Fibromiyalji İle Başa Çıkmanın Yolları

Baş Belası Fibromiyalji: Belirtileri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Fibromiyalji İle Başa Çıkmanın Yolları

Fibromiyalji birçok kişinin kabusu. Ama bu kaderiniz değil. Gelin fibromiyalji belirtilerini ve fibromiyalji tedavi yöntemlerini beraber inceleyelim.

Son zamanlarda sıklığı artmış hayalet bir hastalık ile karşı karşıyayız. Kendisi fibromiyalji ismini alan, yaşam kalitesini ciddi şekilde düşüren ve kronik bir hastalık.

Eğer bu hastalık ile karşılaştıysanız -yada karşılaşan birini tanıdıysanız- ne kadar kötü hissettirdiğini bildiğinize eminim.

Madem fibromiyalji bu kadar büyük bir problem oluşturuyor, size bir hekim gözüyle medikal tedaviyle beraber uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerinden bahsetmeme izin verin.

Bu yazıda fibromiyalji nedir? sorusundan, fibromiyaljinin belirtilerine, fibromiyalji sebeplerinden, fibromiyalji tedavi yöntemlerine kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Fibromiyalji çok yeni bir hastalık. O kadar yeni ki 1970’lerin başında romatoid artrit adı verilen farklı bir hastalıktan ayrıldı. 1990’lı yılların başında ise tanı ve sınıflaması yapılabildi.

Hastalık genel olarak kadınlarda ve orta yaş popülasyonda (40-50 yaş) görülüyor. Ülkemizde fibromiyaljinin ortalama görülme sıklığı %1-5 arasında (1).

Genel olarak fibromiyaljideki ana belirti ise ağrı. Bu ağrı belirli bir sebebe bağlı olmaksızın, uzun süre devam eden ve ataklar halinde (başlayıp, geçen ve sonra tekrar başlayan) tarzda ortaya çıkıyor.

Ayrıca fibromiyaljinin tanısı da oldukça zor. Çünkü çoğu zaman tek semptom ağrı ve ağrının kaynağına fibromiyalji demek için birçok hastalığı dışlamak gerekiyor.

Tabi tanı konulduktan sonra hastaları büyük bir problem daha bekliyor. O da tedavi. Çünkü fibromiyalji için belirlenen ve kesin etki gösteren bir tedavi yöntemi yok.

Verileri toplayınca karşımıza şöyle bir tanım çıkıyor.

Fibromiyalji, belirli bölgelerde çıkan ağrı ve hassasiyet ile karakterize olan, bazen yorgunluk ve farklı semptomların eşlik ettiği kronik bir hastalıktır.

Ama moralinizi bozmanızı istemiyorum. Çünkü bu yazı sizin için hazırlandı ve tedavinize büyük bir fark katacak. Hadi devam edelim.

Fibromiyalji ile ilgili belirtiler genel olarak belli belirsiz ortaya çıkıyor. Bu sebeple iyi inceleyip dikkatli olmakta fayda var.

Öncelikle basit ve ek olarak ortaya çıkan bulguları değerlendirmek yerine ana belirti olan ağrı ile ilgili konuşmak istiyorum.

Fibromiyalji ağrısının özellikleri:

 • Belirli noktalarda yoğunlaşmıştır.
 • Dokunma ile hassasiyet vardır.
 • Ağrı ataklar halinde gelir ve bazen geçebilir.

Ağrı ile ilgili faydalı olabilecek bir beden tablosunu aşağıda paylaşıyorum.

Fibromiyalji ağrısının genel olarak yoğunlaştığı noktaları yukarıda belirttim. Hastalar genellikle bu noktalarda ağrı olduğunu tariflerler.

Fibromiyalji belirtileri sadece ağrı ile sınırlı değil. Fibromiyalji hastalarında daha sık görülen diğer problemler,

 • Halsizlik,
 • Uyku problemleri (uykuya dalamama, uyurken dinlememe),
 • Baş ağrısı,
 • Depresyon, anksiyete ve dikkat dağınıklığı,

olarak sıralabilir (2).

Gelelim belirtilerin tanı sürecinde kullanılmasına. Tanı için belirli kriterlerimiz var. Bu kriterlerin tamamı ağrı odaklı.

Bir hastaya fibromiyalji tanısı koymak için,

 • Hastanın ağrısını şiddet olarak 10 üzerinden 7 ve üzeri bir puanla derecelendirmesi,
 • Hastanın ağrısının en az 3 aydır benzer şiddette devam etmesi,
 • Hastanın ağrısının başka bir sebep ile bağdaştırılamaması,

gerekmektedir (3). Bu kriterler Amerikan romatoloji birliği tarafından belirlenmesine rağmen, tam olarak bir fikir birliği maalesef yok.

Klinikte basit tanı için bahsettiğim tanı yöntemi oldukça etkili ve doğru sonuç vermekte.

Özellikle fibromiyalji tanısı almış bireylerde, hastalığın tekrardan doğrulanması için sık kullandığım bir yol bu.

Fibromiyalji nedenleri

Fibromiyalji için sebep sonuç ilişkisi kurmak zor. Ama fibromiyalji sıklığını arttıran bazı durumların olduğunu biliyoruz. Sıralamama izin verin,

 • Genetik en önemli etken. Çünkü bazı bireylerde genetik özelliklere bağlı olarak fibromiyalji gelişme riski çok daha fazla.
 • Stres bir diğer neden. Fiziksel stres (kaza, darp edilme) veya mental (baskı, emosyonel şiddet) fibromiyalji oluşma riskini arttırabilir. Ne yazık ki mekanizma hakkında net bir bilgimiz yok.
 • Enfeksiyon, kişinin ileride yaşayabileceği fibromiyalji riskini arttırabilir. Genel olarak tahminimiz enfeksiyonların altta yatan fibromiyaljinin ortaya çıkmasını kolaylaştırdığı yönünde.
 • Kadın cinsiyet özellikle önemli. Çünkü fibromiyalji vakalarının %80’i kadınlarda görülüyor.
 • Farklı bir romatolojik hastalık olması fibromiyalji riskini de arttırıyor. Özellikle romatoid artrit ve lupus.

Tabi ki fibromiyalji nedenleri ve risk faktörleri sıraladıklarım ile sınırlı değil. Çünkü hala mekanizma büyük bir soru işareti ve süreci tam olarak bilmiyoruz.

Fibromiyalji tedavisi

Fibromiyalji ile ilgili medikal tedaviye değinmeyeceğim. Çünkü bu tedavi kişiye özel oluşturulmuş ve ihtiyaçlar dahilinde sürekli değiştirilen bir yapıya sahip.

Benim odaklanmak istediğim nokta ise tedavinin sürekli ve değişmez parçasını oluşturacak olan diyet ve spor parçaları. Çünkü her hastalıkta olduğu gibi doğru beslenme ve egzersiz uygulamak fibromiyaljide de tedaviye oldukça büyük fayda sağlıyor (4).

Fibromiyalji tedavi yöntemlerine diyetle başlamak istiyorum.

Fibromiyalji için diyet tedavisi

Öncelikle size bir diyet tablosu oluşturacağım. Ardından tüketmemeniz gereken besinlere değineceğim.

Fibromiyalji hastalarında diyet ile ilgili çok fazla seçenek var ama benim tercihim,

 • Glutensiz,
 • Çiğ sebzelerin yoğun olduğu,
 • Yoğun antioksidan alımının yapıldığı,
 • Probiyotik ve prebiyotik açısından zengin,

bir beslenme olacak.

Glutensiz beslenmeyi tercih etmemizin sebebi; birçok romatolojik hastalıkta olduğu gibi fibromiyalji hastalarında da gluten hassasiyetinin olması ile alakalı. Ayrıca gluten hassasiyeti olan bireylerde, gluten tüketiminin inflamasyonu arttırmasını engellemek fibromiyaljide çok değerli bir husus.

Yapılan araştırmalar glutensiz beslenen fibromiyalji hastalarının bulgularında iyileşme olabileceğini gösteriyor (5). Aynı şekilde klinikte takip ettiğim birçok hasta da glutensiz beslenmeden fayda sağlıyorlar.

Çiğ sebzelerden zengin bir beslenmeyi ise fibromiyalji belirtilerinden en önemlisi olan ağrıyı rahatlatmak için kullanıyoruz. Çünkü çiğ sebzeler vitamin, mineral ve antioksidan kaynaklarından zengin olmakla beraber, bu besin öğeleri hücre düzeyindeki enerji üretim ve diğer metabolik olayların doğru devam etmesine yardım eder.

Yapılan araştırmalar çiğ sebzelerden zengin beslenmenin ağrı ve rahatsızlık hissi bulgularını azalttığını göstermekte (6).

Tükettiğiniz tüm besinlerin doğal kaynaklı olmasına, tarım ilacı ve diğer zararlı içerikler ile temas etmemiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Birçok kişi önerdiğim beslenme tipini uygulamasına rağmen fayda sağlayamadığını söyleyerek bana dönüyor ve görüyorum ki tüketilen besinlerin neredeyse tamamı ciddi şekilde tarım ilacı maruziyetine sahip.

Bu besinleri doğal üretilmiş muadilleri ile değiştirdiğimizde ise sonuç harika oluyor ve birçok hasta rahatlıyor.

Probiyotik ve prebiyotik açısından zengin beslenme de fibromiyalji açısından oldukça önemli. Çünkü birçok romatolojik hastalık bozuk bağırsak florasıyla ilgilidir ve florayı düzeltmek hastalığın gidiş hattına olumlu etki eder.

Fibromiyaljide de aynı şey geçerli. Dolayısıyla doğal kefir gibi probiyotik besinler tüketilmeli, eğer bu tip besinler alınamıyorsa dışarıdan probiyotik takviyesi kullanılmalıdır.

Yapılan araştırmalar fibromiyalji hastalarında obezite sıklığının, toplum ortalamasından fazla olduğunu gösteriyor (7). Ayrıca yine araştırmalar gösteriyor ki normal kilolu bireyler, aşırı kilolu bireylere göre daha başarılı şekilde tedavi edilebiliyor (8).

Dolayısıyla beslenmenizi düzenlerken hem bahsettiğim besin öğelerini tüketmeli hem de kilo vermeye odaklanmalısınız.

Ayrıca bahsettiğim besin öğeleri ile beraber,

takviyesi fibromiyalji semptomlarını rahatlatmak için faydalı olabilir.

5-HTP takviyesi aynı antidepresanlar gibi beyindeki seratonin düzeyini arttırır.

Antidepresan kullanıyorsanız -ki fibromiyalji hastalarında düşük doz antidepresan kullanımı sık önerilir- kesinlikle 5-HTP kullanmamalısınız.

Dolayısıyla kullanacağınız tüm supplementler için hekiminize danışmanız çok önemli.

Kabataslak bir beslenme planı oluşturduğumuzu düşünüyorum.

Peki tüketmemeniz gereken besinleri biliyor musunuz? Çünkü bazı besinler fibromiyalji belirtilerini -özellikle ağrıyı- ciddi şekilde kötüleştirebiliyor.

Monosodyum glutamat birçok işlenmiş besine lezzet katması için eklenen bir kimyasal. Deneyimlerimiz gösteriyor ki monosodyum glutamat tuzlarının diyette aşırı düzeyde bulunması fibromiyalji belirtilerini kötüleştiriyor. Bu sebeple paketli gıdaları dikkatli incelemeli ve monosodyum glutamat olan besinleri tüketmemelisiniz.

Şeker tüketimi inflamasyon artışı ile direkt olarak bağlantılıdır. Dolayısıyla romatolojik bir hastalık olan fibromiyaljinin tetiklenmesinde şeker rol alıyor olabilir. Diyetinizden şeker ürünlerini çıkartmalı ve düşük karbonhidratlı beslenmelisiniz.

Süt ürünleri laktoz intoleransı olan erişkin bireyler için rahatsız edici olabilir. Ayrıca fibromiyalji hastalarında süt ürünlerinin şikayetleri kötüleştirebileceğini biliyoruz. Bu sebeple süt ürünlerini kısıtlamak fibromiyalji hastalarında faydalı olabilir.

Kafein ve teofilin tüketimi uykuya zarar verir. Fibromiyalji hastalarındaki uyku problemleri düşünüldüğünde bireylerin özellikle gece saatlerinde kahve ve çay tüketimini sınırlaması uyku kalitesini arttırıp, fibromiyalji bulgularını azaltabilir.

Fibromiyalji için spor tedavisi

Ağrı yaşayan hastaların neler hissettiklerini biliyorum. Klinikte gördüğüm ağrı çeken -neredeyse- tüm hastalar ciddi şekilde bıkkın hissediyorlar ve fiziksel aktiviteden kaçınıyorlar.

Fibromiyaljide de durum benzer. Ama bu bir kısır döngü ve döngüyü kırdığınız anda daha iyi hissedeceğinize eminim. Çünkü fiziksel aktiviteyi arttırmak uzun vadede fibromiyalji hastalarında ciddi iyileşmeler oluşturabiliyor.

Fiziksel aktivite fibromiyalji hastalarında,

 • Anksiyete ve depresyon riskinin azalmasına,
 • Hücrelerin antioksidan kapasitesinin artmasına,
 • Kasların esnemesine ve gevşemesine,

yardım eder. Dolayısıyla egzersiz, fibromiyalji hastlarında bir gerekliliktir.

Birçok fibromiyalji hastası egzersiz sonrası fazla hamlık hissettiğini belirtiyor. Bu doğru çünkü fibromiyalji hastalığının şüpheli mekanizmalarından biri de hücre içi toparlanma ve enerji üretme mekanizmasının bozulması ile alakalı.

Ama bu sürekli yaşanacak bir durum değil ve doğru egzersiz ile mevcut kas hamlığı azaltılabilir.

Fibromiyalji hastaları egzersiz yaparken,

 • Yavaş başlamaya dikkat etmeli. Çünkü biraz önce değindiğim gibi aşırı yüklenme aşırı kas hamlığı yapabilir.
 • Esneme ve ısınma hareketlerine dikkat etmeli. Çünkü esneme fibromiyalji hastaları için gerçekten olumlu sonuçlar doğuruyor ve bu önemli kaynağı alelade şekilde kullanmamalısınız. Özellikle yoga ve pilates bu konuda çok etkili ve fibromiyalji hastalarına tavsiye ettiğim cinsten egzersiz yapısına sahip.
 • Aerobik egzersizler hem kas içi oksijen kullanım kapasitesini arttırması hem de hücre içi metabolik olayları düzenlemesi açısından fibromiyalji hastalarına tavsiye ettiğim bir diğer egzersiz tipi. Özellikle açık hava yürüyüşleri ciddi fayda sağlıyor.

dikkat etmeli. Sonuç olarak fibromiyalji hastalarına haftada en az üç gün, günde en az 20 dakika aerobik egzersiz ve yine en az 20 dakika esneme egzersizlerini öneriyorum.

Fibromiyalji belirtileri ve tedavisi: Özet

Fibromiyalji tıp literatürüne yeni yeni yerleşen bir hastalık. Ağrı odaklı birçok farklı belirti ile ortaya çıkıyor, tanı ve tedavisi ne yazık ki zor.

Bu nedenle bedeninizi iyi tanımanız, sürekli devam eden ağrılarda hekiminize danışmanız oldukça önemli. Tabi ki fibromiyalji tanısı alan takipçilerimin moral bozmaması gerekiyor.

Ayrıca fibromiyalji tedavisi için bahsettiğim doğal yöntemleri iyi değerlendirmeli ve yaşam kalitenizi arttırmalısınız. Çünkü aldığınız ilaçlar size tedaviye ulaşmanız için bir basamak oluşturur. Bu basamağı ise sadece doğru yaşama, beslenme ve egzersiz alışkanlığı ile çıkmanız mümkün.

Artık fibromiyalji nedir?, fibromiyalji belirtileri neler?, fibromiyalji nasıl tedavi edilir? gibi soruların cevaplarını biliyorsunuz.

Hastalıkla savaşırken aklınıza takılan soruları bana yorumlar aracılığı ile iletebilirsiniz. Konu ile ilgili muayene olmak için randevu sayfasına gidebilirsiniz.

Son olarak, pes etmeyin. Çünkü fibromiyalji sizden güçlü değil!

Источник: https://www.fitekran.com/fibromiyalji-belirtileri-tedavisi/

Fibromiyalji: Yalnızlığın Üstesinden Gelmek

Fibromiyalji İle Başa Çıkmanın Yolları

Fibromiyaljinin fiziksel acısının ötesinde, acımasız bir durumla başa çıkmaya çalışmaktan gelebilecek duygusal acıdır. İster arkadaşlarınızdan, ister aile üyelerinden, veya fibromiyalji ağrıları, yorgunluk ve diğer fibromiyalji semptomları ile çalışmanın pratikliklerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakılmaksızın, sizin belirlediğinizi hissetmeniz kolay.

“Fibro sizi çok yalnız ve yalıtılmış hissettiriyor. Yapmak istediğiniz şeyleri yapmak çok zor olduğu için, ”diyor, Manchester, İngiltere'deki fibromiyalji hastalarından Joanne Nelson. “Hiçbir zaman plan yapamazsın, çünkü günden güne nasıl hissedeceğini asla bilemezsin.”

Tanısı konmadan önce, Nelson koşucu ve açık havada aktif bir yaşam sürdü. “Çocuklarımla bile, sadece bir çadır toplardım ve hafta sonu için ayrılıyorduk” diye hatırlıyor. Ancak, yine de, rahat kıyafetler giymeyi çok zor bulabilir, evden çok daha az ayrılabilir.

Neden Fibromiyalji Ayrılıyor Olabilir

Fibromiyaljiyle yaşamanın saçmalığın üzerinde yaşamanıza neden olabileceğinin anlaşılabilir nedenleri vardır. :

 • Görünmezlik Fibromiyalji sizin için son derece acı verici bir deneyimdir, ancak çevrenizdeki insanlar için kırık bir kemik veya şekil bozukluğunun neden olduğu ağrı net değildir. “Fibromiyaljinin görünmez olması için bu eğilim, yalnızlık ve yalnızlık hissine yol açan şeydir,” diyor fibromiyalji uzmanı Ravi Prasad, Redwood City'deki Stanford Üniversitesi Tıp Merkezi'nde ağrı yönetimi bölümünün klinik yardımcı doçent ve yardımcı şefi PhD [
 • ] Travma Fibromiyaljinin nedeni tam olarak anlaşılmamış olsa da, fibromiyalji semptomları bazen travmatik bir olay tarafından tetiklenir. “Vücudumuz dinlenmek ve rahatlamak,“ dövüşmek ya da uçmak ”için yaşamak anlamına geliyordu,” diyor Milford, Connington'da bir pratiği olan LCSW, fibromiyalji terapisti Sloan Gorman… Ancak fibromiyalji kalıcı bir kavga gibidir. -flight ayarı – her zaman yanan bir binaya koşan itfaiyeci gibi – ve tüm sisteminiz travma yanıtına ayarlandığında, ilişkilere yatırım yapmak zordur.
 • Kendini değiştirmiş hissi. Hem travma hem de kronik ağrı Kendinle olan ilişkiyi değiştirebilirsin. “Sahip olduğun en önemli ilişki seninle,” diyor Gorman. Bu ilişki bozulursa, diğer tüm ilişkilerde dalgalanma etkisi görürsünüz.
 • Diğer insanların tepkileri. Fibromiyalji ile yaşamak çoğu zaman diğer insanlara – arkadaşlara, aileye, hatta doktorlara – alışık olmanız anlamına gelir. Durum “hepsi kafanızda” dır ve “çığlık atmanız” gerekir. Ama ne hissettiğinizi bilirsiniz, yanlış anlaşılır ve yargılanırsınız, mutlu ilişkiler için elverişli değildir.
 • Pratik engeller. Ağrılar, halsizlik ve uykusuzluk ve ruh hali değişiklikleri gibi ilgili sorunlar sosyal olaylarda ortaya çıkmayı zorlaştırabilir veya hatta bir telefon görüşmesi için enerjiyi çalıştırabilir. Bu engeller, izolasyon ve depresyona neden olur. “Fibromiyaljisi olan insanlar hayatlarını anlamlandıran ve daha sosyal olarak geri çekilebilen faaliyetlerden uzaklaştıkça, depresyon belirtilerinin yavaş yavaş evrim geçirmesi nadir değildir” diyor Prasad.

Fibromiyalji: Bağlantı Kurma

Eğer fibromiyalji önde ise yalnızlığa ve yalnızlığa, daha iyi, daha bağlantılı bir yaşam tarzına ulaşmak için yapabileceğiniz çok şey var. Yapabileceğin bazı adımlar:

 • Travmayı tedavi et. “Ateşi söndürmek zorundasın,” diyor fibromiyaljisi için tedavi yaklaşımının bir parçası olarak travmaya yönelmek için geliştirilmiş terapötik araçları kullanan Gorman. Hastalar.
 • Fibromiyaljiyi tedavi edin. “Fibromiyalji için tıbbi bir tedavi olmamasına rağmen, bireylerin yaşadığı acıların derecesi düzelebilir” diyor Prasad. Fibromiyaljiyi anlayan ve en son araştırmalara ayak uyduran bir doktorla çalışmak, etkili tedavi yaklaşımlarına – belki de ilaçlara, yaşam tarzı değişikliklerine veya akupunktur gibi alternatif tedavilere – yol açmalıdır.Fibro ile başkalarını ara.
 • Çeşitli ilişkiler istiyorsun ve fibromiyaljisi olanlarla zaman geçiriyorsun, bazı izolasyonunu rahatlatabilirsin. Gorman, özellikle fibromiyalji hastaları için yoga sınıfı gibi, hareket odaklı gruplar aramayı veya başlatmayı önerir. Nelson, ya da sanal destek grupları gibi çevrimiçi bağlantılardan yana olup, neler yaşadığınızı bilen ve deneyimlerini paylaşabileceğiniz başkalarını bulabileceğiniz bir yer edinmiştir. Gereksizlerden kaçının.
 • “Fibromiyalji kesinlikle gerçektir. ”Diyor Gorman. “Olmadığını söyleyen insanlarla meşgul olmayın.” Ailenizi kesip alamazsınız, ancak geçtiğinizi kabul etmeyi reddedenlerle zaman sınırlandırın. Ayrıca, şu anda sahip olduğunuz fibromiyaljiyi tam olarak kabul etmiyorsa destekleyici bir doktora başvurun. Stres ve depresyonu yönetin
 • Fibromiyalji ile yaşamaktan kaynaklanıyorsa veya başka bir nedene sahipse depresyon, birlikte görülen bir durumdur. fibro. Depresyon tedavisi veya stresle başa çıkma becerileri, fibromiyalji tedavi planınızın bir parçası olmalı ve iyileşme sürecinin bir parçası olarak yalnızlığı kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır. Ve bu stratejilerin sonuçlarını görmek için kendinize zaman ayırmayı unutmayın. Prasad, “Başkalarının yorumlarını nasıl yorumladığımıza ve yanıtlayacağımızı seçme gücümüz var, ancak bu becerinin gelişimi zaman ve pratik gerektiriyor” diyor. Duygusal sıkıntınız azaldıkça ve stresli ilişkilerinizi yönetmenin yollarını buldukça, daha az yalıtılmış hissetmeye başlayacaksınız.

Prasad, sonsuza dek acı çekecek, acı çeken bir durumda sonsuza kadar tutulacağınıza inanmanın stresinin kendiliğinden olabileceğini vurgular. kehanetin yerine getirilmesi.

Öyleyse, bu sizin akıl hastaneseniz, doktorların, hemşirelerin, arkadaşların ve ailenin bir destek sistemi oluşturmaya başlama zamanı.

Bu ağ, fibromiyalji semptomlarınızla daha iyi başa çıkmanıza ve bunları yönetmenize yardımcı olacaktır, böylece hak ettiğiniz hayata geri dönebilirsiniz.

Источник: https://tr.healthliveit.com/fibromyalgia-overcoming-loneliness-13941

Fibromiyalji Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Her Şey!

Fibromiyalji İle Başa Çıkmanın Yolları

Fibromiyalji, geceleri yeterince uyumanıza rağmen sabah kalktığınızda kendinizi hiç uyumamış gibi hissettiren yumuşak doku romatizmasıdır.

Genellikle yaşam tarzının değiştirilmesi ile tedavi edilebilen Fibromiyalji, stres devreye girdiği an yeniden tekrarlayabiliyor.

Kronik ağrı ve yorgunluk sendromu olarak da bilinen “Fibromiyalji sendromu” hakkında Memorial Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü uzmanları bilgi verdi.

Fibromiyalji Nedir? (Fibromiyalji Sendromu, Fibromiyalji Noktaları)

Fibromiyalji sendromu, uyku bozukluğu, kaslarda yaygın ağrı ve hassasiyet, aşırı yorgunluk, halsizlik ve sabah tutukluğu ile kendini belli eden kronik yumuşak doku romatizmal ağrı sendromudur. Özellikle vücudun belli noktalarından aşırı hassasiyet ile kendini belli eder.

Toplumun yüzde 3’ünde görülen fibromiyalji sendromu hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Romatizmal hastalıklar içerisinde en sık karşılaşılan ikinci hastalık olan Fibromiyalji kadınlarda erkeklere göre üç kat daha sık görülmektedir.

Yapılan araştırmalar, ülkemizde yaklaşık 1,3 milyon fibromiyalji hastası olduğunu göstermektedir. Fibromiyalji belirtilerinin farklı hastalıklarla karşılaştırılma olasılığı ise çok yüksektir. Doğru teşhis konulamadığında fibromiyalji şikayetleri azalsa da bir süre sonra yeniden başlama riski çok fazladır.

Fibromiyalji tedavi edilmediğinde yaşam kalitesinde düşüş ve işgücü kaybına neden olur.

Fibromiyalji Belirtileri

Fibromiyalji belirtileri çok keskin olmamakla birlikte en önemli belirtisi vücudun belli yerlerinde görülen hassasiyettir. Bunu yanı sıra fibromiyalji özellikle ağrı ve sabahları zor uyanma ile kendini belli eder. Nefes almada zorlanma ve kulak çınlaması da en büyük fibromiyalji belirtilerindendir.

Fibromiyalji sendromu olan kişilerin özel bir karakteri vardır. Kendilerinden beklentileri çok yüksektir, mükemmeliyetçidir, çok titizdir ve duygu durumları çok çabuk değişir.

Bu kişilerin stresli zamanlarında ağrılarının artma ihtimali çok yüksektir.

Özellikle bel ve boyun ağrıları, kronik yorgunluk sendromu, depresyon, hipotiroidi ve uyku bozuklukları ile karşılaştırılan fibromiyaljinin belirtileri şöyle sıralanabilir;

 • Herhangi bir ağrıyı normalden daha fazla algılamak.
 • Ağrı yapmayan uyarıcıları da ağrı gibi hissetmek.
 • El ve ayaklarda karıncalanma hissi ve uyuşma
 • Çarpıntı
 • Egzersize karşı dirençsizlik
 • Kabızlık, ishal ve gaz şikayetleri
 • Depresyon hali
 • Hafıza problemleri
 • Gün boyunca yorgunluk hissi
 • Dinlenemeden uyanmış olma hissi
 • Uyku kalitesinde azalma
 • Noniseptif uyarılar nedeniyle, ağrının azaltılması ile hissedilen genel hassasiyet
 • Konsantrasyon bozukluğu, yeni şeyler öğrenme zorluğu
 • Kişiye göre değişen ödem hassasiyeti
 • Hastaların % 30-50’si eklem hipermobilitesine sahiptir.
 • Vücudun üst kısmı ile sınırlı olan kızarma eğilimi
 • Vücudun belli noktalarından aşırı hassasiyet de bu hastalığın en belirgin özelliği sayılır.

Fibromiyalji Nedenleri

Fibromiyaljinin nedeni çok iyi bilinmese de yapılan araştırmalar genetik faktörlerin çok önemli olduğunu gösteriyor. Buna bağlı olarak 1. derece yakınlarında fibromiyalji görülen kişilerin bu hastalığa yakalanma riski 8 kat artıyor.

Aynı zamanda çevresel faktörler de fibromiyalji sendromuna neden olan önemli nedenlerden biri.

Özellikle çocukluk çağlarında geçirilen fiziksel ve duygusal travmalar fibromiyalji için büyük risk faktörleri arasında kabul edilir.

Fibromiyalji aynı zamanda psikolojik boyuta sahip bir hastalıktır. Depresyon hastalarında, uyku bozukluğu alanlarda ve anksiyetesi yüksek olan kişilerde fibromiyalji çok daha fazla görülüyor.

Genellikle 25-55 yaş aralığındaki kadınlarda daha sık görülen Fibromiyalji sendromu (yumuşak doku romatizması)erkeklerde ve çocukluk döneminde de görülebilmektedir. Hastalık özellikle eğitim ve ekonomik düzeyi ortalamanın üzerinde olan kişilerde daha sık görülmektedir.

Mükemmeliyetçi ve işkolik kişilik yapısı da fibromiyalji hastalığına yakalanma nedenleri arasında gösterilebilir. Gazetecilik, Mimarlık, Finans Sektörü gibi meslekler ile uğraşanlarda fibromiyalji sıklıkla görülür. Ayrıca işini sevmeyen kişilerde de fibromiyalji görülür.

Mutsuzluk ağrıları artıran bir faktör olduğu için yaptığı işten memnun olmayanlar da en az stresli mesleklerde çalışanlar kadar fibromiyalji olma riskine sahiptir.

Genel olarak bakıldığında Fibromiyalji nedenleri uyku bozukluğu, ağrı algılama bozukluğu, santral sinir sisteminde nörotransmitter denilen maddelerin dengesizliği, sinir sistemi ve hormonal sistem bozukluğu, kas ve kas işlevlerinde bozukluk, sempatik sistemin aşırı çalışması olarak sıralanabilir.

Fibromiyalji İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Fibromiyalji belirtileri fark edilir edilmez teşhis için tam donanımlı bir hastanenin romatoloji uzmanına, tedavi içinse fizik tedavi ünitelerine başvurmak gerekir. Oldukça karmaşık bir hastalık olan fibromiyalji için multidisipliner bir tedavi uygulanır. Psikolog ve fizyoterapist dışında pek çok branştan da destek alınabilir.

Fibromiyalji Teşhisi

Fibromiyalji teşhisi hastanın öyküsü, hastalık belirtileri ve fiziki muayene ile konur. Fibromiyalji teşhisi için üç ay şikayetlerin ve belirtilerin devam etmesi gerekir. Fibromiyalji muayenesinde tender point denilen vücudun 18 hassas noktasından yaklaşık 11’inde bu ağrılı noktaların bulunup bulunmadığı tespit edilir.

Bu referans noktalarında hastanın aşırı hassas olması temek şart kabul edilir. Fibromiyaljinin sadece kan tetkiklerinde ortaya çıkmasını beklememek gerekir. Ancak kan tetkikleri ayırıcı tanı için istenebilir. Sık sık başka hastalıklarla karıştırılan fibromiyaljide, bu karışıklığı önlemek için yapılacak tetkikler büyük önem taşır.

Fibromiyalji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fibromiyaljinin tedavisinde istikrar çok önemlidir. Doğru teşhis konulmaz ise farklı bir hastalığın tedavisine başlanmış olur ve hasta gereksiz bir ilaç yükü altında ek sorunlarla karşılaşabilir.

Bu durum fibromiyaljinin kronikleşmesine de neden olur. Sürekli doktor değiştirmek, tedavisi yarıda kesmek ve farklı tedaviler arayışında olmak da fibromiyalji tedavisini olumsuz etkiler.

  İlaçla tedavi edilebilen fibromiyalji hastalığında özellikle tedaviyi sürdürülebilir kılmak çok önemlidir.

Fibromiyalji hastalarının ilaç tedavisine ek olarak günlük hayatlarında da birtakım değişiklikler yapması gerekmektedir. Stresten arındırılmış, düzenli bir yaşam, dengeli beslenme ve düzenli uyku tedavinin en önemli anahtarlarıdır. Vücut dinlenemediği sürece kişi, günlük yaşamda karşılaştığı en ufak bir olaya bile aşırı tepki verecektir.

Fibromiyalji tedavisinde en önemli prensip hasta-hekim işbirliğidir. Kişiye özel uygulanan tedavi seçenekleri arasında PRP uygulamaları, fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri, egzersiz programmlarından biri ya da hepsi birlikte uygulanabilir.

Özellikle son dönemlerde PRP yöntemi ile fibromiyalji hastalığında asıl sebep olan fibrozitleri (ağrılı kas düğümleri) yok etmek çok daha kolay.

Fibromiyalji tedavisinde kişiye bağlı olarak değişebilecek bazı fizik tedavi seçenekleri şöyledir;

 • Bölgesel Enjeksiyonlar,
 • Ozon Tedavisi,
 • Elektroterapi Uygulamaları (Tens, Ultrason Tedavisi, Enterfrensiyel Akımlar, Biofeedback, Hvgs),
 • Sıcaklık Ajanları,
 • Doku Masajı,
 • Klasik Masaj,
 • Germe Gevşeme Eğitimleri
 • Prp (Trombositten Zengin Plazma),
 • Nöralterapi,
 • Proloterapi,
 • Manipülasyon. 

Fibromiyalji Egzersizleri

Fibromiyalji egzersizleri tedavi sürecinin en önemli kısımlarından biridir.  Yorucu ve stresli bir iş günü sonrasında haftada en az 3 kez spor yapmaya vakit ayırmak gerekir.

Özellikle uzun saatler masa başında çalışmak ve hareketsizlik, kasların gelişimini olumsuz yönde etkiler. Spor sayesinde kişinin hem kasları çalışmakta hem de kendini iyi hissetmektedir.

Sadece ilaçla bu hastalığın tedavisinin mümkün olmadığı unutulmamalıdır.

Fibromiyalji tedavisinde amaç, ağrı ve yorgunluktan şikayet eden, fiziksel ve sosyal yaşamı etkilenmiş kişinin sıkıntılarına yönelik tedavi seçeneklerini hazırlamaktır.

İlaç tedavisinde ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler tercih edilir. Ancak ilaç tedavisine ek olarak hasta eğitimi de önemlidir.

Uzun süreli oturma, ayakta durma, stres, uzun süre yazı yazma, ağırlık kaldırma, kolların gergin pozisyonda çalışmasının şikayetleri artıracağı unutulmamalıdır.

Fibromiyalji için yapılan egzersizler ile kondisyon artışı sağlanır, travmalar ve dışardan gelen zararlı uyaranlar azaltılır ve ağrı döngüsü kırılmış olur. Fibromiyalji hastalarının özellikle aerobik, duruş, germe, pilates, yoga ve yüzme egzersizleri yapmaları çok önemlidir.

Bunun yanı sıra, sıcak tedaviler, elektrik simülasyonları, kaplıca ve masaj gibi fizik tedavi uygulamaları oldukça etkilidir.

Fibromiyalji hastaları her ne kadar egzersiz yapmakta zorlansa da hafif şiddette başlayıp, hafif şekilde devam edildiğinde haya kalitesinde büyük artış gözlenir.

Fibromiyalji İlaçarının Kullanımı

Fibromiyaljide her hasta ayrı ayrı ele alınıp tedavisi yapılmalıdır. İlaç ile tedavi edilen fibromiyalide uzun süre ilaç kullanımı da zararlı olabilir. Fibromiyalji sendromunda antidepresan grubu ilaçlar da kullanılabilmektedir. Bu ilaçlar hem uykuyu düzenlemekte hem de kronik ağrılı durumlara iyi gelmektedir.

Ancak bu ilaçları uzu süre kullanmak kişilerde bağımlılık yaratabilir.  Bu da fibromiyaljinin tedavi edilmemesine neden olmaktadır. Psikiyatrik ilaçların ancak eşlik eden psikolojik bir rahatsızlık durumunda kullanılması tavsiye edilir.

Fibromiyalji ağrıları için kullanılan ağrı kesicilerin kullanımında ise böbrek, mide ve tansiyon problemlerine dikkat edilmelidir.

Fibromiyaljiden korunmak için bunlara dikkat edin!

Fibromiyalji her ne kadar hayatı tehdit eden bir hastalık olmasa da hayat kalitesini son derece etkilediği için titizlikle takip edilmelidir. Tedavisi uzun sürebilen fibromiyalji bulgularında düzelme olana dek hekim kontrolü şarttır. Fibromiyaljiden korunmak için bunlara dikkat etmek gerekir;

 • Düzenli olarak egzersiz yapmak çok önemlidir. Özellikle gevşeme egzersizleri, germe egzersizleri, kardiyovasküler kondüsyon egzersizleri, düşük yoğunlukta yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme, su aerobiği gibi aktiviteler faydalıdır.
 • Fibromiyalji tedavisi için kullanılan ilaçlar, ağrıyı azaltmak, uykuyu düzenlemek ve depresyonu tedavi etmeye yöneliktir. Antidepresanlar, ağrıı kesiciler, uyku düzenleyiciler ve kas gevşetici ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmadır.
 • Uyumadan önce çay, kahve, alkol, kola gibi maddelerden uzak durmak gerekir.
 • Fizik tedavi uygulamalarından sıcak uygulama, derin ısıtıcılar ve elektriksel stimülasyon, masaj ve kaplıca kürleri tavsiye edilir.
 • Sıcak ve kuru hava fibromiyaljiye iyi gelebilir.
Güncellenme Tarihi: 15 Haziran 2017Yayınlanma Tarihi: 15 Haziran 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/fibromiyalji/

Fibromiyalji (Kas Romatizması) Nedir? Belirtileri Nelerdir? Geçer mi?

Fibromiyalji İle Başa Çıkmanın Yolları

Sebebi tam olarak bilinemeyen ve kas romatizması olarak tanımlanan fibromiyalji, iltihapsız bir romatizma türüdür. Uzun süren kas ağrısı halsizlikle birlikte kendini gösterir. Ağrıların seyri değişkenlik gösterebilir, her seferinde farklı şiddette ağrı meydana gelebilir.

Sinir sistemindeki hormonal ve kimyasal düzensizlik sebebiyle ortaya çıkan fibromiyalji hastalığının:

 • Görülme sıklığı %1 ila %5 arasındadır.
 • Hastalığa yakalananların %80 oranında büyük bir çoğunluğu kadınlardır.
 • Özellikle 20-50 yaş arasında ortaya çıkan fibromiyalji hastalığı vücudun belirli noktalarının aşırı derecede hassaslaşmasıyla birlikte kendini belli eder.

Fibromiyalji:

 • Hastanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen; uyku bozukluğu, aşırı yorgunluk ve sabahları uyuşukluk hissine neden olan bir iltihaplı kas romatizması hastalığıdır.
 • Bu hastalığa bağlı olarak vücudun belirli noktalarında aşırı hassasiyet oluşur.
 • Kaslarda şiddeti değişkenlik gösteren ağrılar gözlenir.
 • Söz konusu ağrılar özellikle kasların kemiğe yapıştığı kısımlarda yoğun olarak hissedilir. Bu ağrılar ağrı kesiciyle bile geçmeyecek şiddette olur.

Fibromiyalji ağrılı seyreden bir yumuşak doku romatizmasıdır. Uyku düzeninde bozukluk ve asabiyete neden olur. Bununla birlikte el ve ayaklarda uyuşma da hastalığın yol açtığı diğer rahatsızlıklardandır.

İstatistiklere göre:

 • Ülkemizde 1,3 milyon fibromiyalji hastası bulunmaktadır.
 • Erkeklere kıyasla bu rahatsızlık kadınlarda daha çok görülür.
 • Orta yaşlı veya menopoz sürecinde olan kadınlarda sıklıkla görülürken, fibromiyaljiden şikayet eden genç yaştaki kadınların çoğunluğunun erken menopoza girdiği ispatlanmıştır.
 • Fibromiyaljiden kaynaklanan ağrılar kadınlarda tüm vücuda yayılmış haldeyken erkeklerde ise vücudun sadece belli bir bölgesinde odaklanmış halde kendini gösterir.

Önceki dönemlerde tam olarak tanısı koyulamayan fibromiyalji gelişen teknoloji ve beyin tarama yöntemleri sayesinde keşfedilebilir hale gelmiştir. Önceden fibromiyalji ağrılarının kaynağı belirlenemediğinden sebebin psikolojik etmenlere dayandığı düşünülmekteydi.

Ancak yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda omurilik sıvısındaki taşıyıcı bir kimyasal maddenin normalden 3 kat daha fazla olduğu ve ağrıyı azaltıcı etkisi olan serotonin ile norepinefrinin oldukça düşük seviyede olduğu bilgisi elde edildi.

Fibromiyalji hayat kalitesini düşüren, iş verimliliğini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Fibromiyalji çeşitleri ise bel, boyun, omuz, baş kısmında yoğunlaşan ağrılar olarak sayılabilir.

Fibromiyaljinin Nedenleri Nelerdir?

Fibromiyaljinin nedenleri kesin olarak ortaya konulamamıştır.

Ancak kas romatizması neden olur üzerine yapılan araştırmalar sonucunda:

 • Beyin ile çevre sinirler arasındaki iletimi sağlayan serotonin, prekursor, triptofan gibi kimyasalların eksik olması sonucuna varılmıştır.

Serotonin adlı kimyasal dinlenmeyi, kaliteli bir uyku uyumayı sağlar. Ayrıca ağrının şiddetinin de algılanmasında rol oynar.

Fibromiyalji aynı zamanda psikolojik boyutları da olan bir hastalıktır. Çocukluk döneminde yaşanan fiziksel ve duygusal travmalar fibromiyaljinin risk faktörleri arasında sayılır.

Depresyon, stresli yaşam tarzı, kaygı bozukluğu, uyku problemleri bu hastalığa yakalanma olasılığını artırır. İşkolik, mükemmeliyetçi, içe kapanık kişilik yapısı da bu hastalığın ortaya çıkmasına katkıda bulunan nedenlerdendir. Avukat, mimar, gazeteci ve finans gibi meslek gruplarına mensup olan kişilerde fibromiyaljiye çoğunlukla rastlanır.

Genetik faktörler de fibromiyaljiye yakalanma riskini arttıran unsurlardandır. 1. derece yakınlarından bu hastalığa yakalanan birinin bulunması kişinin de yakalanma riskinin 8 kat artmasına yol açar.

Fibromiyaljinin Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyaljinin en dikkat çekici belirtisi kasların belirli noktalarında ortaya çıkan ağrılar ve hassasiyettir. Bu ağrıları sabahın ilk saatlerinde hissedilen aşırı yorgunluğa bağlı zor uyanma takip eder. Miyalji şikayetleri arasında nefes darlığı ve şiddetli kulak çınlaması da yer alır.

Fibromiyalji hastalarının ortak kişilik özellikleri ise:

 • Mükemmeliyetçi,
 • Yüksek beklentilere sahip,
 • Titiz ve ani duygu değişimleri yaşayan kişiler olmalarıdır.

Bu özelliklere sahip olan kişilerin fibromiyaljiye bağlı vücut ağrıları stresli dönemlerinde daha da artış gösterir. Ağrıları depresyon, kronik yorgunluk ve uyku düzensizliği de takip eder.

Fibromiyaljinin diğer belirtileri ise şu şekildedir:

 • El ve ayaklarda karıncalanma hissi, uyuşukluk
 • Depresyon
 • Kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunları
 • Dikkat dağınıklığı ve hafıza sorunları
 • Herhangi bir ağrıyı olduğundan daha şiddetli olarak algılamak
 • Sabah uykudan uyanınca başlayan ve gün boyu devam eden yorgunluk, isteksizlik
 • Kalp çarpıntısı
 • Kasların sanki burkuluyormuş gibi bir şiddetle ağrıması ve ağrıların vücut geneline yayılması
 • Uyku düzensizliği ve uyku kalitesinin azalması
 • Vücudun üst kısmında kızarıklık görülmesi
 • Egzersiz yapamayacak kadar güçsüz olmak
 • Vücudun ödem tutması
 • Vücudun belirli noktalarının aşırı hassaslaşması
 • Ağrının ense, omuz, göğüs kafesi ve belde yoğunlaşması
 • Ağrılara yanma, karıncalanma ve üşümenin eşlik etmesi
 • Çene ekleminde sıkıntıların baş göstermesi. Çiğneme esnasında ağrı ve çenenin kilitlenmesi
 • Aniden idrara çıkma isteğinin hissedilmesi
 • Adet öncesi gerginlik yaşanması ve adetin şiddetli ağrıyla seyretmesi
 • Şiddetli kaşıntı, deride kuruluk ve hare şeklinde renk değişikliklerinin görülmesi
 • Soğuğa karşı tahammülsüzlük oluşması
 • El ve ayakların normalden daha fazla üşümesi ve soğuğa bağlı olarak ağrının başlaması
 • Hastalarının çoğunda huzursuz bacak sendromunun görülmesi. İstirahat halindeyken bile bacaklarda istemsiz hareketlerin oluşması
 • Hassas bağırsak sendromuna bağlı olarak ishal veya kabızlığın oluşması

Fibromiyalji Nasıl Teşhis Edilir?

Bu hastalığın belirtileri fark edildiğinde zaman kaybetmeden bir romatoloji uzmanına başvurulması gerekir.

Hastalığın teşhisi:

 • Fiziki muayeneyle konur.
 • Fibromiyaljiye özgü bir test veya görüntüleme yöntemi bulunmamaktadır.
 • Fiziki muayenede tender point olarak adlandırılan 18 adet hassas noktaya temas edilir. Fibromiyaljiden söz edilebilmek için bu hassas noktalardan en az 11 adetinde ağrı olması gerekir.
 • Bir kişinin fibromiyaljiye yakalanması için mevcut şikayetlerinin en az 3 ay devam etmiş olması gerekir.
 • Doktor fiziki muayeneye ek olarak hormon seviyelerinin kontrolü için kan tahlili de isteyebilir. Kan tahlilinin sonuçlarına göre hormonlar ve vücuttaki romatizmaya kaynak olabilecek iltihap düzeyi kontrol edilir.

Benzer belirtiler gösterdiği için fibromiyaljisi olan hastaya bazı durumlarda kulunç, boyun veya bel fıtığı, guatr, migren ve karpal tünel sendromu gibi yanlış teşhisler konabilir.

Bu nedenle uzman bir romatoliji doktorunun çok yönlü muayene ve tetkikler yapması oldukça önemlidir. Romatoloji uzmanı tedaviyi fizik tedavi ünitesiyle ortaklaşa yürütür.

Ayrıca gerekli görülen hallerde psikolog yardımına da başvurulabilir.

Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyaljinin kesin bir tedavisi yoktur.

Ancak kas romatizması geçer mi sorusu şu şekilde cevaplanabilir:

 • Ağrı kesici, kas gevşetici ve antidepresan ilaçların kullanımı, fizik tedavi ile egzersizlerin ağrıları hafifletip hastayı rahatlatmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bu hastalığın tedavisinde süreklilik ve hastanın takibi oldukça önemlidir. Sürekli doktor değiştirmek, fizik tedaviyi yarım bırakmak fibromiyaljinin daha da güçlenmesine neden olur.

Kas romatizması tedavi edilmezse ne olur hususuyla alakalı:

 • Kişinin hayat kalitesinin düştüğü, çalışma hayatındaki verimliliğin azaldığı ve ruhsal bunalımlara sürüklendiği kanıtlanmıştır.
 • Buna ek olarak tedavi edilmediğinde derinleşen kas romatizmasının zararları arasında migren, depresyon ve sindirim hastalıklarına yakalanma riski de sayılabilir.

Fibromiyaljinin tedavisinde masaj, fizik tedavi ve rehabilitasyon, ilaç kullanımı ve fibromiyalji egzersizleri eşliğinde bir program uygulanır.

Fibromiyalji egzersizleri:

 • Hastalığın tedavisindeki en önemli kısımdır.
 • Buna göre haftada en az 3 gün spor yapılması önerilir. Günlük kısa süreli yürüyüş, yüzme ve esneme hareketleri de yapılmalıdır.
 • Ayrıca vücuttaki hassas noktalara sıcak kompres uygulamak ve doku masajı yaptırmak da oldukça rahatlatıcıdır.
 • Bu egzersizler sayesinde kişinin kondisyonu artar, ağrı döngüsü kırılır.
 • Pilates, yoga yapmak ve kaplıcalara gitmek ağrıların hafifletilmesinde oldukça etkilidir.

İlaç tedavisi:

 • Fibromiyaljinin tedavisinde ağrı kesiciler ile antidepresan ve kas gevşetici ilaçlar da kullanılır.
 • Antidepresan kullanımıyla kişinin ruhsal yönden rahatlatılıp kaliteli bir uyku uyuması hedeflenir.
 • Kas gevşeticilerle ağrı ve hassasiyetin hafifletilmesi, el ve kollardaki uyuşukluğun dağıtılması amaçlanır.
 • Ancak söz konusu ilaçların uzun süreli kullanımı bağımlılık yaratabileceğinden sakıncalıdır.

Ozon tedavisi: 

 • Fibromiyalji hastalarının tedavisinde en iyi sonucun elde edildiği alternatif yöntem ozon tedavisidir.
 • Ozon tedavisinde adrenalin okside edilir. Bu şekilde hastanın yaşadığı ağrı, uyuşukluk ve depresif ruh hali hafifletilir.
 • Ozon ağrılı kısımlara noktasal olarak enjekte edilir.

Nöral terapi:

 •  Yaşanan fiziksel veya ruhsal travmaya bağlı olarak gelişen fibromiyaljinin tedavi edilmesi için başvurulan bir yöntemdir.
 • Travmanın ruhen yarattığı olumsuz etkileri bertaraf eder. Doğrudan sinir sistemini etkileyerek iyileşmeyi sağlar.

Akupunktur tedavisi:

 • Diğer tedavi yöntemlerinden yarar görmemiş olan fibromiyalji hastaları üzerinde akupunktur tedavisinin uygulanmasıyla birlikte oldukça olumlu sonuçların elde edildiği görülmüştür.
 • Akupunkturun yapılmasıyla birlikte 1 ay içerisinde hastaların ağrıları hafiflemiştir.

Fibromiyaljinin iyileştirilmesi için uygulanan tedavideki temel amaç ağrıların şiddetinden yakınan, sosyal ve çalışma yaşamı olumsuz yönde etkilenmiş olan kişiyi rahatlatıp hayat kalitesini artırmaktır. Fizik tedavi ve ilaç kullanımına ek olarak hastanın günlük yaşamında bazı değişiklikler yapması gerekebilir.

Hastanın özen göstermesi gereken diğer unsurlar ise şu şekildedir:

 • Düzenli olarak egzersiz yapmak
 • Yoga, pilates, yürüyüş, bisiklete binmek ve yüzmek gibi sporlara katılımın bir yaşam tarzı olarak benimsenmesi
 • Uzun süreli oturma, ayakta durma gibi eylemlerden kaçınmak
 • Her sabah düzenli olarak esneme ve gevşeme hareketleri yapmayı alışkanlık haline getirmek
 • Uyku kalitesini olumsuz etkileyen alkol, çay, kahve ve asitli içecekleri tüketmekten kaçınmak
 • Omega 3, C ve D vitamini takviyesi almak
 • Dengeli beslenerek aşırı kilo alımını önlemek
 • Meyve ve sebze yönünden zengin gıdaları içeren bir beslenme programı oluşturarak kaslar için gerekli olan minerallerin alınması
 • Belirli aralıklarla masaj ve kaplıca kürlerine katılmak
 • Ağrı ve hassasiyetin hissedildiği hassas noktalara sıcak su kompresi uygulamak
 • Stresli ortamlardan uzak durmak

Faydalandığımız Kaynaklar:

Kaynak1

Kaynak2

Kaynak3

Источник: https://evdesifa.com/fibromiyalji-ve-belirtileri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть