Fimozis Nedir? Sünnet Derisi Darlığı, Nedeni, Sakıncaları ve Tedavisi Nasıldır?

Yenidoğan sünneti hakkında merak edilenler

Fimozis Nedir? Sünnet Derisi Darlığı, Nedeni, Sakıncaları ve Tedavisi Nasıldır?

Kozyatağı Central Hospital Üroloji Bölüm Başkanı Opr. Dr. Yusuf Temiz, yenidoğan sünneti hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Sünnet hangi şartlarda yapılmalıdır?

Tarihçesi yaklaşık 15 bin yıl öncesine kadar uzanan sünnet, farklı kültürlerce ve tüm dünyada birbirinden bağımsız olarak uygulanıyor. Sünnet aslında çok basit bir işlem gibi görünse de uzman ellerde yapılması büyük önem taşıyor. Sünnet, hem cerrahi yönü hem de psikolojik yönüyle üzerinde önemle durulması gereken bir işlemdir.

Sünnetin ehil kişiler tarafından ve cerrahi işlem kurallarına uygun olarak yapılması şarttır. Sünneti yapacak kişinin uzman olması, penisin anatomi ve fizyolojisini iyi bilmesi gerekir. Sünnet esnasında gerekli cerrahi itinanın gösterilmemesi önemli komplikasyonlara yol açabilir.

Bu komplikasyonların başında da kanama, enfeksiyon, idrar yolları ve penise kalıcı hasarların verilmesi ile hatalı sünnetler geliyor.

Sünnetin çocuk psikolojisi üzerindeki etkileri nasıldır?

Sünnetin diğer bir önemli yönünün de çocuk psikolojisi üzerine etkileri olduğunu vurgulayan Opr. Dr. Yusuf Temiz  “Ne yazık ki, bu konuda da çocuklara ve ailelere yeterli eğitim verilemiyor.

Çocuğa sünnet için ön hazırlığın yapılması ve uygun ortamlarda sünnetin gerçekleştirilmesi şarttır.

Psikolojik olarak olumsuz etkilenen çocuğun, ilerideki cinsel hayatına yansıyabilecek bir takım sorunların olabileceği unutulmamalıdır” diyor.

Sünnette anestezi genel mi lokal mi olmalıdır?

Sünnet esnasında çocuğun ve/veya bebeğin 15–20 dk. süresince stressiz ve sakin durması gerektiğine dikkat çeken Dr.

Temiz 2–3 ayın altındaki bebekler veya 6–7 yaşın üzerindeki ikna edilebilen çocuklar lokal sünnet için en uygun adaylardır. Bunun dışında kalan diğerleri veya korkan, heyecanlı çocuklarda genel anestezi tercih edilmelidir.

Günümüzde genel anestezi eskisi kadar riskli bir yöntem değildir. Sonuçta 10–15 dakikalık kısa anestezi ile sünnet yapılabilmektedir.

Sıklığı gittikçe artan yenidoğan sünnetini öneriyor musunuz?

Yenidoğan sünneti tecrübeli ellerde kısa sürede biter ve bebek hiç anestezi almadan acı hissetmeden bu önemli olayı kolayca atlatır. Yenidoğan sünneti lokal anestezi ile yapılmaktadır. Bu nedenle bebeğin aç kalması gerekmez. Tok karnına işlem yapıldığında bebek sünnet sırasında çoğunlukla uyur.

Yenidoğan sünneti ile hijyen daha kolay sağlanır ve penis ön derisinin yapışıklıkları ve darlıkları (fimozis) önlenmiş olur. Bebek bir cerrahi işlem için minik görünse de, bedenin kendini onarımı bu yaş gurubunda daha hızlı olduğundan iyileşme süreci çok kısa sürmektedir.

Sünnet derisindeki damarlar çok küçük olduğundan belirgin kanama hemen hemen hiç görülmemektedir.Yenidoğan sünnetinin diğer bir önemi çocukta psikolojik travma oluşturmamasıdır. Hatırası olsun diye yapılacak olan sünnet düğünü hafızalarda acı bir hatıra olarak kalmayacaktır.

Bu nedenlerle sünnet için en ideal dönem, daha bebek hastaneden çıkmadan önceki zaman olarak kabul edilmektedir. Yani, yenidoğan sünnetinin ilk bir ay içinde yapılması en doğrusudur.

Hangi durumlarda yeni doğan sünneti uygulanamaz?

Bebek premature (erken doğmuş ise) veya hasta ise, ailede hemofili hastalığı öyküsü var ise, hipospadias gibi doğuştan penis anomalisi var ise yeni doğan sünneti uygulanmaz.

Sünnet sonrası bakım zor mudur?

Sünnet sonrası bakımı oldukça kolaydır. Sünnet işleminden iki üç saat sonra evinize gidebilirsiniz. Sünnet sonrasında antibiyotikli bir krem günde üç-beş kez penis etrafına sürülür. Yara 1 haftaya kalmaz iyileşir. Sünnetin komplikasyonları enderdir. Yara yerinde kanama, enfeksiyon, derinin az kesilmesi ve hatalı iyileşme gibi sorunlar görülebilir.

Sünnet sonrası doktorunuza haber verilmesi gereken durumlar:

 • İşlem sonrası 8 saat içinde idrar yapamama veya damla damla yapma,
 • Penis başının mor veya siyahımsı renk alması,
 • Devam eden çok miktarda kanama,
 • Ateşlenme veya halsizlik…

NEDEN YENİDOĞAN SÜNNETİ?

Sünnet için en sağlıklı yaş kaç?

Habertürk'ten Ceyda Erenoğlu, Prof. Dr. Volkan Tuğcu'ya ile sünnet için ideal yaşın kaç olduğunu sordu…

Prof. Dr.

Volkan Tuğcu sünnetin dini ve kültürel sebeplerle 15 bin yıldır uygulanan köklü bir işlem olmasının yanı sıra modern tıpta birçok hastalıktan koruyucu etkisi bulunan cerrahi bir operasyon olduğuna dikkat çekiyor. Penis baş kısmını örten deri dokusunun kesilmesi ve böylece baş kısmının açıkta kalmasının sağlanması anlamına gelen sünneti ilk uygulayanların eski Mısır uygarlıkları olduğu biliniyor.

Sünneti kim gerçekleştirmeli?

Hatalı sünnet, bazen telafi edilebilir durumlara sebep olurken kimi zamansa telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabiliyor.

Sünnet sonrasında görülen ciltle ilgili estetik hatalar ve eksik sünnet durumları, daha sonra yapılacak bir dizi ameliyatla telafi edilebillen komplikasyonlarken, idrar yolu yaralanmaları ve penis gövdesi-penis başı yaralanmaları telafi edilemez sonuçlara yol açabiliyor. Prof. Dr.

Tuğcu, “Doğru girişimlerle yapılmayan sünnet, sonrasında hem kozmetik hem de fonksiyonel olarak birtakım problemleri beraberinde getirir. Bu problemlerse ileri yaşlarda daha büyük sorunlara yol açabilir.

Steril koşullarda yapılmayan işlemler ameliyat sonrası yara yeri enfeksiyon riskinde artışlara sebep olur. Bu sebeplerle sünnetin, konusunda uzman hekimler tarafından, steril koşullarda gerçekleştirilmesi son derece önemlidir” diye konuşuyor.

Psikolojik olarak en uygun dönem

Yenidoğan döneminde (yaşamın ilk 4 haftası) sünnet uygulanmasında sakınca bulunmuyor. Dikkat edilmesi gereken konuysa işlemin genel anestezi altında yapılmaması. Bebeğin akciğerleri ilk 6 ayda gelişmeye ve olgunlaşmaya devam ettiğinden, yenidoğan sünnetinin lokal anestezi altında yapılması öneriliyor.

Bu dönemde doku iyileşmesi daha hızlı ve sağlıklı olabileceği gibi, psikolojik olarak da çocuk sünnetten en düşük düzeyde etkileniyor. Yenidoğan döneminde yapılan sünnetlerde özellikle doğal yapışıklıklar (fizyolojik fimozis) görülebilmesi sebebiyle son derece özenli ve dikkatli olunması gerekiyor.

Yapılan çalışmalar, doğumdan itibaren ilk bir yıl içerisinde yapılan sünnetin idrar yolu enfeksiyonu geçirme riskini 10 kat azalttığını gösteriyor. Ayrıca erken yapılan sünnet sonrasında sünnet derisinin iltihapları azalıyor. Tüm bu sebepler çocuklar için olası riskleri azalttığından, sünnetin doğumdan itibaren ilk bir yıl içerisinde yapılması öneriliyor.

Çocuğun psikolojik olarak en az etkileneceği yaş aralığının da bu zaman dilimi olduğuna dikkat çekiliyor.

Sünnet hangi hastalıklardan korur?

 • Penis kanseri: Bu kanserde risk faktörlerinden biri sünnetsiz olmaktır.
 • Rahim ağzı kanseri
 • Üriner sistem enfeksiyonları: İdrar yolu enfeksiyonları sünnetsiz erkeklerde daha sık görülür.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Sünnetin HIV gibi bulaşıcı ve cinsel hastalıklardan koruyucu etkileri yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur.
 • Vezikoüreteral reflü varlığında üriner sistem enfeksiyonları
 • Parafimozis: Sünnet derisinin geriye çekilmesiyle penis ucunda oluşan dolaşım bozukluğudur.
 • Balanopostit: Penis başı ve sünnet derisi iltihapları olarak adlandırılır.

Yenidoğan sünneti ne zaman uygulanmaz?

Düşük doğum ağırlıklı ve erken doğan bebeklerde sendrom bulunma ihtimali vardır. Eşlik eden genitoüriner anomaliler olabilir. Bu bebeklerde sünnet ertelenmelidir. Kanamaya eğilimi tespit edilen bebeklerde sünnet işlemi uygun tedavi görene kadar ertelenmelidir.

Peniste idrar çıkışı deliğinin normal yerinde bulunmaması gibi anomalisi olan bebeklerde sünnet derisi ileride yapılacak düzeltici ameliyatlar için gerekli olabilir. Bu sebeple penis anomalisi olan bebeklerde sünnet ertelenmelidir.

Bunların dışında genel durumu sünnet için uygun olmayan solunumsal ya da kardiyak problemleri olan bebekler de sünnet için uygun değildir.

2-7 yaş arasında etkileri daha fazla

2-7 yaş arasında çocuklar çoğunlukla cinsel organlarını tanırlar. 2-7 yaş aralığında cinsel organa yapılan sünnet benzeri bir işlemin çocuktaki etkileri diğer dönemlere göre daha fazladır.

Uygun dönem kaçırıldıysa ve tıbbi bir gerekçe yoksa sünnet 7 yaş sonrasına ertelenmelidir. 7 yaşından büyük çocuklarda sünnet sonrası çocukla iletişim halinde olunmalı ve gereken destek sağlanmalıdır.

SÜNNET ÇOCUĞUN PSİKOLOJİSİNİ BOZAR MI?

Sünnet olacak çocukların psikolojilerine dikkat!

Değişim Psikoloji ve Terapi Merkezi Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, sünnet ile ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Ülkemizde ailelerin geleneksel ve dini anlamda önemsediği, çocuklarda ise bir fobi olarak kendini gösteren sünnet, çocukların psikolojisini nasıl etkiliyor? Ailelere bu konuda hangi görevler düşüyor?

Müslüman toplumlarda erkekliğe bir geçiş olarak görülen sünnet, uzmanlara göre ergenlikten önceki erken yaşlarda yapıldığında fiziksel ve psikolojik iyileşme daha kolay oluyor. Günümüzün modern Müslüman toplumlarında, yenidoğan döneminde ve ergenlikten önceki çocukluk çağlarında yapılan sünnetler daha çok ilgi görüyor.

Erkek çocuklarının cinselliğe olan merak ve ilgilerinin yeni yeni gelişmeye başladığı ergenlik döneminde, kendi varlıklarının önemli bir parçası olarak gördükleri cinsel organlarının sünnet edilmesinin, psikolojilerini derinden etkiler.

Bu yaş grubunda yapılan sünnet, erkek çocuklarının yetişkinlik döneminde de psikolojik sorunlar görülmesine ve zaman zaman cinsel yaşamlarında olumsuzluklara neden olabiliyor.

Anne babalar ne yapmalı?

Aileler için bir gurur kaynağı ve önemli bir geleneksel etkinlik olan sünnet törenleri, çocukların fobiler geliştirmesine ve anne babalarına öfke duymasına neden olabiliyor. Anne babaların çocuklarıyla olan iletişimlerini bu dönemde güçlü tutabilmeleri için çocuklara sünnetin ne olduğunu anlatmaları gerekir.

Ailelerin eğlence amaçlı olarak cinsel organ odaklı yaptıkları şakalar, erkek çocuklarında cinsel bazı travmalara neden olabilmektedir.

Ailelerin önemsemediği bu durum, çocuklarda sünnet fobisinin daha ağır seyretmesine sebep olabilmekte ve çocukların aileleriyle olan iletişimlerinde duvar örmeleriyle sonuçlanabilmektedir.

Çocuklarda yenidoğan ve hemen sonrasındaki erken çocukluk döneminde yapılan sünnet, kişilik henüz gelişmediğinden, psikolojik açısından pek de yıpratıcı olmamaktadır.

Bu nedenle, modern toplumlarda sünnet bebek denecek yaşlarda yapılmakta, böylece çocukların psikolojileri en az ölçüde etkilenmektedir.

Sünnetin yapılacağı yaş ve ailelerin tavırları çocukların psikolojisi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabiliyor. Bu anlamda anne ve babalara önemli görevler düşüyor.

SÜNNET NE ZAMAN YAPILIR?

Yenidoğan sünnetini tercih etmek için 5 önemli neden

+5Bebek bekleyen anne-babalar, bebeğin cinsiyetinin erkek olduğunu öğrenir öğrenmez, yenidoğan sünneti hakkında bilgi almaya başlıyor.Bebeğin doğumunu takip eden 24-48 saat içinde yapılan yenidoğan sünneti Türkiye’de giderek yaygınlaşıyor. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Cem Kara konu hakkında görüşlerini açıkladı.1. Yenidoğan sünneti anestezi gerektirmez…Çocukluk döneminde sünnet, genel anestezi altında yapılır. Her ne kadar çocuklara özel ve son derece dikkatli yapılıyor olsa da anne-babalar çocuklarının anestezi almasından endişe duyar. Yenidoğan döneminde yapılan sünnette bebeklere genel anestezi yapılmaz.Bu da anesteziden doğan riskleri ortadan kaldırır. Pipi etrafında sağlanan lokal uyuşukluk, yenidoğan sünneti için yeterlidir.

Источник: //hthayat.haberturk.com/anne-baba/bebek/haber/654160-yenidogan-sunneti-hakkinda-merak-edilenler

Fimozis Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi Ameliyatı

Fimozis Nedir? Sünnet Derisi Darlığı, Nedeni, Sakıncaları ve Tedavisi Nasıldır?

Sünnet olmamış erkeklerde ve çocuklarda sünnet derisi penis başını kapatır. Tipik olarak sünnet derisi ihtiyaç duyulduğunda geri itilebilir. Sünnet derisi geri itilemediğinde bu durum fimozis olarak adlandırılır. Fimozis sünnet derisi yapışıklığı olarak da bilir.

Fimozisi olan bir erkekte penis ucu etrafında sıkı bir yüzük varmış gibi görünür. Bu alan şişebilir ve kızarabilir. İdrar yapma güçlüğü yaşanabilir.

Fimozis yaygın bir durumdur. İki türü vardır:

Fizyolojik fimozis yeni doğmuş bir erkek bebek için normal bir durumdur. Erkek büyüdükçe sünnet derisi geri çekilebilir hale gelir. Bu genellikle 7 yaşında meydana gelir fakat bazen daha fazla yıl da sürebilir.

Patolojik fimozis enfeksiyon, yara veya iltihaplanmanın sonucudur. Patolojik fimozis genellikle hijyen zayıflığından kaynaklanır.

Eğer bu alanı sürekli ve tamamen yıkamazsanız postit veya balanit gibi enfeksiyonlar geliştirebilirsiniz. Bazen bu iki enfeksiyon birlikte meydana gelir.

 Diyabet gibi medikal durumlar erkekleri bu enfeksiyonlara daha yatkın hale getirebilir.

Fimozis penise uygulanan lokal merhemlerle tedavi edilir. Daha ciddi vakalar ameliyat gerektirebilir.

Fimozis tedavi edilmezse kanama, enfeksiyon, ağrılı idrar yapma ya da idrarda güçlük ve ağrılı ereksiyon gibi belirtilere yol açabilir.

Fimozis tedavisi göz ardı edilmemelidir. Zaman içinde halka daha sıkı hale gelir ve tedavi zorlaşır. Fimozis yeni doğan erkek bebeklerde yaygındır çünkü penis ucunu kaplayan deri hala sıkı ve katlanabilirdir.

Fimozis Belirtileri Nelerdir?

Fimozis belirtileri şiddetine göre değişiklik gösterebilir.

Fimozisin yaygın belirtileri şunlardır:

 • Kızarıklık, ağrı ya da şişme
 • İdrar yaparken sünnet derisinin şişmesi
 • Penis başında iltihaplanma
 • Sünnet derisi altında kalın akıntı
 • İdrar yapmada güçlük
 • Sünnet derisini geri itememe
 • Ağrı
 • Penis ucunun şişmesi

Fimozis Nedenleri

Fimozisin sebebi bilinmemektedir. Fimozis sünnet olmamış yeni doğan bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin erkeklerde meydana gelir. Bu nedenle mutlaka çocukken sünnet olmalıdır.

Fimozis Risk Faktörleri Nelerdir?

Birçok faktör fimozis meydana gelme riskini arttırır. Ancak risk faktörü olan tüm erkek çocuklar ve yetişkin erkekler fimozise yakalanmaz. Risk faktörleri şunlardır:

 • Sünnetsiz olmak
 • Diyabet
 • Bebeklerde sık pişik olma
 • Hijyen zayıflığı
 • Genç yaş
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Sünnet derisi enfeksiyonu
 • Sünnet derisine sürekli sert dokunuşlar
 • Sünnet derisini etkileyen travma

Fimozis Nasıl Tedavi Edilir?

Üç tedavi seçeneği vardır:

 • Fimozis kendiliğinden geçecekse beklemeye devam edilir.
 • Sünnet derisini esnetmeye yardımcı olmak için steroid krem kullanın.
 • Sünnet derisini ameliyatla kısmen ya da tamamen aldırmak

Fimozis Tedavisi İçin Ek Bilgiler

Fimozisli hastalar sünnet derisini güç kullanarak geri çekmeye çalışmamalıdır.

Hafif fimozis vakaları sünnet derisini yumuşatan betamethasone %0.05 gibi steroid merhemle tedavi edilebilir. Merhem genellikle etkilenen alana 6 hafta boyunca günde 1 ya da 2 kez uygulanır.  Bazen sünnet derisi esnetme egzersizleri yapmak katkı sağlayabilir. Doktor bu egzersizleri yapmayı hastaya öğretebilir.

Eğer fimozis bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa antibiyotik ya da mantar kıran ilaçlar reçete edilebilir.

Daha ciddi fimozis vakaları sünnet derisinin tamamen alındığı ameliyat prosedürü olan sünnet gerektirebilir.

Preputioplasty diğer bir tedavi seçeneğidir. Bu prosedür sünnet derisini esnetmeyi ya da kesmeyi kapsar.  

Steroid kremlerle tedavi 100 çocuktan 50’sinde başarılıdır.

Fimozis ameliyatı genellikle sünnet olarak tanımlanır. Sünnet derisinin tamamının ya da bir parçasının alınmasını kapsar.

Eğer sünnet derisinin bir kısmı kaldırılırsa kalan sünnet derisi sıkı hala gelebilir ya da penis başına yeniden yapışabilir. Bu durum sünnet derisi tamamen kaldırıldığında görülmez.

Ameliyat çocuklarda genel anestezi altında yapılır. Yetişkinlerde lokal anestezi kullanarak da yapılabilir.

Источник: //selmasultan.com/fimozis-nedir-belirtileri-nedenleri-tedavisi-ameliyati

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi