Engellilere Bilgisayarlı Çözüm

Engelliler için yeni bilimsel ve teknolojik gelişmeler

Engellilere Bilgisayarlı Çözüm

Ülkemizde yaklaşık olarak 9 milyon engelli vatandaşımız var ve Türkiye’de birçok sorunla karşılaşıyorlar. Engelsiz insanlar dahi trafikten, işsizlikten, eğitim ve sağlık sorunlarından dert yanarken, onların durumu daha da vahim.

Belediyelerin sokaklara döşediği kılavuz yüzey döşemelerine ve otoparklarda engelliler için ayrılmış bölümlere gelip park ederek onların hayatlarını daha da zorlaştırıyoruz.

Eğer daha duyarlı olabilirsek teknolojinin de yardımıyla engellilerin birçok sorunu çözüme kavuşabilir.

Teknolojilerden en hızlı yaygınlaşanı şüphesiz ki bilişim teknolojileri. Artık bilgisayar ve internet vasıtasıyla gerek duyduğumuz bilgilere anında ulaşabiliyoruz.

Faturamızı internetten yatırıyoruz, eğitim harçlarını internetten ödüyoruz, yemek siparişini dahi internetten veriyoruz. Bu olanaklardan bizim kadar engelli bireylerin de eşit koşullarda yararlanabilmesi gerekir.

Bu yüzden engelli kesimin özel ihtiyaçları daha fazla dikkate alınmalı.

Dokuz Eylül Üniversitesi, engellilerin hayatını kolaylaştıracak çözümler arıyor

Geçen sene Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünde engelliler ve bilişim ile ilgili bir kongreye katılmıştım ve çok etkilenmiştim. Uluslararası Engelsiz Bilişim kongresiydi.

Engellilerin hayatını engelsiz bir hayata dönüştürmekle ilgiliydi.

Alanında uzman profesörler, öğretim üyeleri, dernekler ve öğrenciler yaptıkları çalışmaları, görsel sunumlarla en ayrıntılı şekilde anlatmışlardı.

Konferans için gittiğim Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’ne kapıdan girdiğimde engelliler için asansör bulunması, tuvaletlerde engelliler için ayrı bir tuvaletin yer alması atılmış güzel adımlardı.

En beğendim şey ise dağıttıkları broşürlerin üzerinde aynı zamanda Braille alfabesinin de olmasıydı.

Aslında gün içinde karşılaştığımız birçok materyalin üzerinde bu alfabenin olması gerekir diye düşünmüştüm.

Konferans salonunda engellilerin sayıca azlığı beni üzdü, malum ülkemizde engelliler için ulaşım büyük problem. Yine de katılan bilinçli azınlık konferansı pür dikkat dinledi ve sorunlarını dile getirdi. Çeşitli üniversitelerden gelen çözüm önerileri hayata geçirildiğinde teknolojinin hayatı olumlu yönde nasıl değiştirebileceğini gördüm.

Akıllı tekerlekli sandalyeler

Örneğin akülü sandalye kullanan bedensel engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak sensör uygulamaları önerisi oldukça işlevli görünüyor. Akülü sandalyede duman sensörü, hareket sensörleri, mesafe sensörleri, optik sensörler bireyin akülü sandalyeyi daha güvenli ve konforlu kullanımını sağlıyor.

Birikim Dükkanı

İzmir Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ‘Ben de başarabilirim’ projesi kapsamında okul öncesi dönemde otizmli çocukların becerilerini destekleyecek bir tablet uygulamasının yanı sıra otizmli çocukların eğitim ve gelişiminden sorumlu olan kişiler arasında bilgi ve deneyim paylaşımına imkan veren bir mobil uygulama da geliştiriliyor. İlk uygulama otizmli çocukların gelişimlerini izleyecek Gelişim Atölyesi. İkinci uygulama öğretmenlerin, ebeveynlerin özel eğitime yönelik yenilikçi uygulamaların bilgi alışverişini sağlayacak Birikim Dükkanı adlı mobil uygulaması.

Görme engelliler için sesli yazı

Diğer bir proje ise görme engelli bireylerin Android sistemli cihazlarda erişilebilir bir metin okuma ve düzenleme işlemlerini yapabilmelerini mümkün kılan “Accessible Talkback Editör” yazılımı. Bu yazılımla görme engelli bireyler okumak istedikleri yazıyı sesli olarak duyacak ve düzenleyebilecekler.

Hatırlatıcım uygulaması

Bunların yanı sıra üniversite öğrencilerinin geliştirdiği engelsiz bilişim tablet uygulamalarından alzheimer hastalarının unutkanlığına çözüm getiren mobil uygulama Hatırlatıcım gerçekten yararlı olacağa benziyor.

Hatalı park yapanları şikayet eden uygulama

Dikkatimi çeken bir diğer uygulama; engelliler için özel tahsis edilmiş alanların yanlış kullanıldığı durumları şikayet etmek için ‘Şikayet et’ uygulaması park yerlerini işgal edenlere verilecek en güzel cevap.

Belediyeler engelliler için e-hizmet sunuyor

Bunların yanı sıra belediyelerin kendi web sitelerini engellilere yönelik geliştirmeye çalıştıklarını, engellilerin kullanabileceği şekilde e-hizmet vermek için erişilebilirlik ölçütlerini test etmeleri de önemli adımlar.

Engelliler için Türk yazılımı: moBraille

Konferans izlenimlerimin yanı sıra beni çok sevindiren bir olay, Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Hakan Kalmaç‘ın ‘moBraille’ adında bir yazılım geliştirmesi ve bununla TÜBİTAK tarafından düzenlenen bir yarışmada birinci olması takdir edilecek bir başarı. Bu yazılım sayesinde daha önce dokunmatik cihazları kullanmayan görme engelliler, arama yapma, sms gönderme, sms alma, sosyal ağları takip etme, sosyal ağa mesaj gönderme, mail alma gibi pek çok uygulamayı rahatlıkla kullanabilecek.

Dolayısıyla ülkemizde bu konuda güzel ve önemli adımlar atılmakta. Gerçi biz her ne kadar teknolojiyi, sadece yeni çıkan cep telefonları, sosyal medyayı kullanma ve büyük boy televizyon olarak görüyor olsak da neyse ki birileri teknolojiyi insanlık yararına kullanmaya kararlı görünüyor.

Kaynak

İlgili yazılar

Engelleri aşmaya varım Ya sen?

Bilgisizlik Bilimi ve Dağılım Tezi

Источник: https://indigodergisi.com/2016/01/engelliler-icin-yeni-bilimsel-teknolojik-gelismeler/

Engelliler İçin Yapılan En İyi İcatlar

Engellilere Bilgisayarlı Çözüm
(Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Tekerlekli sandalye kullanıcıları, uzun süredir çok çeşitli adaptasyonlar ve modifikasyonlar sayesinde araba kullanabiliyorlar. Ancak önemli bir dezavantaj var.

Birçok insan tekerlekli sandalyelerini katlamak ve kendilerini arabanın içine transfer etmek durumunda kalıyor ki, bu zaman harcanmasına neden olan ve zor bir iş.

Firmanın kurucu CEOsu ve atrofisinden mustarip Stacy Zoern’in hizmete sunduğu The Kenguru, kullanıcılarının aynı zamanda tekerlekli sandalyeleri ile içinde kalabildiği bir araba.

Bir “halk arabası”olarak düşünülen elektrikli araba, saatte yalnızca 25 mil gidebiliyor ki, böyle bir araba için olması gereken yasal mesafe de bu şekilde. Araba uzun mesafeli seyahatlerden ziyade yakın mesafedeki işleri halledebilmek için tasarlanmış bulunuyor. Web sitesindeki bilgiye göre Kenguru “yakında” Büyük Britanya piyasasında satışa sunulacak.

AKILLI KEMER

Epilepsi rahatsızlığı olan insanları kriz her an yakalayabilir ve genellikle bir işaret vermez.

Mayıs 2013’te Teksas’taki Rice Üniversitesindeki kıdemli üniversite öğrencileri, Kriz denetleyici ve Tepki Verici diye adlandırabileceğimiz, (SMART) akıllı kemeri geliştirdi.

Krizin tutacağını hissedebilen kemer aynı zamanda hastanın bakımıyla ilgilenen kimselere de mesaj gönderebiliyor.  Akıllı kemer, altı yaş ve üzerindeki kullanıcılar için uygun ve hala ürünün geliştirilmesine devam ediliyor.

BRAILLE AKILLI TELEFON

Görme engellilerin kullandığı alfabeye uygun numara tuşlarının olduğu akıllı telefonların geliştirildiğini biliyoruz ama peki ya dokunmatik akıllı telefonlar?.

2011’deki TED konferanslarının katılımcılarından Sumit Dagar, ekranı ızgaralı düğmelerden oluşan bir telefon geliştiriyor. Kullanıcı bir SMS aldığında, tuşlar, ‘biçim bellekli alaşımlar’ kullanarak karakterlerin formunu veriyor.

Dagar 2014 başı itibariyle sadece 185 dolardan satışa sunmayı umuyor.

LUCY 4 KEYBOARD

Lucky 4 klavye ile, ellerini sınırlı olarak kullanabilen ya da hiç kullanamayan kimseler bir bilgisayarı çalıştırabilirler. Kullanıcı, pille çalışan lazer işaretçiyi, gözlüklerinin üzerine ya da kafasına koyduğu bir bandanaya bağlıyor, sonrasında özel olarak hazırlanmış klavye üzerinde tuşları seçiyor.

  Beyin felci olan Janine adındaki kadın LUCY’i geliştirdi ve hatta buluşu içinkullanımı ile ilgili bir videoyu da siteye eklemiş. LUCY 4 KEYBOARD, fiziksel güçlükleri olan insanların bilgisayar kullanmalarına fırsat vererek, karşılaşılan zorlukları da mümkün olduğunca azaltıyor.

Ürüne ait fiyatlar ise sigorta ve vergi mevzuatına göre değişiklik gösteriyor.

EYEBORG

Renk körlüğü rahatsızlığı ile doğan Neil Harbisson , ki bu rahatsızlık genel anlamda bilinen renk körlüğünden daha ileri bir durum çünkü sadece siyah beyaz görebiliyor, Eyeborg adını verdiği, kafasının üzerine bir bantla bağladığı cihazla duyulabilir seslerin kemik iletimi sayesinde renklere kodlanması ve beyne iletilmesiyle bu sorunu aşmış bulunuyor. Cihaz, 360 farklı renk tonunu algılayabiliyor.

DynaVox EyeMax

DynaVox EyeMax, sınırlı hareket kabiliyetine sahip engellilerin bilgisayar kullanabilmeleri, televizyon izleyebilmeleri, kitap okuyabilmeleri ve  insanlarla konuşabilmeleri için gözle izleme teknolojisini kullanıyor.

  EyeMax’in kamerası kullanıcının göz hareketlerini izler ve göz kırpma gibi göz hareketleri ile bilgisayarı kullanabilmesine imkan tanır. Dynavox, iletişim kurmak için yardıma ihtiyaç duyan engellilere yönelik birçok farklı cihaz ve uygulamalar da sunuyor.

Diğer ürünleri için firmanın web sitesine bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

BRAILLE EDGE 40 GÖRÜNTÜLEYİCİ

Braille EDGE 40, güçlü, yenilenebilir bir gösterge. Bilgisayar ekranındaki içerikleri okuyarak, görme engelliler için kabartma yazı karakterlerine çevirebilen bir cihaz. Bu özel modeli içinde, not defteri, zaman planı uygulayıcı, kronometre gibi 7 programın olması bu güzel ürünü daha da ilginç hale getiriyor. EDGE’in satış fiyatı 2,995 USD.

iBot Stair-TIRMANAN TEKERLEKLİ SANDALYE

Dean Kamen tarafından kurulan DEKA Araştırma & Geliştirme firması, iBot ile tekerlekli sandalye kullanıcılarının aklındaki modeli tasarladı. Standart tekerlekli sandalye ister manuel ister motorlu olsun, genellikle zorlu arazilerde kullanılamaz.

iBot, her yüzeyde kullanılabilmekle kalmıyor, ayrıca kendinden denge sağlayan teknolojisi ile merdivenden çıkıp inebiliyor, hatta fotoğrafta gördüğünüz üzere göz seviyesinde ‘ayakta’ bile durabiliyor.

Bu özellikleri sayesinde yürüme engelliler için icat edilmiş en iyi sandalye olma özelliğini taşıyor.

iRobot EV ROBOTLARI

iRobot serisindeki ev için robotlar, fiziksel engellerinden dolayı evlerini temizlemekte zorluk çeken engelliler için oldukça faydalı. Bu robotlar yakın çevrelerinde etkin olan navigasyonları sayesinde, derinlemesine temizlik yapabiliyorlar. Bu robotlarda, askeri düzeyde kullanılan bomba imhası teknolojilerindeki navigasyon algoritmasının aynısı kullanılmış bulunuyor.

DEKA BİYONİK KOL

Luke Skywalker’dan sonra, sıklıkla ‘Luke’ olarak çağrılan DEKA Arm, DARPA’nın, ekstremite ampütasyonu olan insanlar için sponsor olduğu bir proje.

Geliştirilen bu cihaz, kullanıcıya daha fazla kontrol imkanı sunarak aslen protezcilikte devrim yarattı diyebiliriz.

DEKA Arm, bir süre konuşulmaya devam edecek ama Popular Mechanics dergisinin makalesine göre, DARPA hala teknolojisiyle sınırları zorlamaya devam ediyor.

BONUS: GOOGLE GÖZLÜK

Google Glass, genellikle teknoloji meraklısı,  her zaman bağlantıda kalmak isteyen anti-sosyal kişiliklere hitap eden bir cihaz olarak görülmüştür.

Ancak 18 yalındaki Catalin Voss, gerçekliği artırılmış gözlükler için yüz-izleyici bir yazılım tasarlamak için çalışıyor ki, bu alet otizm ve benzer rahatsızlıkları olan kimseler için gerçekten çok doğal bir çözüm yolu sunuyor diyebiliriz.

Onun bu girişiminde Sension, yani yüz izleme makinesi, insanlara diğerlerinin yüz mimiklerini -tepkilerini yani aslında onların duygularını daha iyi algılamasına yardımcı oluyor.

Engelliler için yapılan icatları ve geliştirilen projeleri araştırmaya devam edeceğiz.

Источник: http://www.yeniisfikirleri.net/engelliler-icin-yapilan-en-iyi-icatlar/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.