Engelliler Başkasına Muhtaç Olmadan Nasıl Yaşayabilirler?

içerik

Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir? | Özürlü Maaşı kimlere verilir?

Engelliler Başkasına Muhtaç Olmadan Nasıl Yaşayabilirler?

Son Güncelleme Mart 13, 2019

Engelli (Özürlü) Maaşı almak isteyenler gerekli belgeler, başvuru ve maaş alma şartları, engellilik maaşı 2019 ne kadar oldu, yetim aylığı alan engelli maaşı alabilir mi gibi bir çok konuyu merak etmektedir.

Engelli maaşı kime verilir, engelli özürlü maaşı 2019 ne kadardır, engelli maaşı almak için gerekli belgeler nelerdir, nereye başvuruda bulunmak gerekiyor, rapor oranı ne kadardır, engelli maaşı almak için kişi başı gelir ne kadar olmalıdır ve hesaplaması nasıl yapılır gibi bütün soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

Engelli çocuğu ya da yakını olanların evde bakım maaşı alma şartlarıyla alakalı daha önce yayımladığımız haberimize göz atabilirsiniz.

Engelli Maaşı nedir?

Belli şartları taşıyanlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bağlanan aylıktır. Bu aylık daha çok evde bakım maaşı ile karıştırılmaktadır. Yaşlılık aylığı ile de karıştırılmaktadır. Aradaki fark şudur; yaşlılık aylığı 65 yaşını tamamlayanlardan şartları taşıyan herkese ödenen maaştır.

Yaşlılık aylığı alma şartları konumuzu inceleyebilirsiniz. Evde bakım aylığı ise evde bakıma muhtaç, ağır özürlü yakını olan kişilere bu engelli kişiye baktığı için şartları taşıması durumunda ödenen maaştır. Engelli maaşı ise engellinin kendisine ödenen engelinden ötürü aldığı maaştır.

Hem evde bakım maaşı hemde engelli maaşı almak için de yine bazı şartları taşımak gerekiyor.

Engelli Maaşı Kime verilir?

Engelli maaşı %40 ve üstü engeli bulunan yani en az yüzde kırk özürlü raporu alanlara verilir. Özürlünün kendisine engelinden ötürü ödenen aylık olarak da ifade edebiliriz.

Engelli maaşı alma şartları nelerdir?

Engelli aylığı almak için aşağıdaki şartların taşınması gerekiyor;

 1. En az %40 Engelli raporu almış olmalı.
 2. SGK tarafından herhangi bir gelir ve aylık almıyor olması
 3. 18 yaşından büyük olması
 4. Nafaka almıyor veya nafaka almak için gerekli şartları taşımıyor olmak,
 5. İşkur sisteminde kayıtlı olmalı
 6. İşkurda çalışmak istediğini belirtmesi ve buna rağmen işkurun kendisini işe yerleştirmemiş olması
 7. Ssklı veya bağkurlu olmamalı yani bir işte sigortalı olarak çalışmaması gerekiyor,
 8. Muhtaç olduğuna sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı (sydv) tarafından karar verilmiş olması gerekiyor.

Bu şartları tek tek inceleyecek olursak;

1. şart yani en az %40 raporunun olması gerekir. 

Yüzde kırkın altında engellilik raporu olanlar engelli maaşı alamazlar. Eğer rapor oranı düştüğü halde yani mesela %55 raporluyken raporu %40ın altına düştüyse ve hala engelli maaşı almaya devam etmişse raporunun %40ın altına düştüğü aydan sonra yapılan tüm ödemeler yasal faiziyle birlikte geri alınır.

Ayrıca engelli rapor oranı %40 ile %69 olanlar ile %70 ve üzerinde olanların maaşları farklıdır. Engelli aylıklarını aşağıda açıkladık.

2. şart yani sgk tarafından herhangi bir aylık bağlanmamış olması gerekiyor. 

emeklilik maaşı, dul maaşı v.b. sgk tarafından bağlanan bir maaş alan engelliler engelli maaşı alamazlar. Her ne isim altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlananlar engelli maaşı alamazlar.

3. Şart yani 18 yaşından büyük olması gerekiyor. 

Engellinin özürlü aylığı alması için 18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük olması gerekiyor. 65 yaşından büyükse engel oranının en az %70 olması gerekiyor.

18 yaşından küçük engelliler için engelli yakını maaşı vardır.

4. şart nafaka ile ilgilidir. 

Nafaka alanlar engelli maaşı alamazlar. Aynı şekilde nafaka alma şartları taşıyanlarda engelli maaşı alamaz. Mesela boşanmış engelli bir kişi nafaka alması muhtemelse yani muhtemelen mahkeme nafaka bağlayacaksa bu kişi de engelli maaşı alamaz şeklinde değerlendiriyoruz.

5. ve 6. şartlar İşkura kaydının olması ve işe yerleştirilmemiş olması gerekiyor.

Bu madde biraz ihtilaflı bir maddedir. Çünkü kanun maddesinde diyor ki; “talebine rağmen Türkiye İş Kurumu tarafından işe yerleştirilememiş” olması gerekiyor. Bu durumda engelli olan kişi işkur sistemine kayıt olacak, kayıt olurken işsiz olduğunu ve yeni bir işe girmek istediğini belirtmesi gerekiyor.

İşsizlik maaşı almak isterken de işsiz olduğunu ve yeni bir iş almak istediğini belirtmesi gerekiyordu. İşkur kayıt ve iş başvurusu işlemlerini işsizlik maaşı alma şartları konumuzda açıklamıştık.

yine engelli işçi çalıştıran işverenlere sağlanan sgk teşviklerini de daha önce engelli işçi çalıştırana işverene sgk prim desteği haberimizde açıklamıştık.

7. şart yani bağkurlu, ssklı olmaması ve sigortalı bir işte çalışmıyor olması gerekiyor. 

Engelli olan kişiler bağkurlu ve ssklı olursa yada bir işte sigortalı olarak çalışırsa yani sigortalı olması gereken bir işte çalışırsa bu durumda engelli maaşı alamazlar.

8. ve belkide en önemli şart Muhtaçlık belgesinin verilmesi gerekiyor.

Yani bir evde yaşayan kişilerin hane halkı kişi başı gelir miktarı bu durumda devreye giriyor. Hane halkı kişi başı gelir hesaplaması sonucu eğer sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından muhtaç olarak belirlenmişse engelli maaşı alınabilir. Muhtaç belgesi olmadan engelli maaşı alınamaz. Evde bakım aylığı da alınamaz, 65 yaşlılık aylığı da alınamaz.

Hane halkı kişi başı gelir hesaplamasını daha önce örneklerle yapmıştık.

Hane halkı geliri hesaplanırken (evde yaşayan eşler (yani anne baba), evli olmayan çocuklar (yaşları önemli değil, evli olmamaları yeterli) ve dede nene hane halkından sayılırken dayı, teyze, amca, hala v.s diğer akrabalar hane halkından sayılmazlar) evde yaşayanların gelirleri toplanır, varsa gelirleri, kira gelirleri v.s gibi tüm gelirleri çıkarılır ve hanedeki kişi sayısına bölünür.

Mesela aylık 3000 TL geliri olan bir ailede 5 kişi yaşıyorsa 3000/5=600 TL bu evde yaşayanların kişi başı hane halkı geliridir.

Engelli maaşı almak için Hane halkı kişi başı gelir ne kadar olmalıdır?

Hane halkı kişi başı gelir brüt asgari ücrete göre belirlenmektedir. Muhtaçlık sınırı 2019 yılı için asgari ücretin 1/3ü kadardır. Asgari ücret 2019 yılında brüt olarak 2558 TL olduğundan hane halkı kişi başı geliri 2558/3 yani 853 TL üzerinde olanlar engelli maaşı alamazlar.

Engel oranı nasıl belirlenir?

özürlü bireylerin engel oranı sağlık kuruluşları tarafından tespit edilir. Engelli raporunda ağır engellidir veya ağır özürlüdür yazıp yazmadığı çok önemlidir.

Bununla beraber başkasının bakımına muhtaç olup olmadığı da önemlidir. Çünkü başkasının bakımına muhtaç olacak kadar engelli olanların yakınlarının da şartları sağlaması durumunda evde bakım aylığı alma hakkı olabilir.

Engelli maaşı yeni düzenlemeyle birlikte oranlar üzerinden yapılmaktadır.

2019 Engelli maaşı ne kadar?

engellilerin maaşları engel rapor oranına göre değişmektedir.

%40 ile %69 arasında engelli olanlar 2019 yılında yaklaşık olarak 1200-1300 TL arasında

%70 ve üzerinde engeli olanlar 2019 yılında yaklaşık olarak 1800-1900 TL dolaylarında maaş almaktadırlar.

18 yaş altındakilerin 2019 maaşı da 1200-1250 TL aralığındadır.

Engelli maaşı başvurusu nereye nasıl yapılır?

Engelli maaşı başvurusu yapmak isteyenler 2022 sayılı kanuna göre şu şekildedir;

Engelli maaşı başvuru dilekçesi örneği ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına başvuruda bulunulur. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı gelirlerinizi belirlemek için sizi tapu müdürlüğüne, vergi dairesine v.

s gibi kurumlara gönderir.

Oralardan üzerinizde kayıtlı mal varlıkları ve aldığınız ücretlerle alakalı belgeleri temin ettikten sonra sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı hane halkı kişi başı geliri belirler ve siz bu belirlenen formla sgkya gidip başvuruda bulunabilirsiniz.

Yaşlılık maaşı ile engelli aylığı aynı anda alınabilir mi?

Evet ikisi içinde başvuruda bulunması ve ikisinin de şartlarını taşıması gerekiyor.

Yaşlılık maaşı almak için gerekli şartlar ile ilgili daha önce yazdığımız haberimizi okuyabilirsiniz.

Yaşlılık maaşı alma şartları şu şekildedir;

 1. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 2. 65 yaş ve üstünde olmak
 3. Muhtaçlık sınırının altında olmak
 4. Kendisi ve eşinin gelirine bakılarak kişi başı aylık gelir şartını sağlıyor olmak (faizsiz bankacılık hesapları da kontrol edilecek)
 5. Maaş almak isteyen kişiye bakmakla yükümlü kimsenin olmaması gerekiyor.
 6. Kaymakamlık veya valiliklerden başvuru formunu doldurmak
 7. Muhtaçlık belgesini doldurması gerekiyor

18 yaş altı engelli yakını aylığı ile engelli maaşı beraber alınabilir mi?

Engelli maaşı 18 ile 65 yaş aralığındakilere ödenir. 18 yaş altı engelli yakını maaşı ise engelliye değil ona bakan kişiye ödenir. 18 yaş altı engelli yakını aylığı içinde en az %40 raporun olması gerekir.

Источник: https://sgkucretleri.com/engelli-maasi-alma-sartlari-nelerdir.html

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir?

Engelliler Başkasına Muhtaç Olmadan Nasıl Yaşayabilirler?

Engelli annesi erken emekli olmak ve annelere sağlanan bu fırsattan yararlanabilmek için aranılan bazı şartlara uyum sağlaması gerekir.

  Ağır engelli ve bakıma muhtaç çocuk sahibi olan sigortalı annelerin yararlandığı erken emeklilik şartları yasalarda yapılan düzenlemeler ile daha erkene çekilmiştir.

Yeni hesaplamalara göre engelli annesi erken emeklilik prim gün sayısı 4/1 oranında indirilmiştir.

Engelli çocuk annelerine sağlanan erken emeklilik fırsatından yararlanmak isteyen sigortalı annelerin çocuğunun engel durumunu gösteren belgeyi temin ederek başvuruda bulunması gerekir. Devletimiz tarafından engelli bireylere her alanda destek sağlanırken Engelli Destek Programı kapsamında 300 projenin yaşama geçirilmesi beklenmektedir.

Engelli bireylerin iş bulmalarını kolaylaştırmak için engelli iş koçluğu modeli kurulurken istihdama daha fazla katılımı gerçekleştirmek adına 1 milyar lira destek sağlanacaktır. Devletimiz Engelli bireyler için farkındalıklarını artırırken bakıma muhtaç engelli çocuk annelerine erken emeklilik kapılarını açmaktadır.

Engelli Çocuğu Olan Annelere Erken Emeklilik Müjdesi

Çalışan anneler engelli çocuklarına daha iyi bakabilmek ve onların yanında olmak için erken emekli olma şansına sahip olacaklardır. Engelli annelerinin çocuklarını başkasına emanet ederek çalışmaya devam etmesi oldukça güçlük yaşamalarına sebebiyet verir. Engelli çocuğuna daha yakın olmak ve onun bakımını üstlenmek her annenin isteği ve arzusudur.

Bütün bunlar göz önünde bulundurulursa erken emeklilik annelere sağlanan önemli bir fırsat ve müjde olmaktadır. 5510 sayılı kanun ile sosyal güvenlik sisteminde yeni yapılan düzenlemeler engelli annelerine müjde vermektedir. Sosyal güvenlik sisteminde yeni yapılan düzenlemeler;

 • Engelli çocuk sahibi çalışan annelerin erken emekliliğinin nasıl gerçekleşeceğini kapsamaktadır.
 • Çalışan annelerin erken emeklilik hakkına sahip olabilmeleri için engel sahibi çocuklarının sağlık kurul raporu alması gerekliliğini kapsamaktadır.

Engelli Çocuğu Olan Annelerin Erken Emeklilik Şartları

Engelli çocuğu olan anneye erken emeklilik için tanınan haktan yararlanmak için bazı şartlar gerekmektedir. Gereken şartlara uyum sağlayan annelerin başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapmaları gerekir. Yapıla yeni düzenlemeler ile engelli çocuk sahibi annelerin erken emekliliklerinde aranan şartlar şunlardır;

 • Çocuğun başkasının bakımına muhtaç olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu alınmalıdır.
 • Çocuğun başkasının bakımına muhtaç olduğu halin başlangıcı ile sona erdiği tarih arasındaki zaman prim ödeme gün sayılarına eklenerek emeklilik yaş haddinden indirilmektedir.
 • Engelli annesi erken emeklilik şartlarının avantajlarından yararlanmak 1 Ekim 2008 tarihi sonrasını kapsamaktadır. 1 Ekim 2008 tarihinden önce olan sigortalar bir yarar sağlamamaktadır. Engelli çocuk anneleri 2 Ekim 2008 tarihinden sonraki çalışmaları ile bu haktan yararlanabileceklerdir.

Engelli Çocuğu Olan Annelerin Erken Emeklilik Hesaplamaları

Başkasının bakımına muhtaç olarak yaşamını sürdürmek zorunda olan engelli çocuk sahibi annelere sağlanan imkândan ayrıca;

 • Engelli çocukları evlat edinen anneler,
 • İşçi ve esnaf olarak çalışan anneler,
 • İsteğe bağlı sigorta sahibi olan anneler ve
 • Engelli çocuğu olan memur anneler yararlanmaktadır.

1 Ekim 2008 tarihinden sonrasını kapsayan çalışma süreleri dahilinde annelerin çalıştıkları 1 gün 1,25 gün olarak hesaplanmaktadır. Bu duruma 10 yıl çalışma süresi bulunan annelerin çalıştıkları yıl sayısı 12,5 olarak hesaplanmaktadır.  1 Ekim 2008 tarihinden sonra çalışılmış olan her yıla 90 günlük primler eklenmekte ve hesaplamalar yapılmaktadır.

1 Ekim 2008 öncesi sigorta sürelerinin bir katkısı olmamakla birlikte 1 Ekim 2008 tarihi sonrasında çalışan sigortalı annelerin primlerine 360 gün için 90 gün prim eklenmekte ayrıca bu süreler yaş haddinden de düşülmektedir. Böylece 51 yaşında emekli olması beklenen 10 yıl çalışmış olan annenin emeklilik yaşı 48’e inmiş olacaktır.

Engelli Çocuğu Olan Babaların Erken Emeklilik Hakkı

Engelli çocukların annelerine verilen erken emeklilik hakkı babalar için geçerli değildir. Aynı şartlarda bulunan engelli çocuğu olan babaya erken emeklilik fırsatı verilmemiştir.

Sadece annelere sağlanan ayrıcalıktan yararlanmak için çocuğun engel durumunu gösteren rapora ihtiyaç varır.

Engelli çocuk sahibi anneler çocuğunun sürekli bakıma muhtaç olduğunu gösteren raporu almaları ve bir an önce müracaat etmeleri kendilerine avantaj sağlayacaktır.

Raporun geç alınması işlemlerin yapılmasını geciktirerek erken emekli olunacak yılları olumsuz olarak etkilemektedir. Çocuğunu kurumlara bırakan ya da terk eden anneler erken emeklilik hakkından yararlanamazlar ancak engelli çocuğu evlat edinin annelerin erken emeklilikten yararlanma hakkı bulunur.

Engellilere Sağlanan Maddi Olanaklar Nelerdir?

Engelli vatandaşlara sağlanan maddi olanakları şu şekildedir;

 • Engelli aylığı: 2022 maşı olarak engelli vatandaşlara bağlanan maaş %40 ve üzerinde engelli olan vatandaşlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilmektedir. Engelli aylığını 18 yaşın üstünde engelli vatandaşların kendileri 18 yaşından küçük engelli vatandaşların yakınları alabilmektedir. Engelli aylığı almaya hak kazanmak için %40 engeli bulunulması yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumlarından herhangi birisinde sosyal güvence sahibi olunmaması gerekir. Engelli vatandaşlara bağlanan maaşlar engel oranlarına göre farklı tutarlarda bağlanmaktadır. Buna göre;
 • %40 ile %69 oranında engelli vatandaşların aldıkları maaşlar
 • %70 üzeri engelli vatandaşların aldıkları maaşlar farklı olmaktadır.

%70 ve üzeri oranında engeli bulunan vatandaşların aldıkları maaşlar daha yüksek olmaktadır.

 • Muhtaç Aylığı: Muhtaç aylığı 18 yaş altında annesi ve babası olmayan çocuklar ile %40 üzerinde engelli bulunan vatandaşlara Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Muhtaç aylığından yararlanmak için gereken şartlar şunlardır:
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak gerekir.
 • Herhangi bir aylık ve gelir sahibi olunmaması gerekir. Evde bakım ücreti alanlar ve engelli maaşı alanlar bu haktan yararlanamazlar.
 • Mahkeme kararı ile bakım altında olunduğunun ispat edilmiş olması gerekir.
 • Herhangi bir mal varlığına sahip olunmaması gerekir.
 • Evde Bakım Aylığı: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından engelli vatandaşlara sağlanan desteklerden birisidir. Engelli bakım aylığı almak için %50 ve üzerinde engel sahibi olunması ve engelli vatandaşın ağır engel durumunu gösteren sağlık kurul raporu gerekmektedir. Bu rapora sahip olan kişilerin evde bakımlarını üstlenen vatandaşlara nakit olarak verilen destek bakıma muhtaç olan engellilere verilen yardımlardan birisidir.
 • Evde bakım parası almak için şartlara uyum sağlayan herkes başvuruda bulunabilmektedir. Gerekli şartlara uyum gösteren kişiler evde bakmakta oldukları engelli vatandaşlar için maaş almaktadırlar. Evde bakım parasından yararlanmak için hanede yaşayan kişilerin gelir düzeylerinin asgari ücretin 3/2 sinden daha az olması gerekir. Hayatlarını sürdürmek için başkalarının yardımına ihtiyaç duymadan yaşayamayacak derecede engel sahibi olan vatandaşlar için sağlanan destek yardımları arasında bulunan evde bakım aylığı engelli bakımını üstlenen kişiler için oldukça önemli bir destektir.

Engelli vatandaşlar için sağlanan vergi indirim ve muafiyetleri hakları bulunmaktadır. Bu hakları şu şekildedir;

 • Gelir vergilerinde sağlanan engelli indirim hakları,
 • ÖTV Muafiyeti; (Araç alımlarında ÖTV Muafiyeti, Motorlu Taşıtlarda MTV Muafiyeti, Konut alımlarında Emlak Vergisi Muafiyeti ve İthal gereçlerde Gümrük Vergisi Muafiyeti)
 • Belediye engelli indirim hakları,
 • Devlet tiyatroları ve müzelere girişlerde indirim hakları,

Engelli vatandaşların tüm kamu ve özel yardımlardan yararlanmalarını kolaylaştırmak adına verilen engelli kimlik kartı hakları bulunmaktadır.

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!

Источник: https://www.ssk.biz.tr/engelli-annesine-sskdan-erken-emeklilik/

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? 2019 Başvuru Şartları

Engelliler Başkasına Muhtaç Olmadan Nasıl Yaşayabilirler?

Bir yakınınız felç oldu veya sürekli olarak bakıma muhtaç duruma düştü. Bu yakınınızın sürekli evde bakım gerektirdiğinden, Devletin verdiği aylıktan yararlanmak istiyorsunuz. Bu maaşın belirli şartları var.

Bu içeriğimizde evde bakım aylığı almak istiyorum diyen vatandaşlarımız için, gerekli şartlar, başvuru koşulları, bu yıl itibariyle ödenen maaş miktarı, evde bakım maaşı almak için gelir hesaplaması sorularını yanıtlayacağız.

Konu hakkında sorularınız olursa, içeriğimiz en alt bölümünden YORUM yazarak bizlere ulaşabilirsiniz.

EVDE BAKIM AYLIĞI NEDİR? KİMLERE VERİLİR?

Evde bakım aylığı Devletin özel bakım gerektiren vatandaşlara sağladığı her ay düzenli olarak ödenen bir maaş türüdür. Bu maaşın verilmesinin amacı, maddi durumu olmayan vatandaşlarımızın evde bakım maaşı sayesinde kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmesidir. Maaştan yararlanmak için belirlenmiş şartlar vardır.

EVDE BAKIM MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?

Kişinin hastalığı ne olursa olsun, isterse bir kaç aylık ömrü kalsın, eğer şartları uymuyorsa evde bakım parasından yararlanamaz. Bu hususta belirlenen şartlar şunlardır.

# Ailenin Gelir Kriterine Uygun Olması Şartı (1. ŞART)

Maaştan yararlanmak için, o ailede ikamet eden ve nüfus kaydı olarak o ailede ikamet ettiği görülen kişiler başına düşen ortalama gelirin hesaplanmasıdır.

Bu hususda SGK tarafından 2/3 şartı getirilmiş olup, (AGİ) asgari ücretin 3’te ikisinden fazla ailenin kişi başı geliri var ise, Evde bakım maaşı verilemez. 2019 yılı için bir hesaplama yapmak gerekirse, şuan itibariyle asgari ücret agi hesabı 1.270,75 TL. olarak hesaplanmaktadır.

Bu tutarın 3’e bölünüp iki paydasının alınması sonucunda ortaya 847 TL. tutarında bir rakam çıkmaktadır. Farzedin evde 4 kişi yaşıyor. Bu kişiler için ortalama hesapama 967.27 x 4 şeklinde yapılmaktadır.

4 kişilik olan aileye, ev kiraları, emekli maaşları, çalışanların gelirleri ve diğer gelirlerin toplamı olarak 3.338,68 TL.’den fazla para geliyorsa, maaş verilmez. 2019 yılı için ortalama hesaplama şöyledir;

 • 2 kişilik ailelerde 1.694,34 TL.
 • 3 kişilik aile için 2.541,51 TL.
 • 4 kişilik ailede 3.388,68 TL.
 • 5 kişilik  aile 4.235,85 TL.
 • 6 kişi gelir toplamı 5.83,02 TL,
 • 7 kişi için 5.930,19 TL.

# Hastanın Bakıma Muhtaç Olması Şartı (2. ŞART)

Hastanın bakıma muhtaç durumda olması demek, engelli olmasına rağmen kendi işlerini görebilen hayatını başkasının yardımına ihtiyaç duymadan kendi başına idame ettirebilen kişi anlamına gelmektedir.

Bu işlevleri yerine getiremeyen günlük yemek yeme, tuvalet ve banyo ihtiyacı gibi ihtiyaçlarını başkalarının yardımına ihtiyaç duyarak giderebilen kişilere bakıma muhtaç durumda deyimi kullanılmaktadır.

 Yine bir diğer maddede göreceğimiz ağır özürlü maddesine ilaveten Sağlık Bakanlığı Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik maddelerinde yer alan şartları taşıması gereklidir.

HER AĞIR ÖZÜRLÜ BAKIMA MUHTAÇ DEĞİLDİR!

Yukarıda ki cümlenin gereği olarak, hasta her ne kadar sağlık raporunda ağır özürlü olarak bildirilse de, yönetmelik bunun aksini söylemektedir. Örneğin küçük çocuklarda bu durum mevcuttur.

Çocuk küçük olduğu için hayatını idame ettiremeyebilir ancak büyüyünce bu durum ortadan kalkabilir. Bu sebeple alınacak sağlık raporunda hastanın bakıma muhtaç olduğu belirtilmelidir.

Bakıma muhtaçlık kriterleri şunlardır;

Bakıma muhtaç kriterleri belirlenerek yardım sağlanmaktadır. 

Hastanın “Günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gerekleri” ifadesi: 23 EKİM 2007 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan BAKIMA MUHTAÇ ÖZÜRLÜLERİN TESBİTİ VE BAKIM HİZMETİ ESASLARININ BELİRLENMESİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK içeriğinde anlatılmıştır.

 1. Öz bakım ihtiyaçlarını giderebilmeyi; Beden temizliğini yapabilmeyi, tuvalet ve beslenme ihtiyacını giderebilmeyi, tuvalet sonrası temizliğini yapabilmeyi belirtir.
 2. Güvenlikte olmayı; Kendisine ve çevresine zarar verme riskinin olmamasını, teh anında tehde olduğunu algılayabilmesini, tehden kurtulmak için çaba sarf edebilmeyi ifade eder.
 3. Hareket edebilir olmayı; Yürüyebilmek, giyinip-soyunabilmek, merdiven inip çıkabilmek gibi kaba motor aktivitelerini anlatır.
 4. Ev işlerini ve idaresini yapabilmeyi Bir evde kendi başına yalnız ve başkasının yardımı olmadan yaşabilmeyi, alışveriş yapabilmeyi, yemek pişirebilmeyi, evi temizleyebilmeyi, bulaşık ve çamaşır yıkayabilmeyi, sobasını yakarak ısınabilmeyi anlatmaktadır.
 5. Bu bilgiler Resmi Gazete ve  Mevzuat sitesinden alıntıdır.

# Hastanın ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu olmalıdır (3. ŞART)

Hastaneden %40 oranı ile rapor alan bireylerin engelli oldukları saptanmaktadır. Ancak sağlık kurulu raporunda hastaların ağır engelli olup olmadıklarını belirtir bir bölüm mevcuttur. Bu bölümün işaretlenebilmesi için, sağlık kurulunda görevli tüm doktorların onay vermesi gerekir.

Oy çokluğu ile alınan onay sonucunda bu bölüm işaretlenir. Dahiliye, fizik tedavi, kalp damar, genel cerrahi vb. bölüm doktorlarının kontrolü esnasında bir punlama cetvelleri mevcuttur. Bu puanlama cetveli içerisinde BALTHAZAD adı verilen bir puanlama tablosu mevcuttur.

Doktor teşhisi koyar ve bu teşhisin hangi puana denk geldiğini tespit ederek hastanın raporuna puanlama yapar.

Özürlülük Oranı belirlenmesine ilişkin yönetmelik içeriğinde ise ağır özürlü tanımı şöyle yapılmıştır.

Ağır özürlü: Özür durumuna göre özür oranı %50 ve üzerinde olduğu tespit edilenlerden günlük yaşam aktivitelerini başkalarının yardımı olmaksızın yerine getiremeyeceğine özürlü sağlık kurulu tarafından karar verilen kişileri,

ağır özürlü bölümünün doldurulması

Yine bahse konu yönetmelik ağır özürlü bölümünün boş bırakılmaması gerektiğini yukarıda ki 5. madde ile ifade etmektedir.

Sonuç itibariyle doktorlar evde bakım maaşı almak için sağlık kurulu raporu başvurusunda bulunan hastaları engel durumlarına göre tetkik ve muayene ederek, raporda ağır özürlü olup olmadıklarını belirtirler. Raporun Ağır Özür Bölümünü aşağıda görüldüğü gibi;

ağır özür bildirimi

Ağır Özürlü ……. EVET/HAYIR şeklinde doldururlar. Bu hanesi EVET olarak işaretlenen vatandaşlarımız, Evde Bakım Maaşı almanın 3. şartını da yerine getirmiş olmaktadır.

Evde Bakım Maaşı için gerekli evraklar

 • T.C.

  Kimlik Numarası beyanı, 

 • Özürlü sağlık kurulu raporu,
 • Bakmakla yükümlü olunan bireyler kapsamındaki kişilerin gelir ve mal durumuna ilişkin yazılı beyanı ve taahhüdü ile beyanın içeriğine dair belgeler,
 • Yatılı ve sürekli bakımı için resmi veya özel bakım merkezine yerleştirilecek olan; 18 yaşını tamamlamamış bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, koruma altına alınması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı; 18 yaşını tamamlamış olup akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle işlerini görememesi veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gerekmesi ya da başkalarının güvenliğini tehye sokması nedenleriyle kısıtlanması gerekli bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, kısıtlanması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı.” 

Bu evraklar yönetmelik içeriğinden alınmıştır. Belgeler ilgili kaynaklar şunlardır: Kaynak 1 – Kaynak 2

Evde Bakım Başvurusu Nereye Yapılır?

Başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının tüm il ve ilçelerde bulunan temsilciliklerine gerekli evraklar ve belgeler ile birlikte yapılmaktadır.

Bu bağlantıya tıklayarak google haritalar uygulamasından size en yakın Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ulaşabilirsiniz. Başvuru hastanın yerine aile bireyleri veya vasisi tarafından da yapılabilmektedir.

Müdürlüklerin başvuru için sedye ile hastayı istemeyeceklerini düşünmekteyiz.

Evde Bakım Maaşı Kaç Para 2019

2022 sayılı yasadan 3 ayda bir alınan engelli maaşları için kişi başına 2019 yılı gelir oranı 483.64 TL olarak belirlenmiştir.

Ağır engelliler için alınan evde bakım maaşında ise kişi başı 2019 yılı gelir oranı 967.27 TL’dir. 2022 sayılı yasada engelli zamlı maaşları şöyle oldu; raporu yüzde 40-69 arası olanlar bin 247 TL alacak. Raporu yüzde 70’den yukarı olanlar bin 845 TL alacak.

Bakıcının Maaşı Olması Evde Bakım Aylığı Alınmasına Engel Teşkil Eder mi?

Bakıcı sigortalı olarak çalışıyor olsa bile, ailede ki kişi başına düşen net gelir 967.27 TL’yi aşmadığı müddetçe bakıcı parası alınmasına engel değildir. Ancak bakıcı olarak gösterilen kişi, hastaya bakmıyor ise başka bir işte çalışıyor ise evde bakım maaşı alınma kriterlerinin aksamasına neden olabilmektedir.

Sağlık Raporuna Dikkat

Evde bakım parası alanların en çok dert yandıkları husustan biri de, maaşın kesilmesidir. Maaş gerekli 3 kriterin varolduğu süreler içinde geçerlidir.

Bu nedenle hastaya verilen ağır özürlü ve bakıma muhtaç engelli raporunun süresi bitmeden yenilenmesi gerekmektedir.

Raporun bittiği tarihten sonra herhangi bir şekilde engelli raporu alınamaz ise, raporun alındığı tarihten itibaren geriye dönük olarak maaşların ödemeleri yapılmaktadır.

Engellinin ikamet adresinin değişikliği ve gelir durumunda ki değişiklikler hemen ilgili Müdürlüklere bildirilmelidir. Eğer bu bildirim yapılmaz ve haksız yere engelli maaşı alındığı tespit edilirse, başvuru sahipleri hakkında yasal işlem başlatılır.

Emekli maaşı olanlar evde bakım parası alabilir mi? Eğer kişi başına düşen gelir yukarıda anlatılan tutarları aşmıyor ise maaş bağlanabilir.

65 yaş aylığı almak isteyen okuyucularımız 65 yaş alığı nasıl alınır?

Sağlık Raporu Alma Zorunluluğu

Ağır özürlü vatandaşlarımız için özellikle ileri yaştaki yaşlılarımız için bu ve benzeri hizmetlerin tespitinde Sağlık Bakanlığı’ nın üzerinde durması gereken en önemli konu sağlık raporu alınmasıdır.

Zira engelli vatandaş kendi evinde dahi bakıma muhtaç durumda iken sağlık raporu alınmak üzere hastaneye se edilmesi ve doktor doktor gezerek muayene edilmesi hasta ve hasta yakınlarına sorun teşkil etmektedir.

Özellikle solunum veya diyaliz makinesine bağlanan, yerinde kaldırılıp hastaneye götürüldüğünde sağlığı açısından problem oluşan hastalar için önlem alınmalıdır.

sağlık raporu kuyruğu

Ağır özürlü vatandaşlarımızın özellikle de devlet hastanelerine uzak köylerde ikamet ettiği düşünüldüğünde, evde bakım hizmetleri yoğunluk nedeniyle haftanın belirli günlerinde bakım sağlayabilmekte ve ambulans gönderebilmektedir.

112 acil servis ambulansları ise, acil durum olmaması nedeniyle hizmet verememektedir. Eğer hastanın ikamet ettiği il veya ilçenin Belediyesine ait ambulanslar var ise ne mutlu. Belediye başkanlığından ambulans talep edilebilmektedir.

Ayrıca hasta bezi konusunda da destek alınmaktadır.

Sigortasız hastaların muayene işlemleri, güncel muayene ücretleri, cenaze ve ölüm ödenekleri, çalışan annelere kreş yardımı gibi bilgiler için devletdestekli.com isimli sitemizin SGK Sigorta ve Sağlık bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Evde bakım maaşı hakkında sorularınız var ise, aşağıda bulunan YORUM bölümünden bize ulaştırmanız durumunda, cevaplanacaktır. Sağlıklı günler dileğimizle..

Источник: https://www.devletdestekli.com/evde-bakim-maasi-nasil-alinir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.