Erkek Tipi Genetik Saç Dökülmesi

içerik

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Erkek Tipi Genetik Saç Dökülmesi

Erkek tipi saç dökülmesi hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir problemdir. Erkek tipi saç dökülmesinde başınızın tepe kısmından başlayarak şakaklardaki saçlarınız cılızlaşır. Zaman içerisinde şakaklardaki saçlar iyice dökülerek sade başın ön kısmında saç kalır.

Başın tepe kısmı da iyice kelleşmeye başlar. Daha sonra başın ön ve tepe kısmındaki bölgeler birleşerek başın tepe kısmı iyice kelleşir. Artık başın sadece yan taraflarında ve arkasında saç kalmıştır. Erkek tipi saç dökülmesi genellikle 20”li yaşlarda başlar.

O zamanlarda fazla ciddiye alınmaz ancak ciddi boyutunu ilerleyen senelerde gösterir. 20 yaşını geçtikten sonra saçlar aşama aşama dökülmeye başlar. ÖZellikle erkeklerin muzdarip olduğu bu saç dökülmesi problemi genellikle genetiktir ve birçok erkek için endişe kaynağıdır.

Ancak etkisi sadece erkeklerle sınırlı kalmamaktadır. Aynı zamanda kadınlarda da yüzde 20-30 civarında erkek tipi saç dökülmesi görülür.

Genetik

Erkek tipi saç dökülmesinin en önemli nedeni kalıtımsal veya aile kellik geçmişidir. Erkek tipi saç dökülmesi anne veya babadan geçebilen bir durumdur.

İnsan DNA”sında saçların dökülmesi kodlanmışsa bu durum bazı durumlarda çekinik kalsa da Çoğunlukla ortaya çıkar ve saç dökülmesine neden olur.

Genetik kaynaklı saç dökülmesini durdurmak dış müdahalelerle mümkün değildir. Bu noktada gereki ve kesin tedavi saç ekimidir.

Hormonlar

Aynı zamanda erkek tipi saç dökülmesi androjen adı verilen erkek cinsiyet hormonları ile de ilgilidir.

Dihidrotestosteron ya da DHT dökülme sürecini tetikleyen testosterona bağlı bir hormondur ve testosteron, 5 alfa-redüktaz adı verilen bir enzimle reaksiyona girdiğinde ortaya çıkar.

Saç kökleri DHT”ye maruz kaldığında küçülmeye başlar. Bu yüzden saçlar daha ince ve kısa büyümeye başlar. Zamanla saçlar büyümeyi durdurur ve saç dökülmesi yaşanır.

Erkek tipi saç dökülmesinin diğer nedenleri:

 • Saçlı deri hastalıkları (fungal enfeksiyonlar, folikülit, vb.)
 • Bazı tıbbi tedaviler (kemoterapi, radyasyon terapisi)
 • Mevsimsel değişiklikler
 • Çevre kirliliği
 • Düzensiz ve kötü beslenme
 • Stres

Erkek tipi saç dökülmesi nasıl anlaşılır?

Erkek tipi saç dökülmesini anlamak için bu tip dökülmenin nedenlerini bilmek gerekir. Bu durum erkeklerde ve kadınlarda farklı şekilde gerçekleşir.

Erkeklerde saçlı derinin ön çizginin yan kısımlarındaki saçlarda incelme şeklinde başlar. Buna bağlı olarak  ön saç çizgisi yanlardan geriye doğru çekilir. Saçın ön ve tepe kısmı iyice kelleşir.

En son aşamada ise başın sadece arka ve yan kısımlarında saç kalır.

Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinde saçın ön çizgisi sabit dururken tepe kısmı seyrelmeye başlar. Diğer yandan saçın tepe kısmı açılırken  ön saç çizgisi de kaybolabilir. Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinin iki farklı başlama yaşı vardır. Erkek tipi saç dökülmesi sorunu ergenlikte veya menopoz sürecinde gözlenebilir.

Erkek tipi saç dökülmesini önleme yolları

Erkek tipi saç dökülmesi, önlenmesi mümkün olan bir sorundur. Bu noktada önemli olan saç köklerinin ölmesine ve tamamen kel kalmaya kadar vakit kaybedilmemesi gerekir.

Erkek tipi saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri olarak hormonların etkisinden bahsetmiştik. Dökülmenin önlenmesi için DHT adı verilen bu hormonun etkisiz hale getirilmesi gerekmektedir.

Bunun için geliştirilmiş olan bilimsel ürünler kullanılabilir.

Sağlıklı beslenin

Erkek tipi saç dökülmelerinin en önemli nedenlerinden biri düzensiz ve kötü beslenmedir. Kötü beslenme, vücudunuzu sağlıksız hale getirerek saç dökülmesine neden olan besin eksikliğine yol açabilir. Saçlarınızın ve genel olarak vücudunuzun sağlıklı olmasını istiyorsanız dengeli ve zengin bir beslenme programına sadık kalmanız gereklidir.

 • A vitamini veya beta karoten içeren havuç, biber, kavun gibi sarı turuncu meyveler ve sebzeler tüketin. A vitamini içeren bu meyve ve sebzeleri tüketmek saç kökleri dahil tüm hücreleri besler ve büyümesini destekler.
 • Biotin olarak da bilinen B7 vitamini içeren besinler tüketin. Süt ürünleri, tavuk, yumurta biotin içeren besinlerdir. Biotinin saçı beslediği özelliği bilinmekle birlikte saç uzamasına da yardımcı olur.
 • Çinko içeren yiyecekleri beslenme programınızdan ayırmayın. Çinko eksikliği saç dökülmesine yol açmakla birlikte saç sağlığınız için gerekli bir maddedir.
 • B5 vitamini içeren besinler tüketin. Bu noktada yoğurt iyi bir B5 vitamini kaynağıdır. B5 vitamini saç derisinde kan akışını hızlandırır ve saçların büyümesine yardımcı olur.
 • Omega 3 yağ asitleri olan somon ve sardalya gibi yağlı balıkları tüketin. Bu yiyecekler saç çıkışını sağlamada yardımcı olacaktır.

Bol su tüketin

Cilt ve saç hücrelerinizin gelişip büyümesi için bol bol suya ihtiyacı vardır. Eğer vücudunuz susuz kalırsa saçlarınız güçsüz kalır ve dökülmeye başlar. Bu yüzden cilt ve saç sağlığınız için bol bol su tüketmelisiniz.

Saç ekimi

Erkek tipi saç dökülmesinin genetik olduğu durumlarda saç dökülmesinin önlenemeyeceğini belirtmiştik. Bu noktada dökülen saçlara kavuşmak ancak saç ekimi ile mümkündür. Saç ekimi tedavisi kalıcı bir tedavidir.

Saç ekimi genetik, hormonel ya da kaza sonucu dökülen saçların tekrar sağlıklı bir şekilde çıkmasını amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Günümüzde oldukça popüler olan saç ekimi tedavisi saçlarını kaybeden ve tekrar sağlıklı saçlara kavuşmak isteyen birçok insan tarafından tercih edilmektedir.

Saç ekimi genel olarak vücudun belli bölgelerinden alınan saç köklerinin toplanması ve kellik görülen bölgelere ekim yapılmasıdır. Saç ekimi tedavisi hastane oratmında, saç ekimi doktoru ve hemşirelerden oluşan bir ekip tarafından 4-8 saat süren operasyonlarla gerçekleştirilir.

Yazar: Estecenter

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.

Источник: https://estecenter.com/erkek-tipi-sac-dokulmesi-nasil-onlenir

Erkek tipi saç dökülmesi

Erkek Tipi Genetik Saç Dökülmesi

Ten tene temas, kanıtlanmış birantidepresan: Partnerinizin sadece elini tutmak bile serotonin* salınımı sağlarve kalp atışınızı düzenler.

Daha yüksek oktanlı bir hormon akışı için iseBrazilian jiu-jitsu gibi yakın temaslı bir spora başlayın. Rakibinizlebirbirinizi yakalamanız vücudunuza stresi azaltan kimyasalları dolduracaktır.

Gırtlağa yapışmak sarılmaktan çok da farklı değil, değil mi?

02- Geçmişte Yaşayın

Farkındalık meditasyonunun zapt edilemeyenpopülerliği, sizi “anı yaşamanın” aydınlanmanın anahtarı olduğuna ikna etmişolabilir.

Ancak bu eski bir haber: San Francisco State Üniversitesi, nostaljiile hayat memnuniyeti arasında güçlü bir korelasyon olduğunu ve sevdiklerinizinfotoğraflarına bakmanın ruh halinizi iyileştiren hormonların üretiminitetiklediğini gördü. ’un Hatıralar kısmının bir amacı var gibigörünüyor.

03- Yeni Bir Evcil Hayvan Projesine Başlayın

İnsanların en iyi dostu sadece Instagram akışınızıbeslemekle kalmıyor, aynı zamanda Missouri Üniversitesinin bir çalışmasınagöre, #köpüşler depresyonu sıkı bir tasma altında tutabiliyor.

Köpeğiniziseverek geçireceğiniz sadece birkaç dakika serotonin ve iyi hissettiren “bağkurma hormonu” oksitosin salınımı sağlıyor.

Evcil hayvanınız yok mu? Köpekgezdirici olarak gönüllü olun, ek olarak yardımseverliğin de size sunduğusağlıklı beyin kimyasalları artışının keyfini çıkarın.

04- Manzarayı İçinize Çekin

Konu zihinsel sağlığınızıgüçlendirmekse, en iyi spor salonları dahi dış mekânlarla yarışamaz. Yeşilalanlarda antrenman yapmak gününüzü aydınlatacaktır ancak beyninize gerçek birdestek vermek istiyorsanız mavi rengi arayın. Essex Üniversitesinin birçalışmasında, su kenarında antrenman yapmanın zihinsel sağlığı geliştirmenin eniyi yolu olduğu görüldü.

05- Suya Atlayın

Açık suda yüzmeye gidin. Soğuk suyadalmak endorfin üretiminizi ateşler ve bu da sizi ısıtan bir serotonin salınımısağlar. Sıcak havlunun ne kadar iyi hissettireceğini de düşünün deriz.

06- Yükselişi Bekleyin

Çok sevilen bir şarkınıngiderek yükselen kreşendo noktasında tüylerinizi diken diken eden o his,beyninizin serotoninle yakından ilişkilendirilen “ödül” nörotransmiteri olandopamin salgıladığının bir işaretidir.

Gerçekten de Nature Neuroscience’dakibir çalışmada, heyecan veren şarkılar dinleyenlerin kimyasal seviyelerinin yüzdedokuz arttığı görüldü; bu olguya bilimsel olarak “estetik titreme” deniyor.

Sessisteminizi geliştirmek için geçerli bir sebep.

07- Konser Biletleri Alın

Alternatifolarak, canlı bir gösteriye gidebilirsiniz. Goldsmith Üniversitesinin biraraştırmasına göre, müziğin keyfini bir kalabalığın parçası olarakçıkardığınızda, özsaygı ve diğerlerine yakınlık hisleriniz yüzde 25 artar.Muhtemelen son tren için oluşan izdihama kadar…

08- Kamp Kurun

Ortalama bir masa başı çalışaniçin, kentsel bölge gün ışığında geçirdiğiniz süreyi ideal seviyelerin çokaltına inecek kadar keserek uyku hormonu melatoninin üretimini bozar. Dengesizuyku döngüsü ise ruh halinizi düşürür.

Ancak basit bir çözüm var. CurrentBiology’deki bir çalışmada, kamp yaparak geçirilen bir hafta sonunun vücutsaatinizi 100 dakika kadar ileri götürebildiği görüldü. Bu, uykusuz birhaftadan sonra sizi ormandan çıkarmaya yeter.

09- Ateş Yakın

Çıtırdayanalevlerin sesi, kokusu ve görünümü rahatlama tepkinizi tetikleyecektir, diyebildiriyor Evolutionary Psychology. Marsh-mellow’lar da fena gitmezdi.

10-12- Mutlu Öğünler

Hislerinizi her ısırığınızlaoptimize edin.

Kahvaltı

Yulafınızda trend olan bitkibazlı sütleri kefirle değiştirin. Beneficial Microbes’daki birçalışmada, fermente içeceklerdeki probiyotiklerin, aşırı çalışan tıpöğrencilerinin serotonin seviyelerini yükselttiği görüldü. Tam anlamıyla doktortavsiyesi.

Öğle Yemeği

Öğle yemeği sandviçiniz içinyumurtadan yapılan mayonezi tercih edin. İçerdiği triptofan beynin serotoninoluşturmasına yardımcı olur. Etkisi o kadar güçlü ki, Leiden Üniversitesi,erkeklerin bunu yedikten sonra bağış yapmaya iki kat daha meyilli olduğunugördü. Yumurtanın faydası…

Akşam Yemeği

İsterinanın ister inanmayın, yağsız proteinler ve yeşillikler pek de iyi hissetmekiçin yenen gıda türleri olarak geçmiyor. Neuropharmacology’dekiaraştırmada, yağlı balıklardaki omega yağlarının serotonin sentezini artırdığı,karbonhidratların da uykuyu desteklediği görüldü. Balığa gömülün.

13- Yeni İplikler Satın Alın

En pahalı baharatlardan biriolan safran belki de buna değiyordur çünkü masrafını karşılıyor gibi görünüyor.

Murdoch Üniversitesinin sekiz haftalık bir çalışmasında, safran özütü içerentakviye gıdaların beynin serotonin reseptörlerinde etkili olan ilaçlarla aynıetkiyi gösterdiği görüldü.

Yemeğinize biraz dökün veya bu ilacı tüketmek içindaha tatlı bir yol arıyorsanız ezilmiş 20 safran ipliğini 450 gram çileklekarıştırarak zihinsel sağlığınızı koruyacak bir reçel yapın.

14- Biraz Huzur ve Sessizlik Açın

Şık bir şekilde adlandırılmışotonom duyusal meridyen tepki (ASMR), fısıldayan insan ya da mırlayan kedi gibibelirli rahatlatıcı seslerle tetiklenen hoş bir “karıncalanma” olaraktanımlanıyor.

’da bu tepkiyi etkinleştirdiğine inanılan birçok klipbulacaksınız.

Kulağa sahte bilim gibi mi geliyor? Sheffield Üniversitesinin birçalışmasında, deneklerin ASMR klipleri dinledikten sonra kalp atışlarının 3bpmdüşerek sağlıklarının iyileştiği görüldü. Şimdi fısıldayın: Kulağa çok hoşgelmiyor mu?

15- Dalgaları Dinleyin

Bir kadının mikrofonda ikidakika boyunca taranması size gereksiz geliyorsa, okyanus dalgası sesleriuygulamasını deneyin. Çalışmalar** bunun uykunuzu ve ertesi günkü ruh haliniziiyileştirebileceğini gösteriyor.

16- TaklitEdin

Dünyamaraton rekorunun sahibi Eliud Kipchoge, acıengelini kırıpgeçmek için “periyodik gülümseme” adlıbir protokol (evet, böyle bir şeyvar) kullanıyor.

Aynıtekniği işyerinde uygulayabilirsiniz: Rastgelearalıklarlakendinizi gülmeye zorlamanız, stresli görevler sırasındakalp atışınızı düşük tutar ve endorfin ile serotonin salınımı sağlar.

Kilometrelerce koşanbirinin acısınıazaltmayabilir ancak az önce sizin de denediğinizeeminiz.

17- İnce Ayar Çekin

Cardiff Üniversitesi’nin bir çalışmasında,botokstan sonra somurtmakta sorun yaşayanların somurtabilenlerden daha mutluolduğu görüldü. İşten sonraki bar ziyaretlerinizde kimliğinizin sorulmasının dagününüzü aydınlatacağı kesin.

18- Krem Rengi Gıdalar Tüketin

Öğleyemeğisonrasıdurgunluğunuzdaetkili olan birçok faktör var: Düşükkan şekeri,yorgunluk, çoklu Google dosyalarıyla boğuşarak geçirilecek birkaç saatiniz dahaolduğugerçeği…Bazıaraştırmacılar,serotonin seviyelerimizin günün bu saatinde de dibe vuracağınainanıyor.Düşüşte misiniz? Nişastalıkarbonhidratlar bunu tersine çevirmenize yardımcıoluyor. Öğlesaatlerindeki orman meyveli atıştırmalığınızıkalınbir dilim fıstıkezmeli ekmek ile değiştirin. Yer fıstıkları,serotonin üretiminde çok önemli bir rol oynayan triptofan içerir.

19- Yere İnip Kirlenin

Matlarıdezenfekte eden ve alkalin su şişeleri dağıtançalışanlarıylaşık bir fitness stüdyosu sağlıklıbir ütopya gibi görülebilir. Ancak antrenmanınızdanen iyi faydayı sağlamakiçin ellerinizi kirletmeniz gerekir. Gerçekten kirletmeniz.

BristolÜniversitesindeki araştırmacılar,toprak bakterilerine maruz kalmanınbeyinde antidepresan ilaçlarla aynıetkiyi gösterebildiğini buldu.

Bu nedenle, daha iyi zihinselsağlığıgün yüzüne çıkarmak için, burpee’lerinizi parkta yapınveya bir öğleden sonranızıbahçenizle ilgilenerek geçirin.

20- Ağırlığınızı Koyun

Hepimiz“sarılmayısevenler” değiliz ancak doğru şartlar altında,bir arkadaşınıztarafındaniyice kıstırılmak,içinizi iyi hissettiren hormonlarla dolduracaktır.

Ağırlıklı“terapi” battaniyeleri gibi sarılmayıtaklit eden cihazlar, sizi gerçekten deşarj eden bir uykuya uğurlayarakserotonin ve melatoninin salınımını teşvik eder. En derin uykularınıziçin hipnoz.

io üzerinden ağırlıklıbattaniyelere göz atabilirsiniz.

21-Yaratın ve Yama Yapın

Yaratıcı uğraşlar, CV’nizi doldurmaktan dahaiyi amaçlar sunuyor.

Art Therapy dergisinde yayımlananbir çalışmaya göre, 45 dakikalık el işinin serotonini düşüren stres hormonu seviyeleriniyüzde 75 azaltabildiği, aynı zamanda örgü örmenin de kalp atış hızını 11bpmkadar düşürdüğü görüldü. Bizim önerimiz ne mi? Ahşap işçiliğini deneyin: Biliminsanları, ahşaba dokunmanın vücudunuzun rahatlama tepkisini uyardığınıkeşfetti.

22-Davul Çalın

Sopalarla bir şeylerevurarak yüksek sesler çıkarabilirsiniz.Haftalıkbateri kursları,Royal College of Music’in çalışmasına göre depresyon hissini yüzde 38 azaltabiliyor.

23- Banyo Keyfi Yapın

Gerçekten düşük çaba sarf edeceğiniz biryöntem için mutsuzluğunuzu yıkayıp akıtın. Freiburg Üniversitesinin birçalışmasına göre, haftada iki banyonun ruh halinizi aerobik egzersizden dahaçok iyileştireceği görüldü. Çalışmada, banyo sonrası sıcak havluya sarılıprahatlayarak geçirilen sürenin, depresyon belirtilerini interval antrenmandersinden daha etkili biçimde azalttığı görüldü.

Источник: https://www.menshealth.com.tr/erkek-tipi-sac-dokulmesi/

Erkeklerde Saç Dökülmesi ve Doğal Çözümler

Erkek Tipi Genetik Saç Dökülmesi
Saç dökülmesinin aşamaları, erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri nelerdir? Erkeklerde saç dökülmesi doğal yollarla nasıl önlenir?

Erkeklerin kabusu olan bu hastalık, stres veya kalıtsal nedenlere bağlı olarak gerçekleşir. Kanser tedavilerinde ilk yan etki, baş kısmındaki bütün kılların dökülmesidir.

Bu sorun erkekler için oldukça büyüktür ve çözümü de çok önemlidir. Genetik dökülme, genç yaşlarda başlar. 20-50 yaşları arasında gerçekleşir. Bu sorunun ciddiye alınmaması ileride kelliğe neden olabilir. Erkeklerde saç dökülmesi farklı nedenlerle olabilir. Öncelikle saç dökülmesinin nedenini tam olarak araştırmanız gerekir.

Bu konuda uzman bir hekimden destekte alabilirsiniz.

Saç dökülmesinin aşamaları nelerdir?

Erkeklerde saç dökülmesi, belli aşamalarla gerçekleşir. Birinci aşama olarak bilinen aşama, her iki şakak bölgesinin seyrekleşmesi ile başlar. Zamanla geriye doğru dökülme devam eder. Bazen dökülme bu noktada durur, bazen devam eder. 1,2 ve 3.

aşama olarak değerlendirdiğimiz bu aşamada, şakak kısmı iyice geriye gider ve ön kısımda, dökülmeler devam eder. 4. aşamada başın arka tepe kısmı seyrekleşir ve dökülmeye başlar. 5,6,7 ve en son aşama 8’de ise, başın arka tepe kısmındaki dökülme öne doğru gelir.

Şakak kısmındaki dökülmeler, arka tepe kısmındaki dökülme ile birleşir. Sonuçta sadece yan ve arka kısımda saç kalır. 5. aşamaya kadar dökülmeyi önleme şansınız var ancak 7 ve 8. aşamalarda cerrahi müdahale söz konusudur. Cerrahi müdahale ‘saç ekimi’ dediğimiz bir tekniktir.

Bu teknikte, başın arka kısmından alınan saç kökleri, saç olmayan üst kısımlara ekilir. Bu konuda saç ekim uzmanları tercih edilmelidir. Saç köklerinizin veya metabolizmanızın saç ekimine elverişli olup olmadığı, uzmanlarca tespit edilmesi gerekir.

Yanlış saç ekimi işlemlerinde, zayıf saç köklerinde başarı oranı düşüktür. Saç köklerinin güçlü olması, saç ekiminin başarılı olmasında birinci etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Tıptaki adı ‘androgenetik alopesi’ olan saç dökülmesinin belli nedenleri vardır. Günde 100 saç teliniz dökülüyorsa bir uzmana görünmelisiniz.

Erkeklerde saç dökülmesi tıbbi sorunlar, çevresel sorunlar, genetik sorunlar, troid bezinin düzensiz çalışması, kansızlık sorunları, saç derisindeki sorunlar, demir eksikliği ve hormon düzensizliği belli başlı nedenlerdir. Yetersiz saç bakımı, düzensiz beslenme ve zararlı alışkanlıklar, dolaylı nedenlerdir.

Kan ve hormon testi temiz çıkan kişilerde, günlük yaşam tarzı sorgulanmalıdır. Dış etkenlerden kaynaklanan nedenler, hasta ile mülakat yapılarak öğrenilebilir. Özellikle vitamin eksikliği ve sigara birinci etkendir. Hava kirliği de diğer bir sorundur.

Bu nedenle saç dökülmesine neden olmayan şampuanlarla, düzenli saç temizliği yapılmalıdır. Saç derisi temiz olduğu sürece, saçlar hava alır ve daha canlı olur. Hava almayan ve gerekli vitaminleri elde edemeyen saçlar, doğal olarak zayıflar ve dökülmeye başlar.

Saç kıran, aşırı stres, üzüntü ve ciddi psikolojik sorunlar, saç dökülmesine neden olmaktadır. Psikolojik tedavide kullanılan ilaçlara da dikkat etmek gerekir. Yan etkisinde ‘saç dökülmesi’ bulunan ilaçları kullanırken, uzman doktor tavsiyelerini tercih etmek gerekir.

Diğer önemli bir neden ise, cilt altındaki yağ beze merkezlerinin yağı fazla salgılaması, dökülmelere neden olmaktadır. Kan kanseri, şeker hastalığı, tifo ve üst solunum enfeksiyonları, saç dökülmesine neden olmaktadır. Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri çok iyi anlaşıldığı zaman, gerekli olan tedavide başarı oranı daha yüksek olacaktır.

Kanser ilaçlarının yan etkileri, herkes tarafından bilinmektedir. İlaçlara bağlı saç dökülmesinde, normal saç dökülmelerinden daha fazladır ve bütün saçların dökülmesine neden olur. Kanser tedavisinde başarı sağlayan hastalarda, saçlar yeniden çıkabilmektedir. Kaşlar, sakal ve bıyık, eskisi gibi gür bir şekilde çıkabilmektedir. Bu nedenle kanser hastaları her zaman için ümitli olmalıdır.

Erkeklerde saç dökülmesi nasıl önlenir?

Yaşı 20-25 olan binlerce erkek, dökülmüş saçlarla yaşamayı kabullenmiştir. Erkeklerde erken yaşta saç dökülmesini önlemek için H ve B7 vitaminleri kullanılmalıdır. DHT baskılayıcı biotin madde tedavisi, uzmanların önerdiği ilk tedavi yöntemleridir. Görüldüğü gibi, erkeklerde saç dökülmesi nasıl önlenir? Sorunun temelinde yetersiz vitamin takviyesi bulunmaktadır.

DHT, saç dökülmesine neden olan bir hormondur. Bu hormonun engellenmesi için, Procapil, minoxidil ve finasterid maddeleri kullanılır. Bu maddeler DHT hormonunu baskılar. Bu kategoride, uzman doktor tercihi son derece önemlidir. Diğer önemli bir mesele, kellik sorunu başlayan kişinin bu konuda ciddi bir araştırma yapmaması ve kellik sorunu için yeterli çaba sarf etmemesidir.

Sonuçta bütün saçlar kaybedilmektedir. Eğer genetikse, ‘babamın da dökülüyordu’ denilerek, tedavi yöntemleri araştırılmamaktadır. Tedavi yöntemlerinde her duyulan şeyin yapılması da büyük bir sorundur. Yanlış uygulamalar saç dökülmesini daha da artırabilir. Bu nedenle uygulayacağınız tedaviyi doğru bir şekilde araştırmalısınız.

Güvenilir olmayan kaynakların size sunduğu tedavi yöntemlerini tercih etmemelisiniz.

Saç dökülmesini doğal yollarla durdurun!

Saç dökülmesine doğal çözüm

Saç dökülmesi tedavisinin en önemli aşaması, yukarıda belirttiğimiz gibi nedeninin tam olarak anlaşılmasıdır. Nedeninin tam olarak anlaşılması, uygulanacak tedavinin niteliğini belirleyecektir.

Psikolojik nedenler, vitaminsizlikten kaynaklanan nedenler ve genetik nedenler, tedavide tam olarak anlaşılmalıdır. Bunun için uzman görüşüne başvurmanız daha iyi olur.

Kan ve hormon testinin temiz çıkması durumunda, kullanılan şampuanlar, hava kirliliği, sigara ve stres gibi şıklar incelenmelidir. Doğru teşhis her zaman için tedavinin ilk önemli adımıdır.

Saç dökülmesinde birçok doğal çözümler vardır. Soğan ve sarımsak kürü, bilinen kürlerdendir. Saçı besleyen sülfür maddesi, bu iki gıdada bulunmaktadır. Sarımsağın diğer önemli özelliği doğal antibiyotik olmasıdır. Sarımsak kürü, normal saçın uzama süresini çok kısaltır. Çok hızlı bir şekilde saç besler. Isırgan otu ve badem yağı, saç dökülmesi tedavisinde kullanılmaktadır.

Soğan kabuğu, ceviz kabuğu, zeytinyağı ve kına kürü de etkilidir. A, B, C, D ve E vitamini eksikliğinden kaynaklanan dökülmeler için avokado yağı tavsiye edilmektedir. Hindistan cevizi yağı, üzüm çekirdeği yağı, argan yağı, biberiye yağı, kayısı yağı ve fındık yağı gibi ürünler tavsiye edilmektedir. Sonuç olarak, saçınızın dökülmesinin nedenini tam olarak araştırmanız gerekir.

Doğru tespit, tedavide çok önemlidir.

Günlük yaşantımızda dikkat edeceğimiz şeyler nelerdir?

Saç dökülmesini önlemek için, hastanın günlük yaşamında yapacağı şeyler de vardır. Bunları uygulayarak saç dökülmesi azaltılabilir veya tamamen durdurulabilir.

✓ Doğal zeytinyağlı sabunları tercih etmek gerekir. Saç dökülmesine doğal çözüm seçeneklerinde klasik tercihtir. Her zeytinyağlı sabun doğal değildir. Bu nedenle güvendiğiniz aktarlardan doğal el yapımı zeytinyağlı sabunları satın alabilirsiniz.

✓ Kullandığınız şampuan saçınızı döküyorsa, saçınıza uygun şampuan tercih etmelisiniz. Saçınıza zarar veren şampuanları kullanmamalısınız.

Okuyun  Saç Uzatan Vitaminler Nelerdir?

✓ Gerçek zeytinyağı ile saçınıza masaj yapın. Bu hem saçlara iyi gelir hem de baş ağrılarına iyi gelir.

✓ Saç kurutma makinasıyla saçınızı kuruturken, saç köklerini yakmamaya özen gösterin.

✓ Kimyasal saç bakım ürünleri ve spreyler, saç dökülmesine neden olmaktadır.

✓ E ve B12 vitamin takviyesi gerçekleştirin.

✓ Psikolojiniz düzgün olmalıdır. Kellik sorunu birçok erkeğin psikolojisini bozar. Öncelikle stres yapmamalısınız. Psikolojiniz her zaman için düzgün olmalıdır.

✓ Düzenli hava almayan saçlar zayıflar. Özellikle kış aylarında giydiğimiz bere türü koruyucu giysiler, saçın havalanmasını önler. Şapka, örgü şapka ve benzeri giysiler, baş kısmını havasız bırakabilir. Bu durumda saç kökleri zayıflayabilir.

✓ Saç dökülmesi, bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Yetersiz beslenme, kansızlık, mantar hastalığı, kalp hastalıkları, aşırı kilo kaybı, A vitamini kaybı, tiroit hastalıkları ve anemi, hormonal hastalıklar, saç dökülmesi ile kendini gösterebilir.

Источник: https://erkekse.com/erkeklerde-sac-dokulmesi/

Erkek Tipi (Tepe Bölgesi) Saç Dökülmesi Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

Erkek Tipi Genetik Saç Dökülmesi

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi nasıl uygulanır? Tepe bölgesi saç dökülmesi sebepleri ve çözüm yolları nelerdir? Eğer erkek tipi saç dökülmesi nasıl önlenir diyorsanız, bu önerileri sakın kaçırmayın.

Erkek tipi saç dökülmesi nedir?

Kafanın tepe bölgesinden başlayarak arkaya doğru görülen saç dökülmesine erkek tipi saç dökülmesi denilir. Erkeklerde tepe bölgesinin saç hizasından başlayarak dökülür. Sadece erkeklerde değil, kadınlarda da görülebilir.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi nedir? Kadınların da tepe bölgesinden başlayarak geriye doğru oluşan saç dökülmesine denilir.

Erkeklerdeki dökülme saç başlangıç çizgisinden, kadınlarda ise tepe bölgesinin tam ortasından başlar.

Erkek tipi saç dökülmesi nedenleri nelerdir?

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi öncesinde sebeplerinin bilinmesi gerekir. Erkek tipi saç dökülmesi neden olur? Genetik ve hormonal sebeplerden kaynaklanır.

Erkek tipi saç dökülmesi belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır, nasıl olur?

Saçlar ergenlikten itibaren tepe bölgesinden dökülmeye başlar. Saç kalitesi azalır, saçlar incelir ve zayıflar.

Erkek tipi saç dökülmesi evreleri nelerdir?

Saçın uzama evresi normal kişilerde ortalama 4 yıl iken, erkek tipi kellik olanlarda bu süre ay bazen de haftalara düşer. Bu durumda da saçlar incelerek hızlı bir şekilde dökülür.

Erkek tipi saç dökülmesi ne zaman başlar, kaç yaşına kadar devam eder, kaç yaşında durur?

Erkek tipi saç dökülmesi kaç yaşında başlar, ne zaman durur? 17-18 yaşlarında başlayıp 30’lu yaşlara doğru büyük oranda dökülür.  Ne kadar erken başlarsa o kadar hızlı dökülür.

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi nasıl yapılır?

Erkek tipi saç dökülmesi nasıl tedavi edilir? Erkek tipi saç dökülmesi fark edilir edilmez PRP tedavisi uygulanabilir. Henüz dökülmemiş ince telli saçların korunmasına ve kalınlaşmasına yardımcı olur.

PRP Tedavisi

Erkek tipi saç dökülmesi prp tedavisi nasıl yapılır? Hastanın kendi kanıyla uygulanan PRP tedavisi, özel bir yöntem ile yoğunlaştırılmış olan trombosit hücrelerinin ince uçlu iğneler ile saçlı deriye zerk edilmesidir. Böylece hasarlı saç kökleri onarılacakbağışıklık sistemi güç kazanacak ve dolaşım artacaktır.

Saçlar tamamen dökülmüşse, saç ekimi önerilmektedir. Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için bir diğer seçenek de saç mezoterapisidir.

Saç Mezoterapisi

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi mezoterapi tedavisi nasıl yapılır? Saçların korunması, güçlenmesi, hacim kazanması ve en önemlisi de dökülmesine önlem oluşturması gibi hayati yararları olan saç mezoterapisinin esas uygulanma amacı, saçlı derinin canlandırılıp, dolaşımın hızlandırılmasıdır.

Saçlar hafifçe seyrelmeye başladığı zaman uygulanabilir.

Bunların dışında ilaç tedavileri, saç serum ve dökülmeyi önleyici şampuan tedavileri uygulanmaktadır. Bayanlarda(kadınlarda) erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için de aynı yöntemler uygulanmaktadır.

Erkek tipi saç dökülmesi bitkisel tedavisi nasıl yapılır?

Tepe bölgesinde seyrelme ve erkek tipi saç dökülmesi doğal çözüm önerileri için hazır mısınız?

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi İbrahim Saraçoğlu kürü

Prof. İbrahim Saraçoğlu kadınlarda erkek tipi saç dökülmesine karşı testere dişli aslanpençesi kürünü öneriyor. Aslanpençesi kürü hormon dengeleyicidir.

1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı testere dişli aslan pençesi ekleyin ve 5 dakika kaynatın. Ilıyınca süzün ve tüketin. Günde 1 kez için. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi İbrahim Saraçoğlu kürüne

1,5-2 ay boyunca devam edin. Testere dişli aslanpençesi erkek tipi saç dökülmesi için çözüm olacaktır.

İbrahim Saraçoğlu erkek tipi saç dökülmesi nane kürü

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi nasıl tedavi edilir diyorsanız, sabah akşam bir tutam taze nane tüketin. Aç karnına tüketmeye özen gösterin.

Erkek tipi saç dökülmesi kesin çözüm olacak bu iki kürü hem erkekler hem de kadınlar kullanabilirler.

Saç dökülmesini kefirle durdurabilirsiniz. Saç Dökülmesi Maskesi yazımızdan tarifi alabilirsiniz.

Şems Arslan erkek tipi saç dökülmesi maskesi

Saç dökülmesi erkek tipi sorunu yaşayanlar için Şems Arslan katranlı sabun kullanılmasını öneriyor.

√  1 çay kaşığı zencefil tozu

√  1 çay kaşığı toz şeker

√  1 çay kaşığı sos hardal

√  1 yumurta sarısı

√  1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Bütün malzemeleri karıştırın ve saç diplerinizden başlayarak saçlarınıza sürün. Streç filmle sarın, 2 saat bekletip yıkayın. Haftada 2 kez uygulayın.

Kadınlarda tepeden saç dökülmesi yaşayanlarda bu doğal maske çok etkilidir. Erkek takipçilerimiz de bu maskeyi uygulayabilirler. Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için Suna Dumankaya bitkisel yöntemlerden ne öneriyor?

Suna Dumankaya erkek tipi saç dökülmesi maskesi

Akşamdan 1 avuç pirinci 2 bardak suda sabaha kadar bekletin. Saç diplerinize sürüp 1 saat sonra yıkayın. Haftada 2-3 kere yapabilirsiniz.

Sarımsak, büyük oranda saç çıkışını destekler ve saç dökülmesini engeller. Nasıl uygulanacağını öğrenmek için Saç Çıkarma yazımızı okuyun.

Ender Saraç erkek tipi saç dökülmesi kürü

Erkek tipi saç dökülmesi testosteron yüksekliğine bağlı olarak gelişir.

√  1 tatlı kaşığı yılan yağı

√  Yarım tatlı kaşığı Hint yağı

√  Yarım tatlı kaşığı susam yağı

√  Yarım tatlı kaşığı badem yağı

√  2 ampul E vitamini ampul

√  2 ampul dexapentol ampul

Hepsini karıştırın. Saçlarınız nemliyken bu karışımı saç diplerinize iyice yedirin. Streç filmle sarın ve 1 saat bekletin. Ilık suyla yıkayın. Haftada 2 kez uygulayın. Erkek tipi saç dökülmesi tedavi sırasında bu saç maskesi de büyük oranda destek olacaktır.

Erkek tipi saç dökülmesine karbonat kürü

Kullandığınız bütün şampuanlara paydos. Uzun bir süre sabun, şampuan, saç şekillendiricisi ve saç boyası kullanmak yok. Saçlarınızı sadece karbonat ile yıkayın. Saç yıkamak için karbonatı nasıl kullanacağınızı Saç Güçlendirmek İçin Karbonat yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Erkeklerde erkek tipi saç dökülmesi tedavisi görenler, kadınlarda tepe bölgesinde saç dökülmesi olanlar, karbonatı düzenli olarak kullanın.

Erkek tipi saç dökülmesine soğan suyu

√  1 yemek kaşığı soğan suyu

√  1 yemek kaşığı zeytinyağı

√  1 tatlı kaşığı tuz

√  1 çay kaşığı karabiber

Bütün malzemeleri karıştırın. Saç diplerinizden başlayın, saçlarınıza masaj yaparak sürün. Yarım saat sonra katranlı sabunla yıkayın. Haftada 3 kere tekrarlayın. Tepe bölgesindeki saçlar dökülmeye başladıysa, erkek tipi saç dökülmesine kesin çözüm arıyorsanız, bu saç maskesinden büyük yarar göreceksiniz.

Erkeklerde Saç Dökülmesi yazımızı okuyarak erkeklerin kullanabileceği en etkili saç dökülme önerilerini öğrenebilirsiniz.

Erkek tipi saç dökülmesi kürü: Yeşil çay

Yeşil çay, saçları besleyen, onaran ve saç çıkmasını sağlayan harika bir bitkidir. Ayrıca testosteronun  DHT’ye dönüşümünü durdurabilir. Dolayısıyla günde 2 fincan yeşil çay tüketin.

Kafeinin saç köklerini beslediği ve canlandırdığı ispatlanmıştır.  Erkek tipi saç dökülmesinin önüne geçmek için bir kalkan görevi görür. Saç maskelerinize 1 tatlı kaşığı kahve ekleyebilirsiniz. Her gün 1-2 fincan kahve tüketebilirsiniz.

Saw palmetto ile erkek tipi saç dökülmesine çözüm

Saw palmetto da nedir?  Bir tür palmiye çeşididir. Tablet halinde satılmtadır. Günlük 320 mg kullanıldığında erkek tipi saç dökülme tedavisi için çok etkili olduğu gözlemlenmiştir. Testosteron hormonunun aktif hali olan DHT hormonunun yükselmesini engellemektedir.

Erkek tipi saç dökülmesi için mucizevi öneriler devam ediyor.

Erkek tipi saç dökülmesine ne iyi gelir? –  Kabak çekirdeği yağıyla gelen mucize

Her gün 1 yemek kaşığı kabak çekirdeği yağı tüketin. Erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik alopesi) için çok pratik ve etkili bir çözüm önerisidir. bayanlarda erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için yapılabilecek her şeye yer veriyoruz.

Doğum kontrol hapı erkek tipi saç dökülmesi kürü

7-8 tane doğum kontrol hapını iyice çalkalayın. 500 ml’lik şampuana ekleyin. Her kullanımdan önce şampuanı çalkalayın. Bu şampuanla saçlarınızı yıkayın ve 4-5 dakika saçınızda bekletip, durulayın. Kadınlarda tepeden saç dökülmesi için etkili olabilir. Erkekler de kullanabilirler.

Erkek tipi saç dökülmesi doğum kontrol hapı önerisinden sonra çeşitli vitamin önerilerine geçelim.

Erkek tipi saç dökülmesi en iyi 4 çözüm takviyesi

Balık yağı: Omega 3 kullanımının saç yoğunluğunu arttırdığı gözlemlenmiştir. Balık Yağı Takviyeleri yazımızdan kaliteli balık yağlarına dair fikir edinebilirsiniz.

Gıda takviyesi kullanmak istemiyorsanız, doğal yollarla da omega-3 alabilirsiniz. Hangi Besinler Omega 3 Zengini yazımızı okuyarak Besinlerde bulunan Omega-3 değerlerine bakabilirsiniz.

Çinko: Erkek tipi saç dökülmesi kadınlarda da erkeklerde de çinko takviyesi kullanılarak kontrol altına alınabiliyor.  Çinko takviyesi kullanabilirsiniz. Çinko Faydaları yazımıza göz atın ki çinko kullananların deneyimlerinden yararlanabilin.

Erkek tipi saç dökülmesi çinko önerisinden sonra başka bir takviye önerisinden söz edelim.

D vitamini: Birçok hastalığın temelinde D vitamini eksikliği gözlenmektedir. Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız, mutlaka D vitamini ölçümü yaptırın. Vitamin D Kullanımı yazımızdan da kullanımına dair bilgi alabilirsiniz.

Biotin: Erkek tipi saç dökülmesi biotin kullanımı ile kontrol altına alınabilir. Doktorunuza danışarak biotin takviyesi kullanabilirsiniz.

Bayanlarda erkek tipi saç dökülmesi neden olur, erkek tipi saç dökülmesi engellenebilir mi ve erkek tipi saç dökülmesi tedavisi nasıl yapılır, hepsine yer verdik. tepe bölgesi saç dökülmesi formülleri bir çok kişinin işine yarayacaktır.

Fayda görebilmeniz ümidiyle. Hepinize sevgiler.

Источник: https://www.fiskosta.com/erkek-tipi-sac-dokulmesi-tedavisi.html

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek Tipi Genetik Saç Dökülmesi
Erkek tipi saç dökülmesi saç dökülmesi çeşitlerinden biridir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi, Tıptaki ismi “androgenetik alopecia” (AGA) olan ve hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen genetik kaynaklı, kalıcı bir saç dökülmesi çeşididir. Erkeklerde daha sık görüldüğü için bu şekilde isimlendirilen erkek tipi saç dökülmesi, %25 gibi bir oranla kadınlarda da görülebilmektedir.

Erkek tipi saç dökülmesi, çoğunlukla kelleşme ile sonuçlanan bir saç dökülmesi çeşididir. Bunun engellenmesi için erkenden düzenli olarak tedaviye başlanması çok önemlidir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi ve Özellikleri

 • 20’li yaşlarda başlayabildiği gibi, 50’li yaşlardan sonra da başlayabilmektedir.
 • Hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilir
 • Erkek tipi saç dökülmesi öncelikle alın bölgesinde hafif gerilemelerle başlar.
 • Alın bölgesinin ardından tepe bölgesinde dökülmeler görülür.
 • Erkek tipi saç dökülmesinde ense bölgesi dökülmez.

  Yaş ile birlikte ense bölgesinde de seyrelmeler olduğu gözlemlenmiştir ancak burada tamamen dökülme yaşanmamaktadır.

 • Erkek tipi saç dökülmesi, kalıcı bir dökülme çeşididir yani daha net bir tanım ile bakarsak, erkek tipi saç dökülmelerinde kelleşme tamamlandığında dökülen saç köklerinin yeniden çıkması mümkün olamamaktadır.

 • Erkek tipi saç dökülmesi düzenli ve doğru tedavi ile yavaşlatılabilir, erken dönemde tedaviye başlanmışsa durdurulabilir.
 • Erkek tipi saç dökülmesinde özellikle ileri seviye erkek tipi dökülme yaşayan kişilerde, günümüz tıp teknikleriyle hala kalıcı olarak kaybedilen saç kökleri geri getirilememektedir.

 Bir diğer saç dökülmesi tipi >>> Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Erkek Tipi Saç Dökülmesin Belirtileri Nelerdir?

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin en belirgin özelliği saçların şakak bölgelerinden ve tepe bölgesinden dökülmeye başlamasıdır. Aile de kellik olması kişi de erkek tipi saç dökülmesi yaşanıyor olma ihtimalini arttırmaktadır.

Saç dökülmesini ilk zamanlarda fark etmek çok kolay değildir. Beyaz kılıflı bir yastıkta yatmak, banyodan sonra ufak bir kontrol yapmak saç dökülmenizin hızını size gösterecek olan basit donelerdir. Saç dökülme seviyenizi öğrenmek için Norwood Ölçeği kullanabilirsiniz.

Saç dökülmesini fark ettiğiniz zaman bir doktora gideren saç dökülme sebeplerinizi ve çeşidinizi kesinleştirmeniz gerekmektedir. Doktorunuz çeşitli test ve tetkikler yaparak saç dökülmesi çeşidinizi belirler.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Sebepleri

Erkek tipi saç dökülmesinin sebebi tam olarak bilinmese de, bu dökülme çeşidinde hormonların etkili olduğu bilinmektedir. Hormonların etkisinin yanı sıra erkek tipi dökülmesi aynı zamanda ailesel bağlardan etkilenmektedir. Genetik olan dökülme çeşidinin aile bireylerinde ve özellikle yakın akrabalarda olması durumunda yaşanması büyük bir olasılıktır.

Birçok farklı sağlık probleminde olduğu gibi erkek tipi saç dökülmesinde de genetik yatkınlığın etkisi çok yüksektir. Irsi özellikler, ailesel faktörler, genetik yapı ya da genler şeklinde ifade edilen bu durum. DNA yapısı ile kuşaklar boyunca etkiye sahip olabilmektedir.

Yapılan çalışmalar erkek tipi saç dökülmesinde genetik etki olduğunu göstermektedir ancak bu ailesinde saç dökülmesi sorunu yaşayan herkesin kel olacağı anlamına gelmez. Genetik yatkınlık bu ihtimali yükseltmektedir.

Androjen hormonları erkek tipi saç dökülmesinin temel sebebidir. Androjen hormonlarından olan “Testosteron ve Dihidrotestosteron(DHT)” saç dökülmesinde etkili rol oynadığı bilinmektedir.

Özellikle erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron hormonunun aşırı derece de salgılanması, saç köklerinin beslenmesini engelleyerek, saçları zayıflatır ve inceltir.

Androjen hormonları kadınlarda da salgılanmaktadır ancak seviyesi erkeklere oranla çok daha düşüktür.      Bu durum kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi oranını da etkilemektedir, erkek tipi saç dökülmesi testosteron ve DHI hormonlarının daha yoğun salgılanması sebebiyle erkeklerde daha sık görülür.

Testosteron hormonunun düzenli ve dengeli bir şekilde salgılanması, cinsel içerikli arzuların dengesini kurmaktadır ancak fazla salgılandığın durumlarda saç kökleri bu durumdan etkileyerek dökülmeye başlar.

Bunların yanı sıra, testorteron hormonunu normal seviye de, dengeli ve düzenli salgıladığı halde,

Yanı sıra, burada altını çizmekte fayda gördüğümüz şey şudur; yukarıdaki örneklere rağmen Her, erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kişi, testosteron hormonunu fazla salgılıyordur demek değildir. Saç dökülmesinin sebebi saç köklerindeki tolerans eksikliği de olabilir.

Saç kökleri ırsi sebeplerden ötürü, androjen hormonuna dayanıksız olabilmektedir. Bu durum saç köklerini besleyen kılcal damarların tıkanmasına ve kapanmasına sebep olmaktadır. Beslenemeyen saç kökleri güçsüzleşir ve saç telleri zayıflayarak küçülür ve tüy şeklini alır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Teşhisi ve Korunma Yolları

Erkek tipi saç dökülmesi çeşidi genetik kökenli bir dökülme olduğu için, korunmak mümkün olmasa da erken yaşta fark edildiğinde saçlardaki dökülmenin kontrol altında tutulması söz konusu olabilmektedir.

 • Ailenizde kellik varsa, saçlarınızın dökülme hızını kontrol edin.

Erkek tipi saç dökülmesi genetik faktörlerden etkilenir. Aile ve akrabalarda kellik olması durumunda ailedeki genç erkeklerin saçlarını yakından takip etmesi, saç dökülme seviyesini kontrol etmesi gerekmektedir.

Böylelikle dökülme başladığında erken tedavi ile saç dökülmesi ciddi oranda yavaşlatılabilir veya durdurulabilir.

 • Anormal Bir Saç Dökülmesi Yaşadığınızda Gecikmeden Doktora Gidin.

Erkek tipi saç dökülmesinde hızlı bir şekilde tedaviye başlanması saç kayıplarınızı en aza indirecektir. Saçlarınız normalden daha yoğun şekilde dökülüyorsa, (bunu ev ortamında anlamanın en kolay yolu, beyaz yastıkta yatarak sabah kalktığınızda dökülen saçlarınızın olup olmadığına bakmaktır.)

 • Doktorunuzun Verdiği Tedaviyi Düzenli Uygulayın.

Erkek tipi saç dökülmesinde tedavinin düzenli bir şekilde uygulanması çok önemlidir. Erkek tipi saç dökülmesine sahipseniz, yaşamınız boyunca düzenli olarak dönem dönem saç bakımı ya da saç dökülmesi tedavisi uygulamanız gerekecektir. Böyle bir durumda tedavinin işe yaraması için tedavinin düzenli uygulanması çok önemlidir.

 • Beslenmenizi Güçlendirin.

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi ile birlikte doğru ve düzenli beslenmek, menünüze saç için faydalı besinler ekleme çok önemlidir. Böylece saçlarınız içeriden beslenerek güçlenir ve dökülme ihtimali azalır.

Saç bakımı ve güçlendirme için nasıl beslenilmesi gerektiği ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için ” saç ekimi sonrası beslenme“ konulu yazımızı okuyabilirsiniz

Источник: https://www.sacekimleri.com/sac-ekimi/erkek-tipi-sac-dokulmesi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.