Evinizde Mavi ile Huzuru Yakalayın

Mavi Rengin Anlamı: Doğruluk, Kanaat, Samimiyet

Evinizde Mavi ile Huzuru Yakalayın
09MAR Arkadaşlarınız ile Paylaşın

Mavi rengin anlamı genel olarak şunlardır:

 • Doğruluk
 • Kanaat
 • Samimiyet

Bunun yanında ayrıca şu anlamlara da gelir:

 • Çatışmayı önlemek
 • En iyi işi yapabilmek
 • Derinlik

Mavi rengin anlamı ve mavi rengi seven kişilerin özellikleri hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Mavi Rengin Anlamı

Mavi renk, yaratıcılık ve zekayı gösteren sakinleştirici bir renktir. Mavi rengin yukarıdaki anlamları yanında güç, bilgelik ve güven gibi anlamları da mevcuttur.

Huzur

Mavi çatışmayı önleyici ve huzuru öneren bir renktir. Mavi rengin bu anlamı aslında sakin deniz ve berrak gökyüzünün insanda bıraktığı etkiyle yakından ilişkilidir.

Mavi renkte olan taşların sakinlik verdiği, panik atak ve depresyon gibi rahatsızlıkları engellediğine inanılır. Bunlardan biri de mavi rengin bir tonuna sahip olan firuze taşıdır.

Firuze taşı hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bilgelik ve Zeka

Mavi zeka ve bilgelik ile ilişkilidir. Mavi rengin farklı tonlarının konsantrasyonu arttırdığı, düşünmeyi teşvik ettiği ve zihni berrak hale getirdiği uzmanlar tarafında kanıtlanmıştır. Bunu yanında verimliliği artırır.

Güven

ve gibi iletişimi ön plana çıkaran şirketlerin rengi de mavidir. Bunun sebebi mavinin güven ile ilişkisidir. Mavi güven ile bağlantılı bir renktir.

Daha agresif olan kırmızı rengin aksine sakin bir otoriteye sahiptir. Güven verir. Otoritesi tehdit edici değildir. Daha çok sakinleştirici boyuttadır.

Eğer eşinize güven verdiğinizi gösteren bir çiçek alacaksanız mavi renkte olacak bir çiçek manidar olabilir.

Doğruluk

Bu renk duygusallıktan uzaktır. Bu bakımdan biraz soğuk gözükse de bu biraz zeka ile ilişkilidir. Duyguları yerine zekasıyla hareket eder. Doğruluğa duygularını karıştırmaz.

İştah Kapatan

İlginç gelebilir fakat şöyle bir düşündüğünüz zaman mavi rengi içeren bir doğal yiyecek bulmak çok zordur. Bu yüzden mavi rengin iştah kapatma özelliğinden bahsedilir. Eğer kilo probleminiz varsa ve az yemek istyorsanız mavi renkte bir tabakta yemek işe yarayabilir.

Mavi Rengin Diğer Anlamları

 • ABD’nin bayrağında bulunan mavi, kırmızı ve beyaz renkler vatanseverliği vurgular.
 • Denizcilikte mavinin bir tonu olan lacivert ve beyaz renkler kullanılır.
 • Mavi boncuğun nazardan koruduğu düşünülür.
 • Mavi renk dünyada en fazla sevilen renktir.
 • Dünyadaki ülke bayraklarının yüzde 53’ü mavi renk içerir.
 • Koyu mavi Kore’de yasın rengidir.
 • Maviye mutluluk rengi dendiği için nişanda mavi renk elbise giyilir.

Mavi Rengin Kişilik Özellikleri

Mavi renk en sevdiği renk olan kişilerin en önemli ihtiyacı; İç huzuru yakalamak, Başkalarını tatmin etmek için hayat görüşünü değiştirmek zorunda kalmadan kendi idealleri doğrultusunda yaşamaktır.

Mavi renk en sevdiğiniz renk ise büyük ihtimalle aşağıdaki özelliklerden bazıları ya da hepsi sizi tanımlayacaktır. Eğer bir kişi mavi rengi seviyorsa:

 • İlk karşılaştığı insanlara aklı ile yaklaştığı için mesafelidir. Çok güvenmez. Fakat bir kez güvendiği zaman ise o kişileri koruyucu davranır. Kendisi de aynı zamanda çok güvenilirdir.
 • Herhangi bir olay karşısında duyguları ile hareket etmez. Duyguları yerine aklı ile hareket eder. Akılcıdır. Bir iş yapmadan önce aklı ile tartar. Çabuk gaza gelmez.
 • Gerçek bir samimiyete sahiptir. Sorumluluklarını ciddiye alır. Bir işi emanet ettiyseniz sonuna kadar güvenebilirsiniz.
 • Genelde kendinden emin gözükürler. savunmasız tarafları da mevcuttur fakat bu taraflarını saklamayı iyi becerirler.
 • Çok iyi bir kurtarıcıdır. Arkadaşlarını çok sever ve yardım etmeyi sever. Fakat kendisini sevmez.
 • Kendisine dikkat çekmeyi sevmez. Genelde arka planda olmayı ve her şeyi arka plandan j-kontrol etmeyi sever. Ayrıca iş konusunda aşırı derecede düzeni sever. İşi seyrinden çıkaran herhangi bir problem o sakin otoriteyi saldırgan ve sinirli hale getirebilir.
 • Genellikle çatışmayı sevmez. Fakat ortamda bir çatışma varsa onun sebebi mutlaka odur. Çünkü diğer insanları çok ince bir şekilde manipüle edebilir.

Eğer bir kişi mavi rengi sevmiyorsa;

 • Rutin şeyleri sevmiyordur. Hayatta hep heyecan arıyordur.
 • Bazı şeylerin sorumluluğunda çabuk sıkılır. Sınırsız sorumsuzluk ister.
 • Kısıtlamaları sevmez. Özgür olmayı tercih eder.

Kaynaklar

1-Personality Color Blue

2- Blue Color Psychology and Meaning

Источник: http://kolaybilgim.com/mavi-rengin-anlami/

Mavi ile Uyumlu 40 Renk

Evinizde Mavi ile Huzuru Yakalayın

Mavi renk insan doğasını olumlu yönde etkileyen renklerin arasında sayılmaktadır.

Renklerin anlamlarına şöyle bir göz attığımızda mavi ile uyumlu renkler sayıldığında hep huzur verici açıklamalar ile karşı karşıya kalabiliriz.

Bu durumda hayatımıza bu denli etki eden rengin incelemesini Evde Mimar olarak yapmak bize düşüyor. Evlerin güzelleşmesi ve hayal ettiğimiz seviyeye gelmesi için sizlere yardımcı olmaya devam edeceğiz.

Mavi ile Uyumlu Renkler

Her evin kendine has dekorasyon fikirlerine ihtiyacı vardır. Bu fikirler arasından doğru olanı seçebilmek, eve uygulayabilmek ise iç mimar aklı ister. Özellikle boya badana yapma aşamasında renk seçimi tüm dekorasyon aklında belirleyici olur.

Bunun için vizyonu açık bir şekilde boya renkleri içerisinden müthiş rengi seçmek gerekir. Mavi ile uyumlu renkler serisi de bu tercihlerinizde size faydalı olabilir. Bunun için uyumlu renkleri size sunmaya başlıyoruz.

İşte mavi ile uyumlu 40 renk:

Beyaz Renk ve Mavi Uyumu

Beyaz saflığın ve temizliğin rengi olmakla birlikte dekorasyon dünyasında sadeliğin baş rengi olarak da bilinir.

Bu noktada huzurun rengi olan tanına mavi renk ve tonları ile muhteşem bir uyum içerisinde çalışmaktadır. Beyaz severlerin mavi severler ile buluştuğu evlerde ise mutluluk hakimdir.

İşte bu yüzden beyaz ile mavi aşk ile birbirine bağlanmış, evlere mutluluk getiren çalışmalar arasında yer almaktadır.

Cam Göbeği Rengi ile Mavi Renk

Mavi renk ile yeşilden çalan maviye kaçan bir renk olan cam göbeği harika bir işlevsellik ile çalışabilir. Burada özellikle ahşap ev eşyaları ile harika duracak bir atmosferden bahsedebiliriz. Bu bağlamda evinizi boyatmadan önce kesinlikle cam göbeği rengi incelemesi yapmalı, evinizin tüm atmosferini etkilemeyi hayal etmelisiniz.

Siyah ile Mavi Renklerin Uyumu

Siyah ile mavi renk birbirini tamamlayan iki iş arkadaşı gibidir. İkisi birlikte evi şahane hale getirebilir. Mavi ile başlayan atmosfer arayışı siyah ile son noktaya kadar rahatlıkla gelebilir. Bu bağlamda ev sahiplerine boya badana yapmadan önce kesinlikle önerimiz bu iki rengi doğru şekilde kullanmayı düşlemeleri yönünde olacaktır.

Mavi Renk ile Uyumlu Turkuaz Rengi

Turkuaz rengi Türkiye’nin yurtdışında temsilcisi olan şahane bir renktir. Özellikle mavi ile birlikte kullanıldığında hayallerdeki eve bir tık daha yaklaştırabilir. Bu nedenle badanacı ile görüşürken turkuaz rengi olan kataloglara bakmayı ve incelemeyi kesinlikle atlamadan incelemelisiniz.

Pembe Renk Artık Uyumlu

Eskiden pembe renge karşı bir tavır toplumumuzda mevcuttu, fakat artık pembe renk çok sevilen ve kullanılan renk grupları arasına girmeyi başardı. Özellikle mavi ile birlikte kullanıldığında eve saf bir duygu kattığını rahatlıkla görebilmek mümkün. Bu nedenle Evde Mimar olarak evlerin güzelleştirilmesi konusunda pembe rengi mutlaka önermekteyiz.

Kırmızı Yakışır

Kırmızı birçok eve birçok gence tam olarak yakışır. Enerji katması ve harekete geçirmesi dolayısı ile kırmızı rengin pek çok etmene olumlu yönde etki etmesinden rahatlıkla söz edebiliriz. Bu bağlamda kırmızı renk tonları ile uyumlu olan mavi renk ile de harika bir enerji evi oluşturabiliriz.

Turuncu ile Şenlenin

Turuncu, yaratıcılığın rengi olarak bilinir. Turuncu rengin kullanımı da eve neşe ve enerji katabilir. Bu nedenle mavi ile birlikte kullanılması tavsiye edilen renkler arasında yer almaktadır.

Sarı ile Mavi Uyumu

Civciv sarısı rengi ile mavi rengin birbiri ile capcanlı bir uyumu söz konusudur. Bu iki renk evi enerji dolu bir hale getirebilir. Elbette ki burada dekorasyonunun da ön planda tutularak çalışmaların yapılması gerekmektedir.Mavi ile uyumlu olmasının yanında, son zamanların en gözde seçeneği  sarı renk ev dekorasyonudur.

Deniz Kabuğu Rengi ile Mavi Renk

Mavi renk ve tonları birçok açıdan bakılabilir. İşte denize doğru olan bakış açısı da buna işarettir. Deniz kabuğu rengi iyi bir çalışma grubu oluşturulduğunda eve denizin vermiş olduğu huzuru yakalatabilir. Ev sahiplerinin bu rengi kesinlikle değerlendirmesini tavsiye ediyoruz.

Lacivert ve Mavi Rengin Uyumu

Lacivert ve mavi tonlarını güzel bir biçimde uygularsak harika sonuçlar ortaya çıkartan uyum ikilisi arasında yer almaktadır. Özellikle evin atmosferi göz önüne alındığında bu ikili muhteşem sonuçlar verebilir.

Kum Beji Uyumu

Kum beji Türkiye’deki evlerin en çok kullandığı renkler arasında yer almaktadır. Renklerin uyumlu olduğu özellikler göz önüne alındığında ise mavinin açık tonları ile kum beji rengi arasındaki muhteşemliğin farkına varılabilir.

Fildişi Rengi Boya Badana

Fildişi rengi 2000’lerin başında evlerde görmeye başladığımız hoş renkler arasında yer almaktadır. Boya badana esnasında sadeliği temsil edebilen bu renk ile hayallerdeki eve ulaşmak mümkün olabilir.

Patlıcan Kırmızısı

Kırmızı ve tonları arasından biraz daha siyaha çalan renk olan patlıcan kırmızısı koyu mavi ile bambaşka bir hale bürünebilir. Evlerde uygulanabilecek boya badana için ideal çalışmalar arasında yer almaktadır.

Mor ve Mavi Renk

Mor ile mavi kardeş iki renk olarak bilinir. İkisi arasında doğuş itibari ile bir dostluk vardır. Evlerinizin içerisinde de bu dostluğu yansıtarak birbirine uyum sağlayan duvarlar oluşturabilirsiniz.

Somon Rengi ile Evinizi Güzelleştirin

Somon rengi mavi ile birleştiğinde okyanus havasını duvarlarınızda oluşturabilirsiniz. Özellikle ev eşyaları da bu konsepte uygunsa harika dekorasyon işleri ortaya çıkabilir.

Yeşil ile Mavi Uyumu

Yeşil tabiatın rengidir. Yeşil ile mavi renginin harmanlanması size ferahlatıcı bir atmosfer sunacaktır. İster duvarlarınızda ister de bitki ve diğer ev dekorasyonları ile bu etkiyi sağlayabilirsiniz.

Gri Rengin Huzuru

Gri renk insan üzerinde sakinleştirici etkisi ile bilinir. Aynı zamanda da ciddiyetin rengi olduğundan mavi ile birleştiğinde size rahatlatıcı bir etki sunmakta. Gri rengi beyaz ile harmanlayıp koltuk takımlarınızda kullanabilirsiniz.

Bronz Rengin Asaleti

Bronz renginin yansıttığı sıcaklığı mavi bir duvar boyası ile dekore ettiğinizde ortaya muhteşem enerji çıkar. Siz de ev dekorasyonunuzda bronz rengin büyüsünden yararlanabilirsiniz.

Gümüş Renk

Gümüş rengi evinizde modernlik yaratır. Ev dekorasyonundaki gümüş rengi tercihinizi mavi duvarlarınızın ardında küçük detaylarda kullanmanızı tavsiye ederiz.

Hardal ve Mavi

Hardal rengi dekorasyonda çok kullanılan bir renktir. Siz de hardal rengi eşyalarınızla eve hakim olan mavi rengi duvarlarınızın uyumunu yakalayabilirsiniz.

Lüksün Rengi Vizon

Vizon rengi lüksün rengidir fakat karanlık bir renktir. Beyaz ve mavinin karışımıyla kullanmanız evinize oldukça farklı bir hava katacaktır.

Mercan Rengi

Mercan rengini ev dekorasyonunda küçük detaylarda kullandığınızda evinizde yazdan kalma bir havanın hissiyatını yaşayabilirsiniz. Mercan rengini mavi ile harmanlamak sizin de evinizde mutlu zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Bal Köpüğü Rengi

Bal köpüğü rengi çoğu ev dekorasyonunda sıklıkla kullanılan bir renktir. Mavi ile bal köpüğü renginin uyumunu evinizdeki beyaz dekoratif ürünlerinizle yakalamanız size kendinizi harika hissettirecek.

Bu yazımızda size mavi ile uyumlu renkler ile birlikte birçok ev dekorasyonu örneği de sunmaya çalıştık. Bu kapsamda umarım sizin hayal ettiğiniz rengi bulmanıza yardımcı olabilmişizdir. Siz de bu konuda merak ettiğiniz diğer soruları iletişim bölümünden bize iletebilirsiniz. Daha fazla blog incelemek için ise ev dekorasyon blogları yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Marin Dekorasyon Fikirleri ve Örnekleri Uzmanından Tavsiyeler

Источник: https://www.evdemimar.com/mavi-ile-uyumlu-40-renk/

Yer mavi, gök mavi… Şafşavan

Evinizde Mavi ile Huzuru Yakalayın

Büyülü bir atmosfer, alabildiğine mavi bir ufuk, etkileyici bir manzara, Rif Dağları'nın eteğinde bir tatlı şehir… Şafşavan.

Şafşavan'ı Şafşavan yapan şey, oradaki her şeyin mavi olması. Evleri, duvarları, kapıları, hatta kapı kolları bile… Mavi ve beyazın hakim olduğu bu huzurlu şehir, Fas'ın kuzeybatısında, Akdeniz ile Atlas Okyanusu'nun birleştiği yerde.

Dar sokakları, Arnavut kaldırımları ve eşsiz Fas mimarisi ile mavi rengi birleşince ortaya huzur veren bir manzara çıkıyor. Sokaklarını adım adım gezmek, beyazın da etkisiyle bulutlarla dolu mavi bir gökyüzünde yürüyormuş gibi bir his uyandırıyor.

Mavi ve beyazın hakim Şafşavan, dağın eteğinde kurulduğu için merdivenli sokakları görmek de mümkün…

 • Esasında çok popüler olmayan bu şehir, son dönemde fotoğrafçıların gözde mekanlarından birisi haline gelmiş durumda.

'Mavi Şehir' olarak da anılan Şafşavan'ın tarihi 15'inci yüzyıla kadar dayanıyor. 1471 yılında bir kale şehri olan Şafşavan, Rif Dağı'nın eteğine kurulduğu için bu ismi alıyor. Şafşavan, 'boynuz' anlamına geliyor. Şafşavan'ın kurulduğu Rif Dağı, şeklen keçiboynuzuna benzediği için bu adı taşıyor.

Tanca ve Tatvan şehirlerine yakın bir konumda yer alan Şafşavan'da, Arap ve Musevi nüfusu mevcut. Tarihte, İspanya'dan sürülen Musevi ve Araplar, Şafşavan'a yerleşmeyi tercih etmiş.

Şafşavan'ın evleri, kapıları, pencereleri ve küçük detayları da dahil, her şeyi mavi…

Şafşavan'daki her şey neden mavi?

Şafşavan'ın evlerinin maviye boyanmasıyla ilgili iki ayrı rivayet var…

Bazıları, Şafşavan'daki mavi rengin sadece gelenekten ibaret olduğunu söylüyor, diğer bir inanışa göre ise İspanya'dan kaçarak bölgeye yerleşen Yahudiler, evlerini maviye boyamaya başladı. Bunun nedenini ise, mavinin cennet ve huzuru sembolize etmesine bağlıyorlar. Yerel halkın da bu alışkanlığı benimsemesi ile bugüne gelindiği ifade ediliyor.

Fas'ın kuzeybatısındaki Şafşavan'da sokaklar çiçeklerle bezenmiş…

1920 yılında İspanyolların işgal ettiği şehir, 1956 yılında Fas'ın bağımsızlığının tanınmasıyla Fas yönetimine teslim edilmiş.

1920 yılında İspanyolların işgal ettiği şehir, 1956 yılında Fas'ın bağımsızlığının tanınmasıyla Fas yönetimine teslim edilmiş.

Şafşavan'ın nüfusu yaklaşık 40 bin. Senelik ortalama 100 bin turist küçük ve şirin şehri ziyaret ediyor.

Şafşavan halkı ve özellikle kadınlar, el sanatları ile yaptıkları eserlerle biliniyor. Endülüs dönemini yansıtan motifler ve bunlara bezenmiş halılar…

Küçük ve tarihi şehirde, ulaşım sadece 'eşekler' aracılığıyla yapılıyor. Bu da, şehri gürültüsüz ve sakin kılan önemli unsurlardan birisi.

40 bin nüfuslu Şafşavan'da el sanatları oldukça gelişmiş…

Fas'ın en huzurlu şehri: Şafşavan Akdeniz ile Atlas Okyanusu'nun birleştiği tarihi topraklarda yer alan, mavi ve beyazıyla büyüleyen küçük ve şirin bir şehir… Şafşavan. Evlerin mavi olmasının ise bir sebebi var.

Fas'ta bulunan Şafşavan, diğer bir adıyla Mavi Şehir olarak bilinen yeri göğü mavi olan küçük yerleşim yeri iki dağın arasına kurulmuş. Taksilerinden, otobüs duraklarına kadar, camilerinden, bakkalarına kadar, çeşmelerinden, duvarlarına sokak lambalarına kadar her yer mavi.

Evlerin beyaz-mavi renk tonları sanki Akdeniz’de bir tatil kasabasındaymışcasına his bırakıyor. Fas'ın masmavi şehri: Şafşavan Şehri maviye boyamak, zamanında İspanyol Musevilerin buraya gelip başlatmış oldukları bir gelenek üzerine bugüne kadar gelmiş. Musevilikte mavi kutsal bir renk sayılıyor.

Şuanda çok az sayıda Musevi halen burada yaşamakta Ayrıca mavi renk dışardan gelecek zehirli hayvanları korkuttuğu içinde evlerin önüne, pencere kenarlarına, kapı eşiklerinde kullanıldığıda söyleniyor. Buradaki evler gerçektende çok eski tarihe dayanıyor. Buna rağmen oldukça bakımlı ve güzel görünüyorlar.

Mavi Şehir Chefchaouen’e Nasıl gidilir? Mavi Şehir gerçekten de epey uzakta, Fas’ın kuzeyinde bulunuyor. Fas içi tren ağları oldukça aktif çalışıyor. Fes’e kadar tren ile gelebilirsiniz. Fes’ten sonra otobüs ile 4 saat yolculuk yaparak Mavi Şehir’e ulaşabilirsiniz.

Fas'ın masmavi şehri: Şafşavan Fas'ta bulunan Şafşavan, diğer bir adıyla Mavi Şehir olarak bilinen yeri göğü mavi olan küçük yerleşim yeri iki dağın arasına kurulmuş.

Источник: https://www.yenisafak.com/dunya/yer-mavi-gok-mavi-safsavan-2843020

İç huzur dışarıda bulunmaz!

Evinizde Mavi ile Huzuru Yakalayın

Kategori: Pozitif Hayat – 6.300Yorum Yazın

İç huzur unuttuğumuz bir kavram haline geldi. İç huzur nedir? İç huzur nasıl sağlanır? İç huzur, bedenin ve ruhun uyum içinde çalışmasını sağlayan ve gönül rahatlığı, dinginlik olarak kendini gösteren ruhsal tatmin halidir.

GençKalanlar olarak cilt güzelliği, cilt yenileme konularında içerik üretiyoruz.

Pekiyi iç huzuru olmadan cilt güzelliği olur mu? İç huzursuzluğu yaşarken genç görünmek mümkün müdür? İç huzur nasıl sağlanır? İç huzuruna giden yolu adım adım keşfetmeyi gerçekten istiyorsanız bu yazı sizin için bulunmaz nimet!

İç huzuru yakalamak için yazıyı tamamlayacak kadar zaman ayırın! Yıllarca yaptığınız gibi koşuşturarak değil dinginlik içinde okuyun. Vaktiniz mi yok linkini kaydedin gönül rahatlığıyla okuyacağınız bir anı bekleyin!

İç huzur nasıl sağlanır? Photo:Pixabay

İç huzur bulmak!

Dünyaya gelirken bizi yaratan kudret rızkımızı vereceğini bize bildiriyor. Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki yedi buçuk milyar insan 510 milyon metrekarelik dünya karasından bir parça alabilmek ve tapusunu ele geçirmek için uğraşıyoruz.

Yani bu dünyaya geliyoruz ama kalacak yerimiz yok! Yaşayacak bir yer için ömrümüzün 20 senesini feda ediyoruz. Kredi bulmak, borçlanmak, sonra iş bulmak ve kredi borcunu ödemek için! Bu dünyaya yaşamaya değil borç ödemeye geliyoruz. Borç ödeme işi ölünce sona eriyor anca!

Dünyaya hangi borçlarla geldiğimizi hiç düşündünüz mü?

Dünyaya geldikten sonra 18-20 sene eğitim, yönetim, üretim sistemini öğrenmeye çalışıyoruz. Artık öyle bir hal aldı ki vatan borcundan önce kredi borcu ödemeye çalışıyoruz. Askerliğini yapmamış milyonlarca genç kredi borçlusu durumunda. Ha keza eğitim süresince de borç yakamızı bırakmıyor. Okul masrafları, kırtasiye masrafları, kurslar, özel dersler vb.

20’li yaşların başı iş bulmak ve dikiş tutturmakla geçiyor. İş bulamayınca yeni kurslar, kişisel gelişim kampları, yabancı dil eğitimi, ek sertifikalar… Tabi hepsi ücretli!

30’lu yaşlara gelince evlenme telaşı sarıyor. Yaklaşık 100 bin lira sıcak para gerekiyor elbette. Yine Allah razı olsun bankalar faiziyle bize düğün, evlilik, ihtiyaç kredisi veriyor! Bu arada bayram kredisi falan da arada cabası!

Borcunuzu ödeyin!

30’ların sonu 40’ların başı iş bulduk, evlendik hatta çocuk yaptık ama başımızı sokacak bir evimiz yok! Ne lazım konut kredisi! Hem de 120 aydan 240 aya kadar vadelerle! Hiç 240 ay kaç yıl yapıyor düşündünüz mü? Reklamlarda ‘20’ yıl yerine neden hep 240 ay vade ibaresi tercih ediliyor. Çünkü 240 ay bir çırpıda ödenirmiş gibi geliyor değil mi? Oysa 20 yıldan söz ediyoruz. 40 yaşında olsanız 60 yaşında olacaksınız son kredi taksidini ödediğinizde!

50-60 yaş konut kredisinin de ödendiğini kabul edelim. Bu sefer çocukların eğitimi, düğün, iş bulma ve ihtiyaçlarına yardım etme dönemi geliyor. Yüz binlerce emekli kredi borçlusu! Neden?

Ömrümüz borçla geçiyor. Namaz ve diğer ibaretler de boynumuzun borcu.

Kısaca bu dünyaya hiç kredimiz olmadan geliyoruz. Yaşamak için değil borç ödemekle ömrümüzü geçiriyoruz. Neden? Sistem bu! Bu sistemin çarpıklığını gösteren çok çarpıcı bir bilgi verelim. 8 kişinin toplam serveti üç buçuk milyar insanın gelirine eşit! Ne eşitlik ama peh peh!

Borcumuz ne zaman bitiyor! Ölünce, evet aynen öyle, ölünce! Can borcumuzu da ödüyoruz! Kalan borçlarımızı ise çocuklarımıza miras bırakıyoruz.

İç huzuru bulmanın yolları

Bu tabloda iç huzuru yakalamak mümkün mü? Elbette hayır! İç huzuru bulmanın yolları nelerdir? İçsel huzur mümkün mü? Ne yapmak gerekiyor? Sistemi tersine çevirmek yeterli!

Şöyle ki dinginlik, huzur için bize öğretilen ihtiyaç kavramını değiştirmeliyiz. Bizim ihtiyacımız yemek, içmek, konuşmak, eğlenmek, anlamak, paylaşmaktır.

Bizim ihtiyacımız son model akıllı telefon, yüksek bant hızına sahip sınırsız internet, sınırsız yemek, sınırsız tatil, akıllı otomobiller, smart Tv’ler, klimalar, stres çarkı, AVM’ler, sonu gelmeyen trendleri yakalamak için kıyafet çöplüğü elbise dolapları, patates soyucular, otomatik yemek pişiren cihazlar (patates kızartmak için bile akıllı cihazlar var yahu!) değildir!!! Tek ihtiyacımız basit yaşamaktır. Bizim olan dünyanın ‘bizim’ olduğunu anlayabilmektir.

İç huzuru yakalamak basit yaşamla mümkündür Photo:Pixabay

Bu dünyaya yabancı gibi gelip yıllarca borç ödemeye çalışmamaktır. Basit yaşarsan borcun olmaz. Kendini kabullenirsen, kapasiteni bilirsen borcun olmaz. Borç ödemek için çalışmazsan kalp huzurunu bulursun. İçsel huzur borç için yaşamamaktan geçer.

Vicdanı hatırlamaktan, sömürmemek ve sömürülmemekten geçer! Cüzdan değil vicdandır insanı rahatlatan! Gönül rahatlığıyla yaşamak için gönül huzuru için sadece yalın yaşamak yeterlidir. Çünkü yalın yaşayan insanlar başkalarının malı, mülkü ve parasıyla uğraşmaz. Kendi yaşamını kurgular ve kazanımlarını herkesle paylaşır.

Bunu tarihte başarabilen kişi var mıdır? Yani rol modelimiz? Ben bir tane biliyorum: Hz. Muhammed.

Basit yaşamın rol modeli

Hz. Muhammed iç huzur için dua ederken aynı zamanda basit yaşamıştır. Şatafat, lüks, ihtiyacı olmayan şeyi tüketme, gereksiz ihtiyaç uydurma kolaycılığı ve sömürüsünden uzak bir yaşam sürdürmüştür.

Devlet başkanı olması hasebiyle saraylarda yaşamamıştır.

Bugün peygamberin yaşadığı ev ve yaşam benzeri hayat sürmek isteyecek kaç Müslüman var acaba dünyada? Böyle bir toplumda iç huzur duası okuyarak da huzur bulunması zor görünüyor!

Hayat kısa. İç huzur nedir diye merak ediyorsan fazlalıklardan kurtulmaktır. Önce kendin olmaktır, insan olmaktır, dünyaya borç ödemeye gelmediğimizi, bu dünyaya bizi gönderen kudretin bizim rızkımızı garanti ettiğini bilmektir. Bu bilinçle verimli, çevreye zararsız, sürdürülebilir bir üretkenlik içinde olmaktır. Paylaşmaktır. Yalın yaşarsak dünya bizim! Aksi halde en zengin sekiz kişinin!

Bu yazı da görünümü genç kalanlara iç huzur nasıl sağlanır konusunda bir borcumuzdu. Armağan olsun!
Bu Yazıyı Paylaş!Paylaş!Tweetle!!Pinterest!

Источник: http://www.genckalanlar.com/ic-huzur/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.