Fibrokistik Meme, Kansere Dönüşür Mü?

Meme Kisti Nedir, Fibrokistik Kansere Dönüşür Mü?

Fibrokistik Meme, Kansere Dönüşür Mü?

Meme kistleri, pek çok kadının karşılaşabileceği ciddi problemler arasında yer almaktadır. Meme kistlerinin varlığı, kadınları doğrudan etkilemektedir.

Memede Kist

Memede Fibrokist Dokusu

Göğüs, kadınların üreme organları içerisinde yer alan; büyük ölçüde lif ve bağ dokusu bulunan; bol ölçüde yağ ve süt kanallarının bulunduğu bir organdır.

Göğüste Kist;  Meme içinde Kist meme içinde bulunan içi sıvı dolu olan genelde iyi huylu, Kanserli olmayan küçük oval ya da yuvarlak keseciklerden oluşur. Meme dokusu yumuşaktır, İçi su dolu bir balon gibi hissedilir.

Memede bulunan kistleri elinizle muayene ettiğinizde görebilmeniz mümkündür. Ancak bu durumun tespiti sın derece zordur. Kistler müdahale gerektirse de, doktorun görüşüne bağlı olarak hastanın durumdan rahatsız olması beklenebilir.

Hastanın yaşam standardını olumsuz etkileyecek bir durum görülmesi halinde, kistlere müdahale edilmektedir.

Fibrokistik Kanser Midir?

Organda Kanser teşhisi; Memede olabilecek birçok rahatsızlık verebilecek durumlar, hastanın şüpheci ve endişe verici hallerine neden olmaktadır.

Diğer bütün kanser türlerinde olduğu gibi, meme kanseri için de erken teşhisin önemi büyüktür. Erken teşhis, erken tedavi imkanı sağlamaktadır.

Memede ele gelen bir sertlik bulunuyorsa, bu durumun kanserin ilk belirtilerinden olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Ancak fibrokistin birkaç belirtisi daha bulunmaktadır.

  • Göğsün başındaki kahverengi derinin değişik bir hal alması
  • Organda sertlik
  • Aşırı yanma hissi
  • Meme başında sancı
  • Göğüsten gelen irin
  • Göğüsten kanlı akıntı gelmesi

Meme kanseri tanısı koymak, basit bir işlem değildir. Doktor isteği çerçevesşnde hastaya mamografi ve ultrason çekilmesi süreçlerini kapsar. Çoğu zaman tek bir tıbbi görüntüleme metodu durumu tespit edebilmek için yeterli olmaz.

Hekim kesin tanı koymak istediğinde, Hastadan biyopsi yapılmasını isteyebilir, Meme içinden alınan dokunun kanserli olup olmadığının belirlenmesi için patoloji gerekmektedir. Bu içi sıvı dolu olan fibrokistler  7 veya 8 cm kadar ulaşabilmektedir.

Ayrıca Memede saymış olduğumuz tüm bu değişiklikler, Fibrokist olarak tanımlanır. Fibrokist, regl dönemi ile benzeyen ve tekrarlayan bir süreç göstermektedir.

Hemen hemen her 4 kadından birinde görülmekte olan fibrokistler, 40 ve 50li yaşlarda olan kadınlarda en çok görülen kist türüdür, Fibrokistler 80 yaşındaki kadınlarda bile görülebilir.

Genç yaştaki hastalarda görülen fibrokistler tanı konulduktan sonra kitle genel anestezi altında cerrahi yöntemle alınır.

Bu yöntemde memede yara izi kalır, Yara izi kalmaması için meme kliniklerinde kullanılmakta da olan ve giderek yaygınlaşan vakum destekli biyopsi denilen bir teknik kullanılmaktadır.

Kullanılan bu teknikte lokal anestezi ile dondurulup kitlenin vakumla alınmasına olanak sağlamaktadır. Bu yöntemle memede yara izi kalmaz. Bir çok hasta bu yüzden bu yöntemi tercih etmektedir.

Fibrokist Kansere Nasıl Dönüşür?

Fibrokist kansere dönüşürmü; Memede fibrokistik değişimler sanılanın aksine meme kanseri gelişmesinde bir risk oluşturmaz. Kanser bulguları ile karıştırılabilir ve tanı konması güçleşebilir.

Bu nedenle patolojik incelemeye gereksinim duyulur, memedeki fibrokistten alınacak parça hastada yoğun bir strese neden olabilir. Klasik fibrokistik değişimlerde teh bulunmaz. Memede kanser riskini artıran diğer etmen de fibrokistlerin çoğalmasıdır.

Kişinin kendi üzerinde belirti hissetmesi ya da doktor kontrolü ile, göğüste kist olup olmadığının tespiti tıbbi görüntüleme cihazları ile yapılabilir. Fibrokistik meme kistlerinde, Hekim tavsiyesine göre 6 ay ara ile ultrasonografi uygulanabilir.

Bunu takiben 40lılı yaşlarda momografi de hasta kontrolüne eklenebilir. Kişinin ailesinde fibrokistin bulunması, kendisinde de olma durumunu büyük ölçüde etkilemektedir. MRI, manyetik rezonans cihazı sayesinde bunun tespiti yapılabilmektedir.

Tedavisi

Hastanın vücudundaki dokunun kanser olduğunun saptanmasının hemen ardından tedaviye başlanması gerekmektedir. Tedavi süreci hastanın niteliğine bağlı olarak uzun sürebilmektedir. Kanserin hangi evrede olduğu ve göğsün kurtarılıp kurtarılamayacağı bu noktada oldukça önemlidir.

İlaç tedavisi ve cerrahi operasyon hastanın kanserden kurtulmasının sağlanması için uygulanmaktadır. Cerrahi operasyon sırasında kemoterapi uygulaması da alınabilmektedir.

Meme dokusunun kesilerek hastalıklı hücrelerin çıkartılması, işlemin amaçları arasında yer almaktadır. Uzman bir doktor yardımı ile kısa süre içerisinde operasyon sonlanabilmektedir.

Bu noktada başarılı bir hekim ile çalışmak, kansere tekrar yakalanmamak adına düzenli olarak kontrole gitmek şarttır. 

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://kistim.com/memedeki-kistler-kansere-donusur-mu.html

Fibrokistik Meme Hastalığı Neden Olur? (Meme Kistleri) – Sağlık Ocağım .NET

Fibrokistik Meme, Kansere Dönüşür Mü?

Fibrokistik meme hastalığı kadınlarda 30-50 yaşları arasında en sık görülen iyi huylu meme hastalığıdır. Kadınların büyük bir kısmında puberteden (ergenlik dönemine geldikten) sonra gelişen parankimal bir değişikliktir.

Nedeni konusunda tartışmaların açıklığa kavuşmamış olması ile beraber, en bilindik neden hormonal etkenlerin olduğu ve süt verme hormonu olanprolaktin hormonununyükselmesine neden olan durumlarda memelerde benzer fibrokistik değişiklikler görülebilir.

Fibrokistik meme hastalığı nedenleri

Memesüt bezleri bulunan ve süt üreten bezlerden, bezleri destekleyen destek dokusundan oluşur. Süt bezlerinde, rahimde olduğu gibi adet döneminin başlamasından itibaren östrojen ve progesteron gibi hormonların etkisi ile hamilelik için hazırlık sürecine girilir ve süt üreten hücrelerde gelişme ve artış meydana gelir.

Adet kanamasısonrasına doğru memelerdeki hassasiyetin sebebi bu gelişmedir. Ergenlikten menopoza kadar her adet döneminde meme kanalları içine sıvı ve hücresel atıklar dolar.

Fibrokistik meme hastalığı genelde iki memeyi de ilgilendiren bir durumdur. Tek bir memede başlasa bile daha sonraki dönemlerde diğer memede de aynı şekilde başlar ve iki memenin de hastalığı olur.

Fibrokistik meme hastalığında ele gelen kitle olması nedeni ile meme kanseri ile karışabilir.

Fibrokistik meme hastalığı belirtileri

Fibrokistik meme hastalığının klinik spektrumu oldukça geniştir. Asemptomatik (her hangi bir belirti) göstermeyebilir ve hasta memede ağrı, hassasiyet, yanma, kaşıntı, meme başında akıntı, omuzlara ve kollara doğru yayılan ağrı, batma ve değişik boyutlarda memede ele gelen kitle şikayeti ile doktora baş vurabilirler.

Kadınların yarısı yaşamlarının bir döneminde bu rahatsızlıktan doktora başvurabilir. Şikayetler bazı kadınlarda çok hafif seyredebilirken, adet öncesi oluşan ağrılar gibi olabilir. Bazı kadınlarda ise ağrıların şiddeti oldukça fazla olup adet döneminden sonra bile devam edebilir.

Fibrokistik meme hastalığı görülme yaşları

Fibrokistik meme hastalıkları tipik olarak üreme çağındaki kadınlarda genellikle orta ve ileri yaş grubunda rastlanır. Hatta bazen 20 yaşlarında da görülebilir. Fibrokistler aile bireylerinde birden fazla kişide görülebilirler. Belirtiler ve fiziki inceleme bulguları doğum sayısı arttıkça azalma gösterebilir.

Fibrokistik meme hastalığı meme displazisi, kronik kistik mastit, diffüz kistik mastopati, veya iyi huylu meme hastalığı olarak ta adlandırılır.

Habis (kötü huylu) olmadığı gibi tek başına kansere dönüşmezler. Ancak birlikte memedeki dokularda atipik hiperplazi var ise meme kanserine dönüşme riski olabilir.

Atipik hiperplazi tanısı muayene ve mamografide şüphelenilen bir alandan biyopsi yapılması ile konulur.

Fibrokistik meme hastalığı teşhisi

Fibrokistik meme hastalığının tanısında, doktor tarafından yapılan muayene gözle ve elle yapacağı incelemede meme dokusunda, koltuk altında ve boyun alt kısımlarında normal dışı bir kitlenin varlığını kontrol edebilir.

Gerekir ise hastanın yaşı uygun olduğunda mamografi ve ultrasonografi gibi yardımcı tetkikler sonucu yapılacak meme biyopsisi ile tanısı konulabilir.

Biyopsi sonucu mikroskop altında yapılan patolojik incelemede fibrokistik değişikliklerin saptanması kesin tanıyı koymada yardımcı olabilir.

Fibrokistik meme hastalığı tedavisi

Fibrokistik meme hastalağı tedavisi

Fibrokistik meme hastalığının tedavisinde, hastalığın tanısı konulduktan sonra hastada her hangi bir şikayet söz konusu değil ise takip edilerek, tedavi edilmeden beklenebilir. Fakat, ağrı ve başka şikayetler var ise tedavi edilmesi gerekmektedir.

Tedavi, iğne aspirasyonu, ince bir iğne yardımı ile kistin içerisine girilerek içindeki sıvı çekilir ve zaten sıvı boşaldığında ağrı kesilir.

Sıvının boşaltılmasına rağmen tekrarlayan kistler cerrahi işlem ile çıkarılır.

Eğer kistler hormonsal nedenlerden dolayı tekrarlıyor ise hasta hormonal yönden değerlendirilmek üzere jinekoloji uzmanına yönlendirilir ve hormonal dengesizlik var ise bunun tedavisi yapılır.

Yaşam şeklinde değişiklikler yaparak ta fibrokistik meme hastalığı şikayetlerini azaltmak, göğüsleri iyi destekleyen sütyenler giymek ve saten değil pamuklu sütyenler giymek, göğüslerin çok hassas olduğu adet, hamilelik, loğusa dönemlerinde sporcular için üretilen sütyenleri tercih etmek, kafein tüketimini azaltmak, tuz alımını azaltmak, sebze, meyve ve tahıl grubundan zengin beslenip, yağlı besinlerden kaçınmak gibi önlemler ile fibrokistik meme hastalığını ve ağrıları azaltmak için yardımcı olabilir.

Meme hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/fibrokistik-meme-hastalg-nedenleri/

Fibrokistik Meme Nedir?

Fibrokistik Meme, Kansere Dönüşür Mü?

Fibrokistik meme bayanların % 70’inde görülen bir meme yapısı olup bir hastalık olarak adlandırılmaz. Yani memede içi sıvı dolu fibrokistler ( kistler ) veya içi katı doku dolu fibroadenomlar görülür.

Bu kitleler kansere dönmeyen kitleler olup meme kanseri taramalarında kafa karıştırabilirler. Zira meme içerisindeki bütün kitlelerin fibrokist veya fibroadenom olduğundan emin olunması gerekir.

Asıl aradığımız ise ara bölgelerde sıfırdan üremiş bir kanser kitlesidir.

Hangi yaş grubunda sıklıkla görülür?

Ergenlikten ileri yaşa dek her yaşta tanı konabilir. Meme daha ilk oluştuğunda ya fibrokistiktir veya değildir. Herhangi bir şikâyet yapmadığı sürece fark edilmeyebilir ve uzun süre sonra tanı konabilir.

Genellikle üreme çağında aktif olup ağrı sızı gerginlik ele gelen kitle şeklinde fark edilir. Meme büyüklüğüne göre sayıları onlu değerlerden yüzlü değerlere kadar çok sayıda olabilir. Ancak meme ultrasonlarınızda sadece en büyükleri seçilerek yazılır. Hepsinin yazılması gerekli değildir.

Çünkü önemli olan sayı, boyut ve yerleşimleri değil; ne olduğundan kesin emin olunmasıdır.

Tehli midir?

Fibrokistik kitleler tehli değildirler. En fazla ağrı, sızı, yanma, batma, uyuşma gibi ilaçla tedavi edilebilen şikayetlere neden olurlar.Bu şikayetler sadece memede değil, tek taraflı çift taraflı meme, koltuk altı, omuz, kol, hatta sırt ve enseye bile yayılım gösterebilir.

Belirtileri Nelerdir? Memede ele gelen şişlikler, meme ağrısı, göğüs kafesi ağrısı, koltuk altı ağrısı ve veya şişlikler, meme – koltuk altı ve veya kolda uyuşma, gerginlik hissi, batma hissi, elektrik çarpması hissi, göğüse bası hissi gibi, nadiren de omuz sırt ense ağrıları şeklinde bulgu verebilir. Bazen meme başından akıntılar da görülebilir.

Rutin takip gerektirir mi?

Elbette rutin takip gerekir.

Zira fibrokistik meme yapısı olan bayanda elle muayenede elimize sürekli boyutları ve sayıları kısa sürede değişebilen kitleler geleceği için örneğin kötü huylu bir kitle de bunların arasında bir konumda sıfırdan gelişirse ayırt edilemez. Her yıl meme USG ve muayene ile kistler kontrol edilir ama özellikle sıfırdan gelişmiş bir kanser kitlesi var mı aranız. Zira elle muayeneye güvenemeyiz.

Fibrokistik memeler kansere yatkın mıdır?

Fibrokistler asla kansere dönmez ancak fibrokistik memesi mevcut hastalar nasılsa kansere dönmez diyerek doktora fazla gitmez. Fibrokistik yapısı olan ve olmayan hastalarda meme kanseri oluşma şansı eşittir.

Ancak hastalar nasılsa fibrokistler kanser olmaz diyerek yıllık muayenelerini geciktirirlerse memede sıfırdan başka bir noktada başlayan kanser kitlesi eline gelse de anlamayacaktır. Kist olduğunu düşünebilir.

Bu nedenle yıllık meme kontrollerini aksatmamalıdır.

Cerrahi müdahale gerektirir mi?

Ancak çok ağrı yapan, sürekli büyüyüp memede şekil değişikliği yapan ve hastayı huzursuz eden fibroadenomlarda ameliyat düşünülebilir. Ancak yine de farz değildir.

Fibrokistler ise çok büyürse ameliyata gerek yoktur, kan alır gibi bir defada ağrısız içinde birikmiş sıvı iğneyle boşaltılabilir.  Farz olan en azından bir kez biyopsi yaptırıp kenara konmalıdır.

Sonrasında hasta ister ise alınır istemez ise alınmadan takip edilir.

İlaçla tedavi edilir mi?

Hiçbir ilaç fibrokistleri yok edemez. Sadece ağrı, sızı, yanma, yayılan ağrılar olursa şikâyetleri ortadan kaldırmaya yönelik bitki ilaçları kullanılır. % 80 hastada tedaviye yanıt alınır.

Kimler Risk grubundadır?

Fibrokistik meme yapısı bir risk faktörü değildir. Dolayısı ile bu yapıya sahip toplumun % 70 ‘lik kısmında olan bayanların meraklanmasına, üzülmesine gerek yoktur. Neden bu yapının oluştuğuna dair bir kanıt yoktur. Ancak ailesel yatkınlık olduğu istatistikî olarak gösterilmiştir.

Yani annemizde var ise bizde de olma ihtimali çok yüksektir. Bu meme yapısı meme kanseri riskimizi arttırmaz, sadece meme kanseri takiplerinde meme filmlerinizi yorumlayan radyoloji hekimlerinin özen ve dikkat gerektiren bir uzun bir değerlendirme yapmasına vesile olur.

Zira meme içerisinde gördükleri pek çok yuvarlak kitlenin ne oldukları konusunda kesin emin olmaları gerekmektedir. Her defasında kavun tarlasında,  karpuz aramak işi yapılmaktadır. Asıl önemli olan fibrokistik kitleleriniz değil, bunların arasında sıfırdan başlamış bir kanser kitlesini gözden kaçırmamaktır.

Fibrokistik memenin yıllık takiplerinde kilit nokta radyoloji uzmanınızın değerli yorumlarıdır.

Источник: https://hisarhospital.com/fibrokistik-meme-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.