Ereksiyon

Ereksiyon problemi için ne yapılır? Ereksiyon sorunu nasıl çözülür?

Ereksiyon

Ereksiyon problemi veya sertleşme sorunu erkeğin cinsel hayatındaki en büyük sorunudur. Labrotuarlarda bir çok bilim adamı tarafından geliştirilen hapların piyasadaki çoğunluğu bu sorunun genişliğini gözler önüne sermiştir. Çünkü günümüzdeki insanlar ereksiyon gücünü veya sertleşme kuvvetini erkeğin cinsel gücüyle bağdaşlaştırmıştır.

Ereksiyon problemi (sertleşme sorunu) erkeğin art arda cinsel ilişkiye girmesi sonucu oluştuğu gibi ilk cinsel ilişki deneyiminde de görülebilir. Sağlıklı erkekler, araklıklı cinsel ilişki yaşadıkları dönemlerde ereksiyon problemi (sertleşme sorunu) yaşamayabilmektedir.

Ereksiyon problemi veya sertleşme sorunu nedir?

Ereksiyon problemi (sertleşme sorunu) erkeğin cinsel organının cinsel ilişki için yeterli hacmi ve sertliği sağlayamamasıdır. Ayrıca bu sertliği sürdürememe durumuna da iktidarsızlık denir. Yaptığımız araştırmaya ve son sosyal mecra verilerine göre erkeklerin hayatı boyunca en az on cinsel ilişkisinde bu sorunu yaşadığını bilgisine ulaşılmıştır.

Ayrıca araştırma verileri erkeğin yaşı ilerledikçe ereksiyon probleminin arttığını da söylemekte. Özellikle 40’lı yaşlar %32, 50’li yaşlarda %53, 60’lı yaşlarda ise %69 oranında ereksiyon problemi veya sertleşme sorunu yaşamaktadır. Ancak ereksiyon problemi sadece ileri yaşlardaki erkeklerde olmaz.

Gençlerde de görülebilen ereksiyon problemi sorunu dinamik zamanların düşmanı haline gelebilir. Özellikle gençlerde ruhsal kaynaklı ereksiyon veya sertleşme sorunları görülebilir. Şöyle ki gençler artık daha kolay psikolojik travmalara girebilmekte. Bunun nedeni sosyal medyadır.

Oldukça derin bir konusu olduğu için şuan bu konuya girmiyoruz. Başka bir açıdan baktığımız zaman ereksiyon sorunlarının bir diğer nedeni de vücudun hormonsal yapısıdır.

Günümüzde sağlıksız beslenerek yaşamını sürdüren gençlerin çoğunluğu oldukça fazladır. Sağlığa zarar veren yiyeceklerin içerisindeki besin değerleri erkeklik hormonu olan testesteron oranını azaltabilir ve kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun oranını arttırabilir.

Bu durumda genç yaşta ereksiyon problemi yaşamak kaçınılmaz olur. Cinsel ilişki esnasında ereksiyon problemi veya sertleşme sorunu yaşamamak için sağlıklı beslenmek şarttır.

Özellikle içeriği belli olmayan ve östrojen hormonunu direkt olarak arttıran besinlerden kaçınılmalıdır. Aşağıda östrojen oranını arttıran ve kaçınmaz gereken besinleri madde madde ele alacağız. Ayrıca erkeklik hormonunu arttıran besinlere de ayrıntılı yer vereceğiz.

Uyarı: Sertleşme sorunu veya ereksiyon problemini çok sık yaşıyorsanız bir doktora başvurmanız oldukça önem taşımaktadır. Çünkü ereksiyon problemi başka önemli bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bunlar, koroner damar hastalığı veya damar tıkanıklığı, kalp krizi, diyabet ve depresyon gibi rahatsızlıklardır.

Ereksiyon problemi veya sertleşme sorunu nasıl çözülür?

Ereksiyon problemi düzenli beslenmeyle aşılan bir sorundur. Cinsel hayatınızı bitirebilecek bir sorun olan ereksiyon probleminden düzenli ve tavsiye ettiğimiz şekilde beslenerek kurtulabilirsiniz. Ayrıca cinsel dürtülerinizi de bastırmanız bu sorunu ortadan kaldırabilir.

Cinsel ilişki de heyecan veya partnerden gelen isteksiz hamleler ereksiyon problemini ortaya çıkarabilir. Erkek cinsel organına yeterince kan gitmesini engelleyen bu nedenler ereksiyon problemini doğurur. Yaşı genç olan erkekler için depresyona girme nedeni olan ereksiyon problemi yaşı ilerlemiş erkekler için bazen doğal karşılanabilmektedir.

Ereksiyon problemi kimlerde görülür?

Ereksiyon problemi veya sertleşme sorunu yaşayan kişi grupları şu şekildedir.

 • Şeker hastalığı olan kişiler
 • Yaşı ilerlemiş kişiler
 • Sigara tüketen kişiler
 • Alkol tüketen kişiler
 • Düzensiz beslenen kişiler
 • Ruhsal rahatsızlıkları olan kişiler
 • Testesterona saldıran ilaçları kullanmakta olan kişiler
 • İleri derece de bel fıtığı olan kişiler
 • Teknolojik aletleri çok kullanan kişiler (gamma aminobütirik asit azalması)
 • Geçmişte omurilik yaralanması yaşayan kişiler
 • Belli miktarda radyasyona maruz kalmış kişiler

Bu rahatsızlık gruplarında ereksiyon problemi ve sertleşme sorunu oldukça sık görülmektedir.

ereksiyon problemini ortadan kaldıran besinler

Ereksiyon problemine veya sertleşme sorununa iyi gelecek besinler

İçeriği sayesinde erkeğe enerji veren besinler ve bitkisel karışımlar ereksiyon problemine çözüm getirebilir. Şimdi madde madde ayrıntılı bir şekilde ereksiyon sorununu gideren yiyeceklere göz atalım.

♦ Bal: İçeriğindeki tokoferol, askorbikasit, flavonoidler ve diğer fenolik maddeler nedeniyle antioksidatif etkiye sahiptir. Vitamin  ve mineral kaynağıdır.

Kan hücrelerinin  sayısını arttırdığı için ereksiyon problemine çözüm olmaktadır. Diyabete neden olan şeker için kusursuz bir alternatifdir. Ayrıca kan hücrelerinin artması demek kanınıza daha çok oksijen karışması demektir.

Böylece cinsel ilişki sırasında daha aktif olabilir ve süreklilik sağlayabilirsiniz.

♦ Kaymak: Güç verici özelliğiyle ereksiyon problemine deva olan kaymak vücudun genel direncini arttırmaktadır. Bal ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilir. Haftada 3 kez kaymak tüketebilirsiniz. Daha fazlası zararlı olabilir ve vücudunuzu yağlandırabilir. Ayrıca cinsel organdaki yaralar veya fiziksel sorunlar içinde kaymak tüketilmelidir.

♦ Keçiboynuzu: Karbonhidrat bakımından oldukça zengin olan keçiboynuzu A ve C vitamini açısından da oldukça besleyicidir. Başta potasyum ve magnezyum olmak üzere bir çok besini içeriğinde barındıran keçiboynuzu ile vücudunuz güç kazanacaktır. Ereksiyon probleminin çözülmesine katkı sağlar.

♦ Keçiboynuzu pekmezi: Keçiboynuzunun faydaları kadar pekmezininde faydaları vardır. Özellikle cinsel ilişki öncesinde tüketilmesini önerdiğimiz keçiboynuzu pekmezi kıymetli bir güç verici besindir. Kepekli ekmekle birlikte tüketilmesini öneriyoruz.

♦ Çikolata: Özellikle psikolojik ve ruhsal bozuklukların neden olduğu ereksiyon sorunlarında tüketilmesini öneriyoruz.

Vücuda faydalı ve dinçlik getiren flavonoid antioksidanlarını barındırdığı için tüketilmesi şarttır.

Yalnızca kokusuyla bile vücuda mutluluk hormonu olan endorfini salgılatmasıyla zihninizi berraklaştıran çikolata, performans yükseltme açısından da önemli bir besindir.

♦ Fındık-üzüm: Bir zamanlar aganigi mottosuyla reklamı yayınlanan fındık muhteşem bir kuvvet vericidir ve içeriğinde sağlık için çok önemli besinler barındırır. Ayrıca üzümle tüketilmesini önerdiğimiz fındık ile performans sorunlarınız tarih olacaktır.

♦ Mesir macunu: Bir diğer adı kuvvet macunudur. Tamamen afrodizyak olduğuna inanılan mesir macunu Anadolu topraklarında hala sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca farklı inanışlarda mesir macununun hem kadının hem erkeğin cinsel hayatına olumlu katkıları olduğuna inanılmaktadır.

Sabah öğle akşam birer kaşık mesir macunu tüketmeniz ereksiyon problemini ortadan kaldıracaktır. Öte yandan cinsel kuvveti arttırdığına dair araştırmalarda mevcuttur.

♦ Karamel: Haftada bir kere iki kaşık tüketmenizi tavsiye ettiğimiz karamel kuvvet verici özellik taşımaktadır.

♦ Domates: Kas hareketlerinde bulunan sorunları gideren domates güçlü bir  besin kaynağıdır. Kalp hastalığı ve diyabet riskinin azaltan domates aynı zamanda cinsel ilişki sırasında oluşabilecek kalp krizi riskini de azaltır. Enerji artışını da tetikleyen domates cinsel ilişki öncesi kesinlikle tüketilmesi gereken bir besindir.

♦ Kepekli ekmek: Protein vitamini açısından zengin olan kepekli ekmek vücuda enerji verir. Yorgunluk hissini ortadan kaldırır ve performansınızı maksimuma çıkarmanıza yardımcı olur.

♦ Yulaf: Marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz yulaf kuvvet verinci ikinci en önemli besinimizdir. Keçi sütüyle karıştırıp sabah öğle akşam tüketebilirsiniz. İçerdiği lifler sayesinde kas yapınız güçlenecek ve daha dayanıklı bir hale geleceksiniz.

♦ Zencefil: Kan akışını hızlandıran zencefilin çayını yaparak tüketebilirsiniz. Her sabah tüketmeniz ereksiyon probleminizi düzeltecektir. Ayrıca vücuttaki damar yapısının korunmasına yardımcı olduğu için damar tıklanıklıklarının neden olduğu sertleşme sorununu giderecektir.

♦ Karanfil: Strese ve yorgunluğa iyi gelen karanfil cinsel ilişki sırasında lk an ki performansınızı korumaya yardımcı olur. Cinsel ilişki sonrasında yorgunluk ve bitkinlik hissediyorsanız bir pençe karanfili demliğe atıp suyunu içmeniz faydalı olacaktır. Öte yandan solunum yollarını açar.

♦ Bakla: Eskiden “bakla aklını bana sakla” mottosuyla ortaya çıkan bakla erkeklerin cinsel ilişki öncesi kadınlara “aklını almaya geliyorum” demesinin başka bir yoluydu. Cinsel kuvveti arttıran ve içeriğindeki L-dopa bileşeniyle ereksiyon problemini ortadan kaldıran bakla, çok tüketilmesi durumunda zararlıdır.

♦ Fasulye: L-dopa bileşeni içeren başka bir besin fasulyedir. Çok tüketilmemesi gerektiğini vurgulayalım. Ayrıca kaynatıp suyunu içmenizi tavsiye ediyoruz.

♦ Tarçın: Genel hastalıkların üstesinden gelen tarçın ereksiyon problemini ve sertleşme sorununu ortadan kaldırmada birebir devadır. Erkek cinsel organına daha fazla kan akışı sağlayan tarçın sertleşme sorunlarına iyi gelir.

♦ Kiraz: İçeriği bakımından vücuttaki kan oranını arttıran kiraz güzel bir besindir. Ayrıca testesteron hormonunu da arttırır. Hormon dengelerini düzenlediği bilinen kiraz testis ağrısına da iyi gelir.

♦ Anason: Uygun miktarda tükettiğiniz zaman hiç bir zararı olmayan anason fazla miktarda tüketilirse vücuttaki östrojen (kadınlık hormonu) oranını yükseltebilir. Aman dikkat diyelim.

♦ Adaçayı: Zengin vitaminlerle donanmış adaçayı cinsel sorunların giderilmesine yardımcı olur. Adaçayı hakkında daha detaylı bilgi almak çin tıklayın.

Ereksiyon  sorununu (sertleşme sorununu) gideren tavsiye karışımlar

 • Keçiboynuzu pekmeziyle keçiboynuzu tozunu karıştırın macun şeklinde tüketin.
 • Fındığı ezip balın içine katın. İçerisine yarım limon sıkın. Üzüm parçacıkları atın. Afiyet olsun.
 • Kaymağın içerisine muz ezip koyun. İçine yarım bardak bal ekleyin.
 • Muzun üzerine tarçın ekleyip tüketin. Her gün iki adet, cinsel ilişki öncesi de bir adet olacak şekilde beslenebilirsiniz.
 • Mesir macunu içerisine karanfil tohumu atın. Cinsel ilişkiye girmeden 6 saat önce tüketin.
 • Bir avuç fındığı ve bir adet muzu ezip içerisine keçiboynuzu pekmezi koyun bir kaşık. Afiyetler olsun.

Kadınlık hormonu (Östrojen) içeren besinler

 • Keten tohumu
 • Soya ürünleri
 • Kurutulmuş meyveler (Hurma, kayısı vb.)
 • Nohut
 • Bezelye
 • Çilek
 • Şeftali
 • Rezene
 • Sarımsak
 • Biber
 • Patates
 • Salatalık
 • Pançar
 • Kabak
 • Bal kabağı
 • Barbunya
 • Patlıcan

Erkeklik hormonu (Testesteron) içeren besinler

 • Karides
 • İstridye
 • Yumurta
 • Muz
 • Kırmızı et (yağsız)
 • Midye
 • Zeytinyağı
 • Hindistan cevizi yağ
 • Tereyağı (mümkünse has)
 • Bulgur
 • Brokoli
 • Brüksel lahanası
 • Lahana
 • Karnabahar
 • Kara lahana
 • Kuşkonmaz
 • Kereviz sapı
 • Nar
 • Chia Tohumu
 • Zencefil
 • Ananas

Bu besinleri tüketmeniz vücudunuzdaki hormon dengelemesi açısından çok önemlidir. Sağlıklı ve kararında beslenin.

Bu makaleye aşağıdaki yorum kısmından yorum atabilir ve kendi önerilerinizi yazabilirsiniz. Takip edeceğimizi de bilin istiyoruz. Ayrıca yorumlarınız sizden sonra ki okurlar içinde çok önemlidir.

Öte yandan aklınızdaki soruları bize ve okurlarımıza agrisinaiyigelen.com Soru Cevap platformundan iletebilirsiniz. Bir bakmanızı tavsiye ederiz.

Источник: https://www.agrisinaiyigelen.com/ereksiyon-problemi-icin-ne-yapilir-ereksiyon-sorunu-nasil-cozulur/

Erkeklerde Ereksiyon Sorunu ve nedenleri

Ereksiyon

Uygulama alanımı dogumbilimi ve jinekolojiden hormon dengelemeye çevirmeye ilk başladığımda, kadın hastalarımdan pek çoğu “Bana çok yardımcı oldunuz. Kocam için ne yapabilirsiniz?” dedi.

Tıp fakültesinden beri hiç yapmadığım için, erkek hastalarla ilgili çalışma yapma konusunda biraz heyecanlıydım.

Fakat bilgilerimi erkekleri de uygulamama dahil edecek şekilde genişletmeye başladığımda, hormon dengeleme işleminin kadınlarda jonglörlük faaliyeti kadar zor iken, erkeklerde şipşak fotoğraf çekmek kadar kolay olduğunu gördüm.

Pek çok vakada denge sağlama işlemi sadece bir hormonu kapsar. Elbette ki libidoyu geri kazandırmanın diğer yönleri (beslenme, farkındalık ve iletişim) kadınlara olduğu kadar erkeklere de uygulanabilir. Fakat hormonal yönle uğraşmak, kadınlara kıyasla erkeklerde çok daha kolaydır.

Bu bölümde, bir erkeğin libidosunu neyin yok edebileceğini ve erkeğin libidosunu nasıl geri kazanabileceğini öğreneceksiniz. Her iki partner de dengeli bir libidoya sahip olduğunda, gerçekten kıvılcımlar çakabilir.

Erkeklerde Libido Problemleri Bir Genel Bakış

Libidoda düşüş olması kadınlara kıyasla erkeklerde daha nadir bir durumdur fakat erkeklerin tahminen %16’sı düşük libido sorunu yaşar. Partnerleri çok istekli bile olsa, seksten tamamen uzak durmaya çalışabilirler.

Bazen libido ereksiyon sorunu (ED) gibi fiziksel problemlerden ötürü kaybolur. Bazen de kadınlarda olduğu gibi cinsel dürtünün azalmasının sebebi ilişki problemleri, yorgunluk, stres, anksiyete veya fiziksel rahatsızlıklardır.

Düşük testosteron seviyesi bu konuda neredeyse her zaman rol oynar.

Cinsel işlev bozukluğu zaman zaman erkeklerin yaklaşık %30’unu etkiler. Bazıları için problemler tam anlamıyla fizikseldir.

Ereksiyon sorunu (ED) 40 yaş altı erkeklerin 12’sini, 50-59 yaş arası erkeklerin %18’ini, ve 60 yaş üstü erkeklerin %25-30’unu etkiler. Her üç erkekten biri, en azından bazen erken boşalma sorunu yaşar.

Performans kaygısı, çoğu zaman ereksiyon sorunu (ED) ile birlikte ortaya çıkar (buna şaşırmamak gerekir) ve yaklaşık her beş erkekten birini etkiler.

Bir erkeğin kimliği ve erkekliği, cinselliğine bağlı olma eğilimi gösterir ve bu yönü her zamanki seviyede değilse, hayatının diğer yönleri de bu durumdan fazlasıyla etkilenir.

Libido kaybı yaşayan erkekler ve kadınlar üzerinde yapılan bir anket, yaşadıkları cinsel zorluklara rağmen kadınların %46’sının genel olarak hayatlarından memnun olduğunu, fakat cinsel yaşamları tatmin edici olmadığında erkeklerin sadece %23’ünün genel olarak hayatlarından memnun olduğunu tespit etti.

Erkeklerde orta yaşlarda görülen cinsel işlev bozukluğunun nedenleri hormonal, psikolojik veya sosyal olabilir. Kardiyovasküler hastalık, prostat hastalığı veya diyabet gibi sağlık problemlerinden kaynaklanabilir. Şimdi partnerinizin karşı karşıya kalabileceği sorunlara ve o sorunlara nasıl hitap edilebileceğine bir göz atalım.

Ereksiyon Sorunu (ED)

Bir erkek seks tatmini için yetecek kadar sert veya yeterince uzun süreli ereksiyon olmuyorsa, teşhis ED’dir. Kısa bir süre sertleşme yaşayabilir veya hiç sertleşme yaşamayabilir.

Libido ile uyarılma arasındaki ilişki erkeklerde de karmaşıktır fakat yine de kadınlarda olduğu kadar karmaşık değildir.

Genel olarak, bir erkek seks yapmak istemiyorsa ereksiyon olmaz fakat seks istediğinde de ereksiyon olamayabilir! (Kadınların fiziksel olarak uyarılabildikleri halde hala libidosuz olmalarını hatırlayın.

) Kadındaki uyarılma eksikliğinin mutlaka dışarıdan belli olması gerekmezken, bir erkekte sertleşme olmadığında cinsel birleşme can sıkıcı bir delil sona erebilir. Bu çok büyük bir baskıdır! Ve ereksiyon sorununu yalanlamayı tercih eden veya bu konuda utanan bir erkek için seks yapmaya kalkışmamak, bu sorunla karşı karşıya kalmamanın bir yoludur.

Geçmiş yıllarda, ereksiyon sorunu erkeklerin bir doktorla bile rahatça konuşabildikleri bir konu değildi. Özellikle ereksiyon sorununu tedavi etmeye yönelik oldukça etkili ilaçların tanıtılmasıyla birlikte bu durum değişti.

Fakat Viagra, Cialis veya Levitra için reçete yazdırmak amacıyla bir doktora gitmek, bir erkeğin ereksiyon sorunu hikayesinin bittiği anlamına gelmemelidir. Ereksiyon sorununa sebep olduğuna veya katkı sağladığına inanılan bazı sorunlara, bu kitabın diğer bölümlerinde tanımlanan diyet ve yaşam tarzı değişiklikleriyle hitap edilebilir.

Bazı erkekler için hormon replasmanı, daha iyi bir ereksiyon işlevinin geri kazanılmasının önemli bir parçasını teşkil edebilir.

Ereksiyon sorununun (ED) fiziksel nedenleri

Kardiyovasküler hastalık. Ereksiyon meydana getirmek için penise kan taşıyan kan damarları, yağ birikintilerinden veya damar sertleşmesinden ötürü daralabilirler.
Obezite.

Obezite ve aşırı kilo, ereksiyon işlevini engelleyebilecek şekilde kardiyovasküler sağlığı etkiler.

Obezite, östrojen seviyelerini yükseltip testosteron seviyelerini azaltarak hormon dengelerini değiştirir (iyi bir ereksiyon işlevini desteklemez).

Diyabet

Hem tip 1 diyabet (insüline-bağımlı) hem tip 2 diyabet (erişkin yaşta ortaya çıkan), vücut genelindeki sinirlerin ve kan damarlarının sağlığını etkiler. Diyabet hastası erkeklerin %30-50’si ereksiyon sorunu (ED) yaşar. Diyabetin iyi bir şekilde kontrol edilmesi, sağlıklı bir ereksiyon işlevinin korunmasında kilit öneme sahiptir.

Hormon dengesizliği

Erkekler yaşlanırken, testosteron seviyeleri doğal olarak azalır. Düşük testosteron seviyeleri hem ereksiyon işlevini hem libidoyu etkiler ve testosteron replasmanı bu konuda çok yardımcı olabilir. Bu konuya bu bölümün ilerisinde daha fazla yer verilmiştir.

Reçeteli ilaçlar

Antidepresanlar, tansiyon ilaçları, antihistaminler, trankilizanlar, kolesterol düşürücü ilaçlar ve ülser ilacı Tagamet (simetidin), ereksiyon işlevini etkiler. Prostat büyümesi tedavisinde hap halinde ve saç dökülmesi tedavisinde lokal ilaç veya hap halinde kullanılan finasterid adlı ilaç da ereksiyon işlevini etkileyebilir.

İlerlemiş prostat kanserinin tedavisinde kullanılan ilaçların hormon engelleme etkileri vardır neredeyse kesin olarak libidoyu ve ereksiyon işlevini etkilerler. Yaşam tarzında ve beslenme biçiminde yapılacak değişiklikler, ilaçlara olan ihtiyacı minimum düzeye indirebilir.

İlaçlar gerekli olduğunda, erkekler doktorları ile birlikte libidoyu ve ereksiyon işlevini etkilemeyen alternatifler bulmaya çalışabilirler.

Stres

Yüksek stres ereksiyon sorununa sebep olabilir. Farkındalık uygulaması, egzersiz, yoga veya 8. Bölümde tanımlanan diğer stres giderici faaliyetleri yapmak, her ikinizin de de daha iyi bir cinsel fonksiyona ve hisse sahip olmanızı destekler ve sizi birbirinize daha fazla yaklaştırabilir.

 Prostat büyümesi

Bu yaygın durumda, bir erkeğin prostatı şişer ve idrarın mesaneden etkin bir şekilde akmasını engelleyecek şekilde idrar yolunu kısmen kapatır. BPH (iyi huylu prostat hipertrofisi) olarak da bilinir. İlaçlar idrarın tekrar akmasına yardımcı olur.

Fakat BPH’li erkeklerin ereksiyon sorunu yaşamaları daha fazla muhtemeldir ve hastalığın tedavisinde alfa blokör ilaçlar kullanılması problemi daha da kötüleştirebilir.

Proscar (finasterid) ve Avodart (dutasterid) adlı ilaçlarda da aynı durum söz konusudur.

Pek çok erkek BPH’yi cüce palmiye ve Pygeum adlı bir Afrika bitkisi kullanarak başarıyla tedavi etmiştir. Bu bitkiler de libidoyu azaltıcı etkilere sahiptirler fakat bu tür etkileri ilaçlarda olanlara kıyasla aha azdır.

Psikolojik Faktörler. Mayo Clinic’e göre anksiyete, depresyon, düşük öz- saygı ve cinsel yetersizlik korkusu, ereksiyon sorunu (ED) vakalarının %10- 20’si ile ilişkilidir. ED için bir fiziksel neden olduğunda bile, bir erkek problemden ötürü strese girer veya endişeye kapılırsa, o nedene psikolojik faktörler de eklenebilir.

Sigara, alkol veya uyuşturucu kullanımı. Alkole, nikotine veya uyuşturuculara olan bağımlılık, ereksiyon işlevini ve libidoyu etkileyecektir. Bunun net çözümü, yardım alıp bağımlılıktan kurtulmaktır.

Nitrogliserin, izosorbid dinitrat veya izosorbit mononitrat gibi nitratlı ilaçlar kullananların, herhangi bir biçimde ED ilacı (Viagra, Cialis veya Levitra) kullanmamaları gerekir.ED ilaçları geçmişte felç, kan pıhtıları, hipertansiyon, düşük kan basıncı, konjestif kalp yetmezliği, anjin (kalp ağrıları), kalp krizi veya kalp ritim bozukluğu problemleri yaşayan erkekler için neredeyse hiçbir zaman güvenli değildir. Son altı ay içinde kalp krizi veya felç geçiren ya da cinsel faaliyeti tehli hale getiren herhangi bir tıbbi durumu (kararsız anjin, çok yüksek veya çok düşük kan basıncı, karaciğer hastalığı) olan herhangi bir erkeğin Cialis kullanmaması gerekir.Pıhtılaşma bozuklukları, karaciğer veya böbrek hastalıkları, kan hücresi bozuklukları, mide ülserleri veya kalıtasal göz hastalıkları olan erkekler ED ilaçları kullanmamalıdırlar.Yüksek kan basıncını, prostat sorunlarını ve dolaşım ile ilgili belli problemleri tedavi etmek amacıyla yazılan alfa-blokerleri kullanan erkeklerin ED ilaçlarını dikkatli kullanmaları gerekir. Cardura (doksazosin), H Minipress (prazosin), Hytrin (terazosin), Flomax (tamsulosin ) ve Urox- H atral (alfuzosin), alfa- bloker sınıfı ilaçlardır. Levitra hiçbir zaman herhangi bir alfa-bloker ile birlikte kullanılmamalıdır; Cialis sadece bir tür alfa-bloker ile birlikte güvenler kullanılabilir (Flomax marka tamsulosin); Viagra, alfa-bloker ile birlikte 25 m’lık dozlar kullanılabilir fakat 50 veya 100 mg kullanan erkeklere alfa-bloker aldıktan sonra en az dört saat beklemeleri tavsiye edilir.

Nörolojik bozukluklar veya omurilik hasarı. Sinirleri etkileyen herhangi bir sağlık problemi (örneğin çoklu skleroz, parkinson hastalığı ve omurilik hasarı) ereksiyon işlevini etkileyebilir.Kronik karaciğer veya böbrek hastalığı.

Bu durumlar sadece ED’ye neden olmakla kalmaz, aynı zamanda ED ilaçlarının kullanımına da engel olurlar. Prostat hastalığı ameliyatı. Prostat hastalığına yönelik cerrahi tedaviler, sağlıklı bir ereksiyon işlevi için gerekli olan sinirlere kalıcı hasarlar verebilirler.

Viagra veya diğer ilgili ilaçları (bu konuda daha fazla bilgi için ek bilgi kutusuna bakın) kullanamayan bu gibi durumlardaki erkekler için vakum pompaları, enjekte edilebilir ilaçlar ve penil implantları da dahil olmak üzere başka alternatifler de mevcuttur. Bunlardan hiçbiri kulağa geldiği kadar sert ve zor uygulamalar değildir.

Hepsi ED tedavilerinde başarılıdır.ED tıbbi olarak etkin biçimde tedavi edilemezse, 10. Bölümde tanımlanan oyuncaklar ve sıra dışı yaklaşımlar işe yarayacaktır

(ve seksin aslında neyle ilgili olduğu konusuna alışılmışın dışına bir perspektiften bakıldığında, çok değerlidirler). Ereksiyon halindeki bir penis, aşk dolu ve zeli bir cinsel birleşme için bir ön şart değildir.

Источник: https://jinekoloji.com/erkeklerde-ereksiyon-sorunu-ve-nedenleri

14 Maddede Ereksiyona İyi Gelen Besinler

Ereksiyon

Birçok kişi (erektil disfonksiyon) ereksiyon problemini doğal yollarla aşmaya çalışmak yerine Viagra ya da Cialis gibi cinsel güç artırıcı haplar kullanmaya başlar.

Fakat acı gerçek şudur ki, bu haplardan hiçbiri ereksiyon probleminin altında yatan gerçek nedene çözüm sunmaz.

Birçok durumda ereksiyona iyi gelen bu haplar iş görür ancak vücudun doğal yollarla üretmediği kimyasal bir ereksiyon sağlarlar. Peki ya besinler sertleşme sorununu gidermede işe yarar mı?

Ya seks yapmadan hemen önce hapları almayı unuttuğunuzu fark ederseniz! Beslenme, egzersiz ve yaşam tarzı alışkanlıklarınız daha iyi olsaydı ve öyle ki seks kadar doğal bir aktiviteyi yapmak için ilaçlara ihtiyaç duymasaydınız daha iyi olmaz mıydı?

 • Ayrıca bakınız; Sabah Ereksiyonu Neden Olur

Bu yazıda, (erektil disfonksiyon) sertleşme problemini çözmeye ve eski güzel günlere geri dönmeye yardımcı olacak 14 önemli besinden bahsedeceğiz.

Ereksiyona İyi Gelen Besinler / Gıdalar

 • 1. Karpuz
 • 2. İstiridye
 • 3. Sarımsak
 • 4. Balık
 • 5. Turunçgiller
 • 6. Kuruyemişler
 • 7. Pancar
 • 8. Yaban mersini
 • 9. Nitrat açısından zengin yeşil yapraklı bitkiler
 • 10. Zeytinyağı
 • 11. Çiğ siyah çikolata
 • 12. Acı biber
 • 13. Nar
 • 14. Kahve

Kanıtlanmış olup olmamasına bakmaksızın ereksiyona iyi gelen bu çok faydalı bu besinleri tüketin.

Şimdi sertleşmeye iyi gelen bu gıdaları yakından tanıyalım.

1. Karpuz

Bu tatlı, canlandırıcı meyve kan damarlarında ereksiyon haplarının yaptığı etkiye benzer bir etki yapan bileşenler içerir. Araştırmalara göre, hatta cinsel dürtüyü bile artırabilir. Karpuzun çoğu sudur fakat kalan kısımları kalp, prostat ve cilt için faydalı olan likopen antioksidanıyla doludur.

2. İstiridye

Bu kabuklu deniz ürünü cinsel dürtülerin oluşmasına yardımcı olan testosteron seviyesini artırabilmektedir.

İstiridyenin ereksiyona iyi gelen bir besin olmasıyla ya da vasküler fonksiyonu veya kan akışını etkilemesiyle ilgili herhangi bir araştırma yoktur.

Buna karşın, istiridye, çinko, magnezyum, selenyum, bakır ve D vitamini açısından çok zengindir ve bu maddeler sağlıklı testosteron üretimi ve cinsel güç için çok önem taşımaktadır.

Testosteron, ereksiyon kalitesi için hayati bir rol oynar. Testosteron olmadan kişi kolay tahrik olmaz ve girişimde bulunma isteği duymaz. Neyse ki, istiridyeler testosteron seviyesini doğal yollarla artıran en iyi besinler arasındadır.

Kendinizi oluşabilecek herhangi bir problemden korumak için istiridyenin pişmiş olduğundan emin olun.

3. Sarımsak

Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmaya göre sarımsağın ereksiyon kalitesi ve libido için çok gerekli bir hormon olan testosteron seviyesini belirgin bir biçimde yükselttiği görülmüştür. Sarımsağın araştırmada görülen diğer faydaları ise, iltihaplanmayı azaltması, kan basıncını düşürmesi ve nitrik asit üretimini artırması olmuştur.

Aslında, sarımsak insan vücudundaki arterleti genişleten ve kan dolaşımını kuvvetlendiren nitrik oksit molekülünün üretimini tetikleyen eNOS sistemini yani nitrik oksit sentez enzimini direk olarak aktive eder.

Yüksek kan basıncı sertleşme sorununun en bilinen nedenlerinden biridir. Sarımsak tüketiminin kan basıncını düşürmede birçok ilaçla kıyaslandığında daha etkili olduğunun görülmesi sarımsağın ereksiyona iyi gelen bir besin olduğunu ispatlamaktadır.

İnsanlar üzerinde yapılan ilginç bir çalışmada, sarımsak ekstraktının yüksek doz C vitamini destek ürünleriyle kombine edilmesi nitrik oksit üretim miktarını %200 artırmış ve bununla beraber sistolik kan basıncını (-27 mm/Hg) ve diastolik kan basıncını (-15mm/Hg) düşürdüğü görülmüştür.

Sarımsak tüketimi yaşlanma sürecinde arterleri sağlıklı ve temiz tutar.

4. Balık

Somon ve diğer yağlı balıklar vücuttaki nitrik oksit miktarını artıran kalp dostu omega 3 yağ asitleri bakımından harika bir kaynaktır. Bu gıdalar kan basıncını düşürürler ve kalp krizi ve damar tıkanıklıkları riskini azaltırlar. Haftada 225 gram kadar somon balığı tüketmeyi hedefleyin. Sardalya, tuna balığı ve uskumru da iyi bir omega 3 kaynağıdır.

5. Turunçgiller

Turunçgiller C vitamini deposudur ve sarımsakla kombine edildiğinde kan damarlarını rahatlatan nitrik oksit mikarını yükseltmelerinin yanında kan basıncında da çok belirgin bir gerilemeyi sağlayabilirler.

Turunçgiller ayrıca kanama önleyici kuersetin bakımından da zengindir. Kuersetin etkili bir biçimde arterler içindeki nitrik oksit seviyesini artırır ve kan basıncını düşürür.

Yaşları 65 -84 arasında değişen Finlandiyalı erkeklerle yapılan bir araştırma, kuersetin dahil yüksek miktarda flavonoid tüketen erkeklerin koroner kalp hastalığında ölme ihtimallerinin  %68 daha az olduğunu göstermiştir ki, sağlıklı bir vasküler sistem sağlıklı bir ereksiyon için kilit rol oynamaktadır.

Kuersetinin diğer bir sağlıklı etkisi, LDL kolesterolü (kötü kolesterol) düşürmesi ve aynı zamanda HDL kolesterolü (iyi kolesterol) yükseltmesidir.

C vitamini ve kuersetin kombinasyonuyla beraber, diğer bir araştırmada yüksek miktarda meyve tüketen erkekler arasında erektil disfonksiyon yani ereksiyon bozukluğunda %14’lük bir düşüş görülmüştür. Bu oran egzersiz + meyve tüketimi ile %21’e çıkmıştır.

6. Kuruyemişler

E vitamini, folik asit ve lif açısından kuruyemişler iyi bir kaynaktır. Örneğin HDL yani iyi kolesterolü yükselten besinler arasında da bulunan ceviz yüksek miktarda arjinin ve vücudun nitrik oksit üretmek için kullandığı bir amino asit içermektedir. Günlük beslenme planlarınıza az miktarlarda kuruyemiş ekleyin çünkü yüksek kalori içermektedirler.

7. Pancar

Pancar kardiyovasküler sisteme inanılmaz faydaları olan bir bitkidir. Dildeki bakteriler yardımıyla nitratı nitrite ve hemen akabinde midede nitrik oksite çeviren doğal bileşenlerle doludur.

Ne kadar çok nitrat açısından yüksek besinler tüketirseniz, o kadar çok nitrik oksit kan dolaşımına karışır. Öyle ki pancar en yüksek doğal nitrat içerikli besinlerden biridir.

Bu sebepledir ki, pancar sertleşmeye en iyi gelen besinler arasında yer alır. Bu yüzden supplement endüstrisi pancarın faydalarını fark etmiştir.

  Birçok şirket şu anda pancar kökü gıda ektraktlarını egzersiz öncesi destek ürünleri arasına eklemiştir.

Daha fazla nitrik oksit >kan akışı artışı>daha iyi kas pompası.

8. Yaban mersini

Yaban mersini tam olarak ereksiyon kalitesini artıran doğru besinler açısından inanılmaz yoğun bir içeriğe sahiptir. Antioksidan içeriği de etkileyicidir fakat daha da önemli olarak ereksiyon artırıcı flavonoidler ve fenoller bakımından da zengindir. Bunlar;

 • Kuersetin
 • Resveratrol
 • Proantosiyanidin
 • C vitamini

Düzenli olarak yaban mersini tüketmek kan basıncını düşürür ve kas dokusundaki damarların sağlığını iyileştirmesinin yanında damar sertliğine de faydalıdır.

Yaban mersini tatlıdır ve birçok besin ve tatlıyla beraber kullanılabilir. Ayrıca yaban mersinini pancarla ve diğer nitrat açısından yoğun olan gıdalarla beraber karıştırıp harika bir kan dolaşımı içeceği elde edebilirsiniz.

9. Nitrat açısından zengin yeşil yapraklı bitkiler

Yukarıda pancar konusunda da bahsedildiği gibi, besin olarak nitratlar dildeki bakteriler aracılığıyla nitrite çevirirler. Sonrasında midede bakteriler nitritleri aktif nitrik okside çevirmektedir. Yeşil yapraklı bitkilerin ereksiyona iyi gelen bir besin olmasını sağlayan bu özellik sayesinde damarlar gevşer ve kan akışı daha iyi olur.

Birçok yeşil yapraklı marul bitkileri de nitrat açısından zengindir. Bazıları;

 • Lahana
 • Roka
 • Ispanak
 • Marul
 • Pancar yaprağı
 • Pazı

Nitrat açısından zengin olan yeşil yapraklı bitkiler her gün tüketebileceğiniz ereksiyon sağlığı için en iyi besinlerdendir. Lahana örneğin, nitrik oksit miktarını artıran bir gıdadır. Ereksiyon problemlerine iyi gelen bir besin olmasının da ötesinde yeşil yapraklı bitkiler besleyici özellikleri açısından da inanılmazlardır. Vitaminler, mineraller ve omega 3 içermektedir.

10. Zeytinyağı

Zeytinyağı vücudun daha fazla testosteron üretmesine yardım edebilmektedir. Ayrıca vücut için faydalı olan ve vücuttaki kötü kolesterolden kurtulmaya yardımcı olan mono doymamış yağlarla doludur. Özellikle ekstra saf zeytinyağı bulmaya çalışın. Yani sağlıklı antioksidanların korunması bakımından kimyasal ya da yüksek ısı kullanılmadan üretilmiş olmaları gerekir.

11. Çiğ siyah çikolata

Kalbe faydalı olan çikolata elbette ki vücudun diğer bölgelerine de fayda gösterebilir. Çikolata bitkilerde bulunan kan akışını hızlandıran ve kan basıncını düşüren flavonol açısından zengindir. Ayrıca vücudun daha fazla nitrik oksit üretmesine de yardımcı olur ki nitrik asit ereksiyona iyi gelmektedir.

Çikolatayla ilgili genelde heryerde çok gördüğünüz ve yanıltıcı olabilen bir durum söz konusudur. Çikolatanın çeşidi burada önemlidir ve yüksek kakao oranı olan çiğ (ısıtılmamış) siyah çikolata olması gerekir. Çok şekerli, düşük kakao yüzdeli, ısıtılmış ve içeriğindeki birçok faydalı flavonoid antioksidanlarını kaybetmiş olanlar değil.

Çiğ kakao ürünleri tüketebileceğiniz en sağlıklı ve en çok besleyici özelliği olan gıdalar arasındadır. Bununla beraber güçlü reaksiyon için optimal bir besin olarak görülmektedir.

 • Çiğ çikolata doğal yollarla nitrik oksit üretimini artırır.
 • Çiğ kakao tüketimi güvenilir bir biçimde kan basıncında 5-10 puan düşüş sağlar.
 • Çiğ kakao sağlıklı vasküler duvar işlevi için gerekli olan hücre sayılarını ikiye katlayabilir.

Çikolatayı aşırıya kaçmadan, 25’er gramdan haftada iki üç kere kullanmak yeterli olacaktır.

12. Acı biber

Seks hayatınızı içine biraz acı biber katarak tatlandırabilirsiniz. Arnavut biberi, meksika biberi, habanero biberi ve diğer biberler arterleri rahatlatır ve kalpten diğer organlara ve penise kan akışına yardımcı olur. Ayrıca acı biberler kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye ve kan pıhtısı oluşumunu engellemeye yardım eder.

Bütün acı biberler çeşitli dozlarda bibere acılığını vermekten sorumlu alkoloid olan kapsaisin içermektedir.

Kapsiasin ereksiyona iyi gelen bir besin olması dışında da, nitrik oksidi yükseltme, kan dolaşımını hızlandırma ve kan basıncını düşürme etkileri açısından da çok araştırılmış bir bileşendir. Eğer acı biberle dolu bir yemeği yedikten sonra damarlarınıza bakarsanız gözle görülür bir farklılık görebilirsiniz. Tabi zayıf ve görülebilir damarlarınız varsa.

Kapsiasinin testosteron moleküllerini düşük kalori diyetlerindan kaynaklanan stresten koruduğu görülmüştür.

13. Nar

Nar belki de testosteron seviyesine ve sertleşmeye en iyi gelen bitkilerden biridir. Nar hormonal sağlık ve kan dolaşımı açısından çok faydalı olan antioksidanlar açısından zengindir.

İsrail’de yapılan ve 3 yıl süren bir çalışmada, her gün nar tüketmenin aşağıdakilerle ilişkili olduğu görülmüştür;

 • Arterlerde plak oluşumunu %30 düşürme
 • Nitrik oksit seviyesini belirgin bir biçimde artırma ve kan basıncını düşürme
 • Arter duvarlarının işleclerinden sorumlu olan hücrelerin miktarını artırma
 • Kötü kolesterol (LDL)’yi ve oksidasyon sebebiyle olan bozulmaları azaltma

Diğer yapılan bir çalışmada da, nar suyu tüketiminin testosteron seviyesini ortalama %24 kadar artırdığı gözlemlenmiştir.

14. Kahve

Bir araştırmaya göre günde iki ya da üç bardak kahve içen erkeklerde ereksiyon bozukluğu daha az görülmektedir. Bunun nedeni kahvedeki kafeinin kan akışını hızlandırıyor olmasıdır.

Ereksiyona İyi Gelen Besinlerle İlgili Olarak Sonuç

Ereksiyon problemi için bu 14 doğal besini  menünüze eklerseniz ereksiyon kalitesi yüksek oranla artacaktır. Ereksiyona iyi gelen bu çok faydalı doğal besin kombinasyonlarının yanında, daha fazla uyku, kilo verme ve uygun egzersiz gibi genel yaşam tarzı düzenlemeleri, sertleşme problemi yaşayan birçok erkeğin fonksiyonlarını normalize edecektir.

Ereksiyona iyi gelen besinler, gıdalar | sertleşme sorununa faydalı 14 besin konusuyla bağlantılı, ilginizi çekebilecek diğer paylaşımlar;

Источник: http://kozmetrik.com/ereksiyona-iyi-gelen-besinler/

Ereksiyon Bozukluğu Tedavisi

Ereksiyon

Uzun yıllar sadece üreme amacına hizmet eden cinsel birliktelik değişen bakış açısı ile aslında ze alınan bir durum halini aldı. Şimdilerde ise cinsel birleşme çiftlerin bedensel zee erişmek için yaptığı bir eylem olarak anılıyor.

Cinsel birlikteliğin iki tarafından da mutlu ayrıldığı bir durum olması gerekir. Fakat bazı sorunlar bu mutluluğun kısa sürmesine engel olur. Cinsel ilişkide sorun yaratan birçok durum vardır. Bunlardan en yaygın ve en önemli olanı ereksiyon bozukluğudur.

Peki ereksiyon bozukluğu nedir? Erkekler üzerinde ve çiftler arasında ne gibi sorunlara neden oluyor?

Erkeklerde yaygın olarak görülen bir durum olan ereksiyon problemleri günümüzde hızla artıyor. Sağlıksız beslenme, aşırı stres, ağır iş yükü, mutsuz ilişkiler ve yalnızlık hissi ereksiyon problemlerini arttırıyor.

Ereksiyon bozukluğu; sertleşme sorunu, peniste sertleşme bozukluğu olarak da adlandırılıyor. Ereksiyon bozukluğu; erkeklerde penisin cinsel ilişki sırasında yeterli oranda sertleşmemesi veya cinsel ilişki süresince penis sertliğini koruyamaması durumudur.

Bu sorun sürekli olarak her defasında tekrarlandığı durumlarda kişiye ereksiyon bozukluğu tanısı konur. Ereksiyon bozukluğu erkeklerde cinsel ilişkinin başlamasında ve sürdürülmesinde sorun yaratırken partnerin de bu cinsel birliktelikten orgazm olamadan ayrılmasına neden olur.

İki taraf için de mutsuzluk veren bir problemdir. Ereksiyon bozukluğu sadece çiftli ilişkide görülebileceği gibi mastürbasyon sırasında da görülebilir.

Ereksiyon bozukluğu genel olarak ileri yaşlarda görülür. 40 yaşından sonra erkeklerde sertleşme problemlerinde artış gözlenir. Diğer yandan ereksiyon bozukluğu her yaşta görülebilen bir sorundur.

Özellikle ergenlik döneminde ve gençlerde ilk tecrübe korkusu, bazı psikolojik sebepler, özgüven eksikliği, cinsel istismar gibi sorunlar sertleşme problemine neden olur. İleri yaşlarda ise diyabet, kalp ve damar hastalıkları ereksiyon bozukluğunu tetikleyen durumlardır.

Ereksiyon bozukluğu 40 ile 70 yaş arasında görülme sıklığı % 50 dir. Tüm erkekler arasında ise %20 oranında en sık görülen hastalıklardan biridir.

Erkekler kadınlar oranla daha az hassa bir yapıya sahip olmaların rağmen bazı nedenler hem psikolojilerini etkiler hem de bedenleri üzerinde bazı sorunlara neden olur. Ereksiyon bozukluğu da bunlardan biridir. Erkeklerde psikolojik nedenler sertleşme sorunlarını tetikler.

Stres, aşırı yorgunluk, partnerine karşı kızgınlık, iş ile ilgili sorunlar, maddi kayıplar, evlilikteki orunlar sertleşme sorunlarına neden olur. Erkeklerde sosyal hayatta başarısızlık hissi cinsel hayata da yansır.

Bir işi kurduktan sonra yürütemeyip iflas etmek, bir konuda başarısızlığa ulaşmak yahut bir işin devamını getirememek ; cinsel birliktelik sırasında sertleşmeye engel bir durum oluşturur. Erkeklerdeki sertleşme sorununun bir diğer nedeni ise partnerine karşı ilgisinin ve isteğinin azalmış olmasıdır.

Çiftin arasında yaşanan kavgalar ve sorunlar erkekte cinsel isteği azalttığı için sertleşme sorununa neden olur.

Çocukluk veya ergenlik döneminde yaşanan psikolojik buhranlar, cinsel istismar, cinselliğin hiç konuşulmaması ve cinsel hislerin bastırılması ileri yaşlarda sertleşme sorunlarının yaşanmasına neden olur. Ayrıca içki ve sigara bağımlığı, uyuşturucu madde kullanımı, bazı ilaçların sık kullanılması da ereksiyon bozukluğuna neden olur.

Ereksiyon Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Ereksiyon bozukluğu sorununun neyden kaynaklandığı tedaviye başlamadan önce tespit edilir. Çünkü sertleşme sorunlarını tetikleyen birçok problem bulunur. Ereksiyon bozukluğuna neden olan şeyler psikolojik ve psikolojik kökenli ise, kişiye invazif yöntemler kullanarak tedavi uygulanır. Bu yöntem ile erkeğin cinsel yaşamına dair ayrıntılı bir durum analizi yapılır.

Cinsel ilişki sırasında meydana gelen sertlik kaybı yahut hiç sertlik oluşamaması durumları bir terapist ile ortaya konur ve konu ile ilgili iyileştirme çalışmaları yapılır. Gerektiğinde partnerin de desteği ile çiftli terapi yapılır. Genel olarak 6-12 seans arasında terapiler sürer.

                                                                                  Ereksiyon bozukluğu eğer bir madde kullanımı veya ilaç tedavisinin yan etkisi ise bu durum da yine psiko terapi ile desteklenir. Bunun yanında bir cinsel terapi uzmanı eşliğinde gerek erkek gerek de erkeğin partneri ile terapi yapılır.

Ereksiyon bozukluğu tedavilerinde partnerin desteği sorunun çözümüne hız kazandırır. Karşılıklı güve ve yanında olduğuna dair hissiyata sahip olan erkek ereksiyon bozukluğu sorunundan daha kolay kurtulur.                                                                                                Ereksiyon bozukluğu ilaç tedavisi ile kontrol altına alınır.

Eğer sertleşme sorunu kanser, hiper tansiyon veya kalp ve damar hastalıkları sebebi ile meydana geliyorsa bu konu ile ilgili doktor eşliğinde tedaviler uygulanır. Eğer sertleşme sorunu hormon eksikliği veya hiperprolaktinemiye bağlı ortaya çıkıyorsa, bu durumda da ilaç tedavisi uygulanır. Son yıllarda icat edilen ve sertleşme sorunlarına umut olması için kullanılan birçok ilaç bulunuyor.

Bu ilaçlar penis damarlarını genişleten, penise gelen kan akımını artıran fosfodiesteraz inhibitörleri ”Sildenafil, Vardenafil, Tadalafil” dir. Tabi ki bu ilaçların doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Çünkü yan etkiye sahip ilaçlardır.

1. Oral Yolla Alınan İlaçlar

Ereksiyon problemleri yaşayan kişiler için ağızdan alınan ilaçlar ile tedavi yapılır. Bu ilaçlar fosfodiesteraz İnhibitörleri, Sildenafil (Viagra, ® Vıgrande, ® Sildegra®, Vardenafıl (Levitra®, Tadalafil (Cialis® gibidir.

2. Vakum Cihazı

Vakum pompaları sertleşmede sorun yaşayan kişiler tarafından kullanılır. Vakum pompası plastik silindir, vakum pompası ve elastik banttan oluşur. Bu alet sertlik sorunu yaşayan kişiler için geliştirilmiştir.

Penise kayganlaştırıcı sürüldükten sonra penis vakum pompasına yerleştirilir. Silindirden dışarı doğru vakum verildikçe penis sertleşir. Penis köküne yerleştirilen elastik bant ise penis silindirden çıkarıldıktan sonra sertliğini korumasını sağlar.

Vakum pompaları yarım saat ile 45 dakika arasında penise sertlik kazandırdığı biliniyor.

3. Penis İçi Enjeksiyon

Penis içi enjeksiyon tedavisi ilaç tedavisinde etki etmeyen kişilere uygulanır. İnce iğnelere yerleştirilen ilaçlar peniste bulunan sperm kanallarına encekte edilerek penisteki damarların genişlemesini sağlar.

Bu sayede penise gelen kan miktarı artar ve kişinin ereksiyon süresi uzar. Bu yöntem öğrenildikten sonra kişi kendisine de uygulamaya başlar.

Cinsel ilişkiden 15 dakika önce uygulanan iğneler yarım saate kadar sertleşme sağlar.

4. Penis Protezi

Penis protezi ile penis içine cerrahi müdahale ile iki adet protez silindir yerleştirilir. Bu protezler kişinin idrar yapmasına, orgazm olmasına ve boşalmasına engel olmaz. Sertleşme sorunu yaşayan kişiler için oldukça faydalı bir işlemdir. Penis protezi yaptıran kişilerde %90 oranında hasta memnuniyeti oluşur.

Источник: https://evdesifa.com/ereksiyon-bozuklugu-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть