Erkeklerin Sperm Sayısı Giderek Düşüyor

Düşük Sperm Sayısının Nedenleri Ne ?

Erkeklerin Sperm Sayısı Giderek Düşüyor

Düşük sperm sayısının nedenleri saymakla bitmiyor. Bir çok faktör sperm sayının düşük çıkmasında etken olur. Sperm üretimi karmaşık yapılı bir süreçtir. Sadece testislerin iyi çalışması yeterli değildir.

Beyindeki sperm üretimini harekete geçiren hormonların da düzenli bir şekilde salgılanması gerekmektedir. Spermler testislerde üretiliyor. Hassas kanallar yoluyla meniyle karışıyor. Penisin dışına boşalıyor.

Bu sistemin herhangi bir parçasındaki problem sperm üretimini etkileyebilir. Düşük sperm sayısının nedeni çoğu zaman belirlenemiyor.

Düşük Sperm Sayısının Tıbbi Nedenleri

Sağlık sorunlarına ya da tedavilere bağlı olarak sperm sayısında düşüş olabilir. Bunlar:

 • Varikosel: Testisleri besleyen damarların şişmesi. Testislerin kendiliğinden soğumasını engelleyebilir. Bu da sperm sayısında ve canlı spermlerde azalmaya neden olur.
 • Enfeksiyon: Bazı enfeksiyonlar sperm üretimi ve sperm sağlığıyla ilişkili. Klamidya, Bel soğukluğu, prostat iltihaplanması, testis iltihaplanması, boşaltım ve üreme sistemindeki diğer enfeksiyonlar gibi cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar örnek verilebilir.
 • Ters yöne boşalmak: Meni cinsel ilişki sırasında penisten dışarı çıkmak yerine idrar kesesine geçer. Şeker hastalığı, idrar torbası, prostat ya da idrar yolu ameliyatları, omurilik zedelenmesi gibi birçok sağlık sorunu ters yöne boşalmaya neden olabilir.
 • Boşalamama: Omurilik yaralanması ya da bazı rahatsızlıklar geçirmiş erkekler sperm üretir ama boşalamayabilir.
 • Spermleri etkileyen antikorlar:  Bağışıklık sistemindeki antikorlar spermleri zararlı istilacılar olarak görebilir. Onları ortadan kaldırmaya çalışır. Özellikle meni kanalı ameliyatı (vazektomi) olan erkeklerde yaygın.
 • Tümörler: Kanser tümörleri ya da iyi niyetli tümörler erkeklerin üreme organlarını ya da üremeyi tetikleyen hormonları direkt olarak etkileyebilir. Tümörleri almak için yapılan ameliyatlar da erkeklerin üreme sistemini olumsuz etkileyebilir.
 • İnmemiş testis: Bazı erkeklerde gelişimsel bir bozukluk. Bazen bir bazen her iki testisin de karından testisleri taşıyan torbaya inmemiş olması.
 • Hormonsal dengesizlik: Kısırlık testislerin kendisindeki bir problemden ya da testisleri kontrol eden hormonları salgılayan beyin bezlerindeki bir problemden kaynaklanıyor olabilir.
 • Sperm kanalı sorunları: Sperm taşıyan tüpler bir hastalık ya da yaralanma sonucu zarar görebilir. Hatta genetik sorunlar dolayısıyla sperm kanalı olmadan doğulabilir.
 • Kromozom sorunları: Klinefelter sendromu gibi genetik hastalıklar erkek üreme organında anormal gelişmeye neden olabilir.
 • Cinsel ilişki problemleri: İlişkiden önce sertleşme, ilişki sırasında sert kalabilme, Erken boşalma, ağrılı ilişki, psikolojik problemler gibi seksle ilgili problemler.
 • Çölyak hastalığı: Glütene hassasiyet geliştiren sindirim problemi. Erkeklerde kısırlığa neden olabilir. Glütensiz bir beslenme şekli her şeyi normale döndürebilir.
 • Bazı ilaçlar: Kanser ilaçları, bazı antibiyotikler, uzun süreli anabolik steroit kullanmak, bazı ülser ilaçları sperm üretimini düşürüp, erkek üreme organlarını zayıflatır.

Düşük Sperm Sayısının Çevresel Nedenleri

Aşırı sıcağa, zehre ya da kimyasala maruz kalmak spermlerin üretimini azaltır. Bunlar:

 • Zirai ilaçlar: Zirai ilaçlara maruz kalan bazı erkeklerin sperm sayısı düşer.
 • Ağır metale maruz kalma: Kurşun gibi ağır metallere maruz kalma kısırlığa neden olabilir.
 • Radyasyona maruz kalma: Radyasyon sperm üretimini düşürür. Sperm üretiminin normale dönmesi yıllar alabilir.
 • Testislerin çok ısınması: Sık sauna kullanımı ve jakuzi sperm sayısını düşürebilir. Uzun süre oturmak, dar kıyafetler giymek de ısıyı arttıracağından sperm üretimini düşürür.
 • Uzun süre bisiklet sürmek: Uzun süre bisiklet kullanmak da testisleri ısıtır. Bazen bisiklet kullanmak hissizliğe ve sertleşme problemlerine de neden olabilir.

Düşük Sperm Sayısının Diğer Nedenleri

 • Uyuşturucu kullanmak: Uyuşturucu vücuda türlü şekillerde zarar verir, sperm sayısını düşürür.
 • Aşırı alkol tüketimi: Çok fazla alkol tüketmek sertleşme sorunlarına ve sperm üretiminin düşmesine neden olabilir.
 • Sigara içmek: Sigara içen erkeklerin sperm üretiminin içmeyenlere göre daha düşük olduğu saptanmış.
 • Stres: Stres sperm üretmek için gerekli olan hormonlarla ilişkili.
 • Vitaminsizlik: C vitamini, selenyum, çinko gibi besinlerin azlığı sperm üretimini düşürür.
 • Kilo: Obezite hormonlarda değişikliğe neden olur ve sperm üretimini düşürür.
 • Yaş: 35 yaşın üstündeki erkeklerde sperm üretimi düşer.
 • Yanıltıcı sonuç: Testin yapıldığı sırada normalden daha az meni ya da sperm elde edilmiş olabilir. Örneğin, bir kez ilişkiye girdikten hemen sonraki boşalmada az sperm bulunur. Bir hastalıktan ya da stresten sonra alınmış sperm bizi doğru sonuçlara götüremez. Doğru sonuçlar için farklı zamanlarda birkaç örnek alınmalı.

Источник: https://www.cevapsepeti.com/dusuk-sperm-sayisinin-nedenleri-ne/

Erkeklerin sperm sayısı giderek düşüyor

Erkeklerin Sperm Sayısı Giderek Düşüyor

Bir kadının gebe kalma olasılığıyla eşinin sperm sayı ve hareketliliği paralellik gösteriyor. 1973-2011 yılları arasında 43 bin sperm örneği üzerinden yapılan araştırmalara göre dünyada sperm sayısı her yıl yüzde 1,4 düşerken, toplam sperm düşüşünün de yüzde 52’nin üzerinde olduğu saptanmış durumda.

Anadolu Sağlık Merkezi Tüp Bebek Merkezi Laboratuvar Direktörü ve Embriyolog Yrd. Dr. Murat Başar “Sperm sayısındaki ve semen hacmindeki azalma dramatik.

1940 yılında sperm sayısı ortalama 113 milyon/mL iken 1990’lara gelindiğinde bu sayı 66 milyon/mL’ye gerilemiştir.

Bu düşüş üremeye yardımcı tedavi yöntemleri kullanılarak üstesinden gelebilse de gerçekte çok daha vahim durumlar doğurabilir, çünkü düşük sperm sayısı aynı zamanda kötü sağlığın da habercisi olabilir” açıklamasında bulundu.

Sperm sayısındaki düşüşün birçok nedeninin olduğunu vurgulayan Tüp Bebek Merkezi Laboratuvar Direktörü ve Embriyolog Yrd. Dr. Murat Başar “Çevresel risk faktörleri, toksinler ve tarım ilaçları, diyet ve yaşam tarzı faktörleri, ağır metaller ve sigara kullanımı başlıca sebepler arasında yer alıyor” dedi.

MENİNİN ANTİDEPRESAN ÖZELLİĞİ VAR!

Kronik stres sperm sayısını azaltıyor

Mesleki olarak çeşitli kimyasallara, sıcağa, radyasyona ve ağır metallere maruz kalma gibi çevresel faktörlerin sperm sayı ve kalitesini etkilediğini belirten Embriyolog Yrd. Dr.

Murat Başar “Bununla birlikte östrojenler, pestisidler (böcek ve tarım ilaçları), sigara kullanımı, kronik stres ve sağlıksız beslenme gibi faktörler de sperm sayısını doğrudan etkileyen faktörlerdir. Ayrıca toksinler (sentetik österojenler gibi) halen çiftlik hayvanları, kümes hayvanları ve süt endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bundan dolayı üreme potansiyelini ve sperm kalitesini arttırmak isteyen erkekler hormon içeren süt ve et ürünlerinden kesinlikle uzak durmalıdırlar” açıklamasında bulundu.

Günde 1 paket sigara sperm yapısını bozuyor

Esansiyel yağ asitlerinin spermlerin sağlıklı ve işlevsel olabilmesi için çok önemli olduğunun altını çizen Yrd. Dr. Murat Başar “Bunun aksine margarinler gibi hidrojenize yağların diyetle çok miktarda tüketilmesi spermlerin yapılarını ve işlevselliklerini bozar.

Ayrıca ağır metaller de sperm yapı ve hareketini engelleyerek kısırlığa neden olabilirler. Sigara kullanımı da azalmış sperm sayısı ve hareketi ile artmış anormal sperm morfolojisi ile doğrudan ilişkilidir.

Yapılan çalışmalar günde yaklaşık 1 paket sigara tüken erkeklerde sperm yapı ve fonksiyonu için önemli olan çinko seviyesinin azaldığını ve bir ağır metal olan kadmiyum seviyesinin arttığını göstermişlerdir.

Böylece yoğun bir şekilde sigara tüketen veya sigara dumanına maruz kalmak sperm hareket ve kalitesini olumsuz etkilediğinden kısırlığa neden olabilir” şeklinde konuştu.

SPERM SAYINIZI CEP TELEFONUNUZLA ÖLÇEBİLİRSİNİZ

Beslenmeden mümkün olduğunca işlenmiş gıdaların çıkartılması gerektiğini söyleyen Yrd. Dr. Başar “Doğal ürünlere yönelmeliyiz. Ayrıca beslenmemize ekleyeceğimiz bazı takviyelerin üreme sağlığımızı ve dolayısıyla sperm hareketlilik ve kalitesini olumlu olarak etkilediğini biliyoruz” diyerek sağlıklı spermler için ipuçları verdi.

Aminoasitler: Sperm hareketliliğini ve işlevselliği için çok önemlidirler (karnitin, arginin vb.).

Çinko: Erkek üreme sisteminin normal işlev görebilmesi için gerekli olan eser bir elementtir. Vücudumuzda birçok mekanizma çinkoya ihtiyaç duyar. Çinko eksikliği azalmış erkeklik hormonu (testosteron) seviyesi ve azalmış sperm sayısıyla ilişkilidir.

Antioksidanlar: Spermler, oksidatif hasara çok duyarlıdırlar. Bu zararı önlemek için antioksidanlar çok önemli bir rol oynamaktadır.

C vitamini: Spermlerin içinde bulunduğu seminal plazmadaki C vitamini seviyesi diyetle ne kadar alındığı ile doğrudan ilişkilidir ve düşük seviyelerde spermin genetik materyalinin hasar görmesi olasılığı artar.

E vitamini: Çok iyi bilinen bir antioksidandır ve hücreleri serbest radikal hasarlarından korur. Yapılan bir çalışmaya göre E vitamini alan erkeklerde sperm işlevi korunmuş ve yumurta dölleme oranı da artmıştır.

Glutatyon/Selenyum: Glutatyon sperm antioksidan savunması için hayatidir ve sperm hareketliliğine olumlu etkileri olduğu birçok çalışma ile gösterilmiştir. Her iki molekülün eksikliği de kötü sperm hareketi ile karakterizedir.

Koenzim Q-10: Koenzim Q-10 sperm de enerji üretiminin olduğu orta bölümde yoğun bir şekilde bulunur. Aynı zamanda antioksidandır. Sperm hareketliliğini arttırdığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

B12 vitamini: B12 vitamin eksikliği erkekte sperm sayı ve hareketliliğinin azlığı ile karakterizedir. İnfertilite problemi olan erkek hastalara B12 vitamini takviyesi yapıldığında sperm sayı ve konsantrasyonunda artış olduğu gözlenmiştir.

SPERM KALİTESİNİ ARTIRMAK İÇİN NELER YAPMALI? Sağlıklı spermler için yediğiniz… SPERM SAYISI NASIL ARTTIRILIR? Erkeklerde sperm sayısı, doğurga…

Источник: https://hthayat.haberturk.com/hamilelik/tup-bebek/haber/1053900-erkeklerin-sperm-sayisi-giderek-dusuyor

Spermi Olmayan Erkekler Nasıl Baba Olabilir? & Tedavisi Nedir?

Erkeklerin Sperm Sayısı Giderek Düşüyor

Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu
Üroloji Uzmanı

Doktora Sorun

Sperm yoksa nasıl oluşur, ölü sperm hücresi nasıl canlanır, spermi 0 olanlar ne yapmalıdır? Baba olmak isteyen birçok erkek bu soruların cevabını merak ediyor. Erkekte sperm olmaması durumunda nasıl bir tedavi yöntemi izlenir ve nasıl gebelik oluşur tüm bunları yazımızda bulabilirsiniz.

Hormonal bozukluklar, kanser tedavisi nedeniyle kemoterapi ya da radyoterapi uygulanması, testis kanserleri, testislerin doğuştan torbada olmaması, kabakulak ve genetik bozukluklar gibi faktörler erkekte sperm olmaması nedenleri olarak sayılabilir.

Bazen de sperm üretimi olur ama spermi taşıyan kanallar tıkandığı için kısırlık sorunu ortaya çıkar. Fakat gelişen tıp sayesinde erkek kısırlığında artık mucizeler yaratılabiliyor.

Sperm Sayısı Düşük Olursa Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Spermin çok az olduğu durumlarda mikroenjeksiyon yönteminin tercih edilmesi gerekir. Tüp bebek uygulamalarında yoğun olarak kullanılan mikroenjeksiyon işleminde canlı sperm hücresi en fazla 400 kat büyütülmektedir. Yapılan bu büyütmede spermin genel morfolojik özellikleri (baş yapısı, boyun yapısı ve kuyruk yapısı) incelenebilir.

Bahçeci Tüp Bebek Merkezlerinde bütün ivf uygulamaları, IMSI adı verilen yöntemle büyük büyütmeli objektifler ve özel optik sistemler aracılığıyla yapılır. Spermler 400 kat yerine 8.000 kata kadar büyütülerek sperm başı içerisindeki bozuk yapılar ayırt edilir. Bunun için ekstra bir maliyet alınmaz.

Bu sayede normal ya da normale yakın spermlerin seçimi sağlanır.

Düşük Sperm Sayısı Tedavisi

Düşük sperm sayısı gebeliğin oluşmasına yetmeyecek sayıda spermin bulunması anlamına gelmektedir.

Düşük sperm sayısının; inmemiş testisler, varikosel, enfeksiyon, boşalma problemleri, hormon dengesizlikleri, spermi taşıyan tüpteki sorunlar, kromozom defektleri gibi çeşitli sebepleri olabilmektedir. Bu yüzden düşük sperm sayısı tedavisi de hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Cerrahi işlem ya da ilaçla tedavi hastanın problemi belirlendikten sonra karar verilerek uygulanır.

Bunların yanında biyolojik saat, dar giyinmek, aşırı egzersiz gibi faktörler de düşük sperm sayısına neden olabilmektedir.

Yaş ilerledikçe sperm sayısı düşer, bunun için evlenmeyi erteleyen erkeklerin sperm dondurması önerilir. Genç yaşlardan itibaren de çok dar giyinmemek ve aşırı egzersizden kaçınmak da bir önlem olarak tavsiye edilir.

Ölü Sperm Hücrelerini Canlandırmak

Sperm kalitesini artırmak için yaşam kalitesini artırmak gerekmektedir. Sigara ve alkol kullanımını sonlandırmak sperm kalitesinin artması için oldukça önemlidir. Düzenli egzersiz yapmak ve beslenmenize dikkat etmek de sperm kalitesini etkiler.

Eğer fazla kilonuz varsa rejim yapmalı ve ideal kilonuza gelmeniz gerekir.
Bunların yanı sıra, doktorunuzun önereceği ilaçları kullanmanız gerekmektedir. Piyasa da sperm kalitesini artırdığını veya ölü spermleri canlandırdığını iddia eden birçok ilaç ve bitkisel karışım satılmaktadır.

Doktor tavsiyesi olmadan bu tarz ürünleri kesinlik kullanmamanız gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz.

Hiç Sperm Bulunmaması Baba Olmaya Engel midir?

Eskiden pek çok erkek, menilerinde canlı sperm bulunmadığı için çocuk sahibi olamıyordu. Ama artık testislerdeki spermlerle baba olmak mümkün.

Gelişen teknoloji sayesinde, artık hiç sperm hücresi bulunmayan erkekler de baba olabiliyor. Öncelikle sperm sayısının net bir şekilde ortaya konulması için sperm analizinin yapılması önerilir. Sperm analizi sonucunda hiç spermi bulunmayan yani azospermi hastalarına Mikro TESE işlemi uygulanır.

Mikro TESE isimli mikroskobik operasyon ile testislerden alınan dokulardan sperm elde etmek mümkündür.

Mikro TESE operasyonu; sperm üretim bozukluğu olan ve ilaçla tedavi edilemeyen erkeklerin bugün için çocuk sahibi olmalarında tek çözümdür.

Çünkü bu yolla testis dokularından elde edilebilen spermler mikroenjeksiyon ile eşlerinin yumurtalarına aktarılarak başarılı bir şekilde embriyo gelişimi ve gebelik oluşumu sağlanır.

Mikroskobik inceleme sonucu menide sperm bulunamaması durumu azospermi olarak adlandırılır. Sıfır sperm tedavisi için muayene, hormon tahlilleri, ultrasonografi, sperm tahlili gibi çeşitli testler yapılır.
Sebebi tıkanıklık ise genellikle ameliyat ile düzelir.

Hormonal bozukluklarda ise sebebe yönelik tedavi verilir. Sperm üretiminde sorun olduğu durumlarda da Mikro TESE işlemi uygulanmaktadır. Bu işlemde testis biyopsisi ile sperm aranır.

Hastaların yarısında sperm bulunamazken diğer yarısında az miktarda sperm hücresi bulunabilir ve tüp bebek yöntemiyle baba olabilirler.

Hormonlara Bakılmalı mı?

Azospermi yani hiç spermi olmayan erkeklerde semen analizi ve öyküdeki bulgulara göre hormon değerlendirmesi yapılmalıdır. Erkek üreme sisteminde etkili olan hormonlar FSH, LH ve total testosterondur. Gereken durumlarda prolaktin, östrojen ve tiroid hormonlarına da bakılabilir.

Hormonlara bakılması gerekli ve önemlidir. Zira hormonların azalmasına bağlı bir durumda hormon verilerek hiç ameliyata gerek kalmadan sperm elde edilebilir. Sperm sayısı hafif ve orta derecede azalmış ise aşılama yapılır. Aşılamanın tek uygulama sonucundaki başarısı yüzde 10-15 arasında değişir.

Erkek kısırlığının en sık görülen nedenlerinden biri de yumurtalık damarlarında varisleşme yani; varikoseldir. Varikosel sorunu cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Ancak bu operasyon sperm kalitesini biraz artırsa bile hastanın kendiliğinden çocuk sahibi olmasına genellikle yetmez ve tüp bebek tedavisi gerekir.

DNA Hasarı Yüksek ise Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Sperm DNA yapısındaki hasarlar döllenme başarısızlığı, embriyo gelişiminin durması, kötü veya yavaş embriyo gelişimi gibi problemlere sebep olabilmekte ve dolayısıyla gebelik şansını olumsuz etkilemektedir.

Tüp bebek dışında DNA hasarı yüksek olan spermlerin doğal yollardan gebelik elde etmesi de çok zordur.

Eğer sperm DNA hasarı %8’den az ise yumurtaların DNA’sı spermlerin hasarlı olan DNA’sını tamir edebilir ve sağlıklı çocuk doğabilir.

DNA hasarı yüksek olan çiftlerde aşılama ve standart tüp bebek yöntemi yerine mikroenjeksiyon yöntemi uygulanması gerekmektedir. Bazı olgularda meni spermi yerine testisten sperm alınması da tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle varikoseli bulunan hastalarda sperm DNA hasarının artışı görülmektedir. Bu durumda olan hastaların sigara ve kimyasal toksik ajanlardan uzak durması gerekir.

Источник: https://bahceci.com/blog/spermi-olmayan-erkekler-de-baba-olabilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.