Erkeklerin BAŞ belası saç dökülmesi

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Erkeklerin BAŞ belası saç dökülmesi

Erkeklerin büyük bir kısmında görülmekte olan Androgenetik Alopesi yani erkek tipi saç dökülmesi saçta androjenlerin etkilerine karşı oluşan kalıtsal bir duyarlılık sebebiyle meydana gelmektedir. Saç dökülmesi problemi yaşayan erkeklerin % 95’inde görülmekte olan erkek tipi saç dökülmesi özellikle beyaz ırklarda diğer ırklara göre daha sıklıkla görülmektedir.

Erkek tipi saç dökülmesinde başlangıç olarak başın tepe kısmında ve alın saç çizgisinde saç kaybı yaşanır, başın ön kısmının ortasında saç kalır ve giderek tepe kısımdaki saçsız bölgenin alanı büyümeye başlar.

Erkeklerde saç dökülmesi sürecinde, ilerleyen dönemlerde başın ön ve tepe kısımlarında sarçsızlaşan bölgeler yan yana gelir, tepe kısım iyice saçsızlaşmaya başlar.

Son olarak ise başın sadece yan taraflarında ve arka kısmında saç kalır.

Erkeklerin en büyük kabusu olan ve büyük bir stres yaşamalarına sebep olan erkek tipi saç dökülmesi erkeklerin % 25’inde 25 yaşına kadar, % 40’ında 40 yaşına kadar ve % 50’sinde ise 50 yaşına kadar görülmektedir. Erkeklerde saç dökülmesinin çoğunlukla ilerleyen yaşlarda ortaya çıktığı söylenebilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Genetik Nedenleri

Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri özellikle erkek tipi saç dökülmesi olan androgenetik alopeside çoğunlukla kalıtsal olmaktadır. Erkekler saç dökülmesini anne ve babanın soy ağacında bulunan akrabalarından almaktadırlar. Eğer bir erkeğin annesinde ya da babasında saç dökülmesi problem yoksa soy ağacında bulunan diğer bireylerden bu geni alabilme ihtimali bulunmaktadır.

Eğer bir erkek genetik olarak saç dökülmesine sebep olan gene sahipse ne yazık ki saçı koruma ihtimali oldukça azdır. Normal saç döngüsünün dışında tamamen genetik faktörlere bağlı olan bir durum olduğu için erkek tipi saç dökülmesinin engellenmesi zor olmaktadır.

Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri çoğunlukla bir androjen hormonu olan testosteron hormonunda meydana değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Testosteron hormonu, Alfa 5 Redüktaz olarak bilinen bir enzim ile birlikte DHT yani Dihidrotestosterona dönüşmektedir. DHT saçlara sinyaller göndererek saçların güçsüzleşmesine ve zaman içerisinde dökülmesine sebep olmaktadır.

Bu durumun erken dönemlerde teşhis edilmesi saç dökülmesini sadece yavaşlatabilmek için bazı önlemler alınabilmesini sağlamaktadır. Uzun vadede saçların dökülmesini engellemek ne yazık ki imkansızdır.

Erkek tipi saç dökülmesi daha öncede belirttiğimiz gibi genetik olduğu ve hormonlarda meydana gelen değişimlere bağlı olduğu için engellenememektedir.

Sadece alınabilecek bazı önlemlerle erkeklerde saç dökülmesi süreci yavaşlatılabilmektedir.

DHT

Bir erkeğin vücudunda pek çok erkeklik hormonu bulunmaktadır.

DHT yani Dihidrotestosteron da bu hormonlardan bir tanesidir ve bir erkeğin ergenlik dönemlerinde yaşayacağı fiziksel gelişimler açısından son derece önemli bir hormondur.

DHT erkeğin yaşı ilerledikçe ise erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. DHT’nin kıl foliküllerinde bulunduğu aktiviteler sonucunda erkeklerde saç dökülmesinin meydana gelmesine sebep olmaktadır.

İnsan saçı normal bir süreçte büyüme, dökülme ve yeniden büyüme döngülerine sahip olmaktadır. Dökülen saçlar, yeni çıkan saçlara yerlerini bırakmaktadırlar.

Ancak artmış DHT düzeylerine sahip olan erkeklerde, saçın büyüme evresi ve saçın dökülmesi için geçen sürede bir azalma meydana gelmektedir.

Bu durumda saçların güçsüzleşmesine ve sağlıksızlaşmasına sebep olmaktadır. Kısaca DHT ilerleyen yaşlarda,

 • Saçın büyüme evresinin kısalmasına
 • Saç foliküllerinin ilerleyen minyatürizasyonuna
 • Saç sayısında azalmaya ve erkeklerde saç dökülmesinin yaşanmasına sebep olmaktadır.

Son zamanlarda erkek tipi saç dökülmesi alanında yapılan çalışmalarda vücuttaki DHT miktarının azaltılabileceği ve böylece erkeklerde saç dökülmesinin önlenebileceği, dökülen saçların yeniden çıkmaya başlayabileceği görülmüştür. Elde edilen bulgular sayesinde erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri belirli bir oranda ortadan kaldırılabilmekte ve saç dökülmesi tedavisi için farklı seçenekler ortaya çıkmaktadır.

İlerleyen dönemlerde, teknolojinin de gelişme sağlaması ve yapılan araştırmalardan daha verimli sonuçlar alınması ile erkeklerde saç dökülmesine sebep olan genler bulunabilecek ve böylece saç dökülmesi tedavi edilebilecek aynı zamanda bebeklik dönemlerinde bu genlerin bulunup bulunmadığı kolaylıkla tespit edilerek gereken önlemler alınabilecektir.

Erkeklerde Saç Dökülmesinde Etkili Olan Yaş Faktörü

Erkek tipi saç dökülmesine genetik faktörlerin yanı sıra yaş faktörü de büyük bir önem taşımaktadır. Saçların dökülmeye başlaması için saç köklerinin belirli bir dönem boyunca androjenlerin sebep olduğu etkilere maruz kalması sonucunda saç sağlıksızlaşır, güçsüzleşir ve belirli bir sürenin sonunda dökülmeye başlar. Bu süre ise her erkekte farklı farklı olmaktadır.

Sürenin kişiden kişiye değişmesinin en büyük etmenlerinden birisi ise kandaki DHT oranı ve genetik faktörler olmaktadır. Tüm bu faktörlerin dışında erkeklerde saç dökülme nedenleri arasında yaş faktörü de es geçilmemelidir. Kişilerin yaşları ilerledikçe saç belirli bir oranda kısalır ve incelmeye başlar.

Kısacası androgenetik bir yatkınlığı olmayan kişilerde de belirli bir oranda ilerleyen yaşlarda saç dökülmesi yaşanmaktadır. Bu saç dökülmesine minyatürizasyon adı verilmektedir. Minyatürizasyona uğramış olan kişilerin işlevsel olan saç köklerinin sayısında bir azalma olmakta ancak erkek tipi saç dökülmesinde olduğu kadar çok fazla sayıda olmamaktadır.

DHT hormonuna bağlı olan saç dökülmesi ise yine ilerleyen yaşlarda daha sık görülmektedir ve işlevselliğini kaybetmiş olan saç köklerinin sayısı oldukça büyük olmaktadır.

Erkeklerde Saç Dökülmesinde Hormonal Etkiler

Pek çok yaşamsal mekanizma üzerinde etkin bir role sahip olan androjen hormonlarının ilerleyen yaşlarda erkek tipi saç dökülmesine sebep olduğunu daha öncede belirtmiştik. Androjenler etkilerini tıpkı diğer hormonlarda olduğu gibi hücre zarı üzerinde ya da hücre içerisinde bulunan reseptörlere bağlı olarak gerçekleştirirler.

Bir saç kökü farklı androjenler tarafından etkilenebilmekte, vücudun farklı bölgelerinde bulunan saç kökleri androjenlere farklı şekillerde tepki verebilmektedirler.

Kısacası vücudun bir bölgesindeki kılların uzamasını sağlayan androjenler başka bir bölgede ise kılların dökülmesine sebep olabilmektedir.

Bu nedenle erkeklerde saç dökülme nedenleri kesin olarak bilinse dahi tam olarak tedavi edilebilmesi için bir yöntem henüz geliştirilememiştir.

Erkeklerde saç dökülmesinde ve erkek tipi saç dökülme sürecinde ise anahtar rolünü oynayan enzim alfa 5 redütazin enzimidir. Vücutta bulunan androjen hormonları, saç köklerinde bulunan reseptörler ile etkileşime girer ve kafa derisinde bulunan saçların yapısında birtakım değişikliklerin yaşanmasına sebep olurlar.

Zaman içerisinde hormonların etkileri sebebiyle saçların büyüme evreleri kısalır, ara ve dinlenme dönemlerinde herhangi bir değişiklik yaşanmadığı için dinlenme dönemi içerisinde saç köklerinin sayısında bir artış gözlemlenir. Bu dönemlerde saç kökleri % 20 oranında bir artış göstermektedir.

Dinlenme dönemlerinde saç köklerinin sayısında bir artış yaşandığı için dökülen saç sayısında da otomatikman bir artış yaşanmaktadır. Hormonlardan etkilenen saç kökleri zaman içerisinde zayıflar ve dökülür. Dökülen saçların yerine ise her defasında daha zayıf ve kısa saçlar çıkmaya başlar.

Erkeklerde saç dökülme nedenleri kısacası saç köklerinde bulunan androjen reseptörlerinin normalden daha hassas olmasından ya da sayıca normalden daha fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Kanda bulunan androjen oranı normal sınırlar içerisinde seyretse bile saç kökleri hassas olmasından dolayı androjenin etkileri sebebiyle saçların sağlığını kaybetmesine ve dökülmesine sebep olmaktadır.

Ne yazık ki günümüzde hala saç dökülmesini tedavi eden bir tedavi yöntemi geliştirilememiş sadece saç dökülmesinin yavaşlatılabilmesi sağlanabilmektedir. Saç dökülmesi yaşayan kişiler ise çoğunlukla saç ektirme yöntemini tercih etmektedir. Saç ektirme yöntemiyle ekilmekte olan saçlarda ise ilerleyen dönemlerde herhangi bir dökülme görülmemektedir.

Kısacası, erkeklerde saç dökülmesinin pek çok nedeni ve şekli olduğu söylenebilir. Bu nedenle saç dökülmesi yaşayan erkekler, birbirinden farklı sebeplerle bu sorunla karşı karşıya kalıyor olabilir.

Yazar: Estecenter

Источник: //estecenter.com/erkeklerde-sac-dokulmesi-nedenleri

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Erkeklerin BAŞ belası saç dökülmesi

Saç dökülmesi toplumda en sık görülen saç problemlerinden biri olup, erken dönemde bilimsel tedavi yöntemleri ile önlem alınmaması halinde çoğu zaman Alopecia dediğimiz kellik problemi ile sonuçlanmaktadır. Böyle bir sonla karşı karşı kalmamak için öncelikle yaşadığınız sorunun nedeni ve tipini öğrenmelisiniz. Sayfanın devamında toplumda en sık görülen saç dökülmesi nedenleri ve belirtileri açıklanmaktadır.

Saç dökülmesi nedenlerine baktığımızda yaş, cinsiyet ve kişinin sağlık sorunlarına bağlı olarak bir çok dökülme nedeni olduğunu görüyoruz.

Bizde size bilgi verirken konunun daha anlaşılır olması nedeniyle konuyu 3 parçaya bölerek erkekler, kadınlar ve çocuklarla gençler şeklinde 3 farklı kategoride ele alacağız.

Yazının tamamını okumak yerine aşağıda yer alan kısayol bağlantılardan size uygun olana tıklayınız.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri

Evet arkadaşlar sorunun kaynağını incelemeye ilk olarak erkekler ile başlayalım. Erkeklerde dökülme nedeni olarak karşımıza tek sebep çıkmaktadır.

Ailesel, ırsi, genetik yada erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen bu sorun erkeklerde görülen dökülme probleminin %95’ini oluşturmaktadır.

Yani daha anlaşılır halde açıklamak gerekirse saç dökülmesi problemi yaşayan her 100 erkekten 95’i genetik yani erkek tipi dökülme teşhisi konmaktadır. Sorunun nedeni erkeklik hormonu Testosteron ile alakalı olup, ergenlik dönemi ve 20’li yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

AGA (Androgenetik) Ailesel: Yukarıda yer alan satırlarda da belirtildiği gibi sorun 20’li yaşlarda saçlarda kalite kaybı ve seyrelme şeklinde başlamaktadır. Anne yada babasında saç dökülmesi, kellik problemi olan çocuklarda bu dökülme tipi sık görülmektedir.

Sorunun kaynağı Testosteron olup, 5 Alfa Reduktaz enzimi ile birlikte DHT dediğimiz Dihidrotestosteron halini almasıdır. DHT kıl yapıcı hücreye ulaşarak ona zarar vermektedir. İlk olarak saçın kalitesi ve uzama hızını yavaşlatmaktadır. Kalitesi azalan kıl kökleri normalde 2-10 yıl yaşamak yerine 3-4 ay yaşam süreci sonrası yenilenmek üzere dökülmektedir.

Bu şekilde insan hayatı boyunca 10-15 defa tekrarlayarak sonrasında Alopecia dediğimiz kellik süreci ortaya çıkmaktadır. Genetik dökülmede sorun şakaklar yada vertex dediğimiz tepe bölgede seyrelme şeklinde görülür. Bunun çözümü için kıl köklerine zarar DHT hormonu baskılayıcı sprey ve tabletler kullanmak gerekir.

Saç dökülmesi nasıl önlenir? konusunda detaylı bilgi verdiğimiz için burada sadece nedenleri ve belirtileri aktarıyoruz.

Alopecia Areata (Saçkıran) : Erkeklerde görülen saç dökülmesinin 2. önemli nedeni ise halk arasında Saçkıran olarak bilinen Alopecia Areata olup, özellikle çocuklar ve gençler ile genç yetişkinleri etkilemektedir.

Stres, üzüntü, moral bozukluğunun bağışıklık sistemi üzerinde kötü etkileri nedeniyle herhangi bir belirti olmaksızın saçın bir yada bir kaç noktasında (Alopecia Areata) saçın tümünde dökülmeler (Alopecia Totalis) saç yanı sıra vücudumuzda diğer kılların dökülmesi ile sonuçlanması halinde (Alopecia Universalis) olarak ayrılmaktadır. Sorunun kaynağı stres, üzüntü vs olması nedeniyle tedavinin en önemli aşaması kişinin bu sorunlardan kurtulması olmaktadır. Tedavisi için bitkisel ve bilimsel yöntemler bulunmaktadır. Evinizde sarımsak tedavisi ile %50 etki ederken, bir dermatoloğun yapacağı kortizon enjeksiyonu %70 başarı sağlarken kısa adı SADBE olan (Squaric Acid Dibutylester) kullanımı ile %95 başarılı bir tedavi uygulayabilirsiniz.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Kadınlarda görülen nedenler erkeklere göre biraz daha fazla olup, kesinlikle sorunun nedeni ve tipini öğrenmeden herhangi bir tedaviye başlamamalısınız.

Çünkü kadınlarda görülen saç dökülmesi nedenlerinin büyük bir bölümü anemi dediğimiz kansızlık ile alakalı olmaktadır. Bunun dışında genetik, hormonal ve menopoza bağlı nedenler bulunmaktadır.

Şimdi dilerseniz bu nedenleri ve belirtilerini ele alalım.

Anemi (Kansızlık) : Yukarıda da belirtildiği gibi kadınlarda görülen saç dökülmesinin en önemli nedeni anemi yani kansızlık ile alakalı olup, tüm kıl köklerini besleyen atardamar ve kirli kanı kalbe geri taşıyan toplardamarlar yer almaktadır.

Kıl köklerinin yeterli miktarda kan almaması yada kan içerisinde yer alan demir, çinko, magnezyum, biotin gibi enzimlerin yeterli olmaması halinde saçlar yeterli vitamine ulaşamaz. Bu durumda kafanın her yerinde dökülmeler görülmektedir.

Böylece sorun genetik yada kansızlığa bağlı olup, olmadığı ayrışmaktadır. Kesin teşhis için muayene olduğunuz dermatolog sizi tam kan sayımı taraması için Hematoloji bölümüne se edecektir.

Yapılan tam kan sayımı taraması ile vücudunuzda eksik olan enzim tespit edilerek tedaviye başlanacaktır. Sorunun çözümü için kansızlık tedavisi sonuna kadar sabırla devam edilmelidir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik) : Erkeklerde en sık görülen dökülme nedenlerinden biri olan AGA (Androgenetik) kadınların yaklaşık %20’sini etkilemektedir.

Sorunun kaynağı aynı şekilde Testosteron’un DHT dediğimiz Dihidrotestosterona dönüşmemsi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Aynı şekilde ilk olarak saçlarda kalite kaybı ve sonrasında alın ve tepe bölgesinde seyrelme görülmektedir.

Hormonal: Kadınlarda görülen dökülme nedenlerinden biride hormonal dalgalanmalar olup, özellikle gebelik sürecinde artış gösteren hormonal dalgalanmalar (Telogen Effluvium) dediğiğimiz tedavi gerektirmeyen geçici dökülmelere neden olmaktadır. Çoğunlukla doğum sonrası hormonları normale dönmesi ile sorun ortadan kalkmaktadır.

Menopoz: Erkeklik hormonu Testosteron DHT’ye dönüşmesi ile birlikte saçlarda dökülmeye neden olurken kadınlık hormonu Östrojen ise tam tersi etki ederek saç dökülmesine karşı koruma vazifesi göstermektedir.

Fakat bu durum bir noktaya kadar geçerli olup, kadınlarda doğurganlığın sonu olan menopoz sürecinde kadınlık hormonu östrojen seviyesinde ciddi bir azalmaya neden olmaktadır. Azalan östrojen saçlarda dökülmeye neden olmaktadır.

Çözüm olarak östrojen gibi etki gösteren İsoflavon içeren tabletler kullanmanız önerilir.

Hastalıkların Neden Olduğu Dökülmeler
Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi kadınlarda saç dökülmesinin bir çok nedeni bulunmaktadır.

Onlardan biride daha önceleri yada halen yaşadığımız sağlık sorunları olup, çoğunlukla saç dökülmesi için gittiğimiz dermatolog muayenesi ile öğreniriz.

Saç dökülmesine neden olan hastalıkların başında Guatr dediğimiz boğazda şişlik öne çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz saç dökülmesine neden olan hastalıkları özet şekilde görelim.

Guatr: Boğazda şişlik ile ortaya çıkan Guatr tiroid hormonunun neden olduğu bir hastalıktır. Düşüklük ve yükseklik şeklinde ikiye ayrılan. Tiroid hormonlarının olması gerekenden düşük olması halinde Hipotiroidi dediğimiz sorun ortaya çıkmaktadır.

Bu sorunu yaşayanlarda saç dökülmesi kökten olmaktadır. Hücre metabolizmasında yavaşlamaya neden olduğu için önlem alınmaması halinde kellik problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tiroid hormonunun olması gerekenden yüksek olması halinde ise hipertiroidi dediğimiz zehirli guatr ise daha çok kırılarak dökülmelere neden olmaktadır. Burada yapılması gereken hastalığın kontrol altında tutulması ve gerektiğinde ameliyat olunmasıdır.

Boğazınızda belirgin ve rahatsız edici bir şişlik varsa iç hastalıkları uzmanlarına muayene olmalısınız.

Polikistik Over Sendromu: kadınlarda saç dökülmesine neden olan hastalıklardan biride kısa adı PCO (Polikistik Over Sendromu) olup, yumurtalıklarda oluşan iyi huylu kist anlamına gelmektedir.

Vücudun çeşitli yerlerinde kıllanmaya neden olduğu gibi aynı şekilde erkek tipi saç dökülmesine neden olmaktadır.

Bunun için ilk yapılması gereken bu alanda deneyimli jinekoloji uzmanlarına muayene olunması gerekmektedir.

Biotin Eksikiği: Kadınlarda dökülmenin bir diğer dökülme nedeni ise Biotin eksikliği olup, daha anlaşılır şekilde açıklamak gerekirse B7 ve Vitamin H eksikliği olarak bilinmektedir. B vitaminleri saç için oldukça gerekli olup, eksikliği dökülmeye neden olmaktadır.

Biotin eksikliğin nedenlerine baktığımızda zayıflamak için uygulanan şok diyetler yanı sıra gençlerin baş belası haline gelen sivilce tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar yine biotin eksikliğine neden olmaktadır. Çözümü diyete başlayacaksanız mutlaka yanında 1 MG Biotin kullanmalısınız.

Aynı şekilde sivilce ilaçları kullanırken bu süreçte Biotin kullanmaya başlamalısınız.

Gastrik Bypass (Obezite Cerrahisi) : Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi saç dökülmesine neden olan bir çok sorun bulunmaktadır.

Onlardan biride sağlıklı bir hayata kavuşmak için yapılan cerrahi müdahaleler olup, özellikle fazla kilo (obezite) probleminden kurtulmak isteyenler Gastrik Bypass dediğimiz midenin bir bölümünün küçültülmesi yanı sıra ince bağırsakların kısaltılmasını amaçlayan yöntemle ideal kilolarına kavuşmaktadır.

Gastrik Bypass ameliyatı olanlarda vitamin, protein, biotin yetersizliği gibi beslenme düzensizliğine bağlı olarak geçici dökülme görülmektedir. Böylesi bir durumda size önerim geçici süreli olarak Xpecia Tablet kullanmak olacaktır.

Çocuk ve Gençlerde Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi sadece yetişkinleri etkilemekle sınırlı kalmayıp, aynı şekilde çocukları da yakından etkilemektedir. Çocuklar ve gençlerde en sık görülen saçkıran dediğimiz Alopecia Areata olup, bunun dışında erkek tipi saç dökülmesi dediğimiz Androgenetik çoğu zaman 16-17 yaşlarında saçlarda kalite kaybı ile ortaya çıkmaktadır.

Saçkıran (Alopecia Areata) : Çocuklar ve gençlerde görülen dökülmelerin nedeni genelde saçkıran olmaktadır. 5 Yaşındaki çocuklarda bile yaşadıkları korku problemine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Gençlerde ise sorunun kaynağı genelde stres olup, özellikle üniversiteye hazırlanan gençlerin yaşadığı stres ve endişe bağışıklık sisteminde soruna neden olarak immün hastalıklara neden olmaktadır. İmmün hastalıklardan biride saçkıran olup, vücut kendi dokularını yabancı madde olarak algılayıp, onları yok etmek için gereğini yapmaktadır.

Herhangi bir belirti olmaksızın saçınızın bir yada birden fazla noktasında 1 TL genişliğinde açıklığa neden olabilir. Dökülen bölgede cilt parlak bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Evet arkadaşlar yukarıda bir çok saç dökülmesi tipini belirttik, peki sizin yaşadığınız bunlardan hangisi nasıl bileceksiniz? bunun için en mantıklı uygulama mutlaka bir doktora muayene olmak gerekir.

Saç hastalıkları teşhis ve tedavisi için mutlaka bir dermatolog (cildiye) uzmanına muayene olmak gerekir.

Size yönelteceği sorular ile teşhis edebileceği gibi kadınlarda çoğu zaman kan testi yaparak dökülmenin nedenini anlamaktadır.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

İlk olarak yaşadığımız sorunun nedeni ve dökülme tipini bilmek gerekir. Bunu öğrenmek için bir dermatoloğa muayene olmak yeterlidir.

Yaşadığınız sorun erkek tipi dediğimiz genetik dökülme ise burada yapılması gereken en mantıklı uygulama DHT baskılayıcı etkisi olan Procapil içeren spreyler yanı sıra Finasterid içeren tabletler kullanmak gerekir.

Bunun dışında aynı şekilde isoflavon ve bitkisel bir içerik olan Saw Palmetto etki etmektedir.

Kansızlığa bağlı dökülmelerde ise sorunun kaynağı genelde kan değerlerinin yetersiz olması yanı sıra kan içerisinde yer alan demir, çinko, magnezyum, B12 eksikliği olması nedeniyle kansızlık tedavisine ek olarak Xpecia tablet kullanmanız önerilir.

Saçkıran probleminde ilk yapılması gereken soruna neden olan stres, üzüntü, moral bozukluğu gibi sorunlardan uzaklaşmak olmalıdır. Aksi halde uygulayacağınız tedavi çok fazla başarılı olmayacaktır. Kendinizi tedaviye hazır hale getirdiğinizde sarımsak yöntemi yanı sıra kortizon ve bizim de asıl önerdiğimiz SADBE uygulamasına başlayarak 1-6 ay arasında sorundan tamamen kurtulabilirsiniz.

Kaynaklar:
//www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-icin-hangi-doktora-gidilir/
//www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nasil-onlenir/
//www.sachastaliklari.com/sackiran-nasil-gecer/

(Visited 448 times, 4 visits today)

Источник: //www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nedenleri/

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerin BAŞ belası saç dökülmesi
Erkeklerde Saç DökülmesiErkeklerde saç dökülmesi tedavi edilebilir hastalıktır.

Erkeklerde saç dökülmesi, 20’li yaşlardan sonra stres, beslenme bozukluğu, hormonal sorunlar ya da genetik yatkınlık gibi sebeplerle ortaya çıkabilen, saçlarda gözle görülür seyrelmelere neden olan dökülmelerdir.

Erkeklerde saç dökülmeleri geçici ya da kalıcı olabilmektedir. Çeşitli hastalıklar, hormonal sorunlar, mevsimsel değişiklikler, yoğun stres, beslenme bozuklukları ya da bazı hastalıkların tedavileri erkeklerde geçici saç dökülmelerine sebep olurken, genetik yatkınlık, çeşitli hastalıklar, bazı yanık ya da yaralar kalıcı saç dökülmelerine sebebiyet vermektedir.

Geçici saç dökülmeleri çeşitli tedavilerle ortadan kaldırılabilirken, kalıcı saç dökülmelerinde tedaviler en fazla süreci yavaşlatmakta etkili olabilmektedir. Bu nedenle saç ekimi, erkeklerde saç dökülmesine çözüm olarak öne çıkmaktadır.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Saçlarımız, doğal yapısı gereği bir büyüme döngüsü içerisindedir.

Ömrünü dolduran saç telleri dökülerek yenilerine yeni ve sağlıklı saç telleri büyümeye başlar ancak belirli sebeplerle saç dökülmesi yaşayan erkeklerde, bu dengeli sistemi sekteye uğrar ve dökülen saç tellerinin yerine yenileri gelmez ya da yerini çok zayıf ince tüy şeklinde saç tellerine bırakır. Saçlarda seyrelmeye sebep olabilecek bir dökülme yaşayan kişilerde bu hemen kendini fark ettirilir. Saçın doğal formu bozulur ve saçların arasından kafa derisi görünmeye başlar.

Saç dökülmesi olduğunu düşünen bir kişi hastanede saç analizi ve bazı testler yaptırarak saç dökülmesinin çeşidini öğrenebilmektedir.

Analiz ve Tetkikler

Saç dökülmesinin teşhisi için doktor, optik lup” adı verilen bir cihaz yardımıyla saçların durumunu analiz eder. Saç analizi esnasında doktor hastanın hikayesinin dinleyerek, saç dökülmesinin hızı, yoğunluğu gibi konularda ayrıntılar alır.

Yeni başlayan dökülmelerde teşhis çok daha zor iken saç dökülmesi ilerlediğinde saç dökülmesinin sebebine ve çeşidine daha hızlı bir şekilde karar verilebilmektedir. Bunun yanı sıra bazı durumlarda saç dökülmelerinin hormonal bazı sorunlardan kaynaklanabildiği de bilinmektedir.

Doktor gerekli gördüğü durumlarda hastadan kan örneği alarak, saç dökülmesinin hormonlardan kaynaklanıp, kaynaklanmadığı ya da saçkıran gibi farklı hastalıkların olup olmadığı anlaşılır.

 • Erkeklerde saç dökülmesi teşhisi, dökülmenin çeşidini ortaya koyabilmek adına oldukça önemlidir.
 • Saç dökülmenizin çeşidini öğrenmeniz doğru tedavinin uygulanabilmesini sağlar.
 • Saç dökülmesi teşhisi dermatolog tarafından yapılır.
 • Saç dökülmesinde düzenli ve erken tedavi, kelleşme sürecini oldukça geciktirebilir.
 • Ailesel yatkınlık ve genetik yapı sebebiyle ortaya çıkan dökülmelerde, tam bir tedavi söz konusu olmasa bile düzenli tedavi ile kelleşme süreci yavaşlatılabilmektedir.
 • Geçici saç dökülmelerinde ise, dökülmeye neden olan sebep ortadan kalktığında ya da tedavi edildiğinde saç dökülmesi de ortadan kalkmaktadır.
 • Parmaklarınızı saçlarınızın arasından geçirdiğinizde, elinizde saç telleri kalıyor olması, saç dökülmenizin hızlı bir şekilde devam ettiğinin basit ama önemli bir göstergesidir.

Herkes hayatında bir dönem saç dökülmesi yaşayabilmektedir ancak erkeklerde görülen saç dökülmelerinin %80’i genetik kaynaklı kalıcı bir dökülme olan “erkek tipi saç dökülmesi / androgenetik alopesi” dir.

Erkek tipi saç dökülmesi en yaygın görülen dökülme çeşididir ve 20’li yaşlardan sonra, her yaşta kendini gösterebilmektedir. Erkeklerde en yaygın saç dökülme sebebi, bilimsel adıyla “androgenetik kellik” olarak adlandırılan dökülme tipidir. “Erkek tipi dökülme” olarak da bilinen dökülme türü genellikle kellikle sonuçlanır.

Bunun sebebi ise Dihirotestosteron (DHT) hormonundan kaynaklanmaktadır. Testosteron hormonunun beslediği DHT etkisiyle, hassas kafa derisindeki saç kökleri, saç dökülmesine sebep olur. Androgenetik alopesi genetik yatkınlık sebebiyle ortaya çıksa da buradaki asıl etken DHT hormonudur.

Erkek tipi saç dökülmesi saçın ön tarafının dökülmesi ile başlar. Alın açıklığı ve tepe bölgesinde seyrelmelerle devam eder. Erkek tipi saç dökülmesi seviyesi norwood ölçeği ile anlaşılabilmektedir.

Fotoğraflı anlatımlarla >>>  Saç Ekimi Öncesi Sonrası

Norwood Ölçeği

1975 yılında Dr. O’tar Norwood tarafından kaleme alınan “Norwood Ölçeği”, erkek tipi saç dökülmesinde kullanılan en yaygın sınıflandırma türüdür. Erkeklerde saç dökülmesinin ele alındığı bu model, 2 yönlü oluşan ve gözle net bir şekilde görülen saç dökülme tipidir. Erkeklerde saç dökülmesinin teşhisi için norwood ölçeğinden de faydalanılabilmektedir.

Norwood tipi sınıflandırma, erkek tipi saç dökülmesinin ilerleme seyrini göstermektedir. Bu gibi dökülmelerin hızı kişinin bünyesine göre değişiklik göstermektedir.

Erkek tipi dökülme durdurulabilen ya da geri döndürülebilen bir dökülme çeşidi olmasa bile  erken dönemde başlanan düzenli tedavi ve bakım sayesinde erkek tipi dökülme seyri oldukça yavaşlatılabilmektedir.

Bu şekilde kelleşme süreci geciktirilebilir.

Bunun yanı sıra belirli bir seviyeye gelmiş saç dökülmeleri için ise en ideal çözüm saç ekimidir. Norwood ölçeğinin ileri seviyelerinde bile görülebileceği üzere ense bölgesindeki saç kökleri dayanıklı ve dökülmeyen bir yapıya sahiptir. Ense bölgesinden alınarak yapılan saç ekimlerinde dökülmeye dayanıklı kıl kökleri seyrelmeye başlamış alanlara nakledilerek kelleşme engellenebilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi ve Norwood Ölçeği

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri

Erkeklerde görülen saç dökülmeleri farklı sebeplerle ortaya çıkar ve ortaya çıkış sebebine göre kalıcı ya da geçici bir dökülme çeşidi ortaya çıkarır. Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri, saç dökülmesi çeşidinin anlaşılabilmesi için önemlidir.

Erkeklerde görülebilen saç dökülmesi sebepleri ve çeşitleri şu şekildedir;

 • Alın ve tepe bölgesinde açılmalarla oluşan “erkek tipi saç dökülmesi” (androgenetik alopesi)
 • Genel bir seyrelme şeklinde kendini gösteren “kadın tipi saç dökülmesi”
 • Çeşitli hastalıklar ya da yara/yanık gibi sebeplerle ortaya çıkan bölgesel saç dökülmeleri
 • Ani üzüntü ya da stres sebebiyle ortaya çıkan dökülmeler
 • Mevsimsel dökülmeler
 • Beslenme sorunu, alkol ya da sigara sebebiyle ortaya çıkan dökülmeler
 • Çeşitli hastalıklar ya da tedavi yöntemleri sebebiyle ortaya çıkan saç dökülmeleri
Saçınızın güçlendirecek en başarılı saç bakım kürleri  >>>Saç Bakım Kürleri


Erkeklerde Saç Dökülmesine Çözüm

Saç dökülmesi konusunda yapılan en önemli hatalardan biri, saç dökülmesi fark edildiğinde doktora gitmek yerine bunun basite alınması, kabul edilmesi ya da çeşitli sebeplerle profesyonel bir tedavi sürecine yanaşılmamasıdır.

Oysa genetik saç dökülmelerinde özellikle erken dönemde başlanılan bir tedavi, gereksiz saç kaybını önleyecek ve kelleşme sürecini öteleyecektir.

Belirli bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmelerinde ise dökülme nedeni saptanarak ilerlemesi engellenebilir.

Erkeklerde saç dökülmesine çözüm için saç dökülmesinin sebebini bilmek gerekmektedir. Genetik kaynaklı DHT hormonundan kaynaklı dökülmelerde farklı tedavi yöntemi uygulanırken, mevsimsel dökülme ya da stres sebebiyle ortaya çıkan dökülmelerde farklı tedavi yöntemi uygulanması gerekmektedir.

İlk adım; dermatologa giderek saç dökülmesinin sebebini, çeşidini ve seviyesini öğrenmektedir. Böylece medikal ya da cerrahi tedavi yöntemlerinden uygun olana karar verilerek, saç dökülmesi ciddi anlamda yavaşlatılabilir ya da dökülme sebebine göre dökülen saç kökleri geri kazandırılabilir.

Erkek tipi ya da kadın tipi saç dökülmeleri genetik kaynaklı dökülmeler arasındadır.

Genetik yatkınlık özellikle erkeklerde en sık karşılaşılan saç dökülmesi sebebini oluşturur ve genetik kaynaklı dökülmeler malesef tamamen tedavi edilememektedir ancak günümüzde çeşitli ilaçlar, bakım ve bazı medikal estetik uygulamaları sayesinde saç dökülmesinin seyri kayda değer bir şekilde yavaşlatılabilmektedir. Bu kişiden kişiye göre değişse de bazı durumlarda kelleşme süreci 10-15 yıl ertelenebilirken, saç ekimi gibi yöntemler sayesinde ise kellik görüntüsü tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

1.Saç ilaçları :

Erkeklerde saç dökülmesi için saç ilaçları ilk tercih edilen yöntemlerden biridir. Saç dökülmesini engelleyen ilaçlar, özellikle testosteron hormonu sebebiyle ortaya çıkan genetik kaynaklı, erkek tipi saç dökülmesinde etkiliyken, saç güçlendiren vitaminleri içinde barındıran takviye edici ilaçlar da vardır.

Erkeklerde saç dökülmesi sebebi eğer genetik kaynaklıysa ve norwood skalasına uyumlu ilerliyorsa, erkek tipi saç dökülmesine karşı ilaç kullanılarak DHT hormonunun saç köklerindeki kılcal damarlar üzerinde yarattığı tahribatın önüne geçilmesi amaçlanır. Bunun için en etkili yöntem, minoksidil veya finasterid etken maddesinden üretilmiş ilaçları kullanmaktır.

Minoksidil veya finasterid bir ilacın ya da markanın adı değil, etken maddeye verilen isimdir.

Minoksidil:

DHT hormonu üzerinde etkili olan minoksidil etken maddesi, saç dökülmesini engelleyen birçok ilaç içerisinden kullanılmaktadır. Uzun süreli tedavi gerektiren bu ilaçlar, tüyleşmiş saç tellerinin yeniden beslenmesini sağlayarak kalınlaşmasına olanak tanır.

Piyasada içerisinse %5 ya da daha fazla minoksidil etken maddesi kullanılarak üretilmiş birçok farklı saç ilacı markası vardır.

Minoksidil, vazodilatör etki göstererek saç köklerindeki kılcal damarların genişlemesine ve saç köklerine yeniden yeterli kan akışı iletilmesine destek olur.

Finasterid:  

Erkeklerde saç dökülmesine çözüm açısından adını duyurmuş bir diğe etken madde ise finasteriddir.  Antiandrojen olarak tanımlanan madde, saç köklerine giden damarların kapanmasına sebep olan redüktaz isimli enzimin inhibitörüdür.

Yalnızca erkek tipi saç dökülmesi için etkili olan finasterid, bazı yan etkilere sahip olduğu için doktor önerisi ile kullanılması tavsiye edilir. Finasterid tedavi edici değil, semptom giderici olarak etkilidir.

Bu sebeple, kullanımı bırakıldığında kıl köklerinin zayıflaması ve dökülmesi yeniden başlayabilmektedir.

2. Medikal Estetik Uygulamaları :

Saç aşısı, prp, saç mezoterapisi gibi medikal estetik uygulamaları, saç köklerini beslediği, hücre yenilemesine yol açtığı ve bu sebeple saç dökülmesini yavaşlattığı için saç dökülmelerinde takviye olarak kullanılmaktadır.

Medikal estetik uygulamaları özellikle

 • Mevsimsel Saç Dökülmelerinde,
 • Genetik sebeplerle yaşanan seyrek saç sorunlarında,
 • Beslenme sorunları sebebiyle ortaya çıkan dökülmelerde,
 • Tüm saç yapıları için güçlendirici olarak kullanılabilmektedir.

PRP: 

Tronbositten zenginleştirilmiş plazma, kişinin kendi kanının doğal iyileştirme ve yenileme özelliği kullanılarak geliştirilmiştir.

Saç köklerinde hücre yenilenmesini arttırarak saç köklerini güçlendirir.

Yaklaşık 30 dk içerisinde uygulanabilen PRP, kişiden alınan kanın santifürüj işlemi sonrasında kişinin kafa derisinin hemen altına bir iğne yardımıyla enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir.

Saç Mezoterapisi: 

Saç mezoterapisi, iğne yardımıyla saçlı derinin içine enjekte edilen saç için yararlı vitaminlerden oluşan bir kokteyldir. Yaklaşık 30 dk süren işlemde, kişinin saç diplerine enjekte edilen vitaminler saçın beslenmesini ve güçlenmesini destekler. Saç mezoterapisi tek bir sefer değil, periodik aralıklarla en az bir kaç kez düzenli olarak yapılması tavsiye edilen bir uygulamadır.

Saç Ekimi :

Kalıcı saç dökülmeleri belirli bir seviyeye geldikten sonra saç dökülmesine karşı çözüm olabilecek en etkili yöntem saç ekimidir.  Özellikle son yıllarda uygulanan teknikler ve tecrübe açısından son derece gelişmiş sonuçlar alınabilen saç ekimi, saçlarında kalıcı dökülmeler oluşan herkes tarafından uygulanabilmektedir.

Sonuç olarak, genetik veya stres/beslenme kaynaklı olsun, erkeklerde saç dökülmesi yaşanmakta olan bir durumdur. Kimi zaman saç dökülmesinin önüne geçilemeyebilir. Etrafınızda size kocakarı ilaçları tavsiye edenler de olabilir.

Bunun yanı sıra; televizyon ve internette içeriğinde ne olduğunu bilmediğiniz, sağlığınızı tehdit edebilecek ilaçların(merdiven altı diye tabir edilen) reklamlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Bu durumda yapılması gereken en mantıklı davranış, saç dökülmesini fark eder etmez bir doktora danışmak olacaktır.
İlginizi çekebilecek bir diğer makalemiz >>> Seyrek Saç Problemi

Источник: //www.sacekimleri.com/sac-ekimi/erkeklerde-sac-dokulmesi/

Erkeklerde Saç Dökülmesi ve Doğal Çözümler

Erkeklerin BAŞ belası saç dökülmesi
Saç dökülmesinin aşamaları, erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri nelerdir? Erkeklerde saç dökülmesi doğal yollarla nasıl önlenir?

Erkeklerin kabusu olan bu hastalık, stres veya kalıtsal nedenlere bağlı olarak gerçekleşir. Kanser tedavilerinde ilk yan etki, baş kısmındaki bütün kılların dökülmesidir.

Bu sorun erkekler için oldukça büyüktür ve çözümü de çok önemlidir. Genetik dökülme, genç yaşlarda başlar. 20-50 yaşları arasında gerçekleşir. Bu sorunun ciddiye alınmaması ileride kelliğe neden olabilir. Erkeklerde saç dökülmesi farklı nedenlerle olabilir. Öncelikle saç dökülmesinin nedenini tam olarak araştırmanız gerekir.

Bu konuda uzman bir hekimden destekte alabilirsiniz.

Saç dökülmesinin aşamaları nelerdir?

Erkeklerde saç dökülmesi, belli aşamalarla gerçekleşir. Birinci aşama olarak bilinen aşama, her iki şakak bölgesinin seyrekleşmesi ile başlar. Zamanla geriye doğru dökülme devam eder. Bazen dökülme bu noktada durur, bazen devam eder. 1,2 ve 3.

aşama olarak değerlendirdiğimiz bu aşamada, şakak kısmı iyice geriye gider ve ön kısımda, dökülmeler devam eder. 4. aşamada başın arka tepe kısmı seyrekleşir ve dökülmeye başlar. 5,6,7 ve en son aşama 8’de ise, başın arka tepe kısmındaki dökülme öne doğru gelir.

Şakak kısmındaki dökülmeler, arka tepe kısmındaki dökülme ile birleşir. Sonuçta sadece yan ve arka kısımda saç kalır. 5. aşamaya kadar dökülmeyi önleme şansınız var ancak 7 ve 8. aşamalarda cerrahi müdahale söz konusudur. Cerrahi müdahale ‘saç ekimi’ dediğimiz bir tekniktir.

Bu teknikte, başın arka kısmından alınan saç kökleri, saç olmayan üst kısımlara ekilir. Bu konuda saç ekim uzmanları tercih edilmelidir. Saç köklerinizin veya metabolizmanızın saç ekimine elverişli olup olmadığı, uzmanlarca tespit edilmesi gerekir.

Yanlış saç ekimi işlemlerinde, zayıf saç köklerinde başarı oranı düşüktür. Saç köklerinin güçlü olması, saç ekiminin başarılı olmasında birinci etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Tıptaki adı ‘androgenetik alopesi’ olan saç dökülmesinin belli nedenleri vardır. Günde 100 saç teliniz dökülüyorsa bir uzmana görünmelisiniz.

Erkeklerde saç dökülmesi tıbbi sorunlar, çevresel sorunlar, genetik sorunlar, troid bezinin düzensiz çalışması, kansızlık sorunları, saç derisindeki sorunlar, demir eksikliği ve hormon düzensizliği belli başlı nedenlerdir. Yetersiz saç bakımı, düzensiz beslenme ve zararlı alışkanlıklar, dolaylı nedenlerdir.

Kan ve hormon testi temiz çıkan kişilerde, günlük yaşam tarzı sorgulanmalıdır. Dış etkenlerden kaynaklanan nedenler, hasta ile mülakat yapılarak öğrenilebilir. Özellikle vitamin eksikliği ve sigara birinci etkendir. Hava kirliği de diğer bir sorundur.

Bu nedenle saç dökülmesine neden olmayan şampuanlarla, düzenli saç temizliği yapılmalıdır. Saç derisi temiz olduğu sürece, saçlar hava alır ve daha canlı olur. Hava almayan ve gerekli vitaminleri elde edemeyen saçlar, doğal olarak zayıflar ve dökülmeye başlar.

Saç kıran, aşırı stres, üzüntü ve ciddi psikolojik sorunlar, saç dökülmesine neden olmaktadır. Psikolojik tedavide kullanılan ilaçlara da dikkat etmek gerekir. Yan etkisinde ‘saç dökülmesi’ bulunan ilaçları kullanırken, uzman doktor tavsiyelerini tercih etmek gerekir.

Diğer önemli bir neden ise, cilt altındaki yağ beze merkezlerinin yağı fazla salgılaması, dökülmelere neden olmaktadır. Kan kanseri, şeker hastalığı, tifo ve üst solunum enfeksiyonları, saç dökülmesine neden olmaktadır. Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri çok iyi anlaşıldığı zaman, gerekli olan tedavide başarı oranı daha yüksek olacaktır.

Kanser ilaçlarının yan etkileri, herkes tarafından bilinmektedir. İlaçlara bağlı saç dökülmesinde, normal saç dökülmelerinden daha fazladır ve bütün saçların dökülmesine neden olur. Kanser tedavisinde başarı sağlayan hastalarda, saçlar yeniden çıkabilmektedir. Kaşlar, sakal ve bıyık, eskisi gibi gür bir şekilde çıkabilmektedir. Bu nedenle kanser hastaları her zaman için ümitli olmalıdır.

Erkeklerde saç dökülmesi nasıl önlenir?

Yaşı 20-25 olan binlerce erkek, dökülmüş saçlarla yaşamayı kabullenmiştir. Erkeklerde erken yaşta saç dökülmesini önlemek için H ve B7 vitaminleri kullanılmalıdır. DHT baskılayıcı biotin madde tedavisi, uzmanların önerdiği ilk tedavi yöntemleridir. Görüldüğü gibi, erkeklerde saç dökülmesi nasıl önlenir? Sorunun temelinde yetersiz vitamin takviyesi bulunmaktadır.

DHT, saç dökülmesine neden olan bir hormondur. Bu hormonun engellenmesi için, Procapil, minoxidil ve finasterid maddeleri kullanılır. Bu maddeler DHT hormonunu baskılar. Bu kategoride, uzman doktor tercihi son derece önemlidir. Diğer önemli bir mesele, kellik sorunu başlayan kişinin bu konuda ciddi bir araştırma yapmaması ve kellik sorunu için yeterli çaba sarf etmemesidir.

Sonuçta bütün saçlar kaybedilmektedir. Eğer genetikse, ‘babamın da dökülüyordu’ denilerek, tedavi yöntemleri araştırılmamaktadır. Tedavi yöntemlerinde her duyulan şeyin yapılması da büyük bir sorundur. Yanlış uygulamalar saç dökülmesini daha da artırabilir. Bu nedenle uygulayacağınız tedaviyi doğru bir şekilde araştırmalısınız.

Güvenilir olmayan kaynakların size sunduğu tedavi yöntemlerini tercih etmemelisiniz.

Saç dökülmesini doğal yollarla durdurun!

Saç dökülmesine doğal çözüm

Saç dökülmesi tedavisinin en önemli aşaması, yukarıda belirttiğimiz gibi nedeninin tam olarak anlaşılmasıdır. Nedeninin tam olarak anlaşılması, uygulanacak tedavinin niteliğini belirleyecektir.

Psikolojik nedenler, vitaminsizlikten kaynaklanan nedenler ve genetik nedenler, tedavide tam olarak anlaşılmalıdır. Bunun için uzman görüşüne başvurmanız daha iyi olur.

Kan ve hormon testinin temiz çıkması durumunda, kullanılan şampuanlar, hava kirliliği, sigara ve stres gibi şıklar incelenmelidir. Doğru teşhis her zaman için tedavinin ilk önemli adımıdır.

Saç dökülmesinde birçok doğal çözümler vardır. Soğan ve sarımsak kürü, bilinen kürlerdendir. Saçı besleyen sülfür maddesi, bu iki gıdada bulunmaktadır. Sarımsağın diğer önemli özelliği doğal antibiyotik olmasıdır. Sarımsak kürü, normal saçın uzama süresini çok kısaltır. Çok hızlı bir şekilde saç besler. Isırgan otu ve badem yağı, saç dökülmesi tedavisinde kullanılmaktadır.

Soğan kabuğu, ceviz kabuğu, zeytinyağı ve kına kürü de etkilidir. A, B, C, D ve E vitamini eksikliğinden kaynaklanan dökülmeler için avokado yağı tavsiye edilmektedir. Hindistan cevizi yağı, üzüm çekirdeği yağı, argan yağı, biberiye yağı, kayısı yağı ve fındık yağı gibi ürünler tavsiye edilmektedir. Sonuç olarak, saçınızın dökülmesinin nedenini tam olarak araştırmanız gerekir.

Doğru tespit, tedavide çok önemlidir.

Günlük yaşantımızda dikkat edeceğimiz şeyler nelerdir?

Saç dökülmesini önlemek için, hastanın günlük yaşamında yapacağı şeyler de vardır. Bunları uygulayarak saç dökülmesi azaltılabilir veya tamamen durdurulabilir.

✓ Doğal zeytinyağlı sabunları tercih etmek gerekir. Saç dökülmesine doğal çözüm seçeneklerinde klasik tercihtir. Her zeytinyağlı sabun doğal değildir. Bu nedenle güvendiğiniz aktarlardan doğal el yapımı zeytinyağlı sabunları satın alabilirsiniz.

✓ Kullandığınız şampuan saçınızı döküyorsa, saçınıza uygun şampuan tercih etmelisiniz. Saçınıza zarar veren şampuanları kullanmamalısınız.

Okuyun  Saç Uzatan Vitaminler Nelerdir?

✓ Gerçek zeytinyağı ile saçınıza masaj yapın. Bu hem saçlara iyi gelir hem de baş ağrılarına iyi gelir.

✓ Saç kurutma makinasıyla saçınızı kuruturken, saç köklerini yakmamaya özen gösterin.

✓ Kimyasal saç bakım ürünleri ve spreyler, saç dökülmesine neden olmaktadır.

✓ E ve B12 vitamin takviyesi gerçekleştirin.

✓ Psikolojiniz düzgün olmalıdır. Kellik sorunu birçok erkeğin psikolojisini bozar. Öncelikle stres yapmamalısınız. Psikolojiniz her zaman için düzgün olmalıdır.

✓ Düzenli hava almayan saçlar zayıflar. Özellikle kış aylarında giydiğimiz bere türü koruyucu giysiler, saçın havalanmasını önler. Şapka, örgü şapka ve benzeri giysiler, baş kısmını havasız bırakabilir. Bu durumda saç kökleri zayıflayabilir.

✓ Saç dökülmesi, bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Yetersiz beslenme, kansızlık, mantar hastalığı, kalp hastalıkları, aşırı kilo kaybı, A vitamini kaybı, tiroit hastalıkları ve anemi, hormonal hastalıklar, saç dökülmesi ile kendini gösterebilir.

Источник: //erkekse.com/erkeklerde-sac-dokulmesi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..