Erken Yaşta Diş Teli Takmanın Faydaları

içerik

Diş Teli Neden ve Nasıl Takılır – Doğal Cilt Bakımı

Erken Yaşta Diş Teli Takmanın Faydaları

Genel diş polikliniklerine gittiğiniz zaman gözünüze muhakkak ortodonti kelimesi çarpmıştır. Hekimlerde olduğu gibi diş hekimlerinde de branşlaşma olup özellikle çene yapısı ile ilgilenen, bu konuda uzmanlaşan diş hekimlerine ortodondist denir.

Diş teli çene yapısındaki bozukluğa bağlı olarak gelişen diş çarpıklığında tercih edildiği gibi dişlerin çıkmadığı durumlarda ya da damak problemlerinde de tercih edilir.

Diş teli ne zaman taktırılmalıdır?

Diş teli taktırmak için yaş, mümkünse 15 yaşına kadar tercih edilmelidir. Diş yapısı oturmaya başladıktan sonra tedavi süresi uzayabilir. Bu yüzden çocukluk çağında iken diş teli taktırmak daha faydalı olacaktır.

Diş teli nasıl takılır?

Dişlerin büyümesi tamamlandığında diş teli tedavisi için diş çekimi ya da çene operasyonları gerekebilir.

Diş teli takılmadan önce uzun veya kısa bir süreç ağız yapınıza göre sizi bekler. Eğer ağız sağlığına önem veren biri iseniz, dişlerde çürük gibi problemleriniz yoksa diş teli kısa bir sürede takılır. Dişlerde çürük ya da diş eti gibi problemleriniz varsa öncelikle bunların tedavisi gerçekleştirilir ve sonrasında diş teli takılır.

Diş çekimi

Diş teli takılmadan önce dişleriniz olması gereken pozisyonuna göre ayarlanır.

Düşmeyen süt dişleri varsa, ya da bir yetişkinseniz problem çıkarabilecek 20lik dişlerin diş teli öncesi çekilmesi gerekir.

Diş teli taktırmak isteyen bir kişinin en çok aklına takılanlardan biri de dişlerin çekilmesidir. Burada unutulmaması gereken nokta hiçbir diş hekimi zorunlu olmadıkça diş çekmeyi istemez.

Neden diş teli taktırılmalı?

Diş teli takılmasını çok ağrılı ve dişlere eziyet edecek kadar kötü bir işlem gibi düşünenler olabilir fakat diş teli takma işlemi dişlere yapıştırma işlemidir. Çene yapısındaki bozukluk, dişlerdeki çarpık yerleşim gibi sorunlar zamanında giderilmezse ileride daha fazla başınızı ağrıtır. Yeme güçlüğü, sindirim sistemi problemleri gibi bir takım rahatsızlıklar zamanla artacaktır.

Diş teli taktırmayı muhakkak hiçbir çocuk istemeyecektir. Bu noktada aile; çocuğuna bu işlemin zararsız olduğunu, çiğneme problemlerinden kurtulacağını, konuşmasının daha düzgün olacağını ve sağlıklı bir ağız yapısı olacağını idrak ettirmelidir.

Diş teli sonrasında sancılı ya da şiddetli ağrılarınız olmaz. İlk bir iki haftalık süreçte alışana kadar garip bir his olacaktır. Sizi rahatsız etmeyecek kadar ufak ağrı ya da sızlamalar görülebilir bu da dişlerinizin yapısı ile alakalı bir durumdur.

Diş teli ile yemek yemek

Diş teli taktırırsam hiçbir şey yiyemem gibi düşünceleriniz varsa bu da gereksiz bir düşüncedir. Sadece ilk birkaç gün, alışma süreci geçene kadar olabilecek bir durumdur. Bu süreç her ay teller bir kademe daha sıkıldığında tekrar edebilir ama buna da kısa zamanda alışırsınız.

Ne kadar sürer?

Diş teli taktırmak halk arasında en az iki yıl sürer gibi bir algı yaratsa da aslında bu kişiye göre değişen bir süreçtir. 8 ay ile 2 yıl arasında değişen sürelerde tedavi olduğu gibi bölgesel birkaç dişe uygulanabilen 3-4 aylık tedavilerde mevcuttur. Tedaviniz ile ilgili geçecek süre hakkında en doğru bilgiyi ortodondist verecektir.

Tel takıldıktan sonra geçen süreçte de beslenmenize normalden daha fazla dikkat etmeniz gerekir;

 • asitli içeceklerden,
 • dişlerin arasına kaçabilecek kabuklu yemişlerden,
 • sakızlardan ya da karamel, çikolata gibi dişe yapışan ürünlerden

uzak durmanız gerekir.

Diş teli bakımı, görünümü ve çeşitleri

Diş teli sonrası ağız bakımına normalden daha fazla özen göstermeniz gerekir. (Her yemek sonrası dişleri fırçalamak gibi) Ayrıca diş teli kullanımına bağlı olarak bu bölgeler bakteri gibi mikro organizmalara davetiye çıkaracağı için daha özenli bakım gerekir.

Diş teli kullanımına bağlı olarak (erken yaşlarda müdahale çok önemli) çene yapısında düzelmede görülür. Seramik ve metal şeklinde olan diş tellerini sosyal hayatınıza göre tercih edebilirsiniz. Seramik diş telleri diş renginde olabildiği için görüntü bakımından kişiyi rahatsız etmez.

Fakat tedavi sürecinin daha hızlı, etkili olması açısından ve dayanıklılık bakımından metal diş teli tercih edilmektedir.

Diş teli kullanmanın faydaları

 • Çenede oluşan kapanma problemleri önlenir.
 • Dişlerin birbirine tam oturmaması sonucu meydana gelen konuşma bozuklukları giderilir.
 • Çene eklemlerinde meydana gelebilecek erimeleri engeller.
 • Çarpık çıkan ve birbirine baskı uygulayan dişler tel takıldığında problemi olmayan dişlere etki etmez. Böylece sağlam dişlerde ileride problem çıkartmaz.
 • Diş teli sonrası dişlerin duruş bozuklukları giderildiği için gülüşlerde düzelecektir.
 • Uyumsuz dişler çeneye daha fazla baskı yapacağından zaman zaman oluşan baş ağrılarını da engeller.
 • Diş eti problemlerini engeller. Düzensiz ve çarpık yerleşmiş dişler sürekli diş etlerine baskı yapacağından sürekli diş eti iltihapları görülür.
 • Çiğneme problemlerini de azaltacağı için sindirim problemi yaşayan kişilerde de diş tellerinin faydası görülür.

Diş teli taktırmanın önemi

Diş telini kullanmak istemeyen kişilerde en büyük korku görsel olarak duyulan kaygıdır. Özellikle ergenlik dönemindeki bireylerde görülen bu korkuya karşı ailelerin desteği olmalıdır.

Dişlerde oluşan düzensiz yerleşim tedavi edilmezse ileride düzeltilmesi daha zordur.

Vaktinde müdahale edilmeyen bu tür durumlar yaşın ilerlemesi ve dişlerin iyice yerine oturması sonucu cerrahi operasyonlar gerektirebilir.

Diş teli fiyatları nedir?

Bu tür diş problemleriniz varsa ortodonti uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz. Sizin için en uygun süreci uzmanınız belirleyecektir.

Diş teli tedavisi özel yaptırılacak olursa 3500 TL ile 5000 TL arasında değişen fiyatlarla sunulmaktadır.

Devlet imkanlarından faydalanıp yaptırmak isteyen kişiler içinse 1000 TL ile 1500 TL arasında değişen fiyatlar çıkmaktadır. Fakat devlet kurumlarında oluşan yığılmalar nedeni ile uzun bir süreç sizi bekleyebilir.

Diş teli hangi durumlara taktırılmalıdır, fiyatları nelerdir, diş teli taktırmanın faydaları nelerdir ve daha bir çok sorunuzun cevabı bu yazımızda.

Источник: http://www.dogalcilt.com/dis-teli-neden-ve-nasil-takilir/

Diş Teli Takanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Erken Yaşta Diş Teli Takmanın Faydaları

Haber güncelleme tarihi 05.01.2019 10:41

Diş Teli Takanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Ortodonti tedavisine başlayan kişiler ortodonti uzmanın tedavi süresi boyunca verdiği talimatları yerine getirmesi gerekir. Tedavi süreci hasta ve doktor arasında takım çalışması şeklinde devam etmektedir.

 Hastalar doktorun önerdiği ve talimatlarını uygulayacak şekilde hareket etmelidir. Ortodonti tedavide hastanın bilinçli davranması önem taşımaktadır.

Bu durum tedavinin düzenli ve sağlıklı ilerlemesi için gereklidir.

Diş Teli Takanlar Yeme İçme Kısıtlaması Var mı?

Diş teli takıldıktan sonra yeme içme kısıtlaması bulunmamaktadır. Bu durum son zamanlarda kullanılan titanyum teller sayesinde gerçekleşmektedir.

Titanyum teller sayesinde yeme içme durumda bir sorun yaşanmamaktadır fakat doktorların önermediği bazı yiyecek ve içecekler vardır. Bu içecekler genel olarak içilmesi uygun görülmemektedir.

Sadece ortodonti hastalarına değil, genel olarak kişilere bazı içecekler önerilmemektedir.

Bazı yapışkan türü gıdalar diş tellerine zarar vermektedir. Ağızdaki teller oldukça hassastır. Bu nedenle bazı gıda ve içecekler zarar vereceği için önerilmez. Genellikle yapışkan türü yani sakız, lokum gibi ürünler diş tellerine yapışabilir.

Hata tellerin çıkmasına ve oynamasına neden olabilir. Özellikle sert gıdalar ısırarak tüketilmemelidir. Sert meyveler ve yiyecekler ısırarak yenilmemeli, özellikle bıçakla dilimlenerek tüketilmelidir.

 Diş telleri hassas olduğu için ısırma hareketleri yapılmamalıdır. Genellikle çatal bıçak kullanılarak tüm gıdalar tüketilmelidir. Eğer bu konuda dikkat edilmez ise tellerin düşmesine neden olur. Özellikle bu duruma ilk hafta oldukça özen gösterilmelidir.

Hatta ilk haftalar kesinlikle yumuşak ve sulu gıdalar tüketilmelidir. Bu şekilde yeme içme sıkıntısı çekilmemektedir.

Diş Teli Takanların Dikkat Etmesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

 • Yapışkanlı yiyecekler, sakız çiğnemek, lokum yemek gibi durumlar braketlere yapışacağı için tüketilmesi kesinlikle yasaktır.
 • Kola, soda ve asitli içeceklerin hepsinden uzak durmak gerekir. Eğer tüketilirse çok nadir tüketilmeli ve pipetle tüketilmelidir.
 • Sert yiyeceklere dikkat edilmelidir. Bu yiyecekler braketlere ve tellere zarar verebilir. Bu nedenle elma, armut gibi dert meyveler, pizza gibi yiyecekler ve biftek gibi et ürünleri kesilerek tüketilmelidir. Bu yüzden sıkça çatal bıçak kullanılmalıdır.
 • Kuruyemiş, çerez ve cips kesinlikle tüketilmemelidir. Bu ürünlerin hepsi braketleri ve telleri yerinden oynatabilir. Bu nedenle tüketilmemesi gerekir.
 • Çekirdekli meyveler ve yiyecekler kesinlikle çekirdekleri çıkartılıp tüketilmelidir. Genellikle kayısı, erik, zeytin, kiraz gibi ürünler mutlaka çekirdekleri çıkartılarak tüketilir.
 • Hamburger, tost ve sandviç gibi ürünler ise bölünerek, kesilerek yenmelidir. Küçük parçalar halinde tüketilmeli uygundur. Bu nedenle ısırılmamalıdır.
 • Özellikle makarna, çorba, sulu yemekler, tavuk ve deniz mahsulleri rahatlıkla tüketilmelidir. Tavuk küçük parçalar halinde kesilerek tüketilmelidir. Bu yiyecekler yumuşak olduğu için hem hastaya kolay yeme rahatlığı sağlar hem de braketler ve tellere zarar vermez. 

Diş Teli Takıldıktan Sonra Yaşanan Sorunlar Nelerdir?

Ortodonti tedavi başlayıp teller takıldığında ilk 24 saat bazı hastalar ağrı hissedebilir fakat bazı hastalarda ise ağrı hissi yaşanmamaktadır. Eğer ağrı hissedilir ise doktorunuzdan ağrı kesici istenilmektedir. Genellikle 72 saat içinde diş tellerine alışılmaktadır. İlk hafta genellikle baş ağrısı hissedilebilir. Bu durum oldukça normaldir.

 İlk hafta braketler ve teller ağızda, dudak kenarlarında bir takım yaralar oluşmasına neden olabilir. Bu durum oldukça normaldir çünkü braketlere ve tele alışma süresi olarak bu durum yaşanır. İlk olarak yaralar acı verebilir ama bu yaralar oldukça hafiftir. 1 hafta içinde yaralar geçecektir. Hatta 1 hafta öncesinde de geçebilir.

 Eğer bu yaralar 1 haftadan fazla devam ederse ya da yaralar geçmezse doktorun vereceği bir malzeme ile yara oluşumuna engel olabilirsiniz. Doktorunuzdan temin edeceğiniz balmumu maddeyi braketlerin üzerine yerleştirerek, ağız içinde oluşacak yaralara engel olabilirsiniz.

Balmumu bir diğer adı ile wax maddeyi yemek yerken çıkarmak gerekir. Yemek sonrasında ise tekrar takılmalıdır.

Bazı durumlarda ise tüketilen yiyecekler braketlerin yerinden oynamasına neden olmaktadır. Bu durumlarda hemen ortodonti uzmanına başvurmak gerekir.

Eğer bu durum dikkate alınmaz ise tedavinin ilerlemesini engellenir.

Braketlerin üzerindeki lastikler lastiklerin birinde düşme olur ise ya da farklı çözemeyeceğiniz sorunlar meydana gelir ise doktorunuzu arayarak bilgi almanız gerekir.

Önerilen İçerik;

► Diş Telleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/dis-teli-takanlarin-dikkat-etmesi-gerekenler-15092h.htm

Devlet Hastanesi Diş Teli Takıyor mu? (Güncel)

Erken Yaşta Diş Teli Takmanın Faydaları

Çene yapısının dar olması, damak problemleri gibi sorunlar dişlerin yamuk çıkmasına sebep olan etkenler arasında yer almaktadır. Diş şekli bozuk olan, dişleri ayrık olan, yamuk olan, damakta oluşan darlık sebebi ile üst üste dişlerin çıkması gibi rahatsızlıklar bir çok gencin kabusu olmaktadır.

Sağlık açısından rahatsız ettiği kadar psikolojik problemleri de beraberinde getiren bu durum diş teli tedavisi ile ortadan kaldırılmaktadır. Diş teli tedavisi oldukça külfetli olurken belirli yaş aralığında olan hastalar için devlet destek çıkmaktadır.

Diş teli tedavisi ortodonti tarafından yapılırken tedavinin ne kadar devam edeceği, diş temizliğinin nasıl yapılacağı hakkında da tedavi sürecinde ayrıntılı bilgi sahibi olacaksınız.

Devlet hastanelerinde de diş teli uygulaması yapılabiliyor.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ortodonti bilim dalı, dişlerin diş kemikleri üzerinde oluşumunu anlatan bir bilim dalıdır. Yani Dişlerin diş kemikleri üzerinde oluşumunun düzenli olup olmadığını inceleyen ve hasta olan diş ve damakların tedavisi ile ilgilenen diş doktorlarının uzmanlık alanı olarak adlandırılmaktadır.

Diş teli tedavisine başlamaya karar verdiğinizde ortodontiye başvurarak diş rahatsızlığınızdan bahsetmelisiniz. Daha sonra diş teli tedavisinin uygun olup olmadığı gözlemlenir ve bu tedaviye başlamak için hiç bir engel görünmediği taktirde işlemler sırası ile şu şekilde uygulanır.

Hazırlık safhası, tedavi aşaması ve braketlerin takılması bu üç işlem tamamlandıktan sonra diş teli taktırmış olacaksınız.

Kimlere Uygulanır Yaş Sınırı Var mıdır?

Diş teli tedavisi çene yapısının dar olması sebebi ile dişlerin oluşum aşamasında üst üste çıkmış olması, dişlerin yamuk olarak yerleşmiş olması, dişlerin oldukça ayrık olması ve rahatsız edici derecede damak rahatsızlıklarının oluşması üzerine bu sıkıntıları yaşayan hastalar için uygulanır. Bu tedavi belirli yaş aralıklarında yapılmaktadır. Örneğin süt dişleri olan çocuklar için uygulanmayan diş teli tedavisi süt dişlerini dökmüş ve ana dişlerini çıkarmış olan her bir hasta için uygulanabilir. Yaş sınırı devletin bu tedaviyi üstlenmesi için gerekli olan bir maddedir.

Devlet Hastanesinde Diş Teli Takılıyor mu?

Ağız ve diş sağlığı hastanelerinde diş protezleri, dolgu, kaynak, kanal tedavileri uygulanırken kurtarılamayacak olan dişlerin çekilmesi ve tartar temizleme gibi bir çok tedavi uygulanmaktadır. Bu tedaviler arasında diş teli takılıyor mu? diş telini taktırmak için ortodonti ana bilim dalı ile uğraşan hekimlerin sizi tedavi etmesi gerekmektedir.

Bu tedavi ağız ve diş sağlığı merkezlerinde olabiliyor. Yani ortodonti ana bilim dalı ile uğraşan hekimlerin bulunduğu her yerde diş teli tedavisi uygulanır.

Devlet hastanelerinde yani ağız ve diş sağlığı merkezlerinde, ağız ve diş sağlığı hastanelerinde, ağız ve diş sağlığı eğitim ve araştırma hastanelerinde, Üniversitelerin diş hekimliği bölümlerinde, kliniklerde diş teli tedavisi yapılmaktadır.

Halk Arasında Diş Teli Tedavisinde Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

 1. Diş teli tedavisi yaşı büyük olan insanlarda işe yaramaz. Bu düşünceye sahip olan bir çok insan diş teli taktırmaktan vazgeçiyor ve imkanları olsa bile bu tedaviyi uygulamıyorlar. Diş teli tedavisi her yaş grubunda yapılmaktadır. Büyük yaşta olan insanlarda diş teli tedavisi yaptırabilir. Üstelik tedavi sonrasında yüze yüz sonuç alırlar.

 2. Diş teli çürük ve leke oluşumuna ve ağız kokusuna sebep olur. Bir çok vatandaşımız kulaktan dolma bilgiler yüzünden diş teli tedavisinden vazgeçmektedirler. Bu durumlardan bir tanesi de diş teli takıldığında telin ağız kokusuna, dişlerin çürümesine ve leke oluşumuna sebep olur düşüncesidir. Oysa ki dişler düzenli ve güzel temizlendiği sürece böyle bir sorun oluşmaz.

 3. Diş teli taktırmak diş köklerine ve kemiklere zarar verir. Diş tedavisinde uygulanan tel, dişlerin düzelmesi açısından yapılırken damağın rahatlaması ve oluşan yamuk kemiklerin düzelmesi ve diş köklerinin düzgün bir şekilde yerleşmesine sebep olmaktadır. Halkımız bu durumu olumsuz hale getirerek diş köklerine ve kemik yapılarına zarar geleceğini düşünmektedir.

  Aslında bilmedikleri en önemli nokta hiç bir hekim hastasının yanlış tedavi görmesini istemez ve bu durumu önler eğer. Diş teli böyle bir sonuç doğuruyor olsaydı bu tedavi uygulaması yapılmazdı.

 4. Çarpık dişler zamanla düzelir. Bu düşünce de yamuk dişi olan vatandaşlarımızın dişlerinin zamanla yani yaşları ilerledikçe diş yapılarının düzelebileceği düşüncesinin olmasıdır.

  Bu düşünce kesinlikle ve kesinlikle yanlıştır. Erken uygulanabilecek olan tedavinin gecikmesine sebebiyet verebilecek olan bu düşünce Vatandaşlarımızın tedavi olmasının önüne geçmektedir. Süt dişlerini dökmüş ve ana dişleri çıkmış olan hiç bir kimsenin dişleri ve damak yapısı zamanla düzelmez. Eğer dişlerinizde bir yamukluk bir problem var ise bunun en erken zamanda tedavi olması gerekmektedir.

  Tedavi gerçekleştirilmezse bu yamukluk zamanla düzelmez.

 5. Tel tedavisinden sonra dişler eski halini almaz. Diş tedavisi uygulayan ortodonti her aşamada hastasının iyiliğini isteyerek işlemler gerçekleştirir. Pekiştirme tedavisi yapılmadığı takdirde dişler eski haline dönerler.

  Yamuk dişi olan vatandaşlarımız pekiştirme yaptırmazlar ise tel tedavisi hiç bir işe yaramaz ve tedavi sonrasında dişleriniz eski haline döner.

 6. Devlet kaç yılda bir diş protezi takıyor? Sizler için araştırdık.

Diş Teli Fiyatları Ne Kadardır?

Diş teli fiyatları  2.500 lira ile 6.500 lira arasında değişiklik göstermektedir. Bu değişikliğin sebebi ise diş yapısı ile alakalıdır. Diş teli taktırmak isteyen bir çok hasta estetik görünüm açısından tel taktırmak istediği için 18 yaş üzerindeki hastaların tedavisinde devlet destek vermemektedir.

2000’li yılların başında diş teli fiyatının tamamını sağlık bakanlığı karşılarken bu durum karşısında diş teli taktırmak isteyen hastaların sayısında önemli derece de bir artış görüldü ve bu sebeple Sağlık bakanlığı önlem alarak 18 yaşın altındaki çocuklarda diş teli tedavisinin sağlık bakanlığına bağlı olduğu kurumlarda yapılması halinde devlet bu ücreti karşılamaktadır. Diş teli taktıracak olan 18 yaş altı çocukların ücretlerini devlet karşılarken aslında sadece işlik parasını karşılamaktadır. Yani devlet muayene ücretini karşılarken sizde malzemeleri kendiniz alıyorsunuz. Bu şartlar altında devlet diş teli tedavisinin %50’lik kısmını karşılamış olmaktadır.

Peki Devlet hastanesi diş teli takıyor mu? Devlet hastanelerinde tedavi olmak istediğinizde tedavi için verilen randevu yoğunluktan dolayı çok uzun zamana verilmektedir. Yani 2018 yılında başvuru yaptığınızda randevu tarihiniz 2021-2022 yılına verilmektedir. Bu sebeple hastalar devlet hastanelerinde yaptırmak yerine özel kliniklerde tedavi almaktadır.

Bu kapsamda devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri yoğunluk nedeniyle hastalarına rapor yazmakta ve bu rapor ile özel hastanelerde tel taktırılmaktadır.

Hastaneden aldığınız sağlık raporu ile başvuru yaptığınızda, Devlet tedavinin belirli bir bölümünü karşılamaktadır. Özel hastaneden diş teli tedavisi yaptırabilmeniz ve bunun belirli kısmının Devlet tarafından karşılanması için alacağınız raporda şu husus belirtilmelidir.

Hasta .. sınıf maloklzyon tanısı ile ortodontik tedavi gereksinimi bulunmaktadır. Tedavi estetik amaçlı değildir.

Alacağınız sağlık raporunda tedavinin zorunlu olduğu ve estetik amaçlı olmadığı belirtilirse, Devlet ile anlaşmalı tüm özel hastaneler sizi kabul edecektir.

üniversite-hastanesi-diş-teli-raporu

Bu konuda Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından tanzim edilmiş olan sağlık kurulu raporu örneği yukarıda ki görselde mevcuttur.

Источник: https://www.devletdestekli.com/devlet-hastanesi-dis-teli-takiyor-mu-guncel/

Diş Teli Nedir? Diş Teli Nasıl Takılır? – Sağlık Ocağım .NET

Erken Yaşta Diş Teli Takmanın Faydaları

Diş telleri, çocuklarda görülen dişler ile ilgili düzensizlikler ve çene ile ilgili pozisyon bozukluklarında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tellerin kullanım süreleri yaklaşık bir, bir buçuk yıl kadardır.

Diş tellerinin vücut sağlığına herhangi bir zararı yoktur. Diş teli takılması işlemi sıklıkla dişlerdeki çarpıklık nedeni ile yapılır. Çocuklarda süt dişleri çıktıktan sonra yerine yeni dişler çıkmaya başladığında, bu dişler düzensiz çıkar ve şekil bozuklukları oluşur ise bu çocuklarda diş teli tedavisi uygulanır.

Diş teli tipleri veya çeşitleri

Çocuklarda ortodontik amaçlı değişik teller kullanılır ve bu tellerin en kolay olanı takıp çıkarmalı diş telidir. Bu diş telleri hasta tarafından rahatlıkla kullanılabilir ve temizliği kolaydır. Bazı çocuklar tellerin görüntüsünden rahatsız olur ve problem haline getirebilir. Bu tip hastalarda kullanılabilen tel tipleri de vardır.

Bu tel tipleri, görülmeyen teller denilen diş renginde olan seramik diş telleri, birde dişlerin ön yüzünden değil arka yüzünden takılan diş telleri şeklinde uygulanan diş teli tedavileridir. Bu tip diş teli uygulaması estetik görünüm için ve problem yapan çocuklarda uygulanır.

Bunların dışında diğer diş telleri önden görünür. Renkli diş telleri de vardır ve bu tellerin üzerinde bulunan malzemeler renklidir. Bu teller de kullanılabilir ve bazı çocuklar takım renklerini veya sevdikleri renkleri tercih edebilirler fakat genel olarak kullanılan diş telleri metal tellerdir.

Diş teli çeşitleri

Diş telleri çocuklara kaç yaşında takılır?

Diş telleri 8 yaşından itibaren her yaşta kullanılabilir. 5 ile 8 yaş arası diş telleri süt dişlerinin zamanından önce çekilmesi nedeni ile kullanılır. Bunun yanı sıra çene anomalilerinin tedavisi için 5-7 yaş arasında diş teli tedavisi uygulanabilir fakat genel olarak diş teli tedavisi 8 yaşından sonra başlar.

Diş teli tedavisi erişkinlerde her yaş grubunda dişin etrafındaki dokular sağlıklı ise uygulanabilir. Yani diş teli tedavisi, diş eti ve dokular izin veriyorsa 20-30-40 yaşlarında bile uygulanabilen bir yöntemidir.

Diş teli tedavisi ne tür diş sorunlarında uygulanmaz?

Diş telleri dişlerin boylarını ve genişliklerini değiştiremez. Eğer diş küçük ise küçüktür ve bu durum diş teli tedavisi ile düzelmez. Diş teli tedavisi ile ancak dişlerin yerlerini değiştirmek mümkündür.

Örneğin, dişlerin arası açık ise dişleri birbirine yaklaştırmada, dişler birbirine çok sıkışık ise bu dişlerin arasını açmada fayda sağlar ve azı dişi olsun, öndeki kesici dişler olsun tüm dişlerde diş teli tedavisi uygulanabilir. Diş teli ciddi çene anomalilerinde ve ileri yaşlarda diş teli tedavisi değil, plastik cerrahi tedavisi uygulanır. Bu tip sorunlarda cerrahi tedavi daha uygun olur.

Çocuklarda diş teli ne kadar süre kullanılır?

Tedavi sürecinin uzamasına neden olan faktörlerden biri dişlerin çapraşık yerlerden gelmesidir. Normal şartlarda 18 ay içerisinde diş teli tedavisi biter. Diş teli tedavisi bittiğinde dişlerin düzgün bir şekilde yerleştiği görülür.

Diş teli tedavisi sonrası çocuğun çiğneme sırasında dişlerin birbiri ile temasını kontrol etmek gerekir. Diş teli tedavisinden sonra dişlerin düzgün görünmesine rağmen kapanışlar düzelmez ise, tedavi belirli bir süre daha devam eder.

Diş teli kullananlarda nelere dikkat etmek gerekir?

Diş teli kullanan çocuklarda diş teli bakımına ailelerinin de dikkat etmesi ve temizliği önemlidir. Diş teli takılan hastaların yiyecek ve içeceklerinde bazı kısıtlamalar olabilir.

Son yıllarda kullanılan teknolojik tellerde çok fazla bir yeme içme kısıtlaması yapılmaz iken, sakız ve benzeri yapışkan şeylerden uzak durulmalıdır, çünkü bu tür şeyler tellerin üzerine yapışır ve telleri yerinden oynatır veya yiyecekler yüzünden bakteriler birikir. Ayrıca kolalı içeceklerin asit içerdiği için içilmesi doğru olmaz.

Diş teli çürüğe neden olur mu?

Diş telleri genelde çürüğe neden olmaz, ancak ağızda bakterilerin birikme alanları çok olduğu için diş tellerinin temizliği önemlidir. Eğer diş temizliği düzenli olarak yapılmaz ise bu yiyecek artıklarının biriktiği yerlerde çürükler oluşur.

Diş teli olan ağızda dişlerin bakımı daha dikkatli yapılmalıdır. Dişlerin fırçalama süresi daha itinalı ve daha uzun olur. takılıp çıkarmalı teller çıkardıktan sonra temizlenir. Yani dişlerin çürümesi diş telleri ile ilgili değil, dişlerin ve diş tellerinin temizliği ve bakımı ile ilgilidir.

Diş hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/dis-teli-nedir-dis-teli-nasl-taklr/

Diş Teli Takmak İlerde Diş Kaybına Yol Açar mı?

Erken Yaşta Diş Teli Takmanın Faydaları

Aslında tam olarak implantı bu şekilde değerlendiremeyiz. İmplant; çene kemiğinin içerisinde artı kendi dokusundan bir parça gibi yıllarca hatta bir ömür kalabilecek titanyum yapılı bir maddedir. İmplant, alerjik etkisi olmadığı için vücudun parçası gibi yıllarca kalabiliyor.

Eğer ağızda eksiklik varsa, diş yoksa implantı o kemiği koruması için yapıp üzerine diş yaptığımızda böylelikle zarar değil tam tersine yaralı bir şey olur. Tabii ki her şeyde olduğu gibi eğer uygulamada yanlışlık varsa ve terslik olursa o noktada zarar dediğimiz sekonder komplikasyonlar oluşabilir. Önemli olan onu da oluştuktan sonra çözebilmek.

O yüzden mutlaka her şeyde olduğu gibi uzmanından yardım almakta fayda var.

İmplantın yan etkisi var mı?

İmplantın yan etkisi yok. İmplantın tutması için bir süre lazım. İmplantın şöyle bir özelliği var: Normalde dişimizde ufak bir enfeksiyon oluştuğunda daha yavaş ilerler ama implant varken ufak bir enfeksiyon oluştuğunda çok hızlı ilerler. O yüzden implantınız varsa mutlaka çok iyi bakmanız gerekmektedir.

Her 20’lik diş için ameliyat gerekiyor mu?

Eğer çenenizde darlık varsa ve 20lik yaş dişiniz çıkamayarak sorun yaşanıyor ve diş kendini göstermiyor ise mutlaka ameliyat ile 20 yaş dişini oradan çıkartıp almamız gerekiyor. Ameliyat ya da normal 20 yaş diş çekimi arasında çok fazla sonrasında yaşayacağınız iyileşme süresinde aynı şeyler yaşanır.

Aslında çekim de bir ameliyattır. Ameliyat uzun sürerse şişlik çok olabilir.

Buna sebep olan bölgesel handikaplar var: üst çene 20 yaşlar çekimden sonra çok daha kolay iyileşir çünkü kemik çok daha beslenen bir yapıdadır ama alt çenede kemik daha serttir ve kemiğin beslenmesi daha zor olduğu için 1 haftalık iyileşme dönemi biraz daha zor geçebilir.

Bazen eğer çok sert mermer yapıda kemikleriniz varsa bunların iyileşmesi biraz zor olabilir. Çünkü beslenme ihtiyacı duyar. O yüzden 20 yaş çekimi eğer basit bir 20 yaş ise sadece kısa sürer. Eğer kemiğin ve etin altında ise biraz uzun sürecek bir şeydir. Her ikisi de aslında ameliyattır.

Diş eti kanamalarının çözümü nedir?

İlk olarak diş eti neden kanıyor onu tespit etmemiz lazım. Diş eti kanamasının bir çok sebebi var. Bölgesel diş eti kanamasıysa, kanama olan bölgede çürük olabilir, kötü ya da eski protez olabilir. Protez altına yemek artığı aldığı için orada irritasyon yaptığından da kanıyor olabilir.

Eğer tüm ağızda bir kanama varsa orada diş eti hastalığından söz etmek doğru olabilir. Diş eti hastalığı da kendi içinde kronik olanlar ve akut olanlar diye ayrılabilir.
Kronik diş eti hastalığı 6 aylık temizliklerle kontrol altına alınabilir. Dişi iyi fırçalamanızla kontrol altına alınabilir.

Akut ve agresif diş eti hastalığı mutlaka hekimin birazcık daha fazla müdahalesi gerekir. Yani diş taşı temizliği ve cilanın haricinde de müdahale gerekebilir. Biraz daha kürete etmek yani oradaki iltihaplı dokular varsa bunu kazıyıp alta almak gibi.

Diş taşının kendisi durup dururken dişe ve dişi taşıyan kemik dokusuna zarar verir. Deniz kenarındaki bir taşı düşünün: üzerine yosun toparlar. Tıpkı diş taşı da bunun gibi dışardan bazı maddeleri üzerinde tutmakta çok başarılıdır. Yemek artıkları oraya tutunabilir.

Pürüzlü olduğu için taş, diş eti ona sürtünür ve kanamaya sebep olur. Üstüne bir şeyler yapıştığı için kokuya sebep olur. Bir de diş taşı olduğu yerde kalmaz. Hep büyümeye meyillidir. Bu her zaman dişin üstüne sizin göreceğiniz şekilde değildir. Bazen diş etinin altında, kemik dokusuna doğru büyür.

Kemik dokusuna doğru büyümesinin de yöntemi kendisine yer açması için kemiği eritmesidir. Bu sebeplerden dolayı diş taşının temizlenmesi değil diş taşının varlığı zarardır. Dişlerine en sağlıklı bakan hastada bile diş taşı 6 ayda bir az da olsa oluşabiliyor.

Önemli olan sizin günde en az 1 ya da 2 defa dişinizi fırçalamanız sonrasında da zaten 6 ayda bir hekiminize görünmeniz gerekmektedir.

Tel takmak ilerde diş kaybına yol açar mı?

Diş telini alanında uzmanlar yani ortodontistler takarlar. Diş telinin dişe zarardan ziyade yararı olacak bir işlemdir. Çapraşık dişlerinizin olduğunu düşünün: Çapraşık dişlerde araları temizleyemezsiniz ve çürük oluşur.

Dişlerin düzgünleşmesi hem temizlemenizi kolaylaştırır hem de estetik görüntüyü düzeltirken dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. O yüzden diş telinin diş kaybına sebep olduğu söylenemez.

Ancak diş teli takıldığı zaman eğer dişlerinize iyi bakmazsanız ki zaten diş teli ile dişinizi fırçalamanız zordur. Tel olduğu dönemde belki çürük oluşumuna veya diş etlerinde kızarıklıklara ya da kanamalara bu dönemde rastlayabilirsiniz.

Bu sebeplerden dolayı eğer diş teli takılmışsa normal insanlardan birazcık daha fazla dişlerinizi fırçalamanız gerekir.

Ortodontik tedavi ile çeneler nasıl düzeltilebilir? Ameliyat şart mıdır?

Ortodontik tedavi bir kaç sebeple yapılır: dişler arasındaki dizilim sorunundan yani sorun dişseldir. Ya da sorun çeneler arasındaki ilişki bozukluğundandır. Yani alt çeneniz hızlı ilerliyor ve gereğinden fazla büyük öne doğru geliyor ise bu durumda ameliyat gerekir. Çünkü bu durumda artık çene kemiğine müdahale gerekir.

Üst çeneniz gereğinden fazla büyük ise bu tür durumlarda yani çene ile alakalı büyüklük küçüklük sorunu var ise o zaman ameliyat gerekebilir. Ama erken müdahale olmuşsa yani ailede zaten alt çene çok önde veya üst çene çok geniş gibi çok belirgin sorunlar varsa; çocuklarınızı mutlaka ortalama 7 – 8 yaşındayken ortodontiste göstermekte fayda var.

Önden koruyucu tedavi uygulanarak ilerleme engellenebilir. Bu sorunu hafifletir. Daha sonra 13 yaşlarında yapılacak ortodontik tedavinin eğer çok görüntü sorunu yoksa daha ameliyatsız hallolmasını sağlayabilir. Ortodontik tedavi çeneler arasında uyumda çok büyük bir fark yoksa, dişsel ise çapraşıklık o zaman çok daha kolay ameliyatsız halledilebilir.

Alt kısmana ilerlemekte birçok dişçiye gittim ortodonti ve cerrahi olmalı dedi ne yapmalıyım?

Eğer dişleriniz zaten gömük ise, dişler ortodontik tedavi veya beklenerek görünür normal hale gelemiyorsa o zaman cerrahi gerekir.

Protez dişte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Eğer protez diş yaptırılacaksa mutlaka güvenilir, uzman ve tecrübeli bir yerde yapılmalıdır. Çünkü protez diş yapıldığında eğer olması gerekenden büyük yapılırsa diş etine baskı yaparsa diş eti problemleri oluşturabilir ya da dikkat edilmezse eklemlere de zarar verebilir.

Protez yapıldıktan sonra hareketli protez ise her gün normal diş fırçalar gibi çıkartıp protezlerinizin içini ve dışını fırçaladıktan sonra tekrar protezinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yapışık proteziniz varsa o zaman normal fırçalamanın dışında arayüz fırçası kullanmanızı öneririz. Normal fırçalama ile sadece dişin üç yüzeyine ulaşabilirsiniz. İlave olarak diş etleri ve dişlerin arasını küçük bir fırça ile temizlemeliyiz. Bu hem protezleriniz için hem de kendi dişleriniz için önemlidir. Eğer dişlerinizin arası çok sıkı ise diş ipi de kullanabilirsiniz.

Gülüş tasarımı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Gülüş tasarımı herkese yapabileceğimiz hatta çok basit, küçük çocuklarda bile kırılmış dişe yaptığımız estetik uygulama da gülüş tasarımı içine girer. Herkes estetiğine önem verir. Fakat bazen dişlerimiz bizim görüntümüzü ve güzelliğimizi tam olarak yansıtmaz.

Doğuştan küçüklük, eksiklik veya tam tersine büyüklük veya dizilim sorunu veya diş kaybına bağlı kaymalar ve aşağı doğru sarkmalar veya yukarı doğru sarkmalar olabilir. Bu tür durumlarda eğer gülüşünüzden memnun değilseniz gülüş tasarımı yaptırabilirsiniz.

Gülüş tasarımı şu demektir: Aslında yüzünüze, dudağınıza ve yüzünüzdeki bazı kriter noktalara göre size yakışan ve sadece fiziksel koşullar değil, kişiliğinize, sosyal durumunuza ve beklentinize göre yüzünüze en çok yakışan, kişiliğinize en çok oturan en önemlisi sizinmiş gibi görünebilecek dişleri bulma yolculuğuna biz gülüş tasarımı diyoruz.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/tel-takmak-ilerde-dis-kaybina-yol-acar-mi/

SGK Diş Telini Karşılıyor mu ?

Erken Yaşta Diş Teli Takmanın Faydaları

Ağız sağlığı ve bakımı insanlar için çok mühim bir konudur. Ağız bakımı yeterli bir biçimde yapılmadığı durumlarda insanlar pek çok farklı problemlerle karşılaşabilmektedir. Yemek artıklarının dişlerimizin arasında kalmasına izin vermemek gerekir.

Bunun için düzenli olarak diş fırçalaması yapmak zaten gerekmektedir. Fakat düzenli diş fırçalamanın da yeterli olmayacağını göz önünde bulundurmak gerekir. Yemek artıklarının diş aralarında kalmaması için diş fırçalamanın dışında çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Örneğin diş ipi bunlardan bir tanesidir.

Diş ipi ile yemek artıklarının dişlerin arasında kalması sorununu çözebiliriz. Eğer dişlerin arasında yemek artığı kalırsa o artıklar bakteri ve mikrop yayılımını hızlandırırlar. Ondan sonrasında ise zayıf bir alan seçip o bölgenin çürümesini sağlarlar.

Bu konuda çözüm arayan kişiler SGK diş telini karşılıyor mu konusunda sorularına cevap bulduktan sonra tedaviye başlamalıdır.

Diş Teli Tedavisi Nedir

Ağız sağlığı ile ilgili sonradan problemler oluşabileceği gibi kalıtsal ve doğum esnasında ortaya çıkabilecek olan durumlarda diş teli kullanmayı gerektirebilir.

Çok aşağıda ya da çok yukarıda çenenin iskeletsel ve dişsel yapısının bozuk olduğu durumlarda mutlaka diş hekimine muayene olmanız gerekir. Diş hekimi sizi çenenizin yapısı ve dişlerinizin durumu hakkında ilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Dişlerinizdeki çarpıklık ya da ayrıklık dişlerinize ne kadar iyi bakarsanız bakın iyileşecek, onarılacak bir durum değildir. Kemik dokusu ve çene yapısı hassastır ve bu yüzden bu bölgelerde yaşanan sorunlar için mutlaka diş hekimine gözükmeniz gerekmektedir.

Diş teli tedavisi genelde bu bölgelerde yaşanan sorunlar için uygulanmaktadır. SGK, sigorta diş telini karşılıyor mu sorusu karşımıza sıklıkla çıkmaya başlamıştır.

Diş teli tedavisi diş yapısında ve çenede şekil bozukluğu olan kişilere uygulanan tedavidir. Çene geriliği, diş çarpıklığı ya da çene bozukluğu gibi durumlarda rahatsız olan kişiye belli bir dönem diş teli kullanması gerekmektedir.

Diş telinin kullanımı sonunda dişler normal bir görüntüye kavuşmuştur. Diş telinin kullanım süresi en fazla üç, en az ise bir senedir.

Sigorta diş telini karşılıyor mu karşılıyorsa hangi şartlarda karşılıyor bu soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Tedavi sürecinin uzun bir zaman dilimine yayılması ve tedavi esnasında kullanılan malzemelerin çeşitliliğinden ötürü diş teli tedavisi pahalı bir tedavi çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş teli tedavisi özel kliniklerde yapılabildiği gibi devlet hastanelerinde de yapılabilmektedir. SGK, sigorta diş telini karşılıyor mu sorusuna bu yazı kapsamında cevaplar vereceğiz.

Diş Teli Tedavisini Devlet Karşılıyor Mu

Diş teli tedavisi ortodonti uzmanlarının alanına girmektedir. Diş teli tedavisinde ilk aşama bölgede bulunan mikropları tespit ederek yok edilmesi işlemidir. Tedavi işleminin gerçekleştirecek hekim seçiminde de özenli davranmanız sizin lehinize olacaktır. Tedavinin her işlemini aksatmadan gitmeniz gerekmektedir.

Hekiminizin sizlere belirteceği önerileri kesinlikle dikkate almanız gerekmektedir. Tedavi süresini ne olursa olsun ara vermemeniz lazımdır. Bu biçimde hareket ederseniz eğer sorunsuz ve başarılı bir sonuç elde edersiniz.

Devlet hastanelerinden hekim seçimi yaparken faydalanabilirsiniz. Ancak SGK diş teli tedavisi için 18 yaş üzerindeki insanlar için rahatsızlığı bulunan kişinin masraflarını karşılamamaktadır.

Yani 18 yaşından büyükseniz özel polikliniklerde ya da devlet hastanelerinde diş teli tedavisi masraflarını kendi cebinizden karşılarsınız.

18 yaşın altında olan kişilerde ise diş teli tedavisi SGK tarafından karşılanmaktadır. Diş teli tedavisi için erken tanı çok mühimdir. Çünkü erken yaşta bu tedavi işlemi yapılırsa sonuç kesinlikle daha başarılı olur hem de tedavi süresi de daha kısa olur.

18 yaşın altında olan kişilerin masrafları devlet eliyle karşılanırken tedavi esnasında kullanılan malzemeler ise tedavi olan kişinin yakınları tarafından karşılanmaktadır. Bu durumda da tedaviyi devlet ve hasta yakınları neredeyse yarı yarıya bir masraf yapmış olmaktadır. Bu uygulama ile SGK ailenin üzerindeki masraf yükünün bir kısmını almış olmaktadır.

Bu sayede aileler daha rahat bir biçimde çocuklarına diş teli tedavisini yaptırmaktadırlar. SGK diş telini karşılıyor mu sorusunun cevabı işte buradadır.

Diş Teli Tedavisi İçin Randevunun Erken Alınmasının Önemi

SGK sizlere diş teli tedavisinde çıkacak masrafları 18 yaş altı çocuklarınız için yarı yarıya indirmektedir. Bu fırsattan yararlanmak istediğiniz takdirde randevunuzu olabildiğince en erken bir biçimde almanız gerekmektedir. Çok uzun bir zamana yayılan randevular siz beklerken çocuğunuz 18 yaşını geçmiş bile olabilir. Bu durumlarla sıklıkla rastlanmaktadır.

Bu yüzden erken randevu çok önemlidir. Randevu süresini diş teli tedavilerinde kimi zamanlarda beş yıla kadar yayılmaktadır. Böyle sorunları olan çocukların teşhisini ve randevu işlemini yapabileceğiniz en erken zamanda yapmalısınız. SGK diş telini karşılıyor mu 18 yaş altında olan kişilerin tedavide kullanılacak malzemeler hariç karşılamaktadır.

Ailenin tedavi de harcayacağı masraflar yarıya düşmektedir.

Diş Teli Tedavisinden Sonra Ortaya Çıkan Farklar

Diş teli tedavisinden sonra gözle görülebilen farkı hissedebileceksiniz. Uzun bir zaman dilimine yayılan bu süreç tedavi bittiğinde bu kadar zamana değdiğini anlayacaksınız. Tedavi süresince asla pes etmeyin ve ortaya çıkacak kaliteli sonucu düşünün.

Diş teli tedavisi tamamlandıktan sonra hem daha rahat yemek yiyebileceksiniz hem daha rahat konuşarak kendinizi en iyi bir biçimde ifade edeceksiniz hem de estetik bir görüntüye kavuşacaksınız.

 Sigorta diş telini karşılıyor mu sorusunun cevabından sonra artık tedavinin vakti gelmiştir.

SGK Diş Telini Karşılıyor mu ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!

Источник: https://www.ssk.biz.tr/sgk-dis-telini-karsiliyor-mu/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.