Folikülit ( Kıl Kökü İltihabı) nedir?

Folikülit (Kıl Kökü İltihabı) Nedir? Folikülit Nedenleri ve Tedavisi

Folikülit ( Kıl Kökü İltihabı) nedir?

Bugün dünya çok fazla kirlilikten etkileniyor ve yaşam standardı büyük ölçüde değişiyor. Bir zamanlar bilinmeyen, dünyanın her yerinden bireyleri etkilemeye başlayan birçok sağlık durumu var. Bu nedenle yaşamımızın farklı aşamalarında bizi etkileyebilecek bu hastalıklar ve rahatsızlıklar hakkında bazı temel bilgilere sahip olmamız gerekir.

Bu, durumun tedavisi söz konusu olduğunda bizi daha iyi bir konuma getireceği için gereklidir.
Folikülit bu tür bir durumdur ve folikülit için tedavi kolayca elde edilebilecek bir şeydir.

Bu, daha sık görülen cilt durumlarından birine işaret eder ve foliküllerin etrafındaki küçük kırmızı veya pembe yumruların varlığıyla karakterize edilir – bu, saçın deriden kaynaklandığı yerdir.

Vücudun genel olarak  durumdan etkilenen daha yaygın yerleri sırt, bacak, göğüs, yanaklar ve kalçaları içerir. Folikülit tarafından etkilendiğinde, bireyin arka kısım gibi daha geniş bir alana dağılmış yaklaşık 10 ila 100 tane şişlik görmesi muhtemeldir.

Durumun öncelikle gençleri veya genç yetişkinleri etkilediği bilinse de, her yaştan bireyleri etkileyebilir.Tıbbi düzeyde, durumun önemli tıbbi risk taşıdığı düşünülmez ve çoğunlukla estetik etki ile karşı karşıyadır. Bu folikülit tedavisi ve folikülit kurtulmak için yöntemler genellikle birçokları tarafından aranan nedenlerden biridir.

Bununla birlikte, rahatsızlık, deride kızarıklık ve ödem gibi bir iltihaplanma olan ağrı, eritemdâhil olmak üzere daha yaygın folikülitsemptomlarının bazılarında rahatsızlığa neden olduğu bilinmektedir.
Bazı iltihaplı lezyonların, özellikle önemli ölçüde büyük boyutlara çıkmaları durumunda, bir miktar irin içermesi muhtemeldir.

Bölgenin etrafında bir yara kültürü geliştirmiş olmanız durumunda – bu, bakteri dâhil edilmesinin en yaygın belirtilerinden biridir.

Folikülit (Kıl Kökü İltihabı) Neden Olur?

Folikülitin çok sayıda nedeni vardır ve çalışmalar, yaşamın bir döneminde tüm insanların% 10 ila% 20’sini etkilediğini göstermiştir. Bu durumun, diyabet, kanser, HIV, hepatit ve bağışıklık baskılayıcı ilaçların kullanımı gibi diğer tıbbi durumların bir belirtisi olarak geliştiği de bilinmektedir.

Durumun diğer bazı daha ciddi tıbbi durumun sonucu olması durumunda, kafa derisi, yüz ve bacakların yanı sıra vücudun herhangi bir kısmının folikülitine yönelik tedavi, birincil durumun tedavi edilmesine büyük ölçüde bağlıdır. İlk yer.

Çocuklarda ve ayrıca yetişkinlerde folikülitin yaygın nedenleri olduğu bilinen diğer başlıca faktörlerin bazıları staphylococcusaureus olarak bilinen bakteriler tarafından enfekte edilmesini içerir. Bu bakteriler tarafından enfeksiyonu önlemek için bilinçli bir çaba sarf etmek, yaşam sağlığa uygunluk standartlarınızın doğru olduğuna emin olmak anlamına gelir.

Durumun, kendisine sunulan önemli bir tıbbi tedavi olmaksızın ilerlemesine izin verilmesi durumunda, durumun, ateşin yanı sıra, ateşin gelişimini de görecek olan sistemik bir enfeksiyon olarak bilinen duruma doğru ilerlemesi ihtimali vardır. .

Çocuklarda ve ayrıca yetişkinlerde folikülitin daha yaygın nedenleri olarak listelenebilecek faktörleri tanımlamak için yakından baktığımızda, her zaman, araştırmayı sürdürdüğü ilaç türüne daha yakından bakmak için bir noktaya gelmelidir. Yan etkilerinden herhangi birinin bu duruma neden olabileceğini. Bunun nedeni, folikülit belirtilerinin de başka bir duruma işaret etmenin bir göstergesi olabileceğidir.

Bir tür folikülit sıcak küvet foliküliti olarak bilinir. Bu, bir spa küvetinde veya jakuzide bir kişi ıslandığında ortaya çıkar.

Bu gibi durumlarda birey, gövdenin veya sırtın her tarafında bir dizi küçük kırmızı yumruların gelişmesinden etkilenir. Sıcak küvet foliküliti çoğu durumda, durum kaşıntı dışında hemen hemen hiçbir belirti çıkartacaktır.

Bu tehli değildir ve durum genellikle herhangi bir önemli tıbbi tedavi olmaksızın kendini temizler.

Folikülit (Kıl Kökü İltihabı) Tedavisi ve Önleme Yolları

Folikülit tarafından etkilendiğinde, düzenli olarak kullandığınız kozmetiklerin hiçbir şekilde cildinize hiçbir şekilde etki etmediğinden veya reaksiyona girmediğinden emin olmanız önemlidir. Durumun tüm dünyada çok yaygın olması nedeniyle, folikülit için çok faydalı olduğu kanıtlanmış bir dizi ev ilaçları vardır.

Örneğin, en yaygın kullanılan ev ilaçlarından biri, etkilenen alan üzerine az miktarda çay ağacı yağı uygulamaktır. Çay ağacı yağının anti-septik, anti-mantar ve anti bakteriyel özellikleri, cildin yüzeyinin kirlenmemesi için uzun bir yol kat edecektir.

Soğanlar veya sarımsaktan elde edilen meyve suyunun, aynı zamanda, anti bakteriyel özelliklere sahip oldukları göz önüne alındığında, çok etkili oldukları bilinmektedir. Yapmanız gereken tek şey suyu bir çift soğandan veya sarımsak yığınından çıkartıp kaynatın.

Bunun yapılması, kaynama noktalarının olgunlaşmasına ve kırılmasına neden olur, böylece içinde bulunan herhangi bir büzgüyü tahliye eder. Bir diğer çok etkili seçenek ise 1 tatlı kaşığı süt kreması ve tek çay kaşığı sirkenin bir tutam zerdeçal tozuyla birlikte uygulanması ve etkilenen bölge üzerine uygulanmasıdır.

Vücudun etkilenen bölgeleri üzerinde sıcak bir kompres uygulaması harikalar yapmak ve önemli ölçüde yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu sadece döküntüleri iyileştirmeye yardımcı olmaz ve daha fazla yayılmayı önler; ayrıca cildin tahriş olmuş lekelerini de yatıştırmaya yardımcı olur.

Folikülitlerden etkilendiğinde göz önünde bulundurulması gereken en önemli noktalardan biri, çok dikkatli bir şekilde tıraş edilmesini sağlamaktır.
Çünkü herhangi bir kesim veya hasarın meydana gelme olasılığı yüksektir (etkilenen alanın etrafında çok sayıda püstül olduğu gerçeği göz önüne alındığında) daha da fazla enfeksiyona yol açabilir.

Kadınlar, durumdan etkilendikleri zaman diğer epilasyon yöntemlerini seçmelidir. Eğer düzenli olarak sıcak küvet kullanıyorsanız, mevcut olabilecek herhangi bir bakteriyi öldürmek için bir miktar klor kullanmanız gerekir.

Folikülit çukurlarından kurtulmak için yöntemlere doğru çalışırken, yüz, kafa derisi, bacaklarda folikülit tedavisi düşünüldüğünde, her zaman ev ilaçlarına güvenilebilir. Çocuklarda folikülit tedavisi düşünüldüğünde doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Источник: //www.bilgilikadinlar.com/folikulit-kil-koku-iltihabi-nedir-folikulit-nedenleri-ve-tedavisi/

Kıl Kökü İltihabı (Folikülit) ve Tedavisi

Folikülit ( Kıl Kökü İltihabı) nedir?

Haber güncelleme tarihi 24.12.2018 14:53

Kıl Kökü İltihabı Nedir?

Folikülit adı verilen bir hastalıktır. Vücudun her yerinde kıl kökü vardır. Bazı bölgelerde kıllar çıkmaz, kıl kökleri vardır. Deride kırmızı kabartılar şeklinde, çok sayıda olan oluşumlar akla kıl kökü iltihabını getirmelidir.

Bakteri, mantar ya da virüslerden dolayı oluşan kıl kökü iltihabı, bazı hastalıkların belirtisi olarak da karşımıza çıkabilir. Hastada yanma, batma ve acıma hissi oluşturabilir. İçi ufak irin toplayan yaralardır.

 Genç, yetişkin hastalarda daha çok görülür fakat her yaş grubunda ortaya çıkabilir. Kıl kökü iltihabı kimlerde görülebilir:

Özellikle çocuklarda mantarlar, ciddi şekilde kıl kökü hastalıklarına sebebiyet verebilir.

Kıl kökü iltihabı, iyi tedavi edilmezse sakal, bıyık ve saç bölgesinde çıktığında burada sakal, bıyık ve saçlarda dökülme oluşturabilir.

İyi tedavi edilmezse bu dökülen yerlere yenisi gelmez ve orada bir iz bırakır. Yaygın foliküliti olan hastada sistemik hastalık yönünden araştırma yapılmalıdır. 

Kıl Kökü İltihabı Neden Olur?

Deride bulunan bakteriler değişik nedenler dolayısıyla kıl kökünü etkileyebilir. Genellikle staphylococcus aureus denilen bir bakterinin oluşturduğu iltihaplanmadır. Foliküliti olan kişi ile yakın temasta bulunmak da hastalığın başlaması için bir sebeptir.

Mantarlar ve virüslere de bağlı olarak oluşabilir ama bu hastalığı çoğunlukla bakteriler oluşturur. Aşırı terleme, aşırı kilolu olma, sürtünmeler gibi sebepler de etken olabilir. Fırıncılar, aşçılar gibi çok sıcak ortamda çalışan kişilerde, yağlı buhara maruz kalan insanlarda da olabilir.

 Kimi durumda ise kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olabilir. Bu durumda buna yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Kıl Kökü İltihabı Belirtileri Nelerdir?

 • Kıl kökü iltihabının olduğu bölgede ufak bir kızarıklık, deriden kabarıklık şeklinde görülür.
 • Kaşıntı yapabilir. Kaşımamak gerekir çünkü diğer kıl köklerine yayılmasına sebep olunabilir.
 • İltihaplanma daha fazla miktarda olup büyüklüğü kibrit ucu kadar veya nohut kadar olursa apseleşmeye başlamıştır. Bu, ciddi sorunlara neden olabilir.

Kıl Kökü İltihabı Tedavisi Nasıldır?

Tedavi edilebilecek bir rahatsızlık olan kıl kökü iltihabı, çoğunlukla kendi kendine geçmektedir. Kaşıntı olursa kaşımamak gerekir. Kıl kökü iltihabının neden olduğunun bilinmesi gerekir. Bakteri yol açmışsa kendi kendine geçmesi beklenebilir ya da lokal veya sistemik antibiyotikler kullanılır.

 Bir mantar rahatsızlığı ise veya bir virüs sebep olduysa buna yönelik tedavi uygulanmalıdır. Sıkma veya kaşıma kesinlikle olmamalıdır. Antibiyotikli merhemler kullanılabilir.

Akıntı oluşturabilecek bir kıl kökü iltihabıysa o akıntıdan örnek alınarak tahlil yapmak ve buna uygun ilacı belirleyerek tedaviye devam etmek gerekir. Kaşıntı eşlik ediyorsa antihistaminikler devreye girer.

 1960 yıllarında bir ortaya antibiyotiğin ortaya çıkması ile folikülitler tedavi edilmeye başlanmıştır fakat düzensiz ilaç almak, en ufak bir şeyde antibiyotik almak vücut direncini olumsuz etkiler. Bu da kıl kökü iltihabının tedavisini güçleştirebilir.

Kıl Kökü İltihabı Bitkisel Tedavisi Nasıldır?

Kıl kökü iltihaplanması için üç yemek kaşığı ısırganı çok az suda 5 dk haşlayıp lapa yapıp, ılıyınca ince tülbente sararak haftada 3-4 kez kıl köküne 15 dk uygulanır. İyileşinceye kadar devam edilir. 

Önerilen İçerik;

► Diş Eti İltihabına İyi Gelen Bitkiler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/kil-koku-iltihabi-folikulit-ve-tedavisi-11067h.htm

Kıl Kökü İltihabı (Folikülit) Nedir,Kıl Kökü İltihabı Bitkisel Tedavi

Folikülit ( Kıl Kökü İltihabı) nedir?

Kıl kökü İltihabı

Folikülit, bir veya daha fazla saç folikülünü etkileyebilen enflamasyon veya enfeksiyondur. Saç folikülleriniz saçınızın köklerini saran küçük boşluklardır.

Saç deriniz de dahil olmak üzere, tüylerin bulunduğu cildinizin her yerinde folikülit oluşabilir. Kalça, boyun ve koltuk altlarınızda, sürtünmenin sık olduğu yerler üzerinde ortaya çıkma olasılığı yüksektir. Genellikle küçük yumrular gibi görünür. Sivilce veya kızarıklık gibi de görünebilir, akut veya kronik olabilir.

Akut vakalar kısa süre devam ederken, kronik vakalar uzun süre devam etmektedir.Folikülit nispeten sık görülen bir durumdur. Obez insanlarda kıl kökü iltihabı görülme olasılığı daha yüksektir.

Folikülit Belirtileri Nelerdir?

Folikülit-Kıl-Kökü-İltihabı-Belirtileri

Kıl kökü İltihabı, cildinizde küçük kabuklu tahrişlere neden olmaktadır. Kırmızı, beyaz veya sarı renkli olabilirler. Bununla birlikte şu belirtiler görülebilir:

 • Ağrı,
 • Kaşıntılı deri
 • Büyük şişmiş yumru veya kütle
 • İrin

Folikülit Neden Olur?

Folikulit-kil-koku-iltihabi-neden-olur

Folikülit genellikle stafil bakteri veya mantarlardan kaynaklanmaktadır. Stafil bakterilerini veya mantarlarını, enfeksiyonu olan biriyle vücut teması sonrası oluşabilmektedir.

Ayrıca havlu, sabun, havuz, jakuzi gibi ortak kullanılan alan ve eşyalar ile bağışıklık sisteminin bozulması, metabolik hastalıklar, bağırsak hastalıkları, kortikosteroid kullanımı, şeker hastalığı, karaciğer hastalıkları, ve bu hastalığın bulunduğu kontamine bir kişi ile yakın temasta bulunmak gibi nedenler kıl kökü iltihabı gelişmesinin en önemli nedenleridir.

Diğer risk faktörleri ise şunlardır:

 • Cildinizi tahriş eden sıkı giysiler giymek
 • Traş işleminin neden olduğu cilt yaralanmaları
 • Aşırı terlemeden sonra duş almama,
 • Ergenlik sivilcesi veya egzema gibi deri hastalıklarının varlığı,
 • Kortikosteroidler ve antibiyotikler gibi bazı ilaçların uzun süreli kullanımı,
 • Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmak

Folikülit Nasıl Teşhis Edilir?

Folikülit-Nasıl-Teşhis-Edilir

Foliküliti teşhis etmek için doktorunuz cildinizin iltihaplı veya tahriş olmuş bölgelerini inceler. Genellikle deri muayenesi tanı koymak için yeterli olmaktadır.

Bazen doktorunuz kıl kökü iltihabına neden olan mikroorganizmayı öğrenmek ve hangi ilaçların etkili olacağını anlamaya yönelik kültür antibiyogram adı verilen incelemeyi yapabilir. Bu amaçla irin dolu kesecik içeriğinden örnek alıp inceleme yapılmak üzere laboratuara gönderilir.

Folikülit Tedavisi

Folikülit-Tedavisi

 • Folikülit genellikle küçüktür ve tedavi olmadan kendiliğinden geçmektedir. Ateş, kızarıklık veya irin dolgulu ve cilt tahrişi varsa, tıbbi yardım alınmalıdır.
 • Follikülitin oluşumunu kolaylaştıran, kilo verme, aşırı terleme, sıkan kıyafetler giyme, traş olmama ve traş makinası kullanma gibi faktörler ortadan kaldırılmalıdır.
 • Sert veya iyileşmesi yavaş olan akut foliküliti tedavi etmek için doktorunuz reçetesiz veya reçeteli ilaçlar önerebilir. Enfeksiyonunuzun nedenini tedavi etmek için oral veya topikal antibiyotikler veya antifungal ilaçlar verebilir.
 • Hafif olgularda o bölgeye uygulanacak sıcak kompresler ile birkaç gün içerisinde iyileşme olacaktır.
 • Ağrı veya kaşıntıyı gidermek için non-streoid anti-inflamatua veya antihistaminikler verilebilir.

Kronik kıl kökü iltihabı tedavisi daha zor olabilir. Antibiyotikler ve diğer ilaçlar kronik vakaları temizlemeyebilir. Diğer tedavi seçenekleri başarısız olursa, doktorunuz lazer epilasyon önerebilir.

Tedavi sırasında saçları koparmak, cilalamak veya tıraş olmaktan kaçınmalısınız. Saçlarınızın uzamasına izin vermek foliküllerin iyileşmesine yardımcı olabilir. Kronik folikülit için doktorunuz saçınızın üç ay kadar uzatılmasını isteyebilir.

Folikülit Nelere Neden Olabilir?

Folikülit vakalarının çoğu tedavi olmadan kaybolur. Nadiren daha ciddi sorunlara neden olur. Az sayıda vakada, aşağıdaki durumlar gözlemlenebilir.

 • Cildinizin altında oluşmaya başlayabilir,
 • Cildinizde kalıcı yara izi veya koyu lekeler oluşabilir,
 • Saç folikülünüzün zarar görmesi, kalıcı saç dökülmesine neden olabilir.
 • Geçmişte folikülit geçirdiyseniz, gelecekte tekrar ortaya çıkması daha olasıdır.

Folikülit Nasıl Önlenir?

Folikülit-Nasıl-Önlenir

Folikülit nasıl önlenir konusu sıkça sorulan ve birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Peki folikülit önlemek için neler yapılabilir:

 • Dar kıyafetlerden, özellikle denim gibi kaba kumaşlardan kaçının,
 • Cildinizi nemlendirmek için gözeneklerinizi tıkamayan losyonlar kullanın,
 • Jilet ve havlu gibi kişisel bakım ürünlerini başkalarıyla paylaşmaktan kaçının,
 • Fazla terlemeden uzak durun ya da hemen ardından sonra duş alın,
 • Sadece temiz sıcak su havuzları ve ısıtmalı havuzlar kullanın.Bir jakuziye veya ısıtmalı bir havuza sahipseniz, düzenli olarak temizleyin ve önerilen şekilde klor ekleyin,
 • Tıraştan sonra nemlendirici losyon uygulayın,

Komplikasyonları önlemeye yardımcı olmak ve varsa folikülit şiddetini azaltmak için:

 • Enfekte bölgeyi tıraş etmekten veya ovalamaktan kaynaklanan sürtünmeden kaçının.
 • Tahrişi yatıştırmak ve ağrıyı azaltmak için ılık bir kompres kullanın.
 • Her gün tüm semptomlarınız geçene kadar havlularınızı ve bezlerinizi yıkayın.

Folikülit önleme konusunda doktorunuza danışabilir ve farklı tedbirlere başvurabilirsiniz. Düzenli olarak yaşarsanız, durumu nasıl önleyeceğinizi ve yöneteceğinizi öğrenmenize yardımcı olmak için bir dermatolog ile iletişime geçebilirsiniz.

Kıl Kökü İltihabı Bitkisel Tedavi

Kıl Kökü İltihabı Bitkisel Tedavi

Son zamanlarda modern tıp ile birlikte tamamlayıcı tıp olarak bitkilerden de faydalanılmaktadır. Bitkiler birçok kez denenmiş ve birçok hastalıkta faydalarından yararlanılmıştır. Şimdi ise kıl kökü iltihabının bitkisel tedavisi nasıl olmaktadır bunu sizlerle paylaşacağız.

İbrahim Saraçoğlu Kıl Kökü İltihabı Bitkisel Tedavisi

Kıl-Kökü-İltihabı-Bitkisel-Tedavi

 • 3 yemek kaşığı ısırgan otunu az miktarda suda 5 dakika kaynatın.
 • Isırgan otunu lapa haline getirin ve ılıdıktan sonra lapayı bir tülbent içerisine koyarak bölge üzerine 15 dakika etki ettirin.
 • Bu işlemi folikülit iyileşene kadar haftada 2-3 defa tekrar edin.

Saç Diplerindeki Kaşıntı için Maske-1

Saç Diplerindeki Kaşıntı için Maske

 • 1 adet yumurta sarısı,
 • 1 çorba kaşığı alkol,
 • 1 çorba kaşığı hint yağı,
 • 1 çay kaşığı tuz.

Bütün malzemeleri karıştırıp macun haline getirin ve saç diplerine sürün. Saçlarınızı streç ile iyice sarıp 2 saat bekletin. Daha sonra saçınızı ılık suyla durulayın.

Saç Diplerindeki Kaşıntı için Maske-2

 • Beş adet aspirini dövüp, maden suyu ile karıştırın.
 • Karışımı saç diplerine sürün ve 15 dakika bekletin.
 • Sonra saçınızı ılık suyla durulayın.

Kıl Kökü İltihabı Ameliyatı

Kıl Kökü İltihabı Ameliyatı

Kıl kökü iltihabı, genellikle yüzeysel olarak görülmekle birlikte bazen cildin alt katmanlarına doğru ilerleyebilir ve çıbana dönüşebilir. Bu durumda iltihabın etkilediği bölgede genişlemeler olur ve bu durum ciddi ağrılara neden olur.

Daha hızlı ve etkin bir iyileşme süreci için çıban içinde biriken iltihabın akıtılması gerekebilir.

Doktorunuz iltihap daha fazla yayılmadan ve çıban büyümeden küçük bir kesikle irini temizleme yoluna giderek enfeksiyonun alt katmanlarda daha fazla yayılmasını engelleyebilir.

Denfeksiyonun derin olması durumunda irinin tek seferde tamamen temizlenmesi mümkün olmadığından bu işlemin bir kaç kez tekrarlanması gerekebilir.

Kıl Kökü İltihabı Lazer Epilasyon

Kıl Kökü İltihabı Lazer Epilasyon

Lazer epilasyonda kullanılan lazer ışığının dalga boyu vücutta renk veren melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Bu ışık cilde zarar vermeyen bir ısıya dönüşür ve kıl kökünü yok eder. Kişiler tüylenme sorunundan bir kaç seans ile kurtulabilmektedir.

Olumlu bir sonuç elde etmek için, 4 ile 8 seans arasında değişen bir tedavi süreci gerekmektedir. Açık tenli ve koyu tüylü olanlarda, yüzde 80 oranında başarı elde etmek için, ek bakım seansı gerekebilir. Ten koyuluğuna orantılı olarak seans sayısı daha da fazla olabilir.

Geriye kalan tüyler mutlaka daha seyrek, ince ve renklerinin açıldığını göreceksiniz. Kılların uzama hızına orantılı olarak, lazer epilasyon seans aralığı 1 ile 6 ay arasında değişebilir.

Günümüz teknik imkanları ile beyaz veya açık tüylü vakalarda, lazer epilasyon etkin değildir.

Lazer epilasyon estetik veya tedavi amaçlı (kıl dönmesi, kıl kökü iltihabı) hem erkeklere hem bayanlara vücudun her bölgesine uygulanabilir.

Diğer tedaviler başarısız olursa, lazer tedavisi ile uzun süreli epilasyon enfeksiyonu temizleyebilir. Bu yöntem pahalıdır ve sıklıkla birkaç tedavi gerektirir. Saç köklerini kalıcı olarak uzaklaştırır, böylece tedavi edilen bölgedeki saç yoğunluğunu azaltır. Diğer olası yan etkiler renksiz cilt, yara izi ve kabarmayı içerir.

Источник: //modayazi.com/2019/01/28/kil-koku-iltihabi-folikulit-nedirkil-koku-iltihabi-bitkisel-tedavi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi