hastalığı olanların yaşam tarzı seçimleri önemlidir. Bol miktarda sıvı içmek dışkıyla kaybedilen suyu telafi etmeye yardımcı olur. Süt ürünlerinden ve stresli durumlardan uzak durmak da semptomları iyileştirir.

Egzersiz yapmak ve sigarayı bırakmak hem sağlığınızı genel olarak iyileştirir hem de barsaklarınızı.

Takviyeler gıdalar

Vitamin ve mineral takviyeleri oluşan besin eksikliklerini giderebilir. Örneğin, demir takviyeleri anemiyi (kansızlık) tedavi edebilir. Diyetinize yeni gıda takviyeleri eklemeden önce doktorunuzla konuşun. Demir takviyelerini internetten satın almayın.

Ameliyat 

Bazen inflamatuar bağırsak hastalığı yaşayanlar için cerrahi uygulama gerekli olabilir. Bu ameilyatlar şunlardır;

 • Daralan bağırsağın genişletilmesi
 • Fistüllerin alınması veya kapatılması
 • Crohn hastalığı olan insanlar için, etkilenen bağırsak kısımlarının alınması
 • Ülseratif kolitin ciddi vakaları için tüm kolon ve rektumun alınması

İnflamatuar barsak hastaları kolon kanseri riski altında oldukları için düzenli olarak kolonoskopi ile izlenirler.

İnflamatuar Bağırsak Sendromu Nasıl Önlenebilir?

İnflamatuar barsak hastalıklarının kalıtsal nedenleri önlenemez. Ancak, IBH oluşması riski azaltılabilir veya geçmişte bu hastalık geçirildiyse nüks etmesi önlenebilir.

 • Sağlıklı beslenme
 • Düzenli egzersiz
 • Sigarayı bırakmak

İnflamatuar bağırsak hastalıkları bazı rahatsızlıklara neden olabilir, ancak hastalığı yönetme ve hala sağlıklı, aktif bir yaşam tarzına sahip olmanın yolları vardır.

Bu makale Appvice Psikoloji Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

ortalama puan: 5,00 , 1 oy

Источник: //getappvice.com/tr/inflamatuar-bagirsak-sendromu-nedir-neden-olur/

İnflamatuvar Bağırsak Hastalığına Bağlı Eklem Tutulumu

Enflamatuvar Bağırsak Hastalığı

İnflamatuvar bağırsak hastalığı (IBH) denilince akla iki hastalık gelir; Crohn ve ülseratif kolit. Bu iki hastalık, immün sistemin, kendi sindirim sistemine karşı saldırıya geçerek bağırsak duvarında hasara ve ülserli yaralara neden olduğu iki ayrı otoimmün hastalıktır.

Karın ağrısı, kilo kaybı, kronik (uzun süreli) ishal, kanlı ishal, iştahsızlık ve kansızlık (anemi) ile bulgu verir. Bu hastaların ortalama 1/3’inde eklem yakınmaları ortaya çıkar. Bunlar diz, ayak bileği, gibi eklemeler de iltihap (artrit) olabileceği gibi, omurganın tutulumuyla da (ankilozan spondilit) gidebilir.

IBH’na bağlı eklem tutulumları, spondilartropatiler olarak adlandırılan bir grup hastalık içinde yer alır.

İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı Ve Buna Bağlı Eklem Yakınmaları Kimlerde Görülür?

İnflamatuar bağırsak hastalığı (ülseratif kolit ve Crohn hastalığı), % 0.05-0.1 oranında görülür. İBH’lı hastaların genellikle %30’unda kas-iskelet sistemine ait tutulum gelişir. Spondilartropatilerin içinde yer alır.

Eklem tutulumu genellikle periferik (el bileği, diz, ayak bileği, dirsek, omuz, el ve ayak parmakları eklemleri) artrit (eklem iltihabı) ve ankilozan spondilit (iltihaplı omurga romatizması) olmak üzere iki formda olur.

Eklem yakınmaları, İBH tanısından hemen sonra ortaya çıkabileceği gibi yıllar sonra da gelişebilir. Hatta hastalık süresi arttıkça eklem yakınmalarının sıklığının da arttığına dair yayınlar vardır. Hastalarda artrit, bel ağrısı ve sabah tutukluğu, eritema nodozum, daktilit gibi bulgular olabilir.

Periferik artrit, daktilit ve eritema nodozum, genellikle bağırsak bulgularının da aktif olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Total kolektomi (tüm kalın bağırsağın çıkartıldığı) uygulananlarda, eklem tutulumunun da kaybolduğu görülmüştür.

Ancak omurga tutulumu (ankliozan spondilit), farklıdır; bağırsak belirtilerinin olmadığı dönemlerde yoğun yakınmalara neden olur. Hatta tüm kalın bağırsağın çıkartıldığı hastalarda bile ; bel ağrısı ve tutukluk, gibi eklem yakınmaları devam eder.

Hem ülseratif kolit, hem de Crohn hastalığına, ailesel olarak yatkınlık söz konusudur; Crohn’da bu biraz daha fazladır. HLA-B27 geni; ankilozan tipi tutulumda %70 olguda bulunurken, periferik artrit tipi tutulumda, ancak olguda vardır. Crohn hastalarının yarısında, 16. kromozom üzerindeki NOD2/CARD15 gen mutasyonu vardır.

Hastalığın Bulguları Nelerdir?

İBH’na bağlı ankilozan tipi tutulum; tek başına gelişen ankilozan spondilitten farksızdır (Ankilozan spondilit’e bakınız). İstirahatte gelişen, aşağı bel bölgesinde, boyun-sırt ve belde ağrı ve tutukluk, değişici kalça ağrısı, topuk ağrısı yakınmaları vardır. Hareketle bel-boyun ve sırt ağrıları azalır. Ankilozandan farklı olarak 40 yaşından sonra da gelişebilir.

Periferik eklem tutulumları; genellikle bağırsak yakınmaları ile eş zamanlıdır. Ani başlar; sıklıkla diz, ayak bileği, daha az oranda el bileği ve dirsekler tutulur. Genellikle 1-4 arasında eklem tutulur. Bazen kendi kendine sınırlayabileceği gibi kronik (6 haftayı geçen) sürece girebilir. Tutulan eklemde genellikle sekel (hasar) bırakmaz.

Ancak ayak tarağı (metatarsofalengeal) veya kalça eklemi tutulduğunda, eklemde hasar gelişebilir. El veya ayak parmağından birinin boylu boyunca şişmesi (sosis gibi) ‘daktilit’ görülebilir. Bazen sıklıkla bacak ön yüzünde ağrılı ve kızarık fındık veya ceviz büyüklüğünde, ağrılı şişlikler ‘eritema nodozum’ gelişebilir. Ağız içinde aft veya yaralar, bu hastalarda sıktır.

Üveit denilen gözün bir tabakasında iltihap gelişebilir.

Nasıl Teşhis Edilir?

İshal ve eklem yakınmalarının bir arada bulunduğu zaman, hastalık akla getirilmelidir.

İnflamatuvar bağırsak hastalığı tanısı, genellikle gastroenteroloji uzmanı tarafından yapılan endoskopik olarak bağırsakların incelenmesi ve biyopsi sonucuna göre konur.

Karışabilecek diğer ishal ve kanlı ishale neden olan hastalıklara yönelik dışkı incelenmesi (amip aranması gibi) yapılabilir. HLA-B27 gen testi istenebilir.

İnflamatuvar Bağırsak Hastalığına Bağlı Artrit Nasıl Tedavi Edilir?

Ankilozan tipi tutulum geliştiğinde (Crohn’da sık), anti-tümör nekroze edici faktör (anti-TNF) adı verilen biyolojik tedavilerden adalimumab veya infliksimab kullanılabilir.

Bu ilaçlar, hem eklem tutulumuna hem de bağırsak yakınmalarına etkili olacaktır. Periferik eklem tutulumu olan IBH’li hastalarda ise; sulfasalazin, sistemik steroidler kullanılabilir.

Gerekirse metotreaksat ve azathioprin tedaviye eklenebilir.

Prof. Dr. Nuran Türkçapar (Güncelleme, Aralık-2015)

Источник: //www.romatizmahastaliklari.com/tr/icerik/12/static/img/favicon.ico

Inflamatuvar bağırsak hastalığı (IBD)

Enflamatuvar Bağırsak Hastalığı

İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) bağırsakların iltihaplanmasına neden olan bir grup bozukluğun adıdır (kırmızı ve şişmiş). Enflamasyon uzun sürer ve genellikle tekrar tekrar tekrar gelir. Yaklaşık olarak 1.4 milyon Amerikalı bir çeşit iltihaplı bağırsak hastalığına sahiptir.

Enflamatuar bağırsak hastalığının iki temel türü Crohn hastalığı ve ülseratif kolittir.

Crohn hastalığı nedir?

Crohn hastalığı, gastrointestinal (GI) sistemde ağızdan anüse kadar ülserlerin oluşmasına neden olan bir IBD'dir. Crohn hastalığı etkilenen bölgeler arasında normal olan “atlama” alanlarına sahip olabilir.

Crohn hastalığı olan bazı insanlar ciddi semptomlara sahipken bazılarında daha az semptomlar görülür. Hastalığı olan bazı insanlar, tedavi almadan bile semptomları olmayan uzun sürelerde geçirirler.

Daha şiddetli hastalığı olan diğerleri uzun süreli tedaviye hatta cerrahiye ihtiyaç duyacaklar.

Ülseratif kolit nedir?

Ülseratif kolit (örneğin “ul-sir-uh-tiv cole-eye-tissue”), kolonun (kalın bağırsağınızın) kızarması ve şişmesine neden olan bir IBD maddesidir. Kızarıklıklar ve şişmeler birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir.

Ülseratif kolit her zaman kolonun son kısmını (rektum) içerir ve kolondan yukarı doğru giderek kolonun tamamına kadar yükselebilir, ancak asla Crohn hastalığına özgü “skip” alanlarına sahip değildir. Semptomlar bir yıla kadar gelip gidebilir.

Bu olaylara flare-up denir.

Crohn hastalığının belirtileri nelerdir?

Crohn hastalığının semptomları, gastrointestinal (GI) sistemin hangi bölümünün veya bölümlerinin etkilendiğine bağlı olarak değişir. Sık görülen semptomlar şunlardır:

 • İshal
 • Mide krampları
 • Gelip gidip gelen karın ağrısı> Taburedeki kan
 • Düşük iştah
 • İstenmeyen kilo kaybı
 • Diğer daha az görülen semptomlar olabilir ateş, eklem ağrısı, göz problemleri, deri problemleri ve yorulma hissi (yorgunluk denir) dahil. Crohn hastalığının semptomları hafif veya şiddetli olabilir. Belirtiler de gelip gidebilir. Aniden veya yavaş başlayabilirler.

Ülseratif kolitin belirtileri nelerdir?

Ülseratif kolit belirtileri, durumunuzun ağırlığına ve kalın bağırsaklarınızdan ne kadar etkilendiğine bağlı olarak değişir. Sık görülen semptomlar şunlardır:

Rektal ağrı veya kanama

 • Sık sık ince barsak hareketleri
 • Bağırsak hareketi için acil bir ihtiyaç hissi
 • Diyare
 • Taburedeki kan
 • Karın krampları ve ağrı
 • Bağırsak hareketi geçirmeniz, ancak bunu yapamamanızın kuvvetli hissi (tenesmus)
 • Karın sol tarafındaki ağrı
 • İstenmeyen kilo kaybı
 • Yorgunluk
 • Ülseratif kolitli hastaların çoğunda bu semptomlar ortaya çıkma eğilimindedir.Belirtilerinizin olmadığı, ardından belirtilerinizin bulunduğu dönemler olabilir.

Sebepler

Doktorunuz size fiziksel bir sınav verecek ve belirtilerinizi açıklamak için sizi dinleyecek. Sorunu teşhis etmenize yardımcı olmak için doktorunuz, kan testleri ve dışkı örnekleri de dahil olmak üzere bir dizi testte bulunabilir. Doktorunuz ona kolonuzu görmesine yardımcı olmak için bir veya daha fazla işlem isteyebilir. Kolonoskopi ve esnek sigmoidoskopi gibi düşük GI endoskopi işlemlerinde, doktorunuz doğrudan kalın bağırsağınıza bakmak için dar, esnek bir tüp kullanır. Üst GI endoskopi, mide ve ince bağırsağınıza ülserler bakmanıza olanak tanır. Bu tür bir endoskopi için, küçük bir kamerayı (kapsül endoskopisi olarak adlandırılır) yutarsınız veya doktorunuz, ağzınızdan GI kanalınıza kapsül ekler.

Doktorunuz, X-ışınları, BT taraması veya MR gibi başka görüntüleme testleri de sipariş edebilir.

