Erkeklerde Kısırlığın Nedenleri

içerik

Kadınlarda Kısırlık Neden Olur? Kısırlığın Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Erkeklerde Kısırlığın Nedenleri

Son yıllarda doğal yollarla çocuk sahibi olmak epey zorlaştı. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler üzerinde yapılan araştırmalara göre her 10 çiftten 5’i tüp bebek, aşılama ve buna benzer yöntemlere başvuruyor.

Kadınlarda Kısırlık Nedir?

Kadınlarda kısırlık terimi, genellikle bir kadının bir çocuğa hamile kalamadığı bir durumu tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Kadınlarda kısırlığın gerçek tıbbi tanımı, kadının 12 aylık düzenli (haftada en az üç kez), korunmasız cinsel ilişkiden sonra gebe kalamamasıdır.

Kısırlık (İnfertilite) hem kadınlar hem de erkekler için çok üzücü ve duygusal bir konu olabilir ve bu konuda profesyonel danışmanlığın alınması çok önemlidir.

Kadınlarda kısırlık nedenlerini teşhis etmek oldukça zordur. Kısırlık nedenine bağlı olarak pek çok farklı tedavi yöntemi vardır. Kısırlık sebebi ile hamile kalamayan kadınların yüzde 95’i kısırlık tedavisi ile birlikte başarılı bir şekilde gebe kalabiliyor.

Kadınlarda Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda kısırlığın ana belirtisi gebe kalamamaktır. Uzun süreli (35 gün veya daha fazla), veya kısa süreli (21 günden az), düzensiz adet döngüsü veya adet görememe, gebe kalamadığınız anlamına gelebilir. Kısırlığa ilişkin bundan başkaca işaret veya semptomlar olmayabilir.

Ne Zaman Doktora Görünmek Gerekir?

Kısırlık ile ilgili doktora görünmek bazen yaşınıza bağlıdır:

 • 35 Yaşına kadar çoğu doktor, test veya tedaviden en az bir yıl önce sizden hamile kalmaya çalışmanızı önerir.
 • 35 ila 40 yaşları arasındaysanız endişelerinizi altı ay boyunca doktorunuzla konuşun.
 • 40 yaşından büyükseniz, doktorunuz hemen test veya tedaviye başlamanızı isteyebilir.
 • Siz ya da eşinizin doğurganlık sorunları olduğunu, ya da düzensiz veya ağrılı dönemler, pelvik inflamatuar hastalık, tekrarlayan düşükler, önceki kanser tedavisi ya da endometriozis öykünüz varsa, doktorunuz da test veya tedaviye başlamak isteyebilir.

Kadınlarda Görülen Kısırlığın Sebepleri

Kadınlarda görülen kısırlığın genetik yatkınlığın dışında birçok sebebi bulunuyor. Bir hastanın kısır olup olmadığını anlamak için doktor tarafından birçok test yapılması gerekir.

Eğer testin sonucunda yüzde 1 oranında dahi pozitiflik görülürse o kişinin bebek sahibi olması olasıdır.

Bazı durumlarda kısırlığın neden olduğu semptomlar saptanırken bazı durumlarda ise nedeni bilinmeyen kısırlığın görüldüğü de oluyor.

Kadınlarda görülen kısırlığın nedenleri çok çeşitlilik gösterdiği gibi bu sorunun altında herhangi bir neden de olmayabilir. Kadınlarda yaşanan bebek sahibi olamama durumunun nedenlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Yumurtalıkların İyi Çalışmaması

Yumurtalıkların işlevsel olarak görevini yerine getirmemesi durumunda kısırlık oluşur. Döllenmenin olması için yumurtanın çatlayarak dışarı atılması gerekmektedir. Eğer yumurta dışarı atılmazsa bu yumurtalıklarda yaşanan fonksiyonel bir bozukluktur.

Sağlıklı bir kadın normalde 28 günde bir adet olur ve düzenli adet gören bir kadının yumurtalık rezervleri de görevini yerine getiriyordur. Yumurtalıklarında sorun olan bir kadın düzenli adet göremez. Düzenli adet görememek de kısırlığa sebep olur. Yumurtlama bozukluklarını 3 başlık altında toplayabiliriz:

Yumurtalıkların doğuştan çalışmaması

Doğumsal olarak yumurtalıkları olmadan doğan kızlarda hiç adet kanaması görülmez ve bu da bebek sahibi olmaya tamamen engel bir durumdur.

Prolaktin (süt hormonu) hormonunun normalden fazla salgılanması

Kadınlarda yer alan süt hormonu normalden fazla salgılanırsa yumurtlama zorlaşabilir. Bu durumda tedavi olmak gerekir.

Polikistik over

Adet periyodunun çok seyrek gerçekleşmesi durumudur. Genel olarak polikistik over sendromunda kadınlar hiç adet görmezken bazıları adet görmeye devam eder. Yağ hücrelerinin fazla olmasının da etkisi olduğu bu hastalıkta bebek sahibi olmak oldukça zordur.

Tüplerin Tıkalı Olması

Tüplerin birinin ya da tamamının tıkalı olması durumunda erkekten gelen sperm hücresi yumurtalıklara ulaşamaz ve bu durumda döllenme gerçekleşemez.

Tüplerin sadece tıkalı olması değil hasarlı olması durumlarında da gebelik mümkün olmayabilir. Geçirilen ameliyatlar, endometriozis veya herhangi bir mikrop yüzünden tüpler hasar görebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da tüplerin hasar görmesine sebep olabilir.

Tüplerin tıkalı olması durumunda laparoskopik müdahale ile tüpler açılabilir. Tüplerin açılması gebelik şansını yüzde 10 oranında artırabilir. Tüplerin hasarlı olduğu durumlarda ise pelvik muayene ile ilk önce hasarın derecesi belirlenir. Daha sonra cerrahi müdahale ile hasarın yarattığı olumsuzluklar en aza indirilir. Bebek sahibi olma şansı da kadının yaşına bağlı olarak artmış olur.

Endometriozis

Endometriozis rahim içinde yer alan dokunun rahim dışında oluşmasıdır. Eğer bu doku tüpler ve yumurtalıklarda meydana gelirse karın içi kanamalara ve yapışıklıklara neden olabilir. Bu kanamalar enfeksiyona dönüşürse kist oluşur. Kist oluşumu da çocuk sahibi olmaya engel teşkil eder. Endometriozis varlığı saptandığında hemen tedaviye başlanması gerekir.

Genellikler gebelik için tedavi olan kadınlarda endometriozis sıkça görülmektedir. Endometriozis kistlerinin laparoskopik cerrahi ile çıkarılması mümkündür. Şayet kist tamamen temizlendikten 6 ay sonra halen bebek sahibi olunamıyorsa tüp bebek tedavisi yaptırmak hamilelik şansını artırabilir.

Rahim Ağzı Hastalıkları

Rahim ağzında yer alan mukusun yeterince sperm hücrelerini tutamaması sonucunda kısırlık meydana gelebilir. Östrojen ve progesteron hormonlarının azlığı sebebiyle mukus sağlıklı bir şekilde üretilemeyebilir. Bu yüzden doktora başvurularak hormon tedavisi görmek gerekir. Ayrıca rahim ağzında polip ya da miyom varsa bu şikâyetler sebebiyle de kısırlık olabilir.

Saraçoğlu Kısırlık (İnfertilite) Hastalığına Karşı Kür

https://www..com/watch?v=lPZ5_tHIfnM

Источник: https://saglikhaberleri.com/kadinlarda-kisirlik-neden-olur-kisirligin-belirtileri-ve-sebepleri-nelerdir/

Erkeklerde kısırlık nedenleri

Erkeklerde Kısırlığın Nedenleri

Doğumda veya doğumdan sonra en geç bir yıl içinde testisler skrotuma (yumurtalık torbasına) iner. Testislerin her ikisinin veya bir tanesinin skrotuma inmemesi, kriptorşizm olarak adlandırılır. Bu vakalarda karın içinde yukarıda kalan testisler daha yüksek ısılara maruz kaldıkları için sperm üretimi bozulur.

Çift taraflı inmemiş testis vakalarında azospermi (menide hiç spermin olmaması) görülebilir. İnmemiş testis vakalarında ileride testis tümörü gelişme ihtimali de fazladır. Testisler 1-2 yaşları arasında cerrahi ile yumurtalık torbasına indirilirse, ileride üreme sağlığı olumsuz etkilenmez.

Erken tedavi edilmemiş vakalarda, yardımcı üreme teknikleri ile çocuk sahibi olunabilir.

Testis Tümörleri

Testis tümörü nedeni ile tedavi gören erkeklerde infertilite sık görülür. Kemoterapi için kullanılan ilaçlar ve radyoterapi, sperm üretimini olumsuz etkiler. Bu vakalardan tedavi öncesinde alınan sperm örnekleri dondurularak saklanır.

Testislerde meydana gelen yaralanmalar, infertilite ile sonuçlanabilir. Travma sonrası testislerde bulunan sertoli hücreleri, kan dolaşımına karışarak anti-sperm antikorlarının oluşmasına ve bu da kısırlığa yol açar.

Varikosel

Varikosel, skrotumda (yumurtalık torbası) ve testislerin etrafında oluşan varisli damarlardır. Genişlemiş damarlar erkeklerin yüzde 15’inde görülür.

Her varikoseli olan erkek infertil değildir fakat infertilite nedeni ile değerlendirilen erkeklerin yaklaşık üçte birinde varikosel vardır. Spermatik damarların kapakçıklarının olmaması veya çalışmaması nedeni ile kan geriye doğru kaçarak göllenir.

Bu, vakaların yüzde 90’ında sol tarafta görülür.

Varikosel; kan akımının yavaşlamasına bağlı olarak skrotumda ısı artışına neden olarak, sol böbrek üstü bezinden gelen ters yöndeki kan akımı testislerin yüksek düzeyde toksik atıklara maruz kalmasına neden olarak, üreme hormonlarının dengesinin bozulmasına neden olarak infertiliteye yol açar. Varikoselden şüphelenildiğinde Doppler Ultrasonografi incelemesi ile tanı kesinleştirilir.

Enfeksiyonlar erkeklerde kısırlı nedenlerinden biridir

Üreme organlarındaki enfeksiyonlar infertiliteye yol açabilir. Gonore (bel soğukluğu), tüberküloz ve bazı bakteriyel enfeksiyonlar sırasında meydana gelen iltihabi reaksiyonlar üreme kanallarında tıkanıklıklara yol açar.

Bakteriyel enfeksiyonlar sperm hareketini bozarak ve gelişmekte olan sperm hücrelerine zarar vererek kısırlığa neden olabilir. Kabakulak özellikle geç yaşta geçirildiğinde testis tutulumu görülür ve kalıcı hasar oluşur.

Cinsel temas yolu ile bulaşan ve oldukça yaygın olarak görülen klamidya, mikoplazma ve üreoplazma enfeksiyonları da sperm kalitesini bozarak infertiliteye neden olabilir. Bu enfeksiyonların erken tanı ve tedavisi önemlidir.

Yüksek ateşli hastalıklar üreme sağlığını olumsuz etkiler. Yüksek ateş birkaç saat içinde sperm hücrelerine zarar verir. Yüksek ateşli hastalık geçiren bir erkekte yaklaşık üç-dört hafta sonra sperm sayısında ve normal yapıdaki spermlerin oranında azalma görülür.

Böbrek ve karaciğer hastalığı olan erkeklerde üreme hormonları azalır. Böbrek hastalarında impotans, cinsel isteksizlik, sperm üretiminde azalma görülür. Özellikle sık diyalize giren hastalarda hormonal dengesizlik ve sperm üretiminde azalmaya rastlanır.

Bazı alerjik reaksiyonlardan sonra da sperm kalitesinde bozulma görülmektedir.

Üreme kanallarında tıkanıklık

Üreme kanallarında meydan gelen tıkanıklıklar spermin dışarı çıkışını engeller. Enfeksiyonlar, yaralanmalar, cerrahi işlemler; kanallarda tıkanıklıklara neden olabilir. Bazı erkeklerde ise kanallar doğuştan yoktur. Her iki tarafta da tam tıkanıklığın olduğu durumlarda menide hiç sperm bulunmaz.

Geriye boşalma

Ejakülasyon (boşalma) sırasında meninin mesaneye doğru geriye akmasıdır. Bu vakalarda boşalma sırasında bazen çok az meni dışarı akar bazen hiç akmaz.

Bu durum diyabet (şeker hastalığı), multiple skleroz, mesane boynu yaralanmaları ve prostat ameliyatları sonrasında veya hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Bu vakalardan alınan idrar örneklerinden spermler ayrıştırılarak aşılama yapılabilir.

Omurilik zedelenmeleri; ejakülasyonun olmamasına, ereksiyon (sertleşme) problemlerine, cinsel ilişkinin gerçekleşememesine ve sperm üretiminin azalmasına neden olur. Bu vakalarda elektrik uyarı ile ejakülasyon gerçekleştirilebilir.

Bazı genetik bozukluklar kısırlığa neden olabilir

Cinsiyet kromozomlarındaki birçok bozukluk infertiliteye neden olur. Bu vakaların birçoğunda testisler ve sperm üretimi olumsuz etkilenmiştir. Cinsiyet kromozomlarını etkilemeyen genetik bozukluklar da infertiliteye neden olabilir.

Bazı kas hastalıklarında, orak hücreli anemide, Akdeniz anemisinde ve mesaneye ait bozukluklarda infertilite sık görülür. İnfertilitenin eşlik ettiği diğer bir hastalık olan kistik fibroz vakalarında ise meni miktarı ve sperm sayısı azdır.

Bu vakalarda sperm kanalları gelişmemiştir.

Antibiyotik ve kemoterapi sperm üretimine zarar verir

Çevresel faktörler ve yaşam tarzı üreme sağlığını şu şekilde etkiler:

Sigara sperm sayısını, hareketini ve yapısını olumsuz etkiler. Sigara içen erkeklerin eşlerinde düşük ihtimalinin arttığı belirlenmiştir.

Alkol, sperm üretiminin bozulmasına neden olur. Kronik alkolizm vakalarında testisler küçülür, testosteron üretimi bozulur.

Uyuşturucu maddeler sperm kalitesini ve üretimini olumsuz etkiler. Bu maddeler hormonal dengesizliklere de yol açar.

Antibiyotiklerin birçoğu, parazit ilaçları, depresyon, mide ülseri, hipertansiyon ve alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçların, erkek üreme sağlığını olumsuz etkilediği gösterilmiştir.

Kemoterapi ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, sperm üretimine zarar verir. Bu ilaçların bir kısmının etkisi kalıcı olabilir. Kemoterapi öncesinde bu hastalardan ileride kullanılmak üzere sperm örnekleri alınarak dondurulabilir.

Testislerde sperm üreten hücreler radyasyona çok duyarlıdır. Radyoterapi gören hastalarda sperm üretimi üç-beş yıl içinde tekrar başlayabilir.

Yüksek ısı, sauna ve sıcak su banyoları sperm üretimini olumsuz etkiler.

Üreme hormonlarının eksikliği kısırlık nedeni

Üreme hormonlarının üretimi ve salınması hipotolamus, hipofiz bezi ve testisler tarafından kontrol edilir. Hipofiz bezinden LH (Luteinize edici hormon) ve FSH (Folikül stimüle edici hormon) salgılanır. Bu hormonların salınımını hipotalamustan salınan GNRH adı verilen hormon kontrol eder.

Testislerde testosteron üretilir ve testosteron genital organlar dışındaki dokularda androjenlere (erkeklik hormonu) ve östrojenlere (kadınlık hormonu) dönüştürülür.

Hipogonadotropik Hipogonadizm, Kalman Sendromu, İzole LH eksikliği, Hiperprolaktinemi veya Postpubertal Gonadotropin eksikliği de erkek kısırlığına neden olabilir.

Hazırlayan: Ferti-Jin Tüp Bebek ve Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/erkeklerde-kisirlik-nedenleri/

Erkekte Kısırlık Nedenleri, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Var mıdır?

Erkeklerde Kısırlığın Nedenleri

Doğurganlık, birçok faktörden olumsuz olarak etkilenebilen biyolojik bir unsurdur. Kadın veya erkek fark etmeksizin tüm canlılarda doğurganlık problemleri yaşanması sıkça görülmektedir.

Bir insanın belirli bir süre boyunca doğal yöntemlerle bebek sahibi olamaması durumunda bir doğurganlık probleminden, yani kısırlıktan söz edebilmek mümkündür. Kısırlığın kaynağının ne olduğu detaylı bir şekilde incelenmeli ve uygun koşullarda tedavi gerçekleştirilmelidir.

Hem kadında hem de erkekte kısırlık nedenleri olarak birçok problemden bahsedilebilir.

Erkeklerde kısırlık nedir?

Erkekler, sperm adı verilen hücreler nedeniyle doğurganlık yetisi kazanmaktadır. Bir spermin, kadındaki yumurta hücresini döllemesiyle birlikte gebelik meydana gelir.

Ancak, spermin yumurtayı başarılı bir şekilde dölleyebilmesi için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekir. Spermin varlığı, sayısı, kalitesi gibi özellikleri mümkün olduğu kadar üst seviyede olmalıdır.

Eğer spermin oluşumunu engelleyen, sayısını azaltan, kalitesinin düşmesine sebep olan birtakım rahatsızlıklar mevcutsa erkekte kısırlık mümkün olabilir.

Erkeklerde kısırlık belirtileri nelerdir?

Kısırlık, çoğu vakada hiçbir belirti vermeden ilerleyen bir sağlık problemidir. Genellikle, çiftlerin bebek sahibi olamaması durumunda hekime başvurmasıyla birlikte, yapılan tetkikler sonucunda kısırlık teşhis edilir.

Ancak erkeklerde doğurganlığın ölçütü olan sperm, bazı durumlarda kısırlığa dair belirtiler verebilir. Ejakülasyon sonrası hiç sıvı gelmemesi veya az miktarda gelmesi; spermdeki renk, koku ve kıvam değişiklikleri gibi somut etkenler kısırlığın teşhisi için önemli belirtilerdendir.

Erkekte kısırlık nedenleri nelerdir?

Bir erkeğin doğurganlık probleminin var olması genellikle karmaşık nedenlere dayanmaktadır.

Bu nedenle, kısırlık teşhisi konulan erkeklerin neredeyse yarısında hangi etkenin bunu meydana getirdiği anlaşılamamaktadır.

Erkeklerdeki üreme sorunları, genellikle sperm miktarının az veya kalitesinin düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Erkeklerdeki kısırlığın yaygın nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Önceden var olan genetik koşullar,
 • Hormon bozuklukları,
 • Kasık bölgesinde yaralanma,
 • Fıtık onarımı veya vazektomi gibi ameliyatlar,
 • Özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonları veya ergenlikten sonra şiddetli bir kabakulak enfeksiyonu gibi riskli bir enfeksiyona yakalanmak,
 • Zehirli kimyasallara veya radyasyona maruz kalmak,
 • Kanser hastalığı tedavileri,
 • Sıkı ve sıcaklığı arttıran iç çamaşırı giymek,
 • Sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı kısırlığa neden olabilmektedir.

Erkeklerde kısırlık tedavisi mümkün müdür?

Erkekte kısırlık nedenleri dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Sorunun kaynağı basit nedenlere dayanıyorsa, öncelikle tercih edilmesi gereken yöntem ilaç tedavisidir.

İlaç tedavisi, kısırlık problemi yaşayan erkeklerde genellikle olumlu etkiler sağlamaktadır. Yeterli gelmediği durumlarda veya fiziksel bir engel mevcut ise cerrahi yöntem de tercih edilebilir.

Bazı kısırlık nedenlerini ortadan kaldırmak için tıbbi müdahalelerin yanı sıra, psikolojik destek de gerekebilir.

Erkeklerde sık görülen kısırlık problemleri nelerdir?

Kısırlık nedenlerinin bazıları doğuştan itibaren var olsa da, bazıları sonradan kazanılabilmektedir.

Bu durum, ejakülatta sperm yokluğu olarak tanımlanır. Kısırlıktan mustarip erkeklerin yaklaşık %5’ini etkilemektedir. Vücudun sperm üretmemesi ile ilgili olsa da, çoğunlukla ejakülatör kanallarda veya vas deferenslerde gelişen tıkanıklığın bir sonucudur. Bu durum, spermin testislerden çıkmasını engelleyebilir.

Ejakülatta çok az sayıda sperm hücresi olduğunu gösterir. Azospermide olduğu gibi ejakülatör kanallar veya vas deferens tıkanıklığı nedeniyle olabilir.

Bazı durumlarda, ejakülasyon durumunda spermleri penise taşıyan tüpler gelişemez. Bu duruma sahip bir erkek testislerde canlı sperm üretse de; sperm dışarı çıkamadığı için hamilelik imkansız hale gelir.

Ejakülatör kanallarındaki tıkanıklıklar genellikle yaralanma ya da enfeksiyon kaynaklı olsa da, doğuştan itibaren de var olabilmektedir.

Testis torbası olarak bilinen skrotumda, genişlemiş varisli damarlar bulunması durumudur. Bu problem sperm üretimini ve kalitesini etkileyebilir.

Bir erkek iyi miktarda sperm üretse dahi, spermin nasıl şekillendiği ya da nasıl hareket ettiği ile ilgili sorunlar bulunmaktadır.

Sperm taşıyan kanalların bloke edilmesiyle gerçekleştirilen vazektomi operasyonu sonucunda spermler dışarı çıkamadığı için kısırlık oluşacaktır.

Ereksiyonun mümkün olmadığı durumlarda spermin dışarı çıkması mümkün olmayacaktır.

Источник: https://havvaagargun.com/erkekte-kisirlik-nedenleri-belirtileri-nelerdir-tedavisi-var-midir/

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Erkeklerde Kısırlığın Nedenleri

Sperm üretiminin fazla olmaması, hareketsiz olması veya spermlerin yapısında bozukluk olma durumunda sperm kanallarında tıkanıklık meydana gelmesi sebebinden dolayı, hamileliğin sağlanamaması durumudur.

Erkek kısırlığına sebep olan etkenler, yaralanmalar neticesinde meydana gelen hasarlar, kronik hastalıklar, yaşam şekli ve açıklanamayan nedenlerden dolayı meydana gelen sorunlar, kısırlığa sebep olabilir.

Ancak hızla gelişmeye devam eden teknolojinin yardımı ile kısırlık sorunları artık büyük ölçüde tedavi edilebilmektedir.

2 ) Erkek kısırlığında ki bulgular nelerdir?

Kadından kaynaklanan bir sorunun olmaması halinde, erkekten dolayı bebek sahibi olamama ilk bulgusudur. Bebek sahibi olamamanın dışında görünür farklı bir bulgu ile pek karşılaşılmamaktadır. En fazla karşılaşılan erkeklerde kısırlık bulguları;

 • Çocuk sahibi olamama
 • Yüzde ki veya vücuttaki kıllarda azalma
 • Testislerde oluşan ağrı ve şişlik
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları

3 ) Erkekte kısırlık nedenleri nelerdir?

Erkekte görülen kısırlık nedenlerini 2 ana gruba ayırabiliriz. Bunlar;

 • Sperm üretiminde bozukluk
 • Spermi testislerden dışarı taşıyan kanallardaki sorunlar

4 ) Sperm üretim bozuklukları

Sperm miktarının az, hareketlerinin zayıf ve spermde şekil bozukluğu olması doğal yol ile hamilelik sağlanmasını zorlaştırır. Hatta bazı zamanlarda bu durumu imkansız hale getirir. Sperm üretimini ve olgunlaşmasını etkileyen çok fazla faktör bulunmaktadır.

Varikosel
Testisin toplardamarlarında normal dışı görülen gelişmeler, varikosel olarak ifade edilir. Varikosel, ısının artmasına sebep olarak, sperm üretimini ve hareketliliğini bozabilir.

Enfeksiyonlar
Ergenlik döneminde veya erişkin dönemde yaşanan kabakulak, testislerde de orşite neden olabilir. Bu durum da aynı şekilde sperm üretimini bozabilir.

İnmemiş testis
Erkek çocukta, doğum sırasında testisler kanal içinden yerlerine inmiş olmalıdır.

Doğumun ardından 1 yaşına girene kadar testisler torbalarına inmez ise, cerrahi müdahale ile yerlerine indirilmelidir.

Aksi halde karınlarında ve testis kanalında kalan testisler ısıya maruz kalacağından dolayı, sperm üretimi geri dönüşümsüz bir şekilde bozulabilir ve bu durum testis kanserine de temel hazırlayabilmetedir.

Çevresel toksinler
Kanser tedavisi amacı ile kullanılan ilaç ve ışın tedavileri, testiste sperm ana hücrelerinde hasara sebep olarak, sperm üretimi bozabilirler. Bu durum tedavi yapılmadan önce hastaya açıklanarak, spermlerin dondurulup saklanması tavsiye edilmektedir.

İlaç kullanımı ve alışkanlıklar
Beyin sapını etkileyerek erkeklik hormonlarının üretimini ve dengesini bozan durumlar, karaciğer ve böbrek hastalıkları, geçirilen ateşli hastalıklar, hormon üretimini etkileyen ilaçlar, alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı, çok sıcak ortamlarda bulunmak, kimyasal madde ve radyasyon maruz kalmak, erkekte sperm üretimini bozabilen sebeplerin ilk sıralarında yer almaktadır.

Genetik bozukluklar
Menisinde hiç sperm ile karşılaşılmayan veya 5 milyon’dan daha az sperm bulunan erkekte, genetik bozukluk görülebilir.

Bu durumda kromozom tayini ve Y kromozomunda mikrodelesyon taraması yapılması daha uygun olur.

Bu bozukluklar Y kromozomu aracılığı ile erkek çocuğa genetik geçiş gösterecek ve erkek çocuk ileride aynı problem ile tekrar karşılaşabilecektir.

5 ) Sperm kanallarına ait bozukluklar nelerdir?

Spermin üretim yeri olan testislerden dışarı çıkmasını engelleyen tam veya kısmi tıkanıklıklar kısırlık nedeni olabilmektedir.

Bu kanallar doğuştan gelişmemiş olabilir veya geçirilmiş enfeksiyon ve cerrahi operasyonlara bağlı olarak sonradan tıkanabilir.

Sinir sistemi hastalıkları, şeker hastalığı, prostat, idrar kesesi ve kanalına ait geçirilmiş operasyonlar meninin dışarı atılamayıp idrar kesesine geri kaçmasına neden olarak kısırlığa neden olabilirler.

6 ) Doktora ne zaman başvurmak gerekir?

 • 1 yılı geçtiği halde, korunma yöntemi kullanılmadan düzenli ilişki sonucu hamilelik sağlanamaması durumunda,
 • Cinsel isteksizlik veya cinsel fonksiyon bozuklukları bulunması durumunda,
 • Testislerde ağrı, şişlik ve kitle oluşmuşsa
 • Geçmişte üreme bölgesi ile alakalı cerrahi işlem yapılmışsa
 • Sperm sayısının yeterli olmaması durumunda

Источник: https://www.aliosmankoyuncuoglu.com/erkeklerde-kisirlik-nedenleri-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/

KISIRLIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Erkeklerde Kısırlığın Nedenleri

Kısırlık, son bir yıl içinde fakat genellikle son altı ay içinde, korunmasız bir şekilde seks yapılmasına rağmen hamilelik durumunun gerçekleşmemesi halidir. Günümüzde kısırlık bir hayli artmıştır. Sadece ABD’de çiftlerin % 15’i kısırdır. Partnerlerin sadece biri ya da ikisi birden kısır olabilir. Ama genellikle sadece bir taraf kısırdır.

Kısırlık, tek bir nedene bağlı olarak gelişebildiği gibi, gebelikten korunma yöntemlerinin sürekliliği nedeniyle de gelişebilir. Ama neyse ki, kısırlığın üstesinden gelmek için güvenli ve etkili tedavi yöntemleri vardır. Bu tedaviler, önemli oranda gebe kalınmasına yardımcı olmaktadır.

Gebeliğin oluşabilmesi için yumurtlama ve döllenme gibi karışık süreçlerin doğru şekilde işlemesi gerekir. Bazı çiftler için kısırlık problemi, mevcut olan doğumdan kaynaklanmaktadır. Veya bir şeylerin yanlış ve ters gitmesi, kısırlık ile sonuçlanabilir.

Çiftlerin her ikisi için de kısırlık oluşum nedenleri şu şekildedir;

 • Kısırlık vakalarının yaklaşık üçte biri, sadece erkekten kaynaklanmaktadır.
 • Kısırlık vakalarının yaklaşık üçte biri, sadece kadından kaynaklanmaktadır.
 • Geriye kalan durumlarda, hem kadın hem de erkek kısırlık kaynağı olabilir ya da her ikisinde de kısırlık için herhangi faktör olmayabilir.

Erkeklerde Kısırlık Oluşma Nedenleri

Erkeklerde kısırlık durumunun yaşanmasının bazı nedenleri olabilir. Bu nedenler şu şekildedir;

 1. Anormal sperm üretimi ya da sperm fonksiyonu: Bu durum, inmemiş testis, genetik bozukluklar, diyabet gibi sağlık sorunları, önceden geçirilmiş kabakulak gibi enfeksiyonlar, travma ya da önceden testislerden veya kasıklardan ameliyat olmak gibi çeşitli sorunlara bağlı olarak gelişebilir. Testislerdeki damarların genişlemesi, kan akışını ve ısısını artırabilir. Bu durumda, sperm sayısını ve formunu etkilemektedir.
 2. Sperm dağıtımı ile ilgili sorunlar: Bu durumlar, erken boşalma, geri boşalma, bazı genetik hastalıklar, kistik fibrozis, yapısal problemler, testislerin tıkanması, epididimis, üreme organlarında hasar oluşması ya da bir kazadan dolayı yaralanma olması gibi cinsel problemler nedeniyle oluşmaktadır.
 3. Daha önceden meni kanalı ameliyatı (vazektomi) geçirmiş olmak, sperm kurtarımına dayanan ameliyatlar geçirmek de sperm dağıtımı ile ilgili sorunların yaşanmasına sebep olabilir.
 4. Bazı kimyasal ve toksinlere yüksek dozda kalmak: Böcek ilacı, bitki ilacı, radyasyon, sigara, alkol, esrar ve steroidler (testosteron da dahil) gibi kimyasallara, çok fazla oranda maruz kalmak, erkeklerde kısırlık oluşmasına neden olabilir. Bunlara ek olarak, sık sık saunaya gitmek ve sıcak küvette vakit geçirmek, yani çok fazla ısıya maruz kalmak da, sperm üretimini bozabilir.
 5. Kanser tedavisi ile alakalı hasarlar: Radyasyon ya da kemoterapi gibi tedavi yöntemleri, sperm üretimini olumsuz etkilemektedir.

Kadınlarda Kısırlık Oluşma Nedenleri

Kadınlarda kısırlık durumunun yaşanmasının bazı nedenleri olabilir. Bu nedenler şu şekildedir;

 1. Yumurtlama bozuklukları: Yumurtaların serbest kalmasının önlenmesi ya da aksaması gibi sorunları kapsar. Polikistik yumurtalık sendromu gibi hormonal sorunlar, yumurtalıkların testosteron erkek hormonunu çok fazla miktarda üretmesi, hiperprolaktinemi (anne sütü üretilmesini kontrol eden prolaktin hormonunun çok fazla üretilmesi) gibi problemler, kadınlarda kısırlığa yol açabilir. Diğer yandan, aşırı miktarda egzersiz yapmak, beslenme bozuklukları, kazalar, yaralanmalar ve tümörler de yumurtlama bozukluklarına sebep olmaktadır.
 2. Rahim ya da rahim ağzı anormallikleri: Rahim boynu ya da rahim boynu mukuslarını içeren sorunlar ya da anormallikler, rahim boşluğu ya da şekli ile alakalı sorunlar, kısırlığa yol açabilir. Kadınlarda yaygın olarak gözlenen ve rahim duvarında oluşan iyi huylu tümörler, nadir olarak da olsa kısırlığa sebep olabilir. Fallop tüplerinin tıkanması, tümörlerin rahim boşluğunu bozması, döllenmiş yumurtanın yerine ulaşması ile ilgili sorunların yaşanması da kısırlığa yol açabilir.
 3. Fallop tüplerinin tıkanması ya da hasara uğraması: Bu durum genellikle fallop tüplerinin iltihaplanması sonucu gerçekleşir. Endometriozis gibi rahim hastalıkları da fallop tüplerinin tıkanmasına sebep olarak, kısırlığa yol açabilmektedir.
 4. Primer yumurtalık yetmezliği: Erken menopoz olarak da bilinen bu durum, 40 yaşından önce gerçekleşir. Bu duruma ise, bağışıklık sistemi sorunları, radyasyon, kemoterapi tedavisi ve sigara neden olabilmektedir.
 5. Pelvik sorunları: Karın ameliyatları, apandisit ameliyatları ya da pelvik ameliyatlar sonrasında, organları bağlayan yara izlerinin enfeksiyon kapması, kısırlığa ol açabilir.

Kadınlarda kısırlığa sebep olan diğer nedenler ise şöyledir;

 • Tiroid problemleri,
 • Kanser ve tedavi süreci,
 • Bazı ilaçlar,
 • Cushing hastalığı, orak hücreli anemi, böbrek hastalıkları ve diyabet gibi bazı hastalıklar.

Kısırlık Belirtileri

Normalde 6 ay boyunca korunmasız olarak seks yapan birçok çift, hamilelik amacına ulaşır. 12 ayın üzerinde süreyle, düzenli olarak korumasız seks yapan çiftlerin yaklaşık % 90’ı hamilelik hedefine ulaşmaktadır. Bu süreç doğaldır ve herhangi bir tedavi gerektirmeden gerçekleşir.

Kısırlığın en temel belirtisi, çiftlerde gebelik için yeterli gücün (iktidarsızlık) olmamasıdır. Bunun dışında belirgin herhangi bir semptom yoktur.

Fakat bazı durumlarda, kadınlarda kısırlık belirtileri şu şekilde olabilir;

1.Hormonal Sorunlar

Hormonlarda sürekli olarak ve sık sık sorunlar yaşanması, kısırlık belirtisi olabilir. Yumurtalıkların aşırı miktarda erkek hormonu yani testosteron üretmesi, kadınlarda kısırlık semptomu olarak kabul edilebilir. Vücuttaki her hormonun özel bir görevi vardır. Bunlardan birinin bile görevini aksatması, kısırlığa sebep olabilir.

2.Düzensiz Regl Periyotları

Regl periyotlarında yaşanan düzensizlikler, herhangi başka bir hastalık semptomu olabileceği gibi, kısırlık belirtisi de olabilir. Çünkü kısırlık durumunda, rahim kanalları tıkanır. Tıkanan tüpler ve kanallar ise, regl kanamasının düzensiz olmasına sebep olabilir.

3.Regl Olmama

Tamamen kapalı olan rahim kanalları ve yumurtalıklarda meydana gelen tıkanıklıklar, normalde ergenlikte başlaması gereken adet döngüsü engellemektedir.

Böyle bir durumda adet döngüsü o kadında hiçbir zaman yaşanmaz.

Yani normal sağlıklı bir kadında, her ay olgunlaşarak döllenmeye hazır hale gelen yumurtaların, döllenme gerçekleşmeyince atılması olayı olan adet kanaması görülmesi, kısır bir kadında yaşanmaz.

Bazı durumlarda, erkeklerde kısırlık belirtileri ise şu şekildedir;

2.Saç Uzamasında Değişimler

Hormonal dengelerde yaşanan sorunlar, erkeklerin saç uzama durumlarında değişiklik yaşanmasına sebep olabilir.

3.Cinsel İsteksizlik

Bu durumun da hormonal sorunlar ile bir ilgisi olabilmektedir. Testosteron hormonu üretilmesinde yaşanan sorunlar ve miktarında yaşanan düşüş, cinsel isteksizliğe yol açabilmektedir.

Cinsel isteksizliğin oluşması, diğer bazı durumların da belirtisi olabilir. Bazen fazla stres altında olmak ya da bazı çevresel faktörler de cinsel isteksizlik yaşanmasına sebep olabilir.

Cinsel isteksizlik, erkeklerde kısırlık belirtisi de olabilmektedir.

4. Cinsel Fonksiyonlarda Azalma

Hormonal bozukluk ve cinsel isteksizliğe bağlı olarak gelişen cinsel fonksiyonlarda azalma, kısırlık belirtisi olabilmektedir.

5.Erken Boşalma

Cinsel ilişki sırasında yaşanan erken boşalma, her zaman olmamakla birlikte, kısırlık belirtisi olabilmektedir.

Risk Faktörleri

Hem kadınlarda hem de erkeklerde birçok durum, kısırlık için risk faktörü oluşturabilir. Bu risk faktörleri şu şekildedir;

 • Yaş: Kadınlarda 35 yaşından sonra ve erkeklerde ise 40 yaşından sonra, kısırlık riski artmaktadır.
 • Sigara: Kadınlarda sigara kullanımı düşük yaşanmasına sebep olarak kısırlığa davetiye çıkarırken, erkeklerde sigara kullanımı ise, sperm sayılarında düşüş yaşanmasına neden olmaktadır.
 • Alkol: Alkol tüketimi kadınlarda özellikle gebelik sürecinde zararlı olduğu için ve erkeklerde ise, sperm sayısında azalmaya ve sperm hareketliliğini olumsuz etkilediği için, kısırlık riskini artırmaktadır.
 • Fazla kilo: Kadınlarda aşırı kilolu olmak ve hareketsiz bir yaşam kısırlık riskini artırmaktadır. Erkeklerde ise, aşırı kilolu olmak, testosteron hormonunun azalmasına bağlı olarak sperm sayısında azalmaya neden olmaktadır. Bu durum ise erkeklerde kısırlık riskini artırmaktadır.
 • Aşırı zayıflık: Düşük kalorili ve yetersiz beslenme ile yeme bozuklukları kadınlarda kısırlık riskini artırmaktadır.

Tanı ve Analizler

Kısırlık tanısı koyabilmek için doktor, çiftlere bazı sorular yönlendirir. Fakat kısırlık tanısının konulması aylarca sürebilir. Ayrıca, kısırlık tanısı da tedavisi de oldukça masraflı olabilmektedir ve çoğu hastane masrafları karşılamamaktadır.

Kısırlık tanısı ve testleri kadın ve erkeklerde farklı şekillerde yapılmaktadır.

Erkekler İçin Kısırlık Tanı Testleri

Bu testler, yeterli kadar sağlıklı sperm hücresinin olup olmadığını analiz etmeye yardımcı olmaktadır. Bu amaçla genel bir fiziksel ve genital muayene yapılır. Ayrıca bunlara ek olarak şu analiz ve testlerde yapılır;

 • Meni analizi,
 • Hormon testi,
 • Transrektal ve scrotal ultrason,
 • Genetik testler,
 • Testis biyopsisi,
 • Diğer bazı testler.

Kadınlar İçin Kısırlık Tanı Testleri

Kadınlarda kısırlık tanısı için yapılan testler, sağlıklı yumurta hücresi kontrolü ve fallop tüplerinin durumunu öğrenmek için yapılmaktadır.

Bunların yanı sıra, rahim ve rahim duvarı genel sağlık durumu da bu testler yardımı ile belirlenmektedir.

Fiziksel muayene ve düzenli jinekolog muayenelerinin yanı sıra, diğer bazı test ve analizler de kısırlık tanısında kullanılmaktadır. Bu test ve analizler şu şekildedir;

 • Ovulasyon (yumurtlama) analizi,
 • Histerosalpingografi,
 • Yumurtalık rezervi testi,
 • Diğer hormon testleri,
 • Görüntülü tarama (pelvis ultrason),
 • Rahim ve fallop tüplerinin görüntülü taraması,
 • Laparoskopi,
 • Genetik testler

Tedavi ve İlaçlar

Kısırlık tedavisinde izlenecek yol, kadın ve erkeklerin yaşlarına, kısırlık durumunun ne zamandan beri olduğuna ve birçok kişisel özelliklere bağlı olarak belirlenmektedir. Öte yandan, kısırlık tedavisi önemli ölçüde finansal, fiziksel ve psikolojik destek gerektirmektedir. Yani zorlu bir mücadeledir. Kısırlık tedavisi kadın ve erkeklerde farklılıklar göstermektedir.

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi

Erkeklerde kısırlık tedavisinde amaç, sağlıklı sperm eksikliğini gidermek ve cinsel problemleri iyileştirmektir. Bu doğrultuda kısırlık tedavisinde uygulanan yöntemler şu şekildedir;

 • Enfeksiyon tedavisi,
 • Cinsel ilişki sorunlarının tedavisi,
 • Hormon tedavisi ve ilaçlar,
 • Ameliyat,
 • Yardımlı üreme teknolojisi (ART).

Kadınlarda Kısırlık Tedavisi

Kadınlarda kısırlık tedavisi uygulanırken, çok çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemleri şu şekildedir;

 • Kısırlık ilaçları ile ovulasyon (yumurtlama) uyarıcı ilaçlar,
 • Rahim içi dölleme (IUI),
 • Ameliyat.

Alınacak Önlemler

Bazı kısırlık türleri maalesef önlenemez. Fakat bazı diğer kısırlık durumları, önlenebilir. Öte yandan bazı alınacak olan önlemler, gebelik olasılığını artırabilir. Kısırlık için alınacak önlemler, çiftler, kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı şekildedir.

Çiftlerin alması gereken önlemler: Yumurtlamadan bir gün önce ya da sonrasına kadar birkaç gün meydana gelen cinsel ilişkide gebelik olasılığı yüksektir. Bu dönem genellikle 28 gün olan adet döngüsünün tam ortasındaki süreci kapsamaktadır.

Erkeklerin alması gereken önlemler: Erkeklerde birçok kısırlık durumu önlenemez özelliktedir. Fakat bazı önlemler kısırlık riskini azaltabilir;

 • Çok fazla miktarda, ilaç, sigara ve alkol kullanımından kaçınmak,
 • Yüksek sıcaklıktan kaçınmak,
 • Endüstriyel toksinlerden uzak durmak,
 • Reçetesiz ilaçlardan uzak durmak,
 • Düzenli olarak egzersiz yapmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, ideal kiloda olmak,

Kadınların alması gereken önlemler: Kadınlarda kısırlıktan korunmak için bazı önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler aynı zamanda hamile kalma ihtimalini de artırabilir;

 • Dengeli şekilde egzersiz yapmak,
 • Fazla kilolu olmaktan kaçınmak,
 • Sigarayı bırakmak,
 • Alkolden ve uyuşturucu maddelerden uzak durmak,
 • Fazla ve reçetesiz ilaç kullanımından kaçınmak,
 • Kafein tüketimine sınır getirmek.

Источник: https://evdesifa.com/kisirlik-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.