Excimer Lazer Tedavisi

Excimer Lazer

Excimer Lazer Tedavisi

Excimer Laser Nedir?Oftalmolojide kırma kusurlarını tedavi etmek için kullanılan laser cihazıdır. Miyop hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurları, belirli bir disiplin ve standartlara uygun olarak düzeltilir.

Bu yüzden, Excimer laser cerrahisi kuralları ve sonuçları belli olan güvenilir bir yöntem olarak tıp dünyasındaki yerini almıştır.

Excimer laserin ürettiği UV ışığı kornea dokusunu belli bir biçimde incelterek yeniden şekillendirmekte ve kırma kusurlarını bu yolla düzeltmektedir. Kendi içinde Eye Tracker ( göz izleme modülü) vardır. Hasta gözünü oynatsa dahi laser ışınlarını kontrol eden bir sistem içerir.

Muayene ve Tetkikler Nelerdir?
Hastaya yaptığımız ön tetkik ve muayanede iki önemli unsur vardır.

 1. Hastanın gözü tedavi için uygun mu?
 2. Eğer uygunsa hangi tip tedavi en başarılı sonucu verecek?

Pakimetri ile kornea kalınlığınız ölçülür. Kornea kalınlığı cerrahide göz numaranız kadar önemli bir parametredir. Detaylı muayenelerde pupil çapınız, görme keskinliğiniz, göz tansiyonunuz, biyomikroskopik muayeneniz yapılır.

Yapılan muayeneden sonra refraktif cerrahınız ameliyatınızı planlayacak ve size gözünüzle ilgili bilgileri verecektir.

 • Advanced CustomVue Lasik
 • İlasik

Advanced CustomVue LASIK

Advanced CustomVue Lasik Nedir?
Advanced CustomVue LASIK kişiye özgü laser uygulama ve kişiye özgü en iyi görmeyi sağlama açısından en gelişmiş yöntemdir.

Gelişkin wavefront cihazları gözden çok hassas bir şekilde her göze özgü detaylı ölçümleri ve sapmaları alarak bu bilgileri analiz eder ve direkt excimer laser cihazına gönderir.

Wavefront analizatöründen gelen bilgiler excimer cihazının tüm laser akışını kontrol eder. Yani laser uygulanımı tamamen wavefront cihazı rehberliğinde olmaktadır.

Advanced CustomVue Lasikin Faydaları Nelerdir?

 • Standart LASIK ile kıyaslandığında kontrast ayırımında daha az etkilenme olur.
 • Gece görüşü standart LASIK’ten daha kalitelidir.
 • Gözlük ve kontakt lenslere göre gece görüşü daha iyidir.
 • Görme kalitesi ve keskinliğinde, kontakt lens ve gözlüklerden daha kaliteli görmeye ulaşabilme potansiyeli söz konusudur.

Idesign Wavefront Analizatörü görme sistemindeki tüm aberasyonları ayırt edebilme yeteneğindedir. Halbuki gözlük, kontakt lensler ve standart Lasik gözün ancak düşük aberasyonlarını düzeltebilirler.

Advanced CustomVue LASIK ise gözün hem düşük hem de yüksek aberasyonlarını giderebilme yeteneğindedir.

Bu nedenle Advanced CustomVue LASIK görmeyi gözlük ve kontakt lens kullanımındaki düzeyden daha iyi hale ulaştırılabilme potansiyeline sahip tek yöntemdir.

Advanced CustomVue LASIK Sonrası Gece Görmem Nasıl Olacak?
Birçok araştırma göstermiştir ki Advanced CustomVue LASIK sonrası hastaların çok büyük bir bölümü gece görmelerini operasyon öncesinden daha iyi veya çok daha iyi olarak tanımlamışlardır. Hastaların çok az bir bölümünde gece şikayetleri olmuştur ki bu oran klasik LASIK uygulama sonrası rahatsızlığa göre çok daha düşüktür. Sonuç olarak denebilir ki Advanced CustomVue LASIK sonrası gece görüşü kontakt lens veya gözlük kullanımına göre daha iyidir.

iLASIK

iLASIK Nedir?
Lasik Operasyonu iki temel aşamadan oluşur:

 • Korneal flep oluşturma
 • Korneanın tetkik sonuçlarına göre yeniden şekillendirilmesi.

Geleneksel olarak LASIK Operasyonu’nda korneal flep mikrokeratom adı verilen bir bıçak yardımıyla oluşturulur.

Literatürde; LASIK risklerinin ve komplikasyonlarının büyük bir kısmının flep oluşturma sırasında gerçekleştiği tanımlanmıştır.

Cerrahi teknikler ve cerrahi ekipmanlar sonuçların tatmininin yükseltilmesi ve komplikasyonların azaltılması için modifiye edilip güncellenmiştir ancak hiçbir yenilik Intralase Femtosecond Laser kadar LASIK’ te çığır açmamıştır.

Intralase; önceden programlanan derinlikte ve pozisyonda korneal flep oluşturmak için kızılötesi laser ve Intralasik yazılımını kullanmaktadır. Hastanın korneasında önceden hesaplanan derinlikte ince bir flep su baloncukları ve karbondioksit yardımıyla oluşturulur.

Bu baloncuklar kornea yatağı ile flep arasında pürüzsüz bir yüzey oluşturulmasını sağlar. Laser enerjisi ne korneanın yapısını bozar ne de etkiler. Oluşturulan ince flepten dolayı bir zarar ya da değişiklik de söz konusu değildir.

3 mikronluk laser spotu iğne ucu kadar ince hassasiyetle operasyonun uygulanmasına imkan vermektedir. Intralase paterni laser enerjisini önce esas noktadan, daha sonra da kornea üzerinde ileri geri giderek zig zaglar çizerek uygular.

Son olarak laserle korneadan bir kesi esas nokta sabit bırakılarak oluşturulur. Tüm bu süreç her göz için yaklaşık olarak 1 dakika sürmektedir.

Neden Intralase?

 • Intralase ile ince flep kaldırabilmemiz dolayısı ile yüksek kırma kusurlu hastalarımıza excimer laser uygulayabilmekteyiz.
 • Intralase LASIK uygulamasını tamamen baştan sona laser yöntemi haline getirir. Kontrol tamamen bilgisayarla ve yüksek hassasiyettedir.
 • Intralase ayrıca yerine tekrar geri yatırıldığında daha iyi oturan bir flep oluşturur.
 • Intralase kullanılarak flep oluşturma ağrısız ve kornea üzerine çok daha az basınç oluşturulduğu için çok daha rahattır.
 • Intralase tekniğinde herhangi bir bıçak kullanılmaz, göze bıçak temas etmez. Flep su buharı ve karbondioksit yardımıyla oluşturulur.
 • IntraLASIK Yönteminin Aşamaları
 • 1. Basamak : Gözün en ön kısmında yer alan ve kornea adı verdiğimiz saydam saat camı şeklinde olan ve adeta kuvvetli bir mercek görevi gören yaklaşık 550 mikron kalınlığındaki ince dokudan, oldukça dikkatli bir kesim yaparak ince bir tabaka ( korneal flep ) kaldırılır.

2. Basamak : Kaldırılmış olan korneal flep korunarak altta geri kalan kornea yüzeyine bilgisayar kontrollü excimer laser uygulanır.

IntraLASIK ile LASIK Arasındaki Farklar Nelerdir?
Korneal flep oluşturma aşamasında Intralasik’te Intralase isimli laser kullanırken, LASIK’te flep mikrokeratom denilen bıçak yardımı ile kaldırılır. Intralasik tekniğinde laser ile flep oluşturulmasının yukarıda sayılan avantajları ve kolaylığı hekim ve hasta açısından diğer yönteme göre üstünlük sağlar.

Son düzenleme 11 Ocak 2018 tarihinde yapılmıştır.

Источник: https://kudretgoz.com.tr/tedavi-bolumeleri/excimer-lazer/

Excimer Laser Göz Ameliyatı Aşamaları ve Faydaları Nelerdir?

Excimer Lazer Tedavisi

Excimer lazer göz ameliyatları kısa sürede sorunları ortadan kaldıran bir ameliyattır. Uygulama göz damlaları ile gözlerin uyuşturulması sonrasında uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Excimer Lazer Göz Ameliyatı Yapım Aşamaları

Lazer göz ameliyatı tedavileri son yıllarda sıkça kullanılan uygulamalar arasında yer almaktadır. Gözün ön kısmındaki berrak, yuvarlak kubbe olan korneayı yeniden şekillendirmek için lazer kullanımı yapılır. Gözdeki ışık ışınlarının gözdeki retinaya odaklanma şeklini iyileştirmek adına kullanılır.

Lazer cerrahisi ile uzman cihazı kullanarak korneada incecik flep oluşturur. Uzman cerrah flebi geri katlayarak flep altında bulunan belirli miktarda kornea dokusunu excimer lazer kullanarak hassas bir şekilde yerinden çıkarır. Ardından yerine olduğu yerde iyileştiği orijinal flep koyar.

Özellikle gözlerinde yaşını görmek ile alakalı sorunlardan yaşayan kişiler için korneayı düzensiz sokmak adına kullanılır.  Excimer lazer işlemlerine LASIK uygulama ismi de verilmektedir.

Lasik uygulama da bulunan diğer bir amaçta düzensiz bir korneayı daha normal bir şekle dönüştürerek astigmatiği düzeltmektir.

LASIK cerrahi işlemleri düşünen herkesin gerçekçi beklentilere sahip olması çok önemlidir. Uygulama kişilerde düzeltici lensler olmadan günlük işlerinin çoğunu gerçekleştirmelerini sağlamaktadır.

 LASIK cerrahisi olan kişilerin % 90’dan fazlası gözlük veya kontakt lens olmadan 20/20 ve 20/40 arasında bir görüş elde edebilmektedir. Lazer ameliyat uygulamasından sonra ikinci bir cerrahi işleme gerek olup olmadığını bilmek gerekir.

 Gece okumak veya araba kullanmak gibi belli aktiviteler için gözlük takılması gerekebileceğinden emin olmak gerekir. 

Prosedürü Nasıl Çalışır?

Lazer uygulamasında hasta ayakta bir cerrahi süitte excimer lazer adı verilen cerrahi bir cihazla kişi yatarken uygulama  yapılır. Wavefront ve diğer göz cerrahisi işlemleri için bir kaç damla göze uygulanır ve anesteziyle uyuşturulur. Göz kapaklarının ara kısmına bir göz kapağı tutucusu yerleştirilerek açık tutulur.

Bu şekilde hastanın göz kapakları açıklamalara tutulur. Gözün üstüne kısmına  yerleştirilen bir emme halkası, korneayı kaldırarak düzleştirir. Hasta göz kapağı tutucusundan ve emme halkasından baskı hissedebilmektedir ve parmak benzer şekilde göz kapağına doğru basılır.

Emme halkası yerinden çıkarılıncaya kadar göze koyulduktan sonra, görüş siyaha döner. Kornea düzleştikten sonra kornea dokusunun bir kapağı otomatik bir mikrosirjik cihaz kullanılarak, lazer veya bıçak kullanılarak meydana getirilir. Kornea flebi kaldırılmış ve geri katlanmıştır.

Ardından hastanın benzersiz olan göz ölçümleri ile önceden programı yapılmış excimer lazer gözün üstünde ortalaması yapılır. Uzman doktor lazerin en doğru şekilde yerleştirildiğini kontrol eder. Hasta kişi  fiksasyon ya da hedef ışık olarak isimlendirilen özel bir sabit ışığa bakarken, excimer lazer kornea dokusunda şekillendirilme yapılır.

  Ardından uzman doktor  kapağı yerine geri getirir. Kenarları pürüzsüz hale getirmek içinde işlem yapar. Korneal flep, altta bulunan  kornea dokuya en geçer 5 dakika içinde yapışır ve dikişlere kesinlikle gerek yoktur. Hastayı uygulamadan sonra bir kişinin evine götürmesi gerekir.

 Korneanın iyileşmesi esnasında korumaya yardımcı olmak adına  cerrah kazaya bağlı darbelere karşı kişinin korunması adına ve gözlerin ovulmaması için göz koruyucu takılmasını ister. Cerrah, gözün iyileşmesine ve kuruluğun hafifletilmesine  yardımcı olmak adına göz damlası reçete eder.

Lazerle yapılan uygulamalardan sonra hastaların vizyonundaki iyileşmenin tamamen dengelenmesi ve bir yan etkinin oluşmaması için 3 ila 6 ay geçmesi gerekir. Bu süreçte görüşün en kaliteli düzeyde olması adına hastaların her türlü detaya en ince ayrıntısına kadar dikkat etmesi gerekir.

Fiyatları

Uzman cerrahlar her yıl gözler ile alakalı muayene yapılmasını önermektedir. Ortalama olarak göz muayenesi ve gözlük için verilen maliyet 300 TL olarak hesaplanmıştır. Yıllık olarak lens maliyeti de 400 TL hesaplanmıştır. Sadece bir defa yapılacak 10 dakikalık lazer destekli tedaviler ile birlikte insan ömür boyu tasarruf edebilmektedir.

Göz hekimlerinin çoğunluğu yetişkin bir bireyin her sene göz ile alakalı kontrollerinin yaptırılmasını ister. Her sene değiştirilen gözlük ve lens farkında olmadan kişilere para ile zaman kaybettirmeye yol açar. Ortalama olarak gözlük fiyatları 200 TL ile 1.500 TL arasında değişim göstermektedir.

Lens kullanımı yapan kişilerin de lens haricinde yan ürünlerinin de masrafı bulunur ve oldukça maliyetlidir. Tüm bu masraflar düşünüldüğü zaman lazerler ile yapılacak olan işlemler sonrasında harcanacak paralar 1 ila 2 sene içinde geri kazanılmaktadır. Bu sayede ilerleyen seneler içinde ciddi düzeyde para tasarruf yapılmaktadır.

Bir kişi hayatı boyunca lazerle ameliyat yaptırdığında 20.000 TL den daha fazla tasarruf yapmaktadır.

Lazer tedavileri ameliyatın yanı sıra zaman konusunda da tasarruf sağlar.

Yapılan araştırmalar sonucunda lens kullanan kişilerin senelik olarak 50 saatini lenslerini takıp çıkarmak ve temizlemek gibi bedenler ile harcadığını ortaya çıkartmıştır.

Günümüzde en önemli şeylerden birisi olan  zamanı boşa yere harcamak yerine, lazer tedavisi uygulaması tercih edilmelidir. İlerleyen zamanlarda uygulama sağlık dışında birçok konuda fayda sağlayacak özelliklere sahiptir.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://gozebak.com/excimer-laser.html

Excimer Lazer ile Miyop Astigmat ve Hipermetrop Tedavisi Mümkün

Excimer Lazer Tedavisi

Excimer lazer tedavisi, argon- florid gaz karışımının elektrikle uyarılmasıyla edinilen 193 nm dalga boyundaki UV lazerin tedavi amaçlı kullanılmasıdır. Miyop, astigmat ve hipermetrop göz hastalıklarında kullanılan ve kısa sürede olumlu katkı sağlayan br tedavi biçimidir.

Excimer Laser Nedir?

Miyop, hipermetrop ve astigmat tedavilerinde uygulanan tedavi yöntemi olarak Excimer Lazer, görme bozukluklarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Gözün şeffaf tabakasına uygulanan yöntem, bilgisayar programlarıyla dizayn edilmektedir.

Korneanın yeniden şekillendirilmesi sayesinde, doğru odaklanma ve net biçimde görebilme fonksiyonu kazandırılır. Kolay bir uygulama olup, sadece profesyonelleri tarafından yapılması gereklidir.

Gözdeki kırma kusurlarının giderilmesinde uygulanan ve tüm dünyada en popüler yöntemlerden olan Excimer Laser, kontak lenslerden, gözlüklerden kurtulmanın en ideal yöntemlerinden biridir.

Bir kornea tedavisi olarak uygulanmaktadır. Excimer laser, damla anestezi yöntemiyle uygulanan kolay bir ameliyattır. Damarsız kısma yani korneaya uygulandığı için uygulama sırasında herhangi bir kanama görülmez.

Excimer Lazer Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ağrısız ve acısız bir tedavi yöntemi olarak son derce pratik bir uygulamadır. Excimer lazer ameliyatları maksimum 15 dakika sürmektedir. Her iki gözün tedavisi bu sürede tamamlanmaktadır.

Tedavi öncesinde lens kullanan kişilerin, 1 ila 3 hafta önce lens kullanımını bırakmaları gereklidir.

Yumuşak lenslerde 1 hafta, sert lenslerde 3 hafta önce bırakılarak, ameliyata hazırlık yapılabilir.

Excimer Lazer işlemi, korneanın epitel tabakası altındaki stroma tabakasına uygulanmaktadır. Farklı yöntemler kullanılarak erişilen bu tabaka, Excimer tedavi uygulamalarını belirlemektedir;

Excimer Laser yönteminde epitel tabakasının, spatül veya alkol ile uzaklaştırılması ve alt ksımda yer alan stroma tabakasına erişim yöntemidir. Tabakaya erişimde uzaklaştırma işlemi PRK ile yapılamayan durumlarda, No-Touch metodu kullanılır.

No- Touch yöntemiyle yapılan uygulamalarda, birkaç gün içerisinde epitel doku yenilenmektedir. Operasyon sırasında ağrı ve acı hissedilmemektedir. Net görüş birkaç ay içinde sağlanmaktadır.

Excimer Laser Lasık uygulamasında; kornea tabakada bir kapak oluşturulur. Flap adı verilen bu kapak, laser işleminin kolay şekilde yapılmasını sağlar. Bıçak kullanmadan femtosaniye lazerle yapılan bir uygulamadır. Bu yöntemle kaldırılan kornea yapınun alt dokusuna yeniden şekillendirme uygulaması yapılır.

iLasik veya Femto- lasik olarak nitelendirilen bu yöntemde; bilgisayar kontrollü sistem uygulanır. Kornea tabaka laser ile kaldırılarak alt kısımda görme şekillendirmesi yapılır. Mekanik müdahale yapılmadan uygulanan Excimer iLasik uygulamasında, kornea haritası çıkarılarak, şahsa özel laser uygulaması yapılır. En çok tercih edilen Excimer uygulamasıdır.

Excimer Laser Tedavisi Sonrası

Ameliyat sonrası birkaç hafta göz kurluğu, batma hissi oluşmakta ancak verilen göz damlaları ile göz yapısı rahatlatılmaktadır. Özellikle LASIK uygulamasında epitel doku soyulmadan uygulama yapıldığı için ameliyat sonrası rahatsızlık fazla görülmez. Ağrı, kuruluk ya da batma an az seviyededir.

Görme işlevi ve görmede netlik kazanımı birkaç hafta içinde sağlanmaktadır. Hastaların göz yapıları ve görme işlevlerine, oranlarına göre belirlenen Excimer laser tedavisi, uygulamadan kısa bir süre sonra göz kuruluğuna neden olabilmektedir. Ancak verilen damlalar ile suni göz yaşı sağlanmakta ve göz kuruluğu giderilmektedir.

Excimer Laser Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

Hastaların görme bozukluklarına bağlı olarak yapılan laser tedavilerinde; miyoplarda -10 derece, hipermetroplarda +6 dereceye kadar başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Yine astigmat sorunu olan kişilerde 6 dereceye kadar ameliyat yapılmaktadır. Excimer lazer tedavisi kadın, erkek tüm hastalara uygulanabilir. Genel ameliyat yaşı olarak 18 yaş üzeri herkese uygulanabilir.

Ancak gerekli durumlarda 18 yaş öncesinde de yapılmaktadır.

Glokom veya keratokonus hastalığı olan kişiler, diyabet hasatları ve sistemik hastalıkları olan kişilere uygulanmamaktadır. Gebeler ve loğusalara da uygulanmamaktadır.

Excimer Laser Tedavi Özellikleri

Korneaya direkt olarak uygulanan yöntem; kısa, kolay ve kanamasızdır. Ayrıca;

 • Uygulama ile retina zarar görmez.
 • Görme işlevlerinde yüksek oranlarda başarı sağlar.
 • Tek sefer uygulanan Excimer Laser, yeniden tekrarlanma gerektirmeyen bir uygulamadır.
 • Excimer Laser, diğer göz tedavilerine (örn; katarakt) engel oluşturmaz.
 • FDA tarafından onaylanmış ve tüm dünyada güvenilir şekilde uygulanan bir laser yöntemidir.
 • Ameliyat sonrası kişiler, ertesi gün günlük aktivitelerine dönebilirler.
 • İlk birkaç hafta havuza girilmemesi ve göz makyajı yapılmaması önerilmektedir.

Ağrı, sızı olmayan ve 10- 15 dakikada uygulanan yenilen şekillendirme işlemidir. Kornea haritası ile görmede netlik kazandıran profesyonel uygulamalardan biridir.

Daha ayrıntılı bilgi için TIKLAYIN

Instagram sayfamız için TIKLAYIN

Источник: https://duzeygozmerkezi.com.tr/excimer-lazer-tedavisi/

Göz Kusurları ve Excimer Laserle Tedavisi

Excimer Lazer Tedavisi

Memorial Hastanesi Göz Merkezi Doktorları Excimer Laser, Lasik ve Lasek hakkında merak edilenleri anlattı.

Gözün saydam dokuları olan kornea ve lensin kırıcılık özelliği sayesinde göz bir optik sistem olarak çalışır ve bu sistem görüntüyü retina üzerinde odaklıyorsa bu kişiler yakını ve uzağı gözlüksüz net olarak görebilirler.

Uzağa bakarken dinlenir durumda olan göz merceği, yakına bakarken ek kırıcılık kazanır, buna uyum refleksi denir, 40'lı yaşlardan itibaren azalmaya başlar ve presbiyopi dediğimiz yakın gözlük ihtiyacı ortaya çıkar.

Miyopide fazla kırıcılık nedeniyle odaklanma retinanın önünde olur, eksi (-) numaralı gözlük veya lenslerle kişi uzağı net görebilir. Kornea eğriliğinde artma veya gözün ön-arka çapında uzama sonucu miyopi numarası yükselir.

Hipermetropide kırıcılık azdır ve görüntü retina arkasında odaklanır, artı (+) numaralı gözlük veya lenslerle kişi net görebilir. Çocukluk çağında daha yüksektir, yaş arttıkça numara azalır. Erişkin yaşta uyum gücü sayesinde kişi uzağı net görebilir; ama okuma yorucudur. Yakın gözlük yaşına gelindiğinde ise hem uzak hem de yakın gözlük ihtiyacı ortaya çıkar.

Astigmatizma, gözün iki farklı düzlemdeki kırıcılığının birbirinden farklı olmasıdır. Gözün kırıcılık durumuna göre astigmatizma miyop, hipermetrop veya karışık tipte olabilir.

Gözün numarası gözün kırıcılık değerlerinin sonucudur. Bu değeri gözün önünün eğimi ve uzunluğu belirler. Gözün numarası herhangi bir alışkanlıkla değişmez. Yani gözlük kullanmak/kullanmamak, yüksek /düşük numaralı gözlük kullanmak, çok / az okumak gözlerin numaralarını değiştirmez.

Excimer Laser ile gözlüksüz bir yaşam

Excimer laserin kornea yüzeyine uygulanması ile miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi kırma kusurları kalıcı olarak düzeltilmekte ve kişi gözlük gereksiniminden kurtulmaktadır.

Hastalar tarafından yanlış anlaşılan bir konu, laser ameliyatı sonrası daha üstün bir görmeye ulaşılacağı düşüncesidir. Laser ameliyatının hastaya sağladığı yarar; gözünün gözlükle görebildigi görme düzeyini, gözlüksüz görebilir hale gelmesidir. Yani “gözlüksüz bir yaşamdır”.

Excimer Laser; LASİK, PRK, LASEK gibi çeşitli yöntemler kullanılarak yapılmakta ama genellikle LASIK yöntemi uygulanmaktadır. Damla anestezisi ile yapılan bu yöntemde korneadan mikrokeratom cihazı ile koruyucu bir kapak kaldırılmakta, laser uygulandıktan sonra bu kapak tekrar yerine yatırılmaktadır.

Laser uygulaması 1-2 dakikadan uzun sürmemektedir. Bazı ince kornealarda ve düşük numaralarda da LASEK denilen yöntem uygulanmakta, bu yöntemde de kornea yüzeyinden kapak değil de ince bir doku kaldırılmakta, laser uygulandıktan sonra bu doku tekrar yerine yerleştirilip üzerine geçici kontakt lens konulmaktadır.

Ameliyat sonrası görülebilen batma, sulanma gibi geçici şikayetlerin ardından hasta ertesi gün normal yaşantısına dönebilmektedir.

Excimer laserde kullanılan laser ışınının dalga boyu kısa, etki süresi azdır, uzun dönemde göze zarar veren yan etkileri saptanmamıştır. En sık rastlanan sorun; numaranın istenildiği kadar azaltılamamasıdır.

Bazı hastalarda ise; koruyucu kapakla ilgili sorunlar yaşanabilir, bunlar da erken dönemde görülmektedir. Bu durumlarda bazı hastalarda tekrar işlem yapılması gerekebilir.

Laser uygulamasından sonra 2-3 hafta süresince göz damlaları kullanılır ve koruyucu kapakta sorun olmaması için gözlerin ovuşturulmaması gerekir.

Yanlış anlaşılan diğer bir konu ise, “ameliyatla sıfırlama” dır. Sıfırlama yanlış bir kullanımdır. Ameliyat sonrası 1 numaranın altı tedavi edilmiş kabul edilir. Laser cerrahisinin amacı hastanın önceden gözlükle gördüğünü gözlüksüz görebilmesini sağlamaktır.

LASİK'te ideal uygulama sınırları; miyopide -1 ile -10 numara arası; hipermetropi ve astigmatizmada 1 numaradan 5 numaraya kadardır. Bazı gözlerde 10 numara miyopi düzeltilebilirken, bazı gözlerde 3 numara miyopiye ameliyat önerilmemektedir.

Korneanın çok ince olması durumunda, çeşitli kornea yüzey hastalıklarında ve keratokonus dediğimiz korneanın incelme ve uzama hastalığında laser uygulanması kontraendikedir.

Excimer laser ile gözün kırma kusurları tedavisinde hasta yaşının alt sınırı 18 olarak kabul edilebilir. Ama bu yaş grubunda önemli olan göz numarasının ilerlemesinin durmuş olmasıdır. Son bir yılda 0,50 numaranın üzerinde ilerleme varsa laser uygulanması için beklenmelidir.

İlerlemesi durmayan gözlerde laser uygulaması sonrasında da bu ilerleme devam edebilmektedir. Yaşta üst sınır ise 45-50 olarak düşünülebilir; ama bu yaş grubunda LASIK ameliyatı kararında iki nokta önemlidir; birincisi lenste katarakt gelişiminin başlayabilmesidir.

Katarakt gelişimi başlamışsa birkaç yıl sonra katarakt ameliyatıyla zaten uzak gözlüklerinden kurtulmak mümkün olacaktır. İkincisi ise , eğer hastada yakın gözlük ihtiyacı başlamışsa laserle uzak gözlüğünden kurtulsa bile düşük numara da olsa yakın gözlük ihtiyacının devam edebileceğidir.

Ayrıca bu yaş grubunda görülebilecek göz tansiyonu, şeker hastalığı ve korneayı etkileyebilen çeşitli hastalıkların varlığında excimer laser işlemi uygulanmamalıdır.

Ameliyat öncesi gerekli muayeneler dikkatli ve detaylı bir şekilde yapıldığında, ameliyat sonrası hasta memnuniyeti artmakta, yaşanabilecek sorunlar minimum düzeye indirilmektedir.

Ameliyat öncesi detaylı muayenede; en iyi düzeltilmş görme keskinliğini sağlayan gözlük numarası değerleri, gerekirse damlalı muayene sonucu alınması, ameliyat sonrası numaranın istenilen minimum düzeylere indirilmesinde önemlidir.

Topografi dediğimiz kornea yüzey haritası, pakimetri dediğimiz kornea kalınlığı ölçümlerinin yapılması korneanın ameliyata uygun olup olmadığını değerlendirmede önemlidir.

Göz dibi muayenesinin yapılması ve retinanin taranması, bulunan yırtıkların başka bir tür laserle kapatılması, LASİK sonrası gelişebilecek retina ayrılması gibi ciddi bir komplikasyonu önlemek için önemli ve gereklidir.

Kartal görüş olarak duyurulan “wavefront” yöntemi ise bir ölçüm tekniğidir, daha üstün görme sağlayacak ve her göze uygulanması gereken bir yöntem değildir. Sadece korneanın değil, gözün tüm optik sisteminin kırıcılığını ölçer.

Wavefront ölçümüne uygun tedavi yapabilen Excimer laser sistemleri gözlerinin kırıcılık durumlarında özel varyasyonu olanlarda kişiye özel laser ablasyon yapmayı sağlar ve bu açıdan diğer yöntemlere göre avantaj taşır. Sıradan göz bozukluğu olanlarda ek bir üstünlük veya süper görüşe kavuşturma imkanı yoktur.

Memorial Hastanesi Göz merkezinde kullanilan Schwind Esiris marka excimer laser cihazı, wavefront ve topografiye bağlı laser ablasyon yapabilen son teknolojiyle tasarlanmış tek cihazdır.

Aynı zamanda son derece güvenlidir, “eye tracker” dediğimiz laser uygulama sırasında göz hareketlerini takip etme, eğime uygun laser ablasyon yapabilme ve gerektiğinde laseri durdurma sistemi son derece geliştirilmiştir.

Her hastalıkta olduğu gibi bu işlemde de hasta-hekim ilişkisi ve hasta uyumu son derecede önemlidir. Hasta işlem öncesinde doğru bilgilendirilmelidir. Göz hekimine düşen görev ; gözlüksüz bir hayat isteyen hastaya muayeneler sonucunda gözünün laserle ameliyata uygun olup olmadığını değerlendirmek, sonrasında karşılaşılabilecek problemleri de anlatarak işlemi en iyi şekilde uygulamaktır.

Ayrıntılı Bilgi İçin Memorial Göz Merkezi 444 7 888

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/goz-kusurlari-ve-excimer-laserle-tedavisi/

Excimer Lazer Kimler İçin Uygundur?

18 yaşından büyük olup, gözlük veya lens ihtiyacı olanlar içindir.Gözlük numarası geçen yıl boyunca 0,50’den fazla diyoptri değişmemiş olanlar içindir.Miyop değeri 10 diyoptriye kadar olanlar içindir.

-6 diyoptriye kadar astigmatizm, +6 diyoptriye kadar hipermetrop olanlar içindir.Yeterli kornea dokusu kalınlığına sahip olanlar içindir.Gözlerinde başka hastalıklar bulunmayanlar (kornea daralması, göz basıncı) içindir.

Operasyona uygun göz yapısına sahip kişilerin ön muayeneleri ve muayeneleri neticesinde göz lazerle tedavi edilebilir.

PRK Nedir?

Lasik “Kornea Kırılma Hatası Düzeltme Yöntemi” olarak bilinir ve PRK yöntemi gibi kornea düzeltici etkisi vardır.

En sık kullanılan lazerlerin aksine, PRK yöntemi korneada ince bir tabaka oluşturmaz, lazer doğrudan dış yüzeyden çıkarılır.

PRK operasyonuna, korneanın üst yüzeyine epitel yani ince, canlı doku denir; Bu, altta yatan dokuya bir lazer uygulama işlemidir. Çıkarılan epitel kısmı daha sonra yenilenir.

Lasik İşlem Nedir?

Lasik, bir excimer lazer operasyonunun tatminkar ve ağrısız düzeltilmesi için geliştirilmiş bir cerrahi yöntemdir.

Lasik yönteminin PRK’ya göre dört ana üstünlüğü vardır:1- PRK’ya göre hasta için bu daha ağrısız bir yöntemdir, hasta ameliyat günü yanma ve ağrıdan şikayet etse de ikinci günden itibaren azalır ve kaybolur.

2- Görme açısı oldukça hızlı gerçekleşir.3. Birkaç gün sonra hastanın çok iyi bir görüşü olur.

4- Postoperatif geri dönüş veya korneanın bulanıklaşması oluşmaz.

Femtolasik Lazer

Femtolasik lazer; Refraktif cerrahide ve miyopi, hipermetrop, astigmatizm gibi korneanın kırılma kusurlarının tedavisinde kullanılan yeni bir lazer teknolojisidir.

Bir lazer işleminin başarısının bağlı olduğu bir femtolasik lazer bilgisayar kontrolü ve en önemli aşamada, klapenin ince bir bölünmüş açıklığı olan kornea (kanadı) istenen seviyeyi sağlar ve bıçaksız bir lazer ışını sağlar.

Lasik tedavisinde en önemli adım, korneanın tepesinden kapak adı verilen bir kanat oluşumu sağlanır. Son yıllarda bir flep oluşturmak için femtolasik lazer teknolojisi kullanılmıştır. Bir femtolasik lazer, bir dokuyu istenen derinlik, genişlik ve şekilde kesebilen bir cihazdır.

Keskin bir bıçak yerine lazer flep oluşumu riski en aza indirir. Femtolasik lazer, operasyonun başarısını artırarak kişiselleştirilmiş bir insizyon oluşturma yeteneği sağlar.

Femtolasik lazer tamamen bilgisayar kontrollü bir sistem olduğundan, bıçak olmayan, son derece güvenilir bir lazer ve benzeri görülmemiş bir hassasiyetle bir lazer için gerekli olan kornea flepini yapar. Keskin bir bıçak yerine bir lazer ışını kullanarak flep oluşma riskini en aza indirin. Böylece, istenen kalınlıkta, çapta ve istenen alanda son derece güvenli ve doğru hassasiyet ve hassasiyetle bir kanat oluşturulur.

Neden Femtolasik Seçmelisiniz?

Mükemmel sonuçlar, yüksek başarı, düşük risk, uygun kornea yapısına sahip hastalarda istenen kalınlıkta flep sağlamak için excimer lazer yöntemlerinden biri olan femtolasik tercih edilmelidir. Femtolasik lazer, mekanik keratomaların komplikasyonlarını ortadan kaldırır ve ek güvenlik sağlar.

Bir femtolasik lazer kullanarak istenen kalınlıktaki flepleri kaldırma kabiliyetimiz olduğundan, ince bir kornea tabakası olan hastalar için lasic kullanma fırsatımız da vardır.

Aynı zamanda femtolasik lazer kullanarak ince flepleri kaldırabildiğimiz için, kırılma kusurları olan hastalarımızda ve -10 dereceye kadar olan miyoplarda bir excimer lazer kullanabiliriz.

Bir femtolasik lazerle kesilmiş bir kornea flebi bir excimer lazerden sonra geriye doğru eğildiğinde, daha güvenilir ve güvenilir bir flep oluşur. Bir femtolasik lazer kullanarak flep oluşumu ağrısız ve çok daha uygundur. Bir femtolasik lazerinden sonra kuru göz riskinin düşük olması beklenir.

Wavefront

Bazı gözlerde, miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kornea kusurları ve gözün arka katmanındaki anormal durumlara bağlı olarak gözün optik düzensizlikleri “kırma” olarak adlandırılır.

Kırma sorunlar gece görüşüne neden olabilir ve görme keskinliğini azaltır.

Kartal gözü uygulaması olarak bilinen bu excimer lazer tedavisinde, kornea anormallikleri son derece hassas bir topografya ile tespit edilir ve

Источник: https://eragoz.com.tr/goz-hastaliklari/excimer-laser/

Excimer Lazer Tedavisi

Excimer Lazer Tedavisi

Excimer Laser, argon-florid gaz karışımının elektrikle uyarılması sonucu elde edilen ve 193 nm dalga boyuna sahip UV lazerdir. Tüm dünyada 30 yıla yakın bir zamandır Miyop, astigmat ve hipermetrop gibi gözde kırma kusurlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Excimer Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gözde kırma kusurlarının (miyop, hipermetrop ve astigmat) tedavisinde kullanılan ve bütün dünyada en yaygın yöntem olan Excimer Laser ile gözlük ve kontakt lenslerinizden birkaç dakikada kurtulmak mümkündür.

Görme bozukluğunun derecesine göre, bilgisayar aracılığıyla programlanan Excimer Laser ışını ile gözün üzerindeki saydam kornea tabakasının yeniden şekillendirilerek doğru odaklama ve net görme sağlanır.

Ancak, bu operasyonun tecrübeli bir hekim tarafından iyi bir donanım ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Son 30 yıldır tüm dünyada milyonlarca hasta üzerinde başarıyla uygulanan Excimer Laser, etkin bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle gözdeki kırma kusurunun derecesi hesaplanır ve kornea yapısı incelenir. Excimer laser ile kornea yapısı bilgisayar destekli olarak tekrar şekillendirilerek hastanın gözlükten kurtulması gerçekleşmiş olur.

Excimer Lazer Tedavisi Yöntemleri

Lazer işlemi korneanın epitel tabakasının altında yer alan stroma tabakasına uygulanır. Bu tabakaya ulaşmak üzere uygulanan yönteme göre Excimer Lazer tekniği farklı alt isimlendirmelere sahiptir.

PRK veya No-Touch: Epitel tabakasının spatül veya alkol ile uzaklaştırılarak alttaki stroma tabakasına excimer laser uygulanması PRK; lazer yöntemi ile uzaklaştırılmışsa No-Touch yöntemi olarak adlandırılmaktadır. Operasyon sonrası epitel 4-5 gün içinde kendini yenilemekte ve ameliyat sırasında kişi ağrı duymamaktadır. 1-2 gün batma hissi veya ağrı olabilmekte ve görmenin keskinleşmesi birkaç ay sürebilmektedir.

LASIK: Bu yöntemde korneada bir kapak (flap) oluşturulmaktadır. Bu kapak önceleri bıçak kullanılarak oluşturulurken günümüzde femtosaniye lazer sistemi ile gerçekleştirilir. Kapak kaldırılarak alttaki dokuya Excimer Lazer uygulanmakta ve korneanın yeniden şekillendirilmektedir.

iLASIK: Femto-lasik olarak da adlandırılan bu yeni teknik refraktif cerrahideki en önemli gelişmelerden biridir.

Mekanik hiç bir girişime izin vermeyen tamamen bilgisayar kontrollü sistem, lasik için gerekli korneal kesiyi bıçak ile değil lazer ile gerçekleştirmektedir.

Standart yöntem dışında iLASIK yönteminde kişinin kornea haritası çıkarılarak kişiye özel tedavi ile gözlükten kurtulması sağlanır.

LASIK’de epitel soyulmadığı için ağrı-batma minimum düzeyde ve kısa sürelidir. Lazer sonrası görme keskinliği çoğu hastada bir hafta içinde maksimum düzeyine ulaşır.

Excimer Lazer Tedavisi Kimler için Uygundur?

Excimer Lazer ameliyatı -10 dereceye kadar miyop, +6 dereceye kadar hipermetrop, 6 dereceye kadar astigmat rahatsızlığı olan 18 yaşından büyük ve göz yapısı uygun olan kişilere başarı ile uygulanabilmektedir.

Ancak glokom veya keratokonus gibi göz rahatsızlığı olanlar; diyabet veya romatizma gibi sistemik hastalığı olan kişiler ayrıca hamile ve emzirmekte olan anneler lazer operasyonu için uygun adaylar değillerdir.

Excimer Lazer Tedavisi Öncesi

Excimer Lazer ameliyatı öncesinde sert kontakt lens kullanan hastalarımızın 3 hafta, yumuşak kontakt lens kullanan hastalarımızın ise 1 hafta önceden lens kullanımını bırakmış olması önerilmektedir.

Excimer Lazer Tedavisi Sonrası

Operasyon sonrası 4–5 saat süre ile gözlerde yanma, sulanma ve az da olsa bulanık görme normal karşılanmalıdır. 1–2 saatte bir verilen damlalar kullanılır. Ertesi gün yapılacak kontrol sonrası kişiler günlük hayatlarına dönebilmektedir. Hasta ertesi gün göze sabun ve şampuan kaçırmadan banyo yapabilir; (gözleri kapalı tutarak) yüz yıkayabilir.

Ayrıca 3 hafta süre ile havuz-denize girilmemeli, 2 hafta süre ile göz makyajı yapılmamalıdır. Gözleri ovalayıp kaşımaktan kaçınılmalıdır.

Excimer Lazer Tedavisi Sıkça Sorulan Sorular

• Excimer Lazer tedavisi güvenli midir?

Excimer Lazer, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylıdır ve tamamen güvenli bir yöntemdir.

• Excimer Lazer tedavisi sonrası katarakt ameliyatı olunabilir mi?

Excimer Lazer operasyonu herhangi biz göz tedavisine engel oluşturmamakta ve sebep olmamaktadır.

• Excimer Lazer tedavisi tekrarlanabilir mi?

Excimer Lazer sonrası göz numarasının eskiye dönmesi söz konusu olmaz. Yalnızca düzeltme gerektirecek kadar yüksek göz derecelerinde, kornea yapısının uygunluğuna göre operasyon tekrarlanabilir.

• Excimer Laser tedavisinde retina zarar görür mü?

Excimer Laser, gözün ön kısmında bulunan kornea tabakasına uygulanan bir işlemdir. Retinanın bu işlemden dolayı zarar görmesi gibi bir teh yoktur.

• Excimer Laser tedavisine ağrı veya kanama oluşur mu?

Excimer Laser tedavisi gözün damarsız kısmına (Kornea) uygulandığından kanama gerçekleşmez. Ayrıca, damla anestezi yöntemi kullanıldığı için işlem sırasında hastalar ağrı veya acı duymamaktadır.

• Excimer Laser tedavisi sonrasında göz damlası kullanılması gerekir mi?

Excimer Laser ameliyatı sonrasında ilk birkaç ay göz damlası kullanılmaktadır.

• Operasyonunun süresi nedir?

Excimer Lazer operasyonu her iki göz için toplamda 10 ila 15 dakika kadar kısa bir sürede tamamlanır.

• Excimer Lazer yöntemi nasıl belirlenir?

Excimer Lazer tedavi yöntemine kişinin göz yapısına ve kusur derecesine göre detaylı bir değerlendirme ardından uzman hekim tarafından belirlenebilir.

• Excimer Lazer sonrasında göz kuruluğu yaşanıyor mu?

Excimer Lazer operasyonun ardından kısa bir süre göz kuruluğu yaşanabilir. Suni gözyaşı ile bu kuruluk giderilebilmektedir. Zaman içinde gözyaşı damlasına da ihtiyaç kalmaz.

• Lazer tedavisi sonrası glokom (göz tansiyonu) oluşma riski nedir?

Excimer Lazer operasyonu sonrası kullanılan steroid damlalar kimi hastalarda göz tansiyonuna geçici olarak etki edebilir. Damla kullanımına bağlı göz tansiyonu yükselmesi ilacın kesilmesi ile normal değerlere geri döner.

Düzenleme Tarihi: 18.06.2019

Источник: https://www.batigoz.com/excimer-lazer-tedavisi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.