Fıtığa Yol Açan Hareketler

Bel Fıtığı Nedir? Bel Fıtığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Fıtığa Yol Açan Hareketler

Bel Fıtığı Belirtileri. Bel Fıtığı Nedir? Bel fıtığı bel omurları arasındaki süspansiyon vazifesi gören kıkırdak dokunun farklı nedenlerle  yırtılarak omurilikten çıkan ve kalçaya, bacağa dağılan sinire baskı yapmasıdır. Bel fıtığının meydana gelmesindeki en önemli sebep vücudun yanlış kullanılmasıdır.

18 yaşından küçüklerde çok önemli bir kaza olmadığı takdirde bel fıtığı görülmez. Fakat 30 yaşından sonra kıkırdaklar bozulmaya başlar.

50 yaşından itibarense tüm kıkırdaklarda bozulma kaçınılmaz olur. Kıkırdağın bozulması suyunu kaybetmesi ve yüke karşı koyamaması anlamına gelir.

Bu yüzden önemsiz sayılabilecek yüklenmelerde bile yırtıklar meydana gelir ve kıkırdağın kırılganlığı fazlalaşır.

Bel Fıtığı Nedenleri

Ağır kaldırmak, travma, uzun müddet aynı pozisyonda çalışmak, yüksekten düşme, kilo fazlalığı, çok doğum yapmak, düzenli egzersiz ve spor yapılmaması ve kalıtsal faktörler fıtığa yol açabilir.

Bel Fıtığı Belirtileri

• Bel fıtığı omurlar arasındaki disklerin bir sebepten ötürü bozulması veya yaş nedeniyle dejenere olup, özelliğini yitirerek balonlaşması ve bu balonlaşma neticesinde balonların yönüne göre farklı klinik şikayetler göstermesidir.

• Bel ağrısı, kalçaya, bir ya da iki bacağa yayılan ağrı, yürüme zorluğu, ayaklarda uyuşmalar ve güçsüzlük bel fıtığının belirtileri arasındadır.

• Her bel ağrısı bel fıtığı anlamına gelmez. Belde hissedilen ağrılar farklı sebeplere bağlı olarak meydana gelebilir. Belde ağrıya yol açan çok sayıda neden vardır.

Bel ağrılarının yalnızca  %5i bel fıtığı sebebiyle meydana gelen ağrılardır.

Bel ağrılarının %95’i duruş bozuklukları, bel kaymaları, omurganın denge bozuklukları, kireçlenme, bazı romatolojik rahatsızlıklar ve kas spazmları gibi sebeplerden ötürü görülür.

• Bel fıtığında ağrı çoğunlukla hareket edildiğinde ve ayağa kalkıldığı zaman artar. Genellikle bacağa arkadan ya da önden vuran bir biçimdedir.

Bel Fıtığı İçin Hangi Bölüme Gidilmeli?

Ağrının bel kaynaklı olduğu saptanmışsa bel ağrılarıyla uğraşan bir uzmana gidilmesi gerekir. Bunlar ağrı klinikleri, ortopedi-travmatoloji servisi ve nöroloji servisleridir.

Bel Fıtığı Tedavi Yöntemleri

• Manyetik rezonans, bilgisayarlı tomografi gibi yeni görüntüleme tekniklerinin kullanımı bel fıtığının doğru teşhis edilmesine ve doğru tedavinin uygulanmasına önemli katkılar sağlamıştır.

• Uzmanlar bel fıtığının tedavisinde fizik tedaviden ameliyata kadar çeşitli yöntemler olsa da sadece %15’inde cerrahi yönteme başvurulması gerektiğini belirtiyorlar. Ancak bel fıtığının tedavisinde cerrahinin yerinin sadece %1 ile % 3 oranında olduğunu belirten uzmanlar da var. Tedavi yöntemleri konusunda da farklı görüşler mevcut.

• Yalnızca bel ve bacak ağrısı varsa herhangi bir uyuşukluk, hareket kısıtlılığı ve güç kaybı yoksa bel fıtığı başlangıç aşamasındadır. Bu durumda hastaya kas gevşeticilerin verilmesi, yatak istirahatı ve belini zorlayacak hareketlerden kaçınması tavsiye edilir.

• Bel fıtığı ilerlediyse, istirahata ve kas gevşetici ilaçların kullanımına rağmen hastanın yakınmaları sürüyorsa fizik tedavi uygulanabilir.

• Yapılan tedavilere rağmen ağrılar geçmemişse nükleoplasti metodu uygulanabilir. Bu yöntem ileri aşamaya ulaşmamış bel fıtıklarında, fıtıklaşmış diske röntgen altında bir iğneyle girilerek radyofrekans dalgalarıyla diskin ısıtılması, diskin içindeki sinirlerin harap edilmesi ve diskin içinde boşluklar açarak fıtığın çökmesi temeline dayanır.

• Fizik tedavi uygulanmasına karşın ağrılar sürüyorsa veya geriletilmeyen bir güç kaybı, bacakta incelme, idrar tutamama, şiddetli ağrılar varsa ya da MR’da diskten bir parça koptuğu saptanırsa  cerrahi müdahale (Mikrodiskektomi) yapılır.

• Meydana gelen bel sorunlarının yarısında kıkırdağın sert kısmı yırtılır ve içindeki yumuşak kısım çıkıp ordaki sinirlere baskı yapar. İlaç tedavisi ve istirahat tedavisi gibi uygulamalardan sonuç alınamıyorsa klasik bel fıtığı ameliyatı yapılır. İkinci sorun ise diskin bozulmasıyla oluşan ağrılardır.

Bu durumda kıkıkırdak yapısı bozulduğu için biraz yayılır ve sinire basar. Fakat bu da bazen bel fıtığı olarak kabul edilip hastaya fıtık ameliyatı yapılmaktadır. Ameliyata rağmen hastanın ağrıları da devam ettiği için hasta mutsuz olmaktadır.

Uzmanlar bu durumda fıtık ameliyatı değil füzyon ameliyatı yapılması gerektiğini belirtiyorlar.

Bel fıtığı ameliyatı 3 değişik yöntemle yapılmaktadır;

• Açık cerrahi,

• Mikrocerrahi/ mikroendoskopik cerrahi

• Tam kapalı endoskopik cerrahi.

Her üç uygulamada da ameliyat edilen hastalarda ameliyat sonrasında yaklaşık %5 oranında ameliyat mesafesinde nüks olduğu ifade edilmektedir. Nüks eden vakaların %90’ı ilk 6 ayda nüksetmektedir.

Cerrahi yöntem bacağa ya da sinirlere basan diskin o kısmının çıkarılması esasına dayanır. Omurların üzerinde sinire ulaşmak için küçük bir pencere açılıp, sinirin üstüne basan kısmın çıkarılması ve sinirin bu konuda rahatlatılması hedeflenir.

Kapalı Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı (KEBFA) : Artroskopik bel fıtığı ameliyatı olarak da adlandırılmaktadır. Yöntemin bel fıtığı olan her hastaya uygulanabildiği belirtilmektedir. Ancak omur kayması sebebiyle vida ve plaklayla dolaşan veya kanal genişletme ameliyatı gerektiren kişilere uygulanmamaktadır.

Ameliyatın yapılabilmesi için özel endoskopik cerrahi aletler ve uygulayacak cerrahın uluslararası sertifika sahibi olması gerekir. Ameliyat 0.5 santimlik bir kesiden yapılmakta. Kas ve kemik dokularda herhangi bir uygulama yapılmadığı için ameliyat sonrası erken dönemde bel ağrısının olmadığı ve hastanın aynı gün taburcu olabileceği bu yöntemi uygulayan uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Spinal Enjeksiyon: Omuriliğin yanına veya kuyruk sokumundan girilerek yapılan iğnelerdir. Bel ve boyun fıtıklarında etkili olduğu belirtiliyor. Lezyonun olduğu alanda ödemin, iltihabın çözülmesini sağlıyor ve şikayeti azaltıyor. Bu yöntem hastalık omuriliği etkilemişse, iki siniri tutmuşsa yapılıyor.

Bel Fıtığında Ozon Tedavisi: Majör uygulamada hastadan alınan 100 cc kan özel bir alette işlemden geçirilerek yeniden  vücuda verilir. Küçük uygulamada ise ozon gazı enjeksiyonla ağrının olduğu yere enjekte edilir. Ozon tedavisinin 10-15 seans uygulanması gerekir.

Ozon serbest oksijen radikallerin oluşumunu önler. Disk mekanik olarak büzüşür. Diskin küçülmesi sinirlerin basıdan kurtulmasına ve sinirlerin serbestleşmesine yol açar. Ozon antienflamatuvar ve kas gevşetici özelliğiyle sinir kökü üzerindeki baskıyı azaltarak ağrıyı keser. Bel fıtığında bel etrafındaki kaslara, sinir kökleri çevresine ya da disk içine ozon uygulaması yapılabilmektedir.

Manipülatif Tedavi: Omurgadaki küçük eklemler kilitlendiğinde açılması gerekir. Manipülatif tedavi kilitlenen noktaların belirli ve uzman tarafından yapılan el hareketleriyle açılmasına yönelik uygulamadır.  (Sadece uzman kişiler tarafından yapılabilir aksi takdirde  ciddi sonuçlara yol açabilir)

Akupunktur: Asıl tedavinin yanında destek tedavisi olarak uygulanabilir. Akupunktur uygulamasının ağrıyı kesici ve azaltıcı vardır.

Bel fıtığının tedavisinde önce istirahat ve ilaç tedavisi sonra fizik tedavi, ağrı klinikleri gündeme gelmelidir. Bu uygulamalarla iyileşme olasılığı yüksektir. Ancak hiçbirinden sonuç alınamamışsa ve kişinin yaşam kalitesi düşmüşse bu durumda ameliyat seçeneği çözüm olarak düşünülmelidir. İkinci bir doktora danışmak da daha sağlıklı bir karar verilmesi açısından faydalı olabilir.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/bel-fitigi-belirtileri

Bel Fıtığına Yol Açan Hareketler

Fıtığa Yol Açan Hareketler

Gün içinde farkında olmadan yaptığımız yanlış hareketler sonrasında bizlere birçok kronik rahatsızlık olarak geri dönebilir.

Vücudumuza yüklediğimiz yükün doğru dağılması omurganın aldığı pozisyona dikkat etmek gerekiyor.

Eğer siz de bu dikkat edilmesi gereken hareketlerin neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız aşağıda yer alan bel fıtığına neden olan hareketler hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Haber

Ayakkabılarımızı giyerken öne doğru eğilmek ve acele etmek belimize istenmeyen yüklerin binmesine neden oluyor.

Dizleri kırmaksızın belediye yük vererek öne doğru yere kadar eğilmek ve bu şekilde bağlama yapmaya çalışmak omurgada bulunan disklerdeki basıncın artmasına yol açıyor.

Bu hatalı davranışı bir alışkanlık haline getirmekse zaman içinde belin aşırı kullanımına bağlı fıtık nedenleri arasında yerini alıyor.

Doğru hareketse bir ayak öndeki bir basamakta dururken dizlerin öne doğru eğilirken bükülmesi şeklinde oluyor. Dizleri bir destek olarak kullanmak beldeki zedelenmeleri önlemeye yardımcı olacaktır.

Yatağa Uzanmak

Yatak içinde sürekli yanlış bir pozisyonda yatmak da en az hatalı hareketlilik kadar risklidir. Belin omurları arasındaki kıkırdak doku çok çabuk deforme olmaya müsaittir ve yanlış yatmaya bu durum daha da tehli bir hal alır. Bu durum bir alışkanlığa dönüştüğünde omurga disklerindeki çekirdek parçalanıp fıtık meydana getirir.

İlgili Haber

Yatağa aniden ve hızlı bir şekilde uzanmak yerine önce oturun ve sonrasında avuçları, dirsekleri, omuzla boynu yatağa yerleştirin. En son adım olarak ayaklarınızı da çekin ve sırt üstüne yatın. Yataktan kalkmaya çalışırken bu defa yan dönüp önce ayakları aşağı doğru sarkıtın ve dirsekleri güç alarak doğrulun. Belinize bu kademeli kalkış ve yatışla çok daha iyi davranmış olursunuz.

Ani Eğilme

Yere hızlıca eğilip düşen nesneyi almak çok pratik gibi görünse de aynı derecede hatalıdır. Ani yapılan ve belin odak noktasında olduğu hareketler kaslar için zedelenme faktörü ve bel fıtığı nedenleri olabilir. Gün içinde yaşanan ağrı vücudun sizin anı eğilme ya da anı kalkma gibi hareketlerinize karşı uyarı anlamına gelebilir.

Yine yerden bir nesne almaya çalışırken de ayakkabıları giyerken olduğu gibi dizleri bükerek eğilmek gerekmektedir.

Yüksek Topuklu Giymek

İş yaşamında yer alan kadınların daha da yaygın şekilde tercih etmekte olduğu ve şıklığın bir göstergesi olarak kabul edilen topuklu ayakkabılar bel fıtığı sebepleri arasında yer almasıyla ne yazık ki kadınları üzecektir.

Ancak yüksekliği belli bir uzunluğun üstünde olan ayakkabılar bel oyuntusunun kıvrımı ortadan kaldıran doğal yapısını bozar ve oyuntu kısmı düzleşir. Özellikle topuklu ayakkabıyla ağır eşya kaldırmak oyuntunun hafiflettiği riski daha da artırır.

Özel günlerde elbette topuklu ayakkabı giymek anında fıtığa yol açmasa da bunu gündelik bir alışkanlık haline getirmemek ve topuğun yüksekliğine dikkat etmek gerekiyor.

Televizyon İzlemek

Sırtı herhangi bir yere yaslamadığımız zaman gövde kasları bizi dik tutmak adına kasılırlar. Bu kasılma kan damarlarında daralma anlamına gelir. Bu nedenle enerjimiz düştüğünde vücut ağrı yoluyla kişiye dolaşımın azaldığı yönünde uyarı verir.

Bel ağrısı halinde dikkatli davranmamak ve vücudu içinde bulunduğu kötü pozisyondan kurtarmamak diskler arasındaki bağlantıların dayanamayarak kopmasına neden olmaktadır.

Diskin etrafındaki kaslar da bu durumdan etkilenerek fıtığın ilerlemesine neden olur.

Televizyon izlerken sırt üstü pozisyonda yatmak hepimizin sık yaptığı bir davranış olsa da sırtın tam olarak desteklenmeden boynun dik tutulmaya çalışılması nedeniyle oldukça yanlıştır. Doğrusu, sırtı koltuğa yasladığımız ve destek aldığımız pozisyon olup beldeki boşluğu bir yastık yardımıyla doldurmaktır.

Eşya Kaldırmak

Ağırlık kaldırmak halı hazırda zorlu bir hareketken ağırlığın fazla önde olmasıysa bel fıtığı riskleri arasında daha da büyük bir yere sahiptir.

Örneğin bir kutuyu vücuda yapışık şekilde kaldırdığımızda olan ağırlığı hissederiz ancak kutuyu önde kollar gergin şekilde tuttuğumuzda hissedilen ağırlık 3 katına kadar artabilir.

Ağırlıkların kol yerine bele verilmesine neden olan bu yanlış disklerde kalınlaşma ve yırtılmalara, sonunda da bel fıtığına dönüşür.

Doğrusu, hem kaldırılan ağırlıkta kendini zorlamamak ve mümkün olduğu kadar az ağırlık kaldırmak, zorunlu durumlardaysa yükü gövdeye olabildiğince yakın tutmaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: https://www.aktuelbilgiler.com/bel-fitigina-yol-acan-hareketler/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.