Fibromiyalji Sendromu

içerik

Fibromiyalji nedir?

Fibromiyalji Sendromu

Tükenmişlik, kronik ağrı veya kronik yorgunluk ile beraber seyreden FİBROMİYALJİ toplumda her 100 kişiden yaklaşık 5’inde görülüyor. Ancak her 100 FİBROMİYALJİ hastasından sadece 2’sine tanı konuluyor.

Fibromiyalji sendromu (FMS), yaygın kas ağrıları ve vücudun birçok bölgesinde aşırı hassasiyetle seyreden kronik bir ağrı sendromudur. Yaygın ağrı, sabah yorgun uyanma, konsantrasyon problemleri, kendini kötü hissetme, çaresizlik gibi duygularla yaşamı birçok romatizmal hastalıktan daha fazla etkilemektedir. Hastaların ana yakınmaları ağrı ve yorgunluktur.

Bu yakınmalara dinlendirici olmayan uyku, bilişsel dalgalanmalar, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik yakınmalar, kollarda bacaklarda karıncalanmalar, uyuşukluk, yanma hissi, migren ve gerilim tipi baş ağrısı, ağrılı adet görme, bağırsak fonksiyonlarında değişim, çarpıntı, idrar yaparken yanma ve huzursuz bacak sendromu gibi birçok farklı yakınmalar da eşlik edebilir.

Fibromiyaljinin yaşı yok

Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği Başkanı Prof. Dr.

Ayşegül Ketenci, fibromiyaljinin, toplumda sıklıkla görülen bir hastalık olduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

 • “Fibromiyalji yaygın ağrıyla karakterize beraberinde konsantrasyon bozukluğu, sabah yorgun kalkma, kendini bir türlü iyi hissedememe, bazen sağım bazen solum ağrıyor şeklinde hastalarımızın ifade ettiği bir hastalık. Eskiden sağım solum ağrıyor diyen, biraz da stresli hanımlara konan bir tanıymış ama biliyoruz ki artık çocukluk çağında da olabiliyor, 60-70-80 yaşında da olabiliyor. Sadece kadınlarda değil, erkeklerde de olabiliyor. Hastalığı kontrol altına alarak yaşam kalitesini daha iyi hale getirmek mümkün. Bunun için çeşitli ilaç tedavilerin yanında egzersizler, gevşeme yöntemleri, fizik tedavi yöntemleri, bazen destek tedavileri ve beslenme yöntemleri hastaların sağlıklarına kavuşmasında katkıda bulunacaktır.”

Egzersiz depresyonu azaltır

Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği İkinci Başkanı Prof. Dr. Dilşad Sindel, egzersizin semptomları rahatlatıcı özelliği olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

 • “Fibromyalji hastalarında kas gücü ve dayanıklılığın da azalma olabiliyor. Egzersizler yetersizliği önlemenin temel yolu. Zira zayıf kaslar ve düşük aerobik kapasite, yumuşak dokular ve eklemlerin kolay travmatize olmasına yol açarak, daha ileride ağrının artmasına neden olacaktır. Egzersizler kas gücünü korur, uykuyu düzenler, endojen endorfin salgısını arttırır ve depresyonu azaltır. Haftada 2-3 gün egzersiz yapmak yeterlidir.”

Fibromiyaljide önerilen egzersizler:

Aerobik egzersizler: Yürüyüş, yüzme gibi. Haftada 2-3 gün 20 dakika/gün ile başlanmalıdır. Yürüyüş açık alanda veya yürüme bandında olabilir. Düzenli olması ve hafif hızlı olması önemlidir.

Bu sırada nefesiniz, hafif zorlanarak arkadaşınızla konuşacak kadar hızlanmalıdır. Bu egzersizler kan dolaşımınızı hızlandıracak ve kaslarınızın oksijenlenmesini sağlayacaktır.

Aerobik egzersiz özellikle ağrı ve fiziksel fonksiyonda etkilidir.

Germe egzersizleri: Özellikle uzun süre oturma ve hareketsiz kalmaya bağlı olarak çoğu kişinin kasları kısalmıştır. Öne eğik durma ile omuzlarımız öne gelmiş, sırt kaslarımız gerilmiş ve kasılmıştır. Genelde bacak arka kaslarımızda oturma sonrası kısalır. Düzgün bir duruş için haftada üç dört kez kısa kaslarımızı germek önemlidir.

Güçlendirme egzersizleri: Günlük aktivitelerimizi yapmamızı sağlayan ve yorulmadan ağrı hissetmeden günü tamamlamanızı sağlayan egzersizler arasında güçlendirme egzersizleri yer alır.

Bu egzersizleri lastik bantlar veya ağırlıklarla ya da kendi vücut direncinize karşı yapabilirsiniz. Güçlendirme egzersizlerine haftada 2 gün olarak başlanır ve güçlendikçe haftada 3-4 güne çıkılır.

Su içi egzersizler: Su ideal bir egzersiz ortamıdır. Su içerisinde yapılan egzersizlerde ağırlığın azalması ile kaslara destek artar, hareket kolaylaşır, hidrostatik basınç etkisiyle ödem azalır ve ılık suyun etkisi ile özel ve genel kas gruplarında gevşeme meydana gelir sonuçta ağrı azalır.

Su içerisinde ısınma ile başlayan egzersiz programları, germe, esneklik, aerobik, güçlendirme egzersizler olarak devam eder. Su içinde hızlı yürümek, su dışında elde edilmesi zor bir dirençli egzersizdir.

Yaklaşık 30-60 dakika süren egzersizler soğuma programı ile sonlandırılır ve genellikle haftada 3 gün olarak önerilir.

Pilates-yoga: Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan yoga ve pilates egzersizleri ve bireysel koşullar göz önüne alınarak tek başlarına ya da yukarıdaki egzersiz programlarının parçası olarak uygulanabilir. Ancak bu egzersizlere ilk aktivite olarak başlamamak, yavaş yavaş egzersiz şiddetini ve süresini arttırmak, kendinizi çok zorlamamak ve bilinçli bir eğitmenle yapmak son derece önemlidir.

Nasıl tanı konur?

Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Deniz Evcik, fibromiyalji tanısının nasıl konulduğuna dair şu bilgileri verdi:

 • “FMS tanısı koymak ancak konusunda uzman bir hekim ile gerçekleşir. Bu hastalık tanısı için hiç bir özel tanı testi yoktur. Tanı klinik muayene ve hastanın yakınmalarının değerlendirilmesi ile konulur. Yakınmaların en az üç aydır devam etmesi, hastanın ağrı hissettiği bölgelerin sayısı ve semptomların şiddetinin ölçüldüğü anket değerlendirilir.”

– Yaygın ağrı indeksi (YAİ) >7 veya semptom şiddet indeksi (SŞS) >5; ya da YAİ=4-6 ve SŞS>9

– Generalize ağrı, aşağıdaki 5 bölgeden en az 4’ünde ağrının olması

– Çene, göğüs ve karın ağrısı generalize ağrı grubunda sayılmamaktadır.

I. Yaygın Ağrı İndeksi; Son bir haftada ağrı duyulan bölgeleri (beş bölge) içerir. Maksimum skor:19

II. Semptom şiddet skalası (SŞS);

A. Aşağıdaki tüm maddeler 0-3 arasında skorlanmakta (0; problem yok, 1; hafif, 2; orta, 3; ciddi düzeyde) (maksimum skor 9)

– Yorgunluk,

– Dinlenmeden uyanma

– Bilişsel (Kognitif) bulgular.

B. Ek olarak son 6 ay içerisinde;

– Baş ağrısı,

– Alt karında ağrı- kramplar

– Depresyonun varlığı;

– Tüm maddeler 0-1, maksimum skor 3,

– SSS= 9+3= maksimum skor 12

Fibromiyalji Şiddet Skalası: Yaygın Ağrı İndeksi (YAİ) ve Semptom Şiddet Skalasının (SŞS) toplanması ile ortaya çıkar.

– Total 31 puan, 12 altı düşündürmez

– Puan arttıkça hastalık şiddeti artar.

– Ayrıca eşlik eden başka ağrılı rahatsızlıkların varlığı bu hastalığın varlığını dışlamamaktadır.

Источник: https://www.yenisafak.com/hayat/fibromiyalji-nedir-3301242

Fibromiyalji Sendromu Nedenleri Ve Belirtileri (Kas Romatizması) – Sağlık Ocağım .NET

Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyalji sendromu (FMS), yaygın vücut ağrısı ve belirli anatomik bölgelerde hassas noktaların varlığı ile karaktarize, nedeni tam olarak bilinmeyen kronik bir kas – iskelet sistemi hastalığıdır.

Fibromiyalji genellikle 25-55 yaşları arasında görülür. Yıllık görülme oranı % 2-4 arasındadır. Fibromiyalji dünya genelinde oldukça sık karşılaşılan ağrı türlerinden biridir.

Hastalık sürekli devam eden bir hastalık olup zaman zaman şikayetlerde azalma olur.

Fibromiyalji sendromunun nedenlerinde rol oynayabileceği düşünülen, yapısal bozukluklar, kassal bozukluklar, biyokimyasal nedenler, nörohormonal bozukluklar, santral sinir sistemi anomalileri, bağışıklık sistemi yetersizliği, psikolojik nedenler ve çevresel faktörlere ait kanıtlar bulunmuştur. Ailede bu sorun var ise görülme oranının arttığı bilinmektedir.

Fibromiyalji sendromu belirtileri

Fibromiyalji sendromunda kronik yaygın kas- iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk, bitkinlik, sabahları yorgun uyanma, dinlenememe, sabah tutukluluğu, yumuşak dokularda hastanın hissettiği şişkinlik hissi, uyuşma, karıncalanma, istem dışı titreme, aşırı terleme, bacaklarda, kollarda, ellerde ve ayaklarda soğukluk, kronik baş ağrısı (migren), yalnızlık hissi, çene eklemi ağrısı, ağrılı adet dönemi, adet dönemi öncesi gerginlik, irritabl bağırsak sendromu, kadın üretal sendromu, fonksiyonel solunum sistemi şikayetleri, fonksiyonel kardiyak şikayetler, bu şikayetlerin hava şartlarına göre değişmesi, şikayetlerin stres ve kaygı durumuna bağlı artması, uzuvlarda meydana gelen kan dolaşım bozukluğu (raynaud fenomeni), sjögren sendromları gibi birçok farklı şikayetler görülür.

Fakat hastalığın en önemli belirtisi kas iskelet sistemi ağrılarıdır. Ağrının yaygınlığı, vücudun hem solunda hem sağında hissedilebileceği gibi, tek tarafta daha fazla hissedilebilir.

Ağrının kronik olduğu 3 aydan daha fazla sürmesi ve alt ve üst ekstremitelerde de hissedilmesi durumunda anlaşılır. Ağrının en sık hissedilen bölgeleri, boyun, bel, bacaklar, sırt, dirsek, göğsün ön tarafı ve çene bölgeleridir.

Ağrı yaygın bir alanda olduğu için hasta tam olarak yerini bilemez.

Fibromiyalji sendromu teşhisi

Fibromiyalji sendromu tanısında öncelikle fizik muayene sırasında hastanın öyküsü alınır. Ağrı, doktora baş vurma sebeplerinin en önemlisidir. Ağrı geniş bir alanı tuttuğu için hasta yerini tam olarak tarif edemez.

Hastalar genellikle ağrıyı, yanıcı, kemirici ve sızlayıcı olarak tarif ederler. Ağrı bir bölgeden ve genelliklede boyun ve omuzlardan başlar. Fibromiyalji sendromu % 80-90 oranında birincil fibromiyalji sendromu denilen yanında başka bir hastalık olmadan meydana çıkar.

Daha az sıklıkta başka bir hastalık ile (örneğin : Osteoartrit, hipertiroidi gibi) birlikte ortaya çıkabilir. Fakat bu hastalıklar fibromiyaljiye neden olmaz ve biri diğerinin sebebi değildir. Sadece birlikte görülür.

Az görülen bir durum olarak ta Lyme hastalığı ve viral enfeksiyonlar sonrası ortaya çıkabilir.

Fizik muayene esnasında hastada yaygın ağrı öyküsünün olması, elle muayene sırasında 18 hassas bölgeden 11’inde ağrıyı hissetmesi gibi fizik muayene bulguları vardır. Tanıda hastanın öyküsü, klinik bulgular ve hastada bu ağrıların 3 aydan fazla sürmesi ve bazı tetkikler yapılır.

Fibromiyalji tanısında muayene doğru yapılır ise başka tetkiklere çok fazla gerek duyulmaz. Fibromiyalji şüphesi olan hastaların öncelikle romatoloji uzmanına baş vurmaları doktor doktor gezmemeleri açısından önemlidir.

Tedavi başarısı içinde, fizik tedavi uzmanlığı, romatoloji uzmanlığı, nöroloji uzmanlığı ve psikiyatri uzmanlığı ekip çalışması içinde olmalıdır.

Fibromiyalji hangi hastalıklar ile karışır?

Fibromiyalji birçok hastalık ile karışabilir ve bu nedenle ayırıcı tanı önemlidir.

Ayırıcı tanıda, miyofasiyal ağrı sendromu, kronik yorgunluk sendromu, psikojenik ağrı, depresyon, romatoid artrit, sistemik lupus eritematosus, polimiyaljiya romatika, miyotizis, hipertiroidi ve nöropatiler gibi hastalıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Romatizmal hastalıklar, hipertiroidi ve nöropatilerin ayırıcı tanısında klinik muayene ve laboratuvar incelemeleri oldukça faydalıdır.

Fibromiyalji sendromu tedavisi

Fibromiyalji sendromu tedavisi

Fibromiyalji sendromu tedavisi hem hasta hemde doktor açısından zordur. Hastalıkta patofizyolojik temeller anlaşılamadığı için tedavi hastalıktan çok, hastaya yöneliktir. Tedavide hasta eğitimi, psikoterapi, kognitif davranış terapileri, fiziksel tıp uygulamaları, egzersiz, hidroterapi ve medikal tedavi yöntemleri uygulanır. Hastaların geneli kendilerinde önemli bir hastalık olduğu, hastalığının nedeninin bulunamadığı korkusu ya da doktor tarafından kötü davranış gördükleri düşüncesi ile olumsuzluk içerisine girerler. Bu nedenle doktorların anlayışlı davranması ve hastaya destek olması tedavinin başarısı için önemlidir.

Tedavide hastanın bilgilendirilmesi ve eğitimi, psikolojik faktörlerin tedavisi ve hastalığı arttıran nedenlerin azaltılması, hastanın davranış sorunlarının düzeltilmesi ve aktivitelerinin hızının ayarlanması, fiziksel egzersiz ve hafif hafif uğraşı tedavisi, uykunun düzenlenmesi ve düzenli bir yaşam biçiminin önemsenmesi (8 saat düzenli uyku, sigara, alkol ve benzeri içeceklerden uzak durma, rahat yatak ve düzenli egzersiz programı gibi), ilaç tedavisi (antiinflamatuar ilaçlar, aneljezikler, antidepresanlar, kas gevşeticiler gibi ilaçlar), HT3 reseptör blokerleri, büyüme hormonu, superoksid dismutaz, biofeedback ve EMG biofeedback, stafilokokus toksidi, hassas nokta enjeksiyonu, akupunktur tedavisi, stellar ganglion blokajı, psikoterapi, egzersiz tedavisi,fizik tedavi yöntemleri gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Fibromiyaljiden korunmanın yolları düzenli egzersiz, düzenli uyku, dengeli beslenme ve stresten kaçınmadır.

Miyofasiyal ağrı sendromu–Nöropatik ağrı nedenleri–Diz ağrısı

Источник: https://www.saglikocagim.net/fibromiyalji-sendromu-nedenleri-ve/

Fibromiyalji

Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyalji (iltihapsız kas romatizması) dokunmaya duyarlı yaygın ağrı ve hassasiyetle giden, sık görülen bir sağlık sorunudur. Vücudun belli bölgelerinde, ağrı ve hassasiyet oluşur, zamanla kaybolabilir veya yer değiştirir. Çoğunlukla hastaların, kronik (uzun süreli) yorgunluk ve uykusuzluk sorunları vardır.

 • Fibromiyalji insanların yüzde 2-4’ünü, genellikle kadınları etkiler.
 • Hastanın yakınmaları ve muayenede hassas nokta sayısı (18 noktadan 11’inde hassasiyet; 9-11 arasında ise diğer durumlarla birliktelik-spastik kolon, diş sıkma ve çenede kilitlenme, gerilim tipi baş ağrısı gibi), fibromiyalji tanısı için önemlidir.
 • Hastalığın tanı koyduracak herhangi bir test bulunmamaktadır. Ancak diğer benzer yakınmalara neden olabilecek hastalıklarından ayırt etmek için, laboratuvar testleri veya röntgen gerekebilir.
 • Tedavisinin olmamasına rağmen, ilaçlar ile belirgin rahatlama sağlamak mümkündür.
 • Hastalar aynı zamanda egzersiz ve yeterli uyku alma gibi kişisel yaklaşımlarla kendilerini daha iyi hissederek tedaviye katkı sağlarlar.

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji vücutta yaygın ağrı ve diğer belirtilere neden olan kronik bir sağlık sorunudur. Hastaların sıklıkla yakınmaları şunlardır:

 • Etkilenen eklem ve kaslarda dokunma veya bastırmakla ağrı
 • Yorgunluk
 • Uykusuzluk sorunları (dinlenmiş olarak uyanamamak)
 • Bellek ile ilgili problemler veya konsantre olamama

Bazı hastalar da:

 • Depresyon ya da anksiyete
 • Migren ya da gerilim tipinde baş ağrısı
 • Sindirim sorunları: İrritabl (huzursuz) barsak sendromu (spastik kolon) veya gastroözofageal reflü hastalığı
 • İrritabl (huzursuz) ya da aşırı aktif mesane
 • Pelvik ağrı
 • Temporomandibular bozukluk (yüz veya çene ağrısı, çenede diş sıkmaya bağlı ağrı ve kulakta çınlama gibi bir dizi belirtiler)

Fibromiyalji belirtileri ve onunla ilgili problemlerin şiddeti değişebilir veya zamanla azalarak kaybolabilir. Stresle genellikle semptomları kötüleştirir.

Fibromiyalji Neden Olur?

Fibromiyaljinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Belli kişilik özelliğinde daha çok ortaya çıkar. Fibromiyaljili hastalar; hassas, duygusal ve kırılgan bir psikolojik yapıya sahiptir. Herkesin derdini dert edinen, duyarlı yapıları vardır.

Mükemmeliyetçi kişilikleri nedeniyle etraftaki olumsuzluklardan çok etkilenirler; bu nedenle evliliklerinde, aile içinde, arkadaş ilişkilerinde veya iş yerinde sorunlar yaşarlar.

Bu sorunlar o kadar stres yaratır ki zamanla yapması gereken işlere konsantrasyonları azalır ve unutkanlık, hafıza problemleri yaşamaya, iş değiştirmelere başlar. Her insanda hastalık farklı seyredebilir. Fibromiyaljili aileler (anneler ve çocukları gibi) olabilir.

Belli genleri taşıyanlar, fibromiyaljiye daha yatkın olabilir; fakat genler tek başına, fibromiyaljiye neden olmaz.

Genellikle fibromiyaljiyi, tetikleyen bazı nedenler vardır. Bunlar omurga problemleri, artrit, yaralanma, trafik kazası veya başka türde fiziksel stres olabilir. Duygusal stres de bu hastalığı tetikleyebilir.

Vücudun “spinal kord ve beyinle” iletişimi sonucunda, beyinde bazı kimyasallar ve proteinlerin düzeyleri değişebilir.

Fibromiyaljili kişide, sanki beynin ağrı işleme merkezlerinde “ses kontrolünün” çok yüksek açılması gibi bir şeydir.

Fibromiyalji Kimlerde Görülür?

Fibromiyalji, kadınlarda fazla görülse de erkeklerde de görülebilir. Her 10 kadına karşılık 1 erkete görülür. Orta yaş grubunda fazladır; ancak ergenlik yılları veya yaşlılıkta da ortaya çıkabilir. Küçük çocuklarda yaygın vücut ağrısı ve yorgunlukla bulgu verebilir.

Bir romatizmal hastalığı (eklem, kas ve kemikleri etkileyen bir sağlık sorunu) olanlarda, fibromiyalji riski daha fazladır. Bu osteoartrit, lupus, romatoid artrit veya ankilozan spondilit olabilir.

Fibromiyalji Nasıl Teşhis Edilir?

Yakınmalarınıza bakarak fibromiyaljiden şüphelenilebilir. Muayenede bazı vücut noktalarına, dokunmakla hassasiyet veya bastırmakla ağrı vardır. Ağrıya neden olabilecek diğer hastalıkları (Sjögren sendromu, polimiyaljia romatika, gibi) ekarte etmek için bazı tanı testleri gerekebilir. Fibromiyaljide, inflamasyon (iltihap) belirtileri görülmez.

Yaygın ağrı, fibromiyaljinin ana özelliği olduğundan, doktorunuz sizden ağrıyı tarif etmenizi isteyecektir.

Bu fibromiyaljideki ağrı özelliğinin, kas ve eklem ağrısına neden olan diğer hastalıklar arasındaki farkı anlamaya yardımcı olabilir.

Örneğin, hipotiroidi, Sjögren sendromu, polimiyaljiya romatika, bazen fibromiyaljiyi taklit edebilir. Romatoloğa başvurmanız durumunda, karışabilecek bu gibi hastalıkları ayırt etmek de daha kolay olacaktır.

Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyaljinin tek bir ilaçla tedavisi yoktur. Amerikan Romatoloji Cemiyeti (ACR)’nin önerdiği tedavi: kişinin psikolojik durumunu ve ağrı algısını düzenleyen ilaçlardan biri (duloksetin, Lyrica), davranış tedavisi (bilişsel veya kognitif tedavi) ve egzersizden oluşan üçlüden oluşur.

İlaçlar: ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA); fibromiyalji tedavisi için üç ilacı onaylamıştır. Bunlardan ikisi; Duloksetin ve Milnasipran: beyinde ağrı algısını kontrol eden maddeler üzerinden (serotonin ve norepinefrin) etki eder.

Ayrıca amitriptilin, cyclobenzaprine veya venlafaksin de fibromiyalji tedavisinde etkilidir. Bu ilaçların yan etkileri hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Fibromiyalji için onaylanmış diğer ilaç, pregabalin (Lyrica) 'dir.

Ağrının iletilmesini sağlayan sinir hücrelerinin, aşırı aktivitesini bloke (baskılar) eder. Benzer başka bir ilaç, gabapentin (Neurontin)’dir.

Bazı durumlarda, fibromiyaljideki ağrı için, asetaminofen veya steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAİİ) kısa süreli veya gerektiğinde kullanılabilir.

Diğer Tedaviler: Tai Chi ve yoga, fibromiyalji semptomlarını azaltabilir. Açık hava yürüyüşleri önerilir.

Bilişsel terapi (davranış değişikliği ve pozitif düşünce odaklı terapi türü) oldukça faydalıdır.

Akapunktur ve masaj tedavilerinden fayda görebilirler.

Fibromiyaljili Hastalara Öneriler:

 • Tek başına ilaç tedavisinin faydası yoktur. Siz yapacaklarınızla, kendi tedavinize çok fazla katkıda bulunabilirsiniz.
 • Uyku düzeninize önem gösterin. Her gün aynı saatte uyuyun ve uyanın.
 • Günlük kafein miktarını azaltın, sabah saatlerinde kahve ve çay tüketin ve sigarayı bırakın.
 • Düzenli egzersiz; fibromiyalji tedavisinin çok önemli bir parçasıdır. Düzenli egzersiz, genellikle ağrı belirtilerini ve yorgunluğu azaltır. Başlarda biraz zor olsa da, düşük tempoda başlayıp yavaş yavaş artırın. Kendinize gün içinde egzersiz fırsatları yaratarak günlük rutininiz haline getirin. Örneğin, yürüme merdiveni veya asansörler yerine merdivenleri kullanın. Arabanızı daha uzağa park ederek yürüyüş mesafenizi artırın. Yüzme, su içi aerobik ve / veya germe egzersizleri yapın. Başlangıçta egzersiz rutini oluşturmak zaman alacaktır. Sadece hareketli olun, aktif kalın ve pes etmeyin!
 • Yapmaktan ze alacağınız sizi rahatlatan uğraşlar edinin ve bunları stresli ve ağrılı zamanlarda yapın.
 • Kendinizi eğitin. Fibromiyaljiyle ilgili hasta destek sitelerine girerek, sorunlarınızı diğer insanlarla paylaşın, onların ve sizin baş etme yöntemlerini öğrenin.

Prof. Dr. Nuran Türkçapar, güncelleme Ocak 2016

Источник: https://www.romatizmahastaliklari.com/tr/icerik/18/fibromiyalji

Fibromiyalji Belirtileri

Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyaljinin başlıca belirti ve bulguları derin kas ağrısı, ağrılı hassas noktalar ve sabah sertliğidir. Diğer önemli fibromiyalji belirtileri ise uyku problemleri, yorgunluk ve anksiyeteyi içerir. Uygun teşhisin konulması için doktorunuzun belirtilerinizi ve fibromiyalji bulgularınızı gözden geçirmesi gerekir.

Fibromiyaljinin yaygın belirtileri nelerdir?

Fibromiyalji sendromu ya da FMS olarak da bilinen fibromiyaljinin belirtileri şunlardır:

 • Ağrı
 • Anksiyete
 • Konsantrasyon ve hafıza problemleri –“fibro fog” olarak bilinir
 • Depresyon
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • İrritabl bağırsak sendromu
 • Sabah sertliği
 • Ağrılı adet krampları
 • Uyku problemleri
 • Ellerde, kollarda, ayaklarda ve bacaklarda şişme, uyuşukluk ve karıncalanma
 • Hassas noktalar
 • Üriner (idrarla ilgili) belirtiler

Fibromiyaljinin en yaygın belirtisi ağrı mıdır?

Evet! Fibromiyalji hastalarının yüzde 97’sinden fazlasında gözlemlenen geniş alana yayılmış ağrı, hastalığın ayırt edici özelliğidir Aslında genellikle fibromiyaljisi olan kişiyi doktora görünmeye zorlayan şey de ağrıdır.

Osteoartritteki eklem ağrısından farklı olarak fibromiyalji ağrısı bütün vücutta hissedilir. Ağrı, derin, keskin, hafif veya zonklayıcı olabileceği gibi eklemlerin çevresindeki kaslarda, tendonlarda ve bağdokularda hissedilebilir. Uzmanlar artrit kas ve doku ağrısını; hassas, sancıma, zonklama, sızlama, yanma ve eziyet verici olarak tanımlar.

Fibromiyaljisi olan bazı kişilerde ağrı gelip geçicidir. Ağrı aynı zamanda vücut boyunca geziyor gibi görünmektedir.

Ağrılı hassas noktalar, fibromiyalji ağrısına eşlik eder mi?

Derin kas ağrısı ve vücut sancılarının yanı sıra, fibromiyalji hastalarında parmakla bastırıldığında acıyan ağrılı hassas noktaların ya da eklemlerin çevresinde sınırlandırılmış hassas alanlar vardır.

Ağrıyan yer eklemlerin kendisi değil, eklemlerin çevresindeki dokulardır. Bu hassas noktalar, genellikle derin ağrı alanları değildir.

Bunun yerine ağrı deri yüzeyinin altında yüzeyseldir ve belli bir alanla sınırlıdır.

Hassas noktaların konumu rastlantısal değildir. Bunlar, vücuttaki tahmin edilebilir bölgelerdir. Eğer fibromiyaljisi olmayan bir kimsenin hassas noktalarına basınç uygularsanız, kişi sadece basınç hissettiğini söyler. Bir fibromiyalji hastası için bu hassas noktalara bastırmak ise aşırı derecede ağrılıdır.

Yorgunluk, bir fibromiyalji belirtisi midir?

Ağrı ve hassas noktaların yanı sıra yorgunluk da başlıca şikayetlerden biridir. Fibromiyaljide yorgunluk daha süreklidir ve bekleyebileceğinizden daha kısıtlayıcı olan üstelik geçmeyen bir bitkinlik ve yorgunluktur.

Bazı hastalar, yeterince uyuduklarında bile dinlenmiş hissetmek yerine tam tersine yorgun hissettiklerinden şikayet ederler. Bazı hastalar, fibromiyalji yorgunluğunun gripteki halsizliğe benzediğini bildirmişlerdir.

Bazıları da ağrıyı, uzun saatler çalıştıktan ve çok uykusuz kaldıktan sonra hissettikleri yorgunluğa benzetmişlerdir.

Fibromiyaljide yorgunluk şu biçimlerde görülebilir:

 • Sabah kalktığınızda yorgunluk
 • Market alışverişi ve yemek pişirme gibi hafif aktivitelerin ardından yorgunluk
 • Elbiseleri katlama ya da ütüleme gibi işlere başlayamayacak kadar yorgun olma
 • Egzersiz yapamayacak kadar yorgun olma
 • Egzersiz yaptıktan sonra normalden çok daha yorgun olma
 • Cinsel ilişkiye giremeyecek kadar yorgun olma
 • İş yerinde yeterli çalışamayacak kadar yorgun olma

Uyku bozuklukları, fibromiyaljinin yaygın bir belirtisi midir?

Uyku bozuklukları, fibromiyaljisi olan kişilerin çoğunda yaygın olarak görülür. Her ne kadar fibromiyalji hastaları uykuya dalmakta zorluk yaşamasalar da uykuları hafiftir ve kolayca bölünebilir. Çoğu, sabahları bitkin ve dinlenmemiş uyanır. Uyku bozuklukları kalıcı bir yorgunluk durumu yaratabilir.

Fibromiyaljisi olan kişiler uyku esnasında, beynin uyanıkken olan aktivitelerine benzer beyin aktivitesi patlamalarıyla sürekli uyanırlar.

Fibromiyaljisi olan bireyler üzerinde uyku laboratuarlarında yapılan testler, fibromiyalji hastalarının derin uykularında kesilmeler yaşadığını göstermiştir.

Bölünmeler derin uykuda geçirilen zamanı azaltır. Bunun sonucu olarak, vücutları kendisini yenileyemez.

Sabah sertliği, fibromiyalji hastalarının çoğunu etkiler mi?

Çalışmalar, fibromiyalji teşhisi almış kişilerin yüzde 75’inden fazlasının sabah kalktıklarında sertlik hissettiklerini göstermiştir. Sertlik geniş kapsamlıdır –sırt, kol, bacak kaslarını ve eklemlerini etkiler. Bu durum fibromiyalji hastalarının, yataktan çıktıktan sonra günlük aktivitelerine başlamadan önce kas ve eklemlerinin “gevşeyip açılması” gerektiğini hissetmelerine yol açar.

Fibromiyalji hastalarının bazıları sabah sertliğinin birkaç dakika sürdüğünü bildirmişken, çoğunluğu her gün 15 ila 20 dakikadan fazla bir süre, oldukça fark edilebilir olduğunu bildirmiştir. Ancak bazı durumlarda sertlik saatlerce sürüyor, bazılarında ise tüm gün devam ediyor görünmektedir.

Çoğu kişi sabah kalktığında sertlik hisseder, ancak fibromiyaljiyle ilişkili sertlik hafif bir ağrıdan çok daha fazlasıdır. Aslında fibromiyalji hastaları da sabahları, özellikle romatoid ya da iltihabi artrit gibi artritleri olan kişilerin yaşadıklarına benzer bir sertlik hissederler.

Adetimden 1 hafta sonra ilişkiye girdik 40 saat sonra Ella kullandım hapı kullandıktan 12 sonra adet belirtileri oldu normal adetime daha 10 gün var b… devamı

Depresyon bir fibromiyalji belirtisi mi?

Depresyon, fibromiyalji hastalarının çoğu için önemli belirtilerden biridir. Ortalama olarak her dört fibromiyalji hastasının birinde, majör depresyon görülürr. Her iki hastadan birinde ise hayat boyu depresyon öyküsü bulunur.

Devamlı ağrı ve yorgunluktan kaynaklanan stres, anksiyeteye neden olabilir. Kronik ağrı, kişinin daha az aktif olması ve daha çok içine kapanmasıyla sonuçlanabilir. Bu da depresyona yol açabilir.

Anksiyete ve depresyonun, tıpkı ağrı gibi fibromiyaljinin bir parçası olması da aslında mümkündür. Fibromiyalji ile birlikte depresyonu olan hastaların çoğu işlerine konsantre olmakta büyük zorluklar yaşadıklarını ve zaman zaman hafızalarında kısa süreli bozulma olduğunu söyler.

Fibromiyaljide ellerde şişme ve karıncalanmanın nedeni nedir?

Fibromiyaljide genellikle uyuşma, karıncalanma ve yanma gibi nörolojik şikayetler görülür. Bu hislerin sebebi net olmasa da; ellerde, kollarda veya bacaklarda uyuşma ya da karıncalanma hissi, fibromiyalji hastalarının yarısından fazlasında görülür. Şikayetler, özellikle de sabah uyanmayla birlikte sabah sertliğine eşlik ettiğinde rahatsız edici olabilir.

Söz konusu hisleri karşılayan tıbbi terim parestesidir. Hisler genellikle düzensiz zamanlarda gelişir. Gerçekleştiklerinde ise birkaç dakika sürebilecekleri gibi sürekli devam edebilirler de. Bu his rahatsız edici olsa da şiddetli biçimde kısıtlayıcı değildir.

Kronik baş ağrısı bir fibromiyalji belirtisi midir?

Nüksedici migren ya da gerilim tipi baş ağrıları gibi kronik baş ağrıları, fibromiyalji hastalarının yüzde 70’inde yaygın olarak görülür. Kişinin FMS’i yönetme ve sendromla baş etme yeteneğinde büyük bir sorun yaratabilir.

Baş ağrıları, boyun ya da sırtın üst kısmındaki ağrının sonucu oluşabilir. Genellikle gerilim tipi baş ağrısı ya da kas kasılması, baş ağrılarıyla sonuçlanan boyun kaslarındaki gerginlik ve kasılmadan kaynaklanır.

Ayrıca başın ya da boynun arkasındaki gergin noktalardan da kaynaklanabilir.

Doktorunuz tarafından uygun biçimde teşhis konulması ve tedavi edilmesi gereken diğer tıbbi sorunların da baş ağrısına yol açabileceğini unutmamak önemlidir.

İrritabl bağırsak sendromu bir fibromiyalji belirtisi midir?

Kabızlık, ishal, sık sık karın ağrısı, karında gaz ve kusma, fibromiyalji hastalarının kabaca yüzde 40’ı ila yüzde 70’inde sık sık görülen belirtilerdendir. Asit reflüsü ve gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) da aynı sıklıkta görülebilir.

İdrar sıklığı bir fibromiyalji belirtisi midir?

Acil idrar yapma isteği, sık idrara çıkma, ağrılı idrar yapma ya da idrar tutamama da fibromiyalji vakalarının kabaca yüzde 25’i ya da daha fazlasında görülebilir. Bu sorunlar ayrıca enfeksiyon gibi başka bir mesane ve böbrek sorunundan kaynaklanabileceği için doktorunuzdan başka bir probleminiz olup olmadığını mutlaka kontrol etmesini isteyin.

Adet krampları fibromiyaljisi olan kadınları etkiler mi?

Aşırı derecede ağrılı kramplar, fibromiyalji hastalarının yüzde 30’u ila 40’ında görülür. Diğer belirtilerle birlikte bu belirtiler, genellikle yıllarca sürebilir.

Fibromiyaljide huzursuz bacak sendromu nedir?

Huzursuz bacak sendromu bacaklarda; özellikle de bacakların alt kısmında ve ayaklarda rahatsızlığa yol açar. Bu durum bilhassa geceleri rahatsız edicidir. Bu his ağrılı olabilir, çoğunlukla da bacakları rahat ettirmek için onları hareket ettirme ihtiyacı olarak tarif edilir.

Huzursuz bacak sendromu, genellikle kişi uyku için rahat bir pozisyon bulmaya çalışırken uykuyu böler. Diğer belirtilerde olduğu gibi huzursuz bacak sendromu, tek başına var olabileceği gibi diğer sağlık sorunlarına da eşlik edebilir.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/fibromiyalji-belirtileri

Fibromiyalji sendromuna dair bunları biliyor musunuz?

Fibromiyalji Sendromu

Uzm. Dr. Demet Tekdöş Demircioğlu, fibromiyalji hakkında bilgiler verdi.

Fibromiyalji sendromu nedir?

Sabahları halsiz ve yorgun uyanıyorsanız, yeteri kadar uyumanıza rağmen uykunuzu iyi alamadığınızı düşünüyorsanız ve tüm vucudunuz ağrıyorsa bu durum “Fibromiyalji sendromu” (FMS) adı verilen yumuşak doku romatizmasına işaret ediyor olabilir.

Kadınlarda daha sık görülüyor

Fibromiyalji sendromu yaygın ağrı şikayeti ile birlikte, hassas noktaların varlığını kapsayan bir yakınmalar topluluğudur. Toplumda sıklığı yüzde 1 ile 5 arasında değişmektedir. Sıklıkla kadınlarda görülmekle beraber; her iki cinsi ve her yaş grubunu etkileyebilen bir durumdur.

Çoğunlukla yaygın vücut ağrısı, uyku bozukluğu, yorgunluk, tüm vücutta tutukluk, baş ağrısı, ellerde ve ayaklarda uyuşma gibi pek çok farklı yakınmalar bir arada görülebilmektedir.

Bu sendromun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte; travma, spor yaralanmaları, uyku bozuklukları, otonomik disfonksiyon, psikolojik bozukluklar ile ilişkili olabileceği bilinmektedir.

3 aydan fazla süren belirtilere dikkat!

Fibromiyalji tanısı, sıklıkla kronik ağrı öyküsü ve hassas noktaları ortaya çıkaran fizik muayene ile konulur. Bu öykü en az 3 aydan beri sürmekte olan vücudun üst ve alt yarısında yer alan ağrıyı da içermelidir.

Fizik muayene 18 adet daha önce tanımlanmış hassas noktanın 11 tanesinde ağrı oluştuğunu göstermelidir.

Yakınmayı açıklayacak fiziksel bulgunun olmaması beklenmekle birlikte bölgesel ve sistemik hastalıkların ayırıcı tanısının yapılabilmesi için ayrıntılı muayene yapılması önemlidir.

Hastalık konusunda bilinçli davranın

Fibromiyalji sendromunun ilerleyici olmaması ve hastalarda uzun dönemde yaşam süresinin etkilenmediği unutulmamalıdır. Öncelikle hasta eğitimi önemlidir. Uzun süreli oturma, ayakta durma, stres, uzun süreli yazı yazma, ağırlık kaldırma, kolların gergin pozisyonda çalışma yüzeyinde bulunması gibi faktörler fibromiyaljinin belirtilerini şiddetlendirebileceği akılda tutulmalıdır.

Fibromiyalji sendromu nasıl tedavi edilir?

Tedavide amaç ağrı ve yorgunluktan yakınan fiziksel ve sosyal yaşamı etkilenmiş kişinin yakınmalarına yönelik tedavi seçeneklerini hazırlamaktır. İlaç tedavisinde ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, antidepresanlar tercih edilir. Fizik tedavi ajanlarının yanında egzersizler (Yürüyüş, koşu, bisiklet egzersizleri) önerilir.

Fibromiyaljinin tedavisinde ilaç tedavisi daha çok hastanın şikayetlerine yönelik uygulanır. Fizik tedavide sıcak, soğuğun ve elektriksel uyarının fizyolojik etkilerinden yararlanarak kaslarda gevşeme ve yumuşak doku ağrılarının giderilmesi amaçlanır.

Aerobik egzersizler örneğin yürüyüş, egzersiz bisikleti ve su tedavileri ağrıyı kontrol altına almaktan çok hastaların fiziksel fonksiyonlarını artırır, ağrılı noktaların algılanmasını azaltır. Bu tedavi yöntemlerinin kombine olarak uygulanmasının daha faydalı olduğu yapılan çalışmalar da gösterilmiştir.

Fibromiyalji sendromunun kesin tedavisi yoktur ancak, uygulanan tedavi yöntemleri ile hastalar ağrıyı daha az algılar ve yaşam kalitelerini yükseltirler.

KRONİK YORGUNLUK SENDROMU NEDİR?

Memorial Antalya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Feride Ekimler Süslü, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen fibromiyaljinin kontrol altına alınması için hastalara önerilerde bulundu.

Fibromiyalji, nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte eğitim ve ekonomik düzeyi ortalamanın üzerinde olan kişilerde daha sık görülmektedir. Hastalığı olan kişilerin birinci derece yakınlarında da görülme sıklığı artmaktadır.

Uyku bozuklukları, düşme ya da motorlu araç kazası gibi büyük fiziksel travmalar, ruhsal travmalar, bazı viral hastalıklar, romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi bazı romatizmal hastalıkların fibromiyaljiyi tetikleyen faktörler olduğu bilinmektedir.

Ağrı ve yaygın ağrı fibromiyaljide en sık karşılaşılan şikayetlerdir. Ağrılar genellikle vücudun daha çok kullanılan boyun ve bel bölgesinde yoğun hissedilir. Omuz, dirsek, diz ve ellerde de hissedilebilir. Hastalar vücudunun bir tarafının diğer taraftan daha çok ağrıdığını ifade eder.

Nadiren el ve ayaklarda şişlik olabilir. Hastaların yarısında gerilim tipi baş ağrısı vardır. Sık idrara çıkma ve acil idrar yapma gereksinimi doğar. Çene eklemi ağrıları, kramplar ve kulak çınlamaları da görülebilir. Bazı hastalarda depresyon ve benzeri şikayetlere de ortaya çıkabilir.

Fibromiyalji sendromu belirtileri nelerdir?

 • Uyku bozukluğu
 • Sabahları yorgun kalkma
 • Karın ve göğüs ağrısı
 • Ellerde uyuşma
 • Kabızlık veya ishal
 • Mide ağrısı
 • Adet dönemi ağrıları
 • Nefes almada zorlanma
 • Çabuk sinirlenme

Tedavide en etkili yöntem egzersiz

Fibromiyaljide fiziksel egzersiz tedavide çok önemlidir. Birçok çalışmada en etkili tedavinin, düşük yoğunluktaki aerobik olduğu kanıtlanmıştır. Bununla birlikte her hasta için her egzersiz uygun değildir.

Fibromiyalji hastalarında ağrının rahatlatılması ve yaşam kalitesinin artırılmasında genellikle yüzmenin etkili olduğu belirtilmiştir. Özellikle açık havada yapılan tempolu yürüyüşler, hastalıkta görülen şikayetlerin giderilmesi konusunda en az yüzme kadar etkilidir.

Gevşeme ve germe egzersizleri, bisiklete binme ve su aerobiği gibi aktivitelerden de yararlanılabilir.

Fibromiyalji sendromuna karşı ne yapılmalı?

Fibromiyalji sendromu tedavisinde kullanılan ilaçlar, ağrıyı azaltmak, yorgunluğu gidermek, uykuyu düzenlemek ve depresyonu tedavi etmek amacıyla kullanılır. Bu yüzden yatmadan önce uykuyu etkileyecek alkol, sigara, çay, kola, kahve gibi maddeler tüketilmemelidir.

Antidepresan ve ağrı kesici olmak üzere, uyku düzenleyici ve kas gevşetici ilaçlar ile tedavi planlanır. Bunun dışında hassas noktalar üzerine lokal enjeksiyonlar yapılabilir. Fizik tedavide sıcak uygulama, derin ısıtıcılar, ağrı kesici özelliği olan elektriksel stimülasyon ve masaj ile olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Ayrıca hastalara kaplıca kürleri önerilir.

FİBROMİYALJİ NEDİR?

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/648657-fibromiyalji-sendromuna-dair-bilmeniz-gerekenler

Fibromiyalji : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyalji hastalığının ilk belirtisi genellikle uyku bozukluğu olarak gözlemlenir. Hastalığın etkisi altındaki bir birey uyku süresinden bağımsız olarak her sabah uyandığında yorgun hisseder.

Fibromiyalji oluşumuna neden olan etken yumuşak doku romatizmasıdır. Yoğun iş temposu sebebiyle ya da stres altında kalındığında tekrarlayabilir. Bununla beraber vücudun belli başlı bölgelerinde sürekli nedensiz ağrılar ortaya çıkabilir.

Bu ağrılar gün içerisinde farklı noktalarda meydana gelebilir.

Fibromiyalji kronik ağrı ve yorgunluk olarak da bilinir. Kas-iskelet sisteminde meydana gelen ve yaşam koşullarını olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Genellikle sırt, boyun, omuzlar, dirsekler, el bilekleri ve kalçalarda çok sık ağrılara neden olur.

Bununla beraber kas-eklem ağrısı, yorgunluk, sabahları omuzlarda kas tutulması gibi belirtiler de gösterebilir. Dünya üzerinde görülme oranı %2’dir. Ülkemizde ise yaklaşık olarak 1.3 milyona yakın fibromiyalji hastası olduğu söylenebilir.

Hastalar genellikle 30 ile 60 yaş arasındadır. Kadınların sürekli değişen hormonal sistemlerinin ortaya çıkardığı stres ya da diğer duygusal sebeplerden dolayı kadınlarda daha çok rastlanır.

Ayrıca ev işlerinde bedenlerine çok fazla yük bindirmeleri, aşırı temizlik yapmaları fibromiyaljiye zemin hazırlar.

Hassas ve duygusal yapılı ve her olaydan derinden etkilenen kişilerde daha sık görülür. Bu rahatsızlığa daha çok mükemmeliyetçi, titizlik hastası ya da işkolik insanlar daha kolay bir şekilde yakalanabilir.

Fibromiyaljinin Nedenleri Nelerdir?

Fiziksel yaralanmalar, çeşitli enfeksiyonlar ya da toksinler fibromiyaljiye sebep olabilir. Yurt dışında yapılan bazı araştırmalara göre bu hastalığa yakalanmış kişiler çok değişken ruh haline sahiptirler.

1. Kalıtım

Fibromiyalji hastalığında kalıtım önemli bir role sahiptir. Aile bireylerinde fibromiyalji rahatsızlığı gözlemlenen kişilerde %30 oranında hastalığa yakalanma riski artıyor. İnsanların neredeyse tüm özelliklerini belirleyen kalıtım, yatkın olunan hastalıkları da belirler.

2. Stres

Hastalığın en büyük nedeni olarak stres görülebilir. Çok yoğun stres yaşayan insanlarda çok sık karşılaşılır. Fiziksel ya da duygusal travmatik bir olay yaşayan insanlarda ortaya çıkması çok muhtemeldir.

Herhangi bir nedenden dolayı sakatlanan ya da yaralanan kişilerde görülebilir. Bunun nedeni insanlarda fiziksel travma ya da sakatlıktan ortaya çıkan stres ve psikolojik durumdur.

4. Lupus hastalığı

Lupus hastalığı, bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini ve dokularını yabancı bir madde gibi tanımasından kaynaklanır. Vücudun herhangi bir yerinde veya organında ortaya çıkabilir. Ortaya çıktığı durumlarda fibromiyalji görülme olasılığı da hastalığının ilerlemesiyle birlikte artar.

Lupus Hastalığı İle Alakalı Daha Detaylı Bilgi İçin: Lupus Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

5. Gluten duyarlılığı

İnsanlarda ortaya çıkan hastalıkların %50’si gluten ile doğrudan bağlantılıdır. Glutene bağlı ortaya çıkan hastalıklar çok gizli bir biçimde seyreder. Bu hastalıklardan biri de fibromiyaljidir. Gluten duyarlılığına sahip bir bireyin doktor tavsiyesinde gluten diyeti uygulaması gerekebilir.

6. Bağırsaklarda candida mantarı

Bağırsaklarda bu mantar türünün çok az olarak bulunması normaldir. Ancak belli bir seviyenin üstüne çıktığında insan sağlığına zarar vermeye başlar. Bağırsaklardan çıkıp kana karışmaya başladığında insanlarda halsizlik, sürekli uyuma isteği gibi problemlere neden olabilir.

Bu problemlerin yanında fibromiyalji rahatsızlığı da gözlemlenebilir. Mantarların istenen seviyeden fazla olup olmadığını anlamak için temiz bir suya tükürün.

Yaklaşık 15-20 dakika bekledikten sonra tükürük suyun dibine çökerse bağırsaklarınızdaki candida mantarında artış olduğu anlamına gelebilir.

7. Tiroit

Tiroit bezinde ve hormonlarında oluşan bazı sorunlardan dolayı bazı hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu hastalıklardan bir tanesi de fibromiyaljidir. Sürekli yorgunluk, kollarda ve eklemlerde ağrılar rahatsızlığın tiroit bezlerinde oluşan bir sorundan kaynaklandığının belirtileridir.

8. Vitamin eksikliği

Hastlarda en çok D vitamini, B12 ya da magnezyum eksikliğine rastlanır. Genellikle magnezyum eksikliği yaşayan kişilerde sürekli uyuma ağrı ve benzeri durumlar gözlemlenir. Bu eksiklik giderildiğinde ise hasta dinç ve güçlü olur.

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji hastaları neredeyse hiç rahat uyku uyuyamazlar. Bu rahatsızlık kişilerin yaşam kalitesini oldukça düşürür. Vücudun belirli bölgelerinde, eklemlerde hassasiyet hissedilir. Bu hassasiyet eklemlerde oluştuğunda beraberinde ağrıları da getirebilir.

1. Kötü uyku

Fibromiyalji hastaları sabahları adeta dayak yemişçesine yorgun ve halsiz uyanırlar. Bununla beraber bir şey yapmak istediklerinde kendilerinde o kuvveti bulamayabilirler. Yataktan kalktıkları anda omuzda ve sırtta yoğun ağrılar gözlemlenir. Kadınlarda adet dönemlerinde dirsek eklemlerinde bıçak batma hissi de ortaya çıkabilir.

2. Ağrı

Vücudun hemen hemen her bölgesinde ağrılar ortaya çıkabilir. Genellikle boyun ve omuzlarda gözlemlense de ağrılar kollara, kalçaya doğru yayılır. Bu hastalıktan ortaya çıkan ağrılara halk arasında “dolaşan ağrı” denilir.

Sabah uyandığında omzunda ağrı hisseden kişi öğlene doğru ağrıyı bacaklarında hisseder. Bu tip yakınmalar bu rahatsızlığa sahip 10 kişiden 9’unda gözlemleniyor.

Ayrıca bu belirtilerle beraber uykuya dalmada zorluk, gece boyunca sık sık nedensizce uyanma gibi semptomlar da yaşanabilir.

3. Bilinçsel dalgalanma

Fibromiyalji hastaları herhangi bir işe odaklanmada zorluk yaşarlar. Fibromiyalji rahatsızlığına sahip kişiler sanki kendi hayatını perde arkasından izliyor hissine kapılabilirler.

4. Uyuşukluk

Sabahları uyanıldığında eldeki uyuşukluk hissi fibromiyalji hastalığı belirtisi olabilir. Bununla beraber yanma gibi belirtiler de gözlemlenebilir. Uyuşukluk yalnızca ellerde değil ayaklarda da gözlemlenebilir.

5. Migren gibi baş ağrısı

Migren ya da gerilim tipi baş ağrıları gözlemlenebilir. Bununla beraber başta sıcaklık hissi gözlerde ağrı da olabilir.

Migren Hakkında Detaylı Bilgi İçin: Migren Neden Olur, Nasıl Geçer? Migren Testi, Tedavisi

6. Bağırsaklarda değişiklik

Hastaların bağırsaklarında problemler gözlemlenebilir. Göğüste çarpıntı, idrar yaparken yanma ve huzursuz bacak rahatsızlığı gibi pek çok rahatsızlık beraber yaşanabilir.

Fibromiyaljinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu rahatsızlığa tanı konulurken uzman bir hekimin görüşü alınmalıdır. Rahatsızlığın ne olduğunu çözmek için doktorlar özel bir tanı yöntemi kullanmazlar. Manyetik rezonans ya da diğer görüntüleme yöntemleri ile herhangi bir bulguya rastlanmaz. Tanı klinik muayene ve hastanın söylediği belirtiler değerlendirilerek ortaya konur.

Hastalar genellikle ağrılarının nedenini bilmediğinden dolayı aile bireyleri ile problemler yaşar. Bazı durumlarda bu rahatsızlığa tanı konulamadığından etrafındaki kişilerce hastaya hastalık hastası gibi can sıkıcı ithamlar söylenebilir. Fibromiyalji atakları yaşayan kişiler bu atakları genellikle uyurken yaşadıklarından sabahları uyandıklarında ağrılar çekebilirler.

Bu atakları doktorların doğru değerlendirmesi sonucunda hastalığın tanısı konulmuş olur.

1. İlaç tedavisi

Fibromiyalji hastaların yardımına başvurdukları doktor ekibi fizik tedavi uzmanı, fizyoterapist ve psikologdan oluşur. FMS için belirgin tek bir neden olmadığından farklı semptomlar incelenerek anlaşılır.

Hastalığın hem ilaç hem de ilaç dışı tedavi yöntemleri vardır. Çoğunlukla önerilen tedavi yöntemi hem ilaçların hem de ilaç dışı yöntemlerin kullanılmasıdır. Hastalığın tedavisi için yurt dışında çoğunlukla uygulanan yöntemler kullanılır.

Uygulanacak ilaçları uzman hekimler tarafından reçeteli olarak önerilen kadar olmak zorunludur. İlaçlar saati saatine çok düzenli olarak kullanılmalıdır. İlaç tedavisi ve ilaç dışı tedavi uzun süre düzenli olarak devam ettirildiği taktirde bu hastalıktan kurtulmak mümkün.

Ancak duygusal bunalım, yoğun stres gibi durumlarda fibromiyalji tekrardan ortaya çıkabilir.

2. İlaç dışı tedavi

Hastaların farkına varması gereken en önemli nokta hastalığın psikolojik bir rahatsızlık olmadığını, ona göre davranması gerektiğini öğrenmesidir. Fibromiyalji, yaşamı tehdit eden ya da eklemleri deformeye uğratan bir rahatsızlık değildir. Yaşam süresini herhangi bir nedenden dolayı azaltmaz.

3. Fibromiyalji egzersizleri

 • Başınızı öne eğin, başınızın arkasından ellerinizle çekerek, çenenizi göğsünüze değdirin. Boyun kaslarının ısındığını ve gerildiğini hissedin. Bu pozisyonda 10’a kadar sayın ve doğrulun. Bu hareketi her gün tekrarlayın.
 • Başınızı bir omzunuza değdirmeye uğraşın. Bu hareketi yaparken omzunuz ve bedeniniz sabit olsun.

  Sadece baş kısmınız hareket etsin. Boynunuzu yatıracağınız taraftaki elinizle başınızı çekerek boyun kaslarının gerilmesine izin verin. Bu hareketi, elinizi yavaş yavaş daha yukarı koyarak 3 kademede uygulayın.

 • Omuzlarınızı yukarıya kaldırın, geriye doğru çekerek, kürek kemiklerini sırtınızda birleştirmeye çalışın.

  Omuzlarınızla bir halka çizmeye çalışın. Bu hareketi her gün düzenli olarak 20 kez tekrar şeklinde yapın.

 • Kolunuzu önden düz olarak kaldırın. Daha sonra karşı omzunuzu getirmeye çalışın. Dirseğinizle çekerek kolunuza destek çıkın. Sırt kaslarının gerildiğini hissettikten sonra bırakın. Bu pozisyonu düzenli olarak yapın.

 • Bir kapı boşluğunda duvara ellerinizi yaslayın. Bir bacağınızı öne doğru gerin. Göğsünüzün ön tarafındaki kaslarınızın gerildiğini hissedin. Bu pozisyonda 10 saniye kadar bekleyin. Bu hareketi elinizi yavaş yavaş daha yukarı olacak şekilde kaldırarak 3 kademe şeklinde yapmaya çalışın.
 • Daha sonra bir sandalyenin arkasına geçin.

  Sandalyenin arka kısmındaki sırtınızı yasladığınız kısma ellerinizi koyarak öne doğru esneyin. Kollarınızın ve omzunuzun alt kısımlarının gerildiğini hissedin. Bu pozisyonda 10’a kadar sayıp bekleyin.

 • Bir sandalyeye oturun. Ellerinizi birleştirip öne doğru uzanın, sırtınızın düz bir halde olmasına özen gösterin.

  Bu pozisyonda 5’e kadar sayın, 10-15 kere tekrarlayın.

 • Bu işlemden sonra sırt üstü şekilde sert bir zemine uzanın. Daha sonra ellerinizi dizlerinizin altına tutup dizlerinizi gövdenize doğru çekin. Bu işlem sırasında sırtınızın gerildiğini hissedin. Bu pozisyonu uygularken 10’a kadar sayıp gevşeyin.

 • Her iki elinizin ve dizinizin üzerinde, dört ayak pozisyonuna gelin. Yapabildiğiniz kadar sırtınızı kamburlaştırın ve başınızı eğerek sırt kaslarınızı gerin. Bu pozisyonda 5’e kadar sayarak bekleyin.
 • Dizleriniz üzerinde yere oturun. Ellerinizi öne doğru uzatarak sırt kaslarınızın gerilmesine izin verin. 10′ kadar sayıp gevşeyin.

  Bu işlemi en az 5 kere tekrarlayın.

 • Ayakta dik durun, bir dizinizi kıvırın. Ellerinizle ayağınızı tutarak kalçanıza doğru çekin. Bacak ön grup kaslarının yoğun bir biçimde gerildiğini hissedin. Bu sırada düşecek gibi oluyorsanız bir duvardan destek alın.
 • Oturarak bağdaş kurun.

  Öne doğru eğilerek dirsekleriniz ile bacaklarınızı yere doğru bastırarak sırt kaslarınızı gerin.

 • Düz bir yere oturun. Bacaklarınızı uzatın. Bir dizinizi kıvırın. İki elinizle düz olan bacağınızın parmak uçlarına uzanmaya çalışın. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın. Hareketi uygularken içinizden 10’a kadar sayın.

Düzenli bir şekilde ilaç tedavisinin yanında, bu hareketleri yapmanız hastalığın tedavi sürecinin daha sağlıklı ilerlemesi açısından fayda sağlayacaktır. Bununla beraber bu hareketleri yaptığınız ilk günlerde vücudunuzda ufak tefek ağrılar olabilir. Bunun nedeni uzun süredir spor yapmayan vücudun hamlanmış olmasıdır.

3. Fibromiyalji noktaları tedavisi

Bu noktalar 18 noktadan oluşuyor. Bu noktaların varlığı ancak uzman doktorlar tarafından saptanabilir. Vücutta simetrik olarak dağılan bu noktalar ön tarafta, boyun köşelerinde, her iki dirsekte, köprücük kemiklerinde ve diz eklemlerindedir. Arka tarafta ise boyun arkasında, omuz bitişlerinde, her iki göğüs kafesinde, kalçalarda ve baldırlarda olacak şekilde dağılmıştır.

Hastalığın ağrısı genelde bu noktalarda oluşur. Ağrılı noktalar bulunduktan sonra doktorlar derin darbe masajı ile hastayı rahatlatırlar. Bu masaj 10 seans kadar sürebilir. Masaj seansları bittikten sonra ağrılı noktalara anestezik madde zerk edilir. Hasta bu madde etkisini gösterdikten sonra rahatlamaya başlar. Bu işlem 1-2 gün ara ile 3 defa uygulanır.

Fibromiyalji İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tedavi için öncelikle fizik tedavi ve dahiliye-iç hastalıkları bölümüne gidebilirsiniz. Bununla beraber son zamanlarda çok yakın bir aile ferdi ya da arkadaşınızı kaybettiyseniz, psikolojik bir travma yaşadıysanız bir psikologdan yardım almanız da hastalığın tedavisi sürecine katkı sağlayacaktır.

Çünkü yoğun stres altında kaldığınız vakitlerde hastalıktan doğan ağrılar bir hayli artar. Doktorlar size rahatlatıcı ilaçlar verir. Ancak kesinlikle kendi kafanıza göre bu ilaçları kullanmayın. Bu ilaçların bilinçsizce kullanılması kötü sonuçlar doğurabilir. Fibromiyalji atakları geçirdiğiniz günün ertesinde doktora gitmek tanı sürecini kolaylaştırır.

Bununla beraber alternatif tıp tekniklerinden de yardım alabilirsiniz.

Источник: https://sebboy.com/fibromiyalji/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть