Enteropatik Artrit Nedir?

Artrit Nedir? Belirtileri, Çeşitleri, Tedavisi ve Doğal Çözümler

Enteropatik Artrit Nedir?

Artrit eklem ağrısına ve enflamasyona neden olan yaygın bir durumdur. Her yaştan insanı etkileyebilen bir rahatsızlıktır.

Artritin en yaygın iki türü osteoartrit ve romatoid artrittir.

Osteoartrit

Osteoartrit, en sık görülen tipidir. Genellikle 50 yaşın üzerinde kişilerde gelişir. Ancak, bir yaralanma ya da başka bir ortak ile ilgili durumun bir sonucu olarak herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.

Osteoartrit, ilk bağlantının pürüzsüz bir kıkırdak astarı etkiler. Bu ağrı ve sertliğe yol açar ve hareket etme zorlaşır. Bu durum şişmeye yol açabilir.

Osteoartrit, kemikler arasındaki kıkırdak (bağ dokusu) yavaş yavaş ovmak eklemlerde kemik aşındırır. En sık etkilenen eklemler eller, omurga, diz ve kalçadır.

Romatoid artrit

Bir kişide 40 ila 50 yaşında iken genellikle başlar. Kadınlar erkeklere göre 3 kat fazla risk altındadır. Romatoid artrit, vücudun bağışıklık sisteminin ağrı ve şişmeye yol açan eklemden oluşur. Eklemin dış kaplaması (sinovyum) etkilenen ilk yerdir.

Bu daha sonra şişme ve birleşme yerlerinin şeklinde bir değişiklik neden eklem yayılmış olabilir. Bu yıkmak için kemikleri ve kıkırdakları neden olabilir. Romatoid artritli kişiler de kendi vücudun diğer doku ve organları ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

Görülen belirtiler:

 • eklemlerdeki hassasiyet ve sıcaklık
 • Özellikle sabah omuz sert bir duygu
 • omuzlarınızda veya kollarında cilt altında diken diken olan romatoid nodüller
 • halsizlik, kilo kaybı, ateş

Artrit ve ilişkili durumların diğer tipleri

Ankilozan spondilit  –  özellikle sertlik, kemikler, kaslar ve omurga ligament etkileyen uzun vadeli enflamatuar durum. Diğer sorunlar tendonlar, gözlerde ve büyük eklemlerde şişmesini içerebilir.

Servikal spondiloz  –  ayrıca dejeneratif osteoartrit olarak da bilinen servikal spondilit ağrısı ve sertliğine neden olabilir, boyundaki eklem ve kemikleri etkiler.

Fibromiyalji  – Vücudun kas, ligament ve tendon ağrıya neden olur.

Lupus  –  Birçok farklı organ ve vücut dokuları etkileyen bir otoimmün durumudur.

Gut  –  vücutta çok fazla ürik asidin yol açtığı artrit tipidir. Bu genellikle ayak başparmağı etkiler. Bu şiddetli ağrı ve şişliğe neden olur.

Enteropatik artrit  –  kronik bir şekilde, iltihaplı bağırsak hastalığı (İBH) ile ilişkili enflamatuar artrit, iki en iyi bilinen türleri olan ülseratif kolit ve Crohn hastalığı. Etkilenen en yaygın alanları periferik (uzuv) eklemler ve omurgadır.

Reaktif artrit  –  Bu eklemler, gözlerin enflamasyonu ve üretra (idrar geçer tüp) neden olabilir. Bir boğaz enfeksiyonundan sonra, daha az sıklıkla barsak, genital organları bir enfeksiyondan kısa bir süre sonra gelişir.

İkincil artrit  –  bazen bir ortak yaralanma sonrası gelişebilir.

PMR  –  bağışıklık sistemi kas ağrısı, tutukluk ve eklem iltihabına neden olur. 5 0 yaş ve üzeri kişilerde oluşan bir durumdur.

Artrit belirtileri

Karşılaştığınız artrit belirtileri türüne bağlı olarak değişecektir.

Görülebilen artrit belirtileri şunlardır:

 • Eklem ağrısı, hassasiyet ve sertlik
 • Eklem çevresindeki inflamasyon
 • Eklemlerin sınırlı hareketi
 • Etkilenen eklem üzerinde sıcak, kırmızı deri
 • Halsizlik ve kas kaybı

Artrit ve çocuklar

Artrit, genellikle yaşlı insanlar ile ilişkilidir, ama aynı zamanda çocukları da etkileyebilir.

Çocukluk artrit çoğu türleri juvenil idiopatik artrit (JİA) olarak bilinir. Jia en az altı hafta boyunca bir ya da daha fazla eklemde ağrı ve enflamasyona neden olur.

JIA başlıca türleri aşağıdaki gibidir.

Oligo-artiküler JIA

Oligo-artiküler Jia en sık görülen tipidir. Vücutta beş eklemleri etkiler  –  en yaygın diz, ayak bileği ve el bileklerinde görülür.

Oligo-artiküler JIA iyi iyileşme oranları ve uzun vadeli etkileri nadirdir. Ancak, koşulu ile çocukların göz problemleri meydana gelebilir, bu nedenle düzenli gelişebilir riski olduğudan göz testleri tavsiye edilir, bir göz doktoru (göz bakımı uzmanı) ile görüşülmelidir.

Poliartiküler JIA (poliartrit)

Poliartiküler Jia ve poliartrit, beş veya daha fazla eklemleri etkiler. Bu çocukluk döneminde herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Hastalık sıklıkla bir döküntü ve üzeri 38 ° C (100.4 ° F) veya daha düşük bir yüksek sıcaklığa eşlik eder.

Sistemik başlangıçlı JIA

Sistemik başlangıçlı JIA gibi bir ateş, döküntü, uyuşukluk (enerji eksikliği) ve genişletilmiş bezleri gibi belirtilerle başlar. Daha sonra, eklemler şişer ve iltihaplı olabilir.

Poliartiküler JIA gibi, sistemik başlangıçlı JIA her yaştan çocukları etkileyebilir.

Entezit ilişkili arterit

Entezit ilişkili arterit büyük çocuklar ve gençler görülen jüvenil artrit türüdür. Bu ayak, diz ve kalça eklemleri etrafında ve tabanlarında ağrıya neden olabilir.

Artrit Teşhisi

Artrit teşhis edilmesi zor olabilir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşamaya başlar iseniz eğer doktorunuzla konuşun.

Doktorunuz sizin elinizde ve eklemlere bakacaktır ve hassasiyet için kontrol edecektir. Doktorunuz ayrıca herhangi bir ağrı ya da şişlik, ya da başka herhangi bir hasara bakacaktır.

Onlar tam bir anket ve fizik muayene sizi gönderebilir. Anket parametreler hakkında sorular ve ailenizin tıbbi geçmişi ve günlük faaliyetleri içerecektir.

Kan testleri, röntgen ve diğer görüntüleme testleri genellikle inflamasyon düzeyini belirlemek için yardımcı olabilir.

Artrit Tedavisi

Artrit için tedavi yoktur, ancak durumun yavaşlatmak için yardımcı olabilecek birçok tedaviler vardır.

Osteoartrit için, ağrı kesici, non-steroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ve  kortikosteroidler genellikle reçete edilir.

Ciddi durumlarda, aşağıdaki cerrahi prosedürler tavsiye edilebilir:

 • artroplastisi (eklem replasmanı)
 • arthodesis (eklem füzyonu)
 • osteotomi (kemik kesilmiş ve yeniden hizalanmış)

Romatoid artrit tedavisinde amaç condition ilerlemesini yavaşlatmak ve eklem hasarı en aza indirmektir. Önerilen tedaviler şunlardır:

 • analjezikler (ağrı kesiciler)
 • Hastalık modifiye edici anti-romatizmal ilaçlar (DMARD)
 • fizyoterapi
 • düzenli egzersiz

Artrit ve EklemAğrısı İçin Ev Yapımı Acı Biber Kremi

Artrit ve eklem ağrısı için ısı veren sıcak biber bileşeni size yardımcı olacaktır. Mağazalardan artrit kremi almak yerine kendinize evde kreminizi yapabilirsiniz. Harik ve doğal bir yöntemdir.

Not: Artrik meydana gelen bölgeye ilk uygulandığında biraz yanma hissi olması normaldir. Eğer hassas bir cildiniz varsa, dikkatli kullanın. Her zaman acı biber tozu tutarken eldiven giyin, ve göz temasından kaçının.

 1. Orjinal Kapsaisin Krem Tarifi

İhtiyacınız Olacak Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı acı toz
 • 1 fincan üzüm çekirdeği yağı (veya badem, zeytin, jojoba gibi başka yağ)
 • 1 fincan rendelenmiş balmumu
 • Benmari
 • Kapaklı cam kavanoz

Uygulanışı

Orta ateşte 5-10 dakika benmariye 1 fincan acı tozu birlikte 3 yemek kaşığı seçtiğiniz yağı karıştırın.

Rendelenmiş balmumu 1/2 fincan karıştırın ve tamamen eriyene kadar ve her şey bir arada harmanlanana kadar karıştırmaya devam edin.

10 dakika süre ile buzdolabında karışımı koyun ve daha sonra uygulayabilirsiniz. Bu ağrı için gerektiğinde 1 hafta boyunca her gün uygulayın. Artrit problemi azalacaktır.

İhtiyacınız Olacak Malzemeler

 • 1 fincan Balmumu
 • 4 yemek kaşığı Habanero tozu
 • 4 bardak üzüm çekirdeği ya da başka bir yağ, badem, jojoba, veya zeytin olarak
 • Benmari
 • Sıkıca kapaklı cam kavanoz

Uygulanışı

Benmari üzüm çekirdeği ya da zeytinyağından 4 bardak alın ve Habanero tozundan 4 yemek kaşığı ile birleştirin. Bu karışımı 5-10 dakika orta ateşte ısıtın.

Isındıktan sonra, karışımın içine 1 fincan balmumu eritin ve harmanlaşana kadar karıştırın. Buzdolabında 10 dakika süre ile bekletin. Bu kremi 2 hafta boyunca düzenli olarak uygulayın. Cam kavonozda saklayın.

Herhangi bir tahriş oluşursa kullanımı durdurun.

İhtiyacınız Olacak Malzemeler

 • 3 bardak üzüm çekirdeği yağı veya badem, jojoba gibi başka yağ
 • 3 yemek kaşığı kırmızı acı biber
 • 1 finca balmumu
 • 3 yemek kaşığı zerdeçal
 • 2 yemek kaşığı öğütülmüş zencefil
 • Benmari

Uygulanışı

3 yemek kaşığı biber, 3 yemek kaşığı ve 2 yemek kaşığı zencefili karıştırın. Benmari üzüm çekirdeği yağından 3 bardak ekleyin ve iyice karıştırın. 5-10 dakika orta ateşte ısıtın ve sonra balmumundan 1 fincan ekleyin. Balmumu, tamamen eriyene kadar karıştırın. Daha sonra 10 dakika boyunca buzdolabında soğutun. Ardından 10 dakika dışarı alın. Hafta boyunca kullanın. Cam kavonozda saklayın.

Krem kullanırken, yavaşça her ağrıyan eklem içine masaj yaparak uygulayın. Stimülasyon biraz senin dolaşım pompalamaya yardımcı olur ve eklem içinden kan dolaşır. Bu osteoartrit için özellikle iyi olan ve çok ihtiyaç duyulan oksijen ve besinleri alır. (Habanero gibi) süper baharatlı şeyler tutarken eldiven giyin ve çok fazla tahrişe neden oluyorsa kullanmayı durdurmayı unutmayın.

Bakırköy Kız Teknik Meslek Lisesi Grafik Tasarım bölümü mezunu ve Anadolu Üniversitesi 2. sınıf öğrenci olan Semanur, bilirmiydin.com interaktif haber portalında sağlık ile ilgili gelişmeleri okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak ise güzellik ve aşçılık ile ilgilenmektedir.

Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: semanur.deligoz@bilirmiydin.com

Источник: //bilirmiydin.com/blog/artrit-nedir-belirtileri-cesitleri-tedavisi-ve-dogal-cozumler/

Spondiloartropati

Enteropatik Artrit Nedir?

RU | UK | KK | BE | EN |
spondiloartropatija, espondilo artropatia seronegativa
Spondiloartropati (SpA), omurgayı tutan bağ dokusu hastalıklarına verilen genel bir addır. Spondiloartropatinin yangıyla beraber görülmesi durumu “spondiloartrit” olarak adlandırılır.

Geniş açıdan ele alınırsa; spondiloartropati terimi vertebral omurganın romatoid artrid ya da osteoartrid gibi hastalıkları da içeren herhangi bir bağ dokusu hastalığıyla tutulmasıdır; fakat terim çoğunlukla aynı belirgin özelliklere sahip olan özgül bir grup hastalık, özellikle de “seronegatif spondiloartropatiler” için kullanılmaktadır.

Spondiloartropatiler, genetik, epidemiyolojik, klinik ve radyolojik ortak özelliklere sahip olan ve öncelikli olarak sakroiliak eklemler ve omurgayı, ayrıca bu eklemlerin dışındaki organları da tutabilen, heterojen türde özellik gösteren romatolojik hastalıklardır.

Bu hastalıkların etiyolojileri ve fizyopatolojileri günümüzde tam olarak aydınlatılamamış olsa da; Romatoid faktörün (RF) negatifliği , HLA-B27 doku antijeninin pozitifliği, sakroilit ve spondilit tutulum, öncelikle alt ekstremite eklemlerini tutan periferik oligoartrit, entesopati varlığı, ürogenital sistem ve bağırsak enfeksiyonları, psöriatik deri lezyonları, anterior üveit atakları, özellikle genç yaşlarda başlangıç ve ailesel genetik yatkınlık bu grubun bilinen ortak klinik özelliklerindendir.

Entesopati de bazen seronegatif spondiloartridlerle birlikte ilişkili olarak meydana çıkar. SpA'ların vertebral olmayan belirtileri asimetrik periferal artrit (romatoid artridden ayırıcı özellik), açil tenosinovit, kostokondroit, iritis ve mukokutenöz lezyonlar gibi durumlardır. Bununla birlikte, sırt ağrısı hastalığın gelişiminde en sık görülen ve hareketle azalan belirtilerdendir.

Konu başlıkları

 • 1 Türleri
 • 2 Seronegatif spondiloartropatiler
 • 3 Tedavi
 • 4 Dış bağlantılar
 • 5 Ayrıca bakınız
 • 6 Kaynaklar

Türleri

SpA'ler içinde yer alan hastalıkların tam tanısını koymak sıklıkla gözlenen ortak klinik özellikler nedeniye bazen oldukça zordur. Yine de bu gruptaki hastalıkları şu şekilde gruplamak mümkündür;

 • SpA'nın en anlaşılmış prototipi olan Ankilozan spondilit (AS),
 • Reiter sendromunu kapsayan Reaktif artrit (ReA),
 • Psoriatik artrit (PsA),
 • ülseratif kolit, Crohn hastalığı, yangısal bağırsak hastalığı (IBD) gibi grupları da içine alan Enteropatik artrit (EA),
 • Jüvenil spondiloartrit (JspA) ve
 • Sınıflandırılmayan SpA (SspA).

Bazı kaynaklar seronegatif spondiloartropatilerin içinde Behçet ve Whipple hastalıklarını da almaktadır.

Önceki yıllarda bu gruptaki hastalıklar Romatoid artritin (RA) bir varyantı olarak kabul edilmiş olsalar da, yakın geçmişteki çalışmalar bu hastalıkların RA ile bir takım ortak özelliklere sahip olduğu kadar, farklı klinik özellikler sergilediğini de ortaya koymuştur.

1970'li yıllarda “Spondiloartropati” kavramını ortaya atıldıktan sonraki yıllarda, bu grupta yer alan hastalıkların doku uygunluk antijenlerinden HLA-B27 ile ilişkili olduğu açıklanmıştır.

Günümüzde SpA'ların RF ile ilişkisi olmasa da, çeşitli etnik gruplarda ve SpA'ların çeşitli formlarında değişiklik gösteren HLA-B27 ile büyük oranda ilişkili olduğu ve bu genle ailesel genetik yatkınlık gösterdiği bilinmektedir.

Seronegatif spondiloartropatiler

Seronegatif spondiloartropati (ya da Seronegatif spondiloartrit) ortak genetik, epidemiyolojik, klinik ve radyolojik belirtilere sahip; öncelikle sakroiliak eklemleri ve omurgayı tutan; eklem belirtileri yanı sıra, eklem dışı organ tutuluşuna yol açan heterojen bir hastalık grubudur. Seronegatif terimi; serolojik testlerden Romatoid faktörün negatif olması durumudur. Bu belirteç genellikle Romatoid artritde pozitif olarak görülür.

Tedavi

Spondloartritler yavaş ve sinsi bir şekilde oluşurlar. Tedavi edilmedikleri sürece ilerleyici bir nitelikleri vardır. Bu yüzden erken teşhis ve tanı bu hastalıklar için çok önemlidir. Fakat bu hastalıkların insan üzerinde bilinci az olduğu için, genellikle geç tanı alırlar.

İyi bir romatolog ve fizyoterapistin gözlemin de bu hastaların durumu değerlendirilip, nasıl bir tedavi uygulanacağına doğru olarak karar verilmelidir. Hasta hastalığı hakkında bilinçlendirilmeli, gerekirse psikologlarında yardımını almalıdır.

Bu yüzden sabır ve zahmet isteyen bir tedavisi vardır.

Dış bağlantılar

 • //www.ashad.org/icerikler.php?id=28
 • //romatizma.dergisi.org/pdf/pdf_ART_167.pdf
 • //zehirlenme.blogspot.com/2011/10/spondiloartropati-nedir.html

Kaynaklar

 1. thefreedictionary.com/spondyloarthropathy citing:
  • Mosby's Medical Dictionary, 8th edition. © 2009
  • Miller-Keane Encyclopedia and Dictionary of Medicine, Nursing, and Allied Health, Seventh Edition. © 2003
  • Saunders Comprehensive Veterinary Dictionary, 3 ed. © 2007
 2. High Association of an HL-A Antigen, W27, with Ankylosing Spondylitis Lee Schlosstein, M.D., Paul I. Terasaki, Ph.D., Rodney Bluestone, M.D., and Carl M. Pearson, M.D.N Engl J Med 1973; 288:704-706 April 5, 1973
 3. Howe HS, Zhao L, Song YW, et al. (February 2007). 36.

  “Seronegative spondyloarthropathy–studies from the Asia Pacific region”. Ann. Acad. Med. Singap.: 135–41. PMID 17364081. //www.annals.edu.sg/pdf/36VolNo2Feb2007/V36N2p135.pdf. 

 4. “Seronegative Spondyloarthropathies: Joint Disorders: Merck Manual Professional”. //www.merck.

  com/mmpe/sec04/ch034/ch034d.html.

   

espondilo artropatia seronegativa, espondiloartropatia, espondiloartropatia cervical, espondiloartropatia degenerativa, espondiloartropatia indiferenciada, espondiloartropatia lumbar degenerativa, espondiloartropatias inflamatorias, espondiloartropatias pdf, spondiloartropatija, spondiloartropatije

Spondiloartropati Hakkında Bilgi

Spondiloartropati

Spondiloartropati
Spondiloartropati konusunu görüntülemektesiniz.
Spondiloartropati nedir, Spondiloartropati kimdir, Spondiloartropati açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Sitemiz arama motoru işlevinde bir sisteme sahiptir. Yukarıdaki “Ne aramıştınız?” kutusu ile sistemdeki herşeyi sorgulayabilirsiniz. Size en doğru ve en güncel bilgiyi sunmak için hazırladığımız sade, şık ve hızlı arama motoru sistemimize hoş geldiniz.

Sizin için geliştirilen Türk Arama Motoru, sizi en güncel ve doğru bilgiye sade tasarımı ve hızlı işleyen sistemi ile ulaştırır. Aradığınız hemen hemen her bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Şimdilik sadece, İngilizce, Türkçe, Rusça, Ukraynaca, Kazakça ve Beyaz Rusça dillerinde hizmet vermekteyiz.

Çok yakında sisteme yeni diller de eklenecektir.

Ünlü kişilerin hayatları, siyasetçiler, devlet adamları, doktorlar, internet siteleri, bitkiler, teknolojik araçlar, otomotiv ve bunlar gibi yüzlerce konu hakkında bilgi, resim ve videoyu size vermektedir.

Источник: //www.turkaramamotoru.com/spondiloartropati-38636.html

Энтеропатические артропатии

Enteropatik Artrit Nedir?

admin · 06.01.2018

Энтеропатические артропатии является прикрывающим термином, используемым для описания различных образцов воспалительного артрита, которые могут быть связаны с рядом патологий желудочно-кишечного тракта (ЖКТ). Его составные условия классифицируются как часть серонегативных спондилоартропатий. Ниже перечислены его различные связанные заболевания:

 • Спондилоартропатия и периферический артрит из-за воспалительного заболевания кишечника (ВЗК), то есть болезнь Крона и язвенный колит.
 • Артрит связан с другими патологиями ЖКТ, такими как целиакия, болезнь Уиппла, коллагеновый колит и последующая операция шунтирования в кишечнике.
 • Реактивный артрит из-за инфекции или заражения ЖКТ:
 1. Бактерии, такие как шигелла, сальмонелла, иерсинии и кампилобактерии.
 2. Паразиты, такие как угрица кишечная, дизентерийная амёба, ленточный червь.

 Энтеропатические артропатии — патофизиология

Это плохо изучено. Аномальная проницаемость кишечника для бактериальных антигенов, которые затем обнаруживаются в суставных тканях и приводят к воспалительной реакции, является одним из возможных механизмов. Генетическая восприимчивость (особенно положительность HLA-B27) и иммунологическая дисмодуляция также могут играть определенную роль.

Перекрестная реактивность между само-антигенами суставной ткани и бактериальными антигенами может быть основным иммунологическим механизмом. Положительность HLA-B27 может играть свою роль, позволяя бактериальным пептидным антигенам быть представленными в CD8 + клетках, вызывая клеточный иммунный каскад.

Считается, что кистозный бактериальный рост является важным, когда состояние развивается после операции шунтирования кишечника.

Эпидемиология

Ревматические проявления являются наиболее частыми внешними кишечными результатами ВЗК с преобладанием от 17% до 39%. ВЗК также ассоциируется, реже, с другими ревматическими заболеваниями, такими как ревматоидный артрит, синдром Шегрена, артериит Такайасу и фибромиалгия.

Суставное участие, наблюдаемое в воспалительного заболевания кишечника, обычно классифицирует осевое (включая сакроилиит  со спондилитом или без него) и периферическое. Обнаружено, что осевое вовлечение присутствует у 2-16% пациентов с ВЗК.

Сообщалось об участии периферического сустава в широком диапазоне (0,4-34,6%) пациентов с ВЗК. Он преимущественно поражает суставы нижних конечностей.

Женщины чаще проявляют участие в периферических суставах, тогда как мужчины склонны к осевому вовлечению.

Суставное участие является наиболее распространенным внешним кишечным проявлением у детей с ВЗК и может включать 16-33% пациентов при постановке диагноза или во время наблюдения.

Считается, что реактивный артрит поражает около 2-3% всех пациентов с помощью сальмонеллы, шигеллы и кампилобактерии инфекции. Артрит у пациентов, перенесших операцию шунтирования в кишечнике, относительно распространен.

Факторы риска

Положительность HLA-B27 сильно связана с осевыми (спондилит) формами заболевания в ВЗК, но не с периферической формой; реактивный артрит также сильно связан с положительным HLA-B27.

Потенциальные факторы риска артрита у пациентов с ВЗК включают активное заболевание кишечника, семейную историю ВЗК, аппендэктомию, курение сигарет и наличие других внесосудистых проявлений, таких как узловатая эритема или гангренозная пиодермия.

Энтеропатические артропатии — симптомы

Осевой артрит (спондилит и сакроилит), связанный с воспалительным заболеванием кишечника:

 • Состояние может предшествовать любым симптомам ЖКТ и быть активным, несмотря на хороший контроль над заболеванием кишечника.
 • Постепенное начало боли в пояснице, излучаемой позади ног.
 • Симптомы, как правило, хуже утром.
 • Длительное сидение или стояние могут принести симптомы.
 • Умеренное движение имеет тенденцию улучшать симптомы.
 • Артрит имеет тенденцию быть хроническим и долговременным.

Периферический артрит, воспалительное заболевание кишечника:

 • Состояние обычно связано с симптомами ЖКТ, но может потребоваться некоторое время, чтобы проявится после возникновения проблем с кишечником.
 • Скорее всего, это затронет больных болезнью Крона, а не язвенного колита.
 • Существует асимметричный, олигоартикулярный артрит, который преимущественно поражает нижние конечности.
 • Обычно артрит является переходным и мигрирующим, но в некоторых случаях может прогрессивно увеличивать количество суставов.

Энтезопатия ВЗК:

Это имеет тенденцию вызывать сильную локализованную боль в пятке, где затрагивается вставка ахиллова сухожилия; заболевание сухожилия надколенника вызывает боль на большеберцовой бугристости или на самой коленной чашечке; может возникнуть воспаление других сухожилий или других очаговых областей, вызывающих, например, боль в ягодицах или боль в подошве стопы (подошвенный фасциит).

Внесуставные проявления ВЗК:

 • Кишечные симптомы могут включать боль в животе, диарею, спазмы, потерю веса и прохождение крови или слизи в прямой кишке.
 • Существуют дерматологические ассоциации с гангренозной пиодермой, затрагивающие случаи язвенного колита, и узловатой эритемой, наблюдаемой с болезнью Крона.
 • Рот может быть задет от частых, повторяющихся, болезненных афтозных язв.
 • Глаз может быть болезненным и красным с помутнением зрения из-за переднего увеита.
 • Лихорадка может быть связана с ВЗК; хроническая низкосортная лихорадка может быть проявлением вторичного амилоидоза при болезни Крона.

Реактивный артрит после кишечной инфекции:

 • Это типично проявляется как острый асимметричный олигоартрит со склонностью к коленям и лодыжкам.
 • Это может произойти через несколько недель или месяцев после первоначального приступа энтерита.

Артрит из-за операции шунтирования кишечника, выполненной для коррекции болезненного ожирения:

 • Полиартрит и связанный с ним дерматит могут возникать и, как полагают, вызваны бактериальным разрастанием, происходящим в обходной части кишечника, что приводит к образованию патологических иммунных комплексов; если процедура отменяется, симптомы устраняются.

Болезнь Уиппла артрит:

 • Это чаще всего встречается у мужчин среднего возраста.
 • Как и типичные симптомы ЖКТ, существует миграционный полиартрит, который может предшествовать симптомам ЖКТ в течение нескольких месяцев.

Целиакия артрит:

 • Это относительно редкая особенность этого состояния.
 • Она имеет тенденцию представлять собой симметричный артрит поясничного отдела позвоночника, бедер, коленей и плеч и может быть характерной чертой болезни до появления типичных симптомов целиакии.
 • Артрит обычно решает, когда симптомы кишечника реагируют на диету без глютена.

Коллагенозный колит:

 • Это редкое состояние неизвестной причины, когда имеется линейное осаждение коллагена под эпителием толстой кишки.
 • Это вызывает хроническую водянистую диарею и боль в животе.
 • Около 10% пациентов с заболеванием имеют периферический артрит рук и запястий, который реагирует на нестероидные противовоспалительные препараты (НПВП).
 • В большинстве случаев состояние кажется доброкачественным и самоограничивающим, но может привести к долговременным хроническим заболеваниям в меньшинстве.

Энтеропатические артропатии — знаки

 • Проверьте температуру, чтобы найти признаки лихорадки.
 • Взгляните на глаза на наличие переднего увеита.
 • Посмотрите в рот, чтобы обнаружить какие-либо изъязвления или другие ротовые проявления.
 • Проверьте кожу на сыпь, особенно гангренозную пиодерму и узловатую эритему.
 • Суставы должны быть тщательно изучены, чтобы установить наличие воспаления и определить симметрию и тяжесть артрита.
 • Позвоночник нуждается в тщательной оценке диапазона движения; пальпация для нежности над крестцово-подвздошными суставами.
 • Периартикулярные структуры следует пальпировать, чтобы найти доказательства энтезопатии.
 • Ощупайте пятку и подошвы ног, чтобы обнаружить болезненность и отек вследствие ахиллова сухожилия или подошвенного фасциита.
 • Обследование на брюшной полости необходимо для выявления любой болезненности или указания на альтернативную причину симптомов кишечника.

Управление — лечение

Энтеропатические артропатии — не лекарственное лечение.

 • Важное значение имеет поддержание умеренной активности и подвижности позвоночника с физиотерапией и упражнениями, особенно для осевых форм болезни.
 • Модификация диеты на основе основного состояния ЖКТ может помочь облегчить симптомы, связанные с кишечником.
 • Внесуставная болезнь, особенно поражающая глаза, требует раннего признания и направления в специализированные службы для управления и мониторинга.
 • Когда язвенный колит требует колэктомии; было показано, что впоследствии разрешается заболевание периферических суставов, но не осевой артрит.

Энтеропатические артропатии — медикаментозное лечение.

 • НПВП могут использоваться для лечения острого воспаления суставов, но их следует употреблять с осторожностью, поскольку они могут ухудшить симптомы ЖКТ.
 • Контроль основного состояния ЖКТ может улучшить артрит, но это часто бывает не для осевого артрита, связанного с ВЗК.
 • Внутрисуставные и системные кортикостероиды полезны для периферического артрита, но мало влияют на аксиальное вовлечение.
 • Сульфасалазин широко используется и эффективен при лечении как ЖКТ, так и ревматологических симптомов; он должен предоставляться под специальным контролем.
 • Метотрексат, азатиоприн, памидронат и циклоспорин все были использованы в качестве лекарств, модифицирующих болезнь с переменным успехом, под наблюдением специалистов. 
 • Показано, что антагонисты фактора некроза опухолей (TNF) являются эффективными агентами при лечении артрита и заболеваний кишечника. Они, по-видимому, очень эффективны против энтезопатии и осевой болезни, которые традиционно очень трудно лечить. Они дорогие и могут иметь значительные побочные эффекты; их использование должно контролироваться в специализированных клиниках, предпочтительно в рамках клинического аудита и текущей программы разработки руководящих принципов.
 • Может потребоваться лечение или профилактика остеопороза с использованием бисфосфонатов, кальция и витамина D.

Источник: //zdorsustav.ru/enteropaticheskie-artropatii.html

Romatoid Artrit Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Enteropatik Artrit Nedir?

Romatoid artrit, ülkemizde çok sık karşılaşılan bir hastalıktır. Eklemlerde ağrı ile varlığını hissettiren bu hastalık yaşam standartlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yazımızda Romatoid artrit nedir, romatoid artritin belirtileri, tedavisi ve beslenme ile ilişkisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Romatoid artrit nedir

Romatoid artrit (RA); sebebi belli olmayan, sistemik bulgular gösteren, özellikle de kronik olarak eklemleri tutan ve biçim bozukluğu ile seyreden bir hastalıktır.

Eklem sinoviyasında(eklem hareketini kolaylaştıran madde) yangıya ve çoğalmaya neden olarak başlar.

Hastalık zamanla sinoviyada iltihabi reaksiyon oluşturarak kıkırdak, kemik doku ve komşu diğer dokularda yıkıma ve sonuçta da eklemde biçim bozukluklarına yol açar.

Romatoid artritin Nedeni

Romatoid artrit in  kesin nedeni bilinmemektedir. Bugüne kadar sebepleri arasında rol oynadığı düşünülen belli başlı faktörler şunlardır: İnfeksiyonlar, genetik, immün sistem bozukluğu, travma, stres, cinsiyet, endokrin faktörler ve çevre faktörleri.

İnfeksiyon değerlendirildiğinde; Romatoid artrili hastaların ne kanından ne de eklemlerinden üretilebilmiş olan bir mikroorganizma mevcut değildir. Ayrıca aktif hastalığı olanlardan alınan çeşitli vücut sıvıları veya dokuları ile hayvanlarda bir hastalık oluşturulamamıştır.

Buna rağmen, hastalığın oluşmasında çeşitli mikroorganizmalar suçlanmaktadır.

Genetik faktörlere bakıldığında; daha önceki ailesel ve ikiz çalışmaları romatoid artrit’te genetik bir faktörün rol aldığını düşündürmüşse de bunun hangi yolla etkili olduğu ancak son yıllarda anlaşılabilmiştir.

Tek yumurta ikizlerinde hastalığın ikinci ikizde çıkma şansının, çift yumurta ikizlerine göre 5 kat daha fazla oluşu genetik faktörün önemini gösterir. Bu sıklık hastalığın ağırlığı ile paralel olarak artmaktadır (%17-40).

Tek yumurta ikizlerinde hastalığın iki ikizde de çıkma olasılığının %50’nin çok altında olması Romatoid artrit etyopatogenezinde genetik faktörler dışındaki faktörlerinde önemli rolü olduğunu göstermektedir.

Romatoid artrit belirtileri

Romatoid artrit, tipik olarak orta yaşlı kadınlarda kesilmeksizin devam eden ve ilerleyici bir hastalık olarak ortaya çıkar. Halsizlik, yorgunluk ve eklemlerde kızarıklık, şişlik, ısı artışı ve sabah tutukluğu hastalığın en belirgin bulgularıdır.

Hemen hemen değişmez bir kural olarak vücudun her iki tarafında simetrik olarak küçük ve büyük sinovial eklemleri etkilenir. Hem el parmak eklemleri, el bilek eklemleri ve ayak eklemleri gibi küçük eklemler hem de diz, omuz ve ayak bilek eklemleri gibi periferik büyük eklemlerin tutulumu tipiktir.

Etkilenen eklemlerdeki kemikte deminerilizasyon ve sinovial inflamasyonla erozyonlar gelişir. Bu da eklemlerde şekil bozukluklarına neden olur.

Tüm bu eklem dışı bulguların yanı sıra, hastaların psikomatik sorunlarının da Romatoid artrili olgularda şiddetlendiği daha doğrusu arttığı ayrı bir gerçektir. Bize göre, bu tür psikolojik değişiklikler, romatoid artrit’in getirdiği sorunların ayrı ve önemli bir yönüdür.

Ayırıcı Tanısı

RA’in ayırıcı tanısında öncelikli olarak; bağ dokusu hastalıkları (özellikle SLE başta olmak üzere, Skleroderma, Polimiyozit, Vaskülitler, Miks Bağ Dokusu Hastalığı, Polimyalgia Rheumatica ), Seronegatif spondartritler (Ankilozan Spondilit, Reaktif Artrit-Reiter Sendromu, Psoriatik Artrit, Enteropatik Artritler), Poliartiküler gut akla gelmelidir.

Romatoid artrit tedavisi

Romatoid artrit, tedavisi büyük titizlik ve beceri isteyen hastalıklardan biridir. Hekim hastaya zarar vermeden (primum non nocere) yararlı olmaya çalışmalıdır. Henüz kesin bir tedavisi olmamakla beraber, asla, tedavisi olmayan bir hastalık olarak nitelendirilemez.

Özellikle son 45 yıldır ilaç tedavisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon ile ortopedik ve rekonstrüktif cerrahi alanlarındaki büyük aşamalar RA’in tedavisinde büyük başarılar sağlamıştır. Her hasta ayrı bir tedavi şeması içinde tedavi edilir.

Her bakımdan birbirine çok benzeyen iki Romatoid artrili iki hastanın tedavileri sonuçta birbirine hiç benzemeyebilir. Hasta ve ailesinin hastalık ve tedavi açısından devamlı olarak eğitilmeleri ve aydınlatılmaları gerekir.

Hekim hasta ve ailesine hem hastalığın ciddiyeti hakkında bilgi vermeli hem de iyi bir tedavi ile hastalığın çok daha iyi bir duruma dönüşebileceğini belirtmelidir. Hastaya gerek hekim, gerekse çevresi tarafından devamlı olarak moral verilmelidir.

RA’te yapılan tüm tedaviler aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

 1. Hasta ve ailesinin eğitimi
 2. İşbirliği (pozitif motivasyon)
 3. Psikolojik destek
 4. Diyet
 5. Destekleyici tedaviler
 6. İstirahat ve egzersiz
 7. Fizik tedavi ve rehabilitasyon
 8. İlaç tedavisi (a. Analjezikler
 9. NSAİİ’lar
 10. Kortikosteroidler ve ACTH
 11. Temel tedavi –Au, KL, HLK, DP vb.-
 12. Sitostatik ilaçlar
 13. İmmünomodülatör ilaçlar
 14. Diğer uzun etkili ilaçlar ve yöntemler
 15. Biyolojik ajanlar )
 16. Cerrahi yöntemler (ortopedik, rekonstrüktif, nöroşirurjik vb.)

Beslenme Tedavisi

RA’li hastalarda fiziksel aktivite azalmasına karşın iştahta çok fazla azalma olmaz. Bunun sonucu olarak vücutta yağ dokusu artar ve bir anlamda bu durum kas kaybını dengeleyerek vücut ağırlığını korur.

Romatoid artritli hastaların 2/3’ünde “romatoid kaşektik obezite” söz konusudur. Uzun süreli kortikosteroid kullanımı özellikle bel çevresinde artan yağlanmaya yol açar.

Yağ dokusunun artışı, fiziksel aktivite düzeyinin azalması, sistemik inflamasyon ve kortikosteroid kullanımı arterioskleroz riskini artırmaktadır.

%5 kas kaybı; kas gücü kaybına, enerji metabolizmasında değişikliğe ve enfeksiyonlara yatkınlığa yol açarak hasta olma riskini artırır. Romatoid kaşeksi de hasta olma riski ve prematüre ölümün en önemli nedenidir.Romatoid artrilihastalarda osteoporoz riski de yüksektir.

 • İltihaptan dolayı metabolik hız yükseldiğinden enerji ve besin öğeleri gereksinmesi artmıştır. Sindirim organının mukozasındaki değişiklik sonucu emilim bozuklukları, gastrit ve ülser görülebilir. Tükrük azalması sonucu besin alımı azalabilir. Herşeyden önce hastanın beslenme durumu saptanmalı ona göre diyet önerilmelidir.
 • Romatoid artrit’li hastalarda vitamin B6 ve vitamin C’nin kan düzeyleri düşük bulunmuştur. Diyette protein miktarının artırılması vitamin B6 eksikliğini giderir. Diyette vitamin C’den zengin sebze ve meyvenin bulundurulmasına özen gösterilir.
 • Hastalarda osteoporozis ve osteomalasiaya sık görüldüğünden kalsiyum alımını artırmak için diyette süt ve süt ürünleri arttırılır.
 • Son zamanlarda balıkyağının romatoid artrit’in ilerlemesini yavaşlattığını gösteren yayınlar vardır.
 • Kanda ve eklemlerde bakır düzeyinin yükselmesi olumludur. Hastalarda serum çinko düzeyi düşük bulunsa da, çinko eklemenin yararı görülmemiştir. Aynı şekilde serum selenyum düzeyinin düşmesi hastalığın şiddetiyle ilişkili olmasına rağmen diyetle selenyum eklenmesinin iyileştirici etkisi görülmemiştir.
 • Bazı hastalarda su ve tuz tutulumu arttığından, diyette tuz sınırlandırılmalıdır.
 • Kortikosteroid tedaviye bağlı olarak diyette sodyum kısıtlanması, potasyum artırılması gerekir. Yemeklere tuz eklenmemeli, tuzsuz ekmek tüketilmelidir. Sebze ve meyvelerin diyette artırılması potasyum alımını yükseltir.
 • Bazı hastalarda bazı besinlere alerjik duyarlılık artmaktadır. Alerji durumunda diyette belirli düzenlemeler yapılmalıdır.

Sonuç

Diyet ile Romatoid artrit arasında direkt bir ilişki olmamakla beraber hastanın, uzun süre ilaç almasını gerektirecek bir hastalığın olması nedeni ile kaliteli, dengeli, şişmanlatmayacak, mideyi koruyucu, osteoporoz ve ateroskleroz ile mücadele eden bir diyet alması uygun olur.

Romatoid artrili hastalar bir taraftan hastalıkları, diğer taraftan aldıkları ilaçlar nedeni ile zaman zaman destekleyici tedavi görmeleri gerekir. romatoid artrit te istirahat ve egzersiz, zaman, süre ve dozları karşılıklı bir biçimde iyice ayarlanması gereken tedavi yöntemleridir.

Akut ve aktif dönemlerde hasta eklemlerinin istirahati ya da genel istirahat gerekir. Ancak uzun istirahat dönemlerinden kaçınılmalıdır. Her dönemde afiften yoğuna değişen, sistemli ve bilgili bir biçimde egzersiz tedavisi uygulanmalıdır.

Egzersiz hastayı yormayacak şekilde, çoğunlukla aktif bazen de pasif olmak üzere günde birkaç kez yapılmalıdır.

Источник: //www.beslenmerehberim.net/romatoid-artrit-nedir-belirtileri-tedavisi/

Artrit Hakkında Merak Edilenler

Enteropatik Artrit Nedir?

Vücut tarafından eklemlerde üretilmekte olan iltihaplara verilen isimdir.

Artrit

Caption

Vücudumuz tarafından üretilmekte olan eklemlerde meydana gelmiş olan iltihaplı duruma denmektedir. Bilek kısımlarında daha çok neden olmaktadır. İltihaplanma nedeniyle şişme ve sertleşme oluşacaktır. Eklemlerde ciddi bir ağrının oluşmasına neden olur.

Eklemlerde artrit oluştuğu zamanağrı kendisini gösterecektir, şişliğin olmasına neden olacak ve hassaslık oluşacaktır. Isı artışı son derece fazla olacak ve bazı kişilerde de kızarıklık meydana gelecektir. Tabi ki eklemlerini hareket ettirmeye çalıştığı zaman kısıtlık olacaktır. Bu hastalıklar genellikle süresine göre akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Genel olarak 6 haftadan daha kısa olduğu zaman akut eğer ki 6 haftadan daha uzunca bir süre olduğu zaman ise kronik olarak adlandırılmaktadır. Tutulan eklem üzerinde major belirtiler olacaktır. Şişlik ve ısı artısının yanında bir de kızarıklık söz konusu olacaktır.

Yüzeysel olan eklemlere bakıldığı zaman bu bulgular daha iyi gözlense bile kalça gibi derin eklemlerde ise var olan bulguların hepsine rastlamak mümkün olacaktır. Fakat en önemli bulgunun ağrı olduğunu da unutmaamk gerekmektedir. 

Çeşitleri

 • Romatizmal artrit;
 • Travmatik artrit;
 • Osteoartrit Artrit;
 • Bakteriyel artrit;
 • Kimyasal ve hormonal artrit;
 • Gut artrit

Romatizmal Artrit: Romatizmanın her zaman için en sevdiği yerlerin başında eklem bölgeleri gelmektedir. Halk arasında buna iltihaplı romatizma adı verilmektedir. En sıklıkla karşılaştığımız bağ dokusudur. Bu hastalıkta en etkili tedavi yöntemi akapuntur olmaktadır. 

Travmatik artrit; Herhangi bir nedenden dolayı eklemin zarar görme sonucunda oluşmaktadır. Eklemlerde şişme görülecektir. Travmatik bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Osteoartrit (Eklem Artriti); Halk arasında kireçlenme denmektedir. Kesin bir tedavisi olmamaktadır. Zamanla eklemlerin içerisinde bulunan sıvıların yok olması sonucunda kemiklerin birbirine değmesi sonucunda oluşmaktadır.

Bakteriyel artrit; Eklem çevresinde meydana gelen bir enfeksiyon sonucunda ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyon çok ciddi olmaktadır. Ve ilerlemesi durumunda da cerrahi müdahale gerektirecektir.

Gut artriti; Eklemlerde birikmekte olan ürik asit nedeniyle oluşmakta olan bir hastalıktır. Proteinden uzak beslenmesi gerekmektedir.

Ne iyi gelir?

Her zaman için sakinleştirici bir özelliği olan Hint yağını artritin olduğu eklem üzerinde bir miktar sürülerek ovulması gerekmektedir. Gün içerisinde en az 3 diş sarımsak tüketmek sonucunda sizlerde doğal bir antibiyotik almış olacaksınız.

Çünkü sarımsak içerisinde iltihap önleyici birçok madde bulunmaktadır. Zerdeçal son derece faydalıdır. İltihabın kurumasında yardımcı olacak ve her gün bir bardak ılık su içerisinde içecek olduğunuz zerdeçal sizin bağışıklık sisteminizi de güçlendirmiş olacaktır.

 Epsom tuzu: Sülfat ve magnezyum bakımından çok zengin olan bu tuz kan akışının hızlanmasına yardımcı olacaktır. Damarlarda ki sertleşmenin yok olmasında yardımcı olacaktır. Bu nedenle de sizlerde ellerinizde oluşan eklem romatizmasını gidermek istiyorsanız bir kabın içerisine ılık su koyun.

Ve içerisine 2 kaşık epsom tuzu atın. Daha sonradan da ellerinizi bu suyun içerisinde bekletin. 

Tanı ve Tedavisi

Doktor en çok eklemlerde şiddetli ağrı ve de bunun yanında acı olması ayrıca sabah uyandığınız zaman eklemlerde oluşan sertlikleri ve cilt altında oluşan şişlikleri gördüğü zaman sizlerden bir takım testler yaptımanızı isteyecektir. Bu testler içerisinde röntgen filmi, bilgisayarlı tomografi ve kan testleri olmaktadır.

Hekimler tarafından en çok şiddetli ağrıyı kesmek için ağrı kesiciler verecektir. Bunun yanı sıra kortizon ilaçları da son derece faydası olduğu bilinmektedir. Eğer çok iltihap oluşması durumunda hekim tarafından iltihabı kurutması için antibiyotikte vereceklerdir.

Doktorun uygun görmesi sonucunda hastanın fizyoterapist eşliğinde fizik tedaviye girmesi de söz konusu olacaktır. Bunun yanı sıra sıcak ve soğuk uygulamaları ve her zaman için yapılacak masaj iltihabın yok olmasında çok etkili olacaktır.

Artritin tam olarak bir tedavisinin olmaması nedeniyle uygulanmakta olan tedavi yöntemleri sadece ağrıyı dindirmek ve iltihabı kurutmak amacıyla yapılmaktadır.

Kullanılan İlaçlar

Doktor ön gördüğü zaman ilaç tedavisine de başlayacaktır. İlk olarak eklem üzerinde bulunan ağrıyı dindirmek için hastaya ağrı kesici verilecektir. Daha sonradan enflamasyonu azaltmak için aspirin, selekoksib ya da ketoprofen ilaçlarından bir tanesini verecektir.

Kortikosteroidler türündeki ilaçlar enflasmasyonun azalması konusunda çok etkili olmaktadır. Fakat bu ilaçlar uzun süre kullanıldığı zaman yan etkileri çok olduğundan uzun dönemde kullanılması sakıncalı olacaktır. Deksametazon ya da prednizon gibi ilaçlardır.

 Doktorlar hastaya tanıyı koyduğu zaman daha çok modifiye edici antiromatizmal bazlı ilaçlarla tedaviye başlamaktadırlar. Auranofin leflunomid gibi ilaçlar kullanmaktadırlar.

 Romatoid Artrit 

küçük eklemlerde oluşan eklem iltihabına verilen isimdir. Oluştuğu eklemde büyük hasara neden olacaktır.

Enteropatik artrit:Crohn hastalığı iltihaplı bağırsak hastalıkları ile birlikte oluşan eklem iltihabına verilen isimdir. 

Gezici Artrit: El ve el bileklerinde meydana gelen daha çok ağır iş yapmakta olan kişilerde görülen bir rahatsızlık türüdür. Gezici artrit 5 farklı bölümde incelenmektedir. Tek başına bir eklem rahatsızlığıdır. Bu kişiler her zaman için yediklerine ve içtiklerine çok dikkat etmesi gerekmektedir. 

Periferik artrit: omurganın bünyesinde bulunan osteoartrit ya da romatoid gibi hastalıkların bünyesinde tutulmasına denilen isimdir. 

Lupus: Bağışıklık sisteminin kendisinin dokularını ve organlarını hedef aldığı zaman bunlar ile savaşacaktır. Kronik olan bir hastalıktır. 

Baş parmak artriti: yaşın ilerlemesi ile birlikte oluşan kıkırdak ve baş parmağın kemiklerinin aşındığı zaman ortaya çıkmaktadır.

Dizde Artrit: Çok ciddi ağrıların oluşmasına neden olacaktır. Diz ekleminin iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar. Hastanın yürümesinde ciddi anlamda zorluklar ortaya çıkacaktır.

Çocuklarda artrit, en az altı hafta boyunca eklem üzerinde şişliğin olması gerekmektedir. Eklem şişliklerine dokunulduğu zaman ağrının oluşması söz konusu olacaktır.

Genetik olarak ailesinde eğer ki artrit olan bir kişi varsa bu çocuğa da genleri ile geçebilecek olduğunu unutmamalısınız.

Ayrıca çocukların bir yere çarpma nedenleri ile ya da stres bile bu hastalığın oluşmasında büyük etken olmaktadır.

Artrit romatizma: eklemlerde ve de sinirlerde oluşan iltihapların hepsine verilen bir isim olmaktadır. Eklemlerde oluşan bu hasarın en sıklıkla oluştuğu hastalıkların başında gelmektedir.

İnflamatuar artritler, eklemlerin iltihaplanması sonucunda meydana gelen durumlara denilen isimlerdir. Ağrı, şişlik yürümede her zaman için zorluk çekecektir. Bu kişilerde boyunlarında ve bel arkasında şiddetli bir ağrının olması söz konusu olacaktır.

 Romatoid Artrit Diyeti

 Hastanın her zaman için diyetine uyması gerekmektedir. Şikayetlerinin azalması için yediğine ve de içtiğine sürekli olarak dikkat etmesi gerekmektedir.

Daha çok iltihap söktürücü özelliği olan gıdalar tüketmesi onun bu rahatsızlıktan bir an önce kurtulacağı anlamına gelmektedir. Kuşkonmaz, sarımsak, soğan, brokoli gibi gıdaları tüketmesi onun daha sağlıklı olmasına neden olacaktır.

Ayrıca kalsiyum ve D vitamini de alabilmesi için yaz mevsimi olduğu zaman bol bol güneşlenmesinin şart olduğunu da eklemek istiyoruz. 

Omega 2 içeriği çok yüksek olan ve genellikle balıklarda olan bir yağ asidi olmaktadır. Her zaman için eklem ağrılarını gidermesinde Omega 3 çok faydalı olmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemininde güçlenmesi için hastaların tüketmesi şart olacaktır.

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Talasemi Nedir?
Talasemi Nedir?
Mamografi: Memenin Röntgeni
Mamografi: Memenin Röntgeni