Erken Menopoz Önlenebilir mi?

Erken menopoz hakkında bilmeniz gerekenler

Erken Menopoz Önlenebilir mi?

04 Haziran 2018 Pazartesi

Menopoz, yumurtalıkların üreme işlevini bırakması ve adet döngülerinin tamamen kesilmesi sonucu ortaya çıkan durumdur.

Bir yıl boyunca adet görmeyen ve üreme döngüleri tamamen durmuş olan kadınlar menopoza girmiş olarak kabul edilebilir. Dünya genelinde menopoza girme yaşının ortalama 51,3 olduğu hesaplanmıştır.

Ancak çok çeşitli etkenler dolayısıyla bazı kadınlar, 50’li yaşlardan önce de menopoza girebilmektedir.

Erken menopoz nedir?

Araştırmacılar 45 yaş öncesinde gerçekleşen menopozu ‘erken menopoz’ olarak tanımlarlar. Yakın zamanda ortaya çıkan ‘prematüre menopoz’ ise 40 yaş altında yaşanan menopoz durumları için kullanılan bir kavram olmuştur.

Erken menopoz neden olur?

Erken menopozun olası sebepleri şunlardır:

 • Bağışıklık sistemine bağlı hastalıklar
 • Adrenal yetersizlik
 • Enfeksiyonlar (Özellikle kabakulak ve pelvik tüberküloz hastalığının etkili olduğu görülmüştür.)
 • Sigara kullanımı. (Düzenli olarak sigara içen kadınların, içmeyenlere oranla %40 daha fazla erken menopoz riski altında olduğu araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır.)
 • Sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı
 • Erken adet görmüş olmak. (Özellikle 11 yaşından önce adet gören kadınlarda erken menopoz riskinin arttığı bilinmektedir…)
 • Genetik özellikler
 • Radyasyon tedavisi ve kemoterapi
 • Kronik stres

KADINLARIN YAŞLANMAYA DUR DEMESİ İÇİN ÖNEMLİ İPUÇLARI

Erken menopoz belirtileri nelerdir?

Erken menopozun belirtileri, sıradan menopoz belirtileri ile aynıdır ancak daha yoğun bir şekilde ortaya çıkabilirler:

 • Menstrual döngüdeki değişimler, düzensiz adet görme ya da adetin tamamen kesilmesi
 • Vajinal kuruluk
 • Sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Gece terlemeleri
 • Ani gelen sıcak basmaları
 • Cinsel isteksizlik veya işlev bozukluğu
 • Uyku bozuklukları
 • Eklem ağrıları
 • Konsantrasyon bozukluğu

Erken menopozu önlemek için neler yapılabilir?

Bir şekilde erken menopoz riski altında olduğunuzu düşünüyorsanız, öncelikle tiroit ve östrojen, progesteron gibi kadınlık hormonları seviyelerinizi kontrol ettirmek isteyebilirsiniz.

Yolunda gitmeyen bir şeyler varsa hekiminiz sizi uyaracak ve gerekli tedaviyi önerecektir.

Ancak acil müdahale gerektirmeyen durumlarda hormon replasman tedavileri uygulamak yerine doğal yöntemlerle de hormonlarınızı dengeleyebileceğinizi unutmayın:

Beslenme düzeninize dikkat edin: Sizin için en sağlıklı olacak beslenme programını oluşturun, gerekirse bir beslenme uzmanından yardım alın. Östrojen hormonunu tetikleyen gıdaları (keten tohumu, hindistacevizi, somon, kuru erik gibi) tüketmeye özen göterin.

Bol su tüketin: Susuz kalmak yalnızca erken menopozu değil, birçok hastalığı tetikleyebiliyor. Gün içerisinde 2-3 litre su içmeyi alışkanlık haline getirin.

Egzersiz yapın: Sadece günde yarım saat yürüyüş yapmak bile çok şeyi değiştirir. Kendinize günlük yaşamınızda rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir egzersiz programı belirleyin.

Stresten uzak durun: Stresli anlarda salgıladığımız kortizol hormonu, vücuttaki diğer bütün hormonların işleyişini etkileyebilyor. Erken menopoz riski altındaysanız özellikle stresle baş etmeniz gerekiyor. Gerekirse bir uzmandan yardım almaya çekinmeyin.

Sigara, alkol ve kafeinden uzak durun: Sigara içen kadınların erken menopoza daha meyilli olduğu biliniyor. Alkol ve kafein de metabolizmanın işleyişini olumsuz etkileyerek menopoz belirtilerinin daha yoğun bir şekilde yaşanmasını sağlayabiliyor.

Beyninizi aktif tutun: Menopozun belirgin belirtilerinden biri de konsantrasyon ve dikkat eksikliği. Bu süreçte iyi uyuyarak ve beyninizi aktif tutacak etkinlikler yaparak bu belirtilerden kurtulmanız mümkün. Yeni bir dil öğrenin, düzenli olarak bulmaca çözün… Seçenekler size kalmış!

40 YAŞINDAN SONRA YAPTIRILMASI GEREKEN 10 TEST!

Menopoz semptomlarını hafifleten şifalı bitkiler

+13Kadınlar, 40 yaşlarında perimenopoza girer ve menopoz geçişine hazırlanırlar. Bu dönemlerde östrojen, projesteron ve androjen seviyeleri dalgalanır. Vücudunuz yılları kademe kademe yaşayacak ve doğal olarak bu sürece de girecek. Bu geçiş, 5-10 yıl boyunca sürebilmekte ve hatta bazı kadınlarda 13 yıl boyunca devam ettiği görülmektedir. Menopoz, tipik olarak 45-55 yaşlar arasında yaşanır. Bu süreç esnasında, regliniz durup yeniden başlayabilir, daha sık olabilir ya da şiddetinde değişimler görülebilir. Regliniz aralıksız 1 yıl boyunca gelmediğinde ise resmi olarak menopozdasınız demektir.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1062079-erken-menopoz-nedir

Erken Menopoz

Erken Menopoz Önlenebilir mi?

Normal şartlar altında her kız bebek belli sayıda yumurta ile doğar. Ergenliğe girişle birlikte üreme çağına giren genç kızlar, ayda bir kez yumurtlar ve korumasız cinsel ilişki yaşarsa gebelik gerçekleşir, gebelik olmazsa da olası bir gebelik için hazırlanan rahim içi tabakası adet kanı adı verilen kanla birlikte temizlenir, bir sonraki aya hazırlanır.

İşte üreme çağı olarak adlandırılan bu dönem genellikle 40 yaşına kadar, bazı kadınlarda ise 45, hatta 50 yaşına kadar sürebilir. Yumurtaların bittiği, adet kanamalarının kesildiği dönem ise “menopoz” dönemi olarak adlandırılır.

Bu menopoz döneminin normalden erken olması ise “erken menopoz” olarak adlandırılmakta ve üreme sisteminde yaşanan, var olan bir soruna işaret edebilmektedir.

Bir kadında adet kanamasının 35 – 40 yaşlarından önce bitmesi durumu genel olarak “erken menopoz” olarak tanımlanır. Aslında çok nadiren karşılaşılan bir sorun olan erken menopozda yumurtalıklar işlevlerini tam olarak yerine getiremez ve kadının aylık adet kanaması kesilir.

Erken menopoz durumu kesinlikle bir sorundur ve belli başlı sorunlar olduğuna işaret olabilir. Bu sebeple de erken menopoz durumunun erken dönemde teşhis edilmesi çok önemlidir.

Zira erken menopoz vakalarında başta kemik erimesi problemi de olmak üzere pek çok sağlık sorunu ortaya çıkar.

Erken menopoz ne sıklıkta görülür?

Hem ülkemizde hem de dünya genelinde nadir olarak karşılaşılan erken menopoz sıra dışı bir durumdur. Ülkemizde erken menopozun görülme sıklığı % 3 civarındadır.

Ancak günümüzde Amerika’da menopoza girme yaşı ortalama 52, Avrupa’da 50 iken, ülkemizde kadınlar genellikle 46 – 47 yaşlarında menopoza girmekteler.

Bu alanda yapılan çalışmalara göre ülkemizde her 100 kadından 3’ü erken menopoz açısından risk altındadır.

Erken menopoz neden olur?

Erken menopoz, bir kadının 35 – 40 yaşlarında adet kanamalarının kesilmesi sorunudur ve bu sorun; aşırı ve ani kilo kayıpları, ağır ve aşırı egzersiz, kürtaj, stres ve cerrahi operasyonlar gibi pek çok farklı sebepten kaynaklanıyor olabilir.

Kadının adet kanamasının normalden daha erken yaşlarda kesilmesine bağlı olarak vücutta östrojen hormonu salgısı azalır. Bundan dolayı da kadın, kemik erimesi, kemik kayıpları gibi sorunlar yaşar. Bu bakımdan böyle bir durumda kadınların vakit kaybetmeden doktora başvurmaları gerekir.

Erken menopoza sebep olan etkenler aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Kadınların menopoza girme yaşları genellikle anneleriyle aynı aralıkta olur. Bu da menopoz konusunda genetik özelliklere vurgu yapmaktadır.

Dolayısıyla kadınlar aslında annelerinin menopoza girme yaşına bakarak yaklaşık ne zaman menopoza gireceğini kestirebilir ve erken menopoz riskini de bir nebze olsun önleyebilir.

Erken menopoz vakaları arasında incelenenlerde erken menopoz için tıbbi bir neden tespit edilemediğinde, altta yatan faktörün genetik geçiş olduğu görülebilmektedir.

Sigara kullanımının kadının, tüm vücut sistemlerine ve özellikle de üreme sistemi fonksiyonlarına zarar verdiği bilinmektedir.

Bu konuda yapılan birkaç çalışma uzun süredir ve düzenli olarak sigara içen her 10 kadından birinin erken yaşta menopoza girme riski taşıdığını göstermektedir.

Günde 20’den fazla sigara içen kadınların, içmeyen kadınlardan 2 yıl daha önce menopoza girdikleri de bu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Sigara dumanında bulunan polisiklik hidrokarbonların bu soruna sebep olduğu düşünülmektedir.

 • Çok zayıf ya da çok kilolu olmak

Kişinin kilosunun boyu ile orantılı olması, vücut kitle indeksinin normal değerler arasında olması tüm vücut sağlığı için olduğu gibi üreme sisteminin fonksiyonları için de çok önemlidir.

Bu bağlamda çok zayıf olmak, vücut kitle indeksinin % 12’in altında olması daha az yağ dokusu ve daha az östrojen deposuna sahip olmak anlamına geliyor. Bu tür bir durum da kadının adet kanamasının kesilmesine ve bu kadınların üçte birinin menopoza normalden girmesine neden olabiliyor.

Zayıflığın tam tersi olarak aşırı şişmanlık, obezite de erken dönemde menopoza yol açan önemli etkenler arasında yer alıyor.

 • Hareketsiz bir yaşam sürmek

Hareketsiz bir yaşam tarzı sürmek hem vücut sistemlerinin fonksiyonlarını bozar hem de vücutta hormonların ve toksinlerin vücutta birikmesine neden oluyor. Hormonların ve toksinlerin vücutta normal dışı bir şekilde birikmesi ile de erken menopoz ortaya çıkabiliyor.

Bunun tam tersi olarak da egzersiz yapmak, daha hareketli bir yaşam sürmek kalp hızını artırmakta, bu şekilde de vücuda daha fazla oksijen içeren kanın pompalanmasını sağlanıyor.

Egzersiz sayesinde kişinin dolaşım sistemindeki bu artış toksinlerin giderilmesine de yardımcı oluyor. Bununla birlikte egzersiz yapmak vücut ısısını arttırarak ter bezlerini tetiklemekte, ter ise vücudun toksinleri kolayca atmasını sağlamaktadır.

Bu sebeple de her sağlıklı kişinin haftada en az 3 gün, mümkünse 5 gün spor yapmayı ihmal etmemesi çok önemlidir.

Yapılan çalışmalar, vücutta D vitamini eksikliğinde daha az folikül, yani daha az yumurta geliştiğini göstermektedir. Bunun yanında beslenme programında gıda kaynakları arasından en çok D vitamini alan grupla en az alan kadınların kıyaslandığı çalışmalarda, D vitamini yönünden zengin beslenen grupta erken menopoz riskinin % 17 daha düşük olduğu tespit edilmiştir.

İşte bu sebeple de herkes ve özellikle de kadınlar beslenme programına D vitamini içeren besinleri katmalı ve bunları düzenli olarak tüketmelidir. En iyi D vitamini kaynağı güneş olduğu için de mart ve ekim ayları arasında her gün 11.00 – 15.00 saatleri arasında güneşe çıkmak çok önemlidir.

Aynı zamanda her yıl mutlaka vücuttaki D vitamini seviyesine baktırılmalı, gerekirse doktor tavsiyesi ile ilaç alınmalıdır.

 • Kalsiyum bakımından yoksun beslenme

Yapılan çalışmalar kalsiyum alımı ve erken menopoz arasında negatif bir ilişki göstermektedir. Bu bağlamda gıda kaynaklarından en çok kalsiyum alan kadınların normalden daha erken menopoza girme riski % 13 oranında daha düşüktür.

Bu sebeple de kadınların kalsiyum bakımından zengin beslenmeye özen göstermeleri önerilir.

Kadınlara tüketmeleri tavsiye edilen en önemli kalsiyum kaynakları süt ve süt ürünleri, pekmez, susam, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler, fındık, fıstık şeklinde sıralanabilir.

Stresli bir yaşam sürmek kişinin tüm vücut sistemlerini, hormonsal değişimleri olumsuz etkilemektedir. Bu bağlamda psikolojik stres de üremeyle ilişkili hormonsal sistemde olumsuz değişikliğe neden olabilir.

Bu konuda yapılan araştırmalar; kronik endişe, hüzün, korku ve diğer olumsuz duyguların, üreme sistemi ekseni işleyişini değiştirerek erken menopoza sebep olabileceğini göstermiştir.

Bu çalışmalar psikolojik stresin beynin hipotalamusunda bazı moleküllerin açığa çıkmasına neden olduğunu ve bu moleküllerin de üreme sistemindeki işleyişi bozduğunu kanıtlamaktadır.

 • Çeşitli kimyasallara maruz kalmak

Kimyasallara maruz kalmak vücut sistemlerinin işleyişini ve hormonsal dengeyi bozmaktadır. Bu zararlı kimyasallar kişinin işyerinde olabileceği gibi, evde her gün kullandığı bazı kozmetik ürünlerde, temizlik malzemelerinde ve neredeyse her mutfaktaki teflon ürünlerinde bulunabildiği bilinmektedir.

Kimyasal içerikli malzeme ve ürünlerin kullanılması yumurtalıklara ciddi anlamda zarar verebilmektedir. Bu sebeple de de zararlı olduğu bilinen propanediol, metilolakrilamid ile monometil eter gibi kimyasal maddeler içeren ürünler tamamen yaşam alanından çıkarılmalıdır.

Bunun yanında mümkün olduğunca organik gıdalarla beslenmek önerilir. Zira organik olmayan bazı gıdalar genellikle pestisitler, herbisitler, koruyucu hormonlar ve antibiyotikler içerebilir.

Ayrıca bazı musluk sularının da birtakım kimyasallar içerdiği, bu sebeple de temizliğinden emin olunmadan musluk suyu içmemeye özen gösterilmesi gerektiği bilinmektedir.

Tek tip beslenmek vücut sistemlerine zarar verebilmekte, vücuttaki hormon dengesini bozabilmektedir. Bu bağlamda vejetaryen diyetin erken menopoza yol açtığını gösteren birtakım çalışmalar bulunmaktadır. Tüm besin gruplarından belli bir miktarın düzenli olarak tüketiliyor olması sağlıklı bir üreme sistemi ve dengeli hormonlar anlamına gelmektedir.

Eksik, tamamlanmamış ya da fazla bir kromozomla doğmak diğer sistemlerin fonksiyonlarını olduğu gibi üreme sistemini de olumsuz etkilemektedir. Bu bağlamda Turner Sendromu ile doğanlarda ya da Down Sendromu gibi fazladan kromozoma sahip olanlarda yumurtalıklar olması gerektiği gibi çalışmayabilir ve erken menopoz ortaya çıkabilir.

Bağışıklık sistemi sorunlarının erken menopoza yol açabileceğine dair bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Erken menopozun tiroit ve romatoid artrit gibi otoimmün, yani bağışıklık sistemi hastalıklarının sonucu olarak gelişebildiği biliniyor.

Çünkü bağışıklık sistemi hastalıklarında kişinin bağışıklık sisteminde bir bozukluk ortaya çıkıyor ve bağışıklık sistemi kendi dokusunu yabancı olarak algılayıp, ona saldırıyor.

Bu şekilde vücudun savunma sistemi yumurtalıkları da yabancı doku olarak algılayıp saldırdığında hormon yapımını engellemekte ve yumurtaların beklenenden daha kısa zamanda tükenmelerine yol açabilmektedir. Bu konuda yapılan çalışmalara göre otoimmum bozukluklar erken menopoz vakalarına neden olabiliyor.

Bu şekilde ortaya çıkan erken menopoz vakalarında bunun yanında şeker hastalığı, tiroit bezi bozuklukları, romatizmal hastalıklar ve daha birçok otoimmum hastalıklar da görülebiliyor.

Vücutta enfeksiyon olması demek üreme sisteminin de bu enfeksiyondan zarar görmesi, yumurtlama fonksiyonlarının yavaşlaması demektir. Bu bağlamda kabakulak, erken menopozla bağlantısı en net olarak bilinen hastalıkların başında gelmektedir. Kimi zaman hafif atlatılan enfeksiyonlar bile yumurtalık yetmezliğine ve dolayısıyla da erken menopoza neden olabilmektedir.

Herhangi bir sağlık sorunu sebebiyle kadının yumurtalıklarının operasyonla alınması kesinlikle bir erken menopoz sebebidir.

Bunun yanında rahim ameliyatı olan bazı kadınlarda rahim alındığı halde yumurtalıklar kalabilmekte ve böyle bir durumda yumurtalıklar hormon salgılamaya devam ettiği için hemen menopoza girilmez.

Oysaki yapılan cerrahi işlem yumurtalıkların kan akışını etkilerse kadın, normalden daha önce menopoza girilebilir.

Kanser hastalığı nedeni ile kemoterapi ve radyoterapi alan kişilerde yumurtalıklar bundan çok ciddi şekilde etkilenmekte ve erken menopoza yol açabilmektedir.

Kadının yaşadığı kanser türü, yumurtalıkların ne derece etkilendiği, tedavinin süreci, tedavi nedeniyle kullanılan ilaçların türü ve dozu erken menopozu tetikleyebilir.

Kemoterapi ilaçlarının bazıları ya da kanser için pelvik radyasyon tedavileri de yumurtalıklara zarar verebilir. Bu sebeple de kanser tedavisi öncesinde üremeyi koruyucu tedavilerin uygulanmalıdır.

Erken menopoz hangi hastalıklara sebep olur?

40 yaşından önce adet kanamasının kalıcı olarak kesilmesi durumu olan erken menopoz kadınlarda; kısırlık, osteoporoz, kardiyovasküler hastalıklar ve felç gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabilirken, zaten kadın gebe kalma şansını da yitirmiş oluyor.

Bu sebeple de yumurtalıklara zarar veren ya da östrojen üretimini durduran herhangi bir etkenin erken menopoza neden olabileceği unutulmamalı ve risk faktörleri önlenmeye çalışılmalıdır.

  Bu konuda kadınlara önerilebilecek en doğru yaklaşım sağlıklı yaşam ve beslenme koşulları, stresi yaşamdan tamamen uzaklaştırmaktır.

Источник: https://www.bulenttiras.com/erken-menopoz

Erken Menopoz Neden Olur?

Erken Menopoz Önlenebilir mi?

Erken menopoz 35 yaşından(bazı uzmanlara göre 40) daha genç kadınlarda âdetin kesin ve kalıcı olarak kesilmesine verilen isimdir. Türkiye’de menopoz yaşı yaklaşık 46 civarıdır.

Avrupa’da bu rakam 51’e yükselmektedir. Bu yaştan önce başlayan menopozların çeşitli nedenler vardır.

Bu yazımızda erken menopoz nedenleri, erken menopoz tedavisi, erken menopozla ilgili bilinmesi gerekenler gibi başlıkları inceleyeceğiz.

Erken menopoz en erken görülme yaşı nedir?

Erken menopozun adet kanamaları ile doğrudan ilgili olduğunu belirtmiştik. 13-14 yaşından itibaren adet düzene girer. Bu tarihten sonra 35 yaşından önce karşılaşılan her kalıcı adet kesilmesi erken menopozdur. 18 yaşında erken menopoz vakarlı kaydedilmiştir. Ancak yaygın olarak 30-35 yaş arasıdır.

Erken menopoz görülme sıklığı nedir?

Erken menopoz her 100 kadından 3’ünde görülmektedir.

Erken menopozun nedenleri nelerdir?

Erken menopozun temel nedeni yumurta hücrelerin yok olmasıdır. Yumurta hücrelerini yok eden unsurlara baktığımızda karşımıza birçok neden çıkmaktadır. Aşağıda nedenleri sıraladık ancak en çok karşılaşılan neden, bilinmeyen nedenlerdir. Yani erken menopoz vakarlının `2ını nedeni belirlenememektedir.

Kanser Tedavileri

Kanser tedavilerinde kemoterapi ve radyoterapi yöntemleri yumurtalıklar risk altındadır. Her kadında olmasa da bu tür tedaviler alan kadınlarda erken menopoz görülebilmektedir.

Kalıtsal faktörler

Ailede erken menopoz hikayeleri yoğunsa menopoza girme yaşınız da bundan etkilenir. Ailede erken menopoz vakalarının olması sizin de erken menopoza girme riskini artırmaktadır.

Otoimmun hastalıklar

Otoimmun hastalıklar vücut içinde bulunan doku ve hücrelerin çeşitli hastalıklardan dolayı yabancı bir madde olarak algılanması ve ona karşı savaş açılmasıdır. Böylece bağışıklık sistemi hedef aldığı organı ya da dokuyu yok etmeye çalışır. Yumurtalıklar, otoimmun hastalık kaynaklı bir saldırıya maruz kaldığında erken menopoz söz konusu olacaktır.

Yumurtalıkların zarar görmesi

Ameliyat esnasında yumurtalıklar alınabilir. Ya da yumurtalıklar alınmasa bile yumurtalıklar ameliyattan kaynaklanan hasarlar alabilir. Bu tür durumlar da erken menopoza neden olur.

Kromozom hataları

Çok nadir de olsa Frajil X Sendromu, Turner Sendromu gibi durumlarda kromozomlar bozuktur. Bu durumlarda yumurtalar çabuk tükenir ve erken menopoza girilir.

Stres ve Yaşam tarzı

Aşırı sigara ve alkol tüketimi, uyuşturucu bağımlılığı, stres altında yaşamak gibi nedenler 35 yaşından önce adet kesilmesine yani eken menopoza neden olabilir.

Beslenme

Dengesiz beslenme, vejetaryenlik gibi durumlarda erken menopozu tetikler.

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler adet düzensizliği ile başlar adetler arasındaki gün sayısı azalır. Normalde 28-29 günde gerçekleşen adet 24 günde bir gerçekleşemeye başlar. Bu önemli bir habercidir.

(burada geçici adet düzensizliğinden bahsetmiyoruz) Ardından sıcak basmaları diye tabir edilen, en bilinen menopoz belirtisi ortaya çıkar bu sıcak basmaları gece sizi uykunuzdan uyandıracak kadar sıkıntılı olabilir.

Bunların dışında kemik erimesi, vajen bölgesinde zayıflama, cinsel birleşme esnasında yanma ya da ağrı gibi belirtiler de görülmektedir.

Annenin menopoz yaşı önemli midir?

Evet annenizin menopoz yaşı sizin menopoza girme zamanınızla iligli çok önemli bir ipucudur. Sadece anne değil kız kardeş, teyze de önemli bir veridir. Eğer anneniz 48 yaşında menopoza girmişse sizin de muhtemel menopoz yaşınız yaklaşık olarak öyle olacaktır.

Erken Menopoz Tedavisi

Erken menopozda temel iki sorun söz konusudur. Bunlardan birincisi yumurtaların azalmasıdır. İkincisi ise östrojen hormonunun azalmasıdır. Yumurtaların azalmasına tıbbın yapabileceği bir şey yoktur. Ancak östrojen azalmaya başlamışsa yani erken menopozun ayak sesleri duyulmaya başlanmışsa o zaman müdahale şansı doğmaktadır.

Bu durumdaki hastaların çocuk düşüncesi varsa bu konuda geç kalmamaları öğütlenir. Ayrıca Östrojen artırıcı ilaçlar kullanılır. Erken menopoz başlamadan önce hormon tedavisi yani östrojen verilmesi söz konusudur ve sık yapılan bir uygulamadır.

Ancak menopoz sonrası hormon tedavisi uygulaması şüphelidir ve uzak durulmalıdır.

Hormon tedavisine devam etme yaşı ne olmalıdır?

Erken menopozda östrojen hormonu verilerek tedavi uygulanıyor bu tedaviye 50 yaşına kadar devam edebilirsiniz. Ancak daha sonra bu tedaviden vazgeçmek doğru olacaktır.

Erken menopoz tedavisinde başarı oranı nedir?

Erken menopoz tedavisinde başarıdan kastımız tekrar düzenli olarak adet görmek demektir. Erken menopoz kesinleşmişse bu vakarlın yalnızca %5’i geri döndürülebiliyor. Bunlar da bağışıklık sistemi ile ilgili olan erken menopozlardır.

Erken menopozu önlemek için neler yapılabilir?

Aslında sağlıklı yaşamak için verilen tüm tavsiyeler erken menopozu geciktirmek için verilebilir. Yani spor yapmak, sağlıklı beslenmek sigaradan uzak durmak gibi… Özellikle günde bir paket sigaranın sizi menopoz dönemine iki yıl erken soktuğunu söylememiz gerekir. Ayrıca kadınların düzenli olarak jinekolojik muayenelerini yaptırmaları gerekiyor.

Erken menopoza girmiş kadın cinsel hayatı nasıl olur?

Erken menopoza giren kadın “ben artık kadın değilim” diye düşünebilir. Ama asla böyle bir durum söz konusu değildir. Gerekli tedbirler alındıktan sonra muhteşem bir cinsle hayat yaşarsınız. Sadece kendinizi iyi hissetmeniz önemlidir. Bununla ilgili psikolojik destek almaktan çekinmemelisiniz.

Erken menopoza giren kadınların çocuk sahibi olmaları mümkün müdür?

Yumurta nakliyle mümkündür. Yani yumurtalıklarını kaybetmiş kadınlara yumurtalık nakli yapılırsa çocuk sahibi olabilirler. Ancak ülkemizde yumurta nakli yasaktır.

Bu işlem için yurt dışına çıkılıyor hatta bu işin birçok ülkede yasak olması buna izin veren ülkelerde ciddi bir sağlık turizmi oluşmasına neden oluyor.

Her şeye rağmen kıyıda köşede kalmış bir yumurtalık varsa östrojen tedavisi ile çok çok nadir bir hamilelik söz konusu olabilir. Bu tür hamileliklere mucize hamilelik deniyor.

Источник: http://www.anneleronline.com/erken-menopoz-neden-olur

Erken Yaşta Menopoz İçin Bitkisel Çözüm Kürleri | Belirtileri ve Tedavisi

Erken Menopoz Önlenebilir mi?

Erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm nedir? Erken menopoz önlenebilir mi? Hangi doğal kürler uygulanabilir? Erken yaşta menopoz tedavisi için neler yapılabilir?

Birbirinden etkili doğal kürler paylaşacağımız makalemize hemen başlayalım.

Erken menopoza bitkisel çözüm konusuna girmeden önce, erken menopozun ne olduğuna kısaca değinelim.

Erken menopoz, normal kabul edilen 40’lı yaşlardan önce olan menopozdur.

Erken menopoz nedenleri nelerdir?

Erken menopoza girmenin nedenleri neler olabilir, hangi sebeplere dayandırılabilir?

En sık sorulan sorulardan biridir: Erken menopoz genetik mi? Evet, erken menopoz neden olur diyenler için en önemli sebebin genetik faktörler olduğunu belirtelim.

Diğer yandan, kanser tedavisi, yaşam şekli gibi nedenler de menopoza erken girilmesinde önemli etkenlerdir.

Depresyon kaynaklı erken menopoz sık görülen bir durumdur. Strese bağlı erken menopoz da yine oldukça yaygındır.

Peki erken menopoz geçici olabilir mi? Evet, bazı kadınların belli sebeplerle geçici olarak erken menopoza girdiğini de biliyoruz. Bu anlamda sürecin iyi gözlemlenmesi ve doktor muayenesi önemlidir. Yani erken menopoz düzelir mi? Bazı durumlarda düzelebileceğini belirtelim. Yine erken menopoz hormon tedavisi ile de giderilebilecek bir sorundur.

Erken menopoz nedenleri ve belirtileri konusuna değindiğimize göre, hamilelik üzerindeki etkisinden de kısaca bahsedelim.

Erken menopoz ve hamilelik

Erken menopoz döneminde hamile kalınır mı? Erken menopoz olup hamile kalan var mı? Erken menopoz etkileri nelerdir?

Erken menopoz zararları konusunda hamileliğe ayrıca değinmek lazım. Erken menopoz olup hamile kalanlar var mıdır? Erken menopoz yaşayanlar için kendiliğinden gebe kalma şansı yüzde 3-5 civarıdır.

Ailesinde erken menopoz yaşanmış olanların, yani genetik olarak bu riski taşıyanların bu anlamda çok daha dikkat etmesi ve erken yaşta çocuk sahibi olması gerekir çünkü bu sorunun en büyük etkisi, yumurtalıklardan kaynaklı olarak çocuk sahibi olamamaktır.

Erken menopoz tedavi edilebilir mi? Tıbbi yöntemlerin yanı sıra, az sonra sizlerle paylaşacağımız doğal öneriler ile menopozu önleyebilir ya da geciktirebilirsiniz. Erken menopoz tedavi edilmezse, az önce belirttiğimiz gibi, kadınların çocuk sahibi olma şansı kalmayacaktır.

Erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm önerilerimize de değineceğiz ama son olarak erken menopoz yaşı hakkında da birkaç şey söyleylim.

En erken menopoz yaşı kaçtır?

Menopoz en erken kaç yaşında olur? Bekârlarda erken menopoz görülür mü? Erken menopoz ne zaman başlar?

Ülkemizde menopoz yaşı için ortalama 47 diyebiliriz. Erken menopoz nasıl teşhis edilir? Birtakım hormon testleri ile menopoza girilip girilmediğinin tanısı kolayca konulabilmektedir.

Peki erken menopoz kaç yaşında başlar? Erken menopoz yaş sınırı var mıdır? Hayır, 18, 20, 22, 25 yaşında erken menopoz görülebilmektedir. Evet, yani 20’li yaşlarda erken menopoz, çeşitli etkenler dolayısıyla ne yazık ki yaşanabilmektedir.

En erken menopoz kaç yaşında olur konusuna da değindiğimize göre, erken menopozu önleyen bitkiler nelerdir, erken menopoz için bitkisel çözüm yöntemleri neler olabilir, kısaca değinelim.

Erken menopoz kürü

Doğal yollarla kadınlarda erken menopoz tedavisi için ne söylenebilir? Bitkilerle erken menopoz tedavisi mümkün müdür? Erken menopoz başlangıcı sonrası neler yapılabilir?

Erken menopoz için bitkisel ilaçlar bir seçenek olabilir mi? Evet, erken menopoz kürleri ile erken menopoza çözüm bulunabilir. Nelerdir bu kürler? Erken menopoz için şifalı bitkiler hangileridir?

Soğan kürü

Civanperçemi kürü

Çobançantası kürü

Adaçayı kürü

Nar kürü

Çörek otu kürü

Erken menopozda yapılması gerekenler konusunda yukarıda saydığımız kürler önemli bir yer tutar. Nasıl uygulayacağınızı az sonra anlatacağımız bu kürler sayesinde erken menopoz geciktirilebilir mi? Evet, doğru ve düzenli bir uygulamayla çok faydasını görebilirsiniz.

Erken menopoz alternatif tıp ile önlenebilir mi? Doğal kürler ile erken menopoz tedavi edilir mi? Dilerseniz, konuya biraz daha ayrıntılı olarak girelim.

Erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm

Erken menopoz şifalı bitkiler ile önlenebilir mi? Erken menopoz nasıl tedavi edilir? Erken menopoz için kür uygulanabilir mi?

Evet, erken menopoz tedavisi bitkisel yöntemlerle sağlanabilir. Öyleyse, ilk erken menopoz bitkisel çözüm önerimiz gelsin.

Şems Aslan’dan erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm kürü

1 su bardağı taze sıkılmış üzüm suyu

Bir çay bardağı taze sıkılmış nar suyu

İki meyve suyunu bir tencereye boşaltın. Ocağın altını yakıp hafifçe ılımasını sağlayın. Bu karışımı bir bardağa koyun ve yine bardağa 1 çay kaşığı karabiber ilave edip için. Bu kürü her gün içmelisiniz. Erken menopoz durdurulabilir mi? Evet, durdurabilir, menopoza girmenizi geciktirebilirsiniz, erken menopoz sorunundan kurtulabilirsiniz.

Civanperçemi erken menopoz kürü

Bir diğer erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm kürü malzemelerimiz:

15 gram kadar kıyılmış civanperçemi

1 buçuk litre su

Civanperçemini bir buçuk litre kaynar suda haşlayın, soğuduktan sonra süzün.

Yemeklerden önce günde 3-4 fincan için. Hazırlayacağınız bu çayı aynı gün tüketin.

3 hafta uyguladıktan sonra 1 ay ara verin. Bunu toplam 3 ay yapabilirsiniz. Bu kür sayesinde erken menopoz engellenir mi? Evet, düzenli bir uygulamayla olası bir erken menopozdan kurtulabilirsiniz.

Adaçayı erken menopoz kürü

Erken menopozu engellemek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri de adaçayı kürüdür. Öyleyse erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm kürü malzemelerimiz:

1 tatlı kaşığı adaçayı

1 bardak kaynar su

Bir bardak kaynar suya adaçayını ekleyin, çayı 10 dakika beklettikten sonra için.

Sabah akşam aç karnına bir hafta boyunca tüketin. İkinci hafta günaşırı, yani bir gün durup bir gün tüketin. Üçüncü hafta üç günde bir içmelisiniz bu çayı. Dördüncü hafta ise ara verin. Bunu toplam 3 ay yapabilirsiniz. Erken menopozu engellemek için ya da erken menopozda iseniz bundan kurtulmak için çok etkili bir formül.

Erken menopoz çobançantası kürü

Erken menopoz çaresi için bir kür daha…

20-25 gram çobançantası

1 litre su

Bir litre sıcak suya çobançantasını atın, birkaç dakika kaynatın ve süzün.

Erken menopoz nasıl önlenir diyenler… Bir hafta boyunca her gün bu kürü uygulayın. Bir hafta ara verdikten sonra tekrar devam edin. Bunu 3 hafta uygulayarak erken menopoza çare bulabilirsiniz.

Erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm önerilerimiz devam ediyor. Sırada Maranki var.

Erken menopoz Ahmet Maranki kürü

Maranki erken menopoz tedavisi için ne önermiş, bir göz atalım.

Malzemeler:

Civanperçemi kürü

100 gram ısırgan otu

100 gram çobançantası

100 gram eğir otu

100 gram at kuyruğu civanperçemi

Bal

Hepsinden eşit miktarda malzemeleri karıştırın, bir kavanoza koyun. Daha sonra bu karışımdan bir tatlı kaşığı alarak bir bardak sıcak suya koyun. 10 dakika demlendikten sonra süzün. Bal ilave ederek tüketebilirsiniz.

Her sabah ve gece yatmadan önce aç karnına olmak koşuluyla günde 2 kere tüketin. 1 hafta boyunca böyle devam edin. İkinci hafta günaşırı kullanın. Üçüncü haftada 3 günde bir kullanın ve ara verin. 3 ay boyunca küre bu şekilde devam edin. Bitkisel erken menopoz tedavisi için Maranki’nin bu kürü uygulanabilir.

İngiliz karbonatı erken menopoz kürü

Erken menopoz için ne yapılmalı diyenlere çok kolay ama etkili bir yöntemden bahsedelim.

Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tepeleme karbonat ilave edin ve iyice karıştırın. Karbonat eridikten sonra yudum yudum tüketin. Her sabah aç karnına içmeye özen gösterin. Yanı sıra, günde 2 litre su tüketin.

Karbonatın sizi rahatsız etmemesi için yarım çay kaşığıyla başlayabilirsiniz. Şikayetlerinizin durumuna göre karbonat miktarını arttırabilirsiniz.

Erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm son bir öneri daha paylaşalım, sonra da Saraçoğlu’nun formüllerine geçelim.

Çörek otu erken menopoz kürü

Çörek otu da erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm arayanlara iyi bir seçenek olabilir. Nasıl mı?

1 tatlı kaşığı çörek otunu öğüterek tüketebileceğiniz gibi yine 1 tatlı kaşığı çörek otu yağını da tercih edebilirsiniz.

Çörek otu, hormonları dengeler. Özellikle erken menopoz riski olanların düzenli olarak çörek otu tüketmeleri gerekir.

Erken menopoz tedavisi İbrahim Saraçoğlu kürü

Erken menopoz için soğan kürü duymuş muydunuz? Peki ya aslanpençesini?… İbrahim Saraçoğlu erken menopoz için kür öneri ile bizlerle…

Erken menopoz bitkisel tedavisi için soğan kürünü apayrı bir yere koymak gerekir. Erken menopoz İbrahim Saraçoğlu kürü ile önlenebilir. Nasıl mı? Hemen anlatalım.

Erken menopoza soğan kürü

Malzemeler:

1 orta boy kahverengi kabuklu soğan

Bir buçuk bardak su

Suyu kaynatın. Bu arada soğanın kahverengi kabuklarını soyun, soğanı dörde bölerek kaynamakta olan suya atın ve ağzı kapalı olarak 5 dakika kaynatın. Daha sonra süzün ve sıcak sıcak tüketin. Yemeklerden 1-2 saat sonra, gönde 2 defa tüketmeye özen gösterin. Bu kürü 15 gün boyunca uygulayın. Erken menopoz soğan kürü ile giderilebilir, bunu belirtelim.

Bu soğan kürü erken menopoz için çok etkili bir yöntemdir. İbrahim Saraçoğlu erken menopoz için soğan kürü uygulanması gerektiği söylüyor, sizlerle paylaşmış olalım.

Testere dişli aslanpençesi kürü

İbrahim Saraçoğlu erken menopoz tedavisi için aslanpençesi kürünü de öneriyor. Erken menopoz Adnan Saraçoğlu için önce malzemeler diyelim:

1 buçuk bardak su

1 tatlı kaşığı testere dişli aslanpençesi

Erken menopoz aslanpençesi kürü nasıl uygulanacak, hemen anlatalım.

Bir buçuk bardak suyu kaynatın. Bir bardak testere dişli aslanpençesini ilave ederek 7 dakika daha kaynatın. Ilıdıktan sonra süzün. Günde 2 bardak için. Sabah kahvaltısından ve akşam yemeğinden 2 saat sonra olmak koşuluyla tüketmeye özen gösterin.

Aslanpençesi kürünün hormon dengeleyici bir özelliği olduğunu belirtelim. İbrahim Saraçoğlu erken menopoz aslanpençesi kürü ile tedavi edilebilir diyor, müjdesini verelim.

İbrahim Saraçoğlu erken menopoz tedavisi için neler önermiş, sizlerle paylaştık. Yanı sıra pek çok doğal formülden de bahsettik. Erken menopoz için bitkisel tedavi yöntemleri uygulanarak olası sorunların önüne geçilebilir ama tekrarlayalım; kürleri düzenli ve doğru uygulamak şarttır.

Erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm önerileri nelerdir, kürler nasıl uygulanmalıdır, ne yapılmalıdır? Faydalanabileceğiniz bir yazı olduğunu umuyoruz. Sizler de uygulayacağınız kürleri, sonuçlarını ve sorularınızı aşağıdaki yorum kutumuzdan bize yazabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileklerimizle…

Источник: https://www.fiskosta.com/erken-yasta-menopoz-icin-bitkisel-cozum.html

Erken Menopoz Tedavisi

Erken Menopoz Önlenebilir mi?

Erken menopoz nasıl geçer? Erken menopoz sürecini geri döndürecek bir tedavi henüz yoktur. Fakat erken menopoz komplikasyonlarını yönetmek ve bu dönemin sıkıntısız geçmesi için uygulanan bazı tedaviler vardır. Uygulanan bu tedaviler genellikle hormon takviyesi ve ilaç tedavisi şeklindedir. (1)

Hormon replasman tedavisi (HRT): Düzenli ve sistematik yapılan hormon tedavisi ile birçok erken menopoz komplikasyonunun önüne geçebilir.

Öte taraftan düşük dozlarda uygulanacak olan vajinal hormonlar, menapozun vajinal semptomlarını önleyemeye yardımcı olur.

Menopoz döneminde salgılanan östrojen hormonunun miktarı azaldığı için kişiye östrojen hormon takviyesi yapılarak kadınsı özelliklerin azalmaması sağlanabilir.

Menopozal hormon tedavisi (MHT): Menopoz döneminde östrojen ve progesteron hormonlarının salınımı azalır. Bunun sonucunda da menopoz semptomları ve kemik erimesi meydana gelir. Östrojen ve progesteron hormonları dışardan alınarak oluşacak olan menopoz semptomları ve kemik erimesinin önüne geçilebilir.

Tıbbi tedavilerin yanında, yaşam tarzında yapılacak değişiklikler de erken menopozun tedavisinde etkin rol oynar. Bu değişiklikler şu şekilde sıralanabilir:

Stres Yönetimi: Erken menopoz döneminde olabildiğince stresten kaçınılması gerekir. Stresli işler bırakmalı, bol bol kitap okuyup müzik dinlenmelidir. Doğa yürüyüşlerine çıkmak negatif düşünceleri ve stresi uzaklaştırır. Ayrıca yoga ve meditasyon yapmak, stres yönetimi için olumlu yönde etki yapar. (2)

Duygusal Destek: Erken menopoza giren kişiye eşi, arkadaşları ve ailesi tarafından gösterilecek duygusal destek bu dönemin daha çabuk ve kolay atlatılması için son derece önemlidir.

Kalsiyum Alımı: Her 10 kadından 1 tanesinde erken menopoz döneminde kemik erimesi meydana gelir. Kadınların korkulu rüyası olan bu durumun önüne geçmek için erken menopoz döneminde bol bol kalsiyum içeren gıdalar alınmalı ve doğal D vitamini kaynağı olan güneşten bolca faydalanılması gerekir.

Dengeli Beslenme: Sağlıklı bir şekilde beslenmek erken menopoz komplikasyonlarının çabuk ve kolay atlatılmasına yardımcı olmaktadır. Yağlı ve kalorisi yüksek besinler terk edilmeli, bunların yerine bol lif içeren besinler tüketilmelidir.

Düzenli Egzersiz Yapılması: Yaşam boyunca düzenli egzersiz yapmak birçok hastalığı önlemek için uzmanlar tarafından sık sık önerilmektedir. Sağlıklı ve uzun bir ömür için düzenli spor yapılması gereklidir. Erken menopoz döneminde spor yapmak, kan akışını düzelterek kişinin moralini yükseltmeye yardımcı olur.

Sigara ve Alkolü Bırakmak: Sigara ve alkol gibi maddeler kadınlarda östrojen hormonlarının azalmasına sebep olur. Menopoza giren kişilerde sigarayı bırakmak, zaten azalan östrojen miktarının daha da azalmasını engelleyecektir. (3)

Erken menopoz için hangi doktora gidilir? Erken menopoz için Kadın Doğum Uzmanı veya Jinekoloğa gidilebilir.

Erken Menopoz Nedir?

Erken menopoz 40 yaş altı kadınlarda anormal olarak görülen, östrojen ve progesteron hormonlarının miktarının azalması sonucu adet döngüsünü kesilmesidir.

Menopoz durumu 47 yaş üstü kadınlarda doğal bir şey iken 40 yaş altı kadınlarda hastalık olarak tanımlanır. Yumurtalıkların artık östrojen ve progesteron salgılamasını azaltması sonucu adet döngüsü kesilir.

Adet döngüsünün kesilmesiyle artık yeni yumurta hücreleri oluşmaz ve kadının gebe olması imkansız hale gelir. (4)

Erken menopoz nedir? Buradan göz atabilirsiniz

Erken Menopoz Belirtileri

Erken menopoz nasıl anlaşılır? Erken menopoz başlangıcı bazı belirtiler ile anlaşılabilir. Bunları sıralarsak;

 • Adet döngüsünün kesilmesi ya da bozulması
 • Sıcak basmaları
 • Uykusuzluk
 • Sinirlilik ve aşırı duygusallık hali
 • Vajinal kuruluk
 • Cinsel istekte azalma (5)

Erken menopoz belirtileri daha fazla detay için

Erken Menopoz Nedenleri

Erken menopoz neden olur? Erken menopoza neden olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Genetik faktörler,
 • Kemoterapi ve radyoterapi gibi tedaviler,
 • Sağlıksız yaşam tarzı,
 • Turner sendromu,
 • Kromozom bozuklukları veya epilepsi gibi durumlar
 • Daha önce düşük yapmış olmak (6)

Erken menopoz nedenleri hakkında geniş makalemize göz atabilirsiniz

Erken Menopoza Ne İyi Gelir?

Erken menopoz bitkisel tedavisi: Nergis çiçeği, kediotu, maydanoz, anason, civanperçemi, rezene ve adaçayı gibi bitkilerin yanı sıra mercimek, nohut, bezelye, fındık ve balık yağı gibi besinler, erken menopoza neden olan faktörlerin etkisini hafifletebilir ve bu rahatsızlığın oluşmasını engelleyebilir.

Erken menopoz evde tedavi yöntemleri:

Erken menopoz, evde uygulanabilecek birkaç basit değişiklik ile önlenebilmektedir. Bunları sıralarsak;

 • Yoga ve meditasyon
 • Akupunktur
 • Sigarayı bırakmak
 • Uykuyu düzenlemek
 • Stresi önlemek
 • Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek
 • Bol su içmek (7)

Источник: https://www.acil.net/erken-menopoz-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.