Estetik Cerrahisindeki Gelişmeler

Estetik Cerrahi: Ameliyattan Önce Bilinmesi Gerekenler

Estetik Cerrahisindeki Gelişmeler

Estetik cerrahi görünüşünüzü güzelleştirmeye yardımcı olabilir; fakat herkes için uygun değildir. Estetik cerrahiye karar vermeden önce ameliyatın faydalarını, risklerini ve kısıtlamalarını bilmeniz gerekir. 

Estetik cerrahi veya plastik cerrahi, gençleşmenin ve fiziğinizi güzelleştirmenin en kolay yoluymuş gibi görünebilir.

Eğer görünüşünüzden memnun değilseniz estetik cerrahi hem görünüşünüzü güzelleştirmeye hem de kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Buna karşın diğer ameliyat türlerinde olduğu gibi estetik ameliyatın da riskleri ve kısıtlamaları vardır. İşte estetik ameliyata karar vermeden önce bilmeniz gerekenler.

Bilinmesi Gereken Faktörler

Estetik cerrahi vücudunuzda normal olarak işleyen fakat görünüşünden memnun olmadığınız bölümleri düzelterek dış görünüşünüzü değiştirir. Estetik cerrahiye başvurmadan önce şu noktaları göz önünde bulundurun:

 • Beklentileriniz. Mükemmeliyet değil gelişme bekleyin. Estetik cerrahinin sizi bir film yıldızına döndüreceğini umarsanız hayal kırıklığı yaşamanız kaçınılmaz olur. Sallantıda olan ilişkinizi kurtarma, terfi etme veya sosyal yaşamınızı geliştirme konusunda estetik cerrahiye güvenmeyin.    
 • Harcamalar.Birçok sağlık sigortası planı, estetik cerrahi masraflarını karşılamaz. Maliyet, operasyon türüne bağlı olarak yüzlerce veya binlerce TL arasında değişebilir. Ayrıca operasyon sonrası bakıma ve ek düzeltme operasyonlarına ait maliyetleri de göz önünde bulundurun. 
 • Riskler.Estetik cerrahinin ardından memnuniyetsizlik görülebilir. Aşırı kanama veya cerrahi uygulanan alanda enfeksiyon gibi sağlık sorunlarının yaşanması da mümkündür.
 • İyileşme. Estetik cerrahinin ardından iyileşmek için günler, haftalar, hatta aylara ihtiyacınız olabilir. İyileşme süresinde oluşabilecek fiziksel etkileri ve ameliyatın kişisel ve profesyonel yaşamınızı ne boyutlarda etkileyeceğini kavramanız gerekir.
 • Psikolojik değişiklikler.Estetik cerrahinin ardından özgüveniniz artabilir; fakat estetik cerrahi depresyon veya diğer zihinsel sağlık sorunlarını iyileştirmez.

Uzman Bir Estetik Cerrahı Bulunması                                   

Estetik cerrahiye karar verirseniz, istediğiniz bir estetik cerrahı seçebilirsiniz.

Uygulanacak estetik cerrahi türünde uzmanlaşmış ve tıp doktoru diploması, uzmanlık belgesi ve Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği gibi derneklerden yeterlilik belgesi olan bir estetik cerrah seçin. Kabul görmeyen ve onaylanmamış derneklerden alınan yanıltıcı belgelere karşı dikkatli olun.  

Burnumda kırık var estetik dediler estetik fiyatları nedir randevu alabilirmiyiz… devamı

Genel anestezi gerektiren bir ameliyata girecekseniz, ameliyatın gerçekleştirileceği yerin ulusal veya bölgesel akreditasyon kurumlarından onaylı ve bulunduğu şehrin ilgili kurumlarından ruhsatlı olduğundan emin olun.

Her bir referansın aynı olmayacağını unutmayın. Aile doktorunuz veya daha önce başarılı bir operasyon geçirmiş arkadaşınız gibi güvendiğiniz kişilerin görüşlerini alın. Eğer öneri almak için bir hastaneyi ararsanız döner listelerindeki ilk estetik cerraha yönlendirilebilirsiniz.  

Cerrahınızla Tanışma

Cerrah seçeneklerinizi daralttığınızda, listenizdeki farklı cerrahlarla görüşebilirsiniz. Cerrah, estetik operasyon geçirmek istediğiniz bölgeyi inceleler ve siz de tıbbi geçmişinizi, kullandığınız ilaçları cerrahınızla paylaşırsınız ve ameliyattan beklentilerinizi anlatırsınız. İlk görüşmeniz sırasında cerrahınıza şu soruları sorabilirsiniz:

 • Bu operasyon için uygun bir aday mıyım? Neden?
 • Benim için ameliyat kadar veya ameliyattan daha iyi sonuç verecek başka tedaviler var mı?
 • Bu operasyonu kaç kez uyguladınız? Sonuçları nelerdir?
 • Yöntemi ve beklenen sonuçları anlamama yardımcı olacak fotoğraflar veya çizimler gösterebilir misiniz?
 • İstediğim sonucu tek bir ameliyatla alabilir miyim yoksa birden fazla ameliyat gerekir mi?
 • Belirli cerrahi seçenekleri nelerdir? Her bir seçeneğin avantajları ve dezavantajları nelerdir?
 • Operasyon sırasında ne tür bir anestezi uygulanacak? Bu beni nasıl etkiler?
 • Hastaneye yatmam gerekecek mi? Gerekecekse ne kadar?
 • Operasyon sırasında ortaya çıkabilecek sağlık sorunları nelerdir?
 • Ameliyatın ardından iyileşme sürecim nasıl izlenecek? Ameliyat sonrası ne tür bir bakım uygulanacak?
 • İşlemin maliyeti nedir?
 • Ne sıklıkta rötuş ameliyatlarına ihtiyacım var? Bu ameliyatların maliyeti toplam maliyet içerisinde yer alıyor mu?

Ameliyat öncesinde açık, ölçülebilir ve ulaşılabilir hedefler koymak için cerrahınızla ne kadar yakın iş birliği içinde olursanız sonuçtan o kadar memnun kalırsınız.

Üzerinize düşünleri yapsanız ve masraflarını karşılayabileceğiniz iyi bir cerrah bulsanız dahi estetik cerrahiye devam etmenin sizin kendi kararınız olduğunu unutmayın.

Cerrahınızdan memnun olduğunuzdan ve tedavi seçeneklerine uyabileceğinizden emin olun.

Источник: //www.hemensaglik.com/makale/estetik-cerrahi-ameliyattan-once-bilinmesi-gerekenler

Estetik Cerrahi

Estetik Cerrahisindeki Gelişmeler

Estetik cerrahi, insanın kendisini daha güzel, daha iyi ve kendine güvenli hissetmesini sağlayan bir branştır.

Estetik cerrahinin günümüzde popüler olmasının en önemli sebebi; hem her yaşdan bireylere hitap etmesi hem de ulaşılabilirliliğin kolaylaşmasıdır.

Örnek vermek gerekirse kepçe kulak ameliyatı 6 yaşından itibaren yapılabilmektedir. Dolayısıyla estetik cerrahi çocuklarda bile uygulanabilmektedir.

Peki Plastik Cerrahinin Estetik Cerrahiden Farkı Nedir?

Aslında plastik ve rekonstrüktif cerrahi denilince hem estetik cerrahi hem de yeniden form ve fonksiyon oluşturmayı amaçlayan, yaralanmaları, deri tümörlerini, tendon cerrahisini, yüz kırıklarını, yanıkları, doku aktarımlarını anlatan cerrahi anlaşılmaktadır.

Estetik Cerrahi de İz Kalır mı?

Günümüzde insanların en çok yanlış anladıkları ve belkide öyle istedikleri yanlış bilgi, estetik cerrahi ameliyatlarda iz kalmadığıdır. Bu yanlış bir kanıdır.

Kesilen, dikilen ya da dikilmeden iyileşen her alanda iz kalmaktadır. Bu izlerin yok olması mümkün değildir. Ancak estetik cerrahide ki kesiler genellikle gizli yerlere yapılır. Bu yerler vücudun doğal çizgi ve kıvrımlarıdır.

Göz kapağının katlantısı, kulağın arkası, burun içi vb.

Eğer açık bir alanda kesi yapılacaksa estetik cerrah bunu mümkün olan en gizli ve iyi iyileşecek alana saklamaya çalışır. Örneğin alında alın çizgilerine paralel bir kesi az iz bırakacakken, alın kırışıklıklarına dik bir kesi çok daha fazla iz bırakır.

Estetik Dikiş Nedir?

Estetik cerrahi de bir çok dikiş tekniği kullanılmaktadır. Ancak bu dikişlerde de iz kalmaktadır. Estetik cerrahinin farkı, dokuya daha az travmada bulunmak, dikiş hattının gergin olmasını engellemek, dokuları kat kat anatomik olarak onarmaktır. Bazen dikişlerin tamamı doku altına yapılmaktadır. Buda halk arasında estetik dikiş denilen durumdur.

Estetik Cerrahide Yeni Trendler Nelerdir?

Teknolojinin ve tıbbın hızlı gelişmesinden en fazla yararlanan branşlardan bir tanesi estetik cerrahidir. Dolayısıyla yapılan ameliyatlarda bu teknolojilerden yararlanılmaktadır. Lazerin tıbbın içine tam olarak girmesi bunun ameliyatlarda kullanılmasına olanak sağlamıştır. Elbette her estetik ameliyat lazerle olmaz ya da lazerle olan daha iyi anlamına gelmemektedir.

Cerrahi ekipmanların artması ve iyileşmeside ameliyatları daha kolay ve iyi sonuç alınır hale getirmektedir. Örneğin yağ enjeksiyonu, liposuction, jinekomasti, meme büyütme gibi ameliyatlar eskiye göre daha yaygın ve başarılı olarak yapılmaktadır.

Eskiden fazla yapılmayan kalça estetiği, popo silikon ameliyatları, çarpık bacak estetiği, bacaklara silikon implant ve yağ enjeksiyonu sık yapılan estetik ameliyatlar arasındadır.

Yine ameliyatsız estetik son zamanlarda populer olmuştur. Yüz dolgu uygulamaları, botoks, kök hücre tedavisi, Ulthera, Thermi Tight, Zeltiq, fraksiyonel lazer, iple yüz germe, prp tedavisi , buz lazer epilasyon uygulamaları son derece populerdir.

Bunun haricinde bazı iplerle yapılan askılama yöntemleri her zaman olmasa da kullanılmaktadır.

Estetik Cerrahi Ameliyatlar Ağrılı mıdır?

Her estetik ameliyatın kendine özgü şartları vardır. Bazı estetik ameliyatlar ağrılı olabilirken bazıları ise hiç ağrı oluşturmaz. Elbette yapılan ameliyatlarda cerraha ve hastaya ait farklılıklar olacaktır. Örneğin burun ameliyatlarında kemikler kırılmasına rağmen ağrı oluşmamaktadır. Bunun da nedeni kemik zarının altından ameliyatın yapılmasıdır.

Genel olarak estetik cerrahi ameliyatlar sağlıklı bireylerde yapılan ameliyatlar olduğundan ve daha çok kemik ve yumuşak dokuları ilgilendirdiğinden sanıldığı gibi ağrı oluşturmaz. Bir kaç gün içinde ağrı kesicilere cevap veren ağrılar oluşur.

Estetik Cerrahi Ameliyatlar Her Zaman İstenilen Sonuçları Verir mi?

Estetik cerrahi bilgi, tecrübe ve hekimin planlamasına bağlı olan bir branştır.

Elbette yapılan ameliyatlar çoğu zaman hastaları mutlu etmektedir, ancak her cerrahi ya da tıp dalında olduğu gibi estetik alanında da komplikasyon ve arzulanmayan sonuçlar vardır.

Bu sonuçlar her hastanın ve her estetik cerrahın karşılaştığı durumlardır. Önemli olan bu durumlarla az karşılaşmak ve karşılaşıldığı zamanda tedavisini yapabilmektir.

Estetik Cerrahi Özel ve Devlet Sigortaları Tarafından Karşılanır mı?

Adından da belli olduğu gibi bu durumlar tamamen hastanın isteğine bağlı olan ameliyatlardır. Dolayısıyla bir hastalığa ya da nedene bağlı olan deformiteler ve bunların rekonstrüktif onarımları elbetteki sağlık sigortaları tarafından karşılanırken estetik cerrahi ise kesinlikle karşılanmaz. Dolayısıyla estetik ameliyat talep eden hastalar bunun ücretini karşılamak zorundadır.

Estetik Cerrahi Fiyatları Neye Göre Değişmektedir?

Estetik cerrahi 2019 fiyatları, yapılan ameliyata, birden fazla ameliyat olup olmamasına, beraberinde silikon gibi bir implant kullanılıp kullanılmamasına, malzemelere, hastane tercihine, anestezi tipine göre değişmektedir. Estetik cerrahi fiyatlarını öğrenebilmek için kliniğimizi arayabilir ve muayene olmaya gelebilirsiniz.

Источник: //www.miaplastestetik.com/estetik-cerrahi.php

Gençlerde Estetik Cerrahi

Estetik Cerrahisindeki Gelişmeler

Girl in a blood-stained bandage after operation on a nose.

Toplumsal iletişimde yer alan her sosyo-entelektüel kişi için aslında görünüm ve beden algılanması çok önemlidir. Aslında adolesan çağı gençlerde estetik cerrahi girişimleri daha da eskilere dayanmaktadır. Ancak, medyanın ilgisini son zamanlarda üzerine daha çok çekmiştir.

Yine de, son zamanlarda katlanır tarzda talep artışını biz de yaşamakta ve gözlemlemekteyiz. Özellikle 2000’li yıllardan sonra bu artış daha da belirginleşmiştir. Sadece bizim ülkemizde değil, bu yurtdışında da söz konusudur ve hatta belki daha da büyük boyuttadır diyebilirim.

Nitekim ben de profesyonel amaçlı ziyaretlerimde yoğun bir talebe muhatap olmuşumdur.

Gençler arasında en çok tercih edilen, moda olan estetik ameliyat hangisi?

Yüzün en çıkıntılı ve belirgin ögesi olan burun gençlerin de hedef estetik organı olma özelliğini korumaktadır. Tarihçiler boşuna, “Kleopatra’nın burnu biraz daha kısa olsa idi dünyanın tarihi değişirdi” dememişler. Yarının tarihini yazacak gençler de doğal olarak ilk değişimi burunlarında yaşamak istiyorlar.

Aşağıdaki videoda Prof. Dr. Necmettin Kutlu, “Vücut Şekillendirme” hakkında bilgiler veriyor.

Kızlar ve erkeklerde en çok tercih edilen estetik ameliyat türleri neler?

Kızlara öncelik verecek olursak, burundan başlamak üzere, meme küçültme, büyütme ve/veya asimetri düzeltilmesi, kepçe kulak, dudak kalınlaştırma, liposuction,  yağ veya değişik dolgu maddelerinin enjeksiyonu, nedbelerin yok edilmesi, karın gerdirme ve çarpık bacakların düzeltilmesi olarak sıralıyabiliriz.

Erkeklerde ise yine burun ön sırada olmak üzere, kepçe kulak düzeltilmesi, özellikle liposuction ve jinekomasti dediğimiz memelerde aşırı büyüme ve kitle oluşumu, nedbelerin düzeltilmesi ve akne izlerinin silinmesi ve karın germe sayılabilir.

Burun ameliyatları için şimdiye kadar genelde kabul edilen yaş sınırı kızlarda 17, erkeklerde 18 yaş iken, son zamanlarda bunun 2 yaş geriye çekildiğini görmekteyiz. Yani kızlar 15, erkekler ise 16 yaşlarında ameliyat edilebiliyorlar.

Kızlarda büyük memeler, özellikle batı ülkelerinde cinsel yaşamın erken başlaması ve doğum kontrol haplarının kullanılması nedeniyle, oldukça sık ve büyük oranlarda görülebilmektedir. Büyük memeler, sırt ve omuzlarda ağırlık, boyunda kamburlaşma ve psiko-sosyal rahatsızlıklara yol açmaktadırlar. Bu nedenle 15-16 yaş gibi erken dönemlerde bile yapılır duruma gelinmiştir.

Kulak, daha henüz beş yaşında iken erişkindekinin boyutlarına hemen hemen gelmiş olmaktadır. Ayrıca erken yaşta kulak kıkırdağı daha yumuşak ve direnci az olduğundan, erişkindeki gibi inceltme işlemine gerek duyulmaksızın katlanabilmektedir. Dolayısıyla çok erken yaşta girişime en kolay ve rahat karar verebildiğimiz organ budur.

Liposuction, bilindiği gibi,  aslında  bir zayıflatma değil, şekillendirme girişimidir. Bunun için gençler henüz aktif ve enerjik iken kilolarını aktivite,spor ve diyet yaparak atabilirler ve ancak sonra, gerekirse, “liposculpturing” dediğimiz teknik ile vücuda şekil verme işlemi yapılabilir.

Yine de gelişmekte ve her an değişmekte olan bir yapıda bu tarz girişimleri yapmadan önce, gelecekte ne olacağını bilmediğimiz bir sürece müdahale de bulunduğumuzu unutmadan, kararı hasta ve ebeveyni ile diyalog kurarak iyi bir süzgeçten geçirmeliyiz. Yararı ve olası olumsuzlukları objektif bir şekilde gözden geçirmeliyiz.

Aslında bu tarz yaklaşım meme küçültme için de geçerlidir.

Karın germe daha çok fazla kilo verme sonrası ortaya çıkan aşırı deri sarkmaları ve çatlakların yok edilmesine yönelik yapılır. Bunu yapmadan önce hastanın psikolojisi iyi değerlendirilmeli ve yakın zamanda tekrar kilo alma veya verme olgusunu yaşayıp yaşamayacağına dair iyi bir kanaat getirilmelidir.

Güzel ve neredeyse birbirine benzeyen genç kızların oynadığı televizyon dizileri estetik ameliyatların gençler arasında yaygınlaşmasında etkili olabilir mi?

Estetik girişimlere katlanan tarzdaki talep artışının en önemli etkeni tabii ki yazılı ve görsel basındır.

Bu renk, hareket ve sunu dolu, her kanalda sayıları giderek artan diziler, pop star, türkü star veya benzeri yarışmalar, ki bunlardan birisi de daha çok küçük yaş gurubunu da içeriyordu, buralarda uygulanan makyaj, giysiler, takılar, mizansenler ve en önemlisi uyandırılan hayaller hep önemlidir. Bu arada çıkan renk dolu gençlik dergileri, fotoğraf teknikleri yine etkili olmuşlardır. Ancak, bu arada etken olarak  biz plastik cerrahlar, kendimize de pay çıkartacak olursak, geliştirilen yeni tekniklerimiz cerrahiyi daha uygun, kısa zamanlı emin ve güvenilir kılmıştır. Sonuçlarının da daha erken dönemde sorunsuz görülmesi ve bunların  yine basına yansıması talep artışlarına önemli katkı getirmiştir.

Deneyim ve beceri ile birleşen doğru karar ve teknik ameliyat sonrası iyileşme sürecinde çok önemlidir ve bu süreyi  kısaltmakta baş etkenlerdir. Örneğin burun ameliyatları sonrası görülen morarma, göze kan oturması, aşırı ödem ya hiç veya çok küçük miktarlarda görülebilir.

Normalde burun alçısı bir haftada alındığında bunların artık ya geçmiş olması veya az izlerinin kalması beklenir. Her ne kadar burnun tam oturması altı sekiz ay kadar sürerse de bir hafta sonra ancak kişinin kendinin anlayabileceği bir ödem görülebilir.

Artık abartılı “fındık ve oyuk” tarzı burunlar demode olduklarından kendilerini tanımayan biri onların burun estetiği geçirmiş olduğunu bile bilemezler. Arkadaşları ise, ” Ya! senin yüzünde bir değişiklik var ama nedir anlayamadık” derler. Bu kepçe kulak için de böyledir. Karın germe biraz sıkıntı verebilir ve onbeş gün kadar nisbeten bir kısıtlama yaşanabilir.

Bu nedenlerden dolayı artık onbeş günlük ara tatillerde bile bu ameliyatlar yapılmaktadırlar. Böylece yaz tatili tatil olarak yaşanabilmekte ve bedendeki eserin sergilenmesi de mümkün olabilmektedir.

Gençler estetik ameliyat yaptırmaya aileleri ile beraber mi karar veriyor? Yoksa operasyon geçireceklerini aile ve çevrelerinden saklıyorlar mı?

Ülkemizdeki henüz yaşayan geleneksel yapı sonucu çoğunlukla gençler aileleri ile birlikte bize geliyorlar. Bazen de aile içinde kendilerine yaşça ve duyguca en yakın buldukları ile beraber geliyorlar ve bize danışıyorlar, fikir sahibi oluyorlar. Ancak öğrenci kesiminin aileleri il dışında olduklarında görüşmeye kendileri yalnız da gelebiliyorlar.

Her ne kadar genç adolesan kişiden hukuken sorumlu ebeveyn ise de, öz olarak beden yapısı ile ilgili rahatsızlık gence ait olduğundan onun bu ameliyatı olma dürtüsü bizce daha önemlidir. Bu konuda ne cerrah olarak biz, ne de ebeveyn yönlendirme hakkına sahip değilizdir.

Yine de şu ilkeleri gözetmeli ve bunların doğrultusunda hareket etmeliyiz:

 • Cerrahi girişimin amacı: Düşünülen girişim gerçekçi midir? Genç kişi, ameliyatı olma kararında yetkin ve arkasında duracak farkındalığa sahip midir?
 • Şekilsel bozukluk belirgin midir? Bunu düzeltmekle ilgili beklentilerinde gerçekçi bir yapıda mıdır?
 • Fiziksel olgunluk düzeyi bu girişimi kaldırabilecek midir?
 • Şekilsel bozukluk nedeniyle toplumsal yaşamda duyduğu acı ve rahatsızlığın boyutu büyük müdür?
 • Hasta ameliyat sonrası süreçte uyumlu olabilecek ve oluşan değişimi kabullenecek midir?
 • Ebeveynler ameliyatı ne kadar desteklemektedirler? Ne kadar gerçekçidirler?

Mezuniyet hediyesi olarak estetik ameliyat yaptırmak için gelen aileler var mı?

Elbette bu şekilde gelen aileler var. Ancak, bizim pratiğimizde daha çok evlilik öncesi hazırlık amaçlı başvurulara daha çok rastlıyoruz.

Источник: //www.doktoramcam.com/genclerde-estetik-cerrahi/

Türkiye de Estetik Cerrahi

Estetik Cerrahisindeki Gelişmeler

Türkiyede estetik cerrahi 60 yılların sonunda aktif olarak gelişmeler kaydetmiştir. Türkiye de estetik cerrahinin yol almasının nedenlerinden biri ise türkiyede yapısal kimliğinin batıya uygunluğu ve türkiye de çok sayıda farklı etnik milletlerin birarada yaşaması diyebiliriz.

Ana sayfa » Blog » Estetik Cerrahi » Türkiye de Estetik Cerrahi

 • Video Anlatım

Video Anlatım

Estetik cerrahi türkiye 2 farklı amaç için insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bunlardan birincisi sadece fiziksel görünüşünde değişimler düzeltmeler isteyen hastalarımızın talepleri bir diğeri ise zorunlu estetik müdehalelerdir.

Zorunlu estetik müdehaleler aslında plastik cerrahi ismi adı altında toplanabilir. Plastik cerrahi müdehaleleri ör; bir kaza sonucu vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan fiziksek kayıplar. Yüzün kolların veya farklı uzulların eski işlervini kazanmasını sağlamak için yapılan müdehaleler.

Bir diğeri ve insanların aslında estetik cerrahi ameliyatlarının çoğunluğunu oluşturan estetik kısmı. Bir insan burnundan memnun olmayabilir. Bir insan göğüslerinden veya kulaklarından memnun olmayabilir. Hatta fazla yağlarından kilolarından memnun olmayacağı gibi.

Estetik cerrahi türkiye de bu isteklerin hepsini karşılar. Yapılan kombine ameliyatlar sayesinden ameliyat sonrası hastanın bile kendini tanıyamayacağı durumlar bile oluşabilir.

Türkiye estetik cerrahi alanında epey bir yol katetmiştir. Cerrahlarımız kendilerini bu konuda çok geliştirmiş, hastanelerimizi hatta destek personellerimiz bile bu profesyonelleşme içinde yer almıştır.

Türkiye estetik cerrahi konusunda gelişmekte olmasıyla beraber herkezin bildiği gibi ayrıca bir turizim ülkesidir. Bu nedenler sağlık turizmi dediğimiz sistemde türkiye de oldukça gelişmiştir.

Hastalarımız hem estetik ameliyatlar için  hemde türkiye ye gelmişken türkiyenin turistik yerlerinden de faydalanma istekleri ortaya çıkmıştır.

Hastalarımız türkiye ye geldiklerinde onları karşılayan bir ekip doktor görüşmesi ve ameliyat tarihini belirledikten sonra uygun otellerde ikametlerini sağlamaktayız.

Bu arada gene rehberlerimiz eşliğinde istanbul un turistik yerlerine ulaşımını sağlayıp hastalarımıza istanbul un güzelliklerini görmelerinde yardımcı oluyoruz.

Türkiye ye Hangi estetik ameliyatlar için geliniyor ?

Türkiye biraz öncede  bahsettiğim nedenlerden dolayı yurt dışından gelen hastaları oldukça fazladır. Bu ameliyatların en başında saç ekimi gelmektedir.

Saç ekimi yurt dışına nazaran daha kaliteli ve ucuza türkiye de yapılmaktadır. Saç ekimi konusunda türkiye son 5 yılda büyük bir atağa geçmiştir. Kulalnılan teknikler doktor kalitesi ve gelişime açık yapısıyla türkiye saç ekiminde de birçok ülkeyi geride bırakarak baş sıralara oynamaktadır.

Türkiye ye saç ekimi ameliyatı için ingiltere almanya rusya gibi büyük ülkelerden gelen hastaları ağırlamakta ve onlara kaliteli hizmet sunmaktadır. Türkiye saç ekimi operasyonlarının yanında burun estetiği liposuction meme estetiği gibi önde gelen estetik ameliyatlarda da başı çekmetedir.

Türkiye de estetik cerrahi alanın gelişmesinde toplumsak gelişmede önemli ölçüde yer almaktadır. Ör vermek gerekirse erkeklerin estetik ameliyat olmalarında bazı sıkıntılar olabiliryordu.

erkek adam estetik olur mu kelimesi gibi erkeklerin estetik olması aslında utanç verici bişey olduğuna dair bir önyargı vardı.

Estetik cerrahi nin aslında kadınlar için olduğu ve estetik olan erkeklerin aslında kadınlara özendiği gibi toplumda öyle bir izlenim olabiliyordu.

Türkiye de artık estetik cerrahi erkekler içinde rahatlıkla uygulanabiliyor. Örneğin erkeklerin en sık oladuğu ameliyatları şöyle sıralayabiliriz.

 • Jinekomasti ( erkeklerde aşırı meme büyümesi tedavisi )
 • Burun estetiği
 • Kulak estetiği
 • Liposuction
 • Kol germe
 • Yüz estetiği
 • Gıdı estetiği

ve daha başka onlarca estetik müdehaleyi artık erkekler daha rahat bir şekilde olabiliyorlar.

Türkiye de erkeklerinde bu işlemleri rahatlıkla olması estetik cerrahinin gelişiminde faydalar sağlamakta.

Aslında erkeklerin estetik cerrahi alanından toplumsal baskıyla itilmesinin sebeplerine inersek, erkeklerin daha ataerkin olarak yetişmeleri, ve kadınların ağırlıklı yaptıkları ameliyatların nasıl olur da erkeklerinde yapması veya “bakım yapmak güzel olamak kadınların işi ” gibi tabirlerin toplumun zihnine yerleşmesiyle oluşan mutlak yarğılardır.

Türkiye de estetik cerrahi ücretlendirilmesi nasıl oluyor ?

Türkiye de estetik cerrahi fiyatları hakkında ortalama bir aralık vardır. Fakat estetik cerrahi fiyatları doktorun ve hastanenin politikalarıyla belirleniyor çoğu kez. Doktor emeğinin karşılığını aslında kendi belirliyor. Tabiki bu aralığı belirlerken piyasa şartlarını gözardı etmeden yapıyor. Piayasın çok üstünde olmak bir yanlış ise , piyasanın çok altında kalmak ta bir yanlıştır.

Türkiye de estetik cerrahi alanında da birçok gelişme mevcuttur. Bunların en başında kısa bir süre önce gündeme gelen uzul yani ör ayak nakli ve yüz naklidir.

Yüz değiştirme ameliyatları da artık türkiye de yapılmaktadır. Kişi yüzünü tamamen değiştirebilir ve bambaşka bir insan olabilir. Tabiki bu operasyon da kendine özgü riskler de taşır.

Tabiki burda konumuz türkiye de estetik cerrahi olduğununda kompikasyonlara risklere girmiyeceğim. Burda bahsetmemiz gereken yüz nakli ve kişinin yüzünün tamamen değişmesidir.

Yüz nakli ameliyatları bu aralar gündemde ve artık yapılabildiğini az çok tahmin ediyorz. Bazı rivayetlere göre ise bu ameliyatların yüz değiştirme ameliyatlarının daha önceden aslında yapıldığu yönündedir.

Ne kadar gerçeklik payı olduğu hakkında hiçbir fikrim yok.

Ama şunu biliyorum ki türkiye de estetik cerrahi alanında dünya da küçümsenemeyecek kadar iyi olduğumuz. Ve ayrıca bizlerin yani türklerin isteyipte yapamayacakları birşey olduğuna da inanmıyorum.

Türk insanın bu tarz konular her zaman ilgisini çekmiştir. Türkiye de aslında estetik cerrahinin gelişmesinin bir nedeni de türk insanı içinde ki bitmez tükenmez merak. Bu merak duygusu kaybetmediğimiz sürece sadece estetik cerrahi alanında değil birçok alanda da başarılı olacağımıza inanıyorum.

Türkiye de estetik cerrahi Hastaneleri

Türkiye de sadece estetik cerrahi alanında hizmet veren birçok hastane vardır. Bunlar tepeden tırnağa tüm estetik ameliyatları yapacak donanıma sahip kuruluşlardır. Ama bilmiyorum ki her estetik ameliyat olmak isteyen bu merkezlere gitsin diyebiliyim. Türkiye de estetik ameliyatları esteitk cerrahlar yani doktorlar yapıyor.

Kısacası kuruluş ne kadar gösterişli konforlu kaliteli olsun, masaya yattığınızda cerrah ile başbaşasınızdır. Sonuçta bence estetik ameliyat olmak isteyen kimse ilk başta ameliyatı yapacak olan doktoru araştırmalı ve onun referanslarını özğeçmişini mutlaka değerlendirmelidir.

Bu benim estetik ameliyat olmak isteyen hastalara nacizane tavsiyemdir.

Türkiye de estetik merkezlerinin olması bence türkiye için çok faydalıdır. Bu estetik hastaneleri türkiye nin bu işte kurumsal kimliğini bence ortaya çıkarmaktadır. Bu merkezler ne kadar büyürse kalitesi ne kadar artarsa bu durumdan türkiye de kazanacaktır.

Türkiye de En Çok Uygulanan Estetik Cerrahi ameliyatları

Türkiye de karma olarak yani kadın ve erkeği aynı değerlendirmenin içine alarak bir ortalama çıkartırsak eğer, türkiye de en çok burun estetiği ameliyatları yapılmaktadır.

Burun estetiği ameliyatları hem burunu şekillendirmek hemde nefes darlığı çeken hastaların da konuyla ilgili sıkıntılarını gidermek için yapılır.

Bundan başka kepçe kulak estetigi meme ameliyatları şeklinde devam eden estetik ameliyatlar vardır.

Türkiye de estetik cerrahinin ödemelerinin devlet tarafından karşılanması

Türkiye de estetik ameliyatların bazılarını devlet karşılamaktadır. Devletin burda felsefesi hayatını devam ettirmesinde zorluk yaşayacağı ameliyatları yani zorunlu olması gereken ameliyatları devlet kendi bünyesinde ssk bağ-kur ve emekli sandığı gibi kurumları aracılığı ile karşılar. Gerçi artık hepsi toplanarak sgk yı oluşturarak tek çatı altında toplandılar.

Devletin karşıladığı ameliyatlara örnek vermek gerekirse, devlet vücudunda derin yarıklar oluşan bir hastanın estetik cerrah tarafından cilt estetiği uygulamaları yapmasını uygun görür. Aynı şekilde kaza sonucu burnu kopan kırılan veya parmağı kopan bir insanın plastik cerrahi yardımı ile bu ameliyatları olmasına olanak tanır.

Dediğim gibi devlet bu ameliyatları karşılar ama bu ameliyatlar sgk ile anlaşması olan hastanelerde çalışan estetik cerrahlar tarafından gerçekleştirilebilir. Freelance çalışan bir estetik cerrahı ın böyle bir olanağı yoktur.

Yukarıda belirtiğimiz gibi türkiye de estetik cerrahi birçok nedenden dolayı gelişmiş ve gelişmektedir. Türkiye de estetik cerrahinin gelişmesinin türkiye için de bizler içinde önemli bir gurur kaynağı olduğunu unutmayalım.

Referanslar :

//www.ctf.edu.tr

//www.nmr.mgh.harvard.edu

Makalemizi Değerlendirin

Bu yazıya oy vermek ister misiniz? Loading…

Источник: //www.alimezdegi.com/turkiye-de-estetik-cerrahi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi