Erkeklerin Çocuk Sahibi Olmasının Önündeki Engel: Varikosel

Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri Ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Erkeklerin Çocuk Sahibi Olmasının Önündeki Engel: Varikosel

Varikosel skrotumun (testislerin içinde bulunduğu cilt kesesi) normalden fazla genişlemiş toplardamarlardan oluşan bir tür ven oluşumudur. Varikosel bacaklarda oluşan varisler ile benzerlik gösterir.

Varikosel çocuk sahibi olamayan erkeklerin en önemli problemlerinden biridir. Varikosel genellikle ergenlik çağlarında başlar ve zaman içerisinde ilerleyerek daha belirgin hale gelir.

Varikosel toplumda % 15, kısırlık nedeni olarak % 40 oranında görülmektedir.

Varikosel bir sağlık sorunu değildir ve sadece kısırlık problemi oluşturabileceğini bilerek gerekli testlerin yapılması önemlidir.

Türkiye’de 30 yaşından önce evlilik yapıldığı için genellikle 2’inci veya 3’üncü çocuk yapmak isteyen erkeklerde bu duruma rastlanmaktadır.

Batı toplumunda 30 yaşından sonra evlilikler yapıldığı için bu toplumlarda daha ilk çocuk yapmak isteyen erkeklerin doktora baş vuruların da varikosel sorununa rastlanır.

Varikosel belirtileri

Varikosel çoğunlukla hastalarda bir şikayete neden olmayabilir. Varikosel erkek vücudunun anatomik özelliklerinden dolayı genellikle sol testiste meydana gelebileceği gibi, % 60-80 veya % 20-40 oranında her iki testiste de görülebilir. Çok ender olarak ta sadece sağ testiste oluşabilir.

Varikosel ergenlik dönemlerinde meydana çıkar ise oluştuğu testisin gelişimini bozarak diğer testisten küçük kalmasına neden olabilir. Bazı hastalarda etkilenen testis tarafında ağrı ve rahatsızlık hissi görülebilir. Varikosel ilerler ise testisteki şişlik kişi tarafından fark edilir.

Varikosel çoğunlukla evli olan erkeklerin çocuk olmama (kısırlık) sorunu olduğunda ya da testis ağrısı nedeni ile doktora baş vurması sonucu ortaya çıkar.

Varikosel teşhisi

Varikosel sorunu olan erkekler, genellikle kısırlık problemi araştırılırken üroloji uzmanına baş vurduklarında varikosel tanısı konulur iken, bazende testislerde şişlik ve ağrı ile baş vurduklarında varikosel tanısı konulur. Testislerin üzerindeki genişlemiş damarlar solucan dolu bir torbayı andırır.

Bu durum hastanın kendi kendine yapacağı muayene veya bir üroloji uzmanın ayakta yapacağı fizik muayene sırasında kolayca anlaşılabilir. İlerlemiş varikosel vakalarında genişlemiş damarlar göz ile görülebilir haldedir.

Varikosel tanısı hastanın fizik muayenesinde konulur ve ek görüntüleme yöntemlerine genellikle gerek duyulmaz, Fizik muayene ayakta ya da yatar durumda iken yapılır. Muayene ile tam tanı konulamayan hastalarda renkli dobler ultrasonografi tetkiki istenir.

Çocuk ve ergenlerde görülen varikosel teşhisinde testis volümlerinin ölçülmesi tedavinin gerekliliği ve izlem açısından önemlidir. Bu ölçüm ultrasonografi veya orkidometri ile yapılır.

Varikosel tedavisi nedir?

Varikosel her zaman tedavi edilmesi gereken bir durum değildir. Tedavi kararı verilmeden önce hastada infertiliteye (kısırlığa) neden olabilecek başka durumlar dışlanmalı ve eşinin de bu konuda bir engelinin olmadığı belirlenmelidir.

Varikoselin tedavisinin yapılması için kişinin varikoseli doktor muayenesinde fark ediliyor ise (klinik varikosel), kişi ve eşinin düzenli cinsel yaşamına rağmen eşler bir sene içerisinde çocuk sahibi olmamış ise, erkeğin eşinde doğurganlık sorunu yok veya var olan sorunun tedavisi yapılmış ise, iki kez yapılmış semen analizi sonuçları normal değil ise, evli olmasa bile ileride çocuk sahibi olmayı planlayan erkeklerin semen analizi sonuçları normal değil ise bu erkeklerin varikosel sorunu tedavi edilmelidir.

Daha önceden çocuk sahibi olmasına rağmen ileri ki dönemlerde tekrar çocuk sahibi olmak isteyenlerde varikosel tedavisi uygun görülür. Varikoseli olan erkek genç ise, herhangi bir şikayeti yok ve semen analiz sonuçları normal ise bu erkeklerin tedavi olmasına gerek olmadığı gibi, 2 senede bir semen analizi yapılarak takibi önemlidir.

Varikosel sorunu olan ergenlik döneminde bir çocuk ise, testis boyutunda küçülme var ise, testis kıvamında yumuşaklık var ise, ağrı var ise, sperm parametrelerinde bozukluk var ve varikosel iki taraflı ise bu çocuklarda varikosel cerrahisi gerekir.

Çocukluk döneminde saptanan varikosel uzun süre sonra testislere zarar verebileceği düşünüldüğü için cerrahi olarak tedavi edilir.

Subklinik varikosel tedavisi, semen analizleri ve gebelik oranları üzerindeki etkisi ispatlanmadığı için tedavisi yapılmadan takip edilmelidir. Ayrıca yetersiz yapılmış bir subklinik varikosel operasyonu sonrası semen parametrelerinin bozulma ihtimali de akılda tutulmalıdır.

Sadece kişiyi rahatsız eden ağrının olması durumunda varikosel ameliyatı genellikle önerilmesine rağmen tedaviden önce ağrıya neden olabilecek diğer hastalıkların varlığı incelenmeli ve gereken hastalarda ağrıyı azaltma amaçlı ilaçlar ve atletlerin giydiği testisleri destekleyen iç çamaşır giyilmesi şeklinde ağrı tedavi edilmeye çalışılır.

Varikosel ameliyatı nedir?

Varikosel hastalığının tedavisi cerrahidir. Cerrah tarafından uygulanan cerrahi operasyonda genişlemiş olan toplardamarlar bağlanır. Varikosel cerrahisinde birkaç farklı cerrahi tedavi yöntemi vardır. Günümüzde en sık uygulanan yöntem mikro cerrahi yöntem ile yapılan operasyondur. Bu operasyonun başarısı yüksektir.

Eski yöntemler ile varikoseli tekrarlamış hastalara mikro cerrahi ile yeniden düzeltme ameliyat yapılabilir. Tek taraflı mikro cerrahi varikoselektomi ameliyatı tecrübeli cerrahi uzmanlar ile yapıldığında işlem yaklaşık bir saatte bitirilir ve genellikle hasta aynı gün taburcu edilir.

Varikoselektomi ameliyatından sonra hasta 3 ay aralıklar ile en az bir yıl süresince ya da kişi çocuk sahibi olana dek takip edilir.

Varikosel ameliyatından sonra kesin çocuk sahibi olunur mu?

Varikosel teşhisi

Varikosel cerrahisinden sonra çocuk sahibi olunması üzerinde kesin bir etki ortaya konulmuş değildir. Bazı araştırma sonuçlarına göre varikosel cerrahisinin kısırlık riskini tam olarak ortadan kaldırdığına dair bilgiler var iken, varikosel cerrahisinin kısırlık üzerinde bir etkisinin olmadığı hakkında da bilgiler vardır. Varikosel ameliyatından sonra erkeklerin çoğunda semen analiz sonuçları düzelir. Varikosel tedavisi doğurganlık sorununu çözebilir. Varikosel cerrahisinin yan etkileri yok denilecek kadar azdır.

Varikosel problemi olan her erkekte kısırlık (infertilite) olur mu?

Varikosel sorunu olan her erkekte kısırlık olmaz. Fakat çocuk sahibi olamama ile doktora baş vuran erkeklerin genelinde varikosel vardır.

Varikoselin sperm üretimi üzerindeki olumsuz etkileri semen analizi yapılarak incelenir. Varikosel sorununun semen parametrelerini bozup bozmadığını incelemek için en az iki semen analizi yapılır.

İki semen analizinin arasındaki süre 7’inci günden sonra ve 21’inci günden önce yapılmalıdır.

Ürolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/varikosel-nedir-varikosel-belirtileri/

Varikosel Olan Kişilerin Çocuğu Olur mu ve Tedavisi

Erkeklerin Çocuk Sahibi Olmasının Önündeki Engel: Varikosel

Varkosel olan kişilerde bulunan sorun doğru tedavi planı uygulandığı zaman tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorununun uzman tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Varikosel

Varikosel ve Bebek

Bir varikosel, skrotumda ve testislerin etrafında dilate kan damarlarının bir derlemesidir. Erkeklerin yaklaşık % 15’inin varikoselleri vardır ve infertilite yaşayan çiftlerin yaklaşık% 40’ına katkıda bulunan bir etkendir.

İnfertilite, bir çiftin 12 aydır hamile kalmaya çalıştığı, ancak başarılı olmadığı zaman olmasıdır. Varicoceles tedavi edilebilir ve teşhis, mutlaka istediğiniz bebeğe sahip olamayacağınız anlamına gelmez. Bu sorun bir çocuğa engel olma durumu değildir. Sorun en doğru şekilde tedavi altına alındığı zaman ortadan kalkar.

Tanı koyulduktan sonra etkileri ve zararları konusunda eşe destek olmak gerekir.

Etkileri ve Zararları

Fiziksel ağrı ya da sadece skrotumun hoş olmayan hissiyat, ergenlerde ve genç erkeklerde varikosellerin en önemli problemi, bu bozukluğun infertilitede oynadığı roldür.

  Her ne kadar varikoseli olan tüm erkek kişiler doğurganlık ile alakalı sorunlara sahip olacağı ya da infertil erkeklerin varikosel kullandığı doğru olmamasına rağmen, araştırmacıların çoğu varikosel ile fertilite sorunları arasında güçlü bir bağ olduğunu kabul eder.  Aslında, infertil erkeklerin yaklaşık % 40’ı, fiziksel muayenede hissedilecek kadar büyük bir varikosele sahiptir.

 Bu, varikoseli olan doğurganlık sorunları olmayan erkeklerin yaklaşık % 10 ila% 15’ine karşılık gelir. Sorunun etkilerini ve zararlarını en aza indirmek için aşağıda bulunan detaylara dikkat etmek gerekir.

 • Onu dinleyin, bir varikosel teşhisi sonrası, hislerini paylaşmakta güçlük çeken bir erkek modeli bulunur. Onu duygularından bahsetmeye zorlamamak ve onu olabildiğince dinlemek gerekir. Varikosel ile ilişkili infertiliteye sahip erkekler genelde yanlış bir şey yaptığını hisseder. Doktorlar varikosellerin neden bazı erkeklerde geliştiğini bilmezler ama diğerleri için değil, çoğunlukla bir varikosel önlenebilir değildir. 
 • Duygularınızı paylaşın, nasıl hissettiğinizi sorarsa, dürüst olmak gerekir. İşlerin istedikleri kadar kolay olmamış olması hayal kırıklığı yaratabilir.Umutsuzluk duygularıyla mücadele ediyor olunabilir.
 • Tedavi seçeneklerini belirlemek, bu nokta da tekrar vurgulamak gerekir, varikoseller tedavi edilebilir bir durumdur.Varikoselektomi olarak bilinen cerrahi bir seçenek vardır. Bu, varikosele neden olan kan damarlarını bulmak ve bağlamak için bir veya daha fazla insizyonu içerir. Cerrahi açık bir yaklaşım ile kasıkta bir insizyon aracılığıyla bir mikroskop veya laparoskopik olarak, bir kapsam ve diğer cerrahi ekipman için birkaç küçük insizyon içeren mikrocerrahi bir yaklaşımla gerçekleştirilebilir. Cerrahi uygulama tek seçenek değildir. Varikosel embolizasyonu, girişimsel bir radyolog tarafından yapılan cerrahi içermekten minimal invaziv bir seçenektir. Kasıkta küçük bir kesik iler kateter yerleştirilir. Kateteri yönlendirmek için x-ışınları kullanılır. Soruna neden olan kan damarları yerleştirilir ve kapatılır.
 • Varikosel cerrahisi risklerini
 • Varikosel embolizasyonu riskleri hakkında bilgi edinin
 • Tedaviden sonra gebelik şansı hakkında bilgi edinin

Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Sıklıkla genişlemiş bir damara sahip olmanın doğurganlık sorunlarına nasıl sebep olduğu sorulur.  İyi bir soru açık olmadığı gibi ve birkaç cevap vardır;

İlk olarak, skrotal sıcaklık, skrotum genelde bir erkeğin normal vücut sıcaklığından birkaç derece daha düşük iken, bir varikosel karın içinden gelen sıcak kanın skrotuma akmasına neden olur. Bu daha sıcak kanın gelmesi ile skrotumdaki sıcaklık yükselir ve bu da muhtemelen spermlere zarar verebilir.

Erkek infertilitesinin ikinci potansiyel nedeni hormonal anormalliktir. Bildiği gibi, testosteron ana erkek cinsiyet hormonudur.

Varikoseli olan bir erkek daha düşük testosteron seviyelerine sahip olma eğilimindedir ve daha yüksek seviyelerde FSH (folikül stimüle edici hormon) olabilir.

Erkekler normalde bir miktar FSH’ye sahipken, anormal derecede yükselmiş seviyeler testislerin düzgün çalışmadığını gösterir.

Testisler işini doğru yapmazsa, sperm kalitesi acı çekebilir. Bu yeterli sperm üretemeye veya hatalı biçimlendirilmiş spermlere sahip olunacak ve bir yumurtayı veya bir yumurtayı dölleyemeyeceği anlamına gelir.

Tedavisi

Doktorlar genellikle varikoseli olan yetişkin erkeklerin infertilite ve anormal semen örneğinin belgelenmiş kanıtlarına dayanarak ameliyat yapıp yapmayacağına karar verirler. Ergenler söz konusu olduğu zaman bu kriterler kullanılmamaktadır.

Çünkü infertilite belgelenmemiştir ve semen numunesi elde etmek zordur. Bununla birlikte, varikoseli olan tüm ergenlerin tedavisini ertelemek makul değildir, çünkü bazıları adolesan olarak tedavi edilmedikleri takdirde infertil hale gelebilirler.

 Öte yandan, varikoseli olan her hastada düzeltici cerrahiyi destekleyen hiçbir veri yoktur, çünkü hepsi infertil hale gelmez.

Bir varikoselin etkilerinin belirsizliği sebebiyle ergenlerde ameliyat önermek için katı kurallar bulunmamaktadır. Ancak çoğu uzman aşağıdaki anormalliklerden en az birinin mevcut olması durumunda cerrahinin düşünülmesi gerektiği konusunda hemfikirdir;

 • Anormal semen analizi
 • Varikosel tarafındaki testis daha küçüktür.
 • Varikosel hem sağ hem de sol tarafları içerir.

Cerrahi önerilmediği zaman varikoseli olan tüm kişilerin testislerin normal olarak büyümesini sağlamak için yıllık testis muayeneleri yapılmalıdır. 

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://damarlari.com/varikosel-cocuga-engel-mi.html

Varikosele dair neler biliyorsunuz?

Erkeklerin Çocuk Sahibi Olmasının Önündeki Engel: Varikosel

Adı sık duyulmayan, hatta birçok kişi tarafından bilinmeyen bir hastalık olan testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların varisleşmesi sonucu ortaya çıkan “Varikosel”, aslında erkeklerin yüzde 20’sinde görülüyor. Hastalığa çocuk sahibi olamama sorunu yaşayan erkeklerde ise yüzde 40 oranında rastlanıyor.

İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Semih Ayan, hastalığın çocuk sahibi olamama nedenlerinden biri de olduğunu vurgulayarak önemli bilgiler verdi.

Varikosel nedir?

Erkeklerde testislerden çıkan kirli kanı taşıyan toplardamarların (venlerin) bozukluğu nedeniyle iyi görev yapamaması ve buna bağlı içindeki kirli kanı kalbe taşıyamaması sonucu oluşan hastalığın adı varikosel. Hastalığın en önemli özelliklerinden birisi de kişide genel anlamda herhangi bir şikayet yaratmaması.

Varikosel belirtileri nelerdir?

Varikoseli olan erkeklerin çoğunda hiçbir şikayet yoktur. Ayakta fazla kalınca ya da fiziksel aktiviteler sonrası artan ağrı olabilir. Bu ağrı, testis ve kasıkta ağırlık asılmışçasına hissedilen bir ağrıdır.

Çocuk sahibi olamama nedeniyle yapılan kontroller esnasında fizik muayene ya da ultrasonografiyle fark edilebilir.

Çok erken yaşlarda ve çok geç yaşlarda görülen, ani başlayan varikosel olgularında, sağ testiste çok ileri boyutlara ulaşan olgularda testis toplardamarlarının kan akışına engel olabilecek başka muhtemel durumlar da (karın içinde kitle, böbrekte kitle vb. gibi) oluşabilir.

Erkeklerin yüzde 15-20’sinde var

Varikosel, testisin toplardamarlarında varis şeklinde genişlemesi sonucunda oluşur.

Bu genişlemiş damarlar ilerlemiş olgularda testisleri barındıran torba (skrotum) cildinin altından mor renkli varis paketleri olarak görülebilir ve elle fark edilebilir hale gelebilir.

Erkeklerin yüzde 15-20’sinde bulunur, çocuk sahibi olamama sorunu yaşayan erkeklerin ise yüzde 40’ında vardır. Genellikle solda bulunur. Bunun nedeni, sol testisin toplardamar yapısının anatomik özelliğinin farklı olmasındandır.”

Sperm üretme fonksiyonunu bozuyor

Varikosel, testis çevresinde ısı artışına yol açarak testisin sperm üretme fonksiyonunu olumsuz etkiler. Çocuk sahibi olamama (infertilite) nedeni ile doktora başvuran erkeklerin bir çoğunda yapılacak testler ve muayene bulguları eşliğinde varikosel için operasyon kararı verilebilir.

Bu operasyondan çocuk sahibi olmak adına göreceğiniz muhtemel yarar hakkında operasyon öncesinde hekiminizden mutlaka bilgi almanız gerekir. İnfertilite dışında bir diğer operasyon gereği de ağrıdır.

Son olarak, erişkinliğe geçiş sonrası erkek çocuklarda görülen varikosel için yapılan takip sonrası testis boyutunda gelişme geriliği görülüyorsa, operasyon yararlı bir yöntemdir.”

SPERM SAYISI NASIL ARTTIRILIR?

Varikosel tanısı nasıl konur? Varikosel tedavisi nasıl olur?

Uzm. Dr. Egemen Avcı, varikosel tedavisi hakkında bilgiler verdi.

Toplumda yaygın fakat yanlış bir inanışa bağlı olarak, bebek sahibi olamayan çiftler için ilk olarak akıllara kadın fizyolojisindeki problemler geliyor. Ancak erkek kısırlığının en önemli nedenlerinden biri olan “varikosel” pek çok erkeğin baba olma hayallerine gölge düşürüyor.

Yetişkin her on erkekten birinde rastlanan bu hastalık ergenlik döneminde ortaya çıkarsa yumurtaların küçük kalmasına neden olabilir. Çocuğu olmayan ve bu nedenle doktora başvuran her dört erkeğin birinde varikosel saptanabilmektedir.

Testisler sağlıklı sperm üretebilmek için “skrotum” denilen ve vücudun dışına yerleşmiş torbaların içinde olmalıdırlar. Böylece vücut ısısından etkilenmezler. Varikosel hastalığında testiküler ısının arttığı düşünülmektedir.

Ayrıca venlerdeki (toplayıcı damardaki) bazı zararlı maddeler sperm kalitesini bozabilir. Daha çok sol tarafta rastlanmakla beraber her iki tarafta da görülebilir.

Tanısı üroloji uzmanının yapacağı fizik muayenesi ile konulur. Hasta çok kilolu, testisi yukarıda ve skrotum az gelişmiş ise ya da fizik muayenede şüphe varsa Skrotal doppler (USG) adı verilen film çekilir.

Varikosel hastalığı yumurta ağrısına da neden olabilir. Hastaya uygulanacak tedavi başvuru şikayeti ve yapılacak testlerin sonucuna göre belirlenir.

Hasta ergenlik döneminde ise ve varikoselli olan testisi diğerine göre daha küçük kalmış ise ameliyat önerilir.

Doktorunuzun önerilerine kulak verin

Ağrı nedeni ile başvuran varikosel hastalarına testisi aşan külot giyilmesi, ağrı kesici kullanılması ve ayakta uzun süre kalınmaması gibi önerilerde bulunulur. Buna rağmen şikayetler geçmiyor ve ağrı devam ediyorsa cerrahi yönteme başvurulabilir. Varikosel ameliyatı sıklıkla, çocuk sahibi olmayan erkeklerde uygulanan bir operasyondur.

Operasyon sonrası sperm kalitesi yüzde 70 artar

Ameliyat öncesi sperm kalitesinde bozukluğu ispat etmek adına hastaya en az iki defa “spermiogram” yaptırması önerilir. Eğer spermin yapısında bir bozukluk saptanmışsa, hormonal veya genetik başka bir hastalık düşünülmüyor ise hastaya operasyon önerilir.

Operasyon sonrası sperm kalitesinde artış yüzde 60–70 civarındadır. Bunun gebeliğe yansıması çeşitli yayınlara göre %40–50 arasında değişmektedir. Ameliyatın, doğal yoldan gebe kalamayan hastaların yardımcı üreme tekniği ile çocuk şansı olma ihtimalini artırdığına yönelik çalışmalar mevcuttur.

Sonuç olarak varikosel hastalığı erkeklerde tanısı ve tedavisi kolay bir hastalıktır.

Testisinde ağrısı olan, çocuk sahibi olmak isteyen hastaların ve testisinde küçülme fark eden adelosanların (çocukluk ile erişkinlik arasındaki fiziksel, cinsel, sosyal ve psikososyal geçiş dönemi) bir üroloji uzmanına başvurmaları uygun olacaktır.

ERKEKLERİN SPERM SAYISI GİDEREK DÜŞÜYOR

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/644364-varikosel-nedir

Varikosel çocuk olmasına engel olur mu?

Erkeklerin Çocuk Sahibi Olmasının Önündeki Engel: Varikosel

Evlenen her 6 çiftten 5’i evlendikten sonraki ilk 1 yıl içinde çocuk sahibi olmaktadır. Geriye kalan çocuk sahibi olamayan çiftler için ise bunun sebebinin araştırılması ve tedavisini yapılması gerekmektedir.

Çocuk olmamasının sebepleri arasında erkeğe ve kadına bağlı sebepler yarı yarıya görülmektedir. Yani kısırlığın yarısı erkek kaynaklı olurken yarısı kadın kaynaklıdır. Erkeklerde görülen kısırlık sebepleri arasında en sık karşılaşılan varikoseldir.

Erkekte kısırlık varsa varikosel olup olmadığı mutlaka değerlendirilmeli varsa öncelikle bu durum tedavi edilmelidir.

Testisteki toplardamarların normalden fazla genişlemesi olarak tanımlanan varikosel, çocuk sahibi olamayan erkeklerde yüzde 20 oranında görülmektedir. Yani çocuk sahibi olamayan her 5 erkekten birinde varikosel mevcuttur.

 Erkeklerde testislerden ger,iye dönen kanı taşıyan toplardamarların (venlerin) ağır kaldırma, kabızlık veya damarsal problemler nedeniyle iyi görev yapamaması ve buna bağlı içindeki kirli kanı kalbe taşıyamaması varikoselin esas sebebidir. Bu toplardamarlarda toplanmış olan kirli kan nedeniyle damarlarda şişme ve buruşma olur.

Bacaktaki “Varisler”in testislerdeki benzerine “Varikosel” denilmektedir.

Normal sperm değerleri

Testis sıcaklığının artması, kirli kan içindeki zararlı maddelerin testiste birikmesi ve testis kan akımının bozulmuş olması testis fonksiyonları etkilenir ve spermin sayı, hareket ve şekillerinde bozukluk meydana gelir.

Varikosel her hastada belirti vermeyebilir.  Varikosel  genellikle sol testiste görülmekle birlikte (yüzde 60–80), yüzde 20–40 oranında her iki testiste birden görülebilir.

  Ergenlik çağında ortaya çıktığında bulunduğu testisin gelişimini yavaşlatarak testisin boyutunun diğerine göre  küçük kalmasına neden olabilir ve vakit geçirmeden müdahale edilmesi gerekir. Varikosel olan hastalarda şikayet olarak, testiste “ağrı hissi” ya da “rahatsızlık hissi” ortaya çıkabilir.

  Varikosel genellikle çocuğu olmadığı için doktora başvuran erkeklerin muayenesinde ya da testis ağrısı ortaya çıktığında hekim tarafından yapılan muayene ile saptanır.

Varikosel belirtileri, hastalığın tanı ve tedavisinde büyük öneme sahiptir. Varikosel testis üzerinde;

 • Şişme
 • Kabarıklık
 • Testis ağrısı şeklinde kendini gösterir.

Damarlardaki genişleme, çok ileri seviyede ise dışarıdan görülecek kadar belirginleşebilir. Dıştan testis şiş olarak görünür, ancak buradaki şişme testiste değil, damarlardadır.

Varikosel belirtileri arasında bazen testislerde şişliğin yanı sıra terleme ve sıcaklık hissi de görülebilir.

Varikosel belirtilerinden biri olan testislerin küçülmesi çok ileri seviyede varikosel hastalarında görülür ve testis kaybına kadar gidebilmektedir.

Varikoselin zararları

Varikosel ergenlikte başlar, olumsuz etkileri yıllar içinde giderek artar ve zamanla;

a- Kısırlık yapabilir,
b- Kasığa ve bacağa vuran ağrılar oluşabilir,
c- Erkeklik hormonu olan testosteronun azalmasına sebep olabilir,
d- Ergenlik çağında testisin küçük kalmasına veya zaman içinde giderek küçülmesine hatta testisin tamamen kaybolmasına neden olabilir

Varikosel nasıl anlaşılır?

Varikosel tanısı muayene ile konur. Muayene de dışarıdan görülen varikosel olması yani testis damarlarının dışarıdan görülmesi 3 derece varikosel demektir.

Damarlar dışarıdan görülmüyor ancak muayene ile hissedebiliyorsa bu ikinci derece varikoseldir. Eğer damarlar muayene ile ele gelmiyor ancak ıkınma ile belirginleşiyorsa bu da 1.

derece varikosel olarak adlandırılır.

Çocuk sahibi olamayan, sperm tahlili bozulmuş ve varikosel saptanan erkeklerde varikoselin tedavi edilmesini çocuk sahibi olmaya yardımcı olduğu ispatlanmıştır.

Varikosel tedavisi esas olarak mikrocerrahi ameliyat ile yapılmalıdır. Ameliyatta kasıktan yapılan 2 santimetrelik bir kesi ile testis damarları tedavi edilmektedir.

Ameliyatın mikroskop altında yapılması başarı şansını arttırmakta komplikasyonu riskini azaltmaktadır.

Varikosel düzeltilebilir kısırlık sebeplerinden birinci sırada ve en önemli olandır. Varikosel erkek infertilitesi yapıyorsa bu durumda ameliyat kararı verilebilir. Ancak her varikoselin infertilite nedeni olmadığı ve ameliyattan sonra her hastada sperm değerlerinde düzelme olmayabileceği dikkate alınmalıdır.

Varikosel tedavi edilmezse ne olur?

Varikosel ameliyat edilmediği takdirde çocuk sahibi olma şansını azaltır, testiste ağrı yapar ve testis küçülmesine hatta testisi kaybetmeye yol açabilir. Bu nedenle ameliyat için gerekli şartlar varsa varikosel ameliyatı geciktirilmeden yapılmalıdır.

Varikosel derecesine bakarak ameliyat kararı vermek doğru değildir. Bazı hastalarda gerekli şartlar varsa 1. Derece varikosel dahi ameliyat edilebilirken, bazı hastalarda gerekli şartlar olmadığından 3.

derece varikosel ameliyat edilmeden takip edilmektedir. Ameliyat kararı verirken hastanın yaşı, kısırlık süresi, eşinin yumurta durumu gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

Ameliyat edilecek hastaların sperm değerlerinde bozulma olmuş olmalıdır.

Varikosel ameliyatı mikrocerrahi yöntemle yapılmaktadır. Kasık bölgesinde 2 cm.’lik bir kesiden girilerek testis damarlarına ulaşılır. Mikroskop altında genişlemiş toplardamarlar diğer damarlardan ayrılarak bağlanır.

AmeAmeliya mikroskop altında yapılması her zaman daha iyidir. Mikroskop ile yapılan ameliyat basyari şansını arttırmakta Ayrıca ameliyattan sonra gelişebilecek komplikasyon riskini azaltmaktadır. Bu nedenle ameliyat için mikrocerrahi yöntemi uygulayan merkezler tercih edilmelidir.

Varikoselin ameliyattan başka tedavisi var mıdır?

Varikosel ameliyat dışında laparoskopi, robotik cerrahi ve embolizasyon ile tedavi edilebilmektedir. Laparoskopik ve robotik yöntemlerde karından delik açılmak suretiyle damarlar karın içinde bağlanmaktadır. Embolizasyon yönteminde ise kalbe yapılan Anjiyo tedavisine benzer şekilde damarların içine girilmekte ve buradaki genişlemiş damarlar tıkanarak varikosel ortadan kaldırılmaktadır.

Ancak bu yöntemlerin mikrocerrahi varikosel ameliyatına üstünlüğü olmamakla birlikte uygulama alanı çok sınırlıdır. Bu nedenlerden dolayı varikosel tedavisinde en başarılı yöntem halen mikroskop altında ameliyattır.

Varikosel ameliyatı mikrocerrahi yöntem ile yapıldığı için o bölgede bulunan tüm damarların bağlanması gerekir. Ameliyat yaklaşık 1 saat sürmekte hastalar ameliyattan sonra ertesi gün taburcu edilmektedirler.

Mikrocerrahi yöntemiyle yapılan ameliyatlarda nüks etme ihtimali sıfıra yakındır. Ancak mikroskop kullanmadan yapılan ameliyatlarda küçük damarlar gözden kaçabildiği için tekrarlama şansı yüksektir.

Ayrıca bu ameliyatlarda komplikasyon oranları da daha artmaktadır. Bu nedenle ameliyatlarda mikrocerrahi yöntem kullanan merkezler öncelikle tercih edilmelidir.

Bizim merkezimizde de bu ameliyat mikrocerrahi yöntem ile yapılmaktadır.

Mikrocerrahi yöntemiyle yapılan operasyondan sonra hasta birkaç sonra normal işlerine,  10 gün sonra ise rutin iş hayatına döner. Ağır kaldırma ve cinsel ilişki için doktorunuzun tavsiyesine göre bir süre daha beklemeniz gerekebilir.

Ameliyat sonrasında hastaların üçte ikisinde sperm değerlerinde düzelme olur. Ancak sperm sayısının normal olması kesin çocuk olacak demek değildir. Yani varikosel ameliyatı olan her üç hastanın ikisinde sperm sayı ve hareketi öncekine göre daha iyi olmaktadır.

Sperm Normal ama çocuk olmuyorsa

Eğer 6. ayda geçmesine rağmen sperm değerlerinde bir düzelme yoksa, hastanın sperm değerlerine göre yaş faktörü, kadın faktörü gibi durumlar göz önünde bulundurularak aşılama ya da tüp bebek gibi yöntemlere yönlendirmekte fayda vardır.

Varikosel ile ilgili güncel çalışmalar

2018 yılı şubat ayında yayınlanan bir derleme yazısında, varikosel ile ilgili yapılan 49 çalışma değerlendirilmiş, klinik varikoseli olan erkeklerde, varikosel tedavisinin, sperm değerlerini iyileştirdiği tespit edilmiştir. Ayrıca varikosel tedavisi yapılan çiftlerde, gebelik oranlarının ve canlı doğum sayısının arttığı da kaydedilmiştir (4).

Yine 2018 yılı haziran ayında yayınlanan bir çalışmada Thirumavalavan ve arkadaşları 190 hastayı ameliyat etmiş ve toplam hareketli sperm sayısındaki artışı incelemişlerdir.

Araştırma sonucunda varikosel ameliyatının toplam hareketli sperm sayısını ortalama 8 milyon artırdığı saptanmıştır.

Gebelik sağlamada en önemli spermlerin ileri hareketli spermler olduğu düşünüldüğünde, varikosel tedavisinin önemi daha da belirginleşmektedir.

Varikosel ile Testosteron arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmada, Gomaa ve arkadaşları varikosel olan hastalarda Testosteron düzeyinin de düşük olduğunu tespit etmisler ve bu calismayi 2018 yılı içerisinde yayınlamışlardır.

Kaynaklar:

Источник: https://drmuratmermerkaya.com/2018/04/10/varikosel-cocuk-olmasina-engel-olur-mu/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть