Fibromiyalji ve Tedavi Yöntemleri

Baş Belası Fibromiyalji: Belirtileri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Fibromiyalji ve Tedavi Yöntemleri

Fibromiyalji birçok kişinin kabusu. Ama bu kaderiniz değil. Gelin fibromiyalji belirtilerini ve fibromiyalji tedavi yöntemlerini beraber inceleyelim.

Son zamanlarda sıklığı artmış hayalet bir hastalık ile karşı karşıyayız. Kendisi fibromiyalji ismini alan, yaşam kalitesini ciddi şekilde düşüren ve kronik bir hastalık.

Eğer bu hastalık ile karşılaştıysanız -yada karşılaşan birini tanıdıysanız- ne kadar kötü hissettirdiğini bildiğinize eminim.

Madem fibromiyalji bu kadar büyük bir problem oluşturuyor, size bir hekim gözüyle medikal tedaviyle beraber uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerinden bahsetmeme izin verin.

Bu yazıda fibromiyalji nedir? sorusundan, fibromiyaljinin belirtilerine, fibromiyalji sebeplerinden, fibromiyalji tedavi yöntemlerine kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Fibromiyalji çok yeni bir hastalık. O kadar yeni ki 1970’lerin başında romatoid artrit adı verilen farklı bir hastalıktan ayrıldı. 1990’lı yılların başında ise tanı ve sınıflaması yapılabildi.

Hastalık genel olarak kadınlarda ve orta yaş popülasyonda (40-50 yaş) görülüyor. Ülkemizde fibromiyaljinin ortalama görülme sıklığı %1-5 arasında (1).

Genel olarak fibromiyaljideki ana belirti ise ağrı. Bu ağrı belirli bir sebebe bağlı olmaksızın, uzun süre devam eden ve ataklar halinde (başlayıp, geçen ve sonra tekrar başlayan) tarzda ortaya çıkıyor.

Ayrıca fibromiyaljinin tanısı da oldukça zor. Çünkü çoğu zaman tek semptom ağrı ve ağrının kaynağına fibromiyalji demek için birçok hastalığı dışlamak gerekiyor.

Tabi tanı konulduktan sonra hastaları büyük bir problem daha bekliyor. O da tedavi. Çünkü fibromiyalji için belirlenen ve kesin etki gösteren bir tedavi yöntemi yok.

Verileri toplayınca karşımıza şöyle bir tanım çıkıyor.

Fibromiyalji, belirli bölgelerde çıkan ağrı ve hassasiyet ile karakterize olan, bazen yorgunluk ve farklı semptomların eşlik ettiği kronik bir hastalıktır.

Ama moralinizi bozmanızı istemiyorum. Çünkü bu yazı sizin için hazırlandı ve tedavinize büyük bir fark katacak. Hadi devam edelim.

Fibromiyalji ile ilgili belirtiler genel olarak belli belirsiz ortaya çıkıyor. Bu sebeple iyi inceleyip dikkatli olmakta fayda var.

Öncelikle basit ve ek olarak ortaya çıkan bulguları değerlendirmek yerine ana belirti olan ağrı ile ilgili konuşmak istiyorum.

Fibromiyalji ağrısının özellikleri:

 • Belirli noktalarda yoğunlaşmıştır.
 • Dokunma ile hassasiyet vardır.
 • Ağrı ataklar halinde gelir ve bazen geçebilir.

Ağrı ile ilgili faydalı olabilecek bir beden tablosunu aşağıda paylaşıyorum.

Fibromiyalji ağrısının genel olarak yoğunlaştığı noktaları yukarıda belirttim. Hastalar genellikle bu noktalarda ağrı olduğunu tariflerler.

Fibromiyalji belirtileri sadece ağrı ile sınırlı değil. Fibromiyalji hastalarında daha sık görülen diğer problemler,

 • Halsizlik,
 • Uyku problemleri (uykuya dalamama, uyurken dinlememe),
 • Baş ağrısı,
 • Depresyon, anksiyete ve dikkat dağınıklığı,

olarak sıralabilir (2).

Gelelim belirtilerin tanı sürecinde kullanılmasına. Tanı için belirli kriterlerimiz var. Bu kriterlerin tamamı ağrı odaklı.

Bir hastaya fibromiyalji tanısı koymak için,

 • Hastanın ağrısını şiddet olarak 10 üzerinden 7 ve üzeri bir puanla derecelendirmesi,
 • Hastanın ağrısının en az 3 aydır benzer şiddette devam etmesi,
 • Hastanın ağrısının başka bir sebep ile bağdaştırılamaması,

gerekmektedir (3). Bu kriterler Amerikan romatoloji birliği tarafından belirlenmesine rağmen, tam olarak bir fikir birliği maalesef yok.

Klinikte basit tanı için bahsettiğim tanı yöntemi oldukça etkili ve doğru sonuç vermekte.

Özellikle fibromiyalji tanısı almış bireylerde, hastalığın tekrardan doğrulanması için sık kullandığım bir yol bu.

Fibromiyalji nedenleri

Fibromiyalji için sebep sonuç ilişkisi kurmak zor. Ama fibromiyalji sıklığını arttıran bazı durumların olduğunu biliyoruz. Sıralamama izin verin,

 • Genetik en önemli etken. Çünkü bazı bireylerde genetik özelliklere bağlı olarak fibromiyalji gelişme riski çok daha fazla.
 • Stres bir diğer neden. Fiziksel stres (kaza, darp edilme) veya mental (baskı, emosyonel şiddet) fibromiyalji oluşma riskini arttırabilir. Ne yazık ki mekanizma hakkında net bir bilgimiz yok.
 • Enfeksiyon, kişinin ileride yaşayabileceği fibromiyalji riskini arttırabilir. Genel olarak tahminimiz enfeksiyonların altta yatan fibromiyaljinin ortaya çıkmasını kolaylaştırdığı yönünde.
 • Kadın cinsiyet özellikle önemli. Çünkü fibromiyalji vakalarının %80’i kadınlarda görülüyor.
 • Farklı bir romatolojik hastalık olması fibromiyalji riskini de arttırıyor. Özellikle romatoid artrit ve lupus.

Tabi ki fibromiyalji nedenleri ve risk faktörleri sıraladıklarım ile sınırlı değil. Çünkü hala mekanizma büyük bir soru işareti ve süreci tam olarak bilmiyoruz.

Fibromiyalji tedavisi

Fibromiyalji ile ilgili medikal tedaviye değinmeyeceğim. Çünkü bu tedavi kişiye özel oluşturulmuş ve ihtiyaçlar dahilinde sürekli değiştirilen bir yapıya sahip.

Benim odaklanmak istediğim nokta ise tedavinin sürekli ve değişmez parçasını oluşturacak olan diyet ve spor parçaları. Çünkü her hastalıkta olduğu gibi doğru beslenme ve egzersiz uygulamak fibromiyaljide de tedaviye oldukça büyük fayda sağlıyor (4).

Fibromiyalji tedavi yöntemlerine diyetle başlamak istiyorum.

Fibromiyalji için diyet tedavisi

Öncelikle size bir diyet tablosu oluşturacağım. Ardından tüketmemeniz gereken besinlere değineceğim.

Fibromiyalji hastalarında diyet ile ilgili çok fazla seçenek var ama benim tercihim,

 • Glutensiz,
 • Çiğ sebzelerin yoğun olduğu,
 • Yoğun antioksidan alımının yapıldığı,
 • Probiyotik ve prebiyotik açısından zengin,

bir beslenme olacak.

Glutensiz beslenmeyi tercih etmemizin sebebi; birçok romatolojik hastalıkta olduğu gibi fibromiyalji hastalarında da gluten hassasiyetinin olması ile alakalı. Ayrıca gluten hassasiyeti olan bireylerde, gluten tüketiminin inflamasyonu arttırmasını engellemek fibromiyaljide çok değerli bir husus.

Yapılan araştırmalar glutensiz beslenen fibromiyalji hastalarının bulgularında iyileşme olabileceğini gösteriyor (5). Aynı şekilde klinikte takip ettiğim birçok hasta da glutensiz beslenmeden fayda sağlıyorlar.

Çiğ sebzelerden zengin bir beslenmeyi ise fibromiyalji belirtilerinden en önemlisi olan ağrıyı rahatlatmak için kullanıyoruz. Çünkü çiğ sebzeler vitamin, mineral ve antioksidan kaynaklarından zengin olmakla beraber, bu besin öğeleri hücre düzeyindeki enerji üretim ve diğer metabolik olayların doğru devam etmesine yardım eder.

Yapılan araştırmalar çiğ sebzelerden zengin beslenmenin ağrı ve rahatsızlık hissi bulgularını azalttığını göstermekte (6).

Tükettiğiniz tüm besinlerin doğal kaynaklı olmasına, tarım ilacı ve diğer zararlı içerikler ile temas etmemiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Birçok kişi önerdiğim beslenme tipini uygulamasına rağmen fayda sağlayamadığını söyleyerek bana dönüyor ve görüyorum ki tüketilen besinlerin neredeyse tamamı ciddi şekilde tarım ilacı maruziyetine sahip.

Bu besinleri doğal üretilmiş muadilleri ile değiştirdiğimizde ise sonuç harika oluyor ve birçok hasta rahatlıyor.

Probiyotik ve prebiyotik açısından zengin beslenme de fibromiyalji açısından oldukça önemli. Çünkü birçok romatolojik hastalık bozuk bağırsak florasıyla ilgilidir ve florayı düzeltmek hastalığın gidiş hattına olumlu etki eder.

Fibromiyaljide de aynı şey geçerli. Dolayısıyla doğal kefir gibi probiyotik besinler tüketilmeli, eğer bu tip besinler alınamıyorsa dışarıdan probiyotik takviyesi kullanılmalıdır.

Yapılan araştırmalar fibromiyalji hastalarında obezite sıklığının, toplum ortalamasından fazla olduğunu gösteriyor (7). Ayrıca yine araştırmalar gösteriyor ki normal kilolu bireyler, aşırı kilolu bireylere göre daha başarılı şekilde tedavi edilebiliyor (8).

Dolayısıyla beslenmenizi düzenlerken hem bahsettiğim besin öğelerini tüketmeli hem de kilo vermeye odaklanmalısınız.

Ayrıca bahsettiğim besin öğeleri ile beraber,

takviyesi fibromiyalji semptomlarını rahatlatmak için faydalı olabilir.

5-HTP takviyesi aynı antidepresanlar gibi beyindeki seratonin düzeyini arttırır.

Antidepresan kullanıyorsanız -ki fibromiyalji hastalarında düşük doz antidepresan kullanımı sık önerilir- kesinlikle 5-HTP kullanmamalısınız.

Dolayısıyla kullanacağınız tüm supplementler için hekiminize danışmanız çok önemli.

Kabataslak bir beslenme planı oluşturduğumuzu düşünüyorum.

Peki tüketmemeniz gereken besinleri biliyor musunuz? Çünkü bazı besinler fibromiyalji belirtilerini -özellikle ağrıyı- ciddi şekilde kötüleştirebiliyor.

Monosodyum glutamat birçok işlenmiş besine lezzet katması için eklenen bir kimyasal. Deneyimlerimiz gösteriyor ki monosodyum glutamat tuzlarının diyette aşırı düzeyde bulunması fibromiyalji belirtilerini kötüleştiriyor. Bu sebeple paketli gıdaları dikkatli incelemeli ve monosodyum glutamat olan besinleri tüketmemelisiniz.

Şeker tüketimi inflamasyon artışı ile direkt olarak bağlantılıdır. Dolayısıyla romatolojik bir hastalık olan fibromiyaljinin tetiklenmesinde şeker rol alıyor olabilir. Diyetinizden şeker ürünlerini çıkartmalı ve düşük karbonhidratlı beslenmelisiniz.

Süt ürünleri laktoz intoleransı olan erişkin bireyler için rahatsız edici olabilir. Ayrıca fibromiyalji hastalarında süt ürünlerinin şikayetleri kötüleştirebileceğini biliyoruz. Bu sebeple süt ürünlerini kısıtlamak fibromiyalji hastalarında faydalı olabilir.

Kafein ve teofilin tüketimi uykuya zarar verir. Fibromiyalji hastalarındaki uyku problemleri düşünüldüğünde bireylerin özellikle gece saatlerinde kahve ve çay tüketimini sınırlaması uyku kalitesini arttırıp, fibromiyalji bulgularını azaltabilir.

Fibromiyalji için spor tedavisi

Ağrı yaşayan hastaların neler hissettiklerini biliyorum. Klinikte gördüğüm ağrı çeken -neredeyse- tüm hastalar ciddi şekilde bıkkın hissediyorlar ve fiziksel aktiviteden kaçınıyorlar.

Fibromiyaljide de durum benzer. Ama bu bir kısır döngü ve döngüyü kırdığınız anda daha iyi hissedeceğinize eminim. Çünkü fiziksel aktiviteyi arttırmak uzun vadede fibromiyalji hastalarında ciddi iyileşmeler oluşturabiliyor.

Fiziksel aktivite fibromiyalji hastalarında,

 • Anksiyete ve depresyon riskinin azalmasına,
 • Hücrelerin antioksidan kapasitesinin artmasına,
 • Kasların esnemesine ve gevşemesine,

yardım eder. Dolayısıyla egzersiz, fibromiyalji hastlarında bir gerekliliktir.

Birçok fibromiyalji hastası egzersiz sonrası fazla hamlık hissettiğini belirtiyor. Bu doğru çünkü fibromiyalji hastalığının şüpheli mekanizmalarından biri de hücre içi toparlanma ve enerji üretme mekanizmasının bozulması ile alakalı.

Ama bu sürekli yaşanacak bir durum değil ve doğru egzersiz ile mevcut kas hamlığı azaltılabilir.

Fibromiyalji hastaları egzersiz yaparken,

 • Yavaş başlamaya dikkat etmeli. Çünkü biraz önce değindiğim gibi aşırı yüklenme aşırı kas hamlığı yapabilir.
 • Esneme ve ısınma hareketlerine dikkat etmeli. Çünkü esneme fibromiyalji hastaları için gerçekten olumlu sonuçlar doğuruyor ve bu önemli kaynağı alelade şekilde kullanmamalısınız. Özellikle yoga ve pilates bu konuda çok etkili ve fibromiyalji hastalarına tavsiye ettiğim cinsten egzersiz yapısına sahip.
 • Aerobik egzersizler hem kas içi oksijen kullanım kapasitesini arttırması hem de hücre içi metabolik olayları düzenlemesi açısından fibromiyalji hastalarına tavsiye ettiğim bir diğer egzersiz tipi. Özellikle açık hava yürüyüşleri ciddi fayda sağlıyor.

dikkat etmeli. Sonuç olarak fibromiyalji hastalarına haftada en az üç gün, günde en az 20 dakika aerobik egzersiz ve yine en az 20 dakika esneme egzersizlerini öneriyorum.

Fibromiyalji belirtileri ve tedavisi: Özet

Fibromiyalji tıp literatürüne yeni yeni yerleşen bir hastalık. Ağrı odaklı birçok farklı belirti ile ortaya çıkıyor, tanı ve tedavisi ne yazık ki zor.

Bu nedenle bedeninizi iyi tanımanız, sürekli devam eden ağrılarda hekiminize danışmanız oldukça önemli. Tabi ki fibromiyalji tanısı alan takipçilerimin moral bozmaması gerekiyor.

Ayrıca fibromiyalji tedavisi için bahsettiğim doğal yöntemleri iyi değerlendirmeli ve yaşam kalitenizi arttırmalısınız. Çünkü aldığınız ilaçlar size tedaviye ulaşmanız için bir basamak oluşturur. Bu basamağı ise sadece doğru yaşama, beslenme ve egzersiz alışkanlığı ile çıkmanız mümkün.

Artık fibromiyalji nedir?, fibromiyalji belirtileri neler?, fibromiyalji nasıl tedavi edilir? gibi soruların cevaplarını biliyorsunuz.

Hastalıkla savaşırken aklınıza takılan soruları bana yorumlar aracılığı ile iletebilirsiniz. Konu ile ilgili muayene olmak için randevu sayfasına gidebilirsiniz.

Son olarak, pes etmeyin. Çünkü fibromiyalji sizden güçlü değil!

Источник: //www.fitekran.com/fibromiyalji-belirtileri-tedavisi/

Fibromiyalji Tedavisi İçin Doğal Yöntemler

Fibromiyalji ve Tedavi Yöntemleri

Fibromiyalji, genellikle artritle karıştırılır. Her iki hastalık da eklem ağrılarına neden olur ve kasları etkiler; fakat fibromiyalji iltihap oluşturmaz. Makalemizde fibromiyaljinin ne olduğunu ve fibromiyalji tedavisi için hangi yöntemleri kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Fibromiyalji Hastalığının Belirtileri

Bu hastalık, gün geçtikçe daha fazla yaygınlaşan bir rahatsızlık haline gelmiştir. Teşhis etmesi oldukça zordur ve ilk belirtileri genellikle pek önemsenmez.

Çünkü insanlar bu belirtilerin yanlış bir hareketten, kalitesiz uykudan ya da ağır bir şeyler kaldırmaktan kaynaklandığını düşünürler. Fibromiyalji, genel kas ve kemik ağrısı, hassasiyette yükselme, vücudun belli bölgelerinde rahatsızlık gibi şikayetlerle anılan kronik bir hastalıktır.

Hastaların sıcaklık değişimlerine ve fiziksel temasa hassasiyet göstermelerine rağmen, vücudun kas yapısında gözle görünür bir deformasyon olmadığı fark edilir.

Bu hastalık eklem sertliği, depresyon, sıkıntı, yorgunluk, baş ağrısı, mide ağrısı,kas krampları, şişkinlik hissi, düşük uyku kalitesi gibi sağlık problemleriyle ilişkilidir.

Fibromiyaljinin ortaya çıkış şekilleri ve nedenleri hala bilinmiyor. Ancak bu probleme yol açabilecek olan mekanizmanın ne olduğu ile ilgili kanıtlar mevcuttur:

 • Sinir sistemindeki sinyal iletimi bozuklukları
 • Nöro-kimyasal süreçlerden sorumlu bazı maddelerin seviyelerindeki değişimler
 • Beyindeki bazı fonksiyonlarda dolaşım problemi
 • Genetik yatkınlık
 • Kronik nedenler ya da virüs enfeksiyonları
 • İltihap vakaları
 • Kas hastalıkları
 • Depresyon

Fibromiyaljinin en yaygın belirtisi vücudun belli bölgelerindeki genel ve kronik ağrılardır. Bu ağrılar özellikle omurga çevresinde, boyunda, kollarda, omuzlarda, bel bölgesinde ve kalçada aşırı dereceye ulaşabilir.

Ağrı sabahları uyandığınızda başlar ve gün boyu giderek daha da artar. Akşam veya geceleri ise daha kötü olur. Eğer kişi gün boyunca aynı pozisyonda duruyorsa (örneğin bilgisayar karşısında çalışıyorsa), ağırlık kaldırıyorsa, hava veya duygu değişimi yaşıyorsa ağrı daha fazla hissedilir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: 

Fibromiyalji Hastalığınız Mı Var? O Zaman Bu 5 Basit İpucuyla İyi Bir Kahvaltı Edin

Fibromiyaljinin sık görülen bir diğer belirtisi ise dinlendikten sonra bile geçmeyen, günler boyu süren psikolojik ve fiziksel yorgunluktur. Aşağıda yazan durumları da yaşayan insanlar vardır:

 • Uyku düzeninde bozulma
 • Kaslarda sertleşme
 • Kas spazmları
 • Baş ağrısı
 • Huzursuz bağırsak sendromu
 • Bazı ilaçlara aşırı hassasiyet
 • Gözde ve ağızda kuruma
 • Ayak ve parmak uçlarında soğukluk
 • Terlemede artış
 • Çene ağrısı
 • Kalp çarpıntısı
 • Konsantrasyon ve hafıza problemleri
 • Dayanıksızlık
 • Midede hassasiyet
 • Ayak krampları
 • Ellerde ve ayaklarda şişme
 • Yoğun regl ağrıları
 • Mide bulantısı

Fibromiyalji Tedavisi İçin Doğal Tedaviler ve Tavsiyeler

Kas ve eklem problemi olan fibromiyalji tedavisi için kasları rahatlatıcı özelliklere sahip bitkilerin kullanılması şiddetle tavsiye ediliyor. İşte size sunduğumuz bazı doğal tarifler:

 • İki yemek kaşığı kurutulmuş kekik ve yarım litre su ile bir çay hazırlayın. Sabahları, ağrı bağladığında ya da ne zaman isterseniz, bir bardak içebilirsiniz.
 • Yukarıdaki kekik çayınız hazırken, küvetinizi de sıcak suyla doldurun. 15-20 dakika banyoda kalın.
 • Bir parça bezi elma sirkesiyle ıslatıp fibromiyalji ağrısı olan bölgeye ovalayarak uygulayın.
 • İki gram söğüt kabuğu ve bir bardak suyu beş dakika boyunca kaynatın. Söğüt kabuğunu aktarlarda bulabilirsiniz. Günde iki ila üç bardak arası için. Söğüt, birçok ağrı kesicide kullanılan salisin içerir. Ağrıyı azaltmasının nedeni budur.
 • Oda sıcaklığındaki suya iki çay kaşığı toz halinde veya rendelenmiş zencefil ekleyin ve bekletmeden için. Bunu günde iki kere yapın.
 • Küçük bir yemek kaşığı mayasıl otunu bir bardak suya ekleyip beş dakika kaynatın. Ateşten aldıktan sonra soğumaya bırakın ve süzün. Ilık bir şekilde, günde iki kez için.
 • 100 gram kurutulmuş at kuyruğu otunu bir litre suyun içerisinde yarım saat kaynatın. Kaynattıktan sonra süzün ve günde iki bardak için.
 • Kuru veya taze 35 gram kadife çiçeği yaprağını bir litre %45 alkole ekleyin. Diğer doğal tedavileri uygularken bu karışımı bir cam şişede 15 gün boyunca beklemeye bırakın. Bu süre geçtikten sonra bir parça pamuk ya da kumaşı, alkol karışımıyla ıslatıp ağrıyan bölgeye kompres yaparak uygulayın.

Fibromiyalji Tedavisi İçin Bazı İpuçları

 • Magnezyum açısından zengin yiyecekler tüketin. Bunlar ıspanak, kuşkonmaz, marul, bira mayası ve buğday tanesi olarak sıralanabilir.
 • Beslenme düzeninize daha fazla selenyum ekleyin. Bu besin portakal, elma, salatalık, bal kabağı, sarımsak, soğan ve kabakta bulunur.
 • Daha fazla kalsiyum tüketin. Kalsiyum alabileceğiniz tek kaynak, süt ürünleri değildir. Ayrıca ıspanak ve pazı gibi yeşil yapraklı bitkilerde de kalsiyum bulunur.
 • Daha fazla C vitamini tüketin. Çoğu insan portakalın C vitamini açısından en iyi olduğunu düşünse de aslında çilek, kızılcık ve kiraz gibi size yardımcı olacak diğer meyveler de mevcuttur.

Источник: //sagligabiradim.com/fibromiyaljinin-dogal-yontemlerle-tedavisi/

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji ve Tedavi Yöntemleri

Ağrılar, insan hayatını en olumsuz şekilde etkileyen ve sıkıntılı süreçler oluşturan rahatsızlıklar olurken, ağrı hastalığı olarak da bilinen fibromiyalji, genellikle kas ve iskelet sisteminde ortaya çıkmaktadır.

Bu kapsamda tıbbi olarak fibromiyalji nedir sorusu için açıklama yapılacak olursa, yaygın bir şekilde görülen kas iskelet sistemleri ağrısı, uyku bozukluğu ve yoğun bir yorgunluğun bir arada bulunduğu bir kronik ağrı sendromu, cevabı verilebilir.

Genellikle farklı rahatsızlıklar ile birlikte bazı semptom ve sendromlara rastlanabilir.

Romatoloji polikliniklerine başvuran birçok hasta bu rahatsızlıktan dolayı mustarip olmaktadır.

Sendromları arasında huzursuz bacak rahatsızlığı, kronik baş ağrısı, irritabl bağırsak sendromu ve kronik yorgunluk ile anksiyete gibi sıkıntıların bulunduğu rahatsızlıklar fibromiyalji nedir sorusu için hayatı bu denli olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır, cevabını sağlamaktadır.

Birçok hasta belirli rahatsızlıklar yaşamakla birlikte net olarak bilmediği bu rahatsızlıktan dolayı fibromiyalji nedir konusunda detaylı bir araştırma yaparak, daha geniş bilgi sahibi olmaktadır.

Çünkü özellikle günümüzde yoğun bir şekilde görülen bu rahatsızlık nedeni ile fibromiyalji nedir sorusu hem tıbbi olarak hem de kişisel olarak önem arz etmektedir.

Fibromiyalji Atakları

Fibromiyalji Nedir, Sebepleri, Tedavi Yöntemleri

Gerçek bir hastalık olarak göz önünde bulundurulması gereken fibromiyalji, bazı doktorlar tarafından bir hastalık olarak savunulmamaktadır.

Fakat birçok doktor günümüzde fibromiyalji atakları ile ortaya çıkan bu rahatsızlığın bir hastalık olduğunu kabul ederek yaşam kalitesini çok düşürdüğünü onaylamaktadır.

Hastalarda genellikle fibromiyalji sendromu teşhisi konulduğunda öne çıkan durumlar; depresyon, çok sayıda ağrılı nokta ve bozuk uyku düzeni olmaktadır.

Bu gibi durumlarda fibromiyalji atakları öncelikle kas ve tendonlarda buluşan ağrılar ile kadınlarda sıklıkla görülürken, menopoz ile birlikte şiddetlenir.

Genellikle sırt, bel ve omuz bölgesinde ağrılar oluşurken, çok hassas noktaların ortaya çıkması, uyku değişiklikleri, stres, ağır çalışma koşulları ve hareketsizlik ile sıkıntılar yoğunlaşır.

Genellikle rutin sistemlerin bozulması ve stres yaşanması fibromiyalji atakları için daha kötü etki gösterir.

Atakların şekline ve şiddetine göre değişen bir tablo ortaya çıkarken; stresin yok edilmesi, ilaçların kullanılması, uyku kalitesinin iyileştirilmesi ve daha fazla oksijen ile egzersiz fibromiyalji atakları konusunda yardımcı olmaktadır.

Ataklar süresince hayatı iyileştirmeye ve kalitesini arttırmaya yönelik aktivitelerin gerçekleştirilmesi fayda sağlamaktadır.

Fibromiyalji Belirtileri

Genellikle birçok farklı belirti ile birlikte sendromlar oluşturan ve bu sendromlar ile birlikte ortaya çıkardığı semptomların değişiklik gösterdiği fibromiyalji rahatsızlığı birçok farklı noktada görülmesine rağmen kimi zaman anlaşılamamaktadır.

Uzmanlar tarafından belirtilen bazı fibromiyalji belirtileri ve özellikleri sayesinde rahatsızlığın anlaşılması mümkün olmaktadır.

Özellikle ön planda bulunan hafıza ve düşünceler ile ilgili bozukluklar, el ve ayaklarda sık sık rastlanan uyuşukluklar, kalp çarpıntıları ve hareketsizlik nedeniyle oluşan yorgunluklar fibromiyalji belirtileri arasında ağırlık oluşturmaktadır.

Bu noktalara ek olarak fibromiyalji belirtileri arasında genellikle çok üzgün olma ve depresiflik durumu, tansiyon dengesizliği, migren tipi baş ağrıları, kabızlık veya ishal gibi bağırsak şikayetleri, gün boyunca yorgun hissedilmesi, uyku sonucunda dinlenme hissedilmemesi gibi noktalar bulunmaktadır.

Özellikle sinirli ve gergin olmak, ruhsal olarak çöküntüde hissetme, konsantrasyon sağlayamama, isteksizlik, çeşitli organlarda sendrom, jinekolojik sorunlar, havadan hassas şekilde etkilenme ve yoğun stres yaşama fibromiyalji belirtileri arasında toplam olarak görülmektedir.

Bu belirtiler teker teker ele alındığında belirli bir hastalık olarak görülürken çoğunun bir arada hissedilmesi ile birlikte fibromiyalji durumu ortaya çıkmaktadır.

Fibromiyalji Tedavisi

Genel olarak tek bir noktada toplanmayan ve tek bir şikayet ile birlikte ortaya çıkmaya fibromiyalji rahatsızlığında tedavi yöntemleri oluşturulması için de birçok farklı nokta üzerinden tedavi sisteminin ele alınması gerekmektedir.

Bu nedenle fibromiyalji tedavisi oluşturulurken, her hasta için ayrı bir inceleme yapılmalı ve tedavi programı oluşturulmalıdır.

Bazı semptom ve sendromların iyileştirilmesi için ilaç kullanımı gerekse de çoğu uzman tarafından uzun süreli ilaç kullanmanın önerilmemesi de hastalarda tedavi sürecinin nasıl oluşturulacağı konusunda merak uyandırmaktadır.

Özellikle birçok hasta ortaya çıkan stres ve depresyon gibi durumlarda psikiyatrik ilaçlar ile fibromiyalji tedavisi sağlayabileceğini düşündüğünden dolayı bu ilaçlara bağımlılık düzeyinde kullanım göstermektedir.

Ancak psikiyatrik ilaçlar, hastalığın psikolojik bir bozukluk ortaya çıkardığı durumda kullanılması gereken ilaçlardır.

Yine ağrı kesici ilaçlar da tedavi için çok sık tercih edilirken, bu ilaçlar nedeniyle böbrek ve tansiyon rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.

Bu ayrıntılar göz önünde bulundurulduğunda fibromiyalji tedavisi için en önemli nokta, hasta ve hekimin iş birliği içerisinde bulunmasıdır.

Hekim, hastayı doğru bir şekilde bilgilendirmeli, korunma yollarını öğretmeli ve hastaya özel olarak tedavi programı oluşturarak gereken psikolojik rehabilitasyon programları, fizik tedavi uygulamaları ve egzersiz programlarını sağlamalıdır.

Bu sayede düzenli bir tedavi yöntemi ile birlikte kişi bağışıklık sistemini, sinir sistemini, psikolojik özelliklerini ve kas sistemini güçlendirerek hastalığa karşı daha güçlü bir hale gelebilir.

Yaygın tıbbi yöntemler sayesinde fibromiyalji tedavisi gerçekleştirilirken, fizik tedavi ve ilaç kullanımı önemli bir yere sahiptir.

Tedavi uygulamalarında sıcaklık ajanları, dokun masajı, ozon tedavisi, nöral terapi, manipülasyon, germe ve gevşeme eğitimleri ve masajlar yüksek fayda sağlamaktadır.

Özellikle egzersizler, fibromiyalji için çok önemli bir fayda sağlarken, tedavi sürecini de daha kısaltarak faydalı bir hale getirmektedir.

Fibromiyalji Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Birçok hastalıkta bitkisel tedavi yöntemlerinin kullanılması ile birlikte önemli bir fayda sağlanırken, fibromiyalji bitkisel tedavi yöntemleri konusunda da alternatif tıbbın sağladığı mucizeler bulunmaktadır.

Bitkisel tedavilerde tamamen doğal olarak tercih edilebilecek bitki çayları, sebzeler ve meyveler fayda oluştururken, özellikle evde uygulanabilen bu yöntemler daha kolay ve sağlıklı bir sonuç elde etmektedir.

Hastaların tercih ettiği fibromiyalji bitkisel tedavi yöntemleri içerisinde kekik, önemli bir yere sahiptir.

2 yemek kaşığı kuru kekik ve yarım litre su ile hazırlanan çay gün boyunca ya da ağrılar süresinde içilerek fayda sağlanabilir.

Yine elma sirkesi, ağrı olan bölgelerde uygulanabilir, soyut kabuğu ile çay yapılarak tüketilebilir ve zencefil çayı da günde 2 defa içilerek fibromiyalji bitkisel tedavi yöntemleri sağlanabilir.

Farklı bitkilerin kullanımı ile fibromiyalji bitkisel tedavi yöntemleri elde edilmesi için yine mayasıl otu 5 dakika bir bardak suyla kaynatılarak günde 2 defa içilebilir.

At kuyruğu otu kaynatılması veya kadife çiçeği yaprağının alkole eklenerek bir kompleks malzemesi elde edilmesiyle de çözüm sağlanabilir.

Özellikle Magnezyum, Selenyum, Kalsiyum ve C vitamini açısından zengin besinler tüketilmelidir.

Fibromiyalji İlaçları

Fibromiyalji rahatsızlığı kapsamında doktorlar tarafından önerilen ve direkt olarak kullanabileceğiniz fakat bağımlılık sağlanmaması gereken fibromiyalji ilaçları bulunmaktadır.

Kesin olarak stabil bir rahatsızlık olmadığı için fibromiyalji hastalığında net bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Bu nedenle fizik tedavi yöntemleri ve bitkisel yöntemlerin kullanılması sayesinde fayda sağlanırken, bazı fibromiyalji ilaçları ağrılı dönemlerde ve sıkıntılı dönemlerde kullanılabilir.

Bu ilaçlar arasında psikolojik destek ilaçları ve ağrı ilaçları gibi ilaçlar bulunmaktadır.

Genellikle en çok kullanılan fibromiyalji ilaçları Cymbalta, Lyrica ve Savella olarak bilinmektedir. Yine aynı etkileri sağlayan ilaçlar da benzer şekilde kullanılabilirler.

Bu ilaçlar, ağrıların tedavisinde, semptomların hafifletilmesinde ve antidepresan olarak kullanılabilen farklı çeşitler göstermektedir.

Özellikle ilaçları içerisinde Neurontin, çok umut verici bir sonuç göstermiştir.

Bu ilaç, bir antiepileptik ilaç olarak fibromiyalji hastalığının giderilmesi için etkili bir sonuç ortaya çıkarmaktadır.

Fibromiyalji rahatsızlığında ilaç tedavisi tek başına bir fayda sağlamamakla birlikte egzersizler, uyku düzeninin iyileştirilmesi, fizik tedavi, çay, kahve ve sigara tüketiminin terk edilmesi, düzenli spor ve hobiler elde edilmesi de fibromiyalji ilaçları kadar faydalı bir sonuç göstermektedir.

Dr. Yulia Yusipova bitkisel tedavi uzmanı olarak bitkilerin faydaları üzerinde araştırmalar yapmaktır. Saglikfit.com için ele aldığı makaleler bu araştırmaların gölgesinde hazırlanmaktadır.

Источник: //www.saglikfit.com/fibromiyalji-nedir

Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Belirtileri Ve Tedavisi

Fibromiyalji ve Tedavi Yöntemleri

Fibromiyalji tedavisi hastalığın durumuna ve belirtilerine göre değişiklik göstermektedir. Fakat tedavi edilmezse tükenmişlik sendromuna varan ağır bir sürece sebep olabilmektedir.

Fibromiyalji sebebiyle yaşanan ağrılar tedavi edilmediği takdirde gün geçtikçe artmaktadır. Fibromiyalji ilaçları ve yapılması gereken tedaviler mutlaka uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir.

Hangi Doktora Gitmeli sorusunun cevabı; uzman olan bir Romatoloji doktoru olacaktır.

Fibromiyalji Nedir?

Tıp dilinde Fibromiyalji olan ve bir diğer adıyla yumuşak doku romatizması olan rahatsızlık;

 • Kaslarda
 • Yumuşak dokuda
 • Kemiklerde kronik ağrıların oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Fibromiyalji nedir kimlerde görülür, neden oluşur gibi soruların cevapları merak edilmektedir. Günümüzde bu hastalığın neden kaynaklandığına dair kanıtlanmış, net bir bulgu bulunmamaktadır.

Bu hastalık tüm vücutta hissedilen ve gün geçtikçe artan ağrılara sebebiyet veren bir sağlık sorunudur.

Tedavi edilmediği takdirde gün geçtikçe şiddetlenerek ve tükenmişlik sendromuna varan kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji rahatsızlığından mustaripseniz vücudunuzda hissedebileceğiniz bazı belirtilerden haberdar olacaksınız demektir. Bu belirtiler gözlemlendiğinde mutlaka Fibromiyalji doktorlarına gidilerek, gerekli muayene ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Fibromiyalji belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Kişinin kendini sürekli olarak yorgun ve halsiz hissetmesi
 • Yaşanan uyku problemleri
 • Tüm vücutta bilhassa eklemlerde hissedilen ağrı
 • Özelikle sabahları şiddetlenen ağrılar
 • Sabah uyanıldığında eklemlerde sertlik hissedilmesi
 • Adet döneminde anormal şekilde ağrı çekme
 • Sık sık yaşanan baş ağrısı
 • İrritabl bağırsak sendromu
 • Sıcak ve soğuğa karşı hissedilen aşırı hassasiyet
 • Uykudan verim alamama, uyunduğu halde dinlenmiş hissetmeme
 • Huzursuz bacak sendromu (RLS)
 • Ciltte yaşanan problemler
 • Sık sık idrara çıkma
 • Soğuk algınlığı ya da grip semptomlarına sık yakalanmak
 • Solunum problemleri
 • Konsantrasyon olmakta zorlanma
 • Ufak hafıza kayıpları yaşanması
 • İshal ve karın ağrısının aynı anda yaşanması
 • Gürültüye ve ışığa karşı hassasiyet
 • Baş dönmesi

Fibromiyalji Neden Olur, Kimler Risk Altındadır?

Fibromiyalji hastalığının neden olduğu henüz netlik kazanmamış olsa da tıp dünyasında kimlerin daha ağırlıklı olarak bu hastalığa yakalandığına dair ipuçları yer almaktadır. Genel olarak Fibromiyaljiye sebep olan etkenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Hormonal dengesizlikler Fibromiyalji olasılığını arttırmaktadır.
 • Genetik sebepler bilhassa aile büyüklerinde bu rahatsızlık yaşanmış ise olasılık yüksektir.
 • Travmatik olaylar bilhassa ayrılık, birinin ölümü ya da boşanma gibi sebepler sonrasında yaşanan travmalar fibromiyalji riskini arttırmaktadır.
 • Cinsiyet risk faktörlerinden biridir. Kadınlarda erkeklere nazaran daha fazla görülmektedir.
 • Genel olarak 20 ila 50 yaş aralığında gözlemlenmektedir.
 • Uyku bozuklukları Fibromiyaljiye sebep olabilmektedir. Özellikle uyku apnesi ya da huzursuz bacak sendromu yaşayan kişilerde Fibromiyalji görülme olasılığı yüksektir.
 • Romatizmal hastalıkları olan kişilerin Fibromiyaljiye yakalanma olasılığı yüksektir. Özellikle Osteoartrit Lupus hastalığı, Romatoid Artrit ve Ankilozan Spondilit’dir.
 • Ameliyat geçirme Fibromiyaljiye sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra hareketsiz bir yaşam tarzı seçilmesi, spor yapmamak sebeplerden bir tanesidir. Bazen de aşırı derecede spor yapmak Fibromiyaljiye sebep olabilmektedir.

Fibromiyalji Muhtemel Nedenlerinden Serotonin

Serotonin ve serotonini oluşturan aminoasit triptofan eksikliği ya da fazlalığı durumu Fibromiyalji ’nin muhtemel sebeplerindendir. Serotonin mutluluk hormonu olarak da bilinmektedir. Uykunun gerçekleşebilmesi ve uykunun görevi olan dinlendirici özelliğinde Serotonin rol almaktadır. Serotonin seviyesinde düşme yaşanması fibromiyalji rahatsızlığına sebep olabilmektedir.

Serotonin Düzeyini Düşüren Ve Yükselten Etkenler Nelerdir?

Serotonin düşmesi ya da aşırı yükselmesi Fibromiyaljiye sebep olabilmektedir. Serotonin düzeyini düşüren sebeplerin başında;

 • Düşük kan şekeri
 • Stres
 • Östrojen hormonu düşüklüğü yer almaktadır.

Serotonin düzeyini artıran sebepler arasında ise;

 • Aşırı oksijen alınması
 • Östrojen hormonu fazlalığı
 • Kusma
 • Tüketilen bazı gıdalar
  • Çikolata
  • Peynir
  • Domates
  • Portakal
  • Mandalina
  • Hindi eti
  • Süt

Doğal Yollarla Serotonin Artırımı Nasıl Yapılır?

Doğal yollarla Serotonin artırımı gerçekleşebilmesi için temel amino asitlerden biri olan triptofan ve Serotonin açısından zengin gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Bu gıdalar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Soya fasulyesi
 • Kırmızı et
 • Yumurta
 • Süt
 • Peynir
 • Yoğurt
 • Yumurta
 • Badem vb. kuru yemişler
 • Hindi eti

Fibromiyalji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fibromiyalji mikropsuz olan iltihap hastalığı olarak; kişide genel bir bitkinliğe ve tüm vücutta hissedilen ağrılara sebep olmaktadır.

Fibromiyalji atakları ve hissedilen ağrıları özellikle uykusuzluk çekildiğinde, yeterli egzersiz yapılmadığında ya da stres anlarında artabilmektedir. Bu hastalığın kesin ve net bir tedavi henüz bulunamamıştır.

Her hastalıkta olduğu gibi Fibromiyalji hastalığında da hastanın bilgilendirilmesi ve bilinçli şekilde tedavi süreci geçirilmesi önemlidir.

Fibromiyalji İlaç Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktorlar bazı ilaçlar tavsiye ederek ağrıların hafiflemesine yardımcı olabilmekte ve yaşanabilecek psikolojik sorunları engellemek adına antidepresan tavsiye edebilmektedir.

Bu hastalık için; Advil, Ultram ya da Tylenol gibi ağrı kesiciler tavsiye edilmektedir. Hastalığın durumuna ve ilerleyişine göre doktorlar farklı tedavi yöntemleri ve farklı ilaçlarda vermektedir.

Fibromiyalji için uygulanan ilaç tedavisinde;

 • Antidepresanlar
 • Magnezyum tedavileri
 • Ağrı kesiciler
 • Kas gevşetici özellikteki ilaçlar
 • Uyku düzenleyici ilaçlar
 • Antioksidan özelliği olan vitaminler

Tetik nokta enjeksiyonu; miyofasyal ağrı sendromu ve fibromiyalji rahatsızlıklarından şikayetçi olan kişiler için uygulanan bir tedavi türüdür. Vücutta ağrının olduğu tetik noktalar tespit edildikten sonra 3-5 cc serum fizyolojik ya da lokal anestezik madde enjekte edilmektedir.

Eğer ilgili tetik noktaya ulaşılabilirse ağrı takip eden birkaç dakika içerisinde gerilemeye başlamaktadır. Bu tedavi en az bir gün ara olacak şekilde 3 defa uygulanmaktadır. Oldukça etkili bir ağrı tedavisi olan tetik nokta enjeksiyonu, gerekli şartlar uygunsa yapılabilmektedir.

Kimler Tetik Nokta Enjeksiyonu Yaptıramaz?

Teşhisi ve tedavisi konusunda henüz çok ilerlemiş, kesin çözümler bulunmayan Fibromiyalji tetik nokta enjeksiyonu ile hafifletilebilmektedir. Fakat bazı kimseler bu tedavi yöntemini kullanamaz. Bu durumda tetik nokta enjeksiyonunu kimler yaptıramaz sorusunun cevabı şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Kanında pıhtılaşma bozukluğu olan kişilere tetik nokta enjeksiyonu yapılamaz.
 • Hamile olan kişilere ya da hamile olma ihtimali olan kişilere tetik nokta enjeksiyonu yapılamaz.
 • Girişim döneminde aktif enfeksiyonu olan kişilere tetik nokta enjeksiyonu uygulanamaz.

Fibromiyalji İçin Fizik Tedavi Uygulamaları

Fibromiyalji için doktorunuz fizik tedavi önerebilmektedir. Fibromiyalji için yapılan fizik tedavi uygulamalarında;

 • Derin ısıtıcılar
 • Sıcak paketler
 • Ağrı kesici özelliğiyle ön plana çıkan elektriksel stimülasyon uygulanmaktadır.

Bu hastalığın tedavisinde en önemli ilaç egzersizdir. Yapılması gereken egzersizler doktor tavsiyesi ile belirlenmelidir. Çünkü egzersizin çok olması ya da gereğinden az olması tedaviye katkı yapmak yerine zarar verecektir. Bilhassa yürüyüş, yüzme, gevşeme ve germe hareketleri, bisiklete binmek gibi egzersizler hastalığın tedavisinde önemli bir rol almaktadır.

Fibromiyalji Tedavisinde Stresten Uzak Durmanın Önemi

Stresli hayat tarzınızdan uzaklaşmak, fibromiyalji tedavisinde en büyük silahınız olacaktır.

Hayatınızdaki stres ögelerini çıkarmak, mümkün olduğunda stressiz ortamlarda bulunmak bu hastalığın tedavisinde size büyük destek olacaktır.

Yapılan araştırmalar ruh sağlığınızın durumunun vücudunuzda hissettiğiniz ağrılarla doğrudan bağlantılı olduğunu kanıtlamıştır. Ağrılarınızdan kurtulmak için yapmanız gereken ilk şey stresten uzak durmak olmalıdır.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Fibromiyalji İçin Bitkisel Tedavi Yöntemi

Fibromiyalji tedavisi bitkisel yöntemlerle yapılabilmektedir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyesine göre karabaş bitkisi ve çobançantası bitkisi Fibromiyalji için doğal tedavi seçeneği sunmaktadır. Prof. Dr.

İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiye ettiği kürü bir ay boyunca düzenli olarak uygulayarak, Fibromiyalji sebebiyle yaşadığınız sıkıntılardan kurtulabilir ya da etkileri azaltarak rahatlayabilirsiniz.

Bu kür için yapmanız gerekenler şu şekildedir;

 • Kür için sabah yapılması gerekenler;
  • Bir bardak kaynamış suyun içerisine, bir tatlı kaşığı çobançantası ekleyerek 3 dakika kaynatmaya devam etmelisiniz.
  • 3 dakika sonrasında cezveyi ocaktan alarak, ılıması için bırakabilirsiniz.
  • Ilıyan suyu süzdükten sonra sabah kahvaltısını etmeden önce tüketmeniz gerekmektedir.
  • Her defasında taze olarak hazırlanması gerekmektedir.
 • Kür için akşam yapılması gerekenler;
  • Bir cezveye koyacağınız bir bardak suyu kaynatmanız gerekmektedir.
  • Kaynayan suyun içerisine bir tatlı kaşığı karabaş attıktan sonra 7 dakika boyunca kaynatmalısınız.
  • 7 dakika sonrasında kaynayan suyu ocaktan alarak ılımaya bırakmalısınız.
  • Akşam yemeklerinden yaklaşık 2 saat sonra tüketmeniz gerekmektedir.

Fibromiyalji Ağrı Noktaları Nelerdir?

Fibromiyalji noktaları özellikle boyun, kollar, sırt, omuzlar, kalça ve belde belirgin olarak hissedilmektedir. Bilhassa bu bölgelerde yaygın olarak kas ve eklem ağrıları hissedilmektedir.

Bunun yanı sıra ağrılara eşlik eden yorgunluk ve halsizlik kişinin yaşam kalitesini oldukça kötü yönde etkilemektedir. Fibromiyalji ağrıları oldukça değişkendir ve ağrıların şiddeti saat başı değişebilmektedir.

Ağrıların şiddeti çok farkı şekillerde seyredebilmekte ve özellikle;

 • Sabahları hareketsiz kalınması,
 • Soğuk havalarda,
 • Nemli ortamlarda,
 • Kapalı havalarda,
 • Mutsuz olunduğunda,
 • Aşırı hareket edildiğinde artmaktadır.

Hastalıklara ne iyi gelir? sorusunun cevabı ise sıcak havalar, sıcak uygulamalar ve masaj olacaktır. Bunun yanı sıra doktorunuz tarafından önerilen tedavi yöntemleri ile bu hastalıkla savaşmak mümkündür.

Fibromiyalji Tedavisi İçin Bazı Öneriler

 1. Antioksidan içeriği yüksek besinler tüketilmelidir.

Oksidatif stresi azaltmak ve bağırsak bakterilerinin gelişimine katkıda bulunabilmek açısında antioksidan içeriği yüksek besinler tüketilmelidir. Özellikle brokoli, kırmızı soğan, kuşkonmaz, çikolata, dut, çilek, böğürtlen, kuş üzümü, yaban mersini ve yer fıstığı tüketebilirsiniz.

 1. Magnezyum açısından zengin olan besinler tüketilmelidir.

Vücutta magnezyum eksikliği nedeniyle birçok biyokimyasal reaksiyon gerçekleşebilmektedir.

Kas ve sinir hücreleri arası iletim, enerji üretimi, protein sentezi gibi önemli durumlar için vücutta magnezyum miktarının yeterli seviyede olması gerekmektedir.

Magnezyum içeren gıdalardan bazıları; avokado, yoğurt, kefir, kuru meyveler, kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, kabak çekirdeği, muz, bitter çikolata olarak sıralanabilmektedir.

 1. Alkol, sigara ve kahve tüketiminin azaltılması gerekmektedir.

Özellikle alkol ve kahve tüketimi uyku kalitesini bozmakta ve vücuda zarar vermektedir. Bu sebeple azaltılması ya da tamamen bırakılması çok faydalı olacaktır.

Toprakla uğraşmak, fibromiyalji tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Bunun yanı sıra toprakla uğraşmanın içerisinde barındırdığı bakteriler sayesinde Serotonin düzeyini de arttırdığı bilinmektedir.

 1. Masaj yaptırmak Fibromiyalji tedavisinden büyük destektir.

Düzenli masaj yaptırmak tedavi sürecinde size destek olacaktır. Çünkü masaj yaptırmak vücuttaki Serotonin, oksitosin ve dopamin düzeylerini arttırmaktadır. Bu değerler artış gösterdiğinde ağrılarınız hafifleyecek ve uykunuz düzene girecektir.

 1. B6 vitamini takviyesi alın.

B6 vitamini Serotonin düzeyiyle doğrudan alakalıdır. Serotonin düzeyi düşünce hem depresif hem de vücutta bol bol ağrı hisseden insanlar haline gelmek mümkündür. B6 takviyesi almak faydalı olacaktır. Doğal yollarla B6 vitamini takviyesi alınabilmesi için hayvansa protein içeren gıdalar tüketilmelidir. Bunun yanı sıra kabuklu patates, baklagiller, muz, ıspanak tüketimi de faydalı olacaktır.

Источник: //www.saglik8.com/fibromiyalji-nedir-fibromiyalji-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Merdiven Kullanımı Sonrası Diz Ağrısına Dikkat!
Merdiven Kullanımı Sonrası Diz Ağrısına Dikkat!
Fıtığa Yol Açan Hareketler
Fıtığa Yol Açan Hareketler