Evde Uyku Testi Yapılabilir Mi?

Uyku apnesi nedir? Apne belirtileri, testi, tanısı ve tedavisi

Evde Uyku Testi Yapılabilir Mi?

Solunumun yavaşlamasına ise hipopne denir. Uykuda nefes kesilmelerinin sayısı saatte 5’in üstünde ise, tıkayıcı tipte uyku apnesi sendromu söz konusudur. Hastalığın mekanizması fiziksel kurallara uygundur: Uykuda nefesin kısmi kesilmesi horlama olarak ortaya çıkar, tamamen kesilmesi apneye neden olur.

Yorgun olan, alkol ve sigara içen insanlar horlayabilirler. Fakat horlama ile beraber ortaya çıkan, uykudaki nefes kesilmeleri son derece ciddiye alınması gereken bir problemdir. Çünkü bu problemi yaşayan insanlar hastalık tablosu ile birlikte bir çok hayati risk taşırlar.

Uyku apnesi beyin ve kalp hastalıklarına yol açabiliyor

Uyku apnesi belirtileri 

 • Horlama
 • Uykuda nefes kesilmesi
 • Sabah yorgunluğu
 • Sabah baş ağrısı
 • Gün içinde uyuklama isteği
 • Dikkati toplama bozukluğu
 • İşte başarısızlık
 • Trafik kazalarında artış
 • Kalp sorunları ve yüksek tansiyon
 • Gastroözofageal ve larengofarengeal reflü
 • Cinsel isteksizlik, gibi belirtiler uyku apne sendromunu akla getirmelidir.Uyku apnesi nedenleri

 • Şişmanlık: Obezite, yetişkinlerde yaygın bir uykuapnesi nedenidir. Obezite problemi yaşayan insanların boyunlarında artan yağ birikimi üst solunum yolunu tıkayabilir.
 • Büyük bademcikler; üst solunum yolunu daraltarak apneye neden olabilir.

Uyku apnesi sosyal yaşamı da olumsuz etkiler

 • Endokrin bozukluklar: Endokrin sistemi, uyku solunum sistemini etkileyebilen hormon üretir. Aşağıdakiler, uyku apnesi ile ilişkili endokrin bozukluklarının örnekleridir:– Hipotiroidizm: Bu rahatsızlığı olan kişilerin tiroid hormonu düzeyleri düşüktür. Bu, beynin nefes almayı kontrol eden kısmının yanı sıra nefes almak için kullanılan sinirleri ve kasları da etkiler. Hipotiroidi olan insanlar uyku apnesine neden olan obezite ile de teşhis edilebilir.– Akromegali: Bu durumdaki insanlar yüksek düzeyde büyüme hormonuna sahiptir. Akromegalide, yüz kemiklerinde değişiklikler, boğazda şişme ve dilin büyüklüğünde artma gözlemlenebilir. Bu değişiklikler üst hava yolunu tıkayabilir ve uyku apnesine yol açabilir.– Polikistik over sendromu (PKOS): Apne, büyük yumurtalıklara neden olan ve doğru ovülasyonu önleyen endokrin bir durum olan PKOS‘lu kadınlarda da görülür. PKOS ayrıca apneyi arttıran obezite ile de ilişkilidir.

Reflü nedir? Belirtileri, tedavisi ve reflüye iyi gelen besinler

 • Nöromusküler durumlar: Solunum yolu ve göğüs kaslarını yöneten beyin sinyallerine zarar veren hastalıklar uyku apnesine neden olabilir. Bu durumlardan bazıları inme, ALS (amiyotrofik lateral skleroz), Chiari malformasyonları, miyotonik distrofi, post-polio sendromu, dermatomiyozit ve myastenia gravis sendromudur.
 • Kalp ya da böbrek yetmezliği: Uyku apnesi yaygın olarak kalp veya böbrek yetmezliği olan kişilerde de bulunur. Bu hastaların boyunlarında sıvı birikmesi olabilir, bu da üst solunum yolunu tıkayarak uyku apnesine neden olabilir.
 • Genetik sendromlar: Bazı genetik sendromlar yüzün ya da kafatasının yapısını etkiler. Örneğin yarık dudak ve yarık damak, Down sendromu ve konjenital santral hipoventilasyon sendromu gibi hastalıklar daha küçük yüz kemiklerine ya da dilin ağızda daha uzağa oturmasına neden olarak uyku apnesine neden olabilir.
 • Erken doğum: Hamileliğin 37. haftasından önce doğan bebeklerin uyku sırasında solunum problemleri daha yüksektir. Çoğu durumda, beyin olgunlaştıkça risk azalır.

ALS hastalığı nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Uyku apnesinin türleri

 • Obstrüktif uyku apnesi: Bu apne türü iki apne türü içinde daha yaygın olarak görülenidir. Genellikle boğazın arka kısmındaki yumuşak doku uyku sırasında çöktüğünde solunum yolunun tıkanmasıyla ortaya çıkar.
 • Merkezi uyku apnesi: Obstrüktif uyku apnesinden farklı olarak, bu apne türünde solunum yolu bloke edilmez, ancak beyin, solunum kontrol merkezindeki kaslara nefes almama sinyali gönderir.

Uyku apnesinin teşhisi

 • Tıbbi geçmiş: Uyku apnesi teşhisi için doktorunuz şunları sorgular:

Yaşadığınız işaretler ve belirtiler
Aile öyküsünde uyku apnesi veya başka bir uyku bozukluğunun varlığı
Uyku apnesi için risk grubunda olup olmadığınız
Uyku apnesine sebep olabilecek, tanı konulmamış veya tedavi edilmemiş hastalığınızın olup olmadığı

 • Fizik muayene: Fizik muayenede, doktorunuz, obezite, büyük bademcikler, üst solunum yolunun daralması veya geniş boyun çevresi gibi uyku apnesi riskinizi artırabilecek diğer hastalık belirtilerini arayacaktır. Doktorunuz ayrıca çene büyüklüğüne ve yapısına, dilinizin büyüklüğüne ve dilinizin ağzınızdaki pozisyonuna da bakabilir. Uyku apnesine sebep olabilecek bir hastalığınızın olmadığını öğrenmek için doktorunuz akciğerlerinizi, kalbinizi ve nörolojik sistemlerinizi kontrol edecektir.

Geniz eti (adenoid) nedir? Çocuklarda neden büyür? Belirtileri ve tedavisi

Uyku apnesi testi

 • Noktürnal polisomnografi: Bu test sırasında, uyurken kalbinizi, akciğerinizi ve beyninizin aktivitelerini, nefes alışkanlıklarını, kol ve bacak hareketlerini ve kan oksijen seviyelerini izleyen bir ekipmana bağlanırsınız.

Doktorunuz, uyku çalışması sırasında bir saat içinde sahip olduğunuz uyku apne olay sayısına göre hafif, orta veya şiddetli uyku apnesi teşhis edebilir.

Hafif: Bir saat içinde 5 ila 14 apne olayı
Orta: bir saat içinde 15 ila 29 apne olayı
Şiddetli: Bir saat içinde 30 veya daha fazla apne olayı

 • Evde uyku testleri: Bazı durumlarda, doktorunuz size uyku apnesi tanısı koymak için evde kullanılmak üzere basitleştirilmiş bir test cihazı sağlayabilir. Bu testler genellikle kalp atış hızınızı, kan oksijen seviyenizi, hava akışını ve solunum paternlerini ölçmeye yarar. Uyku apnesi varsa, test sonuçları apne sırasında düşen ve uyandığınızda yükselen oksijen seviyenizi gösterecektir.

Sonuçlar anormal ise, doktorunuz daha fazla test yapmadan bir tedavi önerebilir. Taşınabilir izleme cihazları tüm uyku apnesi vakalarını tespit etmez, bu nedenle doktorunuz ilk sonuçlarınız normal olsa bile polisomnografi önerebilir.

Obstrüktif uyku apnesi varsa, doktorunuz burnunuzda veya boğazınızda herhangi bir tıkanıklığı engellemek için sizi kulak burun boğaz doktoruna yönlendirebilir.

Merkezi uyku apnesinin nedenlerini araştırmak için bir kalp doktoru (kardiyolog) veya sinir sistemi (nörolog) uzmanı tarafından bir değerlendirme yapılması gerekebilir.

Doktorunuz, uyku apnesine neden olabilecek diğer tıbbi durumları dışlamak için aşağıdaki testleri isteyebilir:

 • Bazı hormonların düzeylerini ve uyku apnesine katkıda bulunabilecek endokrin bozuklukları kontrol etmek için kan testleri
 • Yumurtalıkları incelemek ve kistleri tespit etmek için pelvik ultrasonografi.
 • Doktorunuz ayrıca, uykunuzu etkileyebilecek veya uyku apnesine neden olabilecek, opioid gibi ilaçları kullanıp kullanmayacağınızı da bilmek isteyecektir.
 • Doktorunuz, son zamanlarda 6000 metreden daha yüksek irtifalara gidip gitmediğinizi öğrenmek isteyebilir, çünkü bu düşük oksijenli ortamlar, yolculuktan birkaç hafta sonra uyku apnesi semptomlarına neden olabilir.

Uykuda solunum bozukluğuyla horlamayı karıştırmayın

Uyku apnesi tedavi edilmezse kalp krizi ve inmeye neden olabilir

Apnesi pek çok olumsuz soruna neden olabilir.

Uykuda ani ölüm, inme, kalp krizi ve kalp yetmezliği, eğer hasta obez ise kilo vermede zorluk, akciğer hastalarında solunum yetmezliği, hormonal olarak ta cinsel isteksizlik ve iktidarsızlık, kontrol atına alınamayan diyabet bu olumsuzluklara bir kaç örnektir. Ayrıca, kişide gündüz aşırı yorgunluk ve konsantrasyon eksikliği olacağı için trafik ve iş kazalarına da neden olabilir.

Hafif apnesi olan vakalarda eğer obezite ön planda ise hastaya diyetisyen takibi yapılmalıdır. Üst solunum yollarında belirgin anatomik darlıklar var ise KBB uzmanı tarafından cerrahi girişim yönünden değerlendirilmesi gerekir. Orta ve ileri derecede uyku apnesi olan vakalarda ise pozitif hava basıncı (CPAP) tedavisi uygulanmalıdır.

Tedavi etkisine ve hastanın tercihine göre otomatik ayarlarda düzenleme yapılarak ya da sabit basınçlı cihaza geçilerek hasta takibe alınmalıdır. CPAP cihazı kullanmakta güçlük çeken ya da hafif derece vakalarda ağız içi aparey ile alt çene öne alınarak dilin geriye düşüp üst solunum yolunu tıkaması önlenebilir.

Evde apne tedavisi

Yaşam koşullarınızı ve davranışlarınızı değiştirerek hafif uyku apnesi vakalarını tedavi edebilirsiniz, örneğin:

 • Kilo verin
 • Alkol ve uyku haplarından kaçının
 • Daha iyi nefes alabilmek için yatış pozisyonunuzu değiştirin
 • Sigarayı bırakın. Sigara içmek üst solunum yolundaki şişliği artırabilir, bu da hem horlama hem de uyku apnesine sebep olabilir.
 • Sırt üstü uyumaktan kaçının.

Sürekli Pozitif Solunumyolu Basıncı (CPAP)

Sürekli pozitif hava yolu basıncı tedavisi uyurken burun ve / veya ağız üzerinde bir maske takılarak uygulanan bir tedavidir. Maske, burun içine sürekli bir hava akışı sağlayan bir makineye bağlanır. Bu hava akışı, solunum yollarının açık kalmasına yardımcı olur, böylece solunum normalleşir. CPAP uyku apnesi için en yaygın tedavidir.

Bu yöntemi hastaların ancak %50’si uzun süre kullanabilmektedir. Çünkü rahatlama maske kullanıldığı sürece devam etmekte, maske kullanılmadığında hasta kendisini eski durumuna dönmektedir.  Ayrıca, bir de iki seviyeli pozitif solunum yolu basıncı (BPAP) vardır, CPAP’ye benzer ancak ondan farklı olarak, nefes hareketinde hava akışı değişir.

Uyku sırasında solunum yolunu açık tutmaya yardımcı olan diş aygıtları yapılabilir. Bu tür cihazlar, uyku apnesinin tedavisinde özel uzmanlığa sahip diş hekimleri tarafından özel olarak tasarlanabilir.

Uyku apnesi ameliyatı

Uyku apnesinde ameliyatla tedavi ancak aşağıdaki durumlar söz konusuysa düşünülebilir:

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ciddi yapısal bir sorun varsa
Diğer tedaviler işe yaramadıysa
Başka hastalıklar da oluşmaya başladıysa
Kan oksijen doygunluğu %90’ın altındaysa
Apne-hipopne endeksi 20’nin üstündeyse

Uyku apnesi için en sık uygulanan ameliyat türleri şunlardır:

 • Burun cerrahisi: Burun kemiği eğriliği ya da burun eti büyümesi gibi problemi olan pek çok insan horlama ve uyku apnesi problemi yaşamaktadır. Eğer hastanın yaşam kalitesi çok olumsuz etkileniyorsa bu sorunlar ameliyatla çözümlenebilmektedir.
 • Uvulopalatopharyngoplasty (UPPP) (Bademcik, damak germe ve küçük dil ameliyatı): Bu ameliyat özellikle uyku apnesi veya horlama problemi olan hastalarda iri bademciği küçültme, sarkık yumuşak damağı germe ve uzun küçük dili kısaltma gibi prosedürlerle uygulanan bir cerrahi yöntemdir. Böylece solunum yolu genişler ve hasta daha rahat nefes alabilmeye başlar.
 • Alt ve üst çene kemiklerinin ilerletilmesi cerrahisi: Yüzün orta bölgesinin, sert damak ve mandibulanın öne kaydırılması yoluyla alt ve üst çene kemiklerinin ilerletilmesi cerrahisidir. Zor ve ciddi bir ameliyattır. Ancak diğer yöntemlerden sonuç alınamadıysa düşünülmelidir.

Trafik kazalarının üçte biri uyku apnesi nedeniyle oluyor!

Son zamanlarda somnoplasti denilen radyofrekans dalgalarıyla çalışan bir yöntem geliştirilmiştir. Doku içine, özellikle yumuşak damağa radyofrekans dalgaları verilir, iyileşme sırasında oluşan nedbe dokusundan yararlanılır. Hastanın damağına 3 değişik noktadan 700 joules enerji verilir. Her bir uygulama 2 dakika sürer.

Böylece yumuşak damak yukarı çekilerek solunum yolu rahatlatılır: Bu gün için, sadece basit horlamada ve hafif apne hastalarında kullanılmaktadır. Muayenehane şartlarında birkaç dakikada uygulanan, ağrısı oldukça az olan bu yöntemle ilgili araştırmalar devam ediyor. Henüz orta ve ileri derecedeki apne hastaları açısından etkinliği yoktur.Yumuşak damağa uygulanan cerrahilerde lazer, bıçak gibi birçok alet denenmiştir. Lazer kelimesi adeta sihirli bir değnek olarak düşünülmüştür.

Ancak lazerle müdahale edilen hastalar ciddi derecede ağrı sorunu ile karşılaşılmış; bu nedenle kullanımı belirgin ölçüde azalmıştır.

Somnoplasti ve lazer, horlama ve apnenin kesilmesi açısından aynı derecede etkilidir fakat lazer, somnoplastiden çok daha fazla ağrıya yol açar.

Somnoplasti hastalara 2 veya 3 kez uygulanmakta, horlama şiddeti eşlerin değerlendirmesine göre 10 birimden 4 birime düşmektedir. Bu uygulamadan sonra kanama ve enfeksiyon olmamakta 1-2 gün boğazda dolgunluk hissi yaşanmaktadır.

Ağrısız olması en cazip tarafıdır. Aynı seansta burun etleri alınarak burun tıkanıklığı da bir ölçüde giderilir. Sonuç olarak tıkayıcı tipte uyku apnesi ciddi riskleri olan, ani ölüme yol açabilen karmaşık bir hastalıktır. Tedavide de bir standart yoktur. Hastalık tanındıkça tedavide önemli gelişmeler olacağına inanıyoruz.

Uyku apnesi, kanser riskini artırıyor! İş kazalarının ise en önemli sebebi…

Yüksek tansiyon apne tedavisini zorlaştırır

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/uyku-apnesi-nedir-tani-ve-tedavisi-nasil-yapilir-teshisi-pratik-bir-test-ile-muemkuen/

Uyku Apnesi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Evde Uyku Testi Yapılabilir Mi?

Uyku apnesi, horlama ve uykuda solunum durması olarak tanımlanıyor. İnsan ömrünün ortalama üçte birini oluşturan uyku, sağlıklı bir yaşam için büyük önem taşıyor.

Kalitesiz uyku gündüz sürekli uyur halde dolaşma, konsantrasyon eksikliği gibi şikayetlere yol açarken; yüksek tansiyon, kalpte ritim bozuklukları, felç veya ani gece ölümlerine neden olabilen uyku apnesine de neden olabiliyor.

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi, horlamanın neden olduğu en önemli hastalıklardan biridir ve uykuda solunumun durması olarak ifade edilebilir. Uyku esnasında nefesin durması ve yüzeysel hale gelmesi anlamına gelen uyku apnesi gece boyunca defalarca tekrarlayabilir.

Uyku apnesi sırasında, üst solunum yolunun açık kalmasını sağlayan kaslarda gevşeme olur. Dil kökü veya yumuşak damağın veya aşırı büyümüş bademciklerin hava yolunu tıkaması sonucunda en az 10 saniye nefes alamamak uyku apnesi olarak adlandırılır.

Uyku apnesi sırasında solunum çabası sürse de, bir süre sonra daha da artan bu çaba beyni uyarır ve hava yolu açılır. Solunumu durana kadar horlayan kişi, gürültülü bir homurdanma ile yeniden nefes almaya ve horlamaya devam eder.

 Gerekli önlemler alınmadığında uyku apnesinin dikkatsizliğe yol çarak trafik kazası riskini 7-8 kat arttırdığı ve iş kazalarına neden olduğu biliniyor. Uyku apnesinin görülme sıklığı %1-4 olsa da, diyabet hastalığının %3, astım sıklığının yaklaşık %5 olduğu düşünülürse ne kadar önemli bir sorun olduğu daha iyi anlaşılabilir.

 Uyku Apnesi Nedenleri

Uyku apnesinin nedeni, boğazdaki kasların havanın geçeceği alanı kapatacak şekilde gevşemesidir.

Üst solunum yolundaki darlıklar çocukluktan itibaren, solunum yolunun yıpranmasına sebep olabilir ve bu da uyku apne sendromuna neden olabilir.

Fazla kilolu olmak, büyük bademciklere ve geniz etine sahip olmak da uyku apnesi nedenleri arasında gösterilebilir.  Uyku apnesi sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da görülebilir.

Uyku apne sendromu olan kişide horlama, 3-4 kat daha fazla, çok kaba ve gürültülü şekilde gerçekleşir.

Horlamanın yanı sıra nefes darlığı, sık sık iç çekme, el kol hareketleriyle çırpınarak uyanmaya çalışma, sık ve uzun süreli solunum durmaları, sabah yorgun uyanmak da uyku apne sendromu yaşayan kişilerde görülür.

Uyku apnesinin tam nedeni sayılmasa da, uyku apne sendromlu hastaların %30-50'sinde hipertansiyon görülmektedir.

 Uyku Apnesi Belirtileri

 Uyku apnesinin belirtilerinden en önemlisi uykuda solunumun durmasıdır.  Diğer uyku apnesi belirtileri ise şöyle sıralanabilir:

 • Uykuda sırasında huzursuzluk
 • Horlama
 • Sık sık idrara kalkma
 • Terleme
 • Ağız kuruluğu
 • Reflü
 • Tanıklı olarak solunum durmaları

Ayrıca baş ağrısı, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, depresyon, sabah dinç uyanamama ve aşırı derecede uykulu olmak ve yorgunluk hali ise uyku apnesinin gündüz gözlenebilen belirtileri arasındadır.

 Uyku apnesi belirtilerinin görüldüğü kişiler gün içerisinde birçok ciddi tablo ile karşılaşılabilmektedir.

Uykuda ani ölüm, inme, kalp krizi ve kalp yetmezliği, eğer hasta obez ise kilo vermede zorluk, akciğer hastalarında solunum yetmezliği, cinsel isteksizlik ve iktidarsızlık, kontrol altına alınamayan diyabet bu olumsuzluklara örnek olarak gösterilebilir.

Bunun yanı sıra, uyku apnesi kişide gündüz sürekli yorgunluk ve konsantrasyon eksikliğine neden olacağı için trafik ve iş kazalarına da neden olabilmektedir.

Uyku Apnesi Testi

 Uyku apnesi testi, hastalığın tespiti ve tedavisi sürecinde en önemli aşamadır. “Polisomnografi” denilen uyku apnesi testi tüm gece boyunca beyin aktivitesinin ve solunumsal olayların kaydedildiği bir testtir.

 Uyku apnesi testi olan Polisomnografi, uyku sırasında beyin dalgaları, göz hareketleri, ağız ve burundan hava akımı, horlama, kalp hızı, bacak hareketleri ve oksijen seviyelerinin ölçümü esasına dayanır. Uyku apnesi testini yaptırabilmek için hastaların bir gece uyku odasında kalmaları gerekir.

Test sırasında sırasında vücudun çeşitli noktalarına bağlanan kablolarla alınan sinyaller odanın dışındaki bilgisayara aktarılır.

Sabaha kadar alınan bu kayıtların incelenmesiyle, uyku süresince solunumun kaç defa durduğu, ne kadar süre ile durduğu, durduğunda oksijen değerlerinin ve kalp hızının nasıl etkilendiği ve derin uykuya dalınıp dalınmadığı gibi birçok parametreye bakılabilir.

Uyku Apnesi Nasıl Önlenir?

Uyku apnesi, alınacak basit önemler sayesinde önlenebilir. Hastalık için değiştirilebilir risk faktörlerinden en önemlisi obezitedir. Uyku apnesi kilo verilerek %50 oranında azaltılabilir.

Ayrıca, alkol ve uyku ilaçlarından kaçınmak, sigarayı bırakmak ve sırt üstü yatmamak da rahatsızlığı azaltır.

Horlamayı azaltan ve burun açıklığını sağlayan spreyler veya elastik bantlar uyku apnesi tedavisi için yeterli olmaz.

Uyku Apnesi Tedavisi

 Uyku apnesi tedavisinde ilk yapılması gereken obezite söz konusu ise bu durumun aşılmasıdır. Eğer üst solunum yollarında belirgin anatomik darlıklar var ise hastanın Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından cerrahi girişim yönünden değerlendirilmesi gerekir.

 İleri derecede uyku apnesi tedavisinde ise pozitif hava basıncı (CPAP) tedavisi uygulanmalıdır.

Tedavi etkisine ve hastanın tercihine göre otomatik ayarlarda düzenleme yapılarak ya da sabit basınçlı cihaza geçilerek hasta takibe alınmalıdır.

CPAP cihazı kullanmakta güçlük çeken ya da hafif derece vakalarda ağız içi aparey ile alt çene öne alınarak dilin geriye düşüp üst solunum yolunu tıkaması önlenebilir.

 Uyku apnesinin özgün tedavisi, hava yolunu devamlı açık tutacak şekilde basınçlı hava veren cihazların kullanımıyla sağlanmaktadır. PAP (pozitif havayolu basıncı) cihazları üst hava yollarının uyku sırasında açık kalmasını sağlayarak uyku apnesini önlemektedir.

Gece boyunca yüze sıkıca oturan silikon bir maskeyle basınçlı hava veren bu cihazlar, başlangıçta hasta için rahatsız edici görünebilmektedir. Buna rağmen, sabah dinlenmiş ve uykusunu almış olarak uyanan hastalar cihazı kolaylıkla kabul etmektedir.

Hastaya hangi cihazın uygun olduğunu tespit etmek ve apnelerin yok olduğu veya minimum sayıya indiğini görmek için ikinci bir gecenin uyku laboratuvarında geçirilmesi gerekmektedir.

  Cihazla uyku apnesi tedavisinin ardından uyku apnesi sorunundan kurtulan kişilerin yaşam kaliteleri yeniden yükselmektedir.

 Uyku Apnesi Beyin ve Kalp Hastalıklarına Yol Açabiliyor isimli makalemiz için tıklayınız!

Güncellenme Tarihi: 20 Ekim 2016Yayınlanma Tarihi: 20 Ekim 2016

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/uyku-apnesi/

EVDE UYKU APNE TESTI: UYKU ÇALIŞMASI MALIYETLERI, ARTILARI, EKSILERI

Evde Uyku Testi Yapılabilir Mi?

Evde yapılan uyku çalışması için uyku laboratuarında neredeyse hiç kimse uyuyamıyor.Açıkça ki, uyuyan daha iyi yollar, sizi izleyen ve uykuya baskı uygulayan biriyle tellere karışmaktan daha iyidir.

Birçok hasta, kötü bir gece uykusu olduğunda testlerinin sonuçlarını sorgulamaktadır. Alternatif nedir? Neyse ki, ev uyku apnesi testi çekici bir değerlendirme olabilir.

Evde uyku apne testi (HSAT) nedir? Bu uygun seçeneği, uyku bozukluğunuzu teşhis etmek için uygun olup olmadığını ve ev uyku çalışmalarıyla ilişkili maliyet ve sınırlamaları düşünün.

Evde Uyku Apne Testi Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, evde uyku apne testi, obstrüktif uyku apnesi tanısı için evinizin rahatlığında bir uyku çalışmasının uygulanmasıdır. Bu test için çeşitli cihazlar mevcut. Bunlara bir uyku uzmanı, birinci basamak sağlık kuruluşu veya hatta bağımsız kar amacı gütmeyen şirketler aracılığıyla erişilebilir.

Çoğu ev uyku apnesi testi, uyku bozukluğu olan solunumun saptanması için yararlı olan parametreleri ölçer.

Cihazlar farklılık gösterse de, birçoğu oksimetre, kalp hızı, sıkı bir karın kemeri ile nefes alma çabası, horlama titreşimleri ve bir oksijen kanülü ile burun içerisinden hava akımı ile kan oksijen düzeylerini tespit eder.

Bazı cihazlar, uyku evrelemesi, uyku pozisyonu ve hatta hareketler için EEG yoluyla sınırlı beyin dalgaları gibi başka önlemler kaydeder.

Ev Uyku Apne Testi Benim için Doğru mu?

Evde uyku apne testi yapabilecek hastaları belirlemek için kullanılan belirli kriterler vardır. Bu kılavuzlar testin başarısını en üst düzeye çıkaracak ve doğru tanıyı sağlayacaktır.

Halen, pediatrik hastaların halen tanısal bir polisomnograma gitmeleri tavsiye edilmektedir. Bu nedenle, HSAT 18 yaş ve üstü kişilerle sınırlıdır. Semptomlara ve katkı anatomisine dayanan orta-şiddetli uyku apnesi olasılığı yüksek olanlar ev testi için seçilmelidir. En önemli semptomlardan bazıları şunlardır:

 • Yüksek sesle horlama
 • Tanık apne (uykuda solunumda duraklama)
 • Aşırı gündüz uyku hali (Epworth puanı> 10)
 • Noktüri (sık sık idrar yapmak için uyanma)
 • Bruxism (dişler taşlama veya kenetleme)
 • Uykusuzluk ile parçalanmış uyku
 • şişmanlık
 • Ortadan yaşlıya (Menopoz sonrası kadınlar dahil)

Kurul onaylı bir uyku uzmanının sizin için uygun olan testi belirlemenizi değerlendirmek genellikle önemlidir. Bazı durumlarda, evde uyku testi için kontrendikasyon olabilir.

Laboratuvar İçi Uyku Çalışması Değerlendirmelerini Gerektiren Koşullar

Testin niteliği ve sınırlamaları nedeniyle, aşağıdaki hariç tutma kriterleri gözlenmiştir. Bazı durumlarda, faktör, testin evde uygun şekilde uygulanmasına müdahale edebilir. Bozukluğu doğru bir şekilde teşhis etmek için bir test merkezinde resmi bir uyku çalışmasının gerekli olduğu bazı tıbbi durumlar da vardır. Evde uyku apnesi testi yaptırmamanın en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Test yönetimini engelleyen bilişsel veya dil engelleri
 • Orta şiddetli pulmoner hastalık
 • Nöromusküler hastalık
 • Konjestif kalp yetmezliği
 • Şüpheli santral uyku apnesi
 • Şüpheli periyodik ekstremite hareket bozukluğu (PLMD)
 • Birincil uykusuzluk
 • Sirkadyen ritim bozuklukları
 • Parasomnias (uyku davranışları)
 • narkolepsi

Test, hareketsizlik, güvenlik veya kritik hastalık endişeleri nedeniyle polisomnografiye katılamayan hastalar için vaka bazında değerlendirilebilir. Medicare tarafından sigortalanan hastalar, ev testi ile kullanılan daha sıkı puanlama kriterleri göz önüne alındığında daha yüksek bir şüphe dizisi gerektirebilir.

Evde Uyku Apne Çalışması Düzenlenmesi ve Gerçekleştirilmesi

Tarama yapılmış ve HSAT için uygun görülen hastalar değerlendirmeye devam edecektir. Doktorunuz çalışmayı sipariş ettikten sonra, bir teknisyen veya tıbbi asistan ekipmanın nasıl uygulanacağını gösterecektir. Onu eve götürecek ve testi bir veya iki gece boyunca gerçekleştireceksiniz.

Test tamamlandıktan sonra cihaz indirilmek üzere geri gönderilir, böylece doktor verileri gözden geçirebilir ve teşhis ve tedavi önerileri yapabilir.

Testi, sonuçları yorumlayabilen bir tahta sertifikalı uyku uzmanı tarafından gerçekleştirilerek, bakımınızı yönetecek ve uyku apnenizi çözmek için terapiye başlayacak bir doktorla daha çabuk bir şekilde görüşebilirsiniz.

Evde Uyku Apne Testi Artıları ve Eksileri

Evde uyku apne testine sahip olmanın belli bazı yararları vardır. En büyük cazibe merkezlerinden biri evde kendi yatağınızda uyumak için daha fazla kolaylık. Çocuklar da dahil olmak üzere başka bir kişi için sorumlu bir bakıcı iseniz, bu işleri kolaylaştırır.

Ölçüm için daha az tel gereklidir, bu da testi daha az müdahaleci ve daha konforlu hale getirir. Test genellikle daha ucuzdur, çoğu zaman laboratuarda yapılan çalışmaların maliyeti genellikle 1000 dolardan fazladır. Sigorta genellikle bu giderleri kapsar.

Artan kullanılabilirlik nedeniyle, tedaviye başlamak için hızlı bir dönüşle daha hızlı yapılabilir.

Evde uyku apne testi yaptırmayı tercih etmeden önce, bu test için potansiyel eksileri de göz önünde bulundurmalısınız. Belirtildiği gibi, bu test obstrüktif uyku apnesi tek başına teşhis etmek için kullanılır. Merkezi uyku apnesi, uykusuzluk, huzursuz bacak sendromu, sirkadiyen bozukluklar, parasomniler, narkolepsi, nöbetler ve diğer bozuklukların değerlendirilmesi uygun değildir.

Test negatif olarak geri geliyorsa, normal bir sonuçla, bu mutlaka doğru olmayabilir. Hafif uyku apnesi gözden kaçabilir. Bu özellikle genç kadınlarda ve normal vücut ağırlığında insanlar için önemlidir.

Uyanık kalma süresi, kayıt başına saatte gözlemlenen ortalama uyku apnesi olay sayısını azaltacaktır. Bu teşhisi değiştirebilir veya yanlış bir normalliğe yol açabilir.

Sensörlerin uygulanmasında veya kaydedilen ölçümlerde bir şeyler ters giderse test tekrarlanmalıdır.

Genellikle, ev uyku apnesi testinin uyku apnesi teşhisi başarısız olursa, durumu kesin olarak değerlendirmek için laboratuarda bir test yapılması önerilecektir.

Ev uyku apnesi testi ile santral uyku apnesi tespit edilirse, genellikle bilevel tedavisi için ilgili titrasyon çalışmasına ihtiyaç duyulur.

Test uyku apnesi gösteriyorsa, CPAP tedavisi veya bir oral cihazın kullanımı gibi tedaviye geçmek kolay olacaktır.

DipHealth'den Bir Kelime

Evde uyku apnesi testi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yakınlarınızda bir tahta sertifikalı uyku uzmanı bulun ve nihayetinde ihtiyacınız olan tanı, terapi ve kalite desteğini elde etmek için değerlendirilirsiniz.

Источник: https://tr.diphealth.com/524-convenient-home-sleep-apnea-testing-costs-less-with-pros-and-cons-4018984-81

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.