Fıtık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Fıtık Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Fıtık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Karın veya kasık fıtığın neden olduğu lokalize bir çıkıntı, şişlik sık görülen bir sorundur. Genellikle zararsız ve ağrısız olabilir, ancak bazen rahatsızlık verir ve acı çekebilirsiniz.

Bu yazımızda fıtığın ne olduğunu, fıtığın yaygın nedenlerini ve bunları tedavi etmek için kullanılabilecek tedavi seçeneklerini araştırdık.

Fıtık hakkında hızlı bilgiler:

Fıtık ile ilgili kısaca bilgiler aşağıda maddeler halinde listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Fıtıklar genellikle rahatsız edici semptomlar göstermez. Ancak karın şikayetleri ciddi bir soruna işaret edebilir.
 • Genellikle teşhisi basittir, muayenede basitçe hissiyat ve şişkinlik kontrol edilir.
 • Tedavi, açık veya anahtar deliği ameliyatı yoluyla, dikkatli bekleme ve düzeltici ameliyat arasında seçimdir.
 • Kasık fıtığı (inguinal herni) cerrahisi çocuklar ve yaşlılarda daha sık görülürken, femoral fıtık cerrahisi olma olasılığı hayatı boyunca artar.

Fıtık Nedir?

Fıtık, kas duvarında genelde karın organlarını tutan bir zayıf nokta veya delik (periton) varsa oluşur. Peritondaki bu kusur, organları ve dokuları iterek veya çıkıntı yaparak bir şişlik oluşturmasına neden olur.

Fıtık nerede olur?” Fıtıklar genellikle vücudun aşağıdaki kısımlarında bulunur:

 1. Kasık: Femoral fıtık kasığın hemen altında bir çıkıntı oluşturur (kadınlarda daha sık görülür). Kasık fıtığı (erkeklerde daha sık görülür) kasıktan skrotuma ulaşabilen bir şişliktir.
 2. Midenin üst kısmı: Hiatal herni (mide fıtığı) karın boşluğundan ve diyaframın bir açıklığı yoluyla göğüs boşluğundan iterek mide üst kısmında çıkıntıya neden olur.
 3. Göbek deliği: Bu bölgede bir şişlik umbilikal herni (göbek fıtığı) olarak adlandırılır.
 4. Cerrahi skar: Abdominal bölgede, yani karın bölgesinde ameliyat geçirilmesi, yarayla insizyonel fıtık (kesi yeri fıtığı) yol açabilir.

Fıtık Sebepleri Nelerdir?

İnsizyonel fıtığın (karın cerrahisinin bir komplikasyonu) istisna olmak üzere, çoğu vakada fıtık oluşması için açık bir neden yoktur. Fıtık riski yaşla birlikte artar ve erkeklerde kadınlardan daha sık görülür.

Fıtık, doğuştan olabilir (doğumda mevcut) veya karın duvarları güçsüz olan çocuklarda gelişebilir.

Karın duvarındaki baskıyı arttıran aktiviteler ve sağlık sorunları fıtığa neden olabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Tuvalette ıkınma (örneğin uzun süreli kabızlık nedeniyle)
 • Sürekli öksürük
 • Kistik fibroz
 • Büyümüş prostat
 • İdrar yaparken zorlanma
 • Fazla kilolu veya obez olmak
 • Karın sıvısı
 • Ağır öğeleri kaldırma
 • Periton diyalizi
 • Zayıf beslenme
 • Sigara içmek
 • Fiziksel çaba
 • İnmemiş testisler

Fıtık Belirtileri Nelerdir?

Birçok vakada, fıtık, hiçbir problemi olmayan ve hemen tıbbi yardıma ihtiyacı olmayan ağrısız bir şişmedir. Bununla birlikte, fıtık rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir. Semptomlar genellikle ayakta dururken, ağır eşyalar kaldırırken ya da zorlanırken daha da kötüleşir. Artan şişlik veya acıyı fark eden çoğu insan bir doktora görünür.

Bazı vakalarda, fıtığın hemen bir ameliyata ihtiyacı vardır. Örneğin bağırsağın bir kısmı kasık fıtığı tarafından engellendiğinde veya dolaşımı engellediğinde fıtık ameliyatına gerek duyulur.

Kasık fıtığının aşağıdaki akut karın şikayetlerine neden olması durumunda derhal tıbbi yardım alınmalıdır:

 • Ağrı
 • Mide bulantısı
 • Kusma

Şişkinlik, bu durumlarda genellikle sert ve hassastır ve çıkıntı karın içine geri itilemez.

Hiatal herni, yani mide fıtığı mide asidinin özofagusa girmesinden kaynaklanan mide ekşimesi gibi asit reflü belirtileri üretebilir.

Ayrıca Bakınız: Asit Reflüsü Belirtileri

Fıtık Teşhisi

Fıtık tanısı genellikle basittir. Doktor bunu sıklıkla kontrol ederek fark edebilir. Doktor fıtığı hissetmek için, çıkıntıyı büyüteceğinden hastadan bükülmesini, hareket etmesini veya öksürmesini isteyebilir.

Sorunu görselleştirmek için doktor ultrason taraması veya BT (bilgisayarlı tomografi) taraması gibi bir görüntüleme testi isteyebilir.

Fıtık Tedavisi

Semptomsuz herhangi bir belirtisi olmayan bir fıtık için, alışılagelmiş hareket tarzı izlenir ve beklenir. Ancak femoral fıtıklar gibi belirli fıtık türleri için riskli olabilir.

Femoral fıtık tanısı konduktan sonra 2 yıl içinde yüzde 40’lık bağırsak boğulmasına neden olur.

Karın içine geri itilebilen, semptomları olmayan kasık fıtığı durumunda, fıtığın iyileştirilmesi için elektif (seçili) cerrahinin (acil olmayan cerrahi) yararları konusunda doktorlar arasında gerçek bir görüş birliği bulunmamaktadır.

Diğerleri, acil bir prosedür gerektiren, kan dolaşımının doku alanında kesildiği bir komplikasyon olan bağırsağın daha sonra boğulma riskini ortadan kaldırmak için cerrahi onarım yapmalarını önerir.

Bazen daha erken, rutin bir operasyon daha riskli bir acil prosedüre tercih edilir.

Her ne kadar cerrahi seçenekler fıtığın yeri de dahil olmak üzere bireysel koşullara bağlı olsa da fıtık için iki temel cerrahi müdahale türü vardır:

 1. Açık ameliyat
 2. Laparoskopik ameliyat (anahtar deliği cerrahisi)

Konvansiyonel açık herni onarımı (herniorafi, yama ile fıtık ameliyatı) ve bebeklerde ve çocuklarda laparoskopik fıtık onarımı ile ilgili 20 yıllık verilerin incelenmesi, laparoskopik ameliyatın, açık cerrahiden daha hızlı olduğunu, fakat ikili (bilateral) fıtıklar için tek taraflı kasık fıtığı onarımının fark olmadığını ortaya koymuştur.

İyileşme oranı her iki yöntem için de benzerdir. Ancak yara enfeksiyonu gibi komplikasyonların oranı açık cerrahi için, özellikle bebekler için daha yüksektir. İnguinal herni (kasık fıtığı), bebeklerde ve çocuklarda görülen en yaygın cerrahi hastalıklardan biridir.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: //www.hastalopedi.com/fitik/

FITIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Fıtık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Günümüzde birçok kişi, fıtık rahatsızlığı yaşamaktadır. En çok karşılaşılan rahatsızlıkların başında gelen bu sağlık sorunu ile kişiler çoğu zaman bilinçli olarak hareket etmemektedirler.

Bu noktada bu yazımızda sizlere fıtık konusu hakkında açıklayıcı bilgiler vereceğiz.

Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler yardımı ile sizlerde fıtık nedir, belirtileri nelerdir, nedenleri nelerdir, risk altında olan kişiler ve tedavi yöntemleri gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız.

Sıklıkla duymakta olduğumuz, hemen hemen çevrenizde bulunan kişilerde olan fıtık sağlık sorunu nedir? Fıtık, vücudunuzun anatomik yapısının bozulması sonucunda, dokularınızın ve organlarınızın yer değiştirmesidir. Genellikle karın organları tutan kas duvarında bir zayıflık ya da delik olduğunda bir fıtık meydana gelir. Buna kas duvarı peritonu denmektedir.

Fıtıklar, en yaygın olarak karnınızın içinde görülmektedir, ancak bunlara ek olarak, üst uyluk, göbek ve kasık bölgelerinde görünebilmektedir. Fıtık rahatsızlığı ölümcül bir rahatsızlık değildir ancak bazen ciddi ameliyatlar gerektirebilir. Bu kapsamda fıtığın oluşturacağı tehli komplikasyonları engellemek için ameliyat yapılmaktadır.

 • Kasık Fıtığı:Kasık fıtıkları fıtığı en sık görülen tipidir. Yapılan araştırmalara göre fıtıkların içinde kasık fıtığının oranı yüzde 70 civarındadır. Bu fıtıklar bağırsak bölgesinde zayıf bir nokta oluşturmakta veya çoğunlukla kasık kanalının alt duvarında bulunmaktadır. Kasık kanalı, kasık bölgenizde bulunmaktadır. Bu fıtık türü, bayanlara oranla erkeklerde daha çok görülmektedir. 
 • Mide Fıtığı: Mide parçası, göğüs içinde diyafram aracılığıyla çıkıntı oluşturmaktadır. Diyafram, sizin akciğerler yardımı ile, hava yoluyla nefes almanıza yardımcı olan kas bir tabakadır. Bu fıtık türü genellikle 50 yaş üstünde olan bireylerde daha çok görülmektedir. Mide fıtığı, midenizde yanmalara neden olmaktadır bu da zamanla reflü gibi sorunlara neden olmaktadır.,
 • Göbek Fıtığı: Bu fıtık çeşidi, çocuklarda özellikle 6 aydan küçük bebeklerde görülmektedir. Göbek fıtığı rahatsızlığı genellikle herhangi bir ciddi tedaviye gerek kalmadan geçmektedir. 1 yaşına gelene kadar çocuklarda iyileşme görünmektedir. Ancak, geçmemesi durumunda cerrahi bir durum söz konusu olmaktadır.
 • İnsizyonel Fıtık: Bu fıtık genellikle, geçirmiş olduğunuz karın ameliyatından sonra oluşmaktadır.

Çoğu durumda, fıtık nedeni olarak karın ameliyatı belirtilmiştir. Ancak bunlara ek olarak, yaş arttıkça fıtık riski daha da artmaktadır. Ayrıca, erkekler kadınlara göre daha risk altında olmaktadır.

Konjenital – doğuştan mevcut – olan ya da karın duvarında bir zayıflık olan çocuklarda gelişebilmektedir.

Karın duvarındaki baskı ise, fıtık oluşumuna neden olmaktadır.

 1. Uzun süreli sindirim sorunları (kabızlık)
 2. Kalıcı öksürük
 3. Kistik fibroz
 4. Prostat büyümesi
 5. İdrar sorunları
 6. Kilolu olmak veya obezite sorunu
 7. Karın sıvıları
 8. Ağır öğeleri kaldırma
 9. Periton diyalizi
 10. Kötü beslenme
 11. Sigara içme
 12. Fiziksel efor
 13. İnmemiş testisler

Peki, bu nedenler kapsamında fıtık için kimler risk altındadır? Bu durumda fıtık olma riskinizi artıracak olan faktörleri yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz maddeler yardımı ile ulaşabilirsiniz.

 • Fıtık rahatsızlığının en önemli risk faktörü, ailesel geçmişinizdir. Ailenizde kronikleşen fıtık rahatsızlığı sizleri de bu konuda riskli olarak göstermektedir.
 • Yemek düzeninizin bozuk olması, obezlik sorunu da fıtık oluşumuna neden olmaktadır.
 • Sigara ve dumanlı ortamlara bulunan kişiler
 • Karaciğer sorunları olan kişiler

1.Şişkinlik

Fıtığın en belirgin belirtisi etkilenen bölgede şişkinlik veya yumru şeklinde bir durumun olmasıdır. Şişkinlikler ile birlikte özellikle ayağa kalkarken kaslarınızda oluşacak olan baskıdan dolayı acı hissedeceksiniz.

2.Öksürük

Karın fıtığına sahip bireyler genellikle kuru bir öksürüğe sahip olmaktadırlar. Öksürük ile birlikte alt karın bölgenizde acı hissetmeniz de olasıdır.

3.Halsizlik

Fıtık ile birlikte bireylerde enerji düşüklüğü ve halsizlik gibi belirtiler oluşmaya başlamaktadır.

4.Mide Bulantısı ve Kusma

Bireylerde en çok görülen belirtilerin başında oluşan mide bulantıları ve kusma durumlarıdır.

1.Göğüs Ağrısı

Mide fıtığında ise, kişilerde şiddetli bir şekilde göğüs ağrısı olmaktadır. Bundan dolayı, nefes alışverişlerinizde de sorunlar olmaktadır.

2.Yutma Güçlüğü

Yutma güçlüğünü yaşamak en belirgin belirtiler arasında yer almaktadır. Böylelikle yemek düzeninizin bozulmasına da neden olmaktadır.

3. Mide Asidi ve Reflü

Mide asidinin yemek borusuna doğru hareket etmesi sonucunda, bir yanma hissi olmaktadır. Yanma hissinin devamlı olması da reflüye neden olmaktadır.

Fıtık Komplikasyonları Nelerdir?

Eğer fıtık tedavi edilemez ise, daha şiddetli ve ağrılı bir hal almaya başlayacaktır. Karın duvarının çevresinde oluşan bu sorunlardan bağırsaklar da etkilenmektedir. Bu sebeple, kabızlık, bulantı gibi sonuçlara neden olmaktadır. Bunun sonucunda bağırsaklarınız görevini yerine getirememeye başlayacaktır.

Eğer, kan akışında bir sorun varsa (bağırsak kanallarından dolayı) boğmalar oluşmaya başlayacaktır. Bu ise bağırsak dokusunun enfekte olma veya ölmesine neden olabilmektedir. Boğma fıtık sağlık sorunu ciddi bir sorundur ve bazen ölüm ile sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden, tıbbi bir destek almanız gerekmektedir.

Fıtık Teşhisi ve Tedavileri

Kasık veya mide fıtıkları genellikle fizik muayene ile teşhis edilmektedir. Eğer mide fıtığı varsa, doktorunuz bir baryum X-ray veya endoskopi ile teşhis koyacaktır. Doktorunuz bu testleri sizin midenizi daha net görebilmek içi istemektedir.

Çocuğunuzda bir göbek fıtığı var ise, doktorunuz ultrason yapabilmektedir. Ultrason yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak vücudun iç yapılarının bir görüntüsünü oluşturmak için kullanılmaktadır.

Fıtık tedavileri, fıtığın büyüklüğüne ve şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Fıtık tedavisi için birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Bunlar ise şöyledir;

Yapacak olduğunuz diyetler ile birlikte, mide fıtığı tedavisini gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda ağır yemeklerden kaçınmalısınız. Ayrıca yatmadan önce yemek yememeye özen göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca kilonuzu yapacak olduğunuz egzersizler ile sabit tutmanız gerekmektedir.

Yapacak olduğunuz bu diyetlerin bir yararını göremez iseniz, ameliyat olmanız gerekmektedir. Ayrıca asit, reflü veya mide ekşimesi sağlık sorununa neden olan gıdalardan (domates bazlı gıdalar gibi baharatlı gıdalar) kaçınmanız gerekmektedir. Sigara alımını azaltarak ve bilinçli, düzgün kilo kayıpları ile fıtık tedavisini yapabilirsiniz.

Bunlara ek olarak, sizler için ağır olan cisimleri kaldırmamanız gerekmektedir. Ayrıca idrar sırasında herhangi bir zorlamada bulunmamanız gerekmektedir.

Eğer mide fıtığı varsa, mide asidi azaltmak için doktorunuzun gözetiminde reçeteli ilaçlar kullanabilirsiniz. Böylelikle belirtileri azaltabilir ya da yok edebilirsiniz. 

Eğer fıtık gittikçe büyümekte veya ağrıya neden olmakta ise, doktorunuz size ameliyat önerecektir. Bu konuda ise doktorunuz sizlere kapalı ameliyat olan bir tedavi yöntemi uygulayabilir. Fıtık ameliyatları ise 2 farklı şekilde yapılmaktadır.
 1. Açık cerrahi
 2. Laparoskopik operasyon (anahtar deliği cerrahisi)

Laparoskopik tedavilerde, kişilerin fıtık bölgesine kamera yardımı ile görüntülenmesi sağlanmaktadır. Böylelikle minyatür cerrahi ekipmanları kullanılarak onarımda gerçekleştirilmektedir. Laparoskopik cerrahi çevre dokulara daha az zarar vermektedir.

Açık cerrahi daha uzun bir iyileşme süreci gerektirir. Bu kapsamda kişilerin en az 6 haftalık bir sürece ihtiyaçları olmaktadır. Açık cerrahi sonrasında kişiler günlük işlerinde ve hareketlerinde kısıtlamalar meydana gelmektedir.

Laparoskopik cerrahi çok daha kısa bir iyileşme süresi vardır. Ancak, fıtık sorunu yinelenmesi riski daha yüksektir.

Fıtık tedavisinde erken tanı önemlidir. Tedavi edilmeyen fıtık, kendi kedine geçmeyecek ve sizin yaşamınızı önemli ölçüde etkileyecektir. Ancak, erken tıbbi bakım ya da yaşam tarzı değişiklikleri ile, bir fıtık etkilerini en aza indirmek ve boğulma gibi hayatı tehdit edici komplikasyonları önlemek mümkündür.

Источник: //evdesifa.com/fitik-belirtileri-nelerdir/

Fıtık Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi – Belirti.net

Fıtık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Fıtık, anatomik yapının bozulması sebebiyle organların ya da dokuların normalde bulundukları yerden başka bir alana yer değiştirmeleri olarak tanımlanabilir. Boyun fıtığı, mide fıtığı, bel fıtığı, kasık fıtıkları, göbek fıtığı, ameliyat yeri fıtıkları gibi birçok türü, farklı tanımları bulunan rahatsızlık, toplumun %2-4’lük bölümünde görülen bir rahatsızlıktır.

Fıtık Nedenleri

Fıtık nedenleri, fıtık çeşitlerine göre değişebilen nedenlerdir. Ama tüm fıtıkların ortaya çıkmasına yol açan temel mekanizma aynıdır. Bulundukları ortamda yüksek basınca maruz kalan organların bu nedenden ötürü buldukları bir yırtıktan başka bir boşluğa deplase olmaları (yer değiştirmeleri) şeklinde ortaya çıkan sorunlardır.

Kasık fıtığı

En sık olarak görülen fıtık türü olan kasık fıtıkları, daha çok erkeklerde görülen rahatsızlıklardır. Ama yırtığın oluş mekanizmasına ve yırtığın anatomik yerine göre adlandırılan, alt türlere ayrılan kasık fıtıkları, farklı yaşlara ve cinsiyetlere sahip olan kişilerde görülebilirler.

Örneğin indirek kasık fıtığı, doğumdan sonra kapanması beklenen, doğumsal bir kanal olan ‘kasık kanalının’ tam kapanmaması nedeniyle ortaya çıkan bir sorundur. Daha çok çocuklarda ve gençlerde görülen indirek kasık fıtıkları, adı geçem kanalın kapanmaması ya da kapandıktan sonra tekrar açılması nedeniyle meydana gelmektedir.

Bel fıtığıDaha çok yaşlılarda görülen ‘direk kasık fıtıkları’ ise adalenin yırtılması nedeniyle meydana gelen, sporcularda da sıklıkla görülen fıtıklardır. Adalenin yırtılma sebepleri arasında aşırı fiziki zorlanma, ani kilo kaybı, kronik öksürük, yaşlanmaya bağlı kas zafiyeti veya ıkınma gibi nedenler bulunur.

Kadınlarda daha çok görülen femoral kasık fıtıkları ise femoral kanaldan çıkan fıtıklardır. Kanalın normalden daha geniş olması, artan karın içi basınç gibi nedenler bu fıtık türünün görülmesine yol açabilen etkenlerdir. Fakat hiçbir kasık fıtığının sadece zorlanmalar nedeniyle ortaya çıkmadığı, anatomik yetersizliklerle bir araya gelen zorlanmalar sebebiyle oluştuğu hatırlanmalıdır.

Boyun fıtığı

Bel fıtığı genellikle 30-60 yaş arasında bulunan yetişkinlerde ortaya çıkan bir sorundur ama her yaşta ortaya çıkabilir. Vücudun ağırlığını taşıyan omurganın esnek olmasını sağlayan ve bir anlamda destek yastığı olarak görev yapan disklerin deforme olması ve şeklinin bozulması nedeniyle meydana gelir.

Farklı nedenlerle aşırı baskıya maruz kalan disk, normal şeklini kaybederek dışarıya doğru kabarır, fıtıklaşır. Disklerin aşırı baskıya maruz kalmasına ve bel fıtığı sorununun ortaya çıkmasına yol açabilen risk faktörleri ise obezite ya da aşırı şişmanlık, hareketsizlik, sigara içme, bel fıtığını tetikleyen nedenler arasında bulunurlar.

  Ağır kaldırma gerektiren ya da sürekli eğilme, eğilerek dönme gerektiren meslekler, ağır fiziksel aktivite gerektiren meslekler (şoförler, sporcular, inşaat işçileri gibi kişilerin meslekleri), günlük yaşamda omurga fizyolojisine uygun hareket etmeme (ağır kaldırma, nesneleri kaldırırken dizleri kırıp, çömeldikten sonra kaldırmama gibi) türündeki etkenler de bel fıtığı sorununun ortaya çıkması riskini artıran nedenlerdir.

Daha çok ince, narin yapılı, uzun boyunlu insanlarda görülen boyun fıtığı, bilgisayar ya da televizyon karşısında çok vakit geçirmek, aynı noktaya uzun süre bakmak, boynu aynı noktada uzun süre boyunca tutmak, soğuk klima ısısına maruz kalmak, egzersiz yapmamak gibi nedenlerle ortaya çıkabilen bir fıtık türüdür.

Mide fıtığı

Genellikle 55-60 yaş üzerinde bulunan kişilerde görülen mide fıtıkları ise reflü, gebelik, ağır yük kaldırma gibi fiziksel zorlanmaya yol açan durumların yanı sıra genetik faktörler gibi sebeplerle ortaya çıkar.

Sonuç değerlendirildiğinde, tüm fıtıkların fiziksel zorlanmalar, ağır fiziksel aktiviteler gibi sebeplerin çeşitli anatomik yetersizliklerle birleşmesi durumunda ortaya çıkan sorunlar olduğu kanısına varılabilir.

Fıtık Belirtileri

Fıtık belirtileri, ortaya çıkan fıtık türüne göre farklılık gösteren belirtiler olabilir. Örneğin kasık fıtığı belirtileri şunlardır:

Kasık fıtığı belirtileri arasında bulantı ve kusma gibi belirtiler yer alır.

 • Bulantı, kusma, iştahsızlık gibi belirtiler,
 • Gaz ve büyük abdest çıkarmakta zorlanma,
 • Karın şişkinliği ve gaz ağrısı hissi olması,
 • Ateş,
 • Artmış nabız,
 • Hızla şiddetlenen karın ve kasık ağrısı problemleri,
 • Fıtık şişkinliğinin renginde morarma veya kızarma olması, sıkışmış kasık fıtığının belirtileri olabilir.

Bel fıtığı belirtileri:

Bel fıtığı bacaklarda uyuşma ve güçsüzlüğe neden olabilir.

 • Vücudun sinir bölgelerinde uyuşma ve güçsüzlük hissedilmesi,
 • Uzanırken, otururken ya da yürürken zorlanma olması,
 • Bacaklarda refleks kaybı, bacaklarda uyuşma, güçsüzlük, hissizlik ve karıncalanma olması,
 • Fıtığın ilerlediği durumlarda görülebilen iktidarsızlık, idrar kaçırma ve nadir görülen büyük tuvaleti tutamama gibi sorunlar.

Boyun fıtığı belirtileri:

Boyun fıtığı kolda tek taraflı olarak görülen ağrılara ve güçsüzlüğe yol açabilir.

 • Kola doğru yayılan parmak uçlarına kadar yayılan ve uyuşma ile birlikte seyreden tek taraflı ağrı, ağrıyla birlikte kolda görülen kuvvet kaybı,
 • Ele alınan cisimleri tutmakta zorlanmak, düşürmek,
 • Yürüme güçlüğü çekilmesi ve dengesizlik.

Mide fıtığı belirtileri:

Mide bulantısı ve kusma, mide fıtığının belirtileri olarak ortaya çıkabilen belirtilerdir.

 • Mide bulantısı olması, üst karın ağrısı çekilmesi,
 • Yutkunma güçlüğü çekilmesi,
 • Ağzın tükürükle dolması,
 • Nefes alırken hırıltı veya öksürük oluştuğunun fark edilmesi,
 • Geğirme, hıçkırık gibi sorunlarla karşılaşılması,
 • Kusma,
 • Yorgunluk.

Fıtık nedir? Fıtığın belirtileri ve tedavi yöntemleri neler?

Fıtık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Üzerine bir kitap yazılabilecek bu konuyu İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Acıbadem Polikliniği Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. İlker Ekşi, anlattı.

Fıtığınız Mı Var?

Fıtık esas itibarı ile radyolojik bir bulgudur. Fıtık en sık; bel bölgesinde, buradan daha az boyun bölgesinde ve çok nadir olarak sırt bölgesinde görülür.

Ağrının var olup, olmamasına bakmaksızın genel popülasyonda yapılan MR Görüntüleme incelemelerinde, 40 yaşın üstündeki her 10 insandan 8’inin görüntülerinde fıtık (bel) olduğu yapılan araştırmalar ile gösterilmiştir.

Yine yapılan araştırmalar bel ağrısı olup MR’ında fıtık görülen hastaların yüzde 94’ünün ağrı nedeninin filmde görülen fıtıktan kaynaklanmadığını göstermiştir. Fıtıktan kaynaklanan şikayeti olan hastaların da yalnızca yüzde 4’ünün ameliyat edilecek durumda olduğu , diğerlerinin ise konservatif, yani ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebildikleri rapor edilmiştir.

Maalesef özellikle de boyun bölgesi için bilimsel verilerin çok üzerindeki oranlarda hastalara “boyun fıtığı” teşhisi konmaktadır.

Manüel Tanı Önemli!

Hastanın öyküsü ve manüel muayene ağrının nereden kaynaklanabileceği hakkında, MR görüntüsünden çok daha değerlidir. Bu ikisinin verdiği ipuçları bizi gerektiğinde MR’a yönlendirmelidir, ki bu aslında düşünüldüğünden ve şu an bakıldığında uygulanıldığından çok daha az vakada gerekli görülmelidir.

Özetle; görüntüleme yöntemlerinde görülme sıklığı çok yüksek olan bulgunun (ya da radyolojik tanının) esas itibarı ile klinik olarak ne kadar düşük oranda ağrıya neden olduğunu anlamış oluyoruz.

Manüel tanı ve tedavi yöntemleri, karmaşık olmasına karşın hareket sisteminin (kas-iskelet sistemi) non-operatif yani konservatif/ameliyatsız tanısı ve tedavisi için, bize doğru teşhis ve tedavi için en iyi yolu gösteren bir daldır. Bu yöntemler yüzde 80’ler 90’lar civarındaki oranlarda ağrı nedenini ortaya koymamızı sağlar.

Fıtık Ameliyatsız Tedavi Edilmez Ama Ağrı Ortadan Kaldırılabilir!

Tedavide özetle; her hasta kendi özelinde ayrı ayrı değerlendirilip tedavi, o kişinin kaldırabileceği ya da uygulayabileceği şekilde tasarlanmalıdır. Şayet fıtığın tamamen ortadan kaldırılması kastediliyorsa, ameliyatsız fıtık tedavi edilmez!

Fıtık bazı durumlarda dışarıya aktığı kanaldan, geriye doğru akarak (benzetmedir) kendiliğinden ortadan kalkar. Temel olarak fıtıktan kaynaklandığına inandığımız az sayıdaki bel ağrısı vakasını 8-10 hafta izleyip konservatif tedavisini yapmamız gerekir.

Fıtıktan kaynaklanan nörolojik bir bulgu (felç ve/veya belli bölgede duyu kaybı) olduğunda cerrahi müdahale kaçınılmaz oluyor. Dolayısıyla filmdeki fıtığa rağmen fıtıktan kaynaklanmayan bel ağrıları çok yüksek oranlarda var olduğu için temel olarak tedavi konservatiftir.

Fıtıksa bu durumlarda yalnızca radyolojik bir bulgudur! Bu ağrılar tedavi doğru yapıldığında ve kişinin katılımı da olduğunda başarılı olacaktır. Yani tedavi eden fıtığı değil, diğer nedenlerden olan ağrıyı ortadan kaldırmış olur ve “ben fıtığı ameliyatsız tedavi ediyorum” demesi bilimsel ve mantıksal açıdan doğru değildir.

Çünkü, çok derinde var olan mekanik/fiziki bir baskıyı ona direkt müdahale etmeden ya da nadiren onun yine kendisi mekanik olarak oradan ayrılmadan ortadan kaldırılması/kalkması mümkün değildir. Manüel terapistler, ağrısını sadece omurlarda (kemik yapı) ya da diskte) aramazlar.

Öyle de olmamalıdır. Hareket ettirilen bölge bir fonksiyonu yerine getirmelidir. Dolayısıyla o bölgede bulunan tüm yapıların birbirlerinin fonksiyonlarını tamamlayıcı şekilde görevlerini yapmaları gerekir. Yani asıl olan fonksiyondur. Fonksiyonun en önemli öğeleri kaslar , bağlar ve eklemlerdir.

Stres ve Yaşam Tarzı Önemli!

En önemli nedenleri; stres ve yanlış yaşam tarzıdır. Dolayısıyla ağrıya yönelik ilaç tedavisi , sadece sonucu ortadan bir süre için kaldırır. Nedeni ortadan kaldırmaz. Elbette ilk zamanlarda ağrı ilaçları da verilmelidir.

Ancak bu mümkünse alışkanlık haline getirilmemelidir. Zira, ilaç tedavisi yalnızca ağrıya yardım ettiği için, “neden”ini maskeler ve ona ulaşmamıza, bağlamında da doğru tedaviye ve sizin uzun soluklu iyileşmenize mani olur. Hareket sisteminin en önemli tedavisi adından da anlaşılacağı üzere, harekettir.

Hareket sistemini (kas/iskelet sistemi) hareketsiz tedavi etmemiz gereken durumlar sınırlıdır. Kırık, çıkık, ameliyat sonrası, bazı iltihabi durumlar ve tümör tedavilerinin ilk dönemlerinde böyle olmalıdır.

Bu durumlarda ilk müdahale dönemi sona erdikten sonra, yapılacak olan yine hareketli tedavidir. Diskler (fıtıklaşan yapılar) en fazla hareketle sağlıklı kalırlar, çünkü gereksinimi olan sıvıyı (sıvı alışverişi) hareket edildiğinde içlerine alırlar.

Manuel terapi nedir? Bel ve boyun ağrısı ile fıtık tedavisi

Источник: //indigodergisi.com/2018/11/fitik-nedir-belirtileri-tedavi/

Fıtık Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Fıtık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Fıtık, çeşitli sebeplerden dolayı iç organların normalde bulunması gereken yerden taşması ya da dışarı çıkmasıyla oluşan bir hastalıktır.

Yaşamın yoğun temposu; masa başı işler, bilgisayar başında uzun zaman geçirme, hamilelik, şişmanlık ve hatta stres fıtığa sebep olabilir.

Fıtığı olanlar sıklıkla kramp, ağrılı ve sancılı geceler, bacaklarda, kollarda ve parmaklarda hissizlik gibi şikayetlerde bulunurlar. Bu sıkıntılar fıtığın başlangıç aşamasında fazla zarar vermese de ilerleyen safhalarda, önlem alınmadığı takdirde, çok daha ciddi sonuçlar doğurabilir.

Fıtığın Çeşitleri

Fıtık vücudun çeşitli bölümlerinde görülebilen bir problemdir ve çeşitleri şunlardır:

 • Karın ve göbek fıtıkları
 • Diyafram fıtığı (diyafragma hernisi)
 • Boğulmuş fıtık
 • Femoral fıtıklar
 • Obturator fıtık
 • Bel fıtığı
 • Boyun fıtığı

Fıtık Belirtileri Nelerdir, Fıtık Nasıl Anlaşılır?

Göbek fıtığı, uyluk fıtığı gibi çeşitlerinin yanı sıra bel ve boyun fıtıklarında da son zamanlarda büyük artışlar olmuştur.

Bel ve boyun fıtığı riski daha çok  beden işçileri, ev kadınları, uzun süre aynı pozisyonda çalışmak zorunda olanlar ve bilgisayar başında uzun zaman geçirenleri tehdit eder. Bazı türlerin kendine özgü belirtileri vardır:

Kasık fıtığı belirtileri

Kasık fıtığı kadınlara oranla, erkeklerde çok daha sık görülür. Belirtileri şu şekildedir:

 • Kasık veya skrotumda yumru, yanma ve ağrı hissi.
 • Öksürme, gülme veya ağır kaldırıldıktan sonra aniden ortaya çıkan veya haftalar sonra bile ortaya çıkabilecek bir yumru.
 • Kasıkta zayıflık ve ağırlık hissi.

Mide (Hiatal) Fıtığı Belirtileri

Bu fıtığın belirtileri oldukça şiddetli olma eğilimindedir. Mide fıtığının en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Mide ekşimesi
 • Üst karın ağrısı
 • Gastroözofageal reflü hastalığı.

Göbek Fıtığı Belirtileri

Göbek fıtığı genellikle hamile ve şişman kadınlarda sıklıkla görülen bir problemdir. Belirtileri:

 • Göbek deliğinin dışarı doğru şişmesi
 • Göbek çevresinde şekil bozukluğu
 • Ağrı hissi

Çocuklarda görülen göbek fıtığı, şişlik çok büyük değilse, genellikle 1 yaşına geldiklerinde kendiliğinden geçer. Ancak 3-4 yaşlarına kadar geçmeyen ve kusurun belirgin derecede büyük olduğu durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Bel Fıtığı Belirtileri

Bel kısmında L1′den L5′e kadar 5 adet omur kemiği mevcuttur.  Bu kemiklerin arasında disk denilen kıkırdaklar, bu kıkırdakların içinde yumuşak bir doku, dış kısmında ise daha sert bir doku bulunur. İç kısımdaki yumuşak dokunu dışarıya doğru taşması çevredeki sinirleri sıkıştırır ve bunun sonucunda bel fıtığı sorunu başlar.

Bel fıtığının yaygın belirtileri arasında şunlar vardır:

 • Bel ve bacaklarda ağrı
 • Sinirlerde uyuşma ve güçsüzlük hissi
 • Özellikle bacaklarda refleks kaybına rastlanabilir
 • Hareket ederken zorlanma

Fıtığın Nedenleri

Fıtığın en yaygın nedenleri şunlardır:

♦ Genetik yatkınlık, Obezite, Ağır kaldırma, Sigara kullanımı, Kabızlık, Prostat, Hamilelik ve doğum süreci, Cerrahi işlemler, Kemoterapi gibi tedaviler, Uyku apnesi, Kötü beslenme, Kitle ve tümörler, Diyabet, Daha önce fıtık problemi yaşamış olmak, Ağır sporlar, Bronşit, astım, şiddetli öksürük.

Fıtık Nasıl Teşhis Edilir?

Genellikle fizik muayene ile teşhis konabilir. Doktor, fıtığın boyutunu, yerini ve şeklini dikkate alarak geri itme eğilimini denetler.

Bazı durumlarda, farklı komplikasyonlar olup olmadığını belirlemek için ultrason, röntgen veya kan testleri gerekebilir.

Tedavi Yöntemleri

Fıtığın tedavisinde iki faktör göz önünde bulundurulur: semptomların tipi ve şiddeti. Ameliyatsız fıtık tedavisi seçenekleri arasında geleneksel ilaçlar, fıtık korsesi ve yaşam tarzı değişiklikleri sayılabilir.

Genellikle semptomları hafifleten bazı ilaçlar doktor tarafından tavsiye edilir. Bununla birlikte, konvansiyonel ilaçlar, yan etkilere sebep olabileceğinden, fıtık tedavisi için ilk tercihiniz olmamalıdır. Doğal tedaviler yarar sağlamadığı takdirde bu ilaçları doktor kontrolünde kullanmalısınız.

Öte yandan, büyümeye devam eden veya hapsedilme riski olan fıtık için gerekli tedavi yöntemi ameliyattır. Yalnız, ameliyatın son çare olarak kabul edilmesi gerektiğini unutmayın. Önce daha iyi bir yaşam tarzı ve bu durumu hafifletebilecek potansiyel doğal tedaviler için doktorunuza danışın.

Tedavi için erken teşhis önemli. Tedavi edilmeyen ileri derece fıtıklar; kireçlenme, kemik yapısının değişime uğraması (kamburluk), hareket edememe, kangren gibi daha birçok hayati teh yaratabilir.

Fıtık Korsesi Faydalı mıdır?

Fıtık korsesi veya kemeri fıtığın hareket etmesini önlemek için yararlıdır. Bu korseler cildinize basınç uygulayarak çalışır. Büyük fıtığı olanlar veya daha ciddi cerrahi komplikasyon riski olan yaşlı hastalar genellikle korse kullanır.

Yalnız, bu korsenin uzun süreli kullanımı tavsiye edilmez. Bir korsenin sağladığı konfor sadece geçici olma eğilimindedir ve tam bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmemelidir. Korsenin sürekli kullanımı, cilt hasarlarına veya sürtünmeye bağlı enfeksiyon oluşumuna neden olabilir.

Fıtık Semptomlarını Hafifleten Doğal Çözümler

♦ Hint tohumu yağı: Hint yağı, mideyi ince bir şekilde kaplayarak iltihabı önler ve sindirim sistemini düzenler. Bu sayede mide fıtığı gibi sorunlar önlenirken var olan sorunların da belirtilerini hafifletir.

♦ Zencefil: Karın ağrısını hafifletir ve özofagusta mide suyu birikmesini önler, aynı zamanda fıtık hastalarının şikayetlerinin azalmasına yardımcı olur.

♦ Aloe vera: Aloe vera, fıtığı önleyici ve yatıştırıcı yeteneklere sahiptir, bu nedenle fıtık hastalarına fayda sağlayabilir.

♦ Meyan kökü çayı: Bu çay, mide ağrısına ve iltihaplanmaya karşı yardımcı olabilecek analjezik özelliklere sahiptir.

♦ Sebze suyu: Taze, organik olarak yetiştirilmiş ve GDO içermeyen sebzeler, besin değerleri ve antiinflamatuar özellikleriyle çok basit ve etkili bir tedavi olarak kullanılabilir. Sebze suyu, fıtık semptomlarını hafifletmeye ve karın boşluğunun iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

♦ Buz torbası: Etkilenen bölgeye uygulandığında bir kasılmayı tetikleyerek vücutta iltihaplanmanın azalmasını sağlar.

Doğal yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda muhtemelen problem ileri derecededir. Bu nedenle cerrahi müdahale ile bu soruna çözüm getirilebilir. Daha küçük fıtıklar ise doktor tarafından muayene edildikten sonra, elle fıtığın geriye itilmesi sağlanabilir. Ancak, bu işlemi mutlaka bir uzmanın yapması gerektiğini aklınızda bulundurun.

Son yıllarda uygulanmaya başlayan bir diğer tedavi de Proloterapi tedavisidir. Bu yöntem ile fıtıklar tedavi edilirken aynı zamanda tekrarlaması da engelleniyor.

Peki proloterapi nedir? Proloterapi bir yenileme tedavisi olarak adlandırılıyor ve bu da yıpranmış, yapısı bozulmuş olan bağlar, eklemler, tendonlar ve yumuşak dokunun kendisini yenilemesi anlamına gelen, enjeksiyon sistemiyle uygulanan bir tedavidir Daha fazla bilgi için “Proloterapi Nedir, Hangi Hastalıkların Tedavisi İçin Uygulanır?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Fıtık Oluşmasını Engellemek İçin Yapılabilecekler

Fıtığa neden olabilecek kas zayıflığını önlemek her zaman mümkün olmayabilir. Bununla birlikte, vücuttaki gerginliği azaltan ve potansiyel olarak fıtık gelişimini engelleyen teknikler de var. İşte dikkate alınması gereken bazı ipuçları:

♦• Nesneleri düzgün şekilde kaldırın. Sırt ve karnınız yerine bacaklarınızdan destek alarak ağırlıkları kaldırmanız, fıtık oluşumuna karşı basit bir önlem olacaktır..

♦• Sigara içmeyi bırakın.

♦• Aşırı dar giysilerden kaçının.

♦• Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinin. Doğal ve işlenmemiş gıdalar tüketin, yemeklerinizi ağır ağır yiyin ve bol bol çiğneyin.

♦• Yemekten hemen sonra yatmaktan kaçının.

♦• Ağır sporlar ve özellikle ağırlık kaldırma sporları fıtığı tetikleyen önemli faktörlerdendir. Bunu yaparken dikkatli olun.

♦•  Obezite önemli bir risk faktörüdür. Bu nedenle fazla kilolardan bir an önce kurtulmaya çalışın.

♦• Stres fıtığa neden olan bir diğer sebeptir. Stresinizi hafifletmek için aromaterapi, akupunktur, meditasyon veya yoga en etkili yöntemler arasındadır.

Ayrıca okuyun: Ağrılardan Kurtulmayı Sağlayan 10 Yoga Egzersizi

Источник: //xhayat.com/fitik-nedir-belirtileri-tedavisi/

Fıtık Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Fıtık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hareket kabiliyetini kısıtlayıcı özelliği nedeniyle insan hayatını olumsuz yönde etkileyen fıtık, her yaştan insanda görülebilir.

Bu nedenle fıtık hakkında bilgi sahibi olmak, nedenlerini bilmek sağlınızı korumak ve gerektiği zaman gerekli tedavi adımlarını atabilmek için önemlidir.

Nitekim ilgili bölgedeki kasların yeterli güce sahip olmamasından ya da bir dış etmenden dolayı fazlaca gerilmesi sonucu oluşan fıtık hastalığının, sanılanın aksine her zaman cerrahi müdahale ile tedavi edilmesi gerekmez.

Fıtık Neden Olur?

Fıtık, kasların zayıflaması ve gerilmesi durumlarının birleşmesiyle meydana gelir. Türüne göre bir anda oluşabildiği gibi zaman içerisinde de oluşabilir.

Kaslarda zayıflamanın yaygın nedenleri arasında:

l Doğuştan gelen bir rahatsızlıktan dolayı abdominal duvarın düzgün şekilde kapanmamasıl Yaşl Kronik öksürükl Sakatlık ya da ameliyata bağlı oluşan yaralar sıralanabilir.

Kasların zayıflayıp gerginleşmesine neden olan faktörler:

l Abdomene yük bindiren kilo ya da hamilelikl Ağır bir cisim kaldırmakl Kabızlıkl Geçmeyen öksürük ya da hapşırıkl Abdomende sıvı birikmesi şeklinde sıralanabilir.

Örneğin halter kaldıran sporcular, karın bölgesine binen yükü azaltmak ve sakatlıklarla birlikte oluşacak fıtığın önüne geçmek için kemer takarlar.

Fıtık nasıl anlaşılır sorusuna verilebilecek yanıt, ilgili bölgede yumru oluşumudur. Örneğin kasık fıtık belirtilerinde, kasık kemiğinizin iki yanında, kasıklarınızla uyluğunuzun birleştiği bölgede yumru ve şişkinlik oluşur.

Fıtıktan ötürü oluşan yumru kendini en çok ayaktayken, eğilirken ya da öksürürken gösterir. Eğer bebeğinizde fıtık oluşmuşsa yumruyu yalnızca bebeğiniz ağlarken fark edersiniz. Göbek fıtığının neredeyse tek belirtisi bu yumrudur.

Kasık fıtığının belirtileri:

 • Özellikle eğilirken, öksürürken ya da eşya taşırken etkilenmiş bölgede (genellikle alt batında) ağrı
 • Batında zayıflık, baskı ya da ağırlık hissi
 • Yumrunun etrafında yanma, fokurdama ya da ağrı hissi şeklinde gözlemlenir.
  Mide fıtığının yumruyla beraber oluşan diğer belirtileri ise:

 • Mide asidinin yemek borusundan yükselmesine neden olan reflünün yol açtığı göğüs kafesinde yanma hissi,
 • Göğüs kafesinde ağrı
 • Yutkunma zorluğu olarak sıralanabilir.

Fıtık Daha Çok Kimlerde Görülür?

Bazı kişiler fıtık hastalığına karşı daha zayıf olurlar. Örneğin ailenin hastalık geçmişinde fıtık varsa, kişide de fıtık oluşabilir. Bunun yanı sıra,

 • Aşırı kilolu ya da obez kişiler,
 • Kronik öksürüğu olanlar,
 • Kronik kabızlık çeken kişiler,
 • Sigara kullanan kişiler fıtık riskiyle karşı karşıyadır. Ayrıca eğer kişide sistik fibroz hastalığı varsa bu da fıtık riskini yükselten bir başka etmendir. Sistik fibroz, akciğerlerin işlevini yerine getirmesini zorlaştırarak kronik öksürüğe sebep olan bir hastalıktır.

Fıtık Nasıl Tedavi Edilir?

Göbek fıtığı haricindeki tüm fıtık çeşitleri, tedavi edilmelidir. Semptomların şiddetine ve fıtığın boyutuna bağlı olarak tedavi farklılık gösterir. Olası komplikasyonları önlemek için doktorunuz fıtığı gözlemler ve tedavi yöntemini belirler.

1. Yaşam biçiminde değişiklik
Kiloya bağlı olan fıtıkta kilo vermek ve hareketsiz yaşamı sona erdirmek fıtığın iyileşmesini sağlayabilir. Uzman doktorunuzun belirleyeceği fıtık başlangıcı egzersizleri ile kasların üzerindeki gerginlik azaltılıp güçlenmeleri sağlanarak fıtık, ilerlemeden durdurulabilir.

2. İlaç tedavisi
Genelde mide fıtığında tercih edilen ilaç tedavisi, mide fıtığıyla birlikte oluşan reflünün yarattığı semptomları ortadan kaldırmak için kullanılır. Antiasidik ilaçlar, proton pompası inhibitörleri (mide koruyucular) ya da H2 reseptörleriyle reflüye bağlı yanma hissi ortadan kaldırılarak hasta rahatlatılır.

3. Ameliyat
Eğer egzersizler işe yaramadıysa ve fıtığın ilerlemesi durdurulamadıysa doktorunuz son çare olarak ameliyatı tercih edebilir. Fıtık ameliyatında, ilerleyen organ yerine itilerek zayıflayan kas dokusu dikilir. Fıtığın boyutuna göre, birkaç küçük kesik atılarak yapılan laparoskopi ya da açık ameliyat yöntemleri tercih edilebilir.

Fıtık hastalarının özellikle unutmaması gereken şey, evde fıtık tedavisi diye bir şeyin olmadığıdır. Doktor kontrolünde yapılmayan her türlü eylem, fıtığı ilerletebilir ve hastalığı yaşamınızı tehdit edecek boyutlara taşıyabilir.

Başta kimse ne olduğunu anlayamıyor! Yaklaşınca…Burun Kanaması Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Bronşit Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: //www.mynet.com/fitik-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221551-mykadin

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi