Engelleri Aşıp Asker Oldular

Engellerini aşıp finalist oldular !

Engelleri Aşıp Asker Oldular

İngiltere, Avustralya ve Almanya’daki Türklerin de başvurabildikleri yarışma için, ön elemeler sonucu yarı finale kalan 50 aday arasından 20 asıl 3 yedek isim belirlendi.

Paravanla bölünmüş bir kısımda jüri karşısına geçen ve finale kalmaya hak kazanan 20 engelli güzelin isimleri şöyle:

’’Cansu Haliloğlu, Hasret Sam, Hülya Kalkan, Sinem Öntürk, Nergis Demirarslan, Dilek Hoyrat, Özge Alboyacı, Esra Gökçü, Dilara Kahramanoğlu, Oya Parmaksız, Tünsu Karayel, Özüm Bozova, Özlem Aksakal, Handan Sivri, Songül Özgün, Burcu Yaman, Banu Temizel, Mensure Tarhan, Emine Özgür, Mübeccel Neşeli.’’

Elemelerde, Tuba Yıldız, Nuray Göncü ve Kadriye Damla Özgen de yedek güzeller olarak belirlendi.

Türkiye finallerinin 13 Mayıs’ta yapılacağı yarışmanın dünya finalleri ise 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü’nde 50 ülkenin katılımıyla Antalya’da gerçekleştirilecek.

Advertisement Kitap içerisinde yer alan 52 Hafta 52 Etkinlik bölümü ile ebeveynler çocuklarıyla mutluluğu güçlendirici aktiviteler yapabilecektir.

Sorular çocuklardan önce doğar, onlardan daha hızlı büyürler.

Doğmadan önce:
“Bu dünyaya çocuk getirilir mi?”

Doğduktan sonra,
“ İyi bir anne/baba olabilecek miyim?”

Büyüyünce:
“Ben nerede yanlış yaptım?”

Anne babalık istifa edilemeyen bir görev; iyi yapmak yetmiyor, her gün daha iyi yapmak gerekiyor! Neyse ki, çocuğunuz dünyadaki ilk çocuk değil ve son çocuk da olmayacak. Bilim dünyası hızla kritik sorunlara uygulanabilir çözümler üretiyor.

Mutlu bir çocukluk herkesin hakkı ve isteği. Büyük soru şu? Peki, ama nasıl?

Türkiye çapında etkinlik uygulamalarıyla tanınan Ahmet Yıldız bu kitabında iki büyük sorunun peşinde:

“Çocuğuma mutlu bir çocukluk yaşatabilecek miyim?”
“Çocuğuma mutlu, başarılı ve güvenli bir gelecek inşa edebilecek miyim?”

Mutlu çocuklar üzerine odaklanmak çok önemli, çünkü çocuklar hızla mutsuzlaşıyor. Araştırmalara göre, çocukların üçte biri mutsuz.

İradeleri, istekleri ve dikkatleri görülmedik derecede kırılgan, zayıf ve dağınık.

Güzel haber şu ki, mutlu çocuk olmak öğrenilebiliyor.

Kitabı nasıl inceleyip temin edebilirim?

Stresli Bir Dünyada Mutlu Çocuk Yetiştirmek Ahmet Yıldız

Kitap Türkiye’deki tüm orta ve büyük ölçekli kitapçılara dağıtılmaktadır. D&R gibi büyük zincir mağazalarda daima bulabilirsiniz. Küçük kitapçılarda ise az sayıda stok tutulduğundan dolayı bazı kitaplar bulunamayabilmektedir.

Bu tür durumlarda okurun yapması gereken iki yol vardır;
1. Size en yakın kitapçıya giderek kitabı sorabilirsiniz. Eğer kitap sorduğunuz kitapçıda yoksa hafif fırça atarak :)) getirmesini isteyip sipariş verebilirsiniz. Bu durumda kitapçı 1-2 gün içerisinde kitabınızı size ulaştıracaktır.
2.

 İnternet üzerinden kitap satan yerlerden kitabı (üstelik %20 – %30 daha ucuza) alabilirsiniz.

İşte bazı internet kitapçıları:

Antoine de Saint-Exupery’nin dediği gibi “Mükemmellik eklenecek bir şey kalmadığında değil, çıkartılacak bir şey kalmadığında elde edilir.”  Temel Aksoy, Coco Chanel’in “küçük siyah elbise’’ tasarımından ilham alınarak nasıl strateji oluşturulması gerektiğini paylaşıyor. Şirketlerin tasarladıkları stratejilerin kullanışlı, yalın ve zamana dayanıklı olması gerektiğini anlatıyor.

Strateji Küçük Siyah ElbiseGibi Olmalıdır

Coco Chanel,1926 yılında Paris’te ev temizliği yapan kadınların giysilerinden esinlenereksiyah bir elbise tasarladı. Bu “küçük siyah elbise” 20.Yüzyılın moda ikonu oldu.

Chanel’inkullandığı jarse kumaş ne penye gibi yumuşak ve vücudu sarıp giyen kadını ucuzgösteren ne o dönemde yaygın olarak kullanılan sert kumaşlar gibi kaskatıydı.

Kadınlar yüksek topuklu ayakkabı ve inci kolyelerle “küçük siyah elbiseyi”davetlerde giydikleri gibi düz ayakkabılar ve bir eşarpla gündüz degiyebiliyorlardı.

Siyah rengin ve jarse kumaşın modası geçmiyor, kadınlar birkere satın aldıktan sonra elbiseyi uzun yıllar kullanıyorlardı. 

VirginiaÜniversitesi Darden School profesörü Jeanne Liedtka, strateji yapanların CocoChanel’in bu ikonik elbise tasarımından ilham almaları gerektiğini söyler. 

Stratejiinsanlar ve şirketlerin hedeflerine ulaşmak için seçtikleri yöntemdir. Heryöntem gibi strateji de kullanışlı olduğu ölçüde değerlidir. “Küçük siyahelbisenin” bir gece davetinde abiye, bir akşamüstü gezmesinde kadını rahatettirmesi gibi şirketlerin sahiplendikleri stratejiler de değişen koşullardaamaca hizmet edebilmelidir. 

Ayrıcastratejinin sade ve yalın olması gerekir. Bugün çoğu şirketin web sitelerine vetoplantı odalarının duvarlarına yazdığı stratejileri anlamak mümkün değildir.Hatta bunları tasarlayıp yazanlar bile ne demek istediklerini günlük dildeanlatamazlar. Çünkü kullandıkları stratejiler çok karışık, çok karmaşık, çokdolaylıdır.

Oysa mükemmel olan her strateji sade ve yalındır. Antoine deSaint-Exupery’nin dediği gibi “Mükemmellik eklenecek bir şey kalmadığındadeğil, çıkartılacak bir şey kalmadığında elde edilir.” Coco Chanel’in “küçüksiyah elbisesinden” çıkartılacak hiçbir parça hiçbir ayrıntı hiçbir dantelyoktur.

Zarafeti saf, sade ve yalın olmasından gelir.    

Son olarakstratejinin zamana dayanıklı olması gerekir. Strateji değiştirilmez diye birkural yoktur elbette ama iyi strateji zamana dayanıklı olandır. Eğer birşirketin benimsediği strateji moda olan bir akımdan etkilenirse kısa zamandademode olur.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos “Başarılıve sürdürülebilir bir iş kurmak istiyorsanız kendinize sormanız gereken sorugelecek yıllarda nelerin değişeceği değil, nelerin değişmeyeceği sorusudur.Değişmeyecek olanları tespit edin ve bütün enerjinizi ve çabanızı bunlarayoğunlaştırın.” der.

Coco Chanel’in “küçük siyah elbisesi” zamana dayanıklıolduğu için ikonik bir tasarım olmuştur.

CocoChanel’in 1926’da tasarladığı “küçük siyah elbise” bugün hala kadınlarıngirdikleri farklı ortamda insanları etkilemek, kendi kimliklerini yansıtmak amaaynı zamanda rahat etmek için kullandıkları; kolay yıpranmayan, modası hiçgeçmeyen bir elbise. Üstelik çok zarif.

Şirketlerintasarladıkları stratejilerin de “küçük siyah elbise” gibi kullanışlı, yalın vezamana dayanıklı olması gerekir.

Kaynak: www.temelaksoy.com Yazar: Temel Aksoy

Anne-bebek arasındaki bağlanma şekli, yetişkinlik döneminde kurduğumuz ilişkilerle benzerlik gösterir. İş hayatımızı, dostluklarımızı, arkadaşlıklarımızı nasıl yaşayacağımız konusunda da ciddi bir model oluşturur. Peki, hayatımızı doğrudan etkileyen bu konu hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

Bağlanma Türleri

Çocuklukta ve yetişkinlikte yakın ilişkilerianlamlandırmaya yönelik geliştirilen teoriler arasında belki de en çok etkibırakan ve hakkında en çok bilimsel kanıt bulunan teori Bağlanma Teorisi’dir1.

Bu teori öncelikle çocukların ebeveynleriyle olan ilişkilerini anlamlandırmakiçin ortaya atılmış olsa da, sonraki yıllarda yetişkinlerin ilişkileriniincelemekte de sıklıkla kullanılmıştır2.

Bağlanma teorisinin özünde insanlarıngüven, huzur, sevgi gibi ihtiyaçlarını bir başkasından (çocuklukta ebeveyn,yetişkinlikte genelde romantik partner) sağlama ihtiyacı yatar.

Bu teoriye göreerken çocukluk döneminde ebeveynlerimizle yaşadığımız deneyimler, ileride yakınolduğumuz insanlardan beklentilerimizi oluşturmamıza yardımcı olmaktadır. Bubeklentiler üzerinden yaşadığımız hayatımızda genelde beklentilerimizikarşılayan insanlarla birlikte oluyor ve sonuç olarak ebeveynlerimizlekurduğumuz ilişkilere benzer deneyimler yaşıyoruz.

Bağlanma Teorisi ortaya atıldıktan kısa bir süre sonra Mary Ainsworth 12 aylık çocuklarla yaptığı deneylerde çocukların genelde 3 farklı bağlanma türü olduğunu ortaya çıkarmaktadır3.

Bunlar sırasıyla güvenli, kaygılı-kararsız ve kaçınmacı bağlanma türleridir: Güvenli bir bağlanma türüne sahip çocuklar ebeveynlerinden ayrıldıklarında sıkıntı yaşasalar da tekrar bir araya geldiklerinde çabucak sakinleşip, normale dönüyorlar.

Bu çocuklar ebeveynlerinin varlığında kendilerini güvende hissedip bağımsızca etrafı anlamaya ve oyun oynamaya yöneliyorlar. Çocukların %67’sinin bu kategoride olduğu düşünülmektedir. Kaygılı-kararsız şekilde bağlanan çocuklar ise ebeveynleri yanlarındayken bile huzursuzlar.

Yaşadıkları güvensizlik duygusundan dolayı güvenli bağlanan çocuklar gibi huzurlu bir şekilde etrafı anlamak ya da oyun oynamak gibi aktivitelerde bulunamamaktadırlar. Ebeveynlerinden ayrıldıklarında sıkıntı yaşıyorlar ve ebeveynleri geri döndüğünde dahi kolayca yatışmıyorlar, ebeveynlerine duydukları kızgınlık geçmediği gözlemlenmiştir.

Çocukların %12’sinin bu kategoride olduğu düşünülmektedir. Son olarak kaçınmacı bağlanma türündeki çocuklar ebeveynlerinden tamamen kaçınacak şekilde davranıyorlar. Aynı odadayken onlarla çok fazla ilişki kurmuyorlar, ayrıldıklarında ağlamıyorlar, bir araya geldiklerinde de ebeveynle bir temas kurmaya çalışmıyorlar. Çocukların %21’inin de bu kategoride olduğu düşünülmektedir.

Bilim insanları yetişkinlerde bağlanmayı, kategorilereayırmaktansa düzlem üzerinde incelemenin daha uygun olduğunu düşünüyorlar;çünkü hiçbir insan tam olarak bir kategoriye uymamaktadır4. Bağlanma düzlemindeiki eksen bulunmaktadır: bağlanma kaygısı ve bağlanma kaçınması.

Bağlanmakaygısı kişinin ilişkisine dair duyduğu kaygılarla ilgiliyken, bağlanmakaçınması kişinin bir ilişki kurmaktan ne kadar kaçındığını ölçer. Bu eksenlerkullanılarak kategoriler oluşturmak da mümkündür. Buna göre eğer kişi düşükbağlanma kaygısına ve düşük bağlanma kaçınmasına sahipse, bu kişi düzlemingüvenli bölgesinde bulunmaktadır.

Güvenli bölgede olmak kişinin başkalarıylayakınlık kurmaktan rahatsız olmadığını, kendini bir başkasıyla güvendehissedebildiğini ve bir başkasından destek almaktan kaçınmadığını işaret eder.Bu kişi ilişkilerinde genel olarak bir güven ve bağlılık problemiyaşamamaktadır.

Kişi eğer yüksek bağlanma kaygısına ve düşük bağlanmakaçınmasına sahipse, bu kişi de kaygılı bölgede yer almaktadır. Bu özelliğesahip insanlar karşılarındaki insana fazlaca yakınlık gösterir ve sürekli birterkedilme korkusu yaşar.

Düşük bağlanma kaygısı, yüksek bağlanma kaçınmasıkişiyi kaçınmacı bölgeye yerleştirirken, hem yüksek bağlanma kaygısı hem deyüksek bağlanma kaçınması korkulu-kaçınmacı bölgeye denk gelmektedir. Kaçınmacıbölgedeki insanlar duygusal olarak başkalarına yaslanmaktan hoşlanmamakta,sadece kendilerine güvenmektedirler.

Yakınlık duygusu onları geren ve rahatsızeden bir duygudur. Korkulu-kaçınmacı bölgedeki insanlar ise bir yandan yakınlıkkurmak isterken diğer yandan başkasına güvenmekten korktukları için samimiilişkiler kurmakta güçlük çekerler. Bu bölgeleri daha iyi anlamak içinaşağıdaki şekli inceleyebilirsiniz.

Bağlanma düzlemi

Bağlanma türleri temellerinde yatan bilişsel, duygusal vedavranışsal bileşenler incelenerek daha iyi anlaşılabilir5. Bilişsel düzeydegüvenli bağlanma türüne sahip kişiler diğer insanlara güvenme konusunda dahaolumludurlar. Diğer insanların yakınlık beklentilerini karşılayabileceklerineinanırlar. Diğer bağlanma türleri bu konuda genel olarak olumsuzdur.

Diğerinsanlara güvenemeyeceklerini düşünürler. Duygusal düzeyde, güvenli bağlanankişiler her zaman arkalarını kollayacak ve ihtiyaç duyduklarında danışabilecekbirileri olduğunun farkındadır ve sosyal ilişkilerinde kendilerini güvenli verahat hissederler. Bu nedenle de hayatı normal temposunda yaşamak vesosyalleşmek bu kişiler için daha kolaydır.

Bağlanma kaygısı yüksek olankişiler ise ilişkilerine dair daimi bir korku ve kaygı hissi taşırlar; diğerinsanların onlara ihtiyaç anında destek vermeyeceği konusunda endişelenirler.Bağlanma kaçınması yüksek olan insanlar ise kaçınma ve öfke gibi negatifduygular taşırlar.

Bu kişiler diğer insanlarla olan ilişkilerini sınırlamaktadırlarve diğer insanların yanındayken kendilerini rahatsız hissetme eğilimindedirler.Davranışsal düzeye bakıldığında, güvenli bağlanan kişiler bir sorunlarıolduğunda yakınlarıyla sağlıklı iletişim kurarlar ve onlardan destek alırlar.

Bağlanma kaygısı yüksek olanlar ise stres sinyalleri yayarlar ve bunlarınbaşkaları tarafından anlaşılmasını beklerler. Sürekli ilgi talep ederler veöfke gösterirler. Bağlanma kaçınması yüksek olan kişiler ise diğer kişilerdenhiçbir zaman bir şey beklemez ve talep etmez, kendilerini geri çekerler.

Bağlanma türleri, insanların yakın ilişkilerinde ikiönemli faktörü oldukça etkilemektedir: Bağlılık ve yakınlık.

Güvenli bağlananinsanlar ilişkilerinde sağlıklı ve rahat bir şekilde bağlılık ve yakınlıkgeliştirirken, kaygılı bağlananlar ise ilişkinin yeterince olgunlaşmasına zamanvermeden fazlaca samimiyet ve bağlılık kurmaya çalışır ve diğer insanlarlagereğinden fazla bilgiyi çok kısa sürede paylaşma eğilimi gösterirler.Kaçınmacı bağlananlar ise ilişkide bağlılık kurma konusunda oldukçaisteksizdirler ve insanlarla aralarına mesafe koyarak paylaşım yapmaktankaçınırlar.

Bağlanma türlerimiz hayatımızın birçok alanında, ama enönemlisi yakın ilişkilerimizde, çok önemli bir rol oynarlar.

Bu da gösteriyorki erken dönemde edinilen deneyimler, hayatımız boyunca ilişkilerimizde bizietkileyebilir. Fakat elbette kişinin sahip olduğu bağlanma türü – kolay olmasada – değişebilir/değiştirilebilir.

Bağlanma teorisi ve bağlanma türleri ileilgili ilerleyen günlerde başka yazılarla da karşınızda olacağız.

Takipte kalın.

Kaynak: www.yakiniliskiler.com Yazan: Berk Bilmez Düzenleyen: Gizem Sürenkök

Источник: https://www.kigem.com/engellerini-asip-finalist-oldular.html

Asker Sözleri

Engelleri Aşıp Asker Oldular

Sayfamızda; Asker Sözleri, Asker Mesajları, Askerlik Sözleri, Asker Uğurlama Sözleri yer alır.

Ne Albay, ne Yarbay. Alayına BAYBAY.

Vedalar zor olsa da bazen gitmek gerekir.

Vatan için gidiyorum, senin için döneceğim!

Üç günlük dünya dediler 365 günü kitlediler.

Komandolar vurulunca değil unutulunca ölürler.

Vatan bize, Kozan size, kızlar ALLAH’a emanet.

365 gün VATAN için. Gerisi senin için birtanem.

Askerim canım benim Türk Milleti’nin kalbi sensin!

Seni 12 ay değil, son nefesime kadar beklerim askerim.

Bizler Atatürk’ün askerleriyiz ayık olun Vatan bize emanet.

Şafak değil, sensizlik beni acıtan! Seni çok özledim birtanem.

Mardin güzelse sebebi sensin seni sevmek özelse 365′da gizlisin.

Allah bütün Mehmetçikleri annelerine ve sevdiklerine bağışlasın.

VATAN için yaşayıp öldünüz. Siz toprağa değil kalplere gömüldünüz.

Asker arkadaşı ölümüne arkadaştır, ölüm arkadaşı can arkadaşındır.

Zengin evlatları 3G ile gezerken, biz dağlarda G3 ile dolanıyoruz.

Şafak ne kadar zengin olursa olsun, bir gün fakirleşmeye mahkumdur.

Bir ulusun kuvvetini belirleyen en önemli faktör askeri kuvvetidir.

Bu söyleyeceklerimi aklından çıkarmamaya çalış; Ay akşamdan ışıktır.

Dağların aslanları geceniz gündüz gibi olsun dualarım sizinle askerim.

Her ananın oğlu asker olur ama her genç kızın sevdiği bahriyeli olamaz.

Bu vatan bizimdir ferman gerekmez! Askerin olduğu yere yabancı giremez.

Ezanla geldik selayla gideriz. Bu vatan için kanımızı şerbet diye içeriz.

Doğan her güneş gençliğimin kaybıysa, batan her güneş şafağımın kaybıdır.

Her doğan güneş gençliğimin kaybıysa, Her batan güneşte şafağımın kaybıdır.

Askere dua edin, teröre lanet edin. Nöbet sırası bende hakkınızı helal edin.

Aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor. lütfen 365 gün sonra tekrar deneyiniz.

En az g3 mermisi kadardır değerin gözümde. Bilirsin hep seni sevdim ben özümde.

Bugün şafak 100! Yüz gün sonra mekan 27. Bekle Gaziantep bir gün sevdalın gelecek.

Dağların tepesine, eşkiyanın alnına, kızların kalbine ölümsüz MEHMETClK yazacağım.

Spora gidememekten yakınıyordun ya. Al işte spor senin ayağına geldi, iyi değerlendir.

Biz denizci değiliz ki her limanda bir sevgilimiz olsun, biz komadoyuz dağlar sağ olsun!

Aşkım yatağın, sevgim yorganın, yüreğim yastığın olsun. Asker ocağında rahat uyu birtanem.

Ne garip aslında yaşın 20 olur nasıl geldim demezsin bu yaşa ama 365 günün muhabbetini yapıyoruz!

Vatanı beklersin gecenin koynunda senin sayende uyuyoruz yatağımızda huzurlar askerim canım benim!

Ne şehitler verdik, ne savaşlar geçirdik. Türkiye Cumhuriyetine canım fena Türk Askeri sen çok yaşa.

Her limanda bekleyen bir sevgilimiz yok ki bizim el sallasın! Biz Jandarma/Komando’yuz dağlar ağlasın!

EN GÜZEL ASKER SÖZLERİ

Bize Vatan delisi diyorlar, kafayı vatanla bozmuşsunuz diyorlar! Çok şükür kafamız bozuk, kanımız değil.

Yıllara meydan okurken aylara esir düştük ama vatan için 12 ay değil 12 sene yapılır, ne kadarda zor olsa.

Eğеr bir gün şafağım için doğacak günеş dağdaki tеroristin sırtını ısıtacaksa bırakın o günеş hiç doğmasın.

Rüyamda gördüm ana kucağı, uyandım baktım asker ocağı, felek ayırdı evi bucağı, ağlama anam dönerim bir gün.

Dağlara çizmişler resmimi komando koymuşlar ismimi belki bir gün geri dönemem diye göndermişler sana resmimi.

Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim yer yüzünde yer beğen nereye dikilmek istersen söyle, seni oraya dikeyim!

Kendim uzak hayalim yakın, resmime bakıp ağlamayın sakın, kıymetim varsa duvara asın, kıymetim yoksa ateşe atın.

Asker olmak o kadar gurur ve onur verici bir duygudur ki; Vatanı korumak her gencin elinde olmayan bir anahtardır.

Bir gül konmuş baş ucuma, yazık değil mi bu genç yaşıma, askerde bir iş gelirse başıma, garip Asker yazın mezar taşıma.

O güzel askerlik anılarını anlatacağın günleri sabırsızlıkla bekliyorum! Sen yeter ki çabuk gel, ben dinlemeye razıyım.

Bu vatan toprağın kara bağrında sıradağlar gibi duranlarındır. Bir tarih boyunca onun uğrunda kendini tarihe verenlerindir.

Sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihat. Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber. Sana aguşunu açmış duruyor Peygamber.

Arşa çıkar ayak sesi geçerken, ona sorar güller gonca açarken, tufan durur ateş söner o varken, vatanımın göz nurudur Mehmetçik.

  BU YAZI İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Vatan Sözleri

Sayfamızda Vatan Sözleri, Vatan Sevgisi ile İlgili Sözler, Vatan Mesajları yer almaktadır. Ey, bu

Bu vatan ileri atılıp sellercesine göğsünden vurulup tam ercesine, bir gül bahçesine girercesine, şu kara toprağa girenlerindir.

İlk başlarda kaç gün kaldı yerine kaç gün geçti diye sayarsan senin için daha kolay olacaktır. Gel teskere gel, gönlümüz seninle.

Bu vatan tarihin dilinden düşmez bu destan, nehirler gazidir, dağlar kahraman, her taşı yakut olan bu vatan, can verme sırrına erenlerindir.

Biz sosyetenin süslü basamaklarından çıkmasakta, kartalların bile yuva yapmaya korktuğu yüksek dağlarda düşmana kurşun sıkmasını iyi biliriz.

Yolumuz gaza, sonu şehadet, dinimiz ister sıdk ile hizmet, anamız vatan, babamız millet, vatanı mamur eyle Yarabbi. Milleti mesrur eyle yarabbi.

Bitmez diyorlar bana senin askerliğin, varsın bitmesin. Ben burada 12 ay değil 12 yıl yapmaya razıyım, yeter ki şehitlerimiz rahat uyusun yerinde.

Ey şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalı; barışın güvercini, savaşın kartalı, yüksek yerlerde açan çiçeğim! Senin altında doğdum, senin altında öleceğim.

Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü, kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü, ışık ışık, dalga dalga bayrağım! Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Herkese nasip değil, asker olmak hudutta. Al bayrağın rengi var, yerde, gökte, bulutta. Heybetimiz titretir, şu karşıki dağları. Vatanın bekçisiyiz, biz hudut kartalları.

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın? “Gömelim gel seni tarihe!” desem, sığmazsın. Herc ü merc ettiğin edvara da yetmez o kitab. Seni ancak ebediyyetler eder istiab.

Şüheda gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar. O, rükû olmasa, dünyada eğilmez başlar. Yaralanmış temiz alnından uzanmış yatıyor; bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor.

Yine sensizliğe açtım gözlerimi, yine hasretinle kavrulacak bu gönül, bir gün daha eksildi sana kavuşmam için, yine bugünde resimlere bakıp bakıp gözlerimi sileceğim askerim.

Ben Türk askeriyim, ülkemin dört yanında beni bulursun, başımda miğferim, ayağımda postalımdan tanırsın, adımı bilmeyen Mehmet diye çağırsın, vatan uğrunda, can verecek kurban ararsan, hepinize yeminim, ilk safta beni bulursun.
Biz komando değilizki her dağda leşimiz olsun.Biz bahriyeli değiliz ki her limanda sevgilimiz olsun.Biz jandarma değiliz ki sırtımızda çantamız olsun.

Biz havacı’yız kızım bırak bizimde havamız olsun.

Rüyamda gördüm ana kucağı,
Uyandım baktım asker ocağı,
Felek ayırdı evi bucağı,
Ağlama anam dönerim bir gün.

ASKER UĞURLAMA SÖZLERİ

En büyük asker bizim asker.

Asker geliyor asker ya leyli ya leyli.

Ey yiğit asker vatanımız sana emanet düşmana müsaade etme.

Şafak değil sensizlik beni acıtan! Seni çok özledim bir tanem.

Vatanın koruyucusu olacaksın adın bundan sonra Mehmetçik yiğit.

Aslan parçası bugün askere gidiyor vatanı ve ülkesini koruyacak.

Asker oldum anam bilek bükülmez kurşun yesem asla kanım dökülmez.

Ey Kainatı yoktan var eden, her şeyi emrimize yar eden Ulu Allah!

Bu söyleyeceklerimi aklından çıkarmamaya çalış: Ay aksamdan ışıktır?

En büyük asker bizim asker vatanını koruyacak bayrağına sahip çıkacak.

Asker namus bekçisidir, bir bayrak yarışıdır bayrağı taşıma sırası sende!

Vatan sana emanet kardeşim sen nöbetteyken ailen huzurla yatıp uyuyacaktır.

Dağların tepesine, eşkiyanın alnına, kızların kalbine olumsuz Mehmetçik yazacağım.

Spora gidememekten yakınıyordun ya. İşte spor senin ayağına geldi. İyi değerlendir.

Herkesin bir gideni vardır. İçinden bir türlü uğurlayamadığı. Çabuk git ve gel askerim.

Aşkım yatağın, sevgim yorganın, yüreğim yastığın olsun, asker ocağında rahat uyu bir tanem.

Merhaba ben bahriyeliyim liman liman gezerim, aklıma eser kız tavlarım aklıma eser gemi temizlerim.

Yiğidim bugün askere gidiyorsun merak etme bizi namusuna tek bir kelam bile getirmeyeceğimizi bilmelisin.

Askerlik demek namustur bilirsin erkek adam olmanın yolu askerlikten geçer gitmeyenlere kız bile vermezler.

Vatan sana emanet. Göster kendini. (Yine de çok sivrilmemeye çalışırsan senin için daha hayırlı olacak galiba.)

O güzel askerlik anılarını anlatacağın günleri sabırsızlıkla bekliyorum! Sen yeter ki çabuk gel, ben dinlemeye razıyım.

Sen askerdeyken buraları bize emanet. (Otomobilinin anahtarlarını vermeyi düşünmez misin? Arada bir çalıştırmam için tabi.)

İlk başlarda kaç gün kaldı yerine kaç gün geçti diye sayarsan senin için daha kolay olacaktır. Gel teskere gel. Gönlümüz seninle.

Askerdeyken kardeşim buralar bize kardeşlerine emanet. Gözün arkada kalmasın bacın bacımdır bilesin selametle git gel aslan parçası.

Askerliğiniz mübarek, yolunuz açık olsun. Güle güle gidin, güle güle gelin. Allah’a emanet olun.

  BU YAZI İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Komando Sözleri

Bu sayfamızda; Komando Sözleri, Asker Sözleri, Komando Mesajları, Komando Sözleri Kısa, Komando Sözl

Источник: https://www.neguzelsozler.com/guzel-sozler/asker-sozleri.html

Engel ile ilgili söylenmiş güzel sözler

Engelleri Aşıp Asker Oldular

Engel ile ilgili güzel sözleri sizler için hazırladık bu sayfada. Anlamlı ve etkileyici Engel sözlerini bu sayfada okuyabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Yolumuza çıkan engeller, çoğu zaman bizi cesaretsizliğe sürükler. Bu noktada yapmamız gereken aslında çaresiz hissetmek değil, bakış açımızı değiştirmek olmalıdır.

Hayat, hiçbir zaman sorunsuz ilerlemez. Ancak gelişimi sağlayan, sorunları çözebilmek ve onların önüne geçebilmektir. Böyle bir bakış açısı geliştirmek, özgüveninizi de arttıracaktır.

Sürekli kendini bir tembelliğe iten insan, kendi kendinin engeli olur. Aşmaya, daha ileri varmaya engel olur. İnsan aşmak zorundadır kendi kendini.

En Güzel Engel Sözleri

Her engel bir fırsɑttır. Kɑlp kırıklığı, mutlu olmɑk için; hɑstɑlık, iyileşmek için; nefret, sevmek için; suç, bɑğışlɑmɑk için; bɑşɑrısızlık, bɑşɑrılı olmɑk için bir fırsɑttır.Anthony Robbins

Akarsu, ne güzel hayat dersidir: Küçük engellerin üzerinde köpürür; büyüklerin yanından sessizce geçiverir.Cenap Şahabettin

Gideceğiniz yoldan eminseniz, engeller dinlenme noktanız olmaktan öteye gidemez.Paulo Coelho

Kendi hayatını kendince yaşamalı, sorunlarını kendince çözmeli, engelleri kendince aşmalısın. Öğretmek, olanaklı olanı göstermektir yalnızca. Öğrenmekse onu kendin için olanaklı kılmaktır.Paulo Coelho

Başağın iyi yetişmesine engel olan şey, zararlı otlar değil, çiftçinin ihmalidir.Konfüçyus

Engel ile ilgili 11 Güzel Söz

Kaçmayın, etrafından dolaşmayın. Engele yaklaşın ve onu tanıyın. Böylece onunla başa çıkmanın yollarını keşfedebilir ve yeni bir beceri edinebilirsiniz.Leo Babauta

Tüm çiçekleri kopartabilirler; ama yine de baharın gelmesini asla engelleyemezler.Pablo Neruda

İnsanın her şeyi iyi tanımasını engelleyen iki şey vardır: Biri ruhunun önüne perde çeken utanma, öteki de kendisine tehyi gösterip büyük işlemlere girişmekten yüz çevirten korku.Desiderius Erasmus

Tarih, en başarılı olmuş insanların, başarıya ulaşmadan önce büyük engellerle yüz yüze geldiklerini göstermiştir. Bu insanların başarılı olma nedeni, yenilgiden korkmamalarıdır.Bertie Charles Forbes

Engelleri yollarınızı tıkayan şeyler olarak görmeyin. Onları size uçmayı öğretecek fırsatlar olarak görün.Peyami Safa

Kimilerini gözyaşlarına boğan ağaç, kimileri için yalnızca yolu tıkayan yeşil bir engeldir. İnsanın kendi neyse, gördüğü de odur.William Blake

Paɾasızlık asla biɾ engel değildiɾ. Ama fikiɾsizlik biɾ engeldiɾ.Ken Hakuta

Aşkı hiçbir şey durduramaz; o ne kapı ne de sürgü tanır. Ve her şeyin içinden geçer. Başlangıcı yoktur, kanatlarını sonsuza dek çırpar. Ve engel tanımaz.Kerstin Gier

Zamanını hep engel aramakla geçirme. Belki de hiç engel yoktur.Franz Kafka

Rüzgarın özgürlüğünü kıskandı delikanlı ve onun gibi olabileceğini anladı. Kendisinden başka hiçbir şey engel değildi buna.Paulo Coelho

Tüm direnci kıran ve engelleri ortadan kaldıran unsur, sürekli ve kararlı çabadır.Claude Bristol

Anlamlı Engel Sözleri

Büyük bir çıkmazdan kurtulduğunuzda ya da bir engeli aştığınızda kendinizi güçlü hissedersiniz. Ayaklarınız yere basmaz, adeta mutluluktan uçarsınız. Kader size bir oyun oynamıştır ve siz de ona meydan okumuşsunuzdur. Cengiz Erşahin

Bir zamanlar tuhaf bir duyguyla başa çıkılmaz saydığımız engelleri hatırlamak, şimdiki gelişmiş halimizi o zamanın gelişmemişliğiyle karşılaştırmak, insanı nasıl gururlandırır, ne hoştur.Goethe

Eğer yürüdüğünüz yolda güçlük ve engel yoksa, bilin ki o yol sizi bir yere ulaştırmaz.Bernard Shaw

Hayatta gelmek istediğiniz yere ulaşma şansınız, karşılaştığınız engellere verdiğiniz tepkilere bağlıdır. Yani ya vazgeçeceksiniz ya da denemeye devam edeceksiniz. Bu kadar basit. Sizin verdiğiniz karar, geleceğinize karar verir.Norman Vincent Peale

Yapmamız gereken sevgiyi bulmak değil, içimizdeki sevgiye karşı inşa ettiğimiz tüm o engelleri arayıp bulmaktır.Mevlana

Birçok insanın isteklerini hayallerini ve ihtiyaçlarını gerçekleştirmek ya da elde etmek isterken karşılaştıkları en önemli engel, gerekli olan ilk adımı, zamanında atamamış olmaktır. Bu ilk adım, başkalarının siz, fark etmelerine, ciddiye almaları ve dinlemeleri anlamına gelir.Josef Kirschner

Doyurucu bir yaşam sürmenizdeki tek engel, kendinizsiniz.Jackson Brown

Ben bir işte nasıl başarılı olacağımı düşünmem, o işe neler mani olur diye düşünürüm, engelleri ortadan kaldırdım mı, iş kendi kendine yürür.Atatürk

Duyu organlarımız bizi yoldan çıkarmaya bayılır. En kandırıkçı olan da gözlerimizdir. Onlara fazla bel bağlarız. Etrafımızdaki dünyayı gördüğümüzü sanırız, ama aslında algıladığımız ancak yüzeydir.

Nesnelerin gerçek tabiatlarını, özlerini bulmayı öğrenmemiz gerekir, ama gözler bu konuda bize yardım etmekten çok bizi engeller. Dikkatimizi dağıtırlar. Gözlerimizin karmaşasına bayılırız.

Gözlerine fazla güvenen bir kişi, diğer duyularını ihmal eder, bununla işitme veya koklama duyularından fazlasını kastediyorum. İçimizdeki isimsiz organdan bahsediyorum. Şimdilik ona, kalbin pusulası diyelim.Jan-Philipp Sendker

Esir olanları hür ve başkasına bağlı olan şeyleri sana ayrılmış sanıyorsan, her adımda engellerle rastlayacak, kırılacak, üzülecek ve şikayet edeceksin.Epiktetos

Etkileyici Engel Sözleri

Uzak mesafelere ulaşmak, yakın mesafeleri aşmakla mümkündür.İmam-ı Gazali

Başına ne gelirse gelsin her şeye rağmen nefes almaya devam edersin ve şunu çok net anlamanı isterim: Nefes almak senin kontrolündeyse, nefes almana kimse engel olamıyorsa aynı şekilde kimse senin mutlu bir hayat sürmene de engel olamaz.

Çünkü nefes almanın basitliği ile mutluluğa dönüşmenin basitliği eşittir, onlar tek bir merkeze bağlıdır ve bunu idrak etmek tüm ıstırapların sonudur. O halde doğum ve ölüm de birdir, onları ayırt eden zihindir. Ve ölüm dediğin senin sonsuza uyanışındır.

Uğur Koşar

Aşılmasına imkan olmayan, hiçbir duvar yoktur.Anton Çehov

Bütün setler üstünden aşmak için kurulmuştur.Friedrich Novalis

Pek çok insan gerçekleştirmek üzereyken vazgeçer. Ancak karşılaştığın bir engelin, sonuncusu olmadığını asla bilemezsin.Chuck Norris

Engeller, gözünüzü hedeften ayırdığınız zaman karşınıza çıkan korkunç şeylerdir.Henry Ford

Bana benden başkası engel olamaz.Steve Chandler

Bunca boş konuşan arasında dilsiz olmak, engel değil; devrimdir.Özdemir Asaf

Sonuç çıkarmayı başarırsanız zorluklar bilge bir öğretmen gibidir. Sonuç, çıkarmayı bilmiyorsanız her gün dayak yediğiniz, ama hiçbir şey öğrenemediğiniz öğretmeninize benzer zorluklar.Ahmet Şerif İzgören

Zorluklar zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur.Sıtkı Aslanhan

İnsan zekası ve gücünü sağlayan nedir? Zorluklar ve özgürlük: Etkin, güçlü ve zeki olanların ayakta kaldığı, zayıfların ise duvara tosladığı koşullar.H. G. Wells

Çekilen zorluklar bir okuldur daima, öğrenme ise bir tercih meselesi.Rebecca Solnit

Zorluklar, hayatımızın bileyi taşıdır; biz onlara sürtüne sürtüne bilenir, keskinleşiriz.Herbert N. Casson

Bonus

Ya Rab, bu hasrete can dayanmıyor;

Zaman kısa, ben yorgunum, yol uzun…

Her adımda bir engel var, salmıyor..

Zaman kısa, ben yorgunum, yol uzun…

Abdurrahim Karakoç

Büyük olmak için kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, ülke için gerçek amaç ne ise onu görecek ve o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır, herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır.

Fakat sen buna karşı direneceksin, önüne sonsuz engeller de yığacaklardır; kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacaksın.

Bundan sonra da sana büyük derlerse, bunu söyleyenlere güleceksin.

Atatürk

Источник: https://starfikir.com/2016/02/24/engel-ile-ilgili-soylenmis-guzel-sozler/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.