Erkek Kısırlığında Tedavi Yöntemleri

içerik

Kısırlık Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Erkek Kısırlığında Tedavi Yöntemleri

Çiftlerin bir sene boyunca düzenli ve korunmadan cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen çocuk sahibi olamama durumlarında kısırlıktan söz edilebilir. Korunmadan olmadan 1 sene boyunca düzenli ilişkiye girmiş ancak çocuk sahibi olamamış çiftler, zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmalıdır. Yaşı ilerlemiş çiftler ise gebelik için 6 ay bekleyip başvurabilir.

Kısırlık için başvurulan tedaviler, yardımcı üreme tedavileridir. Bu tedaviler zaman zaman maliyetli olabilmekte, çifti manevi olarak yıpratabilmektedir.

Ancak bu yöntemlerin artık günümüz koşulları ve teknolojisi ile tıbbi bir zorluğu kalmamıştır. Adayların stres, heyecan gibi manevi yükümlülükleri dışında tedavi anlamında zorlandığını söylemek mümkün değildir.

Çiftin gerekli muayeneleri yapıldıktan sonra çifte uygun tedavi yöntemine karar verilir ve tedaviye başlanır.

Kısırlık tedavilerinde en çok önem teşkil eden konuların başında doğru tanı ve doğru yöntem gelmektedir. Kısırlık tedavileri için ilk olarak en kolay ve ekonomik olarak en uygun tedavi yöntemi tercih edilir. Bu yöntemlerden cevap alınamazsa adım adım daha zor tedaviye geçilir.

Kısırlık tedavisindeki yöntemler

 1. Yumurtlama tedavisi: Yumurtlama ile ilgili sorunlar çözülebilir durumdaysa, yumurtlamayı sağlayacak ilaçlar kullanılabilir. Belli aralıklar ile ultrason aracılığı ile yumurtaların gelişimi izlenir.

 2. Aşılama: Aşılama yöntemi de doğal yollarla gebe kalmaya çalışmış ancak bunu sağlayamamış çiftlere uygulanan bir yöntemdir. Basitçe menini ya da sperm hücrelerinin örneklerinin alınması ve vajinaya ya da rahmin içine bırakılması ile aşılama yöntemi uygulanır.

 3. Tüp bebek tedavisi: Tüp bebek tedavisi tıp alanının en fazla gelişen alanıdır. Teknolojik imkanlar, uzmanların sahip olduğu deney ve bilgiler sayesinde birçok çiftin yüzü bu sayede gülmüştür.

Erkek kaynaklı kısırlık genel olarak kısırlık sorunu olan insanların %50’sini kapsamaktadır. Yani kısırlık sorunu oranı adayların yarısı, erkek kaynaklı sebeplerden ötürü kısırlık sorunu yaşamaktadır.

Azospermi problemi olan erkekler ve ileri yaş sebebiyle kısırlık sorunu yaşayan kadınlar için zaman oldukça önem teşkil eder. Bu sebeple zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Mikro TESE yöntemi sayesinde erkek adayının menisinde sperm olmasa dahi çocuk sahibi olması sağlanabilmektedir. Ancak bu yönteme başvurabilmek için erkek adayın testislerinde sperm üretimin olması gerekir.

Yumurtlama tedavisi için anne adayına çeşitli ilaçlar verilir. Bu ilaçlarla birden fazla yumurta elde etmek amaçlanır. Düzenli olarak uygulanan ultrasonografi aracılığı ile yumurtaların gelişimi takip edilir.

Yumurtalar istenilen boyutlara eriştiğinde yumurtlamaya yardım eden iğneler yapılır ve cinsel ilişkide bulunulması gerekir. Yumurtlama tedavisi, yumurtlama sorunu olan anne ve baba adayları için ilk tedavi seçeneğidir. Bunun dışında nedeni açıklanamayan kısırlık sorunu için de tedavi seçeneklerden biridir.

Yumurtlama tedavisiyle uygulanan işlemlerde sperm sayımı normal sınırlarda ise yüzde 15-20 oranında gebelik sağlanabilmektedir.

Aşılama tedavisi, sperm hücrelerinde kusurların olduğu, yumurtlama tedavisinde gebelik sağlanamamış çiftlere önerilen bir diğer tedavi yöntemidir. Açıklanamayan kısırlık sorunlarında da kullanılabilir.

Aşılama tedavisi oldukça ekonomik ve kolay bir yöntemdir. Bu sebeple tüp bebek tedavisine başlamadan önce çiftlere aşılama önerilir.

Başarı şansları tüp bebek tedavisine göre düşük olsa da oldukça konforlu ve pratik bir tedavi olduğu için denenmesinde sakınca yoktur.

Yumurtlama tedavisi yöntemi ile yumurta gelişimi gerçekleştirildikten sonra yumurtlama iğnesi uygulandıktan ortalama 36 sonra erkek adaydan laboratuvar koşullarında sperm örneği alınır.

Alınan bu sperm örnekleri laboratuvarda yıkama uygulamalarına tabi tutulur. Döllenme şansı arttırılan sperm hücreleri kadının rahmine transfer edilir.

Aşılama tedavisinde esas amaç spermin kalitesini arttırmak ve spermin rahim içine aktarılarak spermin gideceği yolu kısaltmaktır. Bu sayede spermler, yumurtaya daha kolay ve daha kısa yoldan ulaşır.

Aşılama yönteminde gebelik şansı sperm sayısı ile orantılı olmaktadır. Sperm sayı ve kalitesi iyi olduğu taktirde gebelik oranları da iyi olacaktır. Aşılama tedavisinde başarı şansı %20 olmaktadır.

Spermin bozuklukları, yetersizlikleri mevcutsa, yıkama işlemi ardından alınan hareketli sperm sayısı 10 milyonun altındaysa gebelik şansı düşmektedir. 3 aşılama tedavisinde de gebelik sağlanamamışsa tüp bebek tedavisine başvurulur.

Tüp bebek tedavisi oldukça geniş çaplı bir konudur. Ancak kısaca özetlemek gerekirse, kısırlık sorunu olan çiftler için en etkin ve başarılı sonuçlara ulaşılan tedavidir. Kadından yumurta hücresi elde edilir, erkekten sperm hücreleri alınır. Bu yumurta ve sperm hücreleri laboratuar ortamında birleştirilir ve döllendirilir.

