Estetik Sonrası Bunları Tüketin!

Burun Estetiği Neden Yapılır?

Estetik Sonrası Bunları Tüketin!

Burun Estetiği Neden Yapılır?

Burun estetiği pek çok farklı sebeple söz konusu olabilir. Hem sağlık ile ilgili sebepler, hem de estetik sebepler söz konusu olabilir ve buna bağlı olarak burun estetiği yaptırmak istenilebilir. Şekil bozuklukları, nefes almanızı etkileyebilir ya da farklı sağlık problemlerini gündeme getirebilir.

Belki bir kaza sebebi ile burunda hasar ortaya çıkmış olabilir. İşte bu sebepler zorunluluk hali olarak değerlendirilir. Ancak diğer taraftan bir estetik kaygı sebebi ile gerçekleştirilen burun operasyonları da zorunluluk taşır. Şöyle ki, yüzümüzün tam da ortasında yer alan burun, karşımızdakilerin de ilk baktığı noktadır.

Dolayısıyla bizim sosyal yaşamımızı etkileyen bir unsurdur burnumuz. Bu durumda karşımızdakilerde olumlu bir izlenim bırakma isteği, sosyal yaşamımızı ve iş yaşamımızı iyileştirme isteği ön plana çıkıyor. Daha iyi ilişkiler için burun estetiği bir zorunluluk haline gelebilir. Bu sebeple de burun estetiği pek kişi için bir zorunluluk olmaktadır.

Bu yüzden de doktor seçimi büyük bir önem taşıyor. Doğru doktoru bulmak için ise oldukça hassas yaklaşmak gerek. Doktor ile hasta arasındaki iletişimin kuvvetli olması, sonucun da daha güzel olması demektir. Bu şartlar altında gerçekleştirilen operasyonların başarısının çok daha fazla olduğu görülmüştür. Bu yüzdende doktor seçiminde, iletişime büyük önem vermek gerekir.

Cerrahın tecrübesi de önemli bir kriter olacaktır. Bu da yine sonucun daha başarılı olmasında etkilidir. Bu şartlara bağlı kalarak doktorunuzu seçebilir ve süreci başlatabilirsiniz. Doktorunuza beklentilerinizi doğru ve iyi bir şekilde anlatmalısınız. Bunun ardından yapılacak olan incelemeler tahliller sonucunda nihai estetik kararları verilebilir.

Unutmadan belirtmek gerek ki, burun derisi kalın olan kişilerde, estetiğin kendini göstermesi çok daha zor olabilmektedir. Doktorunuz sizi zaten bu konuda bilgilendirecektir.

Detaylı olarak burun estetiği sebeplerine değinecek olursak, burnunuzdan memnun olmamanızın şöyle sebepleri olabilir; burnun uzun olması, yüze oranla çok daha büyük olması, çeşitli çöküntülerin bulunması, burun eğrilikleri, travma ya da kaza sonucu ortaya çıkan çeşitli şekil bozuklukları.

Burun yüzün tam da ortasında yer aldığından bu tür şekil bozukları ciddi birer estetik sorun olarak değerlendiriliyor. Ancak bu tür estetik sebeplerin yanı sıra nefes alamama gibi sağlık problemleri de ameliyat için önemli bir neden teşkil etmektedir.

Özellikle son yıllarda hava kirliliğinin artışı, daha kalabalık şehirlerde yaşamaya başlamamız, oksijenin az olduğu ortamlarda uzun zaman geçirmek ya da burun içi dokularda meydana gelen sorunlar nefes alışının kısıtlanmasına sebep olabilir. Bu durumda ise burun ameliyatı bir gerekliliktir.

Geçmiş yıllarda, burun estetiği ve burun içi ameliyatları iki ayrı ameliyat şeklinde gerçekleştirilse de bugün artık her iki operasyon da tek seansta yapılabiliyor ve bu da hastalar için büyük bir kolaylık demek. Bu sayede hem şekilsel sorunlar ortadan kaldırılıyor, hem de daha iyi nefes alıp verme sağlanabiliyor.

Diğer taraftan bir burun ameliyatının sebebi, önceden yapılmış olan ameliyat olabiliyor. Karmaşık sorunların çözümünde bazen sorun tek bir seansta çözülemeyebilir.

Daha çok revizyon ameliyatları olarak adlandırılan bu operasyonlar ile istenilen burun estetiğinin yapılması ve sağlıklı nefes alış verişinin sağlanması hedeflenir. Sorunun çözümü ve nihai ideal sonucun elde edilmesi için bazı özel durumlarda bu tip birden fazla ameliyat gerekli olabilir.

Bunlar ikinci ya da üçüncü ameliyat daha olabilmektedir. Eğer burundaki şekil bozuklukları ya da nefes alıp vermedeki sıkıntılar, birinci ameliyatta ortadan kaldırılamadıysa, bu kez yapılacak olan ikinci ameliyatın 9 ay ya da 1 yıl kadar sonra gerçekleştirilmesi gerekir.

Çünkü yapılmış olan ilk estetik ameliyat, gerçek sonuçlarını bu süre zarfında gösterecektir. İlk ameliyatın sonuçları netleştikten sonra ise ikinci ameliyatın tarihi ve de içeriği belirlenebilir.

Aksi halde beklemeden yapılan ameliyat doğru sonuçların silinmesine belki de işlerin daha karmaşık bir hal almasına sebep olabilir. Burnun şişlik, ödem ve benzeri ameliyat sonuçlarının tamamen ortadan kalkması, doktorunuzun yapacağı kapsamlı muayene sonrasında ikinci ya da üçüncü ameliyatın detayları görüşülüp, netleştirilebilir.

Burun Ameliyatı Öncesi

Burun estetiği ameliyatları hem lokal anestezi hem de genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Ancak doktorlar genellikle genel anesteziyi tercih edeceklerdir. Ayrıca ameliyat öncesinde mutlaka doktorunuza iletmeniz gereken bazı bilgiler var.

Daha önce geçirilen ameliyatlar, kullanılmış olan ilaçlar, alerji, solunum güçlüğü ya da sigara kullanımı gibi çeşitli bilgiler, ameliyat sürecinde etki yapabileceğinden, mutlaka operasyon öncesinde doktorunuz ile konuşmalı ve bu bilgileri iletmelisiniz. Bu sayede ameliyatınız çok daha başarılı olacaktır.

Bu bilgiler ışığında doktorunuz bazı ilaçların kullanımını durdurmanızı isteyebilir ya da sigaraya ara vermenizi isteyebilir.

Burun Ameliyatı Süreci

Hem anestezi hem de uyandırılma süresi dâhil olmak üzere burun ameliyatları ortalama olarak 1 – 2 saat sürmektedir. Bu ameliyat detaylarına göre değişecektir. Doktorunuz da size ortalama bir süre verebilir. Ameliyatın genel seyri ise burun deliklerinin içinden yapılan kesiler ile başlar.

Burun sırtı, burun ucu ve varsa içi ile ilgili olarak yapılan müdahaleler ile problemler düzeltilir. Ardından burun deliklerine tampon konularak, burun sırtına alçı atel konur. Böylece ameliyat sona ermektedir.

Ayrıca göz kapaklarındaki şişlik ve morluğu minimuma indirme amaçlı olarak göz kapakları flaster ile kapatılabilir.

Burun Ameliyatı Sonrası

1 – 2 saat kadar kısa süreli bir operasyon olan burun estetiği ameliyatının ardından, evinize gidebilirsiniz. Aynı gün içerisinde evinize dönebiliyor olmanız, estetiğin de risksiz yapısını gösteriyor.

Ancak ameliyat sonrasında görebileceğiniz bazı olası durumlar söz konusudur ve bunlar ile ilgili olarak bilgilendirilmiş olmanız gerekir. Bu durumlar, yüzde şişme, burun ağrısı, baş ağrısı, çeşitli kas ağrıları ve halsizlik hissi olabilir.

Doktorunuz çeşitli ilaçlar vererek zaten bu etkileri minimuma indirecektir. Yani mümkün olduğunca sorunsuz bir süreç yaşayacaksınız. Hastaların yapılarına bağlı olarak çeşitli oranlarda gözler etrafında şişlik ya da morluklar görülebilir.

Bu durumun yaşanması ihtimallerden biri olmakla birlikte her hastada söz konusu olmaz. Ameliyat sonrası ilk birkaç günlük süreçte, sırta birkaç yastık konularak uyunması önerilir. Zorunlu ihtiyaçlar dışında düz yatılmamalıdır.

Ayrıca burun deliklerinde tampon olacağından, burundan nefes almak zorlaşabilir. Ağızdan nefes alınarak bu süreci geçirmek gerekir. Bunun yanı sıra tamponlar alındıktan sonra da, ameliyatın sonrası 2 – 4 aylık süreç boyunca, zaman zaman burundan nefes alma güçlükleri yaşanması normaldir.

Son olarak ise burun düzeltme ameliyatı sonrası süreçte kontrollerin ne kadar önemli olduğu konusu üzerinde durmak gerek. Hekimler, adeta bir heykeltıraş gibi burundaki canlı dokulara şekil vermeye çalışırlar. Bu süreçte her şey istenildiği gibi gitmeyebilir.

Bu yüzden de mükemmel bir ameliyat geçirmiş olsanız dahi, kontrollerinizi aksatmamanız gerekir. Doktorunuz yapacağı incelemeler, gerçekleşen mükemmel bir operasyonun dahi sonraki süreçte olası sorunlarını ortaya çıkaracaktır.

Kontrolleri aksattığınızda ise burunda gelişen sorunlar görülemeyebilir. Yaşanan en küçük sorunlar dahi ameliyat sonrasında doktora iletilmeli yani ameliyat sonrasında da iletişim kuvvetli bir şekilde sürmelidir.

İşte tam da bu sebeple burun ameliyatında doktor seçimi ve doktor ile hasta arasındaki iletişimin öneminden çokça bahsedilmektedir.

http://www.tayfunturkaslan.com/

burun ameliyatıburun düzeltmeburun estetiğiburun estetiği fiyatlarıburun estetik fiyat

Источник: https://www.estetikhaber.org/burun-estetigi-neden-yapilir/

Türkan Şoray`ın Estetiksiz Hali ve Estetik Sonrası Muhteşem Değişimi

Estetik Sonrası Bunları Tüketin!

Sinemanın sultanına herkes hayrandır. Ancak herkes gibi o da estetiğin sihirli değneğinden nasibini alan ünlülerden. Türkan Şoraj estetiksiz hali ile sevenlerini şaşırtıyor. İşte ünlü sanatçının muhteşem değişimi…

Tüekan Şoray` ın Estetik Öncesi Hali

Kapkara gözleri, muhteşem gülüşü ve anlamlı bakışlarıyla Türk sinemasının sultanlık tacını kimselere kaptırmayan Türkan Şoray` ın estetiksiz hali görenlerde şok etkisi yaratıyor. Günümüzde sıradanlaşan estetik operasyonlar bir çok ünlü ismin inanılmaz değişimlere uğramasını sağlıyor.

Bunlardan biri de sinemanın sultanı Turkan Soray. Özellikle burun estetiği ve dudak estetiği olan Sorayin değişimi görenleri hayran bırakıyor. Her ünlü gibi o da estetik yaptıran güzeller arasında.

Günümüzde özellikle burun estetiği oldukça popüler ancak yakın geçmişe baktığımızda tıbbın henüz çağ atlamadığı zamanlarda da estetiğin özellikle ünlüler arasında oldukça popüler olduğunu görüyoruz. 

Türkan Şoray da estetik yaptıran ünlüler kervanındaymış meğer. Şoray`ın ameliyatı kaç yaşında olduğu bilinmemekle birlikte 20li yaşlarda olduğu tahmin ediliyor. Burun ameliyatı olarak kemerli burnunu düzelttiren usta sanatçının değişimi göz kamaştırıcı. 

Estetik Öncesi halinde doğal görünümüyle herkesi şaşırtan oyuncu uzun süre estetiksiz olduğunu iddia etmişti. Ancak ortaya çıkan gençlik fotoğraflarında açıkça görülüyor ki burun ve dudak estetiği olmuş kendileri. Çok da iyi olmuş. Geçirdiği operasyonla güzelliğine güzellik katmış ünlü oyuncu. Turkan sorayin estetiksiz hali ortaya çıktıktan sonra yaşadığı değişim görenleri oldukça şaşırttı.

Türkan hanım geçtiğimiz aylarda da göz çevresindeki kırışıklıklara müdahale ettirmiş. Ünlü oyuncunun doktoru estetik cerrah Fikret Çelik canlı yayında küçük bir dokunuşta bulunduğunu itiraf etti. Türkan Şoray`ın doktoru Fikret Çelik canlı yayındaki açıklamasında ”O efsane gözlerin çevresine ufak bir dokunduk. Ama bu bir ameliyat değildi.” şeklinde konuştu.

Türkan Şoray`ın Burun Sorunu ve Estetiği 

Yeşilçam`ın efsane oyuncusu da burun estetiği yaptıran ünlüler kervanında. Burnundaki kemerli görüntüyü yok ettiren güzel oyuncu çok başarılı bir operasyon geçirmiş. Geçirdiği burun estetiği sonucu neredeyse tanınmayacak kadar değiştirmiş usta oyuncuyu.

Yaptırdığı burun operasyonu günümüzde birçok hastanede yapılmaktadır. Kemerli burun operasyonu olan ünlü oyuncunun operasyonu oldukça başarılı sonuçlanmış. Peki kemerli burun operasyonu nasıl yapılır?

Kalın kemikli burun yapısına sahip kişilerde ortaya çıkabilecek olan bir sorundur kemerli burun. Kemerli burna sahip kişlerde burun ucu düşüklüğününde görülmesi olasıdır. Bu durumdan rahatsız olan kişiler basit bir operasyon ile istedikleri burna kavuşabilirler.

Günümüzde bu operasyon ilerleyen teknoloji ile oldukça kolay yapılabilmektedir. Kemik kalınlığı ve kemer kalınlığı hesaplanır ve teknik çizim yollarıyla anatomisi çıkarılır ve operasyon sonrasında nasıl görüneceği belirlenir.

Kemerin ne kadar inceletileceği yüz anatomisine göre belirlenir. Bu işlemde yüzün anotomik yapısının bozulmaması çok önemlidir.

Usta oyuncunun yaptırdığı operasyonun da oldukça başarılı işinin ehli bir hekim tarafından yapıldığı anlaşılıyor. 

Estetik Sonrası Değişimi

Yeşilçam`ın efsanesinin operasyon öncesi fotoğrafını görenler geçirdiği değişime inanamıyor. Oldukça başarılı bir operasyon geçiren usta oyuncu güzelliğiyle 7`den 70`e herkesi büyülüyor. Zamanına göre oldukça iyi sonuçlar elde edilmiş operasyondan geriye bu muhteşem değişim kalıyor. 

Usta oyuncu, 60`lı yıllarda geçirdiği operasyonla kemerli olan burnunu törpületme işlemi yaptırdı. Bu işlem sonrası hayatında yeni bir dönem başladı. Kariyerini de olumlu etkileyen bu değişim oldukça olumlu sonuçlar doğurdu.

Yapılan küçük dokunuşalar bazen kendinizi daha iyi hissetmenizi ve özgüveninizi arttırmayı sağlar. Bu nedenle birçok kişi estetik cerrahların kapısını çalmaktadır. Günümüzde bu kişilerin sayısı oldukça artmıştır.

Ancak geçmiş yıllardan beri tanıdığımız birçok ünlü isim çoktan bu zinciri oluşturmaya başlamıştı. Yeşilçam`ın efsane ismi Türkan Şoray`da bu isimlerden biri.

?

Kaç Yaşında Operasyon Geçirdi?

Tahminen 20 li yaşlarda geçirdiği operasyon sonrası güzelliğine güzellik katmış ve adeta yıldızı parlamıştır.

Kariyerinin en parlak dönemleri belkide bu operasyonlardan sonra yaşadığı değişim sonucu başlamıştır.

Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden biri olan Türkan Şoray, geçirdiği burun operasyonunu uzun yıllar herkesten sakladı. Ancak operasyon öncesi fotoğraflarının basına sızmasıyla estetik gerçeği ortaya çıktı. 

(2 votes, average: 3,00 5)
Loading…

Источник: https://estetikhayat.com/turkan-soray-estetiksiz

Estetik sonrası nelere dikkat etmeli?

Estetik Sonrası Bunları Tüketin!

Estetik operasyondan sonraki iyileşme döneminde dikkat edeceğiniz bazı kurallar hem daha hızlı ayağa kalkmanıza hem de geçirdiğiniz işlemin başarısına katkı sağlıyor…

Cerrahi veya neştersiz operasyon sonrası doktorlar iyileşme döneminde dikkat edilmesi gereken kuralları sıralar. Nasıl evdeki hesap bazen çarşıya uymuyorsa bu iyileşme döneminde sanki en kötüsü hep sizin başınıza gelir. Daha fazla ağrı çekersiniz, arkadaşlarınız üç günde sosyal hayata karışırken sizin tuvalete gidecek haliniz olmaz.

Kurban psikolojisine girmeden önce estetik operasyon sonrası geçireceğiniz nekahat dönemi için tüm hazırlıklarınızı yapın. Böylece hem yara veya dikişlerinizin daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz hem de sosyal hayata çok daha hızlı katılabilirsiniz.

Üstelik vereceğimiz önerilerle doktorunuzun yapmış olduğu işlemin daha iyi sonuç vermesini sağlayabilirsiniz.

Reçeteyi önceden isteyin

Cerrahi bir operasyon geçiriyorsanız muhtemelen doktorunuz size antibiyotik yazacak. Hastaneden çıkmadan önce mutlaka doktorunuzdan reçeteyi isteyin ve ilaçları aldırın. Son gün bandajlarla eve giderken hem eczanelere uğrama fırsatınız olmayabilir hem de doktorunuzun yazdığı ilaç stoklarda olmayabilir.

Cerrahi eldivenler giyin

Karın germe gibi bir operasyon geçirdiyseniz muhtemelen o bölgenize diren takılmıştır. Bu direnlerin boşaltılıp pansumanının yapılması gerekiyor. Siz kendiniz yapmıyorsanız bile size pansuman yapacak kişinin mutlaka steril eldivenler giymesi gerekiyor. Eldivenin yanı sıra evde gazlı bez bulundurmak da işinize yarayacaktır.

Tavuk suyuna çorba tüketin

Özellikle yüz bölgesiyle ilgili bir operasyon geçirenler için çiğnemek zorluk yaratabiliyor. Tavuk suyuna tel şehriyeli çorba bu dönemde vücudunuzun toparlanmasına yardım edecek. Bol limon ekleyerek içebileceğiniz bu çorba için gerekli malzemeleri önceden hazır edin.

Antibiyotik merhem sürün

Özellikle büyük kesili operasyonlardan sonra bu tip merhemler cildi enfekte etmeden iyileşmesine katkı sağlıyor. Eğer dudaklarınıza işlem yapıldıysa bu bölgeye özel merhemler kullanmalısınız.

Jel buz torbaları kullanın

Derin dondurucuda bir süre tuttuktan sonra kullanacağınız bu jel buz torbaları normal buz torbasına göre cildi daha az tahriş ediyor. Hem normal buz torbası gibi akma derdi de yok.

Meyve suyu ve mineral su için

İyileşme döneminde vitamin ve mineral desteği alabilirsiniz. Ekstra ilaç almak yerine bu ihtiyacınızı meyve sularından karşılayabilirsiniz. Zencefilli içecekleri de bu dönemde tüketmeniz öneriliyor.

Bol bol pipet bulundurun

İster yüz bölgesi ister karın germe olsun geçirilen operasyon sonrası çoğunlukla dik oturur pozisyona gelmek zordur. Bu durum da kolay yemek yemeyi zorlaştırıyor. Pipetler, yatakta uzanırken bir şeyler içmeyi kolaylaştırıyor.

Her boy ve ebatta yastık edinin

Operasyondan sonra geçirilen ilk gece, genellikle en zor gece olur. Bu yüzden kol, baş, boyun gibi bölgelerin altına yastık koymak rahat uyumanıza yardımcı olacaktır.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahı Op. Dr. Övünç Akdemir’in önerileri:

Estetik operasyonlarda yapılacak temel işlemler bölgelere göre farklılık gösterir. Yüz bölgesi ameliyatları (yüz-boyun germe, dolgu-botoks-yağ  gibi enjeksiyon uygulamaları, kaş kaldırma, göz kapağı estetiği) sonrasında; bu bölgelere 48 saat buz uygulaması yapılması ve hastaların oturur biçimde uyumaları önem taşıyor.

Yara yerlerine gelmeyecek şekilde lidokain içeren pomatlar, ağrının azalmasında ve şişliğin inmesinde yardımcı oluyor. Bunlar elinizde yoksa şişlik üzerine yoğurt sürülebilir çünkü yoğurt içerisinde bol protein olduğundan ameliyat alanını soğutur ve buz etkisi yapar. 

Kepçe kulak ameliyatı geçiren hastaların ise 48 saat soğuk uygulama yapmaları ve iki ay kadar tenisçi bantlarından kullanmaları ameliyat başarısını artırıyor.

Dikiş bölgelerine 48 saat su değdirilmemeli, sonrasında ise mutlak yıkanmalı ve kabuklanma engellenmeli.

Botoks uygulanan hastaların ilk sekiz saat mimiklerini sık kullanması öneriliyor.

Page 3

Superplast Estetik Cerrahi Merkezi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Güner’in önerileri:

Burun estetiği ameliyatları ile yüz ve gıdı germe işleminden sonra üç-dört gün soğuk kompres tedavisi uygulanmalı.

Yağ alma işlemleri sonrasında yağ atılımını hızlandırmak için bol su içmek ve C Vitamini alımını artırmak gerekiyor. Ayrıca ödem atıcı krem veya haplar alınabilir.

Göz operasyonlarından sonra ise gece yatarken iki hafta boyunca flaster yapıştırılarak şişmenin önüne geçilebiliyor. Karın germe veya liposuction sonrası korse ve varis çorabı kullanılabilir.

Saç ekimi sonrası tenisçi bandajı kullanımı iyileşmeye yardımcı oluyor. 

Genel olarak herhangi bir operasyonun beş-yedi gün sonrası dolaşımı hızlandıran masaj yapılabilir, özellikle ılık su içinde masaj tedavileri fayda sağlıyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta çok sıcak suyun tehli olabileceği. Su sıcak olursa kanama ve yanığa sebep olabiliyor.

Tüm operasyonlarda bölgesel dolaşımı hızlandırmak için nazik masaj yapılmalı.

Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Zeybek’in önerileri:

Estetik ameliyatlar genellikle hastanede uzun süre yatmayı gerektirmediği için evdeki iyileşme süreci önem taşıyor. Her ameliyata göre farklılıklar göstermekle birlikte aşağıdaki genel kurallar her zaman geçerli:

Yatakta kalmamak, evde ya da dışarıda sık ve hafif yürüyüşler bazı önemli komplikasyonların riskini azaltıyor.

Başta antibiyotikler ve ödem çözücüler olmak üzere, cerrahınızın verdiği tüm ilaçları saatinde ve gerektiği süre boyunca kullanmalısınız.

Ameliyat bölgesini birkaç gün boyunca kirletmemeye ve ıslatmamaya özen göstermek ve hijyene dikkat etmek herhangi bir enfeksiyonu önlemek ve yara iyileşmesinin düzgün sürebilmesi açısından gerekli. Eğer evinizde kedi-köpek gibi evcil hayvanlar var ise birkaç gün yakın temastan kaçınmalısınız.

Ameliyat bölgesini kazara oluşabilecek darbelerden korumalısınız. Bu nedenle küçük çocuğu olanların dikkatli davranmaları gerektiği gibi, kalabalık toplu taşıma araçlarına binerken de dikkatli olunması gerekiyor.

Bazı ameliyatlar yüz bölgesinde birkaç gün süren morluklar bırakabilir. Bu morluklar kesinlikle güneşten korunmalı. Bu nedenle yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanabilirsiniz.

Doktorunuzun belirttiği süre dolmadan spora başlamamalısınız.

Deran ÇETİNSARAÇ

Formsanté Dergisi Şubat 2014 sayısı

Источник: https://www.formsante.com.tr/estetik-sonrasi-nelere-dikkat-etmeli/

Estetik operasyondan sonra burun şekli neden beğenilmez?

Estetik Sonrası Bunları Tüketin!
Estetik ameliyatların genel amacı, kişilerin vücutları ile uyumlu olmayan bölgelerini uyumlu ve doğal görünümde olmasını sağlamaktır. Burun ameliyatlarının amacı ise hem yüzün altın oranına uygun bir burun yapmak hem de kişilerin sahip oldukları nefes alma problemlerini çözmektir.

Op.

Dr Mustafa Ali Yanık “Diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi bu ameliyat da kendi içerisinde riskler ve komplikasyonlar içerir. Yeni burun estetiği teknikleri ile bu riskler minimum seviyeye çekilmiş olsa da birçok hasta ameliyat öncesinde bunları merak eder.

Burun estetiği sayesinde burun büyütülüp küçültülür, burun ucu kaldırılabilir, burun kemeri alınabilir ve burun deliklerinin ebatları değiştirilebilir” dedi.

Eskiden burun estetiğinde hokka burun olarak adlandırılan burun şekli moda iken şimdi yüz ebatlarına uygun doğal görünümlü burunlar moda. Peki burun şeklinin beğenilmemesi şikayetlerinin sebebi nedir? Op. Dr. Mustafa Ali Yanık anlattı.

BURUN ŞEKLİ NEDEN BEĞENİLMEZ?

Op.Dr. Mustafa Ali Yanık ameliyat sonrasında hastaların bazıları yeni görünüşlerine alışamamakta ya da hayal kırıklığına uğrayabileceğini bunun temel sebebinin ise aslında ameliyat öncesi süreçte hasta ve doktor ilişkisinin yeterince kurulamadığından kaynaklandığını görmekte olduğunu belirtiyor.

Eğer hasta ameliyat sonrası beklentisini tam olarak anlatmazsa ya da somut hale getirmezse ameliyat sonrasında istediği görünüme ulaşamayabilir. Op. Dr. Mustafa Ali Yanık operasyon öncesi mutlaka her hastaya ameliyat sonrası şeklin gösterilmesi gerektiğini söylüyor.

Bu nedenle cerrahınıza ne istediğinizi tam olarak anlatmalı ve göstermelisiniz.

Burun şeklinin beğenilmemesi şikayetleri arasında yer alan diğer durumlar ise şöyle: •  İstenilen çok veya az kalkık burun şikayeti •  Cerrahi işlemler esnasında istenilen değişikliğin tam sağlanamaması •  Burun ameliyatı sonrası burun ucu düşüklüğü şikayeti •  Burun kanatlarının çok büyük ya da küçük olması şikayeti •  Burun tabanının sarkık olması şikayeti •  Burnun istenilenden daha kavisli olması şikayeti

Op.Dr. Mustafa Ali Yanık bazı hastaların şikayetlerinin herhangi bir cerrahi operasyon gerektirmeden düzeltilebilirken  bazıları için revizyon ameliyatları gerekebileceğini vurguladı. Genellikle burun ortasında çökme, burun ucu düşmesi ve kıkırdak eğilmesi gibi durumlarda yeniden cerrahi işlem uygulanıyor.

BURUN ESTETİĞİ SONRASI BURUN UCU DÜŞMESİ

Burun estetiği sonrasında estetikli bölgede yeni dokuların oluşması gerekiyor. Yeni dokuların oluşum sürecinde hastaların hassas davranmaları çok önemlidir. Burun ucu düşmesi nedenleri arasında yer alan ameliyat sonrası burun travmaları burun şeklinin beğenilmemesi şikayetleri arasında yer alır.

Ancak kapılan enfeksiyon, alınan darbeler ve doku oluşumunu olumsuz etkileyen hastalıkların tamamı iyileştirmeyi geciktirir ve bu da burun ucu düşmesine neden olur.

Estetik operasyon esnasında gereksiz kıkırdak çıkarılması da en sık görülen burun ucu düşmesi problemleri arasında yer alır. Burun kıkırdağını bir binanın kolonlarına benzetebiliriz.

Nasıl ki kolonlar yeteri kadar büyük olmadığında binayı desteklemiyor ve bina kolay yıkılıyorsa, burun kıkırdağı da yeteri kadar büyük olmadığında burunda çökmeler, düşmeler meydana geliyor. Burun estetiğinde artık yeni teknikler ile burun ucu destekleniyor ve ameliyat sonrası düşmeler yaşanmıyor. Birçok hastanın en çok yanıldığı konu ise burun ucu ödemleri oluyor.

Ancak rinoplasti sonrası burun ucu ödemleri burun ucu düşmesi ile karıştırılmamalıdır. Ödemler ameliyat sonrası beklenen komplikasyonlar arasında yer alıyor.

BURUN UCUNUN BÜYÜK YA DA KÜÇÜK OLMASI

Op. Dr. Mustafa Ali Yanık burun şeklinin beğenilmemesi şikayetleri arasında en sık karşılaşılan durumlardan birinin de burun deliklerinin istenilen büyüklükte olmaması olduğunu belirtti. Bu durumun yaşanmasının en temel nedeni ise yine ameliyat öncesi hasta ve doktor arasında ki iletişimin net olmaması.

Hastalar aklında bulunan burun şeklini ve burunlarında yaşadıkları problemleri net olarak doktora anlatmalı. Doktorlar da hastaların hayallerinde oluşturdukları resmi ne kadar gerçekleştirebileceklerini net olarak aktarmalı. Burun deliği büyük ya da küçük oldu ise revizyon ameliyatı ile bu durum giderilebilir.

Burun estetiği sürecini planlarken nelere dikkat edilmeli?

Op. Dr. Mustafa Ali Yanık burun estetiği ameliyatı sonrası burnun tam olarak şeklini alabilmesi için 6 ay beklenmesinin önemli olduğunu, bu süre sona erdikten sonra eğer ki hastalar burun şeklini beğenmezlerse revizyon yani düzeltme işlemleri yapılabileceğini dile getirdi.

'HAYALİNİZDEKİ ŞEKLİ DOKTORUNUZA ANLATIN'

“Burun ucunda yapılan estetik operasyonlar sonucunda da orada yeni bir doku oluşumu olduğunu unutmamanız gerekiyor” diyen Op. Dr. Mustafa Ali Yanık “Ayda 1 doktor kontrolüne giderek burnunuzun iyileşmesi durumu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Burun şekliniz tam olarak oturduktan sonra eğer ki burun şeklinizi beğenmiyorsanız bu durum ufak rötuşlar ile giderilebilmektedir. Yalnız burun şeklinizin istediğiniz gibi olabilmesi için yukarıda da belirtildiği gibi mutlaka hayalinizdeki şekli doktora tam olarak anlatmanız gereklidir” diye konuştu.

Источник: https://www.posta.com.tr/estetik-operasyondan-sonra-burun-sekli-neden-begenilmez-1387024

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme, Kilo Alımı ve Estetik

Estetik Sonrası Bunları Tüketin!

Obezite cerrahisi ile obez hastaları sağlıklarına kavuşma ve günlük hayatlarına dönme fırsatı yakalarlar; kilo verirler, obezite hastalığından kaynaklı sağlık problemlerinde düzelme olur ve hayat kaliteleri artar. Obezite cerrahisi ile hasta kilo verme serüvenine büyük ve önemli bir başlangıç yapar ancak ameliyattan sonra da obezite ile mücadeleye devam etmelidir. 

Obezite cerrahisi tek başına bu hastalığı bitirmez, obezite hastalığından hayat boyu korunmak için hayat tarzının tamamen değiştirilmesi gerekir. Hastaların, obezite ameliyatından sonraki dönemde hem iyileşmeleri hem de daha sağlıklı olmaları adına beslenmelerine dikkat etmeleri, egzersiz yapmaları ve doktorların verdikleri direktiflere uymaları gerekmektedir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme 

Ameliyattan sonraki haftalarda, doktorlar tarafından hastalara beslenme ve fiziksel aktivitelerle ilgili takip etmeleri gereken planlar verilir. Bu planlarda sıvı besinler, yumuşak gıdalar, katı gıdaların alınması gereken zamanlar ve tüketilmeleri gereken miktarlar hakkında bilgiler bulunur. Verilen diyetlere tam olarak uyulması hastanın iyileşme süreci için oldukça önemlidir. 

Obezite ameliyatı sonrası ilk 2-3 hafta sıvı ya da püre besinler tüketilmeli ve yavaş yavaş besinlerin katılığı arttırılmalıdır. İlk 6 hafta tam katı gıdaların alınması uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Başlangıçta hastaların doyma eşiği çok düşük olur, yaklaşık bir servis kaşığı dolusu yiyecekle mideleri tamamen dolar.

Katı gıdalara geçildiğinde her lokma 20-30 kere çiğnenmelidir; yeterince çiğnenmeyen ve bütün halde yutulan lokmalar daralan mide girişini kapatabilir ve kusmaya ya da göğüs kemiği ağrısına sebep olabilir. 

Gün içinde 3 ana öğün yerine 6 kez küçük porsiyonlar şeklinde yemek yenmelidir ve her bir öğün en az 30 dakikada tüketilmelidir; öğünler arasında atıştırma yapılmamalıdır. 

  • İyileşme sürecinin ilk aylarında dehidrasyonu, kabızlığı ve böbrek taşlarının oluşumu önlemek adına uzmanlar günlük 2 lt sıvı tüketilmesini önerirler. Vücudun susuz kalmaması ve aynı zamanda depolanmış yağların yakılması için su içilmesi gerekir. Yeterli derecede su içildiğinde idrarın rengi açık olur ve kişi susuz kalıp kalmadığını kolaylıkla tespit edebilir. Özellikle ameliyat sonrası dönemde idrarın rengi koyuysa bu yeterli derecede sıvı tüketilmediği anlamına gelir ve doktora başvurulması gerekmektedir. Sıvı tüketilirken de kesinlikle şekerli ve gaz yapıcı özellikte olanlar tercih edilmemelidir.
  • Obezite ameliyatı sonrası hayat boyu kullanılması gereken takviyeler arasında multivitaminler, D Vitamini, B12 Vitamini, kalsiyum ve demir bulunmaktadır. Bu takviyelere, yapılan operasyonun besin emilimi oranına dayanarak A vitamini de eklenebilir. Metabolizmayı desteklemek için kullanılan bu takviyeler özellikle obezite ameliyatı sonrası ilk günlerde, başlangıç olarak çiğnenebilen formlarda tercih edilmelidir.
  • Sağlıklı yaşam için doğru tercihler yapıldığı zaman obezite cerrahisi sonrası hayat kalitesi ciddi anlamda artmaktadır. Cerrahi operasyondan sonra protein bakımından zengin gıdaların tüketilmesi gerekir; hastalar geçirdikleri operasyonun niteliği, aktivite seviyeleri ve tıbbi durumları doğrultusunda günde 60 ile 100 gr arasında protein almalıdır. Obezite ameliyatı sonrası dönemde kilo kaybı çok hızlı olduğundan vücudun kas kitlesini koruması için daha fazla proteine gereksinimi vardır. Yeterli protein alınmadığı takdirde vücut ihtiyacı olan miktarı kaslardan karşılar ve bu nedenle dayanıksız hale gelebilir.
  • Obezite cerrahi sonrası dönemde hastaların ekmek, makarna, kraker, işlenmiş tahıl gibi yüksek karbonhidrat ve şeker içeren gıdaları tüketmemeleri önerilmektedir. Uzmanlar ameliyat sonrası dönemde günlük karbonhidrat tüketimini 50 gr ile sınırlandırarak hem açlık sorununun çözüleceğini hem de tekrar kilo alınmasının engelleneceğini vurgulamaktadırlar.
  • Obezite ameliyatı sonrası yaklaşık 1 aylık dönemde mide hassas olduğu için kafein içeren içeceklerin tüketilmesi önerilmemektedir. İyileşme sürecinden sonraki dönemde doktorlara danışarak kafein içeren içecekler tüketilebilir. Alkol ise tamamen bırakılmalıdır. 

Obezite Cerrahisi Sonrası Kilo Alımı

Başarılı bir obezite cerrahisi sonrası 1 yıllık dönemde hasta fazla kilolarının en az %50’sinden kurtulmuş olur. Bu dönemden sonra spor yapmaya devam etmesi, beslenmesine özen göstermesi gerekmektedir.

Obezite cerrahisi kişinin daha az yemek yemesini ve daha çabuk doymasını sağlar; mucize yaratmaz.

Hasta ameliyat olduktan sonra aldığı kalorilere dikkat etmez, yeterli ölçüde egzersiz yapmaz ise tekrar kilo alması kaçınılmaz olur. 

Obezite cerrahisi sonrası verilen kiloların tekrar geri alınmaması veya cerrahi sonrası dönemde kilo verme hızını yavaşlatmamak için alınan kalori miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Yağ, karbonhidrat ve şeker içeren gıdalardan uzak durulmalıdır, en az katı gıdalar kadar kalori içerebilen kremalı, şekerli ve alkollü içecekleri tüketimi bırakılmalıdır. 

Obezite ameliyatı olanların %20’si ile %30‘u tekrar kilo almaktadır. Kilo alma sebepleri incelendiğinde farklı bulgular elde edilmiştir.

  Hastaların tekrar kilo almasının başlıca sebebi, kendilerini obez yapan eski hayat tarzlarına ve yeme alışkanlıklarına geri dönmeleridir.

Verilen kiloların etkisiyle doktor direktiflerinden uzaklaşan kişiler eski hayatlarına hızla dönüş yaparlar ve zaman içerisinde tekrar kilo alırlar. 

Obezite ameliyatı sonrası kilo alınmasının diğer bir sebebi ise küçültülen midenin genişlemesidir; bu durum tüm bariatrik cerrahi operasyonlarında görülebilir.

Midenin tekrar genişlemesi söz konusu olduğunda mutlaka doktor kontrolüne gidilmeli, beslenme uzmanları ve psikologlarla görüşülmelidir.

Mide genişlemesi durumunda tekrar cerrahi müdahale yapılması gerekebilir; mide “gastrik plikasyon (mide katlama)” yöntemi ile küçültülebilir, StomaphyX yani endolüminal endoskopik gastropeksi yöntemi ile de kesi yapılmadan midede geniş dokular katlanarak gıda alımı kısıtlanabilir. 

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik

Hastalarda obezite ameliyatı sonrası kısa zaman içerisinde ciddi oranda kilo kaybı yaşanır. Vücudun şekli değişir; bu değişiklikler deri sarkması ve kas kütlesinin azalması olarak görülür. Kilo vermeye devam edildikçe vücuttaki sarkmalar da artıp ciddi deformasyonlara sebep olabilir.

Göğüslerde yassılaşmalar, sarkmalar, büyümeler veya küçülmeler görülebilir.

Kasık bölgesinde, üst bacaklarda, dizlerin iç taraflarında deri yığılmaları; karın ve bel bölgesinde sarkmalar ve katlanmalar görülebilir.

Bedende oluşan bu sarkmalar psikolojik olarak hastayı etkileyebilir ve motivasyonun düşmesine neden olabilir. Vücut deformasyonlarına çare olarak “Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi” devreye girer.

Kol Germe Estetiği: Brachioplasti olarak da bilinen kol germe operasyonunda, kol altında meydana gelen sarkmalar giderilir. Ameliyat izleri koltuk altlarında ve kolun iç kısımlarında olur ve hasta ortalama 2 hafta içinde iyileşir. 

Vücut Şekillendirme: Body Contouring olarak da bilinen vücut şekillendirme operasyonlarında karın sıkılaştırma (Tummy Tuck), kalça kaldırma gibi yöntemler kullanılarak vücudun alt kısmı yeniden şekillendirilir. Bu operasyonlarla fazla yağ ve selülitlerle birlikte sarkan deriler de alınır. 

Göğüs şekillendirme: Mamoplasti olarak da bilinen bu operasyonların temel amacı göğüslerde meydana gelen sarkıkları gidermek ve ideal görüntüye kavuşmalarını sağlamaktır. Ameliyatın nasıl yapıldığına bağlı olarak hasta en geç bir ay içerisinde tamamen iyileşmiş olur. 

Yüz ve Boyun Estetiği: Yüzde ve boyunda meydana gelen sarkmaların giderilmesi için uygulanan bu operasyonda yara izleri kulak arkalarında kalmaktadır. 

Yağ aldırma: Liposuction olarak da bilinen yağ aldırma yönteminde fazla yağlar vakumla çekilir. Ameliyat geçiren hastalarda dikkatli uygulanması gereken bir yöntemdir. 

Jinekomasti: Obezite cerrahisi sonrası çok kilo kaybeden erkeklerde göğüs büyümesi görülebilir. Jinekomasti yöntemi ile göğüslerden hem yağ hem de fazla deri alınır. Hastanın iyileşme süresi yaklaşık bir haftadır. 

Abdominoplasti: Tummy Tuck olarak da bilinen karın germe operasyonlarında fazla yağ ve sarkan deriler alınmaktadır. Bu operasyona giren hastalar bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu olabilirler ve en geç 1 ay içerisinde iyileşmiş olurlar. Hastaların obezite ameliyatı sonrası dönemde yoğun fiziksel aktivite ve ağırlık kaldırmaktan uzak durmaları gerekir.

Источник: https://www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Obezite-Cerrahisi-Sonrasi-Beslenme-Kilo-Alimi-ve-Estetik

Burun Estetiği Sonrası

Estetik Sonrası Bunları Tüketin!

Burun estetiği ameliyatları günümüzde sıklıkla tercih edilen operasyonlar arasında yer alırken, ağrısız ve iz kalmadan yapılan pek çok operasyon neticesinde kişiler de istedikleri burun tiplerine kavuşmuş olurlar. Elbette ki gerek operasyon öncesi, gerek operasyon sonrası dönem kişiler tarafından merak edilir. Peki, burun estetiği ameliyatı sonrası neler yaşanır?

Ameliyat Sonrası Süreç

Operasyonun ardından odaya gelindiği vakit anestezi doktorunun tanıdığı süre boyunca ağızdan beslenme yapılmaz. Daha sonrasında yavaş yavaş ağızdan beslenmeye geçilir. Bunun için doktor onayı şarttır.

Ameliyat nedeni ile göz önünde morluk riski olduğu için bu alana buz uygulaması yapılır. Morluk ya da şişlikleri engellemek için yapılan buz uygulamasını doktor kontrolünde yapmak gerekir. Operasyondan çıkan herkes için morluk söz konusu değildir. Bünyeye göre morluklar artıp azalabilse de genel süreç benzerdir.

Ameliyatın ardından uyurken ya da dinlenirken yüksek seviyede yatmak, başın yukarıda olmasını sağlamak gerekir. İki adet yastık ya da çok kalın yastıklar bu anlamda işe yarayacaktır. Bu uygulamanın nedeni ise şişliklerin çabuk inmesidir.

Hatta bu şekilde hızlı iyileşme görüldüğü için eve gidilince de morluklar ve şişlikler artabilir; ancak burada evham yapılacak bir şey yoktur.

Burun estetiği operasyonu sonrası hastane bakımı ve ardından da eve çıkma süreci sırasında doktor kontrollerinin zamanları netleştirilmelidir. Çünkü her hastanın hangi zamanlarda doktoruna gidip burnunu göstereceği önemlidir. Bu zaman aralıklarına riayet edilmelidir.

Ameliyat sonrası ilk hafta, yüz ve buruna asla sert şekilde dokunmamalı, çarpmalara da dikkat edilmelidir. Yine diş fırçalarken 2. günden sonra temizliklere başlanabilir ancak yumuşak bir diş fırçası kullanılmalıdır.

Burun dolu hissedilse bile sümkürme olmamalıdır. Bunun ne zaman yapılabileceğini de yine doktor belirtecektir. Eğer ameliyat sonrası muhtemel sızıntılar oluşmuşsa ve bu sizi rahatsız etmekte ise hastane tarafından verilen gazlı bezler ile bu alanlar ufak ufak temizlenebilirler.

Kıyafet Seçimi Dahi Burunu Düşünerek Yapılmalı

Burun estetiği sonrası kafanızdan sokarak giydiğiniz tişörtler yerine ilk haftalar önden düğmeli gömlekler tercih edilebilir. Bu sayede kafa, yüz ve burun için darbe ya da sürtme riski en aza inecektir.

Yine ilk haftalar için katı gıdaların tüketilmesi tavsiye edilmez. Çünkü bu tarz yiyecekler zor çiğnenir ve zor yutulur. Bu durum da yüz ve burun için iyi değildir. Aynı zamanda gıdaların ılık olması, biraz daha soğuğa yakın sıcaklıkta olması gerekebilir.

Gözlük Kullananlar Dikkat!

Ameliyat sonrasında gözlük kullananlar yaklaşık olarak 16 hafta boyunca gözlüklerine dokunmamalıdır. Çünkü yeni yapılan şeklin yüze tam oturması ve burnun istenen forma kavuşması için gözlük takılmamalıdır. Ameliyatın ardından 3 ya da 4 gün geçtikten sonra lens kullanılabilir.

Ameliyat Sonrası Burun Şekli

Burun estetiği ameliyatının ardından burnun yeni şekli tam olarak alması 6 ay ila 1,5 yıl arasında bir zamana tekabül eder.

Ameliyat sonrası 7. gün alçı alınır ve ardından da flaster bant buruna konulur. Daha sonrasında doktor tarafından bu bant da alınacaktır.

Tampon Kullanımı ve Diğer Durumlar

Eski bilinen anlamda tampon kullanılmasa da içi delik, nefes almayı engellemeyen silikon tampon konur. Bu tamponların alınması ve tüm kontrol günleri doktor tarafından belirlenir.

Burun estetiği sonrası masaj

Burun estetiği sonrası burun masajı farklı görüş ve uygulamalar nedeniyle kafa karıştırıcı olabiliyor. Bazı doktorlar bunu tavsiye ederken bazıları önermiyor.

İnternetteki konu ile ilgili yazı ve yorumlar da bu kafa karışıklığını arttırıyor. Aslında hasta açısından yapılacak şey basit: burun estetiği ameliyatını yapan doktorunuz ne dediyse onu uygulamak mantıklı.

Çünkü burun masajı burun estetiğinin olmazsa olmaz hayati bir parçası değil. Öyleyse neden burun masajı yapılıyor?

Sadece burun estetiği sonrası değil, her ameliyat sonrası ameliyat bölgesinin duyusu ve lenfatik dolaşımı değişir. Bu da şişlik ve duyu değişikliklerine yol açar. Vücut ameliyatlarından 1 ay sonra, yüz ameliyatlarından da 2 hafta sonra düzenli masaj uygulanmasını kesinlikle tavsiye ederim.

Bu sayede yara iyileşmesinin yavaş ilerlediği bu sabırsızlık doğuran günlerde kan dolaşımı hızlandırılarak yara iyileşmesi hızlandırılabilir. Sadece bununla da kalmaz, yara iyileşme kalitesi de olumlu yönde etkilenir.

Burun için ikinci haftadan sonra herhangi bir krem ile ayna önünde önden aşağıdan yukarıya, yanlardan yukarıdan aşağıya masaj yapılmasını tavsiye ediyorum. Kullanılacak krem kaydırıcı özellikte ve alerjik olmayan yapıda, bebe yağı veya kaliteli herhangi bir nemlendirici krem olabilir.

 Burun estetiği sonrası burun masajı günde iki kez 2 dakika yapılması yeterlidir. En az 3 ay devam edilmesi de sonucu olumlu yönde etkiler. Ödemlerin daha çabuk dağılmasını ve burnun son şeklinin daha çabuk ortaya çıkmasını sağlar.

Ancak her işlemde olduğu gibi burun masajında da abartıya kaçmamak gerekir. Bir kere her burun estetiğinde burun masajı yapılmaz. Hangi durumlarda, ne oranda ve nasıl yapılacağını doktorunuz size söyleyecektir.

Çünkü yaptığı ameliyatın sorumluluğu ondadır ve onun tecrübesi ile ameliyat esnasında yaptıkları ona, dolayısı ile size yol göstericidir. İnternet veya komşu profesörlerin, hatta burun estetiği yapan diğer doktorların yazı ve yorumlarının kafanızı karıştırmasına izin vermemelisiniz. Benim hastalarımdan iki beklentim vardır.

Birincisi bu ameliyata kararlı olmaları, ikincisi bana sonuna kadar güvenmeleri. Bu bütün cerrahlar için geçerlidir.

Burun estetiği sonrası burun masajı hakkındaki videomuz:

Sık sorulan sorular

Burun Estetiği (rinoplasti) Ameliyatı Sonrası Morluk

Burun ameliyatı sırasında yaptığımız bazı ilaçlar ve tansiyonun düşük tutulduğu cerrahi işlemlerde morluk oluşma olasılığı azdır. Ameliyat günü ve sonrası 2 gün buz uygulamasının düzenli yapılması da morluk oluşma olasılığını azaltır.

Tansiyonu yüksek olan kişiler, bir takım spor desteği ürünleri kullananlar, daha önce burundan ameliyat olanlarda morluk oluşma olasılığı her türlü tedbire rağmen daha fazladır.

Morluk oluşursa morluğun çabuk geçmesini sağlamak için morluk önleyici veya azaltıcı kremler günde 3 kez uygulanabilir.

Burun Estetiği Sonrası Şişlik

Burun derisi ne kadar ince ise burunda şişlik oluşma olasılığı o kadar azdır. Morluk yoksa şişlik de az olur. İnce derili burunlarda şişlik az olduğundan nihai sonuç daha erken görünür. Kalın derili burunlarda şişlikler daha uzun sürer. Buruna 2 hafta sonra başlanacak masaj şişliklerin daha hızlı inmesinde önemli rol oynar. Bu dönemde burun atelinin geceleri takılması fayda sağlar.

Yara İzi

Açık teknikle yapılan burun ameliyatlarına burun deliklerini ayıran burun bölgesinde (kolumella) zigzag şeklinde ince bir iz oluşur. Bu iz ilk dönemlerde pembe renkte iken zamanla beyazlar ve görünmez hale gelir.

O kadar güzel iyileşir ki çoğunlukla bu ize iz kremi vermeyiz bile. Bir de burun kanatlarının küçültüldüğü hastalarda burun tabanı veya burun kanadının yapıştığı yerde ince çizgi şeklinde iz kalır.

Bu çizgide zamanla beyazlar ve doğal burun kıvrımı içinde kalır.

Kanama

Burun içi mukozası tansiyon değişikliklerinden kolay etkilenen bir organdır. Özellikle ameliyat sonrası ilk bir ay aşırı yorulamaya neden olan işler, spor aktivitelerini önermiyoruz. Kişi sadece bunlarla değil kendi psikolojik durumu ile alakalı da tansiyonunu arttırabilir.

Artan tansiyon henüz iyileşmemiş burun mukozasında kanamaya yol açabilir. Bu korkulacak bir durum değildir. Sızıntı şeklindeki kanama pek önemli değil ama şıp şıp damlıyorsa veya daha fazlaysa müdahale gerekir. Bu durumda buruna temiz bir bez konularak baskı uygulayıp doktorunuzu (beni) arayın.

Burun içi yıkandıktan sonra konulan özel bir tampon kanamanızı hemen durdurur. 3. gün tampon kolayca alınabilir.

Nefes Alma Güçlüğü

Burun ameliyatlarından sonra burun içine genellikle içinde içinde nefes almayı sağlayan boru olan silikon destekleri koyuyoruz. Eğer serum fizyolojik ile bu boruyu yıkayıp temiz tutabilirseniz nefes alabilirsiniz.

Eğer yıkamazsanız pıhtı ve burun ifrazatı bu boruyu tıkayacağından nefes almanız güçleşir. Ancak bu borunun yıkanıp temiz tutulması da kolay bir iş değildir. Genellikle hassas midesi olan kişiler de bulantı yaratabilir.

Bu durumda ıslak kulak çubuğu ile temizleyebildiğiniz kadar burnunuzu temizleyin ve kontrolünüze kadar sabredin.

Ağrı Olacak mı?

Burun ameliyatı sırasında uzun etkili ağrı kesiciler ile burnu uyuşturduğumuzdan burunda ağrı olmaz. Olursa da kullanılan ağrı kesiciler ve buz uygulaması çok kolaylıkla ağrıyı kontrol eder. Burun atel içinde olduğundan hareketsiz kalır. Bu da ağrı oluşmasını önleyen bir husustur.

Burun estetiği (rinoplasti) yaptırmak günah mı?

Bu konuda fikir beyan etmem ne kadar doğru bilemiyorum. Fakat her dini kesimden hastam var diyebilirim. Onların söylediğine göre görsel sıkıntı hastayı çok kötü yönde etkiliyorsa burun estetiği yapılabileceği yönünde.

Ayrıca hastaların yüzde 75’inde de nefes alma sıkıntısı mevcut olduğundan bunun sağlık açısından da gerekliliği oluyor. Üstelik nefes alma işleminin tam olarak düzeltilmesi sadece eğri kıkırdakların alınmasıyla sağlanmaz.

Mutlaka burun estetiği ameliyatı ile burun çatısının ve ucunun da uygun ölçüde desteklenmesi gerekir. Dolayısı ile bu konuda karar hastanın.

Narkozdan uyanabilir miyim?

Estetik burun ameliyatı nefes alma sıkıntısı yoksa tabiki keyfe bağlı bir işlem. Böyle olunca insan biraz daha fazla düşünüyor ve korkuyor.

Ancak herhangi ciddi bir sağlık probleminiz yoksa, yaşınız çok ileri değilse burun estetiği uzun süren bir ameliyat olmadığından genel anestezi açısından riski az bir ameliyattır.

Tüm donanımı olan, tahlillerin ve anestezi uzmanın değerlendirmesinin tam yapıldığı hastanelerde bu risk çok azdır.

Etraf ne der ayıp

Bizim insanımız oldukça meraklıdır. Ve yorum yapmayı da pek sever. Konu kendisi olduğunda da etrafın dediğinden etkilenme de pek çoktur. Erişkin bir insanın kendinden kendisi mesuldur. Burun estetiği olma konusunda da karar kendinindir. Bu kararın sonuçları da kendinin.

Lazerle burun estetiği

Halkımız lazeri bir mucize gibi görüyor. Lazer kesiyor, dikiyor ama bu ameliyat olmuyor onların gözünde. Aslında lazer bir nevi sıcak bıçak. Göz cerrahisinde avantajları çok fazla.

Ancak burun cerrahisinde kullanımı sınırlı. Tüm burun estetiği ameliyatının lazerle yapılması mümkün değil. Öyle olsaydı şu anda herkes öyle yapıyor olurdu.

Ancak burun etleri dediğimiz burun konkalarını küçültmek amacıyla lazer enerjisinden yarar sağlanabilir.

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı sonrası darbe alırsam ne olur?

Burun ameliyatından sonra ilk 1 ay içinde özellikle burnunuzu çok iyi korumalısınız. Bu dönemde alınan hafif darbeler bile burunda şekil bozukluklarına yol açabilir. Bu dönemde henüz kemik iyileşmesi devem etmektedir. Ancak burun estetiği ameliyatından bir yıl sonra hiç ameliyat olmamış bir buruna yakın iyileşme sağlamış olur.

Bu nedenle ilk 6 ay güneş gözlüğü bile takılmasını istemiyoruz. İlk 1 ay içinde olan darbeler doktorunuz tarafından ufak el manipulasyonları ile düzeltilebilir. 1 aydan sonraki darbelerde oluşan durumların düzeltilmesi için 1 yıllık yara iyileşme sürecinin tamalanmasını beklemeniz faydalı olur. Sonra yeniden ameliyat gerekir.

Burun törpüleme nedir?

Burun sırtındaki kemik ve kıkırdak çıkıntıları rahatsız edici ise bunlar özel bir törpü ile törpülenerek azaltılabilir. Çıkıntı çok aşırı ise törpü işlemi yeterli olmaz. Bazen de burun estetiği ameliyatından belli bir süre sonra burun sırtında aşırı iyileşme ya da yetersiz alım sonrası çıkıntılar olabilir. Bunlarda 6. aydan sonra lokal anestezi altında kolayca törpülenebilir.

Bir önceki makalemiz ” burun ameliyatı ” hakkında genel bilgiler içeriyor.

Источник: https://www.defneburunestetigi.com/burun-estetigi-sonrasi/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.