Estetik hurafeleri nelerdir? Botokstan slikona doğrular ve yanlışlar..

içerik

Botoks ve Kırışıklık Tedavisi

Estetik hurafeleri nelerdir? Botokstan slikona doğrular ve yanlışlar..

Botoks (Botulinum toksini), Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir çeşit toksindir. Botoksun, yani bu iyi huylu toksinin, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinirler ile hedef organı arasındaki iletimi durduran bir etki mekanizması vardır.

Botoks uygulaması sonucu sinir iletiminin durması, verilen emirin yerine getirilememesi, sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlamaktadır.

Laboratuvar ortamında da üretilebilinen botoks-botox uzun yıllar medikal tıpta değişik tedavi ve hastalıklarda kullanılmış olup günümüzde estetik ve kozmetik amaçlı uygulamalar sınıfında oldukça popüler hale gelmiştir.

Botoks’un etki mekanizmasından tıpta birçok alanda yararlanılmaktadır. Plastik cerrahi  ve kozmetik alanında ise genellikle mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan yüzdeki mimik kırışıklıkları, çizgileri azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile kullanılır. 

Son yıllarda ABD den gelen istatistiki veriler; botoks (bt-x) uygulamasının en fazla yapılan, yine en fazla uygulamada artış gösteren medikal estetik tedavisi olduğunu göstermiştir. Ülkemizde de aynı yönlü veriler bulunmaktadır. Hala bazı insanlar botoksun adını hiç duymamış bile olsa, bu durum çok hızlı bir şekilde azalmaktadır.  

Botoks ile Kırışıklıklardan ve Çizgilerden Kurtulun

Yüzümüzdeki bizi rahatasız eden yaşlılık çizgileri ve kırışıklıklardan ameliyatsız kurtulmanın en kolay yöntemi olan botoks, 15 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kozmetikte kullanıma girmiştir.

Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışması, genetik faktörler, alışkanlıklar, kasların üzerini örten deri üzerindeki kıvrımları belirgin hale getirir ve böylece yüzdeki dinamik çizgilenmeler yani kırışıklıklar ortaya çıkar.

En sık ortaya çıkan dinamik çizgiler, alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın, dudak üstü ve göz kenarlarındaki çizgiler kişiye daha yaşlı bir görünüm, kaşlar arasındaki çizgiler ise kişiye çatık kaşlı, kızgın bir bakış ifadesi verir.

Yüzdeki bu dinamik kaslara botoks uygulaması yapılarak mimik kasların etkinliği azaltılır, botox yapılması ile sinir kas iletimi blokajı, kas gücü ve harket kabiliyetinde azalma, kasları saran derinin, dinamik hareketler ile katlanmasını ve bunun oluşturduğu çizgi-kırışıklıkları da azaltır. Bu sayede yaşlı, yorgun ve sinirli göükebilen yüz şeklinde de belirgin bir iyileşme sağlanır. 

Kozmetik ile uğraşan hekimler yaşlılık kırışıklıkların deri altında yer alan kasların kasılması sonucu derinin çekilmesiyle oluştuğunu söylemektedir. Botoks sonrası bu kasların gevşemesi sonucunda kırışıklıklar azalır veya tamamiyle ortadan kalkar.

Botoks En Sık Hangi Bölgelere Uygulanır

Botoks tedavisine en iyi cevap veren kırışıklıklıklar alın çizgileri, göz etrafı kırışıklıkları, dudak üstü sigara çizgilerinde ve kaşların arasındaki kırışıklıklardır.

Botoks ayrıca gülme çizgileri, boyun ve çene kırışıklıklarının tedavisinde, dudak köşesinin kaldırılmasında, boyundaki platismal bant denilen durumlarda da kullanılabilir.

 Botoks uygulmalarını bazen estetik dolgu maddeleri ile kombine edebilmekteyiz. 

Alın Botoksu:Alın bölgesi yüzdeki kırışıklıkları ve mimikleri en fazla gösteren alanlardan biridir. Buradaki yatay kırışıklıklar alın botoksu uygulamasıyla düzelmektedir.

Alın bölgesi botoksu uygulaması yapılırken, kaşların ve göz kapakların durumu dikkate alınır. Bazen kaş kaldırma botoksu ile kombine edilmelidir.

Alın botoksu sıklıkla kaş arası botoksuyla birlikte uygulanır.

Kaş Arası Botoksu: Kaş arası bölgesi; firavun çizgileri, aslan çizgileri olarak da adlandırılan, kişiyi oldukça sert ve yaşlı gösteren mimik çizgilerdir. Kaş arası botoksu ile bu kırışıklıklar düzeltilebilmektedir. Bazen kaş arası çizgileri oldukça derin olmaktadır, bu durumda ise dolgu ve botoks uygulaması birlikte yapılabilir.

Göz Çevresi Botoksu: Kaz ayakları botoksu olarak da bilinir. Özellikle güldüğümüz zaman göz çevresinde oluşan kırışıklıklar göz çevresi botoksu ile düzeltilebilir. Bu uygulamayla göz torbaları, göz altları ve göz çukurları düzelmez.

Dudak Botoksu: Dudak üstündeki sigara çizgilerine etki eden bir botox uygulamasıdır. Dudak botoksu dudağa hacim kazandırmaz, dudağı şişirmez. Sadece kırışıklıkları düzeltir. Dudak botoksu uygulaması, diğer botoks uygulamalarından farklılık gösterir.

Çene Botoksu: Çene ucunun kırışıklıklarında çene botoksu uygulanır. Aynı zamanda alt dudak köşelerini aşağı çeken kasları bloke ederek dudak köşeleri de yukarı alınabilir.

Boyun Botoksu: Boyun bölgesinde bulunan 2 adet dikey kas grubu boyun botoksu ile düzeltilebilir. Bu kasların gevşemesi özellikle dikey durumda bulunan “ hindi-turkey boyun” görünümü ortadan kalıdırılır. Boyun bölgesine yapılan botox miktarı, diğer alanlara göre daha fazladır. Bu uygulama boyunun gerilmesine, yağların gitmesine ya da sarkmanın düzeltilmesine yardımcı olmaz.

Burun Botoksu: Ameliyatsız burun estetiği denilince anlaşılması gereken, botoks ile burun ucunun kaldırılması ve dolgu maddesi kullanılarak burun kemerinin kamufle edilmesi dir. Burun ucu botoksu ile özellikle gülerken aşağı inen burun ucu düzeltilmiş olur. Bunun haricinde burun üst kısmındaki mimik çizgileri buruna botox uygulaması yapılarak düzeltilebilir.

Gülüş Botoksu- Diş Eti Botoksu: Özellikle üst çene problemi olan hastalarda güldükleri zaman diş etleri çok fazla gözükebilmektedir. Diş eti botoksuyla bu problem kamufle edilebilmektedir.

Migren Botoksu: Özellikle başın ön kısmından kaynaklanan migren ağrıları, bu bölgeye yapılan migren botoksu ile düzeltilebilir. Botoxun kasları gevşetmesiyle, sıkışan sinirler rahatlar ve hasta 6 aylık dönem içinde migren ağrıları hissetmez. Yani ağrıyı oluşmadan engellemiş olur.

Botoks ile Kaşlarda Değişiklik Yaplabilir

Yüz bölgesi mimik çizgileri haricinde botoksun kaş ve çevresiyle ilgili de etkileri bulunmaktadır. Kaşların düşük olması kişiyi olduğundan daha yaşlı, kimi zamanda daha kızgın gösterir.

İşte kaşları aşağı doğru çeken kas gruplarının botoks ile bloke edilmesiyle kaşlar kenarlarından bir miktar kalkar ve daha etkileyici bir duruş alır.

Kaş kaldırma botoksu cerrahiye alternatif değildir, diğer botoks uygulamalarıyla koombine edilerek yapılabilmektedir. Oldukça doğal bir şekilde kaş kaldırma botoksu yapılabilmektedir.

Ucuz Sahte Markalı Botoksdan Kaçının

Botoksla ilgili en önemli konulardan biri özellikle orjinal marka ve belkide daha önemlisi uygun dozajlarda kullanılmasıdır. Piyasada orjinal Allergan marka Botoks ve İngiliz Dysport orjinal botoks olarak sayılmaktadır.

Ben iyi bir doktorun böyle bir şey kullanacağına ihtimal vermemekteyim ancak yinede botoks konusunda dikkatli olmamız gerekir. Bunun haricinde çok çeşitli uzakdoğu ve Çin malı Botokslar bulunmaktadır.

Hastaların mutlaka çok ucuz ve farklı botox markalarında kaçınması gerekir.

Botoks Etki Süresi Ne Kadardır?

Botoks geçici bir uygulama olup, botoksun etki süresi kişilerdeki kırışıklık yoğunluğu ve kas gücü farkına bağlı değişiklik gösterse ortalama 4 aydan 6 aya kadar sürebilmektedir.

Ayrıca uygulama sıklığı ile bu süre daha da uzayabilmektedir.

Bilinmesi gereken diğer bir nokta botoks etkisi geçtikten sonra uygulama öncesi duruma dönüleceği ve hiçbir şekilde daha kötü bir durumun oluşmayacağıdır.

Her Uygulanan Botoksun Etkisi Farklı Olabilir mi?

Bazen hastalar daha önce yaptırdıkları botokslar arasında ya da farklı klinik ve merkezlerde yapılan botoks arasında fark yaşarlar.

Bunun en önemli nedeni botoksun açıldığı zaman, hızlı bir şekilde kullanılması, buzdolabında uzun süreler bekletilmemesi gerekliliğindendir. Beklemiş botoksun etkisi azalmaktadır.

Bu yüzden botoksun çok fazla yapıldığı merkezleri tercih etmek gerekmektedir. Aşırı sulanmış, ya da dolapta beklemiş botoks uygulandığında çok daha hızlı etkisi geçecektir.

Bazen botoks uygulaması sonrası hastalar istediği sonucu elde edemeyebilir, bazen .ok aceleci davranıp etkisini göstermediğini düşünebilirler.

Botoks etkisi 15 gün sonra tam olarak yerleştiği için eğer hastanın botoksuyla ilgili bir eksiklik ya da sıkıntısı varsa bu süreyi beklemesi gerekmektedir. 15 gün sonra minik botox rütuşları sorunu düzeltir.

Ancak hiç bir zaman 2-3 ay sonra botoks için gelip de rütuş yapılmaz.

Botoksun Yan Etkileri Nelerdir?

Kalıcı olmamakla birlikte geçici botoks yan etkileri olabilir.

Botoks uygulamaları çok uzun zamandır yapılmakta olup bugüne kadar ciddi bir yan etki resmi olarak yayınlanmamış olmakla birlikte uygun olmayan doz ve yanlış uygulamalarla istenmeyen ve fakat kesinlikle hiçbir şey yapılmasa dahi geçici yan etkiler olabilmektedir.

Botox toksini vücuda zarar vermeyecek dozlarda uygulandığından, uygulaması oldukça güvenli, yan etkileri ise yok denecek kadar azdır. En sık yan etki ki botoksa özel değil iğneye ve enjeksiyona özel bir durum olan küçük morarmalardır.

Yan etki olarak sayılabilecek bir başka durum ise göz kapaklarında ve kaşlarda olabilecek yığılmalardır. Bu durum derinin kas kitlesi üzerinde etkisinin azalması sonucu oluşur, genelde 1 ayda kendiliğinden geçer. Bazen göz kapağında tek taraflı düşmeler için göz damlası gerekebilir. Ayrıca uygulamalar sonucunda düzeltme uygulaması ile giderilebilen asimetrik kaş kalkmaları görülebilmektedir.

Botoks Felç mi Eder?

Botoksun etkisi kalıcı değildir, ortalama 6 ay kadar sürer. Dolayısıyla kalıcı bir felçten söz etmek mümkün değildir. Bu etki istediğimiz bir etkidir. Mekanizmasında ise kasa verilen iletiyi geçici bir süre durdurur. Bu sayede mimik kaslarımızı yeteri kadar hareket ettiremeyip oynatamayız ve buradaki kırışıklıklar silinir.

Botoks ve İfadesiz Yüz?

Botoks uygulaması yapıldığında ifade kaybolmaz, tam tersi gereksiz mimik ve kırışıklıklardan kurtulursunuz. Bazen çok katı yapılan botoks ile kasları çok az oynatabilirsiniz, bu durum belli bir zamanda azalmaktadır.

Bazı hastalar bu durumu tercih ederken bazıları ise doğal uygulamaları tercih etmektedir. Yine tüm kasların botoxla blokajı yerine bazı kasların blokajı ifadesiz yüz oluşmasını zaten engellemektedir.

Ben kişisel olarak hastanın yüz ifadesinde değişiklik yaratmayan ancak kırışıklıkların düzeldiği botoks uygulamaları tercih ediyorum.

Botoks Fiyatları Neye Göre Değişir?

Botoks fiyatları, botoksun uygulanacağı alan sayısına göre değişmektedir. Örneğin sadece kaş arası botoks uygulaması fiyatı ile kaş arası göz çevresi botoks fiyatı farklı olacaktır. Kırışıklık tedavisinde ki botoks fiyatları her hasta için uygulama yapılacak alan sayısına göre hesaplanır.

Yine terleme tedavisinde kullanılan botoks fiyatı yüze göre değişiklik gösterir. Koltuk altı terleme botoks fiyatı ile el terleme botox fiyatı farklılık gösterbilir.

Tabii her botoks merkezinin fiyatı ücreti de farklı olacaktır. Çok ucuz botoks fiyatları etkisi az olan, beklemiş, aşırı sulanmış botoksa işaret edebilir. Bu durumda çok botoks hastası olmayan, botoks uygulaması yapılmayan merkezlerde olmaktadır.

Botoks 2019 fiyatları; diğer medikal estetik uygulama fiyatları ile karşılaştırıldığında oldukça uygundur, genel olarak dolgu fiyatları, lazer ücretleri daha yüksek olabilmektedir. Hasta açısından botoks fiyatlarının nispeten daha kabul edilebilir olması, ancak etkinliğinin çok yüksek olması, botoks uygulamasını oldukça “cost effective” bir uygulama haline getirmiştir.  

Kliniğimizde botoks uygulamasına gelirken yanınızda başka bir kişiye ihtiyacınız yoktur. Bazı klinikler botoks uygulaması sırasında en az 2 kişi olmasını talep ederler.

Bu durum bizim kliniğimiz için geçerli değildir, dolayısıyla sadece bir alan bile yaptıracaksanız botoks için müracaat edebilirsiniz, size uygulanacak fiyat sizin istediğiniz alan için oluşturulacak, tüm flakon fiyatı uygulanmayacaktır.

 Güncel dönem 2016 yılı botoks fiyatları için telefon ile ulaşabilir, form doldurarak fiyatını öğrenebilirsiniz.

Источник: //www.miaplastestetik.com/istanbul-botoks-fiyatlari.php

Botoks uygulaması hakkında doğru bilinen yanlışlar

Estetik hurafeleri nelerdir? Botokstan slikona doğrular ve yanlışlar..

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr.

Bülent Cihantimur botoks hakkında en fazla merak edilen ve hatalı olarak bilinen konulara değindi: Kliniklerime gelen hastalarımın botoks hakkında merak ettiği konular ve sordukları sorular, bende uygulamanın bazı kesimler tarafından yanlış anlaşıldığı izlenimini doğuruyor.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, 19. yüzyıldan beri kullanılan ve asıl adı botuninum olan bir bakteridir. Botoks ismi ise, bir üretici firmanın ismidir. Daha rahat söylendiği için jenerik markalar gibi botoks olarak kullanıyoruz.

Yaklaşık 30 yıldır özellikle yüzde beliren çizgileri ortadan kaldırmak amacıyla estetik uygulamalarda ve farklı hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Botoks, kaslarda bulunan sinir hücrelerini bloke eder. Bu bloklama işlemi hücreler arasındaki sinyali engeller.

Zaman geçtikçe hücreler yenilendiği için botoksun etkisinden kurtularak, tekrar sinir hücrelerinin sinyalleri almaya başlarlar. Dolayısıyla botoksun etkinliğini kaybetme süresi, uygulama yerine göre değişir. Şimdi gelelim botoks hakkında doğru bilinen yanlışlara:

Botoks uygulaması uzun süren bir işlemdir

Hayır, botoks uzun süren bir işlem değildir, aksine eğer eli pratik ve işin uzmanı bir doktor tarafından yapılıyorsa en fazla 15 dakika içinde tamamlanan bir uygulamadır.

Henüz ince çizgilerim var. Botoks uygulaması bana uygun değil.

Sanılanın aksine, kırışıklıklar yer etmeden uygulamanın yapılması çok daha verimli sonuçların alınmasını sağlar.

Botoks çok acı veren bir işlemdir

Hayır, uygulamanın acı vermediğini söyleyenlerin sayısı %99 oranındadır. Oldukça ağrısız bir işlemdir zaten enjeksiyon ucu çok ince yapılıdır.

Botoks ve dolgu aynı işe yarar

Hayır, medikal dolgular ve botoks bambaşka uygulamalardır. Dolgular mevcut hacim azalmasına yönelik enjeksiyonlardır. Botoks ise kas aktiviteleri sonucu oluşan kırışıklıkları düzeltir yani dinamik, hareket kaynaklı kırışıklıklarda kullanılır. Hacim kaybından dolayı oluşan kırışıklıklar ise dolgu ile düzeltilebilir.

Hem dolgu, hem botoks eş zamanlı yapılmaz

Hayır, yapılabilir. Hatta yeni trend, mevcut kırışıklıkların hem dinamik, hem de statik kaynaklı oluşumlarını tespit ettikten sonra, kombine tedavi uygulamasıdır.

Botoksun çok fazla yan etkisi vardır

Eğer botoks uygulaması, işin uzmanı ve anatomi bilgisi olan bir doktor tarafından yapılırsa, yan etkisiyle karşılaşma riskiniz çok çok azdır. Doğru doz, doğru yer, doğru katman ve doğru protokol botoksun risklerini sıfırlar.

Botoks insan sağlığına son derece zararlı

Botoksun bedende toksik etki yaratması, yapılan doz oranıyla doğru orantılıdır. Bu her şey de geçerlidir. Her şeyin aşırı dozu bedene zarar verir. Bu sebeple doğru dozlama ile yapılan uygulamadan korkmanıza gerek yok.

Botoks yaptırdıktan sonra, etkisi geçince, cilt eskisinden daha fazla kırışık hale gelir

Hayır, eskisinden kötüye girmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat botoksun etkisi geçtiğinde tekrar tekrar uygulama yaptırırsanız normal yaşanma sürecini durdurur, çizgilerin hiç yer etmemesini sağlamış olursunuz. Aslında tam manasıyla bir koruma tekniğidir. Tekrarlayan tedavi döngüleri, sonuçları hep çok daha iyiye götürür.

Botoks yaptırdıktan sonra, sonucu beğenmezsem depresyona gireceğimden korkuyorum

Öncelikle hatırlatmakta fayda var, botoks geçici bir işlemdir. Eğer uzman ellerde yaptırmadığınız için kötü bir sonuç aldığınız uygulama ile karşı karşıyaysanız, sürecin geçici olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Eğer düzgün bir uygulama yapıldıysa, mevcut depresyon tedavinize de katkı sağlayacağı inancındayım zira uygulama pozitif yüz ifadesi sağlar. Çevrenizdeki insanların çok iyi göründüğünüzü söylemeleri de sizi mutlu edecektir.

Depresif ruh halinizi yumuşatacaktır.

Botoksun etkinliği çok az sürüyor

En başta da belirttiğim gibi: Botoks, kaslarda bulunan sinir hücrelerini bloke eder. Bu bloklama işlemi hücreler arasındaki sinyali engeller.

Zaman geçtikçe hücreler yenilendiği için botoksun etkisinden kurtularak, tekrar sinir hücrelerinin sinyalleri almaya başlarlar. Dolayısıyla botoksun etkinliğini kaybetme süresi, uygulama yerine göre değişir.

Ortalama 5-6 ay süren bir etkinliği vardır ama dediğim gibi yapılan bölgeye göre değişkenlik arz eder

Her ay botoks yaptırmak gerekiyormuş

Hayır. Zaten her ay botoks yaptırırsanız vücudunuz antikor üreterek botoksun etkisini geçirir. En az 10 hafta arayla yapılması gerekir. Fakat işin ehli, bir doktor uygulamayı yaptıysa, süre çok daha uzun olacaktır

‘Botoks’ nedir? Uygulama alanları nelerdir?

Источник: //indigodergisi.com/2017/02/botoks-uygulamasi-hakkinda-dogru-bilinen-yanlislar/

Botoks Nedir? Neden ve nasıl yapılır? Botox tehli midir?

Estetik hurafeleri nelerdir? Botokstan slikona doğrular ve yanlışlar..

İlk olarak göz tembelliği, blefarospazm (göz kapaklarını düzgün bir şekilde hareket ettirememe), servikal distoni tedavisinde kullanılmıştır.

2002 yılına gelindiğinde gözler arasındaki alanda kaş çatmalarının yol açtığı kırışıklık görünümünü iyileştirmek amacıyla kullanılmaya başlanmıştır.

2004 yılında aşırı terlemenin 2010 yılında baş ağrısının tedavisinde kullanımı uygun görülmüştür.

Botoks neden yapılır?

Yaşlanmayla birlikte yüzümüzde belirginleşen, mimik kaslarının kasılması sonrasında oluşan kırışıklıklar ve çizgiler, botoksla giderilebilir.

Botoksun uygulandığı bölgede mimik kaslarına sinirlerden iletilen, kasların kasılmasına neden olan sinyaller geçici bir süreliğine felç olur. Kas hücrelerinin kasılması önlenir ve kaslardaki sertleşme miktarı en aza indirgenir.

Aynı zamanda anormal kas kasılmaları da durur. Bunun sonucunda yüz kaslarının bir süreliğine gevşemesi, kırışıklık ve ince çizgi oluşumunun durması sağlanır.

Botokstan kozmetik alan dışında tıp alanında da yararlanılmaktadır. Servikal distoni, hiperhidroz, kronik migren, mesane disfonksiyonu, göz tembelliği ve göz seğirmesi gibi pek çok hastalığın tedavisinde botoksun kullanılması mümkündür.

Botoks işleminde, botulinum toksini seyreltildikten sonra direk olarak nöromusküler dokuya enjekte edilir. Enjeksiyon işleminden ortalama 20 dakika öncesinde bölgeye lokal anestezi kremi sürülür.

Uygulama bölgesi temizlendikten sonra toksin, ince uçlu iğneler yardımıyla bölgedeki kasların içine ufak dozlarda enjekte edilir. İşlem, ortalama 15 dakika sürer. Kas dokuya enjekte edilen botulinum toksini, ortalama 24-72 saat sonrasında etkisini göstermeye başlar.

Bazen nadir de olsa bu süre 5 ya da 7 güne kadar uzayabilir.

Botoks işlemini mutlaka uzman bir merkezde yaptırın

Botoks yaptırmak tehli midir?

Botulinum toksini, dünyadaki en zehirli maddelerden biridir. Yanlış uygulamalar doğrultusunda solunum yetmezliği ve ölüme neden olabilen botulinum toksini, aynı zamanda oldukça başarılı bir proteindir. Botoks esnasında bu toksin oldukça küçük dozlarda kullanılmaktadır.

İşlem sırasında kullanılan enjekte edilebilir maddelerin mutlaka FDA standartlarına uygun bir şekilde hazırlanmış olmaları ve uygulamanın uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tecrübesiz bir doktor tarafından hastaya yüksek dozda Botulinum toksini enjekte edilmesi, hastanın ölümcül sonuçlara ve pek çok yan etkiye maruz kalmasına neden olabilir.

Labioplasti nedir? Labiaplasty ameliyatı nasıl yapılır, tehli midir?

 • Enjeksiyon bölgesinde hafif ağrı, kızarıklık, morarma ya da ödem
 • Baş ağrısı ve uyuşma hissi
 • Hafif mide bulantısı,
 • Yakın kaslarda geçici felç
 • Yutma zorluğu
 • Boyun zayıflığı
 • Grip benzeri belirtiler
 • Safra kesesi işlev bozuklukları
 • Kurdeşen, Ateş, Titreme
 • Hırıltı, ağız kuruması
 • Çift görme ya da görme duyusunda azalma
 • Kanama, Şişme
 • Alt göz kapağı kaslarında zayıflık
 • Vücut genelinde kas zayıflığı
 • Konuşma problemleri

Yukarıdaki yan etkiler, botoksun nereye yapıldığına bağlı olarak da değişiklik gösterebilir. Örneğin, göz bölgesine yapılan işlem sonrası kişi, sarkık göz kapakları, gözlerde kuruluk ile karşılaşabilir.

Ağız çevresine yapılan enjeksiyonlar, çarpık bir gülümsemeyi beraberinde getirebilir. Yukarıdaki yan etkiler, genellikle geçicidir ve herhangi bir müdahale gerektirmeksizin kendiliğinden kaybolurlar.

Ancak göz kapaklarındaki sarkmanın ve asimetrinin iyileşmesi, birkaç haftayı bulabilir.

UYARI:Nefes almada zorluk çekme, konuşma zorluğu, yutma güçlüğü, mesane kontrol kaybı (idrar kaçırma), görüş problemleri gibi ciddi yan etkilerle karşılaşmanız durumunda vakit kaybetmeksizin size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmelisiniz!

Botoks sonrasında olabilecek sakıncalar ve sorunlar

Botoksun, alanında uzman estetik cerrahlar tarafından yapılması gerekir. Enjeksiyon sonrası yan etkiler, genelde kısa bir sürede kendiliğinden geçerler. Ancak botoksun etki süresinin maksimum 6 ay olması, hastaların botokstan düzenli olarak yararlanmasına neden olmaktadır.

Yapılan pek çok araştırmaya göre cilde uygulanan 10. ve 11. enjeksiyonlara kadar, herhangi uzun süreli bir yan etki görülmez. Aksine kozmetik amaçlı uygulamalarda işlemlerden daha kalıcı sonuçlar alınmasına olanak tanır. Ancak 11.

enjeksiyon sonrasında bazı hastalarda kalp çarpıntısı, mide bulantısı, boyun zayıflığı, çiğneme zorluğu, vücutta genel bir güçsüzlük ve zayıflık görülmüştür.

Botoksun uzun vadede yol açabileceği yan etkilere yönelik günümüzde pek çok araştırma yapılmaya devam etmektedir.

Kimler botoks yaptırmamalı?

 • Belirli kas hastalıkları bulunan kişiler
 • Emziren anneler (Botulinum toksini, süt yoluyla bebeğe geçebilir)
 • Hamile kadınlar botoks yaptırmamalıdır.

Botoks nerelere uygulanır?

 • Yüzde kırışıklık ve ince çizgilerin yoğun olduğu tüm bölgelere
 • Yaşlanmayla birlikte boyunda beliren dikey çizgilere
 • Ağız çevresine
 • Çene ve burun ucuna

Çene ucuna yaptırılan enjeksiyon ile kadınlardaki kare yüz şekli üçgen ve kalp yüz şekline yaklaştırılır. Bu sayede yüzde simetrik bir görünüm elde edilebilir.

Nefertiti botoks olarak isimlendirilen işlem ile çene ve boyun çizgileri giderilir. Mısır kraliçesi Nefertiti’den ismini alan bu yöntem, sarkık olan boyun ve çene hattını toparlamayı ve gerginleştirmeyi amaçlar.

Erkeklere yapılan botoks işlemlerine ise brotoks ismi verilir. Brotoks, erkeklerde daha çok alın bölgesine uygulanır. Brotoks enjeksiyonu ile kırışıklıklar azaltılır. Alın bölgesi yatay kırışıklıklarının yanı sıra gözaltı torbalarının azaltılması için de brotoks yapılabilir.

Yüz estetiğinde botoks

Botoksla alın çizgileri, boyun kırışıklıkları, üst dudak üstündeki ince çizgiler, yüzde kızgın bir görünüme yol açan kaş arası çizgileri 3-6 ay için önlenebilir.

Göz çevresi botoks

Göz çevresinde kazayağı olarak ifade edilen çizgiler, göz kapağı ile kaşlar arasındaki kırışıklıklar botoksla giderilebilir. Erkekler de göz çevresine botoks yaptırarak, gözaltı torbalarından bir süreliğine kurtulabilirler. Kaş çevresine yapılan botoks ile kaşların daha kalkık görünmesini sağlamak da mümkündür.

Bu botoks şekli, masseter kasını hedef alarak, yüzdeki erkeksi ve sert görünümü önlemeyi hedefler. Bu kasın aşırı büyük olması, kadınlarda kare yüz şeklini beraberinde getirir. Mester botoks ile kare yüz şekli küçültülür. Yuvarlak ya da kare yüz şekline sahip olanlar işlem sonrasında kalp ya da üçgen yüz şekline kavuşabilirler.

Botoksun ömrü ne kadardır?

Botoksun ömrü, kişiden kişiye, botoks yapılan bölgeye, işlem esnasında kullanılan doza göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak botoksun ömrü 4-6 ay arasında değişir. 2. uygulama sonrasında botoksun etkisi de uzar. Botoksun etkilerini daha uzun bir süre göstermesi için kişinin en az 5-6 seans aynı bölgeye botoks yaptırması gerekir.

Botoks, tedavi amacıyla kullanılabilir mi?

Botoks, pek çok hastalığın tedavisinde yararlanılan bir yöntemdir:

Aşırı terlemede botoks

Avuç içi, ayak tabanı ve koltuk altı terlemelerinin tedavisinde botokstan yararlanılır. Uygulama ile ter bezlerine giden sinir uyarısı bloke edilir ve aşırı terleme 6 aylığına önlenebilir.

Migren tedavisinde botoks

Kas spazmları ve migren ağrılarının tedavisinde de botoks, etkilidir. Botulinum toksini, alın, şakak, ense ve boyun bölgesine enjekte edilir. Hasta 4-6 aylığına şiddetli migren ağrılarından kurtulabilir.

Migren nedir? Neden olur? Migrenin belirtileri ve tedavi yöntemleri

Diş gıcırdatma botoks tedavisi

Bilinçsizce dişlerin gıcırdatılması, fiziksel ağrılara ve pek çok diş problemine neden olabilen bir sorundur. Özellikle dişlerini sıkarak uyuyan kişilerde bu soruna daha sık rastlanır.

Çene hareketinden sorumlu Masseter isimli büyük kasa botulinum toksinin enjekte edilmesi ile kaslar güçsüzleştirilir.

Bu sayede diş gıcırdatması nın yol açabileceği komplikasyonlar da geçici bir süreliğinde de olsa önlenebilir.

Bruksizm (diş gıcırdatma) hastalığının etkili tedavi yöntemleri

Başka tedavi alanları:

 • Servikal distoni (boyun kaslarının istemsizce hareketi sonrası boynun bükülmesi)
 • Kas kontraktürleri (serebral parsi gibi nörolojik durumlar)
 • Mesane disfonksiyonu (mesanenin aşırı çalışması sonrası idrar kaçırma)
 • Boyun ve omuz kas spazmları
 • Şaşılık

Dermatologlar, estetik cerrahlar ve medikal estetik uzmanları tarafından botoks yapılabilir. Botoks uygulamasını yapacak olan cerrahın yüz anotamisine ve yüz kaslarının nasıl çalıştığına dair kapsamlı bir bilgiye sahip olması gerekir.

Botoks, kronik migren tedavisinde Türkiye’de de onaylandı!

Botoks fiyatları 2018

Botoks fiyatları üzerinde botoksun çeşidi, hangi bölgelere uygulanacağı ve hangi uzman tarafından yapılacağı belirleyicidir. Bazı klinikler bir arkadaşınızla birlikte gelmenizi önerirler. Böylece 1 tüp 2 kişiye uygulanır ve siz de daha uygun fiyata tedavi olabilirsiniz. Botoks fiyatları 400 ila 1500 TL arasında değişiklik göstermektedir.


Botoks yaptırmak isteyenlere öneriler

Botoks işleminin başarılı olabilmesi için botoks öncesi ve sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı noktaları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Botoks öncesinde E vitamini içeren ilaçlar tüketmeyin.
 • İşlem öncesinde aspirin ya da aspirin türevi olarak bilinen ilaçları kullanmayın. Aksi halde işlem sonrasında cildinizde morarma ve şişlik gibi geçici yan etkiler oluşabilir.
 • Botoks sonrasında kalsiyum içerikli besinler tüketmeyin.
 • İşlem sonrası en az 4 saat boyunca mimik hareketleri yapmayın.
 • İşlem sonrası en az 3 gün süreyle botoks yaptırdığınız yere hafif şekilde masaj yapın
 • Botoks uygulanan bölgenin hijyenine özen gösterin.
 • Botoks yaptırdığınız gün içerisinde spor yapmayın.
 • İşlem sonrası en az 3-4 gün yüz üstü yatmayın.
 • Botoks yaptırdığınız bölgeye soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz.
 • Botoks sonrası 3 gün boyunca havuza girmeyin.
 • Botoks yaptırdığınız gün kuaföre ya da saunaya gitmeyin.

Referanslar: References: 1- Botulinum toxin A (Botox Cosmetic), 2- Botox injections, 3- FDA – Botox guide, 4- Botox injections

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/botoks-nedir-neden-ve-nasil-yapilir-botox-tehlikeli-midir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..