Estetik Cerrahi Konusunda Yanlış Bilinenler

Estetik cerrahide doğru olarak bilinen yanlışlar..

Estetik Cerrahi Konusunda Yanlış Bilinenler

Günümüzde kadın, erkek ayırt etmeksizin güzel bir görünüme kavuşma isteği ile estetik cerrahlara başvuran hastaların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Botoksla gençleşme, liposuctionla yağ aldırma, meme büyütme, burun estetiği gibi pek çok işlem için teknoloji güzelliğin hizmetinde… Ancak estetik cerrahi ile ilgili kulaktan dolma bilgiler, hastaları hayal kırıklığına uğratırken; yanlış bilgilendirmeler de istenmeyen sonuçlara neden olabiliyor.

“Estetik dikiş atılırsa iz kalmaz”

Yanlış! Bilimsel literatürde “Estetik dikiş” olarak adlandırılan bir teknik bulunmamaktadır. Dokulara özenli yaklaşılan, ince dikiş iplikleriyle uygulanmış, uygun teknikler ile yapılmış dikiş, estetik olarak iyi bir sonuç verebilir.

Özensiz bir dikişe göre daha az dikkat çeken, daha ince bir iz kalması sağlanabilir. Hiç iz kalmadan kesiler yapılabilseydi; ameliyatlar çok daha kolay olur, istenilen bölgeye istenilen uzunlukta kesiler yapılabilirdi.

Ancak sanıldığı gibi henüz böyle bir teknoloji bulunmamaktadır.

“Liposuction ameliyatı ile kilo verebilirim”

Yanlış! Liposuction ameliyatı kilo verdirmeye yönelik bir yöntem değildir.

Normal veya normalin biraz üzerinde kiloya sahip insanlarda, belli bölgelerde kümelenen yağ birikimlerinin alınması ile vücut görünümünün daha ideal olmasını sağlayan bir yöntemdir.

Bir ameliyatta vücuttan güvenli bir şekilde alınabilecek toplam yağ miktarı 3- 5 litre arasındadır. Bu miktarın üzerine çıkıldığında ciddi risklerin ortaya çıkma olasılığı artmaktadır.

“Botoks yılan zehiridir”

Yanlış! Botoks, çok iyi bilinen bir bakteriden, kontrollü bir şekilde laboratuvar ortamında saflaştırılarak üretilen bir ilaçtır. Sadece kozmetik amaçlı değil, birçok hastalığın tedavisinde de yıllardır güvenle kullanılmaktadır. Tıbbi bir ilaç olduğu için sadece hekimler tarafından uygulanmalıdır.

“Botoks yapılan kişilerin yüzleri ifadesiz ve maske gibi olur”

Yanlış! Botoks uygun dozlarda ve doğru bölgelere yapıldığı takdirde böyle bir durumun ortaya çıkması mümkün değildir. Çünkü amaç, yüz kaslarını tamamen hareketsiz hale getirmek değil, ince mimik çizgilerde yumuşama sağlamaktır.

“Benlere bıçak değince kansere dönüşür”

Yanlış! Dermatoloji ve estetik cerrahi uzmanı tarafından riskli olduğu düşünülen bir benin alınması kişiyi çok önemli bir hastalıktan kurtarabilir. Benler alındığında, kansere dönüştüğü düşüncesi tamamen asılsızdır.

“Estetikte en iyi yöntemler en yeni yöntemlerdir”

Yanlış! Bir yöntemin yeni olması en iyi olduğu anlamına gelmez. Bir yöntem hakkında uzun dönem tecrübe ve sonuçların tespiti çok önemlidir.

“Silikon protez ile meme büyütme sonrası kanser riski artar, bebek emzirilmez”

Yanlış! Meme büyütmede kullanılan silikon protezlerin meme kanseri riskini arttırdığı düşüncesi bilimsel olarak ispatlanmış bir bilgiye dayanmamaktadır. Meme büyütme operasyonu sonrasında bebeğin emzirilmesinde de hiçbir sakınca yoktur.

“Sigara içmek yaraların çabuk iyileşmesini sağlar”

Yanlış! Sigaranın küçük kan damarlarını büzüştürerek kan dolaşımını yavaşlattığı bilinmektedir. Kan dolaşımı yavaşladığı için; iyileşme süresi uzar, şişlik ve morluklar olabilir. Bu nedenle cerrahi girişim öncesinde 3 hafta, sonrasında da 3 hafta, sigarayı bırakmak faydalı olacaktır. Mümkünse sigaranın tamamen bırakılması en doğru tercih olacaktır.

“Estetik ameliyat olursam hayatım değişir, evliliğimi kurtarabilirim, işimde yükselebilirim”

Yanlış! Estetik ameliyatlara çok fazla anlam yüklemek ve gerçekçi olmayan beklentilere girmek son derece tehli olabilir ve hastayı daha da mutsuz olmaya itebilir.

Çok iyi görünmeyen bir burnu olan hastanın başarılı bir burun ameliyatı sonunda morali çok düzelebilir, öz güveni artabilir, kişi hayata daha pozitif bakmaya başlayabilir. Hasta dolaylı olarak da özel hayatında ve iş hayatında daha mutlu ve başarılı olabilir. Zaten hedeflenen de bu sonuçtur.

Fakat sadece estetik ameliyat olduğu için hayatında iyi yönde radikal bir değişiklik olmasını beklemek hüsranla sonuçlanabilir.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/guzellik/haber/650418-estetik-cerrahide-dogru-olarak-bilinen-yanlislar

Yüz estetiğinde doğru bilinen 10 yanlış

Estetik Cerrahi Konusunda Yanlış Bilinenler

Plastik ve estetik cerrahinin çok önemli bir alan olduğunu vurgulayan Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları, doğru ellerde yapılmayan işlemlerin komplikasyon ve istenmeyen sonuçları da beraberinde getirebileceğine işaret ediyor. 

Aynı zamanda yüz estetiği yaptıracak kişilerin de gerçekçi beklentiler içinde olması gerektiğini söyleyen uzmanlar, yüz estetiği konusundaki hurafelere yani doğru zannedilen yanlışlara dikkat çekiyor.

İşte o hurafeler:

Benzer yanları olmakla birlikte her iki uygulama birbirinden farklılaşıyor. Kozmetik ya da estetik cerrahi, yüz ve vücut görünümünü daha iyi, daha güzel hale getirebilmek amacıyla cerrahi ve tıbbi tekniklerin uygulandığı bir tıp alanı olarak tanımlanıyor. Vücutta uygulandığı bölgelerde de genelde fonksiyon bozukluğu bulunmuyor.

Ayın zamanda amaç güzelleşmek olduğu için de kişinin isteğine bağlı olarak yapılıyor. Plastik cerrahide ise, fonksiyonu ve görünümü doğal olmaktan çıkmış alanların, görünümle birlikte esas olarak fonksiyonunu düzeltmek amaçlanıyor.

Klasik olarak estetik cerrahi plastik cerrahinin özel ve isteğe bağlı yapılan bir alanı olarak kabul ediliyor.

Kozmetik – estetik ve plastik cerrahi aynı şeydir

Tüm estetik girişimlerde doğal bir sonuca ulaşabilmek amaçlanıyor. Bunu sağlayabilmek için, estetik cerrahın hastanın anatomisi, eski görünümü ve isteklerini bir denge içinde değerlendirerek doğal bir sonuç alması gerekiyor.

Çoğu zaman da bu amaca ulaşılıyor.

Doğal olmayan sonuçlar ise, genellikle iyi planlama yapılmayan ya da iyi opere edilmeyen kişilerde ya da hasta ile cerrahın istek ve estetik kaygılarının doğal sınırları zorlaması durumunda ortaya çıkıyor.

Yüz estetiği sonrasında doğal olmayan bir görünüm elde edilir

Estetik operasyonları plastik operasyonlardan farklı kılan en önemli sebep, estetik operasyonların isteğe bağlı yapılması ve estetik kaygının ön planda olması.

Plastik cerrahi için rekonstrüktif ve fonksiyonel nedenler daha ağır basıyor.

Ancak her ikisinde de ortak amaç, yapılan operasyonda fonksiyon bozukluğuna neden olmamak ve doğal bir estetik anlayışın hakimiyetini sağlamak olarak belirleniyor.

Genellikle kozmetik amacıyla yapılan bir işlemdir

Estetik cerrahi ile yapılacak yüzün biyolojik yaşı, iyileşme kapasitesi belli olduğu için yeni bir yüz yaratılmıyor. Sadece daha genç görünümlü bir yüz ortaya çıkabiliyor.

Yüz cerrahisi ile yepyeni bir yüz oluşturulabilir

Hayatımızda karşılaştığımız bazı sorunların estetik cerrahi yaptırarak çözülebileceğini düşünmek sık yapılan bir yanlıştır. Sorunların birçok sebebi ve psikodinamiği vardır. Bunları sadece dış görünüme bağlamak çoğunlukla geçerli değildir.

Bu beklenti ile yapılan operasyonlar, sonuç iyi olsa da, sorunları çözmede hayal kırıklığı yaratabiliyor.

Sağlıklı ve mantıklı bir kişi olarak estetik cerrahiyi sorun giderici olmaktan ziyade, kendimize verebileceğimiz güzel bir hediye olarak görmemiz çok daha fazla yarar sağlayacaktır.

“Yeni yüzümle hayatımdaki sorunları da giderebileceğim.” 

Her cerrahi müdahale sonucu yara iyileşmesinde yara izi oluşması biyolojik doğal bir sonuç olarak gösteriliyor. Dolayısıyla estetik yüz cerrahisinde de kesi izi kalabiliyor.

Ancak izin nasıl olacağını çoğu kez yüz de yüz tahmin etmek mümkün olamıyor.

Estetik cerrah en az iz oluşması için, cerrahi planının yapılmasının ardından operasyon sonucunda hastayı takip ederek izin olgunlaşması sürecinde gerekli önlemleri alıyor.

Yüz estetiğinde kesi izi kalmaz

Plastik ve estetik amaçlı operasyonlar kişinin sağlığı elverdiği ölçüde her yaşta yapılabiliyor. Genelde estetik operasyonlar için ameliyat edilecek bölgenin anatomik gelişiminin tamamlanması bekleniyor. Ancak reşit olmamış kişilerde öncelikle ebeveynlerle konuşuluyor.

Gelişimi ve fonksiyonu engelleyecek problemlerin çözümü için bazı rekonstrüktif operasyonlar ise her yaşta yapılabiliyor.

Sonuç olarak, psikolojik rahatsızlık nedeni veya yaştan dolayı kendi kararını sağlıklı bir şekilde alamayan ve 65 yaş üstü için sağlıklı olmayan kişiler haricinde herkese uygulanabiliyor.

Sadece belli bir yaşa kadar yapılabilir, 65 yaş üstü yapılamaz

Estetik yüz operasyonları kesinlikle biyolojik yaşlanmanın önüne geçilmesini sağlamıyor. Sadece bizi daha dinlenmiş, daha gençleşmiş olarak gösteriyor. Ancak iyi yapılmış bir estetik operasyon ile alınan sonuçlar ömür boyu etkili olabiliyor. Yani daha genç ve dinlenmiş bir görünümle biyolojik yaşı geriden takip ederek yaşlanmak mümkün olabiliyor.

Kalıcıdır ve yaşlanmanın önüne geçmeyi sağlar

Çok acı verir ve bu nedenle ameliyat sonrası çok zor geçer
 

Estetik operasyon sonrasının ağrılı geçeceği korkusu, birçok kişinin en çok endişe ettiği konuların başında geliyor.

Ancak, cerrahi tekniklerdeki yenilikler, teknolojik alandaki gelişmelerle birlikte ciddi ve rahatsızlık boyutundaki ağrı veya sıkıntılar, yerini daha az ağrılı, konforlu bir operasyon sonrası sürecine bırakmış durumda.

Burada her hastanın psikolojik yapısı, beklentisi, algıları ve vücut reaksiyonları farklı olduğu için rahatsızlık ve ağrının boyutu da kişiye göre değişkenlik gösterebiliyor.

Diğer cerrahi branş operasyonlarında olduğu gibi estetik cerrahide de bazı risklerin olduğu bilinen bir gerçek.

Bunlar basit ve geçici olabildiği gibi istenmeyen ve doğal olmayan görünümler, skar oluşumu, hatta ölümle sonuçlanabilen ciddi komplikasyonlar da olabiliyor.

Ancak, iyi bir değerlendirme ve dikkatli bir zamanlama ve planlama ile bu riskleri minimize etmek mümkün olabiliyor. Üstelik cerrahi öncesi ve sırasında kullanılan teknolojiler de risklerin kontrol edilebilir seviyeye ulaşmasını sağlıyor.

Plastik cerrahi çok riskli bir işlemdir

Источник: http://www.halkinsesikibris.com/guzellik-bakim/yuz-estetiginde-dogru-bilinen-10-yanlis-h93813.html

Yüz estetiğinde doğru bilinen 10 yanlış!

Estetik Cerrahi Konusunda Yanlış Bilinenler

Plastik ve estetik cerrahide doğru ellerde yapılmayan işlemlerin komplikasyon ve istenmeyen sonuçları da beraberinde getirebileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Ahmet Küçükçelebi, yüz estetiği yaptıracak kişilerin de gerçekçi beklentiler içinde olması gerektiğini söyledi, doğru zannedilen yanlışları anlattı.

Estetik ve güzellik söz konusu olduğunda yüz bölgemize yapılan uygulamaların ilk sıralarda yer aldığı görülüyor. Ama bu konulardaki farklı bilgiler, kafaların karışmasına, soru işaretlerinin doğmasına yol açıyor. Zira estetik yüz cerrahisinde hurafe olarak kabul edilen yanlış bilgiler ve bilgilendirilmeler istek, beklenti ve sonuçları bambaşka noktaya taşıyabiliyor.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Küçükçelebi

Plastik ve estetik cerrahinin çok önemli bir alan olduğunu ve doğru ellerde yapılmayan işlemlerin komplikasyon ve istenmeyen sonuçları da beraberinde getirebileceğine işaret eden Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr.

Ahmet Küçükçelebi, aynı zamanda yüz estetiği yaptıracak kişilerin de gerçekçi beklentiler içinde olması gerektiğini söyledi. Küçükçelebi, yüz estetiği konusundaki hurafelere, yani doğru zannedilen yanlışlara dikkat çekti.

İşte doğru bilinen 10 yanlış:

“Estetik ile plastik cerrahi farklı şey”

Kozmetik – estetik ve plastik cerrahi aynı şeydir: Benzer yanları olmakla birlikte her iki uygulama birbirinden farklılaşıyor.

Kozmetik ya da estetik cerrahi, yüz ve vücut görünümünü daha iyi, daha güzel hale getirebilmek amacıyla cerrahi ve tıbbi tekniklerin uygulandığı bir tıp alanı olarak tanımlanıyor.

Vücutta uygulandığı bölgelerde de genelde fonksiyon bozukluğu bulunmuyor. Ayın zamanda amaç güzelleşmek olduğu için de kişinin isteğine bağlı olarak yapılıyor.

Plastik cerrahide ise fonksiyonu ve görünümü doğal olmaktan çıkmış alanların, görünümle birlikte esas olarak fonksiyonunu düzeltmek amaçlanıyor. Klasik olarak estetik cerrahi plastik cerrahinin özel ve isteğe bağlı yapılan bir alanı olarak kabul ediliyor.

Yüz estetiği sonrasında doğal olmayan bir görünüm elde edilir: Tüm estetik girişimlerde doğal bir sonuca ulaşabilmek amaçlanıyor.

Bunu sağlayabilmek için, estetik cerrahın hastanın anatomisi, eski görünümü ve isteklerini bir denge içinde değerlendirerek doğal bir sonuç alması gerekiyor. Çoğu zaman da bu amaca ulaşılıyor.

Doğal olmayan sonuçlar ise genellikle iyi planlama yapılmayan ya da iyi opere edilmeyen kişilerde ya da hasta ile cerrahın istek ve estetik kaygılarının doğal sınırları zorlaması durumunda ortaya çıkıyor.

Genellikle kozmetik amacıyla yapılan bir işlemdir: Estetik operasyonları plastik operasyonlardan farklı kılan en önemli sebep, estetik operasyonların isteğe bağlı yapılması ve estetik kaygının ön planda olması.

Plastik cerrahi için rekonstrüktif ve fonksiyonel nedenler daha ağır basıyor.

Ancak her ikisinde de ortak amaç, yapılan operasyonda fonksiyon bozukluğuna neden olmamak ve doğal bir estetik anlayışın hakimiyetini sağlamak olarak belirleniyor.

“Estetik cerrahi ile yeni bir yüz oluşturulmuyor”

Yüz cerrahisi ile yepyeni bir yüz oluşturulabilir: Estetik cerrahi ile yapılacak yüzün biyolojik yaşı, iyileşme kapasitesi belli olduğu için yeni bir yüz yaratılmıyor. Sadece daha genç görünümlü bir yüz ortaya çıkabiliyor.

“Yeni yüzümle hayatımdaki sorunları da giderebileceğim”: Hayatımızda karşılaştığımız bazı sorunların estetik cerrahi yaptırarak çözülebileceğini düşünmenin sık yapılan bir yanlış olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Ahmet Küçükçelebi, “Sorunların birçok sebebi ve psikodinamiği vardır.

Bunları sadece dış görünüme bağlamak çoğunlukla geçerli değildir. Bu beklenti ile yapılan operasyonlar, sonuç iyi olsa da, sorunları çözmede hayal kırıklığı yaratabiliyor.

Sağlıklı ve mantıklı bir kişi olarak estetik cerrahiyi sorun giderici olmaktan ziyade, kendimize verebileceğimiz güzel bir hediye olarak görmemiz çok daha fazla yarar sağlayacaktır” diye konuştu.

Kesik izi kalır mı?

Yüz estetiğinde kesi izi kalmaz: Her cerrahi müdahale sonucu yara iyileşmesinde yara izi oluşması biyolojik doğal bir sonuç olarak gösteriliyor. Dolayısıyla estetik yüz cerrahisinde de kesi izi kalabiliyor.

Ancak izin nasıl olacağını çoğu kez yüzde 100 tahmin etmek mümkün olamıyor.

Estetik cerrah en az iz oluşması için, cerrahi planının yapılmasının ardından operasyon sonucunda hastayı takip ederek izin olgunlaşması sürecinde gerekli önlemleri alıyor.

“Sadece belli bir yaşa kadar yapılabilir, 65 yaş üstü yapılamaz”: Plastik ve estetik amaçlı operasyonlar kişinin sağlığı elverdiği ölçüde her yaşta yapılabiliyor. Genelde estetik operasyonlar için ameliyat edilecek bölgenin anatomik gelişiminin tamamlanması bekleniyor.

Ancak reşit olmamış kişilerde öncelikle ebeveynlerle konuşuluyor. Gelişimi ve fonksiyonu engelleyecek problemlerin çözümü için bazı rekonstrüktif operasyonlar ise her yaşta yapılabiliyor.

Sonuç olarak, psikolojik rahatsızlık nedeni veya yaştan dolayı kendi kararını sağlıklı bir şekilde alamayan ve 65 yaş üstü için sağlıklı olmayan kişiler haricinde herkese uygulanabiliyor.

Estetik cerrahi ile biyolojik yaşlanmanın önüne geçilebilir mi?

“Kalıcıdır ve yaşlanmanın önüne geçmeyi sağlar”: Estetik yüz operasyonları kesinlikle biyolojik yaşlanmanın önüne geçilmesini sağlamıyor.

Sadece bizi daha dinlenmiş, daha gençleşmiş olarak gösteriyor. Ancak iyi yapılmış bir estetik operasyon ile alınan sonuçlar ömür boyu etkili olabiliyor.

Yani daha genç ve dinlenmiş bir görünümle biyolojik yaşı geriden takip ederek yaşlanmak mümkün olabiliyor.

“Çok acı verir ve bu nedenle ameliyat sonrası çok zor geçer”: Estetik operasyon sonrasının ağrılı geçeceği korkusu, birçok kişinin en çok endişe ettiği konuların başında geliyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç.

Dr. Ahmet Küçükçelebi, “Ancak, cerrahi tekniklerdeki yenilikler, teknolojik alandaki gelişmelerle birlikte ciddi ve rahatsızlık boyutundaki ağrı veya sıkıntılar, yerini daha az ağrılı, konforlu bir operasyon sonrası sürecine bırakmış durumda” dedi.

Burada her hastanın psikolojik yapısı, beklentisi, algıları ve vücut reaksiyonları farklı olduğu için rahatsızlık ve ağrının boyutu da kişiye göre değişkenlik gösterebiliyor.

Plastik cerrahideki riskler

“Plastik cerrahi çok riskli bir işlemdir”: Diğer cerrahi branş operasyonlarında olduğu gibi estetik cerrahide de bazı risklerin olduğu bilinen bir gerçek.

Bunlar basit ve geçici olabildiği gibi istenmeyen ve doğal olmayan görünümler, skar oluşumu, hatta ölümle sonuçlanabilen ciddi komplikasyonlar da olabiliyor. Ancak, iyi bir değerlendirme ve dikkatli bir zamanlama ve planlama ile bu riskleri minimize etmek mümkün olabiliyor.

Üstelik cerrahi öncesi ve sırasında kullanılan teknolojiler de risklerin kontrol edilebilir seviyeye ulaşmasını sağlıyor.

Etiketler: estetik cerrahiPlastik CerrahiPlastik cerrahideki riskler

Источник: https://www.gidahatti.com/yuz-estetiginde-dogru-bilinen-10-yanlis-100233/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.