Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi

içerik

Kansız Şeker Ölçüm Cihazı Nedir, Şeker Ölçüm Cihazı Kullanımı Nasıldır?

Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi
Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi

Kan şekeri seviyeleri hakkında doğru fikir edinmek başarılı bir diyabet yönetiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Kan şekeri ölçüm cihazları ise bunu yapmanızı sağlar. Bazı cihazlar kansız şeker ölçüm cihazı olarak yeni yeni bilinmeye başlamıştır, genellikle şeker ölçümü için kan alınması gerekir, günümüzde ise durum biraz daha farklı.

Şeker ölçüm cihazı kanınızdaki şeker (glikoz) miktarını ölçmek için kullanılan bir cihazdır. Glikoz ise vücudun enerji kaynağı olarak kullandığı bir şekerdir. Şeker hastalığınız yoksa vücudunuz kandaki glikoz miktarını dengeler. Şeker hastası olan kişilerde ise kan şekeri kontrol edilemediği için özel diyetlere ve ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Kendiniz için en doğru ölçüm cihazını seçmek, ürünlerin maliyetine, reçeteli kullanılabilirliğine ve kişisel gereksinimlerinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca bazı ölçüm cihazları tip 1 diyabeti olanlarda veya ketoasidoza duyarlı olanlarda fayda sağlayabilecek keton varlığını kontrol edebilme özelliğine sahiptir.

Kan Şekeri Neden Ölçülür?

Kan şekeri ölçümü niceliksel bir testtir, kan örneğinde bulunan glikoz miktarları hakkında bilgi verir. Diyabetiniz varsa ve kan şekeri (glikoz) seviyelerinin izlenmesi gerekiyorsa bu ölçüm yapılır. Doktorunuzla beraber bu bilgiler eşliğinde:

-Tedavinizdeki günlük ayarlamaları belirlersiniz,-Tehli seviyede yüksek veya düşük kan şekeri seviyeniz olup olmadığını belirlersiniz,

-Uygulanan diyet ve egzersizin kan şekeri seviyenizi nasıl değiştirdiğini gözlemlersiniz,

Yapılan araştırmalar evde uygulanan glikoz ölçüm testi ve takibinin şeker hastalığında iyi bir glikoz kontrolü sağladığını ve daha az komplikasyona yol açtığını göstermekte.

Kan Şekeri Ölçüm Cihazı Nasıl Seçilir?

Piyasada birçok açıdan farklı çok fazla sayıda ve çeşitte şeker ölçüm cihazı bulunmaktadır. Şeker ölçüm cihazı seçerken birçok kriter vardır, bunlardan bazıları:

 • veri doğruluğu,
 • her test için gerekli kan miktarı,
 • ürünün kullanımında verdiği acı,
 • ürünün kullanım kolaylığı,
 • ürünün test etme hızı,
 • ürünün boyutu,
 • test sonuçlarını belleğine kaydetme olanağı,
 • verileri bilgisayara iletebilme özelliği,
 • kullanılan test şeritlerinin maliyeti,
 • üretici tarafından sağlanan teknik destek,
 • doktor önerisi,
 • otomatik zamanlama, hata kodları, geniş ekran, sözlü yönlendirme veya sonuçlar gibi özel ek özellikler de kan şekeri ölçüm cihazı alırken göz önünde bulundurulacak nedenler arasındadır.

Ölçüm Cihazının Doğru Çalıştığını Nasıl Anlarım?

Ölçüm cihazının doğru bir şekilde çalıştığından emin olmanın üç yolu vardır:

 1. Sıvı ölçüm solüsyonlarını kullanın:
 • her yeni test şeritleri açtığınızda,
 • test şerit kutusunu kullanırken,
 • ölçüm cihazını düşürürseniz,
 • olağan dışı sonuçlar almaya başlarsanız.

Sıvı ölçüm solüsyonu kullanarak, tıpkı kanınızı test eder gibi bir miktar test şeritlerine damlatırsınız. Elde ettiğiniz değer test şeritlerinin etiketi üzerinde yazılı olan değerle eşleşmelidir.

 1. Elektronik kontrolleri yapın:

Sayacınızı her açtığınızda elektronik bir kontrol yapar, bir sorun tespit ederse size hata kodu verecektir.

Hata kodlarının ne anlama geldiğini ve sorunun nasıl çözüleceğini görmek için sayacın kullanım kılavuzuna göz atın.

Ölçüm cihazınızın düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığından emin değilseniz, cihazın kullanım kılavuzundaki destek numarasını arayıp bilgi alabilir veya bir doktorunuza başvurabilirsiniz.

 1. Cihazınızı karşılaştırın:

Ölçüm cihazınızı bir laboratuvarda gerçekleştirilen kan şekeri testiyle karşılaştırın. Bir sonraki doktor randevunuza ölçüm cihazınızı da götürün, cihazı doğru kullandığınızdan emin olmak için test etmesini isteyin. Laboratuvarda yaptırdığınız test ile ölçüm cihazındaki elde ettiğiniz değerler eşleşiyorsa cihazınız düzgünce çalışır ve iyi bir teknik kullanıyorsunuz demektir.

Ölçüm cihazınız arızalanırsa ne yapmanız gerekir?

Ölçüm cihazınız arızalandığında doktorunuza bildirmeniz ve cihazı üreten şirketle iletişime geçmeniz gerekir.

Kansız şeker ölçüm cihazı var mı? Kan almadan şeker ölçümü yapılabilir mi?

Bazı ölçüm cihazları, parmak ucu dışında da kan testi yapmanıza imkan vermektedir. Bu tip alternatif örnekler avuç, üst kol, ön kol, uyluk veya bacak baldırından yapılır. Ayrıca günümüzde yaygınlaşmaya başlayan kansız şeker ölçüm cihazları da piyasada bulunmaktadır. Bu tip kansız şeker ölçüm cihazları vücudunuzdan kan almadan çok daha fazla sayıda ölçüm imkanı sunabilmektedir.

Bu tip alternatif testler kan şekerinizin hızlı değişebildiği zamanlarda yapılmamalıdır; çünkü bu alternatif yöntem bu tarz durumlarda hatalı sonuçlar verebilmektedir.

Aşağıdakilerden herhangi birinin geçerli olup olmadığını test etmek için yalnızca parmak ucunuzdaki kanı kullanmanız gerekir:

 • Sadece insülin aldığınızda
 • Kan şekerinin düşük olduğunu düşünüyorsanız
 • Sonuçlar hislerinizle alakasızsa
 • Daha yeni yemek yediyseniz
 • Daha yeni egzersiz yaptıysanız
 • Hastaysanız
 • Stres altındaysanız

Источник: https://www.acibademmobil.com.tr/kansiz-seker-olcum-cihazi-nedir-seker-olcum-cihazi-kullanimi-nasildir/

Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ

Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi

Kişisel Bilgilerinizin gizliliğinin korunması Novo Nordisk için önemlidir. Bu çerçevede hazırladığımız Gizlilik Politikamızın kısa bir özetini aşağıda bulabilirsiniz.

İşbu Gizlilik Politikası’nın amacı, websitemizde ne tür bilgiler topladığımız, bunları nasıl sakladığımız ve kullandığımız, bu bilgileri hangi koşullar altında işleyip açıklayabileceğimiz konularında sizleri tam olarak aydınlatmaktır.

BU INTERNET SİTESİNİ KULLANARAK, BİLGİLERİN BU GİZLİLİK POLİTİKASINDA BELİRTİLDİĞİ BİÇİMİYLE İŞLENMESİNİ, TOPLANMASINI, SAKLANMASINI VE KULLANILMASINI ONAYLAMIŞ OLUYORSUNUZ.

Ziyaretçi/kullanıcı kişisel verileri NovoNordisk tarafından görevlendirilen firma PortalGrup İnternet Hizmetleri ve Yazılım Geliştirme Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. (“Portalgrup”) tarafından tutulacaktır. Herhangi bir kişisel verinizi tarafımıza sunmadan da sitemizden faydalanabilirsiniz.

İnternet sitemizde paylaştığınız kişisel bilgilerinize her zaman erişim hakkınızın bulunduğu ve bu bilgilerin silinmesi, değiştirilmesi ve güncellenmesini her zaman talep edebileceğinizi belirtmek isteriz.

Kişisel bilgilerinizi bu internet sitesinde bildirmenizden sonra, siz bize aksi şekilde bir talimat vermedikçe, bu bilgiler bizden istediğiniz hizmeti size sunduğumuz sürece ya da yasalar bunu istediği sürece Portalgrup tarafından saklanacaktır.

1. Gizlilik Taahhüdü

“Kişisel Veriler” terimi, bu Gizlilik Politikasında kullanıldığı biçimiyle, size düzenli aylık bilgilendirme amaçlı e-bülten gönderimi için kullanılabilecek e-posta adresinizdir. Kanuni zorunluluklar haricinde Kişisel Veriler yalnızca işbu Gizlilik Politikası uyarınca işlenecek ve Portalgrup tarafından tutulacaktır.

İnternet sitemizde paylaştığınız bilgilerin bir kısmı, sizin yaşadığınız ülkeden farklı veri koruma kanunları olan başka ülkelerde yer alan bilgisayarlarca depolanıp işlenebilir. Bu tür durumlarda, bizler asgari olarak ülkenizde mevcut veri koruma kanunlarınca sağlanan korumanın bu bilgiler bakımından da sağlanacağını temin ediyor olacağız.

2. Kişisel Verilerin Kullanım Amacı

Aksi belirtilmediği takdirde, bu site yoluyla toplanan bilgileri, sitemizin içeriğini geliştirmek, siteyi tercihleriniz temelinde ihtiyaçlarınıza göre düzenlemek, (eğer talep etmişseniz) size bilgi sunmak amacıyla, kendi pazarlama ve araştırma amaçlarımız için ve belirtilen diğer herhangi bir amaç için kullanabiliriz. Ayrıca bu site aracılığıyla, kişisel nitelikte olmayan edinilmiş bilgilerin tümünden tamamen faydalanabiliriz.

İşbu internet sitesi kapsamında, ziyaretçi/kullanıcılar tarafından kendi rızaları doğrultusunda siteye sunulan kişisel veriler Portalgrup tarafından saklanmakta ve işlenmekte olup, bu veriler NovoNordisk ile paylaşılmamaktadır.

İşbu internet sitesi kapsamında; Portalgrup tarafından ziyaretçi/kullanıcılardan toplanan kişisel veriler, kanunlarca açıkça aksi öngörülmediği sürece, NovoNordisk adına kurulan diğer websitelerinde Portalgrup veya NovoNordisk’e bağlı diğer ajanslar tarafından uzaktan hizmet verilmesine yarayacak bilgiler niteliğindedir. Bu uzaktan hizmetler kişisel bilgilerin Novo Nordisk ile paylaşılmasına yol açmayacak olup şu alanları içermektedir:

• Kişisel iletişim hizmetleri (veri alışverişi) • Genel iletişim veya bilgi iletişim hizmetleri

• İnternetin kullanımıyla bağlantılı hizmetler

[attention type=yellow][attention type=green]
Kişisel veriler ancak Portalgrup tarafından mevzuat gereğince veya ziyaretçi/kullanıcının muvafakatiyle alınacaktır. Ancak bu bilgilerin Portalgrup tarafından kullanımında muvafakat aranmayacaktır.
[/attention]
[/attention]

Ayrıca, sitemize sunduğunuz kişisel bilgileri ve iletişim bilgileri Portalgrup tarafından pazar araştırması vb. hizmetler için kullanılabilecektir.

3. Kişisel Verilerin Açıklanmaması

Portalgrup tarafından toplanan kişisel verileriniz, bu Gizlilik Politikasında belirtilenler dışındaki üçüncü şahıslara verilmeyecek, açıklanmayacak ya da başka şekilde ifşa edilmeyecektir.

Kişisel verileriniz, verilerin asıl toplanma amacına uygun olarak işlenmesi ya da bu internet sitesinin yararlılığının değerlendirilmesi, veri yönetimi ya da teknik destek gibi amaçlarla işlenmesi için Portalgrup adına hareket eden üçüncü şahıslarla da paylaşılabilinir.

Bu sitenin ticari faaliyetlerinin ya da bunların bir kısmının satılması veya devir edilmesi durumunda; söz konusu satış veya devirle bağlantılı olarak, sizden alınan Kişisel Veriler Portalgrup tarafından satın veya devir alan üçüncü şahıslara aktarılabilecektir; böyle bir durumda alıcının veya devir edilen tarafın Kişisel Verileri bu Gizlilik Politikasına uygun olarak kullanmasını temin edeceğiz. Yürürlükte bulunan yasaların, mahkeme kararlarının ya da kamu kurumları tarafından alınan kararlar uyarınca ya da yurt içinde ya da yurt dışında cezai ya da başka hukuki soruşturma ya da kovuşturmaların desteklenmesi amacıyla Kişisel Veriler üçüncü şahıslara açıklanabilecektir.

4. Erişim, Düzeltme, Silme ya da İtiraz Hakkı

Portalgrup tarafından toplanan kişisel verilerinizin her işlenmesinde bu verilerin toplanma amacına uygun olarak doğru ve güncel tutulmasını sağlamak için gereken makul düzeydeki önlemleri almaktayız.

Anılan veri işleme uygulamasının bu politikada belirtildiği biçimiyle meşru amaçlar ya da yasalara uygunluk doğrultusunda işlenmediği takdirde Kişisel Verilerinizin işlenmesine itiraz edebilmenize olanak sağlayacağız.

Portalgrup ile elektronik posta veya telefon aracılığı ile irtibata geçerek her türlü Kişisel Verinizin Portalgrup tarafından düzeltilmesini, güncellenmesini ya da silinmesini talep edebilirsiniz.

Kişisel verilerin silinmesine ilişkin talepler, aksi kanunlarca açıkça öngörülmediği müddetçe (örneğin sizin izninizle alınmış kişisel verilerinizle ilgili olarak görülen mahkeme nezdinde bir dava ile bağlantılı olarak) bizim için bağlayıcılığı olan geçerli her türlü yasal ve etik bildirim, belge dosyalama ya da tutma yükümlülüklerine tabidir.

5. Güvenlik Ve Gizlilik

Bilgisayar bağlantılı olarak Portalgrup tarafından toplanan kişisel verilerinizin güvenliğini ve gizliliğini sağlamak için güvenli veri ağlarının yanı sıra endüstri standartlarında güvenlik duvarı ve veri koruma uygulamaları kullanmaktayız.

Kişisel Verilerinizin Portalgrup tarafından işlenmesi sırasında, bilgilerin kaybolmasını, kötüye kullanılmasını, açıklanmasını, değiştirilmesini, yok edilmesini; bu bilgilere izinsiz erişimi önleyecek biçimde makul düzeyde önlemler almaktayız.

Ancak NovoNordisk, Kişisel Verileri korumak üzere belirli prosedür ve standartlara tabi olarak makul önlemler almakta ve bu önlemleri teknolojik gelişmeler ışığında güncellemekte ise de; İnternet üzerindeki güvenlik önlemlerini atlatmak ya da bu verilere müdahale etmek isteyebilecek kişilere karşı tam bir güvenlik garantisi vermemektedir.

6.Otomatik olarak alınan bilgiler

Ziyaret tarih ve saatiniz, bilgisayarınızın IP adresi, bağlı bulunduğunuz domain gibi bilgiler, internet site istatistiklerini oluşturan programlarca kaydedilir. Bu bilgiler kişisel değildir ve sadece internet site trafiğinin analiz edilmesi ve sitenin geliştirilmesi için kullanılır.

Kişisel olmayan bilgiler, sorduğunuz sorular ya da paylaştığınız yorumlar, fikirler ve öneriler gibi şahsi olmayan bilgilerden veya tarafımızca toplanabilecek ve herhangi bir Kişisel Bilgi ile bağlantılı olmayan bilgilerden oluşmaktadır. Kişisel olmayan ve gizlilik taşımayan bilgiler olarak değerlendirilecek ve tarafınıza karşı herhangi bir yükümlülük taşımaksızın, herhangi bir amaç için ve herhangi bir surette ifşa edilebilecek ve/veya kullanılabilecektir.

7. Çerezler (cookies)

İnternet sitemiz diğer pekçok internet sitesi gibi “cookie” adlı bir teknolojiyi kullanmaktadır. Bu teknoloji sayesinde bizi tekrar ziyaret ettiğinizde sizi hatırlamamız mümkün olabilmektedir. “Cookie”ler kişisel bilgiler içermez ancak bir kullanıcının şifresi, sitede ziyaret ettiği sayfalar, ziyaret tarihi vs.

gibi bilgileri güvenli bir şekilde saklayabilir. “Cookie”ler sabit diskinizden dosya alınması, epostalarınızın okunması veya bilgisayarınıza virüs taşınması için kullanılamaz. İsterseniz tarayıcı programınızı bu teknolojiyi kullanmayacak şekilde ayarlayabilir ve “cookie”leri sabit diskinizden silebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yardım için lütfen tarayıcı programınızın “Yardım” bölümüne başvurunuz.

[attention type=red][attention type=yellow]
Novo Nordisk ve tüm dünyadaki iş ortakları, temsilcileri ve iştirakleri bu internet sitesinde saklanan bilgileri, işbu Politika’da belirtilen kapsam dışında tarafınızca onaylanmadan üçüncü şahıslar ile paylaşmamayı taahhüt eder.
[/attention]
[/attention]

Bu politika sadece ziyaret edilen internet sitesi için geçerlidir. İnternet sitemizde yer alan linkler ile ulaşabileceğiniz diğer internet sitelerini bağlamamaktadır.

8. Diğer Sitelere İlişkin Linkler

Bu Gizlilik Politikası, yalnızca bu site için geçerlidir; NovoNordisk’e ait olmayan internet siteleri için geçerli değildir. Ancak internet sitemizde ziyaretçi/kullanıcıların ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz başka internet sitelerine ait linkler bulunabilir.

Amacımız, link verilen sitelerin güvenli internet siteleri olmasını sağlamaktır.

Ancak, bu durum hiçbir şekilde link verdiğimiz internet sitelerinin güvenli olduğu veya gizlilik standartları konusunda garanti verdiğimiz ve burada yer alan Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları’nın, anılan sitelerde de yürürlükte olduğu anlamına gelmez.

Bu sebeple link verdiğimiz internet sitelerinin güvenliği ve içeriği ile ilgili olarak ziyaretçi/kullanıcılara herhangi bir garanti vermemekteyiz. Bu nedenle, bu internet sitesi dışında diğer bir sayfaya bağlanıldığında, kişisel tanımlayıcı bilgilerin verilmesinden önce, ilgili sitenin gizlilik politikasının incelenmesi tavsiye edilmektedir.

9. Çocukların Erişimi Hakkında

Bu site 18 yaş altı çocuklar için hazırlanmamıştır.

Çocukların gizliliğinin korunmasının önemine binaen, Portalgrup 18 yaş altı bireylerin bilgilerini, bu yönde yasal velilerinden önceden alınmış açık bir izin olmadan her ne amaçla olursa olsun toplamamakta ve kullanmamaktadır. Belirtilen yasal temsilcinin talep etmesi halinde çocuğun sağlamış olduğu bilgileri inceleme ve/veya bunların silinmesini gerekli kılma hakkı bulunmaktadır.

Ebeveynlerin, internet kullanımı ve internet sitelerine verilen bilgilerle ilgili olarak çocuklarıyla konuşmalarını tavsiye etmekteyiz.

10. Bize Ulaşın

Bu politika ve işbu internet sitesi kapsamında, Portalgrup ile aşağıdaki elektronik posta veya telefon aracılığı ile irtibata geçerek her türlü Kişisel Verinizin Portalgrup tarafından düzeltilmesini, güncellenmesini ya da silinmesini talep edebilirsiniz.

info@portalgrup.com
+90 (212) 279 42 42

NovoNordisk’in bilgi toplama, kullanma ve ifşa etme uygulamaları hakkında sorularınız veya talepleriniz olursa, bize aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz nnbilgi@novonordisk.com

Yasaların gerektirdiği haller dışında NovoNordisk ve Portalgrup, bu politika ve gizlilik uygulamaları ile ilgisi olmayan sorulara veya yorumlara cevap verileceğini garanti etmemektedir.

Источник: http://www.diyabet.com/diyabet/diyabet-takibi/diyabetin-kontrolu/hedef-kan-sekeri-degerleri-nelerdir/

Kan Şekeri Takibinin Faydaları

Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi

Kendi kendine takip diyabetinizi kontrol altında tutmada sizin aktif rol almanız anlamına gelmektedir. Kendi kendine takibin en önemli kısmı kan şekerinizi ölçmenizdir. Ancak sadece kan şekerinizi test etmekle kalmayıp diğer testlerinizi de yaptırmanız çok önemlidir.

Bunlar 2-3 aylık ortalama kan şekeri seviyenizi görebileceğiniz Hemoglobin A1C ve vücudunuzun şeker yerine yağ yakmadığından emin olmanızı sağlayacak keton testidir. Aynı zamanda kilonuza, kan basıncınıza ve kan yağı adı verilen lipid seviyenize çok dikkat etmeniz gerekir.

Kan şekeri ölçümünüzü yaparak gün içindeki kan şekeri düzeyinin kaç olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Teknolojinin gelişimiyle birliklerde artık istediğiniz ortamda kan şekerinizi ölçebileceğiniz cihazlar edinebilirsiniz. Birçok insan nasıl hissettiğine göre kan şekeri seviyesinin kaç olduğundan emin olabileceğini düşünür.

Bazıları kan şekeri yüksekken düşük olduğunu ya da düşükken yüksek veya normal olduğunu hissedebilir.Emin olmak için yapılması gereken tek şey, kan şekerinizi ölçmektir.

Egzersiz yapmak kan şekeri seviyesini ne kadar düşürür? Fazla yemek kan şekeri seviyesini nasıl etkiler? Test yapmayı kendiniz ve diyabetiniz hakkında daha çok şey öğrenmek için bir araç olarak görmelisiniz.

Kan şekerimi ne sıklıkta test etmeliyim?

Ne kadar çok test ederseniz, kan şekeri kontrolü hakkında o kadar çok bilgi edinirsiniz. Kan şekerinizi her gün çok sayıda şey etkiler, örneğin yemek yemek, egzersiz yapmak, aldığınız ilaçlar, geçirdiğiniz hastalıklar ve yaşadığınız stres gibi. Bu nedenle, kan şekerinizi günün farklı saatlerinde test etmeniz önemlidir.

Kan şekerinin gerektiği gibi kontrolü diyabetle ilgili gelecekteki sorun risklerini azaltmada size yardım edecektir. Kendi kendine takip, çok yüksek veya düşük kan şekeri düzeyinden kaçınmak için gereksiniminiz olan bilgiyi size verir. Sağlık uzmanınız hangi sıklıkta test yapmanız gerektiğine karar vermenize yardım edecektir.

Kan şekerimi ne zaman test etmeliyim?

Sağlık uzmanınız size ne zaman test yapacağınıza karar vermenizde yardımcı olacaktır.Farklı zamanlarda kan şekeri sonucunuzu ölçmeniz iyi bir fikirdir. Kan şekerinizi ölçeçeğiniz uygun olabilecek zamanlar:

Kahvaltıdan önce. Buna açlık kan şekeri denir. Açlık 8 veya daha uzun süredir herhangi bir gıda almadığınız anlamına gelir.

 • Kahvaltıdan 1-2 saat sonra. Buna tokluk kan şekeri denir.
 • Öğle yemeğinden önce.
 • Öğle yemeğinden 1-2 saat sonra.
 • Akşam yemeğinden önce.
 • Akşam yemeğinden 1-2 saat sonra.
 • Yatmadan önce.
 • İnsülin alıyorsanız gece 2:00 veya 3:00’te. Aşağıdaki durumlarda, sıkı kan şekeri ölçümü yapmak iyi bir fikirdir:
 • Tedavi planınızda değişiklik olduğunda.
 • Diyabet için yeni bir ilaç kullanmaya başladığınızda.
 • Kan şekerinizin çok yüksek veya düşük olabileceğini düşündüğünüzde.
 • Hasta olduğunuzda.

Farklı zamanlardaki farklı kan şekeri düzeylerinden nasıl anlam çıkarabilirim?

Yemekten 1 veya 2 saat sonraki kan şekeri düzeyine tokluk kan şekeri denir. Araştırmalar diyabetli kişilerdeki kan şekeri düzeyinin yemek öncesi normal olsa bile, yemek sonrasında iki katı veya daha fazla oranda yükselebileceğini göstermektedir. Açlık ve tokluk şeker hedefleriniz hakkında sağlık profesyonelinizle görüşmeniz faydalı olacaktır.

Kan şekeri ölçüm sonuçlarımı kaydetmem gerekiyor mu?

Evet, kan şekeri ölçüm sonuçlarınızın yazılı bir kaydını (günlük takip kitapçığı) tutun. Ayrıca kan şekeri testinin tarih, saat ve yemekten önce mi sonra mı yapıldığını da yazın.Diyet, egzersiz, ilaç veya kendinizi nasıl hissettiğiniz hakkında bilgiyi de günlüğünüze kaydedebilirsiniz. Sağlık profesyonelinizi ziyaretinizde günlük takip kitapçığını daima yanınızda getirin.

Kendi kendine takibi iyileştirmek için ne yapabilirim?

 • Kullanmakta olduğunuz ölçüm cihazı ile birlikte verilen talimatları izleyin. Sağlık profesyonelinizle ölçüm cihazınız ve kendi kendine takip hakkında konuşun. Aşağıdaki ipuçları en doğru sonuçları almanıza yardım edecektir.
 • Ölçüm cihazınızı temiz tutun.
 • Test malzemenizi oda sıcaklığında tutun.
 • Test malzemenizin son kullanma tarihini kontrol edin.
 • Ellerinizi ılık, sabunlu suyla yıkayın.
 • İyice kurutun.
 • Yerçekiminin kanınızın parmak uçlarınıza akmasına yardım etmesi için elinizi sarkıtın.
 • Parmağınızı ayarlanabilir parmak delme cihazı ile delin.
 • Kan damlasını test stribine yeterli miktarda çektirin.
 • Sonuçlarınızı kaydedin.

Keton Testi

Keton testi kanınızda ne kadar keton veya asit bulunduğunun kontrol edilmesini kapsar, böylece vücudunuzun şeker yerine yağ yakmadığından emin olabilir ve ketoasidoz denilen, koma veya ölüme neden olabilen tıbbi bir acil durumdan kaçınabilirsiniz.

Keton nedir?

Ketonlar vücudunuz yakıt için depoda bulunan kendi yağını yaktığında oluşan bir asit türüdür. Vücudunuz enerji olarak kullanmak için yeterli şeker (glukoz) bulamazsa yağ yakar. Vücudunuz çok fazla yağı çok hızlı bir biçimde yaktığında, kanınızda ketonlar bulunabilir. Ketonlar kanınızdan idrarınıza geçerek uzaklaştırılır.

Niçin vücudum şeker kullanımında sorun yaşar?

Şeker vücudunuzun enerji için yakacağı ilk yakıttır. Şekerin kanınızdan yakıt olarak vücut hücrelerine hareketine yardım etmek için, vücudunuzun insüline gereksinimi vardır. İnsülin pankreas tarafından üretilen bir hormondur.

Eğer hücrelere şeker gitmesine yardım etmek için kanınızda çok az insülin varsa vücut yakmak için diğer yakıt çeşitlerini arayacaktır. Vücut depolanmış yağı yaktığında, vücutta ketonlar oluşmaya başlar. Kanda çok fazla miktarda bulunan keton, ketoasidoz denilen ciddi bir soruna neden olabilir.

Uygun tedavi uygulanmazsa, koma veya ölüme neden olabilir.

 Kimler keton testi yaptırmalı?

Tip 1 diyabetlilerde Tip 2 diyabetlilerden daha kolay keton oluşabilir. Tip 1 diyabetli herkes idrarlarındaki ketonu test etmelidir.

Tip 2 diyabetlilerin keton sorunu olması daha az olasıdır, fakat diyabetli herkes uyarı işaretlerini ve ne zaman test yaptırması gerektiğini bilmelidir.

[attention type=green][attention type=red]
Keton testi, kan şekeri testi gibi, çok önemlidir. İdrarınızda keton bulunması bir tehnin işareti olabilir.
[/attention][/attention]

Keton testi hamile Tip 1 veya Tip 2 diyabetliler veya gestasyonel diyabetli kadınlar (hamilelikte ortaya çıkan diyabet) için sıklıkla önerilir. Keton testi Tip 2 diyabetli çocuklar için de önerilebilir.

Ne zaman idrarımda keton testi yaptırmalıyım?

Sağlık profesyoneliniz ne zaman keton testi yaptırmanız gerektiğini size söyleyecektir. Ayrıca aşağıdaki durumlarda test yapmak önemlidir:

 • Kahvaltıdan önce. 8 veya daha uzun süredir herhangi bir gıda almamış olmanız gerekir.
 • Kan şekeriniz birbirini izleyen iki testte 250 mg/dL veya daha yüksek çıkmışsa
 • Hastaysanız (soğuk algınlığı bile olsa) ,çünkü hasta olmak ketonların ortaya çıkışına sebep olabilir
 • Kusma halindeyseniz
 • Stres altında veya üzüntülüyseniz
 • Hamileyseniz
 • Parmağınızı ayarlanabilir parmak delme cihazı ile delin.
 • Kan damlasını test stribine yeterli miktarda çektirin.
 • Sonuçlarınızı kaydedin.

 İdrarımda keton testini nasıl yaptırırım?

İdrarınızda keton testinin yapılması çok kolaydır. Basit bir “daldır ve oku” idrar test stripi kullanabilirsiniz. Test stripini idrar numunenize daldırdığınızda , striplerin üzerinde bulunan renkler değişirse idrarınızda keton vardır.

Sadece idrarınızdaki ketonların test etmek için eczaneden aldığınız Ketostix® Striplerini veya İdrarınızda hem şeker hem de ketonları test etmek içinse Keto-Diastix® Striplerini kullanabilirsiniz. .

Keton test stripleri şişelerde ve ayrı ayrı folyoya sarılı olarak mevcuttur. Işık ve neme karşı hassastırlar, bu nedenle kapağı sıkıca kapalı olarak kabında saklamanız gerekmektedir.

Şişenin veya ayrı ayrı sarılmış stribin üzerindeki son kullanma tarihini daima kontrol edin, ve son kullanma tarihi geçmiş stripleri kullanmayın.

Keton testim pozitif çıkarsa ne yapmalıyım?

Eğer sonuçlar eser miktarda veya çok az keton gösterirse:

 • Saat başı bir bardak su için
 • Kan şekerinizi ve ketonu her 3 – 4 saatte bir test edin.
 • Eğer kan şekeriniz 250 mg/dL’den yüksek ve ketonunuz varsa, egzersiz YAPMAYIN. Ayrıca sağlık profesyonelinizle mutlaka iletişime geçin.
 • Eğer kan şekeriniz ve keton sayınız iki test sonrasında DÜŞMÜYORSA, sağlık profesyonelinizi arayın.

Eğer sonuçlar eser miktarda veya çok az keton gösterirse:

 • HEMEN doktorunuzu arayın.
 • Saat başı bir bardak su için

Ketoasidoz hızla çok ciddi bir soruna ilerleyebilir. Testler yüksek seyretmeye devam ederse veya diyabetik ketoasidozun (DKA) herhangi bir erken işaretine sahipseniz sağlık profesyonelinizle irtibat kurun.

 • DKA’nın erken işaretleri:
 • Midenizde ağrı
 • Bulantı ve kusma
 • Hızlı nefes alma
 • Meyvemsi kokan nefes

Bu semptomlardan herhangi biri ve idrarınızda keton varsa, sağlık profesyonelinizi arayın veya acil servise gidin.

A1C Testi (Hemoglobin A1C veya HbA1C)

Bildiğiniz gibi, diyabetinizi kontrol altında tutmanız sağlıklı kalmanın anahtarıdır. Diyabetinizin kontrolünün iyi gittiğinden emin olmak için kan şekeri düzeyinizi günün farklı saatlerinde ölçersiniz.

Bu testler o anda kan şekeri düzeyinizin ne olduğunu söyler, ki bu çok yararlıdır. Bununla birlikte, kan şekeri düzeyiniz gün içinde çok fazla değişiklik gösterebilir .

[attention type=yellow][attention type=green]
Kendi kendine test, diyabetinizi yönetmenin en iyi yolu olsa da, TEK BAŞINA diyabet kontrolünün nasıl gittiği ile ilgili size bilgi vermez.
[/attention][/attention]

Son 2 – 3 aydır ortalama kan şekeri düzeyinizi size söyleyebilecek olan başka bir test daha vardır. Bu laboratuvar testine hemoglobin A1C denir. Bu test için farklı birkaç isim de duyabilirsiniz, örneğin:

 • HbA1C veya HbA1C
 • Glikohemoglobin
 • A1C veya A1C

Not: Ağustos 2001’de, Amerikan Endokrinoloji Derneği (ACE) ve Amerikan Klinik Endokrinologlar Birliği (AACE) hemoglobin A1C ‘den “A1C” olarak söz edilmesine karar verdiler. Biz de bu referansı kullanacağız.

Hemoglobin nedir?

Hemoglobin alyuvarlar içinde bulunan ve akciğerden bütün diğer hücrelere oksijen taşıma işlevi olan bir proteindir.

Hemoglobin aynı zamanda şeker de taşır çünkü şeker vücudunuzdaki her çeşit proteine bağlanabilir. Şeker hemoglobine bir kez bağlanınca alyuvarların yaşamı süresince, yaklaşık 2 veya 3 ay orada bağlı kalır.

Kanınızda ne kadar çok şeker olursa, o kadar çoğu hemoglobine bağlı olarak bulunur.

A1C neyi ölçer?

A1C hemoglobininize ne kadar şeker bağlanmış olduğunun bir ölçüsüdür. A1C sonucunuz size ortalama kan şekeri düzeyinizin son 2 – 3 aydır ne olduğunu söyler.

Eğer kanınızda çok fazla şeker varsa ve ortalama kan şekeriniz son birkaç aydır yüksekse, A1C değeriniz yüksek olacaktır. A1C testi genel kontrolunuzun gerçekte nasıl olduğunu görmenizi sağlar.

Günlük kan şekeri testleriniz ve A1C sonuçlarınız hakkında sağlık profesyonelinizle konuşmalısınız.

A1C testi bana nasıl yardım edebilir?

A1C üzerine ACE/AACE önerilerine göre %6.5’tan yüksek sonuçlar diyabetinizin kontrol dışı olduğunun uyarısıdır.

Eğer hemoglobin A1C değeriniz yüksekse sağlık profesyoneliniz diyabet planınızı kan şekerinizi daha iyi kontrol edebilmeniz için değiştirebilir.

Tedavi planınızda zaman zaman değişiklikler yapılması A1C değerinizin normale yaklaşmasına yardım edecektir. A1C değeriniz normale yakın olması diyabetinizin kontrol altında olduğunu gösterir.

Araştırmalar iyi kan şekeri kontrolunun önemli sağlık sorunları riskinizi düşürebileceğini göstermektedir, örneğin:

 • Kalp hastalığı
 • Felç
 • Böbrek hastalığı
 • Göz hastalığı
 • Sinir hasarı
 • Ampütasyonlar
 • Dolaşım sorunları

Kan şekeri düzeyinizi normale yakın tutarak, diyabet komplikasyonlarına engel olabilirsiniz. Yüksek kan şekeri düzeyinin kan damarları ve sinirlere vereceği hasarı durdurabilir veya erteleyebilirsiniz.

Hangi sıklıkta A1C testi yaptırmalıyım?

ACE ve AACE, diyabeti olan herkesin, hedefi %6.5 ve altındaysa her 6 ayda bir, hedefi %6.5 ve üzerindeyse yada tedavi değişikliğine karar verilecekse her üç ayda bir A1C testi yaptırmasını önermektedir.Eğer insülin kullanıyorsanız, bu testi her 3 ayda bir yaptırmalısınız.

Kan Şekeri takibinin bana yardımcı olacağını nereden bileceğim?

Diyabetle ilgili en son yapılan çalışmalar kan şekerinizi sıkı kontrol altında tutmanın neler kazandıracağını göstermiştir.

Diyabetin Kontrolü ve Komplikasyonları Çalışması (DCCT)

1441 Tip 1 diyabetli ile yapılmış olan DCCT çalışması, kendi kendine takibin diyabetten kaynaklanan komplikasyonların ortaya çıkma riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Bu çalışma sonucunda kendi kendine takip yapan kişilerin normale yakın ortalama kan şekeri seviyeleri olduğu gözlenmiş ve göz, böbrek ve sinir tahribatları gelişme riskinin daha düşük olduğu görülmüştür.

Ayrıca Hemoglobin A1C seviyesindeki % 1 lik azalmanın bile diyabetin yaratacağı komplikasyonların görülme riskini azalttığını göstermiştir.

Kumamoto Çalışması

Kumamoto çalışması Tip 2 diyabetli hastalarla yapılan bir çalışmadır.Bu çalışma Diyabetin Kontrolü ve Komplikasyonları çalışmasıyla aynı sonuçlara varmıştır. Kendi kendine takip yapan diyabetlilerin göz, böbrek ve sinir tahribatlarıyla ilgili daha az sorun yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Birleşik Krallık Prospektif Diyabet Çalışması (UKPDS)

UKPDS çalışması 5102 Tip 2 diyabetli ile şimdiye kadar yapılan en kapsamlı çalışmadır.

Çalışma sonucunda kan şekerinin düzenli ve sık takibiyle gözde oluşabilecek problemlerin %25 , böbreklerde oluşabilecek problemlerin ise %33 oranında azlaltılabileceği görülmüştür.

Aynı zamanda, tedavi planında ve ilaçlarıda zamanla bazı değişiklikler yapmanın gerekli olabileceğini ve yüksek kan basıncının ve kan yağlarının kontrol altında tutulmasının da yararlı olduğunu göstermiştir.

Источник: https://www.diyabetnedir.ascensia.com/dyabetm/kan/

Açlık ve Tokluk Kan Şekeri Nasıl Ölçülür?

Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi

İsminden de anlaşıldığı gibi sekiz saat boyunca yiyecek veya su harici içeceklerden uzak durulduğunda ortaya çıkan glikoz oranıdır. Diyabet testi yapmak için açlık kan şekerine bakılır.

Tokluk kan şekeri nedir?

Tokluk kan şekeri, karbonhidratlı bir miktar yiyecekler yenmesinin ardından vücudun glikoz toleransını gösterir. Birçok kişinin açlık kan şekeri normal seviyede iken tokluk kan şekeri yüksek çıkabilmektedir, bu nedenle besinlerin ve tedavinizin takibi açısından tokluk kan şekerini de kaydetmek her zaman önemlidir.

Açlık ve tokluk kan şekerinin arasındaki fark kaç olmalı?

Diyabet hastası olmayan, sağlıklı kişiler için kan şekeri seviyesi aşağıdaki gibidir:

 • Açlık Kan Şekeri: En az 8 saat açken, 72 ile 108 mg/dL arasında,
 • Tokluk Kan Şekeri: Yemekten en az 2 saat sonra,140 mg/dL olmalıdır.

Diyabet hastaları için olması gereken kan şekeri seviyesi aşağıdaki gibidir:

 • Açlık Kan Şekeri: 80 ile 130 mg/dl arasında,
 • Tokluk Kan Şekeri:  180 mg/dl ‘den az olmalıdır.

Kan Şekeri Nasıl Ölçülür?

Parmak ucundan kan örneği alınarak, glikoz metre sayesinde kısa sürede yapılan bir test ile kandaki glikoz miktarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca yeni teknoloji sayesinde bir glikoz monitörü vücuda yerleştirilerek otomatik kayıt şeklinde glikoz takibi sürekli olarak yapılabilmektedir.

Kan Şekeri Evde Nasıl Ölçülür?

Kan şekeri ölçüm cihazı ile kandaki glikoz yoğunluğunu evde de ölçebilirsiniz ve periyotlar halinde belirterek kan şekerinizi yazarak kaydedebilirsiniz.

Ellerde gerekli hijyen sağlandıktan sonra küçük bir iğneyi parmağa batırdıktan sonra glikoz metresine ekli olan test bandına, yani önlem çubuğuna kan damlasını değdirmeniz yeterli.

Keton testi denilen test ise; özellikle Tip 1 diyabetliler için önemlidir.

[attention type=red][attention type=yellow]
Kan şekeri 240 mg/dl’yi aşarsa, herhangi bir enfeksiyon durumunda, mide bulantısı, kusma ya da kan şekerinin yüksekliğini gösteren belirtiler varsa diyabetli kişinin keton testini uygulaması gerekir.
[/attention][/attention]

Keton testini, şeker ölçüm yöntemine benzer bir yöntemle bantı idrar örneğine batırarak, talimatlarda belirtilen süre kadar bekletildikten sonra eğer idrar orta ya da yüksek miktarda keton gösteren bir renkte ise hasta doktoru ile veya sağlık kuruluşu ile iletişime geçmelidir.

Açlık ve Tokluk Kan Şekeri Ne sıklıkla ölçülmelidir?

İnsülin kullanmayan tip 2 diyabet hastaları ölçme sıklığına kendileri karar verebilirler. Farklı yiyecekler yedikten ve farklı ilaçlar içtikten sonra veya spor vb. gibi rutininizde sık sık yer almayan aktiviteler yaptıktan sonra ölçüm yaparak, farklılıkların sizi nasıl etkilediğini görebilirsiniz.

Tip 1 diyabet hastaları, tüm yemeklerin öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere günde en az 4 kez kan şekerlerini ölçmek durumundadırlar.

Muhtemelen doktorunuz da, uzun yolculuklarda 2 saatte bir kez, egzersiz yapmadan önce, yaparken ve yaptıktan sonra, farklı hastalıklar geçirdiğiniz dönemlerde, hamilelik planlarken, hamilelik sırasında ve emzirme döneminde ve değerleriniz normal ilerlemediği zamanlarda daha düzenli test etmenizi isteyecektir.

Haftalık ve aylık testleri diyabeti kontrol altına almanıza yardımcı olur. Örneğin, HbA1c testleri size üç aylık kan glikoz seviyenizin ortalamasını verir. Ayrıca aylık olarak da sağlık kuruluşlarında kontrol yaptırmanın önemi büyüktür.

Ancak her hastanın bünyesi farklı olduğundan en doğru sıklığı size doktorunuz söyleyecektir.

Açlık ve tokluk kan şekerinin yükselmesine dair belirtiler nelerdir?

Tokluk kan şekeri yüksek kişiler de yemekten iki veya dört saat sonra düşük kan şekeri olan hastaların semptomlarının aynılarını gösterirler. Genelde yüksek karbonhidratlı yemekler yedikten sonra tokluk kan şekeri yükselir ve tokluk kan şekerinin yüksekliği, açlık kan şekerinin yüksekliğinden daha yaygın bir durumdur.

Ancak açlık kan şekerinin düşük olması durumundaki semptomlar, tokluk kan şekerinin yüksekliğindeki semptomlara göre daha hafif geçebilir.

Kan şekerinin yükseldiğini gösteren belirtiler şu şekildedir:

 • Sinirlilik
 • Anksiyete/Kaygı
 • Terleme
 • Titreme
 • Kalp hızının artması
 • Açlık
 • Baş Dönmesi
 • Uykululuk
 • Bulantı
 • Görme yetisinin bulanıklaşması
 • Baş Ağrısı
 • Yorgunluk
 • Mutsuzluk
 • Uykuda ağlama veya kabus görme
 • Nöbet geçirme
 • Bilinç Kaybı

Kan şekeri yüksek olanlar nasıl beslenmeli?

Aşağıdaki gibi, beslenmenizde yapacağınız bazı değişimler sizi iyi yönde etkileyebilir:

 • Yeşil sebzeler, meyveler, tam tahıllı yiyecekler ve bakliyatlar gibi yüksek lifli gıdalar tüketmelisiniz.
 • Et veya etsiz seçenekler kullanarak yağı az proteinli gıdalar tüketmelisiniz.
 • Öğünlerinizin arasında üç saatlik boşluklar bırakarak gün içerisinde birkaç öğün beslenmelisiniz.
 • Çok büyük porsiyonlardan kaçınmalısınız.
 • Avokado ya da zeytinyağı gibi yararlı yağlarla yapılmış yiyeceklere öncelik vermelisiniz.
 • Yüksek şeker ve tam karbonhidratlı yiyeceklerden ve içeceklerden kaçınmalısınız.
 • Patates, pirinç ve mısır gibi nişastalı besinleri kullanırken kendinize limit koymalısınız.

Kan şekeri düşük olanlar nasıl beslenmeli?

Duyarlı kan şekeri düşüklüğü için genelde tıbbi bir müdahale yapılmaz. Ancak hastalar beslenmelerine dikkat etmeleri için uyarılmalıdır.

Düşük kan şekeri olan bireyler için beslenme önerileri şu şekilde olabilir:

 • Karbonhidratlı yiyecekleri azaltmalı ve/veya sık ama az yediğiniz öğünler oluşturmalısınız. Beslenme şeklinizi değiştirmedeki ilk adım, üç saatten fazla aralık bırakmamak kaydıyla günü belirli küçük atıştırmalık ve öğün saatleri olarak bölmelisiniz.
 • Beyaz, kırmızı et veya baklagil içeren proteinli, tam tahıllı, meyve ve sebze içeren dengeli öğün halinde beslenmelisiniz.
 • İçerisinde çay şekeri ve glikoz olan şekerli gıdaları ve içeceklerden kaçınmalı ya da sınırlamalısınız.
 • Fiziksel aktivite vücuttaki şekerin yükseltilmesini sağladığından aşırı derecedeki insülin salgısını azaltarak şekerini kontrol altına alır.

Источник: https://www.mailce.com/aclik-ve-tokluk-kan-sekeri-nasil-olculur.html

Kansız Şeker Ölçüm Cihazı Nedir, Şeker Ölçüm Cihazı Kullanımı Nasıldır?

Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi
Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi

Kan şekeri seviyeleri hakkında doğru fikir edinmek başarılı bir diyabet yönetiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Kan şekeri ölçüm cihazları ise bunu yapmanızı sağlar. Bazı cihazlar kansız şeker ölçüm cihazı olarak yeni yeni bilinmeye başlamıştır, genellikle şeker ölçümü için kan alınması gerekir, günümüzde ise durum biraz daha farklı.

Şeker ölçüm cihazı kanınızdaki şeker (glikoz) miktarını ölçmek için kullanılan bir cihazdır. Glikoz ise vücudun enerji kaynağı olarak kullandığı bir şekerdir. Şeker hastalığınız yoksa vücudunuz kandaki glikoz miktarını dengeler. Şeker hastası olan kişilerde ise kan şekeri kontrol edilemediği için özel diyetlere ve ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Kendiniz için en doğru ölçüm cihazını seçmek, ürünlerin maliyetine, reçeteli kullanılabilirliğine ve kişisel gereksinimlerinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca bazı ölçüm cihazları tip 1 diyabeti olanlarda veya ketoasidoza duyarlı olanlarda fayda sağlayabilecek keton varlığını kontrol edebilme özelliğine sahiptir.

Kan Şekeri Neden Ölçülür?

Kan şekeri ölçümü niceliksel bir testtir, kan örneğinde bulunan glikoz miktarları hakkında bilgi verir. Diyabetiniz varsa ve kan şekeri (glikoz) seviyelerinin izlenmesi gerekiyorsa bu ölçüm yapılır. Doktorunuzla beraber bu bilgiler eşliğinde:

-Tedavinizdeki günlük ayarlamaları belirlersiniz,-Tehli seviyede yüksek veya düşük kan şekeri seviyeniz olup olmadığını belirlersiniz,

-Uygulanan diyet ve egzersizin kan şekeri seviyenizi nasıl değiştirdiğini gözlemlersiniz,

Yapılan araştırmalar evde uygulanan glikoz ölçüm testi ve takibinin şeker hastalığında iyi bir glikoz kontrolü sağladığını ve daha az komplikasyona yol açtığını göstermekte.

Kan Şekeri Ölçüm Cihazı Nasıl Seçilir?

Piyasada birçok açıdan farklı çok fazla sayıda ve çeşitte şeker ölçüm cihazı bulunmaktadır. Şeker ölçüm cihazı seçerken birçok kriter vardır, bunlardan bazıları:

 • veri doğruluğu,
 • her test için gerekli kan miktarı,
 • ürünün kullanımında verdiği acı,
 • ürünün kullanım kolaylığı,
 • ürünün test etme hızı,
 • ürünün boyutu,
 • test sonuçlarını belleğine kaydetme olanağı,
 • verileri bilgisayara iletebilme özelliği,
 • kullanılan test şeritlerinin maliyeti,
 • üretici tarafından sağlanan teknik destek,
 • doktor önerisi,
 • otomatik zamanlama, hata kodları, geniş ekran, sözlü yönlendirme veya sonuçlar gibi özel ek özellikler de kan şekeri ölçüm cihazı alırken göz önünde bulundurulacak nedenler arasındadır.

Ölçüm Cihazının Doğru Çalıştığını Nasıl Anlarım?

Ölçüm cihazının doğru bir şekilde çalıştığından emin olmanın üç yolu vardır:

 1. Sıvı ölçüm solüsyonlarını kullanın:
 • her yeni test şeritleri açtığınızda,
 • test şerit kutusunu kullanırken,
 • ölçüm cihazını düşürürseniz,
 • olağan dışı sonuçlar almaya başlarsanız.

Sıvı ölçüm solüsyonu kullanarak, tıpkı kanınızı test eder gibi bir miktar test şeritlerine damlatırsınız. Elde ettiğiniz değer test şeritlerinin etiketi üzerinde yazılı olan değerle eşleşmelidir.

 1. Elektronik kontrolleri yapın:

Sayacınızı her açtığınızda elektronik bir kontrol yapar, bir sorun tespit ederse size hata kodu verecektir.

Hata kodlarının ne anlama geldiğini ve sorunun nasıl çözüleceğini görmek için sayacın kullanım kılavuzuna göz atın.

Ölçüm cihazınızın düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığından emin değilseniz, cihazın kullanım kılavuzundaki destek numarasını arayıp bilgi alabilir veya bir doktorunuza başvurabilirsiniz.

 1. Cihazınızı karşılaştırın:

Ölçüm cihazınızı bir laboratuvarda gerçekleştirilen kan şekeri testiyle karşılaştırın. Bir sonraki doktor randevunuza ölçüm cihazınızı da götürün, cihazı doğru kullandığınızdan emin olmak için test etmesini isteyin. Laboratuvarda yaptırdığınız test ile ölçüm cihazındaki elde ettiğiniz değerler eşleşiyorsa cihazınız düzgünce çalışır ve iyi bir teknik kullanıyorsunuz demektir.

Ölçüm cihazınız arızalanırsa ne yapmanız gerekir?

Ölçüm cihazınız arızalandığında doktorunuza bildirmeniz ve cihazı üreten şirketle iletişime geçmeniz gerekir.

Kansız şeker ölçüm cihazı var mı? Kan almadan şeker ölçümü yapılabilir mi?

Bazı ölçüm cihazları, parmak ucu dışında da kan testi yapmanıza imkan vermektedir. Bu tip alternatif örnekler avuç, üst kol, ön kol, uyluk veya bacak baldırından yapılır. Ayrıca günümüzde yaygınlaşmaya başlayan kansız şeker ölçüm cihazları da piyasada bulunmaktadır. Bu tip kansız şeker ölçüm cihazları vücudunuzdan kan almadan çok daha fazla sayıda ölçüm imkanı sunabilmektedir.

Bu tip alternatif testler kan şekerinizin hızlı değişebildiği zamanlarda yapılmamalıdır; çünkü bu alternatif yöntem bu tarz durumlarda hatalı sonuçlar verebilmektedir.

Aşağıdakilerden herhangi birinin geçerli olup olmadığını test etmek için yalnızca parmak ucunuzdaki kanı kullanmanız gerekir:

 • Sadece insülin aldığınızda
 • Kan şekerinin düşük olduğunu düşünüyorsanız
 • Sonuçlar hislerinizle alakasızsa
 • Daha yeni yemek yediyseniz
 • Daha yeni egzersiz yaptıysanız
 • Hastaysanız
 • Stres altındaysanız

Источник: https://www.acibademmobil.com.tr/kansiz-seker-olcum-cihazi-nedir-seker-olcum-cihazi-kullanimi-nasildir/

Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ

Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi

Kişisel Bilgilerinizin gizliliğinin korunması Novo Nordisk için önemlidir. Bu çerçevede hazırladığımız Gizlilik Politikamızın kısa bir özetini aşağıda bulabilirsiniz.

İşbu Gizlilik Politikası’nın amacı, websitemizde ne tür bilgiler topladığımız, bunları nasıl sakladığımız ve kullandığımız, bu bilgileri hangi koşullar altında işleyip açıklayabileceğimiz konularında sizleri tam olarak aydınlatmaktır.

BU INTERNET SİTESİNİ KULLANARAK, BİLGİLERİN BU GİZLİLİK POLİTİKASINDA BELİRTİLDİĞİ BİÇİMİYLE İŞLENMESİNİ, TOPLANMASINI, SAKLANMASINI VE KULLANILMASINI ONAYLAMIŞ OLUYORSUNUZ.

Ziyaretçi/kullanıcı kişisel verileri NovoNordisk tarafından görevlendirilen firma PortalGrup İnternet Hizmetleri ve Yazılım Geliştirme Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. (“Portalgrup”) tarafından tutulacaktır. Herhangi bir kişisel verinizi tarafımıza sunmadan da sitemizden faydalanabilirsiniz.

İnternet sitemizde paylaştığınız kişisel bilgilerinize her zaman erişim hakkınızın bulunduğu ve bu bilgilerin silinmesi, değiştirilmesi ve güncellenmesini her zaman talep edebileceğinizi belirtmek isteriz.

Kişisel bilgilerinizi bu internet sitesinde bildirmenizden sonra, siz bize aksi şekilde bir talimat vermedikçe, bu bilgiler bizden istediğiniz hizmeti size sunduğumuz sürece ya da yasalar bunu istediği sürece Portalgrup tarafından saklanacaktır.

1. Gizlilik Taahhüdü

“Kişisel Veriler” terimi, bu Gizlilik Politikasında kullanıldığı biçimiyle, size düzenli aylık bilgilendirme amaçlı e-bülten gönderimi için kullanılabilecek e-posta adresinizdir. Kanuni zorunluluklar haricinde Kişisel Veriler yalnızca işbu Gizlilik Politikası uyarınca işlenecek ve Portalgrup tarafından tutulacaktır.

İnternet sitemizde paylaştığınız bilgilerin bir kısmı, sizin yaşadığınız ülkeden farklı veri koruma kanunları olan başka ülkelerde yer alan bilgisayarlarca depolanıp işlenebilir. Bu tür durumlarda, bizler asgari olarak ülkenizde mevcut veri koruma kanunlarınca sağlanan korumanın bu bilgiler bakımından da sağlanacağını temin ediyor olacağız.

2. Kişisel Verilerin Kullanım Amacı

Aksi belirtilmediği takdirde, bu site yoluyla toplanan bilgileri, sitemizin içeriğini geliştirmek, siteyi tercihleriniz temelinde ihtiyaçlarınıza göre düzenlemek, (eğer talep etmişseniz) size bilgi sunmak amacıyla, kendi pazarlama ve araştırma amaçlarımız için ve belirtilen diğer herhangi bir amaç için kullanabiliriz. Ayrıca bu site aracılığıyla, kişisel nitelikte olmayan edinilmiş bilgilerin tümünden tamamen faydalanabiliriz.

İşbu internet sitesi kapsamında, ziyaretçi/kullanıcılar tarafından kendi rızaları doğrultusunda siteye sunulan kişisel veriler Portalgrup tarafından saklanmakta ve işlenmekte olup, bu veriler NovoNordisk ile paylaşılmamaktadır.

İşbu internet sitesi kapsamında; Portalgrup tarafından ziyaretçi/kullanıcılardan toplanan kişisel veriler, kanunlarca açıkça aksi öngörülmediği sürece, NovoNordisk adına kurulan diğer websitelerinde Portalgrup veya NovoNordisk’e bağlı diğer ajanslar tarafından uzaktan hizmet verilmesine yarayacak bilgiler niteliğindedir. Bu uzaktan hizmetler kişisel bilgilerin Novo Nordisk ile paylaşılmasına yol açmayacak olup şu alanları içermektedir:

• Kişisel iletişim hizmetleri (veri alışverişi) • Genel iletişim veya bilgi iletişim hizmetleri

• İnternetin kullanımıyla bağlantılı hizmetler

[attention type=yellow][attention type=green]
Kişisel veriler ancak Portalgrup tarafından mevzuat gereğince veya ziyaretçi/kullanıcının muvafakatiyle alınacaktır. Ancak bu bilgilerin Portalgrup tarafından kullanımında muvafakat aranmayacaktır.
[/attention]
[/attention]

Ayrıca, sitemize sunduğunuz kişisel bilgileri ve iletişim bilgileri Portalgrup tarafından pazar araştırması vb. hizmetler için kullanılabilecektir.

3. Kişisel Verilerin Açıklanmaması

Portalgrup tarafından toplanan kişisel verileriniz, bu Gizlilik Politikasında belirtilenler dışındaki üçüncü şahıslara verilmeyecek, açıklanmayacak ya da başka şekilde ifşa edilmeyecektir.

Kişisel verileriniz, verilerin asıl toplanma amacına uygun olarak işlenmesi ya da bu internet sitesinin yararlılığının değerlendirilmesi, veri yönetimi ya da teknik destek gibi amaçlarla işlenmesi için Portalgrup adına hareket eden üçüncü şahıslarla da paylaşılabilinir.

Bu sitenin ticari faaliyetlerinin ya da bunların bir kısmının satılması veya devir edilmesi durumunda; söz konusu satış veya devirle bağlantılı olarak, sizden alınan Kişisel Veriler Portalgrup tarafından satın veya devir alan üçüncü şahıslara aktarılabilecektir; böyle bir durumda alıcının veya devir edilen tarafın Kişisel Verileri bu Gizlilik Politikasına uygun olarak kullanmasını temin edeceğiz. Yürürlükte bulunan yasaların, mahkeme kararlarının ya da kamu kurumları tarafından alınan kararlar uyarınca ya da yurt içinde ya da yurt dışında cezai ya da başka hukuki soruşturma ya da kovuşturmaların desteklenmesi amacıyla Kişisel Veriler üçüncü şahıslara açıklanabilecektir.

4. Erişim, Düzeltme, Silme ya da İtiraz Hakkı

Portalgrup tarafından toplanan kişisel verilerinizin her işlenmesinde bu verilerin toplanma amacına uygun olarak doğru ve güncel tutulmasını sağlamak için gereken makul düzeydeki önlemleri almaktayız.

Anılan veri işleme uygulamasının bu politikada belirtildiği biçimiyle meşru amaçlar ya da yasalara uygunluk doğrultusunda işlenmediği takdirde Kişisel Verilerinizin işlenmesine itiraz edebilmenize olanak sağlayacağız.

Portalgrup ile elektronik posta veya telefon aracılığı ile irtibata geçerek her türlü Kişisel Verinizin Portalgrup tarafından düzeltilmesini, güncellenmesini ya da silinmesini talep edebilirsiniz.

Kişisel verilerin silinmesine ilişkin talepler, aksi kanunlarca açıkça öngörülmediği müddetçe (örneğin sizin izninizle alınmış kişisel verilerinizle ilgili olarak görülen mahkeme nezdinde bir dava ile bağlantılı olarak) bizim için bağlayıcılığı olan geçerli her türlü yasal ve etik bildirim, belge dosyalama ya da tutma yükümlülüklerine tabidir.

5. Güvenlik Ve Gizlilik

Bilgisayar bağlantılı olarak Portalgrup tarafından toplanan kişisel verilerinizin güvenliğini ve gizliliğini sağlamak için güvenli veri ağlarının yanı sıra endüstri standartlarında güvenlik duvarı ve veri koruma uygulamaları kullanmaktayız.

Kişisel Verilerinizin Portalgrup tarafından işlenmesi sırasında, bilgilerin kaybolmasını, kötüye kullanılmasını, açıklanmasını, değiştirilmesini, yok edilmesini; bu bilgilere izinsiz erişimi önleyecek biçimde makul düzeyde önlemler almaktayız.

Ancak NovoNordisk, Kişisel Verileri korumak üzere belirli prosedür ve standartlara tabi olarak makul önlemler almakta ve bu önlemleri teknolojik gelişmeler ışığında güncellemekte ise de; İnternet üzerindeki güvenlik önlemlerini atlatmak ya da bu verilere müdahale etmek isteyebilecek kişilere karşı tam bir güvenlik garantisi vermemektedir.

6.Otomatik olarak alınan bilgiler

Ziyaret tarih ve saatiniz, bilgisayarınızın IP adresi, bağlı bulunduğunuz domain gibi bilgiler, internet site istatistiklerini oluşturan programlarca kaydedilir. Bu bilgiler kişisel değildir ve sadece internet site trafiğinin analiz edilmesi ve sitenin geliştirilmesi için kullanılır.

Kişisel olmayan bilgiler, sorduğunuz sorular ya da paylaştığınız yorumlar, fikirler ve öneriler gibi şahsi olmayan bilgilerden veya tarafımızca toplanabilecek ve herhangi bir Kişisel Bilgi ile bağlantılı olmayan bilgilerden oluşmaktadır. Kişisel olmayan ve gizlilik taşımayan bilgiler olarak değerlendirilecek ve tarafınıza karşı herhangi bir yükümlülük taşımaksızın, herhangi bir amaç için ve herhangi bir surette ifşa edilebilecek ve/veya kullanılabilecektir.

7. Çerezler (cookies)

İnternet sitemiz diğer pekçok internet sitesi gibi “cookie” adlı bir teknolojiyi kullanmaktadır. Bu teknoloji sayesinde bizi tekrar ziyaret ettiğinizde sizi hatırlamamız mümkün olabilmektedir. “Cookie”ler kişisel bilgiler içermez ancak bir kullanıcının şifresi, sitede ziyaret ettiği sayfalar, ziyaret tarihi vs.

gibi bilgileri güvenli bir şekilde saklayabilir. “Cookie”ler sabit diskinizden dosya alınması, epostalarınızın okunması veya bilgisayarınıza virüs taşınması için kullanılamaz. İsterseniz tarayıcı programınızı bu teknolojiyi kullanmayacak şekilde ayarlayabilir ve “cookie”leri sabit diskinizden silebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yardım için lütfen tarayıcı programınızın “Yardım” bölümüne başvurunuz.

[attention type=red][attention type=yellow]
Novo Nordisk ve tüm dünyadaki iş ortakları, temsilcileri ve iştirakleri bu internet sitesinde saklanan bilgileri, işbu Politika’da belirtilen kapsam dışında tarafınızca onaylanmadan üçüncü şahıslar ile paylaşmamayı taahhüt eder.
[/attention]
[/attention]

Bu politika sadece ziyaret edilen internet sitesi için geçerlidir. İnternet sitemizde yer alan linkler ile ulaşabileceğiniz diğer internet sitelerini bağlamamaktadır.

8. Diğer Sitelere İlişkin Linkler

Bu Gizlilik Politikası, yalnızca bu site için geçerlidir; NovoNordisk’e ait olmayan internet siteleri için geçerli değildir. Ancak internet sitemizde ziyaretçi/kullanıcıların ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz başka internet sitelerine ait linkler bulunabilir.

Amacımız, link verilen sitelerin güvenli internet siteleri olmasını sağlamaktır.

Ancak, bu durum hiçbir şekilde link verdiğimiz internet sitelerinin güvenli olduğu veya gizlilik standartları konusunda garanti verdiğimiz ve burada yer alan Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları’nın, anılan sitelerde de yürürlükte olduğu anlamına gelmez.

Bu sebeple link verdiğimiz internet sitelerinin güvenliği ve içeriği ile ilgili olarak ziyaretçi/kullanıcılara herhangi bir garanti vermemekteyiz. Bu nedenle, bu internet sitesi dışında diğer bir sayfaya bağlanıldığında, kişisel tanımlayıcı bilgilerin verilmesinden önce, ilgili sitenin gizlilik politikasının incelenmesi tavsiye edilmektedir.

9. Çocukların Erişimi Hakkında

Bu site 18 yaş altı çocuklar için hazırlanmamıştır.

Çocukların gizliliğinin korunmasının önemine binaen, Portalgrup 18 yaş altı bireylerin bilgilerini, bu yönde yasal velilerinden önceden alınmış açık bir izin olmadan her ne amaçla olursa olsun toplamamakta ve kullanmamaktadır. Belirtilen yasal temsilcinin talep etmesi halinde çocuğun sağlamış olduğu bilgileri inceleme ve/veya bunların silinmesini gerekli kılma hakkı bulunmaktadır.

Ebeveynlerin, internet kullanımı ve internet sitelerine verilen bilgilerle ilgili olarak çocuklarıyla konuşmalarını tavsiye etmekteyiz.

10. Bize Ulaşın

Bu politika ve işbu internet sitesi kapsamında, Portalgrup ile aşağıdaki elektronik posta veya telefon aracılığı ile irtibata geçerek her türlü Kişisel Verinizin Portalgrup tarafından düzeltilmesini, güncellenmesini ya da silinmesini talep edebilirsiniz.

info@portalgrup.com
+90 (212) 279 42 42

NovoNordisk’in bilgi toplama, kullanma ve ifşa etme uygulamaları hakkında sorularınız veya talepleriniz olursa, bize aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz nnbilgi@novonordisk.com

Yasaların gerektirdiği haller dışında NovoNordisk ve Portalgrup, bu politika ve gizlilik uygulamaları ile ilgisi olmayan sorulara veya yorumlara cevap verileceğini garanti etmemektedir.

Источник: http://www.diyabet.com/diyabet/diyabet-takibi/diyabetin-kontrolu/hedef-kan-sekeri-degerleri-nelerdir/

Kan Şekeri Takibinin Faydaları

Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi

Kendi kendine takip diyabetinizi kontrol altında tutmada sizin aktif rol almanız anlamına gelmektedir. Kendi kendine takibin en önemli kısmı kan şekerinizi ölçmenizdir. Ancak sadece kan şekerinizi test etmekle kalmayıp diğer testlerinizi de yaptırmanız çok önemlidir.

Bunlar 2-3 aylık ortalama kan şekeri seviyenizi görebileceğiniz Hemoglobin A1C ve vücudunuzun şeker yerine yağ yakmadığından emin olmanızı sağlayacak keton testidir. Aynı zamanda kilonuza, kan basıncınıza ve kan yağı adı verilen lipid seviyenize çok dikkat etmeniz gerekir.

Kan şekeri ölçümünüzü yaparak gün içindeki kan şekeri düzeyinin kaç olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Teknolojinin gelişimiyle birliklerde artık istediğiniz ortamda kan şekerinizi ölçebileceğiniz cihazlar edinebilirsiniz. Birçok insan nasıl hissettiğine göre kan şekeri seviyesinin kaç olduğundan emin olabileceğini düşünür.

Bazıları kan şekeri yüksekken düşük olduğunu ya da düşükken yüksek veya normal olduğunu hissedebilir.Emin olmak için yapılması gereken tek şey, kan şekerinizi ölçmektir.

Egzersiz yapmak kan şekeri seviyesini ne kadar düşürür? Fazla yemek kan şekeri seviyesini nasıl etkiler? Test yapmayı kendiniz ve diyabetiniz hakkında daha çok şey öğrenmek için bir araç olarak görmelisiniz.

Kan şekerimi ne sıklıkta test etmeliyim?

Ne kadar çok test ederseniz, kan şekeri kontrolü hakkında o kadar çok bilgi edinirsiniz. Kan şekerinizi her gün çok sayıda şey etkiler, örneğin yemek yemek, egzersiz yapmak, aldığınız ilaçlar, geçirdiğiniz hastalıklar ve yaşadığınız stres gibi. Bu nedenle, kan şekerinizi günün farklı saatlerinde test etmeniz önemlidir.

Kan şekerinin gerektiği gibi kontrolü diyabetle ilgili gelecekteki sorun risklerini azaltmada size yardım edecektir. Kendi kendine takip, çok yüksek veya düşük kan şekeri düzeyinden kaçınmak için gereksiniminiz olan bilgiyi size verir. Sağlık uzmanınız hangi sıklıkta test yapmanız gerektiğine karar vermenize yardım edecektir.

Kan şekerimi ne zaman test etmeliyim?

Sağlık uzmanınız size ne zaman test yapacağınıza karar vermenizde yardımcı olacaktır.Farklı zamanlarda kan şekeri sonucunuzu ölçmeniz iyi bir fikirdir. Kan şekerinizi ölçeçeğiniz uygun olabilecek zamanlar:

Kahvaltıdan önce. Buna açlık kan şekeri denir. Açlık 8 veya daha uzun süredir herhangi bir gıda almadığınız anlamına gelir.

 • Kahvaltıdan 1-2 saat sonra. Buna tokluk kan şekeri denir.
 • Öğle yemeğinden önce.
 • Öğle yemeğinden 1-2 saat sonra.
 • Akşam yemeğinden önce.
 • Akşam yemeğinden 1-2 saat sonra.
 • Yatmadan önce.
 • İnsülin alıyorsanız gece 2:00 veya 3:00’te. Aşağıdaki durumlarda, sıkı kan şekeri ölçümü yapmak iyi bir fikirdir:
 • Tedavi planınızda değişiklik olduğunda.
 • Diyabet için yeni bir ilaç kullanmaya başladığınızda.
 • Kan şekerinizin çok yüksek veya düşük olabileceğini düşündüğünüzde.
 • Hasta olduğunuzda.

Farklı zamanlardaki farklı kan şekeri düzeylerinden nasıl anlam çıkarabilirim?

Yemekten 1 veya 2 saat sonraki kan şekeri düzeyine tokluk kan şekeri denir. Araştırmalar diyabetli kişilerdeki kan şekeri düzeyinin yemek öncesi normal olsa bile, yemek sonrasında iki katı veya daha fazla oranda yükselebileceğini göstermektedir. Açlık ve tokluk şeker hedefleriniz hakkında sağlık profesyonelinizle görüşmeniz faydalı olacaktır.

Kan şekeri ölçüm sonuçlarımı kaydetmem gerekiyor mu?

Evet, kan şekeri ölçüm sonuçlarınızın yazılı bir kaydını (günlük takip kitapçığı) tutun. Ayrıca kan şekeri testinin tarih, saat ve yemekten önce mi sonra mı yapıldığını da yazın.Diyet, egzersiz, ilaç veya kendinizi nasıl hissettiğiniz hakkında bilgiyi de günlüğünüze kaydedebilirsiniz. Sağlık profesyonelinizi ziyaretinizde günlük takip kitapçığını daima yanınızda getirin.

Kendi kendine takibi iyileştirmek için ne yapabilirim?

 • Kullanmakta olduğunuz ölçüm cihazı ile birlikte verilen talimatları izleyin. Sağlık profesyonelinizle ölçüm cihazınız ve kendi kendine takip hakkında konuşun. Aşağıdaki ipuçları en doğru sonuçları almanıza yardım edecektir.
 • Ölçüm cihazınızı temiz tutun.
 • Test malzemenizi oda sıcaklığında tutun.
 • Test malzemenizin son kullanma tarihini kontrol edin.
 • Ellerinizi ılık, sabunlu suyla yıkayın.
 • İyice kurutun.
 • Yerçekiminin kanınızın parmak uçlarınıza akmasına yardım etmesi için elinizi sarkıtın.
 • Parmağınızı ayarlanabilir parmak delme cihazı ile delin.
 • Kan damlasını test stribine yeterli miktarda çektirin.
 • Sonuçlarınızı kaydedin.

Keton Testi

Keton testi kanınızda ne kadar keton veya asit bulunduğunun kontrol edilmesini kapsar, böylece vücudunuzun şeker yerine yağ yakmadığından emin olabilir ve ketoasidoz denilen, koma veya ölüme neden olabilen tıbbi bir acil durumdan kaçınabilirsiniz.

Keton nedir?

Ketonlar vücudunuz yakıt için depoda bulunan kendi yağını yaktığında oluşan bir asit türüdür. Vücudunuz enerji olarak kullanmak için yeterli şeker (glukoz) bulamazsa yağ yakar. Vücudunuz çok fazla yağı çok hızlı bir biçimde yaktığında, kanınızda ketonlar bulunabilir. Ketonlar kanınızdan idrarınıza geçerek uzaklaştırılır.

Niçin vücudum şeker kullanımında sorun yaşar?

Şeker vücudunuzun enerji için yakacağı ilk yakıttır. Şekerin kanınızdan yakıt olarak vücut hücrelerine hareketine yardım etmek için, vücudunuzun insüline gereksinimi vardır. İnsülin pankreas tarafından üretilen bir hormondur.

Eğer hücrelere şeker gitmesine yardım etmek için kanınızda çok az insülin varsa vücut yakmak için diğer yakıt çeşitlerini arayacaktır. Vücut depolanmış yağı yaktığında, vücutta ketonlar oluşmaya başlar. Kanda çok fazla miktarda bulunan keton, ketoasidoz denilen ciddi bir soruna neden olabilir.

Uygun tedavi uygulanmazsa, koma veya ölüme neden olabilir.

 Kimler keton testi yaptırmalı?

Tip 1 diyabetlilerde Tip 2 diyabetlilerden daha kolay keton oluşabilir. Tip 1 diyabetli herkes idrarlarındaki ketonu test etmelidir.

Tip 2 diyabetlilerin keton sorunu olması daha az olasıdır, fakat diyabetli herkes uyarı işaretlerini ve ne zaman test yaptırması gerektiğini bilmelidir.

[attention type=green][attention type=red]
Keton testi, kan şekeri testi gibi, çok önemlidir. İdrarınızda keton bulunması bir tehnin işareti olabilir.
[/attention][/attention]

Keton testi hamile Tip 1 veya Tip 2 diyabetliler veya gestasyonel diyabetli kadınlar (hamilelikte ortaya çıkan diyabet) için sıklıkla önerilir. Keton testi Tip 2 diyabetli çocuklar için de önerilebilir.

Ne zaman idrarımda keton testi yaptırmalıyım?

Sağlık profesyoneliniz ne zaman keton testi yaptırmanız gerektiğini size söyleyecektir. Ayrıca aşağıdaki durumlarda test yapmak önemlidir:

 • Kahvaltıdan önce. 8 veya daha uzun süredir herhangi bir gıda almamış olmanız gerekir.
 • Kan şekeriniz birbirini izleyen iki testte 250 mg/dL veya daha yüksek çıkmışsa
 • Hastaysanız (soğuk algınlığı bile olsa) ,çünkü hasta olmak ketonların ortaya çıkışına sebep olabilir
 • Kusma halindeyseniz
 • Stres altında veya üzüntülüyseniz
 • Hamileyseniz
 • Parmağınızı ayarlanabilir parmak delme cihazı ile delin.
 • Kan damlasını test stribine yeterli miktarda çektirin.
 • Sonuçlarınızı kaydedin.

 İdrarımda keton testini nasıl yaptırırım?

İdrarınızda keton testinin yapılması çok kolaydır. Basit bir “daldır ve oku” idrar test stripi kullanabilirsiniz. Test stripini idrar numunenize daldırdığınızda , striplerin üzerinde bulunan renkler değişirse idrarınızda keton vardır.

Sadece idrarınızdaki ketonların test etmek için eczaneden aldığınız Ketostix® Striplerini veya İdrarınızda hem şeker hem de ketonları test etmek içinse Keto-Diastix® Striplerini kullanabilirsiniz. .

Keton test stripleri şişelerde ve ayrı ayrı folyoya sarılı olarak mevcuttur. Işık ve neme karşı hassastırlar, bu nedenle kapağı sıkıca kapalı olarak kabında saklamanız gerekmektedir.

Şişenin veya ayrı ayrı sarılmış stribin üzerindeki son kullanma tarihini daima kontrol edin, ve son kullanma tarihi geçmiş stripleri kullanmayın.

Keton testim pozitif çıkarsa ne yapmalıyım?

Eğer sonuçlar eser miktarda veya çok az keton gösterirse:

 • Saat başı bir bardak su için
 • Kan şekerinizi ve ketonu her 3 – 4 saatte bir test edin.
 • Eğer kan şekeriniz 250 mg/dL’den yüksek ve ketonunuz varsa, egzersiz YAPMAYIN. Ayrıca sağlık profesyonelinizle mutlaka iletişime geçin.
 • Eğer kan şekeriniz ve keton sayınız iki test sonrasında DÜŞMÜYORSA, sağlık profesyonelinizi arayın.

Eğer sonuçlar eser miktarda veya çok az keton gösterirse:

 • HEMEN doktorunuzu arayın.
 • Saat başı bir bardak su için

Ketoasidoz hızla çok ciddi bir soruna ilerleyebilir. Testler yüksek seyretmeye devam ederse veya diyabetik ketoasidozun (DKA) herhangi bir erken işaretine sahipseniz sağlık profesyonelinizle irtibat kurun.

 • DKA’nın erken işaretleri:
 • Midenizde ağrı
 • Bulantı ve kusma
 • Hızlı nefes alma
 • Meyvemsi kokan nefes

Bu semptomlardan herhangi biri ve idrarınızda keton varsa, sağlık profesyonelinizi arayın veya acil servise gidin.

A1C Testi (Hemoglobin A1C veya HbA1C)

Bildiğiniz gibi, diyabetinizi kontrol altında tutmanız sağlıklı kalmanın anahtarıdır. Diyabetinizin kontrolünün iyi gittiğinden emin olmak için kan şekeri düzeyinizi günün farklı saatlerinde ölçersiniz.

Bu testler o anda kan şekeri düzeyinizin ne olduğunu söyler, ki bu çok yararlıdır. Bununla birlikte, kan şekeri düzeyiniz gün içinde çok fazla değişiklik gösterebilir .

[attention type=yellow][attention type=green]
Kendi kendine test, diyabetinizi yönetmenin en iyi yolu olsa da, TEK BAŞINA diyabet kontrolünün nasıl gittiği ile ilgili size bilgi vermez.
[/attention][/attention]

Son 2 – 3 aydır ortalama kan şekeri düzeyinizi size söyleyebilecek olan başka bir test daha vardır. Bu laboratuvar testine hemoglobin A1C denir. Bu test için farklı birkaç isim de duyabilirsiniz, örneğin:

 • HbA1C veya HbA1C
 • Glikohemoglobin
 • A1C veya A1C

Not: Ağustos 2001’de, Amerikan Endokrinoloji Derneği (ACE) ve Amerikan Klinik Endokrinologlar Birliği (AACE) hemoglobin A1C ‘den “A1C” olarak söz edilmesine karar verdiler. Biz de bu referansı kullanacağız.

Hemoglobin nedir?

Hemoglobin alyuvarlar içinde bulunan ve akciğerden bütün diğer hücrelere oksijen taşıma işlevi olan bir proteindir.

Hemoglobin aynı zamanda şeker de taşır çünkü şeker vücudunuzdaki her çeşit proteine bağlanabilir. Şeker hemoglobine bir kez bağlanınca alyuvarların yaşamı süresince, yaklaşık 2 veya 3 ay orada bağlı kalır.

Kanınızda ne kadar çok şeker olursa, o kadar çoğu hemoglobine bağlı olarak bulunur.

A1C neyi ölçer?

A1C hemoglobininize ne kadar şeker bağlanmış olduğunun bir ölçüsüdür. A1C sonucunuz size ortalama kan şekeri düzeyinizin son 2 – 3 aydır ne olduğunu söyler.

Eğer kanınızda çok fazla şeker varsa ve ortalama kan şekeriniz son birkaç aydır yüksekse, A1C değeriniz yüksek olacaktır. A1C testi genel kontrolunuzun gerçekte nasıl olduğunu görmenizi sağlar.

Günlük kan şekeri testleriniz ve A1C sonuçlarınız hakkında sağlık profesyonelinizle konuşmalısınız.

A1C testi bana nasıl yardım edebilir?

A1C üzerine ACE/AACE önerilerine göre %6.5’tan yüksek sonuçlar diyabetinizin kontrol dışı olduğunun uyarısıdır.

Eğer hemoglobin A1C değeriniz yüksekse sağlık profesyoneliniz diyabet planınızı kan şekerinizi daha iyi kontrol edebilmeniz için değiştirebilir.

Tedavi planınızda zaman zaman değişiklikler yapılması A1C değerinizin normale yaklaşmasına yardım edecektir. A1C değeriniz normale yakın olması diyabetinizin kontrol altında olduğunu gösterir.

Araştırmalar iyi kan şekeri kontrolunun önemli sağlık sorunları riskinizi düşürebileceğini göstermektedir, örneğin:

 • Kalp hastalığı
 • Felç
 • Böbrek hastalığı
 • Göz hastalığı
 • Sinir hasarı
 • Ampütasyonlar
 • Dolaşım sorunları

Kan şekeri düzeyinizi normale yakın tutarak, diyabet komplikasyonlarına engel olabilirsiniz. Yüksek kan şekeri düzeyinin kan damarları ve sinirlere vereceği hasarı durdurabilir veya erteleyebilirsiniz.

Hangi sıklıkta A1C testi yaptırmalıyım?

ACE ve AACE, diyabeti olan herkesin, hedefi %6.5 ve altındaysa her 6 ayda bir, hedefi %6.5 ve üzerindeyse yada tedavi değişikliğine karar verilecekse her üç ayda bir A1C testi yaptırmasını önermektedir.Eğer insülin kullanıyorsanız, bu testi her 3 ayda bir yaptırmalısınız.

Kan Şekeri takibinin bana yardımcı olacağını nereden bileceğim?

Diyabetle ilgili en son yapılan çalışmalar kan şekerinizi sıkı kontrol altında tutmanın neler kazandıracağını göstermiştir.

Diyabetin Kontrolü ve Komplikasyonları Çalışması (DCCT)

1441 Tip 1 diyabetli ile yapılmış olan DCCT çalışması, kendi kendine takibin diyabetten kaynaklanan komplikasyonların ortaya çıkma riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Bu çalışma sonucunda kendi kendine takip yapan kişilerin normale yakın ortalama kan şekeri seviyeleri olduğu gözlenmiş ve göz, böbrek ve sinir tahribatları gelişme riskinin daha düşük olduğu görülmüştür.

Ayrıca Hemoglobin A1C seviyesindeki % 1 lik azalmanın bile diyabetin yaratacağı komplikasyonların görülme riskini azalttığını göstermiştir.

Kumamoto Çalışması

Kumamoto çalışması Tip 2 diyabetli hastalarla yapılan bir çalışmadır.Bu çalışma Diyabetin Kontrolü ve Komplikasyonları çalışmasıyla aynı sonuçlara varmıştır. Kendi kendine takip yapan diyabetlilerin göz, böbrek ve sinir tahribatlarıyla ilgili daha az sorun yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Birleşik Krallık Prospektif Diyabet Çalışması (UKPDS)

UKPDS çalışması 5102 Tip 2 diyabetli ile şimdiye kadar yapılan en kapsamlı çalışmadır.

Çalışma sonucunda kan şekerinin düzenli ve sık takibiyle gözde oluşabilecek problemlerin %25 , böbreklerde oluşabilecek problemlerin ise %33 oranında azlaltılabileceği görülmüştür.

Aynı zamanda, tedavi planında ve ilaçlarıda zamanla bazı değişiklikler yapmanın gerekli olabileceğini ve yüksek kan basıncının ve kan yağlarının kontrol altında tutulmasının da yararlı olduğunu göstermiştir.

Источник: https://www.diyabetnedir.ascensia.com/dyabetm/kan/

Açlık ve Tokluk Kan Şekeri Nasıl Ölçülür?

Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi

İsminden de anlaşıldığı gibi sekiz saat boyunca yiyecek veya su harici içeceklerden uzak durulduğunda ortaya çıkan glikoz oranıdır. Diyabet testi yapmak için açlık kan şekerine bakılır.

Tokluk kan şekeri nedir?

Tokluk kan şekeri, karbonhidratlı bir miktar yiyecekler yenmesinin ardından vücudun glikoz toleransını gösterir. Birçok kişinin açlık kan şekeri normal seviyede iken tokluk kan şekeri yüksek çıkabilmektedir, bu nedenle besinlerin ve tedavinizin takibi açısından tokluk kan şekerini de kaydetmek her zaman önemlidir.

Açlık ve tokluk kan şekerinin arasındaki fark kaç olmalı?

Diyabet hastası olmayan, sağlıklı kişiler için kan şekeri seviyesi aşağıdaki gibidir:

 • Açlık Kan Şekeri: En az 8 saat açken, 72 ile 108 mg/dL arasında,
 • Tokluk Kan Şekeri: Yemekten en az 2 saat sonra,140 mg/dL olmalıdır.

Diyabet hastaları için olması gereken kan şekeri seviyesi aşağıdaki gibidir:

 • Açlık Kan Şekeri: 80 ile 130 mg/dl arasında,
 • Tokluk Kan Şekeri:  180 mg/dl ‘den az olmalıdır.

Kan Şekeri Nasıl Ölçülür?

Parmak ucundan kan örneği alınarak, glikoz metre sayesinde kısa sürede yapılan bir test ile kandaki glikoz miktarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca yeni teknoloji sayesinde bir glikoz monitörü vücuda yerleştirilerek otomatik kayıt şeklinde glikoz takibi sürekli olarak yapılabilmektedir.

Kan Şekeri Evde Nasıl Ölçülür?

Kan şekeri ölçüm cihazı ile kandaki glikoz yoğunluğunu evde de ölçebilirsiniz ve periyotlar halinde belirterek kan şekerinizi yazarak kaydedebilirsiniz.

Ellerde gerekli hijyen sağlandıktan sonra küçük bir iğneyi parmağa batırdıktan sonra glikoz metresine ekli olan test bandına, yani önlem çubuğuna kan damlasını değdirmeniz yeterli.

Keton testi denilen test ise; özellikle Tip 1 diyabetliler için önemlidir.

[attention type=red][attention type=yellow]
Kan şekeri 240 mg/dl’yi aşarsa, herhangi bir enfeksiyon durumunda, mide bulantısı, kusma ya da kan şekerinin yüksekliğini gösteren belirtiler varsa diyabetli kişinin keton testini uygulaması gerekir.
[/attention][/attention]

Keton testini, şeker ölçüm yöntemine benzer bir yöntemle bantı idrar örneğine batırarak, talimatlarda belirtilen süre kadar bekletildikten sonra eğer idrar orta ya da yüksek miktarda keton gösteren bir renkte ise hasta doktoru ile veya sağlık kuruluşu ile iletişime geçmelidir.

Açlık ve Tokluk Kan Şekeri Ne sıklıkla ölçülmelidir?

İnsülin kullanmayan tip 2 diyabet hastaları ölçme sıklığına kendileri karar verebilirler. Farklı yiyecekler yedikten ve farklı ilaçlar içtikten sonra veya spor vb. gibi rutininizde sık sık yer almayan aktiviteler yaptıktan sonra ölçüm yaparak, farklılıkların sizi nasıl etkilediğini görebilirsiniz.

Tip 1 diyabet hastaları, tüm yemeklerin öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere günde en az 4 kez kan şekerlerini ölçmek durumundadırlar.

Muhtemelen doktorunuz da, uzun yolculuklarda 2 saatte bir kez, egzersiz yapmadan önce, yaparken ve yaptıktan sonra, farklı hastalıklar geçirdiğiniz dönemlerde, hamilelik planlarken, hamilelik sırasında ve emzirme döneminde ve değerleriniz normal ilerlemediği zamanlarda daha düzenli test etmenizi isteyecektir.

Haftalık ve aylık testleri diyabeti kontrol altına almanıza yardımcı olur. Örneğin, HbA1c testleri size üç aylık kan glikoz seviyenizin ortalamasını verir. Ayrıca aylık olarak da sağlık kuruluşlarında kontrol yaptırmanın önemi büyüktür.

Ancak her hastanın bünyesi farklı olduğundan en doğru sıklığı size doktorunuz söyleyecektir.

Açlık ve tokluk kan şekerinin yükselmesine dair belirtiler nelerdir?

Tokluk kan şekeri yüksek kişiler de yemekten iki veya dört saat sonra düşük kan şekeri olan hastaların semptomlarının aynılarını gösterirler. Genelde yüksek karbonhidratlı yemekler yedikten sonra tokluk kan şekeri yükselir ve tokluk kan şekerinin yüksekliği, açlık kan şekerinin yüksekliğinden daha yaygın bir durumdur.

Ancak açlık kan şekerinin düşük olması durumundaki semptomlar, tokluk kan şekerinin yüksekliğindeki semptomlara göre daha hafif geçebilir.

Kan şekerinin yükseldiğini gösteren belirtiler şu şekildedir:

 • Sinirlilik
 • Anksiyete/Kaygı
 • Terleme
 • Titreme
 • Kalp hızının artması
 • Açlık
 • Baş Dönmesi
 • Uykululuk
 • Bulantı
 • Görme yetisinin bulanıklaşması
 • Baş Ağrısı
 • Yorgunluk
 • Mutsuzluk
 • Uykuda ağlama veya kabus görme
 • Nöbet geçirme
 • Bilinç Kaybı

Kan şekeri yüksek olanlar nasıl beslenmeli?

Aşağıdaki gibi, beslenmenizde yapacağınız bazı değişimler sizi iyi yönde etkileyebilir:

 • Yeşil sebzeler, meyveler, tam tahıllı yiyecekler ve bakliyatlar gibi yüksek lifli gıdalar tüketmelisiniz.
 • Et veya etsiz seçenekler kullanarak yağı az proteinli gıdalar tüketmelisiniz.
 • Öğünlerinizin arasında üç saatlik boşluklar bırakarak gün içerisinde birkaç öğün beslenmelisiniz.
 • Çok büyük porsiyonlardan kaçınmalısınız.
 • Avokado ya da zeytinyağı gibi yararlı yağlarla yapılmış yiyeceklere öncelik vermelisiniz.
 • Yüksek şeker ve tam karbonhidratlı yiyeceklerden ve içeceklerden kaçınmalısınız.
 • Patates, pirinç ve mısır gibi nişastalı besinleri kullanırken kendinize limit koymalısınız.

Kan şekeri düşük olanlar nasıl beslenmeli?

Duyarlı kan şekeri düşüklüğü için genelde tıbbi bir müdahale yapılmaz. Ancak hastalar beslenmelerine dikkat etmeleri için uyarılmalıdır.

Düşük kan şekeri olan bireyler için beslenme önerileri şu şekilde olabilir:

 • Karbonhidratlı yiyecekleri azaltmalı ve/veya sık ama az yediğiniz öğünler oluşturmalısınız. Beslenme şeklinizi değiştirmedeki ilk adım, üç saatten fazla aralık bırakmamak kaydıyla günü belirli küçük atıştırmalık ve öğün saatleri olarak bölmelisiniz.
 • Beyaz, kırmızı et veya baklagil içeren proteinli, tam tahıllı, meyve ve sebze içeren dengeli öğün halinde beslenmelisiniz.
 • İçerisinde çay şekeri ve glikoz olan şekerli gıdaları ve içeceklerden kaçınmalı ya da sınırlamalısınız.
 • Fiziksel aktivite vücuttaki şekerin yükseltilmesini sağladığından aşırı derecedeki insülin salgısını azaltarak şekerini kontrol altına alır.

Источник: https://www.mailce.com/aclik-ve-tokluk-kan-sekeri-nasil-olculur.html

Kansız Şeker Ölçüm Cihazı Nedir, Şeker Ölçüm Cihazı Kullanımı Nasıldır?

Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi
Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi

Kan şekeri seviyeleri hakkında doğru fikir edinmek başarılı bir diyabet yönetiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Kan şekeri ölçüm cihazları ise bunu yapmanızı sağlar. Bazı cihazlar kansız şeker ölçüm cihazı olarak yeni yeni bilinmeye başlamıştır, genellikle şeker ölçümü için kan alınması gerekir, günümüzde ise durum biraz daha farklı.

Şeker ölçüm cihazı kanınızdaki şeker (glikoz) miktarını ölçmek için kullanılan bir cihazdır. Glikoz ise vücudun enerji kaynağı olarak kullandığı bir şekerdir. Şeker hastalığınız yoksa vücudunuz kandaki glikoz miktarını dengeler. Şeker hastası olan kişilerde ise kan şekeri kontrol edilemediği için özel diyetlere ve ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Kendiniz için en doğru ölçüm cihazını seçmek, ürünlerin maliyetine, reçeteli kullanılabilirliğine ve kişisel gereksinimlerinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca bazı ölçüm cihazları tip 1 diyabeti olanlarda veya ketoasidoza duyarlı olanlarda fayda sağlayabilecek keton varlığını kontrol edebilme özelliğine sahiptir.

Kan Şekeri Neden Ölçülür?

Kan şekeri ölçümü niceliksel bir testtir, kan örneğinde bulunan glikoz miktarları hakkında bilgi verir. Diyabetiniz varsa ve kan şekeri (glikoz) seviyelerinin izlenmesi gerekiyorsa bu ölçüm yapılır. Doktorunuzla beraber bu bilgiler eşliğinde:

-Tedavinizdeki günlük ayarlamaları belirlersiniz,-Tehli seviyede yüksek veya düşük kan şekeri seviyeniz olup olmadığını belirlersiniz,

-Uygulanan diyet ve egzersizin kan şekeri seviyenizi nasıl değiştirdiğini gözlemlersiniz,

Yapılan araştırmalar evde uygulanan glikoz ölçüm testi ve takibinin şeker hastalığında iyi bir glikoz kontrolü sağladığını ve daha az komplikasyona yol açtığını göstermekte.

Kan Şekeri Ölçüm Cihazı Nasıl Seçilir?

Piyasada birçok açıdan farklı çok fazla sayıda ve çeşitte şeker ölçüm cihazı bulunmaktadır. Şeker ölçüm cihazı seçerken birçok kriter vardır, bunlardan bazıları:

 • veri doğruluğu,
 • her test için gerekli kan miktarı,
 • ürünün kullanımında verdiği acı,
 • ürünün kullanım kolaylığı,
 • ürünün test etme hızı,
 • ürünün boyutu,
 • test sonuçlarını belleğine kaydetme olanağı,
 • verileri bilgisayara iletebilme özelliği,
 • kullanılan test şeritlerinin maliyeti,
 • üretici tarafından sağlanan teknik destek,
 • doktor önerisi,
 • otomatik zamanlama, hata kodları, geniş ekran, sözlü yönlendirme veya sonuçlar gibi özel ek özellikler de kan şekeri ölçüm cihazı alırken göz önünde bulundurulacak nedenler arasındadır.

Ölçüm Cihazının Doğru Çalıştığını Nasıl Anlarım?

Ölçüm cihazının doğru bir şekilde çalıştığından emin olmanın üç yolu vardır:

 1. Sıvı ölçüm solüsyonlarını kullanın:
 • her yeni test şeritleri açtığınızda,
 • test şerit kutusunu kullanırken,
 • ölçüm cihazını düşürürseniz,
 • olağan dışı sonuçlar almaya başlarsanız.

Sıvı ölçüm solüsyonu kullanarak, tıpkı kanınızı test eder gibi bir miktar test şeritlerine damlatırsınız. Elde ettiğiniz değer test şeritlerinin etiketi üzerinde yazılı olan değerle eşleşmelidir.

 1. Elektronik kontrolleri yapın:

Sayacınızı her açtığınızda elektronik bir kontrol yapar, bir sorun tespit ederse size hata kodu verecektir.

Hata kodlarının ne anlama geldiğini ve sorunun nasıl çözüleceğini görmek için sayacın kullanım kılavuzuna göz atın.

Ölçüm cihazınızın düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığından emin değilseniz, cihazın kullanım kılavuzundaki destek numarasını arayıp bilgi alabilir veya bir doktorunuza başvurabilirsiniz.

 1. Cihazınızı karşılaştırın:

Ölçüm cihazınızı bir laboratuvarda gerçekleştirilen kan şekeri testiyle karşılaştırın. Bir sonraki doktor randevunuza ölçüm cihazınızı da götürün, cihazı doğru kullandığınızdan emin olmak için test etmesini isteyin. Laboratuvarda yaptırdığınız test ile ölçüm cihazındaki elde ettiğiniz değerler eşleşiyorsa cihazınız düzgünce çalışır ve iyi bir teknik kullanıyorsunuz demektir.

Ölçüm cihazınız arızalanırsa ne yapmanız gerekir?

Ölçüm cihazınız arızalandığında doktorunuza bildirmeniz ve cihazı üreten şirketle iletişime geçmeniz gerekir.

Kansız şeker ölçüm cihazı var mı? Kan almadan şeker ölçümü yapılabilir mi?

Bazı ölçüm cihazları, parmak ucu dışında da kan testi yapmanıza imkan vermektedir. Bu tip alternatif örnekler avuç, üst kol, ön kol, uyluk veya bacak baldırından yapılır. Ayrıca günümüzde yaygınlaşmaya başlayan kansız şeker ölçüm cihazları da piyasada bulunmaktadır. Bu tip kansız şeker ölçüm cihazları vücudunuzdan kan almadan çok daha fazla sayıda ölçüm imkanı sunabilmektedir.

Bu tip alternatif testler kan şekerinizin hızlı değişebildiği zamanlarda yapılmamalıdır; çünkü bu alternatif yöntem bu tarz durumlarda hatalı sonuçlar verebilmektedir.

Aşağıdakilerden herhangi birinin geçerli olup olmadığını test etmek için yalnızca parmak ucunuzdaki kanı kullanmanız gerekir:

 • Sadece insülin aldığınızda
 • Kan şekerinin düşük olduğunu düşünüyorsanız
 • Sonuçlar hislerinizle alakasızsa
 • Daha yeni yemek yediyseniz
 • Daha yeni egzersiz yaptıysanız
 • Hastaysanız
 • Stres altındaysanız

Источник: https://www.acibademmobil.com.tr/kansiz-seker-olcum-cihazi-nedir-seker-olcum-cihazi-kullanimi-nasildir/

Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ

Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi

Kişisel Bilgilerinizin gizliliğinin korunması Novo Nordisk için önemlidir. Bu çerçevede hazırladığımız Gizlilik Politikamızın kısa bir özetini aşağıda bulabilirsiniz.

İşbu Gizlilik Politikası’nın amacı, websitemizde ne tür bilgiler topladığımız, bunları nasıl sakladığımız ve kullandığımız, bu bilgileri hangi koşullar altında işleyip açıklayabileceğimiz konularında sizleri tam olarak aydınlatmaktır.

BU INTERNET SİTESİNİ KULLANARAK, BİLGİLERİN BU GİZLİLİK POLİTİKASINDA BELİRTİLDİĞİ BİÇİMİYLE İŞLENMESİNİ, TOPLANMASINI, SAKLANMASINI VE KULLANILMASINI ONAYLAMIŞ OLUYORSUNUZ.

Ziyaretçi/kullanıcı kişisel verileri NovoNordisk tarafından görevlendirilen firma PortalGrup İnternet Hizmetleri ve Yazılım Geliştirme Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. (“Portalgrup”) tarafından tutulacaktır. Herhangi bir kişisel verinizi tarafımıza sunmadan da sitemizden faydalanabilirsiniz.

İnternet sitemizde paylaştığınız kişisel bilgilerinize her zaman erişim hakkınızın bulunduğu ve bu bilgilerin silinmesi, değiştirilmesi ve güncellenmesini her zaman talep edebileceğinizi belirtmek isteriz.

Kişisel bilgilerinizi bu internet sitesinde bildirmenizden sonra, siz bize aksi şekilde bir talimat vermedikçe, bu bilgiler bizden istediğiniz hizmeti size sunduğumuz sürece ya da yasalar bunu istediği sürece Portalgrup tarafından saklanacaktır.

1. Gizlilik Taahhüdü

“Kişisel Veriler” terimi, bu Gizlilik Politikasında kullanıldığı biçimiyle, size düzenli aylık bilgilendirme amaçlı e-bülten gönderimi için kullanılabilecek e-posta adresinizdir. Kanuni zorunluluklar haricinde Kişisel Veriler yalnızca işbu Gizlilik Politikası uyarınca işlenecek ve Portalgrup tarafından tutulacaktır.

İnternet sitemizde paylaştığınız bilgilerin bir kısmı, sizin yaşadığınız ülkeden farklı veri koruma kanunları olan başka ülkelerde yer alan bilgisayarlarca depolanıp işlenebilir. Bu tür durumlarda, bizler asgari olarak ülkenizde mevcut veri koruma kanunlarınca sağlanan korumanın bu bilgiler bakımından da sağlanacağını temin ediyor olacağız.

2. Kişisel Verilerin Kullanım Amacı

Aksi belirtilmediği takdirde, bu site yoluyla toplanan bilgileri, sitemizin içeriğini geliştirmek, siteyi tercihleriniz temelinde ihtiyaçlarınıza göre düzenlemek, (eğer talep etmişseniz) size bilgi sunmak amacıyla, kendi pazarlama ve araştırma amaçlarımız için ve belirtilen diğer herhangi bir amaç için kullanabiliriz. Ayrıca bu site aracılığıyla, kişisel nitelikte olmayan edinilmiş bilgilerin tümünden tamamen faydalanabiliriz.

İşbu internet sitesi kapsamında, ziyaretçi/kullanıcılar tarafından kendi rızaları doğrultusunda siteye sunulan kişisel veriler Portalgrup tarafından saklanmakta ve işlenmekte olup, bu veriler NovoNordisk ile paylaşılmamaktadır.

İşbu internet sitesi kapsamında; Portalgrup tarafından ziyaretçi/kullanıcılardan toplanan kişisel veriler, kanunlarca açıkça aksi öngörülmediği sürece, NovoNordisk adına kurulan diğer websitelerinde Portalgrup veya NovoNordisk’e bağlı diğer ajanslar tarafından uzaktan hizmet verilmesine yarayacak bilgiler niteliğindedir. Bu uzaktan hizmetler kişisel bilgilerin Novo Nordisk ile paylaşılmasına yol açmayacak olup şu alanları içermektedir:

• Kişisel iletişim hizmetleri (veri alışverişi) • Genel iletişim veya bilgi iletişim hizmetleri

• İnternetin kullanımıyla bağlantılı hizmetler

[attention type=yellow][attention type=green]
Kişisel veriler ancak Portalgrup tarafından mevzuat gereğince veya ziyaretçi/kullanıcının muvafakatiyle alınacaktır. Ancak bu bilgilerin Portalgrup tarafından kullanımında muvafakat aranmayacaktır.
[/attention]
[/attention]

Ayrıca, sitemize sunduğunuz kişisel bilgileri ve iletişim bilgileri Portalgrup tarafından pazar araştırması vb. hizmetler için kullanılabilecektir.

3. Kişisel Verilerin Açıklanmaması

Portalgrup tarafından toplanan kişisel verileriniz, bu Gizlilik Politikasında belirtilenler dışındaki üçüncü şahıslara verilmeyecek, açıklanmayacak ya da başka şekilde ifşa edilmeyecektir.

Kişisel verileriniz, verilerin asıl toplanma amacına uygun olarak işlenmesi ya da bu internet sitesinin yararlılığının değerlendirilmesi, veri yönetimi ya da teknik destek gibi amaçlarla işlenmesi için Portalgrup adına hareket eden üçüncü şahıslarla da paylaşılabilinir.

Bu sitenin ticari faaliyetlerinin ya da bunların bir kısmının satılması veya devir edilmesi durumunda; söz konusu satış veya devirle bağlantılı olarak, sizden alınan Kişisel Veriler Portalgrup tarafından satın veya devir alan üçüncü şahıslara aktarılabilecektir; böyle bir durumda alıcının veya devir edilen tarafın Kişisel Verileri bu Gizlilik Politikasına uygun olarak kullanmasını temin edeceğiz. Yürürlükte bulunan yasaların, mahkeme kararlarının ya da kamu kurumları tarafından alınan kararlar uyarınca ya da yurt içinde ya da yurt dışında cezai ya da başka hukuki soruşturma ya da kovuşturmaların desteklenmesi amacıyla Kişisel Veriler üçüncü şahıslara açıklanabilecektir.

4. Erişim, Düzeltme, Silme ya da İtiraz Hakkı

Portalgrup tarafından toplanan kişisel verilerinizin her işlenmesinde bu verilerin toplanma amacına uygun olarak doğru ve güncel tutulmasını sağlamak için gereken makul düzeydeki önlemleri almaktayız.

Anılan veri işleme uygulamasının bu politikada belirtildiği biçimiyle meşru amaçlar ya da yasalara uygunluk doğrultusunda işlenmediği takdirde Kişisel Verilerinizin işlenmesine itiraz edebilmenize olanak sağlayacağız.

Portalgrup ile elektronik posta veya telefon aracılığı ile irtibata geçerek her türlü Kişisel Verinizin Portalgrup tarafından düzeltilmesini, güncellenmesini ya da silinmesini talep edebilirsiniz.

Kişisel verilerin silinmesine ilişkin talepler, aksi kanunlarca açıkça öngörülmediği müddetçe (örneğin sizin izninizle alınmış kişisel verilerinizle ilgili olarak görülen mahkeme nezdinde bir dava ile bağlantılı olarak) bizim için bağlayıcılığı olan geçerli her türlü yasal ve etik bildirim, belge dosyalama ya da tutma yükümlülüklerine tabidir.

5. Güvenlik Ve Gizlilik

Bilgisayar bağlantılı olarak Portalgrup tarafından toplanan kişisel verilerinizin güvenliğini ve gizliliğini sağlamak için güvenli veri ağlarının yanı sıra endüstri standartlarında güvenlik duvarı ve veri koruma uygulamaları kullanmaktayız.

Kişisel Verilerinizin Portalgrup tarafından işlenmesi sırasında, bilgilerin kaybolmasını, kötüye kullanılmasını, açıklanmasını, değiştirilmesini, yok edilmesini; bu bilgilere izinsiz erişimi önleyecek biçimde makul düzeyde önlemler almaktayız.

Ancak NovoNordisk, Kişisel Verileri korumak üzere belirli prosedür ve standartlara tabi olarak makul önlemler almakta ve bu önlemleri teknolojik gelişmeler ışığında güncellemekte ise de; İnternet üzerindeki güvenlik önlemlerini atlatmak ya da bu verilere müdahale etmek isteyebilecek kişilere karşı tam bir güvenlik garantisi vermemektedir.

6.Otomatik olarak alınan bilgiler

Ziyaret tarih ve saatiniz, bilgisayarınızın IP adresi, bağlı bulunduğunuz domain gibi bilgiler, internet site istatistiklerini oluşturan programlarca kaydedilir. Bu bilgiler kişisel değildir ve sadece internet site trafiğinin analiz edilmesi ve sitenin geliştirilmesi için kullanılır.

Kişisel olmayan bilgiler, sorduğunuz sorular ya da paylaştığınız yorumlar, fikirler ve öneriler gibi şahsi olmayan bilgilerden veya tarafımızca toplanabilecek ve herhangi bir Kişisel Bilgi ile bağlantılı olmayan bilgilerden oluşmaktadır. Kişisel olmayan ve gizlilik taşımayan bilgiler olarak değerlendirilecek ve tarafınıza karşı herhangi bir yükümlülük taşımaksızın, herhangi bir amaç için ve herhangi bir surette ifşa edilebilecek ve/veya kullanılabilecektir.

7. Çerezler (cookies)

İnternet sitemiz diğer pekçok internet sitesi gibi “cookie” adlı bir teknolojiyi kullanmaktadır. Bu teknoloji sayesinde bizi tekrar ziyaret ettiğinizde sizi hatırlamamız mümkün olabilmektedir. “Cookie”ler kişisel bilgiler içermez ancak bir kullanıcının şifresi, sitede ziyaret ettiği sayfalar, ziyaret tarihi vs.

gibi bilgileri güvenli bir şekilde saklayabilir. “Cookie”ler sabit diskinizden dosya alınması, epostalarınızın okunması veya bilgisayarınıza virüs taşınması için kullanılamaz. İsterseniz tarayıcı programınızı bu teknolojiyi kullanmayacak şekilde ayarlayabilir ve “cookie”leri sabit diskinizden silebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yardım için lütfen tarayıcı programınızın “Yardım” bölümüne başvurunuz.

[attention type=red][attention type=yellow]
Novo Nordisk ve tüm dünyadaki iş ortakları, temsilcileri ve iştirakleri bu internet sitesinde saklanan bilgileri, işbu Politika’da belirtilen kapsam dışında tarafınızca onaylanmadan üçüncü şahıslar ile paylaşmamayı taahhüt eder.
[/attention]
[/attention]

Bu politika sadece ziyaret edilen internet sitesi için geçerlidir. İnternet sitemizde yer alan linkler ile ulaşabileceğiniz diğer internet sitelerini bağlamamaktadır.

8. Diğer Sitelere İlişkin Linkler

Bu Gizlilik Politikası, yalnızca bu site için geçerlidir; NovoNordisk’e ait olmayan internet siteleri için geçerli değildir. Ancak internet sitemizde ziyaretçi/kullanıcıların ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz başka internet sitelerine ait linkler bulunabilir.

Amacımız, link verilen sitelerin güvenli internet siteleri olmasını sağlamaktır.

Ancak, bu durum hiçbir şekilde link verdiğimiz internet sitelerinin güvenli olduğu veya gizlilik standartları konusunda garanti verdiğimiz ve burada yer alan Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları’nın, anılan sitelerde de yürürlükte olduğu anlamına gelmez.

Bu sebeple link verdiğimiz internet sitelerinin güvenliği ve içeriği ile ilgili olarak ziyaretçi/kullanıcılara herhangi bir garanti vermemekteyiz. Bu nedenle, bu internet sitesi dışında diğer bir sayfaya bağlanıldığında, kişisel tanımlayıcı bilgilerin verilmesinden önce, ilgili sitenin gizlilik politikasının incelenmesi tavsiye edilmektedir.

9. Çocukların Erişimi Hakkında

Bu site 18 yaş altı çocuklar için hazırlanmamıştır.

Çocukların gizliliğinin korunmasının önemine binaen, Portalgrup 18 yaş altı bireylerin bilgilerini, bu yönde yasal velilerinden önceden alınmış açık bir izin olmadan her ne amaçla olursa olsun toplamamakta ve kullanmamaktadır. Belirtilen yasal temsilcinin talep etmesi halinde çocuğun sağlamış olduğu bilgileri inceleme ve/veya bunların silinmesini gerekli kılma hakkı bulunmaktadır.

Ebeveynlerin, internet kullanımı ve internet sitelerine verilen bilgilerle ilgili olarak çocuklarıyla konuşmalarını tavsiye etmekteyiz.

10. Bize Ulaşın

Bu politika ve işbu internet sitesi kapsamında, Portalgrup ile aşağıdaki elektronik posta veya telefon aracılığı ile irtibata geçerek her türlü Kişisel Verinizin Portalgrup tarafından düzeltilmesini, güncellenmesini ya da silinmesini talep edebilirsiniz.

info@portalgrup.com
+90 (212) 279 42 42

NovoNordisk’in bilgi toplama, kullanma ve ifşa etme uygulamaları hakkında sorularınız veya talepleriniz olursa, bize aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz nnbilgi@novonordisk.com

Yasaların gerektirdiği haller dışında NovoNordisk ve Portalgrup, bu politika ve gizlilik uygulamaları ile ilgisi olmayan sorulara veya yorumlara cevap verileceğini garanti etmemektedir.

Источник: http://www.diyabet.com/diyabet/diyabet-takibi/diyabetin-kontrolu/hedef-kan-sekeri-degerleri-nelerdir/

Kan Şekeri Takibinin Faydaları

Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi

Kendi Kendine Takip

Kendi kendine takip diyabetinizi kontrol altında tutmada sizin aktif rol almanız anlamına gelmektedir. Kendi kendine takibin en önemli kısmı kan şekerinizi ölçmenizdir. Ancak sadece kan şekerinizi test etmekle kalmayıp diğer testlerinizi de yaptırmanız çok önemlidir.

Bunlar 2-3 aylık ortalama kan şekeri seviyenizi görebileceğiniz Hemoglobin A1C ve vücudunuzun şeker yerine yağ yakmadığından emin olmanızı sağlayacak keton testidir. Aynı zamanda kilonuza, kan basıncınıza ve kan yağı adı verilen lipid seviyenize çok dikkat etmeniz gerekir.

Kan şekeri ölçümünüzü yaparak gün içindeki kan şekeri düzeyinin kaç olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Teknolojinin gelişimiyle birliklerde artık istediğiniz ortamda kan şekerinizi ölçebileceğiniz cihazlar edinebilirsiniz. Birçok insan nasıl hissettiğine göre kan şekeri seviyesinin kaç olduğundan emin olabileceğini düşünür.

Bazıları kan şekeri yüksekken düşük olduğunu ya da düşükken yüksek veya normal olduğunu hissedebilir.Emin olmak için yapılması gereken tek şey, kan şekerinizi ölçmektir.

Egzersiz yapmak kan şekeri seviyesini ne kadar düşürür? Fazla yemek kan şekeri seviyesini nasıl etkiler? Test yapmayı kendiniz ve diyabetiniz hakkında daha çok şey öğrenmek için bir araç olarak görmelisiniz.

Kan şekerimi ne sıklıkta test etmeliyim?

Ne kadar çok test ederseniz, kan şekeri kontrolü hakkında o kadar çok bilgi edinirsiniz. Kan şekerinizi her gün çok sayıda şey etkiler, örneğin yemek yemek, egzersiz yapmak, aldığınız ilaçlar, geçirdiğiniz hastalıklar ve yaşadığınız stres gibi. Bu nedenle, kan şekerinizi günün farklı saatlerinde test etmeniz önemlidir.

Kan şekerinin gerektiği gibi kontrolü diyabetle ilgili gelecekteki sorun risklerini azaltmada size yardım edecektir. Kendi kendine takip, çok yüksek veya düşük kan şekeri düzeyinden kaçınmak için gereksiniminiz olan bilgiyi size verir. Sağlık uzmanınız hangi sıklıkta test yapmanız gerektiğine karar vermenize yardım edecektir.

Kan şekerimi ne zaman test etmeliyim?

Sağlık uzmanınız size ne zaman test yapacağınıza karar vermenizde yardımcı olacaktır.Farklı zamanlarda kan şekeri sonucunuzu ölçmeniz iyi bir fikirdir. Kan şekerinizi ölçeçeğiniz uygun olabilecek zamanlar:

Kahvaltıdan önce. Buna açlık kan şekeri denir. Açlık 8 veya daha uzun süredir herhangi bir gıda almadığınız anlamına gelir.

 • Kahvaltıdan 1-2 saat sonra. Buna tokluk kan şekeri denir.
 • Öğle yemeğinden önce.
 • Öğle yemeğinden 1-2 saat sonra.
 • Akşam yemeğinden önce.
 • Akşam yemeğinden 1-2 saat sonra.
 • Yatmadan önce.
 • İnsülin alıyorsanız gece 2:00 veya 3:00’te. Aşağıdaki durumlarda, sıkı kan şekeri ölçümü yapmak iyi bir fikirdir:
 • Tedavi planınızda değişiklik olduğunda.
 • Diyabet için yeni bir ilaç kullanmaya başladığınızda.
 • Kan şekerinizin çok yüksek veya düşük olabileceğini düşündüğünüzde.
 • Hasta olduğunuzda.

Farklı zamanlardaki farklı kan şekeri düzeylerinden nasıl anlam çıkarabilirim?

Yemekten 1 veya 2 saat sonraki kan şekeri düzeyine tokluk kan şekeri denir. Araştırmalar diyabetli kişilerdeki kan şekeri düzeyinin yemek öncesi normal olsa bile, yemek sonrasında iki katı veya daha fazla oranda yükselebileceğini göstermektedir. Açlık ve tokluk şeker hedefleriniz hakkında sağlık profesyonelinizle görüşmeniz faydalı olacaktır.

Kan şekeri ölçüm sonuçlarımı kaydetmem gerekiyor mu?

Evet, kan şekeri ölçüm sonuçlarınızın yazılı bir kaydını (günlük takip kitapçığı) tutun. Ayrıca kan şekeri testinin tarih, saat ve yemekten önce mi sonra mı yapıldığını da yazın.Diyet, egzersiz, ilaç veya kendinizi nasıl hissettiğiniz hakkında bilgiyi de günlüğünüze kaydedebilirsiniz. Sağlık profesyonelinizi ziyaretinizde günlük takip kitapçığını daima yanınızda getirin.

Kendi kendine takibi iyileştirmek için ne yapabilirim?

 • Kullanmakta olduğunuz ölçüm cihazı ile birlikte verilen talimatları izleyin. Sağlık profesyonelinizle ölçüm cihazınız ve kendi kendine takip hakkında konuşun. Aşağıdaki ipuçları en doğru sonuçları almanıza yardım edecektir.
 • Ölçüm cihazınızı temiz tutun.
 • Test malzemenizi oda sıcaklığında tutun.
 • Test malzemenizin son kullanma tarihini kontrol edin.
 • Ellerinizi ılık, sabunlu suyla yıkayın.
 • İyice kurutun.
 • Yerçekiminin kanınızın parmak uçlarınıza akmasına yardım etmesi için elinizi sarkıtın.
 • Parmağınızı ayarlanabilir parmak delme cihazı ile delin.
 • Kan damlasını test stribine yeterli miktarda çektirin.
 • Sonuçlarınızı kaydedin.

Keton Testi

Keton testi kanınızda ne kadar keton veya asit bulunduğunun kontrol edilmesini kapsar, böylece vücudunuzun şeker yerine yağ yakmadığından emin olabilir ve ketoasidoz denilen, koma veya ölüme neden olabilen tıbbi bir acil durumdan kaçınabilirsiniz.

Keton nedir?

Ketonlar vücudunuz yakıt için depoda bulunan kendi yağını yaktığında oluşan bir asit türüdür. Vücudunuz enerji olarak kullanmak için yeterli şeker (glukoz) bulamazsa yağ yakar. Vücudunuz çok fazla yağı çok hızlı bir biçimde yaktığında, kanınızda ketonlar bulunabilir. Ketonlar kanınızdan idrarınıza geçerek uzaklaştırılır.

Niçin vücudum şeker kullanımında sorun yaşar?

Şeker vücudunuzun enerji için yakacağı ilk yakıttır. Şekerin kanınızdan yakıt olarak vücut hücrelerine hareketine yardım etmek için, vücudunuzun insüline gereksinimi vardır. İnsülin pankreas tarafından üretilen bir hormondur.

Eğer hücrelere şeker gitmesine yardım etmek için kanınızda çok az insülin varsa vücut yakmak için diğer yakıt çeşitlerini arayacaktır. Vücut depolanmış yağı yaktığında, vücutta ketonlar oluşmaya başlar. Kanda çok fazla miktarda bulunan keton, ketoasidoz denilen ciddi bir soruna neden olabilir.

Uygun tedavi uygulanmazsa, koma veya ölüme neden olabilir.

 Kimler keton testi yaptırmalı?

Tip 1 diyabetlilerde Tip 2 diyabetlilerden daha kolay keton oluşabilir. Tip 1 diyabetli herkes idrarlarındaki ketonu test etmelidir.

Tip 2 diyabetlilerin keton sorunu olması daha az olasıdır, fakat diyabetli herkes uyarı işaretlerini ve ne zaman test yaptırması gerektiğini bilmelidir.

[attention type=green][attention type=red]
Keton testi, kan şekeri testi gibi, çok önemlidir. İdrarınızda keton bulunması bir tehnin işareti olabilir.
[/attention][/attention]

Keton testi hamile Tip 1 veya Tip 2 diyabetliler veya gestasyonel diyabetli kadınlar (hamilelikte ortaya çıkan diyabet) için sıklıkla önerilir. Keton testi Tip 2 diyabetli çocuklar için de önerilebilir.

Ne zaman idrarımda keton testi yaptırmalıyım?

Sağlık profesyoneliniz ne zaman keton testi yaptırmanız gerektiğini size söyleyecektir. Ayrıca aşağıdaki durumlarda test yapmak önemlidir:

 • Kahvaltıdan önce. 8 veya daha uzun süredir herhangi bir gıda almamış olmanız gerekir.
 • Kan şekeriniz birbirini izleyen iki testte 250 mg/dL veya daha yüksek çıkmışsa
 • Hastaysanız (soğuk algınlığı bile olsa) ,çünkü hasta olmak ketonların ortaya çıkışına sebep olabilir
 • Kusma halindeyseniz
 • Stres altında veya üzüntülüyseniz
 • Hamileyseniz
 • Parmağınızı ayarlanabilir parmak delme cihazı ile delin.
 • Kan damlasını test stribine yeterli miktarda çektirin.
 • Sonuçlarınızı kaydedin.

 İdrarımda keton testini nasıl yaptırırım?

İdrarınızda keton testinin yapılması çok kolaydır. Basit bir “daldır ve oku” idrar test stripi kullanabilirsiniz. Test stripini idrar numunenize daldırdığınızda , striplerin üzerinde bulunan renkler değişirse idrarınızda keton vardır.

Sadece idrarınızdaki ketonların test etmek için eczaneden aldığınız Ketostix® Striplerini veya İdrarınızda hem şeker hem de ketonları test etmek içinse Keto-Diastix® Striplerini kullanabilirsiniz. .

Keton test stripleri şişelerde ve ayrı ayrı folyoya sarılı olarak mevcuttur. Işık ve neme karşı hassastırlar, bu nedenle kapağı sıkıca kapalı olarak kabında saklamanız gerekmektedir.

Şişenin veya ayrı ayrı sarılmış stribin üzerindeki son kullanma tarihini daima kontrol edin, ve son kullanma tarihi geçmiş stripleri kullanmayın.

Keton testim pozitif çıkarsa ne yapmalıyım?

Eğer sonuçlar eser miktarda veya çok az keton gösterirse:

 • Saat başı bir bardak su için
 • Kan şekerinizi ve ketonu her 3 – 4 saatte bir test edin.
 • Eğer kan şekeriniz 250 mg/dL’den yüksek ve ketonunuz varsa, egzersiz YAPMAYIN. Ayrıca sağlık profesyonelinizle mutlaka iletişime geçin.
 • Eğer kan şekeriniz ve keton sayınız iki test sonrasında DÜŞMÜYORSA, sağlık profesyonelinizi arayın.

Eğer sonuçlar eser miktarda veya çok az keton gösterirse:

 • HEMEN doktorunuzu arayın.
 • Saat başı bir bardak su için

Ketoasidoz hızla çok ciddi bir soruna ilerleyebilir. Testler yüksek seyretmeye devam ederse veya diyabetik ketoasidozun (DKA) herhangi bir erken işaretine sahipseniz sağlık profesyonelinizle irtibat kurun.

 • DKA’nın erken işaretleri:
 • Midenizde ağrı
 • Bulantı ve kusma
 • Hızlı nefes alma
 • Meyvemsi kokan nefes

Bu semptomlardan herhangi biri ve idrarınızda keton varsa, sağlık profesyonelinizi arayın veya acil servise gidin.

A1C Testi (Hemoglobin A1C veya HbA1C)

Bildiğiniz gibi, diyabetinizi kontrol altında tutmanız sağlıklı kalmanın anahtarıdır. Diyabetinizin kontrolünün iyi gittiğinden emin olmak için kan şekeri düzeyinizi günün farklı saatlerinde ölçersiniz.

Bu testler o anda kan şekeri düzeyinizin ne olduğunu söyler, ki bu çok yararlıdır. Bununla birlikte, kan şekeri düzeyiniz gün içinde çok fazla değişiklik gösterebilir .

[attention type=yellow][attention type=green]
Kendi kendine test, diyabetinizi yönetmenin en iyi yolu olsa da, TEK BAŞINA diyabet kontrolünün nasıl gittiği ile ilgili size bilgi vermez.
[/attention][/attention]

Son 2 – 3 aydır ortalama kan şekeri düzeyinizi size söyleyebilecek olan başka bir test daha vardır. Bu laboratuvar testine hemoglobin A1C denir. Bu test için farklı birkaç isim de duyabilirsiniz, örneğin:

 • HbA1C veya HbA1C
 • Glikohemoglobin
 • A1C veya A1C

Not: Ağustos 2001’de, Amerikan Endokrinoloji Derneği (ACE) ve Amerikan Klinik Endokrinologlar Birliği (AACE) hemoglobin A1C ‘den “A1C” olarak söz edilmesine karar verdiler. Biz de bu referansı kullanacağız.

Hemoglobin nedir?

Hemoglobin alyuvarlar içinde bulunan ve akciğerden bütün diğer hücrelere oksijen taşıma işlevi olan bir proteindir.

Hemoglobin aynı zamanda şeker de taşır çünkü şeker vücudunuzdaki her çeşit proteine bağlanabilir. Şeker hemoglobine bir kez bağlanınca alyuvarların yaşamı süresince, yaklaşık 2 veya 3 ay orada bağlı kalır.

Kanınızda ne kadar çok şeker olursa, o kadar çoğu hemoglobine bağlı olarak bulunur.

A1C neyi ölçer?

A1C hemoglobininize ne kadar şeker bağlanmış olduğunun bir ölçüsüdür. A1C sonucunuz size ortalama kan şekeri düzeyinizin son 2 – 3 aydır ne olduğunu söyler.

Eğer kanınızda çok fazla şeker varsa ve ortalama kan şekeriniz son birkaç aydır yüksekse, A1C değeriniz yüksek olacaktır. A1C testi genel kontrolunuzun gerçekte nasıl olduğunu görmenizi sağlar.

Günlük kan şekeri testleriniz ve A1C sonuçlarınız hakkında sağlık profesyonelinizle konuşmalısınız.

A1C testi bana nasıl yardım edebilir?

A1C üzerine ACE/AACE önerilerine göre %6.5’tan yüksek sonuçlar diyabetinizin kontrol dışı olduğunun uyarısıdır.

Eğer hemoglobin A1C değeriniz yüksekse sağlık profesyoneliniz diyabet planınızı kan şekerinizi daha iyi kontrol edebilmeniz için değiştirebilir.

Tedavi planınızda zaman zaman değişiklikler yapılması A1C değerinizin normale yaklaşmasına yardım edecektir. A1C değeriniz normale yakın olması diyabetinizin kontrol altında olduğunu gösterir.

Araştırmalar iyi kan şekeri kontrolunun önemli sağlık sorunları riskinizi düşürebileceğini göstermektedir, örneğin:

 • Kalp hastalığı
 • Felç
 • Böbrek hastalığı
 • Göz hastalığı
 • Sinir hasarı
 • Ampütasyonlar
 • Dolaşım sorunları

Kan şekeri düzeyinizi normale yakın tutarak, diyabet komplikasyonlarına engel olabilirsiniz. Yüksek kan şekeri düzeyinin kan damarları ve sinirlere vereceği hasarı durdurabilir veya erteleyebilirsiniz.

Hangi sıklıkta A1C testi yaptırmalıyım?

ACE ve AACE, diyabeti olan herkesin, hedefi %6.5 ve altındaysa her 6 ayda bir, hedefi %6.5 ve üzerindeyse yada tedavi değişikliğine karar verilecekse her üç ayda bir A1C testi yaptırmasını önermektedir.Eğer insülin kullanıyorsanız, bu testi her 3 ayda bir yaptırmalısınız.

Kan Şekeri takibinin bana yardımcı olacağını nereden bileceğim?

Diyabetle ilgili en son yapılan çalışmalar kan şekerinizi sıkı kontrol altında tutmanın neler kazandıracağını göstermiştir.

Diyabetin Kontrolü ve Komplikasyonları Çalışması (DCCT)

1441 Tip 1 diyabetli ile yapılmış olan DCCT çalışması, kendi kendine takibin diyabetten kaynaklanan komplikasyonların ortaya çıkma riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Bu çalışma sonucunda kendi kendine takip yapan kişilerin normale yakın ortalama kan şekeri seviyeleri olduğu gözlenmiş ve göz, böbrek ve sinir tahribatları gelişme riskinin daha düşük olduğu görülmüştür.

Ayrıca Hemoglobin A1C seviyesindeki % 1 lik azalmanın bile diyabetin yaratacağı komplikasyonların görülme riskini azalttığını göstermiştir.

Kumamoto Çalışması

Kumamoto çalışması Tip 2 diyabetli hastalarla yapılan bir çalışmadır.Bu çalışma Diyabetin Kontrolü ve Komplikasyonları çalışmasıyla aynı sonuçlara varmıştır. Kendi kendine takip yapan diyabetlilerin göz, böbrek ve sinir tahribatlarıyla ilgili daha az sorun yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Birleşik Krallık Prospektif Diyabet Çalışması (UKPDS)

UKPDS çalışması 5102 Tip 2 diyabetli ile şimdiye kadar yapılan en kapsamlı çalışmadır.

Çalışma sonucunda kan şekerinin düzenli ve sık takibiyle gözde oluşabilecek problemlerin %25 , böbreklerde oluşabilecek problemlerin ise %33 oranında azlaltılabileceği görülmüştür.

Aynı zamanda, tedavi planında ve ilaçlarıda zamanla bazı değişiklikler yapmanın gerekli olabileceğini ve yüksek kan basıncının ve kan yağlarının kontrol altında tutulmasının da yararlı olduğunu göstermiştir.

Источник: https://www.diyabetnedir.ascensia.com/dyabetm/kan/

Açlık ve Tokluk Kan Şekeri Nasıl Ölçülür?

Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi

İsminden de anlaşıldığı gibi sekiz saat boyunca yiyecek veya su harici içeceklerden uzak durulduğunda ortaya çıkan glikoz oranıdır. Diyabet testi yapmak için açlık kan şekerine bakılır.

Tokluk kan şekeri nedir?

Tokluk kan şekeri, karbonhidratlı bir miktar yiyecekler yenmesinin ardından vücudun glikoz toleransını gösterir. Birçok kişinin açlık kan şekeri normal seviyede iken tokluk kan şekeri yüksek çıkabilmektedir, bu nedenle besinlerin ve tedavinizin takibi açısından tokluk kan şekerini de kaydetmek her zaman önemlidir.

Açlık ve tokluk kan şekerinin arasındaki fark kaç olmalı?

Diyabet hastası olmayan, sağlıklı kişiler için kan şekeri seviyesi aşağıdaki gibidir:

 • Açlık Kan Şekeri: En az 8 saat açken, 72 ile 108 mg/dL arasında,
 • Tokluk Kan Şekeri: Yemekten en az 2 saat sonra,140 mg/dL olmalıdır.

Diyabet hastaları için olması gereken kan şekeri seviyesi aşağıdaki gibidir:

 • Açlık Kan Şekeri: 80 ile 130 mg/dl arasında,
 • Tokluk Kan Şekeri:  180 mg/dl ‘den az olmalıdır.

Kan Şekeri Nasıl Ölçülür?

Parmak ucundan kan örneği alınarak, glikoz metre sayesinde kısa sürede yapılan bir test ile kandaki glikoz miktarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca yeni teknoloji sayesinde bir glikoz monitörü vücuda yerleştirilerek otomatik kayıt şeklinde glikoz takibi sürekli olarak yapılabilmektedir.

Kan Şekeri Evde Nasıl Ölçülür?

Kan şekeri ölçüm cihazı ile kandaki glikoz yoğunluğunu evde de ölçebilirsiniz ve periyotlar halinde belirterek kan şekerinizi yazarak kaydedebilirsiniz.

Ellerde gerekli hijyen sağlandıktan sonra küçük bir iğneyi parmağa batırdıktan sonra glikoz metresine ekli olan test bandına, yani önlem çubuğuna kan damlasını değdirmeniz yeterli.

Keton testi denilen test ise; özellikle Tip 1 diyabetliler için önemlidir.

[attention type=red][attention type=yellow]
Kan şekeri 240 mg/dl’yi aşarsa, herhangi bir enfeksiyon durumunda, mide bulantısı, kusma ya da kan şekerinin yüksekliğini gösteren belirtiler varsa diyabetli kişinin keton testini uygulaması gerekir.
[/attention][/attention]

Keton testini, şeker ölçüm yöntemine benzer bir yöntemle bantı idrar örneğine batırarak, talimatlarda belirtilen süre kadar bekletildikten sonra eğer idrar orta ya da yüksek miktarda keton gösteren bir renkte ise hasta doktoru ile veya sağlık kuruluşu ile iletişime geçmelidir.

Açlık ve Tokluk Kan Şekeri Ne sıklıkla ölçülmelidir?

İnsülin kullanmayan tip 2 diyabet hastaları ölçme sıklığına kendileri karar verebilirler. Farklı yiyecekler yedikten ve farklı ilaçlar içtikten sonra veya spor vb. gibi rutininizde sık sık yer almayan aktiviteler yaptıktan sonra ölçüm yaparak, farklılıkların sizi nasıl etkilediğini görebilirsiniz.

Tip 1 diyabet hastaları, tüm yemeklerin öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere günde en az 4 kez kan şekerlerini ölçmek durumundadırlar.

Muhtemelen doktorunuz da, uzun yolculuklarda 2 saatte bir kez, egzersiz yapmadan önce, yaparken ve yaptıktan sonra, farklı hastalıklar geçirdiğiniz dönemlerde, hamilelik planlarken, hamilelik sırasında ve emzirme döneminde ve değerleriniz normal ilerlemediği zamanlarda daha düzenli test etmenizi isteyecektir.

Haftalık ve aylık testleri diyabeti kontrol altına almanıza yardımcı olur. Örneğin, HbA1c testleri size üç aylık kan glikoz seviyenizin ortalamasını verir. Ayrıca aylık olarak da sağlık kuruluşlarında kontrol yaptırmanın önemi büyüktür.

Ancak her hastanın bünyesi farklı olduğundan en doğru sıklığı size doktorunuz söyleyecektir.

Açlık ve tokluk kan şekerinin yükselmesine dair belirtiler nelerdir?

Tokluk kan şekeri yüksek kişiler de yemekten iki veya dört saat sonra düşük kan şekeri olan hastaların semptomlarının aynılarını gösterirler. Genelde yüksek karbonhidratlı yemekler yedikten sonra tokluk kan şekeri yükselir ve tokluk kan şekerinin yüksekliği, açlık kan şekerinin yüksekliğinden daha yaygın bir durumdur.

Ancak açlık kan şekerinin düşük olması durumundaki semptomlar, tokluk kan şekerinin yüksekliğindeki semptomlara göre daha hafif geçebilir.

Kan şekerinin yükseldiğini gösteren belirtiler şu şekildedir:

 • Sinirlilik
 • Anksiyete/Kaygı
 • Terleme
 • Titreme
 • Kalp hızının artması
 • Açlık
 • Baş Dönmesi
 • Uykululuk
 • Bulantı
 • Görme yetisinin bulanıklaşması
 • Baş Ağrısı
 • Yorgunluk
 • Mutsuzluk
 • Uykuda ağlama veya kabus görme
 • Nöbet geçirme
 • Bilinç Kaybı

Kan şekeri yüksek olanlar nasıl beslenmeli?

Aşağıdaki gibi, beslenmenizde yapacağınız bazı değişimler sizi iyi yönde etkileyebilir:

 • Yeşil sebzeler, meyveler, tam tahıllı yiyecekler ve bakliyatlar gibi yüksek lifli gıdalar tüketmelisiniz.
 • Et veya etsiz seçenekler kullanarak yağı az proteinli gıdalar tüketmelisiniz.
 • Öğünlerinizin arasında üç saatlik boşluklar bırakarak gün içerisinde birkaç öğün beslenmelisiniz.
 • Çok büyük porsiyonlardan kaçınmalısınız.
 • Avokado ya da zeytinyağı gibi yararlı yağlarla yapılmış yiyeceklere öncelik vermelisiniz.
 • Yüksek şeker ve tam karbonhidratlı yiyeceklerden ve içeceklerden kaçınmalısınız.
 • Patates, pirinç ve mısır gibi nişastalı besinleri kullanırken kendinize limit koymalısınız.

Kan şekeri düşük olanlar nasıl beslenmeli?

Duyarlı kan şekeri düşüklüğü için genelde tıbbi bir müdahale yapılmaz. Ancak hastalar beslenmelerine dikkat etmeleri için uyarılmalıdır.

Düşük kan şekeri olan bireyler için beslenme önerileri şu şekilde olabilir:

 • Karbonhidratlı yiyecekleri azaltmalı ve/veya sık ama az yediğiniz öğünler oluşturmalısınız. Beslenme şeklinizi değiştirmedeki ilk adım, üç saatten fazla aralık bırakmamak kaydıyla günü belirli küçük atıştırmalık ve öğün saatleri olarak bölmelisiniz.
 • Beyaz, kırmızı et veya baklagil içeren proteinli, tam tahıllı, meyve ve sebze içeren dengeli öğün halinde beslenmelisiniz.
 • İçerisinde çay şekeri ve glikoz olan şekerli gıdaları ve içeceklerden kaçınmalı ya da sınırlamalısınız.
 • Fiziksel aktivite vücuttaki şekerin yükseltilmesini sağladığından aşırı derecedeki insülin salgısını azaltarak şekerini kontrol altına alır.

Источник: https://www.mailce.com/aclik-ve-tokluk-kan-sekeri-nasil-olculur.html

Kansız Şeker Ölçüm Cihazı Nedir, Şeker Ölçüm Cihazı Kullanımı Nasıldır?

Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi
Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi

Kan şekeri seviyeleri hakkında doğru fikir edinmek başarılı bir diyabet yönetiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Kan şekeri ölçüm cihazları ise bunu yapmanızı sağlar. Bazı cihazlar kansız şeker ölçüm cihazı olarak yeni yeni bilinmeye başlamıştır, genellikle şeker ölçümü için kan alınması gerekir, günümüzde ise durum biraz daha farklı.

Şeker ölçüm cihazı kanınızdaki şeker (glikoz) miktarını ölçmek için kullanılan bir cihazdır. Glikoz ise vücudun enerji kaynağı olarak kullandığı bir şekerdir. Şeker hastalığınız yoksa vücudunuz kandaki glikoz miktarını dengeler. Şeker hastası olan kişilerde ise kan şekeri kontrol edilemediği için özel diyetlere ve ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Kendiniz için en doğru ölçüm cihazını seçmek, ürünlerin maliyetine, reçeteli kullanılabilirliğine ve kişisel gereksinimlerinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca bazı ölçüm cihazları tip 1 diyabeti olanlarda veya ketoasidoza duyarlı olanlarda fayda sağlayabilecek keton varlığını kontrol edebilme özelliğine sahiptir.

Kan Şekeri Neden Ölçülür?

Kan şekeri ölçümü niceliksel bir testtir, kan örneğinde bulunan glikoz miktarları hakkında bilgi verir. Diyabetiniz varsa ve kan şekeri (glikoz) seviyelerinin izlenmesi gerekiyorsa bu ölçüm yapılır. Doktorunuzla beraber bu bilgiler eşliğinde:

-Tedavinizdeki günlük ayarlamaları belirlersiniz,-Tehli seviyede yüksek veya düşük kan şekeri seviyeniz olup olmadığını belirlersiniz,

-Uygulanan diyet ve egzersizin kan şekeri seviyenizi nasıl değiştirdiğini gözlemlersiniz,

Yapılan araştırmalar evde uygulanan glikoz ölçüm testi ve takibinin şeker hastalığında iyi bir glikoz kontrolü sağladığını ve daha az komplikasyona yol açtığını göstermekte.

Kan Şekeri Ölçüm Cihazı Nasıl Seçilir?

Piyasada birçok açıdan farklı çok fazla sayıda ve çeşitte şeker ölçüm cihazı bulunmaktadır. Şeker ölçüm cihazı seçerken birçok kriter vardır, bunlardan bazıları:

 • veri doğruluğu,
 • her test için gerekli kan miktarı,
 • ürünün kullanımında verdiği acı,
 • ürünün kullanım kolaylığı,
 • ürünün test etme hızı,
 • ürünün boyutu,
 • test sonuçlarını belleğine kaydetme olanağı,
 • verileri bilgisayara iletebilme özelliği,
 • kullanılan test şeritlerinin maliyeti,
 • üretici tarafından sağlanan teknik destek,
 • doktor önerisi,
 • otomatik zamanlama, hata kodları, geniş ekran, sözlü yönlendirme veya sonuçlar gibi özel ek özellikler de kan şekeri ölçüm cihazı alırken göz önünde bulundurulacak nedenler arasındadır.

Ölçüm Cihazının Doğru Çalıştığını Nasıl Anlarım?

Ölçüm cihazının doğru bir şekilde çalıştığından emin olmanın üç yolu vardır:

 1. Sıvı ölçüm solüsyonlarını kullanın:
 • her yeni test şeritleri açtığınızda,
 • test şerit kutusunu kullanırken,
 • ölçüm cihazını düşürürseniz,
 • olağan dışı sonuçlar almaya başlarsanız.

Sıvı ölçüm solüsyonu kullanarak, tıpkı kanınızı test eder gibi bir miktar test şeritlerine damlatırsınız. Elde ettiğiniz değer test şeritlerinin etiketi üzerinde yazılı olan değerle eşleşmelidir.

 1. Elektronik kontrolleri yapın:

Sayacınızı her açtığınızda elektronik bir kontrol yapar, bir sorun tespit ederse size hata kodu verecektir.

Hata kodlarının ne anlama geldiğini ve sorunun nasıl çözüleceğini görmek için sayacın kullanım kılavuzuna göz atın.

Ölçüm cihazınızın düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığından emin değilseniz, cihazın kullanım kılavuzundaki destek numarasını arayıp bilgi alabilir veya bir doktorunuza başvurabilirsiniz.

 1. Cihazınızı karşılaştırın:

Ölçüm cihazınızı bir laboratuvarda gerçekleştirilen kan şekeri testiyle karşılaştırın. Bir sonraki doktor randevunuza ölçüm cihazınızı da götürün, cihazı doğru kullandığınızdan emin olmak için test etmesini isteyin. Laboratuvarda yaptırdığınız test ile ölçüm cihazındaki elde ettiğiniz değerler eşleşiyorsa cihazınız düzgünce çalışır ve iyi bir teknik kullanıyorsunuz demektir.

Ölçüm cihazınız arızalanırsa ne yapmanız gerekir?

Ölçüm cihazınız arızalandığında doktorunuza bildirmeniz ve cihazı üreten şirketle iletişime geçmeniz gerekir.

Kansız şeker ölçüm cihazı var mı? Kan almadan şeker ölçümü yapılabilir mi?

Bazı ölçüm cihazları, parmak ucu dışında da kan testi yapmanıza imkan vermektedir. Bu tip alternatif örnekler avuç, üst kol, ön kol, uyluk veya bacak baldırından yapılır. Ayrıca günümüzde yaygınlaşmaya başlayan kansız şeker ölçüm cihazları da piyasada bulunmaktadır. Bu tip kansız şeker ölçüm cihazları vücudunuzdan kan almadan çok daha fazla sayıda ölçüm imkanı sunabilmektedir.

Bu tip alternatif testler kan şekerinizin hızlı değişebildiği zamanlarda yapılmamalıdır; çünkü bu alternatif yöntem bu tarz durumlarda hatalı sonuçlar verebilmektedir.

Aşağıdakilerden herhangi birinin geçerli olup olmadığını test etmek için yalnızca parmak ucunuzdaki kanı kullanmanız gerekir:

 • Sadece insülin aldığınızda
 • Kan şekerinin düşük olduğunu düşünüyorsanız
 • Sonuçlar hislerinizle alakasızsa
 • Daha yeni yemek yediyseniz
 • Daha yeni egzersiz yaptıysanız
 • Hastaysanız
 • Stres altındaysanız

Источник: https://www.acibademmobil.com.tr/kansiz-seker-olcum-cihazi-nedir-seker-olcum-cihazi-kullanimi-nasildir/

Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ

Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi

Kişisel Bilgilerinizin gizliliğinin korunması Novo Nordisk için önemlidir. Bu çerçevede hazırladığımız Gizlilik Politikamızın kısa bir özetini aşağıda bulabilirsiniz.

İşbu Gizlilik Politikası’nın amacı, websitemizde ne tür bilgiler topladığımız, bunları nasıl sakladığımız ve kullandığımız, bu bilgileri hangi koşullar altında işleyip açıklayabileceğimiz konularında sizleri tam olarak aydınlatmaktır.

BU INTERNET SİTESİNİ KULLANARAK, BİLGİLERİN BU GİZLİLİK POLİTİKASINDA BELİRTİLDİĞİ BİÇİMİYLE İŞLENMESİNİ, TOPLANMASINI, SAKLANMASINI VE KULLANILMASINI ONAYLAMIŞ OLUYORSUNUZ.

Ziyaretçi/kullanıcı kişisel verileri NovoNordisk tarafından görevlendirilen firma PortalGrup İnternet Hizmetleri ve Yazılım Geliştirme Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. (“Portalgrup”) tarafından tutulacaktır. Herhangi bir kişisel verinizi tarafımıza sunmadan da sitemizden faydalanabilirsiniz.

İnternet sitemizde paylaştığınız kişisel bilgilerinize her zaman erişim hakkınızın bulunduğu ve bu bilgilerin silinmesi, değiştirilmesi ve güncellenmesini her zaman talep edebileceğinizi belirtmek isteriz.

Kişisel bilgilerinizi bu internet sitesinde bildirmenizden sonra, siz bize aksi şekilde bir talimat vermedikçe, bu bilgiler bizden istediğiniz hizmeti size sunduğumuz sürece ya da yasalar bunu istediği sürece Portalgrup tarafından saklanacaktır.

1. Gizlilik Taahhüdü

“Kişisel Veriler” terimi, bu Gizlilik Politikasında kullanıldığı biçimiyle, size düzenli aylık bilgilendirme amaçlı e-bülten gönderimi için kullanılabilecek e-posta adresinizdir. Kanuni zorunluluklar haricinde Kişisel Veriler yalnızca işbu Gizlilik Politikası uyarınca işlenecek ve Portalgrup tarafından tutulacaktır.

İnternet sitemizde paylaştığınız bilgilerin bir kısmı, sizin yaşadığınız ülkeden farklı veri koruma kanunları olan başka ülkelerde yer alan bilgisayarlarca depolanıp işlenebilir. Bu tür durumlarda, bizler asgari olarak ülkenizde mevcut veri koruma kanunlarınca sağlanan korumanın bu bilgiler bakımından da sağlanacağını temin ediyor olacağız.

2. Kişisel Verilerin Kullanım Amacı

Aksi belirtilmediği takdirde, bu site yoluyla toplanan bilgileri, sitemizin içeriğini geliştirmek, siteyi tercihleriniz temelinde ihtiyaçlarınıza göre düzenlemek, (eğer talep etmişseniz) size bilgi sunmak amacıyla, kendi pazarlama ve araştırma amaçlarımız için ve belirtilen diğer herhangi bir amaç için kullanabiliriz. Ayrıca bu site aracılığıyla, kişisel nitelikte olmayan edinilmiş bilgilerin tümünden tamamen faydalanabiliriz.

İşbu internet sitesi kapsamında, ziyaretçi/kullanıcılar tarafından kendi rızaları doğrultusunda siteye sunulan kişisel veriler Portalgrup tarafından saklanmakta ve işlenmekte olup, bu veriler NovoNordisk ile paylaşılmamaktadır.

İşbu internet sitesi kapsamında; Portalgrup tarafından ziyaretçi/kullanıcılardan toplanan kişisel veriler, kanunlarca açıkça aksi öngörülmediği sürece, NovoNordisk adına kurulan diğer websitelerinde Portalgrup veya NovoNordisk’e bağlı diğer ajanslar tarafından uzaktan hizmet verilmesine yarayacak bilgiler niteliğindedir. Bu uzaktan hizmetler kişisel bilgilerin Novo Nordisk ile paylaşılmasına yol açmayacak olup şu alanları içermektedir:

• Kişisel iletişim hizmetleri (veri alışverişi) • Genel iletişim veya bilgi iletişim hizmetleri

• İnternetin kullanımıyla bağlantılı hizmetler

[attention type=yellow][attention type=green]
Kişisel veriler ancak Portalgrup tarafından mevzuat gereğince veya ziyaretçi/kullanıcının muvafakatiyle alınacaktır. Ancak bu bilgilerin Portalgrup tarafından kullanımında muvafakat aranmayacaktır.
[/attention]
[/attention]

Ayrıca, sitemize sunduğunuz kişisel bilgileri ve iletişim bilgileri Portalgrup tarafından pazar araştırması vb. hizmetler için kullanılabilecektir.

3. Kişisel Verilerin Açıklanmaması

Portalgrup tarafından toplanan kişisel verileriniz, bu Gizlilik Politikasında belirtilenler dışındaki üçüncü şahıslara verilmeyecek, açıklanmayacak ya da başka şekilde ifşa edilmeyecektir.

Kişisel verileriniz, verilerin asıl toplanma amacına uygun olarak işlenmesi ya da bu internet sitesinin yararlılığının değerlendirilmesi, veri yönetimi ya da teknik destek gibi amaçlarla işlenmesi için Portalgrup adına hareket eden üçüncü şahıslarla da paylaşılabilinir.

Bu sitenin ticari faaliyetlerinin ya da bunların bir kısmının satılması veya devir edilmesi durumunda; söz konusu satış veya devirle bağlantılı olarak, sizden alınan Kişisel Veriler Portalgrup tarafından satın veya devir alan üçüncü şahıslara aktarılabilecektir; böyle bir durumda alıcının veya devir edilen tarafın Kişisel Verileri bu Gizlilik Politikasına uygun olarak kullanmasını temin edeceğiz. Yürürlükte bulunan yasaların, mahkeme kararlarının ya da kamu kurumları tarafından alınan kararlar uyarınca ya da yurt içinde ya da yurt dışında cezai ya da başka hukuki soruşturma ya da kovuşturmaların desteklenmesi amacıyla Kişisel Veriler üçüncü şahıslara açıklanabilecektir.

4. Erişim, Düzeltme, Silme ya da İtiraz Hakkı

Portalgrup tarafından toplanan kişisel verilerinizin her işlenmesinde bu verilerin toplanma amacına uygun olarak doğru ve güncel tutulmasını sağlamak için gereken makul düzeydeki önlemleri almaktayız.

Anılan veri işleme uygulamasının bu politikada belirtildiği biçimiyle meşru amaçlar ya da yasalara uygunluk doğrultusunda işlenmediği takdirde Kişisel Verilerinizin işlenmesine itiraz edebilmenize olanak sağlayacağız.

Portalgrup ile elektronik posta veya telefon aracılığı ile irtibata geçerek her türlü Kişisel Verinizin Portalgrup tarafından düzeltilmesini, güncellenmesini ya da silinmesini talep edebilirsiniz.

Kişisel verilerin silinmesine ilişkin talepler, aksi kanunlarca açıkça öngörülmediği müddetçe (örneğin sizin izninizle alınmış kişisel verilerinizle ilgili olarak görülen mahkeme nezdinde bir dava ile bağlantılı olarak) bizim için bağlayıcılığı olan geçerli her türlü yasal ve etik bildirim, belge dosyalama ya da tutma yükümlülüklerine tabidir.

5. Güvenlik Ve Gizlilik

Bilgisayar bağlantılı olarak Portalgrup tarafından toplanan kişisel verilerinizin güvenliğini ve gizliliğini sağlamak için güvenli veri ağlarının yanı sıra endüstri standartlarında güvenlik duvarı ve veri koruma uygulamaları kullanmaktayız.

Kişisel Verilerinizin Portalgrup tarafından işlenmesi sırasında, bilgilerin kaybolmasını, kötüye kullanılmasını, açıklanmasını, değiştirilmesini, yok edilmesini; bu bilgilere izinsiz erişimi önleyecek biçimde makul düzeyde önlemler almaktayız.

Ancak NovoNordisk, Kişisel Verileri korumak üzere belirli prosedür ve standartlara tabi olarak makul önlemler almakta ve bu önlemleri teknolojik gelişmeler ışığında güncellemekte ise de; İnternet üzerindeki güvenlik önlemlerini atlatmak ya da bu verilere müdahale etmek isteyebilecek kişilere karşı tam bir güvenlik garantisi vermemektedir.

6.Otomatik olarak alınan bilgiler

Ziyaret tarih ve saatiniz, bilgisayarınızın IP adresi, bağlı bulunduğunuz domain gibi bilgiler, internet site istatistiklerini oluşturan programlarca kaydedilir. Bu bilgiler kişisel değildir ve sadece internet site trafiğinin analiz edilmesi ve sitenin geliştirilmesi için kullanılır.

Kişisel olmayan bilgiler, sorduğunuz sorular ya da paylaştığınız yorumlar, fikirler ve öneriler gibi şahsi olmayan bilgilerden veya tarafımızca toplanabilecek ve herhangi bir Kişisel Bilgi ile bağlantılı olmayan bilgilerden oluşmaktadır. Kişisel olmayan ve gizlilik taşımayan bilgiler olarak değerlendirilecek ve tarafınıza karşı herhangi bir yükümlülük taşımaksızın, herhangi bir amaç için ve herhangi bir surette ifşa edilebilecek ve/veya kullanılabilecektir.

7. Çerezler (cookies)

İnternet sitemiz diğer pekçok internet sitesi gibi “cookie” adlı bir teknolojiyi kullanmaktadır. Bu teknoloji sayesinde bizi tekrar ziyaret ettiğinizde sizi hatırlamamız mümkün olabilmektedir. “Cookie”ler kişisel bilgiler içermez ancak bir kullanıcının şifresi, sitede ziyaret ettiği sayfalar, ziyaret tarihi vs.

gibi bilgileri güvenli bir şekilde saklayabilir. “Cookie”ler sabit diskinizden dosya alınması, epostalarınızın okunması veya bilgisayarınıza virüs taşınması için kullanılamaz. İsterseniz tarayıcı programınızı bu teknolojiyi kullanmayacak şekilde ayarlayabilir ve “cookie”leri sabit diskinizden silebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yardım için lütfen tarayıcı programınızın “Yardım” bölümüne başvurunuz.

[attention type=red][attention type=yellow]
Novo Nordisk ve tüm dünyadaki iş ortakları, temsilcileri ve iştirakleri bu internet sitesinde saklanan bilgileri, işbu Politika’da belirtilen kapsam dışında tarafınızca onaylanmadan üçüncü şahıslar ile paylaşmamayı taahhüt eder.
[/attention]
[/attention]

Bu politika sadece ziyaret edilen internet sitesi için geçerlidir. İnternet sitemizde yer alan linkler ile ulaşabileceğiniz diğer internet sitelerini bağlamamaktadır.

8. Diğer Sitelere İlişkin Linkler

Bu Gizlilik Politikası, yalnızca bu site için geçerlidir; NovoNordisk’e ait olmayan internet siteleri için geçerli değildir. Ancak internet sitemizde ziyaretçi/kullanıcıların ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz başka internet sitelerine ait linkler bulunabilir.

Amacımız, link verilen sitelerin güvenli internet siteleri olmasını sağlamaktır.

Ancak, bu durum hiçbir şekilde link verdiğimiz internet sitelerinin güvenli olduğu veya gizlilik standartları konusunda garanti verdiğimiz ve burada yer alan Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları’nın, anılan sitelerde de yürürlükte olduğu anlamına gelmez.

Bu sebeple link verdiğimiz internet sitelerinin güvenliği ve içeriği ile ilgili olarak ziyaretçi/kullanıcılara herhangi bir garanti vermemekteyiz. Bu nedenle, bu internet sitesi dışında diğer bir sayfaya bağlanıldığında, kişisel tanımlayıcı bilgilerin verilmesinden önce, ilgili sitenin gizlilik politikasının incelenmesi tavsiye edilmektedir.

9. Çocukların Erişimi Hakkında

Bu site 18 yaş altı çocuklar için hazırlanmamıştır.

Çocukların gizliliğinin korunmasının önemine binaen, Portalgrup 18 yaş altı bireylerin bilgilerini, bu yönde yasal velilerinden önceden alınmış açık bir izin olmadan her ne amaçla olursa olsun toplamamakta ve kullanmamaktadır. Belirtilen yasal temsilcinin talep etmesi halinde çocuğun sağlamış olduğu bilgileri inceleme ve/veya bunların silinmesini gerekli kılma hakkı bulunmaktadır.

Ebeveynlerin, internet kullanımı ve internet sitelerine verilen bilgilerle ilgili olarak çocuklarıyla konuşmalarını tavsiye etmekteyiz.

10. Bize Ulaşın

Bu politika ve işbu internet sitesi kapsamında, Portalgrup ile aşağıdaki elektronik posta veya telefon aracılığı ile irtibata geçerek her türlü Kişisel Verinizin Portalgrup tarafından düzeltilmesini, güncellenmesini ya da silinmesini talep edebilirsiniz.

info@portalgrup.com
+90 (212) 279 42 42

NovoNordisk’in bilgi toplama, kullanma ve ifşa etme uygulamaları hakkında sorularınız veya talepleriniz olursa, bize aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz nnbilgi@novonordisk.com

Yasaların gerektirdiği haller dışında NovoNordisk ve Portalgrup, bu politika ve gizlilik uygulamaları ile ilgisi olmayan sorulara veya yorumlara cevap verileceğini garanti etmemektedir.

Источник: http://www.diyabet.com/diyabet/diyabet-takibi/diyabetin-kontrolu/hedef-kan-sekeri-degerleri-nelerdir/

Kan Şekeri Takibinin Faydaları

Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi

Kendi Kendine Takip

Kendi kendine takip diyabetinizi kontrol altında tutmada sizin aktif rol almanız anlamına gelmektedir. Kendi kendine takibin en önemli kısmı kan şekerinizi ölçmenizdir. Ancak sadece kan şekerinizi test etmekle kalmayıp diğer testlerinizi de yaptırmanız çok önemlidir.

Bunlar 2-3 aylık ortalama kan şekeri seviyenizi görebileceğiniz Hemoglobin A1C ve vücudunuzun şeker yerine yağ yakmadığından emin olmanızı sağlayacak keton testidir. Aynı zamanda kilonuza, kan basıncınıza ve kan yağı adı verilen lipid seviyenize çok dikkat etmeniz gerekir.

Kan şekeri ölçümünüzü yaparak gün içindeki kan şekeri düzeyinin kaç olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Teknolojinin gelişimiyle birliklerde artık istediğiniz ortamda kan şekerinizi ölçebileceğiniz cihazlar edinebilirsiniz. Birçok insan nasıl hissettiğine göre kan şekeri seviyesinin kaç olduğundan emin olabileceğini düşünür.

Bazıları kan şekeri yüksekken düşük olduğunu ya da düşükken yüksek veya normal olduğunu hissedebilir.Emin olmak için yapılması gereken tek şey, kan şekerinizi ölçmektir.

Egzersiz yapmak kan şekeri seviyesini ne kadar düşürür? Fazla yemek kan şekeri seviyesini nasıl etkiler? Test yapmayı kendiniz ve diyabetiniz hakkında daha çok şey öğrenmek için bir araç olarak görmelisiniz.

Kan şekerimi ne sıklıkta test etmeliyim?

Ne kadar çok test ederseniz, kan şekeri kontrolü hakkında o kadar çok bilgi edinirsiniz. Kan şekerinizi her gün çok sayıda şey etkiler, örneğin yemek yemek, egzersiz yapmak, aldığınız ilaçlar, geçirdiğiniz hastalıklar ve yaşadığınız stres gibi. Bu nedenle, kan şekerinizi günün farklı saatlerinde test etmeniz önemlidir.

Kan şekerinin gerektiği gibi kontrolü diyabetle ilgili gelecekteki sorun risklerini azaltmada size yardım edecektir. Kendi kendine takip, çok yüksek veya düşük kan şekeri düzeyinden kaçınmak için gereksiniminiz olan bilgiyi size verir. Sağlık uzmanınız hangi sıklıkta test yapmanız gerektiğine karar vermenize yardım edecektir.

Kan şekerimi ne zaman test etmeliyim?

Sağlık uzmanınız size ne zaman test yapacağınıza karar vermenizde yardımcı olacaktır.Farklı zamanlarda kan şekeri sonucunuzu ölçmeniz iyi bir fikirdir. Kan şekerinizi ölçeçeğiniz uygun olabilecek zamanlar:

Kahvaltıdan önce. Buna açlık kan şekeri denir. Açlık 8 veya daha uzun süredir herhangi bir gıda almadığınız anlamına gelir.

 • Kahvaltıdan 1-2 saat sonra. Buna tokluk kan şekeri denir.
 • Öğle yemeğinden önce.
 • Öğle yemeğinden 1-2 saat sonra.
 • Akşam yemeğinden önce.
 • Akşam yemeğinden 1-2 saat sonra.
 • Yatmadan önce.
 • İnsülin alıyorsanız gece 2:00 veya 3:00’te. Aşağıdaki durumlarda, sıkı kan şekeri ölçümü yapmak iyi bir fikirdir:
 • Tedavi planınızda değişiklik olduğunda.
 • Diyabet için yeni bir ilaç kullanmaya başladığınızda.
 • Kan şekerinizin çok yüksek veya düşük olabileceğini düşündüğünüzde.
 • Hasta olduğunuzda.

Farklı zamanlardaki farklı kan şekeri düzeylerinden nasıl anlam çıkarabilirim?

Yemekten 1 veya 2 saat sonraki kan şekeri düzeyine tokluk kan şekeri denir. Araştırmalar diyabetli kişilerdeki kan şekeri düzeyinin yemek öncesi normal olsa bile, yemek sonrasında iki katı veya daha fazla oranda yükselebileceğini göstermektedir. Açlık ve tokluk şeker hedefleriniz hakkında sağlık profesyonelinizle görüşmeniz faydalı olacaktır.

Kan şekeri ölçüm sonuçlarımı kaydetmem gerekiyor mu?

Evet, kan şekeri ölçüm sonuçlarınızın yazılı bir kaydını (günlük takip kitapçığı) tutun. Ayrıca kan şekeri testinin tarih, saat ve yemekten önce mi sonra mı yapıldığını da yazın.Diyet, egzersiz, ilaç veya kendinizi nasıl hissettiğiniz hakkında bilgiyi de günlüğünüze kaydedebilirsiniz. Sağlık profesyonelinizi ziyaretinizde günlük takip kitapçığını daima yanınızda getirin.

Kendi kendine takibi iyileştirmek için ne yapabilirim?

 • Kullanmakta olduğunuz ölçüm cihazı ile birlikte verilen talimatları izleyin. Sağlık profesyonelinizle ölçüm cihazınız ve kendi kendine takip hakkında konuşun. Aşağıdaki ipuçları en doğru sonuçları almanıza yardım edecektir.
 • Ölçüm cihazınızı temiz tutun.
 • Test malzemenizi oda sıcaklığında tutun.
 • Test malzemenizin son kullanma tarihini kontrol edin.
 • Ellerinizi ılık, sabunlu suyla yıkayın.
 • İyice kurutun.
 • Yerçekiminin kanınızın parmak uçlarınıza akmasına yardım etmesi için elinizi sarkıtın.
 • Parmağınızı ayarlanabilir parmak delme cihazı ile delin.
 • Kan damlasını test stribine yeterli miktarda çektirin.
 • Sonuçlarınızı kaydedin.

Keton Testi

Keton testi kanınızda ne kadar keton veya asit bulunduğunun kontrol edilmesini kapsar, böylece vücudunuzun şeker yerine yağ yakmadığından emin olabilir ve ketoasidoz denilen, koma veya ölüme neden olabilen tıbbi bir acil durumdan kaçınabilirsiniz.

Keton nedir?

Ketonlar vücudunuz yakıt için depoda bulunan kendi yağını yaktığında oluşan bir asit türüdür. Vücudunuz enerji olarak kullanmak için yeterli şeker (glukoz) bulamazsa yağ yakar. Vücudunuz çok fazla yağı çok hızlı bir biçimde yaktığında, kanınızda ketonlar bulunabilir. Ketonlar kanınızdan idrarınıza geçerek uzaklaştırılır.

Niçin vücudum şeker kullanımında sorun yaşar?

Şeker vücudunuzun enerji için yakacağı ilk yakıttır. Şekerin kanınızdan yakıt olarak vücut hücrelerine hareketine yardım etmek için, vücudunuzun insüline gereksinimi vardır. İnsülin pankreas tarafından üretilen bir hormondur.

Eğer hücrelere şeker gitmesine yardım etmek için kanınızda çok az insülin varsa vücut yakmak için diğer yakıt çeşitlerini arayacaktır. Vücut depolanmış yağı yaktığında, vücutta ketonlar oluşmaya başlar. Kanda çok fazla miktarda bulunan keton, ketoasidoz denilen ciddi bir soruna neden olabilir.

Uygun tedavi uygulanmazsa, koma veya ölüme neden olabilir.

 Kimler keton testi yaptırmalı?

Tip 1 diyabetlilerde Tip 2 diyabetlilerden daha kolay keton oluşabilir. Tip 1 diyabetli herkes idrarlarındaki ketonu test etmelidir.

Tip 2 diyabetlilerin keton sorunu olması daha az olasıdır, fakat diyabetli herkes uyarı işaretlerini ve ne zaman test yaptırması gerektiğini bilmelidir.

[attention type=green][attention type=red]
Keton testi, kan şekeri testi gibi, çok önemlidir. İdrarınızda keton bulunması bir tehnin işareti olabilir.
[/attention][/attention]

Keton testi hamile Tip 1 veya Tip 2 diyabetliler veya gestasyonel diyabetli kadınlar (hamilelikte ortaya çıkan diyabet) için sıklıkla önerilir. Keton testi Tip 2 diyabetli çocuklar için de önerilebilir.

Ne zaman idrarımda keton testi yaptırmalıyım?

Sağlık profesyoneliniz ne zaman keton testi yaptırmanız gerektiğini size söyleyecektir. Ayrıca aşağıdaki durumlarda test yapmak önemlidir:

 • Kahvaltıdan önce. 8 veya daha uzun süredir herhangi bir gıda almamış olmanız gerekir.
 • Kan şekeriniz birbirini izleyen iki testte 250 mg/dL veya daha yüksek çıkmışsa
 • Hastaysanız (soğuk algınlığı bile olsa) ,çünkü hasta olmak ketonların ortaya çıkışına sebep olabilir
 • Kusma halindeyseniz
 • Stres altında veya üzüntülüyseniz
 • Hamileyseniz
 • Parmağınızı ayarlanabilir parmak delme cihazı ile delin.
 • Kan damlasını test stribine yeterli miktarda çektirin.
 • Sonuçlarınızı kaydedin.

 İdrarımda keton testini nasıl yaptırırım?

İdrarınızda keton testinin yapılması çok kolaydır. Basit bir “daldır ve oku” idrar test stripi kullanabilirsiniz. Test stripini idrar numunenize daldırdığınızda , striplerin üzerinde bulunan renkler değişirse idrarınızda keton vardır.

Sadece idrarınızdaki ketonların test etmek için eczaneden aldığınız Ketostix® Striplerini veya İdrarınızda hem şeker hem de ketonları test etmek içinse Keto-Diastix® Striplerini kullanabilirsiniz. .

Keton test stripleri şişelerde ve ayrı ayrı folyoya sarılı olarak mevcuttur. Işık ve neme karşı hassastırlar, bu nedenle kapağı sıkıca kapalı olarak kabında saklamanız gerekmektedir.

Şişenin veya ayrı ayrı sarılmış stribin üzerindeki son kullanma tarihini daima kontrol edin, ve son kullanma tarihi geçmiş stripleri kullanmayın.

Keton testim pozitif çıkarsa ne yapmalıyım?

Eğer sonuçlar eser miktarda veya çok az keton gösterirse:

 • Saat başı bir bardak su için
 • Kan şekerinizi ve ketonu her 3 – 4 saatte bir test edin.
 • Eğer kan şekeriniz 250 mg/dL’den yüksek ve ketonunuz varsa, egzersiz YAPMAYIN. Ayrıca sağlık profesyonelinizle mutlaka iletişime geçin.
 • Eğer kan şekeriniz ve keton sayınız iki test sonrasında DÜŞMÜYORSA, sağlık profesyonelinizi arayın.

Eğer sonuçlar eser miktarda veya çok az keton gösterirse:

 • HEMEN doktorunuzu arayın.
 • Saat başı bir bardak su için

Ketoasidoz hızla çok ciddi bir soruna ilerleyebilir. Testler yüksek seyretmeye devam ederse veya diyabetik ketoasidozun (DKA) herhangi bir erken işaretine sahipseniz sağlık profesyonelinizle irtibat kurun.

 • DKA’nın erken işaretleri:
 • Midenizde ağrı
 • Bulantı ve kusma
 • Hızlı nefes alma
 • Meyvemsi kokan nefes

Bu semptomlardan herhangi biri ve idrarınızda keton varsa, sağlık profesyonelinizi arayın veya acil servise gidin.

A1C Testi (Hemoglobin A1C veya HbA1C)

Bildiğiniz gibi, diyabetinizi kontrol altında tutmanız sağlıklı kalmanın anahtarıdır. Diyabetinizin kontrolünün iyi gittiğinden emin olmak için kan şekeri düzeyinizi günün farklı saatlerinde ölçersiniz.

Bu testler o anda kan şekeri düzeyinizin ne olduğunu söyler, ki bu çok yararlıdır. Bununla birlikte, kan şekeri düzeyiniz gün içinde çok fazla değişiklik gösterebilir .

[attention type=yellow][attention type=green]
Kendi kendine test, diyabetinizi yönetmenin en iyi yolu olsa da, TEK BAŞINA diyabet kontrolünün nasıl gittiği ile ilgili size bilgi vermez.
[/attention][/attention]

Son 2 – 3 aydır ortalama kan şekeri düzeyinizi size söyleyebilecek olan başka bir test daha vardır. Bu laboratuvar testine hemoglobin A1C denir. Bu test için farklı birkaç isim de duyabilirsiniz, örneğin:

 • HbA1C veya HbA1C
 • Glikohemoglobin
 • A1C veya A1C

Not: Ağustos 2001’de, Amerikan Endokrinoloji Derneği (ACE) ve Amerikan Klinik Endokrinologlar Birliği (AACE) hemoglobin A1C ‘den “A1C” olarak söz edilmesine karar verdiler. Biz de bu referansı kullanacağız.

Hemoglobin nedir?

Hemoglobin alyuvarlar içinde bulunan ve akciğerden bütün diğer hücrelere oksijen taşıma işlevi olan bir proteindir.

Hemoglobin aynı zamanda şeker de taşır çünkü şeker vücudunuzdaki her çeşit proteine bağlanabilir. Şeker hemoglobine bir kez bağlanınca alyuvarların yaşamı süresince, yaklaşık 2 veya 3 ay orada bağlı kalır.

Kanınızda ne kadar çok şeker olursa, o kadar çoğu hemoglobine bağlı olarak bulunur.

A1C neyi ölçer?

A1C hemoglobininize ne kadar şeker bağlanmış olduğunun bir ölçüsüdür. A1C sonucunuz size ortalama kan şekeri düzeyinizin son 2 – 3 aydır ne olduğunu söyler.

Eğer kanınızda çok fazla şeker varsa ve ortalama kan şekeriniz son birkaç aydır yüksekse, A1C değeriniz yüksek olacaktır. A1C testi genel kontrolunuzun gerçekte nasıl olduğunu görmenizi sağlar.

Günlük kan şekeri testleriniz ve A1C sonuçlarınız hakkında sağlık profesyonelinizle konuşmalısınız.

A1C testi bana nasıl yardım edebilir?

A1C üzerine ACE/AACE önerilerine göre %6.5’tan yüksek sonuçlar diyabetinizin kontrol dışı olduğunun uyarısıdır.

Eğer hemoglobin A1C değeriniz yüksekse sağlık profesyoneliniz diyabet planınızı kan şekerinizi daha iyi kontrol edebilmeniz için değiştirebilir.

Tedavi planınızda zaman zaman değişiklikler yapılması A1C değerinizin normale yaklaşmasına yardım edecektir. A1C değeriniz normale yakın olması diyabetinizin kontrol altında olduğunu gösterir.

Araştırmalar iyi kan şekeri kontrolunun önemli sağlık sorunları riskinizi düşürebileceğini göstermektedir, örneğin:

 • Kalp hastalığı
 • Felç
 • Böbrek hastalığı
 • Göz hastalığı
 • Sinir hasarı
 • Ampütasyonlar
 • Dolaşım sorunları

Kan şekeri düzeyinizi normale yakın tutarak, diyabet komplikasyonlarına engel olabilirsiniz. Yüksek kan şekeri düzeyinin kan damarları ve sinirlere vereceği hasarı durdurabilir veya erteleyebilirsiniz.

Hangi sıklıkta A1C testi yaptırmalıyım?

ACE ve AACE, diyabeti olan herkesin, hedefi %6.5 ve altındaysa her 6 ayda bir, hedefi %6.5 ve üzerindeyse yada tedavi değişikliğine karar verilecekse her üç ayda bir A1C testi yaptırmasını önermektedir.Eğer insülin kullanıyorsanız, bu testi her 3 ayda bir yaptırmalısınız.

Kan Şekeri takibinin bana yardımcı olacağını nereden bileceğim?

Diyabetle ilgili en son yapılan çalışmalar kan şekerinizi sıkı kontrol altında tutmanın neler kazandıracağını göstermiştir.

Diyabetin Kontrolü ve Komplikasyonları Çalışması (DCCT)

1441 Tip 1 diyabetli ile yapılmış olan DCCT çalışması, kendi kendine takibin diyabetten kaynaklanan komplikasyonların ortaya çıkma riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Bu çalışma sonucunda kendi kendine takip yapan kişilerin normale yakın ortalama kan şekeri seviyeleri olduğu gözlenmiş ve göz, böbrek ve sinir tahribatları gelişme riskinin daha düşük olduğu görülmüştür.

Ayrıca Hemoglobin A1C seviyesindeki % 1 lik azalmanın bile diyabetin yaratacağı komplikasyonların görülme riskini azalttığını göstermiştir.

Kumamoto Çalışması

Kumamoto çalışması Tip 2 diyabetli hastalarla yapılan bir çalışmadır.Bu çalışma Diyabetin Kontrolü ve Komplikasyonları çalışmasıyla aynı sonuçlara varmıştır. Kendi kendine takip yapan diyabetlilerin göz, böbrek ve sinir tahribatlarıyla ilgili daha az sorun yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Birleşik Krallık Prospektif Diyabet Çalışması (UKPDS)

UKPDS çalışması 5102 Tip 2 diyabetli ile şimdiye kadar yapılan en kapsamlı çalışmadır.

Çalışma sonucunda kan şekerinin düzenli ve sık takibiyle gözde oluşabilecek problemlerin %25 , böbreklerde oluşabilecek problemlerin ise %33 oranında azlaltılabileceği görülmüştür.

Aynı zamanda, tedavi planında ve ilaçlarıda zamanla bazı değişiklikler yapmanın gerekli olabileceğini ve yüksek kan basıncının ve kan yağlarının kontrol altında tutulmasının da yararlı olduğunu göstermiştir.

Источник: https://www.diyabetnedir.ascensia.com/dyabetm/kan/

Açlık ve Tokluk Kan Şekeri Nasıl Ölçülür?

Evde Kan Şekeri Takibi Ve Şeker Ölçüm Cihazı Seçimi

İsminden de anlaşıldığı gibi sekiz saat boyunca yiyecek veya su harici içeceklerden uzak durulduğunda ortaya çıkan glikoz oranıdır. Diyabet testi yapmak için açlık kan şekerine bakılır.

Tokluk kan şekeri nedir?

Tokluk kan şekeri, karbonhidratlı bir miktar yiyecekler yenmesinin ardından vücudun glikoz toleransını gösterir. Birçok kişinin açlık kan şekeri normal seviyede iken tokluk kan şekeri yüksek çıkabilmektedir, bu nedenle besinlerin ve tedavinizin takibi açısından tokluk kan şekerini de kaydetmek her zaman önemlidir.

Açlık ve tokluk kan şekerinin arasındaki fark kaç olmalı?

Diyabet hastası olmayan, sağlıklı kişiler için kan şekeri seviyesi aşağıdaki gibidir:

 • Açlık Kan Şekeri: En az 8 saat açken, 72 ile 108 mg/dL arasında,
 • Tokluk Kan Şekeri: Yemekten en az 2 saat sonra,140 mg/dL olmalıdır.

Diyabet hastaları için olması gereken kan şekeri seviyesi aşağıdaki gibidir:

 • Açlık Kan Şekeri: 80 ile 130 mg/dl arasında,
 • Tokluk Kan Şekeri:  180 mg/dl ‘den az olmalıdır.

Kan Şekeri Nasıl Ölçülür?

Parmak ucundan kan örneği alınarak, glikoz metre sayesinde kısa sürede yapılan bir test ile kandaki glikoz miktarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca yeni teknoloji sayesinde bir glikoz monitörü vücuda yerleştirilerek otomatik kayıt şeklinde glikoz takibi sürekli olarak yapılabilmektedir.

Kan Şekeri Evde Nasıl Ölçülür?

Kan şekeri ölçüm cihazı ile kandaki glikoz yoğunluğunu evde de ölçebilirsiniz ve periyotlar halinde belirterek kan şekerinizi yazarak kaydedebilirsiniz.

Ellerde gerekli hijyen sağlandıktan sonra küçük bir iğneyi parmağa batırdıktan sonra glikoz metresine ekli olan test bandına, yani önlem çubuğuna kan damlasını değdirmeniz yeterli.

Keton testi denilen test ise; özellikle Tip 1 diyabetliler için önemlidir.

[attention type=red][attention type=yellow]
Kan şekeri 240 mg/dl’yi aşarsa, herhangi bir enfeksiyon durumunda, mide bulantısı, kusma ya da kan şekerinin yüksekliğini gösteren belirtiler varsa diyabetli kişinin keton testini uygulaması gerekir.
[/attention][/attention]

Keton testini, şeker ölçüm yöntemine benzer bir yöntemle bantı idrar örneğine batırarak, talimatlarda belirtilen süre kadar bekletildikten sonra eğer idrar orta ya da yüksek miktarda keton gösteren bir renkte ise hasta doktoru ile veya sağlık kuruluşu ile iletişime geçmelidir.

Açlık ve Tokluk Kan Şekeri Ne sıklıkla ölçülmelidir?

İnsülin kullanmayan tip 2 diyabet hastaları ölçme sıklığına kendileri karar verebilirler. Farklı yiyecekler yedikten ve farklı ilaçlar içtikten sonra veya spor vb. gibi rutininizde sık sık yer almayan aktiviteler yaptıktan sonra ölçüm yaparak, farklılıkların sizi nasıl etkilediğini görebilirsiniz.

Tip 1 diyabet hastaları, tüm yemeklerin öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere günde en az 4 kez kan şekerlerini ölçmek durumundadırlar.

Muhtemelen doktorunuz da, uzun yolculuklarda 2 saatte bir kez, egzersiz yapmadan önce, yaparken ve yaptıktan sonra, farklı hastalıklar geçirdiğiniz dönemlerde, hamilelik planlarken, hamilelik sırasında ve emzirme döneminde ve değerleriniz normal ilerlemediği zamanlarda daha düzenli test etmenizi isteyecektir.

Haftalık ve aylık testleri diyabeti kontrol altına almanıza yardımcı olur. Örneğin, HbA1c testleri size üç aylık kan glikoz seviyenizin ortalamasını verir. Ayrıca aylık olarak da sağlık kuruluşlarında kontrol yaptırmanın önemi büyüktür.

Ancak her hastanın bünyesi farklı olduğundan en doğru sıklığı size doktorunuz söyleyecektir.

Açlık ve tokluk kan şekerinin yükselmesine dair belirtiler nelerdir?

Tokluk kan şekeri yüksek kişiler de yemekten iki veya dört saat sonra düşük kan şekeri olan hastaların semptomlarının aynılarını gösterirler. Genelde yüksek karbonhidratlı yemekler yedikten sonra tokluk kan şekeri yükselir ve tokluk kan şekerinin yüksekliği, açlık kan şekerinin yüksekliğinden daha yaygın bir durumdur.

Ancak açlık kan şekerinin düşük olması durumundaki semptomlar, tokluk kan şekerinin yüksekliğindeki semptomlara göre daha hafif geçebilir.

Kan şekerinin yükseldiğini gösteren belirtiler şu şekildedir:

 • Sinirlilik
 • Anksiyete/Kaygı
 • Terleme
 • Titreme
 • Kalp hızının artması
 • Açlık
 • Baş Dönmesi
 • Uykululuk
 • Bulantı
 • Görme yetisinin bulanıklaşması
 • Baş Ağrısı
 • Yorgunluk
 • Mutsuzluk
 • Uykuda ağlama veya kabus görme
 • Nöbet geçirme
 • Bilinç Kaybı

Kan şekeri yüksek olanlar nasıl beslenmeli?

Aşağıdaki gibi, beslenmenizde yapacağınız bazı değişimler sizi iyi yönde etkileyebilir:

 • Yeşil sebzeler, meyveler, tam tahıllı yiyecekler ve bakliyatlar gibi yüksek lifli gıdalar tüketmelisiniz.
 • Et veya etsiz seçenekler kullanarak yağı az proteinli gıdalar tüketmelisiniz.
 • Öğünlerinizin arasında üç saatlik boşluklar bırakarak gün içerisinde birkaç öğün beslenmelisiniz.
 • Çok büyük porsiyonlardan kaçınmalısınız.
 • Avokado ya da zeytinyağı gibi yararlı yağlarla yapılmış yiyeceklere öncelik vermelisiniz.
 • Yüksek şeker ve tam karbonhidratlı yiyeceklerden ve içeceklerden kaçınmalısınız.
 • Patates, pirinç ve mısır gibi nişastalı besinleri kullanırken kendinize limit koymalısınız.

Kan şekeri düşük olanlar nasıl beslenmeli?

Duyarlı kan şekeri düşüklüğü için genelde tıbbi bir müdahale yapılmaz. Ancak hastalar beslenmelerine dikkat etmeleri için uyarılmalıdır.

Düşük kan şekeri olan bireyler için beslenme önerileri şu şekilde olabilir:

 • Karbonhidratlı yiyecekleri azaltmalı ve/veya sık ama az yediğiniz öğünler oluşturmalısınız. Beslenme şeklinizi değiştirmedeki ilk adım, üç saatten fazla aralık bırakmamak kaydıyla günü belirli küçük atıştırmalık ve öğün saatleri olarak bölmelisiniz.
 • Beyaz, kırmızı et veya baklagil içeren proteinli, tam tahıllı, meyve ve sebze içeren dengeli öğün halinde beslenmelisiniz.
 • İçerisinde çay şekeri ve glikoz olan şekerli gıdaları ve içeceklerden kaçınmalı ya da sınırlamalısınız.
 • Fiziksel aktivite vücuttaki şekerin yükseltilmesini sağladığından aşırı derecedeki insülin salgısını azaltarak şekerini kontrol altına alır.

Источник: https://www.mailce.com/aclik-ve-tokluk-kan-sekeri-nasil-olculur.html

Источник: https://tr.diabetes-education.net/evde-kan-sekerini-olcmek-icin-cihaz/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.