Ardından bu döllenme sonucu oluşan embryo,anne adayının rahmine aktarılır. Tüp bebek tedavisinin çalışma prensibi budur. İçerisinde birçok yöntem vardır. Kısa ya da uzun protokolde tedavi yapılabilir. Tedavi süresi yaklaşık olarak 20 gündür. Ancak her hastada sorun ve tedavi yöntemi farklı olabileceğinden, süre değişebilir.

Tüp bebek tedavisi bebek sahibi olabilmek için en etkili tedavi yöntemidir. Ancak başarıya ulaşması için çeşitli koşullara ihtiyacı vardır. Kadının yaşı, sperm kalitesi, yumurta kalitesi, bebeğin gelişeceği bir rahmin mevcut olması gibi konular başarıyı etkiler.

Kadınların büyük bir kısmı çocuk sahibi olmayı ileri yaşa erteleyip, tüp bebek tedavisi ile gebe sahibi olabileceğini düşünmektedir. Yaş, tüp bebek tedavisinde en önemli faktörlerden biridir. Kadının yaşı ne kadar ilerlemişse, başarı şansı o kadar düşer.

Özellikle de 35 yaşından sonra azalmaya başlayan bu şans, 40 yaşında oldukça etkin bir hal alır.

Tüp bebek tedavisi aşamalardan oluşan bir tedavidir. Ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi oldukça yaygındır. Türkiye, başarı konusunda birçok Avrupa ülkesi ve gelişmiş ülke ile yarışmaktadır. Tüm dünyada tüp bebek başarı oranları %60 olarak verilmektedir.

Kısırlık tedavilerinde başarı oranları nedir?

Üreme sistemlerinde herhangi bir problem mevcut olmayan ve doğum kontrol yöntemlerinden hiçbirini kullanmayan,düzenli olarak cinsel ilişkide bulunan 10 çiftten yaklaşık olarak yalnızca 2 tanesi gebe kalabilmektedir.

Ancak üreme sisteminde sorun olan çiftlerden bazıları doğal yollardan maalesef ki çocuk sahibi olmayı başaramaz. Bu gibi problemleri olan çiftler için aşılama, yumurtlama ve tüp bebek tedavi yöntemi uygulanarak çocuk sahibi olmaları sağlanabilir.

Bu kısırlık tedavileri içerisinde tüp bebek tedavi yöntemleri ile % 60 oranında başarı elde etmek mümkündür.

Источник: https://www.aliosmankoyuncuoglu.com/kisirlik-tedavisi-yontemleri-nelerdir/

Kısırlık nedir?

Erkek Kısırlığında Tedavi Yöntemleri

Haftada 2–3 kere korunmasız olarak yapılan düzenli ilişkiye rağmen 1 yıllık süre içinde gebelik elde edilemediğinde, kısırlık durumunun varlığından söz edilebilir. Evliliğin ilk altı ayı içerisinde gebelik oluşmaz ise çiftlerin hemen hekime müracaat etmesi gerekmez.

Kısırlık tedavisine başlamak için ne kadar beklemek gerekir?

Kısırlık tedavisi yönünden tedaviye başlamadan önce en az bir yıllık bekleme süresi gerekmektedir. Çünkü hiçbir sorunu olmayan çiftlerde bile aylık gebelik oranı yaklaşık olarak yüzde 25’tir. 1 yıllık süre sonunda gebe kalma oranı yüzde 80 kadardır. Bu nedenle çiftlerin 1 yıl kadar beklemesi uygundur.

Kısırlık tedavisi için bekleme süresi her yaştaki insan için aynı mıdır?

Gebelikte kadının yaşı önemli rol oynadığından; 35 yaş üzeri kadınlarda bekleme süresi 6 ay olmalı, 40 yaş üzerindeki kadınlarda ise gebelik isteği durumunda, hiç beklemeden bir merkeze başvurulmalıdır.

KISIRLIK NEDENLERİ NELERDİR?

Kısırlığın nedenleri kadında ve erkekte değişiklik gösterir mi?

Kısırlıkta kadına ve erkeğe ait nedenleri ayrı tutmak gerekir. Erkeklerde sperm üretimi sorunları en başta gelir. Spermlerin sayısının az veya yetersiz olması, spermlerin hareket ve şekil bozuklukları gebeliği önemli derecede engelleyebilir.

Bunun yanında cinsel fonksiyon bozuklukları, erkek üreme yollarının iltihapları ve sistemik hastalıklar gibi nedenler de kısırlığa yol açabilir.

Kadınlarda ise yumurtlama sorunlarının olması, tüplerde iltihap veya tıkanıklık olması, tüplerde anatomik bozukluklar, rahim içerisinde miyomlar ve poliplerin olması ve ayrıca endomeriyozis, guatr hastalıkları ve şeker hastalığı gibi sorunlar gebeliği engelleyebilir.

VARİKOSEL NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kısırlığın nedenini anlamak için hangi testler uygulanıyor?

Gebeliği sağlamak amacıyla erkeğe yapılan ‘spermiyogram testi’ ile erkeğe ait problemler büyük ölçüde aydınlatılabiliyor. Kadınlara uygulanan testler de kadınlara ait problemlerin daha ayrıntılı olarak değerlendirilmesini sağlıyor.

Kadın faktörü değerlendirilirken; yumurtalıklar ve yumurtlamanın olup olmaması, tüplerin durumu ve rahim ile ilgili problemler araştırılıyor.

Teşhis için yapılan incelemeler tamamlandığında, çiftlerin büyük çoğunluğunda tanı konulur ve nedene yönelik tedavi seçenekleri tercih edilir.

Herkes için aynı tedavi yöntemi mi tercih ediliyor?

Kısırlık sorunlarında tedavi, nedene göre yapılır. Erkek kısırlıklarında hastalar ürologlar tarafından değerlendirilir. Var olan problemler, ilaçlarla ya da cerrahi metotlarla tedavi edilebilir.

Erkek kısırlıklarında tedaviye cevap alınamadığında, aşılama ya da tüp bebek gibi üremeye yardımcı metotlarla gebelik elde edilebilir.

Kadınlarda ise aynı şekilde ilaç ya da cerrahi yöntemlerle birçok vakada gebelik şansı arttırılabilir.

Gebelik nasıl oluşur?