Tedavi

Tedavinin amacı belirtilerinize neden olan iltihaplanmadan kurtulmaktır. Birçok ilaç, bağışıklık sistemini baskılayan iltihap önleyici ilaçlar ve ilaçlar da dahil olmak üzere iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Doktorunuz semptomlarınıza bağlı olarak bir antibiyotik, anti-ishal, müshil, ağrı kesici veya vitamin takviyeleri önerebilir. Şiddetli inflamatuar bağırsak hastalığı vakalarında, intravenöz (IV) sıvı veya ameliyat için hastaneye gitmeniz gerekebilir.

Tedaviniz sırasında büyük olasılıkla bir doktor ekibi tarafından tedavi edilirsiniz. Bu ekip, aile hekimi, gastroenterolog (mide ve barsak hastalıklarında uzman) ve muhtemelen bir cerrah içerebilir.

Belirtilerim rahatlatmak için ne yapabilirim?

İnflamatuar bağırsak hastalığınız varsa, kolon kanseri riski yüksektir. Kolon kanseri taramasına ne zaman başlanacağınız ve tarama sıklığınız hakkında doktorunuzla konuşun.

Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gelmeye devam ettiğinden ve semptomları önceden tahmin edilemediğinden, bu hastalıkları olan hastalar depresyona neden olabilir. Eğer kendinizi depresyondaysanız, aile doktorunuzla konuşun. Antidepresan bir ilaç, kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Sorular

Enflamatuvar bağırsak hastalığım nasıl tedavi edilir?

 • Ameliyata ihtiyacım olacak mı? Başka seçenekler var mı?
 • İnflamatuvar barsak hastalığına yardımcı olmak için hangi yaşam tarzı değişikliklerini yapabilirim?
 • Enflamatuar barsak hastalığını tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar nelerdir ve olası yan etkiler nelerdir?
 • Çocuklarım inflamatuar bağırsak hastalığına yakalanma riski altında mı?
 • Diğer organizasyonlar

Crohn's ve Colitis Vakfı Amerika

 • Ulusal Sindirim Hastalıkları Bilgi İstihbarat Merkezi
 • Kaynaklar

Crohn Hastalığının Yönetimi – D Knutson, MD Green Green, MD ve H tarafından Pratik Bir Yaklaşım Cronau, MD (

Amerikan Aile Hekimi 15 Eylül 2003) VA Botoman, MD, GF Bonner, MD ve DA'nın İnflamatuar Bağırsak Hastalığının Tedavisi. ( ) Amerikan Aile Hekimi

01 Ocak ) Ülseratif Kolit: Robert C. Langan, MD, Patricia B. Gotsch, MD, Michael A. Krafczyk ve MD'nin Teşhis ve Tedavisi David D. Skillinge, DO ( Amerikan Aile Hekimi

01 Kasım 2007)

Источник: //tur.doctorsask.com/inflammatory-bowel-disease-4784

Ülseratif Kolit nedir? İnflamatuar bağırsak ve Crohn hastalığı belirtileri

Enflamatuvar Bağırsak Hastalığı
Ülseratif Kolit nedir? İnflamatuar bağırsak ve Crohn hastalığı belirtileri

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şerafettin Özer, ülseratif kolit ve Crohn hastalığına dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

Op. Dr. Şerafettin Özer, “Ülseratif kolit (ÜK) ve Crohn hastalığı (CH) adındaki iki gizemli hastalık öne çıkar ve inflamatuar bağırsak hastalığı (İBH) adıyla tanımlanır” diyerek, bu hastalıkların bilinmeyen bir sebep ve gelişim, ortak şikâyetler ve çakışan yapısal özellikler dolayısı ile birbirleri ile ilişkili olduğunu belirtti.

Ülseratif kolit, daha çok gelişmiş ülkelerde görülüyor

Ülseratif kolitin daha çok gelişmiş ülkelerde görüldüğünü belirten Özer, “Hastalığın aktivitesinde mevsimsel değişiklikler görülmektedir ve başlangıçları ile nüksleri Ağustos ve Ocak aylarında daha fazladır.

Her ne kadar ülseratif kolitin nedeni bilinmese de endüstrileşmiş ülkelerdeki sıklığı ve düşük risk alanlarından yüksek risk alanlarına geçenlerdeki görülme artışı çevresel etkileri düşündürmektedir.

Liften fakir diyet, kimyasal gıda katkıları, rafine şekerler ve inek sütünün yatkınlık oluşturduğu düşünülmektedir. Ancak bunların kesin rolü ortaya konmamıştır” dedi.

Ülseratif kolit hastalığında aile hikâyesi büyük rol oynuyor

Aile hikâyesinin bu hastalıklar için en önemli risk faktörleri olduğunu söyleyen Şerafettin Özer, “Hem ülseratif kolit hem de Crohn hastalığı oral kontraseptif kullanan kadınlarda, kullanılmayanlardan daha sıktır” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Klinik Bulgular: Ülseratif Kolit ve CH sıklıkla benzer bulgular verir. Her ikisi de ishal ve yapışkan salgı ile ortaya çıkabilir. Makattan kanama Crohn hastalığında (CH) görülse de ÜK’te daha sıktır.

Birdenbire başlayan ÜK de hastalar karın ağrısından şikâyet etseler de CH’daki kadar ağır değildir. Perional hastalıklar ÜK’da nadirken, CH’nın tek bulgusu olabilir.

CH’dafissür, fistül, apse gibi hastalıklar daha sık oluşur.

Ülseratif kolit, kolokteral kansere yol açıyor

Bağırsakların inflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH) tanısı için kalan ve rektumun bağırsak endoskopik muayenesi esastır. ÜK’in en önemli sonuçlarından bir tanesi kolorektal kanser gelişmesidir. En önemli risk faktörleri; uzun süreli hastalık ve inflamasyon ciddiyeti olmaktadır. Kanser riski hastalığın süresiyle artmaktadır. 25 yılda %25’e, 40 yılda %65’e ulaşmaktadır.

Ülseratif kolitin medikal tedavisi çok gelişim göstermiştir. Aminosalisilatlar, kortikosteroidler, immünomodülatörler, biyolojikler gibi tedavi grupları akut kolit ataklarının bakım etkinliğini ve kronik idamesini belirgin olarak ilerletmişlerdir. Tedaviye direnç, kolonda displazi-karsinom, masif kolonik kanama, toksik megakolon durumlarında cerrahi tedavi endikasyonu ortaya çıkar.

Crohn koliti belirtileri: Karın ağrısı, ishal ve kilo kaybı

“Crohn kolitinde (CH) en çok kabul görülen üç teori; enjeksiyöz ajanlara yanıt, antijenlere maruziyeti artıran defektif mukoza ve yenilen besinleri anormal konak cevabıdır” diyen Op. Dr. Şerafettin Özer şöyle konuştu:

Burada en çok dikkat edilmesi gereken doğal olmayan yapısı bozulmuş endüstiriyel besin olarak sunulmuş maddelerdir. Sigaranın da Crohn hastalığı (CH) için bir risk faktörü olduğu görülmektedir, oral kontraseptif kullanımı riski artırmaktadır. Karakteristik belirti üçlüsü; karın ağrısı, ishal ve kilo kaybıdır.

Sıklıkla viral gastroenterit veya irritabl belirtiler; iştahsızlık, ateş ve tekrarlayan aftöz ülserlerdir. Anüste fistül, fissür, ödemli çilt kalıntıları varlığı CH tanısını da düşündürmektedir. Tanısında klinik, kolonoskopi ve radyografi gibi tanısal incelemelerin kombine yapılması önemlidir.

Bağırsak hastalıklarından korunmak için, bu önerilere dikkat!

Crohn kolitinin tedavisinde medikal tedavi daha ön plandadır. Tedavi hastalığın şiddetine göre, akut hastalığın tedavisi ve idame tedavisi olarak düzenlenmektedir.

Tedaviye direnç, bağırsak tıkanıklığı, karın içi apse, fistüller, fulminan kolit, toksik megakolon, masif kanama, kanser, büyüme geriliği gibi durumlarda cerrahi tedavi endikasyonu doğmaktadır.

Bağırsak hastalıklarından korunmak için bunlara dikkat:

1- Doğal, dengeli gıda alımı

2- Gereksiz antibiyotik kullanmama

3- Kimyasal katkılı, yapısı bozulmuş gıda diye sunulan yiyeceklerden uzak durulması

4- Kolonoskopiden çekinilmemesi

5- Kesinlikle erkenden hekime, sağlık kuruluşuna başvurma ile erken tanı ve takibin ihmal edilmeden yapılmasına özen gösterilmesi.

Antibiyotik direnci nedeniyle 10 milyon insan ölebilir!

Источник: //indigodergisi.com/2018/11/ulseratif-kolit-bagirsak-crohn/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..