Evde Uyku Testi Yapılabilir Mi?

EVDE UYKU APNE TESTI: UYKU ÇALIŞMASI MALIYETLERI, ARTILARI, EKSILERI

Evde Uyku Testi Yapılabilir Mi?

Evde yapılan uyku çalışması için uyku laboratuarında neredeyse hiç kimse uyuyamıyor.Açıkça ki, uyuyan daha iyi yollar, sizi izleyen ve uykuya baskı uygulayan biriyle tellere karışmaktan daha iyidir.

Birçok hasta, kötü bir gece uykusu olduğunda testlerinin sonuçlarını sorgulamaktadır. Alternatif nedir? Neyse ki, ev uyku apnesi testi çekici bir değerlendirme olabilir.

Evde uyku apne testi (HSAT) nedir? Bu uygun seçeneği, uyku bozukluğunuzu teşhis etmek için uygun olup olmadığını ve ev uyku çalışmalarıyla ilişkili maliyet ve sınırlamaları düşünün.

Evde Uyku Apne Testi Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, evde uyku apne testi, obstrüktif uyku apnesi tanısı için evinizin rahatlığında bir uyku çalışmasının uygulanmasıdır. Bu test için çeşitli cihazlar mevcut. Bunlara bir uyku uzmanı, birinci basamak sağlık kuruluşu veya hatta bağımsız kar amacı gütmeyen şirketler aracılığıyla erişilebilir.

Çoğu ev uyku apnesi testi, uyku bozukluğu olan solunumun saptanması için yararlı olan parametreleri ölçer.

Cihazlar farklılık gösterse de, birçoğu oksimetre, kalp hızı, sıkı bir karın kemeri ile nefes alma çabası, horlama titreşimleri ve bir oksijen kanülü ile burun içerisinden hava akımı ile kan oksijen düzeylerini tespit eder.

Bazı cihazlar, uyku evrelemesi, uyku pozisyonu ve hatta hareketler için EEG yoluyla sınırlı beyin dalgaları gibi başka önlemler kaydeder.

Ev Uyku Apne Testi Benim için Doğru mu?

Evde uyku apne testi yapabilecek hastaları belirlemek için kullanılan belirli kriterler vardır. Bu kılavuzlar testin başarısını en üst düzeye çıkaracak ve doğru tanıyı sağlayacaktır.

Halen, pediatrik hastaların halen tanısal bir polisomnograma gitmeleri tavsiye edilmektedir. Bu nedenle, HSAT 18 yaş ve üstü kişilerle sınırlıdır. Semptomlara ve katkı anatomisine dayanan orta-şiddetli uyku apnesi olasılığı yüksek olanlar ev testi için seçilmelidir. En önemli semptomlardan bazıları şunlardır:

 • Yüksek sesle horlama
 • Tanık apne (uykuda solunumda duraklama)
 • Aşırı gündüz uyku hali (Epworth puanı> 10)
 • Noktüri (sık sık idrar yapmak için uyanma)
 • Bruxism (dişler taşlama veya kenetleme)
 • Uykusuzluk ile parçalanmış uyku
 • şişmanlık
 • Ortadan yaşlıya (Menopoz sonrası kadınlar dahil)

Kurul onaylı bir uyku uzmanının sizin için uygun olan testi belirlemenizi değerlendirmek genellikle önemlidir. Bazı durumlarda, evde uyku testi için kontrendikasyon olabilir.

Laboratuvar İçi Uyku Çalışması Değerlendirmelerini Gerektiren Koşullar

Testin niteliği ve sınırlamaları nedeniyle, aşağıdaki hariç tutma kriterleri gözlenmiştir. Bazı durumlarda, faktör, testin evde uygun şekilde uygulanmasına müdahale edebilir. Bozukluğu doğru bir şekilde teşhis etmek için bir test merkezinde resmi bir uyku çalışmasının gerekli olduğu bazı tıbbi durumlar da vardır. Evde uyku apnesi testi yaptırmamanın en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Test yönetimini engelleyen bilişsel veya dil engelleri
 • Orta şiddetli pulmoner hastalık
 • Nöromusküler hastalık
 • Konjestif kalp yetmezliği
 • Şüpheli santral uyku apnesi
 • Şüpheli periyodik ekstremite hareket bozukluğu (PLMD)
 • Birincil uykusuzluk
 • Sirkadyen ritim bozuklukları
 • Parasomnias (uyku davranışları)
 • narkolepsi

Test, hareketsizlik, güvenlik veya kritik hastalık endişeleri nedeniyle polisomnografiye katılamayan hastalar için vaka bazında değerlendirilebilir. Medicare tarafından sigortalanan hastalar, ev testi ile kullanılan daha sıkı puanlama kriterleri göz önüne alındığında daha yüksek bir şüphe dizisi gerektirebilir.

Evde Uyku Apne Çalışması Düzenlenmesi ve Gerçekleştirilmesi

Tarama yapılmış ve HSAT için uygun görülen hastalar değerlendirmeye devam edecektir. Doktorunuz çalışmayı sipariş ettikten sonra, bir teknisyen veya tıbbi asistan ekipmanın nasıl uygulanacağını gösterecektir. Onu eve götürecek ve testi bir veya iki gece boyunca gerçekleştireceksiniz.

Test tamamlandıktan sonra cihaz indirilmek üzere geri gönderilir, böylece doktor verileri gözden geçirebilir ve teşhis ve tedavi önerileri yapabilir.

Testi, sonuçları yorumlayabilen bir tahta sertifikalı uyku uzmanı tarafından gerçekleştirilerek, bakımınızı yönetecek ve uyku apnenizi çözmek için terapiye başlayacak bir doktorla daha çabuk bir şekilde görüşebilirsiniz.

Evde Uyku Apne Testi Artıları ve Eksileri

Evde uyku apne testine sahip olmanın belli bazı yararları vardır. En büyük cazibe merkezlerinden biri evde kendi yatağınızda uyumak için daha fazla kolaylık. Çocuklar da dahil olmak üzere başka bir kişi için sorumlu bir bakıcı iseniz, bu işleri kolaylaştırır.

Ölçüm için daha az tel gereklidir, bu da testi daha az müdahaleci ve daha konforlu hale getirir. Test genellikle daha ucuzdur, çoğu zaman laboratuarda yapılan çalışmaların maliyeti genellikle 1000 dolardan fazladır. Sigorta genellikle bu giderleri kapsar.

Artan kullanılabilirlik nedeniyle, tedaviye başlamak için hızlı bir dönüşle daha hızlı yapılabilir.

Evde uyku apne testi yaptırmayı tercih etmeden önce, bu test için potansiyel eksileri de göz önünde bulundurmalısınız. Belirtildiği gibi, bu test obstrüktif uyku apnesi tek başına teşhis etmek için kullanılır. Merkezi uyku apnesi, uykusuzluk, huzursuz bacak sendromu, sirkadiyen bozukluklar, parasomniler, narkolepsi, nöbetler ve diğer bozuklukların değerlendirilmesi uygun değildir.

Test negatif olarak geri geliyorsa, normal bir sonuçla, bu mutlaka doğru olmayabilir. Hafif uyku apnesi gözden kaçabilir. Bu özellikle genç kadınlarda ve normal vücut ağırlığında insanlar için önemlidir.

Uyanık kalma süresi, kayıt başına saatte gözlemlenen ortalama uyku apnesi olay sayısını azaltacaktır. Bu teşhisi değiştirebilir veya yanlış bir normalliğe yol açabilir.

Sensörlerin uygulanmasında veya kaydedilen ölçümlerde bir şeyler ters giderse test tekrarlanmalıdır.

Genellikle, ev uyku apnesi testinin uyku apnesi teşhisi başarısız olursa, durumu kesin olarak değerlendirmek için laboratuarda bir test yapılması önerilecektir.

Ev uyku apnesi testi ile santral uyku apnesi tespit edilirse, genellikle bilevel tedavisi için ilgili titrasyon çalışmasına ihtiyaç duyulur.

Test uyku apnesi gösteriyorsa, CPAP tedavisi veya bir oral cihazın kullanımı gibi tedaviye geçmek kolay olacaktır.

DipHealth'den Bir Kelime

Evde uyku apnesi testi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yakınlarınızda bir tahta sertifikalı uyku uzmanı bulun ve nihayetinde ihtiyacınız olan tanı, terapi ve kalite desteğini elde etmek için değerlendirilirsiniz.

Источник: https://tr.diphealth.com/524-convenient-home-sleep-apnea-testing-costs-less-with-pros-and-cons-4018984-81

Polisomnografi Nedir? Uyku Testine Hazırlık – Sağlık Ocağım .NET

Evde Uyku Testi Yapılabilir Mi?

Polisomnografi (PSG), uyku ile ilgili çeşitli bozuklukların laboratuvar ortamında kayıt yapılarak tespit etmeye yarayan bir uygulama tekniğidir.

Polisomnografi zaman isteyen, özel ekip gerektiren tanıda ''altın standart'' olarak kabul edilen yöntemdir.

Polisomnografi (PSG), uyku ile ilgili çeşitli bozuklukların laboratuvar ortamında kayıt yapılarak tespit etmeye yarayan bir uygulama tekniğidir. Polisomnografi zaman isteyen, özel ekip gerektiren tanıda ”altın standart” olarak kabul edilen yöntemdir.

Uyku testi (Polisomnografi) neden yapılır?

Polisomnografi, başta uyuku solunum bozuklukları olmak üzere pek çok uyku bozukluklarını saptamak için kullanılan bir yöntemdir.

Polisomnografi yöntemi ile uyku sırasında çok sayıda fizyolojik parametre, genellikle tüm gece boyunca, devamlı olarak belli periyotta ve eş zamanlı olarak kayıt edilir.

Günümüzde polisomnografi tetkiki obstrüktif uyku apne sendromu ve diğer uyku bozukluklarının tanısı için kullanılır.

Uyku testi (Polisomnografi) nasıl yapılır?

Polisomnografi bu test için düzenlenmiş uyku laboratuvarında deneyimli teknisyen gözetiminde gerçekleştirildiği için kolay uygulanabilir bir yöntem değildir. Standart polisomnografi tetkiki için hastanın bir gece uyku laboratuvarında kalarak uyku kayıtlarının alınması gerekir. Hastanın tedavisi için genellikle tekrar uyku testine ihtiyaç duyulur.

Uyku testi (Polisomnografi) kimlere yapılır?

 1. Polisomnografi tetkiki uyku ile ilişkili solum bozukluklarının tanısı için uygulanan teşhis yöntemidir.
 2. Polisomnografi obstrüktif uyku apne sendromunun  (OSAS) teşhisi için uygulanan tetkiktir.
 3. Polisomnografi santral uyku apne sendromu (CSA) teşhisi için uygulanan bir teşhis yöntemidir.

 4. Polisomnografi Cheyne-Stokes solunumu (CSR) teşhisi için uygulanan bir tetkiktir.
 5. Polisomnografi alveoler hipoventilasyon sendromu teşhisinde uygulanır.
 6. Polisomnografi üst hava yolu rezistans sendromu teşhisi için uygulanan bir tetkiktir.

 7. Polisomnografi pozitif hava yolu basıncı (PAP) titrasyonunda teşhis için kullanılır.
 8. Polisomnografi obstrüktif uyku apnesi sendrumu tedavisinde uygulanacak cerrahi öncesi ve sonrası uygulanır.

Bunların dışında polisomnografi diğer solunum yolu hastalıklarının takibinde kullanılır.

Polisomnografi bazı kalp hastalıkları teşhisinde kullanılır. Polisomnografi bazı akciğer hastalıklarının teşhisinde kullanılır.

Uyku testine (Polisomnografi) tetkikine hazırlık nasıl yapılır?

Uyku Laboratuarındaki randevunuza gelmeden önce testin daha sağlıklı yapılabilmesi için aşağıdakilere lütfen dikkat ediniz:

 1. Testin yapılacağı gün, çay, kahve, kolalı veya alkollü içecekler içmeyiniz.
 2. Testin yapılacağı gün, aşırı yorucu işlerden kaçınınız, gündüz saatlerinde uyumayınız.
 3. Testin yapılacağı gün günlük yaşantınıza devam ediniz.
 4. Uyku testi ile amacımız sizin her geceki olağan uykunuzu kaydetmektir.
 5. Yanınızda pijama, terlik gibi özel eşyalannızı getiriniz.
 6. Test boyunca kalacağınız odalar, sağlıklı bir uyku için her türlü konforu sağlanmış, ev ortamına benzer şekilde dekore edilmiş, ses izolasyonu sağlanmış, klimalı ve banyolu suit odalarda kalmanız sağlanacaktır.
 7. Hekimin gerekli gördüğü durumlarda refakatçi kabul edilecektir.
 8. Kayıtların kaliteli olması için testin yapılacağı gün banyo yapmış olmanız, erkeklerin sakal tıraşı olması ve kadınların oje sürmemiş olması gerekmektedir.
 9. Test öncesi akşam yemeğinizi yiyerek geliniz.
 10. Test öncesi akşam yemeğinde uyku durumunuzu olumsuz etkileyebilecek ağır gıdalar tüketmeyiniz.
 11. Bazı ilaçlar uyku düzenini etkileyebileceğinden, kullandığınız ilaçları doktorunuza danışınız.

Polisomnografi nedir

Polisomnografi testi öncesi unutulmaması gerekenler

 1. Randevu tarihinden 1 gün önce belirtilen telefon numarasını arayarak randevunuzu teyid ediniz.
 2. Randevuya gelemediğiniz veya gecikeceğiniz takdirde mutlaka haber veriniz.

  Aksi halde randevunuz iptal edilerek tekrar polikliniğe gelmeniz ve randevu sırası almanız gerekecektir.

 3. Randevunuza en geç saat 19:00’da geliniz. Saat 20:00’dan sonra yerinize yeni hasta çağrılacaktır.

 4. Test sonrasında sonucun verileceği tarihi öğreniniz.

Uyku testinin (polisomnografi) yönteminin yan etkileri

Polisomnografi yönteminin yan etkileri nadirdir. Polisomnografi yönteminin en sık karşılaşılan komplikasyonu elektrotları yapıştırmak için kullanılan meddeye karşı ciddi deri reaksiyonudur. Laboratuvar ortamında uyumak ve ortamı yadırgamak ilk gece etkili olabilir. Yatak ve monitörizasyona bağlı rahatsızlık olabilir.

Uyku bozuklukları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/polisomnografi-nedir-uyku-testine-hazirlik/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.