Bir gebeliğin oluşması için; erkeğe ait sperm hücresinin, kadına ait yumurta hücresi ile buluşup onun içine girerek döllenmeyi gerçekleştirmesi ve döllendiğinde ‘embriyo’ adını alan gebelik ürününün annenin rahminin iç tabakasına tutunarak oraya yerleşmesi gereklidir. Çocuk sahibi olmada güçlük çeken çiftlerde bireyler ayrı ayrı incelenerek gebelik oluşmasını engelleyen nedenler ortaya konulmaya çalışılır.

MENİDE SPERM BULUNMAMASI NE DEMEK?

Kısırlığın nedeni mutlaka anlaşılabilir mi?

Tüm kısır çiftlerin yaklaşık yüzde 10-15’inde kadına ya da erkeğe ait herhangi bir problem bulunamamaktadır. Bu duruma ‘sebebi bilinmeyen’ ya da ‘açıklanamayan kısırlık’ deniyor. Açıklanamayan kısırlık tanısı konulmuş bir çiftin bu teşhisi kabullenmesi bazen hayli güç oluyor.

“Açıklanamayan kısırlık” tanısı alan çiftlere ne öneriyorsunuz?

Kademeli olarak üç tedavi seçeneği var. Bunlardan birincisi ‘bekle gör’ seçeneği. Hastalara herhangi bir tıbbi tedavi uygulamadan önce 3 yıl süre ile beklemek, çiftlerin bir kısmında gebelik oluşmasıyla sonuçlanabilir.

Bu süre sonunda gebelik oluşmayan çiftlerde 3 denemeye kadar ‘kontrollü yumurtlama uyarılması’nı takiben aşılama yapılmalı. Bu şekilde de gebelik elde edilmediğinde hastanın vakit kaybettirilmeden tüp bebek uygulamalarına yönlendirilmesi en uygun seçenek.

Kendilerinde gebeliği engelleyecek herhangi bir problem saptanmamış ama bir türlü gebelik elde edememiş çiftlerin, vakit kaybetmeden bu konuda uzman merkezlere başvurmaları ve destek almaları uygun olur.

“Tüpler tıkalıysa ve hiç sperm yoksa tüp bebek tek çare”

• Bazı hastalar direkt olarak tüp bebek adayı olarak değerlendirilirler. Bunlar; her iki tüpü de tıkalı olan kadınlar ile sperm sayısı çok düşük ya da menide hiç spermi olmayan erkeklerdir.

Bunun yanında belirli tedavi basamaklarını geçirmiş olmalarına rağmen, gebelik elde edilemeyen çiftler ya da yaş faktörü nedeniyle vakit kaybettirilmek istenmeyen hastalar da tüp bebek tedavilerine yönlendirilirler.

• Tüp bebek tedavileri ilk olarak geliştirildiğinde, bu tedaviyle, ciddi erkek kısırlığı hastaları dışındaki hastalar tedavi edilmekteydi. Tüp bebek tedavisinde, özellikle sperm sayısı ve hareketleri belli değerlerin üstünde olmalıdır. Kadından alınan yumurtalara belirli sayıda sperm bırakılarak yumurtanın döllenmesi beklenir.

Ancak sperm sayısı çok düşük ve hareket kusuru ileri düzeyde olan kişilerde, klasik tüp bebek yöntemi ile döllenme oranı çok düşük oluyor ya da döllenme olmuyor. Ancak 1992 yılında mikroenjeksiyon yönteminin geliştirilmesi ile ciddi erkek kısırlığı vakalarında da gebelik edilmesi mümkün olmaya başladı.

Bu teknikte her bir yumurtanın içine özel bir mikroenjeksiyon iğnesi ile tek bir sperm enjekte edilerek döllenme sağlanabiliyor.

• Bu hastalarda, cerrahi yollarla testislerden (erkeğe ait yumurtalıklardan) sperm elde edilebiliyor. Mikrodiseksiyon TESE yöntemi ile hastaların ortalama yüzde 55-60’ından sperm elde edilebiliyor. Hastadan çok az sayıda sperm elde edilse bile gebelik şansı mevcuttur.

• Tedaviye rağmen gebelik elde edilmediğinde, eğer herhangi bir anatomik bozukluk da bulunmadıysa, hastalarda birtakım alternatifler düşünülebilir.

Bu tekniklerin etkisi yüzde 100 kanıtlanmadıysa da, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı vakalarında alternatif olarak kullanılabiliyor.

Bu tekniklerin en önemlileri; PGT adı verilen Preimplantasyon Genetik Tanı Metodu (Gebelik Öncesi Genetik Tanı), Endometrial Kokültür denilen rahim içi doku kültürü tekniği ve transfer sonrası kanı sulandıran iğnelerin kullanılması teknikleridir.

TÜP BEBEK NEDİR, KİMLERE NASIL UYGULANIR?

“Genetik tanıyla sağlıklı bebekler doğuyor”

• Gebelik Öncesi Genetik Tanı (Preimplantasyon Genetik Tanı Metodu-PGT); kalıtsal bir hastalık taşıyan veya taşıma riski bulunan kişiler için gereklidir.

Bunların yanı sıra, akraba evliliği yapıp sakat doğum yapan çiftlere, zararlı etken teratojen ile karşılaşanlara, tekrarlayan gebelik kayıpları ve düşükler yaşayanlara, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı vakalarında, ileri anne yaşı (37’den büyük olan) veya ileri yaşta gebe kalmak isteyenlere ve bazı infertilite (erkek ve kadın kısırlığında) vakalarına da genetik tanı gerekir.

• Genetik Tanı sayesinde, gebe kalmadan genetik tanı yapılması ve sağlıklı bebek elde etmek artık mümkün. Son yıllarda genetik bilimindeki gelişmeler; henüz gebelik oluşmadan, tüp bebek yöntemleriyle laboratuvar ortamında geliştirilen embriyolar üzerinde genetik inceleme yapılmasına ve seçilmiş olan sağlıklı embriyoların anne adayının rahmine yerleştirilmesine imkan tanımaktadır.

• Günümüzde riskli gebeliklerde PGT işlemi, kişi daha gebe kalmadan yapılıyor ve ileride oluşabilecek ciddi psikolojik, sosyal ve tıbbi sorunların önüne geçilebiliyor. Genetik Tanı Yöntemi, tüp bebek tedavisi uygulanan çiftlerde yapılır. Tedavi sonucu yumurtalar büyütülür ve toplanır.

Spermler ile döllenen her yumurta laboratuvarda 3 gün bekletilir. Bunlardan alınan hücreler, ileri moleküler ve sitogenetik laboratuvarında incelenir. Hızlı sonuç veren analizler (FISH) yapılır. Ertesi gün anne adayına sadece sağlıklı sonuç çıkmış embriyolar nakledilir.

Böylece anne adayı daha gebeliğin başında genetik olarak sağlıklı embriyoları almış olur.

• Gebelik Öncesi Genetik Tanı; gebelik şansını artırmakta, düşük şansını azaltmaktadır. Ailelerin sağlıklı çocuk sahibi olmaları sağlanmaktadır. Aile, gebelik sonlandırılmasına bağlı tıbbi ve psikolojik travmalardan korunmaktadır.

Gebelikte yapılması gerekecek olan kordosentez, amniyosentez gibi müdahalelere gerek kalmamakta ve gebenin stresi ortadan kalkmaktadır.

Talasemi gibi hastalıklarda doku tiplemesi ile doğacak olan bebek ailenin hasta çocukları için tedavi imkanı sağlamaktadır.

Источник: https://hthayat.haberturk.com/hamilelik/tup-bebek/haber/659283-kisirlik-nedir-kisirlik-nasil-tedavi-edilir

Erkeklerde Kısırlık

Erkek Kısırlığında Tedavi Yöntemleri

Günümüzdeki aile yapısı ebeveynler ve çocuklardan oluşmaktadır. Bu genel anlamda aile tanımını tamamlamaktadır. Ancak bazı sorunlar bu aile tanımının oluşmasına engel olan durumları ortaya çıkarabilmektedir. Bu durumlardan biri de kısırlık durumudur.

Kısırlık durumu hem erkek bireyde hem de kadın bireyde meydana gelebilen bir sorun olarak gösterilebilir. Bu durum yakın zamana kadar tedavisi mümkün olmayan bir sorun olarak karşılanmıştır. Ancak günümüz teknolojisi sayesinde bireyler artık bu sorunu atlatabilmektedir.

Artık kadınlarda kısırlık ya da erkeklerde kısırlık durumları ortadan kaldırılabilmektedir.

Yapılan bilimsel araştırma ve geliştirmeler sonucunda çocuk beklentisinde olan bireyler artık kısa bir süreç içinde bu beklentilerini olumlu şekilde yerine getirebileceklerdir. Tüp bebek yöntemi şuan modern tıbbın ortaya koyduğu en son tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kısırlık denilen durum, tıbbi olarak tanımı ile, bir yıllık bir süreçte korumasız şekilde ilişkiye girilmesine rağmen gebeliğin oluşmamasıdır. Bu durum genel anlamda çiftlerin yaklaşık %15-20’sinde görülmektedir. Bu durumun bireylere dağılımında ise,

 • Erkeklerde meydana gelen kısırlık durumlarından dolayı çocuk sahibi olamama oranı %20 civarındadır.
 • Kadınlarda meydana gelen kısırlık sonucunda çocuk sahibi olamama oranı ise %40’tır.
 • Hem kadın hem de erkeklerde meydana gelen kısırlık sonucunda çocuk sahibi olamama oranı ise, %30 civarındadır.
 • Bunların dışında kalan açıklanamayan durumlar ise %10’luk kısmı tutmaktadır.

Bu noktada çocuk sahibi olmaya çalışan ama başarısız olan çiftlerdeki meydana gelen zorluklarda erkeklerdeki faktörlerin etkisi yaklaşık olarak %50-60’lık bir orana tekabül eder.

Erkeklerde meydana gelen kısırlık durumları genelde bazı muayene türleri ile ortaya çıkarılabilmektedir. Bu muayene çeşitleri ise, fiziksel muayene ve sperm tahlilleri oluşturur.

Bunların yanı sıra, bazı durumlarda da erkeklerde meydana gelen kısırlık durumu hormon analizi, ultrasonografi ve daha ileri düzey özel genetik tetkiklerle ortaya konabilmektedir.

Erkeklerde Kısırlığın Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerin normal şartlarda kadınlara göre daha sert daha az duygusal olduğu varsayılır. Ancak durum kısırlık olduğunda erkekler, kadınlara göre daha fazla duygusal bir yapıda bulunabilmektedir. Erkeklerde kısırlık sorunu sonucu hassaslaşma süreci baş gösterebilmektedir. Çocuk sahibi olamayan ailelerin yaklaşık %30-50’si erkeklerde meydana gelen kısırlık sonucu ortaya çıkar.

Her kültürde belirlenen bazı klasikler bulunur. Bizim kültürümüzde de evlenen çiftten çocuk beklentisi ortaya çıkmaktadır. Evlenen çiftin yakın bir süreçte, evlilik sonrası 3-5 ayda eğer çocuk sahibi olmadıysa yakın çevresindeki insanlar durumu sorgulamaya ve çocuklarının olamadığından konuşmaya başlarlar.

Bu bizim kültürümüze işlemiş yanlış durumların başını çeken durumlardan biri olarak gösterilebilir. Bu durumda evli çiftteki hem erkek birey hem de kadın, bu durumdan oldukça etkilenir. Çiftin her ikisi de şüpheli hale gelir ve sorgulanır. Ancak bizim kültürümüzde bu yük daha çok kadınların üzerinde olur. Kadınlar, bazen çocuk sahibi olamamanın en büyük nedeni olarak görülür.

Oysa çocuk sahibi olamayan çiftlerin yaklaşık %30-50’sinde sorun erkekte meydana gelir.

Erkekte meydana gelen kısırlıktan dolayı çocuk sahibi olamama sorunu son yıllarda geliştirilen tıp ile çözümlenebilir hale getirildi. Günümüzde artık kısırlık sorunu ile karşı karşıya kalan erkek bireyler çocuk sahibi olabilmektedir. Erkekte meydana gelen kısırlığın nedenlerini iki farklı grupta toplayabiliriz. Bu başlıklar;

 • Sperm sayı ve kalitesini etkileyen üretim bozuklukları
 • Spermi dışarıya taşıyan kanallardaki tıkanıklar.

1.Sperm Üretim Bozuklukları

Erkeklerde meydana gelen kısırlık durumlarının en yaygın nedeni olarak spermin üretiminde ve olgunlaşmasında meydana gelen bozukluklar olarak gösterilebilir. Üretim bozukluğu, sperm sayısındaki sorunlardan meydana geliyor olabilir.

Çocuk oluşumu sırasında kadın yumurtasının döllenmesini engelleyen sperm hareketlerindeki zayıf durum ya da sperm şekillerindeki sorunlar olarak belirtilebilir. Erkek spermlerinin normal olarak görülebilmesi için bazı verisel durumların sağlanması gereklidir.

Bunlar; erkek spermlerinin sayısının mililitrede en az 20 milyon olması, hareketli olan sperm oranında %30 oranının ve yapısal olarak da normal sperm oranının %4’ün üzerinde yer alması gerekliliğidir.

Eğer yukarıda verilen sperm ile alakalı sayısal verilerin altında bir sperm kalitesi var ise bireyin, doğal olarak gebelik elde edilmesinde açık şekilde görülen zorluklar ortaya çıkar.

Bunların yanı sıra, birçok diğer faktör de sperm hücrelerinin üretimi ve olgunlaşmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Bunları aşağıdaki başlıkta toplayabiliriz.

Bunlar;

 • İltihap içeren hastalıklar: Bazı bakteri ve virüs türleri erkek bireyde yumurtalık iltihabına neden olabilir. Yumurtalıklarında iltihaplı bir hastalık geçiren erkek bireylerin yaklaşık olarak %25’lik kısmında kısırlık problemi ortaya çıkmaktadır.
 • Hormonel bozukluklar: Beyin sapından salgılanan bazı hormonlar, erkek bireyin erkeklik hormonu olan ve sperm oluşmasını sağlayan testosteron hormonunun üretimini etkiler. Bu salgılanan hormonlarda meydana gelen bozukluklar erkeklerde kısırlığın oluşmasına %2-5 oranında etki sağladığı söylenebilir.
 • Çevresel etmenler: Kanser tedavisi olunan bazı durumlar da erkeklerde kısırlık oluşmasına neden olabilen faktörlerdendir. Kanser tedavisi sırasında kullanılan ışın ve ilaçlar sperm üretimini etkileyen durumlardan sayılmaktadır.

2.Yapı Bozuklukları

Sperm üretildiği yer olan yumurtalık kısmında meydana gelen bazı kısmi ya da tam tıkanıklıklar da erkeklerde kısırlığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu kısmi ya da tam tıkanıklıklar, doğuştan olabilir. Ya da daha sonradan herhangi bir enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yine yumurtalık bölgesinden gerçekleştirilen bir cerrahi müdahale de tıkanıklığa neden olmuş olabilir.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde meydana gelen kısırlık sorununun aslına bakılırsa tam olarak bir belirtisi olduğundan bahsedilemez. Diğer birçok hastalıklarda olduğu gibi kısırlıkta da herhangi bir belirtiden söz edilmesi zordur.

Bunun nedeni de kısırlığın, kendini gösteren ya da kendini hissettiren bir sorun olmayışıdır. Yani birey durup dururken kısırlaştığını anlayamaz. Ancak bazı uzman otoriteler kısırlığın ergenlik çağında fark edilebileceğinin altını çizmektedirler.

Ergenlik dönemlerini yaşayan kız çocuklarında meydana gelen aşırı kıllanma, düzensiz olarak adet görümü kısırlığın belirtileri olarak gösterilebilir.

Bunun yanında erkek çocuklarında da, erkek bireylerin memelerinde büyüme gibi hormonsal bozukluk durumları ileri yaşlarda kısırlığın ortaya çıkabileceğini gösteren işaretlerdendir. Bu gibi durumların iyi takibi ve zamanında müdahalesi ailelere düşen görevlerden biridir.

Bunların yanı sıra, cinsel birleşme sırasında bu ilişkiden ze alamama durumu ya da cinsel ilişkiye girme ihtiyacı hissetmeme gibi durumlar da kısırlığın meydana gelişini gösteren durumlardan sayılabilmektedir.

Belirtiler genellikle kısırlığa neden olan duruma bağlı olarak ilerler. Bu durumları vermek gerekirse;

 • Saç büyümesinde meydana gelen değişimler
 • Cinsel istekte meydana gelen değişimler
 • Testislerde ağrıların meydana gelmesi, testislerdeki yumru ya da şişlikler
 • Ereksiyon ya da boşalma problemleri
 • Küçük testisler

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi Nasıl Olur?

Erkeklerde meydana gelen kısırlık vakalarının ilk olarak sperm ve hormon testlerinin yapılması ile incelenmesi gerekir. Erkek kısırlığında tedavi seçenekleri bazı aşamaları içeren şekillerde görülür. İlk olarak kolay ve nedene bağlı olan tedavi seçenekleri kullanılır.

Problemin ortadan kaldırılmasının ardından çiftlere normal yollarla hamilelik seçenekleri önerilir ve bu durum için gerekli olan ilaç tedavisine başlanır. Bunun ardından da mikro cerrahi ve bunun ardından da endoskopi meydana getirilir.

Kesin bir sonuca ulaşılamadığı takdirde ise, bu tedavi seçeneklerine ek olarak diğer ek üreme tedavi seçenekleri ortaya konulur.

Ancak bazı durumlarda çocuğu olmayan çiftler için uygulanacak en iyi yöntem mikroenjeksiyon yöntemi ya da daha bilinen adıyla tüp bebek yöntemidir. Tüp bebek yönteminin başarı oranı %80’lik bir seviyededir. Daha önceden yani tüp bebek seçeneği ortada yokken bebek sahibi olamayan çiftler günümüzde tüp bebek seçeneği ile bebek sahibi olabilmektedir.

Источник: https://evdesifa.com/erkeklerde-kisirlik/

Erkeklerde Kısırlık (İnfertilite) Nedenleri Ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Erkek Kısırlığında Tedavi Yöntemleri

Çocuk sahibi olamama, dünya genelinde birçok çifti ilgilendiren sorulara, endişelere ve kuşkulara yol açan bir durumdur. Fakat bu durum kabullenilmesi gereken de bir sağlık sorunu olabilir. Günümüzde tıbbın gelişmesi sayesinde kısırlık problemi olan erkeklerde ve kadınlarda % 70 çaresi olan bir durumdur. Erkeklerde kısırlığın nedenleri 4 ana başlık altında incelenir.

Erkeklerde kısırlığa neden olan hormonal faktörler

Hipotalamus-hipofiz hastalıkları (sekonder hipoganodizm) :Bu durumlarda spermlerin oluşması ve gelişiminde rol oynayan beyinden salgılanan hormonlar ile ilgili problemler söz konusudur. Genellikle hormon tedavisi gerektiren bu durumların tespit edilmesi kısırlık tedavisinde önemlidir.

Bu sorun erkeklerdeki kısırlık nedenlerinin % 1-2’sinden sorumludur. Hormonal kısırlık nedenleri genetik bozukluklardan kaynaklanır ve kalıtsal olabilir. Hormonal bozukluklar genetik olabileceği gibi, ilaçlar, damarsal bozukluklar, tümörler ve bazı sistemik hastalıklar nedeni ile sonradan da oluşabilir.

Erkeklerde kısırlığa neden olan testis ile ilgili faktörler

Testisler ile ilgili kısırlık nedenleri erkek kısırlık nedenlerinin % 30-40’ından sorumludur.

Klinefelter sendromu : En sık görülen kalıtsal kısırlık nedenidir. Bu sendrom 500-700’de bir erkekte görülür ve en sık azospermi (menide sperm yokluğu) şeklinde kendini gösterir.

Y kromozumu mikrodelesyonu (erkeklerde genetik kısırlık) : Azospermi (menide sperm yokluğu) ve ciddi derecedeki oligosperminin (menide sperm azlığı) genetik nedenlerindendir. Bu durum kısırlık problemi olan erkeklerin % 15-20’sinde görülen bir durumdur.

Kriptorşidizm (inmemiş testis) : Anne karnındaki dönemde testislerin skrotuma inmemesi durumudur ve bu durum tek testiste ya da her iki testiste de oluşabilir. İnmemiş testisler karında ya da kasık bölgesinde kalır. Bu testislerde sperm yapımı bozuk olur ve tümör oluşma riski daha fazladır.

Testis kanseri : Kısırlık problemi tespit edilen erkeklerde testis kanseri riski daha yüksektir.

Varikosel : Skrotumda bulunan damar ağının genişlemesidir. Bu durum sol testis tarafında sağ testis tarafına göre daha sık görülür. Varikosel hastalığının tek başına kısırlık nedeni olup olmadığı ve varikosel ameliyatının kısırlığı ortadan kaldırmasında katkısı olduğu tartışılmaktadır.

Post testiküler sorunlar : Erkeklerde kısırlık nedenlerinin % 10 20’sinden sorumlu tutulmaktadır. Sperm taşıyan kanalların kistik fibrozis gibi hastalıklar ile beraber doğuştan yokluğu şeklinde veya bazı sorunlara bağlı bu durum gelişebilir.

Tıkanıklığa bağlı azospermi (meni yokluğu) : Hormon değerleri ve testis hacmi normal olan azospermik hastalardır. Kanalların bağlanması ya da geçirilen enfeksiyonlara bağlı tıkanması sonucu sonradan da oluşabilir. Bu hastalarda cerrahi operasyonlar ile sperm bulunur.

Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi (meni yokluğu) : Bu hastalardaki problem testislerde spermin olmamasıdır. Bu hastalarda cerrahi operasyon ile sperm bulma imkanı tıkanıklığa bağlı azospermi sorunu olan hastalara göre daha düşüktür.

Ayrıca bu hastalarda genetik bozukluğa rastlanma oranı daha yüksek olduğu için, bu hastalarda genetik inceleme yapılmalıdır.


Erkeklerde kısırlığa neden olan diğer faktörler : Erkeklerde kısırlığa neden olabilecek diğer nedenler ise, sigara kullanımı, alkol ve madde kullanımı, toksinlere maruz kalma, akut ve kronik hastalıklar, genital organ enfeksiyonları, kemoterapi ve radyoterapi tedavileri, nörolojik bozukluklar, spinal kort yaralanmaları, strese bağlı erken boşalma sorunları, psikoterapik ve antihipertansif ilaç kullanımı, geçirilen travmalar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, sıcak küvet banyoları ve saunalar, kabakulağın neden olduğu orşit, dengesiz beslenme ve ereksiyon bozuklukları gibi birçok etken erkek kısırlığına yol açabilir.

Erkeklerde kısırlık (infertilite) nasıl teşhis edilir?

Çiftin çocuk sahibi olamamasında sebep erkek mi, kadın mı araştırılması sırasında erkek ile ilgili araştırmalar çok geniş değildir.

Bu araştırmalarda öncelikle 3-5 günlük cinsel ilişki perhizi sonrası semen analizi (spermiyogram) testi yapılır. Bu testi yapmak için erkeğin masturbasyon yolu ile meni örneği alınır ve laboratuvar incelemesine gönderilir.

Semen analiz testinde sperm bozuklukları ve kısırlığa neden olabilecek başka bozukluklar var mı bunlar incelenir ve değerlendirilir.

Doktor muayenesinde testlere geçmeden önce kadının ve erkeğin öyküsü (anamnezi) alınır. Bu anamnez sırasında geçirilmiş enfeksiyon varlığı, sigara, alkol kullanımı varlığı var mı araştırılır.

Hastanın öyküsü alındıktan sonra spermiyogram testi istenir ve test sonuçlarına göre spermiyogram testinde çıkan bozukluğa neden olan faktöre yönelik tetkikler yapılır.

Kısırlık teşhisi erkekte ve kadında kadın doğum uzmanlığında başlar ve yapılan fizik muayene ve spermiyogram testi sonrası çıkan sonuca göre erkek üroloji uzmanlığına yönlendirilir.

Erkeklerde kısırlık muayenesinde üroloji uzmanı fizik muayene ve yapılan değerlendirme sonrası başka tetkikler ister.

Örneğin, hormon sistemi için hormon testleri, görüntüleme yöntemleri ile sperm kanallarında sorun olup olmadığına (tümör, kanser, kitle, enfeksiyon ve benzeri) nedenler ile tıkanma var mı, bunlara yönelik tetkikler yapılır. Genetik bir bozukluk olup olmadığının incelenmesi için genetik uzmanlığı tetkikleri yapılır.

Örneğin, Y kromozumu (erkekliği belirleyen kromozom) bu kromozomdaki bazı bilinen bölgelerdeki kusurlar ciddi anlamda çocuk sahibi olmayı engelleyebilir. Bu durumun tanısı için genetik testler yapılır.

Erkeklerde kısırlık (infertilite) nasıl tedavi edilir?

Erkeklerde kısırlık tedavisi

Erkekte doğurganlıkta bir sıkıntı olduğu tespit edildiğinde çıkan sonuca yönelik tedavi planı yapılır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi, kısırlık tedavisinde de sebebin bulunması önemlidir.

Erkeğin doğurganlık faktörünün bozulmasına neden olabilecek her türlü faktör değerlendirilir ve sebebin kesin kararı verildikten sonra tedavi için gereken yöntemlerin yapılması gerekir.

Fakat erkeklerdeki kısırlık problemleri için çok fazla tedavi seçeneği yoktur.

Örneğin, sperm olmaması durumunda bir tedavi seçeneği bulunmamaktadır. Bu tip bir durumda o erkeğin çocuk sahibi olabilmesi için verici denilen, başka birinin spermi ile aşılama yöntemi ile çocuk sahibi olması önerilir. Kısırlık problemi olan erkekte geçirilmiş bir enfeksiyon öyküsü var ise bu durumun tedavisi yapılabilir.

Spermin hareket edeceği kanalarda bir tıkanma var ise cerrahi yöntemler ile kısırlığın tedavisi yapılabilir. Bazı durumlar da hiç bir tedaviye gerek duyulmadan yardımcı üreme teknikleri ile kısırlık sorunu çözülebilir.

Yardımcı üreme tekniği nedir denildiğinde, erkekten bir şekilde spermi alıp laboratuvar koşullarında bu spermin döllenme işlemi gerçekleştirilerek aşılama yöntemi ile çiftin çocuk sahibi olması sağlanır.

Kısırlık sadece erkeğin ya da kadının sorunu değildir. Kısırlık çiftin sorunudur ve bu nedenle bu tip bir problemde erkek ve kadın birlikte değerlendirilmelidir. Kısırlığın tedavisi bilinen tüm faktörler ya da araştırılması yapılabilen tüm faktörler araştırıldıktan sonra, ortaya çıkan nedene yönelik tedaviler ile tedavi edilir.

Yaşın ilerlemesi erkeklerde kısırlığa neden olur mu?

Doğurganlığın azalma nedenine bakıldığında, şimdiye kadar bilinen kadının yaş ile birlikte doğurganlığının azalması söz konusu iken, erkeklerde 70-80’li yaşlara kadar çocuk sahibi olunabildiği bilinmekte idi.

Fakat son yıllarda yapılan araştırmalarda erkeklerde de doğurganlık yaşının önemli bir yeri olduğu görülmüştür. Kadınlarda doğurganlık dönemi erkeklere göre daha kısıtlıdır. Çünkü yumurta olarak azalma ve ileride menopoza girme gibi dönemleri vardır.

Fakat erkeklerde de yaş ile birlikte spermde azalma ve kalitesinde düşme riskleri vardır.

Erkekler kadınlara göre daha ileri yaşlara kadar çocuk sahibi olabilir iken, sağlıklı bir çocuğun dünyaya gelmesi için erkeklerinde çok ileri yaşlarda çocuk yapmaktan kaçınmaları önemlidir. Çocuk sahibi olma zamanının geçmesinde kadın ve erkek arasında yaklaşık 10-15 yıl fark vardır.

Fakat erkeklerinde çocuk sahibi olmak için 40-45 yaşlarından sonrasına kalmamaları önemlidir. Erkeklerde ileri yaş nedeni ile çocuk sahibi olmanın bazı riskleri vardır.

Bu riskler, doğurganlığın azalması, çocuk sahibi olmanın zorlaşması, sperm kalitesinin bozulması, sağlıksız embriyo gelişimi ve bu embriyoların tutunamaması gibi riskleri söz konusudur.

Sigara ve alkol kullanmak (içmek) erkeklerde kısırlık yapar mı?

Sigara kadınlarda ve erkeklerde doğurganlığın azalması ya da kaybında önemli bir faktördür. Sigaranın kısırlık üzerindeki etkisi, çalışmalara göre sperm kalitesinin bozulmasına neden olduğu görülmüştür.

Bu çalışmalarda sigara içen veya içmeyen erkekleri değerlendirmek yol gösterici olmaz iken, bir erkeğin sigara içtiği ve içmediği dönemlerdeki sperm analizlerinin incelenmesi sigaranın kısırlık üzerindeki etkisini ortaya çıkarır.

Alkol kullanımına bakıldığında, alkolün sperm kalitesi üzerinde olumsuz etkisinin olduğu yapılan çalışmalara göre bilinmektedir. Aslında alkol sağlıklı bir cinsel yaşamı da önleyerek doğurganlığın azalmasına neden olmaktadır. Alkol, diyabet hastalığı gibi erkeklerde ereksiyon sorunlarına yol açtığı için de kısırlığa neden olabilir.

Erkek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/erkeklerde-ksrlk-infertilite-nedenleri/

Erkek kısırlığında hangi tedavi yöntemleri mevcuttur?

Erkek Kısırlığında Tedavi Yöntemleri

Pek çok kısırlık sorununa sahip çiftte birden fazla kısırlık sebebi vardır ve bu nedenle her iki tarafın da doktora görünmesi ihtimali yüksektir. Kısırlığın sebebinin bulunması için birden fazla test yapılabilir. Bazı vakalarda sebep asla bulunamaz.

Kısırlık testleri pahalı olabilirler ve sigorta tarafından karşılanmayabilirler.

Erkek kısırlığı problemlerinin tespitinde genelde şunlar olur:

 • Genel fizik muayenesi ve tıbbi geçmiş: Bunun içinde genital organların incelenmesi ve genetik geçişli rahatsızlıklar, kronik sağlık problemleri, hastalıklar, sakatlanmalar veya kısırlığı etkileyebilecek ameliyatlara dair sorular bulunur. Doktor aynı zamanda ergenlikteki cinsel gelişiminiz ve cinsel alışkanlıklara dair sorular da sorabilir.
 • Semen analizi: Semen örnekleri bir kaç farklı yolla alınabilirler. Sadece mastürbasyon yaparak ve doktorun verdiği özel kaba boşalarak bir örnek verebilirsiniz. Bazı dini ve kültürel sebeplerden dolayı erkekler alternatif semen toplama yöntemlerini tercih edebiliyorlar. Bu vakalarda semen cinsel ilişki sırasında özel bir kondom kullanılarak toplanıyor.

Semen daha sonra laboratuvara gönderilerek içindeki spermlerin adetleri, şekil anormallikleri ve hareketlilikleri tespit ediliyor. Laboratuvar aynı zamanda enfeksiyon gibi işaretleri de semen içerisinde arayacaktır.

Sıklıkla sperm adetleri bir örnekten bir diğerine dalgalanma gösterir. Çoğu vakada bir kaç semen analizi belli bir süre içerisinde tamamlanarak doğru sonuçlar elde edilir. Eğer sperm analiziniz normalse, doktor daha fazla erkek kısırlık testi yapmak yerine eşinizin test edilmesini isteyecektir.

Doktor kısırlığınızın sebebinin tanımlanması için daha fazla test de isteyebilir. Bunlar şöyle:

 • Testis ultrasonu: Bu testte yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak vücut içinden görüntü alınır. Testis ultrasonu ile birlikte testis ve destek yapılarındaki varikosel ve diğer problemler tespit edilebilirler.
 • Hormon testi: Hipofiz bezi, hipotalamus ve testisler tarafından üretilen hormonlar cinsel gelişim ve sperm üretimi konusunda temel bir rol oynarlar. Diğer hormonal ve organ sistemlerindeki anormallikler de kısırlığa etki edebilirler. Bir kan testi testosteron ve diğer hormonların düzeyini ölçer.
 • Boşalma sonrası idrar analizi: İdrarınızda sperm olması spemlerin boşalma sırasında dışarı çıkmak yerine idrar kesesine doğru gittiklerini gösterir.
 • Genetik testler: Sperm yoğunluğu çok azsa, genetik bir sebebi olabilir. Bir kan testi Y kromozomunda ciddi değişimler olup olmadığını tespit edebilir ve bu da genetik anormalliğe dair bir işarettir. Genetik testler aktarılan veya edinilmiş sendromların da tespitine yarayabilir.
 • Testis biyopsisi: Bu testte testislerden bir iğne ile örnek alınır. Eğer biyopsi sonuçlarına göre sperm üretimi normalse, problemin bir tıkanma veya sperm aktarımındaki sorundan kaynaklanma ihtimali yüksektir.
 • Özel sperm fonksiyon testi: Pek çok test spermlerinizin boşalmadan sonra ne kadar dayandıklarını tespit edebilir ve böylece yumurtaya ulaşma, ona yapışma ve içine girme problemleri ortaya çıkar. Genel olarak bu testler nadiren uygulanırlar ve tedavi önerilerini pek de değiştirmezler.
 • Transrektal ultrason: Küçük, kayganlaştırılmış bir çubuk rektumdan sokulur. Böylece doktor prostatı kontrol edebilir ve sperm taşıyan kanallardaki tıkanmalara bakabilir.

Tedavi

Kısırlığın gerçek sebebi genelde tanımlanamaz. Temel sebep tam olarak belli olmasa da, doktor gebelik ile sonuçlanması muhtemel tedaviler önerebilir.

Kısırlık vakalarında kadın partnerin de kontrol edilmesi önerilir. Bu onun da bir tedavi ve yardım sürecine gerekli olup olmadığını, gerekliyse üreme tekniklerinin kullanımına dair bilgiler sunar.

Erkek kısırlığına dair tedaviler arasında şunlar var:

 • Ameliyat: Örneğin, varikosel ameliyatla düzeltilebilir veya tıkanmış sperm kanalı tamir edilebilir. Önceki vazektomiler geri döndürülebilirler. Boşalan bir sperm olmaması durumunda sperm genellikle sperm toplama yöntemleri ile direkt olarak testislerden toplanabilir.
 • Enfeksiyon tedavisi: Antibiyotik tedavisi üreme yolundaki enfeksiyonları tedavi edebilir ancak her zaman üreme fonksiyonlarını geri getirmez.
 • Cinsel ilişki problemlerinin tedavisi: İlaçlar veya danışmanlık doğurganlığı arttırabilir, özellikle de iktidarsızlık ve erken boşalmaya yardımcı olabilir.
 • Hormon tedavisi ve ilaçlar: Kısırlık belli hormonların fazla veya az olmalarından veya bedenin hormonları kullanım tarzından kaynaklanıyorsa, doktor ilaç veya hormon replasman tedavisi önerebilir.
 • Yardımcı üreme teknolojileri: Bu tedavi yöntemleri arasında normal boşalma ile sperm toplanmasından tutun da cerrahi sperm elde edilmesine veya donör bireyler bulunmasına kadar pek çok şey vardır ve bu duruma göre değişir. Sonrasında spermler kadın cinsel yoluna aktarılırlar veya tüp bebek tedavisi ile intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu kullanılır.

Tedavi İşe Yaramazsa Ne Olur?

Nadiren de olsa erkek kısırlık vakaları tedavi edilemeyebilirler ve bir erkeğin çocuk sahibi olması mümkün olmayabilir. Doktor size ve partnerinize sperm donörü bulmak veya çocuk evlatlık edinmek gibi seçenekler sunabilir.

Yaşam Tarzı ve Ev Çözümleri

Hamilelik elde etmek için şansınızı arttırmak üzere atabileceğiniz bazı adımlar var:

 • Seks sıklığını arttırmak: Yumurtlamadan önce her gün cinsel ilişkiye girmek veya iki günde bir girmek partnerinizin hamile kalma ihtimalini arttırır.
 • Döllenme mümkün olduğunda cinsel ilişki: Kadınların yumurtlama sürecinde hamile kalma ihtimalleri daha fazla ve bu da adetler arasındaki döngünün yarısında olur. Bu durum bir kaç gün yaşayabilen spermlerin döllenme zamanında hazır olmalarını sağlar.
 • Kayganlaştırıcı kullanımından kaçının: Kayganlaştırıcı ürünler sperm hareketlerini ve fonksiyonlarını bozabilirler. Spermler için uygun kayganlaştırıcılar hakkında doktorunuza danışın.

Alternatif Tıp

Bu bitki ve takviyelerin erkek doğurganlığını ne kadar arttırdığına dair kanıtlar sınırlı. Bunların hiç biri belli bir sebebe dayalı kısırlığı tedavi etmiyor. Bazı takviyeler sadece bir eksikliğiniz varsa yardımcı olabilirler.

Sperm adedi ve kalitesini arttırma potansiyeli olan bazı takviyeler şöyle:

 • Çörekotu
 • Koenzim Q10
 • Folik asit
 • At kestanesi
 • L-carnitine
 • Panax ginseng
 • Çinko

Terapinin riskleri ve faydalarını değerlendirmek üzere besin takviyeleri almadan önce doktorunuzla konuşun. Çünkü bazı takviyelerin çok fazla veya uzun süre alınmaları zararlı olabilir.

Источник: https://www.bulenttiras.com/erkek-kisirliginda-hangi-tedavi-yontemleri-mevcuttur

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.