Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

içerik

Eritema Nodozum

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri
Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri
Eritema Nodozum: Belirtiler, Nedenleri, Tedavileri ve Daha Fazla

Eritema nodozum, sıklıkla parmaklarda ağrılı şişmiş kırmızı veya morluklara neden olan bir cilt durumudur Bazen de darbeler vücudun diğer bölgelerinde oluşabilir.

Bu durum, en yaygın pannikülit şekli olan iltihaplanmadır cildin altındaki yağ tabakası Sıklıkla bir enfeksiyona karşı bir bağışıklık tepkisi veya aldığınız ilaçlara tepki sonucu ortaya çıkar.

Semptomlar Belirtiler

Ana semptom kırmızıdır , bacaklarınızın alt kısmındaki ağrılı çarpmalar Bazen bu çarpmalar uyluklarınız, kollarınız, gövde ve yüzünüzde de görülebilir.

Topaklar yarım inç ila 4 inç arasında olabilir. 50'ye;

Eryt hema nodosum darbeleri acı vericidir ve sıcak hissedebilirler. Kırmızıya başlarlar ve daha sonra mavi olurlar, iyileştiklerinde çürüklere benzerler. Şifa verirken de düzleştirilirler.

Darbeler iki hafta sürebilir. Yeni darbeler altı haftaya kadar oluşabilir.

Diğer eritema nodozum belirtileri arasında:

 • ateş
 • yorgunluk
 • eklem ağrısı
 • ağrı
 • ayak bileği şişmesi
 • göğüste büyümüş lenf düğümleri
 • öksürük > boğaz ağrısı
 • kilo kaybı
 • mide ağrısı
 • ishal
 • Nedenler Beyanlar

Tüm vakaların yarısından fazlası nedeni bilinmiyor. Eritema nodozum sıklıkla enfeksiyondan sonra başlar veya belirli ilaçları kullanırsınız. Doktorlar, maruz kaldıkları bakterilere ve diğer maddelere aşırı bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesinden kaynaklanabileceğine inanıyorlar.

Sebepler şunlardır: strept boğaz veya tüberküloz

gibi antibiyotikler (sülfonamidler ve penisilin formları), salisilatlar, iyodürler, bromürler ve doğum kontrol hapları

 • sarkoidoz
 • infekte barsak hastalığı, ülseratif kolit veya Crohn hastalığı
 • gebelik
 • kanseri (nadiren)
 • akciğerlerin ve üst solunum yollarının enfeksiyonu olan koksidioidomikoz
 • Eritema Nodozum, çoğunlukla 20-40 yaş arasındaki insanları etkiler. Kadınlar erkeklerden altı kat daha fazla gelişme eğilimindedir. Bununla birlikte, her yaştan ve her iki cinsiyette görülebilir.
 • Tedavi Tedavi seçenekleri

Bakteriyel bir enfeksiyon bu duruma neden olursa, doktorunuz bunu tedavi etmek için antibiyotik reçete eder. İlacın durdurulmasıyla bir ilaç reaksiyonunun neden olduğu eritema nodozumunu tedavi edebilirsiniz.

Bu ilaçlar topaklar iyileşene kadar ağrı ve diğer belirtileri yönetmenize yardımcı olabilir:

aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin) veya naproksen (Aleve) gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) (Kullanım yasağı Bunlar, Crohn hastalığına yakalandıklarında bir parlama tetikleyebilirler.)

potasyum iyodür

 • oral steroidler
 • Ayrıca, dirsekler iyileşirken bacaklar yükseltilip sıkıştırılmış çoraplar giyin.Darbelere kibirli veya sıkı kıyafetler giyerek rahatsız olmamaya özen gösterin.
 • Teşhis Teşhisi

Doktorunuz sağlık geçmişiniz hakkında son zamanlarda bir enfeksiyon geçirip geçirmediğiniz veya belirli ilaçları mı kullandığınızı sorar. Sonra doktorunuz darbelere bakacaktır.

Vücudunuzdaki iltihap belirtileri aramak için muhtemelen bir kan testi alacaksınız. Kan testleri, tüberkülozu ve diğer enfeksiyonları kontrol etmek için de kullanılabilir. Boğaz ağrısı aramak için boğaz kültürünüz olabilir.

Eritema nodosumun nedenlerini araştırmak için yapılan diğer testler şunları içerir:

idrar testi

göğüs röntgen filmi

 • dışkı kültürü
 • Doktorunuz cildinizin altındaki yağ katmanından bir numune örneği çıkarabilir . Bu teste biyopsi denir. Bir laboratuardaki bir teknisyen, eritem nodozumuyla ilgili değişiklikleri kontrol etmek için mikroskop altında numuneye bakacaktır.
 • Gebelikte gebelikte> Hamile kadınların yaklaşık yüzde 5'inde eritema nodozum gelişir. Hamilelik süresince neden östrojen düzeyleri artabilir.

Eritema nodozum, hamilelik döneminde hamile olmayan kadınlarda olduğu gibi aynı şekilde tedavi edilir. Bununla birlikte, bu durumu tedavi etmek için kullanılan NSAID'ler gibi bazı ilaçlar gebelik sırasında kullanılamaz. Yatak istirahati ve sıkıştırma çorapları ağrı ve diğer belirtileri yönetmenize yardımcı olabilir.

Doğum uzmanınız gebelik sırasında eritema nodozumun kontrol altına alınmasının en iyi yolunu söyleyebilir. Darbeler birkaç hafta içinde kaybolur.

OutlookOutlook

Eritema nodozum rahatsız edici olabilir, ancak genellikle ciddi değildir.

Darbeler genellikle 2-4 hafta içinde kaybolur, ancak tamamen iyileşmek için iki aya kadar sürebilirler. Kabarıkların solmasıyla muhtemelen bir miktar morarabilirsiniz, ancak genellikle yaraları bırakmazlar.

Eritema nodozum iyileştikten sonra bacaklarındaki ağrı iki yıla kadar sürebilir. Durumun gelecekte geri gelebileceği de mümkündür.

Источник: //tr.oldmedic.com/erythema-nodosum-3474

Erythema Nodosum — Differential Diagnosis and Treatment

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Image: “Erythema Nodosum.” by Norman Purvis Walker – Walker, Norman Purvis (1905) An introduction to dermatology (3rd ed.), William Wood and company Retrieved on 26 September 2010. License: Public Domain

EN is a type of panniculitis (most common), which is characterized by a sudden onset of red, warm, and tender nodular eruptions on shins. Erythema nodosum may be accompanied by other symptoms such as fever. A number of factors can trigger EN; hence, it is supposed to be a cutaneous reactive process.

Incidence and prevalence

Incidence and prevalence of EN varies with varying etiological factors and geographical locations. Studies from Spain have shown the average annual incidence of biopsy proven EN in patients aged 14 years and above to be 52 cases per million population. The prevalence of EN in a study from a semi-rural area of England was 2.4 cases per thousand population per year.

Age

EN is known to occur at all ages; however, maximum numbers of cases are between second and fourth decades of life. A high incidence has been seen between 20 and 30 years of age. This could be due to the high incidence of sarcoidosis in this age group which is associated with EN.

Sex

EN is seen to occur more in women than men, with the occurrence being three to six times more in women. However, in the prepubertal age groups, the incidence is the same among girls and boys.

Associated diseases

EN is known to be associated with the following diseases in 15 – 30% of cases:

 • Sarcoidosis
 • Sweet’s syndrome
 • Throat infection
 • Acute myelogenous leukemia
 • Crohn’s disease

Etiology of Erythema Nodosum

A number of etiological factors have been implicated to trigger EN:

Bacterial infections: The most common ones are tuberculosis, streptococcal infections, brucellosis, atypical mycobacterial infections, Q fever, mycoplasma pneumoniae infections, rickettsiae, salmonella infection, shigella infection, yersinia and chlamydia psittaci.

Viral infections: Hepatitis B, hepatitis C, infectious mononucleosis, etc.

Fungal infections: Aspergillosis, blastomycosis, coccidioidomycosis, histoplasmosis, sporotrichosis, etc.

Protozoal infections: Ascariasis, giardiasis, toxoplasmosis, etc.

Drugs: A number of drugs are known to trigger EN.

The most commonly implicated are acetaminophen, amoxicillin, bromides, carbamazepine, cotrimoxazole, dicloxacillin, diethylstilboestrol, furosemide, granulocyte colony stimulating factor, ibuprofen, infliximab, levofloxacin, medroxyprogesterone, minocycline, naproxen, oral contraceptives, penicillin, phenytoin, verapamil, progestins, propylthiouracil, sulfamethoxazole, sulfonamides, sulfasalazine, and trimethoprim.

Malignant diseases: EN has not been very well documented with malignancies; however, few reports show an association with adenocarcinoma of colon, carcinoid tumor and carcinoma of uterine cervix.

Other diseases: Acne fulminans, Adult-onset Still’s disease (AOSD), ankylosing spondylitis, behcet disease, celiac disease, Crohn’s disease, IgA nephropathy, intestinal bypass syndrome, Lupus erythematosus, pregnancy, relapsing polychondritis, reactive arthritis, sarcoidosis, Sjogren’s syndrome, sweet’s syndrome, ulcerative colitis, and granulomatosis with polyangitis.

Streptococcal infection of upper respiratory tract: Group A beta-hemolytic streptococcal infection is followed by EN 2 to 3 weeks later. It is a common trigger for EN among children and young adults. ASO titres are elevated; however, the throat cultures are negative.

Tuberculosis: EN triggered by tuberculosis is seen in areas with a high prevalence of tuberculosis. It is seen in children with primary pulmonary infection.

Sarcoidosis is an important trigger for EN among adults.

Lofgren’s syndrome seen in sarcoidosis is characterized by EN, hilar adenopathy and arthritis around the ankles.

Inflammatory bowel disease (IBD) is associated with EN in adults and precedes bowel symptoms. Crohn’s disease is more frequently associated with EN than ulcerative colitis.

In 37% to 60% of cases, the etiology of EN cannot be determined.

Pathology and Pathophysiology Erythema Nodosum

The pathogenesis of EN is not well understood. Some studies have shown the following:

Cutaneous reactive process: EN can be triggered by a number of diverse factors; hence, it has been proposed to be a cutaneous reactive process. A few studies have demonstrated the deposition of immune complexes in the subcutis.

To support this, a few studies have demonstrated circulating immune complexes, complement activation and deposition of immunoglobulins in the subcutaneous fat septa.

Other studies have proposed type IV hypersensitivity as a possible pathogenetic mechanism.

Reactive oxygen intermediates (ROI): Patients have activated neutrophils in peripheral blood, and they produce ROI, which is four times higher as compared to healthy people; hence, ROI have been proposed to cause oxidative tissue damage and tissue inflammation.

Genomic anomaly: A genomic anomaly in the human TNF-alpha gene promoter where nucleotides exchange (G-A) is seen at position-308. This leads to the secretion of an uncommon TNF alfa II.

This is seen in sarcoidosis associated EN patients.

[attention type=yellow][attention type=yellow][attention type=yellow]
In a few EN patients, a polymorphism of macrophage MIF gene takes place at position-173, which is associated with an increased risk for developing sarcoidosis.
[/attention][/attention][/attention]

Increased proinflammatory cytokines: Raised levels of serum IL-6 has been seen in EN due to infectious and non-infectious causes. Skin lesions and peripheral blood of EN patients have shown increased levels of Th1 cytokines (IL-2 and IFN-gamma).

Symptoms of Erythema Nodosum

EN is characterized by a sudden development of nodules on the skin, which may be accompanied by fever (38 – 39 ºC), cough, joint pains, malaise, abdominal pains, vomiting, diarrhea and headache.

The characteristic lesions of EN are nodules which are erythematous, warm and painful to touch. The nodules may vary in size from 1 to 5 cm or more in diameter. Nodules may often merge to form erythematous plaques.

They involve the body symmetrically and bilaterally with a predilection for shins, ankles and knees, but may involve other sites such as thighs, face, neck and extensor parts of arms. The nodules/plaques change in color with time i.e.

bright red and elevated (early lesions) then livid red/purple and flat; finally a yellow or greenish appearance. As color change mimics that of a deep bruise, hence they were also known as erythema contusiformis.

The lesions stay for 3 – 6 weeks and subside without marks or scarring; however, recurrences of EN are common.

Eye manifestations in the form of episcleral lesions and phlyctenular conjunctivitis have been seen with skin lesions.

Splenomegaly, hepatomegaly, lymphadenopathy and pleuritis have been rarely seen among EN patients.

EN in children has a shorter duration with less frequent occurrence of fever and arthralgias as compared to adults.

Diagnosis of Erythema Nodosum

The clinical history and relevant investigations should be done to find the trigger factors for EN; however, a skin biopsy is essential to make a confirmatory diagnosis of EN.

 • Clinical history is a must and should include a detailed history about past diseases, medications, pets, hobbies, travel history and any familial cases.
 • Blood investigations: Complete blood count, ASO titre and erythrocyte sedimentation rate.
 • Urinalysis.
 • Throat culture.
 • Intradermal tuberculin test, chest X-ray should be preferred to rule out tuberculosis. In places where tuberculosis is endemic, IFN gamma release assay should be used as tuberculin test will be positive in most adults.
 • Specific serological tests may have to be done for bacterial, viral, fungal and protozoal infections prevalent in an area.
 • Skin biopsy: Histopathology of EN shows a septal panniculitis without vasculitis. An inflammation and edema of connective tissue septa is observed. The inflammatory cell infiltrates vary from neutrophils in early lesions of EN to lymphocytes and histiocytes in later stages.

The most characteristic feature of EN histopathology is Miescher’s radial granulomas. These are small, nodular aggregates of histiocytic cells around a central stellate or banana shaped cleft. These are found in the subcutis. The older lesions of EN may show the histiocytic cells grouping to form multinucleated giant cells.

Differential Diagnosis

 • Patients with Behcet’s disease may also present with EN- lesions which are histopathologically different than the EN lesions.
 • Acute urticaria.
 • Erysipelas.
 • Erythema induratum (Nodular vasculitis).
 • Insect bites.
 • Superficial thrombophlebitis.

Therapy of Erythema Nodosum

Identification and management of underlying etiology is essential as a number of factors may underlie an episode of EN. Besides managing the underlying cause, the following treatment is given specifically for EN:

 • Bed rest and limiting physical exercise.
 • Relieving pain and to quicken recovery: Aspirin, non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) such as indomethacin and naproxen.
 • Potassium iodide: Resistant cases of EN have been treated with potassium iodide, but severe hypothyroidism may occur as a side effect of potassium iodide.
 • Steroids: Systemic steroids should be avoided in EN patients as an underlying infectious etiology may flare up. It is administered only in cases of non-infectious etiology not responding to other therapies.
 • Other drugs: Other medications which have a sore throat with success are colchicine, hydroxychloroquine andanti-TNF drugs (etanercept, infliximab and adalimumab).

Progression and Prognosis of Erythema Nodosum

EN is self-limiting and regresses on its own in 3 to 4 weeks. However, relapses are frequent and more often seen in cases of EN, which are idiopathic or associated with streptococcal upper respiratory tract infections.

Rare complications seen with EN are retrobulbar optic neuritis, EN coexisting with erythema multiforme, EN coexisting with lichen planus and EN with concomitant reactivation of hepatitis C viral infection.

Important points to remember

 • EN is the most common panniculitis.
 • EN affects women more in age group between 20 and 40 years.
 • Most common etiological factors associated with EN are sarcoidosis, tuberculosis and streptococcal throat infections.
 • EN presents as acute bouts of nodules on shins, which are painful and red and changes color with time.
 • Characteristic histopathological feature of EN is Miescher’s granuloma.

Review Questions

The correct answers can be found below the references.

1. Lofgren’s syndrome is characterized by which the following?

 1. Erythema nodosum, hilar lymphadenopathy, arthritis around ankles.
 2. Erythema nodosum, generalized lymphadenopathy.
 3. Erythema multiforme, elevated ESR and conjunctivitis.
 4. Acute urticaria, fever and lymphadenopathy.

2. An 18-year-old male presents with erythematous, tender eruptions on shins since one day. She gives a history of sore throat 2 weeks back. What is the possible diagnosis?

 1. Acute urticaria.
 2. Erythema multiforme.
 3. Erythema nodosum.
 4. Rheumatic fever.

3. A 25-year-old woman of African origin with a history of sarcoidosis presents with tender, red eruptions on her lower legs. A skin biopsy of the lesions would show which of the following?

 1. Septal panniculitis with vasculitis with eosinophil infiltrates.
 2. Miescher’s radial granuloma with septal panniculitis.
 3. Abundant lymphocytes in dermis with a clear subcutis.
 4. Inflammatory cells, mainly neutrophils seen in epidermis and no involvement of dermis and subcutis.

Источник: //www.lecturio.com/magazine/erythema-nodosum/

Erythema nodosum: Причины, симптомы и фотографии

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Это заболевание является одной из наиболее распространенных форм редкой воспалительной проблемы, называемой панникулит, поражающей подкожный жир под кожей.

Большинство случаев заболевания эритемой узелка эритемы (EN) наблюдается у людей в возрасте от 20 до 45 лет. Вероятность развития EN у женщин в пять раз выше, чем у мужчин.

Состояние обычно относительно безобидное, но оно может быть признаком основной инфекции, других воспалительных состояний или аномальной реакции на аллерген или лекарство.

Причины возникновения узелка эритемы

До 55% случаев заболевания по стандарту EN являются идиопатическими, что означает, что у них нет никаких известных причин.

В некоторых случаях EN является результатом аномального иммунного ответа, чаще всего вызванного инфекцией, медикаментами или состоянием, вызывающим хроническое воспаление.

Исследователи не совсем уверены в том, как развивается EN. Одна из теорий заключается в том, что это может быть вызвано накоплением иммунных комплексов в крошечных кровеносных сосудах и соединениями в подкожной клетчатке. Эти скопления приводят к воспалению.

Примерно у 1,2% больных проказой развивается тип EN, называемый эритема узелковой проказой или реакция второго типа.

Возможные причины применения стандарта EN включают в себя:

 • инфекции, такие как стрептококковый фарингит или стрептококковый горлышко
 • бактериальные инфекции, такие как микоплазма пневмония или туберкулез.
 • вирусные инфекции
 • глубокие грибковые инфекции
 • саркоидоз
 • рак
 • антибиотики
 • оральные контрацептивы
 • беременность
 • заболевания, вызывающие хронические воспаления, такие как воспалительные заболевания кишечника (ВБК), язвенный колит (ЯК) и болезнь Крона
 • сульфаниламиды, салицилаты и другие нестероидные противовоспалительные препараты (НСПВ)
 • бромиды и йодиды
 • генетика

Симптомы

EN может развиваться внезапно без каких-либо предупреждающих знаков. Некоторые люди испытывают неспецифические симптомы до появления поражений EN.

Многие ранние признаки EN, особенно боли в суставах, продолжаются после развития язв и могут сохраняться в течение недель или месяцев после их появления.

Наиболее распространенные ранние признаки и симптомы EN включают в себя:

 • лихорадка
 • необъяснимое истощение
 • инфекции легких, горла или носа
 • боль в суставах и мышцах и слабость.
 • опухшие суставы, часто лодыжки и колени.
 • конъюнктивит
 • кашель
 • потеря веса

Симптомы у разных людей разные, но после развития поражений EN они, как правило, имеют несколько общих характеристик.

Большинство язв по стандарту EN обычно таковыми являются:

 • очень болезненный
 • горячий на ощупь
 • ярко-красный в течение недели до 10 дней, затем исчезает до фиолетового или синего.
 • с обеих сторон тела одинаково.
 • на передней части голени, но иногда и на лодыжках, коленях, бедрах и предплечьях.
 • слегка приподнятый
 • округлённый по форме
 • не приводит к образованию пульсирующих или разрывов или разрывов на поверхности кожи.
 • варьируется по размеру от винограда до грейпфрута, но в основном от 1 см до 5 см.
 • варьируется по количеству, от 2-х до более 50.
 • блестящий по внешнему виду

В редких случаях пятна могут слипаться вместе, образуя кольцо в форме полумесяца, которое распространяется в течение нескольких дней до выцветания.

Лечение

При надлежащем отдыхе большинство случаев заболевания EN проходит самостоятельно в течение 1-2 месяцев, при этом новые язвы продолжают развиваться или распространяться в течение первых нескольких недель.

Тем не менее, некоторые люди испытывают симптомы EN в течение 6 месяцев и более. Это более вероятно, если оно вызвано лежащим в основе заболевания заболеванием или необработанной инфекцией. Хронический или длительный EN также вызывает боль в суставах.

Врачи обычно диагностируют EN, беря биопсию, или небольшой образец ткани, из язв.

Рекомендуемая обработка для каждого случая применения EN зависит от причины. Базовые инфекции или медицинские показания также потребуют лечения.

Общие формы обработки для EN включают в себя:

 • постельный режим, особенно если отек и боль сильны.
 • изменение любых лекарственных препаратов, вызывающих EN, но только по усмотрению врача.
 • нанесение льда, завернутого в полотенце, на пораженный участок в течение 15-20 минут, несколько раз в день.
 • подъем пострадавшего участка с помощью подпорки, такой как подушка.
 • безрецептурные боли и противовоспалительные препараты
 • легкие компрессионные чулки или поддерживающие бандажи и обертывания
 • пероральный тетрациклин
 • йодистого калия, часто от 400 до 900 микрограммов (мкг) в день в течение 1 месяца, когда симптомы начинаются.
 • системные кортикостероиды, часто преднизон.
 • стероидные кремы

Нодозум эритемы во время беременности

Известно, что гормональные изменения также вызывают EN. Около 2-5 процентов случаев связаны с беременностью.

EN, которая развивается во время беременности, обычно очищается после родов, но может вернуться, если женщина забеременеет снова.

Некоторые люди, которые принимают пероральные контрацептивы или гормональные препараты, разрабатывают EN, обычно в течение первых нескольких месяцев приема препарата.

Перспектива

Несмотря на неудобные симптомы, EN обычно безвреден. Иногда это может быть признаком инфекции или заболевания, требующего лечения, поэтому всегда следует обращаться к врачу.

Случаи заболевания по стандарту EN обычно разрешаются в течение нескольких месяцев с соответствующим отдыхом и базовым уходом. Но для некоторых людей EN может стать хроническим заболеванием и вызывать боли в суставах в течение от 6 месяцев до 2 лет.

При появлении признаков или симптомов EN человеку следует обратиться к врачу, чтобы исключить риск развития более серьезных заболеваний. Людям также следует поговорить с врачом, если их EN не проясняется с отдыхом и домашним уходом.

Источник: //UpSkin.ru/mednews/erythema-nodosum-prichiny-simptomy-i-fotografii.html

Erythema Nodosum

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Last reviewed by Dr.Mary on August 7th, 2018.

Erythema Nodosumis a kind of inflammation of the skin that is usually found in a definite part of the layer of fat in the skin.

This condition is also called EN, results in painful, reddish, lumps which are tender and most usually located in the front of the legs beneath the knees. These nodules or lumps of erythema nodosum vary in dimensions from 1 cm to 5 cm.

These nodular swellings are caused by an unusual configuration of inflammation in the skin layer of fatty tissue.

The condition can be self-limited and can heal on its own in three to six weeks. When healing, it can leave a impermanent bruised look or an indentation which is chronic in the skin everyplace fatty layers have been injured.

There are numerous situations for the results of erythema nodosum. Normally, the areas of nodular soreness vary in size from a dime to a quarter and they can be inflamed on and off and be sensitive for a period of several weeks. They normally do resolve naturally, each one of the tiny areas of inflammation shrinking down and becoming flat rather than inflamed and raised.

[attention type=red][attention type=red][attention type=red]
They leave a bruised look. Then, they spontaneously resolve totally. Other lesions may at times pop up somewhere else. This can arise for periods of weeks or months and ultimately goes away. But, erythema nodosum which is chronic can last for years in other patterns.
[/attention][/attention][/attention]

Erythema nodosum which is chronic with recurrences which are intermittent, and can happen with or without an presents of any underlying disease.

Erythema Nodosum Symptoms

The severity as well as the types of symptoms of this skin condition varies between individuals depending on a vast variety of factors. These include general health, age, medical history as well as any type of underlying disease which is present.

Erythema nodosum normally begins as red nodules on the shins which are painful. These are lesions which are not open, draining or ulcerated but can feel warm to the touch.

After approximately a week, the lesions then change as well as appear purple or blue in color, then will fade to a yellow color, very similar to a bruise. Nodules can also appear in other areas for instance buttocks, thighs, arms, as well as ankles.

Other symptoms can include malaise, joint pain or achiness, fever as well as swelling joint.

Erythema nodosum usually does not result in any complications which are serious. But, it can occur with diseases or conditions which are serious, for instance hepatitis B, streptococcus infection, tuberculosis, mononucleosis, rheumatic fever, leukemia, as well as ulcerative colitis.

Symptoms of these diseases can include sore throat, fever, fatigues, joint and muscle aches, abdominal pain, jaundice and diarrhea.

Erythema nodosum is most common in females between the ages of 20 and 30, but can occur in anyone.

Erythema Nodosum Causes

Erythema nodosum can occur in association with other conditions or as an isolated condition. In approximately half of the cases, the precise cause is unknown. Some cases can be linked with the following:

Infections – Some of the most common ones are

 • Most common – streptococcus
 • Cat scratch disease
 • Coccidioidomycosis
 • Chlamydia
 • Histoplasmosis
 • Hepatitis B
 • Mononucleosis (EBV)
 • Leptospirosis
 • Mycoplama
 • Mycobacteria
 • Psittacosis
 • Syphilis
 • Tularemia
 • Tuberculosis
 • Yersinia

Sensitivity to medications, including

 • Amoxicillin and other penicillins
 • Sulfonamides
 • Sulfones
 • Oral contraceptives
 • Progestin
 • Other antibiotics

Other associated conditions include leukemia, lymphoma, Sarcoidosis, rheumatic fever, Bechet’s disease, and ulcerative colitis.

Erythema Nodosum Diagnosis

Normally, erythema nodosum is usually a straightforward, very unassuming diagnosis for a physician to make merely by examining the individual and noticing the usual almost hard region of elevated soreness which is red alongside areas that have had resolved lesions, that could display a bruised look. It isn’t a challenging diagnosis or conclusion for any experience physician. It doesn’t normally need other tests.

There are times when a biopsy is completed to confirm the diagnosis, for instance, if an individual has a remote, single region and the physician was not able to diagnose centered on the look. The biopsy of the layers of skin tissue which are deeper may provide the evidence that it is indeed erythema nodosum. These layers should display the precise inflammation of fatty layers.

Erythema Nodosum Treatment

After diagnosing an individual with erythema nodosum, the physician will attempt to identify the probable cause, such as infection, medical condition, or medication.

The physician can order diagnostic test such as blood work, throat culture or chest x-ray.

[attention type=green][attention type=green][attention type=green]
If there is an underlying cause identified, then the physician will treat it appropriately – for example, discontinuing a medication, treating a health problems or prescribing antibiotics for an infection.
[/attention][/attention][/attention]

Once those treatment and investigations are under way, the healthcare provider can try the following to make the individual comfortable:

 • Restriction of any physical activity or bed rest – especially during acute pain
 • Anti-inflammatory medications such as aspirin or ibuprofen
 • Potassium iodide – to heal nodules
 • Steroids – either oral form or injected directly into the lesions
 • Colchicine – reduces inflammation
 • Gentle heat a soapy warm wash cloth held on the region for thirty minutes 3 to 4 times each day can help speed up the process of healing
 • The goal of any treatment of erythema nodosum is to relieve any pain and discomfort of the skin nodules until they resolve, normally within a couple of weeks.

Treatment must be customized for the particular individual and conditions present. It is very important to note that erythema nodosum, while painful and very annoying, does not threaten internal organs and the long-term outlook is generally very good.

Источник: //byebyedoctor.com/erythema-nodosum/

Eritema nodosumunu nasıl tedavi edersiniz?

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Eritema nodosum, bir kişinin incinmesinde cildin altında acı veren kırmızı yumrulara neden olan bir durumdur. Bazen şişlikler de ayak bileklerini, dizleri, uylukları ve önkolları etkiler.

Bu durum, cilt altındaki deri altı yağını etkileyen pannikülit adı verilen nadir bir inflamatuar problemin en yaygın biçimlerinden biridir.

Eritema nodozum (EN) olgularının çoğunluğu, 20-45 yaşları arasındaki kişilerde görülür. Kadınlar, EN geliştirmek için erkeklerden beş kat daha fazladır.

Bu durum genellikle nispeten zararsızdır, ancak altta yatan bir enfeksiyonun, diğer enflamatuar durumların veya alerjene veya ilaca karşı anormal bir yanıtın belirtisi olabilir.

Eritema nodozum nedenleri

EN vakalarının yüzde 55’ine kadarı idiyopatiktir, yani bilinen bir nedeni yoktur.

Bazı durumlarda EN, çoğunlukla enflamasyona neden olan enfeksiyon, ilaçlar veya durumlarla tetiklenen anormal immün yanıtın sonucudur.

Araştırmacılar, EN’nin nasıl geliştiğinden tam olarak emin değiller. Bir teori, küçük kan damarlarındaki bağışıklık komplekslerinin birikmesinden ve subkütanöz yağdaki bağlantılardan kaynaklanabilir. Bu birikmeler iltihaba yol açar.

Cüzzamlı insanların yaklaşık yüzde 1,2’si eritema nodozum leprosum veya tip 2 lepra reaksiyonu olarak adlandırılan bir tür EN geliştirir.

EN’nin olası nedenleri şunlardır:

 • veya boğaz ağrısı gibi enfeksiyonlar
 • veya tüberküloz gibi bakteriyel enfeksiyonlar
 • viral enfeksiyonlar
 • derin mantar enfeksiyonları
 • sarkoidoz
 • kanser
 • antibiyotikler
 • oral kontraseptifler
 • gebelik
 • inflamatuar bağırsak hastalığı (IBS), ülseratif kolit (UC) ve Crohn hastalığı gibi kronik inflamasyona neden olan durumlar
 • sülfonamidler, salisilatlar ve diğer nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler)
 • bromürler ve iyodürler
 • genetik

belirtiler

EN, herhangi bir uyarı işareti olmadan aniden gelişebilir. Bazı kişiler EN lezyonları gelişmeden önce spesifik olmayan semptomlar yaşarlar.

EN’nin, özellikle eklem ağrısının erken belirtilerinin çoğu, yaralar geliştikten sonra devam eder ve gittikten birkaç hafta sonra da sürebilir.

Ortak erken belirtiler ve EN belirtileri şunlardır:

 • ateş
 • açıklanamayan tükenme
 • akciğer, boğaz veya burun enfeksiyonları
 • eklem ve kas ağrısı ve zayıflık
 • şişmiş eklemler, genellikle ayak bilekleri ve dizler
 • konjonktivit
 • öksürük
 • kilo kaybı

Semptomlar bireyler arasında değişir, ancak EN lezyonları geliştiğinde, normalde birkaç ortak özelliğe sahiptirler.

Çoğu EN yaraları genellikle:

 • çok acı verici
 • dokunmak sıcak
 • 10 güne kadar bir hafta boyunca parlak kırmızı, daha sonra mor veya mavi renkte kaybolur
 • vücudun her iki tarafında eşit olarak
 • inciklerin önünde, bazen de ayak bilekleri, dizler, uyluklar ve ön kollar
 • biraz yükseltilmiş
 • şekil olarak yuvarlak
 • cildin yüzeyinde ülsere neden olmaz veya kırılmaya veya gözyaşı yapmaz
 • bir üzümden bir greyfurta kadar değişen büyüklükte, fakat çoğunlukla 1 santimetre (cm) ile 5 cm arasında değişir.
 • sayı olarak 2’den 50’ye
 • görünüşte parlak

Nadiren lekeler, solmadan önce birkaç gün yayılan hilal şeklinde bir halka oluşturmak için birbirine bağlanabilir.

tedavi

Uygun istirahatle, çoğu EN 1 ila 2 ay içinde kendi kendine iyileşir, yeni yaralar ilk birkaç hafta boyunca gelişmeye veya yayılmaya devam eder.

Bununla birlikte, bazı kişiler 6 ay veya daha fazla süre EN semptomları yaşamaktadır. Bu, altta yatan bir tıbbi durum veya tedavi edilmemiş bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa daha olasıdır. Kronik veya uzun süreli EN da eklem ağrısına neden olur.

Doktorlar genellikle yaralardan biyopsi veya küçük bir doku örneği alarak EN tanısını koyacaktır.

Her bir EN vakası için önerilen tedavi, nedene bağlıdır. Altta yatan enfeksiyonlar veya tıbbi durumlar da tedavi gerektirecektir.

EN için yaygın tedavi yöntemleri şunları içerir:

 • Yatak istirahati, özellikle şişlik ve ağrı şiddetli ise
 • EN’ye yol açan herhangi bir ilacın değiştirilmesi, ancak sadece doktorun takdirine bağlı olarak
 • etkilenen bölgeye bir havlu ile sarılmış buzun bir defada, günde birkaç kez 15 ila 20 dakika süreyle uygulanması
 • etkilenen alanı yastık gibi bir pervane kullanarak kaldırma
 • reçetesiz ağrı ve anti-inflamatuar ilaçlar
 • Hafif kompresyon çorapları veya destekleyici bandajlar ve sarar
 • oral tetrasiklin
 • Semptomlar başladığında potasyum iyodür, genellikle 1 ay boyunca günde 400 ila 900 mikrogram (mcg)
 • sistemik kortikosteroidler, sıklıkla prednizon
 • steroid kremler

Hamilelik sırasında eritema nodozum

Hormonal değişikliklerin de EN’ye neden olduğu bilinmektedir. Vakaların yaklaşık% 2 ila 5’i hamilelikle bağlantılıdır.

Hamilelik sırasında gelişen EN genellikle doğumdan sonra temizlenir, ancak kadın tekrar hamile kalırsa geri dönebilir.

Oral kontraseptif veya hormon kontrol ilaçları alan bazı kişiler, genellikle ilacın ilk birkaç ayı içinde, EN’ı geliştirirler.

Görünüm

Rahatsız edici semptomlarına rağmen, EN genellikle zararsızdır. Bazen tedavi gerektiren bir enfeksiyon veya tıbbi durum belirtisi olabilir, bu nedenle her zaman bir doktor tarafından görülmelidir.

EN vakaları genellikle birkaç ay içinde uygun dinlenme ve temel bakım ile çözülür. Ancak bazı insanlar için, EN 6 aydan 2 yıla kadar kronikleşebilir ve eklem ağrılarına ve yaralara neden olabilir.

EN belirtileri veya semptomları ortaya çıkarsa, bir kişi daha ciddi altta yatan koşulların riskini dışlamak için tıbbi yardım almalıdır. Kişiler, dinlenme ve evde bakım hizmetlerinden yararlanamadıkları takdirde, bir doktorla da konuşmalıdırlar.

Источник: //trmedbook.com/eritema-nodosumunu-nasil-tedavi-edersiniz/

Eritema Nodozum

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri
Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri
Eritema Nodozum: Belirtiler, Nedenleri, Tedavileri ve Daha Fazla

Eritema nodozum, sıklıkla parmaklarda ağrılı şişmiş kırmızı veya morluklara neden olan bir cilt durumudur Bazen de darbeler vücudun diğer bölgelerinde oluşabilir.

Bu durum, en yaygın pannikülit şekli olan iltihaplanmadır cildin altındaki yağ tabakası Sıklıkla bir enfeksiyona karşı bir bağışıklık tepkisi veya aldığınız ilaçlara tepki sonucu ortaya çıkar.

Semptomlar Belirtiler

Ana semptom kırmızıdır , bacaklarınızın alt kısmındaki ağrılı çarpmalar Bazen bu çarpmalar uyluklarınız, kollarınız, gövde ve yüzünüzde de görülebilir.

Topaklar yarım inç ila 4 inç arasında olabilir. 50'ye;

Eryt hema nodosum darbeleri acı vericidir ve sıcak hissedebilirler. Kırmızıya başlarlar ve daha sonra mavi olurlar, iyileştiklerinde çürüklere benzerler. Şifa verirken de düzleştirilirler.

Darbeler iki hafta sürebilir. Yeni darbeler altı haftaya kadar oluşabilir.

Diğer eritema nodozum belirtileri arasında:

 • ateş
 • yorgunluk
 • eklem ağrısı
 • ağrı
 • ayak bileği şişmesi
 • göğüste büyümüş lenf düğümleri
 • öksürük > boğaz ağrısı
 • kilo kaybı
 • mide ağrısı
 • ishal
 • Nedenler Beyanlar

Tüm vakaların yarısından fazlası nedeni bilinmiyor. Eritema nodozum sıklıkla enfeksiyondan sonra başlar veya belirli ilaçları kullanırsınız. Doktorlar, maruz kaldıkları bakterilere ve diğer maddelere aşırı bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesinden kaynaklanabileceğine inanıyorlar.

Sebepler şunlardır: strept boğaz veya tüberküloz

gibi antibiyotikler (sülfonamidler ve penisilin formları), salisilatlar, iyodürler, bromürler ve doğum kontrol hapları

 • sarkoidoz
 • infekte barsak hastalığı, ülseratif kolit veya Crohn hastalığı
 • gebelik
 • kanseri (nadiren)
 • akciğerlerin ve üst solunum yollarının enfeksiyonu olan koksidioidomikoz
 • Eritema Nodozum, çoğunlukla 20-40 yaş arasındaki insanları etkiler. Kadınlar erkeklerden altı kat daha fazla gelişme eğilimindedir. Bununla birlikte, her yaştan ve her iki cinsiyette görülebilir.
 • Tedavi Tedavi seçenekleri

Bakteriyel bir enfeksiyon bu duruma neden olursa, doktorunuz bunu tedavi etmek için antibiyotik reçete eder. İlacın durdurulmasıyla bir ilaç reaksiyonunun neden olduğu eritema nodozumunu tedavi edebilirsiniz.

Bu ilaçlar topaklar iyileşene kadar ağrı ve diğer belirtileri yönetmenize yardımcı olabilir:

aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin) veya naproksen (Aleve) gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) (Kullanım yasağı Bunlar, Crohn hastalığına yakalandıklarında bir parlama tetikleyebilirler.)

potasyum iyodür

 • oral steroidler
 • Ayrıca, dirsekler iyileşirken bacaklar yükseltilip sıkıştırılmış çoraplar giyin.Darbelere kibirli veya sıkı kıyafetler giyerek rahatsız olmamaya özen gösterin.
 • Teşhis Teşhisi

Doktorunuz sağlık geçmişiniz hakkında son zamanlarda bir enfeksiyon geçirip geçirmediğiniz veya belirli ilaçları mı kullandığınızı sorar. Sonra doktorunuz darbelere bakacaktır.

Vücudunuzdaki iltihap belirtileri aramak için muhtemelen bir kan testi alacaksınız. Kan testleri, tüberkülozu ve diğer enfeksiyonları kontrol etmek için de kullanılabilir. Boğaz ağrısı aramak için boğaz kültürünüz olabilir.

Eritema nodosumun nedenlerini araştırmak için yapılan diğer testler şunları içerir:

idrar testi

göğüs röntgen filmi

 • dışkı kültürü
 • Doktorunuz cildinizin altındaki yağ katmanından bir numune örneği çıkarabilir . Bu teste biyopsi denir. Bir laboratuardaki bir teknisyen, eritem nodozumuyla ilgili değişiklikleri kontrol etmek için mikroskop altında numuneye bakacaktır.
 • Gebelikte gebelikte> Hamile kadınların yaklaşık yüzde 5'inde eritema nodozum gelişir. Hamilelik süresince neden östrojen düzeyleri artabilir.

Eritema nodozum, hamilelik döneminde hamile olmayan kadınlarda olduğu gibi aynı şekilde tedavi edilir. Bununla birlikte, bu durumu tedavi etmek için kullanılan NSAID'ler gibi bazı ilaçlar gebelik sırasında kullanılamaz. Yatak istirahati ve sıkıştırma çorapları ağrı ve diğer belirtileri yönetmenize yardımcı olabilir.

Doğum uzmanınız gebelik sırasında eritema nodozumun kontrol altına alınmasının en iyi yolunu söyleyebilir. Darbeler birkaç hafta içinde kaybolur.

OutlookOutlook

Eritema nodozum rahatsız edici olabilir, ancak genellikle ciddi değildir.

Darbeler genellikle 2-4 hafta içinde kaybolur, ancak tamamen iyileşmek için iki aya kadar sürebilirler. Kabarıkların solmasıyla muhtemelen bir miktar morarabilirsiniz, ancak genellikle yaraları bırakmazlar.

Eritema nodozum iyileştikten sonra bacaklarındaki ağrı iki yıla kadar sürebilir. Durumun gelecekte geri gelebileceği de mümkündür.

Источник: //tr.oldmedic.com/erythema-nodosum-3474

Erythema Nodosum — Differential Diagnosis and Treatment

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Image: “Erythema Nodosum.” by Norman Purvis Walker – Walker, Norman Purvis (1905) An introduction to dermatology (3rd ed.), William Wood and company Retrieved on 26 September 2010. License: Public Domain

EN is a type of panniculitis (most common), which is characterized by a sudden onset of red, warm, and tender nodular eruptions on shins. Erythema nodosum may be accompanied by other symptoms such as fever. A number of factors can trigger EN; hence, it is supposed to be a cutaneous reactive process.

Incidence and prevalence

Incidence and prevalence of EN varies with varying etiological factors and geographical locations. Studies from Spain have shown the average annual incidence of biopsy proven EN in patients aged 14 years and above to be 52 cases per million population. The prevalence of EN in a study from a semi-rural area of England was 2.4 cases per thousand population per year.

Age

EN is known to occur at all ages; however, maximum numbers of cases are between second and fourth decades of life. A high incidence has been seen between 20 and 30 years of age. This could be due to the high incidence of sarcoidosis in this age group which is associated with EN.

Sex

EN is seen to occur more in women than men, with the occurrence being three to six times more in women. However, in the prepubertal age groups, the incidence is the same among girls and boys.

Associated diseases

EN is known to be associated with the following diseases in 15 – 30% of cases:

 • Sarcoidosis
 • Sweet’s syndrome
 • Throat infection
 • Acute myelogenous leukemia
 • Crohn’s disease

Etiology of Erythema Nodosum

A number of etiological factors have been implicated to trigger EN:

Bacterial infections: The most common ones are tuberculosis, streptococcal infections, brucellosis, atypical mycobacterial infections, Q fever, mycoplasma pneumoniae infections, rickettsiae, salmonella infection, shigella infection, yersinia and chlamydia psittaci.

Viral infections: Hepatitis B, hepatitis C, infectious mononucleosis, etc.

Fungal infections: Aspergillosis, blastomycosis, coccidioidomycosis, histoplasmosis, sporotrichosis, etc.

Protozoal infections: Ascariasis, giardiasis, toxoplasmosis, etc.

Drugs: A number of drugs are known to trigger EN.

The most commonly implicated are acetaminophen, amoxicillin, bromides, carbamazepine, cotrimoxazole, dicloxacillin, diethylstilboestrol, furosemide, granulocyte colony stimulating factor, ibuprofen, infliximab, levofloxacin, medroxyprogesterone, minocycline, naproxen, oral contraceptives, penicillin, phenytoin, verapamil, progestins, propylthiouracil, sulfamethoxazole, sulfonamides, sulfasalazine, and trimethoprim.

Malignant diseases: EN has not been very well documented with malignancies; however, few reports show an association with adenocarcinoma of colon, carcinoid tumor and carcinoma of uterine cervix.

Other diseases: Acne fulminans, Adult-onset Still’s disease (AOSD), ankylosing spondylitis, behcet disease, celiac disease, Crohn’s disease, IgA nephropathy, intestinal bypass syndrome, Lupus erythematosus, pregnancy, relapsing polychondritis, reactive arthritis, sarcoidosis, Sjogren’s syndrome, sweet’s syndrome, ulcerative colitis, and granulomatosis with polyangitis.

Streptococcal infection of upper respiratory tract: Group A beta-hemolytic streptococcal infection is followed by EN 2 to 3 weeks later. It is a common trigger for EN among children and young adults. ASO titres are elevated; however, the throat cultures are negative.

Tuberculosis: EN triggered by tuberculosis is seen in areas with a high prevalence of tuberculosis. It is seen in children with primary pulmonary infection.

Sarcoidosis is an important trigger for EN among adults.

Lofgren’s syndrome seen in sarcoidosis is characterized by EN, hilar adenopathy and arthritis around the ankles.

Inflammatory bowel disease (IBD) is associated with EN in adults and precedes bowel symptoms. Crohn’s disease is more frequently associated with EN than ulcerative colitis.

In 37% to 60% of cases, the etiology of EN cannot be determined.

Pathology and Pathophysiology Erythema Nodosum

The pathogenesis of EN is not well understood. Some studies have shown the following:

Cutaneous reactive process: EN can be triggered by a number of diverse factors; hence, it has been proposed to be a cutaneous reactive process. A few studies have demonstrated the deposition of immune complexes in the subcutis.

To support this, a few studies have demonstrated circulating immune complexes, complement activation and deposition of immunoglobulins in the subcutaneous fat septa.

Other studies have proposed type IV hypersensitivity as a possible pathogenetic mechanism.

Reactive oxygen intermediates (ROI): Patients have activated neutrophils in peripheral blood, and they produce ROI, which is four times higher as compared to healthy people; hence, ROI have been proposed to cause oxidative tissue damage and tissue inflammation.

Genomic anomaly: A genomic anomaly in the human TNF-alpha gene promoter where nucleotides exchange (G-A) is seen at position-308. This leads to the secretion of an uncommon TNF alfa II.

This is seen in sarcoidosis associated EN patients.

[attention type=yellow][attention type=yellow][attention type=yellow]
In a few EN patients, a polymorphism of macrophage MIF gene takes place at position-173, which is associated with an increased risk for developing sarcoidosis.
[/attention][/attention][/attention]

Increased proinflammatory cytokines: Raised levels of serum IL-6 has been seen in EN due to infectious and non-infectious causes. Skin lesions and peripheral blood of EN patients have shown increased levels of Th1 cytokines (IL-2 and IFN-gamma).

Symptoms of Erythema Nodosum

EN is characterized by a sudden development of nodules on the skin, which may be accompanied by fever (38 – 39 ºC), cough, joint pains, malaise, abdominal pains, vomiting, diarrhea and headache.

The characteristic lesions of EN are nodules which are erythematous, warm and painful to touch. The nodules may vary in size from 1 to 5 cm or more in diameter. Nodules may often merge to form erythematous plaques.

They involve the body symmetrically and bilaterally with a predilection for shins, ankles and knees, but may involve other sites such as thighs, face, neck and extensor parts of arms. The nodules/plaques change in color with time i.e.

bright red and elevated (early lesions) then livid red/purple and flat; finally a yellow or greenish appearance. As color change mimics that of a deep bruise, hence they were also known as erythema contusiformis.

The lesions stay for 3 – 6 weeks and subside without marks or scarring; however, recurrences of EN are common.

Eye manifestations in the form of episcleral lesions and phlyctenular conjunctivitis have been seen with skin lesions.

Splenomegaly, hepatomegaly, lymphadenopathy and pleuritis have been rarely seen among EN patients.

EN in children has a shorter duration with less frequent occurrence of fever and arthralgias as compared to adults.

Diagnosis of Erythema Nodosum

The clinical history and relevant investigations should be done to find the trigger factors for EN; however, a skin biopsy is essential to make a confirmatory diagnosis of EN.

 • Clinical history is a must and should include a detailed history about past diseases, medications, pets, hobbies, travel history and any familial cases.
 • Blood investigations: Complete blood count, ASO titre and erythrocyte sedimentation rate.
 • Urinalysis.
 • Throat culture.
 • Intradermal tuberculin test, chest X-ray should be preferred to rule out tuberculosis. In places where tuberculosis is endemic, IFN gamma release assay should be used as tuberculin test will be positive in most adults.
 • Specific serological tests may have to be done for bacterial, viral, fungal and protozoal infections prevalent in an area.
 • Skin biopsy: Histopathology of EN shows a septal panniculitis without vasculitis. An inflammation and edema of connective tissue septa is observed. The inflammatory cell infiltrates vary from neutrophils in early lesions of EN to lymphocytes and histiocytes in later stages.

The most characteristic feature of EN histopathology is Miescher’s radial granulomas. These are small, nodular aggregates of histiocytic cells around a central stellate or banana shaped cleft. These are found in the subcutis. The older lesions of EN may show the histiocytic cells grouping to form multinucleated giant cells.

Differential Diagnosis

 • Patients with Behcet’s disease may also present with EN- lesions which are histopathologically different than the EN lesions.
 • Acute urticaria.
 • Erysipelas.
 • Erythema induratum (Nodular vasculitis).
 • Insect bites.
 • Superficial thrombophlebitis.

Therapy of Erythema Nodosum

Identification and management of underlying etiology is essential as a number of factors may underlie an episode of EN. Besides managing the underlying cause, the following treatment is given specifically for EN:

 • Bed rest and limiting physical exercise.
 • Relieving pain and to quicken recovery: Aspirin, non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) such as indomethacin and naproxen.
 • Potassium iodide: Resistant cases of EN have been treated with potassium iodide, but severe hypothyroidism may occur as a side effect of potassium iodide.
 • Steroids: Systemic steroids should be avoided in EN patients as an underlying infectious etiology may flare up. It is administered only in cases of non-infectious etiology not responding to other therapies.
 • Other drugs: Other medications which have a sore throat with success are colchicine, hydroxychloroquine andanti-TNF drugs (etanercept, infliximab and adalimumab).

Progression and Prognosis of Erythema Nodosum

EN is self-limiting and regresses on its own in 3 to 4 weeks. However, relapses are frequent and more often seen in cases of EN, which are idiopathic or associated with streptococcal upper respiratory tract infections.

Rare complications seen with EN are retrobulbar optic neuritis, EN coexisting with erythema multiforme, EN coexisting with lichen planus and EN with concomitant reactivation of hepatitis C viral infection.

Important points to remember

 • EN is the most common panniculitis.
 • EN affects women more in age group between 20 and 40 years.
 • Most common etiological factors associated with EN are sarcoidosis, tuberculosis and streptococcal throat infections.
 • EN presents as acute bouts of nodules on shins, which are painful and red and changes color with time.
 • Characteristic histopathological feature of EN is Miescher’s granuloma.

Review Questions

The correct answers can be found below the references.

1. Lofgren’s syndrome is characterized by which the following?

 1. Erythema nodosum, hilar lymphadenopathy, arthritis around ankles.
 2. Erythema nodosum, generalized lymphadenopathy.
 3. Erythema multiforme, elevated ESR and conjunctivitis.
 4. Acute urticaria, fever and lymphadenopathy.

2. An 18-year-old male presents with erythematous, tender eruptions on shins since one day. She gives a history of sore throat 2 weeks back. What is the possible diagnosis?

 1. Acute urticaria.
 2. Erythema multiforme.
 3. Erythema nodosum.
 4. Rheumatic fever.

3. A 25-year-old woman of African origin with a history of sarcoidosis presents with tender, red eruptions on her lower legs. A skin biopsy of the lesions would show which of the following?

 1. Septal panniculitis with vasculitis with eosinophil infiltrates.
 2. Miescher’s radial granuloma with septal panniculitis.
 3. Abundant lymphocytes in dermis with a clear subcutis.
 4. Inflammatory cells, mainly neutrophils seen in epidermis and no involvement of dermis and subcutis.

Источник: //www.lecturio.com/magazine/erythema-nodosum/

Erythema nodosum: Причины, симптомы и фотографии

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Это заболевание является одной из наиболее распространенных форм редкой воспалительной проблемы, называемой панникулит, поражающей подкожный жир под кожей.

Большинство случаев заболевания эритемой узелка эритемы (EN) наблюдается у людей в возрасте от 20 до 45 лет. Вероятность развития EN у женщин в пять раз выше, чем у мужчин.

Состояние обычно относительно безобидное, но оно может быть признаком основной инфекции, других воспалительных состояний или аномальной реакции на аллерген или лекарство.

Причины возникновения узелка эритемы

До 55% случаев заболевания по стандарту EN являются идиопатическими, что означает, что у них нет никаких известных причин.

В некоторых случаях EN является результатом аномального иммунного ответа, чаще всего вызванного инфекцией, медикаментами или состоянием, вызывающим хроническое воспаление.

Исследователи не совсем уверены в том, как развивается EN. Одна из теорий заключается в том, что это может быть вызвано накоплением иммунных комплексов в крошечных кровеносных сосудах и соединениями в подкожной клетчатке. Эти скопления приводят к воспалению.

Примерно у 1,2% больных проказой развивается тип EN, называемый эритема узелковой проказой или реакция второго типа.

Возможные причины применения стандарта EN включают в себя:

 • инфекции, такие как стрептококковый фарингит или стрептококковый горлышко
 • бактериальные инфекции, такие как микоплазма пневмония или туберкулез.
 • вирусные инфекции
 • глубокие грибковые инфекции
 • саркоидоз
 • рак
 • антибиотики
 • оральные контрацептивы
 • беременность
 • заболевания, вызывающие хронические воспаления, такие как воспалительные заболевания кишечника (ВБК), язвенный колит (ЯК) и болезнь Крона
 • сульфаниламиды, салицилаты и другие нестероидные противовоспалительные препараты (НСПВ)
 • бромиды и йодиды
 • генетика

Симптомы

EN может развиваться внезапно без каких-либо предупреждающих знаков. Некоторые люди испытывают неспецифические симптомы до появления поражений EN.

Многие ранние признаки EN, особенно боли в суставах, продолжаются после развития язв и могут сохраняться в течение недель или месяцев после их появления.

Наиболее распространенные ранние признаки и симптомы EN включают в себя:

 • лихорадка
 • необъяснимое истощение
 • инфекции легких, горла или носа
 • боль в суставах и мышцах и слабость.
 • опухшие суставы, часто лодыжки и колени.
 • конъюнктивит
 • кашель
 • потеря веса

Симптомы у разных людей разные, но после развития поражений EN они, как правило, имеют несколько общих характеристик.

Большинство язв по стандарту EN обычно таковыми являются:

 • очень болезненный
 • горячий на ощупь
 • ярко-красный в течение недели до 10 дней, затем исчезает до фиолетового или синего.
 • с обеих сторон тела одинаково.
 • на передней части голени, но иногда и на лодыжках, коленях, бедрах и предплечьях.
 • слегка приподнятый
 • округлённый по форме
 • не приводит к образованию пульсирующих или разрывов или разрывов на поверхности кожи.
 • варьируется по размеру от винограда до грейпфрута, но в основном от 1 см до 5 см.
 • варьируется по количеству, от 2-х до более 50.
 • блестящий по внешнему виду

В редких случаях пятна могут слипаться вместе, образуя кольцо в форме полумесяца, которое распространяется в течение нескольких дней до выцветания.

Лечение

При надлежащем отдыхе большинство случаев заболевания EN проходит самостоятельно в течение 1-2 месяцев, при этом новые язвы продолжают развиваться или распространяться в течение первых нескольких недель.

Тем не менее, некоторые люди испытывают симптомы EN в течение 6 месяцев и более. Это более вероятно, если оно вызвано лежащим в основе заболевания заболеванием или необработанной инфекцией. Хронический или длительный EN также вызывает боль в суставах.

Врачи обычно диагностируют EN, беря биопсию, или небольшой образец ткани, из язв.

Рекомендуемая обработка для каждого случая применения EN зависит от причины. Базовые инфекции или медицинские показания также потребуют лечения.

Общие формы обработки для EN включают в себя:

 • постельный режим, особенно если отек и боль сильны.
 • изменение любых лекарственных препаратов, вызывающих EN, но только по усмотрению врача.
 • нанесение льда, завернутого в полотенце, на пораженный участок в течение 15-20 минут, несколько раз в день.
 • подъем пострадавшего участка с помощью подпорки, такой как подушка.
 • безрецептурные боли и противовоспалительные препараты
 • легкие компрессионные чулки или поддерживающие бандажи и обертывания
 • пероральный тетрациклин
 • йодистого калия, часто от 400 до 900 микрограммов (мкг) в день в течение 1 месяца, когда симптомы начинаются.
 • системные кортикостероиды, часто преднизон.
 • стероидные кремы

Нодозум эритемы во время беременности

Известно, что гормональные изменения также вызывают EN. Около 2-5 процентов случаев связаны с беременностью.

EN, которая развивается во время беременности, обычно очищается после родов, но может вернуться, если женщина забеременеет снова.

Некоторые люди, которые принимают пероральные контрацептивы или гормональные препараты, разрабатывают EN, обычно в течение первых нескольких месяцев приема препарата.

Перспектива

Несмотря на неудобные симптомы, EN обычно безвреден. Иногда это может быть признаком инфекции или заболевания, требующего лечения, поэтому всегда следует обращаться к врачу.

Случаи заболевания по стандарту EN обычно разрешаются в течение нескольких месяцев с соответствующим отдыхом и базовым уходом. Но для некоторых людей EN может стать хроническим заболеванием и вызывать боли в суставах в течение от 6 месяцев до 2 лет.

При появлении признаков или симптомов EN человеку следует обратиться к врачу, чтобы исключить риск развития более серьезных заболеваний. Людям также следует поговорить с врачом, если их EN не проясняется с отдыхом и домашним уходом.

Источник: //UpSkin.ru/mednews/erythema-nodosum-prichiny-simptomy-i-fotografii.html

Erythema Nodosum

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Last reviewed by Dr.Mary on August 7th, 2018.

Erythema Nodosumis a kind of inflammation of the skin that is usually found in a definite part of the layer of fat in the skin.

This condition is also called EN, results in painful, reddish, lumps which are tender and most usually located in the front of the legs beneath the knees. These nodules or lumps of erythema nodosum vary in dimensions from 1 cm to 5 cm.

These nodular swellings are caused by an unusual configuration of inflammation in the skin layer of fatty tissue.

The condition can be self-limited and can heal on its own in three to six weeks. When healing, it can leave a impermanent bruised look or an indentation which is chronic in the skin everyplace fatty layers have been injured.

There are numerous situations for the results of erythema nodosum. Normally, the areas of nodular soreness vary in size from a dime to a quarter and they can be inflamed on and off and be sensitive for a period of several weeks. They normally do resolve naturally, each one of the tiny areas of inflammation shrinking down and becoming flat rather than inflamed and raised.

[attention type=red][attention type=red][attention type=red]
They leave a bruised look. Then, they spontaneously resolve totally. Other lesions may at times pop up somewhere else. This can arise for periods of weeks or months and ultimately goes away. But, erythema nodosum which is chronic can last for years in other patterns.
[/attention][/attention][/attention]

Erythema nodosum which is chronic with recurrences which are intermittent, and can happen with or without an presents of any underlying disease.

Erythema Nodosum Symptoms

The severity as well as the types of symptoms of this skin condition varies between individuals depending on a vast variety of factors. These include general health, age, medical history as well as any type of underlying disease which is present.

Erythema nodosum normally begins as red nodules on the shins which are painful. These are lesions which are not open, draining or ulcerated but can feel warm to the touch.

After approximately a week, the lesions then change as well as appear purple or blue in color, then will fade to a yellow color, very similar to a bruise. Nodules can also appear in other areas for instance buttocks, thighs, arms, as well as ankles.

Other symptoms can include malaise, joint pain or achiness, fever as well as swelling joint.

Erythema nodosum usually does not result in any complications which are serious. But, it can occur with diseases or conditions which are serious, for instance hepatitis B, streptococcus infection, tuberculosis, mononucleosis, rheumatic fever, leukemia, as well as ulcerative colitis.

Symptoms of these diseases can include sore throat, fever, fatigues, joint and muscle aches, abdominal pain, jaundice and diarrhea.

Erythema nodosum is most common in females between the ages of 20 and 30, but can occur in anyone.

Erythema Nodosum Causes

Erythema nodosum can occur in association with other conditions or as an isolated condition. In approximately half of the cases, the precise cause is unknown. Some cases can be linked with the following:

Infections – Some of the most common ones are

 • Most common – streptococcus
 • Cat scratch disease
 • Coccidioidomycosis
 • Chlamydia
 • Histoplasmosis
 • Hepatitis B
 • Mononucleosis (EBV)
 • Leptospirosis
 • Mycoplama
 • Mycobacteria
 • Psittacosis
 • Syphilis
 • Tularemia
 • Tuberculosis
 • Yersinia

Sensitivity to medications, including

 • Amoxicillin and other penicillins
 • Sulfonamides
 • Sulfones
 • Oral contraceptives
 • Progestin
 • Other antibiotics

Other associated conditions include leukemia, lymphoma, Sarcoidosis, rheumatic fever, Bechet’s disease, and ulcerative colitis.

Erythema Nodosum Diagnosis

Normally, erythema nodosum is usually a straightforward, very unassuming diagnosis for a physician to make merely by examining the individual and noticing the usual almost hard region of elevated soreness which is red alongside areas that have had resolved lesions, that could display a bruised look. It isn’t a challenging diagnosis or conclusion for any experience physician. It doesn’t normally need other tests.

There are times when a biopsy is completed to confirm the diagnosis, for instance, if an individual has a remote, single region and the physician was not able to diagnose centered on the look. The biopsy of the layers of skin tissue which are deeper may provide the evidence that it is indeed erythema nodosum. These layers should display the precise inflammation of fatty layers.

Erythema Nodosum Treatment

After diagnosing an individual with erythema nodosum, the physician will attempt to identify the probable cause, such as infection, medical condition, or medication.

The physician can order diagnostic test such as blood work, throat culture or chest x-ray.

[attention type=green][attention type=green][attention type=green]
If there is an underlying cause identified, then the physician will treat it appropriately – for example, discontinuing a medication, treating a health problems or prescribing antibiotics for an infection.
[/attention][/attention][/attention]

Once those treatment and investigations are under way, the healthcare provider can try the following to make the individual comfortable:

 • Restriction of any physical activity or bed rest – especially during acute pain
 • Anti-inflammatory medications such as aspirin or ibuprofen
 • Potassium iodide – to heal nodules
 • Steroids – either oral form or injected directly into the lesions
 • Colchicine – reduces inflammation
 • Gentle heat a soapy warm wash cloth held on the region for thirty minutes 3 to 4 times each day can help speed up the process of healing
 • The goal of any treatment of erythema nodosum is to relieve any pain and discomfort of the skin nodules until they resolve, normally within a couple of weeks.

Treatment must be customized for the particular individual and conditions present. It is very important to note that erythema nodosum, while painful and very annoying, does not threaten internal organs and the long-term outlook is generally very good.

Источник: //byebyedoctor.com/erythema-nodosum/

Eritema nodosumunu nasıl tedavi edersiniz?

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Eritema nodosum, bir kişinin incinmesinde cildin altında acı veren kırmızı yumrulara neden olan bir durumdur. Bazen şişlikler de ayak bileklerini, dizleri, uylukları ve önkolları etkiler.

Bu durum, cilt altındaki deri altı yağını etkileyen pannikülit adı verilen nadir bir inflamatuar problemin en yaygın biçimlerinden biridir.

Eritema nodozum (EN) olgularının çoğunluğu, 20-45 yaşları arasındaki kişilerde görülür. Kadınlar, EN geliştirmek için erkeklerden beş kat daha fazladır.

Bu durum genellikle nispeten zararsızdır, ancak altta yatan bir enfeksiyonun, diğer enflamatuar durumların veya alerjene veya ilaca karşı anormal bir yanıtın belirtisi olabilir.

Eritema nodozum nedenleri

EN vakalarının yüzde 55’ine kadarı idiyopatiktir, yani bilinen bir nedeni yoktur.

Bazı durumlarda EN, çoğunlukla enflamasyona neden olan enfeksiyon, ilaçlar veya durumlarla tetiklenen anormal immün yanıtın sonucudur.

Araştırmacılar, EN’nin nasıl geliştiğinden tam olarak emin değiller. Bir teori, küçük kan damarlarındaki bağışıklık komplekslerinin birikmesinden ve subkütanöz yağdaki bağlantılardan kaynaklanabilir. Bu birikmeler iltihaba yol açar.

Cüzzamlı insanların yaklaşık yüzde 1,2’si eritema nodozum leprosum veya tip 2 lepra reaksiyonu olarak adlandırılan bir tür EN geliştirir.

EN’nin olası nedenleri şunlardır:

 • veya boğaz ağrısı gibi enfeksiyonlar
 • veya tüberküloz gibi bakteriyel enfeksiyonlar
 • viral enfeksiyonlar
 • derin mantar enfeksiyonları
 • sarkoidoz
 • kanser
 • antibiyotikler
 • oral kontraseptifler
 • gebelik
 • inflamatuar bağırsak hastalığı (IBS), ülseratif kolit (UC) ve Crohn hastalığı gibi kronik inflamasyona neden olan durumlar
 • sülfonamidler, salisilatlar ve diğer nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler)
 • bromürler ve iyodürler
 • genetik

belirtiler

EN, herhangi bir uyarı işareti olmadan aniden gelişebilir. Bazı kişiler EN lezyonları gelişmeden önce spesifik olmayan semptomlar yaşarlar.

EN’nin, özellikle eklem ağrısının erken belirtilerinin çoğu, yaralar geliştikten sonra devam eder ve gittikten birkaç hafta sonra da sürebilir.

Ortak erken belirtiler ve EN belirtileri şunlardır:

 • ateş
 • açıklanamayan tükenme
 • akciğer, boğaz veya burun enfeksiyonları
 • eklem ve kas ağrısı ve zayıflık
 • şişmiş eklemler, genellikle ayak bilekleri ve dizler
 • konjonktivit
 • öksürük
 • kilo kaybı

Semptomlar bireyler arasında değişir, ancak EN lezyonları geliştiğinde, normalde birkaç ortak özelliğe sahiptirler.

Çoğu EN yaraları genellikle:

 • çok acı verici
 • dokunmak sıcak
 • 10 güne kadar bir hafta boyunca parlak kırmızı, daha sonra mor veya mavi renkte kaybolur
 • vücudun her iki tarafında eşit olarak
 • inciklerin önünde, bazen de ayak bilekleri, dizler, uyluklar ve ön kollar
 • biraz yükseltilmiş
 • şekil olarak yuvarlak
 • cildin yüzeyinde ülsere neden olmaz veya kırılmaya veya gözyaşı yapmaz
 • bir üzümden bir greyfurta kadar değişen büyüklükte, fakat çoğunlukla 1 santimetre (cm) ile 5 cm arasında değişir.
 • sayı olarak 2’den 50’ye
 • görünüşte parlak

Nadiren lekeler, solmadan önce birkaç gün yayılan hilal şeklinde bir halka oluşturmak için birbirine bağlanabilir.

tedavi

Uygun istirahatle, çoğu EN 1 ila 2 ay içinde kendi kendine iyileşir, yeni yaralar ilk birkaç hafta boyunca gelişmeye veya yayılmaya devam eder.

Bununla birlikte, bazı kişiler 6 ay veya daha fazla süre EN semptomları yaşamaktadır. Bu, altta yatan bir tıbbi durum veya tedavi edilmemiş bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa daha olasıdır. Kronik veya uzun süreli EN da eklem ağrısına neden olur.

Doktorlar genellikle yaralardan biyopsi veya küçük bir doku örneği alarak EN tanısını koyacaktır.

Her bir EN vakası için önerilen tedavi, nedene bağlıdır. Altta yatan enfeksiyonlar veya tıbbi durumlar da tedavi gerektirecektir.

EN için yaygın tedavi yöntemleri şunları içerir:

 • Yatak istirahati, özellikle şişlik ve ağrı şiddetli ise
 • EN’ye yol açan herhangi bir ilacın değiştirilmesi, ancak sadece doktorun takdirine bağlı olarak
 • etkilenen bölgeye bir havlu ile sarılmış buzun bir defada, günde birkaç kez 15 ila 20 dakika süreyle uygulanması
 • etkilenen alanı yastık gibi bir pervane kullanarak kaldırma
 • reçetesiz ağrı ve anti-inflamatuar ilaçlar
 • Hafif kompresyon çorapları veya destekleyici bandajlar ve sarar
 • oral tetrasiklin
 • Semptomlar başladığında potasyum iyodür, genellikle 1 ay boyunca günde 400 ila 900 mikrogram (mcg)
 • sistemik kortikosteroidler, sıklıkla prednizon
 • steroid kremler

Hamilelik sırasında eritema nodozum

Hormonal değişikliklerin de EN’ye neden olduğu bilinmektedir. Vakaların yaklaşık% 2 ila 5’i hamilelikle bağlantılıdır.

Hamilelik sırasında gelişen EN genellikle doğumdan sonra temizlenir, ancak kadın tekrar hamile kalırsa geri dönebilir.

Oral kontraseptif veya hormon kontrol ilaçları alan bazı kişiler, genellikle ilacın ilk birkaç ayı içinde, EN’ı geliştirirler.

Görünüm

Rahatsız edici semptomlarına rağmen, EN genellikle zararsızdır. Bazen tedavi gerektiren bir enfeksiyon veya tıbbi durum belirtisi olabilir, bu nedenle her zaman bir doktor tarafından görülmelidir.

EN vakaları genellikle birkaç ay içinde uygun dinlenme ve temel bakım ile çözülür. Ancak bazı insanlar için, EN 6 aydan 2 yıla kadar kronikleşebilir ve eklem ağrılarına ve yaralara neden olabilir.

EN belirtileri veya semptomları ortaya çıkarsa, bir kişi daha ciddi altta yatan koşulların riskini dışlamak için tıbbi yardım almalıdır. Kişiler, dinlenme ve evde bakım hizmetlerinden yararlanamadıkları takdirde, bir doktorla da konuşmalıdırlar.

Источник: //trmedbook.com/eritema-nodosumunu-nasil-tedavi-edersiniz/

Eritema Nodozum

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri
Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri
Eritema Nodozum: Belirtiler, Nedenleri, Tedavileri ve Daha Fazla

Eritema nodozum, sıklıkla parmaklarda ağrılı şişmiş kırmızı veya morluklara neden olan bir cilt durumudur Bazen de darbeler vücudun diğer bölgelerinde oluşabilir.

Bu durum, en yaygın pannikülit şekli olan iltihaplanmadır cildin altındaki yağ tabakası Sıklıkla bir enfeksiyona karşı bir bağışıklık tepkisi veya aldığınız ilaçlara tepki sonucu ortaya çıkar.

Semptomlar Belirtiler

Ana semptom kırmızıdır , bacaklarınızın alt kısmındaki ağrılı çarpmalar Bazen bu çarpmalar uyluklarınız, kollarınız, gövde ve yüzünüzde de görülebilir.

Topaklar yarım inç ila 4 inç arasında olabilir. 50'ye;

Eryt hema nodosum darbeleri acı vericidir ve sıcak hissedebilirler. Kırmızıya başlarlar ve daha sonra mavi olurlar, iyileştiklerinde çürüklere benzerler. Şifa verirken de düzleştirilirler.

Darbeler iki hafta sürebilir. Yeni darbeler altı haftaya kadar oluşabilir.

Diğer eritema nodozum belirtileri arasında:

 • ateş
 • yorgunluk
 • eklem ağrısı
 • ağrı
 • ayak bileği şişmesi
 • göğüste büyümüş lenf düğümleri
 • öksürük > boğaz ağrısı
 • kilo kaybı
 • mide ağrısı
 • ishal
 • Nedenler Beyanlar

Tüm vakaların yarısından fazlası nedeni bilinmiyor. Eritema nodozum sıklıkla enfeksiyondan sonra başlar veya belirli ilaçları kullanırsınız. Doktorlar, maruz kaldıkları bakterilere ve diğer maddelere aşırı bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesinden kaynaklanabileceğine inanıyorlar.

Sebepler şunlardır: strept boğaz veya tüberküloz

gibi antibiyotikler (sülfonamidler ve penisilin formları), salisilatlar, iyodürler, bromürler ve doğum kontrol hapları

 • sarkoidoz
 • infekte barsak hastalığı, ülseratif kolit veya Crohn hastalığı
 • gebelik
 • kanseri (nadiren)
 • akciğerlerin ve üst solunum yollarının enfeksiyonu olan koksidioidomikoz
 • Eritema Nodozum, çoğunlukla 20-40 yaş arasındaki insanları etkiler. Kadınlar erkeklerden altı kat daha fazla gelişme eğilimindedir. Bununla birlikte, her yaştan ve her iki cinsiyette görülebilir.
 • Tedavi Tedavi seçenekleri

Bakteriyel bir enfeksiyon bu duruma neden olursa, doktorunuz bunu tedavi etmek için antibiyotik reçete eder. İlacın durdurulmasıyla bir ilaç reaksiyonunun neden olduğu eritema nodozumunu tedavi edebilirsiniz.

Bu ilaçlar topaklar iyileşene kadar ağrı ve diğer belirtileri yönetmenize yardımcı olabilir:

aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin) veya naproksen (Aleve) gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) (Kullanım yasağı Bunlar, Crohn hastalığına yakalandıklarında bir parlama tetikleyebilirler.)

potasyum iyodür

 • oral steroidler
 • Ayrıca, dirsekler iyileşirken bacaklar yükseltilip sıkıştırılmış çoraplar giyin.Darbelere kibirli veya sıkı kıyafetler giyerek rahatsız olmamaya özen gösterin.
 • Teşhis Teşhisi

Doktorunuz sağlık geçmişiniz hakkında son zamanlarda bir enfeksiyon geçirip geçirmediğiniz veya belirli ilaçları mı kullandığınızı sorar. Sonra doktorunuz darbelere bakacaktır.

Vücudunuzdaki iltihap belirtileri aramak için muhtemelen bir kan testi alacaksınız. Kan testleri, tüberkülozu ve diğer enfeksiyonları kontrol etmek için de kullanılabilir. Boğaz ağrısı aramak için boğaz kültürünüz olabilir.

Eritema nodosumun nedenlerini araştırmak için yapılan diğer testler şunları içerir:

idrar testi

göğüs röntgen filmi

 • dışkı kültürü
 • Doktorunuz cildinizin altındaki yağ katmanından bir numune örneği çıkarabilir . Bu teste biyopsi denir. Bir laboratuardaki bir teknisyen, eritem nodozumuyla ilgili değişiklikleri kontrol etmek için mikroskop altında numuneye bakacaktır.
 • Gebelikte gebelikte> Hamile kadınların yaklaşık yüzde 5'inde eritema nodozum gelişir. Hamilelik süresince neden östrojen düzeyleri artabilir.

Eritema nodozum, hamilelik döneminde hamile olmayan kadınlarda olduğu gibi aynı şekilde tedavi edilir. Bununla birlikte, bu durumu tedavi etmek için kullanılan NSAID'ler gibi bazı ilaçlar gebelik sırasında kullanılamaz. Yatak istirahati ve sıkıştırma çorapları ağrı ve diğer belirtileri yönetmenize yardımcı olabilir.

Doğum uzmanınız gebelik sırasında eritema nodozumun kontrol altına alınmasının en iyi yolunu söyleyebilir. Darbeler birkaç hafta içinde kaybolur.

OutlookOutlook

Eritema nodozum rahatsız edici olabilir, ancak genellikle ciddi değildir.

Darbeler genellikle 2-4 hafta içinde kaybolur, ancak tamamen iyileşmek için iki aya kadar sürebilirler. Kabarıkların solmasıyla muhtemelen bir miktar morarabilirsiniz, ancak genellikle yaraları bırakmazlar.

Eritema nodozum iyileştikten sonra bacaklarındaki ağrı iki yıla kadar sürebilir. Durumun gelecekte geri gelebileceği de mümkündür.

Источник: //tr.oldmedic.com/erythema-nodosum-3474

Erythema Nodosum — Differential Diagnosis and Treatment

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Image: “Erythema Nodosum.” by Norman Purvis Walker – Walker, Norman Purvis (1905) An introduction to dermatology (3rd ed.), William Wood and company Retrieved on 26 September 2010. License: Public Domain

EN is a type of panniculitis (most common), which is characterized by a sudden onset of red, warm, and tender nodular eruptions on shins. Erythema nodosum may be accompanied by other symptoms such as fever. A number of factors can trigger EN; hence, it is supposed to be a cutaneous reactive process.

Incidence and prevalence

Incidence and prevalence of EN varies with varying etiological factors and geographical locations. Studies from Spain have shown the average annual incidence of biopsy proven EN in patients aged 14 years and above to be 52 cases per million population. The prevalence of EN in a study from a semi-rural area of England was 2.4 cases per thousand population per year.

Age

EN is known to occur at all ages; however, maximum numbers of cases are between second and fourth decades of life. A high incidence has been seen between 20 and 30 years of age. This could be due to the high incidence of sarcoidosis in this age group which is associated with EN.

Sex

EN is seen to occur more in women than men, with the occurrence being three to six times more in women. However, in the prepubertal age groups, the incidence is the same among girls and boys.

Associated diseases

EN is known to be associated with the following diseases in 15 – 30% of cases:

 • Sarcoidosis
 • Sweet’s syndrome
 • Throat infection
 • Acute myelogenous leukemia
 • Crohn’s disease

Etiology of Erythema Nodosum

A number of etiological factors have been implicated to trigger EN:

Bacterial infections: The most common ones are tuberculosis, streptococcal infections, brucellosis, atypical mycobacterial infections, Q fever, mycoplasma pneumoniae infections, rickettsiae, salmonella infection, shigella infection, yersinia and chlamydia psittaci.

Viral infections: Hepatitis B, hepatitis C, infectious mononucleosis, etc.

Fungal infections: Aspergillosis, blastomycosis, coccidioidomycosis, histoplasmosis, sporotrichosis, etc.

Protozoal infections: Ascariasis, giardiasis, toxoplasmosis, etc.

Drugs: A number of drugs are known to trigger EN.

The most commonly implicated are acetaminophen, amoxicillin, bromides, carbamazepine, cotrimoxazole, dicloxacillin, diethylstilboestrol, furosemide, granulocyte colony stimulating factor, ibuprofen, infliximab, levofloxacin, medroxyprogesterone, minocycline, naproxen, oral contraceptives, penicillin, phenytoin, verapamil, progestins, propylthiouracil, sulfamethoxazole, sulfonamides, sulfasalazine, and trimethoprim.

Malignant diseases: EN has not been very well documented with malignancies; however, few reports show an association with adenocarcinoma of colon, carcinoid tumor and carcinoma of uterine cervix.

Other diseases: Acne fulminans, Adult-onset Still’s disease (AOSD), ankylosing spondylitis, behcet disease, celiac disease, Crohn’s disease, IgA nephropathy, intestinal bypass syndrome, Lupus erythematosus, pregnancy, relapsing polychondritis, reactive arthritis, sarcoidosis, Sjogren’s syndrome, sweet’s syndrome, ulcerative colitis, and granulomatosis with polyangitis.

Streptococcal infection of upper respiratory tract: Group A beta-hemolytic streptococcal infection is followed by EN 2 to 3 weeks later. It is a common trigger for EN among children and young adults. ASO titres are elevated; however, the throat cultures are negative.

Tuberculosis: EN triggered by tuberculosis is seen in areas with a high prevalence of tuberculosis. It is seen in children with primary pulmonary infection.

Sarcoidosis is an important trigger for EN among adults.

Lofgren’s syndrome seen in sarcoidosis is characterized by EN, hilar adenopathy and arthritis around the ankles.

Inflammatory bowel disease (IBD) is associated with EN in adults and precedes bowel symptoms. Crohn’s disease is more frequently associated with EN than ulcerative colitis.

In 37% to 60% of cases, the etiology of EN cannot be determined.

Pathology and Pathophysiology Erythema Nodosum

The pathogenesis of EN is not well understood. Some studies have shown the following:

Cutaneous reactive process: EN can be triggered by a number of diverse factors; hence, it has been proposed to be a cutaneous reactive process. A few studies have demonstrated the deposition of immune complexes in the subcutis.

To support this, a few studies have demonstrated circulating immune complexes, complement activation and deposition of immunoglobulins in the subcutaneous fat septa.

Other studies have proposed type IV hypersensitivity as a possible pathogenetic mechanism.

Reactive oxygen intermediates (ROI): Patients have activated neutrophils in peripheral blood, and they produce ROI, which is four times higher as compared to healthy people; hence, ROI have been proposed to cause oxidative tissue damage and tissue inflammation.

Genomic anomaly: A genomic anomaly in the human TNF-alpha gene promoter where nucleotides exchange (G-A) is seen at position-308. This leads to the secretion of an uncommon TNF alfa II.

This is seen in sarcoidosis associated EN patients.

[attention type=yellow][attention type=yellow][attention type=yellow]
In a few EN patients, a polymorphism of macrophage MIF gene takes place at position-173, which is associated with an increased risk for developing sarcoidosis.
[/attention][/attention][/attention]

Increased proinflammatory cytokines: Raised levels of serum IL-6 has been seen in EN due to infectious and non-infectious causes. Skin lesions and peripheral blood of EN patients have shown increased levels of Th1 cytokines (IL-2 and IFN-gamma).

Symptoms of Erythema Nodosum

EN is characterized by a sudden development of nodules on the skin, which may be accompanied by fever (38 – 39 ºC), cough, joint pains, malaise, abdominal pains, vomiting, diarrhea and headache.

The characteristic lesions of EN are nodules which are erythematous, warm and painful to touch. The nodules may vary in size from 1 to 5 cm or more in diameter. Nodules may often merge to form erythematous plaques.

They involve the body symmetrically and bilaterally with a predilection for shins, ankles and knees, but may involve other sites such as thighs, face, neck and extensor parts of arms. The nodules/plaques change in color with time i.e.

bright red and elevated (early lesions) then livid red/purple and flat; finally a yellow or greenish appearance. As color change mimics that of a deep bruise, hence they were also known as erythema contusiformis.

The lesions stay for 3 – 6 weeks and subside without marks or scarring; however, recurrences of EN are common.

Eye manifestations in the form of episcleral lesions and phlyctenular conjunctivitis have been seen with skin lesions.

Splenomegaly, hepatomegaly, lymphadenopathy and pleuritis have been rarely seen among EN patients.

EN in children has a shorter duration with less frequent occurrence of fever and arthralgias as compared to adults.

Diagnosis of Erythema Nodosum

The clinical history and relevant investigations should be done to find the trigger factors for EN; however, a skin biopsy is essential to make a confirmatory diagnosis of EN.

 • Clinical history is a must and should include a detailed history about past diseases, medications, pets, hobbies, travel history and any familial cases.
 • Blood investigations: Complete blood count, ASO titre and erythrocyte sedimentation rate.
 • Urinalysis.
 • Throat culture.
 • Intradermal tuberculin test, chest X-ray should be preferred to rule out tuberculosis. In places where tuberculosis is endemic, IFN gamma release assay should be used as tuberculin test will be positive in most adults.
 • Specific serological tests may have to be done for bacterial, viral, fungal and protozoal infections prevalent in an area.
 • Skin biopsy: Histopathology of EN shows a septal panniculitis without vasculitis. An inflammation and edema of connective tissue septa is observed. The inflammatory cell infiltrates vary from neutrophils in early lesions of EN to lymphocytes and histiocytes in later stages.

The most characteristic feature of EN histopathology is Miescher’s radial granulomas. These are small, nodular aggregates of histiocytic cells around a central stellate or banana shaped cleft. These are found in the subcutis. The older lesions of EN may show the histiocytic cells grouping to form multinucleated giant cells.

Differential Diagnosis

 • Patients with Behcet’s disease may also present with EN- lesions which are histopathologically different than the EN lesions.
 • Acute urticaria.
 • Erysipelas.
 • Erythema induratum (Nodular vasculitis).
 • Insect bites.
 • Superficial thrombophlebitis.

Therapy of Erythema Nodosum

Identification and management of underlying etiology is essential as a number of factors may underlie an episode of EN. Besides managing the underlying cause, the following treatment is given specifically for EN:

 • Bed rest and limiting physical exercise.
 • Relieving pain and to quicken recovery: Aspirin, non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) such as indomethacin and naproxen.
 • Potassium iodide: Resistant cases of EN have been treated with potassium iodide, but severe hypothyroidism may occur as a side effect of potassium iodide.
 • Steroids: Systemic steroids should be avoided in EN patients as an underlying infectious etiology may flare up. It is administered only in cases of non-infectious etiology not responding to other therapies.
 • Other drugs: Other medications which have a sore throat with success are colchicine, hydroxychloroquine andanti-TNF drugs (etanercept, infliximab and adalimumab).

Progression and Prognosis of Erythema Nodosum

EN is self-limiting and regresses on its own in 3 to 4 weeks. However, relapses are frequent and more often seen in cases of EN, which are idiopathic or associated with streptococcal upper respiratory tract infections.

Rare complications seen with EN are retrobulbar optic neuritis, EN coexisting with erythema multiforme, EN coexisting with lichen planus and EN with concomitant reactivation of hepatitis C viral infection.

Important points to remember

 • EN is the most common panniculitis.
 • EN affects women more in age group between 20 and 40 years.
 • Most common etiological factors associated with EN are sarcoidosis, tuberculosis and streptococcal throat infections.
 • EN presents as acute bouts of nodules on shins, which are painful and red and changes color with time.
 • Characteristic histopathological feature of EN is Miescher’s granuloma.

Review Questions

The correct answers can be found below the references.

1. Lofgren’s syndrome is characterized by which the following?

 1. Erythema nodosum, hilar lymphadenopathy, arthritis around ankles.
 2. Erythema nodosum, generalized lymphadenopathy.
 3. Erythema multiforme, elevated ESR and conjunctivitis.
 4. Acute urticaria, fever and lymphadenopathy.

2. An 18-year-old male presents with erythematous, tender eruptions on shins since one day. She gives a history of sore throat 2 weeks back. What is the possible diagnosis?

 1. Acute urticaria.
 2. Erythema multiforme.
 3. Erythema nodosum.
 4. Rheumatic fever.

3. A 25-year-old woman of African origin with a history of sarcoidosis presents with tender, red eruptions on her lower legs. A skin biopsy of the lesions would show which of the following?

 1. Septal panniculitis with vasculitis with eosinophil infiltrates.
 2. Miescher’s radial granuloma with septal panniculitis.
 3. Abundant lymphocytes in dermis with a clear subcutis.
 4. Inflammatory cells, mainly neutrophils seen in epidermis and no involvement of dermis and subcutis.

Источник: //www.lecturio.com/magazine/erythema-nodosum/

Erythema nodosum: Причины, симптомы и фотографии

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Это заболевание является одной из наиболее распространенных форм редкой воспалительной проблемы, называемой панникулит, поражающей подкожный жир под кожей.

Большинство случаев заболевания эритемой узелка эритемы (EN) наблюдается у людей в возрасте от 20 до 45 лет. Вероятность развития EN у женщин в пять раз выше, чем у мужчин.

Состояние обычно относительно безобидное, но оно может быть признаком основной инфекции, других воспалительных состояний или аномальной реакции на аллерген или лекарство.

Причины возникновения узелка эритемы

До 55% случаев заболевания по стандарту EN являются идиопатическими, что означает, что у них нет никаких известных причин.

В некоторых случаях EN является результатом аномального иммунного ответа, чаще всего вызванного инфекцией, медикаментами или состоянием, вызывающим хроническое воспаление.

Исследователи не совсем уверены в том, как развивается EN. Одна из теорий заключается в том, что это может быть вызвано накоплением иммунных комплексов в крошечных кровеносных сосудах и соединениями в подкожной клетчатке. Эти скопления приводят к воспалению.

Примерно у 1,2% больных проказой развивается тип EN, называемый эритема узелковой проказой или реакция второго типа.

Возможные причины применения стандарта EN включают в себя:

 • инфекции, такие как стрептококковый фарингит или стрептококковый горлышко
 • бактериальные инфекции, такие как микоплазма пневмония или туберкулез.
 • вирусные инфекции
 • глубокие грибковые инфекции
 • саркоидоз
 • рак
 • антибиотики
 • оральные контрацептивы
 • беременность
 • заболевания, вызывающие хронические воспаления, такие как воспалительные заболевания кишечника (ВБК), язвенный колит (ЯК) и болезнь Крона
 • сульфаниламиды, салицилаты и другие нестероидные противовоспалительные препараты (НСПВ)
 • бромиды и йодиды
 • генетика

Симптомы

EN может развиваться внезапно без каких-либо предупреждающих знаков. Некоторые люди испытывают неспецифические симптомы до появления поражений EN.

Многие ранние признаки EN, особенно боли в суставах, продолжаются после развития язв и могут сохраняться в течение недель или месяцев после их появления.

Наиболее распространенные ранние признаки и симптомы EN включают в себя:

 • лихорадка
 • необъяснимое истощение
 • инфекции легких, горла или носа
 • боль в суставах и мышцах и слабость.
 • опухшие суставы, часто лодыжки и колени.
 • конъюнктивит
 • кашель
 • потеря веса

Симптомы у разных людей разные, но после развития поражений EN они, как правило, имеют несколько общих характеристик.

Большинство язв по стандарту EN обычно таковыми являются:

 • очень болезненный
 • горячий на ощупь
 • ярко-красный в течение недели до 10 дней, затем исчезает до фиолетового или синего.
 • с обеих сторон тела одинаково.
 • на передней части голени, но иногда и на лодыжках, коленях, бедрах и предплечьях.
 • слегка приподнятый
 • округлённый по форме
 • не приводит к образованию пульсирующих или разрывов или разрывов на поверхности кожи.
 • варьируется по размеру от винограда до грейпфрута, но в основном от 1 см до 5 см.
 • варьируется по количеству, от 2-х до более 50.
 • блестящий по внешнему виду

В редких случаях пятна могут слипаться вместе, образуя кольцо в форме полумесяца, которое распространяется в течение нескольких дней до выцветания.

Лечение

При надлежащем отдыхе большинство случаев заболевания EN проходит самостоятельно в течение 1-2 месяцев, при этом новые язвы продолжают развиваться или распространяться в течение первых нескольких недель.

Тем не менее, некоторые люди испытывают симптомы EN в течение 6 месяцев и более. Это более вероятно, если оно вызвано лежащим в основе заболевания заболеванием или необработанной инфекцией. Хронический или длительный EN также вызывает боль в суставах.

Врачи обычно диагностируют EN, беря биопсию, или небольшой образец ткани, из язв.

Рекомендуемая обработка для каждого случая применения EN зависит от причины. Базовые инфекции или медицинские показания также потребуют лечения.

Общие формы обработки для EN включают в себя:

 • постельный режим, особенно если отек и боль сильны.
 • изменение любых лекарственных препаратов, вызывающих EN, но только по усмотрению врача.
 • нанесение льда, завернутого в полотенце, на пораженный участок в течение 15-20 минут, несколько раз в день.
 • подъем пострадавшего участка с помощью подпорки, такой как подушка.
 • безрецептурные боли и противовоспалительные препараты
 • легкие компрессионные чулки или поддерживающие бандажи и обертывания
 • пероральный тетрациклин
 • йодистого калия, часто от 400 до 900 микрограммов (мкг) в день в течение 1 месяца, когда симптомы начинаются.
 • системные кортикостероиды, часто преднизон.
 • стероидные кремы

Нодозум эритемы во время беременности

Известно, что гормональные изменения также вызывают EN. Около 2-5 процентов случаев связаны с беременностью.

EN, которая развивается во время беременности, обычно очищается после родов, но может вернуться, если женщина забеременеет снова.

Некоторые люди, которые принимают пероральные контрацептивы или гормональные препараты, разрабатывают EN, обычно в течение первых нескольких месяцев приема препарата.

Перспектива

Несмотря на неудобные симптомы, EN обычно безвреден. Иногда это может быть признаком инфекции или заболевания, требующего лечения, поэтому всегда следует обращаться к врачу.

Случаи заболевания по стандарту EN обычно разрешаются в течение нескольких месяцев с соответствующим отдыхом и базовым уходом. Но для некоторых людей EN может стать хроническим заболеванием и вызывать боли в суставах в течение от 6 месяцев до 2 лет.

При появлении признаков или симптомов EN человеку следует обратиться к врачу, чтобы исключить риск развития более серьезных заболеваний. Людям также следует поговорить с врачом, если их EN не проясняется с отдыхом и домашним уходом.

Источник: //UpSkin.ru/mednews/erythema-nodosum-prichiny-simptomy-i-fotografii.html

Erythema Nodosum

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Last reviewed by Dr.Mary on August 7th, 2018.

Erythema Nodosumis a kind of inflammation of the skin that is usually found in a definite part of the layer of fat in the skin.

This condition is also called EN, results in painful, reddish, lumps which are tender and most usually located in the front of the legs beneath the knees. These nodules or lumps of erythema nodosum vary in dimensions from 1 cm to 5 cm.

These nodular swellings are caused by an unusual configuration of inflammation in the skin layer of fatty tissue.

The condition can be self-limited and can heal on its own in three to six weeks. When healing, it can leave a impermanent bruised look or an indentation which is chronic in the skin everyplace fatty layers have been injured.

There are numerous situations for the results of erythema nodosum. Normally, the areas of nodular soreness vary in size from a dime to a quarter and they can be inflamed on and off and be sensitive for a period of several weeks. They normally do resolve naturally, each one of the tiny areas of inflammation shrinking down and becoming flat rather than inflamed and raised.

[attention type=red][attention type=red][attention type=red]
They leave a bruised look. Then, they spontaneously resolve totally. Other lesions may at times pop up somewhere else. This can arise for periods of weeks or months and ultimately goes away. But, erythema nodosum which is chronic can last for years in other patterns.
[/attention][/attention][/attention]

Erythema nodosum which is chronic with recurrences which are intermittent, and can happen with or without an presents of any underlying disease.

Erythema Nodosum Symptoms

The severity as well as the types of symptoms of this skin condition varies between individuals depending on a vast variety of factors. These include general health, age, medical history as well as any type of underlying disease which is present.

Erythema nodosum normally begins as red nodules on the shins which are painful. These are lesions which are not open, draining or ulcerated but can feel warm to the touch.

After approximately a week, the lesions then change as well as appear purple or blue in color, then will fade to a yellow color, very similar to a bruise. Nodules can also appear in other areas for instance buttocks, thighs, arms, as well as ankles.

Other symptoms can include malaise, joint pain or achiness, fever as well as swelling joint.

Erythema nodosum usually does not result in any complications which are serious. But, it can occur with diseases or conditions which are serious, for instance hepatitis B, streptococcus infection, tuberculosis, mononucleosis, rheumatic fever, leukemia, as well as ulcerative colitis.

Symptoms of these diseases can include sore throat, fever, fatigues, joint and muscle aches, abdominal pain, jaundice and diarrhea.

Erythema nodosum is most common in females between the ages of 20 and 30, but can occur in anyone.

Erythema Nodosum Causes

Erythema nodosum can occur in association with other conditions or as an isolated condition. In approximately half of the cases, the precise cause is unknown. Some cases can be linked with the following:

Infections – Some of the most common ones are

 • Most common – streptococcus
 • Cat scratch disease
 • Coccidioidomycosis
 • Chlamydia
 • Histoplasmosis
 • Hepatitis B
 • Mononucleosis (EBV)
 • Leptospirosis
 • Mycoplama
 • Mycobacteria
 • Psittacosis
 • Syphilis
 • Tularemia
 • Tuberculosis
 • Yersinia

Pregnancy

Sensitivity to medications, including

 • Amoxicillin and other penicillins
 • Sulfonamides
 • Sulfones
 • Oral contraceptives
 • Progestin
 • Other antibiotics

Other associated conditions include leukemia, lymphoma, Sarcoidosis, rheumatic fever, Bechet’s disease, and ulcerative colitis.

Erythema Nodosum Diagnosis

Normally, erythema nodosum is usually a straightforward, very unassuming diagnosis for a physician to make merely by examining the individual and noticing the usual almost hard region of elevated soreness which is red alongside areas that have had resolved lesions, that could display a bruised look. It isn’t a challenging diagnosis or conclusion for any experience physician. It doesn’t normally need other tests.

There are times when a biopsy is completed to confirm the diagnosis, for instance, if an individual has a remote, single region and the physician was not able to diagnose centered on the look. The biopsy of the layers of skin tissue which are deeper may provide the evidence that it is indeed erythema nodosum. These layers should display the precise inflammation of fatty layers.

Erythema Nodosum Treatment

After diagnosing an individual with erythema nodosum, the physician will attempt to identify the probable cause, such as infection, medical condition, or medication.

The physician can order diagnostic test such as blood work, throat culture or chest x-ray.

[attention type=green][attention type=green][attention type=green]
If there is an underlying cause identified, then the physician will treat it appropriately – for example, discontinuing a medication, treating a health problems or prescribing antibiotics for an infection.
[/attention][/attention][/attention]

Once those treatment and investigations are under way, the healthcare provider can try the following to make the individual comfortable:

 • Restriction of any physical activity or bed rest – especially during acute pain
 • Anti-inflammatory medications such as aspirin or ibuprofen
 • Potassium iodide – to heal nodules
 • Steroids – either oral form or injected directly into the lesions
 • Colchicine – reduces inflammation
 • Gentle heat a soapy warm wash cloth held on the region for thirty minutes 3 to 4 times each day can help speed up the process of healing
 • The goal of any treatment of erythema nodosum is to relieve any pain and discomfort of the skin nodules until they resolve, normally within a couple of weeks.

Treatment must be customized for the particular individual and conditions present. It is very important to note that erythema nodosum, while painful and very annoying, does not threaten internal organs and the long-term outlook is generally very good.

Источник: //byebyedoctor.com/erythema-nodosum/

Eritema nodosumunu nasıl tedavi edersiniz?

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Eritema nodosum, bir kişinin incinmesinde cildin altında acı veren kırmızı yumrulara neden olan bir durumdur. Bazen şişlikler de ayak bileklerini, dizleri, uylukları ve önkolları etkiler.

Bu durum, cilt altındaki deri altı yağını etkileyen pannikülit adı verilen nadir bir inflamatuar problemin en yaygın biçimlerinden biridir.

Eritema nodozum (EN) olgularının çoğunluğu, 20-45 yaşları arasındaki kişilerde görülür. Kadınlar, EN geliştirmek için erkeklerden beş kat daha fazladır.

Bu durum genellikle nispeten zararsızdır, ancak altta yatan bir enfeksiyonun, diğer enflamatuar durumların veya alerjene veya ilaca karşı anormal bir yanıtın belirtisi olabilir.

Eritema nodozum nedenleri

EN vakalarının yüzde 55’ine kadarı idiyopatiktir, yani bilinen bir nedeni yoktur.

Bazı durumlarda EN, çoğunlukla enflamasyona neden olan enfeksiyon, ilaçlar veya durumlarla tetiklenen anormal immün yanıtın sonucudur.

Araştırmacılar, EN’nin nasıl geliştiğinden tam olarak emin değiller. Bir teori, küçük kan damarlarındaki bağışıklık komplekslerinin birikmesinden ve subkütanöz yağdaki bağlantılardan kaynaklanabilir. Bu birikmeler iltihaba yol açar.

Cüzzamlı insanların yaklaşık yüzde 1,2’si eritema nodozum leprosum veya tip 2 lepra reaksiyonu olarak adlandırılan bir tür EN geliştirir.

EN’nin olası nedenleri şunlardır:

 • veya boğaz ağrısı gibi enfeksiyonlar
 • veya tüberküloz gibi bakteriyel enfeksiyonlar
 • viral enfeksiyonlar
 • derin mantar enfeksiyonları
 • sarkoidoz
 • kanser
 • antibiyotikler
 • oral kontraseptifler
 • gebelik
 • inflamatuar bağırsak hastalığı (IBS), ülseratif kolit (UC) ve Crohn hastalığı gibi kronik inflamasyona neden olan durumlar
 • sülfonamidler, salisilatlar ve diğer nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler)
 • bromürler ve iyodürler
 • genetik

belirtiler

EN, herhangi bir uyarı işareti olmadan aniden gelişebilir. Bazı kişiler EN lezyonları gelişmeden önce spesifik olmayan semptomlar yaşarlar.

EN’nin, özellikle eklem ağrısının erken belirtilerinin çoğu, yaralar geliştikten sonra devam eder ve gittikten birkaç hafta sonra da sürebilir.

Ortak erken belirtiler ve EN belirtileri şunlardır:

 • ateş
 • açıklanamayan tükenme
 • akciğer, boğaz veya burun enfeksiyonları
 • eklem ve kas ağrısı ve zayıflık
 • şişmiş eklemler, genellikle ayak bilekleri ve dizler
 • konjonktivit
 • öksürük
 • kilo kaybı

Semptomlar bireyler arasında değişir, ancak EN lezyonları geliştiğinde, normalde birkaç ortak özelliğe sahiptirler.

Çoğu EN yaraları genellikle:

 • çok acı verici
 • dokunmak sıcak
 • 10 güne kadar bir hafta boyunca parlak kırmızı, daha sonra mor veya mavi renkte kaybolur
 • vücudun her iki tarafında eşit olarak
 • inciklerin önünde, bazen de ayak bilekleri, dizler, uyluklar ve ön kollar
 • biraz yükseltilmiş
 • şekil olarak yuvarlak
 • cildin yüzeyinde ülsere neden olmaz veya kırılmaya veya gözyaşı yapmaz
 • bir üzümden bir greyfurta kadar değişen büyüklükte, fakat çoğunlukla 1 santimetre (cm) ile 5 cm arasında değişir.
 • sayı olarak 2’den 50’ye
 • görünüşte parlak

Nadiren lekeler, solmadan önce birkaç gün yayılan hilal şeklinde bir halka oluşturmak için birbirine bağlanabilir.

tedavi

Uygun istirahatle, çoğu EN 1 ila 2 ay içinde kendi kendine iyileşir, yeni yaralar ilk birkaç hafta boyunca gelişmeye veya yayılmaya devam eder.

Bununla birlikte, bazı kişiler 6 ay veya daha fazla süre EN semptomları yaşamaktadır. Bu, altta yatan bir tıbbi durum veya tedavi edilmemiş bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa daha olasıdır. Kronik veya uzun süreli EN da eklem ağrısına neden olur.

Doktorlar genellikle yaralardan biyopsi veya küçük bir doku örneği alarak EN tanısını koyacaktır.

Her bir EN vakası için önerilen tedavi, nedene bağlıdır. Altta yatan enfeksiyonlar veya tıbbi durumlar da tedavi gerektirecektir.

EN için yaygın tedavi yöntemleri şunları içerir:

 • Yatak istirahati, özellikle şişlik ve ağrı şiddetli ise
 • EN’ye yol açan herhangi bir ilacın değiştirilmesi, ancak sadece doktorun takdirine bağlı olarak
 • etkilenen bölgeye bir havlu ile sarılmış buzun bir defada, günde birkaç kez 15 ila 20 dakika süreyle uygulanması
 • etkilenen alanı yastık gibi bir pervane kullanarak kaldırma
 • reçetesiz ağrı ve anti-inflamatuar ilaçlar
 • Hafif kompresyon çorapları veya destekleyici bandajlar ve sarar
 • oral tetrasiklin
 • Semptomlar başladığında potasyum iyodür, genellikle 1 ay boyunca günde 400 ila 900 mikrogram (mcg)
 • sistemik kortikosteroidler, sıklıkla prednizon
 • steroid kremler

Hamilelik sırasında eritema nodozum

Hormonal değişikliklerin de EN’ye neden olduğu bilinmektedir. Vakaların yaklaşık% 2 ila 5’i hamilelikle bağlantılıdır.

Hamilelik sırasında gelişen EN genellikle doğumdan sonra temizlenir, ancak kadın tekrar hamile kalırsa geri dönebilir.

Oral kontraseptif veya hormon kontrol ilaçları alan bazı kişiler, genellikle ilacın ilk birkaç ayı içinde, EN’ı geliştirirler.

Görünüm

Rahatsız edici semptomlarına rağmen, EN genellikle zararsızdır. Bazen tedavi gerektiren bir enfeksiyon veya tıbbi durum belirtisi olabilir, bu nedenle her zaman bir doktor tarafından görülmelidir.

EN vakaları genellikle birkaç ay içinde uygun dinlenme ve temel bakım ile çözülür. Ancak bazı insanlar için, EN 6 aydan 2 yıla kadar kronikleşebilir ve eklem ağrılarına ve yaralara neden olabilir.

EN belirtileri veya semptomları ortaya çıkarsa, bir kişi daha ciddi altta yatan koşulların riskini dışlamak için tıbbi yardım almalıdır. Kişiler, dinlenme ve evde bakım hizmetlerinden yararlanamadıkları takdirde, bir doktorla da konuşmalıdırlar.

Источник: //trmedbook.com/eritema-nodosumunu-nasil-tedavi-edersiniz/

Eritema Nodozum

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri
Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri
Eritema Nodozum: Belirtiler, Nedenleri, Tedavileri ve Daha Fazla

Eritema nodozum, sıklıkla parmaklarda ağrılı şişmiş kırmızı veya morluklara neden olan bir cilt durumudur Bazen de darbeler vücudun diğer bölgelerinde oluşabilir.

Bu durum, en yaygın pannikülit şekli olan iltihaplanmadır cildin altındaki yağ tabakası Sıklıkla bir enfeksiyona karşı bir bağışıklık tepkisi veya aldığınız ilaçlara tepki sonucu ortaya çıkar.

Semptomlar Belirtiler

Ana semptom kırmızıdır , bacaklarınızın alt kısmındaki ağrılı çarpmalar Bazen bu çarpmalar uyluklarınız, kollarınız, gövde ve yüzünüzde de görülebilir.

Topaklar yarım inç ila 4 inç arasında olabilir. 50'ye;

Eryt hema nodosum darbeleri acı vericidir ve sıcak hissedebilirler. Kırmızıya başlarlar ve daha sonra mavi olurlar, iyileştiklerinde çürüklere benzerler. Şifa verirken de düzleştirilirler.

Darbeler iki hafta sürebilir. Yeni darbeler altı haftaya kadar oluşabilir.

Diğer eritema nodozum belirtileri arasında:

 • ateş
 • yorgunluk
 • eklem ağrısı
 • ağrı
 • ayak bileği şişmesi
 • göğüste büyümüş lenf düğümleri
 • öksürük > boğaz ağrısı
 • kilo kaybı
 • mide ağrısı
 • ishal
 • Nedenler Beyanlar

Tüm vakaların yarısından fazlası nedeni bilinmiyor. Eritema nodozum sıklıkla enfeksiyondan sonra başlar veya belirli ilaçları kullanırsınız. Doktorlar, maruz kaldıkları bakterilere ve diğer maddelere aşırı bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesinden kaynaklanabileceğine inanıyorlar.

Sebepler şunlardır: strept boğaz veya tüberküloz

gibi antibiyotikler (sülfonamidler ve penisilin formları), salisilatlar, iyodürler, bromürler ve doğum kontrol hapları

 • sarkoidoz
 • infekte barsak hastalığı, ülseratif kolit veya Crohn hastalığı
 • gebelik
 • kanseri (nadiren)
 • akciğerlerin ve üst solunum yollarının enfeksiyonu olan koksidioidomikoz
 • Eritema Nodozum, çoğunlukla 20-40 yaş arasındaki insanları etkiler. Kadınlar erkeklerden altı kat daha fazla gelişme eğilimindedir. Bununla birlikte, her yaştan ve her iki cinsiyette görülebilir.
 • Tedavi Tedavi seçenekleri

Bakteriyel bir enfeksiyon bu duruma neden olursa, doktorunuz bunu tedavi etmek için antibiyotik reçete eder. İlacın durdurulmasıyla bir ilaç reaksiyonunun neden olduğu eritema nodozumunu tedavi edebilirsiniz.

Bu ilaçlar topaklar iyileşene kadar ağrı ve diğer belirtileri yönetmenize yardımcı olabilir:

aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin) veya naproksen (Aleve) gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) (Kullanım yasağı Bunlar, Crohn hastalığına yakalandıklarında bir parlama tetikleyebilirler.)

potasyum iyodür

 • oral steroidler
 • Ayrıca, dirsekler iyileşirken bacaklar yükseltilip sıkıştırılmış çoraplar giyin.Darbelere kibirli veya sıkı kıyafetler giyerek rahatsız olmamaya özen gösterin.
 • Teşhis Teşhisi

Doktorunuz sağlık geçmişiniz hakkında son zamanlarda bir enfeksiyon geçirip geçirmediğiniz veya belirli ilaçları mı kullandığınızı sorar. Sonra doktorunuz darbelere bakacaktır.

Vücudunuzdaki iltihap belirtileri aramak için muhtemelen bir kan testi alacaksınız. Kan testleri, tüberkülozu ve diğer enfeksiyonları kontrol etmek için de kullanılabilir. Boğaz ağrısı aramak için boğaz kültürünüz olabilir.

Eritema nodosumun nedenlerini araştırmak için yapılan diğer testler şunları içerir:

idrar testi

göğüs röntgen filmi

 • dışkı kültürü
 • Doktorunuz cildinizin altındaki yağ katmanından bir numune örneği çıkarabilir . Bu teste biyopsi denir. Bir laboratuardaki bir teknisyen, eritem nodozumuyla ilgili değişiklikleri kontrol etmek için mikroskop altında numuneye bakacaktır.
 • Gebelikte gebelikte> Hamile kadınların yaklaşık yüzde 5'inde eritema nodozum gelişir. Hamilelik süresince neden östrojen düzeyleri artabilir.

Eritema nodozum, hamilelik döneminde hamile olmayan kadınlarda olduğu gibi aynı şekilde tedavi edilir. Bununla birlikte, bu durumu tedavi etmek için kullanılan NSAID'ler gibi bazı ilaçlar gebelik sırasında kullanılamaz. Yatak istirahati ve sıkıştırma çorapları ağrı ve diğer belirtileri yönetmenize yardımcı olabilir.

Doğum uzmanınız gebelik sırasında eritema nodozumun kontrol altına alınmasının en iyi yolunu söyleyebilir. Darbeler birkaç hafta içinde kaybolur.

OutlookOutlook

Eritema nodozum rahatsız edici olabilir, ancak genellikle ciddi değildir.

Darbeler genellikle 2-4 hafta içinde kaybolur, ancak tamamen iyileşmek için iki aya kadar sürebilirler. Kabarıkların solmasıyla muhtemelen bir miktar morarabilirsiniz, ancak genellikle yaraları bırakmazlar.

Eritema nodozum iyileştikten sonra bacaklarındaki ağrı iki yıla kadar sürebilir. Durumun gelecekte geri gelebileceği de mümkündür.

Источник: //tr.oldmedic.com/erythema-nodosum-3474

Erythema Nodosum — Differential Diagnosis and Treatment

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Image: “Erythema Nodosum.” by Norman Purvis Walker – Walker, Norman Purvis (1905) An introduction to dermatology (3rd ed.), William Wood and company Retrieved on 26 September 2010. License: Public Domain

EN is a type of panniculitis (most common), which is characterized by a sudden onset of red, warm, and tender nodular eruptions on shins. Erythema nodosum may be accompanied by other symptoms such as fever. A number of factors can trigger EN; hence, it is supposed to be a cutaneous reactive process.

Incidence and prevalence

Incidence and prevalence of EN varies with varying etiological factors and geographical locations. Studies from Spain have shown the average annual incidence of biopsy proven EN in patients aged 14 years and above to be 52 cases per million population. The prevalence of EN in a study from a semi-rural area of England was 2.4 cases per thousand population per year.

Age

EN is known to occur at all ages; however, maximum numbers of cases are between second and fourth decades of life. A high incidence has been seen between 20 and 30 years of age. This could be due to the high incidence of sarcoidosis in this age group which is associated with EN.

Sex

EN is seen to occur more in women than men, with the occurrence being three to six times more in women. However, in the prepubertal age groups, the incidence is the same among girls and boys.

Associated diseases

EN is known to be associated with the following diseases in 15 – 30% of cases:

 • Sarcoidosis
 • Sweet’s syndrome
 • Throat infection
 • Acute myelogenous leukemia
 • Crohn’s disease

Etiology of Erythema Nodosum

A number of etiological factors have been implicated to trigger EN:

Bacterial infections: The most common ones are tuberculosis, streptococcal infections, brucellosis, atypical mycobacterial infections, Q fever, mycoplasma pneumoniae infections, rickettsiae, salmonella infection, shigella infection, yersinia and chlamydia psittaci.

Viral infections: Hepatitis B, hepatitis C, infectious mononucleosis, etc.

Fungal infections: Aspergillosis, blastomycosis, coccidioidomycosis, histoplasmosis, sporotrichosis, etc.

Protozoal infections: Ascariasis, giardiasis, toxoplasmosis, etc.

Drugs: A number of drugs are known to trigger EN.

The most commonly implicated are acetaminophen, amoxicillin, bromides, carbamazepine, cotrimoxazole, dicloxacillin, diethylstilboestrol, furosemide, granulocyte colony stimulating factor, ibuprofen, infliximab, levofloxacin, medroxyprogesterone, minocycline, naproxen, oral contraceptives, penicillin, phenytoin, verapamil, progestins, propylthiouracil, sulfamethoxazole, sulfonamides, sulfasalazine, and trimethoprim.

Malignant diseases: EN has not been very well documented with malignancies; however, few reports show an association with adenocarcinoma of colon, carcinoid tumor and carcinoma of uterine cervix.

Other diseases: Acne fulminans, Adult-onset Still’s disease (AOSD), ankylosing spondylitis, behcet disease, celiac disease, Crohn’s disease, IgA nephropathy, intestinal bypass syndrome, Lupus erythematosus, pregnancy, relapsing polychondritis, reactive arthritis, sarcoidosis, Sjogren’s syndrome, sweet’s syndrome, ulcerative colitis, and granulomatosis with polyangitis.

Streptococcal infection of upper respiratory tract: Group A beta-hemolytic streptococcal infection is followed by EN 2 to 3 weeks later. It is a common trigger for EN among children and young adults. ASO titres are elevated; however, the throat cultures are negative.

Tuberculosis: EN triggered by tuberculosis is seen in areas with a high prevalence of tuberculosis. It is seen in children with primary pulmonary infection.

Sarcoidosis is an important trigger for EN among adults.

Lofgren’s syndrome seen in sarcoidosis is characterized by EN, hilar adenopathy and arthritis around the ankles.

Inflammatory bowel disease (IBD) is associated with EN in adults and precedes bowel symptoms. Crohn’s disease is more frequently associated with EN than ulcerative colitis.

In 37% to 60% of cases, the etiology of EN cannot be determined.

Pathology and Pathophysiology Erythema Nodosum

The pathogenesis of EN is not well understood. Some studies have shown the following:

Cutaneous reactive process: EN can be triggered by a number of diverse factors; hence, it has been proposed to be a cutaneous reactive process. A few studies have demonstrated the deposition of immune complexes in the subcutis.

To support this, a few studies have demonstrated circulating immune complexes, complement activation and deposition of immunoglobulins in the subcutaneous fat septa.

Other studies have proposed type IV hypersensitivity as a possible pathogenetic mechanism.

Reactive oxygen intermediates (ROI): Patients have activated neutrophils in peripheral blood, and they produce ROI, which is four times higher as compared to healthy people; hence, ROI have been proposed to cause oxidative tissue damage and tissue inflammation.

Genomic anomaly: A genomic anomaly in the human TNF-alpha gene promoter where nucleotides exchange (G-A) is seen at position-308. This leads to the secretion of an uncommon TNF alfa II.

This is seen in sarcoidosis associated EN patients.

[attention type=yellow][attention type=yellow][attention type=yellow]
In a few EN patients, a polymorphism of macrophage MIF gene takes place at position-173, which is associated with an increased risk for developing sarcoidosis.
[/attention][/attention][/attention]

Increased proinflammatory cytokines: Raised levels of serum IL-6 has been seen in EN due to infectious and non-infectious causes. Skin lesions and peripheral blood of EN patients have shown increased levels of Th1 cytokines (IL-2 and IFN-gamma).

Symptoms of Erythema Nodosum

EN is characterized by a sudden development of nodules on the skin, which may be accompanied by fever (38 – 39 ºC), cough, joint pains, malaise, abdominal pains, vomiting, diarrhea and headache.

The characteristic lesions of EN are nodules which are erythematous, warm and painful to touch. The nodules may vary in size from 1 to 5 cm or more in diameter. Nodules may often merge to form erythematous plaques.

They involve the body symmetrically and bilaterally with a predilection for shins, ankles and knees, but may involve other sites such as thighs, face, neck and extensor parts of arms. The nodules/plaques change in color with time i.e.

bright red and elevated (early lesions) then livid red/purple and flat; finally a yellow or greenish appearance. As color change mimics that of a deep bruise, hence they were also known as erythema contusiformis.

The lesions stay for 3 – 6 weeks and subside without marks or scarring; however, recurrences of EN are common.

Eye manifestations in the form of episcleral lesions and phlyctenular conjunctivitis have been seen with skin lesions.

Splenomegaly, hepatomegaly, lymphadenopathy and pleuritis have been rarely seen among EN patients.

EN in children has a shorter duration with less frequent occurrence of fever and arthralgias as compared to adults.

Diagnosis of Erythema Nodosum

The clinical history and relevant investigations should be done to find the trigger factors for EN; however, a skin biopsy is essential to make a confirmatory diagnosis of EN.

 • Clinical history is a must and should include a detailed history about past diseases, medications, pets, hobbies, travel history and any familial cases.
 • Blood investigations: Complete blood count, ASO titre and erythrocyte sedimentation rate.
 • Urinalysis.
 • Throat culture.
 • Intradermal tuberculin test, chest X-ray should be preferred to rule out tuberculosis. In places where tuberculosis is endemic, IFN gamma release assay should be used as tuberculin test will be positive in most adults.
 • Specific serological tests may have to be done for bacterial, viral, fungal and protozoal infections prevalent in an area.
 • Skin biopsy: Histopathology of EN shows a septal panniculitis without vasculitis. An inflammation and edema of connective tissue septa is observed. The inflammatory cell infiltrates vary from neutrophils in early lesions of EN to lymphocytes and histiocytes in later stages.

The most characteristic feature of EN histopathology is Miescher’s radial granulomas. These are small, nodular aggregates of histiocytic cells around a central stellate or banana shaped cleft. These are found in the subcutis. The older lesions of EN may show the histiocytic cells grouping to form multinucleated giant cells.

Differential Diagnosis

 • Patients with Behcet’s disease may also present with EN- lesions which are histopathologically different than the EN lesions.
 • Acute urticaria.
 • Erysipelas.
 • Erythema induratum (Nodular vasculitis).
 • Insect bites.
 • Superficial thrombophlebitis.

Therapy of Erythema Nodosum

Identification and management of underlying etiology is essential as a number of factors may underlie an episode of EN. Besides managing the underlying cause, the following treatment is given specifically for EN:

 • Bed rest and limiting physical exercise.
 • Relieving pain and to quicken recovery: Aspirin, non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) such as indomethacin and naproxen.
 • Potassium iodide: Resistant cases of EN have been treated with potassium iodide, but severe hypothyroidism may occur as a side effect of potassium iodide.
 • Steroids: Systemic steroids should be avoided in EN patients as an underlying infectious etiology may flare up. It is administered only in cases of non-infectious etiology not responding to other therapies.
 • Other drugs: Other medications which have a sore throat with success are colchicine, hydroxychloroquine andanti-TNF drugs (etanercept, infliximab and adalimumab).

Progression and Prognosis of Erythema Nodosum

EN is self-limiting and regresses on its own in 3 to 4 weeks. However, relapses are frequent and more often seen in cases of EN, which are idiopathic or associated with streptococcal upper respiratory tract infections.

Rare complications seen with EN are retrobulbar optic neuritis, EN coexisting with erythema multiforme, EN coexisting with lichen planus and EN with concomitant reactivation of hepatitis C viral infection.

Important points to remember

 • EN is the most common panniculitis.
 • EN affects women more in age group between 20 and 40 years.
 • Most common etiological factors associated with EN are sarcoidosis, tuberculosis and streptococcal throat infections.
 • EN presents as acute bouts of nodules on shins, which are painful and red and changes color with time.
 • Characteristic histopathological feature of EN is Miescher’s granuloma.

Review Questions

The correct answers can be found below the references.

1. Lofgren’s syndrome is characterized by which the following?

 1. Erythema nodosum, hilar lymphadenopathy, arthritis around ankles.
 2. Erythema nodosum, generalized lymphadenopathy.
 3. Erythema multiforme, elevated ESR and conjunctivitis.
 4. Acute urticaria, fever and lymphadenopathy.

2. An 18-year-old male presents with erythematous, tender eruptions on shins since one day. She gives a history of sore throat 2 weeks back. What is the possible diagnosis?

 1. Acute urticaria.
 2. Erythema multiforme.
 3. Erythema nodosum.
 4. Rheumatic fever.

3. A 25-year-old woman of African origin with a history of sarcoidosis presents with tender, red eruptions on her lower legs. A skin biopsy of the lesions would show which of the following?

 1. Septal panniculitis with vasculitis with eosinophil infiltrates.
 2. Miescher’s radial granuloma with septal panniculitis.
 3. Abundant lymphocytes in dermis with a clear subcutis.
 4. Inflammatory cells, mainly neutrophils seen in epidermis and no involvement of dermis and subcutis.

Источник: //www.lecturio.com/magazine/erythema-nodosum/

Erythema nodosum: Причины, симптомы и фотографии

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Это заболевание является одной из наиболее распространенных форм редкой воспалительной проблемы, называемой панникулит, поражающей подкожный жир под кожей.

Большинство случаев заболевания эритемой узелка эритемы (EN) наблюдается у людей в возрасте от 20 до 45 лет. Вероятность развития EN у женщин в пять раз выше, чем у мужчин.

Состояние обычно относительно безобидное, но оно может быть признаком основной инфекции, других воспалительных состояний или аномальной реакции на аллерген или лекарство.

Причины возникновения узелка эритемы

До 55% случаев заболевания по стандарту EN являются идиопатическими, что означает, что у них нет никаких известных причин.

В некоторых случаях EN является результатом аномального иммунного ответа, чаще всего вызванного инфекцией, медикаментами или состоянием, вызывающим хроническое воспаление.

Исследователи не совсем уверены в том, как развивается EN. Одна из теорий заключается в том, что это может быть вызвано накоплением иммунных комплексов в крошечных кровеносных сосудах и соединениями в подкожной клетчатке. Эти скопления приводят к воспалению.

Примерно у 1,2% больных проказой развивается тип EN, называемый эритема узелковой проказой или реакция второго типа.

Возможные причины применения стандарта EN включают в себя:

 • инфекции, такие как стрептококковый фарингит или стрептококковый горлышко
 • бактериальные инфекции, такие как микоплазма пневмония или туберкулез.
 • вирусные инфекции
 • глубокие грибковые инфекции
 • саркоидоз
 • рак
 • антибиотики
 • оральные контрацептивы
 • беременность
 • заболевания, вызывающие хронические воспаления, такие как воспалительные заболевания кишечника (ВБК), язвенный колит (ЯК) и болезнь Крона
 • сульфаниламиды, салицилаты и другие нестероидные противовоспалительные препараты (НСПВ)
 • бромиды и йодиды
 • генетика

Симптомы

EN может развиваться внезапно без каких-либо предупреждающих знаков. Некоторые люди испытывают неспецифические симптомы до появления поражений EN.

Многие ранние признаки EN, особенно боли в суставах, продолжаются после развития язв и могут сохраняться в течение недель или месяцев после их появления.

Наиболее распространенные ранние признаки и симптомы EN включают в себя:

 • лихорадка
 • необъяснимое истощение
 • инфекции легких, горла или носа
 • боль в суставах и мышцах и слабость.
 • опухшие суставы, часто лодыжки и колени.
 • конъюнктивит
 • кашель
 • потеря веса

Симптомы у разных людей разные, но после развития поражений EN они, как правило, имеют несколько общих характеристик.

Большинство язв по стандарту EN обычно таковыми являются:

 • очень болезненный
 • горячий на ощупь
 • ярко-красный в течение недели до 10 дней, затем исчезает до фиолетового или синего.
 • с обеих сторон тела одинаково.
 • на передней части голени, но иногда и на лодыжках, коленях, бедрах и предплечьях.
 • слегка приподнятый
 • округлённый по форме
 • не приводит к образованию пульсирующих или разрывов или разрывов на поверхности кожи.
 • варьируется по размеру от винограда до грейпфрута, но в основном от 1 см до 5 см.
 • варьируется по количеству, от 2-х до более 50.
 • блестящий по внешнему виду

В редких случаях пятна могут слипаться вместе, образуя кольцо в форме полумесяца, которое распространяется в течение нескольких дней до выцветания.

Лечение

При надлежащем отдыхе большинство случаев заболевания EN проходит самостоятельно в течение 1-2 месяцев, при этом новые язвы продолжают развиваться или распространяться в течение первых нескольких недель.

Тем не менее, некоторые люди испытывают симптомы EN в течение 6 месяцев и более. Это более вероятно, если оно вызвано лежащим в основе заболевания заболеванием или необработанной инфекцией. Хронический или длительный EN также вызывает боль в суставах.

Врачи обычно диагностируют EN, беря биопсию, или небольшой образец ткани, из язв.

Рекомендуемая обработка для каждого случая применения EN зависит от причины. Базовые инфекции или медицинские показания также потребуют лечения.

Общие формы обработки для EN включают в себя:

 • постельный режим, особенно если отек и боль сильны.
 • изменение любых лекарственных препаратов, вызывающих EN, но только по усмотрению врача.
 • нанесение льда, завернутого в полотенце, на пораженный участок в течение 15-20 минут, несколько раз в день.
 • подъем пострадавшего участка с помощью подпорки, такой как подушка.
 • безрецептурные боли и противовоспалительные препараты
 • легкие компрессионные чулки или поддерживающие бандажи и обертывания
 • пероральный тетрациклин
 • йодистого калия, часто от 400 до 900 микрограммов (мкг) в день в течение 1 месяца, когда симптомы начинаются.
 • системные кортикостероиды, часто преднизон.
 • стероидные кремы

Нодозум эритемы во время беременности

Известно, что гормональные изменения также вызывают EN. Около 2-5 процентов случаев связаны с беременностью.

EN, которая развивается во время беременности, обычно очищается после родов, но может вернуться, если женщина забеременеет снова.

Некоторые люди, которые принимают пероральные контрацептивы или гормональные препараты, разрабатывают EN, обычно в течение первых нескольких месяцев приема препарата.

Перспектива

Несмотря на неудобные симптомы, EN обычно безвреден. Иногда это может быть признаком инфекции или заболевания, требующего лечения, поэтому всегда следует обращаться к врачу.

Случаи заболевания по стандарту EN обычно разрешаются в течение нескольких месяцев с соответствующим отдыхом и базовым уходом. Но для некоторых людей EN может стать хроническим заболеванием и вызывать боли в суставах в течение от 6 месяцев до 2 лет.

При появлении признаков или симптомов EN человеку следует обратиться к врачу, чтобы исключить риск развития более серьезных заболеваний. Людям также следует поговорить с врачом, если их EN не проясняется с отдыхом и домашним уходом.

Источник: //UpSkin.ru/mednews/erythema-nodosum-prichiny-simptomy-i-fotografii.html

Erythema Nodosum

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Last reviewed by Dr.Mary on August 7th, 2018.

Erythema Nodosumis a kind of inflammation of the skin that is usually found in a definite part of the layer of fat in the skin.

This condition is also called EN, results in painful, reddish, lumps which are tender and most usually located in the front of the legs beneath the knees. These nodules or lumps of erythema nodosum vary in dimensions from 1 cm to 5 cm.

These nodular swellings are caused by an unusual configuration of inflammation in the skin layer of fatty tissue.

The condition can be self-limited and can heal on its own in three to six weeks. When healing, it can leave a impermanent bruised look or an indentation which is chronic in the skin everyplace fatty layers have been injured.

There are numerous situations for the results of erythema nodosum. Normally, the areas of nodular soreness vary in size from a dime to a quarter and they can be inflamed on and off and be sensitive for a period of several weeks. They normally do resolve naturally, each one of the tiny areas of inflammation shrinking down and becoming flat rather than inflamed and raised.

[attention type=red][attention type=red][attention type=red]
They leave a bruised look. Then, they spontaneously resolve totally. Other lesions may at times pop up somewhere else. This can arise for periods of weeks or months and ultimately goes away. But, erythema nodosum which is chronic can last for years in other patterns.
[/attention][/attention][/attention]

Erythema nodosum which is chronic with recurrences which are intermittent, and can happen with or without an presents of any underlying disease.

Erythema Nodosum Symptoms

The severity as well as the types of symptoms of this skin condition varies between individuals depending on a vast variety of factors. These include general health, age, medical history as well as any type of underlying disease which is present.

Erythema nodosum normally begins as red nodules on the shins which are painful. These are lesions which are not open, draining or ulcerated but can feel warm to the touch.

After approximately a week, the lesions then change as well as appear purple or blue in color, then will fade to a yellow color, very similar to a bruise. Nodules can also appear in other areas for instance buttocks, thighs, arms, as well as ankles.

Other symptoms can include malaise, joint pain or achiness, fever as well as swelling joint.

Erythema nodosum usually does not result in any complications which are serious. But, it can occur with diseases or conditions which are serious, for instance hepatitis B, streptococcus infection, tuberculosis, mononucleosis, rheumatic fever, leukemia, as well as ulcerative colitis.

Symptoms of these diseases can include sore throat, fever, fatigues, joint and muscle aches, abdominal pain, jaundice and diarrhea.

Erythema nodosum is most common in females between the ages of 20 and 30, but can occur in anyone.

Erythema Nodosum Causes

Erythema nodosum can occur in association with other conditions or as an isolated condition. In approximately half of the cases, the precise cause is unknown. Some cases can be linked with the following:

Infections – Some of the most common ones are

 • Most common – streptococcus
 • Cat scratch disease
 • Coccidioidomycosis
 • Chlamydia
 • Histoplasmosis
 • Hepatitis B
 • Mononucleosis (EBV)
 • Leptospirosis
 • Mycoplama
 • Mycobacteria
 • Psittacosis
 • Syphilis
 • Tularemia
 • Tuberculosis
 • Yersinia

Pregnancy

Sensitivity to medications, including

 • Amoxicillin and other penicillins
 • Sulfonamides
 • Sulfones
 • Oral contraceptives
 • Progestin
 • Other antibiotics

Other associated conditions include leukemia, lymphoma, Sarcoidosis, rheumatic fever, Bechet’s disease, and ulcerative colitis.

Erythema Nodosum Diagnosis

Normally, erythema nodosum is usually a straightforward, very unassuming diagnosis for a physician to make merely by examining the individual and noticing the usual almost hard region of elevated soreness which is red alongside areas that have had resolved lesions, that could display a bruised look. It isn’t a challenging diagnosis or conclusion for any experience physician. It doesn’t normally need other tests.

There are times when a biopsy is completed to confirm the diagnosis, for instance, if an individual has a remote, single region and the physician was not able to diagnose centered on the look. The biopsy of the layers of skin tissue which are deeper may provide the evidence that it is indeed erythema nodosum. These layers should display the precise inflammation of fatty layers.

Erythema Nodosum Treatment

After diagnosing an individual with erythema nodosum, the physician will attempt to identify the probable cause, such as infection, medical condition, or medication.

The physician can order diagnostic test such as blood work, throat culture or chest x-ray.

[attention type=green][attention type=green][attention type=green]
If there is an underlying cause identified, then the physician will treat it appropriately – for example, discontinuing a medication, treating a health problems or prescribing antibiotics for an infection.
[/attention][/attention][/attention]

Once those treatment and investigations are under way, the healthcare provider can try the following to make the individual comfortable:

 • Restriction of any physical activity or bed rest – especially during acute pain
 • Anti-inflammatory medications such as aspirin or ibuprofen
 • Potassium iodide – to heal nodules
 • Steroids – either oral form or injected directly into the lesions
 • Colchicine – reduces inflammation
 • Gentle heat a soapy warm wash cloth held on the region for thirty minutes 3 to 4 times each day can help speed up the process of healing
 • The goal of any treatment of erythema nodosum is to relieve any pain and discomfort of the skin nodules until they resolve, normally within a couple of weeks.

Treatment must be customized for the particular individual and conditions present. It is very important to note that erythema nodosum, while painful and very annoying, does not threaten internal organs and the long-term outlook is generally very good.

Источник: //byebyedoctor.com/erythema-nodosum/

Eritema nodosumunu nasıl tedavi edersiniz?

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Eritema nodosum, bir kişinin incinmesinde cildin altında acı veren kırmızı yumrulara neden olan bir durumdur. Bazen şişlikler de ayak bileklerini, dizleri, uylukları ve önkolları etkiler.

Bu durum, cilt altındaki deri altı yağını etkileyen pannikülit adı verilen nadir bir inflamatuar problemin en yaygın biçimlerinden biridir.

Eritema nodozum (EN) olgularının çoğunluğu, 20-45 yaşları arasındaki kişilerde görülür. Kadınlar, EN geliştirmek için erkeklerden beş kat daha fazladır.

Bu durum genellikle nispeten zararsızdır, ancak altta yatan bir enfeksiyonun, diğer enflamatuar durumların veya alerjene veya ilaca karşı anormal bir yanıtın belirtisi olabilir.

Eritema nodozum nedenleri

EN vakalarının yüzde 55’ine kadarı idiyopatiktir, yani bilinen bir nedeni yoktur.

Bazı durumlarda EN, çoğunlukla enflamasyona neden olan enfeksiyon, ilaçlar veya durumlarla tetiklenen anormal immün yanıtın sonucudur.

Araştırmacılar, EN’nin nasıl geliştiğinden tam olarak emin değiller. Bir teori, küçük kan damarlarındaki bağışıklık komplekslerinin birikmesinden ve subkütanöz yağdaki bağlantılardan kaynaklanabilir. Bu birikmeler iltihaba yol açar.

Cüzzamlı insanların yaklaşık yüzde 1,2’si eritema nodozum leprosum veya tip 2 lepra reaksiyonu olarak adlandırılan bir tür EN geliştirir.

EN’nin olası nedenleri şunlardır:

 • veya boğaz ağrısı gibi enfeksiyonlar
 • veya tüberküloz gibi bakteriyel enfeksiyonlar
 • viral enfeksiyonlar
 • derin mantar enfeksiyonları
 • sarkoidoz
 • kanser
 • antibiyotikler
 • oral kontraseptifler
 • gebelik
 • inflamatuar bağırsak hastalığı (IBS), ülseratif kolit (UC) ve Crohn hastalığı gibi kronik inflamasyona neden olan durumlar
 • sülfonamidler, salisilatlar ve diğer nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler)
 • bromürler ve iyodürler
 • genetik

belirtiler

EN, herhangi bir uyarı işareti olmadan aniden gelişebilir. Bazı kişiler EN lezyonları gelişmeden önce spesifik olmayan semptomlar yaşarlar.

EN’nin, özellikle eklem ağrısının erken belirtilerinin çoğu, yaralar geliştikten sonra devam eder ve gittikten birkaç hafta sonra da sürebilir.

Ortak erken belirtiler ve EN belirtileri şunlardır:

 • ateş
 • açıklanamayan tükenme
 • akciğer, boğaz veya burun enfeksiyonları
 • eklem ve kas ağrısı ve zayıflık
 • şişmiş eklemler, genellikle ayak bilekleri ve dizler
 • konjonktivit
 • öksürük
 • kilo kaybı

Semptomlar bireyler arasında değişir, ancak EN lezyonları geliştiğinde, normalde birkaç ortak özelliğe sahiptirler.

Çoğu EN yaraları genellikle:

 • çok acı verici
 • dokunmak sıcak
 • 10 güne kadar bir hafta boyunca parlak kırmızı, daha sonra mor veya mavi renkte kaybolur
 • vücudun her iki tarafında eşit olarak
 • inciklerin önünde, bazen de ayak bilekleri, dizler, uyluklar ve ön kollar
 • biraz yükseltilmiş
 • şekil olarak yuvarlak
 • cildin yüzeyinde ülsere neden olmaz veya kırılmaya veya gözyaşı yapmaz
 • bir üzümden bir greyfurta kadar değişen büyüklükte, fakat çoğunlukla 1 santimetre (cm) ile 5 cm arasında değişir.
 • sayı olarak 2’den 50’ye
 • görünüşte parlak

Nadiren lekeler, solmadan önce birkaç gün yayılan hilal şeklinde bir halka oluşturmak için birbirine bağlanabilir.

tedavi

Uygun istirahatle, çoğu EN 1 ila 2 ay içinde kendi kendine iyileşir, yeni yaralar ilk birkaç hafta boyunca gelişmeye veya yayılmaya devam eder.

Bununla birlikte, bazı kişiler 6 ay veya daha fazla süre EN semptomları yaşamaktadır. Bu, altta yatan bir tıbbi durum veya tedavi edilmemiş bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa daha olasıdır. Kronik veya uzun süreli EN da eklem ağrısına neden olur.

Doktorlar genellikle yaralardan biyopsi veya küçük bir doku örneği alarak EN tanısını koyacaktır.

Her bir EN vakası için önerilen tedavi, nedene bağlıdır. Altta yatan enfeksiyonlar veya tıbbi durumlar da tedavi gerektirecektir.

EN için yaygın tedavi yöntemleri şunları içerir:

 • Yatak istirahati, özellikle şişlik ve ağrı şiddetli ise
 • EN’ye yol açan herhangi bir ilacın değiştirilmesi, ancak sadece doktorun takdirine bağlı olarak
 • etkilenen bölgeye bir havlu ile sarılmış buzun bir defada, günde birkaç kez 15 ila 20 dakika süreyle uygulanması
 • etkilenen alanı yastık gibi bir pervane kullanarak kaldırma
 • reçetesiz ağrı ve anti-inflamatuar ilaçlar
 • Hafif kompresyon çorapları veya destekleyici bandajlar ve sarar
 • oral tetrasiklin
 • Semptomlar başladığında potasyum iyodür, genellikle 1 ay boyunca günde 400 ila 900 mikrogram (mcg)
 • sistemik kortikosteroidler, sıklıkla prednizon
 • steroid kremler

Hamilelik sırasında eritema nodozum

Hormonal değişikliklerin de EN’ye neden olduğu bilinmektedir. Vakaların yaklaşık% 2 ila 5’i hamilelikle bağlantılıdır.

Hamilelik sırasında gelişen EN genellikle doğumdan sonra temizlenir, ancak kadın tekrar hamile kalırsa geri dönebilir.

Oral kontraseptif veya hormon kontrol ilaçları alan bazı kişiler, genellikle ilacın ilk birkaç ayı içinde, EN’ı geliştirirler.

Görünüm

Rahatsız edici semptomlarına rağmen, EN genellikle zararsızdır. Bazen tedavi gerektiren bir enfeksiyon veya tıbbi durum belirtisi olabilir, bu nedenle her zaman bir doktor tarafından görülmelidir.

EN vakaları genellikle birkaç ay içinde uygun dinlenme ve temel bakım ile çözülür. Ancak bazı insanlar için, EN 6 aydan 2 yıla kadar kronikleşebilir ve eklem ağrılarına ve yaralara neden olabilir.

EN belirtileri veya semptomları ortaya çıkarsa, bir kişi daha ciddi altta yatan koşulların riskini dışlamak için tıbbi yardım almalıdır. Kişiler, dinlenme ve evde bakım hizmetlerinden yararlanamadıkları takdirde, bir doktorla da konuşmalıdırlar.

Источник: //trmedbook.com/eritema-nodosumunu-nasil-tedavi-edersiniz/

Источник: //tr.lifehealthdoctor.com/erythema-nodosum-20683

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi