Epidural Analjezi Anne Bebek İlişkisini Hızlandırıyor

içerik

Epidural Analjezi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Epidural Analjezi Anne Bebek İlişkisini Hızlandırıyor

Epidural analjezi ile doğum oldukça sık yapılan bir işlem. Peki, epidurali yeterince tanıyor musunuz? Merak ettikleriniz neler? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Aslı Alay anne adaylarına epidural doğum hakkında bilgiler veriyor.

Doğum ve sancı dönemi kadında korku ve endişe yaratan bir süreç olduğundan iyi ve etkin uygulanılan analjezi ile annede oluşabilecek sorunlar azaltılabilmektedir. Tüm bunları karşılayan ve komplikasyonları oldukça düşük ve engellenebilir olan epidural analjezi oldukça yaygın kullanılır hale gelmiştir.

Epidural uygulaması sırasında amaç anne ve bebek üzerinde yan etki oluşturmayan, kas gücünü etkilemeyen, sadece ağrıyı azaltabilen ilaçlar seçilmelidir.

İlk epidural uygulaması 1895 yılında başlamış olup, 1960 yıllarında yaygınlaşmış, günümüzde teknikteki ilerlemeler ve anatomiye hakimiyetin sağlanması ile oldukça sık uygulanılır hale gelmiştir.

Vücudun belirli bölgelerine uygulanılacak cerrahi girişimler öncesinde, doğum ağrılarının giderilmesinde, operasyon sonrasında hastanın ağrısının azaltılmasında kullanılabilmektedir. Sınırlı alanda duyarsızlık oluşturur.

Hastada bilinç kaybı oluşmaz. Günümüzde tek kullanımlık, kaliteli iğne ve kataterlerin kullanımı nedeni ile epidural analjezi oldukça sık uygulanılan bir yöntem haline gelmiştir.

Yöntem aynı zamanda kadındaki stresi ve gerginliği de azaltmaktadır.

Epidural analjezinin özellikleri

Uygulanabilmesi için anne adayının yöntemi istemesi, doğum hekiminin vajinal muayene ve ultrasonografi ile uygunluğuna onay vermesi ve uygulamayı anestezi doktorunun  yapması gerekir.

Bu yöntemin önemli bir avantajı; annede hareket kısıtlılığı yaratmadan, uyanık, bilinci açık olarak doğum sürecini tamamlamasını sağlamasıdır. Anne adayı yürüyebilir, lavaboya gidebilir, yemek yiyebilir ve sıvı gıdalar alabilir.

Yani aktiftir, aynı zamanda ağrısızdır.

Epidural analjezi uygulama zamanı nedir?

Öncelikle düzenli aralıklarla gelen ve rahim ağzı açıklığının da eşlik ettiği sancılarınızın başlaması gereklidir. Genellikle uyguladığımız, rahim ağzında yaklaşık 3 cm açıklığa ulaşıp aktif doğum ağrılarının eşlik ettiği durumlardadır. Daha erken uygulama doğum sürecini uzattığı gibi uygulamadaki gecikme ise annenin gereksiz yere sancı çekmesini sağlar.

Epidural analjezinin bebeğe ve gebeye sağladığı etkiler

Doğumun 1. evresi yani aktif sancıların yaşandığı dönemin ağrısız geçirilmesini sağlar. Doğumun 2. evresinde yani bebeğin çıkış aşamasında yaşanılan ağrıyı azaltır. Annede stres hormonlarını azaltır. Annenin hızlı nefes alıp vermesini engelleyerek vücutta oluşabilecek asit baz değişikliğini engeller.

Tüm bunları yaparken doğumun gidişatını ve doğum sürecini engellemez.  Hatta anne adayının ruhsal durumunda rahatlama yaratması, ağrısının giderilmesi, stresinin azaltılması deneyimlerimizce normal doğum şansını arttırmaktadır. Doğum sonrasında epizyotomi açılmış ise, epizyotominin dikimi anneyi rahatsız etmez, ağrı hissetmez.

Bu sırada anne rahatlıkla bebeğini emzirebilir, dokunabilir. Yani epidural yöntem ile doğum, bebek ile anne arasındaki ilk karşılaşmada da önemlidir. Ağrısız geçirilen doğum sancıları ile yorulmayan, halsiz, bitkin düşmeyen ve aç kalmayan anne adayı doğum sonrasında da bebeğinin tüm bakımını rahatlıkla karşılayabilir.

Onu kucağına alır, keyifle emzirebilir.

Epidural analjezi uygulanılan bir anne adayında sezaryen yapılabilir mi?

Epidural kateter takılan ve doğum sancılarını gidermek için bu katater kullanılan bir gebede sezaryen kararı verilir ise aynı katater kullanılıp farklı ilaçlar yapılarak sezaryen operasyonu yapılabilir.

Bu şekilde analjezi yani ağrı kesici yöntem olan epiduralden, anestezi yani operasyon yapılabilecek bölgesel anestezi gerçekleştirilmiş olur.

Aynı katater sezaryen sonrası da annenin doğum ağrılarının giderilmesinde ağrı kesicilerin verilmesini sağlamaktadır.

Epidural analjezinin etkisi ne zaman başlar?

Epidural katater takıldıktan ve ilaç verildikten yaklaşık 10-15 dakika içinde anne adayı ağrı hissetmemeye başlar. Ağrılar tekrarlayınca aynı kataterden ek doz ilaç yapılır.

Epidural analjezi doğumu uzatır mı?

Birçok gebe bu konuda endişelidir. Epiduralin doğum sürecini uzatabileceğini, ıkınmalarını etkileyebileceğini düşünür  ve epidural analjezi uygulatmak istemezler. Bu konuda yapılan araştırmalarda çıkan veriler ise oldukça farklıdır.

Bazı çalışmalar epidural anestezinin sancı sürecinde rahim ağzının açılmasını geciktirdiğini, bebeğin çıkım aşamasını uzattığını göstermiş olsa da bunu desteklemeyen çalışmalarda vardır.

Net bir sonuç verebilmek için yüksek sayıda gebeyi içeren ek çalışmalar gereklidir.

Epidural analjezi bebeğe zararlı mı?

Kullanılan ilaçların kana geçişinin oldukça az olması ve geçen miktarında bebeğin eşi dediğimiz plesantada parçalanması nedeni ile bebekte olumsuz etki oluşturmaz. Ancak özellikle tansiyon düşmesine yol açtığı için epidural sonrası tansiyon takibi ve bebeğin kalp atışlarının izlenmesi önemlidir.

Источник: https://www.annebebek.com.tr/babalik/Doguma-Hazirlik-ve-Dogum/Epidural-Analjezi-Hakkinda-Bilinmesi-Gerekenler/1294

Ağrısız doğum (epidural analjezi) nedir?

Epidural Analjezi Anne Bebek İlişkisini Hızlandırıyor

Ağrısız doğum, diğer adıyla epidural analjezi; normal doğum öncesinde anne adayının bel kısmından özel bir iğne ile girilerek omuriliği saran zarın dışındaki bölgeye takılan bir kateterden anestezik madde verilerek belden aşağısında ağrının hissedilmesinin engellenmesi olarak tarif edilebilir.

Ağrısız doğuma halk arasında prenses doğumda denmektedir. Bu ifadenin halk arasında kullanılmasının asıl kökeni, ilk kez ağrısız doğumun uygulandığı kişinin 1853’de kloroform uygulanarak doğumu gerçekleştirilen kraliçe Viktorya olmasıdır.

O zamana kadar normal doğum sırasında doğum sancılarının mutlaka çekilmesi gerektiği ve ağrıların azaltılmasının hoş karşılanmadığı bir dönem sona ermiştir. O tarihten sonra doğum ağrısının azaltılması için arayışlar artmıştır. Zaman içinde doğum sırasında çekilen ağrının azaltılmasında kullanılan yöntemler arasında en etkili olanı epidural analjezi yöntemi olmuştur.

Bu yöntemle çok rahat bir doğum süreci gerçekleşmesi nedeniyle zaman içinde halk arasında prenses doğum olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

Günümüzde tüm dünyada normal doğum için altın standart olarak kabul edilen, en etkili, en güvenli ve en sık kullanılan yöntem epidural yöntemle doğumdur. Epidural yöntem anestezi doktorlarının eğitimleri sırasında ve sonrasında çok yaygın olarak kullandıkları ve oldukça tecrübeli oldukları bölgesel anestezi tekniklerinden biridir.

Bu yöntem normal doğum mu yoksa sezaryen doğum için mi kullanılmaktadır?

Ağrısız doğum normal doğum için kullanılan bir yöntemdir.

Ancak bu yöntemle normal doğum yaptırılmaya çalışılırken doğumun herhangi bir nedenle gerçekleşmediği durumda belden takılan epidural kateterden verilen ilaç dozu ve konsantrasyonu artırılarak sezaryen doğumda gerçekleştirilebilir. Bu şekilde epidural kateter yardımı ile anne adayı uyanık olarak hem normal doğum hem de gerektiğinde sezaryen doğum yapabilir.

Doğum sırasında neler olmaktadır, niçin ağrı duyulmaktadır?

Doğum anne rahmi içinde ki bebeğin zamanı gelince bazı kasılmalarla doğum kanalından ilerleyerek dışarıya çıkması olarak tarif edilebilir.

Doğum eylemi üç evrede gerçekleşmektedir.

 • Evre: Açılma (dilatasyon)
 • Evre: Bebeğin çıkışı
 • Evre: Halas (Plasentanın yani bebeğin eşinin çıkması) ile doğum eylemi tamamlanır.

Doğumun süresi birçok faktöre bağlı olarak değişmesine rağmen genellikle ilk doğumlar ortalama 6-9 saat, sonraki doğumlar ortalama 3-5 saatte tamamlanmaktadır.

Doğum başladığında 1. Evrede ağrılar rahim kasılmaları, rahim boynunun genişlemesi ve doğum kanalının açılmasından kaynaklanır. Bu ağrılar ritmik kasılmalar şeklinde ve oldukça şiddetli olarak hissedilir. İkinci evrede ise ağrılar bebeğin başının doğum kanalından aşağıya inip dışarıya çıkarken kasık ve kalça tabanında ki yumuşak dokuları germesinden kaynaklanır.

Doğumda hissedilen ağrıyı azaltmak için başka yöntemler var mıdır?

Doğum eylemi normal bir süreç olmasına rağmen bu sırada hissedilen ağrının çok güçlü olması nedeniyle ağrıların azaltılması için çok sayıda yöntem kullanılmaktadır.

Bu amaçla hipnoz, akupunktur, aromaterapi, egzersizler, anestezik maddelerin koklatılması, ağrı kesici bazı ilaçların uygulanması, ağrıya neden olan bazı sinirlerin lokal anestezik ilaçlar ile uyuşturulması ve TENS uygulaması gibi yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler doğum ağrısını azaltmakta etkili olmalarına rağmen genellikle yetersiz kalmaktadır. Doğum ağrılarını azaltmada en etkili yöntem epidural yöntemdir.

Epidural yöntem normal doğumların hepsinde kullanılabilir mi?

Hayır, epidural doğum için temel koşul annenin bilinçli olarak doğum sürecine katılmayı tercih etmesidir. Ayrıca; gebelik süresinin problemsiz geçmiş olması, düzenli rahim kasılmalarının olması, rahim ağzının 3-7 cm açılmış olması, baş gelişte tek bebek olması ve 38-42 haftalık gebelik olması durumunda epidural yöntem ile doğum tercih edilebilir.

Epidural doğuma anne tek başına karar verebilir mi?

Epidural doğuma, kadın doğum uzmanı, anne adayı ve anestezi uzmanı birlikte karar vermelidir.

Epidural doğum kararı verildikten sonra neler yapıyorsunuz?

Girişimden önce anestezi uzmanı tarafından anneye işlemin nasıl yapılacağı ve olası yan etkileri anlatılır. Annenin varsa aklına takılan soruları cevaplandırılır. Ayrıca annenin muayenesi yapılır. Gerekli kan tahlillerine bakılır ve varsa aldığı ilaçlar öğrenilir. Yapılan bu değerlendirme sırasında anne adayının;

 • Bel bölgesinde işlem yapılacak alanda infeksiyon varsa,
 • Ciddi bel ameliyatı geçirilmişse,
 • Kanama ve pıhtılaşma bozukluğu varsa,
 • Tansiyonu aşırı düşükse,
 • Kafa içi basıncında artış (Beyin tümörü, kanaması vb) varsa,
 • Akli denge bozukluğu varsa ve
 • Kanı sulandırıcı ilaçlar kullanılıyor ise işlem yapılmaz.
 • Bu konularda sorun yoksa işlem için anneden onam alınır.

Epidural doğum tekniğini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Doğum ağrıları başlayıp ağrılar düzenli hale geldikten sonra anne adayı işlemin yapılacağı salona; doğumhane veya hazırlık odasına alınır.

Girişimden önce anneye damar yolu açılarak serum takılır, tansiyonu ölçülür, anne ve bebek kalp sesleri monitöre bağlanır.

Anne adayı sol tarafına yan yatar veya oturur, çenesini göğsüne dayar, kollarını omuzlarında çaprazlar ve olabildiğince öne doğru bükülüp sırtını kamburlaştırır.

İyi bir pozisyon ve kıpırdamadan durmak, hareketsiz kalmak işlemin çabuk yapılması için çok önemlidir. Bunun için de anne ile devamlı sözel iletişimde bulunmak, yapılanları adım adım anlatarak onu rahatlatmak büyük önem taşır.

Bel bölgesi antiseptik bir solüsyon ile temizlenir, steril delikli yeşil örtülür ve ince bir iğne kullanılarak işlem bölgesi lokal anestezik ilaç ile uyuşturulur. Bölge uyuştuktan sonra epidural aralık olarak bilinen bölgeye özel bir iğne ile girilir. Bu sırada ağrı hissedilmez veya çok az hissedilir.

Epidural aralık olarak bilinen bölge omurga kanalı içerisinde sinir liflerinin geçtiği yaklaşık 0,5 cm lik bir boşluktur. Bu iğnenin kılavuzluğunda epidural bölgeye plastik, kılcal bir hortum yerleştirilir ve iğne çıkarılır. Daha sonra kateterin çıkmaması için sırta bantla sabitlenir. İşlem süresi ortalama 5-10 dk’dır.

İşlem bittikten sonra sırt üstü yatılması, hareket edilmesi katetere zarar vermez ve kateter hissedilmez.

Rahim kasılmaları düzenli hale geldikten sonra rahim ağzı yaklaşık % 60-70 incelip, açıklığı 4 cm’ye ulaşınca yani sancılar anneyi ciddi olarak rahatsız etmeğe başlayınca ilaç uygulanır. Daha önce ilaçların uygulanması, kasılmaları etkileyip doğumu geciktirir.

Geç kalındığında ise hem anne gereksiz ağrı çekmiş olur hem de ağrılar daha sık geleceğinden anne adayı işlem süresince hareketsiz kalamaz ve epidural uygulanması zorlaşabilir. İlaç uygulandıktan sonra ayaklarda ısınma ve karıncalanma başlar ve daha sonra göbek hizasına kadar yükselen uyuşukluk hissedilir.

Ağrılar azalmaya başlasa da tam etkinin ortaya çıkması 10-25 dakika sürer. Ağrı doğumun ilerlemesiyle ve ilacın etkisinin azalmasıyla şiddetlendiğinde doz ayarlaması yapılır.

Amaç annenin kasılmaları hissetmesi fakat ağrı duymamasıdır. Doğum gerçekleştikten sonra kateterin çıkarılması ağrılı bir işlem değildir.

Epidural kateter takılması işlemi her zaman kolay olmakta mıdır? İşlemin başarı oranı nasıldır?

Epidural kateter tecrübeli anestezi hekimleri tarafından uygulandığında başarı oranı son derece yüksek ve yan etki oranı da son derece düşüktür. Ancak, bütün olumlu yönlerine rağmen literatürde epidural yöntem ile gebelerin % 85′inde yeterli etki elde edi¬lirken, % 12’sinde kısmi etki görüldüğü ve % 3 gebede ise hiç etki görülmediği bildirilmektedir.

Bu yöntemin normal doğuma göre avantajları nelerdir?

Epidural yöntem, normal doğumun ağrı duymadan gerçekleşmesidir. Bu yöntemde, doğum ağrılarının hafifletilmesi, bebeğin ve annenin sağlığını olumlu yönde etkiler ve konforunu artırır.

Doğum sürecinde anne yorulmadığı için rahatlıkla ıkınabilir, doğuma aktif olarak katılabilir. Anne, bebeğini doğurduğu zaman uyanık ve ağrısız olduğu için o güzel anın tadını çıkarır.

Doğumdan sonra anne kısa sürede bebeğine bakacak hale gelir.

Bu yöntemle çok az ilaç uygulandığı için anne ve bebeğe olumsuz etkisi çok azdır. Ancak nadiren de olsa doğum sürecinin uzamasına sebep olabilir.

Epidural yöntem ile doğum gerçekleşmez veya acil sezaryen ameliyatı yapılması gerektiğinde neler yapıyorsunuz?

Doğumun gerçekleşemediği bazı durumlarda epidural kateterden verilen ilaç miktarı ve konsantrasyonu artırılarak sezeryan ameliyatı da yapılabilir. Bu açıdan da önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Bu yöntemin dezavantajları ve istenmeyen yan etkileri var mıdır?

Çok sayıda avantajına rağmen bu yönteminde bazı dezavantajları vardır. Deneyimli anestezi uzmanları tarafından epidural kateter takıldığında yan etkiler çok azdır. Ayrıca bazı istenmeyen yan etkiler ile de karşılaşılabilir. Bunlar; hafif baş dönmesi, geçici tansiyon düşmesi, bulantı, kaşıntı, sersemlik, idrar yapamama daha sık görülür fakat kolaylıkla tedavi edilebilir.

 • Ayrıca; %1’den düşük olasılıkla baş ağrısı ve sırt ağrısı,
 • Verilen ilaçlara bağlı olarak bacaklarda geçici güçsüzlük,
 • Bebek kalp atımlarında yavaşlama,
 • Sinirlere zarar verilmesi ve enfeksiyon riski oldukça nadirdir.
 • Felç olma ihtimali ise son derece nadirdir, ancak bilgisiz ve deneyimsiz ellerde oluşabilecek bir komplikasyondur.

Son olarak epidural yöntem ile doğum yapmak isteyen anne adaylarına ne söylemek istersiniz?

Ağrısız ve sağlıklı doğum yapabilmek her kadının en doğal hakkıdır. Deneyimli anestezi uzmanlarının artması ve yeni ilaçların kullanıma girmesiyle epidural doğum en yaygın kullanılan yöntem haline gelmiştir.

Altın standart olarak kabul edilen bu yöntemden daha fazla anne adayının faydalanabilmesi için gerekli bilgilendirme başta kadın doğum uzmanları ve anestezi uzmanları olmak üzere ilgili herkesin yoğun çabalarına bağlıdır. Ülkemizde artan sezaryen oranları nedeniyle son yıllarda normal doğum daha fazla teşvik edilmektedir.

Bu nedenle epidural yöntemin daha fazla kullanılması gerektiği kanaatindeyim. Tüm anne adaylarına ağrısız bir doğum ve aileleriyle geçirecekleri sağlıklı ve güzel günler geçirmelerini dilerim.

Bana bu imkanı verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Prof. Dr. Müslüm Çiçek

Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi

Ameliyathane ve Yoğun Bakımlar Koordinatörü

Источник: https://www.gophastanesi.com.tr/saglik-rehberi/guncel-saglik/anestezi-ve-reanimasyon/agrisiz-dogum-epidural-analjezi-nedir-/

Epidural Anesthesia

Epidural Analjezi Anne Bebek İlişkisini Hızlandırıyor

Epidural anesthesia is the most popular method of pain relief during labor. Women request an epidural by name more than any other method of pain relief. More than 50% of women giving birth at hospitals use epidural anesthesia.

As you prepare yourself for “labor day,” try to learn as much as possible about pain relief options so that you will be better prepared to make decisions during the labor and birth process. Understanding the different types of epidurals, how they are administered, and their benefits and risks will help you in your decision-making during the course of labor and delivery.

What is epidural anesthesia?

Epidural anesthesia is a regional anesthesia that blocks pain in a particular region of the body. The goal of an epidural is to provide analgesia, or pain relief, rather than anesthesia, which leads to total lack of feeling. Epidurals block the nerve impulses from the lower spinal segments. This results in decreased sensation in the lower half of the body.

Epidural medications fall into a class of drugs called local anesthetics, such as bupivacaine, chloroprocaine, or lidocaine. They are often delivered in combination with opioids or narcotics such as fentanyl and sufentanil in order to decrease the required dose of local anesthetic.

This produces pain relief with minimal effects. These medications may be used in combination with epinephrine, fentanyl, morphine, or clonidine to prolong the epidural’s effect or to stabilize the mother’s blood pressure.

How is an epidural given?

Intravenous (IV) fluids will be started before active labor begins and prior to the procedure of placing the epidural. You can expect to receive 1-2 liters of IV fluids throughout labor and delivery. An anesthesiologist (specialize in administering anesthesia), an obstetrician or nurse anesthetist will administer your epidural.

You will be asked to arch your back and remain still while lying on your left side or sitting up. This position is vital for preventing problems and increasing the epidural effectiveness.

An antiseptic solution will be used to wipe the waistline area of your mid-back to minimize the chance of infection. A small area on your back will be injected with a local anesthetic to numb it. A needle is then inserted into the numbed area surrounding the spinal cord in the lower back.

After that, a small tube or catheter is threaded through the needle into the epidural space. The needle is then carefully removed, leaving the catheter in place to provide medication either through periodic injections or by continuous infusion.The catheter is taped to the back to prevent it from slipping out.

What are the types of epidurals?

There are two basic epidurals in use today. Hospitals and anesthesiologists will differ on the dosages and combinations of medication. You should ask your care providers at the hospital about their practices in this regard.

Regular Epidural

After the catheter is in place, a combination of narcotic and anesthesia is administered either by a pump or by periodic injections into the epidural space. A narcotic such as fentanyl or morphine is given to replace some of the higher doses of anesthetic, bupivacaine, chloroprocaine, or lidocaine.

This helps reduce some of the adverse effects of the anesthesia. You will want to ask about your hospital’s policies about staying in bed and eating.

Combined Spinal-Epidural (CSE) or “Walking Epidural”

An initial dose of narcotic, anesthetic or a combination of the two is injected beneath the outermost membrane covering the spinal cord, and inward of the epidural space. This is the intrathecal area. The anesthesiologist will pull the needle back into the epidural space, thread a catheter through the needle, then withdraw the needle and leave the catheter in place.

This allows more freedom to move while in the bed and greater ability to change positions with assistance. With the catheter in place, you can request an epidural at any time if the initial intrathecal injection is inadequate. You should ask about your hospital’s policy on moving around, eating and drinking after the epidural has been placed.

With the use of these drugs, muscle strength, balance, and reaction are reduced. CSE should provide pain relief for 4-8 hours.

What are the benefits of epidural anesthesia?

 • Allows you to rest if your labor is prolonged.
 • By reducing the discomfort of childbirth, some women have a more positive birth experience.
 • Normally, an epidural will allow you to stay alerted and remain an active participant in your birth.
 • If you deliver by cesarean, an epidural anesthesia will allow you to stay awake and also provide effective pain relief during recovery.
 • When other types of coping mechanisms are no longer helping, an epidural can help you deal with exhaustion, irritability, and fatigue. An epidural can allow you to rest, relax, get focused, and give you the strength to move forward as an active participant in your birth experience.
 • The use of epidural anesthesia during childbirth is continually being refined, and much of its success depends on the skill with which it is administered.

What are the risks of epidural anesthesia?

 • Epidurals may cause your blood pressure to suddenly drop. For this reason, your blood pressure will be routinely checked to help ensure an adequate blood flow to your baby. If there is a sudden drop in blood pressure, you may need to be treated with IV fluids, medications, and oxygen.
 • You may experience a severe headache caused by leakage of spinal fluid. Less than 1% of women experience this side effect. If symptoms persist, a procedure called a “blood patch”, which is an injection of your blood into the epidural space can be performed to relieve a headache.
 • After your epidural is placed, you will need to alternate sides while lying in bed and have continuous monitoring for changes in fetal heart rate. Lying in one position can sometimes cause labor to slow down or stop.
 • You might experience the following side effects: shivering, a ringing of the ears, backache, soreness where the needle is inserted, nausea, or difficulty urinating.
 • You might find that your epidural makes pushing more difficult and additional medications or interventions may be needed, such as forceps or cesarean. Talk to your doctor when creating your birth plan about what interventions he or she generally uses in such cases.
 • For a few hours after the birth, the lower half of your body may feel numb. Numbness will require you to walk with assistance.
 • In rare instances, permanent nerve damage may result in the area where the catheter was inserted.
 • Though research is somewhat ambiguous, most studies suggest that some babies will have trouble “latching on” causing breastfeeding difficulties. Other studies suggest that a baby might experience respiratory depression, fetal malpositioning, and an increase in fetal heart rate variability, thus increasing the need for forceps, vacuum, cesarean deliveries, and episiotomies.

Does the placement of epidural anesthesia hurt?

The answer depends on who you ask. Some women describe an epidural placement as creating a bit of discomfort in the area where the back was numbed, and a feeling of pressure as the small tube or catheter was placed.

When will my epidural be placed?

Typically epidurals are placed when the cervix is dilated to 4-5 centimeters and you are in true active labor.

How can my epidural affect labor?

Your epidural can cause your labor to slow down and make your contractions weaker. If this occurs, you may be given the medicine Pitocin to help speed up labor.

How can an epidural affect my baby?

As previously stated, research on the effects of epidurals on newborns is somewhat ambiguous, and many factors can affect the health of a newborn. How much of an effect these medications will have is difficult to predetermine and can vary based on dosage, the length of labor, and the characteristics of each individual baby.

Since dosages and medications can vary, concrete information from research is currently unavailable. One possible side effect of an epidural with some babies is a struggle with “latching on” in breastfeeding. Another is that while in-utero, a baby might also become lethargic and have trouble getting into position for delivery.

These medications have also been known to cause respiratory depression and decreased fetal heart rate in newborns. Though the medication might not harm these babies, they may have subtle effects on the newborn.

How will I feel after the placement of an epidural?

The nerves of the uterus should begin to numb within a few minutes after the initial dose. You will probably feel the entire numbing effect after 10-20 minutes. As the anesthetic dose begins to wear off, more doses will be given–usually every one to two hours.

Depending on the type of epidural and dosage administered, you can be confined to your bed and not allowed to get up and move around.

If labor continues for more than a few hours you will probably need urinary catheterization, because your abdomen will be numb, making urinating difficult. After your baby is born, the catheter is removed and the effects of the anesthesia will usually disappear within one or two hours.

Some women report experiencing an uncomfortable burning sensation around the birth canal as the medication wears off.

Will I be able to push?

You might not be able to tell that you are having a contraction because of your epidural anesthesia. If you can not feel your contractions, then pushing may be difficult to control. For this reason, your baby might need additional help coming down the birth canal. This is usually done by the use of forceps.

Does an epidural always work?

For the most part, epidurals are effective in relieving pain during labor. Some women complain of being able to feel pain, or they feel that the drug worked better on one side of the body.

When can an epidural NOT be used?

An epidural may not be an option to relieve pain during labor if any of the following apply:

 • You use blood thinners
 • Have low platelet counts
 • Are hemorrhaging or in shock
 • Have an infection on or in your back
 • Have a blood infection
 • If you are not at least 4 cm dilated
 • Epidural space can not be located by the physician
 • If labor is moving too fast and there is not enough time to administer the drug

Questions to ask your healthcare providers now and at the time of delivery in the hospital:

 • What combination and dosage of drugs will be used?
 • How could the medications affect my baby?
 • Will I be able to get up and walk around?
 • What liquids and solid foods will I be able to consume?

Last updated: March 24, 2017 at 11:50 am

Compiled using information from the following sources:

1. American Academy of Family Physicians

https://www.aafp.org

2. William’s Obstetrics Twenty-Second Ed. Cunningham, F. Gary, et al, Ch. 19.

3. Mayo Clinic Guide To A Healthy Pregnancy Harms Roger W., M.D., et al, Part 2.

Источник: https://americanpregnancy.org/labor-and-birth/epidural/

Epidural Anestezi İle Ağrısız Normal Doğum ve Yan Etkileri

Epidural Analjezi Anne Bebek İlişkisini Hızlandırıyor

Epidural anestezi, vücudun belirli bir bölgesinde oluşan ağrının hissedilmemesi için bölgesel olarak yapılan ve uygulandığı yeri ağrıya duyarsız hale getiren tıbbi bir uygulamadır. Anestezi uzmanı (anestezist) tarafından uygulanır.

Pek çok cerrahi işlem için kullanılan yöntemle, normal ya da sezaryen doğumda annenin hissedeceği ağrıya duyarsız hale gelmesi amaçlanır. Genel anesteziden farklı ise anne adayı doğum sürecinde uyanık ve etrafında olup biteni tamamen algılar durumda olmasıdır.

İnce bir katater yardımıyla epidural sahaya lokal anestezik maddenin verilmesi şeklinde uygulanır. Her cerrahi işlemde olduğu gibi epidural anesteziyle ağrısız doğumun da bazı yan etkilerinin olduğu söylenir. Bunların başında, baş ağrısı ve idrar yapmakta zorlanma gelmektedir.

Bilinenin aksine, epidural anestezi sonrasında annenin felç olma riski yoktur.   

Normal Doğumlarda Sıkça Kullanılıyor

Anne adayının doğum sancısını hissetmeden, bebeğinin doğumunun her evresini yaşadığı ağrısız doğum, normal doğumlarda sıkça kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Epidural anesteziyle ağrısız doğum, anne adayının ağrılarının şiddetlenmeye başladığı zaman uygulanmaktadır.

Doğumun Her Anını Yaşamak İçin Tercih Ediliyor

Çok ince bir katater yardımıyla belden epidural sahaya girilmesi ve lokal anestezik maddelerin verilmesi şeklinde uygulanır.

İşlem sonrasında anne adayı dokunmayı ve kasılmayı hisseder, hatta kalkıp yürür fakat bu esnada hiçbir şekilde ağrı hissetmez. Annenin güvenliği açısından işlem ameliyathane ortamında uygulanır.

Sezaryen doğum yapan annelerin bazıları, bebeğinin doğum sürecinin her anını yaşamak için epidural anesteziyle ağrısız doğum yöntemini tercih etmektedirler.   

Ağrısız Doğumun Avantajları

 • Ağrısız normal doğum için epidural anestezi mükemmel bir yöntemdir.
 • Uygun dozda uygulandığına etkin bir biçimde doğum ağrılarının giderilmesini sağlar,
 • Anne adayı uygulamadan sonra yürüyebilir.
 • Epidural analjezi anne adayını hasta hissettirmez, sersemletmez, bağırsak hareketlerini durdurmaz ve gaz çıkarımını engellemez.
 • Psikolojik rahatlama ve kas spazmını çözmesi nedeniyle normal doğum şansınızı artırır.
 • Doğum sonrası yorgunluk hissetmezsiniz, bitkin olmadığınız için bebeğinizi çok daha çabuk kucağınıza alırsınız.
 • Tecrübeli uzmanlar tarafından yapıldığında işlem sonrası baş ağrısı çok nadir görülür. (% 1 civarı)
 • Doğum kesisi (epizyotomi) açılan durumlarda epizyotominin açılması ve tamiri sırasında duyulan ağrıyı gidermede etkilidir.

Uygulanması Tavsiye Edilmeyen Durumlar

Ağrısız doğumun aşağıdaki durumlarda uygulanması tavsiye edilemez.

 • Aşırı kanama,
 • Sıvı kaybı veya diğer nedenlere bağlı tansiyon düşüklüğü,
 • Uygulanacak anestezi maddesine alerjisi,
 • İğnenin uygulanacağı bölgenin enfeksiyonlu olması,
 • Kafa içi basıncının artmış olması (beyin tümörü, kanaması vb),
 • Nörolojik hastalık şüphesi,
 • Trombosit sayısı 100.000'in altında olması.

Epidural Anestezide Felç Olma Riski Yoktur

Epidural anestezi uygulamasından sonra, annenin felç olma riskinin imkânsız olduğunu belirten uzmanlar, uygulamada yapılan iğnenin omuriliğin son bölümüne yapılmasından dolayı hastaya hiçbir zaman zarar vermediğinin altını çiziyor.

Bununla beraber söz konusu konuda halk arasında gereksiz bir korkunun oluştuğunu belirten uzmanlar, nadiren de olsa bazı hastaların bacaklarında hissizlik veya idrarını kontrol edememe gibi şikâyetlerinin olabileceğini belirtilirken, bu durumların geçici şikâyetler olduğunu ifade ediyorlar.

Epidural Anestezi – Ağrısız Doğumun Yan Etkileri

Epidural anestezi (ağrısız normal doğum) riskleri ve yan etkileri, uzman hekim tarafından uygulandığında oldukça azdır. Ancak en sık görülen yan etkisi tansiyon düşüklüğüdür. Doğum sonrasında annenin tansiyon düşüklüğünü önlemek için işlem öncesi sıvı yüklemesi ve yakın tansiyon takibi yapılır. Epidural anestezi ile ağrısız normal doğumun diğer yan etki ve riskleri şöyledir;

 • Gebelikte çok aşırı kilo alan anne adaylarında beldeki sorunlar epidural anestezi uygulamasını zorlaşabilir.
 • Yapılan işlem başarısız olabilir ve anne adayı doğumda ağrı duyabilir.
 • İşlem sırasında epidural iğnenin beyin omirilik sıvısına girmesiyle spinal anestezi durumu oluşabilir ve anne adayının belden aşağısı tamamen uyuşabilir ve hareket edemeyebilir.
 • Doğum sonrasında baş ağrısı görülebilir. Bu yan etki genellikle işlem sırasında anne adayının hareket etmesi sonrasında sık görüldüğü belirtilen bir durumdur. Çok sıvı ve kafein içeren içecekler içilerek ve sırtüstü yatak istirahati ile geçer. Tedavi edilmese bile 7-15 gün içerisinde kendiliğinden, iz bırakmadan geçer.
 • Doğumun ikinci evresinde uzama yaşanabilir.
 • Annede nadir olarak idrar yapmada zorluk çekme görülebilir.
 • Kateter takılan yerde nadiren enfeksiyon oluşabilir.
 • Allerjik reaksiyonlar görülebilir. Bölgesel ve geçici kaşıntı olarak görülen yan etki, kendiliğinden ya da basit bir ilaç yardımı ile birkaç saat içerisinde geçer.

Editörün Seçtikleri

Popüler Yazılar

Gebe Sözlüğü

Источник: https://www.gebe.com/epidural-anesteziyle-agrisiz-dogum/

Epidural analjezi ile normal doğum nedir?

Epidural Analjezi Anne Bebek İlişkisini Hızlandırıyor

Epidural analjezi ile normal doğumda anne adayı her türlü hareketini yapabiliyor ve yürüyebiliyor.

Kadın Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Gültekin Koçun,”Ağrısız normal doğum, doğum sancılarının kasıklarda baskı, karın bölgesinde basınç olarak algılandığı bir doğumdur. Anne adayları bu yöntemde ağrı ve acı hissetmezler” dedi.

Kadın Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Gültekin Koçun, anne adaylarının ağrısız normal doğumda ağrı ve acı hissetmediklerini söyleyerek, “Yapılan epidural analjezi uygulamasından doğuma kadar geçen sürede anne adayı her türlü hareketini yapabilir, yürüyebilir.

Doğumhaneye girdiğinizde karında kasılma hissettiğiniz zaman, ıkınarak bebeğinizin çıkmasına yardımcı olursunuz. Yani doğuma aktif olarak katılabilirsiniz. Ağrısız normal doğum gerçekleşmesi için, anne adayına doğum öncesi bel kısmından epidural aralıktan bir kataterle girilerek, belli oranda anestezik ilaç verilmektedir.

Bu sayede doğum sancıları sadece karın bölgesinde ve kasıklarda basınç şeklinde hissedilmektedir” dedi.

Epidural analjezi nedir?

Koçun, doğumda yaşanan ağrıların kendine özel şiddeti ve özellikleri olduğunu ifade ederek,”Hissedilen ağrılar çok yönlüdür. Kadınların çoğu bu ağrıları yaşamları boyunca yaşadıkları en şiddetli ağrı olarak tanımlar.

Doğumun ilk evresinde hissedilen ağrılar rahmin kasılması ve rahim boynunun genişlemeye başlamasıyla, doğum kanalının açılmasından dolayı olur. Ritmik olarak hissedilen kasılmalar, şiddetli adet sancılarına benzer.

Doğumun ikinci evresinde hissedilen ağrılar bebeğin başının doğum kanalına inmesi ve dışarıya doğru çıkması sırasında kasık ve kalça tabanında bulunan yumuşak dokuların kasılıp gerilmesinden dolayı yaşanır.

Doğumun daha sonraki evlerinde ağrısız normal doğum sağlamak için uygulanan epidural analjezi yani bölgesel analjezi yöntemi daha başarılıdır. Analjezi ağrı duymama, uyuşturma anlamında bir ifadedir. Kişinin uyutulmadan, şuuru açıkken sadece ağrının meydana geldiği bölgenin geçici olarak uyuşturulmasıyla, ağrıların geçici bir süre hissedilmemesini sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Epidural analjezi ne zaman uygulanır?

Koçun, uyuşturma yönteminin normal doğumda en fazla tercih edilen ve en etkili yöntemi olduğunu belirterek,”Bu yöntemin amacı anne adayının doğuma aktif olarak katılımını sağlamaktır. Anne adayının sadece baskıyı ve dokunmayı hissetmesini sağlar, fakat acıyı duymasını engeller.

Bu işlem uygulandığında anne adayı yürüyebilir, her türlü işi yapabilir. Doğumda hissedilen ağrıları duymaz.

Uygulama rahim kasılmalarının düzenli hale gelmesinden sonra, rahim ağzının yaklaşık olarak yüzde 60-70 oranında inceldiği, rahim ağzı açıklığının 4 santimetre olduğu zamanda, yani ağrıların anne adayını ciddi oranda rahatsız ettiği dönemde yapılır. Bunun daha önce yapılması kasılmaları etkileyeceğinden, doğumun gecikmesine neden olabilir.

Geç uygulanması halinde ise, anne adayının gereksiz yere ağrı çekmesine ve ağrıdan dolayı işlemin yapılamamasına neden olabilir. Yani epidural analjezi uygulaması zorlaşabilir. Çünkü uygulamanın yapılabilmesi için, anne adayının belli bir konumda durması gerekmektedir” diye konuştu.

Doğumda epidural analjezi uygulamasının sağladığı faydalar nedir?

Kadın Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Gültekin Koçun, bu uygulamanın kişiyi sersemletmediğini söyleyerek, “Bağırsak hareketlerini durdurmaz ve hareket etmesini engellemez. Anne adayının psikolojik olarak rahatlamasını sağlayarak, kas spazmını çözer ve normal doğum yapma şansını yükseltir. Doğum stresinin atılmasını sağlayarak, kaslarda gevşeme yapar.

Doğum sancıları ağrı tarzında değil, baskı ve kasılma olarak hissedilir. Doğuma ıkınma yaparak annenin katılımını sağlar. Doğumdan sonra annenin daha dinç olmasını sağladığından, bebeğiyle ilgilenmesine yardımcı olur. Normal doğumlarda ağrıların giderilmesinde en etkili yöntem olarak kabul edilmektedir.

Doğum sonrasında % 1 oranında baş ağrısı yapsa da, bu kolay geçirilen bir şikayettir”şeklinde konuştu.

Epidural normal doğumu SGK karşılıyor mu?

Ağrısız normal doğum, SGK ödeme listesinde yer alıyor. Normal doğumda ağrıları azaltan anestezi yöntemi olan epidural işleminde hastalardan en fazla 2 kat fark alınabilecek.

Sezaryen doğumlarda büyük artış, sağlık bakanlığını harekete geçirdi. Resmi Gazete'de yayınlanan SUT deki değişikliklere göre normal doğum operasyonlarında büyük değişiklik yapıldı.

Yapılan düzenlemelere göre epidural normal doğum SGK tarafından ödenecek işlemler arasında.

Normal doğum yapmak isteyen ancak doğum anındaki sancılardan korkan anne adayları için epidural anestezi yöntemi normal doğum yapması teşvik ediliyor.

Etkisini gösterdi

Normal doğumdaki avantajların hem anne hem de bebek açısından ne kadar önemli olduğu konusunda uzmanlar hem fikir.

Ancak özellikle ağrısız doğumdaki SGK düzenlemesi ile birlikte normal doğum saylarında artış gözlendi. Güvenilir ve gelişmiş bir anestezi yöntemi olan epidural hakkında yanlış edinilmiş korkular mevcut.

Tecrübeli ellerde ağrısız doğumun komplikasyonları %1'in altına inmektedir.

Özellikle “sakat kalır mıyım” yada “bebeğime zararı olur mu” gibi sorularla sıkça karşılan uzmanlar, sezaryen doğumda genel anestezi alan annelerin epidural ile daha az anestezik ilaca maruz kaldığını hatırlatıyor.

Ayrıca sezaryen doğum yapan bir anne bebeğinin doğuş anına maalesef tanık olamıyor.

Oysa normal doğumda ve özellikle epidural anestezi ile yapılan operasyonlarda anneler için daha güzel duygularla hatırlanabilen bir doğum hatırası oluyor.

Yatmadan önce 5 dakika zıplayın

Gebelikte risk yaratan 9 önemli neden

Çocuklarda büyüme ağrısı huzursuz ediyor

Cennetten parçalar 5 asırdır bu camide

Источник: https://www.yenisafak.com/hayat/epidural-analjezi-ile-normal-dogum-nedir-3267751

Ağrısız Normal Doğumun Yolu Epidural Analjeziden Geçiyor

Epidural Analjezi Anne Bebek İlişkisini Hızlandırıyor
 

Anne olmayı isteyen birçok kadın için doğum sırasında yaşayacağı ağrı büyük bir korkudur.

Halk arasında “ağrısız doğum” ve “prenses doğum” olarak da tanımlanan Epidural Analjezi, geliştirilmiş yeni ilaç ve teknikler sayesinde doğum sırasında oluşan ağrıyı büyük ölçüde ortadan kaldırıyor.

İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Doç. Dr. Güray Demir, bu yöntemle ilgili detaylı bilgiler paylaştı.

Annenin doğum sırasında fazla acı çekmesi, bazı anne adaylarında fizyolojik stres oluşmasına, bazılarında ise kan basıncının ve kalp atım hızının fazla yükselmesine neden olarak olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Fazla ağrılı bir doğum süreci yaşayan anneler doğum sonrasında yorgun düşmekte ve yeni doğmuş bebekleri ile arzuladıkları kadar ilgilenememektedirler. İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Doç. Dr.

Güray Demir, annelerin yaşadığı bu sorunu ortadan kaldıran “Epidural Analjezi” yönteminin kimlere, nasıl uygulandığını anlatarak uygulama sonrasındaki süreçle ilgili merak edilen sorulara yanıtlar verdi.

RAHİM AĞZI AÇIKLIĞI 4 CM OLMALI

Doğum eyleminin başlaması ile rahim kasılmaları şiddetlenerek düzenli hale gelir. Kasılmalar rahim ağzının açılmasına neden olur. Genellikle doğum için uygulanacak Epidural Analjezi rahim ağzı açıklığının 4 cm olduğu zaman uygulanmaya başlanır.

Daha önceden uygulanması doğum süresinin uzamasına, daha geç uygulanması ise hem annenin gereksiz yere ağrı çekmesine neden olur hem de işlemin yapılabilmesi için hareketsiz kalması gereken kişinin hareket etmeden duramamasına neden olarak işlemin başarısız olmasına neden olur.

DOĞUM BOYUNCA UYGUN DOZDA İLAÇ VERİLİR

Epidural Analjezi omurilik içinde bulunan, içinde karın, kalça ve bacakları ait sinir köklerinin olduğu epidural aralığa ince bir katater yardımı ile lokal anestezik ilaçların uygulanması ile sağlanır. İşlemi yapacak olan anestezi hekimi işlem öncesinde anne adayı ile görüşüp işlemin nasıl yapılacağını anlatır. Annenin hem sözel hem de yazılı onayı alınır.

Oturur ya da yan yatar pozisyonda işlemin yapılacağı bel bölgesinin dezenfeksiyonu sağlanır. Bölgesel anestezi sağlandıktan sonra işlem için özel üretilmiş bir iğne yardımı ile bel omurlarının arasından epidural aralığa ulaşılır. İşlem için tasarlanmış katater, epidural boşluğa yerleştirilip işlem sonlandırılır. Kataterin ucu omuz bölgesinde uygun bir yere yapıştırılır.

Sonrasında gerekli ilaç miktarı katater yardımıyla uygulanır. İlaç uygulamasına annenin taşıyabileceği özel bir otomatik pompa yardımı ile ağrının şiddetine göre doğum bitene kadar devam edilir. Hatta doğum sonrasında olabilecek ağrılar için de ilaç uygulamasına devam edilebilir.

Ağrısız doğum için yapılan epidural katater yerleştirilmesi anne için ağrısız ve rahat bir uygulamadır.

RAHAT DOĞUM, DİNÇ ANNE…

 

Epidural Analjezi sayesinde;

 • Etkin bir ağrı tedavisi yapılır.
 • Hareket kısıtlılığına neden olmaz.
 • Psikolojik rahatlama sağlar.
 • Kas spazmlarını engelleyerek doğumu rahatlatır.
 • Doğum kesisi (epizyotomi) açılan durumlarda epizyotominin açılması ve tamiri esnasında duyulan ağrıyı giderir.
 • Gerekli olduğunda sezeryan anestezisi için de kullanılır. Genel anesteziye gerek olmadan sezeryan yapılmasına imkan verir.
 • Doğum sonrasında annenin yorgun, bitkin olmasını engeller.
 • Annenin çabucak bebeği ile ilgilenmesine ve onu emzirmesine olanak verir.

EPİDURAL ANALJEZİ KİMLERE UYGULANMAZ?

Epidural Analjezi’nin sakıncalı olduğu durumlar çok azdır ve çoğu durumda başarıyla uygulanabilir.

Pıhtılaşma bozukluğu olan, aşırı sıvı kaybı, aşırı kanama ya da diğer nedenlere bağlı tansiyonu düşük olan, kullanılacak anestezi maddelerine alerjisi olan, uygulamanın yapılacağı bölgede enfeksiyonu olan anne adaylarına epidural analjezi uygulanamaz. Aşırı kilo almış ve omurilikteki yapısal sorunları olan kişilerde teknik olarak epidural analjezi uygulaması mümkün olmayabilir.

UYGULAMANIN RİSKLERi NELERDİR?

Genel kanının aksine tecrübeli hekimler tarafından uygulandığında Epidural Analjezi’nin yan etki ve riskleri son derece azdır.

 • En sık görülen yan etki tansiyon düşüklüğüdür. Yeterince sıvı tedavisi ile tansiyon düşüklüğü önlenir.
 • İşlem sırasında epidural iğnenin omurilik sıvısının olduğu alana girmesi sonucu spinal anestezi oluşabilir. Bu durumda belden aşağısı tamamen uyuşur ve hareket edemez. Bu durum geçici bir süreçtir.
 • Doğum sonrası baş ağrısı olabilir. Oluşabilecek baş ağrısı yeterli sıvı ve kafein içeren içecekler alınarak istirahat ile geçer. Tedavi edilmese bile 7-15 gün içinde kendiliğinden, iz bırakmadan geçer.
 • Doğumun ikinci evresinde uzama görülebilir. Bu uzama anne ya da bebeği olumsuz etkilemez.
 • Nadiren idrar yapmada zorluk görülebilir.
 • Nadiren kateter takılan yerde enfeksiyon gelişebilir.

EPİDURAL ANALJEZİ VE EPİDURAL ANESTEZİ ARASINDAKİ FARK!

Epidural analjezi, ağrısızlığın sağlanmasıdır. Epidural anestezi ise ağrı ile beraber duyu hissinin de engellenmesidir ve sezeryan işlemlerinde kullanılır. Yapılan işlem her ikisinde de aynı, sadece kullanılan ilaçların dozu farklıdır.

Epidural Analjezi uygulanan kişilerde komplikasyonlar sık mıdır?

Korkulanın aksine oldukça nadirdir. Epidural Analjezi uygulanmış kişilerde bacaklarda güçsüzlük veya idrar tutamama gibi geçici istenmeyen norolojik sonuçlar yaklaşık 200 bin kişide 1, işleme bağlı enfeksiyon yaklaşık 150 bin kişide 1, kalıcı nörolojik hasarlar ise yaklaşık olarak 250 bin kişide sadece 1 kişide görülür.

Ağrısız doğum amacıyla anneye verilen ilaçların bebeğe zararı dokunur mu?

Bu ilaçlar bölgesel uygulandığı için bebeğe herhangi bir etki oluşturacak düzeyde geçmez. Geçebilecek eser miktardaki ilaç ise bebeğin karaciğer ve böbreği tarafından hızlıca yok edilir. Sonuçta uygulanan ilaçların bebeğe olumsuz bir etkisi yoktur.

Epidural analjezi bel fıtığı olanlar ya da bel ağrıları çeken hastalara uygulanabilir mi?

Epidural Analjezi bel fıtığı ameliyatları için de uygulanan bir anestezi yöntemidir. Bel fıtığı olan hastalarda mevcut hastalığa ek bir zarar vermez.

 Epidural anestezi yapılsa da yapılmasa da doğum sonrası her 3 kadından birinde bel ağrıları olur; bu durum hamileliğe bağlı vücudun ağırlık merkezinin değişmesi ile ilgilidir.

Bel bölgesinde bir problem yoksa epidural anestezi uygulanması ek olarak bir bel ağrısı oluşturmaz.

Editör Ramazan Cengiz

Источник: https://www.urfahaberleri.com/haber/7159/agrisiz-normal-dogumun-yolu-epidural-analjeziden-geciyor/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.