Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları

içerik

Erkek ve Kadında Cinsel İşlev Bozukluğu ve Tedavisi

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları

Kadın ve erkeklerde son zamanlarda sıkça karşılaşılan cinsel işlev bozuklukları ve iktidarsızlık  nedenleri insanları tedavi yöntemi aramaya yönlendirdi. Türkiye’de ve özellikle İstanbul’da bu konuda tavsiye edilebilecek en önemli psikologları önermek istedik.

İstanbul avrupa yakası anadolu yakası Ankara İzmir veya tüm Türkiye’ye hizmet veren bir cinsel işlev bozukluğu tedavi merkezi bulunmakta. Aşağıda size önerebileceğimiz ve tecrübe edinmiş bir tavsiye isterseniz size Psikolog Ergün İnce Beyefendi’yi öneririm.

Aşağıda iletişim bilgilerini vereceğim oradan arayıp randevu alın hatta İstanbul’daki ofisine gidemiyorsanız online tedavi hizmeti de vermekte kendileri. Çok geniş ve uzman bir ekibi bulunmakta.

Erkek ve Kadında Cinsel İşlev Bozukluğu ve Tedavisi

Kadın ve erkeklerdeki cinsel sorunların tedavisini uzman ekibiyle çözecek ve tedavi edecek psikolog tavsiyemiz Psikolog Ergün İnce. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve diğer tüm illerden arayabilirsiniz. Üstelik uzaktan online terapi hizmeti de sunmaktalar. Kliniği arayıp randevu alabilirsiniz.

Psikolog Ergün İnce: Mavi Defne (ANADOLU YAKASI): Özgür Cad. Sistem Plaza No:18 D:4
KAVACIK – BEYKOZ / İSTANBUL (Kavacık Bim Market Sokağında) GSM: (0507) 276 97 43
Sabit Tel: (0216) 680 29 77 Psikolog Ergün İnce’nin direkt hattı: (0541) 680 29 92 e-posta: psikologince@hotmail.com

Erkek Ve Kadında Cinsel İşlev Bozukluğu Tedavisi

Aşağıdaki yazımızda cinsel işlev bozukluğu, cinsel işlev bozuklukları, cinsel sorunlar, iktidarsızlık, iktidarsızlık nedir, cinsel iktidarsızlık, iktidarsızlık tedavisi, iktidarsızlık nedenleri, erkeklerde iktidarsızlık, iktidarsızlık ilaçları gibi konulara cevap, öneri ve tavsiye bulacaksınız.

KADINLARDA CİNSEL İŞLEV BOZUKLUĞU OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Cinsel işlev bozukluğu, ancak yapılan muayene ve testlerle teşhis edilebilir. Bu yüzden, bu alanda uzmanlaşmış sağlık ekibine başvurarak problemi anlatmak ve tedavi arayışına girmek en doğrusudur.

Teşhis ve tedaviyi etkilememek için sorun açıkça anlatılmalı ve hiçbir bilgi saklanmamalıdır. Hastadan edinilen bilgiler ve fizik muayene ile teşhis konabilse de, bazı testler yapılması gerekebilir.

Psikolog İstanbul ve Ankara Tavsiyem

Erkek Ve Kadında Cinsel İşlev Bozukluğu Tedavisi

Genel İlkeler

• Cinsel bilgi eksikliğinin giderilmesi ve yanlış bilginin düzeltilmesi.

• Cinsel baskıların azaltılması ve eşler arası iletişimin artırılması.

• Cinsel davranış yelpazesinin geliştirilmesi (Çeşitli cinsel yakınlaşma biçimlerinin denenmesi).

• Cinsel birleşme yasağı:

En İyi Psikolog Tavsiyesi ve Önerisi İstanbul, Ankara, İzmir. Psikolog Ergün İnce

Tedavinin başında uğrayacakları hayal kırıklıkları ilerlemelerini olumsuz etkileyebileceğinden ve ayrıca çiftlerin cinsel güvenlerinin gelişimi için basamaklı bir yol izleyerek zaman tanınması amacı

ile belli bir aşamaya gelen kadar eşlere ilişki yasaklanır.

• Gevşeme egzersizleri.

• Hayal kurma egzersizleri.

HORMON VE İLAÇ TEDAVİSİ

• Östrojen replasman tedavisi

Eksilen östrojeni (dişilik hormonu) dışarıdan tamamlama tedavisidir.

• Testosteron

Özellikle testosteron seviyesi düşük kadınlarda kullanılabilir.

cinsel işlev bozuklukları, cinsel sorunlar, iktidarsızlık

• Prostoglandin El

Damar genişletici etkisi ile klitoris ve vajinada kan dolaşımını artıracağı düşünülmekte ve krem formuna yönelik klinik çalışmalar sürmektedir.

• Alprostadil

Klitoral kan dolaşımını, vajinal ıslaklığı ve uyarılmayı artırmaktadır. Krem formları üzerinde klinik çalışmalar sürmektedir.

Psikolog İstanbul ve Ankara Tavsiyem

• Fentolamin

Düz kas gevşemesini sağladığı ve buna bağlı olarak klitoral sertleşme, vajinal genişleme ve ıslaklığı artırdığı düşünülmektedir.

• Apomorfin

Kadında cinsel organların seksüel cevabını düzenleyici olarak etki gösterdiği düşünülmektedir. Ancak henüz klinik kullanımı başlamamıştır.

• Sildenafil

Erkek cinsel işlevleri üzerindeki etkisi fark edildikten sonra bu alanda oldukça popüler olan Sildenafil halen yoğun olarak kullanılmaktadır.

Kadın ve erkeklerdeki cinsel sorunların tedavisini uzman ekibiyle çözecek ve tedavi edecek psikolog tavsiyemiz Psikolog Ergün İnce. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve diğer tüm illerden arayabilirsiniz. Üstelik uzaktan online terapi hizmeti de sunmaktalar. Kliniği arayıp randevu alabilirsiniz.

Psikolog Ergün İnce GSM: (0507) 276 97 43 Psikolog Ergün İnce’nin direkt hattı: (0541) 680 29 92 Sabit Tel: (0216) 680 29 77 

e-posta: psikologince@hotmail.com BEYKOZ / İSTANBUL

KLİTORAL VAKUM CİHAZI

Cinsel organlardaki kan dolaşımının yetersizliğine bağlı cinsel işlev bozukluğunu tedavi etmek amacıyla tasarlanan klitoral vakum cihazı, klitoristeki kan dolaşımını ve düz kas oranını artırmada yarar sağlar.

7 Soruda Cinsel Sorunlar ve İktidarsızlık Tedavisi | Psikolog Tavsiye

PSİKOLOJİK DANIŞMA

Cinsel işlev bozukluğu yasayan hastalarda ve partnerlerinde çeşitli psiko-sosyal sorunlar da görülebilir. Bu psiko-sosyal sorunlar cinsel işlev bozukluğunda kimi zaman sebep, kimi zaman da sonuç olarak karşımıza çıkar. Cinsel yaşamdaki aksaklıklar çiftler arasında sürtüşmelere ve ilişkilerin bozulmasına yol açabilir.

Cinsel işlev bozukluğuyla başvuran çiftlerde psikolojik ve sosyal sorgulama sonucunda psikoterapi ve cinsel terapi uygulanması gerekebilir. Psikolojik danışma ve terapi desteği, problemin tanımlanması ve çözümünde yardımcı olmasının yanı sıra, hastaya ve partnere sorunla baş edebilmede katkı sağlaması açısından çok önemlidir.

Psikolog Ergün İnce GSM: (0507) 276 97 43 Psikolog Ergün İnce’nin direkt hattı: (0541) 680 29 92 Sabit Tel: (0216) 680 29 77 

e-posta: psikologince@hotmail.com BEYKOZ / İSTANBUL 

Erkek ve Kadında Cinsel İşlev Bozukluğu ve Tedavisi

 CİNSEL TERAPİ

Cinsel terapi, bazı insanların cinsel sorunlarını ve bunların temelinde yatan kişisel deneyleri anlamalanın ve bu şekilde bu insanların kendi kendilerine yardımcı olmalarını sağlar.

Источник: https://www.haberpop.com/erkek-ve-kadinda-cinsel-islev-bozuklugu-ve-tedavisi/

Erkeklerde Cinsel Problemler

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel bir problem veya cinsel işlev bozukluğu, bireyin veya çiftin cinsel faaliyetten tatmin olmasını engelleyen cinsel yanıt döngüsünün herhangi bir aşamasındaki bir problem anlamına gelir. Cinsel yanıt döngüsünün dört aşaması vardır: Heyecan, plato, orgazm ve çözülme.

Araştırma, cinsel işlev bozukluğunun yaygın olduğunu (kadınların yüzde 43’ü ve erkeklerin yüzde 31’i bir dereceye kadar sıkıntı bildirmektedir) ortaya koysa da bu, birçok insanın tartışmakta tereddütlü olduğu bir konudur. Neyse ki çoğu cinsel işlev bozukluğu vakası tedavi edilebilir, bu yüzden endişelerinizi partnerinizle ve doktorunuzla paylaşmanız önemlidir.

Cinsel Problemlerden Kim Etkilenir?

Hem erkekler hem kadınlar cinsel problemlerden etkilenirler. Cinsel problemler her yaştaki yetişkinlerde olabilir. Bunlar arasında daha yaygın olarak etkilenenler yaşlılardır; bu da yaşlanmayla birlikte sağlıktaki düşüşle alakalı olabilir.

Cinsel Probemler Erkekleri Nasıl Etkiler?

Erkeklerde en yaygın cinsel problem boşalma bozuklukları, sertleşme bozukluğu ve ketlenmiş cinsel arzudur.

Cinsel Problemlerin Sebebi Nedir?

Cinsel işlev bozukluğu fiziksel veya psikolojik bir problemin sonucu olabilir.

 • Fiziksel sebepler: Birçok fiziksel ve/veya tıbbi durum cinsel işlevle ilgili sorunlara sebep olabilir. Bu durumlar arasında diyabet, kalp ve vasküler (damar) hastalık, nörolojik bozukluklar, hormonal dengesizlikler, böbrek veya karaciğer yetmezliği gibi kronik hastalıklar ve alkolizm ve uyuşturucu kullanımı bulunmaktadır. Ayrıca antidepresan ilaçlar dahil belirli ilaçların yan etkileri cinsel arzu ve işlevi etkileyebilir.
 • Psikolojik sebepler: Bunlar arasında işle ilgili stres ve anksiyete, cinsel performans hakkında endişe, evlilik veya ilişki problemleri, depresyon, suçluluk duygusu ve geçmişteki bir cinsel travmanın etkileri bulunur.

Boşalma Bozuklukları Nelerdir?

Farklı tiplerde boşalma bozuklukları vardır, şöyle ki:

 • Erken boşalma- Bu, penetrasyondan önce veya hemen sonra gerçekleşen boşalma anlamına gelir.
 • Ketlenmiş veya gecikmeli boşalma- Bu, boşalmanın yavaş gerçekleşmesidir.
 • Geriye boşalma- Bu, orgazmda meninin idrar yolu boyunca ve penisin ucundan dışarı çıkmak yerine mesaneye geri gitmesi halinde gerçekleşir.

Bazı vakalarda prematüre ve ketlenmiş boşalmanın sebebi partnere ilgisizlik, geçmiş travmatik olaylar ve kişinin seksi günah olarak görmesine sebep olan katı dinsel yetiştiriliş dahil psikolojik faktörlerdir.

Erkeklerde cinsel işlev bozukluğunun en yaygın şekli olan erken boşalma çoğunlukla erkeğin seks sırasında performansının ne kadar iyi olduğu hakkında gerginlik duymasına bağlıdır.

Bazı antidepresanlar dahil belirli ilaçlar, omurilik veya sırtta sinir hasarında olduğu gibi boşalmayı etkileyebilir.

Geriye boşalma diyabetik nöropatiden (sinir hasarı) mustarip diyabetli erkeklerde yaygındır. Bu, mesanedeki ve mesane boynundaki meninin geriye ve mesanenin içine akmasına izin veren sinirlerle ilgili bir probleme bağlıdır.

Diğer erkeklerde geriye boşalma mesane boynu veya prostatta ameliyatlardan sonra veya belirli karın ameliyatlarından sonra gerçekleşir. Ayrıca bazı ilaçlar, özellikle duygu durumu bozukluklarını tedavi etmede kullanılanlar boşalmayla ilgili sorunlara sebep olabilir.

Bu, genellikle doğurganlığı bozmadığı müddetçe tedaviyi gerektirmez.

Sertleşme Bozukluğu Nedir?

İmpotans veya ereksiyon bozukluğu olarak da bilinen sertleşme bozukluğu cinsel birleşme için uygun ereksiyonu sağlayamama ve/veya koruyamama olarak tanımlanır.

Sertleşme bozukluğunun sebepleri arasında kan akışını etkileyen hastalıklar, örneğin aterosklerosis (atardamar sertleşmesi), sinir bozuklukları, psikolojik faktörler, örneğin stres, depresyon ve performans anksiyetesi (cinsel faaliyet yeteneği ile ilgili tedirginlik) ve penisin yaralanması bulunur.

Kronik hastalıklar, belirli ilaçlar ve Peyronie hastalığı denilen bir durum (peniste iyileşme dokusu) da sertleşme bozukluğuna sebep olabilir.

iyigünler kaan bey benim cinsel isteksizlik problemim var fakat biraz karışık. şöyleki mastırbasyon yaparken hiçbir sorunum yok fakat iş kız arkadaşım… devamı

Ketlenmiş Cinsel Arzu Nedir?

Ketlenmiş arzu veya libido yokluğu cinsel faaliyete arzuda veya ilgide bir azalma anlamına gelir. Azalmış libido fiziksel veya psikolojik faktörlerden kaynaklanabilir.

Testosteron hormonunun düşük seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir.

Ayrıca anksiyete ve depresyon gibi psikolojik problemlerden, diyabet ve yüksek tansiyon gibi tıbbi rahatsızlıklardan, bazı antidepresanlar dahil belirli ilaçlardan ve ilişki zorluklarından da kaynaklanabilir.

Erkek Cinsel Problemleri Nasıl Teşhis Edilir?

Bir erkeğin cinsel problemini teşhis etmek için doktor muhtemelen işe belirtilerin kapsamlı bir geçmişini inceleyerek başlayacaktır.

İşlev bozukluğuna katkıda bulunabilen herhangi bir tıbbi problemi seçenekler arasından çıkarmak için başka testler de isteyebilir.

Doktor sizi bir ürolog (idrar yolu ve erkek üreme sisteminde uzmanlaşmış doktor), nörolog (sinir sistemi bozukluklarında uzmanlaşmış doktor), seks terapisti ve diğer danışmanlara havale edebilir.

Cinsel Problemleri Değerlendirmek İçin Hangi Testler Kullanılır?

Erkek cinsel problemlerinin sebeplerini ve derecesini değerlendirmek için birkaç test kullanılabilir. Bunlar arasında aşağıdakiler bulunur.

 • Kan testleri- Bu testler hormon seviyelerini değerlendirmek için yapılır.
 • Damar değerlendirme- Bu, penise kan akışının değerlendirilmesini içerir. Penise kan tedarik eden bir damardaki bir tıkanıklık sertleşme bozukluğuna katkıda bulunuyor olabilir.
 • Duyusal deneme- Özellikle diyabetik nöropatinin etkilerini değerlendirmede kullanışlı olan duyusal değerlendirme vücudun belirli bir bölgesinde sinir uyarılarının gücünü ölçer.
 • Nokturnal penis tümesans ve sertlik ölçümleri- Bu test uykuda doğal olarak gerçekleşen ereksiyonları izlemek için kullanılır. Bu test erkeğin sertleşme problemlerinin fiziksel mi yoksa psikolojik sebeplere mi bağlı olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir.

Erkek Cinsel İşlev Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Erkek cinsel işlev bozukluklarının birçoğu altta yatan fiziksel veya psikolojik problemlerin tedavi edilmesi ile düzeltilebilir. Tedavi stratejileri arasında aşağıdakiler bulunur:

 • Tıbbi tedavi, erkeğin cinsel işlev bozukluğuna katkıda bulunabilen herhangi bir fiziksel problemin tedavisini içerir.
 • İlaçlar, penise kan akışını arttırarak cinsel işlevi iyileştirmeye yardım edebilirler.
 • Hormonlar- Testosteron seviyeleri düşük erkekler hormon takviyesinden (testosteron replasman tedavisi) faydalanabilirler.
 • Psikolojik tedavi- Eğitimli bir danışmanla terapi kişinin cinsel işlevi üzerinde etkisi olabilen anksiyete, korku veya suçluluk hislerini ele almasına yardımcı olabilir.
 • Mekanik materyaller- Vakum cihazları ve penis protezleri gibi materyaller erkeklerin ereksiyon bozukluklarına yardımcı olabilir.
 • Eğitim ve iletişim- Seks ve cinsel davranış ve yanıtlar hakkıda eğitim erkeğin cinsel performans ile ilgili kaygılarını yenmesine yardımcı olabilir. İhtiyaçlarınız ve endişeleriniz hakkında partnerinizle açık diyalog da sağlıklı seks yaşamının bir çok engelini aşmaya yardımcı olur.

Cinsel Problemler İyileştirilebilir mi?

Cinsel problemlerin tedavisinin başarısı altta yatan sebebe bağlıdır. Tedavi edilebilir veya geriye döndürülebilir fiziksel bir durumla ilgili bozukluklar için mevcut durum iyidir. Stres, korku veya anksiyete ile ilgili hafif bozukluklar da danışmanlık, eğitim ve partnerler arasında daha iyi iletişimle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Cinsel Problemler Önlenebilir mi?

Cinsel problemler önlenemeseler de bozukluğun altta yatan sebebi ile uğraştığınızda problemi daha iyi anlayabilir ve onunla daha iyi başa çıkabilirsiniz. Cinsel işleyişinizi iyi tutmanıza yardımcı olması için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

 • Herhangi bir sağlık sorunu ile ilgili doktorunuzun tedavi planına uyun.
 • Alkol alımınızı sınırlayın.
 • Sigarayı bırakın.
 • Stres, depresyon ve anksiyete gibi duygusal veya psikolojik meseleleri ele alın. Gerekli şekilde tedavi görün.
 • Partnerinizle iletişimi arttırın.

Cinsel Bir Problemle İlgili Olarak Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Bir çok erkek zaman zaman cinsel bir problem yaşar. Ama problemler ısrarcıysa erkek ve partneri için sıkıntıya sebep olabilirler ve ilişkileri üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Eğer sürekli cinsel işlev problemleri yaşıyorsanız değerlendirme ve tedavi için doktorunuzu görün.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/erkeklerde-cinsel-problemler

Cinsel Bozukluk Nedir?

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları
Genel Bakış

Stres, cinsel işlev bozukluğunun ortak bir nedeni. Diğer nedenler şunlardır:

cinsel travma

 • psikolojik sorunlar
 • diyabet
 • kalp hastalığı veya diğer tıbbi durumlar
 • ilaç kullanımı
 • alkol kullanımı
 • belirli ilaçlar

Kötü gece vs Bozukluk Ne kötü bir gece bir bozukluk olur?

Dört kategoride cinsel işlev bozukluğu var. Bazen havalede değilsiniz normaldir. Bunların hiçbiri düzenli olarak olmaz ve cinsel yaşamınızı önemli ölçüde etkilenmediği sürece hiçbir rahatsızlık olarak düşünülmemelidir:

Arzu rahatsızlığı, cinsel ilişkilere sürekli olarak çok az veya hiç ilgi duymadığınız zamandır.

 • Uyuşukluk duygusu, duygusal olarak ruh halinize girdiğiniz anlamına gelir; ancak vücudunuz buna dahil değildir.
 • Orgazm bozukluğu duygusal olarak ruh halinde olduğunuz anlamına gelir, ancak zımnenemediğiniz için sizi sinirlendirir.
 • Ağrı bozukluğu cinsel ilişki sırasında ağrıyı gerektirir.

LibidoLibido lowdown

Erkeklerde, düşük testosteron seviyeleri, cinsel istek veya libido kaybına neden olabilir.

düşük östrojen seviyeleri

 • düşük testosteron seviyeleri
 • doğum sonrası hormonal değişiklikler
 • emzirme
 • menopoz
 • Diğer nedenler şunlardır:

yüksek kan

 • diyabet
 • bazı ilaçlar
 • ilişki sorunları
 • cinsel inhibisyon
 • stres
 • yorgunluk
 • gebelik korkusu

ED, bir erkek cinsel ilişki için uygun bir ereksiyon elde edemediğinde veya devam ettirmediğinde ortaya çıkar. Bu, aşağıdaki nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir:

kan akışı sorunu

sinir bozukluğu

 • penise zarar verir
 • stres veya depresyon gibi psikolojik problemler
 • ilişki sorunları
 • Peyronie hastalığı > kronik hastalık
 • bazı ilaçlar
 • Devam eden ED, endişe yaratabilir.
 • Boşalım bozuklukları Erkeklerde cinsel işlev bozukluğu: Boşalma bozuklukları
 • Erken boşalma, penetrasyon öncesinde veya derhal gerçekleşen boşalma halindedir. Bu sıklıkla performans endişesinin bir sonucudur. Ayrıca şu sebeplerden kaynaklanabilir:

diğer psikolojik stresörler

cinsel inhibisyonlar

sinir hasarı

 • omurilik hasarı
 • belirli ilaçlar
 • Ejakülasyon bozukluğu, hiç boşaldığınızda ortaya çıkar. Bazı erkekler, özellikle de diyabetik nöropati olanlar, retrograd boşalma yaşarlar.Orgazm sırasında boşalma penise çıkmak yerine mesaneye girer. Bunun önemli tıbbi sorunlara neden olmamasına rağmen doğurganlığı zayıflatabilir. Varsa doktorunu onunla görmelisin.
 • Ağrı ve rahatsızlıklar Kadınlarda cinsel işlev bozukluğu: Ağrı ve rahatsızlıklar
 • Birçok şey cinsel aktivite sırasında ağrıya neden olabilir. Yetersiz yağlanma ve gergin vajinal kaslar penetrasyonu ağrılı yapar. Gönülsüz vajinal kas spazmları veya vajinismus, cinsel ilişki zarar verebilir. Bunlar nörolojik, üriner sistem veya bağırsak rahatsızlıklarının semptomları olabilir.

Menopoz hormonal değişiklikleriyle cinsel ilişki rahatsız edebilir. Östrojen düzeylerinde bir düşüş, genital bölgede derinin inceltilmesine neden olabilir. Aynı zamanda vajinal astarı inceltebilir ve yağlamayı düşürebilir.

Bir orgazm zorluğu Kadınlarda cinsel işlev bozukluğu: Bir orgazm zorluğu Zor

Stres ve yorgunluk orgazmın düşmanlarıdır. Cinsel aktivite sırasında da ağrı ve rahatsızlık vardır. Cinsel dürtü düşük olduğunda veya hormonlar patlak verince kadınlar orgazmı sağlayamayabilir.

Harvard Tıp Okulu'na göre, kadın cinsel tepkisinin ölçüsü kolaylıkla ölçülebilir değildir ve kaliteye dayanmaktadır. Temel olarak, cinsel işlevlerinizde yoksa, cinsel hayatınızdan memnun değilseniz, orgazmınız olmasa bile.

Doktorunuzu ne zaman göreceksiniz? Doktorunuzu ne zaman görebileceksiniz

Cinsel sorunlar yaşanmaya başlandığında her iki taraf da endişe edebilmektedir. Eğer konuşmazsan işler tırmandırabilir.

Durum iyileşmezse veya fiziksel bir nedenden şüpheleniyorsanız, artık doktorunuzu görme vakti. Reçete ve reçetesiz ilaçların bir listesi de dahil olmak üzere eksiksiz bir tıbbi hikaye vermeye hazır olun. Sorunuzun özelliklerini doktorunuza bildirin.

Doktorunuz fizik muayene ile başlayacaktır. Sonuca bağlı olarak, bunu teşhis testi izleyebilir. Fiziksel bir neden bulamazlarsa, bir terapist görmeyi düşünün.

Fiziksel nedenleri tedavi etme Fiziksel nedenleri düzeltme

Tedavi, özel nedene bağlıdır. Bazen, altta yatan bir tıbbi durumun tedavisi durumu çözecektir. Bazı durumlarda, anahtarlama ilaçları işe yarayabilir.

Son yıllarda ED tedavisi çok ilerlemiştir. Birçok erkek, Viagra gibi reçeteli ilaçları kullanarak olumlu sonuçlara sahiptir. Diğer ilaçlar arasında mekanik yardımlar, penil implantlar veya ameliyatlar bulunur.

Yağlayıcı jeller veya kremler veya hormon tedavisi vajinal kuruluk sorununu çözebilir.

Psikolojik nedenleri tedavi etme Psikolojik nedenleri iyileştirme

Psikolojik danışma yardımcı olabilir. Bir terapist size stres ve kaygı ile baş etmeyi öğretebilir. Eşinizle ortak danışmanlık, iletişimi geliştirmeye ve yakınlığı artırmaya yardımcı olabilir.

Bazen, cinsel davranış hakkında destek ve eğitim, ihtiyacınız olan her şeydir. Danışmanlıkta beden imajını ve diğer önlemleri belirleyebilirsiniz. Derinde kök salmış cinsel işlev bozukluğu için, psikoterapi gerekli olabilir.

Görünüm Uzun vadeli görünüm

Genellikle cinsel işlev bozukluğu devam ederse, stres ve kaygı düzeyiniz arttıkça artar.Bu, sorunu kalıcı hale getirebilir. Çoğu zaman, cinsel işlev bozukluğu olan insanlar için görünüm oldukça iyidir. Bununla birlikte, bazı tıbbi durumlar üstesinden gelmeyi zorlaştırmaktadır.

Onlara açık bir şekilde yaklaşırsanız, stres veya geçici durumlardan ötürü cinsel işlev bozukluğunu tersine çevirebilirsiniz. Derinlemesine oturan psikolojik sorunların yönetimi daha uzun sürebilir veya asla tam olarak çözülmez, ancak bunları geliştirebilirsiniz.

Düşünmek için TakeawayPoints

İletişim önemlidir. Herhangi bir cinsel işlev bozukluğunuz varsa, eşinizle konuşun. Tıbbi tavsiye almaktan çekinmeyin. Ulusal Sağlık Enstitüleri, cinsel saldırı mağdurlarını danışmanlık çağrısı yapmaya çağırıyor.

Alkol veya uyuşturucuya istismar ederseniz, cinsel işlev bozukluğu yaşayabilirsiniz. Yeni bir ilaç almadan önce potansiyel yan etkileri hakkında bilgi edinin. Onları yalnızca yönettiği gibi almanız gerekir.

Cinsel işlev bozukluğu çoğu insanda bir zamanlar ya da başka bir dönemde olur. Devam eden bir sorun haline gelirse, yardım aramalısınız.

Источник: https://tr.medic-life.com/what-is-sexual-dysfunction-10321

Cinsel işlev bozuklukları

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel tutum ve davranışlarda farklılıklar, batı toplumlarında ekonomik ve teknolojideki değişiklerlerle birlikte gelişmiştir. Son on yıllarda ABD'de cinsel davranışlar libereal bir tutum içindeyken, AIDS korkusu yüzünden daha konservatif yaklaşımlara kayış bulunmaktadır. Aynı korku, rönesans devrindeki liberal cinsel devriminde son bulmasına neden olmuştu.

Ancak o dönem korkulan hastalık sifilizdi. Tabi ki, liberal tutum cinsel hayata ilgiyi arttırmış, aynı zamanda cinsel işlev bozukluklarıyla ilgili çalışmalar da artmıştır. 1994 yılında Chicago Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada şu sonuçlara varılmıştır: · Evli kadınların %85'i, evli erkeklerin ise %75'i eşlerinden memnun değiller.

· Evli çiflerin %41'i haftada iki kez cinsel ilişkiye girerken, bu oran bekar insanlarda %23. · Erkelerin yaşam boyu sahip olduğu partner sayısı ortalama 6 iken, kadınların 2. · Homoseksüel yönelim erkeklerde %2.8 iken, kadınlarda %1.4 oranında saptanmıştır.

Ancak erkeklerin %9'u kadınların ise, %5'i yaşamları boyunca en az bir kez homoseksüel bir deneyim yaşadıklarını belirtmişlerdir. · Vajinal cinsel ilişki hem erkekler(%83) hem de kadınlar (%78) için en çok tercih edilen ilişki biçimidir. · Evli çiflerin %93'ü aynı ırktan, %82'si eşit eğitim düzeyinde, %72'si aynı dini paylaşmaktadır.

· Hem erkek hem de kadınlarda, çocukluk çağında cinsel kötüye kullanım varsa da, ortalama partner sayısı 10'u geçmekte, grup seksi ve homoseksüel deneyimler artmaktadır. · Araştırmaya katılanların %8'i, haftada dörtten fazla cinsel ilişkiye girdiklerini belirtmişlerdir.

· Evli kadınların dörtte üçü, bekar kadınların ise %62'si orgazm olabildiklerini belirtmişlerdir. Erkeklerde ise bu oran %95'tir. · Erkeklerin yarısından fazlası, kadınların ise sadece %19'u hergün seks hakkında düşündüklerini söylemişlerdir. Cinsel ifade ve davranış, insanların ömürleri boyunca yaşamlarının önemli bir parçasıdır.

Cinsel davranış çok çeşitli faktörlerden etkilenir. Cinsellik, kişilik faktörleri, daha önceki yaşantılar, biyolojik yapı ile yakından ilgilidir. Normal cinselliğin tanımını yapmak zordur.

Kendine ve başkasına zarar verici olan, dürtülerini bir kişiye yöneltemeyen, primer cinsel organlara yönelemeyen uygunsuz kompulsiyonlarla birlikte olan cinsel ilişki normal dışı olarak tanımlanabilir. Cinsel Kimlik(Sexual Identity): Kişinin kromozomlarının belirlediği, genital organları ve sekonder seks özelliklerini içeren biyolijik özelliklerdir.

Cinsiyet Kimliği(Gender Identity): Kişinin kadınlık ya da erkeklik algısıdır. Davranışın erkeklik ya da kadınlık içsel yönlerini yansıtır. Biyolojik faktörler eksiksiz gelişimini tamamlasa bile erkeklik ya da kadınlık hissinin gelişiminde bir sorun olabilir. Cinsel Rol ve Davranış(Gender Role): Cinsel davranış kişinin biyolojik faktörlerinin getirdiği özelliklerden dolayı toplumun beklediği ve kabul ettiği davranışlardır. Cinsel davranışlar, cinsel kimlikle ilişkilidir.

Kadın Cinselliğinde Temel Kavramlar

Fizyopatoloji: Kadın cinselliği yaşla birlikte değişiklikler gösterir. Evliliğin ilk yıllarında partnerin de yoğun cinsel isteği ile kadının cinsel isteği de motive olmaktadır. İlerleyen yaşla birlikte orgazmik reaksiyonun daha çabuk olduğunu görüyoruz.

Menapoz öncesi dönemde, hormonal değişiklikler nedeni ile cinsel istekte azalma, depresyon görülebilir. Menapoz sonrasında ise cinsel davranışlar bireysel farklılıklar göstermektedir. Seksüel birleşmenin olabilmesi için, genital organlarda şekil ve fonksiyon değişiklikleri olmaktadır.

Kadın ve erkekte seksüel cevap dört basamakta incelenmektedir: 1. Uyarılma: Bu dönemde erotik duygular başlar ve vajinal lubrikasyon olur. Ayrıca solunum derinleşir tansiyonda ve nabız sayısında artış olur. Kadınların bir kısmında klitoral kanlanmadaki artışa bağlı ereksiyon olabilir. Vajina genişler. 2.

Plato: Bu dönemde orgazmdan önce uyarılma en üst düzeye ulaşır. Genital organlarda vazokonjesyon maksimum seviyededir. 3. Orgazm: Vajina çevresi, perineal bölge, bulbokavernoz ve pubokoksigeus kaslarında 0.8 saniye aralıklarla kontraksiyonlarla orgazm gerçekleşir. Kadında erkektekinin aksine yeni bir orgazm için refrakter period gerekmemektedir.

4. Rezolüsyon: Cinsel uyarıya bağlı olan değişiklikler hızla kaybolur. Nabız, tansiyon solunum birkaç dakika içinde normale döner. Vajinanın istirahat haline dönmesi 15 dakikayı bulmaktadır.

Erkek Anatomisi

Normal erişkin erkekte eksternal genital organlar; penis, skrotum, testisler, epididim ve vas deferensin bir kısmıdır. İnternal genital organlar ise; vas deferens, seminal vezikülller, ejekülatuar kanallar ve prostat bezidir.

Penisin boyutları değişiklik göstermekle birlikte, flasid durumda ortalama 7-11 cm, ereksiyon halinde ise 14-18 cm arasında değişmektedir. Ejekulasyon, semen ve prostat, seminal veziküller, vas deferens ve epididimden salgılanan sekresyondan oluşmaktadır.

Prostatik üretranın genişlemesi ve sekresyonun penil üretradan geçişi, erkekte klimakterik his uyandırır. Bu dönem ejekulasyonun emisyon fazıdır. Pelvik ve perineal kaslar da ejekülatın penil üretraya geçişine yardım eder.

Ejekülasyonun bu fazı somatik efferentlerin kontrolü aktındadır. Ejekulat, oratlama 2.5 ml(bir çay kaşığ) kadardır ve 120 milyon sperm içerir.

Genital Organların İnnervasyonu

Genital organların innervasyonu, genel olarak otonom sinir sistemi tarfından yapılmaktadır. Parasempatik(kolinerjik) sistem pelvik splaknik sinir(S2, S3 ve S4) aracılığı ile ereksiyonu aktive etmektedir. Bu sinir penil arterlerdeki düz kasları dilate eder.

Kan, korpus kavernozumdaki sinüslere dolar ve geri dönüşü inhibe edilir ve ereksiyon olur. Klitoral engorjman da, klitoral dokuda kan akımının artışı ile olmaktadır. Ejekulasyondan ise, sempatik(adrenerjik) sistem sorumludur.

Hipogastrik pleksus aracılığı ile adrenerjik impulslar uretral cresti, epididim, vas deferens, seminal veziküller ve prostatı uyarırlar. Pleksusun uyarılması emisyona yol açmaktadır. Kadında ise sempatik sistem orgazm sırasında vajina, uterus ve üretra kaslarının kontraksiyonlarını kontrol etmektedir.

Otonom sinir sistemi, hem stres, ilaç gibi dış faktörlerden hem de hipotalamik, limbik ve kortikal değişikliklerden çok kolay etkilenmektedir.

Cinsel İşlev Bozuklukları

DSM-IV'te cinsel işlev bozuklukları(CİB) 7 kategoride incelenmektedir:1. Cinsel istek bozuklukları 2. Uyarılma bozuklukları 3. Orgazm bozuklukları 4. Cinsel ağrı bozuklukları 5. Genel tıbbi duruma bağlı CİB 6.

Madde kulanımına bağlı gelişen CİB 7. Başka türlü sınıflandırılamayan CİB DSM-IV'te CİB'lar, Eksen I tanısı olarak ele alınmışlardır. Hastalarda birden fazla bozukluk birarada bulunabilir. CİB içnde, en fazla tek başına bulunan, prematür ejekulasyondur.

CİB'lar; hayat boyu, kazanılmış, jeneralize ve durumsal olabilir. Başka bir hastalığın sonucu, madde kullanımına bağlı, ilaç yan etkisi gibi nedenlerle olabilir. Cinsel işlevler, ilişki problemlerinden, performans anksiyetesinden çok çabuk etkilenir.

CİB'lar, bir çok hastada depresyon, anksiyete bozuklukları, şizofreni ve kişilik bozuklukları gibi diğer pisikiyatrik bozukluklar ile birliktedir.

Cinsel Öykü alma

Cinsel İstek Bozuklukları: DSM-IV'te cinsel istek bozuklukları iki grupta incelenmiştir. i) Hipoaktif cinsel istek bozukluğu ve ii) Cinsel tiksinme bozukluğu Kaynak: ME Ceylan, B Yazan, Araştırma ve Klinik Uygulamada Biyolojik Psikiyatri, Cilt 3, Anksiyete Bozuklukları, 1997, İstanbul

Источник: https://www.e-psikiyatri.com/cinsel-islev-bozukluklari-35688

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть