Ev Kadını En Çok Omuz Ağrısından Çekiyor

Şiddetli Omuz Ağrısı Yaşıyorsanız…

Ev Kadını En Çok Omuz Ağrısından Çekiyor
Ortopedi ve Travmatoloji
Memorial Ataşehir Hastanesi

Omuzlar gün içinde sık kullanımdan dolayı en çok sorun yaşanan eklemlerin başında geliyor. Yapılan yanlış hareketler, anlık kazalar ya da sık kullanmaya bağlı olarak omuz eklemlerinde hasarlar görülebiliyor.

Omuz rahatsızlıklarının yaklaşık yüzde 80’i ise erken dönemde çeşitli ilaçlar, egzersiz ve fizik tedaviyle iyileşebiliyor. Memorial Ataşehir Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr.

Mahir Mahiroğulları, sık yaşanan omuz eklemlerinde yaşanan sorunlar ve tedavileri hakkında bilgi verdi. 

Yanlış hareketler omuz eklemlerinde hasara yol açıyor

Kas kirişlerinde aşınma ve yırtık, eklemlerde çıkık ve kırıklar en sık yaşanan problemler arasındadır. Genellikle yapılan ani ya da yanlış hareketler, kazalar omuz bölgesi eklemlerinde hasarlara yol açabilmektedir. Omuz bölgesinde oluşan problemlere en kısa sürede müdahale etmek gerekir.

Aksi takdirde zaman içinde kireçlenmelere yol açabilir. Bu durum da cerrahi müdahaleyle tedavi şansını ortadan kaldırabilmektedir. Dolayısıyla omuz ağrılarının hafife alınmaması gerekir.

Kollar yukarı kaldırıldığında, arkaya uzanıldığında ya da omuz üzerine yatıldığında şiddetli ağrı yaşanması halinde bir uzmana başvurulması gerekir. 

Omuz çıkıklarına acil müdahale gerekiyor

Omuz çıkıkları, özellikle genç yaş grubunda görülmektedir. Kemik uçları zorlanarak normal konumlarından çıktığında, şiddetli bir ağrı yaşanır.

Bu sorun bazen darbe veya vücuttaki yatkınlık, bazen de düşmenin yaşandığı sporların yapılması nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir.

Böyle bir sorun görüldüğünde, hastanın eklemi oynatmadan, hareket ettirmeden bir sağlık kurumuna başvurması gerekir.

Tedaviyi takip eden birkaç hafta istirahat eden hasta, sonrasında normal aktivitesine dönebilir. Ancak genç yaş grubu başta olmak üzere, her bireyde omuz çıkığının tekrarlayabildiğinin unutulmaması gerekir. Bazen de doğuştan esnek yapılı hastalarda omuz eklemi darbe olmaksızın kolaylıkla çıkabilir. Omuz çıkığının tekrarlaması halinde cerrahi yönteme başvurulabilir.

Tedavi sıklıkla artroskopik yöntemlerle, tamamen kapalı ameliyat tekniğiyle, birkaç küçük delikten kameralarla girilerek yapılır. Cerrahiyle; omuz ekleminde tekrarlayan çıkığa neden olan labrum yırtığı tamir edilebilir, gevşemiş omuz kapsülü eski gerginliğine kavuşturulabilir.

Bu tip yatkınlık durumlarında hastaya fizik tedavinin yanı sıra davranış eğitimi de verilmektedir. 

Aşınmaya bağlı yırtıklar görülebiliyor

Vücut yıllar içinde yıpranabildiğinden çok kullanmaya bağlı olarak da aşınma sorunları oluşabilmektedir. Kas kirişleri, düşmeye ve çarpmaya bağlı olarak kopabilmektedir. İleri yaş grubunda ise daha çok aşınmaya bağlı dejeneratif yırtıklar oluşmaktadır.

Omuzu yukarı kaldırırken destek olan, döndürücü kılıf rotator manşet adı verilen kaslarda yırtık görülebilir. Ev içinde yapılan halı silkelemek, yüksek bir rafa uzanmak gibi en basit hareketler bile soruna yol açabilmektedir. Bir hareketin sürekli yapılması kasların yavaş yavaş kopması, zaman içinde de yırtılmayla sonuçlanabiliyor.

Fiziki muayene sırasında anlaşılsa da MR ile yırtığın yapısı ve beraberinde uygulanacak tedavi yöntemi tespit edilmektedir. Tam olarak bir yırtık varsa, hastanın aktivitesini etkiliyorsa ve yaşı da uygunsa artroskopi; yani kapalı cerrahi tercih edilmektedir.

Tam değilse, omuzda aşınma şeklindeki ve hastanın hareketine devam edebildiği durumlar da genellikle fizik tedavi veya enjeksiyonla tedavi edilmektedir.

Omuz tendon zorlanmalarına istirahat şart

Omuz tendon aşınmalarını ifade eden “tendon iltihabı”, tıpta mikropsuz iltihaplar; yani tendinit olarak tanımlanmaktadır. En sık ani, yüklenmeyle başlanan sportif aktivitelerde görülür ve adalelerin henüz egzersize hazır olmamasından kaynaklanmaktadır. Tendinitte kolu yukarı kaldıran ya da pazu kasının kirişinde yırtıklar oluşmaktadır.

Uygun olmayan teknik ve hareketler, tendon üzerine fazla yük yaparak bu soruna yol açabilir. Yırtık büyük değilse ilaçlar, enjeksiyon, fizik tedavi ve istirahat tedaviyi desteklemektedir. Tam yırtık halinde kapalı cerrahi gündeme gelmektedir. Tendon yırtıkları tamir edilmediği takdirde ilerleyen zamanlarda omuzda kireçlenme yapabilir.

Bu durumda hasta kapalı ameliyat şansını kaybederek, protez kullanmak zorunda kalabilir.

Güncellenme Tarihi: 21 Mart 2019Yayınlanma Tarihi: 07 Ağustos 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/siddetli-omuz-agrisi-yasiyorsaniz/

Omuz Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Ev Kadını En Çok Omuz Ağrısından Çekiyor

Omuz eklemi insan vücudunda en geniş hareket yeteneğine sahip olması ve elin fonksiyonel olarak kullanılmasına izin vermesi açısından büyük önem taşır.Omuz ağrısına neden olan etkenler çok çeşitlidir ve çok yaygındır. Omuz ağrısı, bel ve boyun ağrılarından sonra en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir.

Omuzların kendi yapılarına bağlı omuz ağrıları ve sistemik hastalıklardan yansıyan omuz ağrıları vardır. Romatizmal hastalıklarında yaklaşık tamamı omuz ağrısına yol açabilir. Bazı iç hastalıklara bağlı da omuz ağrısı olur.

Omuz ağrısının sık karşılaşılan nedenlerinden donuk omuz, kırıklar, biseps tendon lezyonları, avasküler nekroz, tümörler, supraspinatus tendonu sıkışma sendromu gibi omuz problemleri de omuz ağrısına neden olur. Bu nedenle omuz ağrısının teşhisi doğru tespit edilip ona göre tedavi edilmelidir.

Omuzlardaki kaslara bağlı omuz ağrısı meydana çıkabilir. Özellikle yaşın ilerlemesi sonucu omuz ağrısı daha fazla görülür.

Omuz ağrısına neden olan hastalıklar

Omuz ağrısı birçok hastalığın belirtisi olabilir.

Dalak problemleri, karaciğer problemleri, vasküler problemler, kardiyak kökenli omuz ağrıları, fibromiyalji, myofasial ağrı sendromu, safra kesesi problemleri, akciğer problemleri (pulmoner emboli, pnömoni, diyafram irritasyonuna bağlı sorunlar) gibi rahatsızlıklar da omuz ağrısı yapabilir.

Bazı omuz ağrısının sebebi boyundan kaynaklanabilir. Bazı hastalarda omuz ağrısı tedavisi yerine boyun ağrısı tedavisi verilebilir. İltihaplı romatizmalar nedeni ile de omuzlarda ağrı oluşur. Bu nedenle omuz ağrısı çeken kişide altta yatan herhangi bir hastalığın olup olmadığı araştırılmalı ve doğru tedavi uygulanmalıdır.

Omuz ağrısı daha çok kimlerde görülür?

Omuz ağrısı kimlerde görülür

Omuz ağrısı her yaş grubunda, her cinste görülebilen bir problemdir ve çok sık görülür. Her yaş grubuna göre farklılık gösteren omuz ağrısı tipleri vardır. Gençlerde omuzdaki gevşekliğe bağlı, ileri yaşlarda ise omzun kendi yapılarına bağlı veya incinmelere, kireçlenmelere bağlı omuz ağrıları oluşur. Ayrıca bazı meslek gruplarında omuz ağrıları daha sık görülür. Örneğin, boyacılar, sıvacılar, ev hanımları, temizlik işlerinde çalışanlar, yüzücüler, voleybolcular, basketbolcular, beyzbolcular, elini çok yukarıda kullanan tekstil işçileri, inşaat çalışanları ve çiftçiler gibi meslek gruplarında omuz ağrıları daha fazla görülür.

Omuz ağrısının nedeni nasıl bulunur?

Omuz ağrısının nedenini ortaya koymak en önemli problemdir. Omuzu ağrıyan kişinin öncelikle ortopedi ve travmatoloji uzmanına ya da fizik tedavi uzmanına baş vurması önemlidir. Doktorun yapacağı fizik muayene sırasında öncelikle hastanın öyküsü alınır. Hastanın doktor tarafından çok iyi dinlenmesi önemlidir.

Muayeneden sonra elektromanyetik rezonans görüntüleme, ultrasonografik görüntüleme, bilgisayarlı tomografik görüntüleme ve bazı kan, idrar tahlilleri gibi tetkikler istenebilir. Fakat bu tetkikler bazen yanlış tanıya neden olabilir. Çünkü bu görüntüleme yöntemlerinde hastanın omuz bölgesinde genellikle bazı lezyonlar tespit edilebilir.

Bu nedenle doğru tanı için en önemli olan hastanın öyküsü ve fizik muayenenin iyi yapılmasıdır.

Omuz ağrısı tedavisi

Omuz ağrısı yapan nedenler oldukça fazladır. Bu nedenle öncelikle nedenin kesin teşhisi konulmalıdır. Omuz ağrısının nedeni iltihaplı romatizma ise bu duruma göre ilaçlar verilir.

Omuz ağrısının nedeni omuzu kötü ya da aşırı kullanmak ise hastanın bu konuda eğitilmesi gereklidir. Bu duruma yönelik tedbirler alınmalıdır.

Örneğin, düzenli egzersizler yapması, sırt, gövde ve omuz kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizler önerilir.

Omuz ağrısı bazen gece uyutmayacak kadar çok olabilir ve birkaç ay sürer ise hastada depresyona sebep olabilir. Omuz ağrısı gece sürüyor ve kişinin günlük yaşamını etkiliyor ise bu durumda ilaç tedavisi gerekebilir. İlaç tedavisinin yanı sıra buz tedavisi uygulanır.

Bu tedaviler ağrıyı kesmez ise lokal enjeksiyonlar tedaviye eklenebilir. Ağrılar hafifledikten sonra hastaya fizik tedavi uygulanması gerekir.

Omuz ağrısı tedavisinde rehabilitasyon tedavisi olarak akupunktur tedavisi, masaj tedavisi gibi tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır.

Omuz ağrısından korunma yöntemleri

Omuz ağrısı tedavisi

Omuz ağrısı çeken kişi eğer kadın ise öncelikle evde kullandığı eşyaların yerlerini uzanmayacak şekilde ayarlamalıdır. Çünkü omuz ağrısının en önemli nedenlerinden biri kolları yukarı doğru uzatmaktır. Bu nedenle sürekli kullanılan tabaklar, bardaklar, tencereler, havlular ve kıyafetler gibi eşyaları çok yüksek raflara koymamak gereklidir. Omuz ağrısı olan kadınların çok sık cam silmek, perde takmak gibi işleri yapmamaları önemlidir. Bu işleri yapmak zorunda isek, rahat erişebilecek tabure, merdiven gibi araçlardan yardım almak daha doğru bir seçim olur.

Çok şiddetli omuz ağrısı olduğunda günde 3-4 kez 20’şer dakika altına küçük bir havlu koyarak jel buz paketi ağrıyan bölgeye uygulanır. Her gün düzenli bir şekilde basit omuz egzersizleri yapmak faydalıdır.

Ayrıca yatış pozisyonu, oturma pozisyonunun omuz ağrısında önemli yeri vardır. Örneğin kaykılma şeklinde oturmak omuz ağrısına yol açar. Bu nedenle mümkün olduğunca dik oturmak gerekir.

Gece uyurken kolun başın altında uzun kalması da omuz ağrısı yapabilir.

Omuz ağrısı için ameliyat gerekir mi?

Omuz ağrısında her zaman fizik tedavi yöntemleri, ilaç tedavileri ve koruyucu tedaviler yetmeyebilir. Bu gibi durumlarda cerrahi tedavi gerekebilir.

Omuz ağrısı çeken hasta genç ise, sporcu ise, ani bir travmaya bağlı yırtık oluşmuş ise bu durumda cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulur.

Omuz kırıkları, mutlaka bir ortopedi doktoru tarafından değerlendirilmeli ve gerekir ise cerrahi olarak tamir edilmelidir.

Özellikle tendon kası yırtılmasında cerrahi onarım mutlaka yapılır. Omuzda meydana gelen tekrarlayan çıkıklarda da cerrahi tedavi uygulanır. Omuz kireçlenmelerinde de cerrahi tedavi gerekebilir.

Hastanın geçirdiği herhangi bir omuz ameliyatı sonrası mutlaka fizik tedavi görmesi gerekmektedir.

Omuz ameliyatı geçirmiş kişilerin omuzlarını iyi kullanmaları ve gereken egzersizlerini ihmal etmemeleri omuz ağrısı çekmemek için çok ama çok önemlidir.

Boğaz ağrısı neden olur?Boyun ağrısının nedenleri –Boyun kireçlenmesi

Источник: https://www.saglikocagim.net/omuz-agrs-nedenleri-ve-tedavisi/

Omuz ağrısı Nasıl Geçer | Cilt Bakımı

Ev Kadını En Çok Omuz Ağrısından Çekiyor

Omuz ağrısı, Omuz ağrısı nerde ve nasıl oluşur?

Omuza bağlı birçok kas ve bağın olması, aynı zamanda vücudumuzun en hareketli eklem özelliği taşıması nedeniyle karmaşık bir sistemdir. Kol ile sırtımızda yer alan kürek kemiğinin bağlandığı yere ayrıca köprücük kemiği denen boynumuzun ön tarafında ve hemen altından başlayıp omuz bölgesinde biten kemik dayanır.

Tüm bunları bir arada tutmak için bağlar ve kaslar devreye girer. Ayrıca tüm bu kemik uçlarından bulunan eklemleri bir kılıf gibi sarmalayan eklem kapsülü vardır. Bu sistemdeki herhangi birinin ya da birkaçının zarar görmesinden dolayı da omuz ağrısı meydana gelir.

Hepsi birbirine bağlı olmasından dolayı da hareket ettirmekte güçlük çekilir.

Omuz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bazı omuz ağrıları kronik olabileceği gibi bazılar ise akut olarak gelişebilir. Akut olanlar omuz üstüne düşme, kırık, çıkık gibi travmatik bir durum söz konusu olur. Kronik ağrılar ise zaman içinde yavaş bir şekilde şiddetlenerek gelişir.

Bazı ağrılar ise omuz ağrısını taklit ederek ve bu bölgeyi kullanarak başka hastalıkların belirtisi arasında sayılabilir. Özellikle sol omuzda başlayan ve boyuna vuran ağrı kalp krizi habercisidir.

Bunun dışında akciğer hastalıkları ve kanserleri, dalak ve karaciğer problemleri, safra kesesi rahatsızları, fibromiyalji, özellikle yaşlılarda sabahları görülen ve aslında bir romatizmal hastalık olan omuz ve kalça tutulmalarıyla birlikte görülen ağrı, boyunda bulunan rahatsızlıklar; boyunu taşıyan yer omuzlar ve çevresindeki kas grubu olduğu için etkilenir.

Özellikle boyun fıtıklarından dolayı sıklıkla omuz ağrılarıyla karşılaşılır. Boyundan kolları hareket ettirmeye yarayan sinirler sıkıştığında ise yine omuzlarda ağrı görülür. İltihaplı romatizmaların en çok görüldüğü yerlerden biri de omuzlardır. Kola doğru olan sinirlerin sıkışıklığı, omuzda ağrı varmış hissi yaratır.

Omuz Ağrısı Nedenleri Nelerdir

Omuz Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Omuz ağrılarının nedenlerini öğrenmek için kullanılan tetkikler röntgen ve MR’ dır. MR tetkiki genelde röntgende kemikte bir şey görülemezse, diğer doku, bağ veya kaslardaki hasarı görmek için istenir.

Tomografi ise çok ekstrem durumlarda söz konusudur.

Sinir hasarı olabilecek durumlarda ise EMG denilen, küçük iğnelerin omuzdan geçen sinirler üzerine saplanıp, düşük elektrik akımı vererek hangi bölgede tahribat olduğunu bulmak için kullanılır.

Omuz Ağrısı Nasıl Geçer?

Düşme ve çarpma gibi durumlardan etkilendiğiniz ilk olarak bölgeye buz uygulaması yapılmalıdır. Buz burayı soğutarak kan akışını hızlandıracak, acı ve ağrınızı en az düzeye indirecektir. Öte yandan içeride kanama olursa bunu yüzeye yansıtacaktır.

Gün içinde 3-4 kere on beşer dakika buz yapıp, ağrı kesici içtiğiniz halde geçmeyen bir ağrı ve kolunuzu oynatamama gibi bir durum içindeyseniz 48 saat saati geçirmeden bir ortopediste başvurmanıza yarar vardır.

Ayrıca omuz ekleminde şişlik, bölgenin ateş gibi yanması, ağrının zonklar gibi olup, gece uyutmama, herhangi bir şeyi tutamama veya kaldıramama gibi durumlarda acil olarak, beklemeden hastaneye gitmeniz gereklidir.

Bazı durumlarda omuzun dinlendirilmesi ve kol ağırlığını almak için doktorlar askı verebilir. Eklemi ve kasları dinlendirmek için bu yol seçilir. Sürekli bu askıyı kullanmak ise bölgeyi hareketsiz kılıp, eklemin tembelleşmesine neden olabilir.

Omuz ağrısı sebepleri

Omuz Ağrısının Sebepleri

Omuzu oluşturan köprücük veya kürek kemiklerinin kırılması darbelere ve kazalardan sonra oluşabilir. Çok şiddetli ağrılara neden olur.

Omuz ağrılarının en çok görülme sebeplerinden biri ise omuzda bulunan sıkışma sendromudur. Anatomik olarak kolumuzu yukarıya doğru hareket etmesini sağlayan kas grubunun, burada bulunan kemikler arasına sıkışmasından dolayı kaynaklanır. Ev hanımlarının cam sildiği sırada, yüzücü, hentbol ve voleybol oyuncularında sıklıkla karşılaşılır.

Yani omuzun kolunu omuzun yukarınsa veya aynı hizada tutan kişilerde, omzu fazla ve kötü kullanmaktan dolayı oluşur. Önemsenmesi gereken bir sendromdur. Omuz bölgesindeki kasların yırtılmasına neden olabilir. Ağrı zaman içinde gelişerek devamlı ve geceleri artan şekilde olur. Kıyafet giyilip, çıkartılırken bile zorlanılır.

Şiddetli ağrılar tanı konulduktan sonra kontrol altına alınmaya çalışılır.Omuz dinlendirilmesinin yanında, ağrı kesicilerden ve buz kompreslerinden faydalanılır.Daha sonra fizik tedavi yöntemiyle, omzun kas gücünü kazandırmaya ve kuvvetlendirme egzersizleri yapılır. En az 6 aylık tedavi süreci vardır. Sonuç alınmadığında ameliyat kaçınılmazdır.

Yaş aralıklarına göre şikâyetlerde ve hastalığın seyrinde değişiklikler olabilir.

Omuzda ve Ağrı Güç Kaybının Neden Olur

Donuk omuz denilen hastalık ise daha önceden zarar görmüş omuz ekleminin doğru tedavi edilmemesinden ya da bir anda buradaki eklem kapsülünün bir anda daralması sonucu görülür.

İlk başlarda ağrılar önemsenmez ve bu bir yıl kadar sürebilir. Daha sonra omuz hareketinin kısıtlandığı hissedilir. Belirli yönlere ne yaparsanız yapın ulaşamazsınız. Ancak beden hareketi ile şekil değiştirerek yapılabilir kılarsınız.

Çok uzun süren bir fizik tedavi süreci vardır. En çok germe hareketi kullanılır.

Yumuşak doku kireçlenmesi ise en çok ağrıya neden olan omuz hastalığıdır. Aniden ve şiddetli bir ağrı ile başlar. Ağır kaldırma gibi zorlanana bir durumda oluşur. Kireçlenme bölgesine, bu bölgeyi eritmek için ufak iğneler enjekte edilir. Durumun tekrar etmesi görülürse yüksek dalga ultrasonla tedaviye gidilir. Eğer buradaki kireçlenme çözülmüyorsa operasyonla alınır.

Bursit denilen yaralanmalar ise; kemikleri birbirine bağlayan bağların, kemiklerin kayarak hareket etmesini sağlayan kesenin iltihaplanmasından dolayı kaynaklanır. Eklemde sertlik, ağrı ve şişkinlik en önemli belirtisidir. Akut ve kronik olan şekilleri vardır. Eklemi doğrudan etkilememesi için tedavisi önemlidir. Aksi takdirde eklemde deformasyonlar oluşabilir.

Omuz çıkıkları ise burada bulunan bağların gevşemesi veya aşırı zorlanması sonucu oluşur. Çıkıkların önüne geçmek için omzun hareketini sağlayan kasların güçlendirmesi ilk plandadır. Eğer çok sık yerinden çıkmalar olursa operasyon gereklidir.

Omuz eklemi, bacaklar gibi vücudun ağırlığını yüklenen türden değildir. Bu yüzden eklemde bir deformasyon ya da kireçlenmeye genelde durup dururken rastlanmaz. Oluştuğu zaman önce fizik tedavi, sonuç alınmadığı taktirde protez uygulamasına gidilir.

Tendinit ise kas ve kemiği bağlayan bağların aşınmasından dolayı oluşur. Özellikle fırlatma hareketi yapıldığı sırada ortaya çıkar. Dinlendirme, ağrı kesici uygulama ve fizik tedavi ile geçer. Bu yıpranmalar gerekli tedavi uygulanmazsa yırtıklara ve kopmalara yol açabilir. Bu yüzden de ameliyat kaçınılmazdır.

Omuz Ağrısı Nasıl Geçer

Evde Omuz Ağrısını Geçirme Yöntemleri

Omuz ağrılarının olmaması ve omuza giden kasları kuvvetlendirmek için yapılacaklar

Omuz ağrısı için ne yapılmalı yada omuz ağrısını geçiren yöntemler nelerdir sizlere ayrıntılı şekilde anlatmaya çalışacağım. Ayrıca omuz ağrısını geçiren bitkisel yöntemler ile ağrılarınızı dindirebilirsiniz.

 • Telefon, tablet ve bilgisayar kullanırken her 20 dakika da bir başımızı sağa ve sola oynat malıyız. Mümkünse ayağa kalkıp oturmak, belirli bir süre karşıya bakmak, boynumuzu ileri ve geri hareket ettirmek de kasların aynı şekilde, uzun süre kalmasını engelleyecektir.
 • Omuz ağrısı olan kişi yatış pozisyonunu iyi ayarlamalıdır. Kesinlikle ağrıyan omuzun üzerine yatmamalıdır.
 • Omuz ağrısı olsun olmasın kişiler her fırsatta kolunu dinlendirmelidir. Böylelikle omza gelen yükte hafifler. Örneğin masada otururken kolları masanın üzerinde tutmak veya bir yerden destek almak olabilir.
 • Kol ve sırt kaslarına fazla yük bindirmemek gereklidir. Taşıyamayacağız ağır gelen yükler için ısrarcı ve inatçı olmak, ağır omuz yaralanmalarına neden olabilir.
 • Omuz ağrılarını azaltmak için bölgeye ağrı kesici kremler ile masaj yapmak, rahatlamayı sağlayacaktır.
 • Stres en çok baş, boyun ve omuz bölgesini etkilemektedir. Günümüzde stresten uzak durmak neredeyse imkânsızdır. Akşamları yatmadan içilen papatya ve rezene gibi çaylar, rahat ve kendinizi kasmadan ve tüm kaslarınızın gevşediği rahat bir uyku verir.
 • Ağrılarınız dayanılmaz halde ve günlük ağrı kesici hakkını doldurmuş iseniz, biberiye imdadınıza yetişecektir. 250 ml kaynayan su içerisine silme bir çorba kaşığı taze veya kuru biberiye ekleyin.20 -25 dakika demlendirildikten sonra, bir tülbente batırılıp omzunuza koyabilirsiniz. Doğrudan aktardan satın alabileceğiniz biberiye yağıda aynı etkiyi gösterir.
 • Capsicum lu yani sürdüğünüzde bölgeye sıcaklık veren merhemler sürerek ağrıyı azaltabilirsiniz. Ayrıca acı biber yiyerek vücut sıcaklığı arttırarak ağrıyı bir nebze hafifletebilirsiniz.
 • Önemli bir durum olmadığını düşünüyorsanız açma ve germe hareketleri yaparak, sandalyede dik durup, kendinizi salarak omuzların hareketi sağlanabilir.
 • Omuz ağrılarına yakalanmadan önlem almak gerekir. Özellikle sırt ve kol kasları bu durumda önemlidir. Zayıf kaslar sakatlanmalara yol açar. Hareketsizlik ise omuzların en büyük düşmanıdır. Hiç olmazsa gün içinde 2 dakika ayırıp, omuzları saat yönüne ve saat yönünün tersine çevirerek hark etlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Omzunuzu rahatlatmak için sıcak su dolu küvetin içine koyacağınız 10 damla lavanta yağı ile yapacağınız duş iyi gelecektir. Direkt olarak ovmak içinde kullanılabilinir.
 • Omuzdaki ağrıyı gidermek için evde hazırlayacağınız zerdeçal ve Hindistan cevizi yağı karışımı iyi gelecektir. Bir kapta hazırlayacağınız 2 ölçü toz zerdeçala eklenen, bir ölçü Hindistan cevizi yağı benmari usulü eritilip, iyice birbirine karışması sağlanır. Ilındıktan sonra omuzlar ovulur. Kuruduktan sonra ılık su ile durulanır. Bir bardak süte karıştıracağınız, birer çay kaşığı zerdeçal ve balı içtiğinizde en etkili ağrı kesici olacaktır.

Omuz ağrısını nedenleri hakkında bilgi vermeye çalışırken omuz ağrısını nasıl geçeromuz ağrısına ne iyi gelir, omuz ağrısına bitkisel tedavi önerileri vermeye çalıştım.

Omuz ağrısına ne iyi gelir evde deneyebileceğiniz yöntemler vardır ama ilerlemiş ve kronik omuz ağrılarına hangi bölüm bakar sorusuna cevap vermek gerekirse omuz ağrısına dahiliye bölümü bakar.

Bir dahiliye doktoruna görünerek ayrıntılı muayene olmanızı tavsiye ederim.

Источник: https://www.ciltguzellik.com/omuz-agrisi-nedenleri/

Omuz sıkışması sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Ev Kadını En Çok Omuz Ağrısından Çekiyor

Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Davud Yasmin, omuz sıkışmasına ilişkin merak edilenleri anlattı. Yasmin “Omuz sıkışması, tedavi edilmediğinde ya da geç kalındığı durumlarda omuz liflerinde kopmaya kadar varabilen hasarlara ve omuz ekleminde hareket kaybına neden olabiliyor” dedi.

Genellikle tek taraflı olmakla birlikte, her iki omuzda da görülebilen omuz sıkışması sorunun gelişmesinde pek çok faktörün etkili olduğunu vurgulayan Op. Dr.

Davud Yasmin “Bunlar arasında özellikle; omuz kemiklerinin yapısal farklılıkları, omuzu 90 derece üstünde tutan sürekli tekrarlayıcı hareketler, omuz kemiklerinde oluşan kireçlenme, zayıf omuz kaslarının anormal hareketi, omuz kapsül anomalisi sıklıkla yer alıyor” açıklamasında bulundu.

İş yapan ev kadınlarında daha sık görünüyor

Omuz sıkışma sendromuyla ilgili yapılan çalışmaların, sorunun özellikle evde iş yapan kadınlarda daha sık görüldüğünü ortaya koyduğunu belirten Op. Dr. Davud Yasmin “Bunun en önemli sebebi ise, baş üstü yapılan tekrarlayıcı hareketler.

Bunların arasında en çok suçlanan işler ise; cam silmek, halı silkelemek, perde asmak ya da yüksek bir dolaptan ağır bir tencere almak gibi ev işleri.

Ayrıca ev işleri dışında özellikle anne olan ev kadınlarının çocuklarının biberon ve bunun gibi eşyalarını taşımak için omuzlarına taktıkları ağır ve büyük çantalar ya da moda nedeniyle kullanılan büyük çantalar omuz çevresi tendonlarda bası nedeniyle ödem ve sonrasında omuz sıkışma sendromuna neden olabiliyor. Omuz sıkışma sendromu aynı zamanda tenis, basketbol, voleybol, yüzme, cirit, gülle atma gibi baş üstü aktivitenin fazla olduğu sporlarla uğraşan kişilerde de sıklıkla gözleniyor” dedi.

Korunmak için önlem alın!

Davud Yasmin omuz sıkışması sendromundan korunmak için ipuçları verdi.

 • Özellikle iki kilodan ağır çanta taşımayın ve çantanın yerini 15 dakikada bir değiştirin.
 • Vücudunuzu zorlayacak şekilde çok yüksek yerlere uzanmayın.
 • Cam silerken kullandığınız kolunuzu 10 dakikada bir değiştirin.
 • Cam silme, perde takma gibi işlemlerde kolunuzu baş üstüne kaldırarak çalışmadan ziyade, bir merdivenle çıkarak omuz yüksekliğini azaltacak şekilde çalışın.
 • Sabit pozisyonda uzun süre bilgisayar başında kalmamaya özen gösterin.

Bu belirtiler sizde de var mı?

 • Aşağıdaki belirtilerden yakınıyorsanız en kısa zamanda doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyiniz.

 • Omuz kaslarının güçsüz hissedilmesi (özellikle baş üstüne doğru kaldırmaya çalışırken)
 • Omuzu 90 derecenin üzerine kaldırma (baş üstü kaldırma) hareketinde daha fazla olmak üzere tekrarlayıcı ya da sürekli omuz ağrısı
 • Omuz hareketleri sırasında omuz ekleminden tıkırtı tarzı ses gelmesi
 • Omuz hareketlerinde kısıtlılık; özellikle baş üstüne kaldıramama (omuzun 90 derece üzerine kaldırılamaması)

Nasıl tedavi ediliyor?

Omuz sıkışmasının üç evresi mevcut:

Evre 1: Ödem ve hemoroji (kılcal damarların çatlaması sonucu oluşan deri içi kanamalar)

Evre 2: Fibrozis (bağ doku iltihabı) ve tendonit (tendonun iltihabı)

Evre 3: Kemik değişiklikleri ve tendon rüptürleri (yırtılmaları)

Evre 1 ve 2’de ağırlıklı olarak konservatif tedavi yöntemleri tercih edilirken, Evre 3’te genellikle cerrahi tedavi yöntemi uygulanıyor. Konservatif tedavi yöntemleri arasında aşağıdaki yöntemler sıklıkla kullanılıyor:

 • Antienflamatuar ağrı kesici ilaçlar
 • Lokal soğuk ya da sıcak uygulama
 • Omuz eklemi içi steroid enjeksiyon uygulamaları
 • Elektroterapi (elektrikle uyarma)
 • Ultrason uygulamaları
 • Fizik tedavi ve germe, sarkaç egzersizleri
 • Kişinin yaşantısını rahatsızlığına göre düzenleyecek değişiklikler (Örneğin zorlayıcı hareketlerden uzak durma, çalışma pozisyonlarını düzenleme gibi)

Evre 3’te uygulanan cerrahi tedavi yönteminde hastalığın durumuna göre açık cerrahi ya da artroskopik kapalı cerrahi tedavi söz konusudur.

Cerrahi tedavide omuz liflerini sıkıştıran kireçlenme dokuları (osteofitler), kemikteki yapısal eğrilikler (akromin kemiğindeki eğrilik), omuz çevresi liflerde sıkışmaya neden olan dokuların (subakromial bursanın eksizyonu), çıkartılması işlemlerinden oluşuyor.

Ameliyat sonrası dönemde hastanın ihtiyacına göre rehabilitasyon programı verilebiliyor. Bununla amaçlanan ise, omuz hareket açıklığının tekrar sağlanması ve gücün artırılmasıdır. Genellikle ağrıdan tam kurtulma dört ayı almakla birlikte bir yıla kadar uzayabiliyor.

Omuz ağrıları hareket kabiliyetinizi kısıtlamasın

Источник: https://indigodergisi.com/2016/11/omuz-sikismasi-sendromu-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть