Erkeklerde ve Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Sebepleri.com

Erkeklerde ve Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Kısırlık, erkeklerde ya da kadınlarda çocuk sahibi olamama durumunu ifade etmek amacıyla kullanılan bir sözcüktür. Tıp dilinde infertilite olarak adlandırılan kısırlık, ‘düzenli cinsel ilişkiye girilen ve herhangi bir koruma önlemi alınmayan 1 yıllık süre içerisinde hamilelik durumunun ortaya çıkmaması’ olarak tanımlanabilir.

Kısırlıkla Karşılaşılma Sıklığı

Kısırlık sorunu dünya nüfusunu tehdit eden problemler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün elindeki verilere ve araştırmalar göre yaptığı ‘dünya nüfusunu tehdit eden hastalıklar’ sıralamasında kanser ve kalp-damar hastalıklarının ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kısırlık sorununun dünya nüfusunu tehdit eden hastalıklar sıralamasında 3. sırada yer aldığını belirtiyor.

Kısırlık denildiğinde öncelikle akla gelen kadın kısırlığı olmaktadır. Tüm kadınların yaklaşık 4’te 1’i hayatları süresince kısırlık sorunuyla karşılaşmaktadırlar. Ama sanılanın aksine kısırlık problemi kadınlarda daha çok görülen bir sorun değildir. Kadınlarda ve erkeklerde görülen kısırlık vakalarının sayısı yaklaşık olarak eşit düzeydedir.

Tüm kısırlık vakaları ele alındığında, vakaların %30’unda kadının, %30’unda erkeğin, %30’unda kadın ve erkeğin beraber sorunlar yaşadığı kısırlık problemleri söz konusudur. Kalan kısırlık vakaları yani tüm vakaların %10’luk bölümü ise ‘nedeni tespit edilemeyen’ kısırlık sorunları olarak kaydedilmiştir.

Bazı çalışmalar da kadınlara bağlı olan kısırlık nedenlerini %40-55 aralığında, erkeklere bağlı olan kısırlık nedenlerini ise %25-45 aralığında olduğunu ortaya koymaktadırlar. Bu çalışmalara göre her iki bireye bağlı olan kısırlık sebepleri ve kısırlık sebebinin tespit edilemediği durumlar %10-15 aralığında bulunmaktadır.

Kısırlığın sebebi olarak belirlenen kadınların ve erkeklerin sayıları yaklaşık olarak eşit miktarda bulunuyor.

Kısacası elde bulunan veriler ve istatistikler, kısırlık sorununun genellikle kadınların karşılaştıkları bir sorun olmadığını, her iki cinsiyetten bireylerin kısırlık problemiyle karşılaşabileceğini ortaya koymaktadır.

Kısırlık Nedenleri

Her iki cinsi de yaklaşık olarak eşit biçimde etkilemesine rağmen kadınlarda ve erkeklerde görülen kısırlık problemlerinin nedenleri farklı olabilir.

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

 • Kadınlarda en sık rastlanan kısırlık nedeni, yumurtlamada meydana gelen bozukluklar olarak belirlenmiştir.
 • Endometrium olarak isimlendirilen ve rahim içini döşeyen dokunun rahim dışında gelişmesi yani tıp literatüründe Endometriozis olarak isimlendirilen hastalık, kadınlarda görülen kısırlık sorununun nedenlerinden birisidir.Kadınlarda kısırlığın en önemli sebebi ‘yumurtlamada meydana gelen bozukluklar’ olarak gösterilebilir.
 • Rahimde ortaya çıkan yapısal bozukluklar da kadınlardaki kısırlık sebepleri arasında bulunmaktadır. Rahim ağzında görülen yapısal bozuklukların yanı sıra bu bölgede bulunan salgıya (mukus) ya da enfeksiyonlara ait bozukluklar da kısırlığa yol açabilirler.
 • Kadınlarda tüplerin tıkalı olması (kısmen ya da tamamen) döllenmeyi engelleyerek hamilelik oluşmasını önler.
 • Zor teşhis edilebilen bazı alerjiler de kadınlarda görülen kısırlığın nedenleri arasında bulunabilirler.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

 • Sperm şeklini, spermlerin sayısını ya da hareket kabiliyetlerini etkileyen sorunlar yani sperm üretiminde görülen çeşitli aksaklıklar erkeklerde görülen kısırlığın en önemli sebebi olarak gösterilebilirler.
 • Spermlerin üretildiği yer olan testislerden spermlerin dışarıya çıkmasını engelleyen tıkanıklıklar (tam veya kısmi) erkeklerdeki kısırlık nedenlerinden birisidir. Bu durum testis sonrası kısırlık nedeni olarak da kabul edilir.Erkeklerde görülen kısırlığın en önemli nedeni, sperm üretiminde görülen aksaklıklardır. Bu sorun spermlerin sayılarını, hareket kabiliyetlerini ya da şekillerini etkileyebilir.
 • Çevresel faktörler de erkeklerdeki kısırlık nedenleri arasında gösterilmektedir. Aşırı alkol ve sigara tüketimi, aşırı sıcakta çalışmak ya da sürekli olarak aşırı sıcak ortamlarda vakit geçirmek, çeşitli kimyasal maddelere maruz kalmak ve sürekli oturarak çalışmak gibi bazı çevresel faktörler erkeklerde görülen kısırlığın nedenleri arasında bulunurlar.

Kısırlık Tanısı

Kısırlık nedeniyle başvuran çiftlerden alınan tıbbi öykü kısırlık tanısı için başlayan sürecin ilk adımıdır.

Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre tanımlanan kriterlere uygun şekilde yapılan kısırlık tetkikleri, genellikle 2 ile 5 gün arasında değişen cinsel perhiz sonrasında erkeğin mastürbasyon yapması sonrasında verdiği spermlerin incelenmesi biçiminde yapılır. Erkek için uygulanan testler arasında Hepatit testleri, HIV testi, tam kan sayımı gibi çeşitli tetkikler bulunmaktadır.

Kadınlara yapılan testler ise Hepatit testleri, HIV testi, tam kan sayımı testlerinin yanı sıra Adetin 3. günü basal hormon profil, Adetin 21. günü progesteron, Vajinal ultrasonografik değerlendirme, Pap-Smear testi ve diğer bazı tetkiklerdir.

Kısırlık tanısının koyulması için yapılan ayrıntılı muayene ve testler sonucunda sorunun nedenini belirlemek mümkün olacaktır. Bu sonuca göre tespit edilen tedavi yöntemi ise kısırlık sorununun aşılmasını ve tedavi neticesinde sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesini sağlayabilir.

Yukarıda belirtilen testler ve gerekli olan diğer bazı testler yapıldıktan sonra elde edilen verilerin toplu olarak değerlendirildiği aşamaya geçilir. Eğer bu aşamada sorunla karşılaşılırsa araştırma genişletilir ve gerekli konsültasyonlarla ileri tetkiklere geçilir.

Yapılan testler ve muayeneler sonucunda çifte kısırlık tanısı koyulması ve kısırlığın nedeninin tespit edilmesi mümkün olacaktır.

Kısırlık Tedavisi

Ayrıntılı bir şekilde yapılan testler sonucunda koyulan tanıya ve sorunun nedenine bakılarak uygun bir tedavi yöntemi tespit edilecektir.

Kısırlık tedavisinde başvurulan yöntemler arasında yumurtlama tedavisi, aşılama, tüp bebek tedavisi gibi yöntemler bulunmaktadır.

Koyulan kısırlık tanısına, çiftin yaşam tarzına ve yaşların, diğer bazı değişkenlere bağlı olarak bu tedavi yöntemlerinden birisi önerilebilir. Kısırlık tedavilerinin başarı oranları da bazı faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Örneğin genel olarak yaklaşık %60 başarı sağlanan tüp bebek tedavisinin başarı şansı kadının yaşı ne kadar ilerlerse o kadar düşecektir.
Bu makale işime yaradı diyorsanız paylaşın; Sağlık kategorisindeki bu yazı 22 Mart 2018 tarihinde eklendi. 1071 kere okundu ve Sebepleri tarafından yazıldı.

Источник: https://www.sebepleri.com/kisirlik/

Erkeklerde ve kadınlarda kısırlık nedenleri

Erkeklerde ve Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Erkeklerde ve kadınlarda kısırlık nedenlerine geçmeden önce kısırlık nedir açıklamak gerekiyor. Aile kurulduktan ortalama bir yıl içinde korunma yöntemleri kullanılmamasına rağmen gebeliğin oluşmamasına kısırlık adlandırılır. Bazen bu zaman iki yıl da olabilir. Fakat çift çocuk sahibi olmak istiyorsa beklemek için bir yıl bile fazladır.

Şu anda ülkemizde nikâhtan önce tıbbi tahliller yapılır ki, bu da bir çok hastalıklarla birlikte bazı nedenlerden kaynaklanan kısırlık sorununun önlenmesi için de olumlu bir durumdur. Genel olarak dünya aile istatistiklerine göre, ailelerin % 15-10 kısırlık sorunu ile karşı karşıyadır. Bu insanların çoğunluğunu çok zor tedavilere ihtiyacı olan grup oluşturuyor.

Erkek ve kadın kısırlığına gelince şu anda erkeklerde kısırlık daha sık görülür. Nitekim bu sorunun daha önce kadınlar arasında daha yaygın olmasına rağmen, zamanla bu oran değişti. Son yılların istatistikleri ise birçok ülkede kısırlığa neden olan sorunlara erkeklerde daha çok tesadüf edildiğini gösteriyor.

Rakamlarla ifade edildiğinde ise genel göstergelerin yaklaşık % 45 erkek kısırlığı oluşturmaktadır. Bu çok büyük bir rakamdır. Öyle ki, erkek kısırlığının tedavisi kadınlara oranla daha zordur. Hatta yardımcı üreme teknolojileri bile erkek kısırlığı ile mücadelede kadınlara oranla daha az olumlu sonuç verir.

Kadınlarda kısırlık nedenleri

Kısırlığın varoluş nedenlerine gelince bunlar çeşitlidir. Kadın kısırlığında çeşitli faktörler rol oynar ki, onları kısa olarak birkaç grupta toplayabiliriz.

Sorunun % 15-20 yumurtalık borusu faktörü önemli bir rol oynar.

Öyle ki, hamilelik yumurtalık boruların geçirgenliği sayesinde döllenmiş hücrenin rahim yönünde ilerleyerek rahime girmesi ve rahim duvarına yapışması sonucu oluşur. Bu zincirin halkalarının bozulması kısırlığa neden olur.

Kısırlığın nedenlerinden biri de cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonların zamanında tedavi olunmamasıdır.

O halde çocukluktan öte gebeliğin gerçekleşmesi de istisna hal değil ki, bu da işlem aracılığıyla yumurtalık boruların bedenden alınması ile de sonuçlanabilir.

Yumurtalık boruların bağlanmasının bir sebebi çocuk yaşlarda geçirilmiş, düzgün yapılmayan körbağırsak işlemleri sonucunda karın boşluğunda oluşan komplikasyonlar da olabilir.

Ayrıca kısırlığın oluşumunda yaklaşık % 15-20 oranında yumurtalıklarda yumurta hücrelerinin olgunlaşma ihlali oluşturmaktadır. Bu, daha çok endokrin organların fonksiyonlarında meydana gelen değişiklikler nedeniyle yumurtlama sürecinin bozulması sonucu ortaya çıkar. Bu sorunun temel belirtileri şişmanlamaya yatkınlık, saç dökülmesi ve yüzlerinde oluşan aşırı kıllanma ihlalleridir.

Yumurtalıkların polikistik sendromu adı verilen bu sorun yumurtalıkların fonksiyonunun bozulmasının bir nedenidir. Aynı zamanda, diğer endokrin organların fonksiyonunun bozulması da neden olabilir. Bunun oluşma nedenlerinden biri de, son yıllarda dünyada, hem de Türkiye’de yayılmış Tiroid bezinin fonksiyonlarının bozulmasıdır. Bu da doğrudan yumurtalıkların fonksiyonuna olumsuz etkiliyor.

Diğer nedenlerden biri olarak endometriozis (Çikolata kisti )hastalığıdır. Endometriozis hususunda çok konuşabilir, fakat bu sorunun nedenleri tam olarak halen bilinmemekte. Bu ihlallerin temel belirtileri uzun süreli olup ağrılarla müşahede edilmesidir.

Endometriozis sonucu rahimin özünde belli değişiklikler gerçekleşir. Çoğu zaman bu hastalık nedeniyle yumurtalık boruların kapatılmasına da rastlanır. Genellikle kısırlık nedenli olduğu gibi çeşitli doğumsal nedenleri de var.

Bunlara rahim içinde olan anadan gelme patolojiler, myomatosus düğümler, polipler, rahim içindeki doğuştan çeperleri örnek vermek olur. Rahimin içindeki doğuştan çeperler sonucunda rahim sanki ikiye bölünmüş durumda olur ve bu zaman gebeliğin gerçekleşmesi mümkün değildir.

Yapılan bazı kontrollerden sonra bile hastalara cerrahi müdahale edilir ve sadece bundan sonra onlar gebeliğe hazırlanırlar.

Kısırlığın meydana gelmesinde psikojen faktörler de büyük rol oynuyor. Bazı durumlarda çiftlerin her ikisinin tahlillerinde patolojiye rastlanılmamasına rağmen gebelik oluşmaz. Bu da, psikojen faktörlere bağlıdır ki, buna da % 5-10 oranı durumlarında görülür. Çoğu zaman bu sorunla yüzleşenlerin psikolojik destek sonucu doğal yolla hamile kalması mümkün olur.

Erkeklerde kısırlık nedenleri

Erkek kısırlığı konusunda ise çok konuşabilir. Ancak erkek kısırlığının başlıca nedeni sperm hücrelerinin hareketinde ve sayısında değişiklik vermesi veya kalitesinin düşük olmasıdır.

Bu da daha çok içki, sigara gibi kötü alışkanlıkları olan, belli uyuşturucu maddelerden kullananlar veya radyasyon ortamında çalışanlarda görülür. Erkek kısırlığının daha bir nedeni de azospermidir.

Hastalığın başlıca nedenlerinden biri geçirilmiş enfeksiyonlardır.

Kısırlığın meydana çıkmasında genetik faktörler ve akraba evlilikleri de büyük rol oynuyor. Ayrıca böyle insanlarda gebelik gerçekleştiği zaman bile çok zaman cenin gelişmeden kalması veya düşmesi ile de karşı karşıya gelinir.

Nedeni olmayan kısırlıklar da var ki, bunların tedavisinde konservatif yöntemler sonuç vermeyince bu insanlara tüp bebek yöntemi önerilmektedir.

Источник: http://www.hamilekadinlar.com/erkeklerde-ve-kadinlarda-kisirlik-nedenleri.html

Kadınlarda kısırlık neden olur?

Erkeklerde ve Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Günümüzde her 100 çiftten 15'i, çocuk sahibi olabilmek için yardım almak zorunda. Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan kadınlarda, erkeklerde olduğu gibi pek çok farklı sorun görülebilir. ART Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Senai Aksoy, kadınlarda en çok görülen kısırlık nedenlerini anlatıyor.

Kısırlıkta tanının konabilmesi için tetkikler ve muayeneler adım adım uygulanır ve uzun zaman alabilir. Bu zaman doktorun problemi iyi anlamasına ve en etkili tedaviye karar vermesine yardım eder.

Araştırmalar sonucu bir veya birden fazla kısırlık nedeni bulunabileceği gibi çiftlerin yaklaşık %15'inde kısırlığın nedeni saptanamaz.

Yapılan tetkikler sonucu kadınlarda en çok saptanan kısırlık sebepleri yumurtlama bozuklukları, endometriozis ve tüplerin hasarlı veya tıkalı olmasıdır.

Yumurtlama bozuklukları:

Kadında en sık görülen kısırlık nedeni yumurtlama bozukluklarıdır. Yumurtlama (yumurtanın yumurtalıklar dışına atılması) olmaksızın döllenme ve gebelik oluşamaz. Yumurtlama bozukluğu dendiğinde yumurtlamanın hiç olmaması veya düzensiz ve seyrek olması anlamına gelir. Adetlerin seyrek veya hiç görülmemesi çoğu zaman bir yumurtlama bozukluğunu gösterir.

Ancak adetlerin tamamen düzenli olduğu durumlarda da yumurtlama bozukluklarına rastlanabilir. Yumurtlama bozuklukları başlıca üç grupta toplanabilir.

 • Yumurtalıklardaki yumurta üretimini uyaran hormonların doğuştan eksikliğine bağlı olarak beyin sapından salgılanamaması: Bu durumda kadında ergenlikten itibaren hiç adet kanaması görülmez.
 • Beyin sapından (hipofizden) süt hormonu prolaktinin normalden fazla salgılanması: Bu durum genellikle bu bölgedeki iyi huylu bir tümörün varlığına bağlı olmakla beraber bazen hiçbir neden bulunamaz. İyi huylu tümörler cerrahi yollarla çıkarılabilir. Neden bulunamadığı durumlarda çeşitli ilaç tedavileriyle prolaktin seviyeleri düşürülerek yumurtlama normal hale getirilebilir.
 • Polikistik over sendromu (PKOS): Bu hastalığın tipik formunda genel olarak adetler düzensiz ve seyrektir (yılda 3 – 4 adet). Bazı hastalarda adetler hiç görülmezken diğerlerinde tamamen normal olabilir. Hastalar genellikle şişmanlamaya yatkındırlar. Ciltte ve saçlarda yağlanma, sivilce gibi problemler sıkça görülür. Yumurtalıklarda normalden fazla sayıda yumurta bulunmakta ve bunlar erkeklik hormonu salgılayarak normal yumurta gelişimini engellemektedir.

Polikistik over sendromu ve tedavisi hakkında her şey…

Tüplerin hasarlı ve tıkalı olması:

Tüplerin kısmen veya tamamen tıkalı olması sperm ile yumurtanın buluşmasını engelleyerek döllenme ve gebeliği olanaksız kılar.

Tüplerdeki bu hasar geçirilmiş enfeksiyon, endometriozis veya geçirilmiş bir ameliyat sonrası kalan karın içi yapışıklıkları gibi birçok nedene bağlı olabilir. Tüpler bir dış gebelik sonucu da hasara uğrayabilir.

Gelişmiş ülkelerde cinsel yollardan bulaşan enfeksiyonlar tüplerdeki hasarın en önemli nedenidir. Ülkemizde çocukluk çağında alınan verem mikrobu da tüplerde geri dönülemez hasar oluşturur.

İKİNCİL KISIRLIK NEDİR?

Tedavisi:
Daha önceden geçirilmiş enfeksiyonlar veya pelvik cerrahi genellikle tüp ve yumurtalığın ilişkisini bozan yapışıklıklara yol açar.

Yapışıklıkların ince ve teknik olarak açılabilecek durumda olmaları durumunda adezyolizis adı verilen laparoskopik yapışıklık açma işleminden fayda görülebilir.

Tüp ve yumurtalıklar arasındaki normal anatomik ilişkinin tekrar sağlanmasından sonra kadının yaşı ve ek kısırlık faktörlerinin olup olmamasına bağlı olarak %30-60 arasında gebelik oranları bildirilmiştir.

Yapışıklıkların çok yoğun olduğu durumlarda açılma işlemini takiben tekrar yapışma olasılığı yüksek olduğundan gebelik oranları düşüktür. Laparoskopi sırasında kapalı olan tüplerin de açılma olasılığı vardır. Özellikle karın boşluğuna açılan kısmından tıkalı olan tüpler (hidrosalpinks) salpingostomi adı verilen bir işlem ile açılabilir.

Tüpün iç tabakasının hasarı durumuna, tüpün çeperinin kalınlığına ve çevre yapışıklıkların varlığına göre tekrar kapanma oranları %30-100 arasında ve gebelik oranları da %10-70 arasında değişir. Tüplerin açılmasının olanaksız olduğu durumlarda ise daha sonraki tüp bebek uygulamasına hazırlık olarak tüpler alınmalıdır.

Tıkalı tüplerin yerinde bırakılması tüp bebek uygulamasındaki gebelik oranlarını olumsuz olarak etkilemektedir.

Endometriozis

Endometriozis, rahim içini döşeyen dokunun (endometrium) rahim dışında gelişmesine denir. Endometriozis en sık olarak rahimi yerinde tutan bağlara yerleşir. Diğer sık görüldüğü bölgeler ise rahim yüzeyi, tüpler ve yumurtalıklardır.

Endometriozis tıpkı rahim içini döşeyen doku gibi hormonlara duyarlı olup adet sırasında kanar. Karın içinde oluşan bu mikro kanamalar zamanla iltihap benzeri yangısal durum oluşturur ve yapışıklıklara sebep olur.

Endometriozis yumurtalıklarda yerleştiği zaman kist oluşumuna neden olur. Bu kistlere endometrioma adı verilir.

ENDOMETRİOZİS NEDİR?

Endometriozisin en önemli belirtileri adet öncesi ve adet sırasında ağrı, ilişki esnasında veya sonrasında ağrı, düzensiz şiddetli adetler ve kısırlıktır.

Daha az görülen diğer belirtiler yorgunluk, adet esnasında bağırsak hareketlerinin şiddetlenmesi. İshal, kabızlık gibi diğer sindirim sistemine ait belirtilerdir.

Bunların yanı sıra endometriozis bazı kadınlarda hiçbir belirti vermeyebilir.

Endometriozisi olan kadınların yaklaşık yüzde 50'sinin çocuk sahibi olabilmeleri için tedavi gerekir. Yine kısırlık nedeni ile başvuran kadınların yaklaşık yüzde 25'inde endometriozis saptanır.

Tedavisi:

Endometriosis kistlerinin laparoskopik olarak alınması ile kısır çiftlerdeki gebelik şansı artmaktadır. Laparoskopinin yumurtalık kapasitesine zarar vermeyecek şekilde dikkatli yapılması çok önemlidir.

Endometrioma kist kapsülünün soyulması sırasında normal yumurtalık dokusunun zarar göremesi ve yumurtalık kapasitesinde azalma olma olasılığı vardır. Endometriosisin hem kendisi hem de yapılan müdahale kaçınılmaz olarak yumurtalık rezervinde azalmaya neden olabilir.

Bu nedenle son yıllarda özellikle kistleri tekrarlayan kadınlarda tekrar cerrahiden ziyade çocuk isteği varsa tüp bebek yapılması tercih edilmektedir.

Yakınma ağrı ise tekrar cerrahiden başka şans genellikle yoktur. Laparoskopik endometriosis cerrahisini takiben gebe kalamayan çiftlerin yaklaşık %50 sinde 6 ay içinde kendiliğinden gebelik oluşur. Kendiliğinden gebe kalamayanlarda ise 1 yıl bekledikten sonra tüp bebek yapılması gerekir.

Derin endometriosis adı verilen ve rahim ve barsak arasındaki bölgeyi tutan endometriosis lezyonlarının laparoskopik olarak çıkarılması mümkündür. Bu lezyonların alınması ile ağrı genellikle giderilir. İleri evre endometriosis cerrahisi uzun süren ve deneyimli bir cerrahın varlığı gerektiren bir tedavidir.

Endometriosisin tekrarlama riski olan bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Kadınların özellikle menopoz öncesi yaşamlarında %50 tekrarlama riski vardır. Bu nedenle çocuk isteyen kadınlarda tüm endometriosis lezyonlarının temizlendiği bir operasyonu takiben 6 ay içinde gebelik olmamışsa tüp bebek yapılmasını öneriyoruz.

Aşılama tedavileri genellikle düşük gebelik oranı ile seyrettiğinden önerilmemektedir.

Rahim ağzına ait problemler:

Rahim ağzındaki yapısal, enfeksiyona ait veya bu bölgedeki salgıya (mukus) ait bozukluklar kısırlık sebebi olabilir. Rahim ağzından salgılanan mukus spermlerin genital yoldan taşınmasını kolaylaştırır.

Östrojen ve progesteron hormonları etkisi altında mukusun siklus sırasında miktarı ve niteliği değişir. Polip gibi iyi huylu tümörler veya bu bölgeye uygulanmış olan cerrahi girişimler kısırlığa neden olabilir.

Alerjik nedenler:

Alerjik nedenler kısırlık nedeni olabilmekle birlikte teşhisleri ve tedavileri zordur. Alerjik neden spermlerde veya mukusta bulunabilir. Antisperm antikorları adı verilen bu alerjik durumların tedavi etkinliği belli değil ve tedavi edilen veya edilmeyenlerdeki gebelik oranları çok farklı değildir. Bu nedenle rutin olarak gerekliliği tartışmalıdır.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/hamilelik/tup-bebek/haber/1009776-kadinlarda-kisirlik-neden-olur

Kadınlarda Kısırlık: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde ve Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Kısırlık ya da infertilite, gebe kalma veya hamile kalma konusunda sorun yaşamak anlamına gelmektedir.

Doğurganlık sorunları genellikle kadınlarda daha sık görülmekte ve birçok nedene sahip olabilmektedir.
Bazı insanlar hamile kalma konusunda zorlanırlar.

Bir yıl veya daha fazla deneme ardından hamile kalmazsanız veya çoklu düşükleriniz varsa genellikle infertilite (kısırlık) teşhisi konur.

İlgili Haber

Kısıklık Nedenleri Nelerdir?

Kısırlık, çeşitli hastalıklar ve tıbbi durumlardan kaynaklanabilir ve üreme çağındaki kadından birini etkilemektedir. Eğer aşağıdaki koşulları yerine getiremiyorsanız, bir uzmana görünmeniz gerekebilir. Kısırlık belirtileri şu şekildedir:

 • 35 yaşın altındaki bir kadınsın ve bir yıl boyunca korunmasız cinsel ilişki sonrasında hamile kalmayı başaramadın.
 • 35 yaşın üstünde bir kadınsın ve altı ay ya da daha fazla süredir gebe kalmaya çalışıyorsun.
 • İki veya daha fazla düşük yaptınız.
 • Endometriozis veya polikistik over sendromu (PKOS) gibi tıbbi bir durumla baş etmeye çalışıyorsunuz.
Yukarıdaki durumlardan bir veya birkaçını yaşıyorsanız kısırlık teşhisi almanız muhtemeldir.

En sık rastlanan kısırlık nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Adet ve Ovulasyon İle İlgili Sorunlar: Düzensiz veya anormal ovülasyon, anovulasyon olarak adlandırılır, kadın infertilitesinin en büyük nedenlerinden biridir ve tüm kadın kısırlığı problemlerinin %25’ini oluşturur.
 • Fallop Tüpleri: Fallop tüplerinin tıkanması veya yara izi, yumurtalık bölgelerinden döllenmenin gerçekleştiği uterusa kadar uzanan boşluklu yapılara neden olur.
 • Endometriozis: Endometriozis, uterus dışındaki uterin astar dokusu ile karakterize, genellikle yumurtalıklarda, fallop tüplerinde, uterusta, bağırsaklarda ve mesanede bulunan ağrılı ve kronik bir durum olabilir. Bu durumdan oluşan yara dokusu infertiliteye neden olabilir.
 • Polikistik Over Sendromu (PKOS): PKOS hormonal bir dengesizlik olup, ovulasyon eksikliği, düzensiz adet dönemleri ve infertilite ile sonuçlanır. Ultrasonda görüldüğü gibi yumurtalıkta birçok küçük kistin ortaya çıkması ile karakterizedir.
 • Miyomlar: Fibroidler, uterusta büyüyen kanserli olmayan, östrojene bağlı iyi huylu tümörler olup, pelvik ağrıya ve adet kanamasına yol açabilir. Ayrıca infertiliteye ve tekrarlayan düşüklere de neden olabilirler.
 • Yaşlı Anne Adayı: Ne kadar iyi göründüğü ya da hissettiğine bakılmaksızın, bir kadının yumurtalık fonksiyonu hem yaş hem de nicelik bakımından azalmaktadır. Bu nedenle, 40 yaş üstü kadınlar için üç aylık bir süre hamile kalmaya çalıştıktan sonra yardım almaları önemlidir.

Kısırlık ve PKOS (Polikistik Over Sendromu) İlişkisi

Polikistik over sendromu (PKOS), birçok kadının infertilitesinin nedenini araştırırken öğrenmiş oldukları çok yaygın bir hastalıktır.

PKOS, üreme çağındaki kadınların %5-10’unu etkiler ve en yaygın hormonal bozukluklardan biri olarak bilinir. PKOS’un kesin nedeni bilinmemektedir.

Muhtemelen faktörlerin bir kombinasyonunun PKOS gelişimine yol açması olasıdır. PKOS’un genetik bir nitelik olduğu düşünülür ve ailelerde de olabilir.

İlgili Haber

PKOS’lu kadınların üç karakteristik belirtisi vardır. Bu üç semptomdan en az iki tanesine sahip olduklarında kadınlara PKOS teşhisi konur:

 • Düzensiz adet dönemleri
 • Fazla androjen üretimi – ya kanda ölçülür ya da akne gibi semptomlar ya da fazla saç dökülmesi görülür
 • Polikistik yumurtalıklar – ultrasonda görülür

PKOS’lu kadınlar düzensiz adet dönemlerine sahip olabilirler. PKOS’lu birçok kadın, düzensiz adet dönemleri ile ilgili infertilite yaşamaktadır. Ayrıca, PKOS’lu kadınlar hamile kaldığında düşük yapma riskine de sahiptirler.

PKOS’un bir başka ortak semptomu akne veya yağlı deridir. Akne yüz üzerinde oluşabilir, ancak sırt veya göğüs üzerinde de bulunabilir. Bu, kan akışında dolaşan testosteronun nispeten daha yüksek seviyelerinden kaynaklanmaktadır.

Testosteron, erkeklerde çok daha yüksek seviyelerde bulunan bir hormondur. PKOS’da görülen hormonal dengesizlikler ayrıca kafa derisinin ön kısmında oluşan bir saç dökülmesine neden olabilir.

Bazen kan testleri, PKOS’lu kadınlarda aşırı testosteron düzeyleri gösterebilir.

Obezite, PKOS’lu kadınlarda da yaygındır. PKOS’lu kadınların %50-60’ı obezdir. Yukarıda açıklananlar gibi PKOS semptomları obezite ile kötüleşebilir. PKOS’lu kadınlarda bulunan hormonal dengesizlikler, kilo verme ve obez olma eğilimine neden olabilir.

Stresin Kısırlığa Bir Etkisi Var Mı?

Günümüzün modern, hızlı tempolu toplumunda, insanlar için stresli olmak kolaydır. Ancak gerçekçi olarak, stres vücut geneli için iyi bir şey değildir ve doğurganlık üzerinde çok büyük bir etkisi vardır.

İster inanın ister inanmayın, vücudumuz aşırı stres dönemlerinde gebelik oluşmasını önlemek için yaratılmıştır.

Stresli zamanlarda vücudumuz tarafından salınan hormon olan adrenalinin varlığı, vücudumuzun gebelik için ideal olmadığını bildirir. Adrenalin, doğurganlık için gerekli olan progesteron hormonu kullanılmsını engeller.

Aynı zamanda, hipofiz bezinin daha yüksek prolaktin seviyelerini serbest bırakmasına ve dolayısıyla infertiliteye neden olmasını sağlar.

Son araştırmalar, stresin, cinsel salımdan sorumlu olan vücudun ana hormonu olan GnRH’nin (gonadotropin salınım hormonu) salınmasını engelleyebilecek adrenalin, katekolaminler ve kortizol gibi stres hormonlarının seviyesini artırdığını gösterdi. Bu, kadınlarda yumurtlamayı engelleyebilir, erkeklerde sperm sayısını azaltabilir ve hem kadınlarda hem de erkeklerde libidoyu düşürebilir.

Kronik stres, libido eksikliğine ve genel doğurganlıkta azalmaya neden olabilir. Hiçbir sonuca varmaya çalışmadıysanız, bu gerçekler göz önüne alınması çok önemlidir. Stresli zamanlarda gebelik süresine getirmeye çalışmak, fetüsü risk altına sokar.

Vücut bunu biliyor, bu yüzden temelde isteğe meydan okuyan bir ortam yaratıyor. Genellikle, stresli bir kişi sağlıksız bir kişidir.

Yüksek stres seviyesinde yaşayan insanlar genellikle aşırı yorulur, kötü diyet ve yaşam tarzı alışkanlıklarını seçmelerine neden olabilecek gerginlikle yaşar.

Doğurganlık testleri yaptırdıysanız ve kısırlığınızın tıbbi bir nedeni bulunmuyorsa, hayatınızı değerlendirmenin ve ne kadar stres yaşadığınızın tespitinin zamanı geldi. Tabii ki, bir değerlendirmeye bile ihtiyacınız olmayabilir. Stresli olduğunu biliyor olabilirsiniz. Bu durumda, doğurganlığınıza yardımcı olmak için o stresi yenilemenin zamanı gelmiş olabilir.

Kadınlarda Kısırlığın Önlenmesi İçin Alınması Gereken Önlemler

Hamile kalmanın kolay olduğuna dair bir yanılgı vardır. Aksine, bir kadının hamile kalabilmesi için bir sürü şeyin bir araya gelmesi gereklidir. hamile kalmaya dair tek tek gerçekleşmesi gereken birçok durum vardır.

Bu nedenle yol boyunca her aşamadaki sorunlar infertiliteye neden olabilir. İnfertilite bir çiftin 1 sene boyunca düzenli olarak korunmasız bir biçimde cinsel ilişkiye girmesine rağmen çocuk sahibi olamaması durumudur.

Maalesef, kısırlık vakalarının çoğu, infertilitenin önlenmesinde kullanılan herhangi bir temel yöntemin ötesinde bir şeydir. Bununla kişi kısırlığı önleyebilmek adına bazı önlemler de alabilir. İşte o önlemler:

Yaşam Tarzı Önlemleri

 • Aşırı egzersizden kaçının
 • Rekreasyonel ilaç kullanımını durdurun
 • Sigarayı bırakın. Sigara, düşük doğumlara neden olur.
 • Kafein ve alkol alımını en aza indirin (alkol hormonal dengeyi bozabilir ve düşüğe yol açabilir)
 • Alkol içermeyen stres giderme yöntemlerini uygulayın ( meditasyon ve diğer gevşeme teknikleri gibi )
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaçınmak için mutlaka önlemler alın
 • Hormonal dengesizliği önlemek için makul derecede ideal bir vücut ağırlığına ulaşmaya çalışın
 • Pestisitler ve ağır metaller gibi çevresel tehlere maruz kalmaktan kaçının ve radyasyondan korunun
 • Aylık adet döngüsünü takip etmek için bir grafik tutun

Sağlık Önlemleri

 • Taze meyve ve sebzeler içeren bir beslenme düzeni benimseyin (özellikle folik asitte yüksek gıdalar)
 • Kilonuzu kontrol altında tutun
 • Düzenli fizik muayene (pap smear dahil) yaptırın
 • Diyabet ve hipotiroidizm gibi sağlık konularını kontrol etmek için uygun adımlar atın
 • Reçete edilmiş ilaçlar ve aldığınız her bitkisel ilaç dahil olmak üzere aldığınız herhangi bir ilacın doğurganlık sorunlarına neden olup olmadığı konusunda doktorunuza danışın

Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kısırlık, hem kadınları hem de erkekleri etkileyen üreme sisteminin bir koşulu veya rahatsızlığıdır. Bir kişinin veya çiftin infertilitesinin nedeni belirlendikten ve bir teşhis yapıldıktan sonra doğurganlık tedavileri başlayabilir.

Muhtemelen doğurganlığa giden yolda kısırlık tedavisi ve doğurganlık tedavisi terimlerinin neredeyse birbirlerinin yerine kullanıldığını göreceksiniz. Seçtiğiniz terim ne olursa olsun, hedef aynıdır. Gebelik ve ebeveynlik hayallerinizin gerçekleşmesi.

Hamile kalmak için bir süre uğraşıyor ve başarılı olamıyorsanız, bir sonraki adım bir doktora gitmektir. Doktorunuz ne denediğinizi soracak ve sizin için en iyi seçenekleri tartışacaktır.

Doktorunuz size kısırlık tedavisi öncesi şu önerilerde bulunabilir;

 • Cinsel ilişkide daha iyi zamanlama
 • Yaşam tarzı değişiklikleri
 • Hormonal problemleri düzeltmek veya yumurtlamayı teşvik etmek için ilaçlar

İleri ile basit infertilite tedavisi seçenekleri her zamankinden daha sayısız ve çeşitlidir. Gelişmiş yardımcı üreme teknolojilerinin yanı sıra akupunktur, doğurganlık danışmanlığı, yoga ve beslenme programı gibi diğer destek hizmetleri, ailenizi kurmada başarılı olmak için gereken her şeyi sağlar.

 • IVF (Tüp Bebek): İn vitro fertilizasyon tüp bebek olarak da bilinir ve işlem sırasında, yumurtalar kadının vücudundan alınır, embriyoları oluşturmak için laboratuvarda sperm ile birleştirilir ve daha sonra kadının rahmine aktarılır.
 • KOH (Kontrollü Ovaryan Hiperstimülasyon): İğne tedavisi olarak da bilinen bu tedavi yöntemi kısırlık tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. yumurtlamanın sağlanması için ilaçla uyarılma işlemine denmektedir.
 • Beslenme Programı: İyi beslenme, sağlıklı bir yaşam biçiminin hayati bir yapı taşıdır ve başarılı bir hamilelik için zemin hazırlayabilir. İnfertilite tedavisinde sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür.
 • Doğurganlık Ameliyatları: Bazen yapısal bir sorundan kaynaklanan infertilite, gebelik şansını artırmak için cerrahi olarak tedavi edilebilir. Kısırlık ameliyatı genellikle son tercihtir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: https://www.aktuelbilgiler.com/kadinlarda-kisirlik-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi/

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Erkeklerde ve Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Günümüzde kadınlarda en sık meydana gelen kısırlık nedenleri arasında yumurta bozuklukları, tüplerin hasarlı ya da tıkalı olması, Endometriozis, rahim ağzına ait sorunlar ve alerjik fonksiyonlar yer alır. Tüp bebek tedavisine başvuran çiftler hem kadın hem de erkek olmak üzere incelemeler yapıldıktan ve meydana gelen sorunlar çözüldükten sonra tedavi uygulanmaya başlanır.

Günümüzde her kadın bir bebek sahibi olmak ve bu muhteşem duyguyu tatmak ister. Fakat belirli sebeplerden dolayı her kadın istediği zaman bebek sahibi olamaz. Bunun başında kadınlarda meydan gelen kısırlık sebepleri yer alır. Kadınlarda görülen kısırlık sebeplerini 5 ana başlıkta toplayabiliriz.

1.   Yumurtlama Bozuklukları

Kadınlarda en yaygın olarak görülen kısırlık nedenlerinin başında yumurta bozuklukları yer alır. Yumurtlama olmadan döllenme olmaz ve buna bağlı olarak da gebelik gerçekleşmez. Yumurtlama sırasında yumurtaların dışarı atılmasına yumurta bozuklukları denir.

Bunun yanı sıra bir başka deyişle yumurtaların hiç olmaması ya da seyrek olması da yumurta bozukluları olarak değerlendirilir. Kadınlarda adet düzensizliklerinin olması ya da âdetin hiç olmaması yumurta bozukluklarının olmasına işaret verir.

  Fakat yumurta bozukluklarının sadece adet kanamasının düzensiz olduğu kişilerde olacağına dair bir kaide yoktur ve düzeni hiç bozulmayan bayanlarda da meydan gelebilir.

Yumurta bozukluklarının 3 önemli sebebi şunlardır:

İlk sebep yumurta üretimini uyaran hormonların doğuştan olmamasıdır. Bu soruna sahip olan bayanlarda ergenlikten itibaren adet kanaması görülmez.

Hipofizden yani beyin sapınsan süt hormonunun normalin dışında çok fazla salgılanması yumurta bozuklularının bir diğer nedenidir.

Polikistik over sendromu da yumurtalar için önemli bir sorundur. Bu hastalığa sahip olan bayanlarda adet düzeni yoktur ve kanama seyrektir. Bazı hastalarda adet düzenii normalken bazılarında değildir. Genellikle polikistik sendrom hastaları şişmanlamaya daha müsaittir ve sivilce ile yağlanma sorunları sık sık görülür.

2.   Tüplerin Hasarlı veya Tıkalı Olması

Gebe kalmama da görülen bir diğer sorundur. Tüplerin tamamen ya da kısmen kapalı olması yumurta ile spermin buluşmasında sorun yarattığı için gebelik meydana gelmez.

Tüplerde meydana gelen bu hasarlar geçirilen ağır bir enfeksiyon ya da ameliyat sonrasında kalan karın yapışıklıkları nedeniyle ortaya çıkabilir. Gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalara göre cinsel yol ile bulaşan enfeksiyonlar tüplere en büyük zararı veren durumlardır.

Bunun yanı sıra çocukluk döneminde pek çok kişiye uygulanan verem mikrobu da tüplerde kalıcı hasarlar oluşturabilir.

Tedavisi:

Önceden geçirilmiş enfeksiyon ya da pelvik bölgede cerrahi operasyon çoğu zaman yumurtalığın ve tüplerin ilişkisinin düzenini bozan yapışıklıklara yol açar. Yapışıklıkların açılabileceği durumlarda adezyolizis ya da laparoskopik yöntemler ile yapışıklıklar açılabilir.

3.   Endometriozis

Rahim içini döşeyen dokunun rahmin dışında gelişmesine Endometriozis denir. Endometriozis dokulara duyarlı olup adet sırasında kanama gösterebilir. Karnın iç kısmında oluşan bu kanamalar zaman geçtikçe iltihaplanır ve yangısal bir durum oluşturarak yapışıklıkların meydana gelmesine neden olabilir.

Endometriozis’in en kötü özelliklerinden biri de yumurtalıklara yerleşip kist oluşturma riskidir. Bu kistlere endometrioma denilir. Bu hastalığa sahip olan kadınların çocuk sahibi olmak için uzman bir hekime başvurarak tedavi olmaları gerekir. Kısırlık nedenlerinden bir diğeri olan Endometriozis, kadınların %25’inde görülür.

4.   Rahim Ağzına Ait Problemler

Günümüzde kısırlık sebebi olarak görülen bir diğer problem de rahim ağzında yapısal bozuklukların ve enfeksiyona bağlı sorunların olmasıdır. Rahim ağzında oluşan mukus (sıvı) spermlerin genital bölgeden taşmasına neden olur.

Östrojen ve progesteron hormonları mukusun siklus anında hacmini ve özelliği değişir.

Bunun yanı sıra bu bölgede meydana gelen Polip (iyi huylu tümör) ya da geçirilen cerrahi uygulamalarda kısırlık nedenleri arasındadır.

5.   Alerjik Nedenler

Alerjik nedenlerde kısırlığa neden olur ve teşhisleri çok zordur. Buna ek olarak alerjik nedenlerin tedavileri de oldukça zahmetlidir. Bu sorunlar mukusta ya da spermlerde meydana gelebilir. Alerjik nedenler yüzünden kısırlık saptanan kişilerde tedavi edilen ya da edilmeyenler arasındaki doğum oranı çok farklı değildir.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri:

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde kısırlık sebepleri kadından kaynaklanabildiği gibi erkekten de kaynaklanabileceği unutulmamalıdır. Yapılan araştırmalara göre kısırlığın %30-50’si erkekten kaynaklanır. Erkekteki başlıca kısırlık nedenleri şunlardır:

Sperm sayında ve kalitesinde bozukluk

Spermi dışarıya taşıran kanallardaki yapışıklık ya da tıkanıklık

Erkekte meydana gelen sperm kalitesindeki ve sayındaki bozukluğun nedeni tam olarak bilinmez. Fakat deneysel aşamadaki ilaçlar sayesinde ilaç tedavileri uygulanarak çözülmeye çalışılır.

Fakat bu ilaçların çok fazla etkisi görülmez.

1922 yılında uygulanmaya başlanan Mikroenjeksiyon tedavisi sayesinde erkeklerdeki kısırlığın neden olduğu sorunlarda etkili sonuçlar alınmıştır ve çoğu tedavi gebelik ile sonuçlanmıştır.

1.   Sperm Üretim Bozuklukları

Erkek kısırlık sorunlarında en çok karşılaşılan sorun sperm üretimde ve olgunlaşmasındaki bozukluklardır.

Üretim bozukluğunda sperm sayından kaynaklanan bir sorun olabileceği gibi yumurtanın döllenmesini sağlayan sperm hareketlerindeki zayıflık ya da sperm şekillerindeki anormalliklerde olabilir.

  Erkek spermi ancak en aşağı 20 milyon/ml oranının %30 ve yapısal normal sperm oranının da %4’ü aşması gerekir. Erkekteki değerlerin standartlardan farklı olması nedeniyle gebelik elde edilmez ve edilebilmesi için de uzun bir tedavi süresi gerekir.

İltihabi Hastalıklar: Erkekte bazı bakteri ve virüslerden dolayı oluşan iltihaplar nedeniyle %25 oranında kısırlık görülebilir.

Hormon Bozuklukları: Testosteron hormonunun çoğalmasını denetleyen hormonlarda sorunların oluşmasıdır.

Çevresel problemler: Kanser tedavisi gören erkeklerde kullanılan ışın ve ilaçlar spermlerde bozulmalar meydana getirebilir.

2.   Yapısal Bozukluklar

Yapısal bozukluklarda erkekte kısırlık meydan getirebilir. Spermlerin testislerden dışarı çıkmasına engel olan tam ya da kısmi tıkanıklılar kısırlığa neden olur. Bu tıkanıklıklar doğuştan da oluşmuş olabilir ya da sonradan geçirilmiş bir operasyon nedeniyle de meydana gelebilir.

Nedeni Açıklanamayan Kısırlık (idiopatik infertilite)

Günümüzde tıp tekniklerinin açıklayamadığı nedenini açıklayamadığı kısırlıklara (idiopatik infertilite) denir.

Testlerde ortaya çıkmayan kısırlık nedenleri arasında sperm enfeksiyon bozuklukları, yumurta çatlaması ve tüp içerisindeki bazı bozukluklar yer alır.

Nedeni açıklanamayan kısırlık nedenlerinde psikolojik etmenlerde ön görülür. Tıptaki ilerlemeler ve tedavi yöntemlerindeki gelişmeler sayesinde kısırlığı çözmekte etkili olmaya başlamıştır.

Kısırlığın Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kısırlık çiftlerin uzun süre uğraştıktan sonra doktora başvurması ile yapınan tetkikler ile ortaya çıkar. Testler ilk olarak erkekte uygulanır ve sperm analizi yapılır. Bundan sonra kadınlarda rahim ve tüplerin tıkanıklığını kontrol etmek için testler yapılır.

Kısırlığın Tedavisi – Aşılama (inseminasyon)

Kısırlık tedavisinde aşılama yöntemi, rahim ağzındaki bozukluklarda, sperm sayısında durgunluk olmasında, ya da çiftlerde sorunların anlaşılmaması durumlarında uygulanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

Источник: https://www.gebelikveannelik.com/kadinlarda-kisirlik-nedenleri

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.