Ergenlik ve Ebeveynler

Ergenlik Nedir? Belirtileri ve Bu Dönemde Yaşanan Problemler Nelerdir?

Ergenlik ve Ebeveynler

Hayatımızın her dönemi ve her yaşımızın tadı elbette çok ayrı ve güzeldir. Çocukluk yılları hepimiz için vazgeçilmez ve en güzel anılarımızın olduğu yaşlarken, yetişkin bir birey olmaya başladıkça sorunlar baş gösterir. İşte yetişkinliğie ilk adımı ergenlik dediğimiz dönemde atarız.

Bu dönemde kişide hem fiziksel hem de kişilik değişimleri görülmeye başlar. Anne va babaların da en korktuğu zamanlardır. Çünkü aileler evlatlarını adeta tanıyamaz hale gelirler.

Çünkü karakter değişimleri, asabiyet, sorumsuzluk ve sürekli depresif bir mod, çocukların tamamen farklı biriymiş gibi davranmasına yol açmaktadır.

Ergenlik dönemi her insanın hayatının belli bir döneminde yaşadığı yetişkin olmaya atılmış ilk adım olarak tanımlanabilecek bir evredir.

Aslında hayatın en keyifli zamanları iken, yaşanan bazı değişimler kişinin çok farklı bir ruh haline bürünmesine neden olmaktadır. Halk arasında delikanlılık diye bilinen ergenlik, yaşamın en zor ve karmaşık dönemlerinden biridir.

Bu yüzden anne ve babalar bu dönemdeki çocuklarına karşı oldukça hassas davranmalıdır.

Atalet Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?

Onları her konuda anlamaya çalışmalı, sosyal ve kültürel açıdan doğru bir birey olabilmesi için elinden geleni yapmalıdır.

Çünkü ergenlik döneminde yaşanan herhangi bir kötü olay, kişinin hayatı boyunca etkisinde kalmasına neden olmakta ve ileri ki dönemlerde yaşanan sorunlar için zemin hazırlamaktadır.

Kızlarda ve erkeklerde farklı şekilde geçirilen ergenlik döneminde genel olarak; karşı cinse karşı ilgi duyma veya problemler yaşama, özgüven sorunu, okulda ve evde sorunlar yaşama, dış görünüşe fazla önem verip bunu takıntı haline getirmek gibi problemler yaşanmaktadır.

Ergenlik Dönemi Nedir?

Bireylerde çocuksu tutumlar ve davranışların yerini yetişkin davranışların aldığı, cinsiyet duyularının kazanıldığı, kişilerin yetişkinliğe kendilerini hazırladığı döneme ergenlik (puberte) veya ergenlik dönemi adı verilir. Genellikle 12 ila 21 yaş arası dönem ergenlik dönemi olarak adlandırılabilir. Herkes ergenliğe farklı yaşlarda girebilir. Bunu belirleyen faktörler; yaş, genetik, sosyoekonomik şartlar ve iklimdir.

Örneğin; Norveç ve civarı ülkelerde ergenlik yaşı daha geçken; siyahi ırklarda daha erken dönemdedir. Herhangi belirleyici bir faktör yoksa kızlar 9 ve 13 yaşları arasında, erkeklerden daha erken olarak ergenliğe girerler. Şimdi ergenlik dönemini daha iyi kavrayabilmek için bu dönemde meydana gelen değişimleri ve yaşanan sorunları hep birlikte öğrenelim.

Kızlarda Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

Genç kızlar bu dönemde karışık duygular içerisinde olabilirler.

Özellikle göğüslerin büyümeye başlaması, regl olma dönemine girilmesi zor ve bilinmedik bir durumun içine geçişi ifade eder.

Birçok genç kız regl görmeyi heyecanla bekler ama bu durum olduktan sonra ne kadar zor bir duruma girdiklerinin farkına varırlar. Çocukluk döneminden çıkarak kadınlık dönemine adım atmışlardır.

Kadın faktörü olarak annelerini gören kız çocukları ne kadar zor bir dönem geçireceklerinin de farkına varırlar.

Kızlara kendileri ve vücutları ile ilgili bilgi verilmemesi ve bunun yadırganması gibi çeşitli nedenler genç kızların bu dönemi daha zor geçirmesine neden olmaktadır.

Bu dönemde kızlar en çok anneleri ile zıt bir konumdadırlar. Genel olarak kızlarda ergenlik dönemindeki değişimleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Vücut ağırlığı 6-18 kilogram artar.
 • Boy 10 – 20 cm arasında uzar.
 • Hormonal salgılar arttığı için deri yağlanır. Derinin yağlanmaya başlamasıyla da sivilce, akne, siyah nokta gibi sorunlar baş gösterir.
 • Göğüsler belirginleşir ve büyümeye başlar.
 • Ay hali dediğimiz (regl), adet kanamaları başlar.
 • Genital bölgede, koltuk altında ve bacaklarda tüylenme oluşur.
 • Kendine bakma, giyim kuşamına özenme ve daha güzel olma çabası gibi davranış değişiklikleri gözlenir.

Erkeklerde Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

Erkekler bu dönemde boy konusunda artış yaşarlar böylece zayıflamaya başlarlar. Erkeklerde belirgin özelliklerden birisi de sesin kalınlaşmaya başlamasıdır. Cilt yağlanmaya başlar ve sivilcelerde artış görülür.

Kas dokusunda artış görülür ve böylece daha erkeksi bir görünüm oluşmaya başlar. Tüylenmede artış gözle görülür derecede fazladır. Bu dönemde erkeklerde androjen hormonu salgılanmasında da yükselme görülmektedir.

Böylece cinsel organlar ve üreme organları gelişir. Bu süreç içinde erkeklerde ereksiyon olma yetisinde artış görülür. Sperm üretilmeye başlanır. Karşı cinse ilgide ciddi oranda artış olmaktadır. Genel olarak erkeklerde ergenlik dönemi değişimleri şu şekildedir;

 • Vücut ağırlığı 7 – 20 kilogram artar.
 • Boy 10 – 30 cm uzar.
 • Kızlarda olduğu gibi deri yağlanır ve sivilceler çıkmaya başlar.
 • Puberte yani ergenlik dönemine adım atılmasıyla birlikte vücuttaki kas hacmi artar ve daha erkeksi bir görünüm ortaya çıkar.
 • Penis ve scrotum hariç, genital bölge, koltuk altı, kol ve bacaklarda kıllanma oluşur.
 • Androjen (erkeklik hormonu) üretilmeye başlar. Bu nedenle penis ve testisler olgunlaşır, sperm üretimi artar, ereksiyon olma veya uyarılma yeteneği yükselir. Bu nedenle karşı cinse olan ilgi oluşmaya başlar.

Ergenlik Döneminde Yaşanan Problemler Nelerdir?

İnsan dünyaya geldiği ilk andan itibaren sürekli değişim ve yenilenme içerisindedir. Ergenlik dediğimiz çağ ise belki de bu değişimlerin en yoğun ve hissedilir şekilde görüldüğü dönemdir. Sadece kişi değil onunla yaşayan bireyler de bundan nasibini alır. Özellikle evde ergen bir çocuğu olan anne-babalar gerçekten çok zor birkaç yıl geçirmeyi göze almalıdırlar.

Şöyle bir etrafınıza bakarsanız, 13-14 yaşında olan ebeveynlerin bir dokun bin ah işit modunda olduğunu görebilirsiniz. Özellikle anneler çocukları hakkında; ne yemek yapsam yemiyor, ne alsam beğenip giymiyor, laf söylemeye korkuyorum hemen tersliyor, saatlerce aynanın karşısında vakit geçiriyor, bir şey yapmasını rica etsem yerinden kalkmıyor vs. gibi daha birçok şikayette bulunurlar.

Dikkat Eksikliği (Dağınıklığı) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Gerçekten de söz konusu dönemde çocuklar tam bir çekilmez hal alıyorlar. Neyse ki geçici bir dönem olduğunu bilmek ailelerin sabretme gücünün artırıyor. Ünlü psikolog Doğan Cüceloğlu'nun ergenlik konusunda yaptığı değerlendirmeleri ve verdiği tavsiyeleri okumanızı öneririz.

Uzmanların genel olarak görüşü; çocukların bu dönemde kişilik arayışı içinde olduğu, zelerinin, hayattan beklentilerinin sürekli değiştiği ve öfke kontrol sorunu gibi bazı psikolojik durumların ortaya çıktığıdır.

Bu nedenle, ailelerin çok dikkatli olması ve söz konusu dönemi sabır ve anlayışla geçirmeleri önerilmektedir.

Ergenlik döneminde yaşanan sorunları aşağıdaki gibi sıralayarak, akılda daha kalıcı olmasını amaçladık;

 • Ergenlik dönemi cinsiyet farkı gözetmeksizin duygularında istikrar sürdürülemeyen bir dönemdir. Bir an çok mutluyken kısa süre sonra bitkin ve yalnız olabilirler. Anlık duygu geçişleri çok fazladır. Ebeveynler bu durumu kabullenmeli ve ergenlik döneminde çocuklarına bu durumla ilgili fazla soru sormamalıdırlar.
 • Ergenlik dönemindeki kişiler duygularını fazlasıyla coşkulu yaşarlar. Ses tonları, vurguları çocukluk dönemine göre daha nitelikli yapıdadır.
 • Hayal kurma yetilerinde ciddi artış görülür. Gelecekleri ile gerçekleri düşünmeye başlarlar. Hayalleri bazen gerçek ötesi hale gelebilir. Hayallerin çoğunluğu genellikle karşı cins ile ilgilidir.
 • Bazı zamanlarda ergenlik döneminde olan kişiler, yalnız kalmak isteyebilirler. Bu durumda endişelenmeye gerek yoktur çünkü gayet olağan bir durumdur. Ciddi bir durum gibi algılanılmamalıdır. Bazen ergen kişiler, yaşadıklarının muhasebesini yapmak için yalnız kalmak isterler.
 • Çalışmaya karşı isteksizlik görülür ve ergen kişi sürekli yorgundur. Vücut enerjisini kendini geliştirmeye harcamış gibi düşünülebilir.
 • Bedensel değişiklikler yaşaması nedeniyle kendini saklama, çekinme gibi davranışlar sergileyebilir. Yaşadıkları değişimin dışarıdan görünmesi taraftarı değillerdir.
 • Yeni deneyimler, yeni hobiler, yeni olan her şey ergenlik dönemindeki kişilerin ilgi alanı içerisindedir. Meraklarında artış vardır.
 • Arkadaşlık ergenlik dönemindeki kişiler için çok önemli bir kavramdır. Ancak arkadaş seçimi bu dönemde önemlidir. Bu konuda aileler de çocuklarına destek olmalı; kötü arkadaşlardan uzak tutmaya çalışmalıdırlar.
 • Ergenlik dönemindeki kişiler, kendilerini ve başarılarını gösterme isteği ile yanıp tutuşurlar. Ailelerini mutlu etmek başarılarıyla onurlandırmak onlar için önemlidir. Ailesi ile ihtiyaçlarını gideremeyen kişiler, arkadaş ortamlarında kendilerini tatmin etmeye çalışırlar.

Источник: https://bilgihanem.com/ergenlik-nedir/

Yeni nesil ergenlik: 9-13 yaş aralığı

Ergenlik ve Ebeveynler

Ergenlik pek çok kaynakta 13-19 yaş aralığına denk gelen ve fiziksel, bilişsel ve duygusal pek çok değişimin yaşandığı, çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi olarak ifade edilmektedir.  Ancak bugünlerde işler pek de kitaplarda yazanlar gibi ilerlemiyor.

Beslenme şekli, yaşam tarzı ve teknoloji kullanımı ile daha erken yaşlarda, daha çok “ergen tepkileri” ile karşı karşıyız.

Ailelerdeki hazırlıksız yakalanma ve “eyvah evde bir ergen var!” farkındalığıile gelen karmaşık duyguları, bu yeni nesil ergenliği biraz daha iyi anlayarak yatıştırmak mümkün olabilir.

Dikkat ergenlik kapıyı erken çalabilir!

Ergenlik kendi içerisinde üç döneme ayrılıyor:

 • Ön ergenlik (9-13 yaş arası)
 • Orta ergenlik (13-15 yaş arası)
 • İleri ergenlik (15-19 yaş arası)

Bir de hormonel nedenlerle oluşan kızlarda 7, erkeklerde 9 yaş öncesinde görülen değişimler var ki bu döneme de erken ergenlik deniliyor.

Bu yeni çağda ön ergenliğin giderek ergenlik tanımını daha çok karşıladığını, artık kronolojik yaşı küçük ama boyları, kiloları, ilgileri, duyguları, sözleri, tepkileri daha büyük çocuklara sahip olduğumuzu görüyoruz.

Yani 9 yaşındaki çocuğunuz aslında büyük bir değişim ve dönüşüm sürecine girmiş, siz farkında olmadan çocukluğuyla vedalaşıyor olabilir.

Dolayısıyla ergenliğin gelişini tanımanın ve ebeveyn olarak değişen ihtiyaçlara adapte olmanın önemli olduğunu düşünüyorum.

Ön ergenlik çocukluktan kopuşun başladığı zamandır!

Bu beklenmeyen dönüşüm sıklıkla ilkokulun son yıllarında başlar. Bu dönem hem aile hem de çocuk için aslında bir “kayıp ve vedalaşma” sürecidir.

  Ebeveynler artık çocuklarının bir daha “küçük çocukları” olmayacağını fark ederken çocuk da kendi çocukluk hali ve anne-babası ile kurduğu çocukluk ilişkisi ile vedalaşmaya başlar.

Bu her iki taraf için de kısa süreli bir hüzün demektir.

Bu dönemde ebeveyn-çocuk ilişkisindeki değişim normal ve gereklidir. Süreç çocuğun bağımsızlık ihtiyacını fark edip, ilan etmesi ve ebeveynlerinden uzaklaşma adımları atması ile ilerler.

Hem ebeveynler hem de çocuk bu geçiş ile mücadele ederken, çocuk ebeveynler için kontrol edilmesi zor bir tavır takınabilir.

Aile düzenine ve ebeveyn otoritesine karşı çıkma, aileden kaçınarak kendi içine dönme sık görülür.

Ebeveynler bu dönemde ortaya çıkan beklenmedik değişimleri kişisel algılamamalıdır. Bu davranış değişimleri çocuğun anne-babasını üzmek için yaptığı kasıtlı eylemler değildir. Anne babası her kim olursa olsun çocuk bu tepkileri gösterecektir.

Çünkü bu davranışlar çocuğun çocukluktan ayrışmak ve daha fazla özgürlük ve bağımsızlık içeren yolculuğa hazırlanmak için kendi sınırlarını denediği kendine hizmet eden eylemlerdir. Öfkelenmediğimiz ve karşı koymadığımız birinden ayrışmak kolay değildir.

Dolayısıyla ergenlikte yaşanan öfkenin sağlıklı ayrışmada yeri vardır. 

İlk aşama: Kafa karışıklığı/organize olma güçlüğü

Ebeveynlerin tipik olarak ilk olarak dikkatini çeken çocukların zihinsel işlevlerindeki değişimdir.

Ön ergenlik dönemindeki birey daha kafası karışık, dağınık, dikkati dağılan, unutan, amaçsızca dolaşan ve eşyalarını kaybeden biri haline gelebilir.

Sorumluluk almak ve dikkatini sürekli bir şekilde bir şeye yöneltmek konusunda daha önce yetkin olan çocuk kendini etkili bir şekilde kontrol etme becerilerinin bir kısmını kaybetmiş gibi davranmaktadır.

Çünkü çocukluğu geride bırakırken, bu kız ya da erkek çocuğu daha önceden kendini kontrol etmek için kullandığı becerilerin ergenliğin daha karmaşık dünyası ile başetmek için yeterli olmadığını keşfeder. Bu ortaokulun, ilkokul ile karşılaştırıldığında, neden çocuklara daha zor ve ürkütücü göründüğünü de açıklar.

Bu aşama ebeveynlerin öfkeli, sabırsız, eleştirel ve cezalandırıcı olmaması gereken önemli bir dönemdir. Dahası bu dönem, çocuğa büyümenin getireceği taleplerle baş etmek için yeni kendi kendini yönetme, kontrol etme becerileri geliştirmede rehberlik etme zamanıdır.

Ebeveynler çocuklara bu karmaşıklığı yönetmek için gerekli zihinsel ve fiziksel organizasyon becerileri oluşturmada yardımcı olabilirler.

Ona hatırlatmalar yapmak, kontrol ve süpervize etmek ve problem çözme becerilerini öğretmek önemlidir.

Bu süreçte ne kadar pratik yapılır, ne kadar sabırlı olunur, süreklilik ve tutarlılık sağlanırsa gereken yeni beceriler o kadar hızlı öğrenilir.

İkinci aşama: Olumsuz tavır

Ebeveynlerin diğer dikkatini çeken değişim ise olumsuz tavırdır. Genelde bu dönemde sıkça bir yere uzanıp yapacak hiçbir şey bulamamaktan şikayet etme davranışı görülür. Bununla birlikte ebeveyn bir iş yapmasını istediğinde de sinirlenip: “beni anlamıyorsun, çok yorgunum yapamam” tepkisi verilir. Tabii bu arada bir arkadaşı arayacak olursa dışarı çıkmak için anında hazır olunabilir.

Peki neden ötürü yorgundur? Hiçbir şey yapmamaktan mı, sıkılmaktan mı, kendisiyle ne yapacağını bilememekten mi? Burada bildiğimiz bu yaş aralığındaki bireylerin neyi istemediğini bildiği fakat ne istediği konusunda net bir fikri olmadığıdır.

Motivasyon ve kendini yönlendirmede de durum farklı değildir. Ve bu durum onun pozitif enerjisinin giderek azalmasına, negatif enerjisinin ise artmasına sebep olur. Aile içinde aniden bir muhalif belirir.

Olumlu önerilere de, aile aktivitelerine de, aile üyelerine de sürekli karşı çıkabilen biri vardır artık. Bu herkesi ve her şeyi reddedebilecek gibi olma hali aslında kendi çocuk haline yönelik bir tepkidir. Kendi çocuk halini reddetmek ile ortaya çıkan öfkesini çevresindekileri eleştirmeye dönüştürür.

Bu öfkenin kaynakları ise en çok artan özgürlük ihtiyacının önünde duran ebeveynlerin talepleri, kısıtlamaları, kuralları ve baskılarıdır.

Çocukken problem yaratmayan ebeveyn otoritesi büyümek ve farklı olmak için daha çok özgürlük ve alan isteyen fakat bu hedeflere nasıl ulaşacağını henüz bilmeyen, kendini yönlendiremeyen bir yeni ergen için büyük problem yaratır. Artık çocuk olarak tanımlanmayı ve kendisine çocuk gibi davranılmasını istemeyen ergen, bu tepkisini “olumsuz tavır” ile gösterir.

Üçüncü aşama: İsyan

Günlük hayatta insanlar bir neden olmadan isyan etmezler, ancak ergenlikte durum farklıdır. Bir önceki aşamada geliştirdiği olumsuz tavır ergene isyan etmek için yeterli duyguyu verir. Ebeveynlerin “aşırı koruyucu kısıtlamaları” ve “adil olmayan uygulamaları” onun için yeterli gerekçelerdir.

Buradaki isyan aslında temel olarak ebeveynlere yönelik değildir. İsyan çocuğun daha önceki sızlanan ve bağımlı “çocukluk tanımına” yöneliktir. Ön ergenlikte bu isyan etme iki şekilde görünür; biri pasif diğeri aktif direniştir.

Aktif direniş tartışmalar ve itaat etmeme şeklindeyken pasif direniş, oyalanma, ağırdan alma ve erteleme şeklindedir. Çocuğun iradesi kuvvetlendikçe, her iki tür direnişi göstermesi de artacaktır.

Sonuç olarak her iki tür direnişte aynı büyüme ihtiyacına hizmet eder: ergene değişim için ihtiyaç duyduğu gücü kazandırmak.

Ve direniş bir süre sonra işe yaramaya başlar. Ebeveynler bir dereceden sonra taleplerini sürdürmekte yorulurlar ve belli bir süre ergenin bu direnişi kendilerine göstermesine izin verirler. Daha çok özgürlükergenin güç kazanmasının adı olur.

Aktif direnişte ergen ebeveyn taleplerine yönelik daha çok şikayet ve fikir ayrılığı ifade eder ve kuralların gerçekçiliğini, ebeveynin kural koyma hakkını sorgular. Sadece tartışmak için her şey hakkında sonu olmayan tartışmalara girebilir.

Pasif direnişte ise yapılması istenen ya da zorunlu olan şeyleri tekrar ve tekrar duyana kadar ertelerler. Ergen burada alt yazı olarak şunu der “sen bana ne yapacağımı söylersin ben de sana ne zaman yapacağımı. Yeterince zamanım olduğunda istediğini (kısmen) yapacağım”.

Ebeveyn bu noktada direnci zayıflatmak için elindeki en güçlü yönteme başvurur: ısrar etmek…

Dördüncü aşama: Erken deneyim

İsyan sonucu kazanılan yeni özgürlük ile ön ergenlikteki birey daha çok risk alarak yasakları öğrenmek ve sınırları test etmek için deneyimleme alanına sahip olur. Bu aşama ile ergen değişim için ihtiyaç duyduğu deneyimi kazanır.

“Hangi kurallar değişmezdir, hangi kurallar değişebilir?” ergenin bu aşamada cevaplamaya çalıştığı soru budur. Olumsuz bir sonucun ortaya çıkmadığı  her koşul, onun için aynı zamanda sosyal özgürlüğe açıkça izin verilen alanlardır.

Bu noktada uygunsuz davranışlara yönelik verilen özgürlükler, ergenin sosyal kurallara duyarsızlaşmasını sağlayabilir. Dolayısıyla olumsuz davranışların sonuçlarının deneyimlenmesi bu dönemde çokça önem kazanır.

Örneğin bir arkadaşını üzecek bir şey yaptığında o kişi ile yüzleşmesi, yaptığı şeyi itiraf etmesi, mağdurun duygusal tepkisini duyması, bir zarar verdiyse bunu telafi etmesi (kırılan bir şeyi tamir etmek, yenisini almak) gerekmektedir.

Kural ihlallerine izin vermek, ileride daha büyük davranış sorunlarını getirebilir.

Eğer 9-13 yaş aralığındaki çocuğunuzda bu tür değişimler görüyorsanız bunlar ön ergenlik dönemi belirtileri olabilir. Onlara destek olabilmek için ise aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsiniz:

– Sırf ergen çocuğunuz eleştiriyor, karşı çıkıyor, önemsemiyor diye aile değerlerine olan inancınızı kaybetmeyin. Onun sadece büyümek ve olgunlaşmanın gereği olan denemeler yaptığını, sizin kurallarınıza ve değerlerinize sahip çıkmanızın ona bir çerçeve çizeceğini unutmayın.

– Bu geçiş döneminin özelliklerini aklınıza getirin ve süreci kişiselleştirmeyin. Kendinizi sıklıkla onun yerine koyarak dinleyin ve ona alternatifler sunmaya çalışın. Tartışmaya açık olmayan konuları ona net bir şekilde anlatın, daha az önemli olanlar içinse siz toleransınızı geliştirin.

– Ona güvenin ve güvendiğinizi gösterin. Ayrıca sizin için önemli olduğunu hissetmesini sağlayın. Onun hoşuna giden aktivitelere katılmaya çalışın. Bu aranızdaki bağı ve birlikte olma duygusunu güçlendirir.

– Onun önemsediği, dert ettiği ve hayatının bir parçası olan konularla, ilgileri, ve  arkadaşlarıyla siz de ilgilenin. Yeni girişimlerini, yeni arkadaşlıklarını destekleyin.

– Problem çözme, stresi yönetme, grup içinde “kendiliğini” koruma gibi konularda onu bilgilendirin.

– Eğer yeme alışkanlıklarında değişim, derslerinde belirgin düşüş, izolasyon, içe çekilme ya da iletişimin kesilmesi gibi işaretler görüyorsanız endişelerinizi çocuğunuzla paylaşın ve mutlaka profesyonel destek alın.

Kaynak:

Pickhardt, C. E. (2013).

“Surviving Your Child's Adolescence” http://www.carlpickhardt.com/

Источник: https://mhthayat.haberturk.com/yazarlar/hilal-cercel/1048335-yeni-nesil-ergenlik-9-13-yas-araligi

Ergenlik Dönemi : Ergenlik, Arkadaşlar, Aile ve İletişim

Ergenlik ve Ebeveynler

Ergenlik döneminde aile içi ilişkilerin kaliteli olması, çocukla doğru iletişim dilinin kullanılması, çocuğun gelişim dönemlerinde öğrenmeyle ilgili çevresel uyaranların zengin ve doğru olarak verilmesi, genin yaşadıklarıyla baş başa bırakılarak sorumluluk duygusunun gelişimine olanak tanınması, anne babanın tutarlı, kendine güvenli sağlıklı modeller olması başarıyı olumlu etkileyen faktörlerdir.Böyle bir ailede gencin zorluk yaşadığı durumlar daha sağlıklı bir şekilde irdelenir ve birlikte çözüm yolları aranır.

Ergenlik döneminde aile içi ilişkilerde neler değişir?

 • Ergenlikte aileyle geçirilen zaman azalır. Genellikle ergenler ebeveynlerini istemezler.
 • Daha sakin ve ebeveynleriyle daha uyumlu ilişkileri olan ergenler bile artık endişelerini ya da isteklerini eskisi kadar paylaşmak sitemedikleri için yalnızlık duygusuna kapılırlar.
 • Ergen özerklik isteği ile ilgilenilme isteği arasında gidip gelebilir. Bağımlılık hissinden, karşı gelme, tartışma ya da aldırmama yoluyla uzaklaşmaya çalışabilir.
 • Ergenler ebeveynlerin rehberliğini reddediyor gibi görünseler bile buna aslında gereksinim duyarlar. Bu zıtlık aslında büyümek için bağımsızlık mücadelesi veren ergenin bağımlılık gereksinimlerini göstermektedir ve çoğu kez kaygının artmasına sebep olur.
 • Sonuçta ebeveyler de ergenin çelişen duyguları arasında kalarak ne yapacağını bilemeyebilir.
 • Çocuklar ile ebeveynler arasında uyuşmazlık ergenliğin başlamasıyla artar.Bu anlaşmazlıklar genel ev kurallarından, sokağa çıkma yasağına kadar değişik konularda ortaya çıkabilir.
 • Ebeveynlerin kurallar koyarak tutarlı olması ve dengeyi sağlaması gerekir. Sıcaklık ve sorumluluğu, katılık ve kural-sınır koymayla birleştiren “otoriter”ebeveynler, sıklıkla becerikli ve başarılı ergenler yetiştirir ve olumlu sonuçlar alırlar.
 • Geç ergenlik döneminde artık çekişme azalır ve ergenin de uygun şekilde özerklik kazandığı, aile içinde verilen kararlarda söz hakkının olduğu ve ebeveyn ile ergen arasında bir dengenin kurulduğu yeni ve sağlam bir ilişki oluşur.

Ergenler ve Arkadaşlık İlişkileri

Ebeveynlere olan bağımlığı zamanla reddeden ergen arkadaşlık, tavsiye, destek ve samimiyet ihtiyaçları için akranlarına yönelmeye başlar.

Yapılan bir araştırmaya göre, ergenlerin okul yıllarında zamanlarının üçte birini akranlarıyla konuşarak geçirdiklerini ve bunun onları en mutlu eden aktivite olduğu saptanmıştır.

Burada esas amaç birlikte olmak, birbirlerini görmek, dinlemek, karşılaştırmalar yapmak ve tartışmaktır.

Arkadaşlar destek ya da takdir kaynağı, çocuksu veya suç içerikli davranışların birlikte yapıldığı cinsel ya da saldırgan dürtüleri açığa vurma nesneleri veya yansıtma hedefi olabilirler. Ergenler arasında yapılan ibr ankette arkadaşlık seçiminde en çok ilgi çeken 10 davranış sırasıyla şunlardır:

 1. Temizlik
 2. Arkadaşlara bağlılık
 3. Giyim
 4. Bağımlılık
 5. Güvenirlilik
 6. Genel fiziksel görünüm
 7. Olgunluk
 8. Karşı cinsle ilişkilerde popülarite
 9. Fiziki özellikler
 10. Dürüstlük

Ergenlikte, akranlar birbirlerini heme olumlu hem de olumsuz yönde etkiler.

Ergenlik Dönemine Özel İletişim Önerileri

 • Duygularını ve düşüncelerine saygı gösterin ve kendini ifade etmesine izin verin. Kabul etmek zor olsa da, sizden çok farklı düşüncelere ve duygulara sahip olması mümkündür.
 • İyi bir dinleyici olun ve çocuğunuz size birşeyler anlattığında, onu her defasında öğütlere boğmayın.Gençler de tıpkı yetişkinler gibi bazen güvendikleri birisinin sadece onları dinlemesini isterler.
 • Sadece sorunlar ortaya çıktığında değil, her şey yolundayken de konuşun;onu ve iç dünyasıı tanımaya çalışın.
 • Çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanın uzun olmasından çok nitelikli olmasına öze gösterin.
 • Mümkün olabildiğince kendi kendine karar verme hakkı ve özgürlük alanları tanıyın.Özellikle saç biçimi veya kıyafet seçimi gibi daha basit konularda, istedikleri şeyleri yapmasına izin verin.
 • Arkadaşlarını tanıyın, birlikteyken neler yaptıklarını öğrenin ve bu konuda ihmalkar olmamaya çalışın.
 • Arkadaşlarını evinize getirmesine izin verin ve onları daha iyi tanımaya çalışın.
 • Temel bazı güvenlik önlemlerini aldıktan sonra, onun mahremiyetine saygı gösterin; örneğin odasına aniden girmeyin ya da eşyalarını karıştırmayın.
 • Farklı konulardaki çatışmaları demokratik bir ortamda çözümlemeye çalışın. Çocuğunuz da duygu ve düşüncelerini açıkça ifade edebilsin.Siz de ebeveyn olarak duygularınızı , beklentilerinizi, kabul sınırlarınızı dile getirin ve uzlaşma zemini içinde hareket etmeyi amaç edinin.

Ergenlikte ebeveynlerle yaşanan çatışmalara bakarsak, bağımsızlaşma eğilimi ile yetkinliklerini kullanmak için duyulan kuvvetli ihtiyaçlar karşısında büyüklerin bahsettikleri olası tehliklerden  gençleri korumak arasında çelişkili bir durum ortaya çıkmaktadır. Ergenlerin bağımsızlık eğilimi ile ailenin karşı tutumu arasındaki çekişmeler, bu dönemde çoğu genç ve ailesi için kaçınılmaz bir durumdur.

Kaynak: Ayşe Rodopman Arman

arkadaş ilişkileri çocukda sosyal gelişim çocuklarda arkadaş ilişkiler çocukta arkadaşlık çocukta sosyal gelişim ergen ergenler ergenliğin ruhsal belirtileri ergenlik ergenlik dönemi ergenlik evresi 2014-12-04

Источник: http://cocuklaringelisimi.com/2014/12/04/ergenlik-donemi-ergenlik-arkadaslar-aile-ve-iletisim/

Ergenlik Döneminde Ebeveynlere Düşen Görevler

Ergenlik ve Ebeveynler

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 17:04

Ergenli dönemi, anne baba ve çocuk açısından oldukça zorlu bir dönemdir. Ergenlik dönemi, çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi olarak nitelendirilendirilmektedir. Kimi zaman anne ve baba bu süreç içerisinde çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği konusunda çelişkiye düşmektedirler.

Çocuklar bu dönemde kendi kişiliklerini ve kimliklerini oluştururken aynı zamanda anne ve babaya bağlı yaşamdan kendilerini sıyırmaya çalışırlar. Bu durumda ebeveynlerde kurulan otoritenin yıkılması kaygısı oluşmaktadır. Gerek ebeveynler gerekse çocuk için oldukça zor bir dönem olan ergenlik döneminde çocukların kişiliklerinde belirgin değişkenlikler meydana gelmektedir.

Ebeveynlerin kaygısının arttığı bu dönemde çocuklar artık daha inatçı ve agresif bir yapıya bürünürler. Anne ve babanın kaygılarını daha da arttıran bu dönemde ebeveynler daha baskıcı, kuralcı ve sert bir yapıya bürünerek bu zorlu dönemi kimi zaman bir çıkmaza sürüklerler.

Ergenlik döneminde çocuklar ailelerinden yavaş yavaş ayrılıp aile dışında ilişkiler kurmaya başlarlar. Bu dönemde ergenler hayatı bir an önce tanımak ve kısa sürede büyüdüklerini kabullendirmeye çalışırlar.

Bir geçiş dönemi olan ergenlik çocuk içinde oldukça zorlu geçmektedir. Artık daha inatçı, agresif ve isyankar olmuştur. Kıyafet tercihlerinin ve saç modellerinin değiştiği bu dönemde aile ile çatışmalar ve anlaşmazlıklar artmaktadır.

Ergenlik, yaşamın doğal bir parçası olmakla birlikte herkesin bir dönem yaşadığı duygular bütünüdür. Bu dönemde anne ve babaya düşen en önemli görev çocuklarının kendi benliklerini tanımalarına izin vermektir.

Ancak bu dönemde sınırların aşılmasına izin vermeden süreci tamamlamalısınız. Ergenlik döneminde aile yapınıza ve yaşam biçiminize uygun olarak aşıladığınız davranış biçimleri ve kurallar ergenlik sonrasında da geçerliliğini koruyacaktır.

Ancak ergenlik döneminde çocuğunuzun bunları unutmamasını uygun bir dille ifade etmelisiniz.

Ergenlik Döneminde Aile İle Çatışmaya Neden Olan Konular

 • Okul ve sınav başarı oranı
 • Dışarıda daha uzun vakit geçirme
 • Erkeklerin sakalları ve kızların makyajları
 • Aile ile birlikte vakit geçirmek istememe

ERGENLİK DÖNEMİNDE AİLE DÜŞEN GÖREVLER

Çocuğunuzla mümkün olduğunca birlikte vakit geçirin ve onu mutlaka dinleyin. Aranızdaki iletişimin kopması aranızda yaşanacak çatışmaların artmasına neden olacaktır.

Yalnızca kavga esnasında iletişim kurmak zamanla birbirinizden uzaklaşmanıza neden olacaktır.

Ergenlik dönemince çocuğunuzla sürekli iletişim halinde olmalı ve onunla paylaşımlarda bulunmalısınız.

Çocuğunuza aşırı kısıtlamalar getirmeyin. Onun bir birey olduğunu unutmadan özgürlüklerini kısıtlamamalı ve fikirlerine saygı duymalısınız. Saç kesimi ve kıyafet seçimlerindeki basit seçimlerde ona izin vermelisinz. Aile yapınıza ve yaşam şeklinize aykırı seçimler olmadığı sürece çocuğunuzun şeçimlerine ve fikirlerine saygı gösterin.

Ergenlik döneminde çocuklarınız arkadaşlarıyla daha çok vakit geçimek isteyecek ve kimi zamanlar onlarda kalmak isteyeceklerdir. Bu dönemler için mutlaka çocuğunuzun arkadaşları ile tanışın.

Gerekirse çocuğunuzun arkadaşlarının aileleri ile irtibat halinde olun ve birbirinizi tanıyın. Çocuğunuzun arkadaşlarını ve ailelerini tanımanız bu konuda aranızda yaşanacak çatışmaları en aza indirecektir.

Özellikle lise sınavlarının denk geldiği ergenlik döneminde psikolojik destek almayı ihmal etmeyin. Özellikle çocuğunuzun ergenlik dönemine gelen sınavları daha kolay ve başarılı atlatması için psikolojik destek oldukça önemlidir.

Ergenlik döneminin yaklaşmasıyla birlikte evde belli başlı demokratik kurallar belirleyin. Ancak bu kuralları belirlerken bu kuralların ergenlik döneminde de geçerli olması gerektiğini unutmayınız. Ergenlik öncesinde belirlediğiniz kurallar çocuğunuzun kendini ani bir değişim içinde bulmasını ve bu süreçte yaşanacak çatışmaların önlenmesini sağlayacaktır.

Ergenlik döneminde çocuğunuzun karşı cinse ilgisi daha çok artacak ve arkadaşlıklarını bu yönde kuracaktır. Bu dönemde çocuğunuza baskıcı ve kuralcı davranmamalısınız. Aksi halde size yalan söylemesi için teşvik etmiş olacaksınız. İnternet erişimi ile ilgili gerekli önlemleri aldıksan sonra çocuğunuzun özel hayatına çok fazla müdahale etmemeli ancak kontrolüde tamamen bırakmamalısınız.

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/ergenlik-doneminde-ebeveynlere-dusen-gorevler-5678h.htm

Gelişimsel Destek Programı (Ebeveynler- Ergenlik)

Ergenlik ve Ebeveynler

Gelişimsel yetersizliği/yetersizlik riski olan çocuklara yönelik gelişimsel destek ebeveyn/bakıcı e-sertifika programlarının amacı, 0-18 yaş arasında gelişimsel yetersizliği olan (Zihinsel Yetersizlik, Otizm Spektrum Bozukluğu, Down Sendromu, Serebral Palsi ve diğer sendromlar) ya da gelişimsel yetersizlik riski altındaki çocuk, ergen ve genç yetişkin bireylerle çalışan ebeveyn/bakıcıların çocuklarının özellikleri ve gelişimleri hakkında doğru, bilimsel ve işlevsel bilgiler ile donatmak ve çocuklarının gelişimini desteklemede  uygulayabilecekleri doğru, bilimsel, işlevsel ve pratik beceriler kazandırmaktır. Bu sertifika programları; (1) gelişimsel yetersizlik, gelişimsel risk ve normal gelişim süreci hakkında bilgileri ve (2) bilişsel gelişim, iletişim (dil), motor, sosyal/duygusal gelişim ve özbakım becerileri, akademik ve akademik olmayan beceriler, problem davranışlar ile başetme, ergenlik dönemi sorunları gibi farklı ve işlevsel alanlarda ebeveyn/bakıcılara evde gelişimsel yetersizliği olan 0-18 yaş arasındaki çocuklarına  ilişkin uygulamalar yapmaları için pratik bilgi ve becerileri kapsamaktadır.

Ebeveynler ve Bakım Personeli için Ergenlik Dönemi Gelişimsel Destek e-Sertifika programına kayıt yaptıran öğrenciler uzaktan öğretim yöntemine göre hazırlanmış Anadolum eKampüs Sistemi üzerinden erişilebilen PDF formatındaki ders kitaplarından ve internet ortamında verilen hizmetlerden yararlanarak sertifika sınavlarına hazırlanabileceklerdir.

Kayıt bedeli 250 TL’dir. 

Daha önceki sınavında başarısız olup tekrar sınava girecek adaylar için kayıt yenileme bedeli 125 TL'dir. 

Ebeveynler ve Bakım Personeli için Ergenlik Dönemi Gelişimsel Destek e-Sertifika programına ilgi duyan herkes başvurabilir.

Ebeveynler ve Bakım Personeli için Ergenlik Dönemi Gelişimsel Destek e-Sertifika Programındaki derslerden başarılı olmak için sınavda 100 tam puan üzerinden en az 50 puan almak gerekmektedir.

Ebeveynler ve Bakım Personeli için Ergenlik Dönemi Gelişimsel Destek e-Sertifika Programındaki üç dersin tümünden başarılı olan öğrenciler programa ait ''Sertifika'' almaya hak kazanacaklardır. Öğrenciler başarısız oldukları dersleri izleyen sertifika döneminde kayıt yenileme yaptırarak tamamlayabilecektir.

Örnek
Sertifika

Ebeveynler ve Bakım Personeli için Ergenlik Dönemi Gelişimsel Destek

Perakendeciliğe Giriş

Perakendeciliğe Giriş Sertifika Programı kapsamında; perakendeciliğe giriş, tüketici davranışları, mağaza atmosferi konularında güncel bi…

İletişim Becerileri

İletişim Becerileri e-Sertifika Programı kapsamında; etkili iletişim teknikleri, iletişim bilgisi, ikna edici iletişim konularında bilgil…

İslam Tarihi

Bu programın amacı konuya ilgi duyan herkese, İslam tarih ve medeniyetinin kaynaklarını analitik ve eleştirel bir çerçevede değerlend…

Üniteler

 • Ergenlik Döneminin Temel Özellikleri
 • Zihinsel Yetersizliği Olan Ergenlerin Özellikleri
 • Otizm Spektrum Bozuklugu Olan Ergenlerin Özellikleri
 • Down Sendromu Olan Ergenlerin Özellikleri
 • Serebral Palsili Ergenlerin Özellikleri
 • Ağır ve Çoklu Yetersizlikleri Olan Ergenlerin Özellikleri
 • Gelişimsel Yetersizliği Olan Ergenlerde Sosyal Etkilesim ve Duygusal-Davranışsal Sorunlar
 • Gelişimsel Yetersizligi Olan Ergenin Eğitimi

Editörler

Üniteler

 • Evde Günlük Yaşam ve Rutinlere Uyma
 • Evde Kişisel Bakımda Bağımsızlık
 • Evde Sosyal Etkileşimde Uygunluk
 • Evde Riskli Durumları Yönetme
 • Evde Bağımsız Yaşam Sürdürme-Karar Alma
 • Ergenlik Döneminde Evde Boş Zaman Etkinlikleri
 • Evde Cinsel Gelişim ile İlişkili Sorun Davranışları Yönetme
 • Evde Uyumu Bozucu Davranışlarla Başa Çıkma
Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть