Erkeklerin Çocuk Sahibi Olmasının Önündeki Engel: Varikosel

Benim Neden Çocuğum Olmuyor?

Erkeklerin Çocuk Sahibi Olmasının Önündeki Engel: Varikosel

Çocuk sahibi olmak çoğu çiftin hayalidir ancak çeşitli nedenlerle çocuk sahibi olamayan çiftlerde vardır. Genelde bu durumun çeşitli sağlık sorunları olabilmektedir. Bu nedenle burada çocuk sahibi olmayı engelleyen sağlık sorunları hakkında bilgiler içeren bir yazı bulacaksınız.

Çocuk olmaması, bazıları için en büyük sıkıntı ve problemlerinin başında geliyor. Aile huzursuzluğundan tutun boşanmalara kadar gidiyor. Kusur bazen kadında bazen de erkekte olur. Bazen her ikisinde de olabilir.

Çocuk olmamasının sebeplerinin başında daha çocukken geçirilen hastalıklar, psikolojik rahatsızlıklar, yanlış ve zararlı beslenme, aşırı sıcağa soğuğa dikkat etmeme yüzünden bedende meydana gelen tıbbi arızalar gelir. Çocuğu olmayan eşler bu arızaya çok büyük ihtimalle daha çocukluklarında, gençliklerinde yakalanmışlardır.

Bir kısmı da yanlış beslenme yüzünden yakalanmış olabilir. Çünkü hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
(Gelin, ilk hafta yoğurt, ayran, sirke, turşu ve ekşi yememelidir! Bunlar çocuk olmasına engel olabilir. Sirke yiyen kadının hayz görmesi zahmetli olur ve hayzı düzensiz olur. Ekşi elma yemek hayz kanını keser. Bu da başka bir hastalık meydana getirir.)

Bir kısmı da, evliliğin başında, birkaç sene çocuğumuz olmasın diye aldıkları yanlış tedbirlerle, sonraki senelerde çocuklarının olmamasına zemin hazırlarlar.

Çocuk olmama sebepleri iyi araştırılmalı. Şuna da inanılmalı ki, tıp çok ilerlediği halde hâlâ eksiklikleri vardır. Yanlış tedavilerin ve bilinçsizce kullanılan ilaçların zararları çoktur. Tedavide çok hassas olunmalı, gelişigüzel ilaç kullanılmamalı. Hele kocakarı ilaçlarını ehil bir doktora sormadan kullanmamalı.

Uzman doktorların, kısırlık sebepleri ve önleyici tedbirleri hususundaki yazıları şöyledir:

Kısırlık Yada İnfertilite

Eşlerin çocuk sahibi olma arzularına rağmen bir yıl içerisinde hamilelik elde edilmemesine infertilite (kısırlık) adı verilmektedir. Korunmayan çiftlerin %85’inde bir yıl içerisinde hamilelik oluşması beklenir.

İnfertilite %30-40 arasında erkek, %40-50 arasında bayana ait nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Çiftlerin %25’inde erkek ve kadın faktörü birlikte bulunmaktadır.

%10-15’inde tüm araştırmalara karşılık infertiliteyi açıklayabilecek bir neden bulunamamaktadır.

İlk ziyarete eşlerin birlikte katılması ve değerlendirilmesi tedavi yönünden oldukça önemlidir. Çocuk arzusuyla başvuran çiftlerin doktoruna ve merkezine tam bir güven içinde olması, hiçbir şey saklanmaması, sorulara açık yüreklikle cevap verilmesi ve hiçbir konunun utanma duygusuyla gizlenmemesi gerekir.

Kadının muayenesi sadece üreme organlarının değil tüm vücudun değerlendirilmesine yönelik olarak yapılır. Bazı hormonal hastalıklar (tiroid bezi ve şeker hastalığı gibi) üreme organlarının fonksiyonunu yakından etkilemektedir.

Muayenede tespit edilecek ek rahatsızlıklar tedavi öncesinde ortadan kaldırılmalıdır. Kadında mevcut olabilecek mikrobik-iltihabı rahatsızlıklar yapılacak tetkiklerle tanımlanarak tedavi edilmelidir.

Bu nedenle rahim ağzından ve vajenden örnekler alınarak inceleme yapılır.

Kadında Kısırlık Nedenleri

Tüplere ait nedenler
Hamilelik oluşabilmesi için spermlerin (erkek hücresi) rahim ağzı ve rahim içini geçerek tüplerden yumurtaya ulaşması gerekmektedir. Bu nedenle tüplerin açıklığını ve görevlerini yerine getirme yeteneğine sahip olup olmadığı gösterilmelidir.

İnfertilite nedenlerinin yaklaşık %35 ini tüplere ait bozukluklar oluşturmaktadır. İlaçlı rahim filmi (HSG) tüplerdeki tıkanıklığı ve oluşmuş hasarı gösterebilir. HSG filminde bir bozukluk varsa tanı amaçlı laparoskopi önerilebilir. Tüpler kapalı, hasar görmüş veya yapışık bulunursa cerrahi olarak düzeltilebilir.

Ancak ameliyat ile sonuç alınamayacağı düşünülüyor ise tüp bebek yöntemi tedavide en iyi alternatiftir.

Yumurtlama problemleri
Düzensiz ve anormal yumurtlama, kısırlığı oluşturan nedenlerin ortalama %5-25 ini oluşturur. Normal koşullarda her ay yumurtalıklardaki yumurtalardan bir tanesi gelişip büyüyerek çatlar ve yumurtlama (ovulasyon) meydana gelir. Yumurtlamanın olmaması âdet düzensizlikleri ve infertilitenin en önemli nedenidir.

Bir bayanda yumurtlamanın olmadığı ya da âdet görse bile ovulasyonsuz seyrettiğini gösterebilmek için bir takım testler yapılır.Yumurtalıkların rezervi ve ilaç uyarısına verecekleri cevap âdetin 2. veya 3. günü yapılacak hormon testleri ve ultrasonografik görüntü ile tespit edilebilir.

Yumurtlama olmadığı tespit edilirse ilaç tedavisi ile yumurtlama sağlanabilir.

– Rahim kaynaklı problemler
– Karın iç zarı ile ilgili problemler (Endometriozis)

Genellikle yumurtlama âdetin ortalarına rastlar. Eşlerin bu dönemlerde bir arada olmaları döllenmenin şansını artırır. [Yani, kadınlarda iki âdet arasındaki temizlik süresinin ortasında yumurtlama olur. Bu günlerde eşler birada olursa çocuk olma ihtimali yükselir. Mesela temizlik günü 14 gün ise 6-8. günler arasında yumurtlama şansı yüksek demektir.]

Yaş Nedeniyle Çocuk Olmaması

Normal şartlarda korunmayan bir çift için evliliğin birinci yılında hamile kalma şansı %85’tir. İkinci yılında, birinci yıl gebe kalamayan %15 oranındaki kadınların %10’u da ikinci yıl gebe kalır.

[İkinci yıldan sonra gebe kalınmazsa, eşlerin kısırlık tedavisi görmeleri gerekir.] İlerleyen yıllarda bu oran giderek düşer. Kadınlarda yaş ilerledikçe gebelik şansı da giderek azalır, 40 yaş ve üzerinde gebe kalma oranı %10’un altına düşer.

Yumurtalar gelişse ve ovulasyon meydana gelse de, yumurtaların kolayca döllenebilmesi oldukça güçtür.

Açıklanamayan (izah edilemeyen) infertilite
Ancak bazen çiftlere yapılan tüm testler normal bulunmaktadır. Bu durumda açıklanamayan yani izah edilmemiş infertiliteden bahsedilir. Öncelikle aşılama tedavisi denenir. Aşılama tedavileri başarısız olduğunda infertilite sebepleri yeniden değerlendirilerek tüp bebek gibi diğer yardımcı üreme teknikleri uygulanabilir.

Erkeğin değerlendirilmesi
Erkeklerin muayenesi gerektiğinde üroloji uzmanı tarafından yapılmaktadır. Öncelikle yapılması gereken semen analizidir.

Ardından gerekiyorsa hormon tetkikleri, mikrobiyolojik ve serolojik testler, ultrasonografi yapılabilir. Erkek infertilitesi tedavisinde son yıllarda uygulanan teknikler ile hızlı bir ilerleme kaydedilmiştir.

Özellikle mikroenjeksiyon tekniği, daha önceden tedavi edilmeyen erkeğe ait birçok infertilite faktörüne çözüm getirmiştir.

Erkekte Kısırlık Nedenleri

– Hormonal bozukluklar – Genetik bozukluklar – Sebebi bilinmeyen – Varikosel – Kriptorşidizm (inmemiş testis) – Sperm taşıyıcı kanallara ve organlara ait nedenler – İmminolojik (bağışık sistemine ait) nedenler

– Kullanılan ilaçlar, aşırı sıcak ortam, sistemik hastalıklar

Teknolojideki tüm ilerlemeler sayesinde, üreme tedavisinde elde edilen inanılmaz gelişmeler çocuk sahibi olamayan çiftlere yeni umutlar sunmaktadır.

Yapılan tetkik ve tedaviler sonucunda ilaç tedavisi yetersiz kalacak olursa tüp bebek ve mikroenjeksiyon metotları ile çocuk sahibi olunabilir. Bu iş ile ilgili olarak güvenilir hastanelerin tüp bebek merkezlerine müracaat edilebilir. Türkiye Hastanesi’nde de bu işlemleri yapacak kadro bulunmaktadır.

Kısırlık Olmaması İçin Yapılması Gerekenler

Kız çocuklarını dünyaya geldikleri andan itibaren üşütmemeli, alt temizliğine dikkat etmeli. Altı ıslak bırakılmamalı. 6 ayda bir idrar tahlili yapılmalı. En ufak bir akıntıda, idrar kaçırmada, idrar yanmasında hekime gitmeli.

Çocukluk çağında geçirilen kabakulakta eğer hastalık testisleri, kızlarda yumurtalıkları tutmuş ise üreme hücrelerini tahrip ederek kısırlığa yol açabilir. Bu hastalıktan korunmak için kabakulak aşısı yapılmalıdır.

Eğer kız çocukları genital bölge tüberküloz hastalığına yakalanmış ise tüplerde tıkanma yapabilir. Rahimde yapışıklıklar yaparak çocuk olmasına engel olabilir. Mantar hastalıkları da akıntı, spermde tahribat yapabilir.

Üreme organlarındaki en ufak şikayette hekime gitmek iyi olur.

Çocukluktan itibaren dikkat edilecek hususlar (Kızlar için)

1- Bebeklik döneminden itibaren üşütmeyecek. 2- Dondurma, soğuk meşrubat, kola gibi soğuk şeyler yiyip içmeyecek. 3- Kabakulak, kızamıkcık, kızamık, verem aşıları yapılacak. 4- Alkol, sigara içilmeyecek.

5- Banyo yapılırken üşütülmeyecek. Özellikle özür halinde iken denize girip üşütülmeyecek. 6- Acılı baharatlı gıdalardan fazla yemeyecek. Kışın üşütmeyecek, özellikle yumurtalıklar korunacak.

7- Ateşli hastalıklarda mutlaka hekime gidecek.

8- Evli gençler birbirini kırmayacak, üzmeyecek. Beslenmesine dikkat edecek. Hastalıklardan korunacak.

Çocukluktan itibaren dikkat edilecek hususlar (Erkekler için)

1- Kabakulak, kızamıkcık, kızamık, verem aşıları yapılacak. 2- Alkol, sigara içilmeyecek. [Bunlar bazı erkeklerde iktidarsızlık sebebidir.] 3- Erken yatıp erken kalkılacak. 4- Acılı baharatlı gıdalardan fazla yemeyecek. Kışın üşütmeyecek. 5- Testisler darbelere karşı korunacak. Ateşli hastalıklarda mutlaka hekime gidilecek. Sünnet dikkatli yapılacak.

6- Evli gençler birbirini kırmayacak, üzmeyecek. Beslenmesine dikkat edecek. Hastalıklardan korunacak.

Çocuk Olmamasına Neden Olan Diğer Sorunlar

Evliliğin ilk yıllarında
Evliliğin ilk yıllarında bilinçsizce yapılan doğum kontrolleri ileride çocuk olması üzerinde zararlı olabilir. Rahim içi araçları steril konulmazsa iltihaplanmaya, yabancı cisim reaksiyonuna yol açabilir. Doğum kontrol hapları hormonal dengeyi etkileyebilir. Yeni evlilerin hemen doğum kontrolü uygulamaması iyi olur.

Aşırı üzüntü, stres, sinir sistemini bozar
Stres hem hormon dengesini bozar hem de eşler arasındaki cinsel hayatı etkiler. Eşler tam boşalamaz, ze almaz, temaslar işkence halini alır. Bu durumda hem yumurtlama hem de sperm yapımı etkilenir.

Stresin etkisi ile erken boşalma olabilir. Yine stresten dolayı uterus hareketleri artar ve yumurtayı atabilir. Erken boşalmaya bağlı yeterli sayıda sperm rahime gitmeyebilir.

Onun için eşlerin stressiz, sıkıntısız, sakin ortamlarda ve istekli oldukları zamanda birlikte olmaları gerekir.

Bünyenin çocuk tutmaması
Bünyenin çocuk tutmaması denen şey hormon yetersizliğinden veya rahim ağzının tam kapanmamasından dolayı çocuğun düşmesidir. Bu şekilde olan çiftler evvela hormonlarının durumunu öğrenecekler. Bir bozukluk var ise tedavi ettirecekler.

Rahim ağzının durumu mutlaka kontrol edilecek. Darlık, yetmezlik, enfeksiyon var mı diye bakılacak. Yatak istirahatı yapılacak. Strese girmek, sinirlenmek, ağır kaldırmak, fazla çalışmak olmayacak. Bu ailelerde bir de genetik tarama yapılıp kromozomal bozukluk var mı diye bakılmalı.

Kısırlığa dair alametler görülünce
Acılı baharatlı yiyecekler, çok soğuk içecekler, yasaklanmalı. Hiç bir zaman ezbere ilaç kullanmamalı. Ezbere kullanılan yanlış ilaçlar, yumurta ve sperm üzerine zararlı etkide bulunabilir. Özellikle böbrekleri ve yumurtalıkları üşütmek, testislere darbe gelmesi kısırlığa yol açabilir.

Çocuk olmuyorsa
Yukarıdaki bilgilere uyulduğu halde evli çiftler çocuk sahibi olamamış ise kesinlikle ezbere ilaç kullanmamalı, komşu tedavilerine rağbet etmemeli. Aksi halde tedavi zorlaşır veya imkansız hale gelir.

Bu hastalıklar artık kısırlık merkezi bulunan tam teşekküllü hastanelerde yapılmaktadır. Böyle bir merkeze bağlanmalı sistematik bir şekilde kısırlık sebepleri araştırılmalı. Hastaya en uygun tedavi metodu seçilmeli.

Tüp bebek merkezleri içinde kadrosu iyi, güvenilir yerlere gitmelidir.

Bunlara rağmen hiçbir tıbbi arıza olmasa bile çocuk olmayabilir. Çocuk da bir rızktır. Rızkı veren Allahü teâlâdır. Dilerse verir dilerse vermez.

Çocuğu Olmayan Çiftlerin Psikolojisi

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin psikolojileri ortak bir noktada buluşsa da aslında kadın ve erkeği psikolojisi ayrı ayrı etkileniyor. Psikolog Serap Duygulu, çocuk sahibi olamayan ve tüp bebek gibi yöntemlere başvuran çiftlerin ruh hallerini anlattı.

Kadının Yükleri

Tüp bebek işlemleri sırasında aslında en ağır yük kadının üzerindedir. Bu yük bazen kadının eşini yargılamasına ya da suçlamasına sebep olabilir. Gerçekte bir çocuğunuz olmamasının sebebi doğrudan eşinizden kaynaklansa bile onu bu şekilde suçlamak hem ona hem size ve dolayısıyla da evliliğinize çok zarar verecektir.

Eşinizi suçlayarak, yaşadığınız fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkların acısını telafi etmeniz mümkün olamayacağı gibi boş yere ilişkinizde tamiri zor hasarlara yol açarsınız. Üstelik tüp bebek işlemlerinden artık çok yüz güldüren sonuçlar alındığı da bir gerçek.

Bu işlemler sırasında bu kadar çok kırdığınız eşinizin gönlünü almak ilerde çok da kolay olmayabilir. Bir bebek sahibi olduğunuzda onu eşinizle birlikte büyüteceğinizi unutmayın.

Bütün işlemler bittiğinde geride hatırladıklarınızın hep olumlu şeyler olmasını istiyorsanız dikkatli olmak zorundasınız.

Erkeğin Yüklendikleri

İşin fiziksel kısmında ağır yük kadındayken psikolojik kısım erkekte biraz daha ağırdır. Hem eşine bazı sıkıntılı uygulamalar yapılırken bir şeyler yapamamanın verdiği huzursuzluk ve eziklik hem de çocuk istediği için bütün bunlara sebep olan tarafın kendisi olduğunu düşünerek yaşanılan suçluluk.

Erkek aslında bir ölçüde daha çaresiz bir durum içindedir. Sadece izleyici olmak ve sürece müdahale edememek gerçekten her iki taraf içinde gerginlik yaratır.

O nedenle bir erkek olarak tüp bebek tedavisi gören eşinizin bütün aşamalarda yanında olmanız çok rahatlatıcı olur. Üstelik bu tip sorunlara beraber çözüm aramak evliliğinizde daha fazla bir yakınlaşma getirebilir.

Tüp bebek tedavisi önce olumlu bir bakış ve düşünce ister. Bu bir sınav değildir. Birbirinize meydan okuma ya da birbirinizin sinirlerini test etme konusu da değildir.

Bu bundan sonra da ortaya çıkabilecek sorunlara karşı nasıl duracağınızı görmenize yarayacak iyi bir fırsattır. Tüp bebek tedavisi sonuçları olumludur, büyük ihtimalle çocuk sahibi olacaksınız. O nedenle gerginliğe yer bırakmadan tadını çıkarmaya bakın.

Источник: //www.renklinot.com/saglik/cinsel-saglik/benim-neden-cocugum-olmuyor.html

Varikosele dair neler biliyorsunuz?

Erkeklerin Çocuk Sahibi Olmasının Önündeki Engel: Varikosel

Adı sık duyulmayan, hatta birçok kişi tarafından bilinmeyen bir hastalık olan testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların varisleşmesi sonucu ortaya çıkan “Varikosel”, aslında erkeklerin yüzde 20’sinde görülüyor. Hastalığa çocuk sahibi olamama sorunu yaşayan erkeklerde ise yüzde 40 oranında rastlanıyor.

İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Semih Ayan, hastalığın çocuk sahibi olamama nedenlerinden biri de olduğunu vurgulayarak önemli bilgiler verdi.

Varikosel nedir?

Erkeklerde testislerden çıkan kirli kanı taşıyan toplardamarların (venlerin) bozukluğu nedeniyle iyi görev yapamaması ve buna bağlı içindeki kirli kanı kalbe taşıyamaması sonucu oluşan hastalığın adı varikosel. Hastalığın en önemli özelliklerinden birisi de kişide genel anlamda herhangi bir şikayet yaratmaması.

Varikosel belirtileri nelerdir?

Varikoseli olan erkeklerin çoğunda hiçbir şikayet yoktur. Ayakta fazla kalınca ya da fiziksel aktiviteler sonrası artan ağrı olabilir. Bu ağrı, testis ve kasıkta ağırlık asılmışçasına hissedilen bir ağrıdır.

Çocuk sahibi olamama nedeniyle yapılan kontroller esnasında fizik muayene ya da ultrasonografiyle fark edilebilir.

Çok erken yaşlarda ve çok geç yaşlarda görülen, ani başlayan varikosel olgularında, sağ testiste çok ileri boyutlara ulaşan olgularda testis toplardamarlarının kan akışına engel olabilecek başka muhtemel durumlar da (karın içinde kitle, böbrekte kitle vb. gibi) oluşabilir.

Erkeklerin yüzde 15-20’sinde var

Varikosel, testisin toplardamarlarında varis şeklinde genişlemesi sonucunda oluşur.

Bu genişlemiş damarlar ilerlemiş olgularda testisleri barındıran torba (skrotum) cildinin altından mor renkli varis paketleri olarak görülebilir ve elle fark edilebilir hale gelebilir.

Erkeklerin yüzde 15-20’sinde bulunur, çocuk sahibi olamama sorunu yaşayan erkeklerin ise yüzde 40’ında vardır. Genellikle solda bulunur. Bunun nedeni, sol testisin toplardamar yapısının anatomik özelliğinin farklı olmasındandır.”

Sperm üretme fonksiyonunu bozuyor

Varikosel, testis çevresinde ısı artışına yol açarak testisin sperm üretme fonksiyonunu olumsuz etkiler. Çocuk sahibi olamama (infertilite) nedeni ile doktora başvuran erkeklerin bir çoğunda yapılacak testler ve muayene bulguları eşliğinde varikosel için operasyon kararı verilebilir.

Bu operasyondan çocuk sahibi olmak adına göreceğiniz muhtemel yarar hakkında operasyon öncesinde hekiminizden mutlaka bilgi almanız gerekir. İnfertilite dışında bir diğer operasyon gereği de ağrıdır.

Son olarak, erişkinliğe geçiş sonrası erkek çocuklarda görülen varikosel için yapılan takip sonrası testis boyutunda gelişme geriliği görülüyorsa, operasyon yararlı bir yöntemdir.”

SPERM SAYISI NASIL ARTTIRILIR?

Varikosel tanısı nasıl konur? Varikosel tedavisi nasıl olur?

Uzm. Dr. Egemen Avcı, varikosel tedavisi hakkında bilgiler verdi.

Toplumda yaygın fakat yanlış bir inanışa bağlı olarak, bebek sahibi olamayan çiftler için ilk olarak akıllara kadın fizyolojisindeki problemler geliyor. Ancak erkek kısırlığının en önemli nedenlerinden biri olan “varikosel” pek çok erkeğin baba olma hayallerine gölge düşürüyor.

Yetişkin her on erkekten birinde rastlanan bu hastalık ergenlik döneminde ortaya çıkarsa yumurtaların küçük kalmasına neden olabilir. Çocuğu olmayan ve bu nedenle doktora başvuran her dört erkeğin birinde varikosel saptanabilmektedir.

Testisler sağlıklı sperm üretebilmek için “skrotum” denilen ve vücudun dışına yerleşmiş torbaların içinde olmalıdırlar. Böylece vücut ısısından etkilenmezler. Varikosel hastalığında testiküler ısının arttığı düşünülmektedir.

Ayrıca venlerdeki (toplayıcı damardaki) bazı zararlı maddeler sperm kalitesini bozabilir. Daha çok sol tarafta rastlanmakla beraber her iki tarafta da görülebilir.

Tanısı üroloji uzmanının yapacağı fizik muayenesi ile konulur. Hasta çok kilolu, testisi yukarıda ve skrotum az gelişmiş ise ya da fizik muayenede şüphe varsa Skrotal doppler (USG) adı verilen film çekilir.

Varikosel hastalığı yumurta ağrısına da neden olabilir. Hastaya uygulanacak tedavi başvuru şikayeti ve yapılacak testlerin sonucuna göre belirlenir.

Hasta ergenlik döneminde ise ve varikoselli olan testisi diğerine göre daha küçük kalmış ise ameliyat önerilir.

Doktorunuzun önerilerine kulak verin

Ağrı nedeni ile başvuran varikosel hastalarına testisi aşan külot giyilmesi, ağrı kesici kullanılması ve ayakta uzun süre kalınmaması gibi önerilerde bulunulur. Buna rağmen şikayetler geçmiyor ve ağrı devam ediyorsa cerrahi yönteme başvurulabilir. Varikosel ameliyatı sıklıkla, çocuk sahibi olmayan erkeklerde uygulanan bir operasyondur.

Operasyon sonrası sperm kalitesi yüzde 70 artar

Ameliyat öncesi sperm kalitesinde bozukluğu ispat etmek adına hastaya en az iki defa “spermiogram” yaptırması önerilir. Eğer spermin yapısında bir bozukluk saptanmışsa, hormonal veya genetik başka bir hastalık düşünülmüyor ise hastaya operasyon önerilir.

Operasyon sonrası sperm kalitesinde artış yüzde 60–70 civarındadır. Bunun gebeliğe yansıması çeşitli yayınlara göre %40–50 arasında değişmektedir. Ameliyatın, doğal yoldan gebe kalamayan hastaların yardımcı üreme tekniği ile çocuk şansı olma ihtimalini artırdığına yönelik çalışmalar mevcuttur.

Sonuç olarak varikosel hastalığı erkeklerde tanısı ve tedavisi kolay bir hastalıktır.

Testisinde ağrısı olan, çocuk sahibi olmak isteyen hastaların ve testisinde küçülme fark eden adelosanların (çocukluk ile erişkinlik arasındaki fiziksel, cinsel, sosyal ve psikososyal geçiş dönemi) bir üroloji uzmanına başvurmaları uygun olacaktır.

ERKEKLERİN SPERM SAYISI GİDEREK DÜŞÜYOR

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/haber/644364-varikosel-nedir

Varikosel Olan Kişilerin Çocuğu Olur mu ve Tedavisi

Erkeklerin Çocuk Sahibi Olmasının Önündeki Engel: Varikosel

Varkosel olan kişilerde bulunan sorun doğru tedavi planı uygulandığı zaman tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorununun uzman tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Varikosel

Varikosel ve Bebek

Bir varikosel, skrotumda ve testislerin etrafında dilate kan damarlarının bir derlemesidir. Erkeklerin yaklaşık % 15’inin varikoselleri vardır ve infertilite yaşayan çiftlerin yaklaşık% 40’ına katkıda bulunan bir etkendir.

İnfertilite, bir çiftin 12 aydır hamile kalmaya çalıştığı, ancak başarılı olmadığı zaman olmasıdır. Varicoceles tedavi edilebilir ve teşhis, mutlaka istediğiniz bebeğe sahip olamayacağınız anlamına gelmez. Bu sorun bir çocuğa engel olma durumu değildir. Sorun en doğru şekilde tedavi altına alındığı zaman ortadan kalkar.

Tanı koyulduktan sonra etkileri ve zararları konusunda eşe destek olmak gerekir.

Etkileri ve Zararları

Fiziksel ağrı ya da sadece skrotumun hoş olmayan hissiyat, ergenlerde ve genç erkeklerde varikosellerin en önemli problemi, bu bozukluğun infertilitede oynadığı roldür.

  Her ne kadar varikoseli olan tüm erkek kişiler doğurganlık ile alakalı sorunlara sahip olacağı ya da infertil erkeklerin varikosel kullandığı doğru olmamasına rağmen, araştırmacıların çoğu varikosel ile fertilite sorunları arasında güçlü bir bağ olduğunu kabul eder.  Aslında, infertil erkeklerin yaklaşık % 40’ı, fiziksel muayenede hissedilecek kadar büyük bir varikosele sahiptir.

 Bu, varikoseli olan doğurganlık sorunları olmayan erkeklerin yaklaşık % 10 ila% 15’ine karşılık gelir. Sorunun etkilerini ve zararlarını en aza indirmek için aşağıda bulunan detaylara dikkat etmek gerekir.

  • Onu dinleyin, bir varikosel teşhisi sonrası, hislerini paylaşmakta güçlük çeken bir erkek modeli bulunur. Onu duygularından bahsetmeye zorlamamak ve onu olabildiğince dinlemek gerekir. Varikosel ile ilişkili infertiliteye sahip erkekler genelde yanlış bir şey yaptığını hisseder. Doktorlar varikosellerin neden bazı erkeklerde geliştiğini bilmezler ama diğerleri için değil, çoğunlukla bir varikosel önlenebilir değildir. 
  • Duygularınızı paylaşın, nasıl hissettiğinizi sorarsa, dürüst olmak gerekir. İşlerin istedikleri kadar kolay olmamış olması hayal kırıklığı yaratabilir.Umutsuzluk duygularıyla mücadele ediyor olunabilir.
  • Tedavi seçeneklerini belirlemek, bu nokta da tekrar vurgulamak gerekir, varikoseller tedavi edilebilir bir durumdur.Varikoselektomi olarak bilinen cerrahi bir seçenek vardır. Bu, varikosele neden olan kan damarlarını bulmak ve bağlamak için bir veya daha fazla insizyonu içerir. Cerrahi açık bir yaklaşım ile kasıkta bir insizyon aracılığıyla bir mikroskop veya laparoskopik olarak, bir kapsam ve diğer cerrahi ekipman için birkaç küçük insizyon içeren mikrocerrahi bir yaklaşımla gerçekleştirilebilir. Cerrahi uygulama tek seçenek değildir. Varikosel embolizasyonu, girişimsel bir radyolog tarafından yapılan cerrahi içermekten minimal invaziv bir seçenektir. Kasıkta küçük bir kesik iler kateter yerleştirilir. Kateteri yönlendirmek için x-ışınları kullanılır. Soruna neden olan kan damarları yerleştirilir ve kapatılır.
  • Varikosel cerrahisi risklerini
  • Varikosel embolizasyonu riskleri hakkında bilgi edinin
  • Tedaviden sonra gebelik şansı hakkında bilgi edinin

Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Sıklıkla genişlemiş bir damara sahip olmanın doğurganlık sorunlarına nasıl sebep olduğu sorulur.  İyi bir soru açık olmadığı gibi ve birkaç cevap vardır;

İlk olarak, skrotal sıcaklık, skrotum genelde bir erkeğin normal vücut sıcaklığından birkaç derece daha düşük iken, bir varikosel karın içinden gelen sıcak kanın skrotuma akmasına neden olur. Bu daha sıcak kanın gelmesi ile skrotumdaki sıcaklık yükselir ve bu da muhtemelen spermlere zarar verebilir.

Erkek infertilitesinin ikinci potansiyel nedeni hormonal anormalliktir. Bildiği gibi, testosteron ana erkek cinsiyet hormonudur.

Varikoseli olan bir erkek daha düşük testosteron seviyelerine sahip olma eğilimindedir ve daha yüksek seviyelerde FSH (folikül stimüle edici hormon) olabilir.

Erkekler normalde bir miktar FSH’ye sahipken, anormal derecede yükselmiş seviyeler testislerin düzgün çalışmadığını gösterir.

Testisler işini doğru yapmazsa, sperm kalitesi acı çekebilir. Bu yeterli sperm üretemeye veya hatalı biçimlendirilmiş spermlere sahip olunacak ve bir yumurtayı veya bir yumurtayı dölleyemeyeceği anlamına gelir.

Tedavisi

Doktorlar genellikle varikoseli olan yetişkin erkeklerin infertilite ve anormal semen örneğinin belgelenmiş kanıtlarına dayanarak ameliyat yapıp yapmayacağına karar verirler. Ergenler söz konusu olduğu zaman bu kriterler kullanılmamaktadır.

Çünkü infertilite belgelenmemiştir ve semen numunesi elde etmek zordur. Bununla birlikte, varikoseli olan tüm ergenlerin tedavisini ertelemek makul değildir, çünkü bazıları adolesan olarak tedavi edilmedikleri takdirde infertil hale gelebilirler.

 Öte yandan, varikoseli olan her hastada düzeltici cerrahiyi destekleyen hiçbir veri yoktur, çünkü hepsi infertil hale gelmez.

Bir varikoselin etkilerinin belirsizliği sebebiyle ergenlerde ameliyat önermek için katı kurallar bulunmamaktadır. Ancak çoğu uzman aşağıdaki anormalliklerden en az birinin mevcut olması durumunda cerrahinin düşünülmesi gerektiği konusunda hemfikirdir;

  • Anormal semen analizi
  • Varikosel tarafındaki testis daha küçüktür.
  • Varikosel hem sağ hem de sol tarafları içerir.

Cerrahi önerilmediği zaman varikoseli olan tüm kişilerin testislerin normal olarak büyümesini sağlamak için yıllık testis muayeneleri yapılmalıdır. 

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: //damarlari.com/varikosel-cocuga-engel-mi.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Saç Ekimi Teknikleri
Saç Ekimi Teknikleri
Sigara Erkeklerde Kısırlık Yapıyor
Sigara Erkeklerde Kısırlık Yapıyor