Engelsiz Film Festivali Kültürel Hayata Erişimdeki Engelleri Kaldırıyor

içerik

Engelsiz Filmler Festivali perdelerini açıyor

Engelsiz Film Festivali Kültürel Hayata Erişimdeki Engelleri Kaldırıyor

Kültürel yaşama eşit katılımın sağlanması amacıyla 6 yıldır düzenlenen ‘Engelsiz Filmler Festivali’, Ankara’da perdelerini açıyor.

Mezopotamya Ajansı’nın duyurduğu habere göre, Puruli Kültür Sanat tarafından bu yıl 6’ncı kez düzenlenen ‘Engelsiz Filmler Festivali’ bugün Ankara’da başlıyor.

Kültürel yaşama eşit katılımın sağlanması amacıyla her yıl olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerin ve yan etkinlikleri ücretsiz olan festival 21 Ekim’de sona erecek.

Goethe Institut Ankara ve Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek festival programı bu yıl da dolu dolu.

38 FİLM GÖSTERİME SUNULACAK

Festival, her yıl Türkiye ve dünya sinemasının önde gelen yapımlarından birçok filmi Sesli Betimleme Derneği aracılığıyla göremeyen sinemaseverler için sesli betimleme, duyamayanlar için ise işaret dili ve ayrıntılı alt yazılı olarak hazırlatıp görme ve işitme engelli sinemaseverlerin erişimine sunmasının yanı sıra, ortopedik engelli sinemaseverlere uygun, erişebilir mekânları tercih etmeye dikkat ediyor.

Festival’in Ankara programında toplam 38 film, “Engelsiz Yarışma”, “Türkiye Sineması”, “Dünyadan”, “Engel Tanımayan Filmler”, “Uzun Lafın Kısası”, “Çocuklar İçin”, “Sinema Tarihinden”, “Zebra” ve “Otizm Dostu Gösterim” olmak üzere 9 ayrı bölümde gösterilecek.

ENGELSİZ YARIŞMA

Ulusal ve uluslararası birçok festivalde yer alan 2017 yapımı 5 yerli sinema filmi Engelsiz Yarışma için yarışacak.

Engelsiz Yarışma’da bu yıl Pelin Esmer’in yönettiği “İşe Yarar Bir Şey (Something Useful)”, Emre Erdoğdu imzalı “Kar (Snow)”, Tolga Karaçelik’in yönettiği “Kelebekler (Butterflies)”, Ümit Ünal’dan “Sofra Sırları” ve Tayfun Pirselimoğlu imzalı “Yol Kenarı” filmleri jüri ve sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

DÜNYADAN

Bölüm 3 filmden oluşuyor.

Deborah Ellis‘in çok satan romanından uyarlanan yönetmen Nora Twomey‘in bol ödüllü animasyonu “Pervane”, 2018‘in başarılı yapımlarından olan hiciv ustası yönetmen Armando Lannucci‘nin bol ödüllü ve taşlamalı yapımı “Stalin’in Ölümü” ve göçmen krizine 20’nci yüzyıl Avrupa tarihi üzerinden bakan yönetmen Christian Petzold‘un bu sene Altın Ayı için yarışan son filmi “Transit”in gösterimi yapılacak.

Onur Ünlü ‘Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok’ filmiyle Adana’da ‘En İyi Film Ödülü’ne layık görüldü. 

TÜRKİYE SİNEMASI

Onur Ünlü‘nün 2017 yılında En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleriyle Altın Portakal‘a damga vurduğu filmi “Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok” ve yönetmen Ceyda Torun‘un 2016 – 2017 senelerinde birçok festivalde en iyi belgesel ödülü alan filmi “Kedi” sinemaseverlerle buluşuyor.

ENGEL TANIMAYAN FİLMLER

Engellilikle ilgili temayı konu alan filmlerden derlenen bu bölümde Barbara Albert‘in 2018 yılında Avusturya Film Ödülleri‘nden 5 ödül aldığı filmi “Matmazel Paradis”, dünya prömiyerini Sundance Film Festivali‘nde yapan ve Jüri Özel Ödülü‘ne layık bulunan yönetmen Jeniffer Brea‘nın son filmi “Altüst”, Dariusz Kowalski‘nin yönettiği “Sesleri Görmek, Falan Filan, Panik, Benim Gibi Bir Kadın, Girdap, Sessiz Çocuk ve Uyanık” ile birlikte 6 kısa filmden oluşan Engel Tanımayan Kısalar‘dan oluşuyor.

SİNEMA TARİHİNDEN

Bu bölüm de Yusuf Atılgan‘ın ünlü eserinden Ömer Kavur‘un beyazperdeye aktardığı 1987 yapımı “Anayurt Oteli” ve Fransız Yeni Dalga akımının öncüsü François Truffaunt‘un 1959 yılında henüz 27 yaşındayken çektiği ilk uzun metrajlı filmi olan ve kendisine Cannes Film Festivali‘nde En İyi Yönetmen Ödülü‘nü kazandıran “400 Darbe”den oluşuyor.

ÇOCUKLAR İÇİN

Çocuklar İçin bölümünde çevre ve arkadaşlık üzerine birbirinden renkli olan “Orman Çetesi – Puloi”, “Asla Yalnız Uçmayacaksın” ve “Taş Devri Firarda” isimli 3 animasyon film yer alıyor.

UZUN LAFIN KISASI

Türkiye’de üretilmiş 7 kısa filmden oluşan “Ayakkabı”, “Guernica”, “Hayvan”, “Kamyon”, “Kaset”, “Kötü Kız” ve “Toprak” seçkide sinemaseverlerle buluşacak.

OTİZM DOSTU

Otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuk ve gençlerin rahat bir şekilde film izleyebilmesi amacıyla festivalde ilk kez 2015 yılında hayata geçirilen Otizm Dostu Gösterim köşesinin bu sene konuğu “Orman Çetesi (Les As De La Jungle)” filmi olacak.

SANAL GERÇEKLİK

Sanal gözlük aracılığıyla interaktif bir deneyim yaşama ve toplumda yeterince temsil hakkı bulamayan hikayelere kapsayıcı bir biçimde tanık olma imkanı sunuyor.

Otizmli Layla’nın dünyayı nasıl algıladığına tanıklık etmek için “Parti VR”; tekerlekli sandalye ile buz pateni yapan Maxim Kiselev’in yaşadıklarını deneyimlemek için “VRBecerisi: Maxim Kiselev” ve bizleri ME (kronik yorgunluk sendromu) hastalığı hakkında bir yolculuğa çıkaracak “Altüst” adlı sanal gerçeklik deneyimleri gösterime sunulacak.

ZEBRA

Festival programında yer alan Zebra başlıklı kısa film seçkisinin gösteriminin ardından seçkiyi hazırlayan Klappe Auf! Kısa Film Festivali ve Oska Bright Film Festivali’nin temsilcilerinin katılımıyla Türkiye, İngiltere ve Almanya’daki film festivallerinde erişimin nasıl tanımlandığı üzerinden kültürel hayata katılım konusunu tartışmaya açacak bir panel gerçekleşecek. Engelsiz Filmler Festivali program koordinatörü Ezgi Yalınalp’in moderatörlüğünde gerçekleşecek panele; İngiltere’den Oska Bright Film Festivali yönetmeni Becky Bruzas, Oska Bright Film Festivali yapımcısı Lizzie Banks, Oska Bright Film Festivali yaratıcı yapımcısı David Parker, Hamburg’dan Klappe Auf! Kısa Film Festivali yönetmeni Andreas Grützner ve Klappe Auf! Kısa Film Festivali yardımcı yönetmeni Katrin Mersmann konuşmacı olarak katılacak.

ÖDÜL TÖRENİ 20 EKİM’DE

Beyazperde’den Nursel Köse, Ramin Matin, Murat Özer ile seyirciler tarafından belirlenen Engelsiz Yarışma ödülleri, 20 Ekim Cumartesi saat 19.30’da Goethe-Institut Ankara’da gerçekleşecek Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak.

Festival kapsamında filmlerin yanı sıra söyleşiler de olacak. Festivalin söyleşi programları şöyle:

  • 17 Ekim Çarşamba Yol Kenarı (120’)  filmi yapımcı Vildan Erşen Çağdaş Sanatlar Merkezin’de sinemaseverlerle bir araya gelecek. (19.00)
  • 18 Ekim Perşembe günü Yol Kenarı (120’) Yapımcı Vildan Erşen Goethe-Institut Ankara’da sinemaseverlerle bir araya gelecek. (14.45)
  • 18 Ekim Perşembe günü Kar (99’) Oyuncu Ozan Uygun katılımıyla Goethe-Institut Ankara’da gösterimi yapılacak. (16.30)
  • 19 Ekim Cuma günü ise Kar filmi ardından Oyuncu Ozan Uygun Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sinemaseverlerle bir araya gelecek. (16.30)

Источник: http://www.ekvatorhaber.com/engelsiz-filmler-festivali-perdelerini-aciyor/

Engelsiz Film Festivali: Herkesle Bir Arada Film İzleme Keyfi

Engelsiz Film Festivali Kültürel Hayata Erişimdeki Engelleri Kaldırıyor

Ankara Engelsiz Filmler Festivali 24 Mayıs Salı günü akşamı Opera Sahnesi'nde düzenlenecek törenle başladı. Festival 29 Mayıs'ta sona erecek. Goethe-Institut Ankara ve Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu'nda, sekiz tematik başlık altında yirmi yedi uzun, kısa ve belgesel filmin izlenebileceği festival, Puruli Kültür Sanat tarafından düzenleniyor.

Sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı alt yazının yer aldığı filmleri Ankaralılar ücretsiz izleyebilecek. Festival, engelli bireylerin sosyal ve kültürel haklarını kullanabileceği koşulların yaratılması, onların kültürel ve sosyal bir deneyim yaşamaları için hayata geçiriliyor.

Ankaralılar engelsiz film izlemeyi bu yıl dördüncü kez deneyimleyecek. Program bu içerikteki bir festival için oldukça yoğun. Seçki çok özel ve güzel. Büyük özveri, yoğun emek, fazlasıyla iyi niyet ile mekan, finans dahil bir çok engeli aşarak bu festivali gerçekleştiren ekiple, açılış törenine saatler kala bir araya geldik.

Görmeyenler ve işitmeyenlerle, gören ve işitenlerin bir arada film izleyerek sadece sinema keyfini yaşamalarını değil, tarafların birbiriyle kaynaşmasını da hedefleyerek hayata geçiren bu ekibin başarısına, ilk üç festivalde tanık olmuştum.

Festival Genel Koordinatörü Kıvanç Yalçıner, Festival Genel Yönetmeni Emrah Kalan ve Program-Medya Koordinatörü Ezgi Yalınalp ile; engelsiz film festivali düzenleme fikrinin nasıl oluştuğunu, bu festivali düzenlerken karşılaştıkları engelleri ve yaşadıkları güzellikleri konuşurken ben de heyecanlıydım.

Söz festival ekibinde.

Herkesin bir arada film izleyeceği bir festival düşledik

Ekibimiz üç kişiden oluşuyor. Üçümüzün de festival geçmişi var. Program,  gösterim,  alt yazı koordinasyonluğu gibi sorumluluklar taşıyarak düzenlenmesinde görev aldığımız festivallerin bazılarında görme engelliler için bir-iki gösterim yapılmıştı. Değişik ülkelerde bazı filmler için sesli betimleme yapıldığını da biliyorduk.

Üçümüz birlikte kendi festivalimizin organizasyonunu yapmaya karar verdik. Herkesin bir arada takip edebileceği bir festival yapıp yapamayacağımızı araştırmaya başladık. Ülkemizde yoktu ama dışarıdaki örnekleri incelemeye başladık.

Bunun teknik olarak mümkün olabileceğini gördük,  fark ettik. Ve yola çıkıp ilgilenebilecek insanların ve kurumların kapılarını çalmaya başladık.

Şanslıydık, içeriğinin engelli bireyler olması nedeniyle festivali gerçekleştirmeyi sağlayacak maddi desteği hemen bulduk.

Engelsiz film festivali yüksek maliyetli

TIKLAYIN – ENGELSİZ FİLM FESTİVALİ 2016 FİLMLERİ

Kültür ve Sanat etkinlikleri sponsorsuz yürümez. Film festivali düzenlemek ekstra maliyet gerektiriyor. Engelsiz film festivali organizasyonu ise bir-iki kat daha maliyetli; erişilebilirlik nedeniyle.

Her bir film için sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı alt yazı uygulaması yapılıyor ayrı ayrı. Sonra bunlar senkronlu olarak filmin üzerine yerleştiriliyor. Bu ciddi bir maliyet ve çok zaman alıcı. Film programını erken yapmak gerekiyor. Mesela bu yıl Ocak ayının ortasında kapattık programı. Erişilebilirliğin tamamlanması için en az dört ay gerekli çünkü.

Festivalimiz Ankara Engelsiz Film Festivali başladığında, yani 2013 yılında dünyada bu tür bir festival örneği yoktu. Şimdilerde Barselona Festival Inclus ve Belgrat Bosifest var ama bizim format daha detaylı. 2016 yılının ikinci yarısında Cannes’de de engelsiz film festivali düzenleneceğini biliyoruz.

Engelsiz mekan bulmak zor

Film festivali organizasyonlarında mekan bulmak zorlayıcıdır. Engelsiz festivaller için bu ekstra zordur. Ortopedik engellilerin erişilebileceği bir sinema yok, Ankara’da. Gösterim mekanının kent merkezine yakın olması gerekiyor. Tekerlekli sandalyeyle erişilebilecek salonlardan ikisinde yapıyoruz festivali; Goethe-Instıtut  ve Ulucanlar Cezaevinde. 

İngiltere’de ticari sinemaların gösterdikleri toplam film sayısının belli bir oranının,  yüzde on-on beşinin görme ve işitme engellilere ayrılmasına ilişkin yasal düzenleme var. Bizde de olmalı, aslında.

İlk festival dosyamızda bir görme engellinin evinden çıkıp sinemaya gelebilmek için önüne çıkan engellerin kaldırılması için gerekli düzenlemelerin yapılması için talep yaratmaları gerektiği hususu yer alıyordu.

O günden bugüne sınırlı da olsa bazı düzenlemeler yapıldığını biliyoruz ama yeterli değil.

Engellilerin önündeki tüm engeller kaldırılmalı

Fiziksel düzenlemeler kadar toplumdaki engellilere dair önyargılar da önemli. Engellilik konusu maalesef kategorize edilmiş durumda, ülkemizde.

Engellilikle ilgili önyargılar, engellilerin önündeki en önemli engel aslında. Bu festivalde göremeyenle görenin,  işitemeyenle işitenin bir arada olması bir diyalog, iletişim başlatıyor ve bu da bazı değişimlere yol açıyor.

Çünkü bilmediğin şeyi kategorize edersin, bildiğin zaman anlamaya başlarsın.

Tüm festival programlarımızda çocuklar için canlandırma atölyelerine yer verdik.  İşitme ve görme engeli olanlarla olmayanları bir araya getirerek birbirlerini fark etmelerini sağlıyoruz. Bu yıl ikinci kez düzenlediğimiz otizm dostu film gösterimi de bu anlamda önemsiyoruz. Sağlıklı bir toplum için zemin oluşturmaya katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Engelsiz film festivali, film günleri sayısı artmalı

Bu festivali yaygınlaştırmak ilk önceliğimiz. Festivali başka şehirlere de götürmek arzumuz ve hedefimiz var. Engelsiz film kütüphanemizdeki ürünlerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak istiyoruz.

Engelsiz filmleri gösterebileceğimiz sabit ve engelsiz bir mekan özlemimiz var.  Dört yılda yaklaşık yüze yakın engelsiz film oldu, kütüphanemizde. Gelecekte bu filmlere belediyelerden ve film festivallerinden gelen taleplerin artacağına inanıyoruz.

Festivalimizin sürdürülebilirliğini sağlamak bu anlamda çok önemli. 

Festival izleyicileriyle yaptığımız anket sonuçları bizim motivasyonumuzu arttırdığı gibi doğru yolda olduğumuzun da kanıtı.  Festivale dair yapıcı eleştiriler de bize yol gösterici aynı zamanda. Sadece bir görme engelli izleyiciden “ilk defa film izledim” cümlesini duymak için bile çok güzel.

Sahiplenilmesi gereken bir festival

Ankaralılar bu festivale gelmeli. Çünkü sadece Ankaralıların, yılda bir kez, bir arada film izlemesi mümkün. Kültürel erişim bir hak. Ülkemizde bu konuda bir adaletsizlik var. Festival bir nebze olsun, bu adaletsizliği gidermek için bir adım. Ankaralılar bu festivale katılmalı, festivali sahiplenmeli, festivali duyurmalı. Benzeri festival ve etkinlikleri talep etmeli.

Ankaralılara filmlerimizi izleyecekleri bir hafta diliyoruz. Festivalin gerçekleşmesine katkı sunan tüm destekçilerimize teşekkür ederiz.

Teşekkürler Puruli Kültür Sanat

Ankara Engelsiz Film Festivalini başlangıcından bu yana izleyen bir Ankaralı sinemasever ve sosyal hizmet uzmanı olarak bu festivali çok mühimsiyorum.

Engelli bireyleri –bir nebze olsun- anlamak; sesli betimlemeli, detaylı alt yazılı, işaret diliyle senkronlu film izlemeyi deneyimlemek için bence de bu festival izlenmeli.

Источник: https://bianet.org/bianet/sanat/175184-engelsiz-film-festivali-herkesle-bir-arada-film-izleme-keyfi

Ankara Engelsiz Film Festivali engelleri kaldırıyor

Engelsiz Film Festivali Kültürel Hayata Erişimdeki Engelleri Kaldırıyor

Türkiye'de görme, işitme ve ortopedik engellilerin erişebildiği ilk film festivali olan Ankara Engelsiz Filmler Festivali 24-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında dördüncü kez perdelerini açıyor.

24 Mayıs Salı akşamı saat 20:00’de Opera Sahnesi’nde düzenlenecek Açılış Töreni ile sinemaseverlerle buluşacak Ankara Engelsiz Film Festivali, Türkiye sinemasının en yenilerinden klasiklerine, dünya sinemasının ödüllü filmlerinden kısa filmlere, yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak söyleşilerden atölye çalışmalarına uzanan renkli programı izleyicinin beğenisine sunacak

SANATSAL YAŞAMA EŞİT KATILIM

Engeli olan-olmayan herkesin bir arada film izleyebildiği Türkiye’deki tek film festivali olan Ankara Engelsiz Filmler Festivali, tüm filmlerini göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar içinse işaret dili ve ayrıntılı altyazı eşliğinde gösteriyor.

Festival'de yönetmen ve film ekipleriyle yapılan söyleşiler, atölye çalışmaları işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştiriliyor. Açılış ve Ödül törenlerinin ise işaret dili çevirisinin yanı sıra sesli betimlemesi yapılıyor.

Tüm Festival mekanları ortopedik engelli sinemaseverler için erişilebilir olanlardan seçiliyor.

Festival, böylece “bir arada film izleme” deneyimini mümkün kılarak, tüm bireylerin kültürel yaşama eşit katılımına imkan veriyor.

KİM NASIL İZLEYECEK?

Festival’de görme engelli sinemaseverler, Festival stantlarından edinecekleri kulaklıklarla filmleri sesli betimlemeli olarak takip edebilecekler. İşitme engelli seyirciler ayrıntılı Türkçe altyazı ve filmin sağ alt köşesine yerleştirilen işaret dili çevirisi ile; engeli olmayanlar ise orijinal sesleri ile filmleri izleyebilecekler.

TÜRKİYE VE DÜNYA SİNEMASININ EN İYİLERİ ERİŞİLEBİLİR OLARAK SEYİRCİLERLE BULUŞUYOR

Festival’de bu sene uzun, kısa ve belgesel 27 film; “Engelsiz Yarışma”, “Türkiye Sineması”, “Dünyadan”, “Engel Tanımayan Filmler”, “Uzun Lafın Kısası”, “Çocuklar İçin”, “Sinema Tarihinden” ve “Otizm Dostu Gösterim” tematik başlıkları altında sinemaseverlerle buluşuyor.

2015 yılının en çok ses getiren yerli yapımlarından oluşan Engelsiz Yarışma programında bu sene Emin Alper’in Abluka, Faruk Hacıhafızoğlu’nun Kar Korsanları, Deniz Gamze Ergüven’in Mustang, Emine Emel Balcı’nın Nefesim Kesilene Kadar ve Tolga Karaçelik’in Sarmaşık filmleri yer alıyor.

Oyuncu Tansu Biçer, sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan ve yazar, psikolog Gündüz Vassaf’tan oluşan Engelsiz Yarışma jürisi; En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerinin sahiplerini belirleyecek. Festival seyircileri ise yarışmada yer alan filmleri Braille alfabesi ile de basılacak pusulalar ile oylayarak Seyirci Özel Ödülü’nü belirleyecekler.

Engelsiz Yarışma ödülleri 29 Mayıs Pazar günü saat 20:00’de Opera Sahnesi’nde gerçekleştirilecek Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak.

Seyirciler, Ankara Engelsiz Filmler Festivali boyunca gerçekleştirilecek söyleşilerde, filmlerin yönetmen, oyuncu ve film ekipleriyle bir araya gelecekler.

İşaret dili çevirmenleri eşliğinde yapılacak söyleşiler sırasında seyirciler film ekiplerine izledikleri filmlerle ilgili merak ettikleri soruları sorma fırsatı bulacaklar.

ÇOCUKLAR İÇİN FİLMLER 

Festival’in küçük takipçilerine özel Çocuklar İçin seçkisinde bu sene de birbirinden renkli karakterlerle dolu zengin bir seçki çocukları bekliyor. Seçkideki filmlerden stop-motion tekniğiyle çekilen Kuzular Firarda Shaun the Sheep Movie kara mizah soslu anlatımıyla yetişkinlere de hitap edebilecek eğlenceli bir animasyon.

  Her yaştan insanı hayatının belli bir döneminde etkilemiş Küçük Prens kitabının sinema uyarlaması Küçük Prens The Little Prince; öksüz, yuvasını hiç terketmemiş, sakar bir kuş olan Gus’un kimlik arayışını anlatan Minik Kuş Yellowbird ve kanatları olmasına rağmen uçamayan bir ejderha ile arkadaşlarının maceralarına tanıklık edeceğimiz Sevimli Ejderha: Kokonat Coconut: The Little Dragon bu bölümde küçük sinemaseverlere başka dünyaların kapılarını aralayacak.

ÇOCUKLAR İÇİN OTİZM DOSTU GÖSTERİM 

Ankara Engelsiz Filmler Festivali, ilk kez geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği Otizm Dostu Gösterim ile otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuk ve gençler için de erişilebilir olmaya devam ediyor.

Bu özel gösterim kapsamında Küçük Prens The Little Princeadlı canlandırma film, loş bir salonda, ses seviyesi düşük tutularak gösterilecek. Seans öncesi herhangi bir tanıtım filmi ya da reklam gösterilmeyecek; seyirciler gösterim sırasında salonda yiyecek ve içecek bulundurabilecekler ve salonda diledikleri gibi hareket edebilecekler.

Böylece öğrenme güçlüğü ya da duyusal problemler yaşayan çocuklar ve yakınları bu gösterim sırasında birlikte film izleyebilecekler.

Источник: https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/ankara-engelsiz-film-festivali-engelleri-kaldiriyor/

Engelsiz Filmler Festivali başlıyor!

Engelsiz Film Festivali Kültürel Hayata Erişimdeki Engelleri Kaldırıyor

Engelli bireylerin sosyal ve kültürel haklarını kullanabilecekleri koşulların yaratılmasının bir zorunluluk olduğuna dikkat çekmek için ilk kez 2013 yılında gerçekleştirilen Engelsiz Filmler Festivali, 5. yılını kutluyor.

4 senedir Ankara’da düzenlenen, bu sene rotasına Eskişehir ve İstanbul’u da ekleyen festivalin ilk durağı Eskişehir olacak.

Türkiye ve dünya sinemasının en iyi örneklerinden oluşan film programı ile yan etkinliklerini görme, işitme engelli bireyler için erişilebilir bir formatta sunan ve tüm etkinliklerini erişilebilir mekanlarda gerçekleştiren Engelsiz Filmler Festivali, 5-7 Mayıs tarihleri arasında Eskişehirli sinemaseverlerle buluşacak. Festivalin Eskişehir gösterimlerine Taşbaşı Kültür ve Sanat Merkezi Kırmızı Salon ev sahipliği yapacak.

12-14 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, 18-23 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak festivalde tüm gösterim ve yan etkinlikler ücretsiz olarak takip edilebilecek.

34 film erişilebilir olarak seyircilerle buluşuyor

Festivalde bu sene uzun, kısa ve belgesel toplam 34 film, “Engelsiz Yarışma”, “Türkiye Sineması”, “Dünyadan”, “Engel Tanımayan Filmler”, “Uzun Lafın Kısası”, “Çocuklar İçin”, “Sinema Tarihinden” ve “Otizm Dostu Gösterim” tematik başlıkları altında toplandı.

Festivaldeki tüm filmler göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar içinse işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile gösteriliyor.

Bir filmdeki diyaloglar haricindeki, olayın geçtiği mekan, zaman, karakterler, sessiz gelişen olaylar ve dikkat çeken görsel ögelerin betimlenerek bir dış ses tarafından anlatılması tekniği olan sesli betimleme ile, filmdeki nesneler, olaylar ve diğer detaylar sözcüklerle görünür kılınıyor.

Filmin sesini duyamayan seyircilere özel geliştirilmiş işaret dili ve ayrıntılı altyazı tekniğinde ise bir işaret dili çevirmeni, filmin sağ alt köşesine yerleştiriliyor. Eş zamanlı olarak filmdeki diyalog ve sesler Türkçe ayrıntılı altyazı ile seyirciye sunuluyor.

Festival filmlerinin erişilebilirlik uygulamaları Sesli Betimleme Derneği tarafından hazırlanıyor.

Söyleşiler, atölye çalışmaları, açılış ve ödül törenleri de erişilebilir

Engelsiz Filmler Festivali’ndeki gösterimler sonrası film ekipleriyle yapılan söyleşiler ve atölye çalışmaları işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleşiyor. Açılış ve Ödül Törenlerinde ise işaret dili çevirisinin yanı sıra sesli betimleme yapılıyor. Böylece engeli olan, olmayan tüm sinemaseverler Festival’i bir arada takip edebiliyorlar.

Festivalde bir ilk: Sanal gerçeklik deneyimi

Her sene daha kapsayıcı olmaya yönelik arayışlarını sürdüren Engelsiz Filmler Festivali, bu sene yan etkinliklerine bir yenisini daha ekliyor. Festivalde seyirciler iki farklı proje sayesinde sanal gerçeklik ile tanışacaklar.

Körlük Üzerine Notlar: Karanlığa Doğru adlı ilk projede izleyiciler, 1983 yılından itibaren görme yetisini yavaş yavaş kaybeden yazar John Hull’un tuttuğu sesli günlükleri görsel-işitsel olarak deneyimleme fırsatı bulacaklar. Seyirciler bir sanal gözlük aracılığıyla John Hull’un görme yetisini yitirdiği süreçteki duyumsal ve psikolojik deneyimlerine ortak olacaklar.

Tekerlekli Sandalye Simülatörü projesi ise, kullanıcıların; tekerlekli sandalye kullanan kişilerin kent ortamında karşılaştığı engelleri deneyimlemesine imkan verecek.

British Council işbirliği ile gerçekleştirilen sanal gerçeklik deneyimlerine katılım ücretsiz olacak.

Engelsiz yarışma

Festivalin, 2016 yılının en çok ses getiren yerli yapımlarından derlediği Engelsiz Yarışma programında bu sene Mehmet Can Mertoğlu’nun Albüm, Kıvanç Sezer’in Babamın Kanatları, Reha Erdem’in Koca Dünya, Rıza Sönmez’in Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var ve Seren Yüce’nin Rüzgarda Salınan Nilüfer filmleri yer alıyor.

Yönetmen ve senarist İlksen Başarır, sinema yazarı Mehmet Açar ve yazar, oyuncu Nazan Kesal’dan oluşan Engelsiz Yarışma jürisi, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerinin sahiplerini belirleyecek.

Festival seyircileri ise yarışmada yer alan filmleri Braille alfabesi ile de basılacak pusulalar ile oylayarak Seyirci Özel Ödülü’nü belirleyecekler.

Seyirciler, festival boyunca gerçekleştirilecek söyleşilerde, filmlerin yönetmen, oyuncu ve film ekipleriyle bir araya gelecekler. İşaret dili çevirmenleri eşliğinde yapılacak söyleşiler sırasında seyirciler film ekiplerine izledikleri filmlerle ilgili merak ettikleri soruları sorma fırsatı bulacaklar.

Türkiye sineması

Türkiye sinemasının öne çıkan filmlerinden derlenen yarışma dışı Türkiye Sineması bölümünde bu sene Umut Vedat’ın Kara Atlas ve Ümit Köreken’in Mavi Bisiklet filmleri seyircilerle buluşacak.

Kömürle çalışan termik santrallere karşı Türkiye’de gerçekleşen yaşam alanı mücadelelerini merkezine alan Kara Atlas belgeseli, farklı kültürel ve politik tepkileri aktaran bir harita.

Uluslararası Antalya Film Festivali’nden 3 ödül ile dönen Mavi Bisiklet ise, büyüklerin dünyasında karşılaştığı adaletsizliklere kendince çözüm arayan bir çocuğun hikayesini beyaz perdeye taşıyor.

Dünya sineması

Dünya sinemasının son dönemdeki ödüllü filmlerinin yer aldığı Dünyadan bölümünde bu sene Matt Ross’un Kaptan Fantastik, Asghar Farhadi’nin Satıcı ve Cesc Gay’in Truman filmleri yer alıyor.

Uygarlığı reddedip bambaşka bir hayat kurmaya karar veren Ben Cash ve altı çocuğunun hikayesini kara mizah tadında anlatan Kaptan Fantastik izleyicilerine başka bir dünya mümkün mü sorusunu soruyor.

Bir Ayrılık gibi bir başyapıta imza attıktan sonra her filmi merakla beklenen Asghar Farhadi’nin yeni filmi Satıcı, Bir Ayrılık’ta olduğu gibi yine İran toplumunun kılcal damarlarında geziniyor.

Goya Ödülleri’nde toplam 5 ödüle layık görülen Truman ise yönetmeni Cesc Gay’in tanımıyla “belirsizliğe, bilinmeyene, beklenmeyene, kedere karşı nasıl bir tavır takındığımızı inceleyen bir deneme. Aynı zamanda zorluklarla karşı karşıya kalan iki dostun da hikâyesi.”

Engel tanımayan filmler

Festivalin Engel Tanımayan Filmler bölümü, her sene olduğu gibi bu sene de bizleri engellilik ile bildiklerimizi sorgulamaya ve bilmediklerimizi keşfetmeye davet ediyor.

Seçkide Çok Uzak, Çok Yakın, Doğal Düzensizlik ve Körlük Üzerine Notlar olmak üzere üç belgesel ve Anatole’un Küçük Tenceresi, Duy Beni, Duyu, Kör Vaysha, Luka’yı Tamir Etmek, Makropolis, O An, Sadece İki Dakika, Sözcüklerin Ötesinde olmak üzere dokuz kısa film seyircilerle buluşuyor.

Uzun lafın kısası

Kısa film severleri bu sene Türkiye’de üretilmiş kısa filmlerden renkli bir seçki bekliyor. Büst, Kemik, Patates Olmasın, Siyah Çember, Tavşan Kanı, Yeryüzündesin. Bunun Bir Tedavisi Yok filmleri kısa film severlere yönelik Uzun Lafın Kısası bölümünde yer alıyor.

Sinema tarihinden

Engelsiz Filmler Festivali’nin Türkiye ve dünya sinemasının klasiklerini görme ve işitme engelli sinemaseverlerin erişimine uygun olarak sunduğu Sinema Tarihinden bölümü, bu sene Cennet Sineması ve Sürü filmlerini ağırlıyor.

Bir yönetmenin sinema tutkusunu çocukluğundan başlayarak eşsiz bir anlatıyla sunan Cennet Sineması Cinema Paradiso, 1989 Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanmasının ardından Yabancı Dilde En İyi Film Oscarı’nı da ülkesine götürmüştü.

Türkiye sinemasının başyapıtlarından kabul edilen Sürü ise bir aşiretin kırsal alandan büyük kente geçişini ve giderek çöküşünü zengin ayrıntılarla veren epik bir deneme.

Çocuklar için

Festivalin küçük takipçileri ile buluşacak Çocuklar İçin seçkisi, bu sene de çocuklara farklı dünyaların kapılarını aralayarak, hem farklı gerçekliklere tanıklık etmelerini, hem de düşler kurmalarını sağlıyor.

Kaynağını bir İrlanda halk masalından alan Denizin Şarkısı Song of the Sea, etkileyici müziklerle olağanüstü görüntüleri bir araya getiren bir özgürlük hikayesi. En İyi Animasyon dalında Oscar’a aday gösterilen film, karada insan, denizde fok olabilen mitolojik yaratıkların son üyesi Saoirse’nin hikayesini anlatıyor.

Gizemli hastalığı sayesinde görünmez olup uçabilen 11 yaşındaki Leo ile tekerlekli sandalyedeki bir polis memurunun New York’u kurtarmak için verdikleri çabayı anlatan Hayalet Çocuk Phantom Boy, çizgi roman estetiği ile çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de hitap edecek.

Yeni geldiği yetimhanede kendine bir yer bulmakta zorlanan, ancak yeni bulduğu arkadaşları sayesinde, zamanla güvenmeyi ve gerçek sevgiyi bulmayı başaran Kabakçık’ın hikayesini anlatan Kabakçığın Hayatı My Life as a Courgette zor çocukluklara adanmış, dürüst bir öykü.

Seçkinin son filmi Robinson Crusoe ise Daniel Defoe’nun eskimeyen klasiğini ilk kez animasyon olarak perdeye taşıyor. Ancak çocuklar bu sefer dünyanın en meşhur, en sevilen hikayelerinden birini bu kez hayvanların gözünden izliyorlar.

Otizm dostu gösterim

Engelsiz Filmler Festivali, ilk kez 2015 yılında gerçekleştirdiği Otizm Dostu Gösterim ile otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuk ve gençler için de erişilebilir olmaya devam ediyor.

Bu özel gösterim kapsamında Denizin Şarkısı Song of the Sea adlı canlandırma film, loş bir salonda, ses seviyesi düşük tutularak gösterilecek. Seans öncesi herhangi bir tanıtım filmi ya da reklam gösterilmeyecek; seyirciler gösterim sırasında salonda yiyecek ve içecek bulundurabilecekler ve salonda diledikleri gibi hareket edebilecekler.

Böylece öğrenme güçlüğü ya da duyusal problemler yaşayan çocuklar ve yakınları bu gösterim sırasında birlikte film izleyebilecekler.

Denizin şarkısı

Kahramanların animasyonu atölyesi

Engelsiz Filmler Festivali kapsamında gerçekleştirilecek Kahramanların Animasyonu Atölyesi‘nde, 9-12 yaş grubundan 12 işitme engelli çocuk, kendilerini betimledikleri karakterler tasarlayacak ve bu karakterlerle kısa birer animasyon film yapacaklar. Çocuklar, ‘‘Kahraman’’ olarak dahil oldukları atölye çalışmasında, sınırsız bir ifade biçimi olan canlandırma tekniğini deneyimlemiş olacaklar.

Bir işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştirilecek atölyenin eğitmenliğini canlandırma sanatçısı Işık Dikmen yapacak. Kampta Şekerleme (2010) ve İçine Kaçan Kız (2012) adlı kısa animasyon filmlerin yönetmeni olan Işık Dikmen, son üç yıldır çeşitli yaş gruplarından çocuklar ve gençler için animasyon atölyeleri yönetiyor.

Bakış açısı atölyesi

Festival’de bu sene ilk kez gerçekleştirilecek Bakış Açısı Atölyesi, iki farklı disiplin arasında geçirgen bir köprü kurmayı, beden hareketi ve kamera hareketi ilişkisini araştırmayı amaçlıyor.

British Council işbirliği ile gerçekleştirilecek Bakış Açısı Atölyesi‘nde kameranın hareketi, kameranın dans ile uyumu başlıklarından ilhamla yola çıkılacak; dans, beden ve koreografik öğelerin, kamera aracılığı ile harekete bireysel ve yeni bir bakış açısı kazandırmasına odaklanılacak. Atölyenin eğitmeni dans ve performans sanatçısı, koreograf, yönetmen, sanat direktörü, hareket ve dans terapisti Tuğçe Tuna.

Bedene yeni bir algı ile yaklaşmayı, alışılagelmiş estetik yargılardan uzaklaşmayı amaçlayan ve engelli beden gibi ayrımcılık yaratan kavramları sorgulayan Farklı Bedenlerle Dans projesi dansçılarının da katılacağı atölye, beden odaklı gösteri sanatları ya da görsel sanatlar alanlarında deneyimi olan herkese açık ve ücretsiz olacak.

Engelsiz sinemaya destek veren tüm kurumlara teşekkür ederiz

Puruli Kültür Sanat tarafından TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nin ana destekçisi Açık Toplum Vakfı.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, British Council, Ankara Fransız Kültür Merkezi, Goethe-Institut Ankara, İrlanda Büyükelçiliği ve İsviçre Başkonsolosluğu Festival destekçileri arasında yer alıyor.

Festival’in engelsiz mekanlarını Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi, Çankaya Belediyesi, Altındağ Belediyesi sağlıyor.

Outbox, Portline, Ströer-Kentvizyon ve Üniversite Medya Festival’in tanıtım sponsorluğunu yapıyorlar.

26-45 Yapım, Hemzemin Atölye, Interpress, Ka Atölye, Kreamark Studio, Moiré Productions, Notte Otel ve Sesli Betimleme Derneği Festival sponsorları arasında bulunuyor.

Star TV, Agos, Birgün, Cumhuriyet, Evrensel, Solfasol, Ankara Life, Arkadaş Kültür Sanat, Gaia Dergi, Kültür Sanat Haritası, MAG, OT Dergi, Ab-ilan.com, Artfulliving.com.tr, Bianet.org, Filmhafizasi.org, Sadibey.com, Sinemalar.com, Yesilgazete.org, NTV Radyo, Joy Türk, Karnaval ve Radyo Vizyon Festival’in medya sponsorluğunu üstleniyor.

Fige Restoran, Kalender Zebra, Louise, Soul Pub ve Varuna Gezgin Festival’e mekan sponsoru olarak destek veriyorlar.

Partner festivaller Festival Inclús ve Klappe Auf! Kurzfilmfestival.

Tüm gösterim ve etkinlikler ücretsiz

Engelsiz Filmler Festivali her sene olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini ücretsiz olarak gerçekleştiriyor.

Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye Festival’in www.engelsizfestival.com adresinden ulaşabilir, , ve Instagram hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.

Источник: http://www.adilmedya.com/engelsiz-filmler-festivali-basliyor/

Engelleri Kaldıran | 6. Engelsiz Filmler Festivali | Alternatif Ankara Hayatı!

Engelsiz Film Festivali Kültürel Hayata Erişimdeki Engelleri Kaldırıyor

Kültürel yaşama eşit katılımın sağlanması amacıyla hayata geçirilen ve Puruli Kültür Sanat tarafından bu yıl 6. kez düzenlenecek olan Engelsiz Filmler Festivali, 8-10 Ekim | İstanbul, 12-14 Ekim | Eskişehir ve 17-21 Ekim tarihlerinde Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 

Her yıl olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerin ve yan etkinliklerin ücretsiz olacağı festivalin 17 – 21 Ekim tarihlerindeki Ankara ayağı ise 17 – 19 Ekim Goethe Institut Ankara ve 17 – 21 Ekim Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek. 

Festival, her yıl Türkiye ve dünya sinemasının önde gelen yapımlarından birçok filmi Sesli Betimleme Derneği aracılığıyla göremeyen sinemaseverler için sesli betimleme, duyamayanlar için ise işaret dili ve ayrıntılı alt yazılı olarak hazırlatıp görme ve işitme engelli sinemaseverlerin erişimine sunmasının yanı sıra ortopedik engelli sinemaseverlere uygun, erişebilir mekanları tercih etmeye dikkat ediyor.  

Engelsiz Yarışma

***Filmlere tıklayarak detaylarına göz atabilirsiniz.

Bu yıl altıncı kez izleyiciyle buluşacak olan Engelsiz Festival‘de, ulusal ve uluslararası birçok festivalde yer alan 2017 yapımı 5 yerli sinema filmi Engelsiz Yarışma için yarışacak.

2017 yılının ses getiren yerli yapımlarından derlenen Engelsiz Yarışma’da bu yıl Pelin Esmer’in yönettiği İşe Yarar Bir Şey | Something Useful, Emre Erdoğdu imzalı Kar | Snow, Tolga Karaçelik’in yönettiği Kelebekler | Butterflies, Ümit Ünal’dan Sofra Sırları ve Tayfun Pirselimoğlu imzalı Yol Kenarı filmleri jüri ve sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Jüri Üyeleri | Ekip Katılımlı Ankara Söyleşileri

Dünyadan

Bölüm bu sene Deborah Ellis‘in çok satan romanından uyarlanan yönetmen Nora Twomey‘in bol ödüllü animasyonu Pervane, 2018‘in başarılı yapımlarından olan hiciv ustası yönetmen Armando Iannucci‘nin bol ödüllü ve taşlamalı yapımı Stalin’in Ölümü ve göçmen krizine 20. yüzyıl Avrupa tarihi üzerinden bakan yönetmen Christian Petzold‘un bu sene Altın Ayı için yarışan son filmi Transit ile birlikte 3 filmden oluşuyor.

Türkiye Sineması 

Türkiye Sineması kuşağında ise Onur Ünlü‘nün 2017 yılında En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleriyle Altın Portakal‘a damga vurduğu filmi Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok ve yönetmen Ceyda Torun‘un 2016 – 2017 senelerinde başta Amerika‘da olmak üzere birçok festivalde en iyi belgesel ödülüyle taçlandırılmış filmi Kedi sinemaseverlerle buluşuyor.

Engel Tanımayan Filmler 

Engellilikle ilgili temaya sahip filmlerden derlenen bölüm bu sene Barbara Albert‘in 2018 yılında Avusturya Film Ödülleri‘nden 5 ödülle döndüğü filmi Matmazel Paradis, dünya prömiyerini Sundance Film Festivali‘nde yapan ve Jüri Özel Ödülü‘ne layık bulunan yönetmen Jeniffer Brea‘nın son filmi Altüst, Dariusz Kowalski‘nin yönettiği Sesleri Görmek ve (Falan Filan, Panik, Benim Gibi Bir Kadın, Girdap, Sessiz Çocuk ve Uyanık) ile birlikte 6 kısa filmden oluşan Engel Tanımayan Kısalar‘dan oluşuyor.

Sinema Tarihinden 

Festivalde her yıl  olduğu gibi bu yıl da sinema tarihinde yolculuğa çıkaracak bölüm, Yusuf Atılgan‘ın ünlü eserinden Ömer Kavur‘un beyazperdeye aktardığı 1987 yapımı Anayurt Oteli ve Fransız Yeni Dalga akımının öncüsü François Truffaunt‘un 1959 yılında henüz 27 yaşındayken çektiği ilk uzun metrajlı filmi olan ve kendisine Cannes Film Festivali‘nde En İyi Yönetmen Ödülü‘nü kazandıran 400 Darbe‘den oluşuyor.

Çocuklar İçin

Festivalin yeni nesil sinemacılara esin kaynağı olmayı ve onların hayal güçlerini geliştirmeyi amaçladığı Çocuklar İçin bölümünde çevre ve arkadaşlık üzerine birbirinden renkli 3 animasyon film yer alıyor.

Orman Çetesi – Puloi | Asla Yalnız Uçmayacaksın – Taş Devri Firarda

Uzun Lafın Kısası 

Kısa film severleri bu sene Türkiye’de üretilmiş 7 kısa filmden oluşan renkli bir seçki bekliyor!  Ayakkabı – Guernica – Hayvan – Kamyon – Kaset – Kötü Kız – Toprak

Bununla birlikte festivale gösterimler dışında her sene alternatif şeyler eklemeye çalışan festival ekibi bu sene yine Otizm Dostu Gösterim köşesi, ilk kez geçen sene festivale dahil olan ve büyük ilgi gören VR Sanal Gerçeklik ve bu sene festivale ilk kez dahil olacak olan festival yenisi Zebra bölümleriyle festivali daha da renklendirmeyi amaçlıyor.

#OtizmDostu 

Otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuk ve gençlerin rahat bir şekilde film izleyebilmesi amacıyla festivalde ilk kez 2015 yılında hayata geçirilen Otizm Dostu Gösterim köşesinin bu sene konuğu Orman Çetesi | Les As De La Jungle filmi olacak. Detaylar Burada!

#SanalGerçeklik

Her sene daha kapsayıcı olmaya yönelik arayışlarını sürdürerek programına yenilikler katan Engelsiz Filmler Festivali, yan etkinlikler kapsamında sanal gözlük aracılığıyla interaktif bir deneyim yaşama ve toplumda yeterince temsil hakkı bulamayan hikayelere kapsayıcı bir biçimde tanık olma imkanı sunuyor. Bu bağlamda bu yıl Altüst | Unrest, Parti | The Party ve VR Becerisi: Maxim Kiselev | VRability: Maxim Kiselev isminde 3 proje bulunuyor. Detaylar Burada!

#FestivalYenisi – Zebra!

Festivalde bu yıl alışıldık program başlıklarının dışında bir seçki var, Zebra! İki erişilebilir festival olan Hamburg’dan Klappe Auf! Kısa Film Festivali ve Brighton’dan Oska Bright Film Festivali‘nin iş birliğiyle hazırlanan Engelsiz Filmler Festivali seçkisi sinemaseverlere keyifli ve değişik bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor. Sadece Ankara ayağında yer alacak bölümün sonunda ise seçki sahiplerinin de yer alacağı bir söyleşi dizisi olacak. 

Tüm Gösterimlerin Ücretsiz Olduğunu Bir Kez Daha Hatırlatmak İstediğimiz Festivalin Tüm Detaylarına ve Programına Buradan Ulaşabilirsiniz!

Kendiniz gibi keyifli bir Ekim geçirmeniz dileğiyle. Yeni yazılarda, etkinliklerde, festivallerde ve 6. Engelsiz Filmler Festivali’nde görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!

Peki Yazı Sonrası, Festival Öncesi Mini Bir Gezintiye Ne Dersiniz?

Festival İletişim Bilgileri | Site | | Instagram |

Bir Sosyal Sorumluluk Uyarısı

Источник: https://lavarla.com/engelleri-kaldiran-6-engelsiz-filmler-festivali/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.