Erkeklerin Çocuk Sahibi Olmasının Önündeki Engel: Varikosel

Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri Ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Erkeklerin Çocuk Sahibi Olmasının Önündeki Engel: Varikosel

Varikosel skrotumun (testislerin içinde bulunduğu cilt kesesi) normalden fazla genişlemiş toplardamarlardan oluşan bir tür ven oluşumudur. Varikosel bacaklarda oluşan varisler ile benzerlik gösterir.

Varikosel çocuk sahibi olamayan erkeklerin en önemli problemlerinden biridir. Varikosel genellikle ergenlik çağlarında başlar ve zaman içerisinde ilerleyerek daha belirgin hale gelir.

Varikosel toplumda % 15, kısırlık nedeni olarak % 40 oranında görülmektedir.

Varikosel bir sağlık sorunu değildir ve sadece kısırlık problemi oluşturabileceğini bilerek gerekli testlerin yapılması önemlidir.

Türkiye’de 30 yaşından önce evlilik yapıldığı için genellikle 2’inci veya 3’üncü çocuk yapmak isteyen erkeklerde bu duruma rastlanmaktadır.

Batı toplumunda 30 yaşından sonra evlilikler yapıldığı için bu toplumlarda daha ilk çocuk yapmak isteyen erkeklerin doktora baş vuruların da varikosel sorununa rastlanır.

Varikosel belirtileri

Varikosel çoğunlukla hastalarda bir şikayete neden olmayabilir. Varikosel erkek vücudunun anatomik özelliklerinden dolayı genellikle sol testiste meydana gelebileceği gibi, % 60-80 veya % 20-40 oranında her iki testiste de görülebilir. Çok ender olarak ta sadece sağ testiste oluşabilir.

Varikosel ergenlik dönemlerinde meydana çıkar ise oluştuğu testisin gelişimini bozarak diğer testisten küçük kalmasına neden olabilir. Bazı hastalarda etkilenen testis tarafında ağrı ve rahatsızlık hissi görülebilir. Varikosel ilerler ise testisteki şişlik kişi tarafından fark edilir.

Varikosel çoğunlukla evli olan erkeklerin çocuk olmama (kısırlık) sorunu olduğunda ya da testis ağrısı nedeni ile doktora baş vurması sonucu ortaya çıkar.

Varikosel teşhisi

Varikosel sorunu olan erkekler, genellikle kısırlık problemi araştırılırken üroloji uzmanına baş vurduklarında varikosel tanısı konulur iken, bazende testislerde şişlik ve ağrı ile baş vurduklarında varikosel tanısı konulur. Testislerin üzerindeki genişlemiş damarlar solucan dolu bir torbayı andırır.

Bu durum hastanın kendi kendine yapacağı muayene veya bir üroloji uzmanın ayakta yapacağı fizik muayene sırasında kolayca anlaşılabilir. İlerlemiş varikosel vakalarında genişlemiş damarlar göz ile görülebilir haldedir.

Varikosel tanısı hastanın fizik muayenesinde konulur ve ek görüntüleme yöntemlerine genellikle gerek duyulmaz, Fizik muayene ayakta ya da yatar durumda iken yapılır. Muayene ile tam tanı konulamayan hastalarda renkli dobler ultrasonografi tetkiki istenir.

Çocuk ve ergenlerde görülen varikosel teşhisinde testis volümlerinin ölçülmesi tedavinin gerekliliği ve izlem açısından önemlidir. Bu ölçüm ultrasonografi veya orkidometri ile yapılır.

Varikosel tedavisi nedir?

Varikosel her zaman tedavi edilmesi gereken bir durum değildir. Tedavi kararı verilmeden önce hastada infertiliteye (kısırlığa) neden olabilecek başka durumlar dışlanmalı ve eşinin de bu konuda bir engelinin olmadığı belirlenmelidir.

Varikoselin tedavisinin yapılması için kişinin varikoseli doktor muayenesinde fark ediliyor ise (klinik varikosel), kişi ve eşinin düzenli cinsel yaşamına rağmen eşler bir sene içerisinde çocuk sahibi olmamış ise, erkeğin eşinde doğurganlık sorunu yok veya var olan sorunun tedavisi yapılmış ise, iki kez yapılmış semen analizi sonuçları normal değil ise, evli olmasa bile ileride çocuk sahibi olmayı planlayan erkeklerin semen analizi sonuçları normal değil ise bu erkeklerin varikosel sorunu tedavi edilmelidir.

Daha önceden çocuk sahibi olmasına rağmen ileri ki dönemlerde tekrar çocuk sahibi olmak isteyenlerde varikosel tedavisi uygun görülür. Varikoseli olan erkek genç ise, herhangi bir şikayeti yok ve semen analiz sonuçları normal ise bu erkeklerin tedavi olmasına gerek olmadığı gibi, 2 senede bir semen analizi yapılarak takibi önemlidir.

Varikosel sorunu olan ergenlik döneminde bir çocuk ise, testis boyutunda küçülme var ise, testis kıvamında yumuşaklık var ise, ağrı var ise, sperm parametrelerinde bozukluk var ve varikosel iki taraflı ise bu çocuklarda varikosel cerrahisi gerekir.

Çocukluk döneminde saptanan varikosel uzun süre sonra testislere zarar verebileceği düşünüldüğü için cerrahi olarak tedavi edilir.

Subklinik varikosel tedavisi, semen analizleri ve gebelik oranları üzerindeki etkisi ispatlanmadığı için tedavisi yapılmadan takip edilmelidir. Ayrıca yetersiz yapılmış bir subklinik varikosel operasyonu sonrası semen parametrelerinin bozulma ihtimali de akılda tutulmalıdır.

Sadece kişiyi rahatsız eden ağrının olması durumunda varikosel ameliyatı genellikle önerilmesine rağmen tedaviden önce ağrıya neden olabilecek diğer hastalıkların varlığı incelenmeli ve gereken hastalarda ağrıyı azaltma amaçlı ilaçlar ve atletlerin giydiği testisleri destekleyen iç çamaşır giyilmesi şeklinde ağrı tedavi edilmeye çalışılır.

Varikosel ameliyatı nedir?

Varikosel hastalığının tedavisi cerrahidir. Cerrah tarafından uygulanan cerrahi operasyonda genişlemiş olan toplardamarlar bağlanır. Varikosel cerrahisinde birkaç farklı cerrahi tedavi yöntemi vardır. Günümüzde en sık uygulanan yöntem mikro cerrahi yöntem ile yapılan operasyondur. Bu operasyonun başarısı yüksektir.

Eski yöntemler ile varikoseli tekrarlamış hastalara mikro cerrahi ile yeniden düzeltme ameliyat yapılabilir. Tek taraflı mikro cerrahi varikoselektomi ameliyatı tecrübeli cerrahi uzmanlar ile yapıldığında işlem yaklaşık bir saatte bitirilir ve genellikle hasta aynı gün taburcu edilir.

Varikoselektomi ameliyatından sonra hasta 3 ay aralıklar ile en az bir yıl süresince ya da kişi çocuk sahibi olana dek takip edilir.

Varikosel ameliyatından sonra kesin çocuk sahibi olunur mu?

Varikosel teşhisi

Varikosel cerrahisinden sonra çocuk sahibi olunması üzerinde kesin bir etki ortaya konulmuş değildir. Bazı araştırma sonuçlarına göre varikosel cerrahisinin kısırlık riskini tam olarak ortadan kaldırdığına dair bilgiler var iken, varikosel cerrahisinin kısırlık üzerinde bir etkisinin olmadığı hakkında da bilgiler vardır. Varikosel ameliyatından sonra erkeklerin çoğunda semen analiz sonuçları düzelir. Varikosel tedavisi doğurganlık sorununu çözebilir. Varikosel cerrahisinin yan etkileri yok denilecek kadar azdır.

Varikosel problemi olan her erkekte kısırlık (infertilite) olur mu?

Varikosel sorunu olan her erkekte kısırlık olmaz. Fakat çocuk sahibi olamama ile doktora baş vuran erkeklerin genelinde varikosel vardır.

Varikoselin sperm üretimi üzerindeki olumsuz etkileri semen analizi yapılarak incelenir. Varikosel sorununun semen parametrelerini bozup bozmadığını incelemek için en az iki semen analizi yapılır.

İki semen analizinin arasındaki süre 7’inci günden sonra ve 21’inci günden önce yapılmalıdır.

Ürolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/varikosel-nedir-varikosel-belirtileri/

Varikosel Olan Kişilerin Çocuğu Olur mu ve Tedavisi

Erkeklerin Çocuk Sahibi Olmasının Önündeki Engel: Varikosel

Varkosel olan kişilerde bulunan sorun doğru tedavi planı uygulandığı zaman tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorununun uzman tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Varikosel

Varikosel ve Bebek

Bir varikosel, skrotumda ve testislerin etrafında dilate kan damarlarının bir derlemesidir. Erkeklerin yaklaşık % 15’inin varikoselleri vardır ve infertilite yaşayan çiftlerin yaklaşık% 40’ına katkıda bulunan bir etkendir.

İnfertilite, bir çiftin 12 aydır hamile kalmaya çalıştığı, ancak başarılı olmadığı zaman olmasıdır. Varicoceles tedavi edilebilir ve teşhis, mutlaka istediğiniz bebeğe sahip olamayacağınız anlamına gelmez. Bu sorun bir çocuğa engel olma durumu değildir. Sorun en doğru şekilde tedavi altına alındığı zaman ortadan kalkar.

Tanı koyulduktan sonra etkileri ve zararları konusunda eşe destek olmak gerekir.

Etkileri ve Zararları

Fiziksel ağrı ya da sadece skrotumun hoş olmayan hissiyat, ergenlerde ve genç erkeklerde varikosellerin en önemli problemi, bu bozukluğun infertilitede oynadığı roldür.

  Her ne kadar varikoseli olan tüm erkek kişiler doğurganlık ile alakalı sorunlara sahip olacağı ya da infertil erkeklerin varikosel kullandığı doğru olmamasına rağmen, araştırmacıların çoğu varikosel ile fertilite sorunları arasında güçlü bir bağ olduğunu kabul eder.  Aslında, infertil erkeklerin yaklaşık % 40’ı, fiziksel muayenede hissedilecek kadar büyük bir varikosele sahiptir.

 Bu, varikoseli olan doğurganlık sorunları olmayan erkeklerin yaklaşık % 10 ila% 15’ine karşılık gelir. Sorunun etkilerini ve zararlarını en aza indirmek için aşağıda bulunan detaylara dikkat etmek gerekir.

 • Onu dinleyin, bir varikosel teşhisi sonrası, hislerini paylaşmakta güçlük çeken bir erkek modeli bulunur. Onu duygularından bahsetmeye zorlamamak ve onu olabildiğince dinlemek gerekir. Varikosel ile ilişkili infertiliteye sahip erkekler genelde yanlış bir şey yaptığını hisseder. Doktorlar varikosellerin neden bazı erkeklerde geliştiğini bilmezler ama diğerleri için değil, çoğunlukla bir varikosel önlenebilir değildir. 
 • Duygularınızı paylaşın, nasıl hissettiğinizi sorarsa, dürüst olmak gerekir. İşlerin istedikleri kadar kolay olmamış olması hayal kırıklığı yaratabilir.Umutsuzluk duygularıyla mücadele ediyor olunabilir.
 • Tedavi seçeneklerini belirlemek, bu nokta da tekrar vurgulamak gerekir, varikoseller tedavi edilebilir bir durumdur.Varikoselektomi olarak bilinen cerrahi bir seçenek vardır. Bu, varikosele neden olan kan damarlarını bulmak ve bağlamak için bir veya daha fazla insizyonu içerir. Cerrahi açık bir yaklaşım ile kasıkta bir insizyon aracılığıyla bir mikroskop veya laparoskopik olarak, bir kapsam ve diğer cerrahi ekipman için birkaç küçük insizyon içeren mikrocerrahi bir yaklaşımla gerçekleştirilebilir. Cerrahi uygulama tek seçenek değildir. Varikosel embolizasyonu, girişimsel bir radyolog tarafından yapılan cerrahi içermekten minimal invaziv bir seçenektir. Kasıkta küçük bir kesik iler kateter yerleştirilir. Kateteri yönlendirmek için x-ışınları kullanılır. Soruna neden olan kan damarları yerleştirilir ve kapatılır.
 • Varikosel cerrahisi risklerini
 • Varikosel embolizasyonu riskleri hakkında bilgi edinin
 • Tedaviden sonra gebelik şansı hakkında bilgi edinin

Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Sıklıkla genişlemiş bir damara sahip olmanın doğurganlık sorunlarına nasıl sebep olduğu sorulur.  İyi bir soru açık olmadığı gibi ve birkaç cevap vardır;

İlk olarak, skrotal sıcaklık, skrotum genelde bir erkeğin normal vücut sıcaklığından birkaç derece daha düşük iken, bir varikosel karın içinden gelen sıcak kanın skrotuma akmasına neden olur. Bu daha sıcak kanın gelmesi ile skrotumdaki sıcaklık yükselir ve bu da muhtemelen spermlere zarar verebilir.

Erkek infertilitesinin ikinci potansiyel nedeni hormonal anormalliktir. Bildiği gibi, testosteron ana erkek cinsiyet hormonudur.

Varikoseli olan bir erkek daha düşük testosteron seviyelerine sahip olma eğilimindedir ve daha yüksek seviyelerde FSH (folikül stimüle edici hormon) olabilir.

Erkekler normalde bir miktar FSH’ye sahipken, anormal derecede yükselmiş seviyeler testislerin düzgün çalışmadığını gösterir.

Testisler işini doğru yapmazsa, sperm kalitesi acı çekebilir. Bu yeterli sperm üretemeye veya hatalı biçimlendirilmiş spermlere sahip olunacak ve bir yumurtayı veya bir yumurtayı dölleyemeyeceği anlamına gelir.

Tedavisi

Doktorlar genellikle varikoseli olan yetişkin erkeklerin infertilite ve anormal semen örneğinin belgelenmiş kanıtlarına dayanarak ameliyat yapıp yapmayacağına karar verirler. Ergenler söz konusu olduğu zaman bu kriterler kullanılmamaktadır.

Çünkü infertilite belgelenmemiştir ve semen numunesi elde etmek zordur. Bununla birlikte, varikoseli olan tüm ergenlerin tedavisini ertelemek makul değildir, çünkü bazıları adolesan olarak tedavi edilmedikleri takdirde infertil hale gelebilirler.

 Öte yandan, varikoseli olan her hastada düzeltici cerrahiyi destekleyen hiçbir veri yoktur, çünkü hepsi infertil hale gelmez.

Bir varikoselin etkilerinin belirsizliği sebebiyle ergenlerde ameliyat önermek için katı kurallar bulunmamaktadır. Ancak çoğu uzman aşağıdaki anormalliklerden en az birinin mevcut olması durumunda cerrahinin düşünülmesi gerektiği konusunda hemfikirdir;

 • Anormal semen analizi
 • Varikosel tarafındaki testis daha küçüktür.
 • Varikosel hem sağ hem de sol tarafları içerir.

Cerrahi önerilmediği zaman varikoseli olan tüm kişilerin testislerin normal olarak büyümesini sağlamak için yıllık testis muayeneleri yapılmalıdır. 

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://damarlari.com/varikosel-cocuga-engel-mi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть