Erken Menopoz Önlenebilir mi?

içerik

Erken Menopoz Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur? | Anneysen.com

Erken Menopoz Önlenebilir mi?

Adet kanamalarının 40 yaşından önce kesilmesi durumu erken (prematüre) menopoz olarak adlandırılır. Menopoz tanısının koyulabilmesi için son 1 yıl içerisinde lekelenme de dahil olmak üzere herhangi bir kanama görmemek gerekir.

Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde çalışmayarak vücudun kendi organlarını yabancı gibi algılamasına ve hücrelerine saldırmasıyla meydana gelir.

Bağışıklık sistemi yumurtalıklara saldırmak üzere hücreler gönderir. Yumurtalıklar hasar gördüğü için hormon salgısını gerçekleştiremez ve yumurta üretemez. Yumurtalıkların erken tükenmesine yol açan en yaygın problem otoimmün hastalıklardır.

Yumurtalıkların çalışmayı durdurması

Yumurtalıkların östrojen hormonunun üretimini durdurması erken menopoza neden olur. Bu durum genellikle erken yumurta yetmezliği ile karıştırılır.

Ancak erken yumurta yetmezliği (POF) yumurtalıkların düzgün çalışmayı bırakmasıyla meydana gelir. Erken menopoza girenlerde ise yumurta üretimi durur.

Yumurtalık Kistleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Ameliyatla yumurtalıkların alınması

Yumurtalıkların çeşitli sebeplerle alınması gerekebilir. Her iki yumurtalığın birden cerrahi olarak çıkarılması erken menopoza yol açar. Ancak yumurtalıklardan biri alınırsa adet görülmeye devam edileceği için menopoz söz konusu olmaz.

Kanser tedavileri

Kanser tedavisi için verilen kemoterapi ilaçları veya radyasyon, yumurta gibi hızlı bölünen hücrelere de zarar vererek erken menopoza neden olabilir.

Bazı kişilerde düşük dozlu ve kısa süreli tedaviye bağlı olarak geçici menopoz da görülebilir. Tedaviden sonra çalışmayı durduran yumurtalıklar bir süre sonra yeniden çalışabilir.

Ancak bu süre içerisinde yumurta rezervi hasar görürse yeniden adet görülmeye başlansa da kısırlık söz konusu olabilir.

Öğren: Kısırlık (İnfertilite) Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Enfeksiyonlar

Sıtma, tüberküloz, kızamık gibi bazı enfeksiyonlar yumurtalık dokusuna zarar vererek hormon salgısını bozabilir. Pelvik enfeksiyonlar ve çikolata kisti gibi yumurtalıklarda hasara yol açan durumlar da erken menopoza neden olabilir.

Genetik faktörler

Menopoza girme yaşını belirleyen en önemli faktör, genetik. Eğer aile geçmişinde erken menopoz öyküsü varsa risk de yüksek demektir. Dolayısıyla annenin menopoza girme yaşı bu konuda büyük belirleyici.

Dolayısıyla ailesinde erken menopoz olanların mutlaka yumurtalık rezervlerinin kontrolünü yaptırması ve küçük yaştan itibaren gerekli önlemleri alması gerek.

Kromozom bozuklukları

Vücuttaki bazı genler hormon üretiminde ve yumurta oluşumunda görev alırlar. Bu genlerin bozukluğuyla ilgili bir problem söz konusu olduğunda yumurtalıklar düzgün çalışmayabilir. Bunun sonucunda da erken menopoz meydana gelebilir.

Bu nedenle; Turner Sendromu, Down Sendromu veya Frajil X Sendromu gibi kromozom bozukluklarıyla ilgili rahatsızlıklarla doğanlarda yumurtalıklar erken yaşta tükenebilir ve erken menopoz görülebilir.

Yaşam tarzı

 • Sigara kullanımı,
 • Egzersiz yapmamak,
 • Çok zayıf ya da kilolu olmak,
 • Yoğun stres altında kalmak gibi etmenler erken menopoz yaşını öne çekebilir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek çok önemli.

Bunları biliyor musun: Doğurganlığı Olumlu ve Olumsuz Etkileyen 13 Faktör!

Erken menopoz belirtileri 35-40 yaşından önce ortaya çıkmaya başlar. Reglde seyrekleşme olarak başlayan durum adet kesilmesiyle sonuçlanır. Başlıca belirtiler şöyle:

 • Sıcak basması,
 • Çarpıntı,
 • Vajida kuruluk ve enfeksiyon,
 • Adet düzensizliği,
 • Uyku problemleri,
 • Depresyon ve anksiyete,
 • Duygu durum değişiklikleri,
 • Hafıza ve konsantrasyon problemleri,
 • Ciltte kuruluk ve pigment değişiklikleri,
 • Saç dökülmesi,
 • Tüylenme,
 • Ağız kuruluğu ve diş eti iltihabı,
 • Cinsel isteksizlik,
 • Eklem ve kas ağrıları,
 • Mesane ve üriner sistemde problemler.

Erken menopoz önlenebilir mi?

Çok nadir de olsa erken menopoza neden olan hastalığın tedavi edilmesi, rahatsızlığın ertelenmesini sağlayabilir. Ancak menopoz başladıktan sonra durumu tersine çevirmek pek mümkün değil.

Eğer erken menopozun altında otoimmün hastalıklar yatıyorsa bunun tedavi edilmesi süreci yavaşlatabilir ya da durdurabilir. Ancak çoğu durumda erken menopoz ilerleyici bir yol izler.

Erken menopoz tedavisi nasıl yapılır?

Erken menopoz tedavisinde amaç, vücudun ihtiyaç duyduğu hormonları yerine koymak. Özellikle 40 yaşın altında menopoza giren kadınlar östrojen eksikliği sebebiyle sağlık açısından risk altında oldukları için bu açıklığı kapatmak önemli.

Bu sebeple vücutta azalan koruyucu östrojene bağlı olarak sağlık sorunları yaşamamak için de hormon replasman (HRT) tedavisi uygulanır. Erken menopoz tedavisinde kullanılan ilaçlar vücudun ihtiyacı olan hormonları yerine koymayı sağlar.

50 yaşına kadar yaptırılan düzenli yıllık kontroller ve hormon takviyesiyle olası menopoz belirtilerinin şiddeti azalır. Normal menopoz dönemine ulaşınca da görülen tedavi bırakılabilir.

Erken menopozda hamile kalınır mı?

Akla gelen ilk şeylerden biri, “Menopoza giren kadın hamile kalabilir mi?”sorusu. Eğer yapılan hormon testlerinde yumurtalık fonksiyonlarında azalma söz konusuysa ve 12 ay boyunca adet görülmemişse ne yazık ki gebelik mümkün değil.

Ancak henüz uzun süreli bir adet kesintisi yoksa, yalnızca regl düzensizliği ya da hormon değerlerinin kötü olması gibi nedenlerle menopozun yaklaştığı söyleniyorsa durum farklı. Yumurta hücreleri tam tükenmeden, doğal yollarla veya tüp bebek tedavisi gibi yöntemlerle erken menopozda hamilelik mümkün. Aniden menopoz olma durumuna karşı da yumurta dondurma işlemi yaptırabilirsin.

Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır? 6 Maddede Tüp Bebek Aşamaları Neler?

Erken menopoz, osteoporoz (kemik erimesi) sürecini hızlandırır mı?

Erken menopoza girenlerde östrojen eksikliğine bağlı olarak kemik erimesi görülebiliyor. Yetersiz kalsiyum alımı, sigara kullanımı ve egzersiz eksikliği gibi durumlar da kemik kaybına katkıda bulunabiliyor.

Özellikle hormon replasman tedavisi (HRT) uygulanmıyorsa östrojen hormonu kemikleri koruma görevini gerçekleştiremiyor.

Bu da ilgini çekebilir: Adet Gecikmesi Nedenleri

Источник: //www.anneysen.com/ilk-yil/makale/dogum-sonrasi-anne-erken-menopoz-nedir-belirtileri-ve-tedavisi-nasil-olur_2705

Erken Yaşta Menopoz İçin Bitkisel Çözüm Kürleri | Belirtileri ve Tedavisi

Erken Menopoz Önlenebilir mi?

Erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm nedir? Erken menopoz önlenebilir mi? Hangi doğal kürler uygulanabilir? Erken yaşta menopoz tedavisi için neler yapılabilir?

Birbirinden etkili doğal kürler paylaşacağımız makalemize hemen başlayalım.

Erken menopoza bitkisel çözüm konusuna girmeden önce, erken menopozun ne olduğuna kısaca değinelim.

Erken menopoz, normal kabul edilen 40’lı yaşlardan önce olan menopozdur.

Erken menopoz belirtileri nelerdir?

Bayanlarda erken menopoz son dönemde yaygın görülen sıkıntılardan biridir. Peki erken yaşta menopoz belirtileri nelerdir? Erken menopoz belirtileri ve yaşı için ne söylenebilir?

Erken menopoz adet kesilmesi şeklinde kendini gösterebilir ki en önemli işaret budur. Yine, adet gecikmesi erken menopoz belirtisidir. Kesin tanımı da, bir yıldan uzun süre adet görememek şeklinde yapılabilir.

Erken menopoza girince ne olur? Erken menopoz ateş basması şeklinde de kendini gösterebilir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için Menopoz Döneminde Ateş Basması yazımızı okuyabilirsiniz.

Erken menopoz nasıl anlaşılır, başka belirtileri var mıdır? Terleme, sinirlilik hali gibi durumlar da en erken menopoz belirtileri arasında gösterilir. Bazı kadınlarda bu şikâyetlerin hiçbiri de olmayabilir.

Erken menopoz nedenleri nelerdir?

Erken menopoza girmenin nedenleri neler olabilir, hangi sebeplere dayandırılabilir?

En sık sorulan sorulardan biridir: Erken menopoz genetik mi? Evet, erken menopoz neden olur diyenler için en önemli sebebin genetik faktörler olduğunu belirtelim.

Diğer yandan, kanser tedavisi, yaşam şekli gibi nedenler de menopoza erken girilmesinde önemli etkenlerdir.

Depresyon kaynaklı erken menopoz sık görülen bir durumdur. Strese bağlı erken menopoz da yine oldukça yaygındır.

Peki erken menopoz geçici olabilir mi? Evet, bazı kadınların belli sebeplerle geçici olarak erken menopoza girdiğini de biliyoruz. Bu anlamda sürecin iyi gözlemlenmesi ve doktor muayenesi önemlidir. Yani erken menopoz düzelir mi? Bazı durumlarda düzelebileceğini belirtelim. Yine erken menopoz hormon tedavisi ile de giderilebilecek bir sorundur.

Erken menopoz nedenleri ve belirtileri konusuna değindiğimize göre, hamilelik üzerindeki etkisinden de kısaca bahsedelim.

Erken menopoz ve hamilelik

Erken menopoz döneminde hamile kalınır mı? Erken menopoz olup hamile kalan var mı? Erken menopoz etkileri nelerdir?

Erken menopoz zararları konusunda hamileliğe ayrıca değinmek lazım. Erken menopoz olup hamile kalanlar var mıdır? Erken menopoz yaşayanlar için kendiliğinden gebe kalma şansı yüzde 3-5 civarıdır.

Ailesinde erken menopoz yaşanmış olanların, yani genetik olarak bu riski taşıyanların bu anlamda çok daha dikkat etmesi ve erken yaşta çocuk sahibi olması gerekir çünkü bu sorunun en büyük etkisi, yumurtalıklardan kaynaklı olarak çocuk sahibi olamamaktır.

Erken menopoz tedavi edilebilir mi? Tıbbi yöntemlerin yanı sıra, az sonra sizlerle paylaşacağımız doğal öneriler ile menopozu önleyebilir ya da geciktirebilirsiniz. Erken menopoz tedavi edilmezse, az önce belirttiğimiz gibi, kadınların çocuk sahibi olma şansı kalmayacaktır.

Erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm önerilerimize de değineceğiz ama son olarak erken menopoz yaşı hakkında da birkaç şey söyleylim.

En erken menopoz yaşı kaçtır?

Menopoz en erken kaç yaşında olur? Bekârlarda erken menopoz görülür mü? Erken menopoz ne zaman başlar?

Ülkemizde menopoz yaşı için ortalama 47 diyebiliriz. Erken menopoz nasıl teşhis edilir? Birtakım hormon testleri ile menopoza girilip girilmediğinin tanısı kolayca konulabilmektedir.

Peki erken menopoz kaç yaşında başlar? Erken menopoz yaş sınırı var mıdır? Hayır, 18, 20, 22, 25 yaşında erken menopoz görülebilmektedir. Evet, yani 20’li yaşlarda erken menopoz, çeşitli etkenler dolayısıyla ne yazık ki yaşanabilmektedir.

En erken menopoz kaç yaşında olur konusuna da değindiğimize göre, erken menopozu önleyen bitkiler nelerdir, erken menopoz için bitkisel çözüm yöntemleri neler olabilir, kısaca değinelim.

Erken menopoz kürü

Doğal yollarla kadınlarda erken menopoz tedavisi için ne söylenebilir? Bitkilerle erken menopoz tedavisi mümkün müdür? Erken menopoz başlangıcı sonrası neler yapılabilir?

Erken menopoz için bitkisel ilaçlar bir seçenek olabilir mi? Evet, erken menopoz kürleri ile erken menopoza çözüm bulunabilir. Nelerdir bu kürler? Erken menopoz için şifalı bitkiler hangileridir?

Soğan kürü

Civanperçemi kürü

Çobançantası kürü

Adaçayı kürü

Nar kürü

Çörek otu kürü

Erken menopozda yapılması gerekenler konusunda yukarıda saydığımız kürler önemli bir yer tutar. Nasıl uygulayacağınızı az sonra anlatacağımız bu kürler sayesinde erken menopoz geciktirilebilir mi? Evet, doğru ve düzenli bir uygulamayla çok faydasını görebilirsiniz.

Erken menopoz alternatif tıp ile önlenebilir mi? Doğal kürler ile erken menopoz tedavi edilir mi? Dilerseniz, konuya biraz daha ayrıntılı olarak girelim.

Erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm

Erken menopoz şifalı bitkiler ile önlenebilir mi? Erken menopoz nasıl tedavi edilir? Erken menopoz için kür uygulanabilir mi?

Evet, erken menopoz tedavisi bitkisel yöntemlerle sağlanabilir. Öyleyse, ilk erken menopoz bitkisel çözüm önerimiz gelsin.

Şems Aslan’dan erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm kürü

1 su bardağı taze sıkılmış üzüm suyu

Bir çay bardağı taze sıkılmış nar suyu

İki meyve suyunu bir tencereye boşaltın. Ocağın altını yakıp hafifçe ılımasını sağlayın. Bu karışımı bir bardağa koyun ve yine bardağa 1 çay kaşığı karabiber ilave edip için. Bu kürü her gün içmelisiniz. Erken menopoz durdurulabilir mi? Evet, durdurabilir, menopoza girmenizi geciktirebilirsiniz, erken menopoz sorunundan kurtulabilirsiniz.

Civanperçemi erken menopoz kürü

Bir diğer erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm kürü malzemelerimiz:

15 gram kadar kıyılmış civanperçemi

1 buçuk litre su

Civanperçemini bir buçuk litre kaynar suda haşlayın, soğuduktan sonra süzün.

Yemeklerden önce günde 3-4 fincan için. Hazırlayacağınız bu çayı aynı gün tüketin.

3 hafta uyguladıktan sonra 1 ay ara verin. Bunu toplam 3 ay yapabilirsiniz. Bu kür sayesinde erken menopoz engellenir mi? Evet, düzenli bir uygulamayla olası bir erken menopozdan kurtulabilirsiniz.

Adaçayı erken menopoz kürü

Erken menopozu engellemek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri de adaçayı kürüdür. Öyleyse erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm kürü malzemelerimiz:

1 tatlı kaşığı adaçayı

1 bardak kaynar su

Bir bardak kaynar suya adaçayını ekleyin, çayı 10 dakika beklettikten sonra için.

Sabah akşam aç karnına bir hafta boyunca tüketin. İkinci hafta günaşırı, yani bir gün durup bir gün tüketin. Üçüncü hafta üç günde bir içmelisiniz bu çayı. Dördüncü hafta ise ara verin. Bunu toplam 3 ay yapabilirsiniz. Erken menopozu engellemek için ya da erken menopozda iseniz bundan kurtulmak için çok etkili bir formül.

Erken menopoz çobançantası kürü

Erken menopoz çaresi için bir kür daha…

20-25 gram çobançantası

1 litre su

Bir litre sıcak suya çobançantasını atın, birkaç dakika kaynatın ve süzün.

Erken menopoz nasıl önlenir diyenler… Bir hafta boyunca her gün bu kürü uygulayın. Bir hafta ara verdikten sonra tekrar devam edin. Bunu 3 hafta uygulayarak erken menopoza çare bulabilirsiniz.

Erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm önerilerimiz devam ediyor. Sırada Maranki var.

Erken menopoz Ahmet Maranki kürü

Maranki erken menopoz tedavisi için ne önermiş, bir göz atalım.

Malzemeler:

Civanperçemi kürü

100 gram ısırgan otu

100 gram çobançantası

100 gram eğir otu

100 gram at kuyruğu civanperçemi

Bal

Hepsinden eşit miktarda malzemeleri karıştırın, bir kavanoza koyun. Daha sonra bu karışımdan bir tatlı kaşığı alarak bir bardak sıcak suya koyun. 10 dakika demlendikten sonra süzün. Bal ilave ederek tüketebilirsiniz.

Her sabah ve gece yatmadan önce aç karnına olmak koşuluyla günde 2 kere tüketin. 1 hafta boyunca böyle devam edin. İkinci hafta günaşırı kullanın. Üçüncü haftada 3 günde bir kullanın ve ara verin. 3 ay boyunca küre bu şekilde devam edin. Bitkisel erken menopoz tedavisi için Maranki’nin bu kürü uygulanabilir.

İngiliz karbonatı erken menopoz kürü

Erken menopoz için ne yapılmalı diyenlere çok kolay ama etkili bir yöntemden bahsedelim.

Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tepeleme karbonat ilave edin ve iyice karıştırın. Karbonat eridikten sonra yudum yudum tüketin. Her sabah aç karnına içmeye özen gösterin. Yanı sıra, günde 2 litre su tüketin.

Karbonatın sizi rahatsız etmemesi için yarım çay kaşığıyla başlayabilirsiniz. Şikayetlerinizin durumuna göre karbonat miktarını arttırabilirsiniz.

Erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm son bir öneri daha paylaşalım, sonra da Saraçoğlu’nun formüllerine geçelim.

Çörek otu erken menopoz kürü

Çörek otu da erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm arayanlara iyi bir seçenek olabilir. Nasıl mı?

1 tatlı kaşığı çörek otunu öğüterek tüketebileceğiniz gibi yine 1 tatlı kaşığı çörek otu yağını da tercih edebilirsiniz.

Çörek otu, hormonları dengeler. Özellikle erken menopoz riski olanların düzenli olarak çörek otu tüketmeleri gerekir.

Erken menopoz tedavisi İbrahim Saraçoğlu kürü

Erken menopoz için soğan kürü duymuş muydunuz? Peki ya aslanpençesini?… İbrahim Saraçoğlu erken menopoz için kür öneri ile bizlerle…

Erken menopoz bitkisel tedavisi için soğan kürünü apayrı bir yere koymak gerekir. Erken menopoz İbrahim Saraçoğlu kürü ile önlenebilir. Nasıl mı? Hemen anlatalım.

Erken menopoza soğan kürü

Malzemeler:

1 orta boy kahverengi kabuklu soğan

Bir buçuk bardak su

Suyu kaynatın. Bu arada soğanın kahverengi kabuklarını soyun, soğanı dörde bölerek kaynamakta olan suya atın ve ağzı kapalı olarak 5 dakika kaynatın. Daha sonra süzün ve sıcak sıcak tüketin. Yemeklerden 1-2 saat sonra, gönde 2 defa tüketmeye özen gösterin. Bu kürü 15 gün boyunca uygulayın. Erken menopoz soğan kürü ile giderilebilir, bunu belirtelim.

Bu soğan kürü erken menopoz için çok etkili bir yöntemdir. İbrahim Saraçoğlu erken menopoz için soğan kürü uygulanması gerektiği söylüyor, sizlerle paylaşmış olalım.

Testere dişli aslanpençesi kürü

İbrahim Saraçoğlu erken menopoz tedavisi için aslanpençesi kürünü de öneriyor. Erken menopoz Adnan Saraçoğlu için önce malzemeler diyelim:

1 buçuk bardak su

1 tatlı kaşığı testere dişli aslanpençesi

Erken menopoz aslanpençesi kürü nasıl uygulanacak, hemen anlatalım.

Bir buçuk bardak suyu kaynatın. Bir bardak testere dişli aslanpençesini ilave ederek 7 dakika daha kaynatın. Ilıdıktan sonra süzün. Günde 2 bardak için. Sabah kahvaltısından ve akşam yemeğinden 2 saat sonra olmak koşuluyla tüketmeye özen gösterin.

Aslanpençesi kürünün hormon dengeleyici bir özelliği olduğunu belirtelim. İbrahim Saraçoğlu erken menopoz aslanpençesi kürü ile tedavi edilebilir diyor, müjdesini verelim.

İbrahim Saraçoğlu erken menopoz tedavisi için neler önermiş, sizlerle paylaştık. Yanı sıra pek çok doğal formülden de bahsettik. Erken menopoz için bitkisel tedavi yöntemleri uygulanarak olası sorunların önüne geçilebilir ama tekrarlayalım; kürleri düzenli ve doğru uygulamak şarttır.

Erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm önerileri nelerdir, kürler nasıl uygulanmalıdır, ne yapılmalıdır? Faydalanabileceğiniz bir yazı olduğunu umuyoruz. Sizler de uygulayacağınız kürleri, sonuçlarını ve sorularınızı aşağıdaki yorum kutumuzdan bize yazabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileklerimizle…

Источник: //www.fiskosta.com/erken-yasta-menopoz-icin-bitkisel-cozum.html

Erken Menopoz Tedavisi

Erken Menopoz Önlenebilir mi?

Erken menopoz nasıl geçer? Erken menopoz sürecini geri döndürecek bir tedavi henüz yoktur. Fakat erken menopoz komplikasyonlarını yönetmek ve bu dönemin sıkıntısız geçmesi için uygulanan bazı tedaviler vardır. Uygulanan bu tedaviler genellikle hormon takviyesi ve ilaç tedavisi şeklindedir. (1)

Hormon replasman tedavisi (HRT): Düzenli ve sistematik yapılan hormon tedavisi ile birçok erken menopoz komplikasyonunun önüne geçebilir.

Öte taraftan düşük dozlarda uygulanacak olan vajinal hormonlar, menapozun vajinal semptomlarını önleyemeye yardımcı olur.

Menopoz döneminde salgılanan östrojen hormonunun miktarı azaldığı için kişiye östrojen hormon takviyesi yapılarak kadınsı özelliklerin azalmaması sağlanabilir.

Menopozal hormon tedavisi (MHT): Menopoz döneminde östrojen ve progesteron hormonlarının salınımı azalır. Bunun sonucunda da menopoz semptomları ve kemik erimesi meydana gelir. Östrojen ve progesteron hormonları dışardan alınarak oluşacak olan menopoz semptomları ve kemik erimesinin önüne geçilebilir.

Tıbbi tedavilerin yanında, yaşam tarzında yapılacak değişiklikler de erken menopozun tedavisinde etkin rol oynar. Bu değişiklikler şu şekilde sıralanabilir:

Stres Yönetimi: Erken menopoz döneminde olabildiğince stresten kaçınılması gerekir. Stresli işler bırakmalı, bol bol kitap okuyup müzik dinlenmelidir. Doğa yürüyüşlerine çıkmak negatif düşünceleri ve stresi uzaklaştırır. Ayrıca yoga ve meditasyon yapmak, stres yönetimi için olumlu yönde etki yapar. (2)

Duygusal Destek: Erken menopoza giren kişiye eşi, arkadaşları ve ailesi tarafından gösterilecek duygusal destek bu dönemin daha çabuk ve kolay atlatılması için son derece önemlidir.

Kalsiyum Alımı: Her 10 kadından 1 tanesinde erken menopoz döneminde kemik erimesi meydana gelir. Kadınların korkulu rüyası olan bu durumun önüne geçmek için erken menopoz döneminde bol bol kalsiyum içeren gıdalar alınmalı ve doğal D vitamini kaynağı olan güneşten bolca faydalanılması gerekir.

Dengeli Beslenme: Sağlıklı bir şekilde beslenmek erken menopoz komplikasyonlarının çabuk ve kolay atlatılmasına yardımcı olmaktadır. Yağlı ve kalorisi yüksek besinler terk edilmeli, bunların yerine bol lif içeren besinler tüketilmelidir.

Düzenli Egzersiz Yapılması: Yaşam boyunca düzenli egzersiz yapmak birçok hastalığı önlemek için uzmanlar tarafından sık sık önerilmektedir. Sağlıklı ve uzun bir ömür için düzenli spor yapılması gereklidir. Erken menopoz döneminde spor yapmak, kan akışını düzelterek kişinin moralini yükseltmeye yardımcı olur.

Sigara ve Alkolü Bırakmak: Sigara ve alkol gibi maddeler kadınlarda östrojen hormonlarının azalmasına sebep olur. Menopoza giren kişilerde sigarayı bırakmak, zaten azalan östrojen miktarının daha da azalmasını engelleyecektir. (3)

Erken menopoz için hangi doktora gidilir? Erken menopoz için Kadın Doğum Uzmanı veya Jinekoloğa gidilebilir.

Erken Menopoz Nedir?

Erken menopoz 40 yaş altı kadınlarda anormal olarak görülen, östrojen ve progesteron hormonlarının miktarının azalması sonucu adet döngüsünü kesilmesidir.

Menopoz durumu 47 yaş üstü kadınlarda doğal bir şey iken 40 yaş altı kadınlarda hastalık olarak tanımlanır. Yumurtalıkların artık östrojen ve progesteron salgılamasını azaltması sonucu adet döngüsü kesilir.

Adet döngüsünün kesilmesiyle artık yeni yumurta hücreleri oluşmaz ve kadının gebe olması imkansız hale gelir. (4)

Erken menopoz nedir? Buradan göz atabilirsiniz

Erken Menopoz Belirtileri

Erken menopoz nasıl anlaşılır? Erken menopoz başlangıcı bazı belirtiler ile anlaşılabilir. Bunları sıralarsak;

 • Adet döngüsünün kesilmesi ya da bozulması
 • Sıcak basmaları
 • Uykusuzluk
 • Sinirlilik ve aşırı duygusallık hali
 • Vajinal kuruluk
 • Cinsel istekte azalma (5)

Erken menopoz belirtileri daha fazla detay için

Erken Menopoz Nedenleri

Erken menopoz neden olur? Erken menopoza neden olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Genetik faktörler,
 • Kemoterapi ve radyoterapi gibi tedaviler,
 • Sağlıksız yaşam tarzı,
 • Turner sendromu,
 • Kromozom bozuklukları veya epilepsi gibi durumlar
 • Daha önce düşük yapmış olmak (6)

Erken menopoz nedenleri hakkında geniş makalemize göz atabilirsiniz

Erken Menopoza Ne İyi Gelir?

Erken menopoz bitkisel tedavisi: Nergis çiçeği, kediotu, maydanoz, anason, civanperçemi, rezene ve adaçayı gibi bitkilerin yanı sıra mercimek, nohut, bezelye, fındık ve balık yağı gibi besinler, erken menopoza neden olan faktörlerin etkisini hafifletebilir ve bu rahatsızlığın oluşmasını engelleyebilir.

Erken menopoz evde tedavi yöntemleri:

Erken menopoz, evde uygulanabilecek birkaç basit değişiklik ile önlenebilmektedir. Bunları sıralarsak;

 • Yoga ve meditasyon
 • Akupunktur
 • Sigarayı bırakmak
 • Uykuyu düzenlemek
 • Stresi önlemek
 • Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek
 • Bol su içmek (7)

Источник: //www.acil.net/erken-menopoz-tedavisi/

Erken menopoza yola açan 14 neden

Erken Menopoz Önlenebilir mi?

Adet döngüsünün 40 yaşından önce kalıcı olarak kesilmesi durumu olan erken menopoz uzun vadede infertilite (kısırlık), osteoporoz, kardiyovasküler hastalıklar ve felç gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Bunların yanı sıra annelik şansı da yitirilmiş oluyor. Bu nedenle erken menopoza karşı önlem almak şart!

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.

Jale Dal Ağca yumurtalıklara zarar veren ya da östrojen üretimini durduran herhangi bir etkenin erken menopoza neden olabileceğini belirterek, “Bu risk faktörlerinin büyük bir kısmını, değiştiremeyeceğimiz etkenler oluşturuyor.

Ancak erken menopozda hatalı alışkanlıklar ve davranışlarımızın da önemli bir rol oynadığı bir gerçek. Dolayısıyla üreme sağlığı için yaşam alışkanlıklarımıza dikkat etmemiz çok önemli” diyor.

Peki erken menopoza neden olan faktörler neler? Dr. Jale Dal Ağca erken menopoza yol açabilen etkenleri anlattı, önemli bilgiler verdi.

Erken teşhis çok önemli!

Erken menopozda erken teşhis çok önemli. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.

Jale Dal Ağca bu konuda yapılacak en doğru şeyin ise bir jinekoloğa başvurmak olduğunu ifade ederek, “Günümüzde AMH (anti müllerian hormon) testi ve ultrasonla yumurta rezervleri çok kolay tespit edilebiliyor. Bu sayede özellikle çocuk sahibi olmayan kadınlara yumurtalarını dondurma şansı sağlanmış oluyor” diyor.

Genetik

Annenizin menopoza girme yaşı, sizin menopoza giriş yaşınızı belirleyebiliyor. Dolayısıyla erken menopoz için tıbbi bir neden yoksa, altta yatan faktör genetik geçiş olabiliyor.

Sigara içmek

Birkaç çalışmanın analizi, uzun süredir ya da düzenli sigara içen her 10 kadından birinin erken menopoz için risk altında olduğunu gösteriyor. Yapılan çalışmalara göre; günde 20’den fazla sigara içen kadınlar, içmeyen kadınlardan 2 yıl önce menopoza giriyor. Bunun sigara dumanında bulunan polisiklik hidrokarbonlardan kaynaklı olduğu düşünülüyor.

Çok zayıf veya çok kilolu olmak

Çok zayıf olmak, örneğin yağ kitle indeksinin yüzde 12’in altında olması daha az yağ dokusu ve östrojen deposuna sahip olmak demek. Bu tablo da adetlerin kesilmesine ve bu kadınların üçte birinin erken menopoza girmesine neden olabiliyor. Bunun tam aksine çağımızın önemli bir problemi olan obezite de erken menopoza yol açan önemli etkenler arasında yer alıyor.

Egzersiz yapmamak

Hareketsiz bir yaşam tarzı, aşırı hormonların ve toksinlerin vücutta birikmesine neden oluyor. Hormonların vücutta birikimi ile toksinler de erken menopoz nedeni olabiliyor. Bunun aksine egzersizle kalp hızımız artıyor, bu da vücuda daha fazla oksijenli kanın pompalanmasını sağlıyor.

Dolaşımdaki bu artış toksinlerin giderilmesine de yardımcı oluyor. Ayrıca egzersiz vücut ısısını arttırarak ter bezlerini tetikliyor. Ter vücutlarımızın toksinlerini atmasının başka bir yolu. Bu nedenle haftada en az 3 gün, mümkünse 5 gün spor yapmayı ihmal etmeyin.

D vitamini eksikliği

Yapılan çalışmalarda D vitamini eksikliğinde daha az folikül, yani yumurta geliştiği gözlenmiş. Bunun dışında beslenme açısından, gıda kaynaklarından en çok D vitamini alan grupla en az alan kadınların kıyaslandığı çalışmalarda, D vitamini alan grupta erken menopoz riskinin yüzde 17 daha düşük olduğu tespit edilmiş.

Dr. Jale Dal Ağca, “Bu nedenle beslenmede D vitamini içeren besinler de düzenli olarak tüketilmeli. Ayrıca mart-ekim ayları arasında güneş kremi sürmeden, her gün 11.00-15.

00 saatleri arasında, 25-30 dakika güneşlenmek çok önemli. Her sene mutlaka D vitamini seviyesine baktırılıp, gerekirse takviye ilaç almak için doktora başvurmakta da fayda var” diyor.

 D vitamini depolamanın 6 yolu

Kalsiyumdan eksik beslenme

Yapılan çalışmalarda gıda kaynaklarından en çok kalsiyum alan kadınlarda erken menopoz yüzde 13 oranında daha az gözlenmiş. Bu nedenle kalsiyumdan zengin beslenmeye özen gösterin.

En önemli kalsiyum kaynakları ise süt ve süt ürünleridir.

Bunun dışında pekmez, susam, kurubaklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler, fındık ile fıstık da kalsiyumu zengin gıdalar arasında yer alıyor.

Stres

Psikolojik stres üremeyle ilişkili hormonal sistemde değişikliğe neden olabiliyor.

Yapılan araştırmalar, kronik endişe, hüzün, korku ve diğer olumsuz duyguların, üreme sistemi ekseni işleyişini değiştirerek erken menopoza yol açabileceğini tespit etmiş.

Çalışmalara göre psikolojik stres beynin hipotalamusunda bazı moleküllerin açığa çıkmasına neden oluyor. Bu moleküller de üreme sistemindeki işleyişi bozuyor.

Çeşitli kimyasallar erken menopoz sebebi!

Bazı kozmetik ürünlerde bulunan kimyasallar ve teflon ürünlerinin de yumurtalıklara zarar verebileceğini gösteren çalışmalar da mevcut.

Zararlı olduğu bilinen propanediol, metilolakrilamid ile monometil eter gibi kimyasal maddeleri içeren ürünleri hayatınızdan çıkartmanız çok önemli. Ayrıca mümkün olduğunca organik gıdalar alın.

Organik olmayan bazı gıdalar genellikle pestisitler, herbisitler, koruyucu hormonlar ve antibiyotikler içerebiliyor. Emin olmadığınız musluk suyunu içmemeye de özen gösterin.

Vejeteryan diyet

Vejeteryan diyetin de erken menopoza yol açtığını gösteren çalışmalar mevcut. Amerika’da yapılan bilimsel bir çalışma, bunun aksine süt ürünleri gibi hayvansal gıdalar, D vitamini ile kalsiyumdan zengin beslenen kadınlarda erken menopoz riskinin daha düşük olduğunu göstermiş.

Kromozomal nedenler

Tamamlanmamış bir kromozomla, örneğin Turner Sendromu ile doğanlarda ya da Down Sendromu gibi fazladan kromozoma sahip olanlarda yumurtalıklar düzgün çalışmayabiliyor. Bunun sonucunda da erken menopoz gelişebiliyor.

Otoimmün hastalıklar

Erken menopoz tiroit ve romatoid artrit gibi otoimmün (bağışıklık sistemi) bir hastalığın sonucu da gelişebiliyor. Otoimmün hastalıklarda, bağışıklık sisteminde bir bozukluk mevcut oluyor ve bağışıklık sistemi kendi dokusunu yabancı olarak algılayıp, ona saldırıyor.

Vücudun savunma sistemi yumurtalıkları da yabancı doku olarak algılayıp saldırarak, hormon yapımını önlüyor ve yumurtaların beklenenden daha kısa zamanda tükenmelerine yol açabiliyor. Kadınların mutlaka yaptırması gereken testler

Enfeksiyonlar da erken menopoz sebebi

Kabakulak, erken menopoz ile bağlantılı en yaygın hastalık. Hafif geçen enfeksiyonlar bile yumurtalık yetmezliği oluşturabiliyor. Bunun dışında pelvik tüberküloz olguların yüzde 3’ünde de erken menopoz görülüyor.

Kanser tedavisi

Kemoterapi için kullanılan bazı ilaçlar ya da kanser için pelvik radyasyon tedavileri de yumurtalıklara zarar verebiliyor. Bu nedenle tedavi öncesi üremeyi koruyucu tedavilerin uygulanması çok önemli.

Cerrahi nedenler

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Jale Dal Ağca yumurtalıkların operasyonla alınmasının da erken menopoza yol açtığını belirterek, “Öte yandan rahim ameliyatı olan bazı kadınlarda rahim alındığı halde yumurtalıklar bırakılıyor.

Bu durumda yumurtalıklar hormon salgılamaya devam edeceği için hemen menopoza girilmiyor. Ancak yapılan cerrahi işlem bazen yumurtalıkların kan akışını etkileyebiliyor.

Bu durumda yumurtalıklar korunsa bile beklenen süreçten önce menopoza girilebiliyor” diyor.

Cinsel isteksizlik kadınlarda neden daha fazla?

Источник: //indigodergisi.com/2017/11/erken-menopoz-belirtileri/

Erken Menopoz Neden Olur?

Erken Menopoz Önlenebilir mi?

Erken menopoz 35 yaşından(bazı uzmanlara göre 40) daha genç kadınlarda âdetin kesin ve kalıcı olarak kesilmesine verilen isimdir. Türkiye’de menopoz yaşı yaklaşık 46 civarıdır.

Avrupa’da bu rakam 51’e yükselmektedir. Bu yaştan önce başlayan menopozların çeşitli nedenler vardır.

Bu yazımızda erken menopoz nedenleri, erken menopoz tedavisi, erken menopozla ilgili bilinmesi gerekenler gibi başlıkları inceleyeceğiz.

Erken menopoz en erken görülme yaşı nedir?

Erken menopozun adet kanamaları ile doğrudan ilgili olduğunu belirtmiştik. 13-14 yaşından itibaren adet düzene girer. Bu tarihten sonra 35 yaşından önce karşılaşılan her kalıcı adet kesilmesi erken menopozdur. 18 yaşında erken menopoz vakarlı kaydedilmiştir. Ancak yaygın olarak 30-35 yaş arasıdır.

Erken menopoz görülme sıklığı nedir?

Erken menopoz her 100 kadından 3’ünde görülmektedir.

Erken menopozun nedenleri nelerdir?

Erken menopozun temel nedeni yumurta hücrelerin yok olmasıdır. Yumurta hücrelerini yok eden unsurlara baktığımızda karşımıza birçok neden çıkmaktadır. Aşağıda nedenleri sıraladık ancak en çok karşılaşılan neden, bilinmeyen nedenlerdir. Yani erken menopoz vakarlının `2ını nedeni belirlenememektedir.

Kanser Tedavileri

Kanser tedavilerinde kemoterapi ve radyoterapi yöntemleri yumurtalıklar risk altındadır. Her kadında olmasa da bu tür tedaviler alan kadınlarda erken menopoz görülebilmektedir.

Kalıtsal faktörler

Ailede erken menopoz hikayeleri yoğunsa menopoza girme yaşınız da bundan etkilenir. Ailede erken menopoz vakalarının olması sizin de erken menopoza girme riskini artırmaktadır.

Otoimmun hastalıklar

Otoimmun hastalıklar vücut içinde bulunan doku ve hücrelerin çeşitli hastalıklardan dolayı yabancı bir madde olarak algılanması ve ona karşı savaş açılmasıdır. Böylece bağışıklık sistemi hedef aldığı organı ya da dokuyu yok etmeye çalışır. Yumurtalıklar, otoimmun hastalık kaynaklı bir saldırıya maruz kaldığında erken menopoz söz konusu olacaktır.

Yumurtalıkların zarar görmesi

Ameliyat esnasında yumurtalıklar alınabilir. Ya da yumurtalıklar alınmasa bile yumurtalıklar ameliyattan kaynaklanan hasarlar alabilir. Bu tür durumlar da erken menopoza neden olur.

Kromozom hataları

Çok nadir de olsa Frajil X Sendromu, Turner Sendromu gibi durumlarda kromozomlar bozuktur. Bu durumlarda yumurtalar çabuk tükenir ve erken menopoza girilir.

Stres ve Yaşam tarzı

Aşırı sigara ve alkol tüketimi, uyuşturucu bağımlılığı, stres altında yaşamak gibi nedenler 35 yaşından önce adet kesilmesine yani eken menopoza neden olabilir.

Beslenme

Dengesiz beslenme, vejetaryenlik gibi durumlarda erken menopozu tetikler.

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler adet düzensizliği ile başlar adetler arasındaki gün sayısı azalır. Normalde 28-29 günde gerçekleşen adet 24 günde bir gerçekleşemeye başlar. Bu önemli bir habercidir.

(burada geçici adet düzensizliğinden bahsetmiyoruz) Ardından sıcak basmaları diye tabir edilen, en bilinen menopoz belirtisi ortaya çıkar bu sıcak basmaları gece sizi uykunuzdan uyandıracak kadar sıkıntılı olabilir.

Bunların dışında kemik erimesi, vajen bölgesinde zayıflama, cinsel birleşme esnasında yanma ya da ağrı gibi belirtiler de görülmektedir.

Annenin menopoz yaşı önemli midir?

Evet annenizin menopoz yaşı sizin menopoza girme zamanınızla iligli çok önemli bir ipucudur. Sadece anne değil kız kardeş, teyze de önemli bir veridir. Eğer anneniz 48 yaşında menopoza girmişse sizin de muhtemel menopoz yaşınız yaklaşık olarak öyle olacaktır.

Erken Menopoz Tedavisi

Erken menopozda temel iki sorun söz konusudur. Bunlardan birincisi yumurtaların azalmasıdır. İkincisi ise östrojen hormonunun azalmasıdır. Yumurtaların azalmasına tıbbın yapabileceği bir şey yoktur. Ancak östrojen azalmaya başlamışsa yani erken menopozun ayak sesleri duyulmaya başlanmışsa o zaman müdahale şansı doğmaktadır.

Bu durumdaki hastaların çocuk düşüncesi varsa bu konuda geç kalmamaları öğütlenir. Ayrıca Östrojen artırıcı ilaçlar kullanılır. Erken menopoz başlamadan önce hormon tedavisi yani östrojen verilmesi söz konusudur ve sık yapılan bir uygulamadır.

Ancak menopoz sonrası hormon tedavisi uygulaması şüphelidir ve uzak durulmalıdır.

Hormon tedavisine devam etme yaşı ne olmalıdır?

Erken menopozda östrojen hormonu verilerek tedavi uygulanıyor bu tedaviye 50 yaşına kadar devam edebilirsiniz. Ancak daha sonra bu tedaviden vazgeçmek doğru olacaktır.

Erken menopoz tedavisinde başarı oranı nedir?

Erken menopoz tedavisinde başarıdan kastımız tekrar düzenli olarak adet görmek demektir. Erken menopoz kesinleşmişse bu vakarlın yalnızca %5’i geri döndürülebiliyor. Bunlar da bağışıklık sistemi ile ilgili olan erken menopozlardır.

Erken menopozu önlemek için neler yapılabilir?

Aslında sağlıklı yaşamak için verilen tüm tavsiyeler erken menopozu geciktirmek için verilebilir. Yani spor yapmak, sağlıklı beslenmek sigaradan uzak durmak gibi… Özellikle günde bir paket sigaranın sizi menopoz dönemine iki yıl erken soktuğunu söylememiz gerekir. Ayrıca kadınların düzenli olarak jinekolojik muayenelerini yaptırmaları gerekiyor.

Erken menopoza girmiş kadın cinsel hayatı nasıl olur?

Erken menopoza giren kadın “ben artık kadın değilim” diye düşünebilir. Ama asla böyle bir durum söz konusu değildir. Gerekli tedbirler alındıktan sonra muhteşem bir cinsle hayat yaşarsınız. Sadece kendinizi iyi hissetmeniz önemlidir. Bununla ilgili psikolojik destek almaktan çekinmemelisiniz.

Erken menopoza giren kadınların çocuk sahibi olmaları mümkün müdür?

Yumurta nakliyle mümkündür. Yani yumurtalıklarını kaybetmiş kadınlara yumurtalık nakli yapılırsa çocuk sahibi olabilirler. Ancak ülkemizde yumurta nakli yasaktır.

Bu işlem için yurt dışına çıkılıyor hatta bu işin birçok ülkede yasak olması buna izin veren ülkelerde ciddi bir sağlık turizmi oluşmasına neden oluyor.

Her şeye rağmen kıyıda köşede kalmış bir yumurtalık varsa östrojen tedavisi ile çok çok nadir bir hamilelik söz konusu olabilir. Bu tür hamileliklere mucize hamilelik deniyor.

Источник: //www.anneleronline.com/erken-menopoz-neden-olur

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Rahim Şekil Bozuklukları ve Üreme Sağlığına Etkileri
Rahim Şekil Bozuklukları ve Üreme Sağlığına Etkileri
Meme Kanserine Rağmen Çocuk Sahibi Olmak Mümkün
Meme Kanserine Rağmen Çocuk Sahibi Olmak Mümkün