Fibromiyalji sendromunun Görülme Sıklığı Nedir?

Fibromiyalji

Fibromiyalji sendromunun Görülme Sıklığı Nedir?

Fibromiyalji (iltihapsız kas romatizması) dokunmaya duyarlı yaygın ağrı ve hassasiyetle giden, sık görülen bir sağlık sorunudur. Vücudun belli bölgelerinde, ağrı ve hassasiyet oluşur, zamanla kaybolabilir veya yer değiştirir. Çoğunlukla hastaların, kronik (uzun süreli) yorgunluk ve uykusuzluk sorunları vardır.

 • Fibromiyalji insanların yüzde 2-4’ünü, genellikle kadınları etkiler.
 • Hastanın yakınmaları ve muayenede hassas nokta sayısı (18 noktadan 11’inde hassasiyet; 9-11 arasında ise diğer durumlarla birliktelik-spastik kolon, diş sıkma ve çenede kilitlenme, gerilim tipi baş ağrısı gibi), fibromiyalji tanısı için önemlidir.
 • Hastalığın tanı koyduracak herhangi bir test bulunmamaktadır. Ancak diğer benzer yakınmalara neden olabilecek hastalıklarından ayırt etmek için, laboratuvar testleri veya röntgen gerekebilir.
 • Tedavisinin olmamasına rağmen, ilaçlar ile belirgin rahatlama sağlamak mümkündür.
 • Hastalar aynı zamanda egzersiz ve yeterli uyku alma gibi kişisel yaklaşımlarla kendilerini daha iyi hissederek tedaviye katkı sağlarlar.

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji vücutta yaygın ağrı ve diğer belirtilere neden olan kronik bir sağlık sorunudur. Hastaların sıklıkla yakınmaları şunlardır:

 • Etkilenen eklem ve kaslarda dokunma veya bastırmakla ağrı
 • Yorgunluk
 • Uykusuzluk sorunları (dinlenmiş olarak uyanamamak)
 • Bellek ile ilgili problemler veya konsantre olamama

Bazı hastalar da:

 • Depresyon ya da anksiyete
 • Migren ya da gerilim tipinde baş ağrısı
 • Sindirim sorunları: İrritabl (huzursuz) barsak sendromu (spastik kolon) veya gastroözofageal reflü hastalığı
 • İrritabl (huzursuz) ya da aşırı aktif mesane
 • Pelvik ağrı
 • Temporomandibular bozukluk (yüz veya çene ağrısı, çenede diş sıkmaya bağlı ağrı ve kulakta çınlama gibi bir dizi belirtiler)

Fibromiyalji belirtileri ve onunla ilgili problemlerin şiddeti değişebilir veya zamanla azalarak kaybolabilir. Stresle genellikle semptomları kötüleştirir.

Fibromiyalji Neden Olur?

Fibromiyaljinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Belli kişilik özelliğinde daha çok ortaya çıkar. Fibromiyaljili hastalar; hassas, duygusal ve kırılgan bir psikolojik yapıya sahiptir. Herkesin derdini dert edinen, duyarlı yapıları vardır.

Mükemmeliyetçi kişilikleri nedeniyle etraftaki olumsuzluklardan çok etkilenirler; bu nedenle evliliklerinde, aile içinde, arkadaş ilişkilerinde veya iş yerinde sorunlar yaşarlar.

Bu sorunlar o kadar stres yaratır ki zamanla yapması gereken işlere konsantrasyonları azalır ve unutkanlık, hafıza problemleri yaşamaya, iş değiştirmelere başlar. Her insanda hastalık farklı seyredebilir. Fibromiyaljili aileler (anneler ve çocukları gibi) olabilir.

Belli genleri taşıyanlar, fibromiyaljiye daha yatkın olabilir; fakat genler tek başına, fibromiyaljiye neden olmaz.

Genellikle fibromiyaljiyi, tetikleyen bazı nedenler vardır. Bunlar omurga problemleri, artrit, yaralanma, trafik kazası veya başka türde fiziksel stres olabilir. Duygusal stres de bu hastalığı tetikleyebilir.

Vücudun “spinal kord ve beyinle” iletişimi sonucunda, beyinde bazı kimyasallar ve proteinlerin düzeyleri değişebilir.

Fibromiyaljili kişide, sanki beynin ağrı işleme merkezlerinde “ses kontrolünün” çok yüksek açılması gibi bir şeydir.

Fibromiyalji Kimlerde Görülür?

Fibromiyalji, kadınlarda fazla görülse de erkeklerde de görülebilir. Her 10 kadına karşılık 1 erkete görülür. Orta yaş grubunda fazladır; ancak ergenlik yılları veya yaşlılıkta da ortaya çıkabilir. Küçük çocuklarda yaygın vücut ağrısı ve yorgunlukla bulgu verebilir.

Bir romatizmal hastalığı (eklem, kas ve kemikleri etkileyen bir sağlık sorunu) olanlarda, fibromiyalji riski daha fazladır. Bu osteoartrit, lupus, romatoid artrit veya ankilozan spondilit olabilir.

Fibromiyalji Nasıl Teşhis Edilir?

Yakınmalarınıza bakarak fibromiyaljiden şüphelenilebilir. Muayenede bazı vücut noktalarına, dokunmakla hassasiyet veya bastırmakla ağrı vardır. Ağrıya neden olabilecek diğer hastalıkları (Sjögren sendromu, polimiyaljia romatika, gibi) ekarte etmek için bazı tanı testleri gerekebilir. Fibromiyaljide, inflamasyon (iltihap) belirtileri görülmez.

Yaygın ağrı, fibromiyaljinin ana özelliği olduğundan, doktorunuz sizden ağrıyı tarif etmenizi isteyecektir.

Bu fibromiyaljideki ağrı özelliğinin, kas ve eklem ağrısına neden olan diğer hastalıklar arasındaki farkı anlamaya yardımcı olabilir.

Örneğin, hipotiroidi, Sjögren sendromu, polimiyaljiya romatika, bazen fibromiyaljiyi taklit edebilir. Romatoloğa başvurmanız durumunda, karışabilecek bu gibi hastalıkları ayırt etmek de daha kolay olacaktır.

Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyaljinin tek bir ilaçla tedavisi yoktur. Amerikan Romatoloji Cemiyeti (ACR)’nin önerdiği tedavi: kişinin psikolojik durumunu ve ağrı algısını düzenleyen ilaçlardan biri (duloksetin, Lyrica), davranış tedavisi (bilişsel veya kognitif tedavi) ve egzersizden oluşan üçlüden oluşur.

İlaçlar: ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA); fibromiyalji tedavisi için üç ilacı onaylamıştır. Bunlardan ikisi; Duloksetin ve Milnasipran: beyinde ağrı algısını kontrol eden maddeler üzerinden (serotonin ve norepinefrin) etki eder.

Ayrıca amitriptilin, cyclobenzaprine veya venlafaksin de fibromiyalji tedavisinde etkilidir. Bu ilaçların yan etkileri hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Fibromiyalji için onaylanmış diğer ilaç, pregabalin (Lyrica) 'dir.

Ağrının iletilmesini sağlayan sinir hücrelerinin, aşırı aktivitesini bloke (baskılar) eder. Benzer başka bir ilaç, gabapentin (Neurontin)’dir.

Bazı durumlarda, fibromiyaljideki ağrı için, asetaminofen veya steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAİİ) kısa süreli veya gerektiğinde kullanılabilir.

Diğer Tedaviler: Tai Chi ve yoga, fibromiyalji semptomlarını azaltabilir. Açık hava yürüyüşleri önerilir.

Bilişsel terapi (davranış değişikliği ve pozitif düşünce odaklı terapi türü) oldukça faydalıdır.

Akapunktur ve masaj tedavilerinden fayda görebilirler.

Fibromiyaljili Hastalara Öneriler:

 • Tek başına ilaç tedavisinin faydası yoktur. Siz yapacaklarınızla, kendi tedavinize çok fazla katkıda bulunabilirsiniz.
 • Uyku düzeninize önem gösterin. Her gün aynı saatte uyuyun ve uyanın.
 • Günlük kafein miktarını azaltın, sabah saatlerinde kahve ve çay tüketin ve sigarayı bırakın.
 • Düzenli egzersiz; fibromiyalji tedavisinin çok önemli bir parçasıdır. Düzenli egzersiz, genellikle ağrı belirtilerini ve yorgunluğu azaltır. Başlarda biraz zor olsa da, düşük tempoda başlayıp yavaş yavaş artırın. Kendinize gün içinde egzersiz fırsatları yaratarak günlük rutininiz haline getirin. Örneğin, yürüme merdiveni veya asansörler yerine merdivenleri kullanın. Arabanızı daha uzağa park ederek yürüyüş mesafenizi artırın. Yüzme, su içi aerobik ve / veya germe egzersizleri yapın. Başlangıçta egzersiz rutini oluşturmak zaman alacaktır. Sadece hareketli olun, aktif kalın ve pes etmeyin!
 • Yapmaktan ze alacağınız sizi rahatlatan uğraşlar edinin ve bunları stresli ve ağrılı zamanlarda yapın.
 • Kendinizi eğitin. Fibromiyaljiyle ilgili hasta destek sitelerine girerek, sorunlarınızı diğer insanlarla paylaşın, onların ve sizin baş etme yöntemlerini öğrenin.

Prof. Dr. Nuran Türkçapar, güncelleme Ocak 2016

Источник: https://www.romatizmahastaliklari.com/tr/icerik/18/fibromiyalji

Fibromiyalji Sendromu Nedir? Sebepleri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Fibromiyalji sendromunun Görülme Sıklığı Nedir?

Fibromiyalji Sendromu Toplumun % 2 kadarında görülür. Hastalık kadınlarda çok daha sık görülür. Çocukluk çağında bile görülebilir. Kaslarda, fibroz dokuda, bağlarda ve kirişlerde ağrı vardır.

Sık rastlanan ve sebebi bilinmeyen bir kronik ağrı sendromudur. Hastalık daha çok kadrolarda görülür. Erkeklerde ve küçük çocuklarda bile görülebilir.

Menopoz döneminde görülme sıklığı ve şikayetler artar.

Hastalığın Sebepleri Nelerdir?

Fiziksel ve ruhsal travmalar, ekonomik kayıplar, bir yakının kaybedilmesi, enfeksiyon hastalıkları, hormonal bozukluklar fibromiyalji sendromuna sebep olabilir. Ayrıca genetik faktörlerin de hastalığın gelişiminde rolü vardır. İklimin fibromiyalji sendromu gelişiminde etkisi yoktur, ancak soğuk ve nemli hava fibrorniyalji sendromunda şikayetleri artar.

Hastalığın Bulguları Nelerdir?

Yaygın kas iskelet sistemi ağrılan hastaların en önemli şikayetidir. Ağrı, genellikle hastanın bir bölgesinden başlar ve bütün vücuduna yayılır. Boyun, kürek kemikleri arası, bel, baldırlar, sırt ağrının en çok yerleştiği yerlerdir.

Ağrı, yanıcı, kemirici ve sızlayıcı olarak tamamlanır. Ağrı günün saatleri içinde fiziksel aktivite, uyku ve stres durumuna göre değişik. Ağrı bazen çok şiddetli olabilir. Nemli hava, soğuk, yorgunluk ve uykusuzluk ağrılar artar.

Bas ağrılan, karın ağrıları, kabızlık, ishal, mide ağrılan, göğüs ağrıları, sık idrara çıkma ve acil idrar yapma isteği sık görülen şikayetlerdendir. Ayrıca cinsel isteksizlik ve erken boşalma görülebilir.

Cinsel isteksizlik özellikle kadınlarda aile içi huzuru bozacak kadar şiddetli olabilir. Fibromiyalji Sendromunda çene eklemi ağrıları, kramplar ve kulak çınlamaları olabilir.

Ruh halindeki değişiklikler, Fibromiyalji Sendromunda sık görülen bir bozukluktur. Hastaların çoğunda bir hüzün, bir yıkılmışlık vardır. Hastaların 1/4’de belirgin bir depresyon bulunur.

Ancak hastaların çoğunda depresyona ait belirtiler vardır. Fibromiyalji Sendromlu hastalar aynı zamanda asabi ve tahammülsüz insanlardır.

Bu hastaların bir ise yoğunlaşma ve basit problemleri çözme kabiliyetleri azalır.

Hastalığın Tanısı Nasıl Konulur?

Hastanın genel durumunun değerlendirilmesinde bir bozukluk yoktur, ancak hassas noktalar adını verdiğimiz ağrı noktaları vardır. Fibromiyalji Sendromlu hastaların % 90’ında orta veya ileri derecede yorgunluk, dayanıklılıkta azalma ve bir çeşit tükenmişlik hali vardır, bazen yorgunluk ağrıdan daha önemli olabilir.

Fibromiyalji Tanı Kriterleri:

• Uyku bozukluğu, en az 3 ay süreli olmalıdır.

• Parmakla sıkıştırmakla 18 bilinen duyarlı noktanın en az 11’nde ağrı olmalıdır.

Fibromiyalji Sendromlu hastaların büyük çoğunluğunda uyku problemleri vardır. Bunlar derin uyku uyuyamazlar, gece boyunca sık sık uyanırlar ve sabahları yorgun kalkarlar.

Bazı hastalarda ise fazla uyku vardır. Fibromiyalji sendromlu hastalarda, uykunun süresinden çok dinlendirici olmaması önemlidir.

Uykusuzluk, yorgunluk, keyifsizlik, ilgisizlik, dayanıkllılık azalması ve tükenmişliğe yol açar.

Fibromiyalji Sendromunda röntgen filmleri, kan tahlilleri ve kas bi-yopsileri normaldir. Teşhis tamamen hastanın ifadesine ve doktorun muayenesine göre konulur. Bir hastaya Fibromiyalji Sendromu demek için ağrıların en az 3 ay sürmesi, sabah yorgunluğu ve vücutta belli sayıda hassas noktaların olması gerekir.

Hastalık Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyalji sendromu tedavisinde kullanılan ilaçlar daha çok, uykuyu düzenlemek ve depresyonu tedavi etmek, yorgunluğu gidermek amacıyla kullanılır. Antidepresan ilaçlar etkili dozda kullanılmalıdır ve uzun süreli kullanılmalıdır.

En uygun ilacı bulmak bazen zor olabilir. Hastanın şikayetleri 2-4 haftadan sonra azalmaya başlar. Ayrıca kas gevşetici ve ağrı kesiciler kullanılabilir.

Fizik tedavi, egzersiz, bir sporla meşgul olmak, kaplıca kürleri, çevre değişiklikleri yumuşak doku enjeksiyonları iyileşmeye katkıda bulunabilir.

Hastalıktan Nasıl Korunulur?

Fibromiyalji iyileşse bile tekrarlama riski çok yüksektir. Bu sebeple bu hastalar hayata hep olumlu bir tavır almalıdır. Bu hastalığın günlük hayatlarını berbat etmelerine izin vermmelidirler.

Konu Hakkındaki Görüşlerinizi Lütfen Bizimle Paylaşın.

Paylaş: Yazdır

Источник: https://bilgicambazi.com/saglik/fibromiyalji-sendromu-nedir/

Fibromiyalji Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Her Şey!

Fibromiyalji sendromunun Görülme Sıklığı Nedir?

Fibromiyalji, geceleri yeterince uyumanıza rağmen sabah kalktığınızda kendinizi hiç uyumamış gibi hissettiren yumuşak doku romatizmasıdır.

Genellikle yaşam tarzının değiştirilmesi ile tedavi edilebilen Fibromiyalji, stres devreye girdiği an yeniden tekrarlayabiliyor.

Kronik ağrı ve yorgunluk sendromu olarak da bilinen “Fibromiyalji sendromu” hakkında Memorial Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü uzmanları bilgi verdi.

Fibromiyalji Nedir? (Fibromiyalji Sendromu, Fibromiyalji Noktaları)

Fibromiyalji sendromu, uyku bozukluğu, kaslarda yaygın ağrı ve hassasiyet, aşırı yorgunluk, halsizlik ve sabah tutukluğu ile kendini belli eden kronik yumuşak doku romatizmal ağrı sendromudur. Özellikle vücudun belli noktalarından aşırı hassasiyet ile kendini belli eder.

Toplumun yüzde 3’ünde görülen fibromiyalji sendromu hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Romatizmal hastalıklar içerisinde en sık karşılaşılan ikinci hastalık olan Fibromiyalji kadınlarda erkeklere göre üç kat daha sık görülmektedir.

Yapılan araştırmalar, ülkemizde yaklaşık 1,3 milyon fibromiyalji hastası olduğunu göstermektedir. Fibromiyalji belirtilerinin farklı hastalıklarla karşılaştırılma olasılığı ise çok yüksektir. Doğru teşhis konulamadığında fibromiyalji şikayetleri azalsa da bir süre sonra yeniden başlama riski çok fazladır.

Fibromiyalji tedavi edilmediğinde yaşam kalitesinde düşüş ve işgücü kaybına neden olur.

Fibromiyalji Belirtileri

Fibromiyalji belirtileri çok keskin olmamakla birlikte en önemli belirtisi vücudun belli yerlerinde görülen hassasiyettir. Bunu yanı sıra fibromiyalji özellikle ağrı ve sabahları zor uyanma ile kendini belli eder. Nefes almada zorlanma ve kulak çınlaması da en büyük fibromiyalji belirtilerindendir.

Fibromiyalji sendromu olan kişilerin özel bir karakteri vardır. Kendilerinden beklentileri çok yüksektir, mükemmeliyetçidir, çok titizdir ve duygu durumları çok çabuk değişir.

Bu kişilerin stresli zamanlarında ağrılarının artma ihtimali çok yüksektir.

Özellikle bel ve boyun ağrıları, kronik yorgunluk sendromu, depresyon, hipotiroidi ve uyku bozuklukları ile karşılaştırılan fibromiyaljinin belirtileri şöyle sıralanabilir;

 • Herhangi bir ağrıyı normalden daha fazla algılamak.
 • Ağrı yapmayan uyarıcıları da ağrı gibi hissetmek.
 • El ve ayaklarda karıncalanma hissi ve uyuşma
 • Çarpıntı
 • Egzersize karşı dirençsizlik
 • Kabızlık, ishal ve gaz şikayetleri
 • Depresyon hali
 • Hafıza problemleri
 • Gün boyunca yorgunluk hissi
 • Dinlenemeden uyanmış olma hissi
 • Uyku kalitesinde azalma
 • Noniseptif uyarılar nedeniyle, ağrının azaltılması ile hissedilen genel hassasiyet
 • Konsantrasyon bozukluğu, yeni şeyler öğrenme zorluğu
 • Kişiye göre değişen ödem hassasiyeti
 • Hastaların % 30-50’si eklem hipermobilitesine sahiptir.
 • Vücudun üst kısmı ile sınırlı olan kızarma eğilimi
 • Vücudun belli noktalarından aşırı hassasiyet de bu hastalığın en belirgin özelliği sayılır.

Fibromiyalji Nedenleri

Fibromiyaljinin nedeni çok iyi bilinmese de yapılan araştırmalar genetik faktörlerin çok önemli olduğunu gösteriyor. Buna bağlı olarak 1. derece yakınlarında fibromiyalji görülen kişilerin bu hastalığa yakalanma riski 8 kat artıyor.

Aynı zamanda çevresel faktörler de fibromiyalji sendromuna neden olan önemli nedenlerden biri.

Özellikle çocukluk çağlarında geçirilen fiziksel ve duygusal travmalar fibromiyalji için büyük risk faktörleri arasında kabul edilir.

Fibromiyalji aynı zamanda psikolojik boyuta sahip bir hastalıktır. Depresyon hastalarında, uyku bozukluğu alanlarda ve anksiyetesi yüksek olan kişilerde fibromiyalji çok daha fazla görülüyor.

Genellikle 25-55 yaş aralığındaki kadınlarda daha sık görülen Fibromiyalji sendromu (yumuşak doku romatizması)erkeklerde ve çocukluk döneminde de görülebilmektedir. Hastalık özellikle eğitim ve ekonomik düzeyi ortalamanın üzerinde olan kişilerde daha sık görülmektedir.

Mükemmeliyetçi ve işkolik kişilik yapısı da fibromiyalji hastalığına yakalanma nedenleri arasında gösterilebilir. Gazetecilik, Mimarlık, Finans Sektörü gibi meslekler ile uğraşanlarda fibromiyalji sıklıkla görülür. Ayrıca işini sevmeyen kişilerde de fibromiyalji görülür.

Mutsuzluk ağrıları artıran bir faktör olduğu için yaptığı işten memnun olmayanlar da en az stresli mesleklerde çalışanlar kadar fibromiyalji olma riskine sahiptir.

Genel olarak bakıldığında Fibromiyalji nedenleri uyku bozukluğu, ağrı algılama bozukluğu, santral sinir sisteminde nörotransmitter denilen maddelerin dengesizliği, sinir sistemi ve hormonal sistem bozukluğu, kas ve kas işlevlerinde bozukluk, sempatik sistemin aşırı çalışması olarak sıralanabilir.

Fibromiyalji İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Fibromiyalji belirtileri fark edilir edilmez teşhis için tam donanımlı bir hastanenin romatoloji uzmanına, tedavi içinse fizik tedavi ünitelerine başvurmak gerekir. Oldukça karmaşık bir hastalık olan fibromiyalji için multidisipliner bir tedavi uygulanır. Psikolog ve fizyoterapist dışında pek çok branştan da destek alınabilir.

Fibromiyalji Teşhisi

Fibromiyalji teşhisi hastanın öyküsü, hastalık belirtileri ve fiziki muayene ile konur. Fibromiyalji teşhisi için üç ay şikayetlerin ve belirtilerin devam etmesi gerekir. Fibromiyalji muayenesinde tender point denilen vücudun 18 hassas noktasından yaklaşık 11’inde bu ağrılı noktaların bulunup bulunmadığı tespit edilir.

Bu referans noktalarında hastanın aşırı hassas olması temek şart kabul edilir. Fibromiyaljinin sadece kan tetkiklerinde ortaya çıkmasını beklememek gerekir. Ancak kan tetkikleri ayırıcı tanı için istenebilir. Sık sık başka hastalıklarla karıştırılan fibromiyaljide, bu karışıklığı önlemek için yapılacak tetkikler büyük önem taşır.

Fibromiyalji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fibromiyaljinin tedavisinde istikrar çok önemlidir. Doğru teşhis konulmaz ise farklı bir hastalığın tedavisine başlanmış olur ve hasta gereksiz bir ilaç yükü altında ek sorunlarla karşılaşabilir.

Bu durum fibromiyaljinin kronikleşmesine de neden olur. Sürekli doktor değiştirmek, tedavisi yarıda kesmek ve farklı tedaviler arayışında olmak da fibromiyalji tedavisini olumsuz etkiler.

  İlaçla tedavi edilebilen fibromiyalji hastalığında özellikle tedaviyi sürdürülebilir kılmak çok önemlidir.

Fibromiyalji hastalarının ilaç tedavisine ek olarak günlük hayatlarında da birtakım değişiklikler yapması gerekmektedir. Stresten arındırılmış, düzenli bir yaşam, dengeli beslenme ve düzenli uyku tedavinin en önemli anahtarlarıdır. Vücut dinlenemediği sürece kişi, günlük yaşamda karşılaştığı en ufak bir olaya bile aşırı tepki verecektir.

Fibromiyalji tedavisinde en önemli prensip hasta-hekim işbirliğidir. Kişiye özel uygulanan tedavi seçenekleri arasında PRP uygulamaları, fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri, egzersiz programmlarından biri ya da hepsi birlikte uygulanabilir.

Özellikle son dönemlerde PRP yöntemi ile fibromiyalji hastalığında asıl sebep olan fibrozitleri (ağrılı kas düğümleri) yok etmek çok daha kolay.

Fibromiyalji tedavisinde kişiye bağlı olarak değişebilecek bazı fizik tedavi seçenekleri şöyledir;

 • Bölgesel Enjeksiyonlar,
 • Ozon Tedavisi,
 • Elektroterapi Uygulamaları (Tens, Ultrason Tedavisi, Enterfrensiyel Akımlar, Biofeedback, Hvgs),
 • Sıcaklık Ajanları,
 • Doku Masajı,
 • Klasik Masaj,
 • Germe Gevşeme Eğitimleri
 • Prp (Trombositten Zengin Plazma),
 • Nöralterapi,
 • Proloterapi,
 • Manipülasyon. 

Fibromiyalji Egzersizleri

Fibromiyalji egzersizleri tedavi sürecinin en önemli kısımlarından biridir.  Yorucu ve stresli bir iş günü sonrasında haftada en az 3 kez spor yapmaya vakit ayırmak gerekir.

Özellikle uzun saatler masa başında çalışmak ve hareketsizlik, kasların gelişimini olumsuz yönde etkiler. Spor sayesinde kişinin hem kasları çalışmakta hem de kendini iyi hissetmektedir.

Sadece ilaçla bu hastalığın tedavisinin mümkün olmadığı unutulmamalıdır.

Fibromiyalji tedavisinde amaç, ağrı ve yorgunluktan şikayet eden, fiziksel ve sosyal yaşamı etkilenmiş kişinin sıkıntılarına yönelik tedavi seçeneklerini hazırlamaktır.

İlaç tedavisinde ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler tercih edilir. Ancak ilaç tedavisine ek olarak hasta eğitimi de önemlidir.

Uzun süreli oturma, ayakta durma, stres, uzun süre yazı yazma, ağırlık kaldırma, kolların gergin pozisyonda çalışmasının şikayetleri artıracağı unutulmamalıdır.

Fibromiyalji için yapılan egzersizler ile kondisyon artışı sağlanır, travmalar ve dışardan gelen zararlı uyaranlar azaltılır ve ağrı döngüsü kırılmış olur. Fibromiyalji hastalarının özellikle aerobik, duruş, germe, pilates, yoga ve yüzme egzersizleri yapmaları çok önemlidir.

Bunun yanı sıra, sıcak tedaviler, elektrik simülasyonları, kaplıca ve masaj gibi fizik tedavi uygulamaları oldukça etkilidir.

Fibromiyalji hastaları her ne kadar egzersiz yapmakta zorlansa da hafif şiddette başlayıp, hafif şekilde devam edildiğinde haya kalitesinde büyük artış gözlenir.

Fibromiyalji İlaçarının Kullanımı

Fibromiyaljide her hasta ayrı ayrı ele alınıp tedavisi yapılmalıdır. İlaç ile tedavi edilen fibromiyalide uzun süre ilaç kullanımı da zararlı olabilir. Fibromiyalji sendromunda antidepresan grubu ilaçlar da kullanılabilmektedir. Bu ilaçlar hem uykuyu düzenlemekte hem de kronik ağrılı durumlara iyi gelmektedir.

Ancak bu ilaçları uzu süre kullanmak kişilerde bağımlılık yaratabilir.  Bu da fibromiyaljinin tedavi edilmemesine neden olmaktadır. Psikiyatrik ilaçların ancak eşlik eden psikolojik bir rahatsızlık durumunda kullanılması tavsiye edilir.

Fibromiyalji ağrıları için kullanılan ağrı kesicilerin kullanımında ise böbrek, mide ve tansiyon problemlerine dikkat edilmelidir.

Fibromiyaljiden korunmak için bunlara dikkat edin!

Fibromiyalji her ne kadar hayatı tehdit eden bir hastalık olmasa da hayat kalitesini son derece etkilediği için titizlikle takip edilmelidir. Tedavisi uzun sürebilen fibromiyalji bulgularında düzelme olana dek hekim kontrolü şarttır. Fibromiyaljiden korunmak için bunlara dikkat etmek gerekir;

 • Düzenli olarak egzersiz yapmak çok önemlidir. Özellikle gevşeme egzersizleri, germe egzersizleri, kardiyovasküler kondüsyon egzersizleri, düşük yoğunlukta yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme, su aerobiği gibi aktiviteler faydalıdır.
 • Fibromiyalji tedavisi için kullanılan ilaçlar, ağrıyı azaltmak, uykuyu düzenlemek ve depresyonu tedavi etmeye yöneliktir. Antidepresanlar, ağrıı kesiciler, uyku düzenleyiciler ve kas gevşetici ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmadır.
 • Uyumadan önce çay, kahve, alkol, kola gibi maddelerden uzak durmak gerekir.
 • Fizik tedavi uygulamalarından sıcak uygulama, derin ısıtıcılar ve elektriksel stimülasyon, masaj ve kaplıca kürleri tavsiye edilir.
 • Sıcak ve kuru hava fibromiyaljiye iyi gelebilir.
Güncellenme Tarihi: 15 Haziran 2017Yayınlanma Tarihi: 15 Haziran 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/fibromiyalji/

Fibromiyalji Sendromu Nedenleri Ve Belirtileri (Kas Romatizması) – Sağlık Ocağım .NET

Fibromiyalji sendromunun Görülme Sıklığı Nedir?

Fibromiyalji sendromu (FMS), yaygın vücut ağrısı ve belirli anatomik bölgelerde hassas noktaların varlığı ile karaktarize, nedeni tam olarak bilinmeyen kronik bir kas – iskelet sistemi hastalığıdır.

Fibromiyalji genellikle 25-55 yaşları arasında görülür. Yıllık görülme oranı % 2-4 arasındadır. Fibromiyalji dünya genelinde oldukça sık karşılaşılan ağrı türlerinden biridir.

Hastalık sürekli devam eden bir hastalık olup zaman zaman şikayetlerde azalma olur.

Fibromiyalji sendromunun nedenlerinde rol oynayabileceği düşünülen, yapısal bozukluklar, kassal bozukluklar, biyokimyasal nedenler, nörohormonal bozukluklar, santral sinir sistemi anomalileri, bağışıklık sistemi yetersizliği, psikolojik nedenler ve çevresel faktörlere ait kanıtlar bulunmuştur. Ailede bu sorun var ise görülme oranının arttığı bilinmektedir.

Fibromiyalji sendromu belirtileri

Fibromiyalji sendromunda kronik yaygın kas- iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk, bitkinlik, sabahları yorgun uyanma, dinlenememe, sabah tutukluluğu, yumuşak dokularda hastanın hissettiği şişkinlik hissi, uyuşma, karıncalanma, istem dışı titreme, aşırı terleme, bacaklarda, kollarda, ellerde ve ayaklarda soğukluk, kronik baş ağrısı (migren), yalnızlık hissi, çene eklemi ağrısı, ağrılı adet dönemi, adet dönemi öncesi gerginlik, irritabl bağırsak sendromu, kadın üretal sendromu, fonksiyonel solunum sistemi şikayetleri, fonksiyonel kardiyak şikayetler, bu şikayetlerin hava şartlarına göre değişmesi, şikayetlerin stres ve kaygı durumuna bağlı artması, uzuvlarda meydana gelen kan dolaşım bozukluğu (raynaud fenomeni), sjögren sendromları gibi birçok farklı şikayetler görülür.

Fakat hastalığın en önemli belirtisi kas iskelet sistemi ağrılarıdır. Ağrının yaygınlığı, vücudun hem solunda hem sağında hissedilebileceği gibi, tek tarafta daha fazla hissedilebilir.

Ağrının kronik olduğu 3 aydan daha fazla sürmesi ve alt ve üst ekstremitelerde de hissedilmesi durumunda anlaşılır. Ağrının en sık hissedilen bölgeleri, boyun, bel, bacaklar, sırt, dirsek, göğsün ön tarafı ve çene bölgeleridir.

Ağrı yaygın bir alanda olduğu için hasta tam olarak yerini bilemez.

Fibromiyalji sendromu teşhisi

Fibromiyalji sendromu tanısında öncelikle fizik muayene sırasında hastanın öyküsü alınır. Ağrı, doktora baş vurma sebeplerinin en önemlisidir. Ağrı geniş bir alanı tuttuğu için hasta yerini tam olarak tarif edemez.

Hastalar genellikle ağrıyı, yanıcı, kemirici ve sızlayıcı olarak tarif ederler. Ağrı bir bölgeden ve genelliklede boyun ve omuzlardan başlar. Fibromiyalji sendromu % 80-90 oranında birincil fibromiyalji sendromu denilen yanında başka bir hastalık olmadan meydana çıkar.

Daha az sıklıkta başka bir hastalık ile (örneğin : Osteoartrit, hipertiroidi gibi) birlikte ortaya çıkabilir. Fakat bu hastalıklar fibromiyaljiye neden olmaz ve biri diğerinin sebebi değildir. Sadece birlikte görülür.

Az görülen bir durum olarak ta Lyme hastalığı ve viral enfeksiyonlar sonrası ortaya çıkabilir.

Fizik muayene esnasında hastada yaygın ağrı öyküsünün olması, elle muayene sırasında 18 hassas bölgeden 11’inde ağrıyı hissetmesi gibi fizik muayene bulguları vardır. Tanıda hastanın öyküsü, klinik bulgular ve hastada bu ağrıların 3 aydan fazla sürmesi ve bazı tetkikler yapılır.

Fibromiyalji tanısında muayene doğru yapılır ise başka tetkiklere çok fazla gerek duyulmaz. Fibromiyalji şüphesi olan hastaların öncelikle romatoloji uzmanına baş vurmaları doktor doktor gezmemeleri açısından önemlidir.

Tedavi başarısı içinde, fizik tedavi uzmanlığı, romatoloji uzmanlığı, nöroloji uzmanlığı ve psikiyatri uzmanlığı ekip çalışması içinde olmalıdır.

Fibromiyalji hangi hastalıklar ile karışır?

Fibromiyalji birçok hastalık ile karışabilir ve bu nedenle ayırıcı tanı önemlidir.

Ayırıcı tanıda, miyofasiyal ağrı sendromu, kronik yorgunluk sendromu, psikojenik ağrı, depresyon, romatoid artrit, sistemik lupus eritematosus, polimiyaljiya romatika, miyotizis, hipertiroidi ve nöropatiler gibi hastalıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Romatizmal hastalıklar, hipertiroidi ve nöropatilerin ayırıcı tanısında klinik muayene ve laboratuvar incelemeleri oldukça faydalıdır.

Fibromiyalji sendromu tedavisi

Fibromiyalji sendromu tedavisi

Fibromiyalji sendromu tedavisi hem hasta hemde doktor açısından zordur. Hastalıkta patofizyolojik temeller anlaşılamadığı için tedavi hastalıktan çok, hastaya yöneliktir. Tedavide hasta eğitimi, psikoterapi, kognitif davranış terapileri, fiziksel tıp uygulamaları, egzersiz, hidroterapi ve medikal tedavi yöntemleri uygulanır. Hastaların geneli kendilerinde önemli bir hastalık olduğu, hastalığının nedeninin bulunamadığı korkusu ya da doktor tarafından kötü davranış gördükleri düşüncesi ile olumsuzluk içerisine girerler. Bu nedenle doktorların anlayışlı davranması ve hastaya destek olması tedavinin başarısı için önemlidir.

Tedavide hastanın bilgilendirilmesi ve eğitimi, psikolojik faktörlerin tedavisi ve hastalığı arttıran nedenlerin azaltılması, hastanın davranış sorunlarının düzeltilmesi ve aktivitelerinin hızının ayarlanması, fiziksel egzersiz ve hafif hafif uğraşı tedavisi, uykunun düzenlenmesi ve düzenli bir yaşam biçiminin önemsenmesi (8 saat düzenli uyku, sigara, alkol ve benzeri içeceklerden uzak durma, rahat yatak ve düzenli egzersiz programı gibi), ilaç tedavisi (antiinflamatuar ilaçlar, aneljezikler, antidepresanlar, kas gevşeticiler gibi ilaçlar), HT3 reseptör blokerleri, büyüme hormonu, superoksid dismutaz, biofeedback ve EMG biofeedback, stafilokokus toksidi, hassas nokta enjeksiyonu, akupunktur tedavisi, stellar ganglion blokajı, psikoterapi, egzersiz tedavisi,fizik tedavi yöntemleri gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Fibromiyaljiden korunmanın yolları düzenli egzersiz, düzenli uyku, dengeli beslenme ve stresten kaçınmadır.

Miyofasiyal ağrı sendromu–Nöropatik ağrı nedenleri–Diz ağrısı

Источник: https://www.saglikocagim.net/fibromiyalji-sendromu-nedenleri-ve/

Fibromiyalji (Kas Romatizması) Nedir? Belirtileri Nelerdir? Geçer mi?

Fibromiyalji sendromunun Görülme Sıklığı Nedir?

Sebebi tam olarak bilinemeyen ve kas romatizması olarak tanımlanan fibromiyalji, iltihapsız bir romatizma türüdür. Uzun süren kas ağrısı halsizlikle birlikte kendini gösterir. Ağrıların seyri değişkenlik gösterebilir, her seferinde farklı şiddette ağrı meydana gelebilir.

Sinir sistemindeki hormonal ve kimyasal düzensizlik sebebiyle ortaya çıkan fibromiyalji hastalığının:

 • Görülme sıklığı %1 ila %5 arasındadır.
 • Hastalığa yakalananların %80 oranında büyük bir çoğunluğu kadınlardır.
 • Özellikle 20-50 yaş arasında ortaya çıkan fibromiyalji hastalığı vücudun belirli noktalarının aşırı derecede hassaslaşmasıyla birlikte kendini belli eder.

Fibromiyalji:

 • Hastanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen; uyku bozukluğu, aşırı yorgunluk ve sabahları uyuşukluk hissine neden olan bir iltihaplı kas romatizması hastalığıdır.
 • Bu hastalığa bağlı olarak vücudun belirli noktalarında aşırı hassasiyet oluşur.
 • Kaslarda şiddeti değişkenlik gösteren ağrılar gözlenir.
 • Söz konusu ağrılar özellikle kasların kemiğe yapıştığı kısımlarda yoğun olarak hissedilir. Bu ağrılar ağrı kesiciyle bile geçmeyecek şiddette olur.

Fibromiyalji ağrılı seyreden bir yumuşak doku romatizmasıdır. Uyku düzeninde bozukluk ve asabiyete neden olur. Bununla birlikte el ve ayaklarda uyuşma da hastalığın yol açtığı diğer rahatsızlıklardandır.

İstatistiklere göre:

 • Ülkemizde 1,3 milyon fibromiyalji hastası bulunmaktadır.
 • Erkeklere kıyasla bu rahatsızlık kadınlarda daha çok görülür.
 • Orta yaşlı veya menopoz sürecinde olan kadınlarda sıklıkla görülürken, fibromiyaljiden şikayet eden genç yaştaki kadınların çoğunluğunun erken menopoza girdiği ispatlanmıştır.
 • Fibromiyaljiden kaynaklanan ağrılar kadınlarda tüm vücuda yayılmış haldeyken erkeklerde ise vücudun sadece belli bir bölgesinde odaklanmış halde kendini gösterir.

Önceki dönemlerde tam olarak tanısı koyulamayan fibromiyalji gelişen teknoloji ve beyin tarama yöntemleri sayesinde keşfedilebilir hale gelmiştir. Önceden fibromiyalji ağrılarının kaynağı belirlenemediğinden sebebin psikolojik etmenlere dayandığı düşünülmekteydi.

Ancak yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda omurilik sıvısındaki taşıyıcı bir kimyasal maddenin normalden 3 kat daha fazla olduğu ve ağrıyı azaltıcı etkisi olan serotonin ile norepinefrinin oldukça düşük seviyede olduğu bilgisi elde edildi.

Fibromiyalji hayat kalitesini düşüren, iş verimliliğini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Fibromiyalji çeşitleri ise bel, boyun, omuz, baş kısmında yoğunlaşan ağrılar olarak sayılabilir.

Fibromiyaljinin Nedenleri Nelerdir?

Fibromiyaljinin nedenleri kesin olarak ortaya konulamamıştır.

Ancak kas romatizması neden olur üzerine yapılan araştırmalar sonucunda:

 • Beyin ile çevre sinirler arasındaki iletimi sağlayan serotonin, prekursor, triptofan gibi kimyasalların eksik olması sonucuna varılmıştır.

Serotonin adlı kimyasal dinlenmeyi, kaliteli bir uyku uyumayı sağlar. Ayrıca ağrının şiddetinin de algılanmasında rol oynar.

Fibromiyalji aynı zamanda psikolojik boyutları da olan bir hastalıktır. Çocukluk döneminde yaşanan fiziksel ve duygusal travmalar fibromiyaljinin risk faktörleri arasında sayılır.

Depresyon, stresli yaşam tarzı, kaygı bozukluğu, uyku problemleri bu hastalığa yakalanma olasılığını artırır. İşkolik, mükemmeliyetçi, içe kapanık kişilik yapısı da bu hastalığın ortaya çıkmasına katkıda bulunan nedenlerdendir. Avukat, mimar, gazeteci ve finans gibi meslek gruplarına mensup olan kişilerde fibromiyaljiye çoğunlukla rastlanır.

Genetik faktörler de fibromiyaljiye yakalanma riskini arttıran unsurlardandır. 1. derece yakınlarından bu hastalığa yakalanan birinin bulunması kişinin de yakalanma riskinin 8 kat artmasına yol açar.

Fibromiyaljinin Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyaljinin en dikkat çekici belirtisi kasların belirli noktalarında ortaya çıkan ağrılar ve hassasiyettir. Bu ağrıları sabahın ilk saatlerinde hissedilen aşırı yorgunluğa bağlı zor uyanma takip eder. Miyalji şikayetleri arasında nefes darlığı ve şiddetli kulak çınlaması da yer alır.

Fibromiyalji hastalarının ortak kişilik özellikleri ise:

 • Mükemmeliyetçi,
 • Yüksek beklentilere sahip,
 • Titiz ve ani duygu değişimleri yaşayan kişiler olmalarıdır.

Bu özelliklere sahip olan kişilerin fibromiyaljiye bağlı vücut ağrıları stresli dönemlerinde daha da artış gösterir. Ağrıları depresyon, kronik yorgunluk ve uyku düzensizliği de takip eder.

Fibromiyaljinin diğer belirtileri ise şu şekildedir:

 • El ve ayaklarda karıncalanma hissi, uyuşukluk
 • Depresyon
 • Kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunları
 • Dikkat dağınıklığı ve hafıza sorunları
 • Herhangi bir ağrıyı olduğundan daha şiddetli olarak algılamak
 • Sabah uykudan uyanınca başlayan ve gün boyu devam eden yorgunluk, isteksizlik
 • Kalp çarpıntısı
 • Kasların sanki burkuluyormuş gibi bir şiddetle ağrıması ve ağrıların vücut geneline yayılması
 • Uyku düzensizliği ve uyku kalitesinin azalması
 • Vücudun üst kısmında kızarıklık görülmesi
 • Egzersiz yapamayacak kadar güçsüz olmak
 • Vücudun ödem tutması
 • Vücudun belirli noktalarının aşırı hassaslaşması
 • Ağrının ense, omuz, göğüs kafesi ve belde yoğunlaşması
 • Ağrılara yanma, karıncalanma ve üşümenin eşlik etmesi
 • Çene ekleminde sıkıntıların baş göstermesi. Çiğneme esnasında ağrı ve çenenin kilitlenmesi
 • Aniden idrara çıkma isteğinin hissedilmesi
 • Adet öncesi gerginlik yaşanması ve adetin şiddetli ağrıyla seyretmesi
 • Şiddetli kaşıntı, deride kuruluk ve hare şeklinde renk değişikliklerinin görülmesi
 • Soğuğa karşı tahammülsüzlük oluşması
 • El ve ayakların normalden daha fazla üşümesi ve soğuğa bağlı olarak ağrının başlaması
 • Hastalarının çoğunda huzursuz bacak sendromunun görülmesi. İstirahat halindeyken bile bacaklarda istemsiz hareketlerin oluşması
 • Hassas bağırsak sendromuna bağlı olarak ishal veya kabızlığın oluşması
Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.