Erkek Kısırlığı

Erkeklerde kısırlık nedenleri ve kısırlığın en önemli belirtileri

Erkek Kısırlığı

 • Erkek kısırlığının en önemli belirtisi eşini hamile bırakamamaktır
 • Pek çok erkekte başka belirgin bir belirti olmayabilir
 • Cinsel istekte azalma ya da ereksiyonu sürdürmede zorluk (erektil disfonksiyon)
 • Cinsel işlev ile ilgili problemler (boşalamama veya az miktarda meni)
 • Testis bölgesinde ağrı, şişme veya şişkinlik
 • Tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları
 • Anormal meme büyümesi (jinekomasti)
 • Azalan yüz veya vücut kılları veya hormonal anormallik belirtileri
 • Normal sperm sayısından daha düşük sperm sayısı

Jinekomasti nedir? Erkeklerde meme büyümesi ve küçültme ameliyatı

Erkekte kısırlık (infertilite) nedenleri:

 • Nedeni açıklanamayan grup %30
 • Testis tümörleri
 • Testiküler travma (Testis yaralanmaları)
 • Varikosel %15
 • Enfeksiyonlar
 • Sistemik hastalıklar
 • Üreme kanallarında tıkanıklık
 • Geriye boşalma
 • Endokrin hipogonadism
 • İnmemiş testis
 • Ereksiyon (sertleşme) sorunu ve hipospadias
 • Obstrüktif (tıkanıklık) patolojiler

Stres, sigara uyuşturucular sperm kalitesini düşürüyor

Günümüzde çevresel faktör, ağır çalışma şartlarında maruz kalma, stres, birçok toksik madde, sigara ve erkek yaşının ilerlemesi sperm kalitesini düşürmekte ve kısırlığa neden olabilmektedir.

Alkol ve uyuşturucu maddeler sperm kalitesini ve üretimini olumsuz etkiler. Bu maddeler hormonal dengesizliklere de yol açar.

 Antibiyotiklerin birçoğu, parazit ilaçları, depresyon, mide ülseri, hipertansiyon ve alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçların, erkek üreme sağlığını olumsuz etkilediği gösterilmiştir.

Kemoterapi ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, sperm üretimine zarar verir. Bu ilaçların bir kısmının etkisi kalıcı olabilir.

Kemoterapi öncesinde bu hastalardan, ileride kullanılmak üzere sperm örnekleri alınarak dondurulabilir. Testislerde sperm üreten hücreler radyasyona çok duyarlıdır.

Radyoterapi gören hastalarda sperm üretimi üç-beş yıl içinde tekrar başlayabilir. Yüksek ısı, sauna ve sıcak su banyoları sperm üretimini olumsuz etkiler.

Varikosel nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Akdeniz anemisi ve kistik fibroz kısırlığa neden olabilir

Cinsiyet kromozomlarındaki birçok bozukluk infertiliteye neden olur. Bu vakaların birçoğunda testisler ve sperm üretimi olumsuz etkilenmiştir.

 Bazı kas hastalıklarında, orak hücreli anemide, Akdeniz anemisinde ve mesaneye ait bozukluklarda infertilite sık görülür.

İnfertilitenin eşlik ettiği diğer bir hastalık olan kistik fibroz vakalarında ise meni miktarı ve sperm sayısı azdır. Bu vakalarda sperm kanalları gelişmemiştir.

Kısırlık için ne zaman doktora başvurmak gerekir?

35 yaşın altındaki çiftler 12 ay boyunca korunmasız düzenli ilişkiyi denemelerine rağmen hala gebelik oluşmamışsa doktora başvurmalılar. 35 yaşın üzerindeki çiftlerde bu süre 6 aydır.

Erkek faktörü değerlendirilirken temel analiz, sperm örneğinin incelenmesidir.

Sperm sayısı, hareket kabiliyeti, spermin dölleme yeteneği ve gerekli vakalarda genetik analizinin (sperm FISH ve genetik hasar testleri) yapılması önemlidir.

Sayısal düşüklük, hareket oranı düşüklüğü ya da tam hareketsizlik, şekil bozuklukları ve sperm örneğinde genetik sorunlar olması, erkek kısırlığının başlıca nedenleridir.

Tedavi öncesi erkek iyi analiz edilmelidir. Bazı vakalara özel antioksidan ve vitamin tedavisi gerekli olabilir. Bazı daha ciddi vakalarda ise; hormon tedavisi ve sperm yapımının uyarılması gerekebilir.

Tedavi edilmesi en zor olan grup; sperm sayısı çok düşük ve kalitesiz olan vakalar ve hiç sperm olmayan azospermi vakalarıdır.

Şiddetli erkek kısırlığında kullanılan tüp bebek tedavi teknikleri içinde ICSI yani mikroenjeksiyon yöntemi birçok vakaya büyük oranda çözüm olabilmektedir.

Erkeklerde kısırlık belirtileri ve nedenleri

Azospermide yani; hiç spermi olmayan erkeklerde hormon değerlendirmesi atlanmamalı. Zira hormonların azalmasına bağlı bir durumda hormon verilerek hiç ameliyata gerek kalmadan sperm elde edilebiliyor.

Sperm sayısı hafif ve orta derecede azalmış ise aşılama yapılıyor. Aşılamanın tek uygulama sonucundaki başarısı %10 ila 15 arasında değişiyor.

Spermin çok az olduğu durumlarda ise mikroenjeksiyon yönteminin tercih edilmesi gerekir.

Gelişen teknoloji, çeşitli nedenlere bağlı olarak hiç sperm hücresi bulunmayan erkeklerede baba olma fırsatı veriyor. Mikro TESE isimli mikroskobik operasyon ile testislerden alınan dokulardan sperm elde etmek mümkün oluyor. Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, “baba olamayacağını düşünen pek çok erkeğin, Mikro TESE yöntemiyle baba olabildiğini hatırlatıyor.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/erkek-kisirligin-belirtileri-nelerdir/

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Erkek Kısırlığı

Sperm üretiminin fazla olmaması, hareketsiz olması veya spermlerin yapısında bozukluk olma durumunda sperm kanallarında tıkanıklık meydana gelmesi sebebinden dolayı, hamileliğin sağlanamaması durumudur.

Erkek kısırlığına sebep olan etkenler, yaralanmalar neticesinde meydana gelen hasarlar, kronik hastalıklar, yaşam şekli ve açıklanamayan nedenlerden dolayı meydana gelen sorunlar, kısırlığa sebep olabilir.

Ancak hızla gelişmeye devam eden teknolojinin yardımı ile kısırlık sorunları artık büyük ölçüde tedavi edilebilmektedir.

2 ) Erkek kısırlığında ki bulgular nelerdir?

Kadından kaynaklanan bir sorunun olmaması halinde, erkekten dolayı bebek sahibi olamama ilk bulgusudur. Bebek sahibi olamamanın dışında görünür farklı bir bulgu ile pek karşılaşılmamaktadır. En fazla karşılaşılan erkeklerde kısırlık bulguları;

 • Çocuk sahibi olamama
 • Yüzde ki veya vücuttaki kıllarda azalma
 • Testislerde oluşan ağrı ve şişlik
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları

3 ) Erkekte kısırlık nedenleri nelerdir?

Erkekte görülen kısırlık nedenlerini 2 ana gruba ayırabiliriz. Bunlar;

 • Sperm üretiminde bozukluk
 • Spermi testislerden dışarı taşıyan kanallardaki sorunlar

4 ) Sperm üretim bozuklukları

Sperm miktarının az, hareketlerinin zayıf ve spermde şekil bozukluğu olması doğal yol ile hamilelik sağlanmasını zorlaştırır. Hatta bazı zamanlarda bu durumu imkansız hale getirir. Sperm üretimini ve olgunlaşmasını etkileyen çok fazla faktör bulunmaktadır.

Varikosel
Testisin toplardamarlarında normal dışı görülen gelişmeler, varikosel olarak ifade edilir. Varikosel, ısının artmasına sebep olarak, sperm üretimini ve hareketliliğini bozabilir.

Enfeksiyonlar
Ergenlik döneminde veya erişkin dönemde yaşanan kabakulak, testislerde de orşite neden olabilir. Bu durum da aynı şekilde sperm üretimini bozabilir.

İnmemiş testis
Erkek çocukta, doğum sırasında testisler kanal içinden yerlerine inmiş olmalıdır.

Doğumun ardından 1 yaşına girene kadar testisler torbalarına inmez ise, cerrahi müdahale ile yerlerine indirilmelidir.

Aksi halde karınlarında ve testis kanalında kalan testisler ısıya maruz kalacağından dolayı, sperm üretimi geri dönüşümsüz bir şekilde bozulabilir ve bu durum testis kanserine de temel hazırlayabilmetedir.

Çevresel toksinler
Kanser tedavisi amacı ile kullanılan ilaç ve ışın tedavileri, testiste sperm ana hücrelerinde hasara sebep olarak, sperm üretimi bozabilirler. Bu durum tedavi yapılmadan önce hastaya açıklanarak, spermlerin dondurulup saklanması tavsiye edilmektedir.

İlaç kullanımı ve alışkanlıklar
Beyin sapını etkileyerek erkeklik hormonlarının üretimini ve dengesini bozan durumlar, karaciğer ve böbrek hastalıkları, geçirilen ateşli hastalıklar, hormon üretimini etkileyen ilaçlar, alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı, çok sıcak ortamlarda bulunmak, kimyasal madde ve radyasyon maruz kalmak, erkekte sperm üretimini bozabilen sebeplerin ilk sıralarında yer almaktadır.

Genetik bozukluklar
Menisinde hiç sperm ile karşılaşılmayan veya 5 milyon’dan daha az sperm bulunan erkekte, genetik bozukluk görülebilir.

Bu durumda kromozom tayini ve Y kromozomunda mikrodelesyon taraması yapılması daha uygun olur.

Bu bozukluklar Y kromozomu aracılığı ile erkek çocuğa genetik geçiş gösterecek ve erkek çocuk ileride aynı problem ile tekrar karşılaşabilecektir.

5 ) Sperm kanallarına ait bozukluklar nelerdir?

Spermin üretim yeri olan testislerden dışarı çıkmasını engelleyen tam veya kısmi tıkanıklıklar kısırlık nedeni olabilmektedir.

Bu kanallar doğuştan gelişmemiş olabilir veya geçirilmiş enfeksiyon ve cerrahi operasyonlara bağlı olarak sonradan tıkanabilir.

Sinir sistemi hastalıkları, şeker hastalığı, prostat, idrar kesesi ve kanalına ait geçirilmiş operasyonlar meninin dışarı atılamayıp idrar kesesine geri kaçmasına neden olarak kısırlığa neden olabilirler.

6 ) Doktora ne zaman başvurmak gerekir?

 • 1 yılı geçtiği halde, korunma yöntemi kullanılmadan düzenli ilişki sonucu hamilelik sağlanamaması durumunda,
 • Cinsel isteksizlik veya cinsel fonksiyon bozuklukları bulunması durumunda,
 • Testislerde ağrı, şişlik ve kitle oluşmuşsa
 • Geçmişte üreme bölgesi ile alakalı cerrahi işlem yapılmışsa
 • Sperm sayısının yeterli olmaması durumunda

Источник: https://www.aliosmankoyuncuoglu.com/erkeklerde-kisirlik-nedenleri-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/

KISIRLIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Erkek Kısırlığı

Kısırlık, son bir yıl içinde fakat genellikle son altı ay içinde, korunmasız bir şekilde seks yapılmasına rağmen hamilelik durumunun gerçekleşmemesi halidir. Günümüzde kısırlık bir hayli artmıştır. Sadece ABD’de çiftlerin % 15’i kısırdır. Partnerlerin sadece biri ya da ikisi birden kısır olabilir. Ama genellikle sadece bir taraf kısırdır.

Kısırlık, tek bir nedene bağlı olarak gelişebildiği gibi, gebelikten korunma yöntemlerinin sürekliliği nedeniyle de gelişebilir. Ama neyse ki, kısırlığın üstesinden gelmek için güvenli ve etkili tedavi yöntemleri vardır. Bu tedaviler, önemli oranda gebe kalınmasına yardımcı olmaktadır.

Gebeliğin oluşabilmesi için yumurtlama ve döllenme gibi karışık süreçlerin doğru şekilde işlemesi gerekir. Bazı çiftler için kısırlık problemi, mevcut olan doğumdan kaynaklanmaktadır. Veya bir şeylerin yanlış ve ters gitmesi, kısırlık ile sonuçlanabilir.

Çiftlerin her ikisi için de kısırlık oluşum nedenleri şu şekildedir;

 • Kısırlık vakalarının yaklaşık üçte biri, sadece erkekten kaynaklanmaktadır.
 • Kısırlık vakalarının yaklaşık üçte biri, sadece kadından kaynaklanmaktadır.
 • Geriye kalan durumlarda, hem kadın hem de erkek kısırlık kaynağı olabilir ya da her ikisinde de kısırlık için herhangi faktör olmayabilir.

Erkeklerde Kısırlık Oluşma Nedenleri

Erkeklerde kısırlık durumunun yaşanmasının bazı nedenleri olabilir. Bu nedenler şu şekildedir;

 1. Anormal sperm üretimi ya da sperm fonksiyonu: Bu durum, inmemiş testis, genetik bozukluklar, diyabet gibi sağlık sorunları, önceden geçirilmiş kabakulak gibi enfeksiyonlar, travma ya da önceden testislerden veya kasıklardan ameliyat olmak gibi çeşitli sorunlara bağlı olarak gelişebilir. Testislerdeki damarların genişlemesi, kan akışını ve ısısını artırabilir. Bu durumda, sperm sayısını ve formunu etkilemektedir.
 2. Sperm dağıtımı ile ilgili sorunlar: Bu durumlar, erken boşalma, geri boşalma, bazı genetik hastalıklar, kistik fibrozis, yapısal problemler, testislerin tıkanması, epididimis, üreme organlarında hasar oluşması ya da bir kazadan dolayı yaralanma olması gibi cinsel problemler nedeniyle oluşmaktadır.
 3. Daha önceden meni kanalı ameliyatı (vazektomi) geçirmiş olmak, sperm kurtarımına dayanan ameliyatlar geçirmek de sperm dağıtımı ile ilgili sorunların yaşanmasına sebep olabilir.
 4. Bazı kimyasal ve toksinlere yüksek dozda kalmak: Böcek ilacı, bitki ilacı, radyasyon, sigara, alkol, esrar ve steroidler (testosteron da dahil) gibi kimyasallara, çok fazla oranda maruz kalmak, erkeklerde kısırlık oluşmasına neden olabilir. Bunlara ek olarak, sık sık saunaya gitmek ve sıcak küvette vakit geçirmek, yani çok fazla ısıya maruz kalmak da, sperm üretimini bozabilir.
 5. Kanser tedavisi ile alakalı hasarlar: Radyasyon ya da kemoterapi gibi tedavi yöntemleri, sperm üretimini olumsuz etkilemektedir.

Kadınlarda Kısırlık Oluşma Nedenleri

Kadınlarda kısırlık durumunun yaşanmasının bazı nedenleri olabilir. Bu nedenler şu şekildedir;

 1. Yumurtlama bozuklukları: Yumurtaların serbest kalmasının önlenmesi ya da aksaması gibi sorunları kapsar. Polikistik yumurtalık sendromu gibi hormonal sorunlar, yumurtalıkların testosteron erkek hormonunu çok fazla miktarda üretmesi, hiperprolaktinemi (anne sütü üretilmesini kontrol eden prolaktin hormonunun çok fazla üretilmesi) gibi problemler, kadınlarda kısırlığa yol açabilir. Diğer yandan, aşırı miktarda egzersiz yapmak, beslenme bozuklukları, kazalar, yaralanmalar ve tümörler de yumurtlama bozukluklarına sebep olmaktadır.
 2. Rahim ya da rahim ağzı anormallikleri: Rahim boynu ya da rahim boynu mukuslarını içeren sorunlar ya da anormallikler, rahim boşluğu ya da şekli ile alakalı sorunlar, kısırlığa yol açabilir. Kadınlarda yaygın olarak gözlenen ve rahim duvarında oluşan iyi huylu tümörler, nadir olarak da olsa kısırlığa sebep olabilir. Fallop tüplerinin tıkanması, tümörlerin rahim boşluğunu bozması, döllenmiş yumurtanın yerine ulaşması ile ilgili sorunların yaşanması da kısırlığa yol açabilir.
 3. Fallop tüplerinin tıkanması ya da hasara uğraması: Bu durum genellikle fallop tüplerinin iltihaplanması sonucu gerçekleşir. Endometriozis gibi rahim hastalıkları da fallop tüplerinin tıkanmasına sebep olarak, kısırlığa yol açabilmektedir.
 4. Primer yumurtalık yetmezliği: Erken menopoz olarak da bilinen bu durum, 40 yaşından önce gerçekleşir. Bu duruma ise, bağışıklık sistemi sorunları, radyasyon, kemoterapi tedavisi ve sigara neden olabilmektedir.
 5. Pelvik sorunları: Karın ameliyatları, apandisit ameliyatları ya da pelvik ameliyatlar sonrasında, organları bağlayan yara izlerinin enfeksiyon kapması, kısırlığa ol açabilir.

Kadınlarda kısırlığa sebep olan diğer nedenler ise şöyledir;

 • Tiroid problemleri,
 • Kanser ve tedavi süreci,
 • Bazı ilaçlar,
 • Cushing hastalığı, orak hücreli anemi, böbrek hastalıkları ve diyabet gibi bazı hastalıklar.

Kısırlık Belirtileri

Normalde 6 ay boyunca korunmasız olarak seks yapan birçok çift, hamilelik amacına ulaşır. 12 ayın üzerinde süreyle, düzenli olarak korumasız seks yapan çiftlerin yaklaşık % 90’ı hamilelik hedefine ulaşmaktadır. Bu süreç doğaldır ve herhangi bir tedavi gerektirmeden gerçekleşir.

Kısırlığın en temel belirtisi, çiftlerde gebelik için yeterli gücün (iktidarsızlık) olmamasıdır. Bunun dışında belirgin herhangi bir semptom yoktur.

Fakat bazı durumlarda, kadınlarda kısırlık belirtileri şu şekilde olabilir;

1.Hormonal Sorunlar

Hormonlarda sürekli olarak ve sık sık sorunlar yaşanması, kısırlık belirtisi olabilir. Yumurtalıkların aşırı miktarda erkek hormonu yani testosteron üretmesi, kadınlarda kısırlık semptomu olarak kabul edilebilir. Vücuttaki her hormonun özel bir görevi vardır. Bunlardan birinin bile görevini aksatması, kısırlığa sebep olabilir.

2.Düzensiz Regl Periyotları

Regl periyotlarında yaşanan düzensizlikler, herhangi başka bir hastalık semptomu olabileceği gibi, kısırlık belirtisi de olabilir. Çünkü kısırlık durumunda, rahim kanalları tıkanır. Tıkanan tüpler ve kanallar ise, regl kanamasının düzensiz olmasına sebep olabilir.

3.Regl Olmama

Tamamen kapalı olan rahim kanalları ve yumurtalıklarda meydana gelen tıkanıklıklar, normalde ergenlikte başlaması gereken adet döngüsü engellemektedir.

Böyle bir durumda adet döngüsü o kadında hiçbir zaman yaşanmaz.

Yani normal sağlıklı bir kadında, her ay olgunlaşarak döllenmeye hazır hale gelen yumurtaların, döllenme gerçekleşmeyince atılması olayı olan adet kanaması görülmesi, kısır bir kadında yaşanmaz.

Bazı durumlarda, erkeklerde kısırlık belirtileri ise şu şekildedir;

2.Saç Uzamasında Değişimler

Hormonal dengelerde yaşanan sorunlar, erkeklerin saç uzama durumlarında değişiklik yaşanmasına sebep olabilir.

3.Cinsel İsteksizlik

Bu durumun da hormonal sorunlar ile bir ilgisi olabilmektedir. Testosteron hormonu üretilmesinde yaşanan sorunlar ve miktarında yaşanan düşüş, cinsel isteksizliğe yol açabilmektedir.

Cinsel isteksizliğin oluşması, diğer bazı durumların da belirtisi olabilir. Bazen fazla stres altında olmak ya da bazı çevresel faktörler de cinsel isteksizlik yaşanmasına sebep olabilir.

Cinsel isteksizlik, erkeklerde kısırlık belirtisi de olabilmektedir.

4. Cinsel Fonksiyonlarda Azalma

Hormonal bozukluk ve cinsel isteksizliğe bağlı olarak gelişen cinsel fonksiyonlarda azalma, kısırlık belirtisi olabilmektedir.

5.Erken Boşalma

Cinsel ilişki sırasında yaşanan erken boşalma, her zaman olmamakla birlikte, kısırlık belirtisi olabilmektedir.

Risk Faktörleri

Hem kadınlarda hem de erkeklerde birçok durum, kısırlık için risk faktörü oluşturabilir. Bu risk faktörleri şu şekildedir;

 • Yaş: Kadınlarda 35 yaşından sonra ve erkeklerde ise 40 yaşından sonra, kısırlık riski artmaktadır.
 • Sigara: Kadınlarda sigara kullanımı düşük yaşanmasına sebep olarak kısırlığa davetiye çıkarırken, erkeklerde sigara kullanımı ise, sperm sayılarında düşüş yaşanmasına neden olmaktadır.
 • Alkol: Alkol tüketimi kadınlarda özellikle gebelik sürecinde zararlı olduğu için ve erkeklerde ise, sperm sayısında azalmaya ve sperm hareketliliğini olumsuz etkilediği için, kısırlık riskini artırmaktadır.
 • Fazla kilo: Kadınlarda aşırı kilolu olmak ve hareketsiz bir yaşam kısırlık riskini artırmaktadır. Erkeklerde ise, aşırı kilolu olmak, testosteron hormonunun azalmasına bağlı olarak sperm sayısında azalmaya neden olmaktadır. Bu durum ise erkeklerde kısırlık riskini artırmaktadır.
 • Aşırı zayıflık: Düşük kalorili ve yetersiz beslenme ile yeme bozuklukları kadınlarda kısırlık riskini artırmaktadır.

Tanı ve Analizler

Kısırlık tanısı koyabilmek için doktor, çiftlere bazı sorular yönlendirir. Fakat kısırlık tanısının konulması aylarca sürebilir. Ayrıca, kısırlık tanısı da tedavisi de oldukça masraflı olabilmektedir ve çoğu hastane masrafları karşılamamaktadır.

Kısırlık tanısı ve testleri kadın ve erkeklerde farklı şekillerde yapılmaktadır.

Erkekler İçin Kısırlık Tanı Testleri

Bu testler, yeterli kadar sağlıklı sperm hücresinin olup olmadığını analiz etmeye yardımcı olmaktadır. Bu amaçla genel bir fiziksel ve genital muayene yapılır. Ayrıca bunlara ek olarak şu analiz ve testlerde yapılır;

 • Meni analizi,
 • Hormon testi,
 • Transrektal ve scrotal ultrason,
 • Genetik testler,
 • Testis biyopsisi,
 • Diğer bazı testler.

Kadınlar İçin Kısırlık Tanı Testleri

Kadınlarda kısırlık tanısı için yapılan testler, sağlıklı yumurta hücresi kontrolü ve fallop tüplerinin durumunu öğrenmek için yapılmaktadır.

Bunların yanı sıra, rahim ve rahim duvarı genel sağlık durumu da bu testler yardımı ile belirlenmektedir.

Fiziksel muayene ve düzenli jinekolog muayenelerinin yanı sıra, diğer bazı test ve analizler de kısırlık tanısında kullanılmaktadır. Bu test ve analizler şu şekildedir;

 • Ovulasyon (yumurtlama) analizi,
 • Histerosalpingografi,
 • Yumurtalık rezervi testi,
 • Diğer hormon testleri,
 • Görüntülü tarama (pelvis ultrason),
 • Rahim ve fallop tüplerinin görüntülü taraması,
 • Laparoskopi,
 • Genetik testler

Tedavi ve İlaçlar

Kısırlık tedavisinde izlenecek yol, kadın ve erkeklerin yaşlarına, kısırlık durumunun ne zamandan beri olduğuna ve birçok kişisel özelliklere bağlı olarak belirlenmektedir. Öte yandan, kısırlık tedavisi önemli ölçüde finansal, fiziksel ve psikolojik destek gerektirmektedir. Yani zorlu bir mücadeledir. Kısırlık tedavisi kadın ve erkeklerde farklılıklar göstermektedir.

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi

Erkeklerde kısırlık tedavisinde amaç, sağlıklı sperm eksikliğini gidermek ve cinsel problemleri iyileştirmektir. Bu doğrultuda kısırlık tedavisinde uygulanan yöntemler şu şekildedir;

 • Enfeksiyon tedavisi,
 • Cinsel ilişki sorunlarının tedavisi,
 • Hormon tedavisi ve ilaçlar,
 • Ameliyat,
 • Yardımlı üreme teknolojisi (ART).

Kadınlarda Kısırlık Tedavisi

Kadınlarda kısırlık tedavisi uygulanırken, çok çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemleri şu şekildedir;

 • Kısırlık ilaçları ile ovulasyon (yumurtlama) uyarıcı ilaçlar,
 • Rahim içi dölleme (IUI),
 • Ameliyat.

Alınacak Önlemler

Bazı kısırlık türleri maalesef önlenemez. Fakat bazı diğer kısırlık durumları, önlenebilir. Öte yandan bazı alınacak olan önlemler, gebelik olasılığını artırabilir. Kısırlık için alınacak önlemler, çiftler, kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı şekildedir.

Çiftlerin alması gereken önlemler: Yumurtlamadan bir gün önce ya da sonrasına kadar birkaç gün meydana gelen cinsel ilişkide gebelik olasılığı yüksektir. Bu dönem genellikle 28 gün olan adet döngüsünün tam ortasındaki süreci kapsamaktadır.

Erkeklerin alması gereken önlemler: Erkeklerde birçok kısırlık durumu önlenemez özelliktedir. Fakat bazı önlemler kısırlık riskini azaltabilir;

 • Çok fazla miktarda, ilaç, sigara ve alkol kullanımından kaçınmak,
 • Yüksek sıcaklıktan kaçınmak,
 • Endüstriyel toksinlerden uzak durmak,
 • Reçetesiz ilaçlardan uzak durmak,
 • Düzenli olarak egzersiz yapmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, ideal kiloda olmak,

Kadınların alması gereken önlemler: Kadınlarda kısırlıktan korunmak için bazı önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler aynı zamanda hamile kalma ihtimalini de artırabilir;

 • Dengeli şekilde egzersiz yapmak,
 • Fazla kilolu olmaktan kaçınmak,
 • Sigarayı bırakmak,
 • Alkolden ve uyuşturucu maddelerden uzak durmak,
 • Fazla ve reçetesiz ilaç kullanımından kaçınmak,
 • Kafein tüketimine sınır getirmek.

Источник: https://evdesifa.com/kisirlik-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть