GAPS Diyeti Nedir

GAPS Diyeti Beslenmesi

GAPS Diyeti Nedir

Günümüzde herkes, fit bir görünüme kavuşmak ya da sağlıklı olmak için kilo vermeye çalışıyor. Aslında tıbbi açıdan kilo vermek günümüzdeki hareketsiz yaşam ve hızlı kilo alımı sebebiyle ihtiyaç halini aldı. GAPS Beslenme nasıldır bu yazıda detaylarıyla anlattık!

Durum da bu olunca sürekli çevremizde sağlıklı beslenme önerileri ve diyet listelerini görebiliyoruz.

Uygulanması gereken diyet listesi beslenme programlarında dikkat edilmesi gereken en önemli noktaların başında uygulamak istediğiniz diyet programlarının mutlaka metabolizmanızı hızlandırması gerektiğidir.

Bu sebeple de diyetiniz özellikle doğal yağ, lif, vitamin, mineral ve protein bakımından sağlıklı olması gerekmektedir.

Beslenmenizin içerisinde hiçbir şekilde trans yağlar, koruyucular, katkı maddeler, ya da işlenmiş gıdaların olmaması gerekmektedir. Aslında, sağlıklı beslenmek ve fit bir vücuda sahip olmanın temeli buradadır. Bu noktada hazırlanan beslenme programlarının başında GAPS beslenme gelmektedir.

GAPS ve Bağırsak İlişkisi

Aslında bütün vücudumuzun sağlıklı olması bağırsaklarımızın %100 sağlıklı olmasıyla alakalı bir durumdur. Bunun sebebi, bağırsaklarımızda bulunan organizmaların vücudumuzun dışında atılan kimyasallardan, toksinlerden ve patojenlerden bizi korumasıdır. Bu sebeple sağlıklı bir bağırsak, güçlü bağışıklık sistemiyle alakalıdır.

GAPS diyeti, bağırsak sağlığını etkilemektedir. Bu sebeple bozulan bakteri düzenini düzelmek, hasarlı, sızıntılı ya da yaralı olan bağırsak dokusunu iyileştirmek amacıyla uygulanmaktadır.

Bu beslenme düzeninin içerisinde işlenmiş gıdalar ve mantarı besleyen besinler beslenme programından çıkartılmaktadır.

Beslenme programının içerisinde ağırlıklı olarak bağırsak dostu olan besinler tüketilmektedir.

GAPS Diyeti Nedir?

GAPS tedavisinin en temel unsuru bu diyet çeşididir: Bozulan, hasar gören bağırsak duvarını onarmak amacıyla uygulanmaktadır. Özel bir beslenme programı olan bu çeşit, kısa zamanda bağırsak hasarlarını gidermektedir.

Hasarları giderdiği için, toksinlerin ya da sindirilmeye besinlerin kana karışmasını önlemektedir. Bunun sonucunda da dokuların ve organların toksitlenmesi durumu ortadan kalkacaktır. Bu diyet ortalama 1 yıl boyunca uygulanmaktadır.

Daha sonra diyet listesinde yasak olan besinler yavaş yavaş diyete eklenir ve kişi bu diyetten tamamen çıkartılır.

GAPS Diyetinin Bölümleri

GAPS diyetinin bölümleri 3’e ayrılmaktadır. Bunları şu şekilde belirtebiliriz:

1.Bölüm: Giriş Diyeti: Bu bölüm 6 aşamadan oluşmaktadır. Hastanın psikolojik ve fizyolojik durumları diyetin ilk zamanlarında yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır.

2.Bölüm: Tam Gaps Diyeti: Fizyolojik ve psikolojik semptomlar bu bölümde tamamen ortadan kalkmaktadır. Bağırsak florası tamamen dengelenmektedir.

3.Bölüm:  Diyetten Çıkma: Bağırsaktaki epitelyum doku, bağırsak duvarı ve florası iyileşmiştir. Protokole göre kişi diyetten çıkartılır.

GAPS Giriş Diyeti Uygulaması

GAPS’a giriş diyeti, bağırsak astarını hızlı bir şekilde iyileştirmek amacıyla tasarlanmıştır. Diyete girişte, bağırsak astarı için faydalı besin grupları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları: Aminoasitler, yağlar, vitaminler, jelatin vb. maddelerdir.

GAPS hastası olan kişilerin genellikle bağırsak astarları iltihaplı ve ülserli olmaktadır. Bu rahatsızlığın aslında özel bir belirtisi olmadığı için, kişi uzun bir süre bu rahatsızlığın farkında olmayabilir. Giriş diyetinde bağırsak astarının büyük bir kısmı onarılır. İyileşme sürecini olumsuz olarak etkileyebilecek hiçbir besin tüketilmez. Yararlı bakterilerle bağırsak astarı onarılır.

Özellikle egzama, alerji, mide bulantısı, kabızlık ya da reflü gibi rahatsızlıkları olan kişiler diyet programına harfiyen uymalıdır. Bu diyeti sadece GAPS hastaları değil, aynı zaman da sağlıklı insanlar da uygulayabilmektedir.

Bu diyetin giriş kısmı 6 aşamadan oluşmaktadır. Bir sonraki aşamaya geçmek için bazı semptomların azalması gerekmektedir. Özellikle ağrı ve ishal geçtiğinde kişi ancak bir sonraki aşamaya geçebilir. Yani, başlıca sindirim sorunları geçtikten sonra da Tam GAPS Diyeti bölümüne geçebilirsiniz.

Tam GAPS Diyeti

Tam diyete geçmek için,  giriş diyetini tamamlamak gerekmektedir. Kişi bu aşamaya geçtikten sonra yemek konusunda belirli bir tecrübeye ulaşmış sayılmaktadır. Bu bölüm son derece önemlidir.

Hasta buradaki durumunu ve gıdalara gösterdiği tepkileri fark etmek için bir günlük tutabilir. Bazı gıdaları ilk kez tüketirken yaşadığınız semptomları ya da rahatsızlıkları bu şekilde fark edebilirsiniz.

Tam Diyetin süresi2 yıldır.

Tam GAPSDiyetinden Çıkma

Diyetten çıkmak için kesinlikle acele etmeyin. Katı GAPS diyetine 2 yıl uymanız gerekmektedir.

(Bu rahatsızlıklarınız ve belirli semptomların geçmesinden sonra da geçerlidir) Kişinin durumuna göre hastalığın iyileşme süresi değişkenlik gösterebilir.

Diyette kesin olarak yasaklanan yiyecekleri tekrar hayatınıza almak ve bu yiyeceklere adapte olmak için kendinize en az 6 ay zaman vermeniz gerekmektedir. Ki bu besinleri tüketmemeniz çok daha iyi bir karar olacaktır.

GAPSDiyeti Zor Mu?

Pek çok kişi bu soruyu neden sormaktadır. Bu diyete dışarıdan bakıldığında zor gelebilir. Ancak besin değeri açısından yüksek olan bu diyet, son derece sağlıklıdır. Bununla beraber bağırsak problemlerinizin kalıcı olarak ortadan kalmasına yardımcı olur.

Bu diyetin en önemli özelliği, GAPS hastalarının büyük bir kısmı hayatları boyunca özel bir şekilde beslenmeleri gerekmektedir. Ancak bu diyet programı sayesinde kişiler, artık hayatları boyunca özel ve katı bir diyet uygulamak durumunda kalmayacaklardır. Planlanan hedefe genellikle 2 yıl içerisinde ulaşılmaktadır.

Bu tamamen kişin yaşına ve hastalığının ciddiyetine bağlı bir durumdur. Kişiler diyete bir kez başladıklarında diyette çok fazla zorlanmazlar.

GAPSHastalarına Uygun Örnek Diyet Listesi

Daha öncede belirttiğimiz gibi GAPS hastalığı aslında sindirim hastalığıdır. Tedavisi de buna göre yapılmalıdır. GAPS hastalarının uygulayacağı diyet aslında “Spesifik Karbonhidrat Diyetine” dayandırılmaktadır. İşte GAPS diyetinde bulunması gereken besinler:

 • Et ve Balık: Bütün et ve kabuklu deniz ürünleri bu gruba girmektedir. Et ve balık içerisinde barındırdıkları vitaminler ve mineraller açısından sonra derece zengindir. Kolay bir şekilde sindirilebilen et ve balık grubu sindirim açısından da son derece faydalıdır. Balık, et ya da kemiği haşladığınızda aslında besinlerdeki vitaminlerden bazıları suya geçmektedir. Bu suyu atmak yerine öğün aralarında tüketebilirsiniz. Kesinlikle et ve tavuk bulyonlarından uzak durmak gerekir. Bu tür yiyeceklerin içerisinde zararlı içerikler bulunmaktadır ve iyileşme sürenizi uzatabilir.
 • Süt ve Süt Ürünleri: Laktoz içermeyen süt ürünlerini tüketmelisiniz. Laktoz süt şekeridir. Ticari olarak satılan sütlerin hemen hemen hepsinde bulunmaktadır. GAPS hastaları laktozu sindirememektedir. Bu sebeple de hazır süt ürünlerinden uzak durmaları gerekmektedir. Doğal peynir, ekşi krema ve yoğurt gibi besinlerin içerisinde laktoz bulunmamaktadır. Bunun sebebi, bu besinlerin içerisinde laktozu bakterilerin fermantasyon aşmasında tüketmelerinden kaynaklanmaktadır.
 • Yumurta: Dünyadaki en kolay sindirilen besinlerin başında yumurta gelmektedir. Son derece besleyici gıdalardan biri olan yumurta sindirime gerek kalmadan hızlı bir şekilde vücutta özümsenmektedir. B12 vitamini açısından zengin olan yumurta aynı zamanda kolin yönünden de son derece zengindir. Bu sebeple GAPS hastalarının yumurta tüketmesi gerekmektedir.
 • Taze sebzeler: Lahana, karnabahar, pancar, enginar, kuşkonmaz, brokoli, soğan, marul, kabak, patlıcan, sarımsak, maydanoz, mantar, bal kabağı, bezelye, biber, turp, şalgam, domates, ıspanak ve turp gibi besinlerin içerisinde nişasta bulunmamaktadır. GAPS hastaları da nişastasız sebzeleri tüketmeleri gerekmektedir. Sebzeleri çiğ ya da haşlama olarak tüketebilirsiniz. Herhangi bir maddeyle kaplanmadığı sürece de donmuş olarak kullanabilirsiniz. İshali geçmeyen hastaların, tam pişmiş bir şekilde tüketmesi gerekmektedir.
 • Meyveler: İçerisinde bir katkı olmayan meyvelerin hepsini tüketebilirsiniz. Ancak hasta ishalse meyve tüketmemesi gerekmektedir. İshal geçmeye başlıyorsa, haşlanarak tüketilmesi gerekmektedir. Meyveler yemekle birlikte tüketilirse sindirimi olumsuz olarak etkileyebilir. Olmamış meyveler içerisinde nişasta barındırdığı için, olgun meyvelerin tüketilmesi gerekmektedir.

Источник: https://www.diyetixyen.com/gaps-diyeti-beslenmesi/

Berna Laçin Gaps Diyeti Nedir? Örnek Diyet Listesi

GAPS Diyeti Nedir

Berna Laçin Gaps diyeti uygulayarak bağırsak problemlerinden kurtulmasının yanı sıra 8 kilo da zayıfladı. Berna Laçin ile beraber GAPS diyeti de bir anda gündem oldu.

Eğer Berna Laçin bu konu ile ilgili yaşadığı tecrübeyi paylaşmamış olsaydı belki de şu anda hiçbirimiz GAPS ile ilgili hiçbir şey duymamış ve bilmiyor olacaktık. GAPS, normalde bağırsak problemi olanların uyguladığı bir diyet olarak karşımıza çıkıyor.

Bu nedenle bu diyeti uygulamadan önce iyice anlamanız ve mümkünse doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Diyetik.com ekibi olarak hem sağlık problemlerini gideren hem de 8 kilo kadar zayıflamanıza olanak sağlayan bu diyeti araştırdık ve herkesin bu bilgilere sahip olması gerektiğini düşündüğümüzden sizinle paylaşmaya karar verdik.

Berna Laçin’in paylaştığı bilgileri ve yurtdışında yapılan araştırmaları tek tek gezerek sizler için güzel bir rehber hazırladığımızı düşünüyoruz. GAPS diyeti nedir, kimler uygulamalı, yapanların yorumları sorularınızın cevabına geçme vakti geldi.

Keyifli okumalar diliyoruz.

Berna Laçin GAPS Diyeti Nedir?

GAPS, ingilizce “Gut and Psychology Syndrome” cümlesinin kısaltılmışı olarak kullanılıyor. Diyetin temelinde ülser, hasar görmüş ve sızıntılı bağırsak problemlerinin önüne geçmek yatıyor. Diyetin içerisinde bulunan besinlerin çoğu bağırsak duvarındaki yaraları ve epitel dokuyu iyileştirmek üzere eklenmiş.

Bu nedenle duyduğunuz çoğu diyete göre biraz daha farklılıklar gösteriyor. Öncelikle GAPS diyeti diğer diyetlere göre uzun sürüyor çünkü içerisinde tam olarak 3 aşama barındırıyor.

Bu üç aşama süresince bağırsaklarda bulunan toksinlerin kana karışmasını engelliyor ve bununla birlikte bağırsaklarda bulunan hasarları giderip sağlıklı bir sindirim sistemine kavuşmanızı sağlıyor.

Berna Laçin GAPS diyeti uygularken Dr. Gökhan Özışık denetiminde diyetisyen Yeşim Temel Özcan ile beraber hareket ettiğini söylüyor. Geçirgen bağırsak sendromu problemini gidermek için başladığı GAPS diyetinde sağlıklı beslenme sayesinde 8 kilo da zayıfladığını söylüyor.

Bu diyetin diğer diyetlerle karıştırılmaması gerektiğini ve tüketilen besinlerde bir ölçüt bulunmadığını da belirtiyor. Bir kibrit kutusu peynir, 6-7 adet zeytin gibi kısıtlamalar olmadan düzenli bir şekilde beslenebileceğinizi söylüyor.

Dilerseniz GAPS diyeti nasıl yapılır biraz da ondan bahsedelim.

GAPS Diyeti Nasıl Yapılır?

Berna Laçin’in de uyguladığı GAPS diyetinde üç ayrı aşama uygulanıyor. Diyete hazırlanmak için giriş diyeti, tam olarak uygulama için diyetin kendisi ve sonrasında çıkış için de bir diyet uygulanıyor.

İlk haftalarda bağırsaktaki yıpranmaların giderilmesi için bazı besinlerin tüketilmesi kesinlikle yasak. İkinci ve üçüncü aşamada ise bu besinleri de yavaş yavaş tüketmeye başlayabiliyoruz.

Şimdi dilerseniz diyetin nasıl uygulanması gerektiğine ve GAPS diyeti yasaklar ve yenilecekler listesine geçelim.

Giriş Diyeti

GAPS’a giriş diyetinde öncelik bağırsak yıpranmalarını ve kişide oluşan psikolojik sorunları gidermek. Bu nedenle vitamin, mineral ve yağ ağırlıklı bir besin listesinden oluşuyor. Bu aşama ikinci aşamaya göre oldukça kısa sürüyor. Asıl amaç bünyenin yapılacak diyete alışması ve her türlü bağırsak rahatsızlığından kurtulup, bununla bağlantılı olan psikolojik problemlerin de giderilmesi.

Tam GAPS Diyeti

Diyetin asıl noktası diyebileceğimiz orta aşamada hastalığın durumuna göre süre uzayıp kısalabiliyor. Bu süreç 1 yıl ile 3 yıl arasında sürebiliyor.

Bağırsakta oluşan yırtılma, ülser, geçirgen bağırsak sendromu gibi ciddi rahatsızlıkların tam anlamıyla giderildiği bu aşamada, giriş aşamasında vücudun yenilen besinlere verdiği tepkiye göre bir beslenme programı oluşturulup o şekilde devam ediliyor.

Tabi ki bütün bu işlemleri eğer bir bağırsak problemi yaşıyorsanız doktorunuzla birlikte devam ettirmeniz gerekiyor.

Çıkış Diyeti

İkinci aşamada istenilen sonuç elde edildikten, hasta bağırsak ile ilgili problemlerini atlattıktan sonra çıkış diyetine geçiliyor. Bu süreçte vücudu normal besinlere yavaş yavaş alıştırmayla geçiyor. Hasta tam anlamıyla sağlıklı bir hayata devam edebilmek için çıkış diyetini de uyguladıktan sonra GAPS diyeti tamamıyla son buluyor.

GAPS Diyetinde Yenmemesi Gerekenler

Bu diyette yiyemeyeceğiniz bir çok şey olduğundan bahsetmiştik. Zarar gören bağırsak duvarlarını onarabilmek için bazı besinlerden uzak durulması gerekiyor. Ağırlıklı olarak bu duvarları onarabilecek vitamin ve mineralleri içeren besinlerle beslenerek hem fizyolojik hem de psikolojik bütün etkilerden kurtulmak amaçlanıyor. GAPS Diyeti yasaklar listesini şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Tahıl içeren tüm gıdalar: Beyaz ekmek, çavdar, kepek, yulaf hatta ve hatta kinoa da dahil tüm tahıl grubundan uzak durulması gerekiyor. Özellikle giriş aşamasında içerisinde lectin barındıran bu tahıllı gıdalar yasaklı listesinde bulunuyor. Diyetin giriş aşaması bittikten sonra yani yaklaşık olarak 2 ay sonra çok az miktarda karabuğday ekmeği yenilebiliyor. Yavaş yavaş kinoa da yemeye başlayabiliyorsunuz.
 • Süt ve süt ürünleri: Peynir, süt, yoğurt, kefir gibi aklınıza gelebilecek her türlü süt ve süt ürünü giriş aşamasında kesinlikle yenmemesi gereken gıdalar grubunda bulunuyor. Giriş aşaması bittikten sonra ev yapımı doğal yoğurt, kefir, peynir gibi gıdalar tüketilebiliyor.
 • Baklagiller: Kurufasulye, nohut, mercimek gibi aklınıza gelebilecek bütün baklagiller de yasaklı listesinde. Yine ilk giriş aşamasında bu ürünleri hiçbir şekilde tüketmeyeceksiniz ancak ikinci aşamaya geçildiğinde uzun ıslatma yöntemiyle tüketebileceksiniz. En az iki gün suda beklettikten sonra tüketmeye özen gösterin yoksa baklagiller içerisinde barındırdığı lectin yüzünden bağırsaklarınıza tekrardan zarar verebilir.

GAPS Diyetinde Yenilebilecek Besinler

Yasaklı listesinde lectin içeren çoğu besinin tüketilmesinin yasak olduğunu söylemiştik. E peki bu diyette ne yenilecek diye soruyorsanız hemen onlardan da bahsedelim.

 • Kırmızı et, tavuk eti, balık eti
 • Yumurta
 • Zeytin
 • Çay, kahve
 • Kuru yemişler (ceviz, badem harici yememeye özen gösterin)
 • Her türlü yeşil sebze (Sebzelerin mevsiminde olmasına özen gösterin)
 • Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı
 • Avokado
 • Badem unu

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız…

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Geri bildiriminiz için teşekkürler!

Источник: https://www.diyetik.com/berna-lacin-gaps-diyeti/

GAPS diyeti nedir? Püf noktaları nelerdir?

GAPS Diyeti Nedir

Bağırsak ve psikoloji, yan yana kullanılması ilk bakışta tuhaf gelen kelimeler gibi görünse de bilim, günümüzde pek çok çocuk ve yetişkinin mustarip olduğu psikolojik-psikiyatrik hastalıklar ile otoimmün sistem kaynaklı fizyolojik sendromların kökeninde, hasarlı ve geçirgen bağırsak yapısı ile anormal bağırsak florasının yer aldığını kanıtladı.

Diyetisyen Emre Uzun, otizm, hiperaktivite-dikkat eksikliği, disleksi, dispraksi, depresyon, şizofren, obsesif kompulsif bozukluklar ve epilepsi gibi psikiyatrik hastalıklar ile öğrenme güçlüğü, yeme içme bozuklukları gibi rahatsızlıkların, hasarlı bağırsak yapısı dolayısıyla beynin ve bedenin toksik etkiye maruz kalmasından kaynaklandığını belirtiyor.

Emre Uzun, GAPS Diyeti’nin işte bu önemli sorunların tedavisinde olumlu sonuçlar yarattığına dikkat çekiyor.

Diyetisyen Emre Uzun, GAPS Diyeti’ni ve bu diyetin püf noktaları anlattı.

Sorun bağırsak sızıntısında

GAPS Diyeti adını Gut And Psychology Syndrome kelimelerinin baş harflerinden alıyor; Türkçe karşılığı ise Bağırsak ve Psikoloji Sendromu. Hasarlı bağırsak dokusundan sızan toksinler ile ağır metallerin hayati organların yanı sıra beyne de yaptığı olumsuz etkiler GAPS’a yol açıyor.

Diyetisyen Emre Uzun, GAPS Diyeti’nin bağırsak astarının iyileşmesinin, sağlıklı yaşam sürmenin temelini oluşturduğu ilkesinden yola çıktığını vurguluyor ve şöyle diyor.

“Bu diyetle sızıntılı bağırsak duvarı iyileşiyor, böylece de sızıntı kesiliyor.

Sızıntının kesilmesiyle beynin yanı sıra vücuttaki tüm doku ve organlar maruz kaldıkları toksik etkiden kurtuluyor, bu sayede de psikolojik ve fizyolojik semptomlar ortadan kalkıyor.”

GAPS Diyeti’nin püf noktaları

Oldukça zorlayıcı görünen kural ve yöntemlere sahip olsa da yarattığı olumlu sonuçlar dolayısıyla GAPS Diyeti bu hastalıkların tedavisi için büyük önem taşıyor. Diyetisyen Emre Uzun, GAPS Diyeti’nin beş püf noktası bulunduğuna dikkat çekiyor:

 • Et suyu hazırlanırken, düdüklü tencerelerin besini yıkıma uğrattığı dikkate alınarak düşük ısıda, yavaş yavaş pişirme yöntemi tercih edilmelidir.
 • Karbonhidratların kesilmesiyle meydana gelen enerji açığı yüzünden oluşan halsizliklerin gidermek için, havuç ve soğandan zengin sebze çorbalarının tüketilmesi yararlı olur.
 • Doğal ve yeterince fermente olmuş peynir yenmelidir.
 • Taze gıda satın alınmalı ve evde hazırlanmalıdır.
 • Şeker bağımlısı çocukların şekere ihtiyacını azaltmak için evde yapılan fermente ürünleri tercih etmeleri özendirilmelidir.

GAPS Diyeti’nin olmazsa olmazları

Diyetisyen Emre Uzun, GAPS Diyeti’nde içilen suyun bile önemli olduğuna, klor içerdiği için musluk suyu değil filtrelenmiş su kullanılması gerektiğine dikkat çekiyor. Yüksek miktarda un, şeker, glüten, renklendirici ve koruyucu içerdikleri için hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmasını da tavsiye ediyor.

Diyetisyen Emre Uzun Giriş Diyeti, Tam Diyet ve Tam Diyetten Çıkış olmak üzere üç bölümden oluşan GAPS Diyeti sırasında kullanılabilecek besin gruplarını ve dikkat edilmesi gereken noktaları ise şöyle sıralıyor.

Kırmızı ve beyaz etler:

GAPS Diyeti’nde aminoasitlerin, besleyici yağların, vitamin ve minerallerin günlük alımı önemlidir. Bu yüzden diyette et ve balık gibi kaliteli protein kaynakları yer almalıdır.

Ayrıca kuzu, dana-sığır, kümes hayvanı etlerinin yağları, bağışıklık sistemini güçlendirici, sinir sistemini koruyucu etkiye sahiptir. Bunları pişirirken sıvı yağlar ve tereyağı kullanılabilir.

Soğuk sızma zeytinyağını ise çiğ olarak tüketmekte fayda vardır.

Tahıllar – baklagiller:

Kuru fasulye, lima fasulyesi, mercimek ve bezelye haricindeki tüm baklagiller, GAPS hastaları için aşırı nişastalıdır ve uzak durulması gerekir.

Keza soya fasulyesi, maş fasulyesi, nohut, fasulye filizi, bakla gibi nişastalı bakliyatın bu diyette yeri yoktur.

Kuru fasulye, mercimek ve bezelyeyi 12 saat suda bekletmeli, bekletme suyundan iyice arındırdıktan pişirmelidir; ishal durumunda bu besinler tüketilmemelidir. Glüten içerikli tahıllar ve tahıl ürünleri kullanılmamalıdır.

Süt ve süt ürünleri:

Süt ve süt ürünleri kullanımına başlamadan önce mutlaka duyarlılık testi yapılmalıdır. GAPS Diyeti uygulayan hastaların yapıları alerjiye açık hale geldiğinden yalnızca fermente edilmiş süt ürünleri kullanılabilir.

Bağırsak sendromu söz konusu olduğu için laktozsuz süt tüketilmesi gerekir; yoğurt, ekşi krema ve doğal peynir gibi fermente süt ürünleri laktoz içermez. Öte yandan yoğurt ile kefirin evde yapılması, en az 24 saat fermente edilmesi ve dikkatli bir şekilde, adım adım tüketilmesi gerekir.

Doğal ve yeterince fermente olma koşuluyla bütün peynirler GAPS Diyeti’ne uygundur. Peynir altı suyu daha az süt ürünü proteini içerir, genellikle iyi tolere edilir ve bağırsakta iyileşme sürecini başlatır.

Yumurta:

Vitamin, mineral, temel aminoasit ve yağ asidi gibi GAPS hastalarının eksikliğini çektiği çok sayıda besin öğesini yumurta sağlar. Ayrıca iyi bir magnezyum ve çinko kaynağıdır, sinir sistemi için gerekli B12 vitamini bakımından da zengindir.

Meyve – sebzeler:

Enginar, brokoli, kabak, patlıcan, ıspanak, karnabahar, lahana gibi nişastasız sebzelerin tüketimi uygundur. Dolayısıyla patates, yer elması, yabani havuç gibi nişastalı sebzelerin bu diyette yeri yoktur. Taze hazırlanmış meyve-sebze suları tüketilebilir.

Bu arada diyet sırasında ishal meydana gelebileceğinden, ishal geçene kadar sebzeler kabuksuz, çekirdeksiz şekilde ve iyice haşlanarak tüketilmelidir. İshal sırasında meyve tüketimi uygun değildir. İshal hafiflemeye başladıkça meyveler haşlanarak, tamamen geçince de normal olarak tüketilebilir.

Kuruyemişler:

Fındık, ceviz, badem, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, kaju gibi yağlı tohumlar, kavrulmamış-tuzlanmamış olarak uygun porsiyonda tüketilebilir.

Tatlılar:

Şeker, bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği için bu diyette yer alamaz. Doğal ve olabildiğince az işlem görmüş bal tercih edilebilir.

Örnek menü

Diyetisyen Emre Uzun psikolojik ve fizyolojik sorunlar sona erdiği zaman tam geçiş diyetine geçilebildiğini vurgulayarak örnek bir GAPS Diyeti menüsü de veriyor:

 • Güne, içerisine limon sıkılmış su veya taze sıkılmış havuç suyu ile başlanabilir. Herhangi bir meyvenin veya sebzenin suyu tüketilebilirse de tedavi edici özelliği yüksek olan havuç, pancar, kereviz, lahana gibi sebzeler özellikle önerilir.
 • Kahvaltı: Tercihe göre pişirilmiş yumurta (omlet tercih edilecekse sızma zeytinyağı ile yapılmalı), söğüş sebze (domates, salatalık, soğan), limonlu zencefil çayı ve kabuklu yemiş unuyla yapılmış ekmek.
 • Ara öğün: 1 su bardağı kefir.
 • Öğle yemeği: Kıymalı ıspanak, 1 kase yoğurt
 • Ara öğün: 1 su bardağı sebze suyu.
 • Akşam yemeği: Izgara et, haşlanmış brokoli, avokado (sızma zeytinyağı, taze sıkılmış limon suyu), 1 su bardağı kemik suyu.
 • Ara öğün: 1 su bardağı laktozsuz süt

Karabuğday faydaları neler? Diyet yapanların vazgeçilmezi!

Источник: https://indigodergisi.com/2017/02/gaps-diyeti-nedir/

GAPS Diyeti ile tanıştınız mı?

GAPS Diyeti Nedir

Vücudun beyinden sonra en etkili organı olan bağırsaklarda görülen sorunlar, metabolik hastalıklardan psikolojik rahatsızlıklara kadar birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkıyor.

Bağırsak sağlığını korumak ise fonksiyonel gıdaların alımı ve doğru beslenmeyle mümkün olabiliyor. Memorial Wellness Beslenme Danışmanı Uz. Dyt.

Yeşim Temel Özcan, sindirim sisteminin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan GAPS diyeti hakkında bilgi verdi.

Sızıntılı bağırsak sendromuna dikkat!

Bağırsaklardaki en önemli sindirim sorunu, “leaky gut syndrome” yani sızıntılı bağırsak sendromudur. Bu tabloda, ince bağırsak duvarında hasar ve geçirgenlik görülmektedir.

Toksinler, sindirilmeyen besinler, ağır metaller ve böcek ilacı gibi kimyasallar bağırsak çeperinden kana geçmektedir. Bunu engellemek üzere yapılan beslenme programı da GAPS tedavisi olarak adlandırılır.

Aksi halde toksinler ve kimyasallar bağırsak duvarını aşarak, kan dolaşımına geçip vücuda saldırmaktadır.

Sağlıklı bağırsak, mutlu insan

Bağırsak sağlığı, kişinin psikolojisi ile yakından ilgilidir. Bu denklemi sağlamak için de beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Bağırsak florasını koruyarak sindirim sisteminin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan GAPS diyeti, ruh ve beden uyumunu tamamlayan en önemli beslenme şekillerinden biridir.

Böylece kişi hem sağlıklı bağırsaklara, hem de ruhsal açıdan huzurlu bir yaşama kavuşabilir. Bağırsak sağlığı için ilk ve en temel nokta, bağırsak florasının bakteri dengesini sağlamaktır.

Düzenli çalışan bir bağırsakta probiyotik adı verilen faydalı bakterilerin oranının yüksek, hastalık yapıcı patojen bakterilerin ve mantarların oranının düşük olması gerekir. GAPS hastalarında ise patojenik flora oranı yüksekken, bağırsak florası anormalliği bulunmaktadır.

Bağırsağın hasarlı olma durumunu ifade eden bu tablo nedeniyle, GAPS beslenmesinde probiyotik sağlayan fermente gıdalarla hazır probiyotikler büyük önem taşımaktadır. Bu diyet ile bağırsak florası korunarak, sindirim sisteminin sağlıklı çalışması amaçlanmaktadır.

Gaps diyeti kimler için gerekli?

Anksiyete, otizm, şizofreni, epilepsi, depresyon, bipolar ve obsesif-kompulsif bozukluk, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi rahatsızlıkların varlığında da GAPS tedavisine başvurulmaktadır.

Ayrıca akne, alerji, anemi, demir eksikliği, bellek problemleri, çölyak, glüten intoleransına bağlı bozukluklar, diyabet, egzama, eklem ağrıları, MS, migren, Parkinson, romatoid artrit, sedef ile sistit durumunda ise bu beslenme protokolü sayesinde şikayetler en aza indirilmekte hatta ilaca bağımlılık ortadan kalkabilmektedir.

Bağırsak florasına zarar veren etkenlerden uzak durun

Gereksiz kullanılan antibiyotikler bağırsaklara önemli zararlar vermektedir. Antibiyotikler, bağırsak florasını doğrudan sıfırlamaktadır.

Ağrı kesici, steroid, doğum kontrol hapları, uyku ilaçları, antidepresan ve antiasit içeren birçok ilacın bilinçsiz kullanımı da bağırsak florasını olumsuz etkiler. İşlenmiş şekerli ve karbonhidratlı gıdalarla birlikte yanlış beslenme alışkanlıkları da bağırsağa büyük zarar vermektedir.

Son olarak da viral ve bakteriyel enfeksiyonlar ile kişinin yönetemediği fiziksel veya psikolojik baskılar bağırsak florası için uygun değildir.

Gaps diyeti için 9 önemli besin

Bu programa başlamak için mutlaka bu konuda uzman bir beslenme uzmanına danışılmalı ve sorunun kaynağına göre uygun bir tedavi planlaması yapılmalıdır. Sağlıklı bir bağırsağa sahip olmak için bu besinlerin tüketimine özen gösterilmesi gerekmektedir.

 • Kemik suyu
 • Ev yapımı yoğurt
 • Ev yapımı turşu
 • Hindistan cevizi yağı
 • Avokado
 • Tatlı patates
 • Balkabağı
 • Kırmızı pancar

Yazı: Uz. Dyt. Yeşim Temel Özcan

SON 200 YILIN DİYET TRENDLERİ

Gaps Diyeti’nin püf noktaları

Oldukça zorlayıcı görünen kural ve yöntemlere sahip olsa da yarattığı olumlu sonuçlar dolayısıyla GAPS Diyeti bu hastalıkların tedavisi için büyük önem taşıyor. Diyetisyen Emre Uzun, GAPS Diyeti’nin beş püf noktası bulunduğuna dikkat çekiyor:

 • Et suyu hazırlanırken, düdüklü tencerelerin besini yıkıma uğrattığı dikkate alınarak düşük ısıda, yavaş yavaş pişirme yöntemi tercih edilmelidir.
 • Karbonhidratların kesilmesiyle meydana gelen enerji açığı yüzünden oluşan halsizliklerin gidermek için, havuç ve soğandan zengin sebze çorbalarının tüketilmesi yararlı olur.
 • Doğal ve yeterince fermente olmuş peynir yenmelidir.
 • Taze gıda satın alınmalı ve evde hazırlanmalıdır.
 • Şeker bağımlısı çocukların şekere ihtiyacını azaltmak için evde yapılan fermente ürünleri tercih etmeleri özendirilmelidir.

Gaps Diyeti’nin olmazsa olmazları

Diyetisyen Emre Uzun, GAPS Diyeti’nde içilen suyun bile önemli olduğuna, klor içerdiği için musluk suyu değil filtrelenmiş su kullanılması gerektiğine dikkat çekiyor. Yüksek miktarda un, şeker, glüten, renklendirici ve koruyucu içerdikleri için hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmasını da tavsiye ediyor.

Diyetisyen Uzun Giriş Diyeti, Tam Diyet ve Tam Diyetten Çıkış olmak üzere üç bölümden oluşan GAPS Diyeti sırasında kullanılabilecek besin gruplarını ve dikkat edilmesi gereken noktaları ise şöyle sıralıyor.

1000 KALORİLİK DİYET LİSTESİ

Kırmızı ve beyaz etler: GAPS Diyeti’nde aminoasitlerin, besleyici yağların, vitamin ve minerallerin günlük alımı önemlidir. Bu yüzden diyette et ve balık gibi kaliteli protein kaynakları yer almalıdır.

Ayrıca kuzu, dana-sığır, kümes hayvanı etlerinin yağları, bağışıklık sistemini güçlendirici, sinir sistemini koruyucu etkiye sahiptir. Bunları pişirirken sıvı yağlar ve tereyağı kullanılabilir.

Soğuk sızma zeytinyağını ise çiğ olarak tüketmekte fayda vardır.

Tahıllar-baklagiller: Kuru fasulye, lima fasulyesi, mercimek ve bezelye haricindeki tüm baklagiller, GAPS hastaları için aşırı nişastalıdır ve uzak durulması gerekir.

Keza soya fasulyesi, maş fasulyesi, nohut, fasulye filizi, bakla gibi nişastalı bakliyatın bu diyette yeri yoktur.

Kuru fasulye, mercimek ve bezelyeyi 12 saat suda bekletmeli, bekletme suyundan iyice arındırdıktan pişirmelidir; ishal durumunda bu besinler tüketilmemelidir. Glüten içerikli tahıllar ve tahıl ürünleri kullanılmamalıdır.

Süt ve süt ürünleri: Süt ve süt ürünleri kullanımına başlamadan önce mutlaka duyarlılık testi yapılmalıdır. GAPS Diyeti uygulayan hastaların yapıları alerjiye açık hale geldiğinden yalnızca fermente edilmiş süt ürünleri kullanılabilir.

Bağırsak sendromu söz konusu olduğu için laktozsuz süt tüketilmesi gerekir; yoğurt, ekşi krema ve doğal peynir gibi fermente süt ürünleri laktoz içermez. Öte yandan yoğurt ile kefirin evde yapılması, en az 24 saat fermente edilmesi ve dikkatli bir şekilde, adım adım tüketilmesi gerekir. Doğal ve yeterince fermente olma koşuluyla bütün peynirler GAPS Diyeti’ne uygundur.

Peynir altı suyu daha az süt ürünü proteini içerir, genellikle iyi tolere edilir ve bağırsakta iyileşme sürecini başlatır.

Yumurta: Vitamin, mineral, temel aminoasit ve yağ asidi gibi GAPS hastalarının eksikliğini çektiği çok sayıda besin öğesini yumurta sağlar. Ayrıca iyi bir magnezyum ve çinko kaynağıdır, sinir sistemi için gerekli B12 vitamini bakımından da zengindir.

Meyve-sebzeler: Enginar, brokoli, kabak, patlıcan, ıspanak, karnabahar, lahana gibi nişastasız sebzelerin tüketimi uygundur. Dolayısıyla patates, yer elması, yabani havuç gibi nişastalı sebzelerin bu diyette yeri yoktur. Taze hazırlanmış meyve-sebze suları tüketilebilir.

Bu arada diyet sırasında ishal meydana gelebileceğinden, ishal geçene kadar sebzeler kabuksuz, çekirdeksiz şekilde ve iyice haşlanarak tüketilmelidir. İshal sırasında meyve tüketimi uygun değildir. İshal hafiflemeye başladıkça meyveler haşlanarak, tamamen geçince de normal olarak tüketilebilir.

Kuruyemişler: Fındık, ceviz, badem, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, kaju gibi yağlı tohumlar, kavrulmamış-tuzlanmamış olarak uygun porsiyonda tüketilebilir.

Tatlılar: Şeker, bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği için bu diyette yer alamaz. Doğal ve olabildiğince az işlem görmüş bal tercih edilebilir.

GAPS Diyeti tarifleri (Örnek menü)

Diyetisyen Emre Uzun psikolojik ve fizyolojik sorunlar sona erdiği zaman tam geçiş diyetine geçilebildiğini vurgulayarak örnek bir GAPS Diyeti menüsü de veriyor: “Güne, içerisine limon sıkılmış su veya taze sıkılmış havuç suyu ile başlanabilir. Herhangi bir meyvenin veya sebzenin suyu tüketilebilirse de tedavi edici özelliği yüksek olan havuç, pancar, kereviz, lahana gibi sebzeler özellikle önerilir.

Kahvaltı: Tercihe göre pişirilmiş yumurta (omlet tercih edilecekse sızma zeytinyağı ile yapılmalı), söğüş sebze (domates, salatalık, soğan), limonlu zencefil çayı ve kabuklu yemiş unuyla yapılmış ekmek.

Ara öğün: 1 su bardağı kefir.

Öğle yemeği: Kıymalı ıspanak, 1 kase yoğurt

Ara öğün: 1 su bardağı sebze suyu.

Akşam yemeği: Izgara et, haşlanmış brokoli, avokado (sızma zeytinyağı, taze sıkılmış limon suyu), 1 su bardağı kemik suyu.

Ara öğün: 1 su bardağı laktozsuz süt

Yazı: Diyetisyen Emre Uzun

DİYET LİSTENİZDE OLMASI GEREKEN 5 MEYVE

Yağ yakan içecekler

+10Yeşil çayMetabolizma hızını artıran yeşil çay göbek yağlarınızı yakar. 

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/diyet/haber/1046010-gaps-diyeti-nedir

GAPS diyeti nedir?

GAPS Diyeti Nedir

Yazı şu konuları işlemektedir: gaps diyeti nedir, gaps diyeti ile otizm ve diğer nörobilişsel hastalıkların tedavisi, gaps diyeti ve bağırsak florası, örnek gaps diyeti menüsü, faydaları var mı, nasıl yapılır

GAPS diyet teorisi, tahıllar ve şekerler gibi bazı gıdalardan uzaklaşmanın, otizm ve disleksi gibi beyni etkileyen durumları tedavi etmelerine yardımcı olabileceğini söylüyor.

GAPS terimi, Gut and Psychology Syndrome (bağırsak ve psikoloji sendromu) anlamına gelmektedir. GAPS diyeti, bağırsak sağlığının genel fiziksel ve zihinsel sağlıkla bağlantılı olduğu görüşünü izler. Bu teoride, bağırsak sağlığının iyileştirilmesi diğer sağlık koşullarını iyileştirebilir.

Bu yazıda GAPS diyetinin iddiaları, nasıl takip edileceğini ve olası yararları için yapılan çalışmalara baktık. Ayrıca örnek menü planları sunduk.

GAPS diyetini icat eden Dr. Natasha Campbell-McBride, yetersiz beslenmenin ve artan bağırsak geçirgenliğinin birçok psikolojik, nörolojik ve davranışsal problemden sorumlu olduğuna inanıyor.

GAPS diyetinin özünde, insanlar sindirimi zor olan ve bağırsak florasına zarar verebilecek yiyeceklerden kaçınırlar. Onları, bağırsakların iyileşmesine yardımcı olan, besin yönünden zengin gıdalar ile değiştirirler.

GAPS teorisine göre, sağlıksız bir bağırsak, zararlı bakterilerin ve toksinlerin kan dolaşımına geçmesine izin verir, bu da beyne gider ve beynin çalışmasına müdahale eder. Teori, bağırsaklara zarar veren gıdaların elimine edilmesinin otizm spektrum bozukluğu (OSB), dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve disleksi gibi durumların tedavisinde yardımcı olabileceğini söylüyor.

GAPS diyeti hangi tıbbi amaçlarla denenmektedir?

Campbell-McBride, GAPS diyetini başlangıçta oğlunun otizmini tedavi etmek amacıyla tasarladı. Bununla birlikte, bazı yetişkinler sindirim problemlerini iyileştirmek için kullanıyor. Bazı insanlar, GAPS diyetini, psikolojik ve davranışsal durumlar için alternatif bir tedavi olarak da kullanırlar.

Aşağıdakiler, GAPS diyetinin denendiği tıbbi durumlardır:

• Otizm

• DEHB

• Disleksi

• Dispraksi

• Epilepsi

• Depresyon

• Şizofreni

• Bipolar bozukluk

• Obsesif-kompulsif bozukluk (OKB)

• Bozulmuş yeme alışkanlığı

• Çocukluk çağı gıda intoleransı ve alerjileri

Campbell-McBride, çocukların yetersiz beslenme ve sızdıran (geçirgenliği artan) bağırsak sendromu nedeniyle otizm geliştirdiğine inanıyor. GAPS diyetinin otizm belirtilerini iyileştirebileceğini iddia ediyor.

Otizm, bir insanın sosyal ortamlarda etkileşime girmesini etkileyen bir dizi belirtiye neden olur. Bilim insanları, genetik ve çevresel faktörlerin otizmin gelişimine katkıda bulunduğuna dair kanıtlar sunmaktadır.

Uzmanların çoğu otizm için bir tedavi olmadığı konusunda hemfikirdir. Otizmli birçok insan otizmi tedavi etmesi gereken bir şey olarak görmez. Bununla birlikte, gastrointestinal (mide-bağırsak) problemleri olan otizmli hastaların sağlık koşullarını iyileştirmek mümkündür.

2014’te yapılan bir çalışma otizmli çocuklarda, otizmli olmayanlara göre daha yüksek oranda gastrointestinal problemler olduğu raporlandı. Araştırmacılar, otizmli çocukların karın ağrısı, kabızlık ve diyare gibi rahatsızlıklara daha yatkın olduğunu ifade ediyor.

12 yaşında bir çocuğun 4 haftalık probiyotik tedavisinden sonra, mide-bağırsak ve ana otizm belirtilerinde belirgin azalma olduğu bir vaka çalışması olarak bildirildi.

Bununla birlikte, 133 çocuğu test eden bir 2014 çalışmasından elde edilen bulgular, bağırsak geçirgenliği ile otizm belirtileri arasında bir ilişki bulamadı.

Bugüne kadar, diyet değişikliklerinin otizmi büyük ölçüde etkileyebileceğini gösteren sağlam bir kanıt yoktur.

GAPS diyetinin faydaları var mı?

Bu diyeti takibi, bir kişinin bağırsak sağlığına fayda sağlayabilir. Çünkü insanları daha az işlenmiş gıda ve daha fazla meyve, sebze ve doğal yağ yemeye teşvik etmektedir.

Bu basit diyet değişiklikleri bağırsak sağlığını ve genel sağlığı iyileştirebilir. Fakat GAPS'tan beklenti çoğu zaman bunun çok daha ötesinde ve oldukça zor hastalıkları iyileştirmesi yönündedir.

Bu diyeti uygularken, insanlar beslenme yetersizliklerini önlemek için yeterince vitamin ve mineral aldıklarından emin olmalıdırlar.

Bağırsak sağlığının iyileştirilmesi

GAPS diyeti bağırsak sağlığını üç ana yolla iyileştirebilir:

Yapay tatlandırıcıların ortadan kaldırılması: Bazı hayvan çalışmalarına göre, yapay tatlandırıcılar bağırsak bakterilerinde dengesizlikler yaratabilir ve metabolik problem riskini artırabilir.

Meyve ve sebzelere odaklanma: 122 kişiyi kapsayan 2016 yılında yapılan bir çalışma, meyve ve sebze yemenin, potansiyel olarak zararlı bakteri türlerinin bağırsakta büyümesini önleyebileceğini göstermiştir.

Probiyotikleri dahil etme: Probiyotikler birçok faydalı bakteri içerir. Bir çalışma, probiyotik yoğurt yemenin, metabolik sendromlu kişilerde kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

GAPS diyeti nasıl uygulanır?

GAPS diyetini uygulamak için beslenmenizden, çoğu tahılı, şekeri, soyayı, pastörize süt ürünlerini, nişastalı sebzeler ve işlenmiş yiyecekleri çıkarmanız gerekir.

Diyet çok kısıtlayıcıdır ve tamamlanması 2 yıl kadar sürebilir!

GAPS diyetinin üç aşaması vardır:

1. Giriş diyeti

Kısıtlayıcı olsa da, bu aşama bağırsakları iyileştirmeyi ve sindirim sorunlarını hızla azaltmayı amaçlar. Birkaç haftadan 1 yıla kadar sürebilir.

Giriş diyetinin 6 aşaması vardır. Her aşamada yeni yiyecekler tanıtılmaktadır. GAPS diyetini deneyen kişiler, aşağıdaki sindirim sistemi şikayetlerini yaşarlarsa, bir sonraki aşamaya geçmemelidir:

• İshal

• Şişkinlik

• Gaz

• Kabızlık

• Karın ağrısı

Aşama 1

Birinci aşamada diyet şunlardan oluşur:

• ev yapımı kemik suyu

• haşlanmış et veya balık

• iyi pişmiş sebzeler

• fermente sebze suları, yoğurt veya kefir gibi probiyotikler ve ev yapımı fermente peynir altı suyu

• çiğ ballı zencefil veya papatya çayı

• arıtılmış su

Aşama 2

İkinci aşamada, diyete aşağıdaki yiyecekleri ekleyin:

• Ham, organik yumurta sarısı

• et ve sebze ile yapılan güveç

• fermente balık

• ev yapımı tereyağ

Aşama 3

Üçüncü aşamada aşağıdaki yiyecekleri ekleyin

• avokado

• lahana turşusu ve fermente sebzeler

• GAPS krep

• sahanda ev yapımı tereyağlı, kaz yağı veya ördek yağı ile yapılmış yumurta

• probiyotik takviyeleri

Aşama 4

Dördüncü aşamada aşağıdaki yiyecekleri ekleyin

• kavrulmuş veya ızgara et

• soğuk sıkım zeytinyağı

• taze sıkılmış havuç suyu

• GAPS muzlu süt

• GAPS ekmeği

Aşama 5

Beşinci aşamada diyete aşağıdaki yiyecekleri ekleyin

• pişmiş elma püresi

• marul ve soyulmuş salatalık gibi çiğ sebzeler

• taze sıkılmış meyve suyu

Aşama 6

Altıncı aşamada diyete aşağıdaki yiyecekleri ekleyin

• çiğ, soyulmuş elma

• çiğ meyve

• bal artırmak

• kurutulmuş meyvelerle tatlandırılmış unlu mamüller

Giriş diyetini tamamladıktan sonra, birçok insan tam GAPS diyetine geçer.

2. GAPS diyetinin tamamı

GAPS diyeti sırasında tüm tahıllardan, şekerlerden, nişastalı sebzelerden, rafine karbonhidratlardan ve işlenmiş yiyeceklerden kaçınmanız gerekir. Bu aşama 1.5-2 yıl sürer.

Kabul edilebilir GAPS yiyecekleri şunları içerir:

• yumurtalar

• et, balık ve kabuklu deniz ürünleri (sadece taze veya dondurulmuş)

• taze sebzeler ve meyveler

• sarımsak

• zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve tereyağ gibi doğal yağlar

• orta miktarda fındık

• GAPS fındık unu kullanılarak yapılan unlu mamuller

GAPS diyeti ayrıca şu kişilere şunları önermektedir:

• organik yiyecekleri mümkün olduğunca sık kullanın

• tüm işlenmiş ve paketlenmiş yiyeceklerden kaçının

• her öğünde fermente yemek yiyin

• her öğün kemik suyu iç

• yemekle birlikte meyve yemekten kaçının

Tüm protein besinlerini sebzelerle birleştirin, ki bu teori vücut asit seviyesini normal tutacağını söylüyor

3. Yeniden giriş aşaması

En az 6 aylık normal sindirimden sonra, insanlar yeniden giriş aşamasına geçmeyi seçebilirler.

GAPS diyetinin son aşaması, gıda maddelerinin birkaç ay boyunca yavaş yavaş tekrar kullanılmasını içerir.

Diyete patates ve fermente tahıllarla başlamanızı önerir. Küçük porsiyonlardan başlayın ve sindirim sorunu olmadıkça, yiyecek miktarını kademeli olarak artırın. Bu işleme nişastalı sebzeler, tahıllar ve fasulye ile devam edin.

GAPS diyetini tamamladıktan sonra, birçok kişi rafine, işlenmiş gıdalardan uzak durmaya devam ediyor.

İnsanlar GAPS diyetinde aşağıdaki yiyecekleri yiyebilir:

• kemik suyu

• etler, tercihen hormon içermeyen veya otla beslenen

• balık

• kabuklu deniz hayvanı

• hayvansal yağlar

• yumurtalar

• taze meyveler ve nişastalı sebzeler

• fermente gıdalar ve içecekler

• sert, doğal peynirler

• kefir

• Hindistan cevizi, Hindistan cevizi sütü ve Hindistan cevizi yağı

• fındık

• sek şarap

• beyaz lacivert fasulye

GAPS diyetinden kaçınılması gereken yiyecekler şunlardır:

• şeker ve yapay tatlandırıcılar

• şuruplar

• alkol, ancak yetişkinler arada sırada bir bardak şarap alabilirler.

• işlenmiş ve paketlenmiş gıdalar

• pirinç, mısır, buğday ve yulaf gibi tahıllar

• patates ve patates gibi nişastalı sebzeler

• süt

• fasulye, beyaz ve yeşil fasulye hariç

• kahve

• koyu çay

• soya

GAPS diyeti özet

GAPS diyeti otizmi ve diğer davranışsal ve psikolojik durumları tedavi etmeye yardımcı olduğunu iddia ediyor. Ancak, güvenilir hiçbir araştırma bu iddiaları desteklememektedir. İnsanlar bu nedenle dikkatli hareket etmelidir. İşlenmiş gıdaların veya şekerden zengin bir diyetin faydalı olmadığını zaten biliyoruz. Amaç yeterli ve dengeli beslenmek olmalıdır.

Bağırsak florası için yararlı olan fermente ürünleri yeterli ve dengeli bir beslenme tarzına ilave ederek egzersiz ile sağlamlaştırmak faydalı olacaktır. Bununla birlikte, probiyotikleri takviye olarak almanın, özellikle aktif tedavi alan kanser hastalarında bazı riskleri olabilir.

Sonuçları 2019'da yayımlanan bir çalışmada, takviye probiyotiklerin immünoterapinin etkisini azalttığına dair bulgular sunuldu.

GAPS diyetini denemek isteyenler, daha fazla bilgi edinmek için deneyimli bir diyetisyene ya da sağlık kuruluşlarına danışmayı düşünmelidir.

*

– En sağlıklı ve etkili diyetlerin listesi – 2019

Sağlıklı ve mutlu kalın…

Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.drozdogan.com/gaps-diyeti-nedir-nasil-yapilir-faydalari-otizm-ornek-menusu/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.