Fibromiyalji Sendromu

içerik

Fibromiyalji

Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyalji (iltihapsız kas romatizması) dokunmaya duyarlı yaygın ağrı ve hassasiyetle giden, sık görülen bir sağlık sorunudur. Vücudun belli bölgelerinde, ağrı ve hassasiyet oluşur, zamanla kaybolabilir veya yer değiştirir. Çoğunlukla hastaların, kronik (uzun süreli) yorgunluk ve uykusuzluk sorunları vardır.

 • Fibromiyalji insanların yüzde 2-4’ünü, genellikle kadınları etkiler.
 • Hastanın yakınmaları ve muayenede hassas nokta sayısı (18 noktadan 11’inde hassasiyet; 9-11 arasında ise diğer durumlarla birliktelik-spastik kolon, diş sıkma ve çenede kilitlenme, gerilim tipi baş ağrısı gibi), fibromiyalji tanısı için önemlidir.
 • Hastalığın tanı koyduracak herhangi bir test bulunmamaktadır. Ancak diğer benzer yakınmalara neden olabilecek hastalıklarından ayırt etmek için, laboratuvar testleri veya röntgen gerekebilir.
 • Tedavisinin olmamasına rağmen, ilaçlar ile belirgin rahatlama sağlamak mümkündür.
 • Hastalar aynı zamanda egzersiz ve yeterli uyku alma gibi kişisel yaklaşımlarla kendilerini daha iyi hissederek tedaviye katkı sağlarlar.

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji vücutta yaygın ağrı ve diğer belirtilere neden olan kronik bir sağlık sorunudur. Hastaların sıklıkla yakınmaları şunlardır:

 • Etkilenen eklem ve kaslarda dokunma veya bastırmakla ağrı
 • Yorgunluk
 • Uykusuzluk sorunları (dinlenmiş olarak uyanamamak)
 • Bellek ile ilgili problemler veya konsantre olamama

Bazı hastalar da:

 • Depresyon ya da anksiyete
 • Migren ya da gerilim tipinde baş ağrısı
 • Sindirim sorunları: İrritabl (huzursuz) barsak sendromu (spastik kolon) veya gastroözofageal reflü hastalığı
 • İrritabl (huzursuz) ya da aşırı aktif mesane
 • Pelvik ağrı
 • Temporomandibular bozukluk (yüz veya çene ağrısı, çenede diş sıkmaya bağlı ağrı ve kulakta çınlama gibi bir dizi belirtiler)

Fibromiyalji belirtileri ve onunla ilgili problemlerin şiddeti değişebilir veya zamanla azalarak kaybolabilir. Stresle genellikle semptomları kötüleştirir.

Fibromiyalji Neden Olur?

Fibromiyaljinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Belli kişilik özelliğinde daha çok ortaya çıkar. Fibromiyaljili hastalar; hassas, duygusal ve kırılgan bir psikolojik yapıya sahiptir. Herkesin derdini dert edinen, duyarlı yapıları vardır.

Mükemmeliyetçi kişilikleri nedeniyle etraftaki olumsuzluklardan çok etkilenirler; bu nedenle evliliklerinde, aile içinde, arkadaş ilişkilerinde veya iş yerinde sorunlar yaşarlar.

Bu sorunlar o kadar stres yaratır ki zamanla yapması gereken işlere konsantrasyonları azalır ve unutkanlık, hafıza problemleri yaşamaya, iş değiştirmelere başlar. Her insanda hastalık farklı seyredebilir. Fibromiyaljili aileler (anneler ve çocukları gibi) olabilir.

Belli genleri taşıyanlar, fibromiyaljiye daha yatkın olabilir; fakat genler tek başına, fibromiyaljiye neden olmaz.

Genellikle fibromiyaljiyi, tetikleyen bazı nedenler vardır. Bunlar omurga problemleri, artrit, yaralanma, trafik kazası veya başka türde fiziksel stres olabilir. Duygusal stres de bu hastalığı tetikleyebilir.

Vücudun “spinal kord ve beyinle” iletişimi sonucunda, beyinde bazı kimyasallar ve proteinlerin düzeyleri değişebilir.

Fibromiyaljili kişide, sanki beynin ağrı işleme merkezlerinde “ses kontrolünün” çok yüksek açılması gibi bir şeydir.

Fibromiyalji Kimlerde Görülür?

Fibromiyalji, kadınlarda fazla görülse de erkeklerde de görülebilir. Her 10 kadına karşılık 1 erkete görülür. Orta yaş grubunda fazladır; ancak ergenlik yılları veya yaşlılıkta da ortaya çıkabilir. Küçük çocuklarda yaygın vücut ağrısı ve yorgunlukla bulgu verebilir.

Bir romatizmal hastalığı (eklem, kas ve kemikleri etkileyen bir sağlık sorunu) olanlarda, fibromiyalji riski daha fazladır. Bu osteoartrit, lupus, romatoid artrit veya ankilozan spondilit olabilir.

Fibromiyalji Nasıl Teşhis Edilir?

Yakınmalarınıza bakarak fibromiyaljiden şüphelenilebilir. Muayenede bazı vücut noktalarına, dokunmakla hassasiyet veya bastırmakla ağrı vardır. Ağrıya neden olabilecek diğer hastalıkları (Sjögren sendromu, polimiyaljia romatika, gibi) ekarte etmek için bazı tanı testleri gerekebilir. Fibromiyaljide, inflamasyon (iltihap) belirtileri görülmez.

Yaygın ağrı, fibromiyaljinin ana özelliği olduğundan, doktorunuz sizden ağrıyı tarif etmenizi isteyecektir.

Bu fibromiyaljideki ağrı özelliğinin, kas ve eklem ağrısına neden olan diğer hastalıklar arasındaki farkı anlamaya yardımcı olabilir.

Örneğin, hipotiroidi, Sjögren sendromu, polimiyaljiya romatika, bazen fibromiyaljiyi taklit edebilir. Romatoloğa başvurmanız durumunda, karışabilecek bu gibi hastalıkları ayırt etmek de daha kolay olacaktır.

Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyaljinin tek bir ilaçla tedavisi yoktur. Amerikan Romatoloji Cemiyeti (ACR)’nin önerdiği tedavi: kişinin psikolojik durumunu ve ağrı algısını düzenleyen ilaçlardan biri (duloksetin, Lyrica), davranış tedavisi (bilişsel veya kognitif tedavi) ve egzersizden oluşan üçlüden oluşur.

İlaçlar: ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA); fibromiyalji tedavisi için üç ilacı onaylamıştır. Bunlardan ikisi; Duloksetin ve Milnasipran: beyinde ağrı algısını kontrol eden maddeler üzerinden (serotonin ve norepinefrin) etki eder.

Ayrıca amitriptilin, cyclobenzaprine veya venlafaksin de fibromiyalji tedavisinde etkilidir. Bu ilaçların yan etkileri hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Fibromiyalji için onaylanmış diğer ilaç, pregabalin (Lyrica) 'dir.

Ağrının iletilmesini sağlayan sinir hücrelerinin, aşırı aktivitesini bloke (baskılar) eder. Benzer başka bir ilaç, gabapentin (Neurontin)’dir.

Bazı durumlarda, fibromiyaljideki ağrı için, asetaminofen veya steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAİİ) kısa süreli veya gerektiğinde kullanılabilir.

Diğer Tedaviler: Tai Chi ve yoga, fibromiyalji semptomlarını azaltabilir. Açık hava yürüyüşleri önerilir.

Bilişsel terapi (davranış değişikliği ve pozitif düşünce odaklı terapi türü) oldukça faydalıdır.

Akapunktur ve masaj tedavilerinden fayda görebilirler.

Fibromiyaljili Hastalara Öneriler:

 • Tek başına ilaç tedavisinin faydası yoktur. Siz yapacaklarınızla, kendi tedavinize çok fazla katkıda bulunabilirsiniz.
 • Uyku düzeninize önem gösterin. Her gün aynı saatte uyuyun ve uyanın.
 • Günlük kafein miktarını azaltın, sabah saatlerinde kahve ve çay tüketin ve sigarayı bırakın.
 • Düzenli egzersiz; fibromiyalji tedavisinin çok önemli bir parçasıdır. Düzenli egzersiz, genellikle ağrı belirtilerini ve yorgunluğu azaltır. Başlarda biraz zor olsa da, düşük tempoda başlayıp yavaş yavaş artırın. Kendinize gün içinde egzersiz fırsatları yaratarak günlük rutininiz haline getirin. Örneğin, yürüme merdiveni veya asansörler yerine merdivenleri kullanın. Arabanızı daha uzağa park ederek yürüyüş mesafenizi artırın. Yüzme, su içi aerobik ve / veya germe egzersizleri yapın. Başlangıçta egzersiz rutini oluşturmak zaman alacaktır. Sadece hareketli olun, aktif kalın ve pes etmeyin!
 • Yapmaktan ze alacağınız sizi rahatlatan uğraşlar edinin ve bunları stresli ve ağrılı zamanlarda yapın.
 • Kendinizi eğitin. Fibromiyaljiyle ilgili hasta destek sitelerine girerek, sorunlarınızı diğer insanlarla paylaşın, onların ve sizin baş etme yöntemlerini öğrenin.

Prof. Dr. Nuran Türkçapar, güncelleme Ocak 2016

Источник: https://www.romatizmahastaliklari.com/tr/icerik/18/fibromiyalji

Fibromiyalji : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyalji hastalığının ilk belirtisi genellikle uyku bozukluğu olarak gözlemlenir. Hastalığın etkisi altındaki bir birey uyku süresinden bağımsız olarak her sabah uyandığında yorgun hisseder.

Fibromiyalji oluşumuna neden olan etken yumuşak doku romatizmasıdır. Yoğun iş temposu sebebiyle ya da stres altında kalındığında tekrarlayabilir. Bununla beraber vücudun belli başlı bölgelerinde sürekli nedensiz ağrılar ortaya çıkabilir.

Bu ağrılar gün içerisinde farklı noktalarda meydana gelebilir.

Fibromiyalji kronik ağrı ve yorgunluk olarak da bilinir. Kas-iskelet sisteminde meydana gelen ve yaşam koşullarını olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Genellikle sırt, boyun, omuzlar, dirsekler, el bilekleri ve kalçalarda çok sık ağrılara neden olur.

Bununla beraber kas-eklem ağrısı, yorgunluk, sabahları omuzlarda kas tutulması gibi belirtiler de gösterebilir. Dünya üzerinde görülme oranı %2’dir. Ülkemizde ise yaklaşık olarak 1.3 milyona yakın fibromiyalji hastası olduğu söylenebilir.

Hastalar genellikle 30 ile 60 yaş arasındadır. Kadınların sürekli değişen hormonal sistemlerinin ortaya çıkardığı stres ya da diğer duygusal sebeplerden dolayı kadınlarda daha çok rastlanır.

Ayrıca ev işlerinde bedenlerine çok fazla yük bindirmeleri, aşırı temizlik yapmaları fibromiyaljiye zemin hazırlar.

Hassas ve duygusal yapılı ve her olaydan derinden etkilenen kişilerde daha sık görülür. Bu rahatsızlığa daha çok mükemmeliyetçi, titizlik hastası ya da işkolik insanlar daha kolay bir şekilde yakalanabilir.

Fibromiyaljinin Nedenleri Nelerdir?

Fiziksel yaralanmalar, çeşitli enfeksiyonlar ya da toksinler fibromiyaljiye sebep olabilir. Yurt dışında yapılan bazı araştırmalara göre bu hastalığa yakalanmış kişiler çok değişken ruh haline sahiptirler.

1. Kalıtım

Fibromiyalji hastalığında kalıtım önemli bir role sahiptir. Aile bireylerinde fibromiyalji rahatsızlığı gözlemlenen kişilerde %30 oranında hastalığa yakalanma riski artıyor. İnsanların neredeyse tüm özelliklerini belirleyen kalıtım, yatkın olunan hastalıkları da belirler.

2. Stres

Hastalığın en büyük nedeni olarak stres görülebilir. Çok yoğun stres yaşayan insanlarda çok sık karşılaşılır. Fiziksel ya da duygusal travmatik bir olay yaşayan insanlarda ortaya çıkması çok muhtemeldir.

Herhangi bir nedenden dolayı sakatlanan ya da yaralanan kişilerde görülebilir. Bunun nedeni insanlarda fiziksel travma ya da sakatlıktan ortaya çıkan stres ve psikolojik durumdur.

4. Lupus hastalığı

Lupus hastalığı, bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini ve dokularını yabancı bir madde gibi tanımasından kaynaklanır. Vücudun herhangi bir yerinde veya organında ortaya çıkabilir. Ortaya çıktığı durumlarda fibromiyalji görülme olasılığı da hastalığının ilerlemesiyle birlikte artar.

Lupus Hastalığı İle Alakalı Daha Detaylı Bilgi İçin: Lupus Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

5. Gluten duyarlılığı

İnsanlarda ortaya çıkan hastalıkların %50’si gluten ile doğrudan bağlantılıdır. Glutene bağlı ortaya çıkan hastalıklar çok gizli bir biçimde seyreder. Bu hastalıklardan biri de fibromiyaljidir. Gluten duyarlılığına sahip bir bireyin doktor tavsiyesinde gluten diyeti uygulaması gerekebilir.

6. Bağırsaklarda candida mantarı

Bağırsaklarda bu mantar türünün çok az olarak bulunması normaldir. Ancak belli bir seviyenin üstüne çıktığında insan sağlığına zarar vermeye başlar. Bağırsaklardan çıkıp kana karışmaya başladığında insanlarda halsizlik, sürekli uyuma isteği gibi problemlere neden olabilir.

Bu problemlerin yanında fibromiyalji rahatsızlığı da gözlemlenebilir. Mantarların istenen seviyeden fazla olup olmadığını anlamak için temiz bir suya tükürün.

Yaklaşık 15-20 dakika bekledikten sonra tükürük suyun dibine çökerse bağırsaklarınızdaki candida mantarında artış olduğu anlamına gelebilir.

7. Tiroit

Tiroit bezinde ve hormonlarında oluşan bazı sorunlardan dolayı bazı hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu hastalıklardan bir tanesi de fibromiyaljidir. Sürekli yorgunluk, kollarda ve eklemlerde ağrılar rahatsızlığın tiroit bezlerinde oluşan bir sorundan kaynaklandığının belirtileridir.

8. Vitamin eksikliği

Hastlarda en çok D vitamini, B12 ya da magnezyum eksikliğine rastlanır. Genellikle magnezyum eksikliği yaşayan kişilerde sürekli uyuma ağrı ve benzeri durumlar gözlemlenir. Bu eksiklik giderildiğinde ise hasta dinç ve güçlü olur.

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji hastaları neredeyse hiç rahat uyku uyuyamazlar. Bu rahatsızlık kişilerin yaşam kalitesini oldukça düşürür. Vücudun belirli bölgelerinde, eklemlerde hassasiyet hissedilir. Bu hassasiyet eklemlerde oluştuğunda beraberinde ağrıları da getirebilir.

1. Kötü uyku

Fibromiyalji hastaları sabahları adeta dayak yemişçesine yorgun ve halsiz uyanırlar. Bununla beraber bir şey yapmak istediklerinde kendilerinde o kuvveti bulamayabilirler. Yataktan kalktıkları anda omuzda ve sırtta yoğun ağrılar gözlemlenir. Kadınlarda adet dönemlerinde dirsek eklemlerinde bıçak batma hissi de ortaya çıkabilir.

2. Ağrı

Vücudun hemen hemen her bölgesinde ağrılar ortaya çıkabilir. Genellikle boyun ve omuzlarda gözlemlense de ağrılar kollara, kalçaya doğru yayılır. Bu hastalıktan ortaya çıkan ağrılara halk arasında “dolaşan ağrı” denilir.

Sabah uyandığında omzunda ağrı hisseden kişi öğlene doğru ağrıyı bacaklarında hisseder. Bu tip yakınmalar bu rahatsızlığa sahip 10 kişiden 9’unda gözlemleniyor.

Ayrıca bu belirtilerle beraber uykuya dalmada zorluk, gece boyunca sık sık nedensizce uyanma gibi semptomlar da yaşanabilir.

3. Bilinçsel dalgalanma

Fibromiyalji hastaları herhangi bir işe odaklanmada zorluk yaşarlar. Fibromiyalji rahatsızlığına sahip kişiler sanki kendi hayatını perde arkasından izliyor hissine kapılabilirler.

4. Uyuşukluk

Sabahları uyanıldığında eldeki uyuşukluk hissi fibromiyalji hastalığı belirtisi olabilir. Bununla beraber yanma gibi belirtiler de gözlemlenebilir. Uyuşukluk yalnızca ellerde değil ayaklarda da gözlemlenebilir.

5. Migren gibi baş ağrısı

Migren ya da gerilim tipi baş ağrıları gözlemlenebilir. Bununla beraber başta sıcaklık hissi gözlerde ağrı da olabilir.

Migren Hakkında Detaylı Bilgi İçin: Migren Neden Olur, Nasıl Geçer? Migren Testi, Tedavisi

6. Bağırsaklarda değişiklik

Hastaların bağırsaklarında problemler gözlemlenebilir. Göğüste çarpıntı, idrar yaparken yanma ve huzursuz bacak rahatsızlığı gibi pek çok rahatsızlık beraber yaşanabilir.

Fibromiyaljinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu rahatsızlığa tanı konulurken uzman bir hekimin görüşü alınmalıdır. Rahatsızlığın ne olduğunu çözmek için doktorlar özel bir tanı yöntemi kullanmazlar. Manyetik rezonans ya da diğer görüntüleme yöntemleri ile herhangi bir bulguya rastlanmaz. Tanı klinik muayene ve hastanın söylediği belirtiler değerlendirilerek ortaya konur.

Hastalar genellikle ağrılarının nedenini bilmediğinden dolayı aile bireyleri ile problemler yaşar. Bazı durumlarda bu rahatsızlığa tanı konulamadığından etrafındaki kişilerce hastaya hastalık hastası gibi can sıkıcı ithamlar söylenebilir. Fibromiyalji atakları yaşayan kişiler bu atakları genellikle uyurken yaşadıklarından sabahları uyandıklarında ağrılar çekebilirler.

Bu atakları doktorların doğru değerlendirmesi sonucunda hastalığın tanısı konulmuş olur.

1. İlaç tedavisi

Fibromiyalji hastaların yardımına başvurdukları doktor ekibi fizik tedavi uzmanı, fizyoterapist ve psikologdan oluşur. FMS için belirgin tek bir neden olmadığından farklı semptomlar incelenerek anlaşılır.

Hastalığın hem ilaç hem de ilaç dışı tedavi yöntemleri vardır. Çoğunlukla önerilen tedavi yöntemi hem ilaçların hem de ilaç dışı yöntemlerin kullanılmasıdır. Hastalığın tedavisi için yurt dışında çoğunlukla uygulanan yöntemler kullanılır.

Uygulanacak ilaçları uzman hekimler tarafından reçeteli olarak önerilen kadar olmak zorunludur. İlaçlar saati saatine çok düzenli olarak kullanılmalıdır. İlaç tedavisi ve ilaç dışı tedavi uzun süre düzenli olarak devam ettirildiği taktirde bu hastalıktan kurtulmak mümkün.

Ancak duygusal bunalım, yoğun stres gibi durumlarda fibromiyalji tekrardan ortaya çıkabilir.

2. İlaç dışı tedavi

Hastaların farkına varması gereken en önemli nokta hastalığın psikolojik bir rahatsızlık olmadığını, ona göre davranması gerektiğini öğrenmesidir. Fibromiyalji, yaşamı tehdit eden ya da eklemleri deformeye uğratan bir rahatsızlık değildir. Yaşam süresini herhangi bir nedenden dolayı azaltmaz.

3. Fibromiyalji egzersizleri

 • Başınızı öne eğin, başınızın arkasından ellerinizle çekerek, çenenizi göğsünüze değdirin. Boyun kaslarının ısındığını ve gerildiğini hissedin. Bu pozisyonda 10’a kadar sayın ve doğrulun. Bu hareketi her gün tekrarlayın.
 • Başınızı bir omzunuza değdirmeye uğraşın. Bu hareketi yaparken omzunuz ve bedeniniz sabit olsun. Sadece baş kısmınız hareket etsin. Boynunuzu yatıracağınız taraftaki elinizle başınızı çekerek boyun kaslarının gerilmesine izin verin. Bu hareketi, elinizi yavaş yavaş daha yukarı koyarak 3 kademede uygulayın.
 • Omuzlarınızı yukarıya kaldırın, geriye doğru çekerek, kürek kemiklerini sırtınızda birleştirmeye çalışın. Omuzlarınızla bir halka çizmeye çalışın. Bu hareketi her gün düzenli olarak 20 kez tekrar şeklinde yapın.
 • Kolunuzu önden düz olarak kaldırın. Daha sonra karşı omzunuzu getirmeye çalışın. Dirseğinizle çekerek kolunuza destek çıkın. Sırt kaslarının gerildiğini hissettikten sonra bırakın. Bu pozisyonu düzenli olarak yapın.
 • Bir kapı boşluğunda duvara ellerinizi yaslayın. Bir bacağınızı öne doğru gerin. Göğsünüzün ön tarafındaki kaslarınızın gerildiğini hissedin. Bu pozisyonda 10 saniye kadar bekleyin. Bu hareketi elinizi yavaş yavaş daha yukarı olacak şekilde kaldırarak 3 kademe şeklinde yapmaya çalışın.
 • Daha sonra bir sandalyenin arkasına geçin. Sandalyenin arka kısmındaki sırtınızı yasladığınız kısma ellerinizi koyarak öne doğru esneyin. Kollarınızın ve omzunuzun alt kısımlarının gerildiğini hissedin. Bu pozisyonda 10’a kadar sayıp bekleyin.
 • Bir sandalyeye oturun. Ellerinizi birleştirip öne doğru uzanın, sırtınızın düz bir halde olmasına özen gösterin. Bu pozisyonda 5’e kadar sayın, 10-15 kere tekrarlayın.
 • Bu işlemden sonra sırt üstü şekilde sert bir zemine uzanın. Daha sonra ellerinizi dizlerinizin altına tutup dizlerinizi gövdenize doğru çekin. Bu işlem sırasında sırtınızın gerildiğini hissedin. Bu pozisyonu uygularken 10’a kadar sayıp gevşeyin.
 • Her iki elinizin ve dizinizin üzerinde, dört ayak pozisyonuna gelin. Yapabildiğiniz kadar sırtınızı kamburlaştırın ve başınızı eğerek sırt kaslarınızı gerin. Bu pozisyonda 5’e kadar sayarak bekleyin.
 • Dizleriniz üzerinde yere oturun. Ellerinizi öne doğru uzatarak sırt kaslarınızın gerilmesine izin verin. 10′ kadar sayıp gevşeyin. Bu işlemi en az 5 kere tekrarlayın.
 • Ayakta dik durun, bir dizinizi kıvırın. Ellerinizle ayağınızı tutarak kalçanıza doğru çekin. Bacak ön grup kaslarının yoğun bir biçimde gerildiğini hissedin. Bu sırada düşecek gibi oluyorsanız bir duvardan destek alın.
 • Oturarak bağdaş kurun. Öne doğru eğilerek dirsekleriniz ile bacaklarınızı yere doğru bastırarak sırt kaslarınızı gerin.
 • Düz bir yere oturun. Bacaklarınızı uzatın. Bir dizinizi kıvırın. İki elinizle düz olan bacağınızın parmak uçlarına uzanmaya çalışın. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın. Hareketi uygularken içinizden 10’a kadar sayın.

Düzenli bir şekilde ilaç tedavisinin yanında, bu hareketleri yapmanız hastalığın tedavi sürecinin daha sağlıklı ilerlemesi açısından fayda sağlayacaktır. Bununla beraber bu hareketleri yaptığınız ilk günlerde vücudunuzda ufak tefek ağrılar olabilir. Bunun nedeni uzun süredir spor yapmayan vücudun hamlanmış olmasıdır.

3. Fibromiyalji noktaları tedavisi

Bu noktalar 18 noktadan oluşuyor. Bu noktaların varlığı ancak uzman doktorlar tarafından saptanabilir. Vücutta simetrik olarak dağılan bu noktalar ön tarafta, boyun köşelerinde, her iki dirsekte, köprücük kemiklerinde ve diz eklemlerindedir. Arka tarafta ise boyun arkasında, omuz bitişlerinde, her iki göğüs kafesinde, kalçalarda ve baldırlarda olacak şekilde dağılmıştır.

Hastalığın ağrısı genelde bu noktalarda oluşur. Ağrılı noktalar bulunduktan sonra doktorlar derin darbe masajı ile hastayı rahatlatırlar. Bu masaj 10 seans kadar sürebilir. Masaj seansları bittikten sonra ağrılı noktalara anestezik madde zerk edilir. Hasta bu madde etkisini gösterdikten sonra rahatlamaya başlar. Bu işlem 1-2 gün ara ile 3 defa uygulanır.

Fibromiyalji İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tedavi için öncelikle fizik tedavi ve dahiliye-iç hastalıkları bölümüne gidebilirsiniz. Bununla beraber son zamanlarda çok yakın bir aile ferdi ya da arkadaşınızı kaybettiyseniz, psikolojik bir travma yaşadıysanız bir psikologdan yardım almanız da hastalığın tedavisi sürecine katkı sağlayacaktır.

Çünkü yoğun stres altında kaldığınız vakitlerde hastalıktan doğan ağrılar bir hayli artar. Doktorlar size rahatlatıcı ilaçlar verir. Ancak kesinlikle kendi kafanıza göre bu ilaçları kullanmayın. Bu ilaçların bilinçsizce kullanılması kötü sonuçlar doğurabilir. Fibromiyalji atakları geçirdiğiniz günün ertesinde doktora gitmek tanı sürecini kolaylaştırır.

Bununla beraber alternatif tıp tekniklerinden de yardım alabilirsiniz.

Источник: https://sebboy.com/fibromiyalji/

Fibromiyalji Belirtileri

Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyaljinin başlıca belirti ve bulguları derin kas ağrısı, ağrılı hassas noktalar ve sabah sertliğidir. Diğer önemli fibromiyalji belirtileri ise uyku problemleri, yorgunluk ve anksiyeteyi içerir. Uygun teşhisin konulması için doktorunuzun belirtilerinizi ve fibromiyalji bulgularınızı gözden geçirmesi gerekir.

Fibromiyaljinin yaygın belirtileri nelerdir?

Fibromiyalji sendromu ya da FMS olarak da bilinen fibromiyaljinin belirtileri şunlardır:

 • Ağrı
 • Anksiyete
 • Konsantrasyon ve hafıza problemleri –“fibro fog” olarak bilinir
 • Depresyon
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • İrritabl bağırsak sendromu
 • Sabah sertliği
 • Ağrılı adet krampları
 • Uyku problemleri
 • Ellerde, kollarda, ayaklarda ve bacaklarda şişme, uyuşukluk ve karıncalanma
 • Hassas noktalar
 • Üriner (idrarla ilgili) belirtiler

Fibromiyaljinin en yaygın belirtisi ağrı mıdır?

Evet! Fibromiyalji hastalarının yüzde 97’sinden fazlasında gözlemlenen geniş alana yayılmış ağrı, hastalığın ayırt edici özelliğidir Aslında genellikle fibromiyaljisi olan kişiyi doktora görünmeye zorlayan şey de ağrıdır.

Osteoartritteki eklem ağrısından farklı olarak fibromiyalji ağrısı bütün vücutta hissedilir. Ağrı, derin, keskin, hafif veya zonklayıcı olabileceği gibi eklemlerin çevresindeki kaslarda, tendonlarda ve bağdokularda hissedilebilir. Uzmanlar artrit kas ve doku ağrısını; hassas, sancıma, zonklama, sızlama, yanma ve eziyet verici olarak tanımlar.

Fibromiyaljisi olan bazı kişilerde ağrı gelip geçicidir. Ağrı aynı zamanda vücut boyunca geziyor gibi görünmektedir.

Ağrılı hassas noktalar, fibromiyalji ağrısına eşlik eder mi?

Derin kas ağrısı ve vücut sancılarının yanı sıra, fibromiyalji hastalarında parmakla bastırıldığında acıyan ağrılı hassas noktaların ya da eklemlerin çevresinde sınırlandırılmış hassas alanlar vardır.

Ağrıyan yer eklemlerin kendisi değil, eklemlerin çevresindeki dokulardır. Bu hassas noktalar, genellikle derin ağrı alanları değildir.

Bunun yerine ağrı deri yüzeyinin altında yüzeyseldir ve belli bir alanla sınırlıdır.

Hassas noktaların konumu rastlantısal değildir. Bunlar, vücuttaki tahmin edilebilir bölgelerdir. Eğer fibromiyaljisi olmayan bir kimsenin hassas noktalarına basınç uygularsanız, kişi sadece basınç hissettiğini söyler. Bir fibromiyalji hastası için bu hassas noktalara bastırmak ise aşırı derecede ağrılıdır.

Yorgunluk, bir fibromiyalji belirtisi midir?

Ağrı ve hassas noktaların yanı sıra yorgunluk da başlıca şikayetlerden biridir. Fibromiyaljide yorgunluk daha süreklidir ve bekleyebileceğinizden daha kısıtlayıcı olan üstelik geçmeyen bir bitkinlik ve yorgunluktur.

Bazı hastalar, yeterince uyuduklarında bile dinlenmiş hissetmek yerine tam tersine yorgun hissettiklerinden şikayet ederler. Bazı hastalar, fibromiyalji yorgunluğunun gripteki halsizliğe benzediğini bildirmişlerdir.

Bazıları da ağrıyı, uzun saatler çalıştıktan ve çok uykusuz kaldıktan sonra hissettikleri yorgunluğa benzetmişlerdir.

Fibromiyaljide yorgunluk şu biçimlerde görülebilir:

 • Sabah kalktığınızda yorgunluk
 • Market alışverişi ve yemek pişirme gibi hafif aktivitelerin ardından yorgunluk
 • Elbiseleri katlama ya da ütüleme gibi işlere başlayamayacak kadar yorgun olma
 • Egzersiz yapamayacak kadar yorgun olma
 • Egzersiz yaptıktan sonra normalden çok daha yorgun olma
 • Cinsel ilişkiye giremeyecek kadar yorgun olma
 • İş yerinde yeterli çalışamayacak kadar yorgun olma

Uyku bozuklukları, fibromiyaljinin yaygın bir belirtisi midir?

Uyku bozuklukları, fibromiyaljisi olan kişilerin çoğunda yaygın olarak görülür. Her ne kadar fibromiyalji hastaları uykuya dalmakta zorluk yaşamasalar da uykuları hafiftir ve kolayca bölünebilir. Çoğu, sabahları bitkin ve dinlenmemiş uyanır. Uyku bozuklukları kalıcı bir yorgunluk durumu yaratabilir.

Fibromiyaljisi olan kişiler uyku esnasında, beynin uyanıkken olan aktivitelerine benzer beyin aktivitesi patlamalarıyla sürekli uyanırlar.

Fibromiyaljisi olan bireyler üzerinde uyku laboratuarlarında yapılan testler, fibromiyalji hastalarının derin uykularında kesilmeler yaşadığını göstermiştir.

Bölünmeler derin uykuda geçirilen zamanı azaltır. Bunun sonucu olarak, vücutları kendisini yenileyemez.

Sabah sertliği, fibromiyalji hastalarının çoğunu etkiler mi?

Çalışmalar, fibromiyalji teşhisi almış kişilerin yüzde 75’inden fazlasının sabah kalktıklarında sertlik hissettiklerini göstermiştir. Sertlik geniş kapsamlıdır –sırt, kol, bacak kaslarını ve eklemlerini etkiler. Bu durum fibromiyalji hastalarının, yataktan çıktıktan sonra günlük aktivitelerine başlamadan önce kas ve eklemlerinin “gevşeyip açılması” gerektiğini hissetmelerine yol açar.

Fibromiyalji hastalarının bazıları sabah sertliğinin birkaç dakika sürdüğünü bildirmişken, çoğunluğu her gün 15 ila 20 dakikadan fazla bir süre, oldukça fark edilebilir olduğunu bildirmiştir. Ancak bazı durumlarda sertlik saatlerce sürüyor, bazılarında ise tüm gün devam ediyor görünmektedir.

Çoğu kişi sabah kalktığında sertlik hisseder, ancak fibromiyaljiyle ilişkili sertlik hafif bir ağrıdan çok daha fazlasıdır. Aslında fibromiyalji hastaları da sabahları, özellikle romatoid ya da iltihabi artrit gibi artritleri olan kişilerin yaşadıklarına benzer bir sertlik hissederler.

Adetimden 1 hafta sonra ilişkiye girdik 40 saat sonra Ella kullandım hapı kullandıktan 12 sonra adet belirtileri oldu normal adetime daha 10 gün var b… devamı

Depresyon bir fibromiyalji belirtisi mi?

Depresyon, fibromiyalji hastalarının çoğu için önemli belirtilerden biridir. Ortalama olarak her dört fibromiyalji hastasının birinde, majör depresyon görülürr. Her iki hastadan birinde ise hayat boyu depresyon öyküsü bulunur.

Devamlı ağrı ve yorgunluktan kaynaklanan stres, anksiyeteye neden olabilir. Kronik ağrı, kişinin daha az aktif olması ve daha çok içine kapanmasıyla sonuçlanabilir. Bu da depresyona yol açabilir.

Anksiyete ve depresyonun, tıpkı ağrı gibi fibromiyaljinin bir parçası olması da aslında mümkündür. Fibromiyalji ile birlikte depresyonu olan hastaların çoğu işlerine konsantre olmakta büyük zorluklar yaşadıklarını ve zaman zaman hafızalarında kısa süreli bozulma olduğunu söyler.

Fibromiyaljide ellerde şişme ve karıncalanmanın nedeni nedir?

Fibromiyaljide genellikle uyuşma, karıncalanma ve yanma gibi nörolojik şikayetler görülür. Bu hislerin sebebi net olmasa da; ellerde, kollarda veya bacaklarda uyuşma ya da karıncalanma hissi, fibromiyalji hastalarının yarısından fazlasında görülür. Şikayetler, özellikle de sabah uyanmayla birlikte sabah sertliğine eşlik ettiğinde rahatsız edici olabilir.

Söz konusu hisleri karşılayan tıbbi terim parestesidir. Hisler genellikle düzensiz zamanlarda gelişir. Gerçekleştiklerinde ise birkaç dakika sürebilecekleri gibi sürekli devam edebilirler de. Bu his rahatsız edici olsa da şiddetli biçimde kısıtlayıcı değildir.

Kronik baş ağrısı bir fibromiyalji belirtisi midir?

Nüksedici migren ya da gerilim tipi baş ağrıları gibi kronik baş ağrıları, fibromiyalji hastalarının yüzde 70’inde yaygın olarak görülür. Kişinin FMS’i yönetme ve sendromla baş etme yeteneğinde büyük bir sorun yaratabilir.

Baş ağrıları, boyun ya da sırtın üst kısmındaki ağrının sonucu oluşabilir. Genellikle gerilim tipi baş ağrısı ya da kas kasılması, baş ağrılarıyla sonuçlanan boyun kaslarındaki gerginlik ve kasılmadan kaynaklanır.

Ayrıca başın ya da boynun arkasındaki gergin noktalardan da kaynaklanabilir.

Doktorunuz tarafından uygun biçimde teşhis konulması ve tedavi edilmesi gereken diğer tıbbi sorunların da baş ağrısına yol açabileceğini unutmamak önemlidir.

İrritabl bağırsak sendromu bir fibromiyalji belirtisi midir?

Kabızlık, ishal, sık sık karın ağrısı, karında gaz ve kusma, fibromiyalji hastalarının kabaca yüzde 40’ı ila yüzde 70’inde sık sık görülen belirtilerdendir. Asit reflüsü ve gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) da aynı sıklıkta görülebilir.

İdrar sıklığı bir fibromiyalji belirtisi midir?

Acil idrar yapma isteği, sık idrara çıkma, ağrılı idrar yapma ya da idrar tutamama da fibromiyalji vakalarının kabaca yüzde 25’i ya da daha fazlasında görülebilir. Bu sorunlar ayrıca enfeksiyon gibi başka bir mesane ve böbrek sorunundan kaynaklanabileceği için doktorunuzdan başka bir probleminiz olup olmadığını mutlaka kontrol etmesini isteyin.

Adet krampları fibromiyaljisi olan kadınları etkiler mi?

Aşırı derecede ağrılı kramplar, fibromiyalji hastalarının yüzde 30’u ila 40’ında görülür. Diğer belirtilerle birlikte bu belirtiler, genellikle yıllarca sürebilir.

Fibromiyaljide huzursuz bacak sendromu nedir?

Huzursuz bacak sendromu bacaklarda; özellikle de bacakların alt kısmında ve ayaklarda rahatsızlığa yol açar. Bu durum bilhassa geceleri rahatsız edicidir. Bu his ağrılı olabilir, çoğunlukla da bacakları rahat ettirmek için onları hareket ettirme ihtiyacı olarak tarif edilir.

Huzursuz bacak sendromu, genellikle kişi uyku için rahat bir pozisyon bulmaya çalışırken uykuyu böler. Diğer belirtilerde olduğu gibi huzursuz bacak sendromu, tek başına var olabileceği gibi diğer sağlık sorunlarına da eşlik edebilir.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/fibromiyalji-belirtileri

Fibromiyalji Sendromu Nedenleri Ve Belirtileri (Kas Romatizması) – Sağlık Ocağım .NET

Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyalji sendromu (FMS), yaygın vücut ağrısı ve belirli anatomik bölgelerde hassas noktaların varlığı ile karaktarize, nedeni tam olarak bilinmeyen kronik bir kas – iskelet sistemi hastalığıdır.

Fibromiyalji genellikle 25-55 yaşları arasında görülür. Yıllık görülme oranı % 2-4 arasındadır. Fibromiyalji dünya genelinde oldukça sık karşılaşılan ağrı türlerinden biridir.

Hastalık sürekli devam eden bir hastalık olup zaman zaman şikayetlerde azalma olur.

Fibromiyalji sendromunun nedenlerinde rol oynayabileceği düşünülen, yapısal bozukluklar, kassal bozukluklar, biyokimyasal nedenler, nörohormonal bozukluklar, santral sinir sistemi anomalileri, bağışıklık sistemi yetersizliği, psikolojik nedenler ve çevresel faktörlere ait kanıtlar bulunmuştur. Ailede bu sorun var ise görülme oranının arttığı bilinmektedir.

Fibromiyalji sendromu belirtileri

Fibromiyalji sendromunda kronik yaygın kas- iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk, bitkinlik, sabahları yorgun uyanma, dinlenememe, sabah tutukluluğu, yumuşak dokularda hastanın hissettiği şişkinlik hissi, uyuşma, karıncalanma, istem dışı titreme, aşırı terleme, bacaklarda, kollarda, ellerde ve ayaklarda soğukluk, kronik baş ağrısı (migren), yalnızlık hissi, çene eklemi ağrısı, ağrılı adet dönemi, adet dönemi öncesi gerginlik, irritabl bağırsak sendromu, kadın üretal sendromu, fonksiyonel solunum sistemi şikayetleri, fonksiyonel kardiyak şikayetler, bu şikayetlerin hava şartlarına göre değişmesi, şikayetlerin stres ve kaygı durumuna bağlı artması, uzuvlarda meydana gelen kan dolaşım bozukluğu (raynaud fenomeni), sjögren sendromları gibi birçok farklı şikayetler görülür.

Fakat hastalığın en önemli belirtisi kas iskelet sistemi ağrılarıdır. Ağrının yaygınlığı, vücudun hem solunda hem sağında hissedilebileceği gibi, tek tarafta daha fazla hissedilebilir.

Ağrının kronik olduğu 3 aydan daha fazla sürmesi ve alt ve üst ekstremitelerde de hissedilmesi durumunda anlaşılır. Ağrının en sık hissedilen bölgeleri, boyun, bel, bacaklar, sırt, dirsek, göğsün ön tarafı ve çene bölgeleridir.

Ağrı yaygın bir alanda olduğu için hasta tam olarak yerini bilemez.

Fibromiyalji sendromu teşhisi

Fibromiyalji sendromu tanısında öncelikle fizik muayene sırasında hastanın öyküsü alınır. Ağrı, doktora baş vurma sebeplerinin en önemlisidir. Ağrı geniş bir alanı tuttuğu için hasta yerini tam olarak tarif edemez.

Hastalar genellikle ağrıyı, yanıcı, kemirici ve sızlayıcı olarak tarif ederler. Ağrı bir bölgeden ve genelliklede boyun ve omuzlardan başlar. Fibromiyalji sendromu % 80-90 oranında birincil fibromiyalji sendromu denilen yanında başka bir hastalık olmadan meydana çıkar.

Daha az sıklıkta başka bir hastalık ile (örneğin : Osteoartrit, hipertiroidi gibi) birlikte ortaya çıkabilir. Fakat bu hastalıklar fibromiyaljiye neden olmaz ve biri diğerinin sebebi değildir. Sadece birlikte görülür.

Az görülen bir durum olarak ta Lyme hastalığı ve viral enfeksiyonlar sonrası ortaya çıkabilir.

Fizik muayene esnasında hastada yaygın ağrı öyküsünün olması, elle muayene sırasında 18 hassas bölgeden 11’inde ağrıyı hissetmesi gibi fizik muayene bulguları vardır. Tanıda hastanın öyküsü, klinik bulgular ve hastada bu ağrıların 3 aydan fazla sürmesi ve bazı tetkikler yapılır.

Fibromiyalji tanısında muayene doğru yapılır ise başka tetkiklere çok fazla gerek duyulmaz. Fibromiyalji şüphesi olan hastaların öncelikle romatoloji uzmanına baş vurmaları doktor doktor gezmemeleri açısından önemlidir.

Tedavi başarısı içinde, fizik tedavi uzmanlığı, romatoloji uzmanlığı, nöroloji uzmanlığı ve psikiyatri uzmanlığı ekip çalışması içinde olmalıdır.

Fibromiyalji hangi hastalıklar ile karışır?

Fibromiyalji birçok hastalık ile karışabilir ve bu nedenle ayırıcı tanı önemlidir.

Ayırıcı tanıda, miyofasiyal ağrı sendromu, kronik yorgunluk sendromu, psikojenik ağrı, depresyon, romatoid artrit, sistemik lupus eritematosus, polimiyaljiya romatika, miyotizis, hipertiroidi ve nöropatiler gibi hastalıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Romatizmal hastalıklar, hipertiroidi ve nöropatilerin ayırıcı tanısında klinik muayene ve laboratuvar incelemeleri oldukça faydalıdır.

Fibromiyalji sendromu tedavisi

Fibromiyalji sendromu tedavisi

Fibromiyalji sendromu tedavisi hem hasta hemde doktor açısından zordur. Hastalıkta patofizyolojik temeller anlaşılamadığı için tedavi hastalıktan çok, hastaya yöneliktir. Tedavide hasta eğitimi, psikoterapi, kognitif davranış terapileri, fiziksel tıp uygulamaları, egzersiz, hidroterapi ve medikal tedavi yöntemleri uygulanır. Hastaların geneli kendilerinde önemli bir hastalık olduğu, hastalığının nedeninin bulunamadığı korkusu ya da doktor tarafından kötü davranış gördükleri düşüncesi ile olumsuzluk içerisine girerler. Bu nedenle doktorların anlayışlı davranması ve hastaya destek olması tedavinin başarısı için önemlidir.

Tedavide hastanın bilgilendirilmesi ve eğitimi, psikolojik faktörlerin tedavisi ve hastalığı arttıran nedenlerin azaltılması, hastanın davranış sorunlarının düzeltilmesi ve aktivitelerinin hızının ayarlanması, fiziksel egzersiz ve hafif hafif uğraşı tedavisi, uykunun düzenlenmesi ve düzenli bir yaşam biçiminin önemsenmesi (8 saat düzenli uyku, sigara, alkol ve benzeri içeceklerden uzak durma, rahat yatak ve düzenli egzersiz programı gibi), ilaç tedavisi (antiinflamatuar ilaçlar, aneljezikler, antidepresanlar, kas gevşeticiler gibi ilaçlar), HT3 reseptör blokerleri, büyüme hormonu, superoksid dismutaz, biofeedback ve EMG biofeedback, stafilokokus toksidi, hassas nokta enjeksiyonu, akupunktur tedavisi, stellar ganglion blokajı, psikoterapi, egzersiz tedavisi,fizik tedavi yöntemleri gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Fibromiyaljiden korunmanın yolları düzenli egzersiz, düzenli uyku, dengeli beslenme ve stresten kaçınmadır.

Miyofasiyal ağrı sendromu–Nöropatik ağrı nedenleri–Diz ağrısı

Источник: https://www.saglikocagim.net/fibromiyalji-sendromu-nedenleri-ve/

Fibromiyalji Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Her Şey!

Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyalji, geceleri yeterince uyumanıza rağmen sabah kalktığınızda kendinizi hiç uyumamış gibi hissettiren yumuşak doku romatizmasıdır.

Genellikle yaşam tarzının değiştirilmesi ile tedavi edilebilen Fibromiyalji, stres devreye girdiği an yeniden tekrarlayabiliyor.

Kronik ağrı ve yorgunluk sendromu olarak da bilinen “Fibromiyalji sendromu” hakkında Memorial Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü uzmanları bilgi verdi.

Fibromiyalji Nedir? (Fibromiyalji Sendromu, Fibromiyalji Noktaları)

Fibromiyalji sendromu, uyku bozukluğu, kaslarda yaygın ağrı ve hassasiyet, aşırı yorgunluk, halsizlik ve sabah tutukluğu ile kendini belli eden kronik yumuşak doku romatizmal ağrı sendromudur. Özellikle vücudun belli noktalarından aşırı hassasiyet ile kendini belli eder.

Toplumun yüzde 3’ünde görülen fibromiyalji sendromu hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Romatizmal hastalıklar içerisinde en sık karşılaşılan ikinci hastalık olan Fibromiyalji kadınlarda erkeklere göre üç kat daha sık görülmektedir.

Yapılan araştırmalar, ülkemizde yaklaşık 1,3 milyon fibromiyalji hastası olduğunu göstermektedir. Fibromiyalji belirtilerinin farklı hastalıklarla karşılaştırılma olasılığı ise çok yüksektir. Doğru teşhis konulamadığında fibromiyalji şikayetleri azalsa da bir süre sonra yeniden başlama riski çok fazladır.

Fibromiyalji tedavi edilmediğinde yaşam kalitesinde düşüş ve işgücü kaybına neden olur.

Fibromiyalji Belirtileri

Fibromiyalji belirtileri çok keskin olmamakla birlikte en önemli belirtisi vücudun belli yerlerinde görülen hassasiyettir. Bunu yanı sıra fibromiyalji özellikle ağrı ve sabahları zor uyanma ile kendini belli eder. Nefes almada zorlanma ve kulak çınlaması da en büyük fibromiyalji belirtilerindendir.

Fibromiyalji sendromu olan kişilerin özel bir karakteri vardır. Kendilerinden beklentileri çok yüksektir, mükemmeliyetçidir, çok titizdir ve duygu durumları çok çabuk değişir.

Bu kişilerin stresli zamanlarında ağrılarının artma ihtimali çok yüksektir.

Özellikle bel ve boyun ağrıları, kronik yorgunluk sendromu, depresyon, hipotiroidi ve uyku bozuklukları ile karşılaştırılan fibromiyaljinin belirtileri şöyle sıralanabilir;

 • Herhangi bir ağrıyı normalden daha fazla algılamak.
 • Ağrı yapmayan uyarıcıları da ağrı gibi hissetmek.
 • El ve ayaklarda karıncalanma hissi ve uyuşma
 • Çarpıntı
 • Egzersize karşı dirençsizlik
 • Kabızlık, ishal ve gaz şikayetleri
 • Depresyon hali
 • Hafıza problemleri
 • Gün boyunca yorgunluk hissi
 • Dinlenemeden uyanmış olma hissi
 • Uyku kalitesinde azalma
 • Noniseptif uyarılar nedeniyle, ağrının azaltılması ile hissedilen genel hassasiyet
 • Konsantrasyon bozukluğu, yeni şeyler öğrenme zorluğu
 • Kişiye göre değişen ödem hassasiyeti
 • Hastaların % 30-50’si eklem hipermobilitesine sahiptir.
 • Vücudun üst kısmı ile sınırlı olan kızarma eğilimi
 • Vücudun belli noktalarından aşırı hassasiyet de bu hastalığın en belirgin özelliği sayılır.

Fibromiyalji Nedenleri

Fibromiyaljinin nedeni çok iyi bilinmese de yapılan araştırmalar genetik faktörlerin çok önemli olduğunu gösteriyor. Buna bağlı olarak 1. derece yakınlarında fibromiyalji görülen kişilerin bu hastalığa yakalanma riski 8 kat artıyor.

Aynı zamanda çevresel faktörler de fibromiyalji sendromuna neden olan önemli nedenlerden biri.

Özellikle çocukluk çağlarında geçirilen fiziksel ve duygusal travmalar fibromiyalji için büyük risk faktörleri arasında kabul edilir.

Fibromiyalji aynı zamanda psikolojik boyuta sahip bir hastalıktır. Depresyon hastalarında, uyku bozukluğu alanlarda ve anksiyetesi yüksek olan kişilerde fibromiyalji çok daha fazla görülüyor.

Genellikle 25-55 yaş aralığındaki kadınlarda daha sık görülen Fibromiyalji sendromu (yumuşak doku romatizması)erkeklerde ve çocukluk döneminde de görülebilmektedir. Hastalık özellikle eğitim ve ekonomik düzeyi ortalamanın üzerinde olan kişilerde daha sık görülmektedir.

Mükemmeliyetçi ve işkolik kişilik yapısı da fibromiyalji hastalığına yakalanma nedenleri arasında gösterilebilir. Gazetecilik, Mimarlık, Finans Sektörü gibi meslekler ile uğraşanlarda fibromiyalji sıklıkla görülür. Ayrıca işini sevmeyen kişilerde de fibromiyalji görülür.

Mutsuzluk ağrıları artıran bir faktör olduğu için yaptığı işten memnun olmayanlar da en az stresli mesleklerde çalışanlar kadar fibromiyalji olma riskine sahiptir.

Genel olarak bakıldığında Fibromiyalji nedenleri uyku bozukluğu, ağrı algılama bozukluğu, santral sinir sisteminde nörotransmitter denilen maddelerin dengesizliği, sinir sistemi ve hormonal sistem bozukluğu, kas ve kas işlevlerinde bozukluk, sempatik sistemin aşırı çalışması olarak sıralanabilir.

Fibromiyalji İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Fibromiyalji belirtileri fark edilir edilmez teşhis için tam donanımlı bir hastanenin romatoloji uzmanına, tedavi içinse fizik tedavi ünitelerine başvurmak gerekir. Oldukça karmaşık bir hastalık olan fibromiyalji için multidisipliner bir tedavi uygulanır. Psikolog ve fizyoterapist dışında pek çok branştan da destek alınabilir.

Fibromiyalji Teşhisi

Fibromiyalji teşhisi hastanın öyküsü, hastalık belirtileri ve fiziki muayene ile konur. Fibromiyalji teşhisi için üç ay şikayetlerin ve belirtilerin devam etmesi gerekir. Fibromiyalji muayenesinde tender point denilen vücudun 18 hassas noktasından yaklaşık 11’inde bu ağrılı noktaların bulunup bulunmadığı tespit edilir.

Bu referans noktalarında hastanın aşırı hassas olması temek şart kabul edilir. Fibromiyaljinin sadece kan tetkiklerinde ortaya çıkmasını beklememek gerekir. Ancak kan tetkikleri ayırıcı tanı için istenebilir. Sık sık başka hastalıklarla karıştırılan fibromiyaljide, bu karışıklığı önlemek için yapılacak tetkikler büyük önem taşır.

Fibromiyalji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fibromiyaljinin tedavisinde istikrar çok önemlidir. Doğru teşhis konulmaz ise farklı bir hastalığın tedavisine başlanmış olur ve hasta gereksiz bir ilaç yükü altında ek sorunlarla karşılaşabilir.

Bu durum fibromiyaljinin kronikleşmesine de neden olur. Sürekli doktor değiştirmek, tedavisi yarıda kesmek ve farklı tedaviler arayışında olmak da fibromiyalji tedavisini olumsuz etkiler.

  İlaçla tedavi edilebilen fibromiyalji hastalığında özellikle tedaviyi sürdürülebilir kılmak çok önemlidir.

Fibromiyalji hastalarının ilaç tedavisine ek olarak günlük hayatlarında da birtakım değişiklikler yapması gerekmektedir. Stresten arındırılmış, düzenli bir yaşam, dengeli beslenme ve düzenli uyku tedavinin en önemli anahtarlarıdır. Vücut dinlenemediği sürece kişi, günlük yaşamda karşılaştığı en ufak bir olaya bile aşırı tepki verecektir.

Fibromiyalji tedavisinde en önemli prensip hasta-hekim işbirliğidir. Kişiye özel uygulanan tedavi seçenekleri arasında PRP uygulamaları, fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri, egzersiz programmlarından biri ya da hepsi birlikte uygulanabilir.

Özellikle son dönemlerde PRP yöntemi ile fibromiyalji hastalığında asıl sebep olan fibrozitleri (ağrılı kas düğümleri) yok etmek çok daha kolay.

Fibromiyalji tedavisinde kişiye bağlı olarak değişebilecek bazı fizik tedavi seçenekleri şöyledir;

 • Bölgesel Enjeksiyonlar,
 • Ozon Tedavisi,
 • Elektroterapi Uygulamaları (Tens, Ultrason Tedavisi, Enterfrensiyel Akımlar, Biofeedback, Hvgs),
 • Sıcaklık Ajanları,
 • Doku Masajı,
 • Klasik Masaj,
 • Germe Gevşeme Eğitimleri
 • Prp (Trombositten Zengin Plazma),
 • Nöralterapi,
 • Proloterapi,
 • Manipülasyon. 

Fibromiyalji Egzersizleri

Fibromiyalji egzersizleri tedavi sürecinin en önemli kısımlarından biridir.  Yorucu ve stresli bir iş günü sonrasında haftada en az 3 kez spor yapmaya vakit ayırmak gerekir.

Özellikle uzun saatler masa başında çalışmak ve hareketsizlik, kasların gelişimini olumsuz yönde etkiler. Spor sayesinde kişinin hem kasları çalışmakta hem de kendini iyi hissetmektedir.

Sadece ilaçla bu hastalığın tedavisinin mümkün olmadığı unutulmamalıdır.

Fibromiyalji tedavisinde amaç, ağrı ve yorgunluktan şikayet eden, fiziksel ve sosyal yaşamı etkilenmiş kişinin sıkıntılarına yönelik tedavi seçeneklerini hazırlamaktır.

İlaç tedavisinde ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler tercih edilir. Ancak ilaç tedavisine ek olarak hasta eğitimi de önemlidir.

Uzun süreli oturma, ayakta durma, stres, uzun süre yazı yazma, ağırlık kaldırma, kolların gergin pozisyonda çalışmasının şikayetleri artıracağı unutulmamalıdır.

Fibromiyalji için yapılan egzersizler ile kondisyon artışı sağlanır, travmalar ve dışardan gelen zararlı uyaranlar azaltılır ve ağrı döngüsü kırılmış olur. Fibromiyalji hastalarının özellikle aerobik, duruş, germe, pilates, yoga ve yüzme egzersizleri yapmaları çok önemlidir.

Bunun yanı sıra, sıcak tedaviler, elektrik simülasyonları, kaplıca ve masaj gibi fizik tedavi uygulamaları oldukça etkilidir.

Fibromiyalji hastaları her ne kadar egzersiz yapmakta zorlansa da hafif şiddette başlayıp, hafif şekilde devam edildiğinde haya kalitesinde büyük artış gözlenir.

Fibromiyalji İlaçarının Kullanımı

Fibromiyaljide her hasta ayrı ayrı ele alınıp tedavisi yapılmalıdır. İlaç ile tedavi edilen fibromiyalide uzun süre ilaç kullanımı da zararlı olabilir. Fibromiyalji sendromunda antidepresan grubu ilaçlar da kullanılabilmektedir. Bu ilaçlar hem uykuyu düzenlemekte hem de kronik ağrılı durumlara iyi gelmektedir.

Ancak bu ilaçları uzu süre kullanmak kişilerde bağımlılık yaratabilir.  Bu da fibromiyaljinin tedavi edilmemesine neden olmaktadır. Psikiyatrik ilaçların ancak eşlik eden psikolojik bir rahatsızlık durumunda kullanılması tavsiye edilir.

Fibromiyalji ağrıları için kullanılan ağrı kesicilerin kullanımında ise böbrek, mide ve tansiyon problemlerine dikkat edilmelidir.

Fibromiyaljiden korunmak için bunlara dikkat edin!

Fibromiyalji her ne kadar hayatı tehdit eden bir hastalık olmasa da hayat kalitesini son derece etkilediği için titizlikle takip edilmelidir. Tedavisi uzun sürebilen fibromiyalji bulgularında düzelme olana dek hekim kontrolü şarttır. Fibromiyaljiden korunmak için bunlara dikkat etmek gerekir;

 • Düzenli olarak egzersiz yapmak çok önemlidir. Özellikle gevşeme egzersizleri, germe egzersizleri, kardiyovasküler kondüsyon egzersizleri, düşük yoğunlukta yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme, su aerobiği gibi aktiviteler faydalıdır.
 • Fibromiyalji tedavisi için kullanılan ilaçlar, ağrıyı azaltmak, uykuyu düzenlemek ve depresyonu tedavi etmeye yöneliktir. Antidepresanlar, ağrıı kesiciler, uyku düzenleyiciler ve kas gevşetici ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmadır.
 • Uyumadan önce çay, kahve, alkol, kola gibi maddelerden uzak durmak gerekir.
 • Fizik tedavi uygulamalarından sıcak uygulama, derin ısıtıcılar ve elektriksel stimülasyon, masaj ve kaplıca kürleri tavsiye edilir.
 • Sıcak ve kuru hava fibromiyaljiye iyi gelebilir.
Güncellenme Tarihi: 15 Haziran 2017Yayınlanma Tarihi: 15 Haziran 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/fibromiyalji/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть