Evlilik Raporları

içerik

Evlilik için Sağlık Raporu

Evlilik Raporları

Bireylerin hayatlarındaki en heyecanlı günlerden biri olan nikâh için, birtakım formalitelerin yapılması gerekmektedir. Bu formaliteler arasında da, çiftlerin sağlık kurumlarından alacakları evlilik için sağlık raporu gelmektedir.

 Esâsen Türk Medenî Kanunu’nun bir hükmü olarak yasal mevzuata dayandırılan nikâh için sağlık raporu, çiftlerin sorun ihtivâ edici sağlık problemlerinin varlığında evlenmelerine engel olması amacıyla istenmektedir.

Bu nedenle herhangi bir cinsel bulaşıcı hastalığın olup olmadığı da, testler sayesinde öğrenilebilmektedir.

Evlilik için sağlık raporu 2018 ile ilişkili görsel.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Nikâhınızın kıyılabilmesi için nikâh dairelerine sağlık raporunuzu da götürmeniz gerekmektedir. Bu raporu, en yakın Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi’nden alabileceğiniz gibi devlet hastaneleri ya da sağlık ocaklarından temin edebilirsiniz. Çiftler, isterlerse ayrı ayrı isterlerse müşterek olarak sağlık kurumlarına başvurabilirler.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Kaç Günde Alınır?

Raporun oluşturulabilmesi için birtakım kan testleri yapılmakta ve Akciğer filmi çekilmektedir. Kan testi genellikle bir saat içerisinde neticelense de, çekilen film için bir gün bekleyebiliyorsunuz.

İşlemlerinizi en hızlı şekilde ve ücretsiz olarak yönetebilmek için aile hekimizin bulunduğu sağlık ocağına mesai saati başlar başlamaz gidebilirsiniz.

Tabii sağlık ocağında Verem Savaş Dispanseri gibi akciğer filminin çekilmesine olanak sağlayan cihâzların bulunması gerekiyor.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sağlık raporarınızı en kolay aile hekiminizin bulunduğu sağlık ocaklarından alabilirsiniz. Ayrıca Aile ve Toplum Sağlığı Merkezleri, kamu hastaneleri ve özel hastaneler de evlilik için sağlık raporu tetkikleri yapabilmektedir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Gerekli Testler Nelerdir?

Yapılan sağlık muayene ve testlerinde şahsın kan grubu belirlenmekte ve bulaşıcı bir kan hastalığının bulunup bulunmadığına bakılmaktadır. Aynı şekilde cinsel yolla bulaşan hastalıkların olup olmadığı da incelenmektedir. Akdeniz anemisi testi de yapılan diğer tetkiklerden biridir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi

Sağlık raporu aldığınız günden itibaren altı ay içerisinde belgenin geçerlilik süresi bulunmaktadır. Ancak bu süreden sonra rapor geçerliliğini kaybeder ve nikâh için yeniden sağlık raporu almanız gerekmektedir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Zorunlu mu?

Evlenecek bireyler kendilerine sürekli evlilik için sağlık raporu şart mı sorusunu yöneltmektedir. Kanun ile koruma altına alınmış olan bu işlemler, yasal emir olduğundan dolayı şarttır. Resmî nikâh kıymak isteyen tüm çiftler, sağlık raporunu almak zorundalar.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Beraber Alınır mı?

Evlenmek isteyen bireyler, sağlık raporu almaya birlikte gidebilecekleri gibi ayrı ayrı da gidebilirler. Netice itibarıyla sağlık raporu işlemleri bireysel olarak uygulanmakta ve bu nedenle birlikte olmanın, tek olmanın hükmü kalmamaktadır. Evlilik için sağlık raporu tek alınır mı sorusu ise, bu şekilde cevap bulmaktadır.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Ücretleri

Eğer bu testler için kamu kurum ve kuruluşlarını tercih ederseniz işlemlerinizin hepsi ücretsiz olarak yapılır. Ancak evlilik için sağlık raporunu özel hastanelerden almayı tercih ederseniz ücret ödemek zorunda kalırsınız. Bu ücret, her hastanenin kendi fiyat politikasına göre değişkenlik göstermekte ama genel itibarıyla 50 ilâ 150 TL arasında değişmektedir.

Evlilik İçin Sağlık Raporunda Hastalık Çıkarsa Ne Olur?

Çiftlerden herhangi birinde hastalık tespit edilirse öncelikle bu hastalığın tedavi edilmesi istenir. Tedavi olunduktan sonra çiftlerin evlenmek için önlerinde herhangi bir engelleri bulunmamaktadır.

50 Yaş ve Üzeri Kadınlar Evlilik İçin Sağlık Raporunu Nasıl Alır?

Esâsen normal prosedür bu yaştaki kadınlar için de geçerlidir ancak menopoz dönemine giren kadınlar bulunuyorsa, sağlık raporu alınırken Akdeniz anemisi  testi yapılmaz.

60 Yaş ve Üzeri Kadınlar Evlilik İçin Sağlık Raporunu Nasıl Alır?

Altmış yaşın üstündeki kadınlar evlenmek için standart sağlık raporunu değil, heyet sağlık raporunu edinmek zorundalar. Bunun için heyet önüne çıkan kadınlar, muhtelif testlere tabi tutulurlar.

Evliliğe Engel Hastalıklar Nelerdir?

Sağlık raporunda verem, cüzam ve bel soğukluğu gibi hastalıklar tespit edilirse çift evliliğe uygun bulunmaz. Verem hastalığının tespitinde tedavi süreci başlatılır ve nikâh işlemleri altı ay sonraya ötelenir.

Hepatit B ve Hepatit C hastalıklarında ise sağlıklı olan bireye bağışıklık kazanabilmesi adına aşı yapılmaktadır. Eğer sağlıklı birey bağışıklık kazanabilirse evlilik için engel ortadan kalkmaktadır. Bu işlem genelde bir ay sürebilmektedir.

Dilerseniz heyet raporu adlı yazıya buradan geçiş yapabilirsiniz.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Источник: https://doktordanhaberler.com/evlilik-icin-saglik-raporu/

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nedir? Nereden Alınır?

Evlilik Raporları

Hayatlarını birleştirmek üzere evlilik kararı verenlerden nikah öncesi istenen birtakım belgeler vardır. Ayrıntılı sağlık raporu da bu belgelerden biridir. Nikah başvurusu yapan her çiftten sağlık durumlarını belgeleyen bir rapor talep edilir. Sağlık raporu zorunlu bir uygulamadır ve bu raporu temin etmeyen çiftlerin nikah işlemleri hiçbir şekilde gerçekleştirilmez.

Türk Medeni Kanunu tarafından nikah işlemleri için sağlık raporu talep edilmektedir. Bu kanunun 136. maddesi evlenmek isteyen çiftlerin evlenmeye engel teşkil edecek herhangi bir hastalığının olmadığını belgeleyen raporun evlendirme memurluğuna sunulmasını zorunlu kılar.  136.

madde, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 123 ve 124. maddelerinde belirtilen hastalıklara işaret eder. Eşlerden birinin evlenmeye engel olacak bir rahatsızlığı varsa, öncelikle bu hastalığın tedavi edilmesi gerekir.

Tedavinin gerçekleştirilmediği durumlarda evlilik memuru evlenmeye onay vermez.

Sağlık raporu istenmesinin temel nedeni cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkların veya yaşamı ciddi şekilde tehdit eden bulaşıcı rahatsızlıkların ve genetik geçişli hastalıkların yayılmasını engellemektir.

Özellikle gebelik süresinde bebeğe geçebilecek bir hastalık söz konusu ise, çiftler bu konuda uyarılır ve gerekli eğitimden geçerler. Çiftlerin sağlık raporlarında bulaşıcı bir hastalık olmamasına rağmen gebelikte hayati önem taşıyan anne ve baba arasındaki kan uyuşmazlığı sorununun olup olmadığı kontrol edilir.

Bebek için risk oluşturacak bir rahatsızlık varsa, bunların önceden tespit edilip önlenmesi hem birey hem de toplum sağlığı açısından önemlidir.

Yasada evlenmenin önüne geçecek hastalıklar bellidir. Frengi, bel soğukluğu, yumuşak şankr, verem, cüzzam veya akıl hastalıkları bulunan kişilerin evlenmelerine izin verilmez. Ancak bu hastalıkların tedavilerinin tamamlanması ve bu durumun tekrar raporla teyit edilmesi durumunda evlilik için gereken izin çıkar.

Testlerde Hepatit B ve C’ye rastlanmış ise, diğer eşe bağışıklık kazandıran aşılama yapılır. Aşılamanın üstünden 1 ay geçtikten sonra 1 doz, 5 ay sonra ise diğer doz aşı yapılır. Hastalığa karşı koruyuculuk sağlayan bu aşılar ile birlikte, gerekli görülürse antiserum tedavisi de yapılabilir.

Bu testin sonucu olumlu çıkarsa evlilik için gerekli izin verilir.

Verem hastalarının, hastalığın teşhisinden itibaren 6 ay boyunca evlenmeleri yasaktır. 6. ayın sonunda hastalık vücuttan tamamen atılırsa, tekrar başvuru yapılır, alınacak sağlık raporunun olumlu çıkması ile evlilik işlemleri başlatılabilir. Bu süre sonunda hastada tam iyileşme sağlanmamışsa, tekrar bir tedavi süreci başlatılır. Diğer bulaşıcı hastalıklarda ise kesin iyileşme beklenir.

AIDS Evliliğe Engel mi?

Bulaşıcı cinsel hastalıklar içerisinde en ölümcül ve tedavisi zor olanı AIDS’tir. Hem bu konunun toplumda hala tabu olması hem de yeteri kadar bilgi sahibi olunmaması AIDS’in evliliğe engel olup olmadığı hakkında da fikir sahibi olunmasının önüne geçmekte.

Yasada AIDS ile ilgili ayrıntılı bir tanımlama yer almıyor ancak AIDS hastalığının evlenmeye engel olmadığı söylenebilir. Çünkü yapılan tedaviler ile kandaki AIDS virüsünü negatif hale getirmek mümkündür.

 Bununla birlikte kanında bu virüsü taşıyanlar sağlık birimleri tarafından kayıt altına alınır ve gerekli tedavileri uygulanır.

AIDS ile ilgili dikkat edilmesi gereken başka bir durum ise gebelik sırasında çocuğa virüs geçişinin olabilme ihtimalidir. Babanın pozitif annenin negatif olduğu durumlarda, çocuk sahibi olmak için tüp bebek yöntemi önerilir.

Annenin pozitif babanın negatif olması halinde ise gebelik öncesi tedaviye başlanır. Doğumdan hemen sonra bebek de tedavi programına alınır. Bu çiftlere çocuklarını büyütürken ve hayatlarının bütün aşamalarında danışmanlık hizmeti verilir.

Böylece HIV negatif bir çocuk yetiştirmek mümkündür.

Akdeniz Anemisi ve Kan Uyuşmazlığı Evliliğe Engel mi?

Genetik geçişli bir hastalık olan akdeniz anemisi (talasemi), evlilik öncesi yapılacak testler ile ortaya çıkabilir. Bu hastalık yasal olarak evliliğe engel değildir. Ancak akdeniz anemisi doğacak çocuk için risk oluşturur.

Gelişim geriliğinden iç organlarda büyümeye kadar pek çok sonucu vardır. Çocukta akdeniz anemisi görülme ihtimalleri çok çeşitlidir. Burada önemli olan nokta anne ve babanın taşıyıcılık ile hastalık durumudur.

Özellikle akraba evliliklerinde veya her iki ebeveynde de hastalık bulunması durumunda doğacak çocuklar daha fazla risk altındadır.

Kan uyuşmazlığı ise evlilik öncesi testlerde kolaylıkla fark edilir. Kadının RH negatif, erkeğin RH pozitif olması çiftler arasında kan uyuşmazlığı olduğu anlamını taşır.

Böyle bir durumda kadın vücudu, kendisine yabancı olan RH pozitif maddesine karşın savunmaya geçer. Bebeğin hayatını tehdit edecek kadar ciddi bir sorundur.

Bu nedenle kan testinde RH uyuşmazlığı söz konusu ise, gebelik öncesi mutlaka bir doktor görüşü almak önemlidir.

Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Evlilik için sağlık raporu veren hastaneler, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan kurumlardır. Bunların içerisinde aile sağlığı merkezleri, devlet hastaneleri ve özel hastaneler bulunur. Kan testleri her yerde yaptırılabilir. Ancak röntgen çekimi yapılacaksa ya Verem Savaş Dispanserleri ya da tam teşekküllü bir hastane tercih edilmesi gerekebilir.

Aile sağlığı merkezlerinde yapılan testler ise sınırlıdır. Gerekli görüldüğü takdirde hekim ayrıntılı inceleme için çiftleri başka bir sağlık kuruluşuna yönlendirebilir. Evlilik için alınacak sağlık raporunda çiftlerin aynı anda aynı yerde bulunmasına gerek yoktur. Ayrı ayrı sağlık kuruluşlarından alacakları rapor ile işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Örneği

Evlilik için verilen sağlık raporu örneği kurumdan kuruma değişiklik gösterse de, yukarıda yer alan belgedeki bilgileri içerir.

Müracaat yapan kişinin TC kimlik numarası, adı-soyadı, baba adı, doğum yeri ve yılı, cinsiyeti bütün belgelerde olan sabit bilgilerdir. Ardından evliliğe engel olacak bir durum olup olmadığına dair doktor görüşü ve doktorun kaşesi ile imzası gelir.

Alınan evlilik raporu başlangıç tarihinden itibaren 6 ay boyunca geçerlidir. Rapor 6 ayı doldurmuş ise, tekrardan alınmalıdır.

Evlilik İçin Özel Durumlar Nelerdir?

Evliliğin herhangi bir nedenden dolayı bitmesi durumunda erkek istediği zaman tekrar evlenebilir. Ancak kadın için başka bir durum söz konusudur. Kanunlar kadının boşandıktan sonra yeniden evlenmek için 300 gün beklemesini şart kılar. İddet süresi adı verilen bu süre, kadının hamile olmadığını belgelemesi ile ya da boşandığı eşiyle evlenecekse mahkemeye yapacağı başvuru ile kalkar.

50 yaş üzeri kadınlarda, evlilik için istenen sağlık raporunda, kadın doğurganlığını yitirmiş yani menopoza girmiş ise, akdeniz anemisi testi yapılmaz. Ancak diğer bütün testler aynen uygulanır. 65 yaşını geçmiş çiftlerde ise sağlık raporuna ek olarak ruh sağlığının yerinde olup olmadığına dair heyet raporu istenir. Heyet raporu tam teşekküllü hastanelerden alınabilir.

Источник: https://www.edevlet.net/evlilik-icin-saglik-raporu/

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Nereden Alınır?

Evlilik Raporları

Evlenirken sağlık raporu alma işlemi yasalar kapsamında zorunlu hale getirilmiştir. Çifti etkileyebilecek AIDS ya da farklı ciddi sağlık sorunlarının belgelenmesi ve eşin bilgilendirilmesi için yapılan evlilik sağlık raporu, her çiftin alması gereken bir belgedir.

Türk Medeni Kanunu kapsamında resmi nikah başvurusu yapacak olan kişilerin vermesi gereken gerekli belgeler arasında bulunan sağlık raporu; çiftlerin bilgisi dahilinde olmayan cinsel yolla buluşan hastalıklarının olup olmadığının tespiti için yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra eşlerin taşıyıcı durumda oldukları bulaşıcı hastalıklarını ve mevcut ise bu hastalıklar için evlilik öncesi tedbirlerin alınması için gereklidir.

Doğabilecek çocukları etkileyebilecek sağlık sorunları hakkında çifti bilgilendirmek için yasalara koyulan bir kuraldır.

Nikah için Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Resmi nikah için sağlık raporu almak için sağlık ocaklarına başvurabilir ve aile hekimi talimatları ile bu raporun hazırlamasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda nikah için alınan sağlık raporu; hem özel hastanelerden hem de devlet hastanelerinden alınabilir. Ancak belge nereden alınırsa alınsın, aile hekimine imzalatmak gerekmektedir. Evlilik sağlık raporları için:

 • Kan tahlili,
 • Akdeniz anemisi,
 • Akciğer filmi talep edilmektedir.

Bu testler sayesinde hepatit, frengi, AIDS gibi hastalıkların olup olmadığına bakılmaktadır. Evlenmeden önce yapılan kan testleri sayesinde çiftlerin kan uyuşmazlığı olup olmadığının belirlenmesini de sağlamaktadır. Özellikle akdeniz anemisi de 50 yaş üzeri çiftler için talep edilmektedir.

Evlenirken alınan sağlık raporunda kan tahlili yapılacağı için aç karnına testin yapılması gerekmektedir. Evlilik sağlık raporu almak için öncelikli olarak:

 • Evlenmeden önce çift sabah 8’e kadar sağlık ocaklarına ve aile hekimlerine giderek nikah için sağlık raporu istediklerini iletmelidir.
 • Daha sonra aile hekimi çiftin yaptırması gereken testleri ve gerekli bilgileri verecektir.
 • Bu testlerin yapılması için her bir eşin kendi ikametinde olan aile hekimine başvurması gerekmektedir.
 • Bu raporlar aynı zamanda özel hastanelerden de alınabilir. Ancak özel hastanelerden alınan raporlar, ücretlidir. Sağlık ocakları ise ücretsiz olarak bu hizmeti sunmaktadır.

Evlilik için Sağlık Raporu Devlet Hastanesinden mi Alınır?

Evlilik için sağlık raporu devlet hastanesi kapsamında da alınabilmektedir. Gerekli tetkiklerin yapılması için devlet hastanesinden randevu alınabilmektedir. Özellikle küçük yerlerde ikamet eden çiftler, sağlık ocaklarında bu testleri yaptıramayabilir. Bundan dolayı da devlet hastanesine yönlendirilebilir.

Özellikle akciğer filmi ya da akdeniz anemi testleri sağlık ocaklarında yapılamamaktadır. Bunlar için kişilerin farklı merkezlere yönlendirilmesi gerekmektedir. Bu konuda aile hekimi gerekli bilgiyi verecektir. Ancak belgeler hangi sağlık kurumundan alınmış olursa olsun, mutlaka aile hekiminin bu belgeleri imzalaması gerekmektedir.

Özel Hastaneler Evlilik için Sağlık Raporu Verir mi?

Evlilik için sağlık raporu özel hastane kapsamında da alınabilir. Ancak gerekli olan testlerin tamamı özel hastanelerde belirli bir ücret karşılığında yapılacaktır. Bunu bilerek özel hastanelere gitmek gerekmektedir.

Aynı hizmetler sağlık ocaklarında da ücretsiz olarak ve oldukça kısa sürede verilmektedir. Aynı şekilde özel hastanelerden alınan raporların da aile hekimine onaylatılması gerekmektedir. Evlilik sağlık raporu geçerlilik süresi ise 6 ay olmaktadır.

6 ay içerisinde evlenmeyen çiftlerin yeniden sağlık raporu alması için başvuru yapması gerekmektedir. Tahlil sonuçları ise oldukça kısa sürede çıkmaktadır. Tahlil sonuçları ve akciğer filmi neticeleri alma süresi sağlık ocağının yoğunluğuna göre belirlenmektedir.

Eğer bu testler devlet hastanelerinde yapılacaksa, sonuçların çıkması daha da uzayabilir.

Evlilik için sağlık raporu ücretleri sağlık raporlarının alınacağı özel ya da devlet kurumlarına göre değişmektedir. Özel hastanelerin sağlık raporu ücretleri ve tahlil fiyatları farklı olmaktadır.

Sağlık ocakları ve devlet hastanelerinde yapılan testler için çiftin herhangi bir ücret ödemesi de gerekmemektedir. Evlilik için yapılan bu sağlık testleri oldukça önemlidir. Sağlık raporu olmayan çiftlerin evlenmesi söz konusu olmamaktadır.

Özellikle taşıyıcı hastalıklar ya da çocuğa geçebilecek tehli hastalıklarda diğer eşin bilgilendirilmesi için önem teşkil etmektedir.

Evlilik için Sağlık Raporu Hangi Kurumdan Alınır?

Evlilik için sağlık raporu alma işlemlerini sağlık ocaklarından, özel hastanelerden ya da devlet hastanelerden alabilirsiniz. Evlenmek isteyen çiftler, sağlık raporu almak için bizzat başvuru yapmak gerekmektedir. Sağlık ocakları ve devlet hastanelerinde yapılan bu tahliller bir gün içerisinde tamamlanmaktadır.

Eğer sağlık ocağında hiçbir teçhizat bulunmuyorsa, çift devlet hastanesine yönlendirilmektedir. Sağlık raporu alma süresi ise başvuru yapacağınız kuruma göre değişmektedir. Özel hastaneler bu test sonuçlarını sabah erkenden başvuran hastaları için birkaç saatte verebilmektedir. Devlet hastanelerinde ise süre bir haftaya kadar uzayabilir.

Sağlık ocaklarında ise süre daha kısa olmakla beraber sağlık ocağının yoğunluğuna göre değişmektedir. Genel itibari ile 2 ve 3 gün arasında değişmektedir. Sağlık ocaklarında eğer gerekli teçhizat bulunuyorsa, tüm işlemler kısa sürede tamamlanabilmektedir. Ancak bazı durumlarda hastalar devlet hastanelerine yönlendirilebilmektedir.

Bu gibi durumlarda maksimum bir hafta içerisinde sonuçlar alınmaktadır.

Nikah için Alınan Sağlık Raporunda Hangi Testler Yapılmaktadır?

Nikah için sağlık raporu testleri için her sağlık ocağı ve belediye farklı testler talep edebilmektedir. Buna göre:

 • Sağlık raporu için öncelikli olarak detaylı bir kan tahlili yapılmaktadır. Hepatit B, Hepatit C ve bel soğukluğunun yanı sıra frengi gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından da test ve analizler yapılmaktadır.
 • Akdeniz anemisi için analizler yapılmaktadır.
 • Akciğer filmi talep edilmektedir.
 • Eğer evlenecek olan kişi 50 yaş ve üzerinde ise ve menopoza girmiş ise akdeniz anemisi için test yaptırmasına gerek yoktur.

Evlilik için Sağlık Raporunda Kan Uyuşmazlığı

Sağlık raporu için kan uyuşmazlığı çıkması halinde çift bilgilendirilir ve çocuk sahibi olma durumlarında neler yapılabileceğine dair detaylı bilgi verilmektedir. Buna göre:

 • Kan uyuşmazlığı kan grubu ile ilgili olmamaktadır. Kan uyuşmazlığı kanın Rh değeri ile ilgili olmaktadır. Gebelik döneminde kan uyuşmazlığı olması özellikle tedavi için önem teşkil etmektedir.
 • Evlilikte kan uyuşmazlığı tedavisi ve bilgilendirilmesi için gerekli tüm veriler aile hekimi tarafından verilecektir.
 • Bunun yanı sıra evlilik raporunda yapılan test neticesinde çıkan sağlık sorunları evlenmeye engel teşkil etmemektedir. Ancak tedaviler gerçekleşmeden çifte sağlık raporu verilmemektedir. Şayet ciddi sağlık sorunları bulunuyorsa (tedavisi olmayan ve bulaşıcı) aile hekimi bu konuda çifte gerekli bilgileri verecektir.

Evlenmeye Engel Hastalıklar Nelerdir?

Evliliğe engel sağlık sorunları 1593 sayılı olan kanunun 123 ve 124. Maddelerine göre belirlenmiştir. Buna göre evlenmeye engel olan bazı sağlık sorunları ise:

 • Verem
 • Bel soğukluğu
 • Cüzzam
 • Akıl sağlığı bozuklukları
 • Hepatit B ya da C
 • Aids

Bu gibi sağlık durumlarında tedaviler uygulanmaktadır. Tedavi yapıldıktan sonra evlilik için rapor verilmektedir. Eğer bir eşte hepatit B ya da C çıkmış ise diğer eşe aşı uygulanmaktadır. Vurulan aşıdan bir ay sonra gerekli kan testleri yapılır. Eşin bağışıklık kazanması halinde, evlenmeleri için gerekli sağlık raporu da verilmektedir.

Devlet Hastanesi İnternetten Randevu Alma

Источник: https://www.sosyalyardimlasma.net/evlilik-icin-saglik-raporu-nasil-nereden-alinir

Evlilik İşlemleri İçin İstenilen Sağlık Raporu 2018

Evlilik Raporları

2018 Evlilik için sağlık raporu nasıl alınır? Evlilik için sağlık raporu alırken hangi tesler yapılır? Evlilik için sağlık raporu nerede düzenlenir? Evlilik için sağlık raporu alma ücreti ne kadar?evlilik için alınması gereken sağlık raporunda bekaret testi yapılıyor mu ?

Evlilik için sağlık raporu nerede düzenlenir?

​Evlenmeye engel hastalık bulunmadığına dair sağlık raporları, sağlık ocakları, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde alınmalıdır. Özel hastaneler  sağlık raporu alırken sizden ekstra ücret talep isteyebiliyor.. Devlet kurumlarında ise evlilik sağlık raporu için yapılan testler tamamen ücretsizdir. İşlemler aşağı yukarı 1 gününüze maal oluyor .

Sağlık ocağı, Aile ve Toplum Sağlığı Merkezleri mahalle aralarında bulunan küçük sağlık merkezlerinde  detaylı araştırılma yapılamadığında dolayı çeşitli testler için başka kurumlara yönlendirilmeniz gerekebilir. Mesela kan testleri gibi her han gibi sağlık ocağında yapılabilen   bu testi yaptırdığınızda sizden akciğer grafiğinin çekilmesi için verem savaş merkezlerine gitmeniz istenebilir..

Bu kurumlardan alınan raporları ilk başvuru yaptığınız Sağlık ocağı, Aile veya Toplum Sağlığı Merkez kurumuna götürerek onaylatmanız gerekmektedir. Dışarıda yapılan testler aile ve toplum sağlığı merkezlerinde yahut sağlık ocaklarında aile hekimi tarafından incelenerek onaylanır. Evlilik için sağlık Raporunu düzenleyecek kişi aile hekimidir.

Evlilik İşlemlerinde Sağlık Raporu Almak Zorunlu Mu?

Evlilik başvurusunda bulunan çiftlerden ayrıntılı bir sağlık raporu istenilmektedir. Türk Medeni Kanununun 136.

maddesi evlenmek iiçin başvuruda bulunacak çiftlerden sağlık raporu istenmesi zorunlu olduğu belirtilmektedir.

Bu kanuna göre ilgili sağlık kuruluşlarında taramasını yaptırmamış ya da yaptırmış olupta  evlenmelerinde bir sakınca görünmüş olan çiftlerin tedavisi yapılmadığı sürece evlenemezler.

Evlilik için alınması gereken sağlık raporunda bekaret testi yapılmaz..

Nikah İşlemleri için Başvuruda Sağlık Raporu İstenmesinin Nedeni Nedir?

Evlilik başvurularında çiftlerden sağlık raporu istenmesinde asıl amaç toplum sağlığını korumak ve sağlıklı toplum oluşturmaktır.

Bu taramalarda şahısların farkında olmadan taşıdıkları cinsel yolla bulaşan her hangi bulaşıcı hastalıklarının olup olmadığını araştırmak, eğer her hangi taşıyıcı durumunda tespit ediken bulaşıcı hastalıkları varsa bu hastalıklar için evlilik öncesi tedavilerinin yapılması sağlamak anne ve çocuk arasında ileride ortaya çıkabilecek kan uyuşmazlığı gibi sorunları önceden  belirlemek.

Nikah işlemleri için sağlık raporu almak ne kadar sürer?

Bu işlem müracaat edeceğiniz kurum ve yoğunluğa göre farklılık göstermektedir.. Özel hastaneye müracaat etmeniz durumunda gerekli testler sadece bik kaç saat gibi kısa sürede yapılabilir.

Eğer Sağlık Ocağına müracaat etmeniz durumunda o bölgedeki yoğunluğa göre  test ve tetkikler açısından işlemleriniz sonraki günlere sarkabilir.Eğer tam kapsamlı bir devlet hastanesine müracaat ederseniz bu süre biraz daha kısalabilir.

Evlilik için alınacak sağlık raporunda hangi testler yapılmaktadır?

Sağlık raporunda yalnızca kan grubunun belirlenmesi, Hepatit B ve C testleri, Bel Soğukluğu, Frengi vb. cinsel yolla bulaşan hastalıkların olup olmadığı saptanır.Bunun dışında Akdeniz enemisi testi de yapılacak testlerden biridir.

Yapılan testlerde Bazı hastalıklar tespit edilmesi halinde ne yapılır?

Evlilik sağlık raporunda yapılan testlerde hastalıklar tespit edilmesi çiftlerin evliliğine engel teşkil eden bir durum değildir. Fakat tedavi olmadan sağlık raporu verilmemektedir.

Evlenmeye engel hastalıklar hangileri?

1593 sayılı kanunun 123 ve 124. Maddelerinde evlenme engeli olarak bazı hastalıklar sayılmıştır.
Kanunun ilgili maddelerinde Verem, bel soğukluğu, cüzzam, akıl hastalığı olanlar evlenemez denmektedir.

Türk Medeni Kanunu için Tıklayınız

Kimler, hangi durumlarda evlenemez?
Ayırt etme gücüne sahip olamayanlar evlenemez (Ancak kısıtlılar yasal temsilcinin izniyle evlenebilir) Hısımlık bağı olanlar evlenemez.

Önceki evliliğin sona erdiğini ispat edemeyenler; gaiplik durumunda, evliliğin feshine dair mahkeme kararı almayanlar evlenemez. Evlilik sona ermişse, kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün geçmedikçe evlenemez.(Ancak doğurduğunda bu süre biter.

Kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbiriyle evlenmek istemeleri halinde mahkeme bu süreyi kaldırır) Akıl hastaları, evlenmelerinde tıbbi sakınca bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla anlaşılmadıkça evlenemezler.

Evlenmeye engel hastalığının bulunmadığını, resmi sağlık raporu ile belgelendirmeyenler evlenemezler.

Источник: http://www.nufusislemleri.com/evlilik-islemleri-icin-istenilen-saglik-raporu-2018/

RUSYA’DA EVLİLİK İŞLEMLERİ

Evlilik Raporları

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 16. maddesi gereğince;

”Evlilik çağına varan her erkek ve kadın, ırk, uyrukluk veya din bakımından hiçbir kısıtlamaya tabi olmaksızın evlenmek ve aile kurmak hakkına haizdir…”

Rusya Federasyonu kanunlarınca insanların eşlerini seçme serbestisi sabittir. Yabancı bir ülke vatandaşının, Rusya sınırları içerisinde, Rusya vatandaşı bir kişi ile evlenebilmesi için yerine getirmesi gereken bir takım resmi prosedürler bulunuyor.

İşte o işlemler;

1- Bağlı bulunulan nüfus müdürlüğünden alınacak apostilli ‘Doğum belgesi’. 

2- Nüfus müdürlüğünden alınacak, kişinin evlilik yapmasında sakınca olmadığını belirten apostilli ‘Aile Durum Belgesi’

3- Apostili yaptırılmış ‘Sabıka kaydı’.

4- Yukarıda sıralı apostilli belgelerin Rusça dilinde noter onaylı tercümesi.

5- Rusya Federasyonu sağlık kurumları tarafından verilmiş olan ‘Sağlık raporu’.

Bu arada bilmeyenler için açıklayalım; apostil, toplamış olduğunuz belgelerin size ait olduğunun, vatandaşı bulunan ülke makamlarınca tasdik edilmesi ve yabancı ülke sınırları içerisinde kullanılmasına imkân veren işlemdir.

Apostil, vatandaşı bulunulan ülkenin yurdışı temsilcilikleri veya ülke içerisinde işleme muhatap olan müdürlüğün bağlı bulunduğu en üst makam tarafından verilir. Örneğin, T.

C sabıka kaydının apostili belgenin alınacağı adliyenin ‘Ağırceza Mahkemesi Başkanı’ tarafından yapılır. (Adliye’de yaptırılır)

Tercüme işlemlerini Rusya’da yaptırmanızın size maddi olarak avantaj sağlayacağını ayrıca belirtmek isteriz. Bu belgeler temin edildikten sonra Rusya Federasyonu sınırları içerisinde evlenmeye bir adım daha yaklaştınız demektir.

Evrakların Rusya’da Evlilik Dairesine Teslimi

Rusya’da evlenebilmek için hazırlanan evraklar eksiksiz bir şekilde temin edildikten sonraki ikinci aşama, kendi evraklarınız ve eşinizin hazırlamış olduğu evrakların eşinizin yaşadığı şehrin evlenme genel müdürlüğünde onaylatılmasıdır. Burada gereken onay yaptırıldıktan sonra, evraklarınızı eşinizin ikâmet ettiği bölgenin, yerel evlendirme dairesine teslim ederek nikâh tarihi alabilirsiniz.

Rusya’da her şehirde evlendirme dairesi müdürlüğü ( Oblastnoy Zags) ve bu müdürlüğe bağlı olarak o şehre bağlı ‘rayon’ adı verilen bölgelerde hizmet veren (Zags) birimler vardır.

Bir örnekle açıklamak gerekirse, eğer eşiniz Samara’ya bağlı Kirosvskiy Rayon’da yaşıyorsa, evraklarınızı öncelikle Samarskaya Oblast‘ının Oblastnoy Zags‘ına onaylatmanız gerekir.

Daha sonra ise onaylatmış olduğunuz evrakları, eşinizin ikâmet ettiği Kirovskiy Rayon‘un zags‘ına vererek nikâh tarihi almanız gerekiyor.

Rusya Evlendirme Dairesi (ZAGS)

Evraklarınız, nikahınızın kıyılacağı evlendirme dairesi tarafından incelenerek en geç 30 gün sonrası için gün verilir. Aciliyet durumuna göre ise daha erken bir tarihte de nikâhınızın kıyılması ihtimaller dahilindedir. Bu durum tamamen nikâhı kıyacak makamın evrakları inceleme hızı ve iş yoğunluğu ile alakalıdır.

Nikâh

Rusya’da nikah kıyıldıktan sonra, çiftlere evlilik sertifikası verilir. Eşinizin sizin soyadınızı alıp almayacağını o gün belirtmeniz gerekir. Eğer eşiniz sizin soyadınızı aldı ise, nikâh sonrasında en geç 30 gün içerisinde, o güne kadar kullandığı tüm resmi belgeleri yenilemek zorundadır.

Aksi takdirde resmi dairelerdeki işlemlerini halledemeyecek ve bu da büyük bir probleme neden olacaktır. Çünkü Rusya’da bürokrasi çok güçlüdür ve katı kuralları vardır.

Bu yüzden size tavsiyemiz, Rusya’da yaşamaya devam edecekseniz eşinizin kendi kızlık soyadını kullanmaya devam etme isteğini anlayışla karşılamanızdır.

Rusya Evlilik Sertifikası

Rusya’da Evlilik Sonrası İşlemler

Evlendiniz ve mutlusunuz. Ama hemen gevşememekte fayda var. Zorlu bir bürokratik süreç sizleri bekliyor. Sinirlerinizin ve sabrınızın ne kadar güçlü olduğunu sınayacağınız dönem, işte bu dönem olacak. Hatırlatmak gerekiyor ki Rusya’da yabancı evliliği yapmış bir çok çiftin evliliği bu dönemde sonra erebiliyor.

Türk tarafı olarak sizin yükümlülüğünüz, evliliğinizi en geç 30 gün içerisinde Rusya’da ki Türkiye Konsolosluğuna bildirmenizdir. Evlilik bildirimi ile ilgili gereken bilgiyi Moskova‘da bulunan Türkiye Konsolosluğundan öğrenebileceğiniz gibi tarafımızdan danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Bunun için iletişim formunu doldurmanız yeterli.

Evliliğiniz sonrasında, Rusya’da yaşayacak iseniz, burada yaşamanızı sağlamak için eşiniz ile beraber zaman kaybetmeden oturum izni işlemlerine başlamanız gerekiyor. Söz konusu işlemler ile ilgili ayrıntılı bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi takip etmeyi ihmal etmeyin.
Patreon’da bizi destekleyebilirsiniz.

UCUZ UÇAK BİLETLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

Источник: https://rusyalife.wordpress.com/2017/02/15/rusyada-evlilik-islemleri/

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? (BASİT YÖNTEM)

Evlilik Raporları

Evlenmek isteyenlerin evlenmeden önce yapması gereken bazı işlemler vardır. Nikah ve evlilik gerçekleşmeden önce bu işlemleri gerçekleştirmek gerekmektedir. Bu işlemlerden biri de evlenecek olan kişilerin sağlık raporu almasıdır.

Evlilik için istenilen sağlık raporu yasal bir zorunluluktur ve aynı zamanda yapılması gereken bir prosedürdür. Bu işlemi yaparken genel olarak gençler zorlanmaktadırlar sebebine bakıldığında ise evlenecek olan çiftlerin yeterli bilgiye sahip olmadıkları ortaya çıkmaktadır.

 Evlenmeden önce sağlık raporu nereden alınır? Nereye başvuru yapılır? gibi sorularda sıkça sorulan ve kafa karıştıran sorular olmaktadır.

Evlenecek olan çiftlerin sağlık raporu alması gerekmektedir. Bu raporu almak için çiftler kendi adlarına gerekli yerlere başvuru yapmalıdırlar.

Ayrıca sağlık raporunun istenmesindeki asıl amaç kişilerde haberlerinin olmadıkları bulaşıcı hastalıkların olup olmadığını anlamak ve eğer eğer bu gibi hastalık var ise önceden tedbir almak ve tedavi olmalarını sağlamak için gerekli olan bir prosedürdür. Özellikle sık karşılaşılan bir durum olan kan uyuşmazlığı da bu sağlık kontrollerinde ortaya çıkmaktadır.

Eşler arası kan uyuşmazlığı olduğu takdirde tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi dünyaya gelecek olan çocukların sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Eğer ileride anne hamile kalırsa ve gerekli önlemler alınmazsa ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Evlilik için sağlık raporu almak

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

Evlenecek olan kişiler nikahtan önce sağlık raporu almak zorundadırlar. Sağlık raporlarını ikamet etmiş olduğunuz sağlık kurumlarından alabilirsiniz. Ayrıca Sağlık raporunu aile ve toplum sağlığı merkezlerinden, sağlık ocaklarından, devlet hastanelerinden ve özel hastanelerden de alabilirsiniz.

Evlenecek olan kişinin sağlık raporu alması için herhangi bir sağlık kuruluşuna bizzat başvuru yapması gerekmektedir. Sağlık ocakları ve aile toplum sağlığı merkezlerinde rapor almak sizi biraz uğraştırabilir. Bunun nedeni ise bu yerlerde gerekli olan malzemelerin bulunmamasıdır. Kan testi gibi basit testler sağlık ocaklarında yapılabilir.

Ama akciğer grafisi ve diğer şeyler için sağlık ocakları yeterli değildir. Ve sizi başka yere yönlendireceklerdir. Bunun için özel ya da devlet hastanelerine giderek rapor için başvuruda bulunabilirsiniz. Özel hastaneler sizden rapor için ekstra ücret talep edeceklerdir. bu sebeple devlet hastanelerini tercih etmenizi öneririz.

Devlet hastanelerinde rapor için her türlü inceleme yapılır ve sizden hiç bir ücret talep edilmez. Sağlık raporu işlemleri yaklaşık olarak bir gün sürmektedir.

Sigortası olmayanlar sağlık ocağına gidebilir mi? adlı yazımızı inceleyerek merak etmiş olduğunuz soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Sağlık Raporu Alınırken Hangi Testler Yapılır?

Sağlık raporu için başvuruda bulunmuş olduğunuzda sizden öncelikle kan testi isteyeceklerdir. Bu testin yapılmasındaki öncelikli amaç kan grubunuzun belirlenmesidir. Kan grubunuz belirlendikten sonra ise Hepatit B, hepatit C, frengi, bel soğukluğu ve cinsel yolla bulaşan rahatsızlıkların olup olmadığına bakılacaktır.

Saymış olduğumuz bu testlerin dışında herhangi başka bir test yapılmayacaktır. Ayrıca vücudunuzda bu hastalıklardan herhangi birinin bulunması halinde tedavi olmanız için işlemler başlatılacaktır. Ve nikah işlemlerinize ara vermeniz gerekecektir.

Eğer test sonucunuz temiz ise sağlık raporunu almanızda sıkıntı yaşamayacaksınızdır.

Sağık raporu alırken yapılması gereken testler

50 yaş Üstü Kadınlar İçin Sağlık Raporu Nasıl Olur?

Evlilik için sadece genç olan vatandaşlarımız başvuru yapmamaktadırlar. 18 yaşını doldurmuş olan ve evlenmek isteyen vatandaşlarımız belediyelere başvuru yaparak evlenmek istediklerini beyan etmektedirler.

Evlilik beyanlarını belirten çiftlerden sağlık raporu istendiğini yukarıda da bahsetmiştik fakat evlenecek olan şahıs 50 yaşın üstünde ise ve sağlık raporu alacak olan şahıs bayan ise evlenme başvurularında menopoza girdiklerini belirtmektedirler.

Ayrıca menopoza girme durumunu doktor raporu ile kanıtlanırsa Akdeniz anemisi testi yapılmasına gerek kalmayacaktır.

Sağlık raporu alırken yapılan kan testi sonucunda ileri ki zamanlarda doğacak çocuklar ve anne arasında kan uyuşmazlığı olup olmadığı da tespit edilmektedir. Tabi bu durum menopoz dışındaki kadınlar için daha çok önemli olan bir konudur.

60 Yaş Üstü Evlenmek İsteyen Kişilerden Neler Talep Edilir?

60 yaş üstünde olan kişiler evlenmek istediklerini beyan etmiş oldukları takdirde kişilerden sağlık raporu istenmeyecektir. 60 yaşını doldurmuş olan ve evlenmek isteyen vatandaşlarımızda heyet raporu talep edilir.

Heyet raporunun da fotoğraflı olması gerekmektedir. Heyet raporunun istenmesi yaş ile alakalı olduğu gibi hastalıkların ve ölüm riskinin yüksek olması ile alakalı olmaktadır. Evlilik için sağlık raporlarının geçerlilik süresi 6 aydır.

6 aydan sonra evlilik gerçekleşirse tekrar sağlık raporu alınması gerekecektir.

60 yaş üstü kişilerden talep edilen evraklar

Testler Sonucunda Hastalık Çıkarsa Ne Olur?

Tetkikler sonucunda çiftlerin herhangi birinde bazı hastalıkların olduğu ortaya çıkarsa bu evlenmelerine engel olmayacaktır. Fakat hastalığı olduğu belirlenen kişilerden tedavi olmaları talep edilecektir ve sağlık raporu verilmeyecektir.

Fakat bazı önemli hastalıkların olduğu belirlendiğinde ise çiftlerin evlenmeleri için engel ortaya çıkmış olacaktır. Evlilik için engel teşkil eden hastalıklar ise; verem, bel soğukluğu, akıl hastalığı ve cüzam olmaktadır.

Bu hastalıklardan herhangi birine sahip olan kişilere sağlık raporu verilmez ve aynı zamanda evlenmeleri için izinde verilmez.

Evlenecek olan çiftlerimiz çeyiz yardımlarından da yararlanmak istiyorlarsa eğer çeyiz parası ve evlilik yardımı hakkındaki yazımızı inceleyerek bilgi sahibi olabilirler.

Источник: https://www.devletdestekli.com/evlilik-icin-saglik-raporu-nereden-alinir-basit-yontem/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть