Frengi (Sifiliz) Nedir?

içerik

Frengi (Sifiliz) Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Frengi (Sifiliz) Nedir?

Sifiliz; “Treponema pallidum” bakterisinin neden olduğu, cinsel yolla bulaşan bir bakteri enfeksiyonudur. Genellikle evrelerden oluşur: Evreler; birincil, ikincil, gizli ve geç veya üçüncül.

Frengi hastalığı, özellikle erken teşhis edilirse tedavi edilebilir. Bununla birlikte, kendiliğinden geçmez. Enfekte olduklarından endişe eden herkes mümkün olan en kısa sürede doktora başvurmalıdır.

Frengi Hakkında Kısaca Hızlı Bilgiler:

Aşağıda frengi ile ilgili bazı önemli noktalar kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Tuvaleti, küveti, kıyafeti ya da yemek aletlerini paylaşmak ile frengi bulaşmaz. Ya da kapı tokmağına dokunmak ya da aynı yüzme havuzlarını ya da sıcak küvetleri kullanmak da bulaştırmaz.
 • Frengi tedaviden sonra nüksetmez. Bununla birlikte, bireyler yeni bir sifiliz yara bölgesine maruz kaldıklarında bakteriler ile tekrar enfekte olurlar.
 • Frengi hastalığına yakalanma riski yüksek olan bireyler, korunmasız ilişki (anal, vajinal ve oral), erkeklerle seks yapan erkekler, HIV’li olanlar ve çok sayıda cinsel partneri bulunan kişilerdir.

Frengi Nedir?

Sifiliz; vajina, anüs, rektum, dudaklar ve ağız gibi deri ve mukoza zarlarındaki sifilitik yara ile doğrudan temas yoluyla bulaşan bir enfeksiyondur.

Frengi nasıl bulaşır?” Genellikle bu cinsel hastalık oral, anal veya vajinal cinsel aktivite sırasında oluşur. Nadiren de olsa, öpüşürken de frengi yayılabilir.

Frengi, başlangıçta genital organlar, rektum, ağız veya deri yüzeyi üzerinde ağrısız bir yara ile başlar ve vücutta uyku halindedir ve yıllarca, bazen on yıl sürebilir. Sifilitik yara mevcut olduğunda, HIV ile kontraksiyon riski artar.

Frengi Sebepleri Nelerdir?

İlişki yoluyla bulaşmasının yanı sıra, sifiliz gebelik süresince anneden bebeğe geçebilir. Buna konjenital sifiliz denir. Enfeksiyon ölü doğum veya düşük doğum ağırlığına neden olabilir ve tedavi edilmediği takdirde, frengili bir bebek katarakt, sağırlık ve nöbetler gelişebilir. Bazı vakalarda bebekler hastalıktan ölebilirler.

Frengiye yakalanma riski taşıyanlar arasında korunmasız cinsel ilişkiye girenler (anal, vajinal ve oral), erkeklerle seks yapan erkekler, HIV’li olan erkekler ve çok sayıda cinsel partneri bulunan kişiler bulunur.

Frengi Belirtileri Nelerdir?

Frengi her evrede farklı semptomlarla evrelere göre sınıflandırılır. Ancak, bazen yıllarca herhangi bir semptom olmaz.

Bulaşıcı evreler, primer, sekonder ve bazen erken latent faz içerir.

Primer sifiliz semptomları şunları içerir:

 • Bir ya da birçok ağrısız, sert ve yuvarlak sifilitik yaralar, frengi çıbanı (şankr) olarak adlandırılır.
 • Bakterilere maruz kaldıktan yaklaşık 3 hafta sonra inkübasyon (kuluçka) süresi.
 • Şankrların kendiliğinden çözülmesi 3-6 hafta içindedir. Bununla birlikte, hastalığın bir sonraki aşamaya geçmesini önlemek için tedavi gerekmektedir.

Sekonder sifiliz semptomları şunları içerir:

 • Gövdede başlayan ve ellerin avuç içi ve ayak tabanlarının da bulunduğu tüm vücuda yayılmış, kaşındırıcı olmayan bir döküntü. Döküntü kaba, kırmızı veya kahverengi renkte olabilir.
 • Oral, anal ve genital siğillenmeye benzer yaralar
 • Kas ağrıları
 • Ateşlenme
 • Boğaz ağrısı
 • Lenf nodlarının şişmesi
 • Yamalı saç dökülmesi
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Kilo kaybı

İkincil sifiliz semptomlarının başlangıcından birkaç hafta sonra veya bir yıldan beri çeşitli zamanlarda gidilebileceğini belirtmek önemlidir. Tedavi edilmediği takdirde, ikincil sifiliz, latent ve geç evrelerine kadar ilerleyecektir.

Latent evre frengi (gizli dönemdeki sfiliz):

 • Sekonder sifiliz tedavisi olmadan, semptomlar çözüldükten sonra hastalık gizli evreye kadar ilerleyecektir.
 • Birkaç yıl sürebilen bu aşama, herhangi bir frengi belirtisi olmaksızın hastalığı vücutta barındırabilir.
 • Bu evrede herhangi bir semptom olmamasına rağmen, hastalık zaman zaman sifilizin geç safhasına (tersiyer sifiliz) kadar ilerleyebilir veya semptomlar asla geri dönmeyebilir.

Geç frengi (üçüncül, tersiyer sifiliz):

 • Tedavi edilmemiş sifilizin yaklaşık yüzde 15-30’u tersiyer sifilize dönüşür.
 • Tersiyer sifiliz enfeksiyonun başlangıcından 10-30 yıl sonra ortaya çıkar.
 • Belirtileri kasları koordine etme zorluğu, uyuşma, körlük ve bunaklık içerir. Aynı zamanda kalbe, kan damarlarına, karaciğere, kemiklere ve eklemlere zarar verir.
 • Zaman zaman organ hasarına bağlı ölüm gerçekleşebilir.

Konjenital Sifiliz:

 • Enfeksiyon bir anne tarafından doğmamış çocuğuna plasenta vasıtasıyla ve doğum sırasında da aktarılır.
 • Frengi olan çoğu yenidoğanda semptom yoktur.
 • Belirtileri döküntü, sağırlık, diş deformiteleri ve burun kemiğinin çökmesi içerir.

Frengi Teşhisi ve Tanı Testleri

Frengi teşhisi aşağıdakileri içeren çeşitli testlerin kullanılmasını içerir:

 • Kan testleri: Var olan veya geçmiş bir enfeksiyonu belirlemek için kullanılır. Hastalığa karşı antikorlar uzun yıllar mevcut olacaktır.
 • Vücut sıvısı: Frengi, primer ve sekonder evrelerinde şankr örneği alınarak, hastalık için değerlendirilebilir.
 • Beyin omurilik sıvısı: Sifilizin sinir sistemini etkilediği yönünde endişeler varsa, bir spinal tap önerilebilir.

Frengi Tedavisi

Frengi hastalığının penisilin ile erken tedavisi önemlidir. Çünkü hastalığa uzun süre maruz kalmak hayatı tehdit eden sonuçları doğurabilir. Frengi olanlara genellikle enfeksiyöz semptomlara ve sifiliz maruziyetinin zamanlamasına dayanılarak tek doz veya çoklu penisilin dozları önerilir.

Alternatif bir ilaç bazen bir penisilin alerjisinin varlığında önerilir.

Bununla birlikte, üçüncül veya nörosifilizde, penisiline alerjik hastalarda tedaviye izin vermek için penisilin için duyarsızlaştırılacaktır.

Ayrıca, penisiline alerjik olan hamile kadınlar da duyarsızlaştırılacaktır. Doğum sonrası, sifiliz in-utero maruz kalan yenidoğanların antibiyotik tedavisine tabi tutulmaları gerekebilir.

Titreme, ateş, mide bulantısı, ağrılı ağrı ve baş ağrısı tedavinin ilk gününde görülebilir. Buna bir Jarisch-Herxheimer reaksiyonu denir ve tedavinin durdurulması gerektiğini göstermez.

Tüm ilaç rejimleri tamamlanıncaya ve hastalığın iyileştiğine dair bir kan testi onaylanıncaya kadar, cinsel temas önlenmelidir. Sağlık hizmeti sağlayıcıları ek olarak HIV testi yapmayı tavsiye edebilir.

Frengi hastalığına yakalanma riskini azaltmak için alınabilecek önleyici tedbirler şunlardır:

 • Cinsel ilişkiden kaçınma
 • Enfekte olmayan bir partnerle tek eşli birliktelik
 • Prezervatifler (dikkat: prezervatifler sadece prezervatifin kapladığı yaralara karşı koruma sağlayabilir ve vücudun diğer bölgelerindeki yara riskine karşı koruma sağlamaz)

Frengi, tedavisi veya önlenmesi ile ilgili ilave sorulara ek olarak, eşleri ya hastalığa maruz kaldıysa veya frengi olduğunu düşünenler değerlendirme için bir doktora başvurmalıdırlar.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: //www.hastalopedi.com/frengi-sifiliz/

Frengi (Sifiliz) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Frengi (Sifiliz) Nedir?

Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan frengi veya diğer adıyla sifiliz, çok eski zamanlardan bu yana görülen bir sağlık sorunudur.

Korunmasız cinsel ilişkinin en büyük sebep olarak gösterildiği sifiliz, bizim ülkemizde genellikle “Frenklerin hastalığı” anlamına gelen frengi adıyla bilinmektedir.

Dünya genelinde her yüz bin kişiden ortalama 2-3 tanesinde görüldüğü tespit edilmiştir.

Tedavi yöntemlerinde kayda değer bir gelişme olmasına rağmen son yıllarda sifiliz vakalarında artış olduğu bilinmektedir. Araştırmacılar bu durumu eğitim yetersizliğine, yaşanan göçlere ve bilinçsiz cinsel birlikteliklerdeki artışa bağlamaktadır. Korunmanın en basit yolu ise tek eşlilik ve hijyene önem vermektir. Anal ve oral seks bu hastalığın bulaşmasında önemli bir faktördür.

Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bakteri hasta insandan sağlıklı insana genital bölgeye temas sonucunda veya vücuttaki açık bir yaradan bulaşabilmektedir. Çok nadir de olsa kan yoluyla bulaşan sifiliz anneden bebeğe de geçebilmektedir.

Frengi hastası hamile bir kadından fetüse geçen bakteri, bebeğin ölü doğmasına veya erken doğuma sebep olmaktadır.

Bilgihanem okurları için hazırladığımız bu yazıda, son derece ciddi bir sağlık sorunu olan ve ihmal edilmemesi gereken sifiliz hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiye ulaşabilirsiniz.

Frengi (Sifiliz) Hastalığı Nedir?

Frengi veya bilinen diğer adıyla sifiliz, cinsel yolla bulaşan kronik bir enfeksiyon hastalığıdır. Treponema pallidum adı verilen bir bakterinin sebep olduğu hastalık, vücudun birçok organını tutar ve hayati tehsi bulunmaktadır. Cinsel temasla veya açık yaradan geçebildiği gibi kan yoluyla da bulaşabilmektedir.

16. yüzyılda Avrupa ve Asya kıtalarında en sık görülen cinsel hastalıklar arasında yer alan sifilizin, daha çok denizciler ve askerlerde rastlandığı bilinmektedir.

Bunun en önemli sebebinin ise çok eşlilik olduğu belirtilmektedir. Frengi hastalığının belirtileri ortalama 10 – 90 gün arasında ortaya çıkmaktadır.

Hastaların genelinde genital organ çevresinde ağrısız, yüzeysel olarak ülserleşmiş lezyonlar oluşmaktadır.

Çıban benzeri oluşumlar olan bu lezyonlar bazen tek bazen de birden çok olabilmektedir. Bu yaralara şankr adı verilmektedir. Frengiden dolayı ortaya çıkan şankr, hastalığın ilk evresinde görülmektedir. Genellikle birkaç hafta içerisinde kendiliğinden iyileşir fakat bu durum hastalığın geçtiği anlamına gelmemektedir.

Frengi 4 ana evreden oluşmaktadır.Bunlar;

 • Birinci evre frengi (primer sifiliz)
 • İkinci evre frengi (sekonder sifiliz)
 • Latent evre frengi (gizli dönemdeki sifiliz)
 • Üçüncü evre frengi (tersiyer sifiliz)

Sifilizin evrelerinin genel özelliklerini ve her evrede meydana gelen belirtileri yazımızın ilerleyen kısımlarında sizlerle paylaşacağız. Frengi hakkında genel bir bilgilendirme yaptıktan sonra, son derece ciddi bir hastalık olduğunu hatırlatarak, sebep olan faktörleri, önleme yollarını, nasıl bulaştığını ve tedavi şeklini daha ayrıntılı bir şekilde öğrenelim.

Frengi Nedenleri Nelerdir?

Frenginin ana nedeni Spiroket grubunda yer alan, Treponema pallidum adı verilen bir bakteri türüdür. Bu bakteri insana cinsel ilişki esnasında geçmektedir. Kan yolu bulaşma yolları arasında yer alsa da bu durumun nadiren görüldüğü bilinmektedir.

Eğer hamile bir kadın frengi taşıyıcısıysa, bebeğine de geçer ve ölü doğumlara sebep olabilir. Hastalık anal, oral ve vajinal olmak üzere tüm cinsel ilişki türlerinde bulaşabilmektedir. Korunmasız cinsel ilişki ve çok eşlilik ise hastalığın bulaşma riskini artırmaktadır.

Birinci Evre Frengi (Primer Sifiliz) Belirtileri

Hastalığın ilk dönemi olan primer sifilizde ilk olarak çıban benzeri oluşumlar meydana gelmektedir. Hastalığın belirtileri enfeksiyona yakalandıktan yaklaşık 1 – 3 ay sonra ortaya çıkar.

Cinsel organda, anüs çevresinde, ağızda, boğazda veya vajinanın içinde çıkan küçük boyuttaki bu çıbanlar genellikle ağrısızdır. Birkaç hafta içerisinde geçer fakat bu hastalığın iyileştiği anlamına gelmez.

Bu yüzden tedavi aksatılmadan tamamlanmalıdır.

İkinci Evre Frengi (Sekonder Sifiliz) Belirtileri

Eğer birinci evrede tedavi edilmez veya tamamlanmaz ise bu kez ikinci evre başlar. Bu dönemde hastalığın etkeni olan bakteriler vücuda yayılır.

Çıban oluşumundan yaklaşık 6 hafta sonra; ciltte kızarıklık, döküntü, halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, baş ağrısı, yüksek ateş, vücutta kırgınlık ve ağrı, saç dökülmesi, grip benzeri belirtiler, eklemlerde ağrı, kilo kaybı, boğaz ağrısı, lenf bezlerinde şişme ve vücutta beyaz lekeler gibi belirtiler oluşmaktadır. Ciltte meydana gelen döküntüler kaşıntı yapmaz fakat hastalığın bulaşıcı özelliğini barındırır.

Latent Evre Frengi (Gizli Sifiliz) Belirtileri

Latent evrede birinci ve ikinci dönemde görülen belirtiler ortadan kalkmaktadır. Ancak yine hastalığın geçtiği düşünülmemelidir. Enfeksiyona sebep olan bakteriler halen vücutta olabilir ve kan testi ile varlığı kontrol edilmelidir. Eğer vücutta hala enfeksiyon varsa tedaviye devam edilmelidir. Bu dönem erken ve geç latent olarak ikiye ayrılmaktadır.

Erken latentte bakteri bulaşmasına rağmen iki yıla kadar olan dönemde hiçbir bulgu görülmez. Geç latentte ise iki yıldan daha fazla sürede hastalık bulgusuna rastlanmamaktadır. Diyelim ki belirtiler tamamen ortadan kalktı ve siz doktora bir kez daha gitme gereği duymadınız. Bu durumda hayatınız boyunca frengi ile yaşamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Üçüncü Evre Frengi (Tersiyer Sifiliz) Belirtileri

Diğer evreler tedavi edilerek atlatıldığı takdirde sifilizin üçüncü evresinin yaşanmasına gerek kalmaz. İstatistikler frengi tedavisi görmeyen kişilerin yaklaşık %15 – 30'unun üçüncü aşamayı yaşamak zorunda kaldığını göstermektedir.

Zaten bu aşamaya gelmek oldukça uzun zaman gerektirmektedir. Tersiyer sifilize erişmek için enfeksiyonun 2 -20 yıl arasında, hatta bazı vakalarda 50 yıl kadar vücutta bulunması gerekmektedir.

Peki, en ağır ve tehli olan tersiyer sifilizde hangi belirtiler ortaya çıkmaktadır?

Bakterilerin yayılımı artar, karaciğerde, kemiklerde, sinir dokularında, ciltte, kalpte, damarlarda görülebilir. Santral sinir sistemini tutması halinde nörolojik bozukluklara sebep olabilmektedir.

Frengi üçüncü evreye varacak kadar uzun sürerse; hafıza kaybına, zihinsel sorunlara, körlüğe, menenjite, felçliğe, kalp yetmezliğine, kemiklerde tahribata, beyin ve omurilikte enfeksiyonlara ve bazı durumlarda ölüme bile yol açabilmektedir.

Frengiden Korunma Yolları Nelerdir?

Gelelim frengi oluşmaması için alınması gereken önlemlere… Tek eşlilik ve prezervatif kullanmak tüm cinsel hastalıklar için en önemli korunma yollarıdır. Tek eşli bir cinsel yaşam sürmek hem sizin hem de partnerinizin sağlığı için çok önemlidir.

Birden çok kişiyle birlikte olmak, anal ve oral seks, biseksüel ilişki hastalığın bulaşma riskini artırmaktadır.

Eğer kan nakli yapılması gerekiyorsa, kan alınacak kişinin gerekli testlerinin yapıldığından emin olmalı ve bir hastalık olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Yine anneden bebeğe geçtiği için de hamile kadınların düzenli olarak sağlık kontrolleri yaptırması önerilmektedir.

Frengi Nasıl Tedavi Edilir?

Frengi hastalığından şüphe duyulduğunda üroloji doktoruna gidilmelidir. Eğer hastalık erken evredeyse antibiyotik tedavisine başlanır. Erken müdahale edildiğinde sebep olan bakterinin vücuttan yok edilmesi sağlanabilmektedir. Fakat daha ileri vakalarda antibiyotik tedavisi yeterli olmamaktadır. İleri aşamalarda tedavi 1 -2 yıl sürebilmektedir.

Tedavi gören hastanın yarası iyileşene kadar cinsel ilişkiye girmesi yasaklanır. Eğer evli biriyse eşinin de korunma adına benzer tedavileri görmesi istenebilir. Ancak başarılı bir tedavi sürecinden sonra bile hastalık yeniden ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle her yıl kan ve idrar örnekleri alınarak kontrol edilmelidir.

Son derece ciddi bir sağlık sorunu olan sifilizin ana tedavi şekli antibiyotik kullanımı olsa da uzmanların önerdiği bazı doğal yöntemlerle hastalığın belirtilerinin azaltıldığı tespit edilmiştir.

Bunların başında sağlıklı beslenmek ve düzenli spor yapmak gelmektedir.

Doktorlar frengi tedavisi boyunca iyi bir beslenme programının bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve hastalıkla daha rahat savaşıldığını söylemektedir.

Hareketli yaşam diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi burada da tedavi yöntemleri arasında karşımıza çıkmaktadır. Günlük yapılan hafif egzersizler ve düzenli yürüyüşler stresin azalmasına, kasların gevşeyip ağrıların dinmesine, enerji seviyesinin yükselmesine ve depresyon benzeri ruhsal sorunların azalmasına fayda sağlamaktadır.

AIDS Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bildiğiniz gibi antibiyotikler hedef bakterilerin yok edilmesini sağlarken, aynı zamanda vücudumuzdaki faydalı bakterilere de zarar verebilmektedir.

Bu nedenle uzmanlar frengi tedavisi sürerken yoğurt yenmesini öneriyor.

Yoğurtta bulunan faydalı bakteriler bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve antibiyotiklerin yok ettiği faydalı bakterilerin tekrar kazanılmasını sağlamaktadır.

Bir diğer önerilen doğal yöntem ise epsom tuzu kullanılması. İngiliz tuzu olarak da bilinen bu ürün mineral açısından oldukça zengindir. Eklem ve kas ağrılarına iyi geldiği gibi cilt üzerinde meydana gelen döküntülerin, morlukların ve iltihaplanmaların da iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Banyo suyunuzun içerisine 2 fincan epsom tuzunu ekleyin ve karıştırın. Hazırladığınız ılık suyun içerisinde bir saat kadar durun ve buna tedavi boyunca devam edin. Magnezyum ve sülfat açısından zengin olan tuz hem rahatlamanızı hem de yumuşak bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır.

Источник: //bilgihanem.com/frengi-sifiliz-nedir/

Frengi Nedenleri ve Tedavisi (Sifiliz Nedir?) – Sağlık Ocağım .NET

Frengi (Sifiliz) Nedir?

Sifiliz veya frengi olarak bilinen ve sadece insanda patojen olan ”Treponema Pallidum’un” neden olduğu sistemik bir hastalıktır. Sifiliz cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu için toplum sağlığını yakından ilgilendirir. Gelişmekte olan ülkelerde genellikle yüksek oranda görülmüş ve görülmeye devam etmektedir.

Gelişmiş ülkelerde ise sorun daha çok sosyoekonomik çevrelerde, cinsel açıdan aktif gençler ve genç yetişkinler arasında daha sık görülmektedir. Sifiliz diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarda olduğu gibi, bu hastalığın toplumda yayılma eğilimi de HIV virüsünün yayılma eğiliminin bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.

Sifiliz (frengi) nasıl bulaşır?

Sifiliz cinsel temas yolu ile, doğum sırasında ya da fetus içinde anneden bebeğe, kan verilmesi yolu ile ve hastalık bulaşmış eşyalardan bulaşabilen bir hastalıktır. Cinsel yolla bulaşım derideki taze lezyonların sızıntıları (meni ve vajinal salgı gibi) vücut salgıları ile olur.

Konjenital sifiliz genellikle fetusun uterus içinde hastalığın bulaşması sonucu oluşabileceği gibi doğum sırasında doğum kanalından da bulaşma olabilir. Kan transfüzyonu ve hastalık bulaşmış eşyalar ile de bulaşabilir.

Sifiliz (frengi) belirtileri

Sifiliz, teşhisi kolay konulabilen ve tedavi edilmez ise kronikleşen ve vücudun birçok sistemini etkileyen bir hastalıktır.

Frenginin ilk belirtileri cinsel ilişkiden 2-3 hafta sonra ağrısız, ıslak temas edilen bölgeye göre ağız bölgesinde, vajen bölgesinde ve penis bölgesinde kendini sınırlayan ıslak bir yara ile (şankr) kendini gösterir.

Bu belirtiler cinsel ilişkiden 2-3 hafta sonra ortaya çıkmaya başlar. Bu şankr denilen yara ağrısız olduğu için hastalar bu yarayı pek önemsemezler.

Yara, yaranın oluşumundan 2-3 hafta sonra kendiliğinden de geçebilir. Fakat bu dönemde hastaların mutlaka doktora baş vurması önemlidir. Sifilizin tedavisi oldukça kolaydır. Hasta bu dönemde doktora gitmez ise hastalığın seyri daha da ağırlaşır.

Sifilizin zamanında tedavisi yapılmaz ise yaklaşık 1 ay sonra cildin farklı bölgelerinde döküntüler, eklem ağrıları, baş ağrıları gibi şikayetler başlar. Bu süreçte hastanın ağrısız olan yarası kaybolabilir ve hastalığın tanısı daha da zorlaşabilir.

 

Sifiliz (frengi) evreleme

Sifilizin oluşturduğu klinik tablo erken ve geç evre olarak ikiye ayrılır. Hastalığın klinik bulguları primer, sekonder, tersiyer, latent ve konjenital sifiliz evrelerine göre değişir.

Primer evre sifiliz nedir? : Primer evrede genellikle genital bölgede ve çoğunlukla tek taraflı lezyon (şankr) bulunur ve bölgesel lenfadenopati ile beraber seyredebilir.

Sekonder evre sifiliz nedir? : Sekonder evrede vücutta yayılımlı papuloskuamöz döküntüler (el ve ayak tabanlarında bile), mukoz membran lezyonları (ağız içi mukozasında lezyonlar), genital bölge siğilleri, saçlı deri lezyonları, nörolojik sorunlar görülebilir.

Tersiyer evre sifiliz nedir? : Tersiyer evre sifilizde karaciğer, cilt, kemik ve diğer organları tutan gommatöz lezyonlar, tabes dorsalis, genel parezi gibi nörolojik sifiliz tablosu, aort anevrizması, aort kapak yetmezliği ya da kardiyovasküler manifestasyonlara rastlanabilir.

Latent evre sifiliz nedir? : Latent evre sifiliz genellikle belirti göstermeyen evredir ve sadece kan testlerinde bulgular görülebilir. Latent dönem (ilk 1 yıl) ve geç (1 yıldan sonra) olmak üzere iki dönemdir.

Konjenital evre sifiliz nedir? : Konjenital sifiliz belirtisiz olabileceği gibi ölüm ile de sonuçlanabilecek bir sifiliz evresidir.

Hastalığın erken dönem gösterdiği sonuçlar bebeğin kendiliğinden düşmesi (spontan abortus), bebeğin erken doğması, bebekte ensefalit oluşması, bebekte yaygın cilt döküntüleri, hepatit disfonksiyon, organ yetmezlikleri, uzun kemiklerde enfeksiyon oluşması, bebekte diş bozuklukları, göz anomalilikleri, nörosensorial işitme kaybı gibi belirtiler görülebilir.

Sifiliz (frengi) teşhisi

Frengi (sifiliz), tanısı ve tedavisi kolay bir hastalıktır ve hastalık bulaştıktan 20-25 gün sonra temas bölgesinde vajen, penis, anal veya ağız bölgelerinde ağrısız ve ıslak başlayan belli bölge içinde sınırlı yaralar meydana gelir. Tanıda bu yaraların varlığı çok önemlidir.

Bu tür bir lezyon ile baş vuran bir hastanın yara olan bölgesi kazınır ve kazınan sürüntü karanlık saha mikroskopisi denilen bir yöntem ile incelenir ve frengiye direkt olarak sebep olan ”Treponema pallidum” denilen mikroorganizmalar rahatlıkla görülebilir.

Hasta ağrısız yara dönemini geçirdikten sonra doktora baş vurur  ve doktor frengiden şüphelenir ise yine bazı kan testleri ve yine sürüntü incelemesi ile tanı konulabilir.

Sifiliz (frengi) tedavisi

Frengi (sifiliz) tanısı kolay konulan bir hastalıktır ve tanısı konulduktan sonra tedavisi de kolay olur. Fakat teşhis konulamaz ve hasta ilk dönemlerde doktora baş vurmaz ise vücutta geri dönüşü olmayan hasarlar oluşur  ya da ölüme kadar gidebilir.

Frengi tedavisinde tek doz kalçadan ya da damardan yapılan penisilin yeterli olabilir.

Lakin hasta yaralı aşamayı geçtikten sonra veya ileri evrelerde doktora gitmiş ise (eklem ağrıları, vücutta döküntüler, baş ağrıları, kilo kaybı başladıktan sonra) doktora baş vurmuş ise yine dozu arttırılmış penisilin tedavisi uygulanır. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda önemli olan, hastanın zamanında bir üroloji, cildiye ya da hasta kadın ise kadın doğum uzmanına görünmesidir.

Sifiliz (frengi) hastası cinsel ilişki yaşayabilir mi?

Frengi (sifiliz) hastası olan kişiler cinsel ilişkiye girmemelidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda koruyucu olarak kullanılan en önemli koruyucu tek kullanımlık prezervatifler dir. Fakat sifilizli hastalarda kondom kullanımı çok fazla işe yaramaz. Çünkü frengi akıntılar ile, kan yolu ile ve temas yolu ile, eşya yolu ile de bulaşabilir.

Bu nedenle bu tür bir durumdan şüphelenen birey bir an önce cildiye, üroloji ya da kadın doğum uzmanına baş vurmalı ve mümkün olduğunca cinsel ilişkiden kaçınmalıdır. Frengi bireye bulaştıktan sonra 20-25 günlük kuluçka süresinden sonra ağrısız, çok fazla yayılmayan, ıslak lezyonlar ve idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, kasık ağrısı ile kendini gösterir.

Sifiliz (frengiden) korunma yolları

Cinsel yolla bulaşan tüm hastalıklarda en kolay korunma yöntemi tek kullanımlık lateks içerikli kondomlar dır. Fakat cinsel yolla bulaşan hastalıkların genelinde ve frengi de tek kullanımlık kondomlar tek başına korumaya yetmemektedir. Frengi sadece o bölgedeki lezyondan bulaşan bir hastalık değildir.

Yapılan çalışmalarda frengi sadece temas dışında, salınan sıvı yolu ile, temas yolu ile ya da kan yolu ile bulaştığı tespit edilmiştir ve prezervatif yeteri kadar koruyuculuk sağlamaz.

 Son yıllarda cinsel tabuların yıkılması, kontrolsüz cinsel ilişki, partner sayısının çok fazla artması, paralı cinsel ilişkilerin artması, homoseksüelliğin artışı gibi birçok sebep cinsel yolla bulaşan hastalıkları da arttırmıştır.

Firengi kan transfüzyonu ile de bulaşabilir. Bu nedenle kan transfüzyonu yapılırken alınan kan iyi incelenmelidir.

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/frengi-nedenleri-ve-tedavisi-sifiliz-nedir/

Frengi nedir? Sifiliz hastalığı nasıl bulaşır? Belirtileri ve tedavisi

Frengi (Sifiliz) Nedir?

Hasta olan kişiler kimiz zaman yıllarca belirtileri fark etmeyebilir. Frengi nedeniyle oluşan yaralar, cinsel ilişki sırasında partnere AIDS-HIV bulaştırmayı kolaylaştırır. Hamile olan kişilerde sifiliz, doğum kusurlarına veya bebeği ölü doğmasına neden olur. Hastalık erken teşhis edilirse antibiyotik ile kolayca iyileşir.

Frengi nasıl bulaşır?

Vajinal, anal veya oral seks sırasında sünnet derisi ile doğrudan temas edilmesi frenginin başlıca bulaşma yoludur. Penis, vajina veya anüsün etrafında veya çevresinde, yakın dokularda rektum veya ağızda yaralar oluşur. Cinsel yönden aktif herhangi bir kişi, korunmasız vajinal, anal veya oral seks yoluyla frengi olabilmektedir.

Frengi olan kişilerde bazen ciddi cilt yaraları oluşabilir

Daha güvenli seks frengiyi önlemenin en iyi yoludur. Bu, her cinsel ilişki sırasında (vajinal, anal veya oral) prezervatif kullanılması demektir. Frengi (veya diğer cisel yolla bulaşan hastalıklar konusunda endişeleriniz varsa veya korunmasız seks yaptıysanız, mutlaka doktorunuza danışmanız ve test yaptırmanızda fayda vardır.

HPV nedir? Bulaşma yolları, belirtileri, aşısı ve tedavisi

Frengi nasıl anlaşılır?

Size Frengi bulaştığını düşünüyorsanız, en kısa sürede doktora başvurmalısınız. Hastalığın teşhisi için öncelikle fizik muayene ve devamında kan testi yapılması gerekir. Eğer boğazda şikâyet mevcutsa, doktor frengi bakterilerinin var olup olmadığını belirlemek için boğazdan bir numune alabilir.

Hamile olan kişilerde, doktor frengi nedeniyle bazı testler isteyebilir, çünkü bakteriler düşüğe neden olabilir. Tedaviye hemen başlanmasının amacı bebeğe hastalın bulaşmasını önlemektir. Frengi aşamalara (birincil, ikincil, latent ve üçüncül) bölünmüştür ve her aşama ile ilişkili farklı belirtiler vardır.

Birincil frengi olan bir kişinin, enfeksiyon yeri olan bölge de yarada bulunmaktadır. Bu yaralar genelde cinsel organların çevresinde veya etrafında, anüs çevresinde veya rektumda veya ağızda veya çevresinde oluşur.

Bu yaraların yapısı genellikle yuvarlak ve ağrısızdır. İkincil sifiliz semptomları deri döküntüsü, şişmiş lenf düğümleri ve ateştir.

Primer ve sekonder frenginin belirtileri ve semptomları hafif olabilir ve fark edilmeyebilir.

Frengi öldürür mü?

Bir kişi de frengi varsa ve tedavi edilmezse, enfeksiyon, hayatı tehdit eden bazı ciddi durumlara neden olabilir. Kişi uzun süre tedavi edilmez ise, Kalp hastalığı, Sinir bozuklukları, Beyin hasarı, Zihinsel bozukluklar, Körlük ve Aort anevrizmaları gibi hastalıklar gelişebilir. Hasta uzun süre, tedavi olmaz ise frengi ölümcül bile olabilir.

Artan HIV-AIDS riski;

Frengili bir hastada, HIV / AİDS bulunma riski 5 kat daha fazladır. Bunun nedeni sifiliz yaraları açık olduğundan, böylece seks yaparken HIV’in vücuda girmesi kolaylaşmaktadır.

AIDS / HIV nedir, nasıl bulaşır? Belirtileri, ELISA testi ve tedavisi

Eğer tedavi edilmezse, frengi sinir sisteminde sorunlara neden olabilir. Bu belirtiler şunları içermektedir;

Frengi belirtileri nelerdir?

 • Cinsel bölgede acısız yaralar
 • Bazen vücut genelinde çıkan sivilceyi andıran yaralar
 • Lenf bezlerinde şişme
 • Deride döküntüler
 • Baş ağrısı, yorgunluk ve ateş
 • Kilo kaybı ve bazen saç kaybı
 • Eklemlerde ağrı
 • Kas koordinasyonunda sorun
 • Uyuşma veya veya vücudun bir bölümünü hareket ettirememe
 • Unutkanlık ve zihinsel sorunlar
 • Körlük veya duyma sorunları
 • Belirtiler kişiden kişiye değişebilir

Frenginin ilk belirtileri bulaşmadan sonra 10 gün ila 3 hafta içinde ortaya çıkabilir. En sık rastlanan semptom, cinsel bölgelerdeki acısız yaralardır, normalde bunlar penis, vajina veya anüs üzerinde görülür. Lenf bezleri (boyun, kasık veya koltukaltında) şişebilir. Eğer bakteri tedavi edilmezse, ilerler ve daha ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Belirtiler kişiden kişiye değiştiği için frengiyi kendi kendine teşhis etmek doğru değildir. Frengi kuşkusu olan kişinin, en kısa sürede doktora veya sağlık görevlisine başvurması gereklidir.

Frengi hastalığına yakalanmış bir kişinin elleri

Frenginin evreleri

Frengi dört evredir; ilk iki aşaması en bulaşıcı olduğu dönemdir. Frengi gizlenmiş veya latent safhada olduğunda, hastalık halen aktif kalır ancak semptomları yoktur. Tersiyer sifiliz sağlık için en yıkıcıdır.

 • Birincil Sifiliz; Frengi birincil aşama, bir kişinin bakteri ile temastan yaklaşık üç ila dört hafta sonra gerçekleşir. Ağrısızdır, ancak oldukça bulaşıcıdır. Ağrı hastalığın bulaşmasından üç hafta sonra ortaya çıkmakta ve bazen 3 ay sürebilmektedir. Yara, iki ila altı hafta arasında herhangi bir bölge de kalabilir.
 • Sekonder Sifiliz; Frenginin ikinci aşamasında, deri döküntüleri ve boğaz ağrısı görülür. Deri döküntüsü genel olarak avuç içleri ve tabanlarda bulunur, ancak vücudun herhangi bir yerinde de olabilir. Bazı Kişiler, kızarıklığı doktora gitmeden önce fark etmez. İkincil sifilizin diğer semptomları şunları içermektedir; Baş ağrısı, Şişmiş lenf düğümleri, Yorgunluk, Ateş, Kilo kaybı, Saç kaybı ve eklem ağrısı
 • Gizli sifiliz; Frengi hastalığının üçüncü evresi gizli evredir. Birincil ve ikincil semptomlar kaybolur ve bu aşamada belirgin bir belirti görülmez. Ancak, bakteriler vücutta kalır. Bu aşama, üçüncül frengiye ilerlemeden önce yıllarca sürmektedir.
 • Tersiyer Sifiliz; Enfeksiyonun son aşaması üçüncül frengidir. Frengi tedavisi görmeyen insanların yaklaşık %15 ila 30’u bu aşamaya geçmektedir. Tersiyer sifiliz, ilk enfeksiyondan sonraki yıllar ortaya çıkmaktadır. Tersiyer sifiliz hayati teh oluşturabilir. Üçüncü frenginin bazı diğer belirtileri şunları içermektedir; Körlük, Sağırlık, Zihinsel hastalık, Hafıza kaybı, Yumuşak doku ve kemiğin tahrip edilmesi, İnme veya menenjit gibi nörolojik bozukluklar, Kalp hastalığı ve beyin veya omurilik enfeksiyonu olan nörosifiliz

Frengi testi ve teşhisi;

Frengi olup olunmadığı yalnızca doktor muayenesinde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bir kan testi yaptırmak gerekecektir. Sonuçlar genellikle birkaç gün içerisinde çıkar.

Kan testleri vücudun enfeksiyonla mücadele etmek için antikorlar yapıp yapmadığını söyler.

Frengi bakterileri ile savaşan antikorlar, yıllarca vücutta kalabilir, bu nedenle kan sonuçlarına göre enfekte olup olunmadığı çok uzun zaman önce bile söylenebilinir.

Kimler frengi riski altında

Herhangi bir belirtiye sahip olup olmamak önemli değildir. Aşağıdaki durumlarda mutlaka test yapılması gerekir;

 • Frengi geçirmiş biri ile prezervatifsiz seks yapanlar
 • Hamileler
 • Seks işçileri
 • Birden fazla kişiyle prezervatifsiz seks yapmak
 • Birden fazla kişiyle prezervatifsiz seks yapmış eşin olması
 • Homoseksüel ilişki

Frengi tedavisi

Test pozitif çıkarsa, tam tedaviyi tamamlamak önemlidir. Hastalığın tedavisi erken dönemlerde oldukça basit bir şekilde yapılmaktadır. Hastalık, antibiyotiklerle kolayca tedavi edilir.

Belirtiler kaybolsa bile, antibiyotiklerin tam olarak bitirildiğinden emin olmak gereklidir. Ayrıca, doktorun size güvenli olduğunu söyleyene kadar cinsel aktivitelerden kaçınmanız tedavi başarısı içim önemlidir.

Birincil ve ikincil sifiliz penisilin enjeksiyonuyla kolaylıkla tedavi edilir.

Penisilin en çok kullanılan antibiyotiklerden biridir ve genellikle frenginin tedavisinde çok etkilidir. Penisiline alerjisi olan insanlar muhtemelen farklı bir antibiyotik ile tedavi edilecektir.

(Doksisiklin, Azitromisin, Seftriakson) Nörofizeniz varlığında, intravenöz olarak günlük dozlarda penisilin alınmalıdır. Bunun için hastanede kısa bir süre kalınması gerekecektir.

Maalesef, geç dönem sifilizin neden olduğu hasar tersine çevrilememektedir.

Bakteriler öldürülse de, tedavi büyük olasılıkla ağrıyı ve rahatsızlığı hafifletmeye odaklanır.

Tedavi sırasında, vücuttaki tüm yaralar iyi oluncaya kadar cinsel temastan kaçınmak ve doktorun size cinsel ilişkiyi sürdürmenin güvenli olduğunu söylemesi dikkate alınmalıdır.

Cinsel yönden aktif olan enfekte kişilerin, eşlerinin de bir takım testlere tabi tutulması gereklidir. Kişi ve eşi tedavi işlemini tamamlayana kadar cinsel aktiviteyi sürdürmemelidir.

Frengi tedavisi ne kadar sürer?

Erken evrede teşhis edilen frengi antibiyotiklerle kısa sürede tedavi edilebilir. Tek bir penisilin dozu erken safhalarda çok etkilidir ve sonraki safhalarda da oldukça etkili olarak kullanılmaktadır.

Penisiline alerjisi olan kişilere muhtemelen azithromycin veya doksisiklin verilecektir. Tedaviden bağımsız olarak, tedaviden sonra en az bir yıl düzenli kan testi yaptırmak gerekir.

Eğer bir yıldan az bir süredir enfekte olundu ise, iyileşmek için birer penisilin enjeksiyonuna ihtiyaç olabilir.

HPV virüsü nasıl bulaşır? Rahim ağzı kanserinin tanı ve tedavisi

Fakat bir yıldan fazla bir süre sifiliz geçirilmişse daha fazla doz almak gerekebilir. Tedavinin başlamasından 2 gün sonra bulaşıcı olma özelliği ortadan kalkar. Hastalığın etkilendiği organlara göre tedavi süresi 2 yıla kadar uzamaktadır. Tedavisi biten kişilerin 10 gün daha ilişkide bulunmaması önemlidir. Tedavi edilen kişinin eşinin de muayene ve gerekirse tedavi edilmesi gerekmektedir.

Tüm gebe kadınların sifiliz için gebeliklerinin erken döneminde kan testi yapmaları gerekir. Enfekte bir hamile kadının tedavisi de gelişmekte olan bebeği tedavi edecektir. Frengi çoğunlukla penisilin ile tedavi edilir. Bu tedavi, yetişkinler ile hamile kadınlar ve yeni doğanlarda etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Frengi hastalığına karşı iyi geldiği söylenen bir takım bitkisel ürünler olsa da bunların işe yaradığına dair hiçbir inandırıcı kanıt bulunmaktadır. Ayrıca antibiyotik tedavisi ile kısa sürede iyileşebilen bir hastalıkta bitkisel ürünler kullanmaya kalkmak organ hasarı ve ölüme neden olabilir.

 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaçınmak için gençler güvenli cinsel ilişkide bulunma konusunda bilgilendirilmelidir
 • Frengiyi önlemenin en iyi yolu güvenli seks yapmaktır. Her türlü cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak önemlidir.
 • Oral seks sırasında diş barajını (kare şekli lâteks) veya prezervatif kullanmak
 • Seks oyuncaklarını paylaşmaktan kaçınmak
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test yaptırmak ve sonuçları eşler ile konuşmak
 • Sifiliz, paylaşılan iğneler yoluyla da iletilebilir. Enjekte edilen ilaçları kullanıyorsanız iğneleri paylaşmaktan kaçınılmalıdır.
 • Tüm gebe kadınların ilk prenatal ziyaretlerinde sifiliz kontrolü yapılmalıdır. Cinsel yönden aktifseniz, sifiliz için düzenli olarak test yaptırmalısınız.

Referanslar: 1- Syphilis – 2- What is Syphilis – 3- Sifiliz nedir

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/frengi-nedir-sifiliz-hastaligi-nasil-bulasir-belirtileri-ve-tedavisi/

FRENGİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Frengi (Sifiliz) Nedir?

Frengi, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.

Spirochete-Sifiliz adı verilen bir bakterinin sebep olduğu frengi, cinsel ilişki sırasında bulaşabileceği gibi, hamilelik döneminde anneden bebeğe ya da doğum sırasında bebeğe direkt olarak geçebilmektedir.

Bu hastalık, boğaz ağrısı ile başlar ve genellikle genital bölge, rektum ya da ağız bölgesinde ilerlemeye devam eder. Ciltte yara oluşumuna sebep olan frengi bakterisi Sifiliz, derideki yaralar ve mukuslar yolu ile, insandan insana bulaşabilmektedir.

Sifiliz bakterisi vücuda girdikten sonra aktifleşmeden ve çoğalmadan önce, yani hastalığın erken döneminde yok edilebilmektedir. Bu evrede frengi, tek bir enjektör penisilin ile tedavi edilebilmektedir. Fakat, tedavi edilmeyen frengi, kalp, beyin ve diğer bazı organlara zarar vererek, hayati teh oluşturabilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2010 yılından beri kadınlarda gözlenen frengi vakaları azalırken, özellikle, erkek ile erkek arasındaki cinsel ilişkilerden dolayı, erkeklerde frengi vakaları çoğalmıştır.

Frenginin sebep olduğu genital yaralar, HIV virüsünün oluşmasına sebep olarak, AIDS hastalığına yol açabilmektedir. Frenginin 1999 yılı içinde dünya çapında 12 milyon kişiye bulaştığı ve gelişmekte olan dünyadaki vakaların % 90’nını oluşturduğu düşünülmektedir.

1940’lı yıllarda penisilinin yaygınlaşması ile azalan frengi vakaları, milenyumda tekrardan çoğalmış ve insanların bağışıklık sistemini harap eden HIV virüsü ile birlikte birleşerek yayılmaya başlamıştır.

Azalan kondom kullanımı, gelişigüzel seks yapma, fuhuş ve güvenli olmayan cinsel ilişkiler (erkek erkeğe seks) gibi sebeplerden dolayı, frengi vakaları çoğalmaktadır. Küba ise, 2015 yılında, frenginin kökünü kurutan ilk ülke olmuştur.

Frenginin oluşum nedeni, Treponema pallidum adı verilen bir bakteridir. En yaygın bulaşma şekli cinsel ilişki sırasında gerçekleşir.

Bunun dışında, bakteriler cilt üzerindeki yaralar, sıyrıklar ve ufak çizikler aracılığı ile vücuda girerek yayılabilmekte ya da mukusların bulaşması yoluyla bulaşabilmektedir.

Frengi, aynı tuvaletin, aynı küvetin ya da banyonun kullanılmasından ya da aynı eşyaların ve aynı havuzun kullanılmasından dolayı bulaşmaz. Aynı şekilde, kapı kollarından, giysilerin ortak kullanılmasından ya da aynı yemek kabının kullanılmasından dolayı bulaşmaz.

Tabi yine de dikkatli olmak gerekir. Tedavi edilen frengi tekrar nüksetmez fakat eğer frengili birinin yarasına temas edilirse yeniden bulaşır. Frengi, birincil ya da ikincil aşamada, bazen de erken latent döneminde bulaşıcıdır.

Frenginin Belirtileri

Frenginin belirtileri, dört farkı periyot sürecinde kendini göstermektedir. Bu periyotlar; birincil, ikincil, latent ve üçüncül evre şeklindedir. Frenginin aşama aşama gelişebilir ve belirtileri her aşamasında değişkenlik göstermektedir.

Bazen, aşamaları çakışabilir ya da belirtileri her zaman aynı aşama sırasıyla meydana gelmeyebilir. Bazen de frengi, bazen yılarca hiçbir belirti ve işaret vermeyebilmektedir.

Bunlara ek olarak frenginin bir de doğuştan gelen belirtileri bulunmaktadır.

1.Birincil Evre Frengi Belirtileri

Frenginin birincil evresinde sadece küçük bir frengi çıbanı (şankr) ortaya çıkar. Bu çıban, kaşıntılı değildir ve ağrıya neden olmaz. Bu küçük yara, bakterinin vücuda girdiği bölgede bir leke olarak görülür.

Genellikle hastalığın bulaşmasından itibaren sadece tek bir tane olarak meydana gelen bu yara, bazı kişilerde birden fazla sayıda olabilir. Bu yara yani frengi çıbanı hastalığın genellikle üçüncü haftasında ortaya çıkmaktadır. Birçok frengi hastası, bu çıbanı fark etmeyebilir.

Çünkü hiçbir şekilde ağrı ya da acı hissettirmez ve genellikle vajina ile rektum bölgesinde gizlenir. Bu çıban, altı hafta içinde kendiliğinden iyileşebilir.

2.İkincil Evre Frengi Belirtileri

Frenginin ikincil evresinde, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında yaygın bir şekilde döküntüler oluşmaya başlar. En başta ortaya çıkan frengi çıbanının iyileşmesinden birkaç hafta sonra meydana gelen ve genellikle kaşıntılı olmayan bu döküntüler, gövdeye ve tüm vücuda yayılmaya başlar.

Bu döküntü ve yaralar, siğil formunda ağız ve genital bölgede gelişebilmektedir. Bazı kişilerde hastalığın bu evresinde, kas ağrıları, ateş ve boğaz ağrısı yaşanabilmektedir ve lenf düğümlerinde şişkinlik de meydana gelebilmektedir.

Bu belirtiler ve semptomlar, birkaç haftada yok olabilir ya da yıllar sürebilen bir süreç içerisinde tekrardan nüksedebilmektedir.

3.Latent Evre Frengi Belirtileri

Frenginin latent evresinde, semptomlar bir miktar azalır hatta hiçbir semptom ve belirti gözlenmeyebilir. Fakat bu evrede, gummas adı verilen frengi kabarcıkları gelişmektedir. Gummaslar, küçük kabarcıklar halindedir ve karaciğer, beyin, testisler ve kalp gibi bölgelerde oluşmaktadır.

Bundan dolayı hastalığın latent evresinde, sinirsel ya da kalp ile ilgili semptomlar gözlenebilmektedir. Hastalığın bu evresi, frenginin tedavi edilmemesi sonucu gelişir ve çok sinsi bir evredir.

Yıllarca sürebilen latent evresi, geri tekrarlamayacağı gibi, hastalığın üçüncü evresinin oluşmasına da sebep olabilmektedir.

4.Üçüncü Evre Frengi Belirtileri

Frengi hastalarının yaklaşık % 15 ile % 30’u, tedavi görmedikleri takdirde, hastalığın üçüncü (geç) evresini yaşamaktadırlar. Frengi hastalığının bu evresinde, beyin, sinirler, gözler, kalp, damarlar, karaciğer, kemik ve eklemler hasar görebilmektedir. Bu sorunlar, hastalığın birincil evresinden (tedavi edilmez ise) yıllar sonra meydana gelebilmektedir.

5.Doğuştan Gelen Frengi Belirtileri

Frenginin bu dört evresinin dışında bir de, doğuştan gelen evresi bulunmaktadır. Bu evre, anneden bebeğe, frengi bakterisinin geçmesi sonucu oluşmaktadır.

Anneden bebeğe frengi bakterisi, gebelik döneminde geçebileceği gibi, doğum esnasında da geçebilmektedir. Bebeklerde en başlarda hiçbir belirti gözlenmez.

Fakat sonrasında, sağırlık, diş yapısında bozukluk ve burunda çıkıntı (kemerli gibi) yapı oluşması ya da burun köprüsünün çökmesi gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Risk Faktörleri

Frengide risk faktörleri şu şekildedir;

 • Korunmasız cinsel ilişkiye girmek,
 • Birden fazla partner ile cinsel ilişki yaşamak,
 • Erkeklerle cinsel ilişki yaşayan bir erkek olmak,
 • HIV bulaşması nedeni ile AIDS hastalığına yakalanmış olmak.

Komplikasyonlar

Tedavi edilmediği takdirde ciddi hasarlar yaşatan frenginin komplikasyonları; küçük çıkıntılar veya tümörler, nörolojik problemler, kardiovasküler problemler, HIV enfeksiyonu ve hamilelik ya da doğum sırasında yaşanan sorunlardan oluşmaktadır.

Küçük tümörler: Gummas adı verilen küçük çıkıntılar, cilt üzerinde, kemiklerde, karaciğer ya da diğer bazı organlar üzerinde oluşmaktadır. Gummaslar genellikle hastalığın geç evresinde oluşur ve antibiyotik ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir.

Nörolojik problemler: Frengi birçok sinir sistemi sorununa yol açabilmektedir. Bu nörolojik sorunlar; felç, menenjit, sağırlık, görme problemleri ve bunama gibi problemlerdir.

Kardiovasküler problemler: Anevrizma ya da aortun (büyük arter) iltihaplanması gibi problemlerin oluşmasına sebep olan frengi, diğer bazı kan damarlarının hasar görmesine de yol açabilmektedir. Ayrıca, frengi kalp kapakçıklarının hasara uğramasına da sebep olmaktadır.

HIV enfeksiyonu: Bir frengi yarası çok kolay şekilde kanayabilmektedir ve yine çok kolay şekilde HIV virüsünün vücuda giriş yapmasına imkan tanımaktadır.

Hamilelik ve doğum sorunları: Frengi hastası bir kadın hamile kaldığında, doğmamış bebeği de frengi hastası olacaktır. Ayrıca frengi, düşük yapma riskini oldukça fazla miktarda artırmaktadır ya da ölü doğum riski çok yüksektir. Bebeğiniz doğsa bile birkaç gün içinde ölme ihtimali yüksektir.

Tanısı

Frengi tanısı konulurken; kan tahlili, yara sıvılarının analizi ve selebral (beyin) omurilik sıvısı analizi gibi testler yapılmaktadır.

Kan tahlili: Kan tahlili, kanın içinde yabancı madde olup olmadığını tespit etmek amacı ile yapılmaktadır. Fakat, frengi bakterisi yıllarca kanda durabildiği için bu kan testleri güncel ya da geçmiş durumun bilgisini tespit etmek için yapılmaktadır.

Yara sıvılarının analizi: Doktor, yaradan küçük bir parça alarak, bu yaranın hücrelere vermiş olduğu zararı mikroskop yardımı ile tespit edebilmektedir. Alınan parça güncel yaradan alınır ve bakteri tespiti için laboratuvara gönderilir.

Selebral omurilik sıvısı testi: Sinir sistemi ile ilgili komplikasyonlardan şüphelenen doktor, omurilik sıvısından bir analiz yapmak isteyebilir.

Tüm bu tanı yöntemleri, olası bir frengi bakterisi varlığı şüphesiyle, yüksek koruma ile yapılmaktadır.

Tedavi ve İlaçlar

Frenginin erken evresinde fark edilmesi halinde tedavisi oldukça kolaydır. Bu evrede penisilin ilaçlar ve iğneler ile ya da antibiyotik ilaçlar yardımı ile tedavi yapılabilmektedir. Penisilin alerjisi olmayan hamilelerde bu tedavi kullanılır fakat yeni doğmuş bebeklerde antibiyotik tedavisine geçilmektedir.

Alınacak Olan Önlemler

 • Frengiden korunmak için alınacak olan önlemler;
 • Tek eşli olmak ya da fuhuş yapmaktan çekinmek,
 • Kauçuk kondom kullanmak,
 • Uyuşturucu madde ya da fazla alkol kullanımından kaçınmak gibi önlemlerdir.

Источник: //evdesifa.com/frenginin-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Talasemi Nedir?
Talasemi Nedir?
Mamografi: Memenin Röntgeni
Mamografi: Memenin Röntgeni