Fibromiyalji

Fibromiyalji Tedavisi ve Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji

Fibromiyalji Nedir ve Fibromiyalji Tedavisi Nasıl Yapılır? Sebebi tam olarak bilinmeyen hastalıklar grubuna giren fibromiyalji, merkezi duyarlılaşma ya da sinir sistemindeki hormonal ve kimyasal dengesizlikten kaynaklanmaktadır. Yumuşak dokuya da kas romatizması olarak da bilinen fibromiyalji iltihaplı olmayan bir romatizma türüdür.

Fibromiyaljinin toplumda görülme sıklığı %1 ila %5 arasında değişmektedir. Hastaların %80’i kadındır. 20 ila 50 yaş arasında daha çok görülmektedir. Bazı ailelerde sıkça rastlanması bir genin kısmen de olsa bu rahatızlıktan sorumlu olabileceğini gündeme getiriyor.

Fibromiyalji yorgunluk, halsizlik, uyku proplemleri, aşırı gerginlik, endişe, bazen şiddetli ağrılara neden olabilen romatizmal bir rahatsızlıktır.

Fibromiyaljide görülen ağrılar eklemlerden çok kaslarda, özellikle kasların kemiğe yapıştığı bölgelerdedir. Kadınlarda daha fazla olur.

Orta yaşlı ya da menopozdaki kadınlarda sıkça görülür ve ağrı kesicilerle bile geçmeyen şiddetli ağrılara sebep olur.

Fibromyalji hastası olan genç kadınlarerken menopoza girebilmekte ve ortalama menopoz yaşı normale göreon yıl erken başlayabilmektedir.

Yaygın şekilde görülen vücut ağrısı, yorgunluk, uyku sorunları, baş ağrısı, bütün vücutta tutukluk, el ve ayaklarda uyuşma gibi değişik bir çok şikayet bir arada olabilir.

Erkekler çoğunlukla vücudun belli bir bölgesinde ağrı ve sertlik hissederken, kadınlar daha çok bütün vücutlarında ağrıyı hissetmektedirler.

Eskiden doktorlar fibromiyalji ağrılarının gerçek olmadığını düşünüyorlardı. Kişinin zihninde yarattığı gerçekle ilgisi olmayan duyarlılıklar olduğuna inanıyorlardı.

Fibromiyaljinin gerçek olmadığının düşünülmesinin sebebi eklem aşınması, sıkışmış sinirler ya da yaralanma gibi görünürde ağrıya yol açabilecek bir kaynağın olmamasıydı.

Ancak daha sonra beyin tarama teknolojisiyle bu ağrıların gerçek olduğu kanıtlandı.

Yapılan bilimsel araştırmalarda fibromyalji hastalarında, omurilik sıvısındaağrı taşıyıcı kimyasal bir madde olan P maddesinin diğer insanlardan üç kat daha fazla miktarda olduğu ve ağrı azaltıcı serotonin ve norepinefrin‘in ise çok düşük olduğu tespit edilmiştir.

Fibromiyalji Belirtileri

• Fibromiyalji hastalarının en dikkat çekici muayene bulgusu kasların belirli noktalarında tespit edilen ağrılı noktalardır. Ağrılar tek bir bölgede olabileceği gibi yaygın biçimde de meydana gelebilir.

• Ağrılar hafiften başlayarak şiddetli ağrıya kadar değişiklik gösterebilir. Ağrı çoğunlukla  ense, omuz, göğüs kafesi, bel ve uyluk kaslarında olur. Üşüme, yanma, uyuşma, karıncalanma gibi şikayetler de ağrılara eşlik eder.

• Fibromiyaljinin bir diğer belirtisi yorgunluktur. Sabahları yorgun uyanma, yeteri kadar uyunmasına rağmen uykuyu iyi alamamak, geceleri sıkça uyanma, gün içerisinde yorgunluk dalgalanmaları gibi belirtiler de önemlidir.

• Yorgunluğa depresyonun da eşlik ettiği durumlarda konsantrasyon zorluğu, unutkanlık, hüzünlü bir ruh hali ve sıkça tekrarlayan baş ağrıları atakları görülür. Karın ağrıları, şişkinlik, gaz, kabızlık, ishal atakları, idrar şikayetleri, spastik kolon atakları, ciltte pullanma, yanma ve döküntü gibi durumlar da çoğu zaman görülür.

• Soğuk ve nemli havalar, stres, duygusal sebepler, hormonal dalgalanmalar, hareketsizlik ya da aşırı egzersiz gibi durumlar şikayetlerin daha da artmasına yol açabilir.

• Fibromiyalji sendromu, migren, depresyon, kronik yorgunluk sendromu ya da miyofasyal ağrı sendromu gibi hastalıklarla bir arada olabilir. Yapılan araştırmalarda fibromiyalji hastalarının % 50’den fazlasının majör depresyon geçirmiş veya geçirmekte olduğu, %50sinde de migren gözlendiği tespit edilmiştir.

• Fibromyalji hastalığı primer ve sekonder olarak ikiye ayrılır. Primer fibromyaljide altta yatan bir başka hastalık olmadan yaygın kas ağrısı ve kaslarda hassas noktaların varlığı görülür. Altta yatan başka bir rahatsızlığın mevcudiyetinde de fibromyalji belirtileri meydana gelebilir.

• Fibromiyalji hastalığının sebebi bilinmemektedir. Depresyon, uyku sorunları, ruhsal travmalar, otonomik disfonksiyon, spor yaralanmaları, hormonal ve metabolik değişikliklerin üzerinde durulmaktadır.

Bakteriyel ya da viral bir enfeksiyonun da fibromiyaljiyi tetiklemede rol oynayabileceği düşünülüyor. Bazı durumlarda romatolog, iç hastalıkları uzmanı ve psikiyatristlerin beraber çalışmaları gerekebilir.

Fibromiyalji Tedavisi

Fibromiyaljinin kesin tedavisi yoktur. Ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticiler, antidepresan ilaçlar, fizik tedavi ve egzersizler bu konuda yardımcı olabilmektedir. Uygulanacak tedavilerle hastanın ağrıyı daha az algılaması ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesi amaçlanır.

Fibromiyalji İlaçları; İlaç tedavisi olarak ağrı kesiciler, antidepresan ilaçlar ve kas gevşeticiler kullanılır. Fizik tedaviyle sıcak, soğuğun ve elektriksel uyarının fizyolojik etkilerinden faydalanılarak kaslarda gevşeme ve yumuşak doku ağrılarının giderilmesi hedeflenir.

Fizik tedavide ultrason, laser, compex, magnetoterapi, konnektif doku masajı, germe – gevşeme ve dayanıklılık artırıcı egzersizler gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Fibromiyalji hastasının eğitimi de önemlidir. Uzun müddet oturma, ayakta durma, uzun süre yazı yazma, ağırlık kaldırma, stres gibi durumların bu hastalığın belirtilerini artırabilceğini hasta gözardı etmemelidir.

Düzenli yürüyüşün ve esneme egzersizlerinin fibromiyalji ağrılarını azaltıcı etkisi vardır.

Fibromiyaljinin Tedavisinde Kullanılan Diğer Yöntemler

Ozon Tedavisi: İtalya’da fibromiyalji hastalarının diğer yöntemlerle karşılaştırmalı olarak yapılan tedavilerde en iyi sonucu ozon tedavisinin sağladığı gözlenmiştir. Ozon tedavisi adrenalini okside ederek hastaların yaşadığı sıkıntı ve depresyonu azaltır.

Ozon enjeksiyonu ağrılı bölgelere noktasal olarak uygulanır ve kronik ağrı şikayetlerini giderir. Kan ozonu uygulaması da kronik yorgunluk, depresyon, uyku bozuklukları gibi yakınmaları gidermektedir.

Nöral Terapi: Fibromyaljinin meydana gelmesinden sorumlu tutulan, fiziksel travma ve emosyonel travma gibi unsurların vücutta yarattığı etkileri giderir. Bu etkisini vegetatif sinir sistemi üzerinden gösterir.

Akupunktur Tedavisi: Amerika’da yapılan ve sonuçları Uluslararası Ağrı Çalışmaları Birliği tarafından düzenlenen 11.

Dünya Ağrı Kongresinde sunulan araştırma sonucuna göre akupunktur tedavisi fibromiyalji hastalarında etkili olmaktadır.

Diğer tedavi yöntemlerinden yarar görememiş fibromiyalji hastaları akupunktur tedavisi almaya başladıktan  sonra 1 ay içinde belirgin bir rahatlama hissettiklerini belirtmişlerdir.

Doğal ve Bitkisel Fibromiyalji Tedavisi

Genel Prensip; Bitkisel ya da doğal ürünler tıbbi onay olması halinde kullanılmalıdır. Halen kullanmakta olduğunuz bir ilaç varsa bu tür ürünlerle birlikte kullanımı olumsuz etkileşimlere yol açabilir.

• Günlük olarak alınacak 1-2 kapsül Omega-3 yağ asitleri ağrı ve yorgunluğu hafifletmeye ve bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olabilir. Canadian School of Natural Nutrition günde 1-2 gr EPA and DHA alımını önermiştir.

• Fibromiyalji belirtileri için günlük 300-600 mg  magnezyum ve 1200-2400 mg  malic acid alınabilir. Malik asit meyve (özellikle elma) ve bitkilerde bulunan organik bir maddedir. Magnezyum eksikliğinde vücutt P denilen kimyasal madde artar.

1995 yılında ‘Journal of Rheumatology’da yayınlanan çalışma sonucuna göre 2 ay boyunca malik asit ve magnezyum alımı fibromiyalji tanısı konan kişilerde ağrının şiddetini azaltmıştır. Dr. Russel, “bulgular, malik asit ve magnezyumun güvenli olduğunu ve fibromiyalji hastaları için kullanımının faydalı olabileceğini göstermekte.

Gelecekteki çalışmalarda malik asit bu dozda kullanılmalı ve en az 2 ay devam edilmelidir,” şeklinde görüş bildirmiştir. Malik Asit ve Fibromiyalji

Chlorella semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir. Bir klinik çalışmada katılımcılar özel bir dozda chlorella ürünleri kullandıklarında semptomlarında belirgin bir düzelme olmuştur. Chlorellada yüksek oranda bulunan klorofil maddesi  enerji artışına ve kas ağrıları azaltmaya yardımcı olabilir.

NADH (nicotinamide adenine dinucleotide) enerji için günlük 5 – 20 mg.

• 500 – 1,000 mg  C vitamini bağışıklık sistemini destekler. Phyllis Balch, Prescription for Nutritional Healing adlı kitabında yüksek oranda C vitaminin enerjiyi artırmaya ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olacağını belirtimiştir.

• SDÜ Tıp Fakültesince ülkemizde yapılan bir araştırmada egzersizle birlikte kullanılan C ve E vitamininin stres kaynaklı ağrıları azalttığı belirlenmiştir. Stresin yol açtığı ağrılara karşı en etkili uygulamanın egzersizle beraber vitamin alımı olduğu belirtilmiştir. (Söz konusu araştırma Amerika’da yayınlanan Fibromyalgia Network adlı dergiye kapak olmuştur)

• Bağışıklık ve kas desteği için yatmadan önce 100 – 200 mg Coenzyme Q10

• Antioksidan ve bağışıklık etkileri  için 250 – 500 mg standardized Yeşil Çay özü.

• Yazar Michael Castleman, The Healing Herbs adlı kitabında Ginkgo Biloba bitkisinin fibromiyalji belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini belirtmiştir.

5-HTP ağrı ve yorgunluk gibi fibromyaljinin bazı semptomlarının giderilmesine yardımcı olabilir.

• Uyku ve bağışıklık desteği için yatmadan önce 0,5-3 mg Melatonin

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/fibromiyalji-tedavisi

Fibromiyalji Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Her Şey!

Fibromiyalji

Fibromiyalji, geceleri yeterince uyumanıza rağmen sabah kalktığınızda kendinizi hiç uyumamış gibi hissettiren yumuşak doku romatizmasıdır.

Genellikle yaşam tarzının değiştirilmesi ile tedavi edilebilen Fibromiyalji, stres devreye girdiği an yeniden tekrarlayabiliyor.

Kronik ağrı ve yorgunluk sendromu olarak da bilinen “Fibromiyalji sendromu” hakkında Memorial Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü uzmanları bilgi verdi.

Fibromiyalji Nedir? (Fibromiyalji Sendromu, Fibromiyalji Noktaları)

Fibromiyalji sendromu, uyku bozukluğu, kaslarda yaygın ağrı ve hassasiyet, aşırı yorgunluk, halsizlik ve sabah tutukluğu ile kendini belli eden kronik yumuşak doku romatizmal ağrı sendromudur. Özellikle vücudun belli noktalarından aşırı hassasiyet ile kendini belli eder.

Toplumun yüzde 3’ünde görülen fibromiyalji sendromu hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Romatizmal hastalıklar içerisinde en sık karşılaşılan ikinci hastalık olan Fibromiyalji kadınlarda erkeklere göre üç kat daha sık görülmektedir.

Yapılan araştırmalar, ülkemizde yaklaşık 1,3 milyon fibromiyalji hastası olduğunu göstermektedir. Fibromiyalji belirtilerinin farklı hastalıklarla karşılaştırılma olasılığı ise çok yüksektir. Doğru teşhis konulamadığında fibromiyalji şikayetleri azalsa da bir süre sonra yeniden başlama riski çok fazladır.

Fibromiyalji tedavi edilmediğinde yaşam kalitesinde düşüş ve işgücü kaybına neden olur.

Fibromiyalji Nedenleri

Fibromiyaljinin nedeni çok iyi bilinmese de yapılan araştırmalar genetik faktörlerin çok önemli olduğunu gösteriyor. Buna bağlı olarak 1. derece yakınlarında fibromiyalji görülen kişilerin bu hastalığa yakalanma riski 8 kat artıyor.

Aynı zamanda çevresel faktörler de fibromiyalji sendromuna neden olan önemli nedenlerden biri.

Özellikle çocukluk çağlarında geçirilen fiziksel ve duygusal travmalar fibromiyalji için büyük risk faktörleri arasında kabul edilir.

Fibromiyalji aynı zamanda psikolojik boyuta sahip bir hastalıktır. Depresyon hastalarında, uyku bozukluğu alanlarda ve anksiyetesi yüksek olan kişilerde fibromiyalji çok daha fazla görülüyor.

Genellikle 25-55 yaş aralığındaki kadınlarda daha sık görülen Fibromiyalji sendromu (yumuşak doku romatizması)erkeklerde ve çocukluk döneminde de görülebilmektedir. Hastalık özellikle eğitim ve ekonomik düzeyi ortalamanın üzerinde olan kişilerde daha sık görülmektedir.

Mükemmeliyetçi ve işkolik kişilik yapısı da fibromiyalji hastalığına yakalanma nedenleri arasında gösterilebilir. Gazetecilik, Mimarlık, Finans Sektörü gibi meslekler ile uğraşanlarda fibromiyalji sıklıkla görülür. Ayrıca işini sevmeyen kişilerde de fibromiyalji görülür.

Mutsuzluk ağrıları artıran bir faktör olduğu için yaptığı işten memnun olmayanlar da en az stresli mesleklerde çalışanlar kadar fibromiyalji olma riskine sahiptir.

Genel olarak bakıldığında Fibromiyalji nedenleri uyku bozukluğu, ağrı algılama bozukluğu, santral sinir sisteminde nörotransmitter denilen maddelerin dengesizliği, sinir sistemi ve hormonal sistem bozukluğu, kas ve kas işlevlerinde bozukluk, sempatik sistemin aşırı çalışması olarak sıralanabilir.

Fibromiyalji İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Fibromiyalji belirtileri fark edilir edilmez teşhis için tam donanımlı bir hastanenin romatoloji uzmanına, tedavi içinse fizik tedavi ünitelerine başvurmak gerekir. Oldukça karmaşık bir hastalık olan fibromiyalji için multidisipliner bir tedavi uygulanır. Psikolog ve fizyoterapist dışında pek çok branştan da destek alınabilir.

Fibromiyalji Teşhisi

Fibromiyalji teşhisi hastanın öyküsü, hastalık belirtileri ve fiziki muayene ile konur. Fibromiyalji teşhisi için üç ay şikayetlerin ve belirtilerin devam etmesi gerekir. Fibromiyalji muayenesinde tender point denilen vücudun 18 hassas noktasından yaklaşık 11’inde bu ağrılı noktaların bulunup bulunmadığı tespit edilir.

Bu referans noktalarında hastanın aşırı hassas olması temek şart kabul edilir. Fibromiyaljinin sadece kan tetkiklerinde ortaya çıkmasını beklememek gerekir. Ancak kan tetkikleri ayırıcı tanı için istenebilir. Sık sık başka hastalıklarla karıştırılan fibromiyaljide, bu karışıklığı önlemek için yapılacak tetkikler büyük önem taşır.

Fibromiyalji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fibromiyaljinin tedavisinde istikrar çok önemlidir. Doğru teşhis konulmaz ise farklı bir hastalığın tedavisine başlanmış olur ve hasta gereksiz bir ilaç yükü altında ek sorunlarla karşılaşabilir.

Bu durum fibromiyaljinin kronikleşmesine de neden olur. Sürekli doktor değiştirmek, tedavisi yarıda kesmek ve farklı tedaviler arayışında olmak da fibromiyalji tedavisini olumsuz etkiler.

  İlaçla tedavi edilebilen fibromiyalji hastalığında özellikle tedaviyi sürdürülebilir kılmak çok önemlidir.

Fibromiyalji hastalarının ilaç tedavisine ek olarak günlük hayatlarında da birtakım değişiklikler yapması gerekmektedir. Stresten arındırılmış, düzenli bir yaşam, dengeli beslenme ve düzenli uyku tedavinin en önemli anahtarlarıdır. Vücut dinlenemediği sürece kişi, günlük yaşamda karşılaştığı en ufak bir olaya bile aşırı tepki verecektir.

Fibromiyalji tedavisinde en önemli prensip hasta-hekim işbirliğidir. Kişiye özel uygulanan tedavi seçenekleri arasında PRP uygulamaları, fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri, egzersiz programmlarından biri ya da hepsi birlikte uygulanabilir.

Özellikle son dönemlerde PRP yöntemi ile fibromiyalji hastalığında asıl sebep olan fibrozitleri (ağrılı kas düğümleri) yok etmek çok daha kolay.

Fibromiyalji tedavisinde kişiye bağlı olarak değişebilecek bazı fizik tedavi seçenekleri şöyledir;

 • Bölgesel Enjeksiyonlar,
 • Ozon Tedavisi,
 • Elektroterapi Uygulamaları (Tens, Ultrason Tedavisi, Enterfrensiyel Akımlar, Biofeedback, Hvgs),
 • Sıcaklık Ajanları,
 • Doku Masajı,
 • Klasik Masaj,
 • Germe Gevşeme Eğitimleri
 • Prp (Trombositten Zengin Plazma),
 • Nöralterapi,
 • Proloterapi,
 • Manipülasyon. 

Fibromiyalji Egzersizleri

Fibromiyalji egzersizleri tedavi sürecinin en önemli kısımlarından biridir.  Yorucu ve stresli bir iş günü sonrasında haftada en az 3 kez spor yapmaya vakit ayırmak gerekir.

Özellikle uzun saatler masa başında çalışmak ve hareketsizlik, kasların gelişimini olumsuz yönde etkiler. Spor sayesinde kişinin hem kasları çalışmakta hem de kendini iyi hissetmektedir.

Sadece ilaçla bu hastalığın tedavisinin mümkün olmadığı unutulmamalıdır.

Fibromiyalji tedavisinde amaç, ağrı ve yorgunluktan şikayet eden, fiziksel ve sosyal yaşamı etkilenmiş kişinin sıkıntılarına yönelik tedavi seçeneklerini hazırlamaktır.

İlaç tedavisinde ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler tercih edilir. Ancak ilaç tedavisine ek olarak hasta eğitimi de önemlidir.

Uzun süreli oturma, ayakta durma, stres, uzun süre yazı yazma, ağırlık kaldırma, kolların gergin pozisyonda çalışmasının şikayetleri artıracağı unutulmamalıdır.

Fibromiyalji için yapılan egzersizler ile kondisyon artışı sağlanır, travmalar ve dışardan gelen zararlı uyaranlar azaltılır ve ağrı döngüsü kırılmış olur. Fibromiyalji hastalarının özellikle aerobik, duruş, germe, pilates, yoga ve yüzme egzersizleri yapmaları çok önemlidir.

Bunun yanı sıra, sıcak tedaviler, elektrik simülasyonları, kaplıca ve masaj gibi fizik tedavi uygulamaları oldukça etkilidir.

Fibromiyalji hastaları her ne kadar egzersiz yapmakta zorlansa da hafif şiddette başlayıp, hafif şekilde devam edildiğinde haya kalitesinde büyük artış gözlenir.

Fibromiyalji İlaçarının Kullanımı

Fibromiyaljide her hasta ayrı ayrı ele alınıp tedavisi yapılmalıdır. İlaç ile tedavi edilen fibromiyalide uzun süre ilaç kullanımı da zararlı olabilir. Fibromiyalji sendromunda antidepresan grubu ilaçlar da kullanılabilmektedir. Bu ilaçlar hem uykuyu düzenlemekte hem de kronik ağrılı durumlara iyi gelmektedir.

Ancak bu ilaçları uzu süre kullanmak kişilerde bağımlılık yaratabilir.  Bu da fibromiyaljinin tedavi edilmemesine neden olmaktadır. Psikiyatrik ilaçların ancak eşlik eden psikolojik bir rahatsızlık durumunda kullanılması tavsiye edilir.

Fibromiyalji ağrıları için kullanılan ağrı kesicilerin kullanımında ise böbrek, mide ve tansiyon problemlerine dikkat edilmelidir.

Fibromiyaljiden korunmak için bunlara dikkat edin!

Fibromiyalji her ne kadar hayatı tehdit eden bir hastalık olmasa da hayat kalitesini son derece etkilediği için titizlikle takip edilmelidir. Tedavisi uzun sürebilen fibromiyalji bulgularında düzelme olana dek hekim kontrolü şarttır. Fibromiyaljiden korunmak için bunlara dikkat etmek gerekir;

 • Düzenli olarak egzersiz yapmak çok önemlidir. Özellikle gevşeme egzersizleri, germe egzersizleri, kardiyovasküler kondüsyon egzersizleri, düşük yoğunlukta yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme, su aerobiği gibi aktiviteler faydalıdır.
 • Fibromiyalji tedavisi için kullanılan ilaçlar, ağrıyı azaltmak, uykuyu düzenlemek ve depresyonu tedavi etmeye yöneliktir. Antidepresanlar, ağrıı kesiciler, uyku düzenleyiciler ve kas gevşetici ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmadır.
 • Uyumadan önce çay, kahve, alkol, kola gibi maddelerden uzak durmak gerekir.
 • Fizik tedavi uygulamalarından sıcak uygulama, derin ısıtıcılar ve elektriksel stimülasyon, masaj ve kaplıca kürleri tavsiye edilir.
 • Sıcak ve kuru hava fibromiyaljiye iyi gelebilir.
Güncellenme Tarihi: 15 Haziran 2017Yayınlanma Tarihi: 15 Haziran 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/fibromiyalji/

FİBROMİYALJİ NEDİR ? FİBROMYALJİNİN BİLİMSEL TEDAVİSİ

Fibromiyalji

30-50 yaş arası kadınlarda sık görülen omuzda, eklem yerlerinde, sırtta (kürek kemikleri çevresinde) kulunç ağrısı ile kendini gösteren sonrasında kas ağrıları, uyku bozuklukları, yorgunluk, endişe (kendi kendine söylenmelerle) sabah tutukluğu ve geçmeyen ağrılar ile kendini gösteren hastalıktır.

Fibromiyalji sistemik bir hastalık olup tüm vücudu etkileyerek birçok yaralanma ve sakatlığa zemin hazırlayabilir. Bu yazıda Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Belirtileri? Fibromiyalji Nedenleri? Fibromiyaljinin Teşhisi? Fibromiyalji Tedavisi? ve Fibromiyalji Egzersizleri hakkında son güncel bilgileri bulabileceksiniz.

Fibromiyalji Nedir ? (Fibromiyalji Sendromu,Yumuşak Doku Romatizması)

Hayati çekilmez kılabilen bu rahatsizlıkta kimi hastalarin çesitli agri kesiciler,masaj,hafif egzersizler,hipnoz,akupunktur,antidepresanlar ile kismi rahatlama sağlasada tamamen iyileşmediği vücutta uzun zamandır ağrı varlığından yakınıldığı bir hastalıktır.  Yumuşak doku romatizması olarak da bilinir.

Fibromiyalji Nedenleri ? Fibromiyalji Neden Oluşur ?

Fibromiyalji tıp dilinde myofasyal ağrı sendromu olarak bilinir yani ağrı myofasya ile yayılır ve fibromiyalji ağrısının esas nedeni fasyadaki sorundur. Bu yüzden fasyanın ne olduğu, fonksiyonu ve sorunu anlaşılırsa fibromiyalji tedaviside açıklığa kavuşturulabilir.

Vücudumuzda kaslarımızın dışında ”fasya ” isminde bir zar bulunmaktadır. Fasya bağ dokusundan oluşup tüm vücüdu derimiz gibi kaplar.

Fasyanın temel görevi kaslarımız ile organlar arasındaki iletişimi kurmak ve hareketlerimizde vücudumuza yüklenen yüklerin eşit dağılmasını sağlar( örneğin çok ağır bir eşyayı kollarımız ile taşırken belimizede yük biner bu iletimi fasya sağlar.

Fasya organlarımızın fonksiyonundan, psikolojik ruh halimizden ve hormonal durumumuzdan doğrudan etkilenir. Eğer vücut duruşumuz düzgün değilse (fazla kilonuz varsa,bel düzleşmesi,lordoz,hafif kamburluk,kifoz,boyun düzleşmesi,fıtık,bacak ve ayaklarınızda sakatlıklar vb.

),bunlarla birlikte hormonal değişiklikler, stres, sinir, uyku bozuklukları, kan değerlerinizdeki düşüklükler ve diğer nedenler vücudunuzda ağrıya neden olan sakatlığın iyileşmesini engeller bunun yanında ağrılarınıza kulak vermemeniz ve hormonal değişiklerin yanında yaralı bölge sürekli yaralanmaya devam ederek kronikleşir.

Bu kronik durum fasyada kronik inflamasyon ve kronik ağrı ile sonuçlanır.

Fasya kronik inflamasyon sonucu düğümlenerek ağrı ve kas fonksiyonlarının doğru yerine getirilememesine yol açar. Fibromiyaljinin oluşum mekanizması kısaca var olan sakatlığınız veya yaralanmanızı önemsememek, tedavi olmamak veya yaralanma anı ile stres,sinir ve psikolojik olayların eşzamanda meydana gelmesi ve bu sürecin uzayarak kronikleşmesi yatmaktadır.

Fibromiyalji Nasıl Teşhis Edilir ?

Fibromiyalji tanısının doğru konması için tüm ayrıntıları hekiminize veya fizyoterapistinize detaylı olarak anlatmanız gerek. Ağrılarınız 3 aydan uzun süredir devam ediyorsa( bazen hafifleyip bazen artıyorsa)fibromiyalji ağrınız sıcak,masaj,sıcak duş,orta dereceli aktivite, tatil ve çevre değişikliği ile azalıp

Yorgunluk, stres, soğuk, aşırı aktivite, ortam ve çalışma koşullarının memnuniyetsizliği ile fibromiyalji ağrınız artıyorsa ve

Vücudunuzdaki 18 belirli noktanın hekim tarafından muayenesinde 11  inde dokunmayla ağrı hissediyorsanız fibromiyalji olma ihtimaliniz var demektir.

Ancak yinede fibromiyalji tanısı konması için vücudunuzda diğer ağrı yapan sorunların dışlanması gerekir. Örneğin bel veya boyun fıtığı, bel kayması gibi yada kireçlenme sonrası bu belirtilerin tamamı vücudunuzda görülebilir.

Bu yüzden önce belirli sorunların tedavi edilmesi gerekir. Fibromiyaljiyi teşhis eden kan tahlili veya görüntüleme yöntemi yoktur.

Fibromiyalji ağrı noktası :

 • Oksiput : Suboksipital kas yapışma yerinde
 • Alt servikal :C5-C7’de intertransvers aralığın ön yüzleri
 • Trapezius : Üst kenarının orta noktası
 • Supraspinatus : Skapula spinası üzerinde iç kenara yakın
 • İkinci kot : 2. Kostokondral bileşkede
 • Lateral epikondil : Epikondillerin 2 cm distalinde
 • Gluteal : Gluteal kasın ön kıvrımında gluteusun üst dış kadranları
 • Büyük trokanter : Trokanterik çıkıntı arkası
 • Diz : Eklem çizgisinin proksimalinde medial yağ yastığında

FİBROMİYALJİ TEDAVİSİ

Fibromiyalji kronik ve sistemik bir hastalık olup tek bir tedavi yöntemi veya klasik tedavi yöntemlerinin fibromiyalji tedavisinde etkili olmadığı belirtilmişir.

Hastane ve tıp merkezlerinde uygulanan fiziktedavi yöntemleri SGK(Sosyal güvenlik kurumu)’nun ödeme yaptığı tedavileri kapsamaktadır. Bunun dışındaki tedavilere ödeme yapmadığından hastane ve tıp merkezlerinde farklı tedavi yöntemleri uygulanamaz.

Hastane ve fiziktedavi merkezlerinde uygulanan ultrason, hotpack, parafin, elektroterapi gibi yöntemler fibromiyalji tedavisinde etkisizdir.

Ayrıca fibromiyalji herkezde aynı belirtileri göstermez bu yüzden doktor veya fizyoterapistin herkese verdiği  egzersiz kağıtlarındaki egzersizler tam anlamıyla size uygun olmayıp size uygun egzersizlerin seçilmesi gerekmektedir. Bu yüzden fibromiyalji tedavisinde sizin tüm kaslarınızı ve eklemlerinizi değerlendirerek sizi dinleyerek doğru egzersiz ve tedavi programı uygulanılarak iyileştirilebilir.

FİBROMİYALJİ TEDAVİSİNDE İLAÇ KULLANIMI

Fibromiyalji ile ilişkili semptomları olan hastalar için çeşitli reçeteli ilaçlar bulunmaktadır. Her ilaç, fibromiyalji ile  ilişkili farklı semptomları veya komorbiditeleri tedavi etmeyi amaçlamaktadır; Bu nedenle, bir doktor ilaçları reçete ederken birden fazla seçeneği göz önünde bulundurur. .Aşağıda birkaç seçeneğin bir listesi bulunmaktadır

 • NSAID’ler, Asetaminofen, Tramadol – Ağrı ve inlamasyonu azaltmak için
 • Siklobenzaprin – Ağrıyı azaltmak ve uyku düzenini geliştirmek
 • Antidepresanlar (Cimbalta, Amitriptilin, Trazadone) – Ağrıyı azaltmak, uykuyu düzeltmek ve altta yatan duygu durumu bozukluklarını tedavi etmek
 • Antikonvülzanlar (Lyrica) – Ağrının azaltılması ve uyku sorunlarının iyileştirilmesi (Bu ilaç grubunu desteklemek için sınırlı kanıt vardır.)

FİBROMİYALJİYİ GERÇEKTEN TEDAVİ ETMEK İSTİYOR MUSUNUZ ?

Fibromiyaljiyi dünya üzerinde kendinizden başka hiçbir kimse tedavi edemez. Bu yüzden fibromiyaljiyi tedavi etmek istiyorsanız kendinizi eğitmeniz gerekmekte. Fibromiyalji tanısı konduğunda bulunduğunuz durumu kabul edip, fibromiyalji belirtileri başa çıkma ve gevşeme tekniklerini öğrenip bunu uygulamanız fibromiyalji tedavisinin temel noktası.

Ağrılarınızın ölçüsünde aktiviteleriniz düzenleme,dinlenme,tatil yapma,sizi geren ve strese sokan durumlardan uzak durmanız,gevşeme teknikleri, doğru nefes alıp verme, uykunuzu düzene sokma egzersizi yaşam stili haline getirerek fibromiyaljiyi tedavi edebilirsiniz.

Fibromiyalji Fizik Tedavisi ve Fibromiyalji Egzersizleri

Fibromiyalji fizik tedavisinde en etkili yöntem dirençli egzersiz ve aeorobik egzersizlerdir. Ayrıca vücudunuzda ağrılar yüzünden bilinçaltı duruşunuzu ağrısız pozisyona sokar.

Bu pozisyon bazı kasların aşırı aktifleşmesini bazı kaslarınızın yeteri kadar kullanılmasını engeller.

Bu yüzden aşırı aktif kasların belirlenerek gevşetilmesi, aktif olmayan kasların ise aktivasyonun sağlanması gereklidir.

Genel olarak yapılan egzersiz, genel yaptırılan masaj, elektroterapi,ultrason kısa süreli ağrıların azalmasını sağlasada fibromiyaljiyi tedavi etmez.

Fibromiyaljide akupunktur tedavisi ağrıların azaltılmasında ve yorgunluğun tedavisinde kullanılabilir.

Genel vücut veya sırt,bel masajı fibromiyalji tedavisinde etkili olmayıp belirli tetik noktalara etkili teknikler ile masaj uygulanabilir. Uyguladığımız fibromiyalji masajını aşağıda bulabilirsiniz.

Fibromiyalji egzersizleri

Fibromiyalji egzersizlerinin yapılması için öncelikli olarak eklem hareket açıklıklarının mümkün olduğunda fazla olması gerekir. Eğer boyun ve sırt bölgenizde ağrılarınız varsa egzersizlere germe egzersizi ile başlamalısınız.

Germe egzersizlerinin ardından dirençli egzersizler boyun ve sırt kaslarınızı güçlendirerek ağrılarınızın azalmasını sağlıyacaktır. Germe egzersizleri 30 saniye boyunca gerilmiş pozisyonda kalınarak 5 tekrardan 2 set halinde yapılır.

Egzersize germe egzersizi ile başlamak hem eklem hareket açıklığınız arttıracak hemde kuvvet egzersizleri esnasında yaralanmanızın önüne geçicektir.

Boyun kasları germe egzersizleri için tıklayın 

Boyun egzersizlerinin yanında kalça ve bel ağrılarınız var ise bel ve kalça kaslarınızıda gerebilirsiniz.

Sırt ve bel kasları germe egzersizleri için tıklayın.

Kalça ve bel kasları germe egzersizleri için tıklayın.

Fibromiyalji Dirençli Egzersizler

Fibromiyalji egzersizleri aşağıda temel kas grupları düşünülerek hazırlanmış olup her fibromiyalji hasta için uygun değildir. Aşağıdaki egzersizlerin size uygun olup olmadığını anlamak için bu  fibromiyalji egzersizlerini yaparken ağrınız olmamalıdır. Eğer egzersizler esnasında ağrınız oluyorsa hareketleri yapmayı durdurun.

Aşağıdaki fibromiyalji egzersizleri 3 setten 10 tekrarlı olacak şekilde yapılmaldır. Egzersizler esnasında ağrınız oluşmamalı, nefesinizi tutmamalı ve hareketleri mümkün olduğunca yavaş yapmalısınız.

Germe egzersizlerini haftanın 2 günü dirençli egzersizleri haftanın 3 günü yapmanız ve fibromiyalji egzersizlerini en az 3 ay boyunca düzenli olarak yaparak ağrılarınızın azalmasını yaşam kalitenizin arttığını deneyimleyebilirsiniz.

Источник: http://www.tedavihareketleri.com/fibromiyalji-nedir

Fibromiyalji Tedavisi Hakkında 13 En Etkili Yöntem – APPVICE

Fibromiyalji

Fibromiyalji, ağrıya, yorgunluğa ve hassasiyete neden olan yaşam boyu bir durum olabilir. Tek bir neden olmasa da, fibromiyalji ağrısından kurtulmak için birçok seçenek mevcut. Fibromiyalji tedavisi hakkında doktorunuzla konuşun. Birisi işe yaramazsa, ilaçtan fizik tedaviye kadar, denemek için bolca tedavi vardır. FM ile hala sağlıklı ve aktif bir hayat yaşayabilirsiniz.

Fibromiyalji ve Acı

Fibromiyalji (FM), kas-iskelet sistemi ağrılarına, yorgunluğa ve bölgesel hassasiyete neden olan bir durumdur. FM’in nedeni bilinmemektedir, ancak genetik bir rol oynayabilir. Belirtiler sonradan gelişebilir:

 • Psikolojik stres
 • Fiziksel travma
 • Yaralanma
 • Bir hastalık

Diğer belirtiler arasında depresyon, zayıf konsantrasyon ve baş ağrısı olabilir.

Ağrı, yorgunluk ve diğer belirtileri tedavi etmek çok önemlidir. Neyse ki, FM belirtilerini hafifletmek, yönetmek ve yaşam kalitenizi iyileştirmek için çeşitli seçenekler mevcuttur.

Fibromiyalji Ağrılarına Ne İyi Gelir? 

FM ağrıları günlük aktivitelere müdahale edebilecek kadar ciddi veya küçük olabilir. Neyse ki, tedavi ağrıyı yönetmeye yardımcı olabilir.

1. Ağrı Kesiciler

İlaç kullanımı, FM ağrısını azaltmak için bir seçenektir. Doktorunuz aspirin, ibuprofen ve naproksen sodyum gibi reçetesiz (OTC) ağrı kesiciler önerebilir. Bu ilaçlar şunlara yardımcı olabilir:

 • İnflamasyonu azaltmak
 • Kas ağrılarını en aza indirmek
 • Uyku kalitesini arttırmak

2. Antidepresanlar

Bunlar acıyı ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir. FM için antidepresan kullanmanın olası yan etkilerini doktorunuzla görüşün. Bazı insanlar için, antidepresanlar mide bulantısı, kilo alımı ve cinsel istek kaybı gibi çeşitli kötü yan etkilere neden olabilir.

3. Antikonvulsanlar

Bu nöbet ilaçları ağrının azalmasına da yardımcı olabilir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi, FM tedavisi için ilk nöbet önleyici ilaç olan pregabalini (Lyrica) onayladı. Sinir ağrısını azaltan Gabapentin önerilebilir. Ancak bu ilaçlar aşağıdakileri de içeren olası yan etkileri ile birlikte gelir:

 • Baş dönmesi
 • Kilo almak
 • Şişme
 • Ağız kuruluğu

4. Yoga

Araştırmalar, yoga derslerine katılan FM’li kişilerin ruh halini iyileştirdiğini ve daha az acı ve yorgunluk yaşadığını göstermiştir. Bu sınıflar şunları içeriyor:

 • Yumuşak hareketler
 • Meditasyon
 • Nefes egzersizleri
 • Grup tartışmaları

Yoga dersi almaya çalışın. Uygulama kas gücünü arttırır, meditasyon yapar ve gevşeme tekniklerini öğretir. Sadece eğitmene durumunuz hakkında bilgi verdiğinizden emin olun, böylece duruşları sizin için gerektiği gibi ayarlayabilirler.

5. Akupunktur

Akupunkturu ağrı kesici olarak denemek isteyebilirsiniz. Cilde iğneler batırarak şunları sağlamayı içerir:

 • Doğal kendini iyileştirmeyi teşvik eder.
 • Kan akışında değişiklik sağlar.
 • Beyninizdeki nörotransmitter seviyelerini değiştirir.
 • Kronik ağrı gibi çeşitli sağlık koşullarını tedavi eder.

Rehabilitasyon Tıbbı Dergisinde yapılan bir araştırma, akupunktur alan FM’li kişilerin, yapmayanlara kıyasla en az iki yıl boyunca ağrı azalması yaşadıklarını tespit etti. İğneleri tolere edemeyenler için akupressür bir seçenek olabilir.

Akupunktur riskleri arasında ağrı, küçük kanama ve tedaviden sonra morarma vardır. Akupunktu uzmanınızın, sterilize edilmemiş iğnelerden kaynaklanan enfeksiyon riskini azaltmak için lisanslı olduğundan emin olun.

6. Fiziksel Terapi

Fiziksel terapi teknikleri hareket alanınızı iyileştirmeyi ve kasları güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu aynı zamanda FM ağrısını azaltmaya da yardımcı olabilir. Terapistiniz, spesifik belirtileri yönetmenize yardımcı olacak bir program hazırlayacaktır.

Ayrıca, yorgunluk ve acıları kendi başınıza yönetmenize yardımcı olmak için FM eğitimi de dahil olmak üzere kişisel bakım tekniklerini öğretebilirler. Araştırmalar ağrı yönetimi eğitiminin egzersiz sırasında performans artışına yol açabileceğini göstermektedir.

Yorgunluk yaygın bir fibromiyalji belirtisidir. Gece boyunca uyumuş olsanız bile sabahları yorgun uyanabilirsiniz. Basit günlük aktiviteler yorucu olabilir. FM yorgunluğunu tedavi etmek için seçenekler şunlardır:

7. D Vitamini

FM’li insanlar genellikle düşük D vitamini seviyelerine sahiptir. 2013’te yapılan bir araştırmada, FM’li kişilerin D vitamini takviyesi alırken fiziksel olarak daha iyi hissettiklerini ve daha az yorgunluk yaşadıklarını gösterdi. D vitamini takviyesi almadan önce doktorunuzla konuşun, çünkü D vitamini fazlalığı da toksik olabilir.

8.Egzersiz

Egzersiz yapmak aynı zamanda yorgunlukla mücadele etmenin ve enerji seviyenizi yükseltmenin etkili bir yoludur. Egzersiz, beynin endorfin üretimini arttırır, uykuyu iyileştirir ve depresyonu azaltır.

FM’li insanlar için önerilen aktiviteler yürüyüş, bisiklet ve yüzmeyi içerir. Bazıları için, yaygın ağrıyla başlamak zordur. Yavaştan başlayın ve yavaşça arttırın.

Bu makale denemeyi düşünecek seçenekler sunsa da, kontrollü çalışmalarda fayda göstermeye devam eden tek çözüm eğersizdir.

Fibromiyalji Bitkisel ve İlaçsız Tedavi Seçenekleri 

FM belirtilerini hafifletmek için alternatif tedaviler ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki seçenekler hakkında doktorunuzla konuşun.

Tıbbi Kenevir 

 • Tıbbi esrar fibromiyalji belirtilerini hafifletebilir.

  Bir çalışmada, tıbbi esrar alan FM’li insanlarda şunlar gerçekleşti:

 • Ağrı ve sertliğin azalması
 • Artan rahatlama
 • Uykululukta artış
 • İyi hissetme duyguları
 • Ruh sağlığının artması

FM için tıbbi esrarın yararları hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Yan etkileri odaklanmadan karar verme ve konsantrasyonu içerebilir ve uzun vadeli etkiler için daha fazla araştırma gerekir.

Biofeedback

Biofeedback (uygulamalı fizyopsikolojik geribildirim), vücut fonksiyonlarınızı nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmekler ilgilidir. Bu kas gerginliğini ve FM ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu teknikle ilişkili hiçbir yan etki yoktur, ancak bazı kişiler bir seanstan sonra bunalmış veya bitkin hissedebilir. Biofeedback için iyi bir aday olup olmadığınızı görmek için doktorunuzla konuşun.

Tai-Chi

Bu zihin-beden tekniği derin nefes alma, meditasyon ve kontrollü hareketleri içerir. Tai chi kas gücünü, dengesini ve dayanıklılığı arttırabilir. Çok yorucu değildir, ama aşırıya kaçarsanız, kas ağrıları ve burkulmalar olabilir.

Masaj Terapisi

Masajlar kaslarınızı gevşetebilir, hareket aralığını iyileştirebilir ve stres ile endişeyi azaltabilir. Terapistiniz çok fazla baskı uygularsa geçici morluklar, şişikler ve ağrı yaşayabilirsiniz.

Bilişsel Davranış Terapisi (CBT)

CBT’nin temeli, insanlara gerçekçi hedefler koymalarında yardımcı olmaktır. Hastalar, olumsuz düşünceleri yönetmek için işlevsiz düşünce kalıplarını tanımlamak ve teknikler geliştirmek için çalışır. CBT aracılığıyla öğrendiğiniz teknikler FM ağrınızı azaltmaya veya minimum seviyeye getirmenize yardımcı olabilir.

Hangi Yeni Tedaviler Geliştiriliyor?

Klinik çalışmalar, belirli durumlar için yeni tedaviler ve ilaçlar geliştirmede çok önemlidir. Klinik araştırmalara katılmak, FM ve kronik ağrı hakkında daha fazla şey öğrenen araştırmacılara paha biçilmez bilgi sağlar. Katılmak istiyorsanız, yakınınızdaki bir araştırma kliniğini bulmak için Center Watch’ı ziyaret edin.

Bu makale Appvice Psikoloji Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

ortalama puan: 4,30 , 30 oy

Источник: https://getappvice.com/tr/fibromiyalji-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть